www.kme.cz

Informační systémy šité na míru

Město Kuřim

ŠK Kuřim

Zprávy

Kavárna 10.6.2026: Ty sis mě vyklikal
Ty sis mě vyklikal Souboj hráčů s podobným křestním jménem byl jako vždy emotivní - zatímco ten starší si stěžoval na artrózu v rukách, která znemožňuje hrát rychle, ten mladší si ho prostě "vyklikal". Turnaj ale nevyhrál - předčil ho David, na kterého nestačily ani přípravy a analýzy Toma Keprta.
Můj jmenovec už se zaměřuje výhradně na pašachy, takže už si nepamatuje ani jednoduché triky v zahájení.
Pořadí: 1.Němec, 2.Jordanov, 3.Keprt, 4.Pešl, 5.Hrdina, 6.Příhoda, 7.Vitula, 8.Buček, 9.Vašek, 10.Adler, 11.Mrkos.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 11/Jun/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4735 | Komentáře |

Šachová naučná stezka
Upoutávka Zdravím všechny šachisty i nešachisty!

Rozhodl jsem se zapojit do projektu Participativního rozpočtu Kuřimi se svou školní prací. Jedná se o šachvou naučnou stezku na kopci Zborov, kousek nad Srpkem. Další info se dozvíte na odkazu níže, kde můžete hlasovat.

Chtěl bych Vás poprosit, abyste mě v tom podpořili a přihodili mi hlas, protože se každý počítá.

Předem moc díky
Ondra
Odkazy: Anketa PR Kuřim
Ondřej Hronek | 06/Jun/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4734 | Komentáře(1) |

Kavárna 3.6.2026: Mat střelcem a koněm?
Střelec a kůň Po delší době registrujeme nového zájemce o kavárnu (a bylo to třeba, popularita poslední dobou není závratná), jmenuje se Lukáš Mach. Ale byla to pro něj tvrdá škola, asi se bude muset chvíli rozehrávat.
Mihail uhrál opět sto procent - tentokrát jsem to byl já, kdo mu ten plán mohl rozbít, ale proti takovému hráči funguje i psychika, takže pak nejen že nenajdete správné pořadí tahů vedoucí k matu, ale s figurou víc ještě prohrajete.
Figury se rozdávaly sem a tam v mnoha partiích, takže téměř není možné, aby se dostalo na teoretickou koncovku - ale souboj Mrkos-Adler nás vyvedla z omylu. Navzájem si darovali, co mohli, a skončilo to pokusem o matování střelcem a koněm. Hráči sami přiznali, že místo toho hrají na čas, ale to si nesmí nechat napadnout králem obě figury současně - když jedna padla, zasáhl už samozvaný rozhodčí v osobě vítěze turnaje a partii stopnul.
Hned dvakrát rozhodoval dřívější příchod - o druhé místo a o připsání minuty. Nikdo si ale nestěžoval, protože Tom dorazil opravdu pozdě (i když ne jako poslední, Jura ho ještě o chvilku trumfnul) a Jara naopak s předstihem - navíc se o žádnou minutu navíc dohadovat nemuseli, už byli na horním limitu.
Pořadí: 1.Jordanov, 2.Vašek, 3.Keprt, 4.Pešl, 5.Hrdina, 6.Mrkos, 7.Adler, 8.Buček, 9.Mach.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 04/Jun/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4733 | Komentáře |

Kavárna 27.5.2026: Kdo obětuje víc?
Oběť Turnaj začal "klasickými" kavárenskými záležitostmi, jako například chybějícím vkladem nebo shazováním na čas soupeře, který měl před partií toho času víc. Tvrzení hráčů, že se více těší na přípsání času než jeho odepsání, tím dostává jisté trhliny.
Zajímavých partií jsme se dočkali spíše až v závěru a turnaj vyvrcholil souboj mezi dvěma Tomáši o druhé místo za stoprocentním Mihailem. Došlo na výzvy, kdo víc obětuje, a skutečně se podle toho hrálo - a pak to skončilo věžovkou. Kdyby to neskončilo hrubkou a matem, asi těžko by se to vyhrávalo (i když je pravda, že mladšímu z Tomášů stačila ke druhému místu i remíza).
Po turnaji byli i přes slabší účast spokojeni jak karbaníci, tak vyznavači podavaček.
Pořadí: 1.Jordanov, 2.Keprt, 3.Příhoda, 4.Adler, 5.Vašek, 6.Pešl, 7.Horák, 8.Buček, 9.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 28/May/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4732 | Komentáře |

Šéftrenér má 50
Upoutávka Dlouholetý a úspěšný trenér mládeže uspořádal v rámci oslavy kulatin rapid turnaj, který proběhl v přátelské a uvolněné atmosféře. Výsledky nejsou důležité, ale vyhrál nejvýše nasazený.
Po turnaji následovala volná zábava, kterou vyplnily pašachy, volné partie a družné hovory.
Celou oslavu jsme si všichni užili.
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2 Příloha_3
Odkazy: Výsledky
Honza Číhal | 23/May/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4731 | Komentáře(1) |

Kavárna 20.5.2026: Byl by to vyrovnaný turnaj?
Vyrovnaný Minulé účasti se všichni lekli a spousta hráčů se rozhodla tentokrát raději nepřijít. Přispívá to k vyrovnanosti turnaje? Zpočátku prý ano, kdyby to nekazil jistý Mihail - jenže ve finále bylo všechno jinak. Porazil jej Broňa, který si tím dokázal, že i s málo figurkami se dá vymyslet taktika a původně prohranou koncovku otočit.
Oba nakonec zbytku pole utekli a o třetí místo se prali tři hráči - vzájemné zápasy na rozdíl od boje o první místo nerozhodly a cenu bral Michael díky tomu, že byl napsaný jako první. Bylo to ale spravedlivé, protože jako jediný porazil vítěze.
V další skupině bojoval navrátilec Jara Mrkos s Alešem - i tady nahráli oba stejně bodů, ale vzájemný zápas hovořil pro Aleše. Zezadu se na ně díval Luboš s čistou nulou, ale vynahradil si to v mariáši. Nízká účast nakonec nepomohla k vyrovnanosti, ale k tomu, že se to odehrálo bez jediné remízy.
Spekulace o druhém kole se postupně rozplynuly a jediným zbývajícím úkolem bylo připomenout Broňovi, že vítěz poklízí materiál.
Pořadí: 1.Horák, 2.Jordanov, 3.Vašek, 4.Pešl, 5.Keprt, 6.A.Krupica, 7.Mrkos, 8.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 21/May/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4730 | Komentáře |

Kavárna 13.5.2026: To je programování
Programování Michaelovy výzvy k účasti se tentokrát potkaly s realitou, zaplnili jsme celou tabulku (a když Honza Kolařík dojde v devět, nemusí pak řešit, jestli se vejde). V jedné soupravě ze záhadných důvodů chyběl pěšec (někdo ho asi propil), ale limitující byl beztak počet pěti stolů, na které se dalo šachovnice umístit.
Honza Vitula přišel se zajímavou teorií - když zbývá oběma aktérům málo času, je zajímavé obětovat figuru za tři vteřiny, které trvá soupeři, než to vyhodnotí. Tři body (hodnota figury) za tři vteřiny je vlastně fér obchod. Když mi pak ale Jura nastavil věž, tak jsem ji tím pádem už vzít nemohl, protože pět vteřin na hodinách nezbylo.
Broňa se v poslední partii hodně zajímal o to, co může uhrát, aby připsal minutu - hodila by se remíza. Romanovi to mohlo být celkem jedno a navíc přišel vidlí o figuru, ale pak si Broňa (pod tlakem komentujících, že když ten bod nikdo nechce, zapíšeme 1:1) všiml spadlého praporku až v době, kdy byly nuly na obou stranách - takže opravdu remíza. O tu minutu na příště přišel již zmíněný Honza Vitula - ten má ale jiné priority: již půl hodiny před dohráním partie zavelel "Pašachy!!!".
V tabulce se objevilo několik nesprávně napsaných výsledků - tedy nikoliv otočených, ale zapsaných do špatného políčka k souboji, který se ještě nehrál. Výmluvou viníků bylo, že to jsou přece jedničky a nuly, tudíž programování, a tomu nemůže nikdo rozumět.
Tomáš Příhoda bude při této účasti muset zrychlit (tedy ne u partií, tam je to dáno časovým nárokem, ale u vyzývání soupeřů, aby pak nedělal špunt na konci turnaje - od toho máme přece Mistra).
Pořadí: 1.Jordanov, 2.Němec, 3.Keprt, 4.Pavlík, 5.Vašek, 6.Příhoda, 7.Adler, 8.Matějů, 9.Hrdina, 10.Vitula, 11.Horák, 12.Pešl, 13.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 14/May/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4729 | Komentáře |

Kavárna 6.5.2026: Čí je to peněženka?
Peněženka Chvíli po začátku turnaje se v místnosti objevila peněženka bez dozoru - nakonec se zjistilo, že je Laďova. Ten se totiž hodně soustředil na to, aby neskončil poslední, a díky výhře s Mistrem se mu to na vzájemný zápas podařilo.
Vepředu bylo počítání ještě jednodušší - rozhodovalo, jestli přijde Martin. Tom Keprt totiž na výzvu k účasti napsal, že sice není Martin, ale přijde - sice jako poslední, ale nedal nikomu šanci. Já jsem zapsal pouze bod mínus s ním a Michael ztratil dva body s námi oběma - na bedně tudíž nebylo co počítat.
Ačkoliv bylo počítání výsledků jednoduché, v partiích už to tak nebylo - jednak jsme hráli příliš bouřlivě (bourali figurky) a jednak jsme s vítězem spolupracovali na vaření taktického guláše.
Pořadí: 1.Keprt, 2.Pešl, 3.Vašek, 4.Příhoda, 5.Hrdina, 6.Adler, 7.Sádlík, 8.Buček.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 07/May/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4728 | Komentáře |

Kavárna 29.4.2026: Pozdě příchozí míchají pořadím
Jdu pozdě V hrací místnosti při příchodu tma (i když venku bylo světlo) - kdybych nerozeznal pár známých tváří, ani bych nevěřil, že se mají hrát šachy. Vše se nakonec spravilo (jak osvětlení, tak počet účastníků) a mohlo se začít hrát.
Vymáhání nových pravidel nám trochu upadlo. Když hraje například Mistr s Laděm Sádlíkem, chtějí po někom digitálně gramotném nastavit hodiny - a ty se nastaví na deset, pokud se od Michaela neozve hlasitý protest. Při menším počtu hráčů to ničemu nevadí, doplatí na to leda tak Mistr sám, protože je natěšený na mariáš a přitom má ještě neodehrané partie. Dohrával s Alešem, což nevyhodnotil jako beznadějné, takže se smířil s tím, že na úkor karbanu hrát bude, ale očividně z toho neměl žádnou radost.
Mihail se vrátil na vítěznou vlnu a hned byl požádán o poklizení materiálu - dokonce ještě dříve, než se turnaj dohrál. Zamíchat pořadím se pokusili dva poslední příchozí - Jurovi se to podařilo (ale utekl bez ceny), Alešovi chyběl k bedně bod.
Pořadí: 1.Jordanov, 2.Hrdina, 3.Keprt, 4.A.Krupica, 5.Vašek, 6.Pešl, 7.Adler, 8.Buček, 9.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 30/Apr/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4727 | Komentáře |

Kavárna 22.4.2026: Přišly i mrtvoly
Mrtvoly Michael se snažil podpořit účast anketou, ze které vyplývalo, že omluveny jsou pouze mrtvoly. Jenže přišly i ony - partií, kde "mrtvola vyhrála", bylo požehnaně, sám jsem zažil minimálně čtyři.
Přední místa obsazují stále stejní hráči, pouze se porážejí mezi sebou a prohazují pořadí. Tentokrát vyhrál David, který chtěl dvě partie opakovat kvůli špatnému zasednutí za šachovnici (otočené barvy).
Pořadí: 1.Němec, 2.Pavlík, 3.Jordanov, 4.Keprt, 5.Kolařík, 6.Vašek, 7.Adler, 8.Příhoda, 9.Buček, 10.Pešl, 11.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 23/Apr/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4726 | Komentáře |

Céčko zachráněno - dlouhý zápas bez vidiny konce
Upoutávka V neděli jsme museli vyhrát. Plán zněl jasně, nesmíme prohrát za žádnout cenu.
Zápas se vyvíjel dobře, v zahájení nikdo nic kromě času neztrácel a skóre tedy velmi dlouho bylo beze změny.

První vyhrává Ondra. Ondra v opačných rošádách obětoval figuru a vyhnal krále až na g6. I přes výměnu dam se ukázalo, že je ten král opravdu slabý a soupeř se vzdal.

Další remízuje Tadeáš, který ho k ničemu nepustil a ve věžovce příjímají remízu. Ovšem tato remíza vzhledem k Tadeášově soupeři pro nás byla také skvělá.

Postupně vyhrává Tomáš, který získal figuru a v závěrečném útoku na krále by ještě získávál věž.
Pavel V trošku lepší věžovce dostává nabídku remízy a s takovým průběžným stavem bychom byli blázni kdybychom mu to nedovolili.

Já stojím celou partii lépe. Bohužel v časovce jsem se vyhrávajícího tahu zalekl a zahrál pár chyb. Soupeř to ale nedokázal vstřebat a spadl na čas.

Vláďa s Davidem hrají remízové koncovky a Olexij má 2 pěšce méně.
Poté co Olexij ztratil ještě další dva se vzdal. Nicméně u Vládi už to smrdělo opakováním pozice tak padla rozhodující remíza.
Pro nás některé k nepochopení i přes rozhodnutý zápas se Davidův soupeř pořád zkoušel vyhrát. David se ale bránil zkušeně a partie skončila po více než 5 hodinách patem.
Přílohy: Zpráva z 11kola
Odkazy: Výsledky
Tomáš Keprt | 16/Apr/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4725 | Komentáře |

Kavárna trvale ve středu
Středa Abychom zamezili neustálým zmatkům ohledně dne v týdnu, případně hrací místnosti, jsme po více než dvaceti letech historie kavárny donuceni trvale změnit čtvrtek na středu.
Tento týden se to moc neujalo - v 19:00 nás bylo tak akorát do mariáše a Mistr se jej okamžitě dožadoval. Možná to bylo i proto, že hrací místnost nebyla příliš způsobilá ke hře - kromě výpadku hlavního světla (což jsme hlásili už minule) přišel i výpadek krbu (který byl za chvíli napraven) a došlé baterky v nástěnných hodinách.
Nakonec jsme ale byli ohledně turnaje "usnášeníschopní" a hrálo se. Nejzajímavější jsou obvykle partie na chvostu pořadí, bylo tomu tak i tentokrát - Tom Příhoda s Alešem byli v poslední partii večera oba tak nějak pod matem a ostatní se bavili počítáním taktiky. Nakonec Alešovi zapsání jediného bodu nebylo moc platné a ještě jsme jej nachytali, že nedal vklad.
Pořadí: 1.Jordanov, 2.Pešl, 3.Keprt, 4.Adler, 5.Horák, 6.Buček, 7.Příhoda, 8.A.Krupica.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 16/Apr/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4724 | Komentáře |

Oba týmy zachráněny
Záchrana Je známo, že hrát na osm remíz by byla cesta do pekel, když soupeři potřebují vyhrát a spolupracovat určitě nebudou. Proto hrály ještě po dvou a půl hodinách všechny desky bez pípnutí - a jako první bodoval Standa, který ubránil nekorektní oběť bílého.
Honza nachytal soupeře dvakrát na taktiku a vždy z toho byl pěšec - bílý ale přece jen měl nějakou kompenzaci a jednoho dobral zpět, domácímu hráči se to přestalo líbit a vábení nabídnout remízu podlehl. Až po něm půlí Slávek, kterého musím pochválit - žádná rychlá nabídka se nekonala, po celou dobu mladého soupeře k ničemu nepustil a byl to naopak černý, který v koncovce proti dvojici střelců musel smír navrhnout.
Podobně s přehledem půlí v koncovce Tomáš - tam sice ještě zbyly na šachovnici dámy, ale bílý tam nic nemá a možná mu to ani tolik nevadí, protože vidí Martinovu pozici. Ta je od začátku špatná (velmi brzo jsem litoval, že jsem před zápasem Martinovi rozmluvil rychlou remízu) a černý nejen že dal dva pěšce (to by se ještě dalo nějak zvládnout, protože přebyteční bílí pěšci byli chromí dvojpěšci), ale trpí i na slabého krále. Jen dobře pro nás, že pak bílý nechce dopustit protihru černé dámy a raději opakuje tahy.
Na předních deskách je to opačná písnička. Laďa vyrobil černému dvojpěšce a v koncovce jej pak dvojím úderem věže po páté řadě dobyl - jenže pak koncovku pokazil a také jen remizoval. A Dominik na první dopadl ještě hůř - jeho pěšec navíc byl sice dvoják, ale prohrát se to určitě nemuselo. Ale stalo se, figury černého byly příliš aktivní.
A tak jako poslední dohrával za vyrovnaného stavu kapitán, který to nezačal vůbec dobře - přepustil černému d-sloupec a pole d4 pro jezdce. Střední hra se ale povedla a koncovka lehkých figur už byla srovnaná - soupeř remízu vytrvale odmítá a pak se snaží pozici znásilnit. Když pak nabízí remízu sám, dělí se přihlížející na dva tábory - jeden cítí, že přijmout znamená zachránit oba týmy (céčko v tu dobu vede 4:1, takže zápasový bod má jistý, ale ve zbývajících partiích Universita zlobí), kdežto ten druhý tábor vidí, že pozice je za mne vyhraná.
Nejlepší tah navrhovaný Martinem (s hodnocením +5) nevidím a ostatní tahy jsou někde kolem +2, tak nechci trápit nervy celé Kuřimi a remízu beru s tím, že bych si vzhledem k průběhu celý bod stejně nezasloužil. O pár hodin později ale trochu zamrzí, že při výhře by béčko místo desátého místa skončilo sedmé - ale záchrana je záchrana. Zápas to byl bojovnější, než by se z výsledků (šest remíz z osmi partií) zdálo.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky B Fotky C
Jan Pešl | 13/Apr/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4723 | Komentáře(2) |

V kavárně vyhrává kafemlejnek
Kafemlejnek V hrací místnosti vypadlo hlavní světlo - ale vidět bylo dostatečně a tak se to nestalo hlavním tématem večera. Tím bylo připomínání ze strany Michaela, že když se setkají dva hráči s dlouhým časem, jejich časy se krátí (při zachování handicapu), aby se to rychleji dohrálo.
Vedlo to k rezignaci Jirky Kropáče na kavárenské turnaje (prostě se škrtl z tabulky, vzal si zpět vklad a prohlásil, že chodit nebude). Nejsem si úplně jistý, zda si můžeme dovolit ztrácet hráče, když už jich možná dost chybí kvůli zmatkům s hracím dnem (mimochodem příští týden je ve čtvrtek opět obsazeno).
Co se stalo, to se stalo, ale už jsem nepochytil důvod, proč vysvětlování pravidla (které platí od prvního ledna, ale dost hráčů jej ignorovalo) zaznělo ještě asi pětkrát - prostě jako zaseknutý kafemlejnek. Asi to byl nějaký rituál, jak rozhodit soupeře a vyhrát turnaj, a zafungovalo to. Mladší generace brala až další dvě místa na bedně a museli si to vynahradit v pašachách - tam když hraje dvojice Jordanov-Keprt spolu, je to hra kočky s myší, ať si proti nim sedne kdokoliv.
Broňa byl hned zkritizován za nečitelné zapsání jména, ale zajímavější bylo, že se nakazil od mladých posunem zarážky na minutu a půl. Buď si myslel, že jsme to dali do oficiálních pravidel, nebo chtěl zvýšit šance na připsání minuty - to nevyšlo i díky tomu, že Lubošovi ve vyhrané pozici došel čas o osm sekund dřív.
Priority některých hráčů jsou zvláštní - Mistr trval na tom, že chce s Tomem nulu bez hry, aby se mohl vrhnout na mariáš. Mohlo to ovlivnit pořadí na bedně a význam šachového turnaje to poněkud degraduje.
Pořadí: 1.Vašek, 2.Keprt, 3.Jordanov, 4.Pešl, 5.Horák, 6.Hrdina, 7.Adler, 8.Buček, 9.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 09/Apr/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4722 | Komentáře |

Kuřim A vítězí v Lanškrouně a zůstává ve druhé lize!
Upoutávka Jak správně popsal Gonzmen, že nedělní zápasy se musí reportovat, tak to spojím i s celkovým
zhodnocením, i když jsem na posledním kole nemohl být přítomen.

Velké díky Laďovi Kudlovi, který mě na poslední chvíli zastoupil nejen jako hráč, ale i jako řidič, což je psychicky velmi náročné.

Zápas byl určitě a opět nečekaně vyrovnaný a rozhodli mladí.
Vláďa je navíc již zvyklý nerozhodovat pouze zápasy, ale i celé soutěže!

O vyrovnanosti soutěže svědčilo to, že i když jsme v polovině tabulky a prohrajeme, tak padáme.
Remíza by stačila, ale na to se nedá spoléhat.
Nakonec jsme to zvládli a velmi dobře si pomatuji, jak jsme se bavili s Pedrem, když jsme furt prohrávali, a on se divil,
Neboť viděl náš tým jako jasného účastníka druhé ligy. Snad se to v následujících letech potvrdí.

Když si dovolím, jako kapitán zhodnotit celou soutěž, nerad komentuji jednotlivce, protože všichni, co hráli, bojovali a pomohli k výsledku.

Tentokrát ale musím vyzdvihnout dva, a to Michala a Vláďu.
Nejen že oba hráli všechny zápasy.
Michal velmi dobře zvládl přechod o soutěž výš a na velmi těžké 1.desce udržel obdivuhodných 50 %.
Vláďa byl na 4.místě v celkovém hodnocení jednotlivců, což je fantastický výsledek!
Navíc rozhodl minimálně 2 zápasy, co si pomatuji.
Velká gratulace oběma.

Těším se na další ročník a jediné, co nás občas trápilo, bylo druhé auto a docházková morálka.
Ale to je život.

Všem přeji Hezké Velikonoce!
Jirka
Přílohy: Příloha_1
Jiri Majer | 04/Apr/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4720 | Komentáře |

Aprílová kavárna: Mihail se dá porazit
Apríl Hlavní zprávou tohoto týdne je fakt, že ani jednička našeho áčka není neomylná - před týdnem se podařilo ulovit bod Tomovi Příhodovi (gratulace), tentokrát činila ztráta dokonce dva a půl bodu a bylo z toho až třetí místo. To druhé jsem mu vyfoukl i díky tomu, že jsem černými nachytal Luboše potřetí po sobě v úplně stejné pozici. Oba nás překonal Tom Keprt - sice prohrál s Mistrem, ale vše ostatní vyhrál.
Mimo bednu se o největší rozruch postaral Aleš. Nejprve v souboji s Mistrem - byl tak mrtvý, že si musel pomoci reklamací dokončeného tahu (že Mistr pustil dámu na pole, kde byla zadarmo k braní). Zda ji Mistr opravdu pustil nebo ne, není podstatné, protože asi o deset tahů později byla vyvidlena zpět a spravedlnosti bylo učiněno zadost. Dále byla zajímavá Alešova poslední partie s Michaelem - tu už jsme jen slyšeli od mariáše, ale nikdo ten bod nechtěl, protože nula garantovala minutu navíc na příště.
Pořadí: 1.Keprt, 2.Pešl, 3.Jordanov, 4.Buček, 5.A.Krupica, 6.Adler, 7.Vašek, 8.Příhoda, 9.Hrdina.

Co se týče minulého týdne - když jsem viděl, v jaké sestavě se dvoukolový turnaj hrál (zatímco já využil nečekaného návratu zimy k provozování ještě rychlejšího sportu než jsou kavárenské partie, tedy lyžování v Alpách), byl jsem zklamán, že se zde nic neobjevilo.
Nejde o to, aby svět věděl o každém prdu, co se v kavárně uděje (ostatně občas chybí i zpravodajství z nedělních zápasů a ty jsou daleko důležitější), ale potřebujeme nějak udržovat celkové pořadí GP a vzhledem k náhodnosti termínů (středy a čtvrtky) rovněž potřebujeme vědět, který den se příště hraje (napravil to Tom Keprt den před kavárnou, ale kdyby to bylo napsáno hned po minulém turnaji, třeba by byla lepší účast).
Až někdo vymyslí, jak to udělat, aby vše neviselo na jednom člověku, možná budou i důvody k oslavě.
Výsledky 26.3.: 1.Jordanov, 2.Příhoda, 3.Adler, 4.Heneš, 5.Vašek, 6.Kropáč, 7.Kolařík.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 02/Apr/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4719 | Komentáře |

Kávarna již tuto středu
Upoutávka POZOR! Z důvodu zeleného čtvrtku připomínám, že kavárna proběhne už zítra 1.4. A další kavárna příští týden proběhne taky ve středu.
Tomáš Keprt | 31/Mar/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4718 | Komentáře |

Další remíza, boj pokračuje
Upoutávka V neděli jsme se vydali do nedalekého Brna, kde nás čekal silný soupeř.
Duras nastoupilv poměrně silné sestavě.
První dohrává Tomáš. Tomáš využil aktivních figur a po útoku na krále vítězí.
Bohužel, to stejné vymyslel soupeř u mě a já tedy chvíli po něm prohrávám.
Na ostatních šachovnicích jsou pozice vyrovnané.
Postupně velmi pěkně vyhrávájí Vláďa a Tadeáš.
Mirek a Olexii naopak bohužel prohrávájí.
Daniela v rovné pozici dává svoji partii za remízu, protože Ondra stojí lépe.
Ondra si však svoji pozici špatně zhodnotil a nedošlo mu, že stojí lépe. Takže i tato partie nakonec končí remízou.
Remíza 4-4 je teda malý krůček k záchraně, ale vše bude záležet až v posledním zápase sezóny.
Tomáš Keprt | 26/Mar/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4717 | Komentáře |

Černí nedělají rošády
Jánošík Nucená změna sestavy den před zápasem nám moc neprospěla. Slávka to sice posunulo na bílé, ale ten má remízové tendence bez ohledu na barvy a soupeř byl příliš zkušený, takže věděl, že tuto psychologickou zbraň lze eliminovat tím, že remízu přijme. Chytil se toho Martin, který vyfasoval žolíka v týmu domácích - jenže má černé a bílý chce hrát dál.
Tomáše posun na třetí desku na černé určitě nepotěšil. Nechal si pod tlakem vyrobit jednoho dvojpěšce, pak i druhého a i v koncovce to byl bílý, kdo měl daleko více ze hry. Jeden pěšec padl a koncovka se stala brzo beznadějnou. Dominik rovněž čelil tlaku bílého, řešením bylo nedělat rošádu pod útok a zůstat v centru. Víc než remízu z toho ale vytěžit nešlo.
Martin nakonec doplatil na slabšího krále (respektive na mezišach) a je z toho dvoubodový deficit. Podobně jako Dominik řeší pozici Honza - král zůstává v centru a otevření královského křídla tak bílému nepomáhá. V divoké střední hře se chce zachránit nabídkou remízy, protože pozici hodnotí jako špatnou - domácí nehrající kapitán žádá přijmout, takže až při analýze bílý zjistí, že je opravdu vyhraný. A o pár minut později zjistí Honza, že pár tahů před konečnou pozicí byl vyhraný on - takže remíza je spravedlivá, bod nezaslouží ani jeden.
Sám naštěstí znám plány a slabiny soupeře ve variantě, která se hrála - a černý má volbu mezi odevzdáním pěšce a problémy s rošádou. Volí druhou možnost a zbytek partie je plný počítání, ale víceméně na jednu branku, takže snižujeme. Standa se rovněž snaží s výsledkem něco dělat, nejprve získává prostor, pak d-sloupec pro své věže, ale na jednu výhodu se ta koncovka vyhrát nedá. Remízu nabízí poté, co se jde podívat na Broňkovu pozici.
Broňa sice dohrává poslední, ale jeho partie se vlastně rozhodla jako první již za stavu 0:0. Chtěl se poradit, jestli se má pustit do obětí, ale k tomu se kapitán vyjadřovat nesmí. Jenže ony ty intuitivní nespočítané oběti málokdy fungují - vše vykryl bělopolný střelec černého a po vynucení výměny dam nemělo smysl pozici bez figury (a pěšce k tomu) dál hrát.
Celkový výsledek 5:3 pro domácí a úkol na poslední kolo je jasný - už žádné Jánošíkování. V celém průběhu sezóny béčko bohatým bere a chudým dává - a protože Sloup patří v KP1 mezi ty chudší, bude potřeba tuto tradici zlomit.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 23/Mar/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4716 | Komentáře |

Kavárna 19.3.2026: Pardubice šachu zaslíbené
Hokej Ačkoliv s námi do kavárny nechodí žádný Josef či Pepa, bylo veselo - tedy zpočátku. Od baru byly slyšet výbuchy radosti, které se se šachovou hrou neslučují. Ovšem poté, co Pardubice coby šachu zaslíbené město tvrdě uhasily Kometu, byla šachová atmosféra najednou normální.
V návaznosti na minulou debatu o vymáhání pravidel: Roman dotknuto-hráno s Davidem neuznal, ale než došlo na zkoumání, zda u toho byli svědci, vyřešil to praporek. Prohru si vynahradil tím, že mu zafungovalo píškožroutství, které se obvykle spíše vyskytuje u starších hráčů.
Ladě naopak pěšáci moc nezajímají a hraje to obvykle do útoku - jenže dát šach v okamžiku, kdy on sám má šach, až na výjimky nelze. Museli jsme ho na to upozornit v několika partiích.
Pořadí: 1.Jordanov, 2.Němec, 3.Keprt, 4.Matějů, 5.Pešl, 6.Kropáč, 7.Buček, 8.Adler, 9.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 20/Mar/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4715 | Komentáře |

2.liga = Kuřim A vítězí a Pedrova kletba prolomena!
Upoutávka Domácí mužstvo se ke klíčovému zápasu (již po kolikáté?) sešlo v silné sestavě a vyplatilo se.
I tak to byl veliký boj a rozhodly maličkosti.
Všichni bojovali a musím vyzvednout pěkné partie Luki Petříčka a Michala Jordanova, ty fakticky rozhodly.

Soutěž je ale extrémně vyrovnaná a bude se rozhodovat až v posledním kole, na což se velmi těším.
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2 Příloha_3
Jiri Majer | 19/Mar/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4714 | Komentáře |

Jak tvrdě vymáhat pravidla v kavárně?
Vymáhání Dvojice Vitula-Vašek soutěžila, kdo přijde později, oba se objevili tak kolem osmé. Než se dostaneme k tomu, jaké byly následky, projděme dění v turnaji:
Přední místa mají předplacená mladí talenti a tak se zajímavé věci dějí spíše na opačném pólu výsledkové listiny.
Mistr se v několika partiích divil, že soupeřovy hodiny (na kterých zbývalo pár sekund) nejdou - problém ovšem nebyl v hodinách, ale v tom, že Mistr buď bouchne do hodin někam doprostřed, nebo vůbec. Těžkým soupeřem ohledně pravidel je Jirka Kropáč - dotknuto-hráno v partii s Michaelem sice uznal, ale od letoška platné krácení minut (v případě, že oba soupeři mají vysoký nárok) už nikoliv.
Podobně neúspěšní jsme byli na konci turnaje ohledně pravidla poslední remízy. Odcházející Vláďa Pavlík totiž přepustil svoje místo u pašachů dřív, než měli oba pozdě příchozí odehranou vzájemnou partii. Michael tam prostě napsal remízu bez hry a světe div se - byl to pro něj nejlepší možný výsledek. Když by prohrál, čekalo by ho potupné poslední místo, když by vyhrál, nepřipsal by minutu na příště. U Honzy to o ničem nerozhodovalo, ten měl svoje pořadí dané.
Úmysl neprokážeme (i když to smrdí jako případy v naší politice), ale hodí se připomenout - poslední partie se píše remíza tehdy, když musí jeden z aktérů odejít (například kvůli poslednímu spoji domů) nebo nás dokonce už všechny vyhazují z hrací místnosti. Případná ztráta této zprávy a celkového pořadí v GP (neboť na odchodu byl ten, kdo se o to stará) v důvodech pro remízu zahrnuta není. Stejně tak není důvodem přechod k pašachům nebo k mariáši.
Pořadí: 1.Jordanov, 2.Němec, 3.Pavlík, 4.Keprt, 5.Vitula, 6.Kropáč, 7.Buček, 8.Heneš, 9.Vašek, 10.Pešl, 11.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 13/Mar/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4713 | Komentáře |

Autogramiáda v kavárně
Autogramiáda Organizátor kavárny se stal slavným - výzva na Whatsappu, že medailisté Tišnovské věže budou podepisovat fotografie, byla vyslyšena a objevila se fotka, na které je Michael společně se všemi mistry světa. Takovou nepodepsat by byl hřích.
Luboš se letos účastnil poprvé, takže jsme mu vysvětlili, co se zase změnilo. Neprotestoval, zatímco od jiných slyšíme stížnosti neustále, například na kvalitu figurek.
Mihail byl opět stoprocentní, naopak moc toho neuhráli Mistr a Jirka Kropáč - vzájemná remíza a zbytek nuly, takže muselo rozhodnout, kdo je napsaný první.
Honza Vitula se objevil asi dvě minuty před dohráním poslední turnajové partie. Na pašachy jsme ho rádi přijali, ale nápad dopsat se do turnaje a napsat si tam nuly jsme zamítli, protože by se vlastně jednalo o dokupování minut.
Příště už standardně ve čtvrtek (i když předseda klubu hlasuje pro středu, kde může) - otázka je, jak dlouho to vydrží.
Pořadí: 1.Jordanov, 2.Horák, 3.Keprt, 4.Vašek, 5.Pešl, 6.Adler, 7.Příhoda, 8.Kropáč, 9.Buček.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 05/Mar/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4712 | Komentáře |

Důležítá remíza, boj o záchranu pokračuje
Upoutávka V neděli nás čekal důležitý zápas s Hustopečemi, na které jsme nastoupili i přes počáteční problémy v silné sestavě.

Zápas se začíná lámat u Aleše. Aleš získává kvalitu a stojí aktivně. Bohužel po pár pasivních tazích příchází od soupeře rozhodující útok na krále a Aleš musí vracet materiál a nakonec prohrává.
Další dohrává Mirek. Mirkovi se nepovedlo zahájení, kde ztratil centrálního pěšce, ale i přesto bojuje. Mirek nakonec bohužel smolně přehlíží vidličku na věže a už i v horší pozici se vzdává.
Skóre tedy hned zkraje zápasu 2:0 pro hosty.
Naštěstí na ostatních šachovnicích stojíme dobře. Tadeáš a Ondra drží rovinu.
Tadeáš toho zkusil využít a nabízí během střední hry hned dvakrát remízu, bohužel neuspěšně. Jeho soupeř si i přes lepší skóre pro domácí přišel zahrát.
Ondra bohužel v rovné pozici zahrál pár nepřesností a prohrává, situace se pro nás tedy ještě více komplikuje.
První bod nám uhrál Tomáš, v nestejných rošádách zbudoval dobrou obranu a soupeř pod hrozbou matů odevzdává figuru za 2 pěšce. Tom si koncovku v klidu pohlídal a vyhrává.
Další bod přidávám já. Mně se podařilo propašovat pěšce až na f6 a i přes pokus soupeře o rychlejší mat jsem byl rychlejší a postup pěšce z f6 do dámy nakonec rozhoduje.
Vláďa stojí líp, získal pěšce a rozhodně pomýšlí na výhru. Bohužel nakonec to podle svých slov uspěchal a partie končí na první desce remízou.
Stav 2,5-3,5.
Olexij stál od zahájení líp. Soupeř nakonec stihl schovat krále v rošádě a partie se vyvinula po výměně dam ve věžovku. Soupeř má sice krytého volného pěšce na d4, ale musí pozici pasivně držet věží, čehož Olexij hned využil a s aktivní věží nakonec připisuje další bod pro nás.
Zápas nakonec rozhoduje ona partie Tadeáše.
Tadeáš se z horší pozice nakonec dostal do koncovky 2P+V+J vs V+J. Tím, že pěšci byli navíc spojení, situace vypadala dobře. Bohužel ale Tadeáš nakonec přehlíží taktiku a soupeř šikovně získá pěšce a mění věžky. Tadeáš potom říkal, že se bál delší partie, že někde něco přehlédne.
Po pár tazích se domlouvají na remíze.
Byť byl zápas v našich rukou, tak si myslím, že za stavu 0-3 takovému výsledku nikdo moc nevěřil.
Boj o záchranu tedy i tak pokračuje.
Tomáš Keprt | 04/Mar/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4710 | Komentáře |

Tišnovská věž 2026 Titul pro Vladimíra Pavlíka
Pavlik2026 Pohodového turnaje se účastnili i Kuřimáci.
V přílohách najdete fotky a i výsledky z průběžného pořadí po 8. kole (uvidíte, že to bylo napínavé).

Hodně fotil David a Michael, jejich fotky viz odkaz na Rajče.

Foto vítězů pak mluví za vše.

Těšíme se na Věž 2027!

Přílohy: foto vítězů hraje Keprt final tabulka hraje Hronek
Odkazy: Tišnovský FCB FOTO rajče
Jan Kolařík | 02/Mar/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4709 | Komentáře |

Veledůležitý krok k záchraně
Záchrana Favorizovanému Durasu jejich áčko možná sebralo o něco víc než obvykle a bylo to na nás, jak se chopíme šance. Remízu s kamarádem Martinem mi sice předseda klubu při diskusi v kavárně zakázal, ale když jsem viděl letošní výsledky svého soupeře, neposlechl jsem - a ve finálním účtování se to ukázalo jako dobré. Daleko důležitější bylo vysvětlit Slávkovi, že ve výrazně lepší pozici s obsazeným d-sloupcem a černým králem v centru je to on, kdo by remízu nabízet neměl, i když to dělá poměrně často...
Ve strategii "odpůlit černými" pokračuje Standa a ani zde nelze nic namítnout, pozice jeho krále se mi úplně nelíbí. S odhaleným králem hrál i Tomáš, ovšem i on se s tím popasoval se ctí - soupeř se nebrání výměnám a vznikla věžovka, ve které už bílý neměl ani chlup.
Po třech remízách Slávek uplatňuje svoji výhodu taktickým úderem a vedeme. Honza se rozhodl, že rošádu nepotřebuje a zaútočil na královském křídle s vlastním králem v centru. Černý doslova spolupracoval (oslabil se před svým králem dobrovolně) a vedeme o dva body - jen aby to nedopadlo jako na Lokomotivě, kde jsme dokázali ze stavu 3,5:1,5 ještě prohrát.
Laďa to hrál s izolátorem a k útoku se nedostal, takže se po výměně dam dal čekat boj o vlastní slabinu. Podařilo se mu ale zdvojit na c-sloupci a černý musel opakovat tahy, aby se nedostal do nevýhody. Zápas už tedy neprohrajeme a opakování tahů je na scéně i na první desce, kde chce Dominik půlkou pojistit naše vítězství.
Třikrát opakovanou pozici ovšem nezareklamoval správně a hraje se o chvíli dál - tam ale soupeř už musí uznat, že to znásilňuje a stojí hůř - vzhledem ke stavu zápasu a průběhu partie (kde Dominik dočasně přišel o pěšce a ani pozičně to dříve nevypadalo nic moc) se o celý bod nepokoušíme a vítěznou půlku bereme všemi deseti.
Zvlášť když věčně černý Michael nepřešel do správné koncovky a s mrtvým střelcem proti živému koni pak raději toho střelce odevzdal, aby zmizel krytý volňas bílého a vznikl naopak volný pěšec černého. Cílem bylo vysbírat pěšáky na opačné straně králem, ale jeden přece jen zbyl a prosadil se.
I přes prohru v poslední partii jsme tedy nečekaně vyhráli 4,5:3,5 - paradoxem je, že jsme zůstali čtvrtí od konce a Duras zůstal první. Ale už by nám mělo stačit vyhrát jeden ze dvou zápasů se soupeři, kteří jsou za námi.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky B Fotky C
Jan Pešl | 02/Mar/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4708 | Komentáře |

Kuřim A prohrává s Vysokým Mýtem 2,5-5,5
Upoutávka Domácí nastoupili zodpovědně v nejsilnější sestavě a to rozhodlo.
Na několika šachovnicích nám nevyšlo zahájení a výsledek byl spravedlivý.

I tak chci všem, co jeli, poděkovat a věřím, že na další klíčový zápas o záchranu budeme v silné sestavě.
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2 Příloha_3
Jiri Majer | 27/Feb/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4707 | Komentáře |

Kavárna 25.2.2026: Učíme se s digitálními hodinami
Digoše Účast přesunem na středu (pozor, bude tomu tak i příští týden) naštěstí příliš neutrpěla. Byl zájem i o vysvětlení, jak nastavit digitální hodiny, aby to nemuseli dělat stále ti stejní lidé na všech šachovnicích.
Mihail tentokrát nevyhrál, i když dává body jen salátům (například půlbod Broňovi). Vítězství mu vyfoukl pozdě přicházející David, který hrál tak přesvědčivě, že mu na konci Jirka Kropáč utekl se slovy "to nemá cenu".
Tomáš Příhoda nějakou dobu pauzíroval a vypadalo to, že někde trénoval - konec turnaje mu ale už tolik nevyšel a zařadil se někam doprostřed.
Pořadí: 1.Němec, 2.Jordanov, 3.Hrdina, 4.Horák, 5.Příhoda, 6.Pešl, 7.Matějů, 8.Vašek, 9.Buček, 10.Kropáč.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 26/Feb/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4706 | Komentáře |

Kavárna 19.2.2026: Co je normální čas?
Normální čas Jak jsme si ty handicapy nastavili, tak je máme - i když to občas vzbuzuje otázky, který ze soupeřů má "normální čas". Co bylo určitě nenormální, byl návrh šéfa kavárny, že by se i v devíti mohla hrát dvě kola - padl totiž v době, kdy mu chyběly dvě partie s nejpomalejšími hráči, takže výpočet typu "ještě není osm, to stihneme" nebyl založen na reálných datech a byl proto zamítnut. Po turnaji padl návrh, že bychom Mihaila mohli coby vítěze nechat poklidit figurky hned na začátku a věnovat se kartám.
VAROVÁNÍ: Pro ty, co nemají Vocas (oficiálně WhatsApp) - jsou opět problémy s hrací místností a proto se další dvě kavárny odehrají ve středu, konkrétně 25.2. a pak 4.3. Obvykle to redukuje účast, takže se toho dvoukolového turnaje možná dočkáme.
Pořadí: 1.Jordanov, 2.Pavlík, 3.Pešl, 4.Vašek, 5.Matějů, 6.Heneš, 7.Kropáč, 8.Hrdina, 9.Buček.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 20/Feb/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4705 | Komentáře |

Béčko padlo v Hustopečích
Upoutávka Pověřen, ať napíšu report ze zápasu, který jsem viděl jen do půlky... Asi po dvou hodinách odjíždím se Standou a vezeme domů jednu knedlu a jednu plichtu. Nicméně v autě se oba shodujeme, že nikdo z oslabeného týmu nestál na výhru, ba naopak pozice většiny našich hráčů byly už v poledne velmi nepříjemné. Jak se to seběhlo? Už krátce po zahájení Michal ztrácí pika na g6 se šachem a s kapitánem na WC žertujeme, že je nejlepší králem útočit hned od začátku. Soupeř má dvojici střelců, a Michalovy figury se nemají kam hnout. U Franty vidím, jak dělá velkou rošádu na oslabenou stranu bez krytu, ale jinak to asi nejde, protože na královském křídle vadí dámou zablokovaný střelec v základní pozici. Já se vyvíjím dobře a stojím o něco lépe. Na ostatních šachovnicích se nic moc neděje. Takže se můj soupeř rozhodl, že velice hezkou taktikou rozbije můj silný střed a pečlivě to propočítal. Protože jsem se nechtěl nechat zatlačit, volím ostrou protihru, ale bohužel asi za deset tahů se ukázalo, že jsem počítal hůř, a vzdávám. Mezitím Standa už dohrál a sledujeme ostatní. Vedle mě hrající Broňa má minus figuru za dva pěšce před soupeřovým králem, a pokud to byl plán, tak nevyšel. Franta pravděpodobně dojel na oslabené dámské křídlo a absenci jakéhokoliv krytu. Dominik sice materiálově drží, ale je pasivnější a jak správně Standa v autě říkal, už to bylo prohrané. Jak prohrál Tomáš, ani nevím, asi zaslouženou remizu udržel Laďa a tak jediným příjemným překvapením nakonec bylo, že Michal se ze všeho vyhrabal a půlil taky. Vzhledem k tomu, že i céčko prohrálo v Letovicích, bude to těžký závěr soutěže.
Přílohy: Prijde_Jxe4 remiza nepekna_vec
Jiří Hrdina | 15/Feb/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4704 | Komentáře(3) |

Kavárna 12.2.2026: Máte v tom hokej
Hokej Olympijský zápas s mizerným výsledkem nám v tom udělal hokej - hrací místnost byla částečně obsazená. Další chaos vznikl v tom, jestli psát individuální lístky s útratou, nebo to nechat v moci počítače u baru.
Mihail byl napomenut za porušování pravidel kavárny, ale přesně nevím, za co - mám ovšem tušení, že vítěz nepoklidil figurky. Mistr pak možná neúmyslně podváděl v partii s Romanem, ale udělal to tak šikovně, že mu to všichni nejen odpustili, ale dokonce mu Roman uznal výhru, i když na Mistrových hodinách už svítilo 0:00. Podobně nechtěl Martin bod se mnou a spokojil se s půlkou, protože jeho pozice směřovala spíše k nule.
Pořadí: 1.Jordanov, 2.Vašek, 3.Kropáč, 4.Pešl, 5.Heneš, 6.Matějů, 7.Hrdina, 8.Buček, 9.A.Krupica, 10.Behúň.
Jak zpráva začíná, tak i končí - hokej nám v tom udělají za čtrnáct dnů, kdy jsme tlačeni do změny na středu (tedy z 26.2. na 25.2.) - příště ale ještě normálně!
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 13/Feb/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4703 | Komentáře |

Kuřim D - KP2B - posilněná sestava
Upoutávka V neděli jsme se střetli s teamem ŠK Střelice, který okupoval v tabulce o jedno místo za námi. Naštěstí se nám podařilo sestavit silnější sestavu, která měla šanci na úspěch.

Začátek byl trochu pokažený tím, že jsme měli plné úplně všechny zápisy o utkání, a tak jsem nakreslil prvotřídní tabulku od ruky. A k tomu ještě Michael dorazil pár minut po začátku utkání.

Jako první jsem dohrál já s tím, že soupeř mne nabídl remízu a při mé horší pozici jsem remízu přijal. Jako druhý František, který k překvapení soupeře vyhrál na čas. Pak to šlo hrozně rychle a tři výhry obou Tomášů a Romana nás dostali do bodového úniku a bylo jasné, že vyhrajeme, jen bylo otázkou o kolik. Na šesté šachovnici dostal nabídku remízy i Pavel, ale byl do hry tak ponořen, že nabídku ignoroval a k naší smůle o 15min později partii prohrává, když ztratil figuru a v koncovce již neměl šanci. Jako poslední dohrávali Honza s Michaelem. Honzovi se nepodařilo prosadit volného pěšce a po výměně většiny figur vzniká remízová koncovka s třemi pěšci. Michael nakonec ve střelcové koncovce, po chybě soupeře využívá výhody volného pěšce na béčku. Zápas tedy skončil stejně jako u Áčka a vyhráváme 6:2. Díky pěkným výkonům domácích hráčů.
Přílohy: Report 8. kola
Odkazy: Fotogalerie Vysledky
Martin Heneš | 11/Feb/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4702 | Komentáře |

Kuřim A dává hattrick a dostává se na střed tabulky!
Upoutávka Hosté z Náměště nepřijeli v nejsilnější sestavě a my naopak postavili to nejlepší co máme (samozřejmě lokálního, nezapomínáme na výbornou pražskou pomoc od Pedra!)
a vyplatilo se.
Dnes rozhodlo mládí, ale i tak se bojovalo na všech šachovnicích.
Lepší dárek k narozeninám jsem si nemohl přát.

Kapitán
Jirka
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2 Příloha_3
Odkazy: Fotky
Jiri Majer | 08/Feb/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4701 | Komentáře(2) |

Po kavárně Fischerovy šachy
Fišerky Účast nám upadla (a tentokrát se nelze vymlouvat na to, že to byl jiný den než čtvrtek) a proto se hrálo dvoukolově. Na začátku si hráči uhodli svůj časový nárok (neboť papír z minula nikdo nechtěl hledat) a mohlo se začít hrát.
První skončil opět Mihail, i když v jedné ze dvou partií se podařilo Michaelovi ho shodit s posledním pěšcem na čas. Poslední výjimečně Roman, protože rozdával věže. Ten také po dohrání turnaje postavil figurky lajdácky a vznikl z toho nápad - mladí si doplní večer hraním Fischerových šachů.
Pořadí: 1.Jordanov, 2.Němec, 3.Pavlík, 4.Pešl, 5.Vašek, 6.Kropáč, 7.Matějů.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 06/Feb/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4700 | Komentáře |

Turnaj k oslavám 800 let od první zmínky o Kuřimi
Kuřim 800 Výročí je určitě vhodný okamžik pro uspořádání i šachových oslav.
Turnaj k 770 letům jsem před 30 lety organizoval já (a výsledky najdete v příloze).

Čas letí a žezlo organizace je nutné předat dál.
Tímto chci oslovit zejména nastupující generaci mladých šachistů (ale samozřejmě nejenom je)!
Udělejte organizační tým a uspořádejte turnaj "800"!

Určitě otevřený pro veřejnost (klidně červen, to už je teplo a může to být na zahrádce U Čajdy, U Kozla či tak podobně).
Město plánuje oslavy celý rok, ale v termínu 26. – 28. 6. 2026 plánuje představení kuřimských spolků a tak mi tento termín asi připadá nejlepší.

Vaše návrhy a podněty pište přímo do komentářů.
Přílohy: Minule k 770
Odkazy: inf Město Kuřim
Jan Kolařík | 02/Feb/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4699 | Komentáře(2) |

Bez kapitána to prý nepůjde
Kapitán Hosté přijeli s tím nejsilnějším, co mají k dispozici. My jsme měli několik možností, a protože zájem hráčů byl velký, zkusili jsme to s kapitánem v pozici kouče a nehrajícího rozhodčího. Na předních deskách (kde jsme byli papírově o něco málo silnější) ale nebylo moc co koučovat. Jako první půlí Standa - nejprve to byla "klasika" v podobě dvojice střelců za dvojpěšce, ve finále pak různí střelci, kde bílý půjčil pěšce, ale vzhledem ke slabinám černého by ho asi dobral zpět. Následuje Dominik, který vyrobil černému slabého d-pěšce a k tomu tlačil na královském křídle, ale pak musel opakovat tahy, aby se vyhnul nevýhodné výměně dam. Třetí remíza je Laďa - tam se vyměnily dámy hned v zahájení a plochou pozici nebylo jak vylepšit.
Aspoň že Martina mohu motivovat k pokračování v partii - objektivně je to asi také rovné, ale černý má horší čas a v pozici jsou různé možnosti. Tlak směrem ke králi vyústil v kýženou chybu a jezdcovou vidličku na krále a věž - vedeme. Tomáš byl celou dobu pod tlakem na dámském křídle - ačkoliv se hrálo úplně jiné zahájení, vznikla pozice jakoby z Panova, kde bílý svůj plán prosazuje a černý se k tomu nedostal. Volného pěšce ale dokázal blokovat, svého slabého dostatečně krýt, a tak po aktivizaci věží končí remízou. Ta je vzhledem k průběhu dané partie plusem pro nás a posiluje šance bodovat - jenže stejně jako minule nás pak čekala velká rošáda (tedy tři prohrané partie) na závěr.
Michael má smůlu na to, že má stále černé, ale to není jeho hlavní problém - tím je hospodaření s časem. Obrana byla náročná a muselo se zrychlit - soupeř také nehrál moc rychle a nakonec hráli na přídavcích oba, pozice se přitom zamotala, ale byla stále lepší pro bílého. Jednou dokázal náš hráč zahrát na poslední sekundě, ale o pár tahů později už ne.
Bílé mu neustále bere Honza - ten jich využil k náskoku ve vývinu, ale pak se to nějak zadrhlo a po výměně dam už to byl černý, kdo stál lépe, měl dominantního jezdce proti špatnému střelci. Vzhledem k okolnostem nedokázal Honza pasivně čekat, vsadil vše na postouplého b- pěšce, ale ten se dál než na b7 nedostal a černý slavil úspěch v centru.
S vývinem byla situace podobná i u Jury na poslední desce, ale tam to nevadilo, černý v zavřené pozici nejprve zabral prostor na dámském křídle a teprve pak se dovyvinul. Zaplatil za to odevzdáním dvojice střelců, ale bílý to hrál opatrně a váhavě a tak to byl pouze náš hráč, kdo se o něco snažil. Zamotal se ovšem do vazby po c-sloupci a tam mohl přijít o figuru - bílý kombinaci neviděl a skončilo to různými střelci. Možná chtěl Jura něco vymýšlet a vyhnout se remíze, ale rovnou dvakrát zahrál snad nejhorší možný tah (kromě odevzdání střelce), který v pozici byl. Pokaždé to ihned stálo pěšce a se dvěma mínus už ani ti různí střelci remízu negarantovali. Celkově tedy 3:5 a se záchranou bude ještě hodně práce.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky B Fotky C
Jan Pešl | 02/Feb/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4698 | Komentáře(2) |

Kavárna 29.1.2026: Navštívil nás předseda
Návštěva Objevil se předseda klubu a hned kolem toho byl rozruch - začalo to těžkým dohledáváním jeho časového nároku (protože naposled hrál někdy v dubnu minulého roku), pokračovalo jeho údivem nad účastí (čekal více, ale deset hráčů je takový normál, to jen konec minulého roku byl extrémní) a skončilo to tím, že dle svého zvyku útočil na Michaelova krále, aby pak zjistil, že je to dáma (na začátku totiž bylo špatné postavení, kterého si všimli až tak v půlce hry). Díky tomu Michael uhrál svou jedinou půlku, zbytek byly nuly.
Broňovi tento problém moc neuškodil, dokonce jsme se snažili jej motivovat, že když vyhraje poslední partii, vyhraje celý turnaj - až pak se zjistilo, že to není pravda, protože jej nenápadným, ale spolehlivým výkonem předčil Jura.
Mistr nebyl zrovna dobře naladěn a tvrdil, že to byla jeho poslední účast. My ostatní doufáme, že jen tak kecal.
Pořadí: 1.Hrdina, 2.Horák, 3.Pavlík, 4.Jordanov, 5.Kropáč, 6.Matějů, 7.Pešl, 8.Příhoda, 9.Buček, 10.Vašek.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 30/Jan/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4697 | Komentáře |

Kuřim D - KP2B - dvojitě oslabený team
Oslabeni Přidávám se k Jirkovi a také z časových důvodů posílám rovnou dva reporty z posledních dvou zápasů.

Jak už titulek napovídá, před minulým zápasem nám onemocněl Aleš a bohužel se nenašel nikdo další, kdo by mohl zaskočit – případně neměl zapnutý mobil. Nastoupili jsme tak v oslabené sestavě.

Hráli jsme proti Durasu „C“, který přivezl mladý tým, a už od začátku to nevypadalo dobře. Nejprve padl Honza, poté já, a nakonec bodovali pouze Tomáš, Roman a Michal. Celkové skóre tedy bylo 5:3 v náš neprospěch, přičemž na poslední šachovnici jsme měli prohru kontumačně.

Do dalšího zápasu proti Ivančicím jsem doufal, že se objeví mladá krev z první poloviny sestavy, protože Ivančice jsou v tabulce před námi. Bohužel situace tomu úplně nepřála, ale na druhou stranu si zahráli i další hráči.

Honza nastoupil na první šachovnici proti silnému Martinovi Tláskalovi a uhrál s ním remízu, i když z domácí analýzy by z toho mohla být i pěkná výhra. Na druhé šachovnici hrál Pavel Matula a musím říct, že z toho, co jsem jeho partii viděl, to zpočátku nevypadalo špatně. Někde se ale stala chyba a Pavel nakonec musel kapitulovat.

Nejdéle hráli Honza Kolařík s Františkem Laštovičkou. Honza se dostal do pěšcové koncovky s pěšcem méně, což už nešlo udržet. Na druhou stranu František svého soupeře začal pěkně tlačit – i když i ze strany soupeře hrozilo několik nepříjemných tahů – a nakonec, těsně před krásnou „dvoutažkou“, podal soupeř Frantovi ruku.

U své partie ani nevím, jak ji přesně popsat. Začátek se mi vůbec nepovedl a soupeř mě dostal pod tlak. Snažil jsem se otevřít střed, aby se můj střelec konečně nadechl, což se nakonec podařilo. Hra se přelila na mou stranu, získal jsem pěšce i aktivitu. Přestože jsem v časové tísni udělal chybu, soupeř toho nevyužil a já tak nakonec získal celý bod.

Na šesté šachovnici po dlouhé době nastoupil David Potůček. Po celou partii stál celkem dobře, ale jak sám říkal, přehlédl jeden tah a jeho plán se zhroutil jako domeček z karet. Na sedmé šachovnici dohrál jako první Pavel Heneš – věžová koncovka neměla dlouhého trvání a remíza byla rychle na stole.

Na poslední šachovnici hrál náš zkušený „registrovaný“ hráč Michal. Dostal mladého hráče Pečenku Petra a dlouhou dobu to vypadalo na remízu. Jakmile se ale dostali do pěšcové koncovky, zkušenost rozhodla a Michal vyhrál.

I přes výrazné oslabení se nám tedy podařilo získat bod za pěkný výsledek 4:4. Děkuji všem za odhodlání dotlačit zápas ke slušnému konci.
Přílohy: Report 6.kolo Report 7.kolo
Odkazy: proti Durasu proti Ivancicim Tabulka
Martin Heneš | 26/Jan/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4696 | Komentáře |

Kuřim A- 2.liga- Dvojí výhra a dvojí report
Upoutávka Vzhledem k pracovnímu vytížení a kupě dětí jsou moje předsevzetí napsat zprávu ne vždy úspěšná, ale teď už jsem musel.

Kuřim A již balancoval nad propastí, ale v posledních dvou kolech dokázal, že postup z KP1 náhoda nebyla.
Těžkou situaci týmu dokazuje úvodní fotka zachmuřeného kapitána.

V šestém kole proti Lipky HK „C“ jsme byli favority a rozhodla dominance na prvních pěti deskách.


O to více důležitější bylo se sejít na kole sedmé, kde jsme jeli za soupeřem z Třebíče,podstatně silnějším.
Všechny partie byly vyrovnané a postupně přecházely do remízového přístavu.
Pomalu se plížila na mysl otázka, kdo tedy vyhraje?
Naštěstí máme v týmu Vládu Pavlíka, který je výborným taktikem, a vždy se snaží udělat „bordel“ na šachovnici.
V obou zápasech skóroval a zasílám velkou gratulaci!

Záchrana je tedy otevřená a doufám, že nám vydrží docházková morálka.
Kapitán
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2 Příloha_3
Odkazy: Foto Lipky C
Jiri Majer | 25/Jan/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4695 | Komentáře |

Sousedské šachy Drásov
obrazek Přikládám další pozvánku na výbornou akci
Přílohy: Příloha_1
Honza Číhal | 23/Jan/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4694 | Komentáře |

Tišnovská Věž
obrazek Aby to někde nezapadlo, tak Tišnovská Věž je v sobotu 28. února - viz odkaz
Odkazy: propozice
Honza Číhal | 22/Jan/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4691 | Komentáře |

Kavárna 21.1.2026: Stížnost na FIDE
FIDE Středa hráče neoslovuje a tak jsme při nízké účasti hráli dvoukolově. Přesto bylo rušno a řešilo se několik sporů - ten nejvážnější vyústil v to, že chce David podat stížnost na FIDE. Šlo o to, že hrál proti dvěma Michalům současně - zatímco jeden proti němu seděl, ten druhý radil (asi není třeba dodávat, kdo komu). K bronzu za dvěma dohadujícími se hráči pak pomohlo ještě hraní vlastních tahů na Mistrův čas.
Pořadí: 1.Jordanov, 2.Němec, 3.Vašek, 4.Heneš, 5.Pešl, 6.Kropáč, 7.Buček.
Příště tedy raději již standardně ve čtvrtek, tedy 29.1.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 22/Jan/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4689 | Komentáře |

Konečně nějaký bod , Vyškov - Kuřim C 4:4
Upoutávka Bohužel, v mladém týmu se nekompromisně do účasti promítá zkouškové období. Společně s pár omluvenkama z druhého nejzávaznějšího problému tohoto období - nemocema se tak stává, že musíme uhrát body v 7 hráčích.
Nicméně i přes to, celý zápas byla v týmu cítit dobrá nálada a optimismus na vítězství taky nechyběl.

V zahájení všichni stáli dobře. Já jsem převedl hru co nejdřív do věžovky, protože v těch poslední dobou podle některých vynikám.
Aktivně stojí Tadeáš a Roman obětoval dvě figury za útok. Nicméně nakonec z útoku mohl být rád, že se alespoň zahojí na věčném šachu.
Soupeři zřejmě vytušili příležistost a postupně nabídli remízu na dalších 2 šachovnicích.
Já jsem ji hned odmítl, protože jsem stál lehce líp. Vláďa na jedničce ale nabídku přijmul, protože v pozici ani z jedné strany nic nebylo. Jak se později i s jeho soupeřem přiznal, moc se mu to hrát nechtělo.
Stav tedy 2:1 pro domácí.
Daniela po taktické přestřelce ztratila pěšce. Soupeř toho hned využil a pěšcovku proměnil v další bod pro domácí.
Další dohrává Mirek. V rovné pozici prý moc nevědel co dělat a s horším časem začal dělat hrubky.
Situace tedy není dobrá, stav 4:1 pro domácí začíná pro nás smrdět dalším neúspěchem.
Já v poměrně remízové koncovce V+S, přičemž na šachovnici byli nestejnopoláci získal pěšce. Po pár tempech na obou stranách jsem našel způsob jak ho proměnit a tudíž snižuju na 4:2.
Dohrává Tadeáš a Olexij. Tadeáš získal pár pěšců navíc a ve věžovce našel způsob jak věžky šikovně vyměnit. Stav tedy 4:3 a naděje se upíná k Olexijovi.
Olexij je taky ve věžovce. Má 3 spojené volné pěšce. Po pár tazích vyhrává i on.
Nakonec tedy remíza 4:4. Já jenom doufám, že s koncem zimy a zkouškového opět budeme dělat body s mnohem větší jistotou.
Odkazy: Výsledky
Tomáš Keprt | 19/Jan/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4688 | Komentáře |

Lokomotiva Rajhrad otočila zápas
Nebezpečí Brněnský lokomotivní tým hraje v azylu v nebezpečné hrací místnosti (viz obrázek). Ze šachového hlediska bylo ovšem zajímavější, že jsme na mnoha deskách měli pěšce různých velikostí a Standa musel dokonce reklamovat, že má před zahájením partie tři koně a jen jednu věž.
Zápas v prvních minutách nezačal nejlépe, když se Franta oslaboval před vlastním králem a přišel tam o pěšce. Jenže to soupeře ukolébalo, začalo se hrát na opačné straně šachovnice a tam to Franta umí - útok byl zakončen taktikou a vedeme.
Začíná tedy fáze zápasu, kdy se musejí obávat domácí. Protože to můj soupeř hrál jako dárce temp, nedostal se k typické protihře a hraju jen já. Honza je první na sloupci a Laďa aktivní (černý střelec je jen takový přerostlý pěšec), takže je docela logické, že to Standa dal za remis v momentě, kdy byly vynuceny výměny.
Remízu nakonec píše i Laďa, jiné černé figury se přece jen k protihře dostaly a nebylo vhodné riskovat. Můj tlak na soupeřovu pozici vyústil v hrubku, která mi to hodně usnadnila, takže vedeme 3:1. Další půlbod pak píše Michael, který postavil pevnou pozici a tentokrát si dal pozor, aby časově za soupeřem příliš nezaostával.
Kdo by to byl řekl, že z tohoto stavu dokáží domácí ještě vyhrát. Pravdou je, že černé pozice (Tomova a Broňova) byly pasivnější, ale Broňa za to měl hromadu času navíc. Jenže se asi soustředil víc na to, jak zamotat soupeřce hrající na inkrementech hlavu, než na to, aby hrál rozumné tahy. Z principu je sice správně na křídelní útok zareagovat v centru, ale ne tak, že to hned ztratí dva pěšce. Soupeřka vše zvládla a po časové kontrole to korunovala taktickým úderem.
Zbývají dvě koncovky, obě se dvěma lehkými figurami na každé straně. Tu Honzovu připepřil černý přechodnou obětí pěšce, kterou narušil strukturu bílého - a to se také nakonec projevilo. V jezdcovce začala docházet tempa a černý už jen sbíral pěšáky. Tomáš měl za pasivnější pozici dvojici střelců, pak se to vyměnilo do různých střelců - jenže ne každá taková koncovka je remis, i když je dokonce rovný materiál. Obě strany totiž měly falangy volných pěšců na opačných křídlech a nakonec to rozhodl aktivní bílý král. Podle analýzy se mohl jeho oponent obětí pěšce ve vhodný moment dostat do pevnosti, ale nestalo se. Oba poslední dohrávající vzdávají současně a domácí vítězí 4,5:3,5. Záchrana není zadarmo a béčko bude muset ještě zabrat!
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 19/Jan/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4687 | Komentáře |

Kavárna 15.1.2026: No jo, na čas
Na čas Krácení minut se moc neujalo a pokud šéf nedohlíží, hráči si nechají to, co mají napsané u svého jména. Jaký je důsledek? Věčný hlasitý (občas mám i pocit, že se stane krvavým) poturnajový souboj pašachy versus mariáš nemá vítěze. Dříve začaly pašachy, ale za cenu toho, že se muselo změnit osazenstvo, jakmile se pozdě přicházející Honza Vitula dostal k dohrávce poslední turnajové partie.
Mariáš vypadal zpočátku úplně mrtvě, protože Mistr neměl dopsanou asi polovinu výsledků. Nakonec se ukázalo, že se to už odehrálo a posledním dohrávajícím se tak stal Tomáš Příhoda, protože přišel podobně pozdě jako Honza.
Šachově bylo asi nejzajímavější to, že hráči v prohraných pozicích s horším časem hráli dál - zejména pak proti Mihailovi, aby mohli některé z jeho mnoha výher degradovat na vítězství na čas.
Pořadí: 1.Jordanov, 2.Vašek, 3.Pavlík, 4.Příhoda, 5.Pešl, 6.Vitula, 7.Kropáč, 8.Matějů, 9.Buček, 10.Sádlík.
POZOR!!! Příští čtvrtek není u Kozla možnost hrát. Zdá se, že z možností relokace a přeplánování vyhrálo to druhé a bude se hrát ve středu 21.ledna.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 16/Jan/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4686 | Komentáře(1) |

Kavárna 8.1.2026: Černý fond
Černý fond První turnaj nového ročníku začal jak jinak než změnou pravidel. Tou první je, že se do banku bude dávat dvojnásobek (pracující 40, důchodci 20), ovšem s tím, že na ceny jde jen polovina (tedy původní částka) a zbytek jde do jakéhosi černého fondu, ze kterého se financují náklady kavárny - například nákup skříňky na materiál, aby se nemusel neustále nosit.
Druhou změnou je urychlení turnaje - mají-li oba soupeři více než pět minut, čas se pokrátí tak, aby ten "lepší" byl přesně na pěti. Budou tedy nadále možné souboje 2 proti 10, ale partie 8 proti 10 se pokrátí na 5 proti 7, aby to nezdržovalo turnaj. Proti fondu jsem protesty nezaznamenal (nastaly pouze problémy, na které jsem upozorňoval, a sice že 40 Kč je hloupá částka, kterou má málokdo přesně), proti krácení protest podle očekávání zazněl, tak uvidíme, jak se to vyvine.
Třetím detailem je, že hráč slavící narozeniny vklad neplatí. Nejsem si ale jistý, zda to hráče motivuje ty narozeniny hlásit, protože runda je stále daleko dražší než ten vklad (a ještě nám z toho druhý den ráno nemusí být úplně dobře).
Na základě výše uvedeného navrhuji tyto změny (ale chápu, že už je jedna kavárna odehraná a že nechceme zasahovat do probíhající GP, takže spíše až za rok): Vklad pracujících zvednout rovnou na 50 Kč a když ten černý fond bude větší, můžeme se vykašlat na nábytek (za rok 2026 se na něj stejně posbírá už dost) a místo toho z fondu hradit narozeninové oslavy, aby je hráči nemuseli zamlčovat.
Šachově se nic nemění - vyhrávají mladí talenti, i když hrají s krátkým časem.
Pořadí: 1.Pavlík, 2.Keprt, 3.Matějů, 4.Pešl, 5.Heneš, 6.Hrdina, 7.Kropáč, 8.Buček, 9.Vašek, 10.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2026
Jan Pešl | 09/Jan/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4685 | Komentáře |

Béčko bod s Vyškovem bere
Plichta Rychlé remízy tentokrát místo Slávka zařídili jiní - Standa vyrovnal hry za cenu mnoha výměn a půlka byla namístě, Honza Číhal v symetrické pozici uspěchal jeden tah, přestalo se mu to líbit a nabídka od soupeřky ho tím pádem potěšila.
Téměř symetrická pozice nezafungovala u Slávka, bílý tam našel taktiku získávající dva pěšce a následný výlet králem (který se bez dam na šachovnici zdál jako jediná rozumná protišance) byl potrestán matem. Kombinačně zajímavá byla i Michaelova partie, kde černý donutil bílého do zápletky, kde dává kvalitu za pěšce a snaží se to dokázat proti slabému černému králi. Paradoxní tah jezdcem do rohu spoustu hrozeb vykryl, ale o dva tahy později se ukázalo, že nevykryl tu nejstrašnější hrozbu - hodiny.
Za stavu 1:3 stojím klasicky královskoindicky špatně (jen opticky, stroj to tak dramaticky nevidí) a bílý to nevyřešil úplně nejlépe - výměny sice otupí možnosti útoku černého, ale současně ho zbaví pasivity. Aktivní věž mi v koncovce zajistila pěšce, ale i tak to byla jasná remíza - dokud se bílý nerozhodl ho získat kombinačně zpět. Srovnaný materiál, i tak omezený jako K+P proti K+P, může být jasně vyhraný, když je soupeřův král odlákaný kamsi mimo hru, a to znamená naše snížení. O vyrovnání se pak postaral Tomáš, který si v celém průběhu partie udržoval výhodu a lepší šance, a nakonec tam tu taktiku proti soupeřovu králi našel.
Honza Vitula přepustil soupeřovým věžím e-sloupec a snažil se to kompenzovat aktivním králem. To se docela povedlo a ve věžovce to byl pak černý, kdo nabízel remízu - ačkoliv to tupá remíza byla, neměl ještě dohráno Tomáš, takže jsem chtěl, ať se hraje dál. Přihlížející předseda klubu si pak Honzu vychutnal za to, že ten pokus vyhrát byl pouze symbolický - výměnou do pěšcovky tři na tři (s oběma králi ve hře a bez volňasů) se toho moc docílit nedá. Výsledek zápasu tedy visí na Dominikovi. Tomu se pozice zprvu líbila, ale pak něco přehlédl a ztratil pěšce - naštěstí si soupeř prý z několika možností vybral toho nejhoršího a po výměnách těžkých figur ten pěšec méně přestal vadit, šance černého na výhru byly minimální. Ten to také hned po časové kontrole uznal, remízu přijal a zpečetil výsledek zápasu na 4:4, za který musíme být vzhledem k průběhu určitě rádi.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky B Fotky C
Jan Pešl | 05/Jan/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4684 | Komentáře |

31.12.2025 Brno
Jordanov Brno 2025 V závěru roku se ještě konaly v Brně v prostředí salónku Bowling Brno akce:
- memoriál Ing. Olexy
- a na něj navazující bleskový turnaj (31.12.2025)
Přílohy: Keprt Hronek Pavlík
Jan Kolařík | 04/Jan/2026 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4683 | Komentáře |

Starší zprávy byly přesunuty do archivu.

Copyright (c)2006-2026 KolJa & Gonzmen