| Veledůležitý krok k záchraně | |||
Favorizovanému Durasu jejich áčko možná sebralo o něco víc než obvykle a bylo to na nás, jak se chopíme šance. Remízu s kamarádem Martinem mi sice předseda klubu při diskusi v kavárně zakázal, ale když jsem viděl letošní výsledky svého soupeře, neposlechl jsem - a ve finálním účtování se to ukázalo jako dobré. Daleko důležitější bylo vysvětlit Slávkovi, že ve výrazně lepší pozici s obsazeným d-sloupcem a černým králem v centru je to on, kdo by remízu nabízet neměl, i když to dělá poměrně často...Ve strategii "odpůlit černými" pokračuje Standa a ani zde nelze nic namítnout, pozice jeho krále se mi úplně nelíbí. S odhaleným králem hrál i Tomáš, ovšem i on se s tím popasoval se ctí - soupeř se nebrání výměnám a vznikla věžovka, ve které už bílý neměl ani chlup. Po třech remízách Slávek uplatňuje svoji výhodu taktickým úderem a vedeme. Honza se rozhodl, že rošádu nepotřebuje a zaútočil na královském křídle s vlastním králem v centru. Černý doslova spolupracoval (oslabil se před svým králem dobrovolně) a vedeme o dva body - jen aby to nedopadlo jako na Lokomotivě, kde jsme dokázali ze stavu 3,5:1,5 ještě prohrát. Laďa to hrál s izolátorem a k útoku se nedostal, takže se po výměně dam dal čekat boj o vlastní slabinu. Podařilo se mu ale zdvojit na c-sloupci a černý musel opakovat tahy, aby se nedostal do nevýhody. Zápas už tedy neprohrajeme a opakování tahů je na scéně i na první desce, kde chce Dominik půlkou pojistit naše vítězství. Třikrát opakovanou pozici ovšem nezareklamoval správně a hraje se o chvíli dál - tam ale soupeř už musí uznat, že to znásilňuje a stojí hůř - vzhledem ke stavu zápasu a průběhu partie (kde Dominik dočasně přišel o pěšce a ani pozičně to dříve nevypadalo nic moc) se o celý bod nepokoušíme a vítěznou půlku bereme všemi deseti. Zvlášť když věčně černý Michael nepřešel do správné koncovky a s mrtvým střelcem proti živému koni pak raději toho střelce odevzdal, aby zmizel krytý volňas bílého a vznikl naopak volný pěšec černého. Cílem bylo vysbírat pěšáky na opačné straně králem, ale jeden přece jen zbyl a prosadil se. I přes prohru v poslední partii jsme tedy nečekaně vyhráli 4,5:3,5 - paradoxem je, že jsme zůstali čtvrtí od konce a Duras zůstal první. Ale už by nám mělo stačit vyhrát jeden ze dvou zápasů se soupeři, kteří jsou za námi. Přílohy: Zpravodaj Odkazy: Fotky B Fotky C | |||
|