www.kme.cz

Informační systémy šité na míru

Město Kuřim

ŠK Kuřim

Zprávy

AURA 2014 Firemní vánoční večírek a šachový turnaj?
Upoutávka Dají se hrát na firemním vánočním večírku šachy? Ukazuje se, že ano. Pravda, najdou se tací, kteří tvrdí, že na večírku se má především pít a jíst a pokud by někomu ze známých řekli, že hráli šachy, tak si jejich přátelé budou významně klepat na čelo, ale tento pohled na věc je diskutabilní.
Jak k tomu vůbec došlo? Pravidelně jsme na podnikovém večírku hrávali bowling ...
(více viz příloha)
Přílohy: Firemní večírek
Jan Kolařík | 30/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2178 | Komentáře(1) |

Ve Sloupu se za čtvrté místo nenadělují brambory, ale plzeň
Každoroční povánoční rapid ve Sloupu na 9 kol 2x15 minut tentokrát přilákal 66 účastníků. Z Kuřimi nás bylo šest - Honza Vitula, Jara Kudláček, Honza Číhal, já, Pavel Sádlík a počítáme samozřejmě i Martina Hyrše. Nejlíp dopadl Honza Vitula, který do posledního kola hrál o bednu, třikrát hrál na první desce a nakonec skončil se 6,5 bodu na krásném čtvrtém místě, přestože pak skromně tvrdil, že několikrát měl velkou kliku. Jak už to tak u rapidů bývá, ne každému vychází celý turnaj od začátku do konce. Velmi dobrý začátek měli na rozdíl ode mě Martin a Pavel, který dokonce první čtyři kola vypadal na černého koně turnaje. Jenže druhou polovinu zkazil, jak sám říkal tím, že nepřemýšlel a blical, a nakonec mu zůstaly pouhé 4 body. Martinovi turnaj nevyšel vůbec a evidentně se 3,5 bodu nebyl spokojený. Standard odehrál vítěz Mikulášského salámového turnaje Jara Kudláček, s 5,5 bodu druhý nejlepší z Kuřimáků. Honza Číhal a já jsme u hráli o půlbod méně. Kromě Martina Hyrše jsme si každý odvezli hodnotnou cenu, k večeři byl řízek s bramborovým salátem, který Honza Vitula mohl večer doma zapít osmi vyhranými plzeňskými pivy.
Pořadí: 1. Masák (Adamov) 7,5 b., 2. Vrána (Staré Město) 7,5 b. 3. Švehla (Adamov) 7 b., 4. Vitula (Kuřim) 6,5....20. Kudláček 5,5 b., 24. Číhal 5 b., 26. Hrdina 5b., 38. Sádlík 4 b., 48. Hyrš 3,5.
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2
Jiří Hrdina | 28/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2177 | Komentáře(3) |

Jungmannka láká - Jungmannka je in
Koleda, koleda Štěpáne (co to neseš ve džbáně) - dodává klasik - to jest také koleda, ale asi trošku jiná než: Na Štěpána, není pána, jak se praví na stránkách Prušánek. Ráda brouzdám stránkami šachových oddílů a tak jsem se dočetla, že na startu tohoto vánočního turnaje se sešlo 13 účastníků. Třináctka není ani šťastné ani nijak vysoké číslo pro cokoli a tak se nadechuji, pěji dál a tak trošku skrytě doufám, že se budou dít věci:

Koleda, koleda Štěpáne,
co to neseš ve džbáně,
nesu nesu koledu,
upadl jsem na ledu,
soupeři se sběhli,
rošády neproběhly.
Všechnu koledu mi snědli.
mat ale neprovedli .....

Nikdy neříkám, co není a nemůže být pravda a když už něco prohlásím, myslím to vážně vážně, takže:
Turnaj pro 18-xx hráčů uspořádáme v příštím roce u nás doma na Jungmannova 862 (když si část materiálu přinesete s sebou) a budete močit pouze na toaletě a nebudete plivat na podlahu.

A musí to bejt fotr, protože 2. týden v lednu hraje Tom družstva, 3. týden je Vyškovská rošáda a poslední týden máme řezbářský kurz, takže se
hlaste na adresu: krizova.janule@seznam.cz co nejdříve (nejpozději však do 29.12.2014) na termín 03.01.-04.01.2015 nebo 18.01.2015 nebo 31.01. - 01.02.2015 na krásný šachový turnaj.

S sebou šachy a hodiny - startovné 0 - občerstvení zajistím (uveďte do startovní listiny, zda raději řízek či guláš nebo palačinky). NEJEDNÁ SE O AKCI POUZE PRO KUŘIMSKÉ ŠACHOVÉ NADĚJE. Jedná se o akci pro všechny milovníky šachové hry, dobrého jídla a hlavně příznivce kuřimské šachové múzy - tj. píKří

Takže - ich viederholle - Muskattnuss - 774060269
píKří
Jana Křížová | 27/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2176 | Komentáře(1) |

Šachových přání je zde opravdu málo, nebo ne??
Tak nevím ... je hezké si číst, jak nám někdo přeje krásné svátky a zdravím protkaný nový rok (přání jsme dostali letos opravdu mnoho), ale buďme-te trošku akční a neschovávejme-te se za psavce (jako jsem např. já, který píše bez ustání neboli furt) a na hlavní stránce dejme-te "Vložit zprávu" nebo alespoň "Přidej zprávu" a popřejte všem ostatním krásné pohodové, klidné svátky a do nového roku hodně zdraví a lásky. Vždyť zdraví a lásku potřebujeme ke svému životu stejně neopominutelně jako vzduch, ať už hrajeme d4 nebo partii při nestejných rošádách.

Víte, milí šachisté, hodně z Vás znám jen podle jména nebo výsledků z tabulek. U některých z Vás si dokáži ke jménu přiřadit tvář, ale u mnohých by se mi ani to nepovedlo. Ale to opravdu nevadí, přeji všem, aby v příštím roce byli obdařeni velkou porcí zdraví a přímo bezbřehou dávkou (šachového) štěstí.

No nyní už odcházím připravovat vánoční večeři, vzpomenout na všechny drahé a blízké, kteří ke štědrovečernímu stolu už bohužel usednout nemohou, ale také se radovat a veselit s těmi, kteří za stůl zasednou a budou možná hudrovat, že ten salát je moc salátovej a kapr smrdí jako ryba ... :-). I přes to je miluji a neznám krásnější chvíli, kdy jim sdělit, že ať se jim to líbí nebo ne, tak je objímám :-):-):-).

Velikou dávku zdraví a lásky přeje
píKří
Jana Křížová | 24/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2174 | Komentáře |

Pojďme spolu do Betléma
Kdysi jsem hrála na housle a hodně se mi to líbilo (zkazila to až vícečetná zlomenina levého předloktí, po které už se prostě dlouho cvičit nedalo). Před každým hraním bylo potřeba naladit a doladit. Nyní se blíží vánoce a tak také doma ladím a dolaďuji poslední detaily.

Cukroví je upečeno, stromeček zakoupen (zrovna nyní ho mužik nasazuje do stojánku, protože už zítra budeme zdobit). Také máte v rodině zažité vánoční a novoroční zvyky, bez kterých si svátky nedovedete představit? My ano a moc si to každý rok užívám, zrovna dneska jsme šli na hřbitov rozsvítit světýlka a vzpomenout na naše blízké, kteří už s námi bohužel o štědrém dni nejsou. Cestou zpět jsme koupili kapra a právě před chvílí jsem v kuchyni úřadovala jako Báthoryhová-Čachtická. Kluci jen chodili kolem a zaslechla sem poznámky typu: "Matka je vrah." .... "Že nebudu toho kapra muset jíst?" .... No tak nevím. Uvědomila jsem si, že ještě budu muset koupit krkovičku na řízky. To mi fakt nějak uniklo, ale jsem demokrat, než se dívat na dítka, jak se šklebí nad rybou, tak raději uvařím, co mají rády.

Také jsem se na sobotním turnaji v Králově Poli doptávala dětí, jak se těší a co si přály na vánoce a v několika případech tam byla i šachová přání. Tak snad se jim vyplní a alespoň pod nějakým kuřimským stromečkem přistanou šachové figury a hodiny, případně nějaká ta publikace se šachovou tématikou.

Ať už pod stromečkem narazíte na cokoli, tak se radujte z toho, že někdo Vám drahý a blízký si udělal čas a odhodlaně běžel do obchodu, aby Vás potěšil a koupil Vám dáreček, o kterém si myslí že Vás potěší a budete si tu krásnou chvíli, kdy jste byli obdarováni, připomínat znovu a znovu.

Krásné, pohodové, poklidné svátky vánoční Vám přeje a šťastný start do nového roku vinšuje
píKří

P.S. Mužik se při seřezávání stromku 2x řízl pilkou, první pomoc jsem poskytla bez váhání (ostatně před nedávnem jsem dávala první pomoc pánovi, který si na cirkulárce uřízl 2 prsty), takže tohle byla fakt malina. Z toho jednoznačně vyplývá, že my jsme na vánoce připraveni a rozhodně si to užijeme. Kéž to u Vás dopadne stejně :-).
Jana Křížová | 22/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2172 | Komentáře(1) |

Rozhodčí tohle rozhodně dělat nesmí
Dneska se v Brně hrál turnaj O přeborníka Králova Pole. Přijela jsem se zpožděním, protože jsem musela u strejdy jeho kočičkám udělat manikůru, jeho králíčkům popřát krásné svátky a jeho slepičkám ostříhat peří a znemožnit jim tak létat přes plot :-):-):-).

Jelikož moje paní učitelka z češtiny vždycky říkala, že je nejlepší hovořit v přítomném čase, tak se přizpůsobím a píši reportáž z dnešního šachového dne. Po návštěvě Kuřimské Nové Vsi dojíždím vlakem do Králova Pole, vydávám se na cestu na Vodovu. Boje jsou zde v plném proudu. Tom si (dle slov Pavla) vede dobře. Proto vcházím do hrací místnosti, rozhlížím se na všechny strany, abych viděla, kdo z kuřimských dětí je za šachovnicí. V tu chvíli se moje oči setkávají s očima Neklana Vyskočila :-). "No paráda," říkám si. Neviděli jsme se od podzimní simultánky v Kéniku. Óu - Neklan si mě všimnul, přichází blíž, rozpřahuji ruce a objímám ho. No prostě normálka. Přátelé mi říkají "Janička objímací" tudíž objetí je na úvod prostě nutné. Neklan mě objímá též, ale do ucha mi šeptá: "Rozhodčí tohle rozhodně dělat nesmí!" Jsem zmatená a tak mu říkám, že až o přestávce nebude rozhodčí, tak že ho v místnosti pro doprovod čekám s rozpřaženou náručí.

Kuřimští mezitím hrají a hrají a hrají, odkaz na výsledky zde: http://chess-results.com/tnr155841.aspx?lan=5&art=1&turdet=YES&flag=30&wi=984

Stihla jsem trošku poklábosit s rodiči zúčastněných dětí, probrat novinky pro příští rok a už hurá na předávání cen. Udělala jsem i nějaké fotky, ale musíme počkat, až je synátor přetáhne z mobilu do PC. Část dětí odjelo s rodiči, s částí jsme šli s Pavlem na královopolské nádraží, času bylo dost, tak jsme hráli hry na zvířata, města, státy a hlavní města světa a nejchytřejší byl Roman Matějů - vyhrál skoro všechna kola (Pavel tedy dosti radil, ale vůbec to nevadilo, kluci přemýšleli, až se jim z hlav kouřilo a čas nám utekl přímo raketově).

Když jsme dojížděli do Kuřimi, tak jsme s Pavlem hodnotili dnešní den. Myslím, že na svoje svěřence může být oprávněně pyšný. Mě ponoukl napsat tento článek krásnými slovy: "Jani, napiš něco, prosím." Říkám, že nevím, jak to doopravdy bylo, ale to prý nevadí a mám napsat "takový ty blbosti okolo jako vždycky." :-):-):-). Takže píši, že dnešní turnaj byl fakt pěkný, prostředí velmi příjemné, ceny hezké, účastníci spokojení, umístění Kuřimáků více než dobré ............ jen ten rozhodčí "byl nějakej divnej" ... páč se nechtěl objímat a ještě mě demoralizoval slovy, že objímat se rozhodčí rozhodně nesmí :-):-):-). Co tedy smí takový šachový rozhodčí??? ... netroufám si říci, ale pokud se nesmí objímat, tak to rozhodcování musí bejt asi nuda :-):-):-).

Se všemi čtenáři, kteří tento článek dočetli až sem, se těší na viděnou a s Tebou, Neklane, na objímanou
píKří
Jana Křížová | 20/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2170 | Komentáře(8) |

Je GP 2014 dohraná?
Doplnil jsem tabulku GP dle poslední zprávy, ale abychom mohli Honzu Slezáka prohlásit zaslouženým vítězem i přes zdravotní pauzu v průběhu roku, chybí nám jedna informace - má kavárna pětadvacátého otevřeno a pokud ano, přijde tam někdo?
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 20/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2169 | Komentáře(2) |

Dohrávky do klubových přeborů.
Poslední šachový pátek v tomto roce na Domečku se v áčku měly hrát tři partie, ale omluvil se Filip Svoboda, takže se nakonec hrály jen dvě:

Tajovský Matěj 0-1 Laštovička
Matěj v zahájení Frantu přehrál a znemožnil mu rošádu. Při klidné normální hře by měl výhodu věže ve hře navíc a výhodu bezpečnějšího krále. Volil však přímočarý útok a po chybném propočtu ztratil figuru.

Krupica 1-0 Pavlík.
Láďa byl před partií lídrem Áčka se ziskem 4,5/5. Na trenéra si věřil, ale Pavel ho postupně přehrál.

Podrobnosti mě unikly, protože jsem souběžně hrál dvanáctiminutovky s čerstvým vítězem "salámáku", ve snaze zpochybnit jeho salámový titul. To se mi nepovedlo a prohrál jsem 3:2. :-)

V béčku se hrála partie:
Němec J. 1-0 Bauer.
Kubovi se povedla odveta. Sice dnes ve střední hře ztratil pěšce, ale Mirek zase zbytečně moc času. Nakonec chyboval a po ztrátě figury partii prohrál.

Tak jsme ukončili šachový rok na Domečku. Milá paní Křížová, jak to umí jen ona sama, navodila v klubovně atmosféru veselých vánoc a přinesla nám (jako chlapům) i "mléko pro starce". :-)

Za šachový klub přeji všem jeho členům hezké vánoce, v novém roce pevné zdraví a spoustu vyhraných partií.
Majer Jiří st. | 19/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2168 | Komentáře(1) |

18.12.2014 V kavárně vyhrál Slezák
2014_12_18 Po dlouhé době jsem zavítal do kavárny. Čekal jsem velký nával a tak jsem se snažil přijít co nejdříve, abych se dostal do tabulky. K mému překvapení tam bylo celkem prázdno, pouhých šest účastníků. Podnikové večírky, pečení cukroví, shánění dárků patrně byly velkou konkurencí.
Z toho důvodu jsme to odehráli dvoukolově. Zajímavý moment jsem zaznamenal při partii Slezák - Mrkos, kdy Honza v půli partie začal přemýšlet, jak to, že Jara má oba střelce černopolné.
Výsledky: 1.Slezák, 2.Kropáč, 3.Kolařík, 4.Hrdina, 5.Mrkos, 6.Sádlík Vl.
Jan Kolařík | 19/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2166 | Komentáře |

Talentcup za námí, před námi
Upoutávka Pan Pavel Benčo, šéf Beskydské šachové školy, by svým šarmem hravě dokázal vdechnout vlídnou předvánoční atmosféru i zápasu v boxu, natož pak mezinárodnímu dětskému šachovému turnaji. To jsem ale netušil, takže když jsme se tam s Alicí vypravili, měl jsem ze zhuštěného programu (9 kol za prodloužený víkend, a v sobotu hned 4) trochu obavy. Ale doporučení Tomáše Vavřínka („máš-li čas, jeďte!“) se při jeho zkušenostech nedalo odmlouvat. A tak, ve čtvrtek večírek a v hned v pátek ráno hurá do Malenovic. Pamatoval jsem si vlídnou Krupovu výčitku z Koutů o našich pravidelných pozdních příjezdech a trochu přišlápl plyn. Ještě, že jsem nemusel hrát sám.

Kuřimská nepočetná výprava se určitě neztratila. Matěj hrál ve starším „áčku“, Alička a Šimi ve skupině B. Jejich výkony v průběhu turnaje sice kolísaly, ale nakonec dokmitaly k pěkným součtům. Na dětech jsou stopy tréninku patrné a tak hrály většinou vpředu. Konfrontace s výbornou konkurencí je proto asi největším přínosem výpravy. Matěj už někdy hraje opravdu dospělé šachy a zejména jeho zdatnost v koncovkách příjemně překvapí. Šimon je malý sympatický talentovaný neprakta, který je schopen stejně tak dostat mat v pár tazích, jako ho sám kolem 35 tahu s 51 minutami na hodinách (tempo 45 min/partii + 30 s za tah) dát. Až se přirozeně s věkem celkově trochu srovná, může růst jeho výkonnosti hodně akcelerovat. Alička kočička mi dělala radost, ale když v předposlední partii nastavila figuru a pak na mě dělala po partii cukrbliky, musel jsem namítnout něco o tom, že s její partií nemám nic společného, a jestli se nechce na ten skoťák podívat pořádně. A celkově opravdu velká pohoda jazz.

Místo úžasné, turnajový sál pěkný, počasí, hotel a strava OK a organizace turnaje excelentní. Je jasné, že to pánové Benčo, Holeksa, Pliska jr. i Záruba dokonale umí a tak i při vysoké hustotě dětí na m2 hracího prostoru, vášnivosti rodičovských fandů a našlapanému programu vše vyznělo krásně a lehounce jako pírko. Smekám a už se těším na příští ročník.

Autor článku: Martin Habina

/Obrázky vložil mjs, v případě autorova nesouhlasu je odstraním. :-)/
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2
Majer Jiří st. | 17/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2164 | Komentáře(5) |

Béčko zabralo a je třetí!
Po výhře nad áčkem Tišnova jsme se v tabulce posunuli ze sestupových vod až na třetí flek. To je sice hezké, ale do bojů o postup už nezasáhneme. Vedoucí lokálka je stále stoprocentní a ani případná porážka od našeho týmu ji neohrozí. A teď k popisu zápasu s Tišnovem:
První skončila partie na 4. šachovnici, kde Honza Vitula odremizoval zkušeného Vojtu Pučálku. Hrála se tuším Marociho výstavba v dračí sicilské a ani jedna strana neměla odvahu narušit tyto pevné struktury. Poté jsem dostal nabídku remízy já a po poradě s kapitánem jsem ji odmítl. Bohužel v opticky lepší pozici s prostorovou převahou se opakoval scénář z prvního kola s Lipovcem. Začal jsem kombinovat se špatným propočtem a poslal partii do kytek a hosty do vedení 0,5:1,5. To Pavel Krupica na 3. desce obětoval figuru korektně a po výborném zesilování pozice byl brzo vyhraný. Až ta realizace převahy trochu skřípala, když opakovaně neviděl jednoduchou taktiku přes pole d8. Soupeř se ale dostal do obrovské časové tísně, kterou nezvládl a prohrál na čas. Po partii Pavel ukázal, že byl vyhraný i na pozici. Srovnáno. Když na 7. šachovnici dostal nabídku remízy i Franta Laštovička, pověřil mě Broňa kaučinkem zápasu. Franta měl sice pěšce navíc, ale pozici nic moc. Rozhodl jsem v partii pokračovat, i když vím, že na nevyzpytatelného Frantu se sázet moc nedá, a tak jsem vsadil na jeho krytého volného pika e5. :-) Naštěstí to vyšlo a Fanda nám zařídil vítězný zápasový bod. Ještě před tím vyhrál na 6. desce Láďa Kudla s Jarkem Plašilem. Pokud si dobře pamatuji, Láďa to na Jarka umí a vyhrál s ním už po několikáté v řadě. Jara Kudláček na osmičce jako čerstvý vítěz "salámáku" potvrdil formu a zvýšil vedení na 3,5:1,5. Poté prohrál Martin na pětce - stav 3,5:2,5. Na 4,5:2,5 zvýšil dříve zmiňovaný Franta a v poslední partii náš kapitán na 2. šachovnici Broňa Horák udržel zkušeně čtyřvěžovku s pěšcem méně proti Honzovi Gubášovi. Konečný stav derby s Tišnovem byl tedy 5:3 pro naše béčko.
Odkazy: tabulka s výsl.
Majer Jiří st. | 15/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2162 | Komentáře |

Céčko statečně vzdoruje Morendě, vyhrát ale není kde
Jediná šance na výhru Hostující Moravská Slavia Brno B dorazila v nejsilnější sestavě, jaká se jí v této sezóně podařila domluvit - bylo přítomno prvních pět hráčů v jejich soupisce. Domácí nakonec reagovali téměř identicky (dali dohromady alespoň první čtyři), i když s jistými zápletkami - Pavel Sádlík si spletl startovní hodinu (očekával začátek až v deset) a místo něj se nečekaně objevil Michael Vašek, který před zápasem neodpověděl na kapitánův mail, ani telefon nebral, a tak se s ním jaksi nepočítalo.
Nebojácně se do svého soupeře pouští Jura Hrdina - bílý ovšem nabízeného pěšce nebere a i tak se ocitá pod tlakem, jeho bělopolný střelec a královská věž nemají valné vyhlídky na uplatnění v boji. Horší pozice nás naopak čeká u Radka Smíška (nedokázal černými vyrovnat hru), seniora Šmída (pozbyl dvojici střelců) a Michaela Vašeka (rovněž pasivní pozice černého).
První smír uzavírám brzo po zahájení já (počítač hlásí více než pěšce plus, ale správné pokračování jsem neviděl a také bylo třeba zapsat nějaké čestné body) a se stejným výsledkem následuje Honza Číhal, který docílil koncovky lehkých figur za přítomnosti různých střelců. Pak už jdou ale hosté do vedení - Michael nechává stát věž, má za ni pouze pár pěšců a špatný čas soupeře - ten ale svoje poslední minuty investoval účelně a matil.
Další bod pouštíme na poslední desce - Radek také nechává ve špatné pozici věž s tím, že jeho pěšci něčeho dosáhnou - soupeř ale vrátil figuru a výhodu kvality snadno uplatnil. Pan Šmíd přechází do koncovky, která je pro něj mimořádně nepříznivá a ztrácí pěšce - paradoxně se ale zachraňuje tam, kde pěšec méně nejvíc vadí, tedy v pěšcovce. Má totiž krytého volňase, kterého by měl soupeřův král držet - co by se stalo, když by ten král šel podporovat vlastní pěchotu, bylo po partii předmětem důkladných analýz s výsledkem sice remízovým, ale s riskantním průběhem pro bílého, a tak jsme více než rádi, že na tuto možnost nedošlo.
Další půlbod se urodil na šestce u Jury Hrdiny - přes trvající optickou převahu nebylo jak v zablokované pozici dosáhnout hmatatelné výhody. Na dvojce hrající Pavel Rubeš nabízel remízu několikrát neúspěšně, aby pak skončil ve vyrovnané věžovce a nabídku remízy sám dostal. V poněkud divočejší věžovce dohrával Franta Režný. Jeho partie začala nic moc pozicí ze zahájení, pak mu soupeř pomohl rošádou taženou nejprve věží - po reklamaci se žádná rošáda nekonala, byla z toho ztráta pěšce, kterého Franta ale vrátil a ve výsledné koncovce byl spíše pasivnější, ovšem bránil se vynalézavě a půlbod zachránil. Celkově tedy prohráváme 3:5 pří šesti remízách a dvou prohrách.
Dodávám zpravodaje z obou skupin KP2, zápas béčka by ale měl popsat někdo z aktérů.
Přílohy: Zpravodaj KP2B Zpravodaj KP2A
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 15/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2160 | Komentáře |

14.12.2014 KP2B Kuřim C - Moravská Slavia B
Upoutávka V příloze je foto a zpravodaj. Vlastní průběh musí popsat někdo z přítomných.
Přílohy: Foto Zpravodaj_4
Jan Kolařík | 15/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2159 | Komentáře(1) |

Sobota ve znamení 64 polí
Tedy tímto názvem nemám zrovna na mysli polnosti, které je nutno orat, hnojit a vláčet, ale určitě už tušíte, že se jedná právě o těch krásných 64 černobílých polí, na kterých včera probíhaly líté boje. A to nejen v Kuřimi, ale i v Břeclavi, kam odjížděl Pavel Krupica s dětmi na turnaj v rapid šachu. Protože byla naše rodina zastoupena na obou akcích, mohu podat částečně očité a částečně zprostředkované zpravodajství.

6,30 - Budím Toma, aby mohl slupnout domácí klobásek a měl tak slušný základ a sílu do celodenního zápolení.
7,15 - Tom odchází, ještě mi udílí cenné rady do turnaje: "Na d4 hraj ... (fakt už nevím co) a pak máš 5 bodů a nezapomeň vyhrát salám."
8,15 - 8,30 - balím bábovku a vyrážím na domeček. Už je tam pěkně husto, konečný počet účastníků 35. Původně jsem při lichém počtu chtěla odejít, ale nakonec proč si nezahrát, když už jsem přišla, to bych Toma určitě zklamala.
9,20 - první kolo a hned s Jakubem Němcem, byl zjevně potěšen, zřejmě mu síla jeho soupeřky byla dostatečně známa :-).
Jednotlivá kola popisovat nebudu, po pár kolech bylo jasné, že do vedlejší místnosti mezi lepší šachisty se "asi" nedostanu :-):-):-). Nesu to statečně, vychutnávám si atmosféru, telefonicky informuji mužika, který se nemohl zúčastnit a trávil sobotu na zubní pohotovosti. Šachy jsou proti tomu určitě lepší volba.
12,15 - turnaj je ukončen a ceny předány. Účastníci jsou spokojení, pohodová atmosféra. Ani já nejsem zklamaná, 23. místo (3 body - jeden bodík tedy připsán i za pauzírování, což mi přišlo trošku nespravedlivé vůči paní Hronkové, která byla v celkové pořadí horší, ale své tři bodíky uhrála sama). Strkám salám do tašky a odcházím domů s nadějí, že na příštím turnaji, na který nás p. Majer zval, budeme hrát společně s mužem a Tomem.
14,45 - první telefonát od Pavla Krupici, Tom sedí na první desce, má 6 ze 6 a hraje v posledním kole o vítězství.
16,06 - další telefon od Pavla, je dobojováno, Tom nabídl gentlemansky remízu, v turnaji končí jako druhý.
17,17 - na kuřimském nádraží přistává vlak s kuřimskými reprezentanty. Kluci vypadají spokojeně, jdeme domů s Romanem Matějů, kterého smolná prohra připravila o 2. místo. Tom mi vysvětluje nabídku remízy: "Bylo to remízový, ten kluk by spadl na čas, ale to jsem nechtěl, to bych si to nevyhrál sám za sebe, tak jsem nabídl remízu." Vidím, že na pořekadlech o genech opravdu něco bude, co není spravedlivé, není třeba řešit. Jestli mu tento idealismus v životě vydrží (stejně jako mě), tak to v určitých chvílích bude mít asi těžké. Ale nevadí, správná rozhodnutí nejsou vždy jednoduchá a právě o správných a férových rozhodnutích život je. Udělal nám radost.
18,20 - Tom má na stole rozložené šachy a prý nejde o přehrávání partie, ale o studium z nové knížky p. Biolka, kterou si přivezl z turnaje :-):-):-).

Den je tedy ukončen, bylo to moc fajn a to je taková malá tečka za tím naším šachovým případem, opakuji, to je taková malá tečka ........
Se zvoláním "Šachu zdar" se loučí
píKří
Jana Křížová | 14/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2158 | Komentáře(9) |

Mikuláš - celkové výsledky.
V odkazu na webové stránky chess-res. najdete kompletní výsledky.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 13/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2157 | Komentáře |

Mikulášský turnaj vyhrál Jarek Kudláček!
Upoutávka Z původně 40 přihlášených se v pátek večer a v sobotu ráno odhlásilo z důvodů nemoci 5 hráčů, přesto Domeček "praskal ve švech". Pokud vyjdou mé plány, májový turnaj už bychom měli hrát ve větších prostorách. Turnaj ozdobily svou účastí i dvě zástupkyně něžného pohlaví a nevedly si vůbec špatně! Protože KruPa Boys v počtu 11 ve stejnou dobu hráli turnaj v Břeclavi, dali jsme příležitost novým talentům a několika kuřimákům, co hrají šachy mimo rámec soutěží organizovaných šachovým svazem ČR.
V turnaji zvítězil Jarek Kudláček před Jirkou Majerem mladším a Martinem Hyršem.
Z žáků byl nejlepším Jakub Němec před svým bratrem Davidem a Vojtou Havlem.
Všichni brali cenu, ti nejmenší i dvakrát a tak věřím, že se turnaj všem líbil.
Sláva vítězům, čest poraženým!
Přílohy: vítězové Young Boys boje
Majer Jiří st. | 13/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2156 | Komentáře |

Klubák A+B.
Dnes se hrály tři partie v áčku a tři v béčku.
Začnu áčkem:
MJM 1-0 Němec David
Jirka zatím počítá dál než David a v zápletkách po zahájení získal figuru. David se ihned vzdal.

Šmíd 0-1 Buček
Mistrova první výhra se zrodila po nekorektní oběti figury bílého. Pan Šmíd byl po partii tak rozladěný, že se odhlásil ze zítřejšího "salámového" turnaje.

MJS 1/2 Svoboda
Musím přiznat, že už po zahájení mě Filip pozičně přehrál, respektive potrestal mé pokusy o aktivitu. V okamžiku, kdy bych za dva tahy vynuceně ztrácel kvalitu bez kompenzace, jsem nabídnul remízu. Filip ji s horším časem přijal, ale pozápasový rozbor ukázal, že jsem byl dosti jednoznačně prohraný.

Kudla 1-0 Sádlík
Láďa soupeře celou partii tlačil, až získal figuru a po několika tazích i partii.

V béčku si zatím suverénně počíná stoprocentní Mirek Bauer.

Bauer 1-0 Křivánek
No Kuba to dnes hrál ještě hůře jak já. Nestihl ani rošádu ztratil figuru a ještě si nechal přivázat dámu ke králi.

Němec J. 1-0 Kříž
Tady si nejsem stoprocentně jist, ale domnívám se, že Kuba uplatnil v koncovce převahu kvality.

Keprt 1/2 Prokop
Opatrná hra obou hráčů způsobila, že partie až do koncovky nevybočila z rovnováhy.
Přílohy: Klubák A
Majer Jiří st. | 12/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2155 | Komentáře |

Pierre by byl hrdý aneb o vítězství v mém případě fakt asi nepůjde
Zítra startuji na svém druhém šachovém turnaji v životě! Už pouze tato věta ve mě vzbuzuje respekt a možná i malinko bázně (ale opravdu jen malinko). Proto jsem dnes navečer šla omrknout dění na domečku a nasát (atmosféru). Po cestě jsem se potkala s p. Šmídem, probrali jsme šachové dění a novinky a posledních cca 50 - 60 let a hlavně jsem se chtěla dozvědět, zda tento šachový matador bude také hrát. Když jsme přišli do hrací místnosti, tak tam bylo celkem živo, pozdravila jsem se se známými, snažila se (bez úspěchu) vytáhnout z pana Majera info, která že kopretina ženského pohlaví bude vedle mě hrát zítřejší turnaj. Nedozvěděla jsem se nic, ale vůbec to nevadí. Pan Šmíd v této mezihře totiž zkoušel zahájení sám se sebou na dnešního soupeře, kterým je Mr. Buček, ale nedala jsem mu usnouti na vavřínech a začala tahat figurami. Bylo to příjemné až do chvíle, kdy se můj dnešní protihráč ujal slova na téma: "Byl jsem vždycky rád, když moje partnerky byly inteligentní!" Ouha - nevím, zda skutečně byly nebo mi jen chtěl naznačit, že já nejsem. Následovalo totiž rychlé ukončení hry z mojí strany :-):-):-). Fakt už nebylo na co čekat, bylo to prohrané. Nicméně nevadí, dohodli jsme se, že zítra (pokud los dovolí) se utkáme ještě jednou a vítězství bude moje. Za naši rodinu zítra navíc budu bojovat sama, protože Tom bude v Břeclavi na turnaji v rapid šachu a muž je po čtvrteční extrakci zubu a následných komplikacích z turnaje odhlášen (bez toho ho trošku podezřívám z toho, že nechtěl utržit ostudu a tak si raději nechal vytrhnout zub, aby nemusel hrát).

Odcházím nyní od tlumeného světla monitoru ke světlu kuchyňské zářivky, abych mohla upéci bábovku na zítřejší turnaj. Jestli jsem se do dnešního večera těšila hodně, tak po tréninkové partii s panem Šmídem za dozoru Mr. Bučka se těším přímo neurvale. Heslo Peirre de Coubertina, že není třeba vyhrát, ale zúčastnit se, je mi totiž velmi blízké (jak by také ne, když šachy neumím :-):-):-) ) .

Každopádně se všemi účastníky i příležitostnými pozorovateli na zítřejším turnaji se loučí a velmi se těší
píKří

P.S. Z domečku jsem odcházela disciplinovaně a potichoučku, přesto jsem neušla zraku (ostřížímu) pana vrátného. Opravdu nemůžu za to, že na dveřích není závažíčko a po mém odchodu se zcela nedovřely. I když jsem se ochotně vrátila a vše napravila, tak se zdá, že jsem pána popudila na nejvyšší únosnou mez. Už i Tom se opakovaně zmínil, že ve středu chodí rád (otvírají hodné paní :-) ), ale v pátek že vždycky dostanou vynadáno, tak možná by stálo za úvahu, aby provozovatel domečku (asi město) nechal udělat zvonek propojený s telefonem na otvírání a nainstalovat Bramo na zavírání. Protože jak všichni dobře víme: "Bramo - zavírá samo!"
Jana Křížová | 12/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2154 | Komentáře |

Kavárna 11.12. - stoprocentní Slezák, Aleš drží slovo, Hujerovi nikde
Alešova omluvenka V kavárně bylo sice poměrně plno, ale nikoliv tak, jak se zdálo z komentářů na těchto stránkách - Hujerovi-Křížovi nikde, nedorazil ani Pavel Matula, ani Alešův ukecaný bratr. Takže v tabulce bylo místo i pro Aleše samotného - ten ovšem pouze donesl omluvenku a hrát nechtěl. Hráči déčka byli tímto potěšeni a vyzývají ostatní, aby to pojali stejně, prý potřebujeme víc takových Alešů. Zkrátka výměna jedné kontumované partie okresu za láhev něčeho dobrého je považována za dobrý obchod.
V samotném turnaji došlo spíše na zajímavé výsledky než momenty z partií. Suverénně vyhrál Honza Slezák výsledkem 10/10 a dal tak jasně najevo, kdo hodlá vyhrát letošní GP. Za jediné zaváhání by snad šlo považovat situaci, kdy mohl dát Pavlovi Sádlíkovi jezdcovou vidličku na všechno (krále, dámu a věž) a nedal ji, ale partii vyhrál i tak.
Směrem dolů se oddělila dvojice Krčma a Sádlík starší, jejichž vzájemná partie skončila takto: Staňa je vyhraný, Laďa říká, že je to prohrané (nebo dokonce že prohrál - u něj ale člověk nikdy neví, jestli to znamená vzdávám nebo jestli se hraje dál). Staňa má současně s pádem svého praporku možnost dát jednotahový mat, místo toho ale dobírá posledního pěšce a po reklamaci času končí partie po dlouhé diskusi (o tom, zda se Laďa vlastně už předtím nevzdal) remízou. A protože Laďa uhrál ještě bod na někom jiném, poslední neskončil.
Téměř všichni ostatní skončili těsně nad padesáti procenty, což mimo jiné znamenalo, že mých pět bodů (dosažených začátkem 0/5 a závěrem 5/5) na žádné dobré místo nestačilo a podobně čtyři body Luboše Adlera byly dobré pouze na třetí místo od konce. Profitoval z toho naopak Jara Mrkos druhým místem za šest a půl bodu a Gigant se šesti body a lepším pomocným hodnocením bral bronz.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Mrkos, 3.Novotný, 4.Vitula, 5.Hrdina, 6.P.Sádlík, 7.Kropáč, 8.Pešl, 9.Adler, 10.V.Sádlík, 11.Krčma.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 12/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2153 | Komentáře(2) |

Trenér se chytil a éčko přitvrzuje - proti Ivančicím 5,5:1,5
Soustředíme se na partii Hosté z Ivančic přijeli pouze se třemi hráči základní sestavy, kdežto nám se absence vyhnuly a stali jsme se tak papírovými favority zápasu. Úvodní fáze to ovšem moc nepotvrdila, zahájení hosté zvládli - jen Vláďa Pavlík dostal možnost hned obětovat jezdce. Černý automaticky přijal a to rozhodně nebyla nejlepší volba - pak se již mohl jen dívat na dvojí úder a odevzdat věž, takže z toho byla kvalita navíc pro Vláďu.
Příliš odvahy v tomto zápase neprojevil David Němec, který poté, co jeho partie něco přes dvacet tahů nedokázala vybočit z rovnováhy a směřovala do koncovky, raději nabídl remízu. Ta byla přijata a protože se Filip Svoboda nechal chytit na otráveného pěšce (přehlédl mezitah s matovou hrozbou), v průběhu druhé hodiny hry jsme prohrávali.
V tu dobu se naštěstí začala projevovat ta papírová převaha domácích. K Vláďově výhodě se přidal Mirek Bauer, který nejen že získal pěšce, ale hlavně zbavil bílého práva rošády a odsoudil jej k boji s králem v centru. Konečně se chytil i Pavel Krupica a když se k tomu přidal ne zrovna nejlepší den jeho soupeře, vyústilo to v odstranění pěšcového krytu černého krále a následně zisk kvality. Také Jakub Němec využil slabší hry černého a pozval jeho krále na procházku středem šachovnice.
Protože jsem sám nic moc nezískal a pouze přiostřuji pozici v centru, občas se mi vzhledem ke stavu zápasu dere na mysl nabídka remízy - ta pozice je ale na podobné řešení příliš dynamická a než se k té nabídce odhodlám, vítězí Pavel (který to celé urychlil nabídkou pěšce na dámském křídle, načež černý jezdec neměl šanci se vrátit na opačnou stranu) a záhy po něm i Jakub, stav zápasu se otáčí a protože Vláďa i Mirek to mají výrazně lepší, mohu si dovolit riskovat.
Můj soupeř ve finále doplatil na pasivitu a absenci plánu - zahnal jsem jezdce zpět do základního postavení, kde vůbec nehrál, a vytvořil jsem si volné pěšce jak v centru, tak na dámském křídle. Žádný protiútok na krále se nekonal, nedošlo ani na prosazování vlastního volňase. Vláďa pochopil, že kvalita navíc neznamená více figur ve hře a že další materiál si jen tak nesebere, takže se zaměřil na krále. Podobně Mirek si uvědomil, že převaha pěšce v situaci, kdy zůstaly jen těžké figury, není nic velkého a že je lepší využít soupeřova krále uvízlého v centru. Všechny tři zbývající partie končí v rozpětí asi pěti minut úspěšně pro domácí a již po třech hodinách tedy vítězíme 5,5:1,5.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 08/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2152 | Komentáře |

Áčko porazilo Lipovec B 4,5:3,5.
Upoutávka Výhra nejnižším možným rozdílem byla tentokrát zapříčiněna nevyužitými šancemi domácích. Sice jsme v zápase po remíze Slávka na 8. šachovnici a porážce na 3. desce prohrávali 0,5:1,5 ale do zjevné výhody, respektive vyhrané pozice, se rychle dostal Martin a rovněž já. Broňa a Ivan získali pěšce, ale jeho realizace byla problematická. Nakonec to byly další remízy. Remízoval i Jirka na dvojce. Já neviděl mat 2. tahem, ale držel vyhranou pozici, Martin získal kvalitu. Dominik vyrobil pro soupeře příliš složitou pozici a vyhrál. Srovnáno na 3:3. Já realizaci vyhrané pozice pokazil a zbylo to opět na Martinovi. Ten stejně jako v prvním kole ve Znojmě, rozhodl zápas a stal se znovu naším spasitelem! Tentokrát jsme si sice nezasloužili nevyhrát, ale i taková výhra potěší a do záchranářských plánů se hodí. :-)
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 07/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2151 | Komentáře |

Kuřim D - Loko L 2,5:4,5
Protože jsem tentokrát nehrál, píšu zprávu z pozice "dvouhodinového" diváka. Ale i tak si můžu dovolit povzdech, že ještě že se z okresního přeboru nesestupuje, protože letos to vypadá u déčka na samé prohry. Tentokrát si ke Kozlovi přijeli pro výhru mládežníci z Lokálky. První výhru si hosté připsali díky nezodpovědnosti Aleše Krupici, který bez omluvy nedorazil a nebral ani telefon. Jsem zvědav, jak (a hlavně čím) se hodlá družstvu omluvit. Dále už se rozhodovalo přímo na šachovnicích. Pavel Matula po deseti minutách ztrácí v zahájení figuru a vypadá to na brzké vedení soupeře o dva body. Jenže nic není tak, jak to zpočátku vypadá. Ačkoliv Pavel nespěchá ani s vývinem, aby využil alespoň této výhody, nakonec přece jen mu pomůže absence soupeřovy rošády. Dorovnává materiál (alespoň z mého odhadu vycházejícího z pohledu na šachovnici před mým odchodem za jinými povinnostmi) a nakonec prý i vyhrává. Jara Mrkos tentokrát neuspěl se svým neortodoxním pohledem na šachy ve stylu "teorie je k ničemu, soupeř se musí udolat místo středem tak po křídlech a místo lehkých figur je nutné vyvinout většinu pěšců". Výsledkem byl drtivý průlom protivníka středem končící matem. Docela dobře naopak stojí na první desce Franta Laštovička. Než ovšem odevzdá zdarma věž a vzdává. Pavel Sádlík drží materiální rovinu, ovšem bez boje nechává soupeřově věži volný sloupec a nevypadá to s ním úplně nejlíp. Nakonec se však i soupeř obsazeného sloupce vzdává a ačkoliv jsem to už neviděl, troufnu si tvrdit, že si tímto partii prohrál. Honza Slezák si hrál svoje poziční šachy, které mu přinesly remízu. Luboš Adler byl taky dlouho na remízu, ovšem jeho soupeř si nakonec obětí střelce za dva pěšce vytvořil volného pěšce na A sloupci, který mířil pro dámu, což bylo rozhodující.
Jiří Hrdina | 07/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2150 | Komentáře(12) |

Mik miku - mik miku - Mikuláš
přišel s čertem na koláč ... Ano přesně tak pokračuje dětská říkanka, kterou můžete z úst těch nejmenších slyšet právě dnes jako úlitbu čertíkovi, aby nezbedné dítko neodnesl do pekla.

Také já jsem se dnes večer vydala směrem k domečku, abych eliminovala možnou přítomnost čertů, kteří by pobrali při odchodu z tréninku mladé kuřimské šachisty. Konečný směr = peklo. Namísto toho mě zastavil anděl, zarecitovala jsem básničku o tuleních (žádná jiná mě nenapadla, ale je moc pěkná a pokud budete chtít, tak Vás ji naučím) a jako odměnu jsem dostala nějaké drobnosti, které jsem posléze pod hrozbou odnosu do pekla (pokud je nepředám dál hodnějším, než jsem sama) předala klukům. Nutno dodat, že čerta se Kuřimáci asi bojí, protože na tréninku pokročilých byli pouze otrlí, které by ani v pekle nechtěli :-):-):-). Pavel se vyjevil doslova jako anděl, protože já bych přítomné asi hodila do pytle a vytáhla je ven asi tak za rok (až dva). Nicméně natrénované fíglíky si budou moci hošani už za týden vyzkoušet v Břeclavi a tam jim Mikuláš, čert ani anděl asi moc platní nebudou. Přejme jim z pekla štěstí nebo aby dali své hře andělská křídla nebo pekelný říz.

Krásný večer plný andělsky-mikulášsko-čertovských překvapení přeje
čertem zatím neodvlečená (ale pořád v očekávání :-) )
píKří
Jana Křížová | 05/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2148 | Komentáře |

Kavárna 4.12. - pamatujte, dokoupená minuta je věčná!
Věčná minuta Pavel Sádlík doplatil na to, že není zvyklý minuty dokupovat a když byl k tomu přes týdnem za poněkud zvláštních okolností donucen, nevěděl, že se čas při dalším turnaji odvíjí od minulých minut a umístění bez ohledu na to, zda jsou dokupované nebo ne. Takže si nastavil o minutu méně a než nám to došlo, stálo ho to prohru na čas s Jarou Mrkosem.
Ani ta minuta navíc by jej ale nespasila - zvlášť když proti Jurovi Hrdinovi byl jeho král uvízlý v centru nejaktivnější figurou (při plné šachovnici) a když proti Gigantovi neviděl jednotahový mat (tam to ale nevadilo - pouze to umožnilo soupeři upozornit na vlastní spadlý prapor a prohrát na čas).
Nejméně chyb udělal Jirka Kropáč a o půl bodu se vrátil na první místo GP. Souboj mezi ním a Honzou Slezákem bude zajímavý až do konce.
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Hrdina, 3.Slezák, 4.Pešl, 5.Matula, 6.Adler, 7.Mrkos, 8.P.Sádlík, 9.Krčma, 10.Novotný, 11.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 05/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2147 | Komentáře(2) |

"Salámový" turnaj už klepe na dveře.
Upoutávka Už za 8 dní se koná Mikulášský turnaj na Domečku. Jak je vidno ze startovní listiny na Chess-res, je přihlášených zatím 31 hráčů. Turnaje se letos nezúčastní početná skupina žáků, která bude tou dobou na turnaji v Břeclavi. Proto je ještě 9 volných míst pro další zájemce.
Přílohy: Příloha_1
Odkazy: Startovní list
Majer Jiří st. | 05/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2146 | Komentáře(5) |

FIDE ELO k 1.12. 2014
Upoutávka Došlo jen k pár změnám u hráčů: Snášel, Tajovský Matěj a Němec J. z turnaje Open Brno.
Žebříček už otec a syn nerámují. Syn se vydal na stíhačku táty.

1. KM Tajovský Martin 2216
2. FM Majer Jiří ml. 2183
3. KM Košata Jan 2146
4. KM Majer Jiří st. 2074
5. KM Sládek Vladislav 1996
6. Horák Bronislav 1968
7. Kudláček Jaroslav 1960
8. Křena Bohuslav 1950
9. Rubeš Pavel 1940
10. Krupica Pavel 1931
11. Kudla Vladimír 1925
12. Vitula Jan 1906
13. Číhal Jan 1869
14. Laštovička František 1853
15. Boček Tadeáš 1837
16. Pešl Jan 1817
17. Krupica Aleš 1769
18. Matula Pavel 1720
19. Snášel Michal 1698 (-6)
20. Tajovský Matěj 1530 (+101!!!)
21. Němec Jakub 1527 (+4)
22. Němec David 1506
23. Svoboda Filip 1431
Majer Jiří st. | 02/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2143 | Komentáře |

Vepředu úspěšný posunovač, vzadu vyhrát. Boskovice - Kuřim B 3:5
Úspěšný posunovač Navzdory nepřízni osudu neustupujeme z původního plánu nasadit v Boskovicích Majera mladšího - ony ty tři body jsou stejně platné v boji o záchranu jako v původně plánovaném boji o postup. Domácí jsou naopak oproti minulým sezónám slabší na zadních deskách a úspěšný reparát složil již po zhruba dvou hodinách Jara Kudláček, který přehrál soupeře na dámském křídle, získal nejprve pěšce, pak dvě figury za věž a jeho dvojice střelců se nakonec zaměřila na opačné křídlo na černého krále.
Podobně dobře stál již od zahájení Honza Vitula, také z toho byl pěšec, až pak se partie odlišila - bílý totiž nekorektně obětoval figuru za dva pěšce, chvíli to sice vypadalo, že Honzovi chytil dámu, ale ten cestu z problémů našel a figuru navíc si podržel do vyhrané koncovky. Martin Hyrš měl opticky více prostoru, ale jeho souboj záhy dospěl do koncovky těžkých figur a vzhledem k příznivému stavu se remíze nebráníme.
Domácí korigují na čtvrté desce, Pavel Krupica skutečně není ve formě. Bílými žádnou výhodu nezískal, spíše naopak, a když se jeho střelec zatoulal mimo hru, využil toho černý k průlomu v centru a přechodu do vyhrané věžovky.
Do koncovky rychle spěla i moje partie, kde jsem někde před dvacátým tahem získal pěšce (díky napadení dvou nekrytých současně), ale bílý za něj měl kompenzaci v podobě volného sloupce, který měl za následek dlouhou nečinnost mojí věže. Bylo ovšem pouze otázkou času tento problém vyřešit a pak se již projevil špatný střelec bílého - padl druhý pěšec a bylo po partii.
Za stavu 3,5:1,5 pro hosty přecházejí první tři desky časovou kontrolu - v té době má již Jura Majer mladší figuru za pěšce. Domácí lídr totiž slupl pěšce, kterého neměl, a byl potrestán napadením tří nekrytých figur současně - z toho se nedá vylhat ani za pomoci šachu. Tato partie se ovšem hraje dál a místo toho končí Broněk Horák chybou v remízové pěšcovce (do které se dostal přes několik fází - nejprve pasivita, pak zisk pěšce v kombinaci a pak jeho vrácení za výměnu dobrých bílých figur za černé špatné).
Na druhé desce se Majer starší utkal s hráčem vyznávajícím podobně poziční styl a bylo to poznat - hra stále vyrovnaná, figury se mění, vzniká koncovka věží, jezdců a mnoha pěšců - pak mizí i ti pěšci a jezdci a když má každý ze soupeřů pouze krále, věž a jednoho pěšce, uzavírají smír, nelze již hledět na to, jak dopadne stále probíhající souboj na jedničce. Tam je jedinou nadějí bílého volný krajový pěšec (a druhou nadějí aspoň na remízu to, že hrozí výměny zbylých pěšců a buďto remíza nedostatkem materiálu, nebo donucení našeho hráče dát mat střelcem a jezdcem). Ani jedna z těchto možností ale nedostala šanci k uplatnění a naše jednička tedy roli posunovače okořenila bodem a uzavřením zápasu na 5:3 pro Kuřim B.
Zpravodaj a fotky si nemají co do kvality co vyčítat (i když jsem víc než půlku fotek smazal) - světelné podmínky v Boskovicích nejsou nejlepší a co se zpravodaje týče, chybí v něm tři body pro nás a bod pro Rudici. Na db.chess.cz i na chess-results je to ale správně.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Pokusy fotit
Jan Pešl | 01/Dec/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2142 | Komentáře |

KPII B. Kuřim C - Loko E. 2 : 6 aneb jak nás lokálka přejela
Zápas začal v 9.30 a sestavy byly vyrovnané, takže to vypadalo na napínavý zápas.
V 9.50 jdeme do vedení zásluhou Franty L, když potrestal soupeřovu chybu v zahájení a dal mu vidle. Že to bude naše jediná výhra by v té chvíli nikdo nečekal. Hodinu po začátku prohrává nepřítomný Micheal, kterého čeká velký trest v podobě příspěvku do bodu 4. Poté se dlouho nic neděje a jednotlivé partie jsou vyrovnané.
Chvíli po poledni za mnou přichází Honza s dotazem, jestli může nabídnout remis. Souhlasím, takže je stav 1,5:1,5.
Ostatní partie vypadají nadějně. Já držím rovinu a mám lepší čas, Pavel stojí taky dobře, stejně jako čerstvý otec Michal.
Julča a Franta R stojí mírně líp. Musel jsem se věnovat své partii, tak vůbec netuším, proč najednou přichází jedna prohra za druhou. Já jako správný kapitán opouštím potopenou loď jako poslední, ale víc jak remis jsem nevydoloval.
Krátce po půl druhé je konec a odcházíme jako ti spráskaní psi.
Honza Číhal | 30/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2141 | Komentáře |

Městské kolo Brno město přeboru škol- naše děti září i v Brně!!
Upoutávka Po velice úspěšném vystoupení kuřimských škol na přeboru Brna venkova, se uskutečnilo i městské kolo Brno-město, kde se objevilo několik dětí z Kuřimi, které i zde ukázali, že výchova dětí je v Kuřimi na velice vysoké úrovni.
V kategorii 2.stupně reprezentovalo vítězné Gymnázium Vídeňská hned dvojice našich hráčů: Jakub Němec a Ondřej Škrob a oba měli klíčový podíl na postupu do Jihomoravského krajského kola. Nejlepší hráčkou celkově na 6.místě umístěného Gymnázia Kapt. Jaroše byla Anna Košuličová, které měla nejvyšší bodový příděl pro družstvo a porazila i několik velice dobrých hráčů (např. Michala Žitného).
Všem našim hráčům děkujeme za vzornou reprezentaci.
Výsledky najdete v přiloženém odkazu.
Odkazy: výsledky
Pavel Krupica | 29/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2140 | Komentáře(3) |

středa 26.11 na domečku
Ve středu bylo na domečku celkem 8.dětí. Nejdříve se probíral odchyt figury a pak byl sehrán turnaj, který vyhrál Vláďa Pavlík. Nakonec se přišel podívat i Ondřej Škrob, kterému úspěch na městském kole přeboru škol za Gymnázium Vídeňská dodal novou chuť k šachu se zase vrátit.
Pavel Krupica | 29/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2139 | Komentáře |

Klubák A+B - výsledky.
V A-přeboru se hrály pouze 3 partie:

Pavlík 1-0 Svoboda
Filip ještě v zahájení nechal stát napadeného jezdce pěšcem.
Láďa si tak prodloužil sérii bez porážky údajně už na 20 partií a stále vede klubák A se ziskem 4,5/5!!!

D. Němec 0-1 MJS
Zajímavá partie, kde bílý zahrál i nemožný tah. :-) Jinak šachový motor Houdini byl k oběma aktérům v analýze dosti kritický. :-)

Sádlík 0-1 Krupica
Registroval jsem brzy po zahájení figuru navíc u černého a dál moc partii už nesledoval. Nakonec si KruPa realizaci hodně zkomplikoval, a mohl snad i prohrát. Nicméně bílý šance nevyužil a po zásluze prohrál.

V klubáku B se hrálo:
Křivánek 0-1 Prokop
Kříž 0-1 Bauer
Tabulku vede zatím stoprocentní Mirek Bauer.
Přílohy: Tabulka A
Majer Jiří st. | 28/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2138 | Komentáře |

Rukami - zubami
K následujícím řádkům mě inspiroval jeden malý šachista v Brankovicích, vedle kterého jsem na turnaji seděla o přestávkách v bufetu.

Klučík měl od rána těžký den. Prvňáček, co se šachy teprve začíná a tak se mu moc nedařilo. Po každém kole povadle přišel a postupem času byl čím dál smutnější. Trošku jsem se to zklamání snažila zahnat, tak jsem se ptala, jestli by na tu prohru nepomohly oplatky, které jsme měli na stole a čokoládové šachové figurky. Vůbec se nezdráhal a řekl, že pomohlo :-). Pak ale turnaj pokračoval dál a výhra stále nepřicházela. Musím Vám říct, že jsem byla fakt šťastná, když po šestém kole zahlásil výhru. Vlastně ji ani hlásit nemusel, protože tak rozzářené šťastné oči už jsem dlouho neviděla. Byl to místní reprezentant a dostal od pana bufetáře lízátko. Za chvíli přišel a poprosil mě, jestli bych mu to lízátko mohla rozbalit, že mu to nejde.

Pustila jsem se do toho, ale lízátko bylo tak nějak podivně mokré a klouzaly mi po něm prsty.
Zeptala jsem se: „Nezkoušel už jsi náhodou to lízátko rozdělat zubama?"
Odpověď byla úžasná: „Zkoušel. Zkoušel jsem to rukami i zubami!" :-):-):-)

A to je právě jedna z těch věcí, které mě při doprovázení dětí na turnaje těší a baví. Tedy nemám na mysli to oslizlé lízo ;-), ale tu úžasnou a krásnou bezprostřednost, které jsou děti schopny. Také jsem se opět ujistila o tom, že čeština je krásná a hravá. Asi heslo „rukami a zubami" zařadím mezi svoje oblíbená a začnu je používat v běžném životě. Myslím, že pustit se do něčeho rukami-zubami je úplně stejně dobré ne-li lepší, jako jít do něčeho prsama, řídit se přitom srdcem, zakousnout se do toho a následně toho mít třeba i plné zuby. Každý z nás určitě občas někoho hltal očima, aby ho měl poté plnou hlavu. Někdy těm, kteří jsou, jako by nám z oka vypadli a jsou samá ruka samá noha, radíme používat hlavu, neříkat vše, co jim přijde na jazyk, abychom se do nich nemuseli pustit hlava nehlava. Občas pomáhá střelit po nich očima, případně prásknout obočím. Ve skutečnosti je ale milujeme a s radostí jim připravíme něco na zub a u šachů si společně vyčistíme hlavu. Je to dobrý relax, pokud jsme si před tím hodně naložili na bedra. Každopádně buďme opatrní, aby nás případná prohra neposadila na zadek. Co je ale podle mě naprosto nejdůležitější, je nikdy nemít máslo na hlavě :-).

Lekci z češtiny a anatomie tímto končí, loučí se a rukami Vám mává :-):-):-)
píKří
Jana Křížová | 28/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2136 | Komentáře |

Kavárna 27.11.2014 - problémy s figurkami
Figurky se schovávají Po rozbalení herní sady, která v kavárně zůstává, se zdálo, že bude nepoužitelná - chyběla totiž bílá dáma. Vysvětlilo se to příchodem Honzy Slezáka - bylo nutné ji spravit. Jenže jakmile jednu figurku spravíte, druhá se pokazí, konkrétně bílý jezdec Pavla Sádlíka. Že by už i ty figurky vyráběli v Číně?
Jednou figurka zmizela ze šachovnice daleko zajímavějším způsobem - Jura Hrdina v souboji s Jarou Mrkosem zavadil o svého černého krále, ten spadl, Jura jej vzal do ruky a tam jej schoval - asi nechtěl dostat mat. I takto se vyhrávají kavárenské turnaje...
Pavel Sádlík si nedokáže zvyknout, že již patří mezi favority turnaje a jeho časový nárok podle toho vypadá. Napsal si o minutu víc, v polovině turnaje to napravil dodatečným doplacením do banku - ale ani to mu výsledkově tentokrát příliš nepomohlo.
Pořadí: 1.Hrdina, 2.Kropáč, 3.Slezák, 4.Pešl, 5.Mrkos, 6.Adler, 7.Matula, 8.P.Sádlík, 9.Krčma, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 28/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2135 | Komentáře |

Young Boys v Tišnově pouze remizují
Kdo nám to kazí? Tišnovské béčko se poprvé sešlo kompletní a došlo na souboj základních sestav. Ten začal nejlépe David Němec, který ze zahájení získal hned tři výhody - pěšce, dvojici střelců a centrum. Jako první ale bodoval Vláďa Pavlík, který dokáže soupeře znejistět i v úplně remízových koncovkách. Šlo o čtyřvěžovku se stejným počtem pěšců, kde volný sloupec navíc patřil soupeři - ten ovšem zahrál závěr slabě, nechal Vláďu vytvořit dva spojené volné pěšce a ještě si nechal odříznout krále. Proměna pěšce v dámu ani nebyla třeba, Vláďa to zakončil stylově nekrytelnou matovou hrozbou.
KruPa Young Boys skutečně přejmenujeme na Young Boys, protože KruPa týmu kromě posouvání moc nepomáhá. Do jedovaté pozice se zamotal hned po zahájení, jeho věž na a8 se ocitla pod rentgenem a nakonec padla. V tu chvíli to byla pouze kvalita mínus, ale Pavlova pozice byla stále špatná, takže za svoji jedinou naději považoval obětovat další materiál a nahánět bílého krále, který pozbyl práva rošády. Ten ale bezpečně utekl a bylo srovnáno.
Partie Radka Smíška na páté desce nevybočila z mezí rovnováhy a ani jeden z kapitánů není proti uzavřít smír. Podobné myšlenky má David, jemuž se realizace výhody nějak zadrhla a pěšce, kterého měl navíc, v kombinacích pozbyl - pořád je ale jeho pozice lepší a tak mu nabídnout remízu nedoporučujeme. Za pravdu nám dává sedmá deska Mirka Bauera, který se ocitl pod tlakem na dámském křídle a nakonec tam v těžké pozici vyrobil hrubku - musíme tedy dotahovat.
O vyrovnání jsem se nakonec postaral sám. Byl jsem první na volném sloupci, kde se černý střelec ocitl v nepříjemné vazbě. Poté střídám tahy na obou křídlech, aby soupeř znejistěl a nevěděl, odkud přijde úder - a to nese své ovoce v podobě slabší hry černého zakončené ztrátou figury. Protože za ni není kompenzace a navíc jsou v dohledu další výměny, dál se nehraje.
David udržuje výhodu v koncovce střelce proti jezdci, ale materiálu ubývá a bílý má navíc na dámském křídle vzdáleného volného pěšce. V takové pozici, kde se jako další průběh jeví oběť střelce za toho volňase, spojená s odlákáním jezdce, bývají důležítá tempa, aby se jezdec nestihl vrátit. Minimálně jedno tempo ale David soupeři daroval, jezdec se vrátit stihl a partie skončila remízou.
Poslední dohrávající Filip Svoboda dostal již tři nabídky remízy, které mu kapitán zakázal přijmout, jednak vzhledem ke stavu zápasu a jednak kvůli Filipově prostorové převaze. Po Davidově remíze jsme zaslechli, že když Filip půlku nechtěl, tak si to tam bude muset odsedět až do konce. Protože ale vznikla střelcová koncovka, ve které oba hráči nemohli dělat nic víc než tahat střelci tam a zpět, na žádný pětihodinový maratón nedošlo a na remíze (která znamená stejné řešení celého zápasu) se oba hráči přece jen dohodli.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 24/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2132 | Komentáře(1) |

Áčko poráží Duras C 5:3.
Béčko Durasu, které v současně hraném zápase 1. ligy proti Orlové, vyplenilo základní sestavu domácích. S tím se ovšem počítalo, ale také jsme věděli, že jejich široký kádr to nějak nepoznamená. Nastoupili proti nám v solidní sestavě, to jest bez slabého hráče a očekával se tak vyrovnaný zápas. Po úvodních velmistrovských remízách Broňka s Martinem Hyršem a Jirky s Donnrtem začal urputný boj. Slávek Sládek obětoval figuru, kterou soupeř ale nepřijal a byl z toho zisk pěšce. Vypadalo to na naši první výhru. Jenže z toho celkem rychle byla naopak prohra. Ivan přijímá v dosti podezřelé pozici nečekanou nabídku remízy. To Slávek Křena obětoval figuru (podle mě nekorektně a v dobré pozici zbytečně) a vypadalo to na další prohru. Naštěstí měl jeho soupeř problémy s časem a ve vyhrané pozici nabídl Slávkovi remis! To byl asi klíčový moment utkání. Další kliku měl Dominik, který celou partii trpěl jako pes, ale nakonec se soupeř složil sám. Vyrovnáno! Honza Košata je naší velkou oporou a svého soupeře s přehledem přehrál. 4:3! Já jsem mohl s 2 pěšci navíc pojistit výhru družstva remízou opakováním tahů, ale nakonec jsem se rozhodl k pochodu krále z pole g1 až na a7, pod palbou těžkých figur soupeře s ideou schovat se za soupeřova pěšce na a6. Sice to smrdělo matem, musel jsem dokonce obětovat i věž, ale nakonec bílý monarcha do cíle došel. Ach jo, naprosto zbytečná komplikace se šťastným koncem. Záchrana v KP1 začíná mít reálné obrysy. :-)
Odkazy: výsledky KP1
Majer Jiří st. | 23/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2131 | Komentáře(2) |

OP Brno-venkov: Zastávka B - Kuřim D 4:3
Nejdříve to vypadalo, že domácím nepřijedou Richterovi a ze startu povedeme 2:0. Nakonce však pohřešovaní dorazili, a tak se mohlo začít v plném počtu. Přesto docela rychle vedeme 2:0, když Pavel Matula mladého, útočně naladěného Rudolfa Richtra zlomil na taktiku. Jara Mrkos si ponechal koně, což zřejmě Aleš Dumek nepocítil jako hrozbu, každopádně než jsem se vrátil k jejich šachovnici, Jara vyhrává, aniž bych viděl, jak. Na ostatních šachovnicích já získávám dva pěšce proti Daniele Dumkové, Pavel Sádlík jde do materiálově vyrovnané, ale pozičně lepší koncovky s p. Karberem, Honza drží rovinu s K. Prokešem, naopak Luboš pomalu ztrácí pěšáky a mistr Buček se od Julie Richterové po zahájení nechává tak zatlačit, že vůbec neví, kudy vyvinout svoje figury. Po prohrách Luboše a mistra je tak najednou 2:2 s tím, že poměrně vyrovnaně se dále hraje na prvních třech deskách. Já ve 32. tahu nabízím se dvěma pěšci navíc ale v nepřehledné divočině (a s únavou po večerní oslavě) remízu. Soupeřka zkušeně půl hodiny vyčkává, jak se budou vyvíjet ostatní partie a souhlasí, až když Honza (hrající už mezitím koncovku se střelcem proti věži a stejným počtem pěšců) vzdává. Na Pavlovi Sádlíkovi, hrajícího nejdéle, je v koncovce vidět, že se se svými V+J+6 pěšci nedokáže probít k soupeři bránícího se věží, naprosto nepohyblivým bělopolným střelcem a šesti pěšci.
Výsledky: Dumková - Hrdina 1/2:1/2, Prokeš - Slezák 1:0, Karber - Sádlík 1/2:1/2, J. Richterová - Buček 1:0, Lacko - Adler 1:0, A. Dumek - Mrkos 0:1, Richter - Matula 0:1.
Jiří Hrdina | 23/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2129 | Komentáře |

Brankovice 2014
Možná příliš nepotěším žádostivé čtenáře, ale po dnešním maratonu v Brankovicích jsem fakt celkem grogy a moc myšlenek, které by se daly zpracovat do článku v hlavě zatím nemám. Snad tedy ještě nějaká dorazí :-) a pokud ne, tak to bude pouze telegraficky rychlá záležitost.

Ráno se "účastníci zájezdu" do Brankovic na turnaj v rapid šachu sešli v počtu 15 před kuřimským nádražím. Obsadili jsme přistavený autobus téměř do posledního místečka a vyrazili jsme těsně po půl 9. Cesta byla v pohodě, provoz nebyl příliš velký, takže už před půl 10 jsme měli za sebou prezentaci. Chtěla bych moc poděkovat Filipu Svobodovi, který mi pomáhal s placením startovného za kluky a také s registrací.

Poté následovalo předávání medailí, cen a diplomů pro loňské vítěze. Nutno předeslat, že slovo Kuřim se v těchto minutách opakovalo téměř pořád :-):-). Takoví jsou totiž ti naši borci borci!!!

V turnaji A (starší) startovalo 41 hráčů a v turnaji B (mladší) dokonce rovných 100. Ale i tak prý rekord v počtu zúčastněných překonán nebyl. Abych se vyhnula hodnocení něčeho, čemu fakt rozumím jako koza petrželi, což byla oblíbená průpovídka mého dědy, tak raději přidávám pouze odkaz na výsledky: http://chess-results.com/fed.aspx?lan=5&fed=CZE.

Napínavé byly boje mezi Kuřimáky, ale myslím, že kluci jsou na takové souboje zvyklí, náladu jim to nepokazilo a cestou zpět si v autobuse někteří zpívali písničku Jarka Nohavici :-). Ostatně děti Vám doma určitě popovídají, co a jak hrály a já tímto dávám prostor ostatním rodičům, aby se v nějakém tom článečku s námi ostatními podělili o to, co se dozvědí od svých ratolestí. Já můžu komentovat jen den našeho Toma, kterému se turnaj celou dobu dařil, ale poslední kolo, kde mu stačila už jen remíza na celkové vítězství, se mu vůbec nepovedlo. Podle jeho slov ve chvíli, kdy soupeřka měla figuru míň, ho to ukolébalo natolik, že partii prohrál. Škoda poprvé.

Nevyznám se v pravidlech ani ve vyhodnocování celkového pořadí, ale myslím, že našemu Davidu Němcovi pořadatelé ukřivdili a taky že mu tu dnešní sobotu pěkně otrávili. David se prezentoval do turnaje 16-ti letých (přitom věkově patří ještě do turnaje A), odehrál ho, ale při vyhlašování vítězů nebyl vyhodnocen, protože není v této věkové kategorii. Tomu popravdě vůbec nerozumím, jestliže někoho nechám v dané věkové kategorii hrát, tak ho musím poté i vyhlásit. Možná to tak není a pletu se, pokud by k tomu někdo přidal fundované objasnění, tak budu ráda. Ale co to bude platné, když jsem viděla Davida, jak byl zklamaný, tak to už se prostě asi odčinit stejně nedá. Skoro si myslím, že je na tom hůř než Tom, který prohrál svojí chybou. Škoda podruhé.

Fotky mám, ale co nemám je propojovací kabel, takže zatím zůstane tato reportáž bez fotek. Škoda potřetí.

Loučí se s Vámi šachy zcela znavená, ale osvěžená úspěchy kuřimských dětí
píKří
Jana Křížová | 22/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2128 | Komentáře(7) |

Kavárna 20.11. - Honza Slezák do vedení GP
Kde je nějaká dáma? To bude ale večer - asi takové byly moje pocity po první partii s Mistrem, kde jsem byl záhy úplně prohraný, aby mi pak Mistr věnoval dámu (bohužel pozdě, asi pět tahů před pádem praporku). Zkrátka to vypadalo, že se žádné kvalitní souboje konat nebudou. Nakonec to v podání ani jednoho z nás nebylo tak špatné a rozehrál se hlavně Mistr, i když díky výhře minulý týden hrál pouze s osmi minutami. Když zaváhal (třeba s Pavlem Matulou, kde neviděl jednotahový mat, který si přitom očividně chystal), bylo to v pozici, kde to ničemu nevadilo, pouze se to o pár tahů protáhlo.
Nějaká ta odevzdaná nebo vyměněná dáma chyběla Jurovi Hrdinovi v souboji s Jarou Mrkosem - proměňoval pěšce, ale neměl za co, protože v celé kavárně zrovna nebyla žádná dáma (a snad ani věž) odstraněna ze hry.
Ještě lépe než Mistr si s kratším časem poradili Pavel Sádlík a Honza Slezák. Rychlejší ruku má jednoznačně Pavel, Honza jej dokonce musel napomínat, aby jej vůbec nechal zmáčknout hodiny. Ještě že nehráli na hodinách Luboše Adlera, ty se musely opět opravovat i bez přičinění blicařů.
Vítězství Slezáka a nepříliš dobré umístění Jirky Kropáče znamená změnu ve vedení GP. O druhém místě v turnaji musely rozhodovat až složité výpočty pomocných hodnocení - hráči na druhém až čtvrtém místě měli nejen stejně bodů celkově, ale i ze vzájemných zápasů. I na opačném pólu tabulky to bylo těsné, každý uhrál nejméně dva body.
Pořadí: 1.Slezák, 2.P.Sádlík, 3.Buček, 4.Hrdina, 5.Pešl, 6.Matula, 7.Mrkos, 8.Kropáč, 9.V.Sádlík, 10.Adler, 11.Krčma.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 21/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2125 | Komentáře |

Ani náskok a klidnější hra nezabírá. Kuřim B - Blansko 3,5:4,5
Rozhodující partie Na tým Blanska jsme nastoupili bez svého kapitána, ale se začátkem jsme mohli být docela spokojeni. Na celé zadní čtyřce jsme si vypracovali výrazný časový náskok, někde až půl hodiny. Vypadá to, že jako první se ale rozhodne partie na čtvrté desce. Honza Vitula obětoval pěšce, aby si jej pak vzal efektně zpět a zanedbaný vývin bílého zaváněl rychlým koncem.
Jako první ovšem dohrává úplně jiná deska, a to druhá - bílý tam vůbec nevěděl, jak hrát proti kamenné zdi Slávka Křeny, černý zaútočil, získal dva pěšce a pak díky slabosti bílého krále i dámu za věž a střelce. Ani za tuto cenu ale matové hrozby nezmizely a záhy tedy vedeme.
Pavel Krupica se pouští do kombinace, ve které dává dvě figury za věž, ale má k tomu dva pěšce a souhra figur soupeře za moc nestojí. Několik partií postupně směřuje do koncovek, nejrychleji první deska - tam jsou z toho různí střelci při stejném materiálu a s pěšci obou stran na polích, kde nejdou napadnout, tudíž jasná remíza.
Můj soupeř se pokusil atakovat pěšce v centru - k tomu bylo ale třeba zrušit vazbu jezdce riskantním postupem pěšců před svým králem. Ačkoliv jsem oba centrální pěšce občas nechával stát, vždy byli otrávení a docházející čas černého přinesl hrubku, která jen urychlila útok na oslabeného krále, takže vedeme 2,5:0,5.
Za tohoto stavu nebyl důvod bránit Martinovi Hyršovi nabídnout remízu, zvlášť když se jednalo maximálně o rovinu a problémy mohl dělat jen černý. Nabídka byla přijata a o stejném řešení uvažuje Laďa Kudla. Ten při nabídce soupeře již dostal doporučení počkat a počítat, protože pozice Jary Kudláčka se začínala hroutit a Pavel Krupica (který měl dávno využít nesouladu soupeřových figur a vletět věžemi na sedmou řadu) někde obětoval či ztratil kvalitu (čímž se ocitl v pozici V+4P proti V+S+2P, ale stále si věřil, že to je aspoň remíza, protože černých pěšců je málo, žádný z nich volný a král špatný).
Do Laďova počítání vstupuje hrubka Pavla Krupici, který postavil věž na pole nikoliv přímo napadené, ale rentgenované soupeřovým střelcem a taktický trest přišel okamžitě. To nemění nic na tom, že všechny pozice Laďova výpočtu jsou horší pro něj a že je nutné nabídku (asi minutu před vzdáním Krupici) přijmout - jedinou šanci bojovat o výhru našel při analýze MJS, ale pravděpodobnost, že by tohle Laďa zahrál při pokračování partie, asi moc velká nebyla.
Protože pozice Jary Kudláčka, který podcenil odvážného bílého krajního pěšce na dámském křídle (ten pěšec se občas zdál i špatně podporovaný figurami a tudíž slabý, ale bílý to všechno ustál) je již beznadějná, nezbývá než vrátit se tam, kde jsme zápas začali, a vsadit vše na dynamickou pozici Honzy Vituly. Ten již věděl, že musí hrát na výhru a moc nehleděl na slabá pole před svým králem, navíc to byl nakonec on, kdo měl před časovou kontrolou o něco méně minut na přemýšlení. Bílý nakonec našel oběť kvality, po které černý trpěl slabostí tmavých polí, ale bránil se všem matovým hrozbám vynalézavě. Pak ale bílý našel pokračování, kde nechává stát svého střelce (a má tedy dočasně celou věž méně za pár pěšců) a útok dokončí, i když mu již hrozí protiakce černé dámy. Pro nás tedy opět smolný závěr, kde ovšem Honza spíše než pokárání zaslouží pochvalu za bojovnost a zamyslet nad svým výkonem by se měli jiní.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 18/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2122 | Komentáře(4) |

16.11.2014 KP2B Kuřim C - Znojmo A 2,5:5,5
Franta Laštovička Proti favoritovi na postup jsme nastoupili sice s respektem, ale o to s větším odhodláním. Prodloužený víkend a paralelně probíhající turnaje odčerpaly hráče základní sestavy a tak byly trochu potíže to poskládat. Průběh opět podám chronologicky, protože tak nejlépe můžu popsat, že až tak úplně se o vraždění neviňátek nejednalo (jak by sestavy mohly napovídat).
9:00 tradiční foto se soupeřem, bohužel jsem to stiskl dřív, než se stačili rozesmát na moji poznámku, že hosté jsou tady proto, aby prohráli (zafungovalo to lépe než "sýýýr").
9:30 Šmíd hlasitě naříká, že pokazil svoji nachystanou novinku v zahájení a ztrácí figuru. Ještě to však vzdát nehodlá.
10:40 Tady jeho soupeř však výhodu už dokázal prosadit a Šmíd vzdává.
10:45 Laštovička získává kvalitu za pěšce. Slezák dal lehkou figuru za 2 pěšce s teoretickou možností získat třetího - v případě zisku třetího pěšce by tam určitá šance v blížící se koncovce byla.
10:50 Laštovička dostává nabídku remízy a v lepší pozici hraje samozřejmě dál.
10:55 Režný nabízí remízu a soupeř odmítá.
11:10 Rubeš nabízí remízu a soupeř přijímá (Rubeš stál dle mého skromného mínění trochu lépe, ale Pavel nechtěl v očekávané dlouhé partii už riskovat).
11:15 Vašek nabízí remízu a soupeř přijímá. U této partie jsem nestačil vyfotit zajímavý moment, kdy při přechodu do střední hry jim na h2 a h7 stáli pěšci opačných barev.
11:25 Podle vzoru sousedních šachovnic nabízím remízu. Šachový program zpětně hlásí, že soupeř má jen nějaké nepatrné drobné navíc. Soupeř v aktivnějším postavení odmítá, načež já následným tahem svoji pozici zhoršuji a odsuzuji se do role bránění se za každou cenu.
11:35 Laštovička krásně dokázal uplatnit převahu a vyhrává.
12:10 Smíšek dostal nabídku remízy a přijímá. V tuto chvíli je stav utkání 2,5:2,5 a dohrávají se poslední tři desky.
12:15 Kolařík ztratil trpělivost s bráněním se, kavárensky si řekl, že když soupeř útočí na královském, tak on zaútočí na opačném křídle :-). Samozřejmě to byla chyba, moje "detašovaná" dáma si už nezahrála (počítač tah dámou ohodnotil jako finální resignaci na partii) a soupeř si už jen ze široké nabídky možností vybíral, která cesta k výhře je nejrychlejší.
12:20 Vzápětí prohrává i Režný.
12:40 Slezák v pozici se svými dvěma pěšci navíc proti pěšcům a střelci soupeře nedokázal zabránit aktivaci soupeřova krále a vzdává.

Prohráli jsme, ale všichni jsme si zahráli s chutí a těšíme se na další kolo (hrajeme venku na Lokomotivě).
Závěrem musím pochválit naše hráče za vzorné konzultace nabídek remíz s kapitánem.
Přílohy: Společné foto Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Kolařík | 17/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2121 | Komentáře |

David Navara odolal nejstrašnější šachové zbrani
Poměrně nečekaně jsem doma dostal povolení zúčastnit se dnešní dobročinné simultánky s velmistrem Davidem Navarou nazvané Šachy pro Diakonii. To lze zřejmě přičíst dobročinnému charakteru akce a navazujícímu jarmarku domácího jídla, rozhodně ne třem zahraničním služebním cestám v listopadu.

Na soupeře se nebylo třeba připravovat. Za prvé jsem nevěděl, jakými barvami budu hrát - velmistr Ján Markoš při prvním konání této akce předloni totiž hrál černými, byť obvyklý je opak. A za druhé, řadu partií svého soupeře jsem viděl už dříve, takže mě soupeř nemohl ničím zaskočit. Jak by taky mohl?! Při rozdílu čtyř výkonnostních tříd, byť v simultánce, se už člověk může zcela soustředit na hru, aniž by musel mít obavy o výsledek.

Vybral jsem si první šachovnici, která byla při mém příchodu ještě volná, čímž jsem si vlastně zvolil i první tah soupeře, a to 1. e4 (na druhé by mě čekalo d4, na třetí c4 a na čtvrté Jf3 a dál se to, tuším, cyklicky opakovalo). Tarrashova varianta francouzské obrany, kterou jsme hráli, mi celkem vyhovuje, byť jsem dlouhou dobu nemohl najít, co na ni hrát. Velmistr Navara hrál bleskově, a jak jsme se dostali mimo mně známou teorii, začalo se mi to kolečko dvaadvaceti šachovnic zdát poměrně rychlé a po skončení prvních partií se ještě se zrychlovalo.

Vlastní průběh partie můžete posoudit sami - přikládám. Vy se ale více než na partii asi těšíte na tu v titulku avizovanou nejstrašnější šachovou zbraň. Používám ji poměrně hojně a porazil jsem díky ní řadu silnějších soupeřů. Zbraň je to natolik strašlivá, že jí podlehnete, i když ji znáte - ani já nejsem proti ní imunní. V partii jsem ji nakonec použil, byť jsem řadu tahů tomuto pokušení odolával. A jaká je to zbraň? Dobře načasovaná nabídka remízy.

Nejlepší je složitá pozice, kdy stojíte opticky hůře. Soupeř si v duchu řekne: "Stojím dobře a soupeř to nabídkou remízy ještě potvrzuje." Začne hrát optimisticky až lehkovážně a výsledek v podobě více či méně hrubé chyby se záhy dostaví. Při opravdu dobrém načasování není výjimkou, že soupeř hrubku udělá rovnou tahem, kterým nabídku remízy odmítá. Velmistr Navara však zná jedinou obranu proti této strašlivé zbrani, a proto naše partie skončila po 37 tazích remízou, která potěšila o to více, že to byl nakonec jediný půlbod, co velmistr Navara při dnešní simultánce ztratil.

Za pěkný zážitek děkuji pořadatelům, velmistru Navarovi i své rodince.

Navara-Křena:
Bohuslav Křena | 15/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2120 | Komentáře(4) |

Report z klubových přeborů A+B.
Pavel dnes rozjel klubový přebor B, který hrají Jakubové Němec a Křivánek, Tomášové Kříž a Keprt, Mirek Bauer a Martin Prokop. S potěšením jsem sledoval jejich kvalitní partie, vyjma partie Bauer-Němec, kde černý školácky rychle po hrubých chybách prohrál. V ostatních partiích to byly tuhé boje, kde Tomášové černými své soupeře tlačili. Kříž soupeře přetlačil, Keprt ne. Shrnuto: Bauer 1-0 Němec J., Křivánek 1/2 Keprt, Prokop 0-1 Kříž.
V Áčku se bojovalo "na krev". První vítězství si připsal Matěj v souboji s Mirkem Bučkem zvaným Mistr. Včerejší vítěz Kavárny toho moc nepředvedl, naopak dopustil se spousty pozičních i taktických chyb, které Matěj trestal. Partie končila tím, že Mistr dal šach dámou (v kavárně platí šacha dáš, dobře hráš), Matěj představil střelce a hrozil nekrytelným matem. Po partii frustrovaný Mistr reklamoval, že bílý vyhrál nemožným tahem. :-) Pavel Sádlík držel rovinu s panem Šmídem až do koncovky nestejnobarevných střelců, pak se ale polekal platonické hrozby a partii vzdal v naprosto remízové pozici. :-( Obdobně dopadl Franta s Láďou Pavlíkem, kdy místo dvoutahové naprosto primitivní výhry dokázal partii dokonce ještě prohrát! Láďa tak vede klubák A se ziskem 3,5/4!!! Remízou skončila jediná partie Kudla-Němec D., kde se bílý sice snažil o výhru, ale dobře počítající David jeho útočné choutky s přehledem odrazil.
Přílohy: Tabulka A
Majer Jiří st. | 14/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2118 | Komentáře(2) |

Pátek na Domečku
Dneska jsem zabrousila na Domeček sice ne náhodně, protože jsem se potřebovala domluvit s Pavlem Krupicou (ohledně příštího turnaje v Brankovicích) a panem Majerem (ohledně cen pro šachové larvičky ze školek a škol) a také s naším Tomem (ohledně dnes nasazených rovnátek), ale vše dopadlo na jedničku - Brankovice jsem komentovala v předchozím článku a těším se, pan Majer ceny bere (i když letos se v Kuřimi žádný velký turnaj asi konat nebude) a Tomovi jsem musela koupit ledňák, protože paní doktorka z ortodoncie naznala, že zmrzlina je lepší, než všechny ostatní prášky :-):-). S tím souhlasím a Marťa Prokůpek Prokop také vůči ledňáku nic nenamítal (a v puse má drátků na milion :-) ).

Co mě ale naprosto dostalo bylo tempo včerejšího vítěze kavárny :-). Nevíte, kdo to je? No tak bádejte a přemýšlejte. Potkali jsme se na rozhraní Jungmannovy a Zborovské - Mistr uháněl tak, že jsme do sebe občas narazili, ale omlouval to svojí náklonností k ženám (a já nemám důvod mu nevěřit). V ostré zatáčce k domečku nenastala kolize pouze mojí předvídavostí, že "Mistr" tuto zatáčku střihne. Být v jeho věku tak živá, jak je Mistr, je můj sen.

V hrací místnosti bylo živo, jedni odcházeli, druzí vstupovali ...................... zmatek nad zmatek, pak se najednou usadili všichni na svých místech, obešla jsem je pro jistotu ještě s čokoládou, aby mozky byly připravené na vše ..... a potom nastalo ticho a už jsem se raději ztratila venku, abych nezavazela.

Oproti loňsku jsem zaregistrovala pár kluků, kteří hráli (a podle vyprávění je to bavilo) a přitom letos už v kroužku ani být nechtěli (školní turnaj udělal své) a také pár mrňousků, které sice zatím neznám, ale kteří to letos určitě rozbalí (jeden říkal, že rád hraje za bílé - asi Mr. White).

Tak všem fandům šachů přeji krásný večer i víkend
píKří
Jana Křížová | 14/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2117 | Komentáře |

Brankovice 2014
Aloha, dobrý večer ...

nechci to říkat nahlas, ale skoro to vypadá, že zahraniční (rozumí se za hranicí Kuřimi) fanoušci (např. p. Hurta M.) si všimli, jaká já jsem nepostradatelná pro kuřimský šach :-):-):-). No jo je to tak! Ať už se Vám to líbí nebo ne. I příští týden hodlám upéci klukům (a Aličce, pokud pojede, protože myslím, že víc dívenek, tam nebude) nějakou tu dobrotu.

Příští týden se totiž koná 1. kolo turnaje v rapid šachu v rámci celoročního srovnávání JM kraje, na němž se budou vyhlašovat 3 nejlepší (z loňského roku) a tudíž půjde o snímek 3 Kuřimáků. Musím si vypůjčit foťák a zdokumentovat to celé dokonale, abyste si to mohli náležitě vychutnat. Pokud si totiž dobře vzpomínám, tak z loňska půjde a borce - Němce, Tajovského, Kříže nebo Němce, .... , Kříže (keramickou figurku totiž máme doma, ale Tom v tuhle chvíle hraje klubák B a tudíž mi nemůže radit, jak to bylo s pořadím s minulém roce).

V každém případě, rodiče moji milení!!! Pokud tento týden obdržíte od Pavla Krupici pozvánku na turnaj v Brankovicích, tak se ozvěte a v sobotu se uvidíme. Budu vybírat požadované jízdné (jedeme autobusem) a možná i startovné. Přineste vše, pokud možno přesně, abych nemusela nikomu vracet :-):-) a řekněte dítkám, že paní, co s nimi jede, bude fakt hodná a nemusí se jí bát :-):-):-) a bude jim fandit a má je ráda :-).

S velkým těšením se na příští sobotu se těší a loučí
píKí
Jana Křížová | 14/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2116 | Komentáře(2) |

Kavárna 13.11.2014 - vítězí Mistr
Napište se Některé hráče jsem v kavárně vůbec nepoznával. Jara Mrkos v jednom souboji vyměnil jezdce za soupeřova střelce - to přece nikdy nedělal! Gigant proti Jirkovi Kropáčovi nezapomínal mačkat hodiny (kde se to naučil?) a i díky tomu partii vyhrál. A velké překvapení do třetice - Mistr nabízí Pavlovi Sádlíkovi remízu (ani si nevzpomínám, že bych Mistra v kavárně někdy slyšel remízu nabízet). Asi šlo o to, že se jim oběma dařilo a Mistrovi stačila půlka k vítězství v turnaji. Věděl to i Pavel a odmítl, načež pozici pokazil. Půlky se ale přece jen dočkal - o jeden tah Mistr nestihl dát holému králi mat.
O Mistrově vítězství spolurozhodlo i to, že jsem si v totálně vyhrané partii s ním při blicání zalezl do matu, kdežto proti Pavlovi jsem bod zapsal. Na nepřízeň osudu si ale úplně stěžovat nemohu, protože Mistrův bod jsem si podobně nezaslouženě vzal zpět od Ladi Sádlíka. Ten nám v tabulce pěkně zavařil, protože byl "napsaný-nenapsaný" - tvrdil, že se do tabulky napsal, ale skutečnost byla jiná a výsledky psal svému synovi. Naštěstí se na to brzy přišlo a nějak jsme to dali ještě dohromady. O poslední místo se utkal opět se Staňou Krčmou, pozici měl vyhranou, ale čas byl proti.
Pořadí: 1.Buček, 2.P.Sádlík, 3.Hrdina, 4.Slezák, 5.Mrkos, 6.Kropáč, 7.Novotný, 8.Pešl, 9.Krčma, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 14/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2115 | Komentáře |

Info.
Upoutávka Zítra od 17 hodin se hraje na Domečku 4. kolo klubového přeboru A. Současně začíná i klubový přebor B 1. kolem.
V neděli se hrají dvě utkání KP2 Kuřim B-Blansko v 10 hodin a Kuřim C-Znojmo A v 9 hodin. V neděli otevřu Domeček v 8,30.
Majer Jiří st. | 13/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2113 | Komentáře(2) |

Mikulášský turnaj.
Včera po zápase áčka jsme definitivně určili termín konání Mikulášského turnaje. Bude v sobotu 13. prosince. Vše ostatní tradičně zůstává. Přihlášky mi posílejte e-mailem a s přihlášením zbytečně neotálejte, protože hrát může pouze maximálně 40 účastníků. V příloze jsou propozice.
Přílohy: propozice
Majer Jiří st. | 10/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2110 | Komentáře |

Rozhodnuto záhy, pak hosté korigují. Kuřim E - Loko K 4,5:2,5
KruPa YB Ve druhém kole okresu éčko žádné drama nepřipustilo. Na poslední desce nebyl hostující hráč takticky na výši a nechal Kubu Němce získat dámu díky klasické oběti střelce (který šachuje a tím uvolňuje sloupec). Pátá deska Radka Smíška vypadala na dlouhý boj, ale pak černý najednou nebránil klíčového pěšce e6 a rozpadla se mu celá pozice. Já jsem potrestal podivný vývin figur dámského křídla v podání bílého kombinací, ve které jsem lákal soupeře na jezdcovou vidličku králi a věži - když by ale přijal, dal by za tu věž dvě figury a pěšce k tomu. Bílý to viděl, nešel do toho a raději hrál s pěšcem méně. Problémy černé pozice jsem pak vyřešil opět stejným stylem (něčím hrozíš - neuhnu a budu hrozit také) a soupeř se pak zhlédl v krytém volňasovi. Řetěz šlo ale jednoduše podminovat, tah získávající dalšího pěšce doprovodil soupeřův komentář „tak dík“ a o tři tahy později, kdy vynuceně vznikala jezdcovka se třemi pěšci méně, raději vzdal.
Čtvrtý a tedy rozhodující bod přidává Vláďa Pavlík. Podobně jako na mistrovství Moravy nic neuspěchal, postupně vylepšoval svoji pozici a zařídil si volného pěšce. Mezi pozicí s rovným materiálem (již ale výrazně horší pro bílé) a zapsáním bodu moc času neuběhlo, takže pěšec buď docílil proměny nebo špatná pozice vyústila v hrubku.
Než jsme stihli svoje výhody uplatnit, dostal se do problémů náš kapitán Pavel Krupica. Pozici měl asi o něco lepší, ale místo údržby zvolil riskantní postup. Při něm mohl díky vazbě sebrat pěšce a po partii si nadával, že to neviděl včas (analýzy ale ukázaly, že vyhraný nebyl a že by černý dobral po pár tazích zpět). Ztratil několik temp a následně i figuru. Poté černý projevil své sebevědomí přechodnou obětí dámy (viz foto) a když Pavel nepřijal, hned po dalším háku Jc3+ byl donucen vzdát.
David Němec si vyzkoušel hru proti zahájení, které bylo kdysi v Kuřimi populární, aby jej pak někteří začali nazývat mrtvým. Správně zhodnotil, že má hrát na dámském křídle, kompaktní pěšcovou formaci tam ovšem neudržel a o jednoho přišel. Soupeř došel až na druhou řadu, ale David s pomocí matové hrozby našel alespoň remízové vyústění v koncovce těžkých figur.
Jako poslední dohrává Filip Svoboda, který vyfasoval nevděčnou roli hrát proti (nejen) papírově nejsilnějšímu hráči hostů, ještě k tomu černými. Průběh partie tomu odpovídal - pozice stále stísněná, čas horší a po několika výměnách se bílý pěšec ocitl na sedmé řadě. To už ubránit nešlo, ale díky náskoku z první poloviny zápasu KruPa Young Boys (tentokrát tedy spíše pouze Young Boys) bezpečně vítězí.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 10/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2109 | Komentáře |

Áčko zvítězilo nad Vyškovem o prsa!
Zápas začal velmistrovskou remízou Broňka se Zdenkem Kupčíkem. Já získal pěšce, ale nějakou kompenzaci za to soupeř měl. Pak remízoval na osmičce Slávek, ale až po boji s Honzou Čermákem. Na dvojce přejel pan Rozumek Jirku a nebylo pochyb, že hosté půjdou brzy do vedení. Co ale pak následovalo popisuje MJM, když mi posílal partii takto:

Ve vrcholné časové tísni, kde jsme oba měli vteřiny, se dostat během jediného tahu z -10 na mat třetím tahem, to ukazuje, jak ostrá to byla pozice...
Nebo štěstí jako stádo volů? :))))
"B" je správné....

Po tomto nečekaném zvratu, jsem už s pěšcem méně v prakticky prohrané koncovce hořce litoval, že jsem soupeři nevzal 2x nabízenou remízu. Obdobně na tom byl Dominik. Naštěstí Honza na třetí má letos formu a opět zaslouženou výhrou drží vyrovnaný průběh zápasu. Martin na jedničce sice získal pěšce, ale uplatnit ho při tak redukovaném materiálu, je možné jen po hrubé chybě soupeře.
Mezitím na 4. desce remízuje Ivan a vypadá to na celkových 4:4.
Nakonec se zápasové štěstí přiklání přece jen na naši stranu, když můj soupeř vypouští výhru v koncovce s dvěma pěšci navíc a tím vyhráváme 4,5:3,5!
Tak zatím jsme ten boj o záchranu rozjeli dobře!
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 09/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2108 | Komentáře(3) |

Tišnov přijel bez dvou hráčů - Kuřim D - Tišnov B 3:4 !
Než se Jara Mrkos dnes otočil na obrtlíku, že bez hry vyhrál, protože soupeř přijel místo v sedmi v pěti, konstatoval, že to tentokrát bude snadná záležitost. Dál už nemá snad ani cenu rozepisovat důvody, proč jsme nakonec prohráli. Ale přece to jen masochisticky udělám. Zatímco minulý týden za céčko jsem byl první vyhraný, tentokrát jsem jako první odcházel od šachovnice s prohrou. Nějak jsem špatně počítal a po zprvu zajímavé kombinaci jsem se těšil ze zisku kvality proti Hlavsovi. Pak jsem si ovšem znovu spočítal figury a s údivem jsem zjistil, že mám věž proti dvěma lehkým figurám! Zdrcený z tohoto zjištění jsem už ani neměl moc sílu bojovat a za chvíli po další hrubce prohrávám. A tak začínám hledat, kdo ze spoluhráčů může uhrát ty dva body, které by stačily k výhře. Bohužel nikoho takového jsem nenašel. Luboš sice nejdříve vydoloval na Šudákovi dva pěšce, pak ale ztratil věž a bylo srovnáno. Honza Slezák hrál dlouho s Kolačným vyrovnaně a s ohledem na vývoj ostatních zápasů odmítl nabídku remízy, což soupeř kvituje tím, že svou slabinu si pohlídá bělopolným střelcem a že mu nedělní kachna bude chutnat. Jestli mu nakonec opravdu chutnala, jsem se nedozvěděl, ale po ztrátě pěšce a po hrubce i věže se Honza raduje z bodu. Franta s Čepešem hraje dlouho rovinu, v koncovce jezdce, střelce a pěšců na každé straně pak ztrácí dva pěšce a prohrává. A tak všechno visí na Mistrovi. Ten hraje s Rašovským zajímavý zápas: Buček má dvě věže, jezdce a tři pěšce, Rašovský pak dámu a šest pěšců. Mirkův král však nebyl dobře schovaný, a tak jeho soupeř postupně přes mezišachy prosadil dva pěšce na šestou řadu a rovněž se radoval z výhry.
Jiří Hrdina | 09/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2107 | Komentáře |

Kavárna 6.11.2014: Nemoc nemožných tahů se šíří
Kůň nebo střelec? Tento čtvrtek občas zahráli nemožné tahy i hráči, kteří to obvykle nedělají. Například pozdější vítěz Pavel Sádlík v souboji s otcem vymyslel takzvaného koňostřelce - táhl jezdcem z c4 na e2 (přičemž přeskočil svého pěšce na d3), a Jura Hrdina rochoval proti Pavlovi přes šachované pole.
Při této úrovni se není co divit, že Laďa Sádlík a Staňa Krčma dostali spoustu šancí odpoutat se z posledních míst, kterých ale nevyužili. V již zmiňovaném rodinném souboji měl ten starší dámu proti věži a pokračující útok na krále - i z tohohle ale byla nula a jediným Laďovým úspěchem zůstal mat Jarovi Mrkosovi. Staňa měl podobně jasnou výhru s Lubošem Adlerem - figuru a pěšce navíc v koncovce, ale spadl na čas. Pomalý byl i v dlouho vyrovnané partii se mnou, kde jsem až v úplném závěru nachystal promáznutí pěšce a na soupeřovu otázku "to mne bude stát věž?" jsem odpověděl "ne, to tě bude stát spadlý prapor". Nepomohla ani Hrdinova gentlemanská nabídka, že nebude uplatňovat táhnuto-hráno (když by se tak totiž stalo, dostal by Krčma hned v zahájení mat), ani stavění pastí Jirkovi Kropáčovi.
Při rychlé hře je třeba hlásit opravování pozic figurek. Když tak neučinil Pavel Sádlík, já to bral jako tah a hrál dál, reklamace přišla až o pár tahů později a byla z toho složitá rekonstrukce. Protože blicání neslo své ovoce (čas mi došel pouze s Mrkosem, kde mi byla k ničemu dáma navíc) a protože při vyrovnanosti turnaje stačilo pět bodů z osmi na druhé místo, bude příště nutné hrát ještě rychleji a podobných sporů může přibývat.
Zbývá odtajnit, kdo Pavla a mne doplnil na bedně - o to se ucházeli rovnou čtyři hráči se stejným bodovým ziskem. Vzájemné zápasy hovořily pro Mrkose a naopak nepotěšily Hrdinu, mezi čtvrtým a pátým místem se muselo počítat další pomocné hodnocení.
Pořadí: 1.P.Sádlík, 2.Pešl, 3.Mrkos, 4.Slezák, 5.Kropáč, 6.Hrdina, 7.Adler, 8.Krčma, 9.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 07/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2103 | Komentáře |

Info.
Upoutávka Dnes po 17 hodině je na DDM trénink pokročilých. Současně se hraje odložená partie klubového přeboru Sádlík-Laštovička.

V sobotu v 10 hodin začíná na DDM úvodní trojkolo KP pětičlenných žákovských družstev. Utkají se družstva Duras C, Kuřim B, Kuřim C a Kuřim D.

V neděli v 10 hodin se hraje KP1 Kuřim A-Vyškov a současně utkání OP Kuřim E-Lokomotiva K.

Tento víkend bude tedy Domeček řádně vytížený.

Ještě doplňuji, že u Kozla se hraje v neděli OP Kuřim D-Tišnov B.
Majer Jiří st. | 07/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2102 | Komentáře(2) |

Přebor Moravy a Slezska- závěrečné hodnocení
Upoutávka Tak konečně se dostávám k závěrečné zprávě. Věřím, že všechny děti, které se letošního mistrovství Moravy si turnaj náramně užily a příští rok je opět budeme společně sledovat v napínavých bojích o postup.
Letošní mistrovství bylo asi nejnapínavější ze všech ročníků, které jsem s naší výpravou účastnil.
V kategorii H+D10 nás zastupovali: Vojta Havel, Šimon Tajovský, Tomáš Fikejs a Alice Habinová.
Vojta Havel uhrál 3,5b z 9.utkání. Vojta se za poslední rok hodně zlepšil, ale tento turnaj mu jasně ukázal, že pokud chce bojovat o přední příčky musí více trénovat. Šimon Tajovský 4b/9. Ve 2.kole se Šimon ocitl na on-line šachovnici, kam se probojují pouze nejlepší hráči, ale to bylo z jeho strany vše. Čekal jsem od Šimona více, ale dolehla na něj v tomto turnaji veliká herní krize a tak zřejmě na tento turnaj bude chtít Šimon co nejdříve zapomenout. Šimon má ovšem všechno před sebou a jsem si jistý, že už příští rok jasně ukáže, že patří mezi republikovou špičku. Tomáš Fikejs 5b/9. Černý kůň turnaje, který velice příjemně překvapil a téměř postoupil i na MČR. Tomáš měl úžasný start do turnaje a dokonce v 6 a 8.kole se probojoval na on-line šachovnice. Tam už jeho soupeři byly výkonnostně daleko lepší. Přesto nastupoval Tomáš do posledního kola s vědomím, že pokud vyhraje na MČR postoupí. Tahle pozice mu až moc svazovala ruce a zápas nakonec prohrál. Přesto si Tomáš zaslouží velikou pochvalu a věřím, že tyto zkušenosti mu pomohou v dalším jeho růstu. Alice Habinová 5,5b/9. Mistryně Moravy! Toto je fantastický výsledek. Alice za poslední rok doslova skokově roste a její výsledek je naprosto zasloužený. Alice měla za úkol v tomto turnaji se hlavně dobře připravit na březnové MČR a věřím, že i tam nám připraví skvělou podívanou.
V kategorie H12 zastupovali Kuřim: Jakub Matula, Tomáš Keprt, Tomáš Kříž, Matěj Tajovský, Lukáš Petříček a David Němec. Jakub Matula 2,5b/9. Kuba neprošel kat H10 a v tomto turnaji to bylo hodně znát. Věřím, že až toho Kuba více odehraje, dotáhne se na naše kvalitní mládežnické hráče. Tomáš Keprt 3,5b/9. začal dobře, ale pak do hry nedal zdaleka vše co umí. Tomáš bude muset zabrat víc v trénování a taky více bojovnosti v partiích. Tomáš Kříž 4,5b/9. Povedl se mu začátek, ale pak předvedl velkou naivitu v partiích. Tomáš moc nebojuje, hraje bez patřičné ctižádosti. Má dobré znalosti, ale pokud do hry nezapojí zapálení, na velký výsledek nedosáhne. Matěj Tajovský 5,5b/9. Loňské vítězství nezopakoval, ale měl to daleko těžší, protože startoval o kategorii výš. Utekla mu prostřední část turnaje, přes fantastický konec už nedokázal tuto ztrátu dohnat. Věřím, že příští rok se Matěj opět prosadí a postoupí. Lukáš Petříček 5,5b/9. Ačkoliv věkově patří do kategorie H10 (má zajištěný postup) mohl si Lukášek dovolit prověřit svoji výkonnost o kategorii výše. Nakonec z toho byl téměř postup na MČR i v této kategorii. Lukášek se nebál a v posledním kole si dovolil odmítnout remízu. Nicméně jeho výsledek je fantazie. Měl i dost štěstí v několika utkáních, ale ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným a Lukášek byl výborně připravený a je to jistě velká zásluha pana Majera. Ovšem úplně dokonalé to zdaleka není. Lukášek hraje moc rychle a toto by se mu mohlo na MČR stát osudným. Bude hodně důležité, aby Lukášek velice brzy pochopil, že pokud bude v zápasech více hledat a spotřebuje více času tak tam i více uvidí. David Němec 6b/9. Jiný cíl než postup mít ani nemohl. To se nakonec podařilo, ale obhájit loňské stříbro se mu nepodařilo. Zbytečně prohrál zápas 7.kola, když ve vyhrané pozici se opět nechal úplně zbytečně strhnout k rychlé hře. Přesto Davidovi k postupu blahopřeji a přeji hodně úspěchů na MČR.
V kategorii H14 zastupovali Kuřim tito žáci: Roman Matějů, Martin Prokop, Mirek Bauer a Vláďa Pavlík. Roman Matějů 3,5b/9. Je nováček na turnajích a v těžké kategorii si nevedl vůbec špatně. Má málo odehrané na turnajích a převážně vážné partie. Některé utkání odehrál zbytečně rychle, vyrobil hodně chyb. Až do hry věnuje více času, může ještě všechny hodně překvapit. Je moc fajn sledovat jeho ctižádost a chuť se neustále něco učit. Martin Prokop 4b/9. Hraje už velice dobře i času hodně spotřebuje. Martin končil většinou mezi posledními. Chybí mu taktický postřeh. Potřeboval by více řešit diagramy. Na tom musí Martin hodně pracovat a více trénovat. Mirek Bauer 4,5b/9. Mirek je výborný kluk, má skvělou povahu, ale pro šachy naprosto nevhodnou. Je moc na soupeře hodný jako by je ani nechtěl porazit. Hodně toho zná to v zápasech jasně ukázal a dokonce i v utkáních proti klukům, kteří nakonec postoupili na MČR byl většinou vyhraný. Spoustu utkání dal i ve vyhraných pozicích zbytečně za remízu. Je to škoda hlavně pro Mirka. Bude se muset naučit být minimálně v zápasech být na soupeře zlý. Vladimír Pavlík 6b/9. Postup na MČR!!! Neskutečné, fantastické, skvělé - jedině tak musíme ohodnotit Vláďův výkon. Nejdříve mi Vláďa připravil málem infarkt, když nedorazil na sraz před odjezdem. Za postup nejvíce vděčí rodině Petříčkové a jako poděkování bude muset na tréninku se věnovat několik hodin Lukáškovi. Touto cestou děkuji Petříčkům, kdyby Vláďu nedovezli, na MČR by se neprobojoval. Ani začátek nenasvědčoval, že Vláďa postoupí. K úvodnímu utkání se dostavil ze zpožděním a vyhranou pozici značně pokazil a pouze remizoval. Partii 3.kola si doslova k remíze protrpěl a měl velké štěstí, že soupeř vyhrávající pokračování neviděl. Od tohoto okamžiku ovšem nastal zlom. Následující dvě utkání Vláďa vyhrál a najednou se probojoval do bojů o medaile, ale i na on-line šachovnice. Začal hrát výborně strategicky pevně a soupeře k ničemu nepustil. Neriskoval nepouštěl se do zbytečných komplikací jasně plnil pokyny trenérů a hlavně věděl co chce. Turnaj bez problémů do remizoval ani jednou v turnaji neprohrál a naprosto zaslouženě postoupil na MČR.
V kategorii H16 hrál Jakub Němec a Filip Svoboda. Filip Svoboda 3,5b/9. Nepovedl se mu začátek a po smolné porážce ve 4.kole, kdy stál na výhru a spadl na čas na něho dolehla smůla. Filipovi tento turnaj zkrátka vůbec nevyšel. Výkonnostně má určitě navíc, ale podobně jako Šimon bude chtít asi Filip na tento turnaj co nejrychleji zapomenout. Jakub Němec 4b/9. Hodně se zlepšil, ale měl i potřebné štěstí, které většině našim hráčům chybělo. Uhrané body byly asi jeho maximem.
Děkuji trenérskému doprovodu: WGM Kulované, FM Majerovi, Vladislavu Sládkovi a Janu Pešlovi dětem se poctivě věnovali a v rozborech ukázali tolik potřebnou trpělivost. Jako zpestření pro děti byl přátelský zápas ve fotbale Kuřim-Lokomotiva Brno, který skončil nerozhodně 8-8 i odehraný bowlingový turnaj a fotky můžete prohlédnout ve fotogalerii. Za krásné fotky děkuji Katce Tajovské a FM Majerovi. Děkuji všem rodičům, kteří umožnili účast dětem na tomto Mistrovství a věřím, že i příští rok účast dětí vzroste a úspěchy z letošního roku se nám podaří překonat. Výsledky najdete v odkazu.
Přílohy: Alice
Odkazy: pořadatel výsledky
Pavel Krupica | 04/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2099 | Komentáře(3) |

Zkusme táhnout společně
Dobrý den a ahoj, pro MJS: Aloha pane Majere :-), (tím nechci oddělit "zrno od plev", ale pouze pozdravit, mému srdci blízkého, pana Majera :-) ).

Kdyby se mě kantor ve filmu Marečku, podejte mi pero zeptal, jako co pracuji, musela bych odpovědět: "Jako drak, pane profesore!" Kdyby se mě zeptal někdo jiný, musela bych odpovědět: "Jako asistentka a personalistka a fakt mě to baví :-)."

V rámci mé profese občas absolvuji nějaký kurz nebo přednášku, školení nebo přípravu, která má dáti mému životu ještě větší radost a mému zaměstnavateli větší užitek. V rámci jedné takové akce jsem shlédla krásný motivační obrázek:
Na cestě jel vozík a bylo kolem něj několik lidí v různých pozicích a postaveních:
1. chlapík káru tahal
2.-3. káru tlačili
4. se držel, ale ve skutečnosti nedělal nic (prezentoval svoji zdatnost, o to jediné mu šlo, ale nepomohl v ničem)
5. nechal se károu tahat (brzdil ji)

No a uvědomila jsem si, že to neplatí jenom pro zaměstnance firem, obecně to lze převést naprosto do všech situací, kterých se ten který člověk zúčastní. Dneska jsem tady četla několik komentářů a poznámek k probíhajícím a blížícím se akcím a najednou jsem si uvědomila, že Pavel Krupica je právě jedním z těch tahounů kuřimských šachů. A není zdaleka sám a to je super. Vůbec se nezlobím ani nepohoršuji, když nedodá svoje zpravodajství z některé akce v avizovaném termínu. Stejně číst o tom, co bylo dávno předávno před 14 dny :-), není to pravé ořechové. Buďme nanejvýš shovívaví. Starostí je mnoho, dětí ještě víc a na psaní už asi u Pavla není prostor. Ale jsou i jiní, kteří mohou psát.

Když mi letos po Koutech vyprávěl Tom, jak Pavel uklízel "blinkání" jednoho nejmenovaného člena výpravy, který se přejedl všemožných dobrot a nestihl doběhnout na toaletu, tak jsem si řekla, že Pavel je bourák, který zvládne fakt všechno. Už jsem tady psala opakovaně, ale opět to musím opakovat, zkusme - zkuste se nabídnout, rodiče, fandové, příznivci, k nějaké další spolupráci. Vézt 36 dětí zítra na přebor škol nebude jednoduché, takže popřejme klidnou cestu, dobrý průběh turnaje, co nejvíce postupujících a šťastný návrat. A do budoucna se nebojme nabídnout svoji součinnost na některý z připravovaných turnajů. Bude jich do konce školního roku ještě víc než dost.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem tahounům i "popostrkávačům" kuřimského šachu, také aby se ty, kteří káru kuřimského šachu jenom drží, podařilo přimět ke tlačení nebo ještě lépe k tahu a naposledy, aby káru Kuřimáků, fandících Caisse, nikdo nikdy nebrzdil a už vůbec netahal zpět.

Díky všem (a ti, kterým je moje díky určeno, jistě vědí)
píKří
Jana Křížová | 04/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2097 | Komentáře |

Aktuální FIDE ELO.
Došlo jen k pár změnám u hráčů: MJS, Číhal, nové FIDE ELO mají: Matula P., Němec J., Svoboda F.
Žebříček rámují stále otec a syn Tajovští.

1. KM Tajovský Martin 2216
2. FM Majer Jiří ml. 2183
3. KM Košata Jan 2146
4. KM Majer Jiří st. 2074 (+7)
5. KM Sládek Vladislav 1996
6. Horák Bronislav 1968
7. Kudláček Jaroslav 1960
8. Křena Bohuslav 1950
9. Rubeš Pavel 1940
10. Krupica Pavel 1931
11. Kudla Vladimír 1925
12. Vitula Jan 1906
13. Číhal Jan 1869 (-29)
14. Laštovička František 1853
15. Boček Tadeáš 1837
16. Pešl Jan 1817
17. Krupica Aleš 1769
18. Matula Pavel 1720 (Nové)
19. Snášel Michal 1704
20. Němec Jakub 1523 (Nové)
21. Němec David 1506
22. Svoboda Filip 1431 (Nové)
23. Tajovský Matěj 1429
Majer Jiří st. | 03/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2096 | Komentáře |

KP2B: Kuřim C - Střelice A 6:2
rozhodčí Míša Vašek Kuřimské Céčko začalo sezónu zcela překvapivě. Hrálo se na domečku, kde souběžně probíhal zápas Béčka (také KP2, ale jiná skupina). Po úvodním společném fotu jsem zasedli k šachovnicím. Rozhodčí Michael Vašek ještě upozornil pana Šmída, že má špatně postavené figurky, ten děkoval s tím, že Míšu zve na štamprle dobré slivovice.
A teď chronologicky:
9:30 (plus mírné zpoždění) začíná utkání
9:50 dostává Franta nabídku remízy, a ten vzorně, dle předchozích instrukcí, jde oznámit kapitánovi, že má sice nabídku remízy, ale že chce hrát dál
11:00 Franta stojí krapet aktivněji, soupeř nestihl rošádu, přihlížející trnou, zda předsunutá Frantova dáma je v útoku nebo jí hrozí chycení. Jirka na vedlejší šachovnici stojí aktivněji, soupeř také bez rošády a navíc má zablokovanou věž v původní pozici. První tři šachovnice mají v tuto chvíli odehráno pouhých 10 tahů (zkrátka moc u toho přemýšlejí).
11:05 Jirka přechází do krásně postavené koncovky K+V+7pěšců (viz foto)
11:20 Jirka zaslouženě vyhrává. Někdy tady dostává Šmíd nabídku remízy, ale Šmíd už tak dobře neslyší a myslím, že tuto nabídku vůbec nezaregistroval.
12:00 Šmíd vyhrál a usměvavě spokojeně pozoruje partie na sousedních šachovnicích. Já se dostávám do úzkých, soupeř otevřel h sloupec proti mé rošádě, snažím se nabídnout remízu, což soupeř pochopitelně odmítá.
12:35 Naše nová dívčí posila Julie Richterová (opět host ze Zastávky, loni za nás hrála Daniela Dumková) si nic nedělala z Pavla Porče, ten si s pozicí nevěděl moc rady a nabídl remízu. Tady se Julča také vzorně přišla zeptat kapitána a poté nabídku remízy přijímá. Můj soupeř mezitím zvýšil tlak na h sloupci a já ve snaze vykrýt všechny hrozby dělám poziční hrubku, která však zůstala bez povšimnutí a soupeř si možnosti obětovat věž nevšiml (počítač moji pozici hodnotil na okamžitý ručník). Já jsem to následující tah napravil, ale počítač ukázal, že rozhodující oběť věže tam byla po celých dalších následujících 5 tahů, neodhalený motiv mi ukázal až počítač - během partie jsem si já i soupeř myslel, že jsem všechno úspěšně pokryl).
12:50 Vyhrává Michal Snášel (od přihlížejícího Šmída sklidil hlasitou pochvalu za nádhernou kombinaci - tak snad se Michal pochlubí partií na webu).
12:55 Franta vyhrál, takže jeho dáma prokázala, že byla postavená správně.
13:10 Za rozhodnutého stavu měním silně obtěžujícího střelce a znovu nabízím remízu a soupeř (pořád v hodně lepší pozici) přijímá. Od Číhala jsem dostal vyčiněno, že jsem svoje nabídky remízy nekonzultoval s kapitánem :-), ale jak to dělat, když jsem byl kapitánem já. Tady se také musím pochválit, před prvním nabízením remízy jsem obešel šachovnice a vzorně hodnotil situaci týmu :-), sám sebe se zeptal "mohu?" a odpověděl si "musíš!".
13:10 Skoro současně (možná trochu dříve, možná trochu později) remízuje i Honza Číhal. Dohrává se poslední partie, Míša Vašek má odehráno 22 tahů, na hodinách 6 minut a přemýšlí a přemýšlí. Silně vyrovnaná pozice, pořád přemýšlí, odehráno 24 tahů se zbytkem 2 minut proti soupeřovým 16. Soupeř zasluhuje uznání za sportovní přijetí nabídnuté remízy, protože na čas to rozhodně v dané situaci mohl zkusit.

Dokončeno jest, čtyři výhry, čtyři remízy - to nikdo z nás proti silnějšímu soupeři nečekal.
Přílohy: Společné foto Jurova koncovka
Odkazy: Fotogalerie
Jan Kolařík | 03/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2095 | Komentáře(6) |

Kuřim B - Lipovec C 3:5. Trpělivost vítězí, lámání nikoliv.
Nelamte pozice V zápase proti Lipovci nevyšel ze zahájení nikdo výrazně lépe či hůře a bylo zaděláno na dlouhý zápas s těsným výsledkem. Kdo dá první gól, je ve velké výhodě - to platí i v šachu a podařilo se to hostům. Martin Hyrš dobral materiál špatnou figurou a protože se místo přiznání chyby zhlédl v metodě „napadneš dámu - já také“, přišel o figuru a záhy i o partii.
Za domácí trochu šťastně kontroval Slávek Křena, který rozboural kryt soupeřova krále. O tom, že měl v době soupeřova vzdání pozici výrazně lepší, nebylo pochyb, ale víc toho viděl černý a bílý se jen divil, proč se takové pozice vzdávají. Okamžik je zachycen ve fotogalerii (černý na tahu musí dobrat na f6 - kdo ví, jak bílý rychle vyhraje?).
Laďa Kudla nehleděl na nějaké dvojpěšce a snažil se soupeře nachytat za pomoci aktivity figur. To se ale nepodařilo a partie skončila remízou při různých střelcích. Protože kapitán jednoznačně přikázal tento zápas vyhrát, a přitom nebylo kde, vrhli jsme se všichni současně do rizika. Pavel Krupica sice svoji pozici postupně vylepšuje, ale na ostatních deskách je to spíše naopak. Když Pavel vyhrál (za přispění soupeře, který tak důsledně bránil pěšce, až se ocitl pod matem), bylo pro ostatní již pozdě způsob hry změnit a zremizovat. Podařilo se to jen Honzovi Vitulovi, opět za vydatného přispění hostujícího hráče. Honza podcenil jeho protihru proti bílému králi a musel vrátit do obrany některé figury, kterými táhl o pár tahů dříve (tudíž ztratil pár temp) a soupeř jeho nejistou hru pochopil jako vhodnou příležitost nabídnout půlku - že byl vyhraný, ukázala až analýza.
V neúspěšném lámání pozice bychom si já s Broňkem Horákem mohli podat ruce - rozdíl byl pouze v hodnotě materiálu, o který se hrálo. Zatímco proti našemu kapitánovi musel bílý najít oběť dámy za jezdce (z kombinace se snažil černý vylhat šachováním, ale nakonec se k mezišachu dostal bílý), mému soupeři stačilo k zisku pěšce najít správné pořadí tahů a žádné oběti nepotřeboval - těžké figury totiž vyměnil a jednalo se o koncovku tří lehkých figur na každé straně. Princip byl ale v obou případech stejný - domácí hráči něco půjčili, aby pak zjistili, že půjčka je nevratná. S figurou méně Broněk již hrát nemohl, já to bez pěšce a se špatným střelcem proti dobrému jezdci ještě zkoušel, ale docílil jsem pouze toho, že jsem dohrával jako poslední. Na první desce náš Nejzkušenější (který se ocitl v koncovce velmi záhy) mezitím nabídl přechod do pěšcovky, o které si myslel, že je vyhraná - než se zvedl od partie a propočítal to znova. Když se vracel na své místo, již věděl, že je to naopak. A protože jsem nenachytal soupeře ani na triviální patový motiv, otočil Lipovec ze 3:2 na 3:5.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 03/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2094 | Komentáře(1) |

Koncovka není remiz!
Páteční trénink pokročilých byl ve znamení koncovek, aby se už neopakovaly smířlivé výsledky ve střední hře (jako např. na Mistrovství Moravy a Slezska). Důraz byl kladen na jednoduchá pravidla např. plán něco sebrat nebo postavit dámu, beru ven, nebo která figura nejmíň hraje? A hned večer Láďa Pavlík v "remízové" koncovce nenabídl remiz, počkal na chybu soupeře a pak si správně nechal "a"-pěšce místo "b" - takže omílání základních pravidel koncovek pořád dokola nese ovoce.
Honza Vitula | 01/Nov/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2093 | Komentáře |

V klubovně se nezahálí!
Stále nosím v hlavě ještě z doby za bolševika, titulek v závodním časopise TOSu Kuřim, který se jmenoval Říjnový cíl: Šachisté nezahálí! Ano přátelé, už od dob totáče kuřimští šachisté permanentně nezahálí. Nejinak tomu bylo i tento pátek, kdy jsme v 17 hodin vystřídali rozjívenou mládež pátečního kroužku. Dnes došlo na konfrontaci trenérů a jejich svěřenců. Zatímco Matěj po partii nekomunikoval, David na dotaz Pavla, "Proč hraješ slabé Db3 místo vývinu?" odpověděl: "Já vím, ale mě zajímalo, jak na to budeš reagovat." :-). To Láďa Pavlík si zkušeně počkal, až se Mistr splete a vyhrál! Dočkal se pak tradičního ocenění z úst nestora kuřimského šachu Mirka Bučka: "Jseš mistr!" V šlágru kola FM MJM versus Láďa Kudla, Jirka ve střední hře nabídl remis. Když Láďa chvíli váhal, vložil se do partie rezolutně Pavel slovy: "Co blbneš, vem to a jdeme na pivo!"
Jó,jó, tak tomu dnes na Domečku bylo.
Aktualizovanou tabulku najdete v příloze.
Přílohy: Tabulka
Majer Jiří st. | 31/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2092 | Komentáře(1) |

Diagramy, diagramy a zase diagramy
FIDE Open, 3. kolo Všichni mi radí, že pravidelné řešení taktických diagramů je základ pro rychlý růst a úspěch šachistů. Při rozboru své třetí partie na FIDE Open v Koutech jsem mohl snadno vyhrát, pokud bych viděl něco, co jsem neviděl. Bílý zahrál 23. Jg6-h4 a dal mi možnost rychle vyhrát... jenže já měl před očima tmu, protože řeším málo diagramů. A co vy?
Pavel Matula | 31/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2091 | Komentáře(8) |

Kavárna 30.10.2014: Vzdej to, jsi celý svázaný
Vzdej to, jsi svázaný Kavárnu jsme ve čtvrtek opět slušně zaplnili a i díky tomu se toho na šachovnicích hodně událo. Mačkání cizích hodin a míchání dřevěných figurek s plastovými už je celkem standard, ale například partie Hrdina-Novotný byla daleko zajímavější. Vznikla vzájemná křížová vazba a k tomu ještě vazba po sloupci jako bonus, bílý vynuceně ztrácel figuru a přemýšlel o vzdání. Tuto myšlenku výraznými gesty podporoval černý, který si již chtěl zakouřit. Možná právě proto si bílý rezignaci rozmyslel, figuru odevzdal alespoň za jakýsi protiútok, díky kterému černému spadl praporek.
Spíše do kategorie kuriozit patří závěr souboje V.Sádlík-Mrkos. Černý s obrovskou převahou materiálu mohl dát ihned mat, zahrál ale jiný tah, po kterém jej zahlásil i tak. Pak se ale zjistilo, že to mat není, hrálo se dál a před skutečným matem stihl bílý král procestovat přes několik ohrožených polí, aniž by to černý reklamoval.
Opět se dohrávalo velmi pozdě. Nejprve bylo nutné upozornit pozdě přicházejícího Vašeka, ať nezdržuje Mistra partiemi mimo turnaj - tam ale chyba nakonec nebyla. Mistr si poté řekl Hrdinovi o patnáct minut místo deseti, hodiny byly ale v půlce hry opraveny a ke zdržení tak nedošlo. Hrdina, který také dost partií hrál až nadoraz s maximálním využitím času (což nevyšlo například proti Adlerovi, který mu řekl "buď rád, žes prohrál na čas") se pak elegantně vyhnul spoluvině na zdržování turnaje tím, že si napsal s Mrkosem remízu. Hospodská pravidla tohle v posledním kole umožňují, i když to mohlo dost ovlivnit výsledky - mezi prvním a sedmým místem byl nakonec pouze bod a půl.
Kdo je tedy nakonec nejvíce zodpovědný za dohrávání před jedenáctou? Ano, stejně jako před dvěma týdny Kolařík s Kropáčem. Poučení do budoucna - kdykoliv máte na výběr více volných soupeřů, berte někoho z nich, jinak to nedohrají!
Ačkoliv hráči nevěděli, o kolik se vlastně hraje (Hrdina s Pavlem Sádlíkem nejprve věnovali dělenou třetí cenu z minula do banku, aby si ji později vzali, protože uznali, že by v banku vznikla nestandardní částka, která se špatně dělí na jednotlivé ceny), jednalo se o nejvyrovnanější kavárnu za posledních několik měsíců s několikerým počítáním pomocného hodnocení. Dopadlo to takto: 1. Kolařík (7 bodů), 2. Slezák, 3. Hrdina, 4. Kropáč (tj. tři po 6,5 bodu), 5.Sádlík P., 6.Adler (oba 6 bodů), 7. Mrkos (5,5 bodu), 8. Pešl (3 minuty a 4 body), 9. Buček, 10. Novotný (oba 3 body), 11. Sádlik Vl. (1 bod).
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 31/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2090 | Komentáře(3) |

Info.
Upoutávka Zítra v pátek se na DDM od 17 hodin hraje 3. kolo klubového přeboru.
V neděli dopoledne se hrají současně dva zápasy KP2 Kuřim B - Lipovec C a Kuřim C - Střelice A. Oba začátky jsou v 9,30.
Majer Jiří st. | 30/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2089 | Komentáře |

Na Dušičky startuje KP2
Upoutávka Hráči Céčka, kteří se ve čtvrtek ještě nekoukli do mailu, nechť tak učiní.

Snažte se, ať tabulka na konci sezóny vypadá zrovna tak, jak vypadá před jejím zahájením :-)
Jan Kolařík | 30/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2087 | Komentáře(1) |

Jak hraje naše mistryně Moravy a Slezska!
Upoutávka No koukám na poslední partii Aličky, která rozhodla o jejím titulu a říkám si, jestli bych to takhle dobře dokázal zahrát i já. Asi ne. :-) No schválně sdělte v komentářích kdo z vás jo. :-))
Fakt skvělá partie!

Přehrejte si partii:
Majer Jiří st. | 29/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2086 | Komentáře(8) |

Inspirace kam v létě na šachy !
Venku je nevlídně, děti mají prázdniny, někteří šachové v Koutech - ať se jim daří !!!,a já vzpomínám na příjemně strávenou dovolenou. Slunce,šachy,čerstvý vzduch a hlavně příjemní lidé, kteří si umí života užít. Při cestě za písečnými plážemi Bulharska jsme udělali zastávku v Sofii. Kromě prohlídky několika významných chrámů nás hlavně zaujala atmosféra lesoparku s fontánami v centru města naproti Národního divadla Ivana Vazova. Pod stromy spousta laviček s různými typy osazenstva od důchodců přes válečné hrdiny z Afganistánu až po vysoké manažery v nažehlených oblecích. Všechny spojuje čtvercová deska o velikosti 8×8 černobílých polí. Je pracovní den dopledne, nevadí, všude vládne poklid, většina má rozehranou partii, popíjí zlatavý mok, směje se a za vydatného sekundování okolostojících a náhodně procházejících parkem rozebírá jednotlivé tahy. Jakmile se někdo zastaví, je ihned vtáhnut do partie a vyzván na souboj. Prohra stojí 1 lev (14Kč). Remíza nebo výhra se nebere. Hraje se pořád znovu, okolostojících přibívá, mnozí čekají aby si s vítězem taky mohli zahrát. Tak se vám může stát, že z prohlídky města vznikne šachový turnaj, na kterém se přiučíte jiné postupy a kombinace, zjistíte že koncovky vám opravdu nejdou (i téměř vyhraný zápas se s nimi dá obrátit ve váš neprospěch) poznáte nové lidi a možná si i zahrajete s mistry BG s elem okolo 2600 Georgievem Kirilem. Sympatický chlapík, "security friend", prý máme pozdravovat Lázníčka. Tímto ho tedy pozdravujeme :-). Tak až budete plánovat letní dovolenou, určitě se nechte inspirovat. To by jste nevěřili, jak se někteří dokáží o "jednoho lva" porvat.
Jana Prokopova | 27/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2085 | Komentáře(1) |

Přebor Moravy po 6.kole
Po dvou třetinách turnaje stále držíme několik šancí na postup.
V životní formě zde hraje Vláďa Pavlík, který se dokonce probojoval na on-line šachovnice a sledovat jeho hru byla skutečně lahůdka. Vláďa se představí na on-linu i v 7.kole tak se usaďte do křesla zapněte počítač, vytáhněte transparenty a křičte Vláďo do toho! Na online se probojoval i Tomáš Fikej, ale zde se projevil veliký výkonnostní rozdíl a jeho soupeř byl nad jeho sílu. Přesto i Tomáš drží veliké šance v boji o postup. Tomáš má na svém kontě 4b. Po vlažném úvodu se skvěle rozehrál i David Němec, který dnes 2xvyhrál a posíluje své šance na postup. Neskutečný výkon zde předvádí Lukáš Petříček, který by měl startovat v mladší kategorii, ale postup si zajistil již s předstihem tak se vrhl po krku starším soupeřům a v kat. H12 již získal 4,5b a drží se na předních pozicích. Teoretické šance v boji o postup tak mají ještě Matěj Tajovský, Tomáš Kříž a Mirek Bauer všichni 3,5b. Ostatní kluci se drží kolem 50% a to je skvělé.
Dnes bylo i sehráno fotbalové utkání proti Lokomotivě Brno, které skončilo nerozhodně 8-8.
Odkazy: on-line
Pavel Krupica | 27/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2084 | Komentáře |

Přebor Moravy po první třetině
Máme za sebou první třetinu turnaje a nutno dodat, že výprava je zatím velice úspěšná.
Nejlépe si vede v kat.H+D10 Tomáš Fikejs, který drží plný bodový zisk. Dobře má nakročeno k postupu v kategorii H12 i David Němec, který má 2,5b. Velká většina našich borců drží nadpoloviční většinu. Bez bodu zůstává už pouze Jakub Matula, který jistě zabere a brzy ztrátu dožene. Zítra nás čeká přátelský zápas ve fotbale s Lokomotivou Brno. Děti se mají moc fajn a všem se tu moc líbí.
Pavel Krupica | 26/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2081 | Komentáře(2) |

Kavárna 23.10.2014: Shodit soupeře na čas nebo neshodit?
Shodit nebo ne? Po poslední výživné kavárně udělal fotbal v televizi svoje a účast byla spíše podprůměrná. Zajímavé byly rozdíly v přístupu hráčů v situaci, kdy soupeři docházel čas.
Zatímco Pavel Sádlík a Honza Slezák prohranou pozici vzdali, aniž by zkoušeli, zda stihnu matit, Jura Hrdina to proti Jirkovi Kropáčovi pojal přesně opačně a nezasloužený bod připsal. Postižený hráč si pak polovinu ztráty vzal zpátky na mně - výhrou na čas v pozici jezdec proti střelci bez pěšců. Ani to mu ale ke třetímu místu za dvěma Honzy nepomohlo - dotáhl se sice na tři a půl bodu k Hrdinovi a Sádlíkovi, ale s oběma prohrál. O třetím místě opět nešlo nijak rozhodnout, Hrdina se Sádlíkem remizovali a měli úplně stejný zápis. Do příště jsou tedy schovány ceny pro tři hráče - jak za druhé místo, tak pár drobných za dělené třetí.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Slezák, 3.-4.Hrdina a P.Sádlík, 5.Kropáč, 6.Krčma, 7.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 24/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2080 | Komentáře |

Přebor Moravy a Slezska 2014- Kolik bude postupů?
Upoutávka Již po 6 za sebou se letos účastní přeboru děti z Kuřimi a tentokrát nás bude zastupovat rekordních 16.dětí!!
Počet účastníků roste každý rok. V roce 2009-Zlín 3.děti, 2010-Kouty 6.dětí, 2011-Kouty 8.dětí, 2012 a 2013-12.dětí. Zajímavá je statistika uhraných bodů v 1.kole. 2009-1b, 2010-0,5b, 2011-0b, 2012-5,5b a 2013-2,5b. Počet uhraných postupů na MČR 2009, 2010 a 2011-0, 2012-David Němec, 2013-David Němec a Matěj Tajovský.
Letos tedy rekordní výprava od které očekáváme snad i rekordní zisk bodů v 1.kole a snad i rekordní počet postupů na MČR. Jen dodám, že v každém turnaji tedy H+D10,12,14 a 16 postupuje vždy 1-8.hráč v daném turnaji. Počet postupujících už je nyní stejný jako loni zásluhou Alice Habinové, která jako děvče má postup zajištěný vždy a Lukáše Petříčka, který jako vícemistr republiky má zajištěný přímí postup v kat.H10 a na Moravě si zahraje jako přípravu s chlapci o kategorii výše.
Dále nás budou reprezentovat:
H+D16 Jakub Němec a Filip Svoboda(rekordman v počtu startů na Moravě již po 6!)
H+D14 Mirek Bauer, Martin Prokop, Vláďa Pavlík a Roman Matějů(nováček)
H+D12 David Němec, Tomáš Kříž, Tomáš Keprt, Jakub Matula, Lukáš Petříček a Matěj Tajovský
H+D10 Šimon Tajovský, Alice Habinová,Tomáš Fikejs a Vojta Havel(oba nováčci).
Pokusíme se zprostředkovat atmosféru z turnaje a podávat pravidelný report o výkonech našich dětí. Tipovací soutěž:
1.Postoupí David Němec již potřetí za sebou na MČR?
2.Kolik vybojuje Kuřim postupů na MČR včetně Lukáše a Alice?
Výsledky jednotlivých turnajů najdete v přiloženém odkazu.
Držte našim dětem palce!!!
Odkazy: H+D16 H+D14 H+D12 H+D10
Pavel Krupica | 23/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2079 | Komentáře(5) |

Derby mělo éčko pod kontrolou, rozhoduje i dobrý sluch
Mladí vítězí Papírově jsou letos oba kuřimské okresní týmy vyrovnané, ale u mládeže je obvykle rating pod jejich skutečnou výkonností a když se déčko rozhodlo nepostavit ani Frantu Laštovičku, ani Aleše Krupicu (přičemž ze sestavy éčka byl vynechán pouze Radek Smíšek), bylo zaděláno na problém. Potvrdilo se to záhy na třetí desce, kde se Pavel Sádlík rychle pustil do tlaku na Davida Němce. Jisté potíže sice v pozici černého vyrobil, ale nedal si pozor na zadní vrátka a pak ještě přehlédl mat.
Svůj den v zahájení neměl ani Honza Slezák, který se ocitl před volbou rozbití královského křídla nebo odevzdání pěšce - vybral si to druhé, ačkoliv počítač nesouhlasí. Do výhry je ale daleko, a tak je druhou ukončenou partií souboj Mirek Bauer - Dalibor Novotný. Giganta bez určité míry rizika zkrátka neporazíte, Mirek sice v jeho pozici vyrobil izolovaného dvojpěšce, ale i on sám je opatrný a cestu k otevření soupeřovy pozice nenašel.
Z první desky, kde měl Jura Hrdina proti Pavlovi Krupicovi opticky výhružnou pozici na královském křídle (nebylo ale těžké vidět, že tam ve skutečnosti nic nemá) se pak ozývají nabídky remízy. Hrálo se dál, takže ty první byly asi neúspěšné, ale za chvíli boj ustal a změnil se v analýzu, která se týkala čtyřvěžovky s rovným materiálem. Ani na dvojce nepoznala partie vítěze - to bych musel totiž vidět to, co vidí počítač, a sice že po výměně bělopolných střelců (o které jsem dobrovolně ani neuvažoval, protože černý střelec byl jednoznačně horší) dalšími dvěma tahy vynuceně získávám kvalitu. Partie končí věčným šachem a pěšec získaný v rané fázi partie je k ničemu.
V té době už se ale ve prospěch éčka nachylují jiné partie. Vláďa Pavlík snadno ubránil křídelní útok Jary Mrkose, díky lepšímu vývinu a převaze v centru pak získal pěšce a celou partii pak vyšperkoval kombinací, ve které tohoto pěšce proměňuje na nekrytém poli a díky jeho oběti vyšachovává figuru. Jedinou Vláďovou starostí byla stísněná pozice krále způsobená soupeřovým pěšcem na h6, ale vše správně spočítal a vyhrál.
Na čtyřce dostalo éčko od Luboše Adlera půlbod zdarma. Pozice byla dlouho vyrovnaná a obávat se tedy mohl spíše pomaleji hrající Filip Svoboda. Časovou kontrolu ale nejen že zvládl, ale prošpikoval ji zajímavým (i když nechtěným) trikem: nabídl remízu, jenže Luboš to neslyšel a hned při svém tahu vyrobil hrubku, kterou ztratil figuru.
Jako poslední začíná (díky tomu, že Pavel Matula zapomněl na změnu začátku utkání proti rozpisu) i končí partie na poslední desce. Tam se bílý zhlédl v kombinaci, která sice získávala kvalitu, ale jezdec z a8 neměl cesty zpět a záhy tedy vznikla pozice věže proti dvěma figurám. Ty měl černými hrající Jakub Němec navíc vhodně postavené, takže hrál na výhru - v závěru partie byl ale neopatrný a mohl i prohrát. Ze dvou možných taktických úderů si ovšem Pavel vybral ten, který vedl pouze ke srovnání materiálu a k remíze znamenajíci konečné skóre 2:5 z pohledu domácích.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 21/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2076 | Komentáře(6) |

Taktika pro středně pokročilé :-)
OP, 1.kolo,19.10.2014 Také se podělím o zajímavou pozici. Pokud je Katčina pro mírně pokročílé, tak tato je pro středně pokročilé :-)

V dnešním derby jsem kvůli pozdnímu příchodu musel hrát rychle, trochu pokazil útok proti Kubovi Němcovi a dobře rozehranou partii jsem si pohoršil. V 38. tahu mi však Kuba tahem Jf6 umožnil všechno vrátit ba přímo zcela obrátit. Pozici je vidět na diagramu, na tahu je bílý. Na pozici je krásné, že bílý může vyhrát dvěma způsoby. Pomale, nebo rychle :-). Já si vybral tu první variantu. Kuba okamžitě navrhl, že dáme za remis, zkušený chlapec :-), a jelikož už o nic nešlo, rodina na mne čekala s obědem, tak jsem souhlasil... Pozice jako z učebnice...
Pavel Matula | 19/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2075 | Komentáře(3) |

Taktika pro mírně pokročilé :)
Docekal-TajovskyKP1 Já bych jenom mírně opravila větu o obětování věže na 1. desce. Doma jsme dostali k vyřešení diagram ze závěrečné pozice, po které se bílý Martinovi vzdal. Přikládám situaci, kdy bílý na tahu zahrál ambiciozní Vb3-d3 a mnul si ruce nad výhrou. Martin se prý v této chvíli trochu orosil, pak minutu hluboce přemýšlel, pak prý děkoval Matějovi, který ho zásobuje taktickými diagramy z Polákova tréninku a nutí ho to řešit a objevil krásný protitah, který vyhrál partii. Ty věže mu ale zůstaly obě :). Jenom pro informaci, Šimon to vyřešil dříve než za tu minutu, nicméně zase věděl, že tam má něco řešit :D.
Kateřina Tajovská | 19/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2073 | Komentáře(5) |

Áčko vítězí ve Znojmě!
Na Znojmo se nám tradičně daří a stejně tomu bylo i dnes. Hned z úvodu jsme vedli 2:0, když Slávek i Broňa své soupeře převyšovali o dvě třídy. Pod dojmem pěkného náskoku dali za remízu své partie bílými Jirka a Dominik na stav 3:1. Ivan stál bílými v tu dobu dobře a já držel černými o trochu horší pozici. Jenže Ivan přepnul strunu a mladý Růžička trestal. Já s lepším časem nabízel remízu, ale mladý Mikulů už musel hrát na výhru. Nakonec jsme posledních 5 tahů před kontrolou dohráli v oboustranné časovce na bonusy a já chyboval. Rázem bylo vyrovnáno. Naštěstí Honza černými svého soupeře přehrál a opět jsme šli do vedení. 4:3! O výsledku utkání rozhodoval souboj lídrů na první desce! Tedy drama jak má být. Dolčmen ve snaze vyhrát obětoval kvalitu za pěšce. Zdálo se že korektně, protože najednou Martin musel řešit spoustu problémů. S o trochu lepším časem vyřešil všechny problémy jako Houdini 1.5 a pak kontroval obětí dámy a donutil tak soupeře ke kapitulaci. Bravo! 5:3! Byla to krásná tečka za celým zápasem.

Zachycená hodnocení našich borců po zápase:
Ivan: Byla to nakládačka! :-)
Jirka: Musíme mít strašně silný mančaft, když největší opory tata a Ivan prohrají a přesto vyhrajeme! :-)
Broňa: Byl jsem na hodech a potřebuji nutně vystřídat. Cože, to nejde? To není házená?! :-)
Majer Jiří st. | 19/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2072 | Komentáře |

Bojovný klubák!
Zatím to vypadá, jako by se hrál přebor v nějakém ukrajinském klubu. :-) Po dvou kolech pouze jediná remíza. David sice asi 3x loudil na soupeři remízu, ten si ale chtěl zahrát, až přehlédl vidličku na krále a dámu. Mě byl zisk jednoho pěšce málo a za vzetí druhého, Láďa K. už bez milosti trestal. Franta dnes vyhrál pozičně!!! Láďa P., Láďa S. a Jirka zase po chybách soupeře.
Po oprávněných stížnostech, jsem překopal tabulku - viz příloha.
Přílohy: Tabulka
Majer Jiří st. | 17/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2070 | Komentáře |

Páteční trénink 15-17
Páteční trénik byl opět rozdělen na pokročilé a pokročilejší, obě skupiny potrénovali koncovky (např. vzdálená křížová opozice nebo mat dvěma střelci). Pokročilí sehráli turnaj a pokročilejší trénovali volnou hrou a někteří se psychicky připravovali na Klubák
Honza Vitula | 17/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2069 | Komentáře(1) |

16.10.2014 - v kavárně plno a vítězí Vitula
Čas v mnoha rolích Do kavárny už se chodí za tmy a to jasně ukazuje, že šachová sezóna začíná. Pochopili to i hráči, kteří záhy zaplnili celou tabulku. Kvůli tomu se také hrálo hodně dlouho - poslední partie (Kolařík - Kropáč) se dohrávala až před jedenáctou a skončila spadlými praporky na obou stranách. To už byl vítěz dávno pryč a tedy opět nesplnil povinnost poklidit figurky.
A kdo byl tím vítězem? S pěknými deseti výhrami Honza Vitula, prohrál pouze s Kolaříkem - nechal stát dámu hned při přechodu do střední hry. Se mnou mohl prý dostat jednotahový mat, ale to bych musel vidět to, co viděli okolostojící diváci.
Čas je součástí hry a ukázal se ten večer v mnoha rolích. Začalo to tím, že Kolařík vyhrál partii a na hodinách mu zbývalo čtrnáct minut. Jdou snad hodiny pozadu? Ne, zkrátka je před partií nikdo nenastavil.
Pak se čas stal vlastně předmětem obchodu - pozdější vítěz Vitula komentoval přemýšlení nad svými kombinacemi v partii se Slezákem tak, že dal za pěšce pět minut.
Potřetí byly hodiny v hlavní roli mezi mnou a Lubošem Adlerem. Z vedlejší partie je někdo soustavně mačkal tak, že čas šel mně, i když na tahu byl Luboš. Získal jsem na něm v závěru partie figuru, ale za daných podmínek jsem neměl šanci předvést, jestli stihnu výhodu uplatnit - po pádu praporku pak Luboš sportovně nabídl, že to napíšeme jako remízu.
Pořadí: 1.Vitula, 2.Kropáč, 3.Pešl, 4.Buček, 5.Kolařík, 6.Hrdina, 7.Matula, 8.Slezák, 9.Sádlík P, 10.Adler, 11.Krčma, 12.Sádlík Vl.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 17/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2068 | Komentáře |

Jó jó hrmm chrmm, furt se něco děje!
Upoutávka Dnes se hraje klubový přebor 2. kolo od 17 hodin na DDM.

V neděli pak jede áčko do Znojma

a U Kozla hraje déčko s novým ambiciózním celkem KruPa Young Boys (éčko)!
Majer Jiří st. | 17/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2067 | Komentáře(2) |

Všechno je relativní a záleží jen na úhlu pohledu
Věřím, že podobné poznání učinil alespoň jednou v životě každý z nás. Abyste totiž rozuměli, tak jsem se tento víkend setkala po 27 letech se spolužáky s tišnovského gymplu. Bylo to báječné a došla jsem tam k několika poznáním. Prvním bylo, že čas je relativní pojem. Většina z nás cítila, jako bychom "boudu" opustili teprve včera, ale jak jsem se dozvěděla od jednoho nejmenovaného spolužáka, tak mu již bylo v šalině nabídnuto místo k sezení :-):-):-). Další věc jsem si uvědomila u jídelního lístku. A sice, že je potřeba mít na svět pozitivní pohled, i když věci už nejsou mnohdy takové, jak bychom chtěli. Nastalo totiž rychlé rozdělení zúčastněných na 2 skupiny. Jedni, kteří natahovali ruce směrem vpřed a dávali si jídelní lístek co nejdále od sebe, aby lépe viděli a druzí, kteří za tímtéž účelem štrachali v tašce a hledali brýle. Výjimku tvořili pouze ti, kteří již brýle měli a při čtení si je dávali z očí pryč. Úhlem pohledu optimisty (mezi něž se řadím) - brýle jsou pěkný doplněk a zaplať pánbůh, že vidím, co vidím. Pohledem pesimisty - vidím úplný … nevidím :-):-):-).

Když jsem tady četla příspěvek mjs o tom, jak "mladí vystrkují růžky" a v pátek se na klubáku neočekávaně sama ocitla, tak mě napadlo, že vlastně u šachů nelze stárnout a když tak jen velmi pomalu. Na tuhle hru není nikdo ani příliš mladý, ani příliš starý. Za šachovnicí jde tohle jaksi stranou. Za šachovnicí lze být bojovný, hloubavý, odevzdaný, urputný, zamyšlený, naštvaný i šťastný zároveň. Nikdy dřív, rozumí se, než začal Tom hrát, jsem si nemyslela, že by byly šachy sport doslova emocemi nadupaný. A zrovna v pátek na Domečku mi tak blesklo hlavou (přesněji inspiroval mě k tomu Pavel Krupica, který měl v tu chvíli opravdu sveřepý výraz a bylo vidět, jak vnitřně zápasí), jestli náhodou někdo z kuřimských šachistů není fotograf. Na konci 80. let jsem byla na úžasné výstavě fotografií Jindřicha Štreita a měl tam kromě svých tradičních námětů i pár portrétních fotek. Byl to zážitek. Na schůzi rodičů se probíralo také to, že by bylo dobré, ještě víc dostat kuřimský šach do povědomí veřejnosti. A přiznejme si, že by byla pecka, mít na příštím turnaji ve foyeru opraveného kulturáku, portrétní fotky kuřimských šachistů při hře. Případně vydat po vzoru házenkářů šachový kalendář pro příští rok (nebo třeba i pro ten přespříští) a za utržené peníze nakoupit nějaké ceny do turnaje. Škoda že neumím fotit, pustila bych se do toho. Takže pokud by někdo z Vás chtěl do něčeho podobného jít (a jak už jsme tady měli možnost vidět, tak jeden tatínek tady fotí opravdu úžasně ;-) ), tak jsem zcela svolná ke spolupráci.

Loučí se s Vámi žena,
která se snaží být vždy pozitivně naladěna :-)
píKří
Jana Křížová | 14/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2063 | Komentáře(1) |

Mladí vystrkují v klubáku růžky!
Poté, co se mi nedávno ozval můj odchovanec Honza Košata s oslavou padesátky, tak jsem si poprvé vážně uvědomil, že už v áčku nemáme zas až tak mladý mančaft. :-) Nasazení mladých do klubáku se jeví už jako nutnost. Jen jsem měl obavy, aby to pro ně nebylo příliš velké sousto a zdá se, že zbytečné. Dnes vyhrál s přehledem Filip Svoboda a v divoké partii i David Němec. Bílé figury byly dnes stoprocentní - viz tabulka v příloze.
Přílohy: Tabulka
Majer Jiří st. | 10/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2062 | Komentáře(2) |

9.10.2014: Neberte si v kavárně své vlastní figurky
Neberte si figurky O hlavním favoritovi začalo být jasno velmi záhy, po delší pauze nás přišel vyškolit Honza Vitula a začal sedmi body ze sedmi partií. Pak se to s Mistrem trochu zadrhlo, i za přispění rozptylování kibicem Vašekem. V posledním kole se Honza natolik kochal pozicí s obrovským množstvím materiálu navíc, že mu došel čas. Uvědomil si to ale pár tahů předtím, než se tak stalo, a na druhé straně šachovnice sedící Jara Mrkos naštěstí pro Honzu nekladl velký odpor sbírání posledních figurek, takže z toho byla půlka.
Největší rozruch večera působily sebedestrukční tahy - začal s tím Luboš Adler, který si králem vzal svoji vlastní věž. Když pak hrál proti Honzovi Slezákovi, předvedl mu Honza něco ještě daleko vypečenějšího: Luboš napadl jezdce na d4 tahem c7-c5 a Honza vzal pěšce mimochodem - ovšem ne pěšcem z d5, ale tím jezdcem. Co na tom, že tím ztratil figuru, stejně bral druhé místo v turnaji.
Třetí místo dobrým výkonem zaslouženě vybojoval Mistr i přesto, že jsem ho obral o nezasloužený bod výhrou na čas s věží proti dvěma věžím a pěšci. Komentoval to tak, že saláti dneska vyhrají i na hov...
Co bude dál... mat! Další hlášku večera má na svědomí Jura Hrdina, marně přemýšlel, jak dorazit Staňu Krčmu, až mu došlo, že už je vlastně dohráno. Této příhodě bych se ale sám moc smát neměl, něco podobného jsem absolvoval proti Jirkovi Kropáčovi - on nakonec zahlásil pat, já na to, že má přece šach, tak jsme společně zjistili, že je to mat.
Pořadí: 1.Vitula, 2.Slezák, 3.Buček, 4.Pešl, 5.Hrdina, 6.Kropáč, 7.Mrkos, 8.Adler, 9.Krčma, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 10/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2061 | Komentáře(1) |

OPEN TATRY
Upoutávka Letos jsem se poprvé společně s kamarády s Durasu zúčastnil tohoto turnaje. Nevěděl jsem, jak zvládnu náročnou turistiku a večerní šachy, ale vše dopadlo dobře. Alespoň co se týká hor. Počasí první 2 dny nádherné - ve výšce přes 2300 m.n.m jsme chodili v krátkém rukávu. Ve středu celý den pršelo, ale to vůbec nebylo na škodu, protože po 2 náročných celodenních túrách jsme odpočívali. Ve čtvrtek bylo sice zataženo, ale přesto jsme vyrazili na menší výšlap. Do páteční mlhy se nám moc nechtělo, ale sotva jsme vyjeli lanovkou na Skalnaté pleso, naskytly se nám nádherné výhledy a tudíž jsme vyrazili přes Svišťovku na Brnčálku(chata pri zelenom plese). V sobotu jsme zakončili náš turistický program "vycházkou" na vodopád Skok.
Co se týká šachů, žádná velká sláva. Hrál jsem jen 7 kol, ale bída. Turnaj se lámal v 5. kole, kde jsem v dámské koncovce s pěšcem víc přehlídl mat. Od té doby nebyla šance na silného soupeře a turnajem jsem se protrápil až do konce. Celkový odpis -29 hovoří za vše.

Takže opět za rok!!
Odkazy: vysledky
Honza Číhal | 06/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2057 | Komentáře |

Young Boys vtrhli do Klubáku!
Upoutávka Letošní Klubák A (možná se bude konat i B) je ve znamení nástupu KruPa Young Boys. Hned tři hoši s elem 1500+ omladí stárnoucí krev klubového přeboru! Ale pozor, narazí na dva svěží osmdesátníky + jednoho mladého důchodce. Dále na svého trenéra, nevyzpytatelného Frantu, jednoho FM, bývalého ředitele klubáku a jednoho ambiciózního nováčka přeboru. Holt to pro ně nebude žádná procházka růžovou zahradou. Všem nováčkům klubového přeboru přeji hodně zdaru a věřím, že je boje se zkušenými borci od šachu neodradí a naopak řádně zocelí. :-)
V příloze najdete tabulku a už se dvěma výsledky!
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 03/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2055 | Komentáře |

2.10.2014: V kavárně první krok k Fischerkám
Příště fischerky? Nejvíce se toho téměř vždy udá ve spodní polovině pořadí. Když hráli Sádlík s Krčmou o poslední místo, měl černý prohozeného krále s dámou, a po vývinu všech figur to jednoduše vyřešil krátkou rošádou na dámské křídlo - bez reklamace od soupeře. Takže to znamená, že se příště budou hrát Fischerky?
Staňa Krčma má dobrý střed partie, ale špatný začátek a konec. Například se nechal chytit na starý trik v ruské, kde nesmí předčasně brát na e4. S Jurou Hrdinou přišel ten druhý problém, a sice ukončení partie, ještě zkrátka nemá instinkt zabijáka - a tak mu realizace obrovské materiální převahy trvala tak dlouho, až mu došel čas.
Luboš Adler mohl sebrat volně stojící věž Pavlovi Matulovi a ještě chvíli bojovat - protože si ji ale nevzal, byl konec hned. Po dlouhé době hrál i Dalibor Novotný alias Gigant, ani ten ale díru do světa neudělal, když nechal například zdarma dámu a pak prohlásil, že taková výhra přece neplatí.
V horní polovině byl nejzajímavější závěr partie Kropáč-Hrdina, kde spadl prapor nejprve bílému, černý si toho nevšiml a o čtyři tahy později (v rámci kterých stihl i nereklamovaný nemožný tah) dopadl stejně.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Kropáč, 3.Pešl, 4.Hrdina, 5.Matula, 6.Novotný, 7.Adler, 8.V.Sádlík, 9.Krčma.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 03/Oct/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2053 | Komentáře |

Začátek sezóny se blíží, Céčko by mělo začít trénovat.
2014_kp2b Pohled na soupisky soupeřů v KP2B je již poněkud veselejší a my nejsme beznadějně na chvostu ELO průměrů základních sestav.

Připomínám, že první zápas se hraje doma na "DDM" dne 02.11.2014, začátek výjimečně v 9:30, soupeřem bude "ŠK Střelice A".
Přílohy: Soupisky kp2b
Odkazy: Chess-results Dodatek rozpisu
Jan Kolařík | 30/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2050 | Komentáře |

Info.
Upoutávka Už zítra v úterý na DDM začíná kroužek 14-16 hodin (Majer)
Dále pak středa 16-18 (Krupica)
pátek 15-17 (Vitula)

Na školách je šachu vyhrazen čtvrtek a to:
Na Komendě 14-15 (Majer)
Na Tyršovce 15,30-16,30 (Majer)

Výběr je tedy velký, děti mohou se přihlásit i do více kroužků.
Majer Jiří st. | 29/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2049 | Komentáře(1) |

Pěkný a pohodový, ale proklatě rychlý Prestige open.
Upoutávka Petr Halbrštat uspořádal v krásném prostředí hotelu Prestige ve Znojmě tradiční turnaj v klasickém šachu. Po loňské kuřimské účasti Klanu T., jsem letos ŠK Kuřim zastupoval jen jako sólista. Přestože se hrála samá dvojkola s pekelným tempem 90 minut na partii a bez bonusu za tah, rozhodl jsem se turnaje zúčastnit. Je to přesně deset let, kdy mě kamarád Pepa Petlák ubytoval v pokoji pro hosta, kde nocoval i slavný slovenský velmistr Lubomír Ftáčník. :-) Když má člověk štěstí, tak v životě projde třemi fázemi: Kdy je mladý, kdy je středního věku a kdy dobře vypadá. Chtěli jsem se s Pepíkem vzájemně ujistit, jednak že dobře vypadáme a hlavně si prostě po letech zase dobře popovídat. Samotného turnaje se zúčastnilo pouhých 16 hráčů, nicméně byl to turnaj velice vyrovnaný a bojovný. Mnoho partií končilo infarktovými časovkami, kde po třech hodinách hry o výsledku rozhodovaly pouhé sekundy. Hrálo se mi velmi dobře, v žádné partii jsem nebyl ohrožen. Bohužel v klíčových partiích s 2. a 3. hráčem celkového pořadí, jsem vyhrané pozice při hře o sekundy ale prohrál. Jako trénink před sezónou družstev mi turnaj určitě prospěl. Příští rok chtějí pořadatelé zavést třiceti sekundové bonusy za tah a věří, že účast bude větší. Závěrem bych chtěl Petrovi Halbrštatovi poděkovat za organizaci velmi pěkného turnaje, vlastně nejhezčího z turnajů, kterých jsem se letos zúčastnil.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 28/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2047 | Komentáře(4) |

O pohár a pohárek
Když jsme přijeli odpoledne domů a dívali se s Tomem na výsledky dnešního turnaje, tak jsme se shodli na tom, že by se turnaj klidně mohl hrát v Kuřimi. Z jednadvaceti účastníků dětského turnaje bylo 8 Kuřimáků. Víc hráčů žádný šachový klub do bojů o pohárek neposlal. Možná to bylo velikostí sálu, možná celkovým uspořádáním hrací místnosti, ale přišlo mi, že vloni v Semilassu nás bylo o moc víc. Ale to vůbec nevadí, i tak byla sokolovna v Řečkovicích skoro plná těch, kterým Caissa vstoupila do života, případně těch, kteří jí zasvětili svůj život a čas.

Příjemné překvapení přišlo hned po mém příjezdu, když jsem uviděla v roli rozhodčího p. Palovského (který před nedávnem avizoval na stránkách JMŠS svůj odchod). Ale je jasné, že takovou příležitost, jako je šéfovat 2 turnaje o 63 hráčích, si člověk nenechá jen tak ujít :-).

Kuřimáci odjížděli ráno s Pavlem Krupicou, který byl ovšem v průběhu dalšího dne zavalen dalšími šachovými povinnostmi, a proto jsme se dohodli, že na zpáteční cestě děcka doprovodím já. Turnaj dětí se totiž hrál pouze na 7, zatímco turnaj dospělých na celých 9 kol. V turnaji dospělých hrál i David Němec, který potřeboval doprovod domů, takže na zpáteční cestě nastalo "královské dělení". Já vyfasovala 6 kousků z kuřimské líhně a Pavel čekal na Davida. Chybí Vám v součtu ještě jedno dítko? Správně - Alička Habinová cestovala domů po vlastní ose.

Na výsledky přidávám odkaz. Také jsem fotila medailisty, ale moje technické dovednosti asi nestačí na to, abych fotky stáhla z mobilu, takže musím pověřit někoho povolanějšího (nejspíš děti :-):-) ), aby to zvládl za mě. Případně koukněte na fotky p. Moulise, který za pořadatele určitě nějaké fotky z turnaje a dekorování nejlepších zveřejní.

Při cestě zpátky bylo vidět, že kluci jsou už řádně unavení. Jeden autobus nám po skončení turnaje těsně ujel a na druhý jsme museli hodinu čekat. Kluci si čekání krátili po svém. A jak jinak než šachováním. Z hracího sálu si vypůjčili šachy a hodiny a hráli mezi sebou. Teda kromě Aličky, která společně s děvčaty Vavřínkovými skákala v hale přes kozu - a gymnastické nadání určitě má, šlo jí to skvěle. Také čokoládu jsem doma samozřejmě nezapomněla, takže mozkové buňky šachistů měly z čeho brát a dozvěděla jsem se, že: "Čokoládová paní je opět v akci :-):-):-)." Tři vybojované medaile stále visely borcům na krku. Paráda!! Některým hráčům se povedl turnaj více, některým méně, ale berme tuto sobotu jako startovací akci do nové sezony, kde se kuřimským šachistům jistě bude dařit.

Hezký turnaj, pěkné ceny, spokojení hráči ........... s díky pořadatelům za pěkný zážitek končí
píKří
Odkazy: O pohárek O pohár
Jana Křížová | 27/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2046 | Komentáře(3) |

VVV - Veni, vidi, vici
Ano ano, přesně jak pravil Caesar: "Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem." Pavel Krupica přídomek Gaius Julius sice nemá, ale i tak mě jeho slova na páteční schůzi rodičů inspirovala k napsání těchto řádků.

V Pavlově podání by totiž celá událost mohla vypadat třeba i takto:
"Určil jsem" - termín schůze
"Rozeslal jsem" - pozvánky rodičům
"Zajistil jsem " - místo pro setkání
"Připravil jsem" - si všechny důležité informace pro rodiče
"Přišel jsem " - krátce před šestou
"Přivítal jsem" - všechny příchozí
"Ujal jsem" - se slova
"Informoval jsem" - o všem podstatném
"Zmínil jsem" - všechny úspěchy minulé sezony
"Nastínil jsem" - plány pro sezonu příští
"Nabádal jsem" - rodiče k ještě větší spolupráci
"Vyzýval jsem" - všechny literárně schopné k aktivitě na www stránkách klubu
"Uveřejnil jsem" - své smělé vize do daleké budoucnosti
"Díval jsem se" - jak málo rodičů přišlo :-(
"Litoval jsem" - že nebylo naplněno moje očekávání hojné účasti,
ALE I PŘESTO ZŮSTÁVÁM OPTIMISTA !!!

Za nás jako jedny z mála účastníků (celková účast = rodiče od 6 šachistů a to je opravdu bída) můžu napsat jenom jediné. Přišli jsme a viděli jsme a také doufám, že zvítězíme (třeba na tom připravovaném turnaji pro rodinné dvoji-trojice). Díky také p. Číhalovi a p. Pešlovi, kteří (ačkoli není Kuřim jejich rodná ani domovská hrouda) neváhali a přijeli jako zástupci ŠK. Kdybych byla klasikem (a třeba to ještě přijde), tak bych vyřkla něco jako OOO, tj. Obdivuji (Tvoje nadšení a elán, Pavle), Očekávám (s dychtivostí každou šachovou akci), Oslavuji (úspěch každého kuřimského chess makera).

Tímto se s Vámi loučí kuřimskému šachu zcela oddaná
píKří
Jana Křížová | 26/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2045 | Komentáře(2) |

25.9.2014: Kavárna se nám vyprazdňuje
Prázdná kavárna Pouhých šest hráčů ve čtvrtek, to už se nám dlouho nestalo, je potřeba se polepšit - ale věřím tomu, že se tak stane, posílit bychom měli minimálně o Pavla Matulu, který se ke konci přišel podívat, jak to funguje (jestli se nic nezměnilo za dobu, co tam nebyl).
Při daném počtu lidí jsme časově na hraně dvojkolového turnaje. Toto řešení paradoxně prosazoval Jura Hrdina, který tím mohl jen ztratit - v první sadě partií totiž začal výsledkem 4/4 a ačkoliv pak padl s Honzou Slezákem na čas (v pozici král a věž proti králi a daleko postouplému pěšci), jeho první místo to neohrozilo.
Proti druhému kolu byl Slezák, který spěchal, ale ten se dal nahradit již zmíněným Matulou - pak to ale rozsekl Mistr a rázně prohlásil, že se jde na mariáš. To ještě netušil, že ho čeká ostrá diskuse ohledně mariášových pravidel s vítězem kavárny.
Pro mne nedopadlo hraní se třemi minutami až tak špatně, jen jsem v jeden moment musel odmítnout konzultaci s vedle sedícím Hrdinou, co že to vlastně na něj hraje Luboš Adler za zahájení. Ať to bylo co to bylo, moc vyvinutých figur z toho neměl a zřejmě zaslouženě prohrál.
Pár organizačních poznámek: Při poklízení materiálu jsem si všiml, že jsme několik týdnů odloženou Vitulovu půlcenu ještě nepropili, takže by si měl zase někdy přijít zahrát. Padlý střelec (viz minulá zpráva) je na opravě u Slezáka.
Pořadí: 1.Hrdina, 2.Slezák, 3.Kropáč, 4.Pešl, 5.Buček, 6.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 26/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2044 | Komentáře |

Říci díky? - někdy ani to nestačí
Kdysi jsem na těchto stránkách zmiňovala svého kamaráda Karla, jeho průvodce Jaromíra a jejich tatíka Erbena. Děckám se dařilo nejen v červnu v Šrajbecu, ale také byly minulý týden na MČR v rapid šachu jednotlivců v Ostravě. Co na to Karel, Jaromír a Erben?

Ach nechoď, nechoď na jezero,
zůstaň dnes doma, moje dcero!
Já měla zlý té noci sen:
nechoď, dceruško, k vodě ven,

To říkala ve Vodníkovi matka v pátek dceři, jak určitě každý z Vás ví. To já se naopak na páteční výroční schůzi ŠK hodně těšila a nenechala si ji ujít. Nevyšla jsem sice na jezero, pouze do DDM, ale musím říct, že to bylo opravdu fajn. Kdyby v Kuřimi nefungovaly obětavé, vstřícné, dobrovolné a ochotné duše, tak by kuřimský šach nikdy nebyl tam, kde je. Veliké a možná ještě větší poděkování bych ráda předala všem lidem, kteří se kolem kuřimského šachu "motají". Ať už jde o trenéry, sponzory, fandy, pomocníky při organizování šachových akcí nebo jenom občasné "helfry". Šachy opravdu vyžadují kromě znalosti šachových tahů a koncovek také velmi značnou dávku obětavosti, vstřícnosti a osobního přístupu, kdy bez ohledu na odměnu nebo uznání se šachový guru vzdá volné soboty či neděle, proplacení jízdného a věnuje se další generaci. Je to opravdu obdivuhodné a všem takovým lidem patří naše díky a uznání. Děláte to dobře a dělejte to dál ........... prosím :-).

Chystá se schůze šachového klubu s rodiči. Podle informací Pavla Krupici se mu přihlásilo z řad rodičů jen minimum účastníků. Proto bych ráda pozvala ty, kteří se ještě nerozhodli jít nebo napsali, že nepřijdou, ale už předem ví, že by to možná i šlo, ale prostě se jim nechce, aby přehodnotili svůj program a na tento pátek a v 18 hodin si udělali čas a přišli do restaurace U Mertů. Každý, kdo věnuje čas a energii dětem, ať už je učí hrát na piano, házet míčem nebo provést šachové zahájení, je totiž obrovský borec. Věnuje svůj čas a energii našim ratolestem, snaží se je šachově naučit něco, čeho bychom my nebyli schopní (já teda určitě ne) a to je obrovská devíza, kterou naše děti ve svém životě naprosto určitě zúročí. Nemusí z nich být zrovna IM nebo FM, ale určitě doba, kterou stráví se šachy, bude pro ně v životě dobrá škola.

Pan Majer na schůzi apeloval na trenéry, aby apelovali na rodiče, aby ti apelovali na známé apod., aby se pokusili sehnat sponzory pro šachový oddíl. Já apeluji též, na minulý turnaj jsem oslovila majitele kuřimské sámošky a šlo to, takže se, prosím, zkuste všichni zapojit a nějaké penízky nebo věcné ceny (tužky, bločky, propisky, hračky ........) pro děcka získat. Věřím, že z toho budete mít obrovskou radost a dobrý pocit jako prémii.

Takže jak už jsem psala v úvodu, říci díky, někdy ani to nestačí, zkusme se všichni (dle vlastního uvážení a sil) trošku pomoci ŠK Kuřim. Nikdo nečeká miliony (kromě vyřešení milionů šachových koncovek, jak jsem se dozvěděla v pátek), ale spíše ochotu a snahu se zapojit. Trenéři jsou také jenom lidi (i když umí hrát partii při nestejných rošádách, což já ani omylem), mají svoji práci, rodinu a povinnosti. Nehodí se jim každou sobotu nebo neděli jet někam na turnaj apod. Proto bychom my rodiče mohli také přinést svoje "dříví do lesa", když už jsme dali svoje "dřevo do kroužku" a nabídnout se jako doprovod na nějakou šachovou akci. Jak jsem byla ubezpečena, tak žádné šachové rozbory po nás nikdo chtít nebude, pouze spočítat děti, dovézt na turnaj, sesbírat medaile a zase odevzdat na kuřimském nádraží. My se připojíme rádi a doufám, že sami rozhodně nebudeme.

Loučí se s Vámi fanynka kuřimského šachu "zugrunt"
píKří
Jana Křížová | 21/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2043 | Komentáře(1) |

O Pohár a o Pohárek - aktualizováno.
Pořadatelé provedli ještě drobné změny v propozicích, proto přikládám v přílohách aktuální verze.
Přílohy: pohár pohárek
Majer Jiří st. | 20/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2042 | Komentáře |

18.9.2014 - kavárna orámovaná návštěvami a černý střelec padl
Černý střelec padl V kavárně se ukázalo více hráčů, než by bylo z výsledků zřejmé - začátek turnaje sledoval Gigant (který ovšem hrát nechtěl s tím, že musí brzo odejít) a jeho konec naopak Michael Vašek (ten je známý tím, že nechodí téměř nikdy včas). Vystřídal tím Juru Hrdinu odcházejícího sledovat fotbal - na toho totiž cena nezbyla, také díky tomu, že měl Mistra rozebraného jak Merkura, ale pak to úplně zkazil a prohrál na čas i pozici.
O pořadí na bedně rozhodlo hlavně štěstí - moje výhra na čas s Jirkou Kropáčem (kde byla pozice nejprve lepší pro mne, ale s postupným zrychlováním se začala nepříjemně otáčet) a rychlý přechod (dřív než by začal rozhodovat čas) do totálně remízové koncovky s Honzou Slezákem, který měl nakonec více ztrát s ostatními soupeři. Příště se třemi minutami bude toho štěstí potřeba ještě daleko více.
Jak už to tak bývá, nejvíce vítězi zatopil ten, kdo nakonec skončil poslední bez bodu - Staňa Krčma. Mohl předvést ukázkový mlýnek, ale dal špatný odtažný šach a představení pěšce všechno řešilo. Partie pak skončila domnělým krásným matem s vazbou - až po odsednutí od stolu mi došlo, že to mat nebyl, ale znamenalo by to i tak velké materiální ztráty a prohranou pozici.
Každotýdenní blicání už nevydržel jeden černý střelec v soupravě, která v kavárně zůstává, a rozpůlil se. Bank byl opět mírně překrmený - asi jsme tam utopili půlcenu Honzy Vituly z minula a pak to ještě při rozměňování někdo zaokrouhlil nahoru. Aspoň bylo o co hrát v odvážně pojatém mariáši.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Slezák, 3.Kropáč, 4.Hrdina, 5.Buček, 6.V.Sádlík, 7.Adler, 8.Krčma.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 19/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2041 | Komentáře |

MČR mládeže v rapid šachu v Ostravě
Upoutávka Ve dnech 13-14.9. se uskutečnilo MČR v rapid šachu mládeže, které se letos uskutečnilo v Ostravě.
Rekordní účastí se letos prezentoval i ŠK Kuřim, kterého zastupovalo hned 7.dětí a nutno říct, že to byla reprezentace klubu na vysoké úrovni. Poprvé nás letos reprezentovala hned dvě děvčata, které si nevedla vůbec špatně. V kat D10 (21.hráček) startovala Alice Habinová, která ziskem 3bodů obsadila 18.místo. V kategorii D12 (24.hráček) hrála své první MČR Anička Košuličová, která nám připravila asi největší překvapení. Během turnaje udržovala kontakt se špicí a v předposledním kole se téměř probojovala i na on-line šachovnici (nakonec usedla na 2.desku). Poslední dvě kola ovšem dostala dvě velice těžké soupeřky, které mají odehrány i několik MS i ME mládeže a nakonec i dvě medailistky Přibylovou a Němcovou, které byly nakonec nad její síly. Zejména ovšem zápas proti Pribylové byl velice dramatický, když Anička byla téměř vyhraná a nakonec tohle kolo dohrávala jako poslední v sále! Anička nakonec obsadila nádherné 12.místo ziskem 4,5bodu a jako bonus uhrála 3VT. V turnaji H10 (46.hráčů) se nepodařilo Matěji Tajovskému obhájit loňskou bronzovou medaili a po průměrném výkonu obsadil ziskem 5bodů 18.místo. Cenné zkušenosti zde získával Lukáš Petříček, který obsadil 36.místo ziskem 3,5bodu a vyzkoušel si jak těžký je přechod z kat H8 do H10. Nejvíce zástupců jsme měli v kat H12 (42.hráčů). Cenné zkušenosti na svém prvním MČR získával především Tomáš Kříž, který už jistě ví, že to co stačí na krajské úrovni už na republikovém MČR zdaleka nestačí. Tomáš uhrál 3body a obsadil 36.místo. Kdyby mi někdo před turnajem řekl, že největší potíže s časem bude mít Vláďa Pavlík, začal bych se asi hlasitě smát. Vláďa po hráčské stránce výrazně dozrál, hodně zpomalil a velice příjemně překvapil. Vláďa nakonec skončil na slušném 17.místě ziskem 5bodů a i když sám moc spokojený nebyl, tak já byl jeho výkonem a přístupem přímo nadšený. Věřím, že mu tento zodpovědný přístup vydrží a bude velice platným hráče pro naše prvoligové družstvo. Výborným výkonem se prezentoval podle předpokladů náš žákovský lídr David Němec. David byl můj tajný kandidát na medaili, ale nezvládl především utkání předposledního kola a nakonec se umístil na 14.místě ziskem 5,5bodu a vybojoval si přímý postup na MČR i pro příští rok.
Všem dětem děkuji za vzornou reprezentaci klubu a věřím, že na dalším MČR budeme ještě úspěšnější.
Odkazy: H12 H10 D12
Pavel Krupica | 18/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2040 | Komentáře(3) |

O Pohár a o Pohárek.
V sobotu 27.9. pořádá ŠK Duras tradiční turnaje o Pohár a Pohárek. Tedy turnaj jak pro dospělé, tak i pro žáky. Místo tradičního Semilasa, budou turnaje tentokrát na Sokolovně v Řečkovicích.

Od Neklana mi došlo následující info:
Příští sobotu 27.9.2014 se konají naše tradiční rapid turnaje O pohár a pohárek BVK pro dospělé i děti. Místem je tentokrát sokolovna Brno - Řečkovice na Vážného 19 (na Semilasso letos radnice nemá peníze), kde se pravidelně odehrává náš letní festival Open Duras BVK. Budeme hrát jako loni tempem 2x10 minut + 5 vteřin / tah, prezence do 9.30, začátek v 10.00.

Po skončení rapidu následuje naše specialita vyřazovací blicák, viz propozice.

Přihlášky můžete adresovat buď mně v odpovědi nebo na adresu ředitele turnaje Ing. Rudolfa Moulise, CSc. - Rmoulis@email.cz, tel. 548 522 186, 607 900 656.

Neklan
Odkazy: O Pohár O Pohárek
Majer Jiří st. | 18/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2039 | Komentáře |

Neklane, už se potíš?
Ano, přesně takovou otázku jsem dnes na simultánce v Králově Poli položila Neklanu Vyskočilovi. Po jednom mém tahu zůstal totiž stát před šachovnicí, svým typickým způsobem si zamnul nos a já si myslela, kdoví jak krásně to nehraji a Neklan se tudíž potí a horečně přemýšlí. Ten ale okamžitě zchladil moje nadšení poznámkou: "No Ty si tam teda lezeš!" Nevím proč se nemohu zbavit dojmu, že to nebylo míněno jako pochvala :-):-):-). Jinak všechny šachovnice byly neustále obsazené, osazenstvo od dětí až po statné chlapíky pokročilého věku.

Ale abych začala pěkně od začátku, tak jak už tady zmiňoval mjs, dnes jste se v rámci Erbovních slavností mohli přidat k celému zástupu vyznavačů šachové hry. Akci naštěstí přálo počasí a v šachovém stanu bylo stále plno. Přijeli jsme do Kéniku s mírným předstihem, šachový stan zel ještě prázdnotou, takže jsme obešli Slovaňák, zaposlouchali se do cimbálu a housliček v podání brněnského dětského folklorního souboru, zhodnotili burčák a poté už jsme se pozdravili se "simultáčníkem" a jali se hrát. Šlo nám to pěkně od ruky, prohráli jsme s manželem oba, ale já vydržela cca o 3 tahy víc (asi se projevila moje účast na trénincích p. Majera pro rodiče a hlavně fundované rady mého muže) :-):-):-). V jedné chvíli se pootočil a zaslechla jsem: "Bacha hrozí Ti vidle!" Já se ale fakt snažila hrát sama za sebe, takže jsem jenom tiše procedila: "Hele na svoje se dívej, já hraju dobře." Potom jsem ovšem další vidličky ušetřena nebyla. Na moji připomínku, že je to "bakaný" se Neklan nechytil, ten chlap evidentně nerad prohrává!!! Takže pak už to byla labutí píseň. Muž dostal mat během následujících cca 3 tahů, ponoukala jsem ho, ať si jde dát pivko, ale dozvěděla jsem se: "Já na Tebe počkám, to už bude hned hotový." Takovou já budu mít oporu ve stáří :-):-) . Pan Strnad se jen tiše usmíval, to se ví, profíkovi stačí mrknout, aby viděl, jak na tom jsme. Pouštět se do další partie nemělo cenu, Neklan bral to klání docela vážně, takže jsme si šli poslechnout písničkáře Pavla Helana, podívat se, jak fungují brněnští skautíci (protože 2 kuřimské máme doma), udělali si pěknou procházku a jeli domů. Užili jsme si krásné odpoledne. Vloni jsem tuto akci absolvovala s Tomem, který je společně se 6 ostatními Kuřimáky v Ostravě na MČR a doufám, že pro příští rok nebude termín Erbovních slavností kolidovat s žádnou jinou šachovou akcí a zahrajeme si tentokrát jako tři Kříži-mušketýři. Krásná příležitost udělat si pěkné rodinné odpoledne, každý z Vás si tam opravdu může najít to svoje, od sportu až po luštění vědomostního kvízu. Třeba se příští rok setkáme i s dalšími Kuřimáky.

Neklane, těš se ... my se těšíme už teď a ještě jednou díky, bylo to moc fajn.
píKří
Jana Křížová | 13/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2038 | Komentáře(1) |

11.9.2014 - kavárna s nevyrovnanými výsledky
Odstupňované výsledky Výsledkově byla tentokrát kavárna docela nevyrovnaná. Nebýt tří remíz, mohli jsme dosáhnout toho, že budou hráči seřazení po bodu s tím, že každý vyhrál s těmi pod sebou a prohrál s těmi nahoře.
Jedné z těchto remíz jsem se dopustil já, když jsem zjistil, že s docházejícím časem je v mém šachovém repertoáru Pat a Mat. Ten první se proti Lubošovi Adlerovi dostavil nechtěně, ten druhý naopak několikrát pomohl, v pravou chvíli přišel zejména proti Honzovi Slezákovi - současně s pádem praporku. A když se k tomu přidalo udržení prohrané pozice s Honzou Vitulou na čas, byla z toho výhra v turnaji.
I druhá remíza se týkala Luboše, bylo to s Honzou Kolaříkem. Zatímco Luboš tyto půlky obvykle bere jako zisk, tentokrát by se dalo říct, že to byly ztráty. Předvedl totiž výbornou formu (která se ho držela i v mariáši) a všechno ostatní vyhrál, díky čemuž zaslouženě bral druhou cenu z překrmeného banku (někdo tam výrazně přeplatil, ale nikdo se nehlásil, takže jsme to rozebrali a na reklamace je pozdě).
Třetí remíza mezi Vitulou a Slezákem nám pěkně zavařila. Při takto odstupňovaných výsledcích totiž znamenala u obou stejný zápis a dělení třetího místa. V GP je to řešitelné půlbodem a není to poprvé, ale co s časem na příště? Přidat oběma minutu, půlminutu, nebo nic? Honza Vitula nám utekl dřív, takže musí přijít i příště a najít si polovinu třetí ceny někde mezi figurkami.
Na opačném konci tabulky zůstal Staňa Krčma, kterého nahlodal už Honza Vitula první partií, když mu obětoval rovnou dvě kvality. Největší šanci bodovat měl s Honzou Kolaříkem, kde měl figuru víc, ale hodiny byly proti.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Adler, 3.-4.Slezák a Vitula, 5.Kolařík, 6.Mrkos, 7.V.Sádlík, 8.Krčma.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 12/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2037 | Komentáře(1) |

Nové národní elo k 5.9.2014
Upoutávka Nové národní elo na čele oddílového žebříčku mnoho změn nepřineslo. Výrazné změny najdeme podle očekávání u žáků a jejich nový žebříček najdete v odkaze mládež.


1.KM Tajovský Martin 2217
2.FM Majer Jiří ml 2152 (-24)
3.KM Košata Jan 2132 (-17)
4.KM Majer Jiří st. 2094 (+50)
5.KM Sládek Vladislav 2003 (+1)
6.Horák Bronislav 1962
7.Křena Bohuslav 1961 (+18)
8.Krupica Pavel 1946 (-17)
9.Vitula Jan 1936
10.Boček Tadeáš 1921
11.Číhal Jan 1881 (+1)
12.Kudláček Jaroslav 1875
13.Rubeš Pavel 1871
14.Kudla Vladimír 1867 (-14)
15.Pešl Jan 1841 (-1)
16.Vašek Michael 1814
17.Zemánek Jaroslav 1796
18.Kolařík Jan 1761
19.Laštovička Frant. 1752 (+2)
20.Snášel Michal 1727 (-8)
21.Hrdina Jiří 1719
22.Krupica Aleš 1715
23.Slezák Jan 1702
24.Šmíd Tomáš 1671 (+8)
25.Sádlík Pavel 1573
26.Němec David 1559 (+74)
27.Buček Miroslav 1522
28.Svoboda Filip 1518 (-13)
29.Smíšek Radovan 1512
30.Pavlík Vladimír 1508 (+72)
31.Bauer Miroslav 1488 (+41)
32.Němec Jakub 1423 (+20)
33.Liška Martin 1418 (-15)
34.Adler Lubomír 1412
35.Tajovský Matěj 1407 (-3)
36.Mrkos Jaroslav 1386
37.Novotný Dalibor 1377
38.Křivánek Jakub 1365 (+27)
39.Kříž Tomáš 1357
40.Matula Pavel 1319 (+58)
41.Prokop Martin 1292
42.Kalabis Lukáš 1261
43.Jahn Filip 1257
44.Keprt Tomáš 1254
45.Vašek Gabriel 1233
46.Tajovská Kateřina 1135
47.Petříček Lukáš 1128 (+47)
48.Tajovský Šimon 1125 (+11)
49.Habinová Alice 1124 (+63)
50.Fikejs Tomáš 1112
51.Řehka Šimon 1105
52.Košuličová Anna 1092
53.Vařecha Vojtěch 1078 (-3)
54.Košuličová Klára 1070
55.Matula Jakub 1028 (-50)
Pavel Krupica | 11/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2034 | Komentáře |

Mistrovství Republiky v Ostravě a 7x naši!
V odkazu na chess-res. najdete startovní listiny Mistrovství ČR v rapid šachu v žákovských kategoriích. Hraje se tuto sobotu a neděli v Ostravě a z našeho klubu si na Republiku vybojovali postup v H10 Matěj Tajovský a Lukáš Petříček, v D10 Alice Habinová, v H12 David Němec, Vladimír Pavlík a Tomáš Kříž a v D12 Anna Košuličová. Držme jim palce, ať se jim daří! Webové stránky pořadatele k mistrovství s případným on-line přenosem partií, jsem ale nenašel. Aspoň si moje nervy odpočinou. :-)
Odkazy: propozice výsledky
Majer Jiří st. | 11/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2033 | Komentáře(2) |

Náborové letáčky pro kroužky na školách.
Ještě doplňuji informaci o kroužcích na školách Komenského a Tyršova, náborovými letáčky v přílohách.
Přílohy: Komenda Tyršovka
Majer Jiří st. | 11/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2032 | Komentáře |

4.9.2014: My kavárníci remízy neznáme!
Praporky rozhodují Čtvrteční turnaj se odehrál s maximální bojovností bez jediné remízy. Došlo dokonce i na dohadování, kde stála Mistrova věž po reklamaci pravidla sáhnuto-táhnuto. Vzhledem k tomu, že to pravidlo ale úspěšně reklamoval Mistr Jirkovi Kropáčovi, a ne opačně, mi ten spor přijde poněkud bizarní - jak se mohla věž pohnout, když táhl ten druhý?
O výsledku spousty partií rozhodoval spadlý prapor a ne vždy vyhrál ten, kdo měl v tu chvíli lepší pozici - rovnou ve dvou případech dokonce prohrál ten, kdo sebral dámu zdarma. Ono to totiž soupeře rozhodí, chvíli přemýšlí, co je v tom za flignu, a čas uteče.
Laďa Sádlík ten spadlý prapor reklamuje poněkud se zpožděním, ale přece - takže Staňa Krčma si zahrál dvanáct minut svého času místo deseti, ale nepomohlo mu to (a nestačilo mu ani to, že se trochu naučil jedno zrádné zahájení, ve kterém nedávno vydržel jen osm tahů - teď to bylo o dost déle, ale opět s nulou).
Pořadí: 1.Slezák, 2.Kropáč, 3.Pešl, 4.Buček, 5.Hrdina, 6.Mrkos, 7.V.Sádlík, 8.Krčma.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 05/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2028 | Komentáře |

Kroužky na školách.
Na ZŠ Komenského bude letos kroužek opět ve čtvrtek 14-15 hod.

Nově budu mít i kroužek na ZŠ Tyršova ve čtvrtek 15,30-16,30.

Začínáme první čtvrtek v říjnu.
Majer Jiří st. | 03/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2027 | Komentáře |

Nové ELO
Nevím, zda je to na 100% pravda, ale kdysi mi Tom říkal, že v září se všichni šachisté "dozví, jak na tom jsou", protože se zveřejňuje nové ELO. Snad je to pravda, možná ne, ale i tak je září dosti důležitý měsíc. Šachisté mohou bilancovat a i já jako nešachistka se do toho mohu v září s chutí pustit. Takže - Tom byl dneska poprvé v nové škole, dojmy jsou rozvrkočené, učebnice z fyziky zajímavá, třídní paní profesorka dobrá, holky úplně mimo a obědy mňam.

Jakýpak bude ten nový šachový rok? V sobotu jsme se viděli se šéftrenérem mládeže a vkládal jisté šance do druhého zářijového víkendu v Ostravě, kde proběhne MČR v rapid šachu. Tak snad Pavlovi jeho předpoklady vyjdou a bude nutné se v Ostravě zdržet na vyhlášení vítězů a odvést si medaili - medaile. Ať už to ze zúčastněných vyjde komukoli, tak to bude naprostá paráda.

V září proběhne také schůzka rodičů a trenérů. Pozvánku určitě obdržíme, tak neváhejme a hurá se dozvědět, co se připravuje na letošní rok za akce pro naše "jikry".

Jinak v rámci Erbovních slavností Králova Pole budete mít možnost příští týden v sobotu vzít svoje dítko, aby sehrálo partii s Neklanem Vyskočilem. Zatímco vloni si Tom užil šachy, tak já poslouchala housličky, koukala na lidové tanečky a popíjela burčák. Nebojte se, prostě si neříkejte, že to je "blbý" (že šachy neumíte), jeďte a hrajte a užijte si to.

Od autora pozvánky na simultánku bych vzhledem ke svému loňskému výkonu (10 tahů proti Neklanovi) čekala, že uveřejní zápis mojí partie, ale prostě asi už to vešlo do dějin a není potřeba to opakovat.

Mám nulové ELO,
ale přesto by se mi chtělo ...
Poškádlit Neklana pěšcovkou,
obětovat střelce,
vyvinout jezdce
a poté zakončit efektní věžovkou.

Takže neváhejte, udělejte dobrou přípravu na partii a hurá do Kéniku.
Loučí se s Vámi "hraní"chtivá
píKří
Jana Křížová | 01/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2026 | Komentáře(1) |

Pozvánka na simultánku IM Neklana Vyskočila.
Upoutávka V rámci erbovních slavností v Králově Poli 13.9. v době 15-18h., sehraje Mezinárodní Mistr Neklan Vyskočil opět simultánku. Do Krpole je to pro kuřimáky kousek a tak věřím, že někdo z našich Mistra porazí. :-) Že to ale nebude mít lehké, dokazuje přiložený závěr Neklanovy partie z loňských Pardubic, kde velmi pěkně porazil Maďarského velmistra. S autorovým svolením je tato pozice i součástí Kuřimské šachové metodiky. :-)

Přehrejte si partii:

Odkazy: Odkaz_1
Majer Jiří st. | 01/Sep/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2025 | Komentáře(2) |

Zpráva z Šachového festivalu v Brně.
Upoutávka V krásném prostředí Podnikatelské fakulty VUT byl dnes ukončen Šachový festival pořádaný ŠK Lokomotiva Brno. Je skutečně škoda, že se této super akce z Kuřimi zúčastnil pouze jediný hráč. To by mi u dospělých ani tak nevadilo, ale že tu chyběli naši talenti, tak to mě dost mrzelo. A tak mi nezbývalo než sledovat talenty z jiných klubů. V áčku byla radost koukat na partie Petra Glozara, který hrál na výkon přes 1900 !! Porazil dvoulitra (mimochodem se kterým jsem já prohrál) a remízoval s Fide Mistrem! Nebo Ara Martirosyan, se kterým jsem stál v prvním kole na prohru a který nakonec získal 4 body! Přitom to byl velmi levný turnaj a ukazuje se, že u rodičů není ochota věnovat dětem ani čas jako doprovod. Když s nimi nejede Pavel, tak na akci děti chybí. To je z mého pohledu chyba a měli bychom s tím něco do budoucna udělat. Teď pár slov k mé účasti. Hrálo se mi dobře, mrzí mě pouze pokažený závěr partie s Martinem Blahynkou a podcenění soupeře v partii s Petrem Mičulkou. Jinak jsem hrál přibližně na své ELO a připsal jen 6 elobodíků. Zato kilometrů před partiemi jsem nachodil skutečně hodně, ale ty se zatím do ela (stejně jako skvěle uvařená jídla paní Křížové) nepočítají. :-)
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 31/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2024 | Komentáře(12) |

Kavárna 28.8.2014: Kdo není na tahu, na zdraví!
Na zdraví! Způsobem uvedeným v titulku se hned na začátku snažil dobře naladěný Honza Vitula rozhodit psychiku soupeřů. V té době již měl za sebou první kolo Luboš Adler, který svůj výkon ohodnotil "já jsem teda... nepozorný" (doplněno soupeřem Jurou Hrdinou raději dříve, než by Luboš použil nějaké ostřejší slovo).
Šanci pak Luboš dostal ode mne - stál nejprve špatně, pak na výhru a nakonec na prohru, ale nezbývalo mi moc času uplatnit výhodu. Když by to nevzdal, kdo ví, jak by to dopadlo... v tu chvíli totiž nevěděl, že mi to půjde jak psovi pastva a že se hraje o poslední místo.
Jediný bod tak nakonec uhrál na výše zmíněném Vitulovi - pozdějším vítězi. I díky této nule musel Honza v poslední partii večera mezi Kolaříkem a Kropáčem fandit Jirkovi. Skončilo to remízou při obou fanglích dole, což znamenalo, že Vitula prvenství uhájil na vzájemný zápas (a také to, že o pořadí ve středu tabulky nešlo žádným pomocným hodnocením rozhodnout).
Pořadí: 1.Vitula, 2.Kolařík, 3.Hrdina, 4.-5.Kropáč a Slezák, 6.Pešl, 7.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 29/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2022 | Komentáře |

Konečně se zase začne
Začátek školního roku na krku, zakoupení bačkor do školy splněno, v sobotu ukončená dovolená, která přinesla tolik sesbíraných hřibů, že kdyby to šlo na ELO, tak jsem na špici, dneska instrukce Pavla k blížícímu se MČR v rapid šachu mládeže v Ostravě, plnící se krabice odměn na šachový turnaj u mě v práci na skříni a moje včerejší výhra nad Tomem - tak to jsou ty nejsvěžejší aktuality ze šachové dílny - MADE IN CROSS-KREUZ :-):-).

Jsem ráda, že se zase začnou kuřimští "šachovníci" scházet v kroužcích a bude tak možnost s nimi vyjet občas na nějaký ten šachový turnaj. Těším se na to moc a určitě ne neoprávněně, protože šachové turnaje jsou moc super.

Začíná šachová sezona v září? Fakt? ........... Jestli to tak skutečně je, tak přeji všem vyznavačům šachové hry už v příštím týdnu úspěšné zahájení šachové sezony a hodně krásných partií (ať už povedou k vítězství nebo "pouze" k předvedení co nejlepšího šachového výkonu).
píKří
Jana Křížová | 25/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2021 | Komentáře(3) |

Kavárna 21.8. - převaha Honzů a debata o lepší společnosti
Lepší společnost? V turnaji byla rozhodující partie Vitula-Kolařík, ve které došlo na zajímavou debatu: černý zahlásil garde, že se to prý v lepší společnosti hlásí. Bílý na to prohlásil, že v tom případě v takové ještě nehrál.
O několik kol dříve Honza Kolařík předvedl jinému Honzovi - Slezákovi - pětitahovou vítěznou kombinaci, aby hned nato jinému Honzovi - tedy mně - rozdával figurky. Mistrovi nedal jednotahový mat a vypadalo to, že si ho vychutnává. S Jirkou Kropáčem bral bod za spadlý praporek soupeře v situaci, kdy měl pouze krále a střelce. Bylo to totiž proti spoustě materiálu včetně pěšců a ten mat tam zkrátka postavit jde, ať už si o férovosti takového bodu myslíme cokoliv.
Výše zmíněnou rozhodující partii ale vyhrál Vitula a obrání Kropáče o bod tedy turnaj nevyhrálo - pouze umožnilo sestavit stupně vítězů pouze z Honzů (musel k tomu pomoci ještě Jara Mrkos tím, že Jirku na závěr rovněž porazil). Ono to ale až takové překvapení není, když se Honzové sešli v nadpoloviční většině (čtyři ze sedmi).
Pořadí: 1.Vitula, 2.Kolařík, 3.Pešl, 4.Kropáč, 5.Mrkos, 6.Slezák, 7.Buček.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 22/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2020 | Komentáře(3) |

Šachové kroužky.
Od úterý 30. září zahajují činnost šachové kroužky na DDM Jungmannova:

1. kroužek: úterý 14-16 hod.

2. kroužek: středa 16-18

3. kroužek: pátek 15-17
Podmínkou fungování kroužku je 15 přihlášených dětí.

Dále na ZŠ Komenského bude fungovat stejně jako v předchozích letech, šachový kroužek od října každý čtvrtek v době od 14 hod. do 15 hod.

Přihlášky do všech kroužků posílejte na adresu: mjs2010@seznam.cz
Majer Jiří st. | 18/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2019 | Komentáře |

Jeseník závěr.
Dnes mě soupeř přejel. Znal lépe zahájení a dvojím úderem získal pěšce. Obětoval jsem střelce a počítal, že dostanu figuru zpět s kompenzací. To se povedlo, jenže za několik tahů přišla další chyba a ztráta druhého pika a bylo po partii. Hráli jsme oba „svižně“, takže za dvě hodiny bylo vymalováno. Suma sumárum 5,5 z 8 je můj standardní výsledek. Normálně mívám 6 z 9 a beru cenu, letos díky kontumaci jsem moc šancí už neměl.
Pořadatel slíbil, že příští rok se budou hrát zase dvě skupiny jako kdysi. Áčko bude od ela 2000 výš, s tím že hráči s 1900 si připlatí 100 Kč na startovném, 1800 - 200Kč. Béčko se možná bude počítat i na FIDE.
Když to zhodnotím, až na dvoukolo neměl turnaj chybu. Počasí přímo ideální, všude pohoda. Rád pojedu i příští rok, zejména když se budou hrát odděleně turnaje A + B.
Odkazy: Konečné poř.
Majer Jiří st. | 15/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2017 | Komentáře(3) |

Kavárna 14.8.2014: Obětuješ levé křídlo? Já obětuju obě křídla!
Kujme pikle V duchu titulku zprávy probíhala pozápasová analýza Honzy Kolaříka, který vysvětloval Laďovi Sádlíkovi, že by se z prekérní situace nevylhal ani obětí dámy - Honza by totiž nepřijal, sám obětoval věž a dal mat.
Já jsem byl po dvou mizerně sehraných kavárnách konečně se svou hrou spokojen, ale na vítězství to ani tak nestačilo. Skóre 6/6 a získaný pěšec v poslední partii proti Jirkovi Kropáčovi zřejmě vedly k psychickému stavu "nic se mi dnes nemůže stát" a světe div se, i pes obranář najde dvojbodovku, když jej k ní pustíte. A protože Jirka ztratil jen dvě půlky (s Mistrem a Honzou Kolaříkem), vyhrál turnaj na vzájemný zápas. Nespokojen se svou hrou byl Honza Slezák, ale na pět ze sedmi soupeřů jeho výkon stačil a třetí místo bylo v kapse. To určitě nepotěšilo Mistra, který ačkoliv rovněž pouze dvakrát hlásil "salát vyhrál", musel se spokojit se čtvrtým místem.
Na opačném pólu tabulky rozhodovala také až poslední partie Krčma-Sádlík, a protože Laďa v předchozím průběhu nedokázal přesně a hlavně rychle realizovat převahu dámy proti Lubošovi Adlerovi, šli do vzájemného souboje oba soupeři svorně s nulou. Objevil se zajímavý materiální poměr dáma a jezdec proti dvěma věžím a Staňa ukázal, proč je dáma s jezdcem tak nebezpečná kombinace figur - mat na sebe nedal dlouho čekat.
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Pešl, 3.Slezák, 4.Buček, 5.Kolařík, 6.Adler, 7.Krčma, 8.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 15/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2016 | Komentáře |

Jeseník 8. kolo, aneb včera dnes a zítra.
Připadám si zde, jak na turnaji někde v Polsku. Včera, dnes a zítra taky, za soupeře mám samé Poláky. Z devíti kol mě 6x nalosovali polské hráče. Dnes mě přišel povzbudit Martin Habina a byl svědkem toho, jak už hrajeme naprosto vyrovnanou koncovku. Soupeř měl o 40 minut horší čas a evidentně v koncovce J+V - S+V nevěděl o co se má snažit. Ještě jsem ani nestačil vypít kafé a už byl konec.
Zítra turnaj končí dopoledním kolem a Bye, Bye, Jeseník.
Už se začínám těšit na veletržák. :-)
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 14/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2015 | Komentáře(1) |

Jeseník 7. kolo.
Dnes mi hrozilo, že prohraji dvakrát s jedním soupeřem v jednom turnaji! :-) Jeho předchozí výsledky vzbuzovaly respekt, a tak hrozba druhé nuly byla docela reálná. Naštěstí pro mě, neměl sympatický soupeř asi svůj den a poměrně snadno a rychle jsem ho přehrál a dokonce dal mat. Je to v tomto turnaji už druhý mat polskému soupeři. Jinak odpoledne se v Jeseníku rozpršelo a jen doufám, že na zítřejší výšlap se už počasí spraví, abych neměl narušený režim, když už jsem kvůli tomu vynechal kolo. :-)

Kontrolní otázka pro rozhodčí: Jak by jste postupovali, kdyby na turnaji zazvonil hluchoněmému mobil? :-)
Majer Jiří st. | 13/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2014 | Komentáře |

Bitvu sem presrál, ale dobro sa vyspál!
5. + 6. kolo bylo dvojkolo. Propozice mi sice leží na stole, ale nějak jsem si zafixoval, že dvojkolo je (vždy bylo) ve středu. Jenže jaksi jsem zapomněl, že se začalo netradičně už v pátek a ne v sobotu. To je proto, že mě tady nikdo nehlídá. :-) Pěkně v klidu jsem kolem deváté posnídal u Hladovýho voka, vyšlápl si svých tradičních 10 km po kopečcích a jdu na oběd do své oblíbené restaurace pod hrací místností. U vchodu se mě jeden pražský šachista dotazuje, proč jsem nepřišel na kolo … Dvojkola obecně rád nemám, takže mě to ani nějak nemrzelo, zejména když jsem se dověděl, že soupeř byl kontumační výhrou potěšen. Jediné mínus asi bude to, že letos pojedu z turnaje bez finanční ceny.
Po kontumaci mě na 6. kolo nalosovali hráče, který sice do partie se mnou hrál na výkon 1960, dnes to ale rozhodně nepotvrdil.
Majer Jiří st. | 12/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2013 | Komentáře(4) |

Jeseník 2.-4. kolo věžovka.
A jak to dopadlo.

Přehrejte si partii:
Majer Jiří st. | 12/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2012 | Komentáře |

Jeseník 2.-4. kolo.
Venku už je skoro tma a hráči netrpělivě čekají na rozlosování. „Kdo ještě hraje? No zase ten Majer.“ Zaslechl jsem včera u partie. :-) No je pravdou, že od 2. kola končím kolo jako poslední. V druhém kole mám smůlu na los a dostávám supertalenta 16 - tiletého Jakuba Krejču. Malou výhodu při nestejných střelcích a věžích jsem mohl realizovat pouze za pomoci soupeře, ale ten bohužel spolupracovat nechtěl. :-) To v třetím kole už soupeř pomáhal a tentokrát to vyšlo. Ve 4. kole jsem stejně jako před rokem vyfasoval loňského vítěze poláka Banasika. Tentokrát jsem měl černé a soupeř ve střední hře získal pěšce, ale za cenu přechodu do věžové koncovky. Musím se pochválit, věžovku jsem sehrál bezchybně, až do teoretické remízy. Jenže po pěti hodinách a při hře na bonusy, jsem partii zakončil hrubkou. Klíčové fragmenty této věžovky uvádím k přehrání, jsou poučné.

Přehrejte si partii:
Majer Jiří st. | 12/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2011 | Komentáře |

Jeseník 1.kolo.
Doprava rychlíkem z Brna začala standardně výlukou na trati Brno-Nezamyslice, ovšem specialistu na nástrahy ČD to zaskočit nemohlo a zkušeně jsem se nasměroval k místu, kde už čekaly autobusy. Ve vlaku z Nezamyslic ke mně do kupé přisedl brněnský šachový matador Karel Zejda a tak cesta uběhla rychle. Karel je o 10 let starší a na turnaj se těšil, jako by to byl jeho první turnaj v životě. To mě příjemně naladilo při představě, že tak nějak to bude za 10 let i se mnou. :-) V Horní Lipové mě vítali první tři kuřimští fanoušci, v Jeseníku už to byl dav, který vystoupil z vlaku. ;-) Po příchodu na penzion mě paní domu informuje, že je problém, že mladí ubytovaní přede mnou, rozbili postel. No to byl nápad, nechat spát dva mladé na jedné staré posteli. :-) Tak místo ubytování jsem vyrazil do lázní na první kolo Před hrací místností se potkávám opět s třemi kuřimskými fanoušky a je na čase prozradit o koho jde. Je to paní Křížová s Tomem a manželem. Řek bych, že šli omrknout, do čeho by příští rok mohli jít. :-)
Jinak četnost mých příspěvků nebude nijak vysoká, protože do penzionu uhodil blesk a odrovnal jim internet. Dnes píši z Prisnitze, ale tahat sebou noťas na túry se mi moc chtít nebude.
V následné partii se mi podařilo dát polskému soupeři mat.

Přehrejte si partii:
Majer Jiří st. | 09/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2010 | Komentáře |

Kavárna 7.8.2014: Plán je stát špatně a pak vyhrát
Stojíš špatně! Jura Hrdina opět v některých partiích překvapoval soupeře tahem 1.h4 - to už ale známe a tudíž z toho stál obvykle špatně. Prý to byl ale plán - stát špatně a pak vyhrát.
Správný plán mu neporadil ani Honza Vitula - ten mu totiž doporučil sebrat Mistrovo pivo. I přes tyto peripetie ale jak Jura, tak Honza skončili na bedně, dostal se před ně jako obvykle nenápadným výkonem Jirka Kropáč se stejným bodovým ziskem jako Honza, ale lepším vzájemným zápasem opět v prvním kole. Honza se zkrátka potřebuje nejprve rozehrát.
Již zmíněné nenápadné šachy nejvíce vadí Frantovi Režnému, který kritizoval každou partii, kde chyběly divoké kombinace a kde se vyměnily dámy. Pokusil se o oživení turnaje alespoň splněním Mistrova přání nastavit mu na hodinách 26 minut, ale výsledkově to byla bída, dělil poslední místo s Laďou Sádlíkem shodným zápisem - vzájemná remíza a jedna výhra se Staňou Krčmou (který si to ale vynahradil na jiných a dostal se před ně).
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Vitula, 3.Hrdina, 4.Buček, 5.Slezák, 6.Pešl, 7.Adler, 8.Krčma, 9.-10.V.Sádlík a Režný.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 08/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2009 | Komentáře |

Ani remiz není zdarma
Upoutávka V minulé kavárně hráli Slezák s Kropáčem pozici na obrázku, zkoušeli králi proniknout, ale správně vyhodnotili, že nesmí opustit volného pěšce, a nakonec dali za remiz. Zítra budou opět tuhé boje, ve kterých žádná remiz není zdarma.
Honza Vitula | 06/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2008 | Komentáře |

V pátek do Jeseníku!
Upoutávka Při pohledu na předběžnou startovní listinu v příloze, budete až na "nejzkušenějšího", marně hledat další členy ŠK Kuřim. Přes sliby účastníků minulého ročníku, že se za rok opět těší na shledanou a nářky těch, co se o turnaji dověděli pozdě a nemohli se tak zúčastnit, je to na 66 registrovaných hráčů klubu docela bída. Možná to způsobilo opětovné "vylepšení" propozic pořadatele, tak jak tak, budu po letech na turnaji opět jediným zástupcem našeho klubu. Pokud bude fungovat na penzionu internet, dám na web o průběhu turnaje občasný report, abych zde vyplnil tu "okurkovou sezónu". :-)
Odkazy: Start. list
Majer Jiří st. | 06/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2007 | Komentáře(3) |

Žebříček FIDE k 1.8.2014:
Upoutávka Do změn se promítla účast našich hráčů na turnajích: Duras open, Bezměrov, Pardubice družstva a Pardubice hlavní turnaje. Duras open se počítal se starým koeficientem rozvoje 15, i když na zápočet šly výsledky s novým koeficientem 20.
To určitě uvítal Pavel, zatím co já hořekoval, že okradli stařečka. :-)
Žebříček rámují otec a syn Tajovští.
Ještě by si zasloužila FIDE ELO i paní Křížová za svoje kulinářské výkony, ale nikdo je bohužel na výpočet neposlal. :-) Snad příště.
1. KM Tajovský Martin 2216
2. FM Majer Jiří ml. 2183 (+11)
3. KM Košata Jan 2146 (+1)
4. KM Majer Jiří st. 2067 (+14)
5. KM Sládek Vladislav 1996
6. Horák Bronislav 1968 (+22)
7. Kudláček Jaroslav 1960
8. Křena Bohuslav 1950 (+24)
9. Rubeš Pavel 1940
10. Krupica Pavel 1931 (-22)
11. Kudla Vladimír 1925 (-33)
12. Vitula Jan 1906
13. Číhal Jan 1898 (-5)
14. Laštovička František 1853
15. Boček Tadeáš 1837
16. Pešl Jan 1817 (+9)
17. Krupica Aleš 1769
18. Snášel Michal 1704 (-19)
19. Němec David 1506
20. Tajovský Matěj 1429 (-18)
Majer Jiří st. | 01/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2006 | Komentáře(4) |

Kavárna 31.7.2014: Kde se vzal, tu se vzal, na h7 zaklepal
Klepání na h7 Těsně před sedmou hodinou jsme byli tři a začali pochybovat, zda se nějaký turnaj vůbec uskuteční. Nakonec byly ale slabší účasti minulých týdnů rázně utnuty a sešlo se dokonce jedenáct hráčů. Vyhrál Honza Vitula i přes slabší začátek, kde uhrál pouhé dvě remízy ze tří partií - ve zbylých sedmi kolech byl ale stoprocentní. Zajímavá byla jeho partie s Honzou Kolaříkem, kde dal černý pěšce a doufal v kompenzaci (prý dobírání pěšce je přece ztráta tempa) - ta se ale nekonala, protože bílý našel mezitah, kterým pohrozil matem na h7.
Nemožné tahy tentokrát zaznamenány nebyly, jen musíme Laďu Sádlíka ještě naučit správně reklamovat spadlý čas - když mlčky udělá nevýrazné gesto směrem k hodinám, mohou z toho být spory, zvlášť když soupeř se spadlým praporkem už matí.
Když už jsme u toho času, vlastně ani nevím, zda jsem hrál se správnými minutami - někoho přepadl úklidový záchvat a záznamy starší začátku června se nedochovaly.
Pořadí: 1.Vitula, 2.Slezák, 3.Kropáč, 4.Hrdina, 5.P.Sádlík, 6.Kolařík, 7.Mrkos, 8.Pešl, 9.Krčma, 10.V.Sádlík, 11.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 01/Aug/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2005 | Komentáře(1) |

Prázdninové turnaje.
Kromě Durasu a Pardubic mám oblíbené ještě dva turnaje, které doporučuji všem členům ŠK.

Jeseník 8.8.-15.8. - hraje se v krásném prostředí Lázní Prisnitz, možnost turistiky, horské turistiky, koupání v otevřeném bazénu v městě Jeseník, za deštivého počasí koupání v krytém bazénu v České Vsi.

ČEZ Talent festival 24.8-31.8 Technologický park Brno Královo Pole - skvělé zázemí, pro mládež možnost hrát samostatný B-turnaj na národní elo.

V odkazech na stránky pořadatelů najdete propozice turnajů.
Odkazy: Jeseník ČEZ Talent
Majer Jiří st. | 30/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2004 | Komentáře(2) |

Dozvuky z Pardubic: Obětí není nikdy dost, i když už je jich moc
Jak dál? Ve zprávách z jednotlivých kol se zde pěly ódy na obětní kombinace v turnaji B a je tedy načase výhru ze čtvrtého kola ukázat. Útok bílého po pokaženém zahájení černého (pohříchu je z výsledků vidět, že jak v družstvech, tak v jednotlivcích mi černé figury přinesly více bodů než bílé, toto je světlá výjimka) ponechávám bez komentářů a odboček z analýzy, ať si každý sám (nebo se svým počítačem) zhodnotí, jak přesně bílý útočil a jak přesně černý bránil.
Jen musím prozradit, že komentář FM MJM (v restauraci po partii), že bych snad obětoval i krále, není úplně na místě - počítač navrhuje obětovat ještě více. Například v osmnáctém tahu lze střelce opět nechat stát a zahrát Je5 (s hrozbou Jxc6) - to jsem u partie viděl, ale po odpovědi Sb7 jsem neviděl brutální Jd7, které dělá z celé záležitosti miniaturku. A v tahu číslo 29 (místo Sh6) končí partii krásný tah Jd6 (jezdce brát nelze a přijde f7).
Každý si jistě rád zahraje v romantickém stylu dávných let, ale nabízí se otázka - nejsou pak šachy hazardní hrou? V našem případě ne o peníze, ale o rating - kdo zná švýcarský systém na velkých turnajích, jistě potvrdí, jak velký vliv má úvod turnaje na zisk či ztrátu ELO bodů. Když by tento útok nevyšel, byla by smazána překvapivá výhra z prvního kola (kde se ale spíše soupeř porazil sám) a mohl jsem dopadnout jako Laďa Kudla, který celý turnaj zlomil zahozením vyhrané pozice ve druhém kole - ve druhé polovině turnaje pak fasujete papírově slabší s nesnadným úkolem je porazit a pokud to nedokážete, bodíky ubývají a ubývají.

Partie z kola 4:
Jan Pešl | 28/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2003 | Komentáře(9) |

Czech open deváté kolo.
Včera našich sedm statečných získalo opět 50%. Tím jsme ukončili náročný turnaj v Pardubicích s vesměs příznivou bilancí získaných elo bodů:
Neklan +7,1 (koeficient 10)
Honza +0,5 (přepočítáno koeficientem 20)
Jirka +11,2
mjs -10,5
Láďa -32,6
Slávek +24,1
Gonzmen +30
Celkově jsme se shodli, že to byl pěkný pohodový turnaj, protože většina z nás měla formu. Největší Gonzmen a Slávek. Ostatní byli rovněž spokojeni, Láda a já jsme výpadek formy snášeli v naprosté pohodě. :-)
Už se těším na příští Pardubice, ale teď nejvíce na turnaj v Jeseníku, který začíná už 8. srpna.
Odkazy: konečné výsled
Majer Jiří st. | 27/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2002 | Komentáře |

Czech open den osmý.
Zisk naší výpravy z předposledního kola činil slušných 3,5/7. Neklan „pomstil“ Jirku a černými porazil jeho ruského soupeře z minulého kola. Zahájení se mu sice moc nepovedlo, ale pak rozhodla postupně vyšší hráčská kvalita. Mě se povedlo konečně vyhrát v docela napínavé partii, kdy jsem v jeden moment obětoval dámu za dva střelce, ale souhra bílých věží a střelců byla víc. Soupeř kontroval obětí věže, ale od porážky ho to nezachránilo. Remízovali Láďa a Gonzmen, zřejmě po vyrovnaném průběhu, protože nikdo z nich k průběhu partie nic nehlásil. V áčku udržel Honza trochu horší jezdcovku. Nedařilo se Slávkovi a Jirkovi. Přijeli nás povzbudit i naši fanoušci Míša Snášel, Pavel Krupica a Jiřinka. Sláva jim! :-)
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 26/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2001 | Komentáře(1) |

Czech open den sedmý.
Těsně před začátkem sedmého kola jsem u Bajera nechal GO-TU kafe od Majera, přesněji zakoupené FM Oškubánkem. Moje předpartiová bojovnost, byla rázem ta tam, a když mi soupeř bílými v 10. tahu nabídl plichtu, tak jsem ji vzal. Poté jsem začal rotovat po stadionu, aby mi něco neuniklo. No neuniklo, ale moje nohy ty zase trpěly. Za chvíli se přidali Láďa s Gonzmenem, kteří vzájemnou partii remízovali a naplnili tak kuloárové prognózy. Celkem rychle se rovněž naplnily i předzápasové obavy IM Neklana a s GM Robertem Cvekem. Stál už po zahájení na ručník. Jirka držel černými pozici až do časové kontroly, ale pak chyboval a za pár tahů se vzdal. Honza hrál s už ne tak s mladým, zato hodně ambiciózním Němcem, který si dobrovolně oslabil krále a pak přehlédl dvojí úder a Honza se mohl radovat z druhé výhry. Slávek hrál s pro mě dobře známým soupeřem Ilandzisem Spiridonem z Řecka. V áčku jsem s ním hrál už třikrát. Černými v holanské mu šel Slávek jak je u něj zvykem „po krku“ (přeloženo pro píKří – útočil na krále :-) ), a dlouho byla pozice nejasná a plná napětí. Nakonec soupeř všechny hrozby odrazil a Slávka porazil. Celkový bodový zisk naší výpravy ze sedmého kola tedy činil tři body, což lze pokládat za průměr. Důležité z mého pohledu je ještě to, že jsem se vyhnul tomu nebezpečnému a nepříjemnému anglickému hráči bez ela, jménem BYE. :-)
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 25/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2000 | Komentáře(4) |

Kuřimská šachová kavárna OPEN
Zatímco pár talentů z Kuřimi si odpočívá v Pardubicích, my, kteří chodíme do práce (např. Luboš, Mistr, Honza Slezák, Vl. Sádlík, J. Kropáč), nehrajeme žádný podřadný, ale pořádný turnaj. A stejně jako italský favorit proti Honzovi Pešlovi v Pardubicích i my v Kuřimi umíme nemožné tahy. Nejlépe spolupracující figurkou bývá v tomto případě už celkem pravidelně kůň, a to zejména kůň Vl. Sádlíka, který neposlušně opět skákal po diagonále, čímž hodně zlobil Honzu Slezáka. Honza pak svými protesty p. Sádlíka rozhodil natolik, že zdrcený a vykolejený soupeř nevěděl, jestli má bílé, nebo černé a tahal i soupeřovými figurami. Nakonec jsme dohráli. Stihli jsme dokonce dvě kola. Pořadí: 1. Slezák, 2. Hrdina, 3. Adler, 4. Kropáč, 5. Buček, 6. V. Sádlík.
Jiří Hrdina | 24/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1998 | Komentáře(1) |

Základem je vývin
Stává se Vám občas, že slyšíte nějakou písničku a ta se Vám neodbytně zavrtá do hlavy a musíte si ji zpívat pořád dokola, i když vlastně vůbec nechcete? Tak právě tak to mám od chvíle, kdy jsem dočetla větu p. Křeny, cituji: „Základem je vývin". Dle hesla, že když něco nejde silou (třeba vyhnat myšlenku z hlavy), tak to překonáme jedině ještě větší silou, mě napadlo pár bonmotů, vhodných možná právě pro šachisty :-).

Dím tedy, že:
„Základem šachového úspěchu,
je míti ze hry potěchu."

Když už potěchu ze hry máme, můžeme zapojit i výše zmiňovaný vývin (ale nanejvýš opatrně, aby se nám v hlavě zase neusadil :-):-) )
„Když dobře vyvineš figuru,
Tvé ELO poletí strmě nahoru."

No a nakonec ještě jeden mírně moralizující:
„Ať hraješ za bílé či za černé,
Caisse nebuď nikdy nevěrné!"

Doufám, že tímto je celá „akce vývin" v mé hlavě ukončena a myšlenky na něj, mě zcela opustí :-):-):-)
píKří
Jana Křížová | 24/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1997 | Komentáře |

Czech open den šestý.
Upoutávka Po žních v minulém kole, se bodový příděl naší výpravy vrátil do normálu. V áčku úspěšná část výpravy Neklan + Jirka remízami udržela vydobyté pozice, Honza a já porážkami klesáme v tabulce dolů. Dnes půjde hlavně mně o to, abych se vyhnul nepříjemnému anglickému hráči jménem Bye. :-) V béčku hrál Slávek rovněž s nasazeným soupeřem a včasnou nabídkou remízy, stihnul ještě výlet na Kuňku a doložil to i fotkou z upoutávky. Láďa naopak přijal nabídku nenasazeného soupeře s konstatováním, že když se v turnaji nedaří, nemá cenu to lámat. Zato Gonzmen sehrál opět gigantickou partii. Byla to nejdelší partie 6. kola festivalu! Nasazený soupeř ho postupně přehrál, ale Gonzmen kladl tak tuhý odpor, že „donutil“ soupeře k nemožnému tahu. :-) V kritické pozici dal Gonzmen soupeři šach a on odpověděl nemožným tahem rovněž šachem. Po reklamaci, musel totiž zabránit šachu představením dámy a přišel tak o jezdce, kterého měl navíc. Vznikla pak dámská, naprosto remízová koncovka s jedním pěšcem na každé straně a navíc při pěšcích na sousedních sloupcích (nebyli volní). Jenže únava a hra na půl minutě vykonala své a po šesti hodinách hry se z výhry radoval jeho italský soupeř. Nevím jak ostatní, ale já dnes začínám pěkný tříkolový turnaj! :-) Tož tak dnes z Pardubic.
Majer Jiří st. | 24/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1996 | Komentáře |

Czech open den pátý.
V Pardubicích začaly žně. Sláma a plevy létají vzduchem, ale nás ani ve snu by nenapadlo, jaké žně nastanou odpoledne našim na stadionu. Pět a půl bodu ze sedmi možných a nikdo neprohrál! Pochlapili se tentokrát áčkaři, tři výhry a jedna plichta, vypadá naprosto neuvěřitelně. Na pravidelný přísun bodů v béčku si už zvykáme, takže 2 body ze tří se bere už jako samozřejmost. :-) Neklan a Jirka vyhráli věžovky, Honza vyhrál na kombinaci oběť věže za tvorbu a prosazení volného pika. U mě půlka až po 50 tazích a to se mně po partii ještě soupeř omlouval, že hrál výměnou slovanskou, protože nechtěl znovu prohrát. Ještě že nevěděl, jakou mám mizernou formu. :-) V béčku je Slávek takovým malým Neklanem. Má už 3,5 z 5 a včera porazil dalšího KM. Jak remízovali Vláďa a Gonzmen mi uniklo. Jen vím, že Gonzmen dostal soupeře do časovky a nabídl remízu, která byla akceptována. Tož tak, pěkný pětikolový turnaj jsme začali až překvapivě dobře. Snad to vydrží.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 23/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1995 | Komentáře(3) |

Šachový festival mládeže Bezměrov 2014
Tak na žádost naší nejvěrnější příznivkyně píKří sem dávám stručný report ze šachového festivalu mládeže v Bezměrově, konaném ve dnech 16.-20.7.
Festival se skládal ze tří samostatných turnajů, naše kuřimská minivýprava hrála v turnaji A - Fide open do 13 let.
Hrálo se celkem 9 kol tempem 60min +30s za tah a v tropickém počasí, kdy třeba v sobotu byly na pořadu hned tři kola, to bylo občas pro děcka docela náročné. Z Kuřimi se účastnili Šimon a Matěj Tajovští a Alice Habinová. Z celkového počtu 63 účastníků nakonec obsadili vesměs pozice odpovídající jejich nasazení tj. Matěj byl 7. (6/9), Šimon 37. a Alča 43 (oba 4/9). Děcka předváděla celkem pěkné šachy a klidně se mohlo urodit i o nějaký ten bodík víc, hlavně třeba v partii mezi Šimonem a Aličkou to měla zprvu vyhrané Alča. Vzhledem k tomu, že se vyhlašovaly zvlášť jednotlivé věkové kategorie, povedlo se nám ale domů přivézt pár pěkných ocenění.
Matěj skončil třetí v kategorii H11, Šimon druhý v kategorii H7 a Aličce těsně o půl bodu uteklo třetí místo v D9 (nakonec skončila 6.) Potěšitelné z mého hlediska bylo, že z celkového počtu hráčů tvořily skoro jednu třetinu dívky a jedna z nich - Zuzka Gřesová - se stala i celkovou vítězkou. No aby to hoši (a pánové) neměli moc jednoduché, i druhý FIDE Open B ( v kategorii nad 13 let) vyhrála také slečna a to Karolína Zavadilová z Durasu. Jinak se turnaj hrál i jako sokolský přebor mládeže a protože jsem aktivní sokolský činovník a Šimon taktéž malý sokolík, v kategorii sokolstva do 9 let obsadil 2.místo (to jen pro zvídavé, proč je na fotkách s medailí pokaždé s někým jiným :)).
I když je Bezměrov cca hodinu bezproblémového dojezdu autem (obec se nachází u dálnice na Kroměříž), zvolili jsme ubytování přímo v místě konání v penzionu Bezměrovský dvůr, protože se mi v tom vedru nechtělo moc dojíždět každý den. Vzhledem k těsné blízkosti krásného historického města Kroměříž (cca 6km) jsem během partií stihla i pár procházek po městě a s klukama jsme pak navečer navštívili i dvakrát okolní koupaliště v Chropyni a právě v Kroměříži. Turnaj byl docela slušně obsazen a myslím, že to byla pro děti dobrá příležitost zahrát si vážné partie proti svým vrstevníkům. Kromě MMaS anebo TŠN moc takovýchto turnajů pro děti během roku není. Mohu tedy jenom doporučit.
Z blízkého okolí se účastnili ještě děti z Lokomotivy, kde si výborně vedly sestry Vavřínkovy (Anička klepla i Matěje ;-)), Tomáš Kocí a Míša Kureš - všichni obsadili ve své kategorii místo na bedně - Anička dokonce vyhrála D11.
Níže jsou odkazy na výsledky a fotky moje vlastní (tam jsem vpašovala ještě pár dokumentačních fotek z Pardubic - MČR v Holanďanech a MČR 4členných družstev) + fotogalerii pořadatelů.
Za zmínku určitě stojí, že se účastnila i početná výprava z BŠŠ, která také tradičně posbírala, co se dalo :D.
Odkazy: výsledky fotky KT fotky pořadatel
Kateřina Tajovská | 22/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1994 | Komentáře(2) |

Czech open den čtvrtý.
Tak zásluhou stoprocentního zisku našich hráčů v béčku padl i rekord bodového zisku ze včerejšího dne. Získali jsme dohromady 3,5 bodu tedy rovných 50%! Já jsem černými dostal v dvojsečné variantě rychlou pecku a měl tak možnost přihlížet koncertu Slávka, Gonzmena a Láďíka. FM Oškubánek skončil rovněž rychle, když mu FM soupeř po 12. tahu nabídnul remízu. Oba jsme se pak dívali na naše v béčku a učili se, jak se to má hrát. :-) Jedna oběť stíhala druhou. Slávek obětoval kvalitu, Láďa figuru a Gonzmen v nejdivočejší partii dokonce věž! V áčku se nedařilo ani Neklanovi, kterého rozhodila příhoda těsně před partií a Honzovi, který sice měl v partii problémy, ale po nepřesnosti soupeře srovnal, aby pak v zápětí přehlédl mezišach. Dnes turnaj zlomíme pátým kolem do druhé poloviny, a protože bodové zisky áčkařů tradičně nejsou nic moc, naučili jsme se říkat: „ Dnes zahajujeme pěkný pětikolový turnaj. „ :-) A zítra čtyřkolový, pozítří tříkolový … Přikládám ještě partii Slávka, kterému se podařilo ukořistit cenný skalp známého pražského ligového hráče.

Přehrejte si partii:
Majer Jiří st. | 22/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1993 | Komentáře(5) |

Slávkova výhra.
Z třetího kola přidávám Slávkovu partii k přehrání.

Přehrejte si partii:
Majer Jiří st. | 21/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1992 | Komentáře |

Czech open den třetí.
Po třetím kole už z naší výpravy není nikdo s nulou! Když vzpomenu na případy, kdy v áčku hráči s ratingem přes 2300 měli po 6 kolech nulu, v 7. kole dostali Angličana Bye a odjeli domů, tak to je zejména v áčku super stav. Neklan navázal na loňskou formu, kdy se mu vzdávali velmistři i v remízové pozici a odpůlil černými Pavla Šimáčka. Jirka měl černými mladého Angličana a zkušeně horší pozici zachránil s dvěma pěšci méně v koncovce nestejných střelců. Honza Košata bílými rovněž v koncovce udržel jen o trochu horší pozici. Já měl vyrovnaného soupeře pouze věkem (stejný ročník narození) a těsně před časovou kontrolou pokazil remízovou pozici. V béčku vyhrál Slávek s mladou Němkou, Láďa remízoval s mladým Čechem. Gonzmen díky výhře v prvním kole, dostal už třetího „dvoulitra“ ,ale urvat aspoň půl bodu se mu nepodařilo. Celkový zisk tří bodů z třetího kola se nám bude v dalších kolech jen těžko překonávat. Tož tak.
Odkazy: Výsledky
Majer Jiří st. | 21/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1991 | Komentáře |

Czech open den druhý.
Včerejší druhé kolo přineslo našim sedmi statečným pouhé dva body, přestože jsme ve třech případech už figurovali jako nasazení. Neklan porazil nebezpečné ruské dítě čtrnáctiletého Kirila Klukina, Slávek a já jsme se po slabých výkonech v prvním kole už polepšili a své soupeře alespoň odpůlili. Slávek si se soupeřem vzájemně nabízeli a odmítali remízu, ale nakonec se dohodli. To já měl smůlu na soupeře z Ukrajiny, který vůbec nevěděl, že něco takového jako je remíza, existuje (My Ukrajinci remízy něznájem!) a tak mě trápil skoro 70 tahů. Jirka držel dlouho vyrovnanou pozici, ovšem po hromadné výměně se ukázalo, že přišel o pěšce a pozice šla rychle do kytek. Gonzmenovi se nepodařilo skalpovat dalšího dvoulitra, i když průběžné reference o jeho pozici, byly docela nadějné. Honza s Láďou se snažili vyvrátit dlouholeté, praxí prověřené takzvané „Rubešovo pravidlo“, které nám říká, že nemáš dopoledne v parném létě chodit na koupaliště, jinak odpoledne v parném létě prohraješ s každým, bez ohledu na jeho věk, pohlaví a výši jeho ratingu. Pokud mě paměť neklame, Pavel v těchto dávných výzkumech skončil u jedenáctiletého Němce s elem 1000. :-) Zatím tedy neúspěšně a prý budou proti tomuto "mýtu" bojovat i nadále. Tož to je tak z druhého kola vše podstatné.
Majer Jiří st. | 20/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1990 | Komentáře(1) |

Czech open den jedna.
V prvním kole byl z naší výpravy nasazený pouze Neklan, přesto jsme urvali celých 2,5 bodu! Tak předně Neklan hrál s mladým německým klučinou, typický blond prušák jak vystřižený z magazínu Neues Deutschland. :-) Roli favorita splnil na jedničku a v koncovce čtyř střelců uplatnil převahu pěšce. Gonzmen porazil českého "dvoulitra" dle jeho slov mu uzmul v časovce před kontrolou figuru. Při realizaci výhody, kterou jsem už viděl, nedal svému soupeři šanci. Poslední půlbod uhrál Jirka s Christopherem Repkou, který na nedávno hraném mistrovství Slovenska skončil třetí. Přitom se zdálo, že měl šance i vyhrát, popartiový rozbor to ale nepotvrdil. Z čtveřice neúspěšných hráli výborně Honza Košata a Láďa Kudla, kteří i po 60 tazích měli reálné šance na remízu. To Slávek a já jsme své partie prohráli bez většího odporu, řečeno tenisovou mluvou po vlastních nevynucených chybách. Takže oproti loňsku se zdá, že téměř vše bude opravdu jinak! :-)
Majer Jiří st. | 19/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1989 | Komentáře(5) |

Czech open den nula.
Dorazili jsme dvěma auty přes Vysočinu v pohodě do Pardubic. Dle Jirky muselo být všechno jinak, aby se neopakovalo jeho loňských -50. Hned jsme ho ujistili, že při změně koeficientu rozvoje na 20 se to opakovat nemůže. :-) Na kafe pauze jsme zvolili jinou benzínku, při odbočování u arény jel dokonce pruhem v protisměru. Ani ubytování v sedmičce nevyšlo, zbylo jen 5. patro. Tedy, s konstatováním, že všechno je jinak, končím report z nultého dne.
Majer Jiří st. | 19/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1988 | Komentáře |

17.07.2014 V kavárně Buček mistrem
Upoutávka Zcela suveréně (byť někdy díky času) všechny porazil Mistr Buček.

Pořadí: 1.Buček, 2.Hrdina, 3.Slezák, 4.Mrkos, 5.Kolařík, 6.Kropáč, 7.Adler.

Hrdina spěchal na letadlo a výhru má schovanou u figurek (možná).

Mistrovi se celkem dařilo i v následném mariáši - hrálo se tentokrát ve čtyřech.
Přílohy: Výsledky
Jan Kolařík | 18/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1987 | Komentáře |

Šachování se skauty
Upoutávka Dnes jsem po příchodu do práce (v 5,38 přesně) zapnula počítač, koukla se do mejlů a také na tyto stránky. Kromě hlášení od Tarokářů, kteří si protrpěli turnaj v Pardubkách, byvše pronásledováni nedostatkem Fernetu, se asi nic moc jiného šachového nedělo a neděje ;-). Zato se asi teprve dít bude (v Pardubkách též). A vzhledem k tomu, že se velmistrovského A-turnaje zúčastní p. Majer, můžeme jistě čekat hodnotné a vyčerpávající zpravodajství – těším se :-).

A potom ejhle, co jsem se ještě nedočetla – teda vlastně dočetla: „Starší zprávy byly přesunuty do archivu". Teda nic nás psavce snad nedokáže potěšit víc, než volný prostor a místo pro naši zprávu na špici :-). A proto hned jednu přidávám.

Možná by totiž některé z Vás mohlo zajímat, jak se šíří šachy do světa prostřednictvím „chovanců" kuřimského šachového kroužku. V prvních 14 dnech prázdnin probíhal (jako ostatně každoročně) skautský tábor u Volavčího rybníka. Svoje zastoupení tam měli i kuřimští šachisté (asi 6 kousků) a jednou z her v rámci celotáborové hry bylo naučit ostatní děcka, jak se hrají šachy. Tedy spíše, jak se „tahá" figurami. Na to navazovaly štafetové závody, právě s využitím znalosti šachových tahů. Podle Toma to byla fakt zábava a děcka to hodně bavilo. Možná toto zápolení nadchlo některé z dětí to té míry, že bude chtít pokračovat od podzimu v šachovém kroužku a naučit se, nejen jak se „tahá", ale také jak se šachy skutečně hrají. Každopádně kuřimským trenérům, jak se zdá, se zrodila zdatná konkurence :-):-):-).

Krásné prázdniny přeje pracovně dosti vytížená a na dovolenou se tudíž velmi těšící
píKří
Jana Křížová | 17/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1986 | Komentáře(1) |

Druhá výprava do Pardubic.
Upoutávka Po Tarokářích, kteří hráli v Pardubicích družstva jedeme zítra na hlavní turnaje festivalu. Velmistrovský A-turnaj si zahrají Neklan, Jirka, Honza Košata a já. Béčko budou hrát Láďa Kudla, Slávek Křena a Gonzmen. Opět tak dojde k tvrdé konfrontaci s převážně ruskými a německými hráči. Alespoň jednou v roce si zahrát turnaj, který má TOP parametry, je motem našich hráčů. Krom toho probereme a doladíme soupisky družstev na novou sezónu a nové stanovy klubu v rámci přechodu na zapsaný spolek.
Na obrázku je loňská soupeřka mjm z tuším posledního kola.:-)
Odkazy: Startovní list.
Majer Jiří st. | 16/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1985 | Komentáře(4) |

Umí tarokáři hrát i šachy?
Komu tohle prospívá? Došel fernet (v páteční večer při tarokové seanci) - a tím je vlastně řečeno vše. Někomu tento podivný nápoj přináší štěstí, jiným ne - a tak se stalo, že Broněk Horák slavil úspěchy se svým obvyklým stylem (totální chaos na šachovnici soupeři nezvládali a bylo z toho 4/5 bez prohry). Trochu méně chaosu (ale přesto dost) předváděl Honza Číhal, jehož výkony lze hodnotit jako nevyrovnané - byl schopen jak ucelené partie zakončené efektní kombinací, tak prohrané pozice brzo po zahájení. Já a Michal Snášel jsme hráli vyšší desky, než bychom měli (ze dvou důvodů - nižšího nasazení a proto, aby později přijíždějící členové týmu neotáčeli barvy), a podle toho to také dopadlo. Rozdíl byl pouze v délce partií - zatímco u mne rozhodovaly maličkosti (a neskončila-li partie remízou, byla vždy delší padesáti tahů), Michal byl věrný svému útočnému stylu, se kterým ovšem uspěl pouze jednou, v ostatních partiích využili soupeři toho, že nedával pozor na zadní vrátka. Martin Hyrš se připojil později a doplácel občas na to, že na poslední desce musel partie více hrotit. Poděkování patří panu Brouskovi původem z Klatov, který nás před turnajem v backgammonu (který hrál od pátku) doplnil, abychom poskládali čtyři hráče - a nejen to, zařídil v prvním kole i čestný úspěch v podobě půlbodu.
Odkazy: Výsledky
Jan Pešl | 14/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1984 | Komentáře(4) |

10.07.2014 V kavárně zvítězil Slezák
Kavárna Tentokrát mělo problémy s časem více hráčů, padající praporky tak měnily situaci každým okamžikem. O bronzu rozhodovalo pomocné hodnocení mezi třemi hráči.
Pozápasový mariáš se hrál ve třech a v mírném plusu jsem skončil já (což lze v případě, že u stolu byli i Mistr a Luboš chápat jako obrovský úspěch).

Výsledky: 1.Slezák, 2.Sádlík P, 3.Adler, 4.Kropáč, 5.Kolařík, 6.Hrdina, 7.Buček, 8. Krčma.
Přílohy: Výsledky
Jan Kolařík | 11/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1983 | Komentáře |

TAROKÁŘI znovu v akci
Upoutávka Zítra začíná v Pardubicích 25. ročník festivalu šachu a (nejen) deskových her - CZECH OPEN. Na úvod se uskuteční turnaj 4-čl.družstev a my budeme u toho. Již potřetí se vydáme do centra dění užít si atmosféru a vše, co k ní patří. Kromě matů nás bude zajímat i počet uhraných pagátů či valátů.
Honza Číhal | 09/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1982 | Komentáře(2) |

Duras open pohledem šéftrenéra mládeže
Do turnaje jsem se přihlásil po dlouhém váhání, ale věděl jsem, že druhou půlku turnaje spíše protrpím, což se také stalo. Na jednotlivé kola jsem přijížděl na poslední chvilku, vždy po cestě z práce. Začátek turnaje mi docela vycházel, ale po prohře v 5 a hlavně v 7.kole, jsem turnaj pouze zdvořilostně dohrál a spíše se zájmem sledoval hru našich nadějí v turnaji B. Nejlépe si vedl Vláďa Pavlík, který obsadil 10.místo ziskem 5,5b. Vláďa hrál na výkon ela kolem 1650 a právem si vybojoval účast v základní sestavě našeho mládežnického ligového družstva. Jen na pomocné hodnocení zůstal za Vláďou David Němec. David během uplynulé sezony udělal obrovský výkonnostní skok a potvrdil oprávněnost lídra ve všech našich mládežnických družstvech. Získal rovněž 5,5b a jeho výkon dosahoval 1708. Velice hezky hrál i Mirek Bauer, který získal 5b a jeho výkon dosahoval hranice 1600. Mirek měl ovšem trošku smůlu, když během turnaje ho postihla viróza a musel dvě utkání vynechat. O trošičku si polepšil i Jakub Němec, který získal 4,5b. Dále se z našich žáků turnaje účastnili Lukáš Petříček, Jakub Matula a Alice Habinová, kteří měli za úkol převážně získat nové zkušenosti. Velice hezky hrál i Pavel Matula, kterému jen o kousíček utekla cena pro nejlepšího hráče do ela 1400. Věřím, že turnaj se všem našim dětem moc líbil a nasbírané zkušenosti zúročí hlavně v lize dorostu.
Pavel Krupica | 08/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1980 | Komentáře(5) |

Duras Open A očima MJS.
Upoutávka Do A-turnaje se kromě mě hlásil ještě Slávek Sládek, ale nakonec ho nahradil Pavel Krupica. Po zrušení IM turnaje se pár hráčů z něj přesunulo do áčka a turnaj tak nabral vyšší lewel. Po povinném vítězství v prvním kole, jsem vyfasoval nasazenou dvojku Martina Blahynku 2203F. Zahájení se mi povedlo a s malou výhodou, jsem pak neměl problém převést partii do remízové koncovky. Ve třetím kole mi los přiřadil hráče pražského klubu 1.ERA Poštovní spořitelna (letos sestoupili z extraligy) Petra Pokorného. S Peťou jsme kámoši a vzájemná úcta nám nedovoluje hrát na výhru. :-) Přesto to mohlo být i jinak. Jak je mým „dobrým“ turnajovým zvykem, opět jsem si zapomněl vypnout mobil, což Petr vtipně okomentoval: „ Když by začal zvonit, tak bychom hned podepsali remízu a pak začali zjišťovat, který divák to zde ruší.“ :-) Ve čtvrtém kole jsem dostal sympaťáka Ivana Kopečka. Ivan je známý svým „tahem na krále“ a tak se dal očekávat nekompromisní boj. To se do puntíku i vyplnilo a nakonec časová tíseň soupeře rozhodla, že se mi podařilo vybojovat druhou výhru. V 5. kole jsem hrál s Víťou Burešem, který mi už v 10. tahu bílými nabídl remízu. Zajímavé je to, že Vítek následně z turnaje odstoupil a chodil na turnaj dále už jen jako divák. V 6. kole následovala další krátká remíza s Karlem Kredlem a tím pro mě také skončila ta dobrá část turnaje. Poslední tři kola jsem totiž omarodil a zbytek turnaje doslova protrpěl. Na sedmé kolo jsem se místo po svých přes kopečky, už nechal dopravit vlakem. Paradoxně jsem v tom stavu sehrál zřejmě svou nejlepší partii s Milanem Šnorkem. V remízové koncovce Milan intuitivně obětoval střelce za vytvoření volných pěšců, které ale můj žravý koník nakonec všechny pozřel. Dlouho jsem se rozhodoval, jestli mám jít s horečkou na předposlední kolo, ale nakonec jsem si řekl, že něco vydržím. :-) Kupodivu i v tomto stavu, jsem se v partii s Natašou Richterovou dostal až do jasně vyhrané koncovky. Pak ale horečka vykonala své a jen horko těžko jsem nakonec zachránil remízu. Po partii jsem byl už totálně vyřízený a jen díky Martinovi Hyršovi, který mě autem zavezl domů, jsem přežil. Poslední kolo s nasazenou jedničkou Tomášem Krausem 2388F jsem vzdal a na štěstí jsem tímto rozhodnutím prakticky už nic neovlivnil. O vítězi bylo rozhodnuto už před tím.

Turnaj byl jako každý rok od pořadatelů skvělý, v béčku se prosadili už i naši mladí. Nejlepší z našich Láďa Pavlík skončil celkově desátý a v žácích třetí.

Podrobné výsledky najdete v odkazu na Chess-res., partie z ON-LINE a soubor PGN ke stažení v odkazu na stránky pořadatele.
Odkazy: výsledky partie
Majer Jiří st. | 08/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1978 | Komentáře(2) |

Ukončení ankety (obrázek na trička)
hlasování Výsledek vidíte na obrázku.
Přílohy: král kůň šachovnice
Jan Kolařík | 05/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1977 | Komentáře |

Tabulka GP
Tabulka GP v příloze.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 04/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1976 | Komentáře |

03.07.2014 V kavárně plno a vyhrál Vitula
Upoutávka Po dlouhé době byla kavárna plná a 12 hráčů si to rozdali mezi sebou v turnaji. Bez porážky skončili Vitula i Kropáč, rozhodovalo až pomocné hodnocení s třetím v pořadí.
Výsledky:
1.Vitula. 2.Kropáč, 3.Slezák, 4.Sádlík P. 5.Buček, 6.Novotný, 7.Sádlík V., 8.Kolařík, 9.Režný, 10.Adler, 11.Krčma, 12.Mrkos.
Jan Kolařík | 03/Jul/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1975 | Komentáře |

Copyright (c)2006-2014 KolJa & Gonzmen