| Bez kapitána to prý nepůjde | |||
Hosté přijeli s tím nejsilnějším, co mají k dispozici. My jsme měli několik možností, a protože zájem hráčů byl velký, zkusili jsme to s kapitánem v pozici kouče a nehrajícího rozhodčího. Na předních deskách (kde jsme byli papírově o něco málo silnější) ale nebylo moc co koučovat. Jako první půlí Standa - nejprve to byla "klasika" v podobě dvojice střelců za dvojpěšce, ve finále pak různí střelci, kde bílý půjčil pěšce, ale vzhledem ke slabinám černého by ho asi dobral zpět. Následuje Dominik, který vyrobil černému slabého d-pěšce a k tomu tlačil na královském křídle, ale pak musel opakovat tahy, aby se vyhnul nevýhodné výměně dam. Třetí remíza je Laďa - tam se vyměnily dámy hned v zahájení a plochou pozici nebylo jak vylepšit.Aspoň že Martina mohu motivovat k pokračování v partii - objektivně je to asi také rovné, ale černý má horší čas a v pozici jsou různé možnosti. Tlak směrem ke králi vyústil v kýženou chybu a jezdcovou vidličku na krále a věž - vedeme. Tomáš byl celou dobu pod tlakem na dámském křídle - ačkoliv se hrálo úplně jiné zahájení, vznikla pozice jakoby z Panova, kde bílý svůj plán prosazuje a černý se k tomu nedostal. Volného pěšce ale dokázal blokovat, svého slabého dostatečně krýt, a tak po aktivizaci věží končí remízou. Ta je vzhledem k průběhu dané partie plusem pro nás a posiluje šance bodovat - jenže stejně jako minule nás pak čekala velká rošáda (tedy tři prohrané partie) na závěr. Michael má smůlu na to, že má stále černé, ale to není jeho hlavní problém - tím je hospodaření s časem. Obrana byla náročná a muselo se zrychlit - soupeř také nehrál moc rychle a nakonec hráli na přídavcích oba, pozice se přitom zamotala, ale byla stále lepší pro bílého. Jednou dokázal náš hráč zahrát na poslední sekundě, ale o pár tahů později už ne. Bílé mu neustále bere Honza - ten jich využil k náskoku ve vývinu, ale pak se to nějak zadrhlo a po výměně dam už to byl černý, kdo stál lépe, měl dominantního jezdce proti špatnému střelci. Vzhledem k okolnostem nedokázal Honza pasivně čekat, vsadil vše na postouplého b- pěšce, ale ten se dál než na b7 nedostal a černý slavil úspěch v centru. S vývinem byla situace podobná i u Jury na poslední desce, ale tam to nevadilo, černý v zavřené pozici nejprve zabral prostor na dámském křídle a teprve pak se dovyvinul. Zaplatil za to odevzdáním dvojice střelců, ale bílý to hrál opatrně a váhavě a tak to byl pouze náš hráč, kdo se o něco snažil. Zamotal se ovšem do vazby po c-sloupci a tam mohl přijít o figuru - bílý kombinaci neviděl a skončilo to různými střelci. Možná chtěl Jura něco vymýšlet a vyhnout se remíze, ale rovnou dvakrát zahrál snad nejhorší možný tah (kromě odevzdání střelce), který v pozici byl. Pokaždé to ihned stálo pěšce a se dvěma mínus už ani ti různí střelci remízu negarantovali. Celkově tedy 3:5 a se záchranou bude ještě hodně práce. Přílohy: Zpravodaj Odkazy: Fotky B Fotky C | |||
|
| Kapitán má v různých soutěžích na rozdíl od Tebe odehráno až až. |
| Jan Pešl | 03_Feb_2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4698/125838 |
| Kapitán a zároveň nejvíce bodující hráč týmu musí hrát vždy, pokud se chceme zachránit. |
| Honza Číhal | 03_Feb_2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4698/125837 |