www.kme.cz

Informační systémy šité na míru

Město Kuřim

ŠK Kuřim

Zprávy

1. ELO listina pro okres Brno venkov!
Upoutávka Včera na blicáku jsem se bavil s Jarkem Nekudou, který přišel "na čumendu" a zavzpomínali jsme na staré časy. Řeč přišla i na dobu, kdy se začalo počítat ELO. Je zajímavé, jak funguje moje paměť. Já mám zafixované, že 1. ELO mně vyšlo kolem 2060. Jarek mě přesvědčil, že tak vysoké ELO na okrese tenkrát nebylo. :-)
Důkaz je v příloze.
Přílohy: ELO listina
Majer Jiří st. | 27/Dec/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2937 | Komentáře(1) |

Vítězem OP v bleskovkách FM Jiří Majer a družstvo Kuřimi!
Upoutávka Na Štěpána jsme vyrazili do Ivančic v sestavě Pavel Kupica, Honza Vitula, MJS a MJM na tradiční okresní blicák. Sestava byla docela slušná a dávala šanci na dobré umístění. Hrálo se v hotelu Černý lev a k presenci jsme dorazili jako první. Tím polovina našeho družstva získala oproti soupeřům náskok v konzumaci zlatého moku. Asi s půlhodinovým zpožděním se oproti propozicím dostavil i pořadatel a po nezbytném přihlášení a výběru oběda, se mohlo začít hrát. Hrálo se systémem každý s každým a hned i s odvetou opačnými barvami. O vítězi od počátku nebylo pochyb, neboť si Jirka dlouho držel 100% a první ztrátu zaznamenal až po 16 partiích a to remízou s Honzou Vitulou. Já začal prohrou s Břeťou Eichlerem a i když pak následovala šňůra 11 výher, v závěru jsem už odpadl. Poslední kola jsem se jen snažil sebrat body Jirkovým přímým konkurentům, což se povedlo a Jirka tak turnaj vyhrál s luxusním čtyřbodovým náskokem před ivančickým Jirkou Syslem a ořechovským Pavlem Kubátem. Soutěž družstev jsme vyhráli rovněž s velkým náskokem, tuším snad 20 bodů(!), takže 3 soudky na obrázku brali Jirka já a Honza, Pavel sadu příborů.
V příloze najdete výsledky, fotku našich s kořistí a Břeti Eichlera s výhrou.
Přílohy: tabulka vítězové Berta a já
Majer Jiří st. | 26/Dec/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2936 | Komentáře(1) |

Předvánoční kavárnu přišel vyhrát fotograf FM MJM Oškubánek
Fotograf vítězí Byli jsme svědky vánočního překvapení - šéftrenér mládeže (který se sám v kavárně objevuje zhruba jednou za rok) přivedl FM MJM alias Oškubánka. Šachy ale nepřinesl ani jeden z nich, tak se musel otočit domů Michael Vašek.
Nejprve jsme řešili, kolik minut má vlastně FM dostat - nový hráč by měl začinat od sedmi, ale on nový není (jeho poslední účast před mnoha a mnoha lety je zkrátka nedohledatelná). Nakonec si nechal dobrovolně odebrat dvě minuty za titul a hrál s pěti. Díky tomu měl dost času na fotografování a na nezvyklý způsob kibicování (téměř každá partie byla "soubojem o první místo" a u téměř každé pozice zaznělo "hmmm").
V souboji Krupica - Vašek se déle než samotná partie řešilo, jaké má vlastně kdo barvy. Někteří se v kavárenské tabulce zkrátka nikdy nenaučí číst. U Pavla by se obecně dalo říct, že strávil více času někde úplně mimo hrací místnost než u šachovnice - turnaj ale nějak dohrál.
Vedle všech těchto událostí téměř zapadlo, jakým způsobem Honza Vitula vzdává prohrané pozice (ukáže na hodiny a reklamuje svůj vlastní spadlý prapor) a hlavně to, že si Jarda Kudláček dostatečným bodovým přísunem (a s přispěním absence Honzy Slezáka) s předstihem zajistil vítězství v letošní GP.
Pořadí: 1.FM MJM fotograf Oškubánek, 2.Vašek, 3.Kudláček, 4.Pešl, 5.Vitula, 6.P.Sádlík, 7.Šéftrenér mládeže, 8.Kropáč, 9.Adler, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Kavárna 1 Kavárna 2 Kavárna 3 P.Sádlík matí Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 23/Dec/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2935 | Komentáře(1) |

Předvánoční turnaj vyhrál Martin Tajovský!
Upoutávka Letošního Předvánočního (dříve Mikulášského) se zúčastnilo 58 hráčů. To je sice o 9 méně než bylo přihlášených, přesto byla "Kotelna" docela slušně zaplněná.
Byly doby, kdy jsme mladé nechávali remízovat, abychom je od šachu neodradili. Dnes už jdou i hráčům áčka "tvrdě po krku". :-) Každým turnajem se přibližují k medailovým postům více a více. Letos se umístili v první desítce hned tři: 5. David Němec, 6. Tomáš Kříž a 10. Jakub Němec.
V turnaji dali o sobě vědět i další jako Lukáš Petříček, Tomáš Keprt, Dan Sattler, Šimon Boháč a Jakub Matula, kteří nabrali více jak 50% možných bodů. Pozornost upoutali i čerství odchovanci Katky z MŠ, dvojčata Bětuška a Emička Kubátovy a bratři (rovněž dvojčata) Podsedníkovi. Byly zde i děti z drásovského kroužku Kamily Hruškovské, z nichž některé už chystáme zaregistrovat v našem klubu.
Turnaj skončil na medailových postech očekávaným pořadím dle nasazení: 1.Martin Tajovský, 2. FM Jiří Majer a 3. Jiří Majer st. Nikdo z této trojice partii neprohrál, rozhodoval počet remíz s hráči za nimi.
Cen bylo dle tradice více jak účastníků, takže každý z hráčů odcházel domů spokojený. A vo tom to je! :-)
K článku patří i fotoreportáž Honzy Kolaříka v přiloženém odkazu.
Odkazy: fotoreportáž výsledky
Majer Jiří st. | 19/Dec/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2934 | Komentáře(7) |

Talent cup den 2-Náročný sobotní program v bleskovém tempu
obrazek Druhým dnem pokračoval Talent cup a děti dnes čekal náročný program v podobě čtyř utkání.
V turnaji B si velice dobře vede i nadále Alice Habinová, která po sedmi odehraných kolech má 4,5 bodu a v posledních dvou kolech se pokusí zaútočit na boj o 3.místo. Ve velice dobrých výkonech pokračuje i Vojta Havel, který má 3.body.
Turnaj C obrázek příliš nezměnil, když většina našich dětí i přes neustálou domluvu pokračuje v turnaji stále v bleskovém tempu. Došlo i na kuřimský souboj ve kterém překvapivě zvítězil Tomáš Havel nad Ondrou Hronkem.
V neděli nás čekají závěrečná dvě kola a po vyhlášení se snad dostaneme ze zasněžených Beskyd v pořádku domů.
Odkazy: turnaj B turnaj C
Pavel Krupica | 17/Dec/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2933 | Komentáře |

Kavárna 15.12.2016 - řádí virus odevzdávání dam
Pozor na virus Laďa Sádlík začal kavárnu tím, že ve svých prvních dvou partiích odevzdal dámu zdarma. Když jsem turnaj dohrál, myslel jsem si, že výsledek 7/9 by měl na nějakou cenu stačit - stejně měl v tu chvíli nahráno jen Honza Slezák. Jenže šanci dotáhnout tuto metu měl i Míša Vašek, který ještě hrál jednu partii - tu vyhrál a už jsme byli na sedmi bodech tři (a já začal tušit, že z toho kvůli vzájemným zápasům zase bude leda tak minuta navíc do příště).
Všechny tři nás totiž mohl o půlbod přeskočit poslední přicházející - Honza Kolařík. Ten měl dohrávat ještě dvě partie a stačila mu "maličkost" - obě vyhrát. Nejprve hrál proti Frantovi Režnému, který nás navštívil po téměř dvouleté pauze - a virus úřadoval. Franta se stihl od Ladi nakazit a další dáma zdarma byla na světě. Pak to Honza musel ještě potvrdit v divoké partii proti Jurovi Hrdinovi - měl to vyhrané, trochu to překombinoval a část výhody ztratil, jenže to mu nevadilo, když Jurovi spadla fangle.
Pořadí: 1.Kolařík, 2.Slezák, 3.Vašek, 4.Pešl, 5.Hrdina, 6.Kropáč, 7.Mrkos, 8.Režný, 9.Adler, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 16/Dec/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2931 | Komentáře |

Céčko povolalo hráče Áčka, přesto v derby s Déčkem prohrálo 1,5:6,5
Upoutávka Kuřimský souboj, ve kterém šlo o první místo OP Brno-venkov, lépe zvládlo Déčko (alias KruPa Young-boys), které zdrtilo Céčko nastoupivší jako domací tým vysoko 1,5:6,5. Obě družstva chtěla vyhrát. Před zápasem se řešila sestava obou družstev. Bude hrát nemocný Hrdina? Postaví Céčko někoho z Áčka? Bude Déčko hrát ve své stabilní sestavě? To byly otázky, které zaměstnaly oba kapitány. Nakonec Céčko letos poprvé postavilo hráče Áčka Vitulu a Horáka, Déčko poprvé hrálo ve své základní sestavě. Šlo o hodně a oba týmy to věděly.

I přes důležitost zápasu však někteří hráči Déčka přijeli pozdě a dali soupeřům časový náskok a svým kolegům z týmu pocuchali nervy. V době začátku zápasu byly první dvě desky Déčka někde u Adamova a osmá vstávala či co?!? Sice se říká: konec dobrý, všechno dobré, ale příště by Déčko toto nemuselo opakovat...

K samotnému zápasu. První bod získal na čtyřce s bílými hrající Vláďa Pavlík. Nejprve odmítl nabídku remízy od Honzy Slezáka ve vyrovanné věžovce. Vláďa si věřil a potom co Honza umožnil výměnu věží s přechodem do vyhrané pěšcovky, Vláďa nezaváhal a okamžitě nemilosrdně trestal, 1:0 pro Déčko. Chvíli poté dostává na osmičce Luboš Adler koněm vidličku na věže od Martina Prokopa, který získanou kvalitu a lepší pozici zkušeně přetavil v druhý bod pro Déčko. V té době David Němec s černými na trojce mačká Frantu Laštovičku. Franta má problémy na g sloupci a vypadá to, že brzy minimálně přijde o figuru. Franta se však vynalézavě bránil, ale za cenu zhoršení pozice, kterou v koncovce S+S+pěšec navíc proti S+J postupně prohrál. Na dvojce, kde hraje Pavel Krupica a Míša Vašek, je zajímavá situace. Pavel je plně vyvinutý, Míša brání s kufrem na dámském křídle a má mnohem méně času než Pavel, přestože Pavel začínal s výrazným časovým hendikepem. Pavel mi hlásil, že podobnou pozici hrál včera a ví přesně co má hrát. To vysvětluje rozdíl v čase i bod pro Pavla. Já proti papírově nejsilnějšímu hráči Honzovi Vitulovi poměrně dlouho držím rovinu, poprvé v životě zkouším ježka (viz obrázek), ale při hře od "základní čáry" dělám v 19. tahu chybu a brzy vzdávám, po tom, co mne neustálé úvahy zda už se hodí udělat d5 nebo b5 časově hodně zaměstnaly. V pozici na obrázku šlo možná využít nekrytého koně na c3 a zahrát b5, ale to jsem si proti zkušenějšímu Honzovi v zápase netroufl (získal bych sice figuru za dva pěšce, ale musel bych bránit nepříjemný tlak volných pěšců. Počítač toto nedoporučuje, ale ani nezavrhuje. Rozhodně by to byla divočina :-) ). Když hrajete za Young-boys, nemusíte občasnou prohru moc řešit :-). Víte, že naši mladí kluci ví co je dobrý a špatný střelec a umí této výhody využít. Jako například Mirek Bauer, který vzorně výhodu lepšího střelce využil proti Mirkovi Bučkovi, alias Mistrovi. Na šestce hrál Kuba Němec proti Broňovi Horákovi. Před zápasem jsme tady očekávali prohru, ale Kuba tlak černého ustál a za rozhodnutého celkového výsledku a v poměrně vyrovnané pozici došlo k dohodě o smíru (a Broňa mohl jít konečně malovat :-) ). Nejdéle se hrálo na první desce. Ani jeden z dvojice Vojta Jurásek, Tadeáš Boček nechtěli prohrát a ani remizovat. Zdálo se mi, že Vojta tahal za trošku delší konec kdy jeho dva střelci byli lepší než Tádikovi dva jezdci, ale k výhře na obou stranách bylo hodně daleko. Nakonec se po mnoha tazích, kdy skončila dokonce většina partií Áčka, které začaly s půlhodinovým zpožděním, usmálo štěstí na Vojtu, který v koncovce S vs. J dokázal omezit pohyb Tádikovu jezdci a získal rozhodující převahu. Celkově tedy Kuřim C : Kuřim D = 1,5. 6,5.

Výsledek vypadá jednoznačně, ale Céčko Déčku rozhodně nedalo nic zadarmo. Déčko se přiblížilo k postupu, ale důležité zápasy proti Zastávce A a týmům z Lokomotivy ho ještě čekají.
Odkazy: Stránky OP Chess results
Pavel Matula | 11/Dec/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2927 | Komentáře(3) |

Áčko podlehlo Prušánkám 3,5:4,5.
Upoutávka K článku se nabízelo i více nadpisů, jako například: Áčko napodobilo béčko ... Historie se opakuje ... a podobně.
No když jsme v úvodu vedli 2:0, věděl jsem, že to zase nedopadne dobře. :-) Vyhrál opět Martin Tajovský, kterému asi prospěl předchozí pobyt v čínském smogu a drží si 100% - fantastických 3/3! Nabízí se řešení, kolektivní výlet áčka do Číny, ale na to klubová pokladna nemá. Druhou výhru připsal Slávek Křena nad legendou břeclavského šachu Jirkou Markem. Nevím jak, protože pozice byla hodně dvojsečná, ale to Slávkovi pasuje.
Pak Ivan ztratil pěšce, Honza stál podezřele, stejně tak já, Dalibor tlačil Slávka Sládka, Martin Habina ztratil spoustu času, stejně tak Jirka a soupeř mu odmítl nabídku remízy. Někdo přišel dokonce s tipem, že prohrajeme 2:6! Nakonec Jirka v časovce našel zjednodušující řešení a remízoval. Já s pomocí soupeře dostal o něco lepší pozici. Jenže Slávek a Martin přehlédli taktiku a bylo srovnáno. Ivan vzdoroval, ale nakonec podlehl. 2,5:3,5. Soupeř Honzíka převedl asi vyhranou pozici do věžovky s pěšcem víc, která je teoreticky remízová a zbytečně partii natáhl ještě o 40 tahů. A tak stejně jako minule na Lokálce, to zůstalo zase na mně. Trochu lepší pozici jsem pohřbil strašnou hrubkou v 40. tahu a jen díky soupeři, že neviděl okamžitou výhru se hrálo dál. Pak soupeř tlačil, ale to co viděl motor, to nenašel a v lepší pozici mi nabídl remízu, kterou nešlo odmítnout. Pokračovat v připrohrané pozici (+1,3 pro soupeře) se špatným časem, by bylo sebevraždou.
No tentokrát jsme nebyli tím pověstným "Smolíčkem". Nutno přiznat, že těsná prohra bylo maximum, co jsme mohli uhrát.
Přílohy: poslední partie
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 11/Dec/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2926 | Komentáře |

Jak ukecat vítězství v kavárně
Kecka Honza Vitula objevil unikátní způsob, jak vyhrát kavárenský turnaj. Nejprve přiláká diváky tím, že zuřivě blicá, když nemusí (má dvě minuty rezervu) a v následných partiích téměř každý svůj i soupeřův tah komentuje. Tím vyvede soupeře z koncentrace a donutí jej k chybě. Občas se tím sice prokecá k pádu vlastního praporku, ale nebývá to příliš často, takže to celkové vítězství neohrozí.
Míša Vašek mi napověděl první tah 1.h3, načež v zahájení natolik spolupracoval, že jsme přešli do variant, kde se ten tah hodí.
Pořadí: 1.Vitula, 2.Kudláček, 3.Slezák, 4.Pešl, 5.Vašek, 6.Adler, 7.Kropáč, 8.Buček.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 09/Dec/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2925 | Komentáře(1) |

Béčko napodobuje výsledky áčka
Jediný vítěz V Prušánkách začíná jako první přiostřovat pozici kapitán, když si slupl pěšce za kompenzaci v podobě krále v centru a cestující dámy (stále musel dávat pozor na možný odchyt). Laďa Kudla hraje různé rošády a vypadá to nadějně - bílí pěšci na královském křídle jsou v základním postavení, zatímco ti černí na opačné straně již nastupují.
S rošádou má v této sezóně časté problémy Honza Košata. K malé se nedostal a na velkou pod otevřený sloupec si netroufl. Zázračná záchrana jako v Jundrově z toho nebyla, připsal si poměrně rychlou nulu.
I přes vedení domácích byly odmítnuty nabídky remízy jak Broňkovi, tak mně. Laďa blokaci dámského křídla neprorazil, vytvořil si slabého dvojpěšce a v koncovce byl nakonec rád za remízu on. Stejným výsledkem končí i Martin Hyrš, který nepřijal gambitové zahájení a i tak se po většinu času spíše bránil.
Ani stav 2:1 pro domácí pro nás ale neznamenal konec zápasu. Moje váhavé lavírování vyprovokovalo soupeře k antipozičnímu pokračování, kde cíleně obětoval pěšce, ale díky mezitahu a vrácení dvojice střelců již neměl tak velkou kompenzaci, jakou očekával. V o něco klidnějších pozicích (a směřujících rychleji do koncovky) dobyl pěšce i Pavel Rubeš a Jarda Kudláček.
Všech pět zbylých partií se nakonec přehouplo přes časovou kontrolu. Pavel při realizaci výhody zapomněl na to, že soupeř nemusí dobírat zpět věž a místo toho může věčnit známým postavením věže a jezdce. Ani Jarda si nevybírá správnou koncovku, ve věžovce už tahal spíše za kratší konec a remíza byla maximem, čeho šlo dosáhnout.
Ačkoliv jsem ve střední hře dobyl dokonce druhého pěšce (černý se k mému oslabenému králi hrnul příliš netrpělivě a stavěl figury tam, kde jsem je mohl napadat), jasně vyhrané to bylo pouze opticky. Podle počítače přivyhrané - stále tam viděl za obětovaný materiál kompenzaci. A když jsem pak při nutném zrychlení před časovou kontrolou přehlédl taktiku, začala se partie otáčet. Přehlédnutí neznamenalo žádnou tragédii, musel jsem dát dámu a pěšce za dvě věže - jenže při slabém králi se vzniklý materiální poměr naprosto nehodil. Brzo vynuceně padl krajní pěšec a další scénář byl jasný - vzniklý černý volňas půjde stále dál. Na druhé straně mám sice také volné pěšce, ale černý postupuje daleko rychleji, protože může svůj postup kombinovat s různými šachy a hrozbami vyšachování figur. Paradoxem je to, že ani počítač nehodnotí žádný konkrétní tah otazníkem, ale hodnocení zkrátka postupně stále zhoršuje. Asi jsem to tedy s nevýhodou více než 350 ELO bodů nehrál tak mizerně, když je na identifikaci konkrétní chyby potřeba novější počítač.
Ztrátu na 2:4 se úspěšně snaží kompenzovat Honza Vitula. Ani jsem nestihl zaregistrovat, jak soupeře přehrál, ale ve výsledku jej donutil odevzdat figuru za pěšce. Mohl se obávat pouze toho, že zbylých pěšců už je málo. Díky dobrému králi proti odřezanému ale docílil záhy toho, že dobral poslední dva bílé pěšce a k té figuře navíc mu jeden zůstal.
Situaci vedle sebe vidí Broněk, který si nějak záhadně myslí, že jsem to neprohrál a že jsme to dali za remízu, takže sám znova remízu nabízí. Spíše než rezignaci na zápas to ale znamená ušetření půlbodu - v analýzách se jeho střelec ukazoval jako horší černého jezdce. Honza má před sebou ještě těžký úkol - má sice V,S,P proti V, ale ten pěšec je krajový a míří do falešného rohu. Soupeř několikrát využívá patových motivů, pak se ale přece jen unaví, chybuje a je z toho jediná výhra pro nás. Protože ale všichni kromě Honzů remizovali, je z toho slušné, ale smolné skóre 3,5:4,5.
Přílohy: Zpravodaj KP1 Zpravodaj OP
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 05/Dec/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2920 | Komentáře(2) |

04.12.2016 OP: Kuřim C - Loko J 5:3
tabulka op Papírově to na první pohled vypadá, že Céčko nemělo mít problém.
Avšak všichni víme, že jakékoliv družstvo Lokálky je nebezpečné a jejich mladí hráči vyzbrojení teorií jsou nebezpeční bez ohledu na ELO.
Překvapením byla rychlá prohra Tadeáše na první desce. Hrál jsem na třetí a to, co jsem viděl vedle sebe na druhé a na čtvrté mi mnoho optimismu také nepřidalo. Obzvlášť po tom, co jsem kolem desátého tahu zjistil, že soupeř obsadil na šachovnici co se dalo a odsoudil mne k čekání na to, jak se on rozhodne pokračovat (což, pokud máte bílé, je celkem k politování). Míša přešel do koncovky věží s mraky pěšců a pro oboustrannou neochotu riskovat to skončilo remízou, Jirka se tam nějak zašmodrchal v pozici vedoucí ke ztrátě materiálu. Můj soupeř naštěstí neviděl dotažení pozičních šroubů a jím zvolené výměny materiálu mi umožnily chopit se iniciativy. Stav zachraňovaly zadní šachovnice (tady by se dalo napsat "zadek nám zachránil zadek") - zde jsem průběh partií už nesledoval, tak snad svoje poznatky doplní Radek v komentáři.

Tabulka okresního přeboru vypadá dobře, jenom připomenu, že Zastávka má o zápas méně a obě kuřimská družstva se Zastávkou ještě budou hrát.

Vzájemné derby Céčka a Déčka se hraje už tuto neděli na kotelně (současně s Ačkem), tak se přijďte podívat.
Odkazy: Výsledky zde Foto
Jan Kolařík | 05/Dec/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2919 | Komentáře(1) |

Vašík Šetina zachránil Kuřim E od kanára proti Kuřimi D
Upoutávka Dnes na sebe v Okresním přeboru narazila dvě naše družstva: Kuřim D vs. Kuřim E. Déčko, jako jeden z favoritů soutěže, hodlalo po drtivé výhře v minulém kole na Zastávce zdrtit kanárem i naše Éčko. To je podobně jako Zastávka B poskládané hlavně z dětí sbírajících soutěžní zkušenosti a čistě papírově mělo prohrát na všech šachovnicích. Éčko nám však kladlo nemalý odpor a díky Vašíkovi Šetinovi kanára nakonec nedostalo. Utkání skončilo 7,5:0,5.

Na prvních dvou šachovnicích Tomáš Kříž a Lukáš Petříček nezvolili správný plán proti zkušenějším Vojtovi Juráskovi a Pavlovi Krupicovi a postupně prohráli. Jasný průběh měly partie na páté (Jakub Němec vs. Šimon Tajovský) a na osmé (Pavel Ševčík vs. na rychlo povolaný Tomáš Fikejs), kde hráči Déčka díky taktice snadno získali rozhodující materiální převahu. Na ostatních šachovnicích hráči Éčka bojovali, ale kvůli až zbytečnému respektu ke svým zkušenějším kolegům z klubu postupně ztráceli, až partie nakonec prohráli.

Bez respektu ke svému soupeři hrál na šestce Vašík Šetina proti Mirkovi Bauerovi. Vašík bojoval, u toho stíhal aktivně sledovat rozbory na sousední šachovnici (ukazoval taktické obraty) a nakonec srovnal prohranou koncovku. Mirek po únavě po včerejším dvouzápasu 1. ligy mládeže hrál podle včerejšího hracího tempa (tj. zbytečně rychle), ve věžové koncovce chyboval a nechal Vašíka srovnat. Ten nejprve partii za remis ani dát nechtěl, ale nakonec pochopil, že s věží a králem proti věži, králi a pěšci nevyhraje a remízu přijal.

Za týden bude Déčko předehrávat zápas s Céčkem. Střetnou se tedy první dva týmy tabulky a půjde o přímý souboj o první místo! To bude teprve to správné derby :-)
Odkazy: Fotky Výsledky
Pavel Matula | 05/Dec/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2918 | Komentáře(5) |

Pozvánka na turnaje.
obrazek Už za 14 dní(17.12.)je na Kotelně tradiční předvánoční turnaj přezdívaný Salámák. :-) Zatím se dle propozic přihlásilo 35 účastníků. Kapacita hrací místnosti je 64, takže se registrovaní členové klidně hlaste a stejně tak i rodinní příslušníci registrovaných hráčů.
Propozice na Salámák jsou v příloze.
Seznam přihlášených najdete v odkazu na chess-res.

Dále jsem byl požádán Neklanem, abych pozval kuřimské děti na turnaj do Králova pole, který se hraje hned další den po Salámáku (18.12.).
Propozice najdete na webových stránkách Durasu - viz odkaz.
Přílohy: propozice
Odkazy: salámák stránky Durasu
Majer Jiří st. | 03/Dec/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2917 | Komentáře(1) |

Kavárna úspěšně přežívá EET
EET Hrací místnost kavárny určitě nepatří k těm, které kvůli novému nařízení zavřou, a tak se na programu čtvrtečních večerů nic nemění. Pouze Míša Vašek (který opět přišel nezvykle brzo) navrhoval, abychom kvůli EET zdražili vklad do turnaje.
Při velmi slušné účasti (jak do počtu, tak výkonnosti hráčů) zvítězil Honza Vitula. Dařilo se i Jurovi Hrdinovi, a to nejen v partiích samotných - když jsme si po dohrání ukazovali závěrečný Carlsenův gong v souboji o titul mistra světa, Jura ho viděl okamžitě. Určitě je to hezký diagram i pro naše mládežníky (pro ty pokročilejší bych možná pozici vrátil ještě o tah zpět, předchozí tah bílého je těžší, protože ponechává vlastního krále naprosto bez obrany a všechny varianty musí být v tu chvíli dopočítané až do matu).
Dále jsme zjistili, že Honzu Kolaříka je potřeba porazit někde okolo pátého tahu. Jakmile přežije tuto fázi partie, už je s ním těžké pořízení.
Pořadí: 1.Vitula, 2.Hrdina, 3.Kudláček, 4.Hyrš, 5.Pešl, 6.Kropáč, 7.Slezák, 8.Kolařík, 9.Adler, 10.Vašek, 11.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 02/Dec/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2916 | Komentáře(1) |

Mistrovství Moravy a Slezska-vyhodnocení 2.část
Upoutávka Měsíc po úspěšném vystoupení našich žáků se konečně dostávám k vyhodnocení kategorií do 14 a 16.let
Právě v těchto kategoriích jsme měli letos nejpočetnější zastoupení, když do těchto kategorií dorostlo několik našich dětí, kteří u šachů vydrželi a proto už i v těchto kategoriích máme slušné zastoupení(ještě před dvěma roky by jsme zde účast našich dětí našli na prstech jedné ruky).
V kategorii H+D14(78 účastníků) si mohl zahrát i medailista z MČR do 10let Lukáš Petříček, který ač věkově patří do kat.H12 bojoval i v silnějším turnaji více než statečně a po pátém kole na předních stolech. škoda, že se mu nepodařil závěr turnaje, ale myslím si, že Lukáš kvalitně potrénoval na březnové MČR, kde se jistě prosadí. Zlepšeným závěrem se na slušném 23.místě umístil Tomáš Keprt, ale na postup to nestačilo. Po nadějném začátku nevyšel prostředek turnaje ani Tomáši Křížovi a tak možnost zahrát si MČR se mu posouvá až příští rok. Spokojení s vystoupením mohou být určitě nováčci Jirka Gregor a Renata Sasková oba 3b a hlavně velice slušná hra Renatky mohla její bodový zisk navýšit. Přesto to byla pro Renatku velice kvalitní příprava na březnové MČR, které bude daleko více úspěšnější než loňské.
Na závěr si nechávám kategorii nejstarší H+D16. Zde jsem byl velice překvapený všemi našimi hráči a to nejen po herní stránce, ale i ke kamarádskému přístupu k našim nejmladším účastníkům. Bylo skvělé sledovat, jak naše nejmenší se snažili povzbudit, motivovat a občas po nevydařeném utkání i utěšit a v přijetím do kolektivu nehrál rozdíl ve věkový mnohdy o 7-8-let vůbec žádný problém. Hlavně za takový přístup bych chtěl starší kluky moc pochválit. Především jejich zásluhou to bylo naše nejvydařenější a nejúspěšnější vystoupení na Mistrovství Moravy. Několik vynikajících výsledků hlavně v úvodu turnaje a pro trenéry příjemné překvapení připravil hlavně Pepa Zelený a Martin Prokop. Velice kvalitní hrou se zde ukázal Mirek Bauer a letošní vystoupení bylo jeho nejlepší na Moravě. Mirek, Martin i Roman Matějů v žácích sice letos končí, ale věřím, že příští rok je všechny uvidíme stejně dobře reprezentovat ŠK Kuřim na polofinále dorostu a juniorů. Po polovině turnaje jsem už moc nevěřil na postup Vláďovi Pavlíkovi, který měl po 5.kole pouze 2,5b, ale Vláďa se neskutečně zvedl a třemi výhrami v řadě(hlavně výhra v předposledním kole byla moc důležitá) a v posledním kole jsme věděli, že Vláďovi bude stačit remíza. Los mu do posledního kola nepřál, když mu byl nalosován nasazený hráč č.1 Martin Nehyba, který navíc musel vyhrát aby skončil na 3.místě. Měl jsem velké obavy, jestli se Vláďovy v tak těžkém zápase podaří udržet tohoto nebezpečného hráče a v průběhu utkání to s Vláďou nevypadalo vůbec dobře. Nakonec i s velkou dávkou štěstí se podařilo Vláďovi remízu vybojovat a postup na MČR si zajistit. Vláďovi velká gratulace a myslím si, že si to štěstí vybral i za loňský rok, kdy mu postup unikl jen o vlásek.
Děkuji trenérskému doprovodu: IM Plátovi, FM Majeru ml, Majeru st, Pavlu Matulovi Tadeáši Bočkovi a Janu Pešlovi. Jejich péče, příprava a rozbory byly pro naše hráče moc důležité. věřím, že děti získané znalosti a zkušenosti využijí během náročné sezony. Děkuji všem rodičům, kteří start na akci dětem umožnili a věřím, že všechny děti byly na akci rádi a budou na Kouty příjemně vzpomínat. Doufám, že většinu dětí uvidím na Mistrovství Morava i v roce 2017 a naše účast opět o pár dětí naroste. Všem účastníkům MČR přeji hodně štěstí. Na republikovém mistrovství budeme mít poprvé v historii zastoupení ve všech věkových kategoriích a věřím, že budeme mít i zastoupení alespoň ve dvou kategoriích u děvčat.
Odkazy: H+D14 h+D16
Pavel Krupica | 01/Dec/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2914 | Komentáře |

Nové Fide k 1.12.2016- Do čela opět Martin Tajovský
Upoutávka Pouhý měsíc se ohřál na pozici klubové jedničky Majer mladší, protože do čela se opět vrací Martin Tajovský. V nové listině najdeme i dva nové držitele Fide Ela a tím jsou Martin Prokop a Josef Zelený. Blahopřejeme

1. KM Tajovský Martin 2219 (+15)
2. FM Majer Jiří ml. 2215 (+10)
3. KM Košata Jan 2136 (+4)
4. KM Majer Jiří st. 2048 (+17)
5. KM Habina Martin 1987 (-8)
6. KM Sládek Vladislav 1968 (-9)
7. Křena Bohuslav 1962 (-9)
8. Horák Bronislav 1960 (-7)
9. Kudláček Jaroslav 1953 (+22)
10. Vitula Jan 1925 (+7)
11. Kudla Vladimír 1918 (+2)
12. Rubeš Pavel 1909 (+1)
13. Krupica Pavel 1905
14. Číhal Jan 1860 (-10)
15. Laštovička František 1853
16. Boček Tadeáš 1801
17. Krupica Aleš 1769
18. Pešl Jan 1778 (+14)
19. Pavlík Vladimír 1753 (-8)
20. Matula Pavel 1716
21. Němec David 1698
22. Snášel Michal 1676
23. Němec Jakub 1640
24. Petříček Lukáš 1554 (-17)
25. Sádlík Pavel 1542
26. Keprt Tomáš 1525 (+8)
27. Křivánek Jakub 1496
28. Svoboda Filip 1450
29. Bauer Miroslav 1446 (+49)
30. Kříž Tomáš 1419 (-13)
31. Prokop Martin 1383 (nové)
32. Liška Martin 1324
33. Matějů Roman 1301 (-26)
34. Habinová Alice 1272
35. Zelený Josef 1163 (nové)
36. Tajovský Šimon 1159
37. Tajovská Kateřina 1106
Pavel Krupica | 30/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2912 | Komentáře |

školy Brno-město- Postupuje Boček s Jaroškou. Proč nehrála Sokolská?
Upoutávka V úterý 29.11. se uskutečnilo Městské kolo přeboru škol, kde i ŠK Kuřim měla své zástupce, když za Jarošku již tradičně nastupuje Tadeáš Boček a v sestavě Gymnázia Vídeňské nechyběl Jakub Němec.
Tradiční favorit středních škol Gymnázium Kapitána Jaroše potvrdila s přehledem postup do Jihomoravského krajského kola, kde i zde bude jednoznačným favoritem. Spokojeni nebudou na Gymnáziu Vídeňská, které obsadilo až 5.místo a v krajském kole budou chybět. Hodně jsem se těšil na to jak si povede Sokolská, když jsem čekal, že v její sestavě nebude chybět Mirek Bauer a Dominik Lepka. Velice by mě zajímalo, proč nakonec Sokolská chyběla. Dle vyjádření pana Vojáčka prý nominovaní chlapci neměli o to zahrát si Městské kolo zájem. Mám zcela opačnou informaci a jak Mirek tak i Dominik si chtěli zahrát a já věřím. že i Filip Krajíček by určitě nastoupil a sehnat někde čtvrtého hráče už dle mého názoru zase takový problém není. Zřejmě vyhrála pohodlnost a o start Sokolské se nikdo prostě nepostaral a obstaral si alibistickou výmluvu. Předseda šachového svazu apeluje a snaží se šachy propagovat tak, aby se zvedla členská základna, protože jen touto cestou do šachů dostaneme i více financí. Obávám se, že pokud podobným způsobem budou "pomáhat" všichni šachisté v řadách učitelů jako na Sokolské, tak tu členskou základnu se nepodaří zvednout nikdy!
Blahpřeji Jarošce a Tadeášovi přeji hodně štěstí v Jihomoravském krajském kole.
Odkazy: střední školy
Pavel Krupica | 30/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2911 | Komentáře |

Zápas o Mistra Světa a nečekaných souvislostech. :-)
Upoutávka Nedávno jsme probírali v současnosti probíhající zápas o Mistra Světa Carlsen-Karjakin a chválil jsem GM Jana Markoše za jeho skvělé komentáře k partiím na Novoborském serveru. Jirka říká: "Nějakého Markoše jsem kdysi porazil v Pardubicích, jó to bylo, když jsem splnil normu na IM". Já říkám: "A jaké měl ELO? No nějak pod 2500. Ty vo.., tak to je on, GM a současný nejlepší hráč na Slovensku! Jak mě to mohlo uniknout?! No ty jsi měl tenkrát tu otravu z kuřete a jedno kolo jsi vynechal. :-) Tak to by mě zajímalo, jak jsi mohl nad takovým hráčem vyhrát!"
"Markiho" si totiž velmi cením a obdivuji ho nejen jako kreativního hráče, ale hlavně za jeho skvělé články, které dříve publikoval na NB serveru. I jeho komentáře k nynějším partiím v zápase o MS jsou skvělé.
Zde je tedy ta slavná partie FM Oškubánka k přehrání:

Přehrejte si partii:

Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 27/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2908 | Komentáře(3) |

Áčko prohrálo s béčkem Lokálky 3,5:4,5.
Upoutávka Zdá se, že tento výsledek je nám v letošním ročníku 2. ligy souzen. Ze čtyř kol už se tak stalo potřetí. Opět jsme v zápase vedli o dva body, ale ty závěry nám nevychází.
První vyhrál na jedničce Jirka, pak Martin Tajovský, oba černými! A oba borci vykazují letos skvělou formu! Pak černými remízoval Slávek Sládek. "Teď už jenom přidat nějaký bodík bílými a je to v kabeli", říkám si během zápasu. Sám jsem stál bílými dobře, Honza rovněž bílými snad i na výhru, a do třetice Broňa bílými na osmičce měl pěšce. No dopadlo to úplně jinak. Nevím jak, ale postupně prohráli Martin H., Broňa a Ivan. Já jsem výhodu někde prošustroval a Honza místo výhry bojoval o remízu. Nakonec jsme oba remízovali, ale stačilo to jen na těsnou prohru. Škoda, že se nehraje olympijským systémem (na skore), to bychom byli osmí. Takhle jsme v tabulce poslední, ale náš čas teprve přijde. :-)
Přílohy: poslední partie předposlední p.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 27/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2907 | Komentáře |

Klubové přebory A,B.
obrazek Po tréninku pokročilých jsme pokračovali partiemi do klubových přeborů.

V áčku se hrály dvě partie:
Pavlík 1-0 Petříček
Vláďa vyšel ze zahájení lépe a získal iniciativu. Černým figurám se nedařilo dokončit vývin a to rozhodlo.

Majer st. 0-1 Krupica P.
Pavel zahrál výborně a prakticky nedělal chyby. To bílý se jich dopustil hned několik a po pěti hodinách prohrál ve věžovce.

V béčku se hrálo pět partií:

Prokop M. 1-0 Zelený
Nejrychleji ukončená partie. Zraněný Pepa nemohl zapisovat a tím asi i urychlil průběh partie. :-)

Tajovský Š. 1-0 Šetina
Šimon sehrál zahájení lépe, ale rozhodující chybou černého bylo to, že si nechal chytit dámu.

Sattler 0-1 Matějů
Daník kladl odpor jen v zahájení, postupně začal ztrácet materiál a nakonec i partii.

Keprt 1-0 Habinová
V souboji lídrů přeboru jsem zaznamenal až vítězství Toma.

Buček 1-0 Fikejs
nejdéle v béčku hraná partie. Bílý při stejných rošádách útočil pěšci na královském křídle a úspěšně.

Příští pátek se přebory nehrají, bude trénink s IM Pavlem Davidem.
Přílohy: tabulka A tabulka B
Majer Jiří st. | 26/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2906 | Komentáře |

Kavárna 24.11. - pokus vyhrát s holým králem a obhajoba tří minut
Obhajoba tří minut Jarda Kudláček to s celkovým vítězstvím v letošní GP myslí očividně vážně a připsal si další dílčí vítězství. Zakolísal pouze v souboji se mnou, kde se po několika sebraných pěšcích asi už viděl vyhraně, příliš otevřel pozici a nechal si přepadnout krále.
Protože jsem ale ztratil s jinými, Jardovo první místo ta nula neohrozila. Půlbod s Jirkou Kropáčem jsem si musel uhádat - nebo že by se změnila pravidla v situaci, kdy slabší strana má už jen holého krále a reklamuje čas? Pokus napsat mi nulu byl každopádně včas odhalen.
Již před sedmou přicházející Míša Vašek (co se to v něm najednou otočilo?) ke třem minutám nepřikoupil a tak si každý myslel, že bude snadným soustem. Nebyl a na pomocné hodnocení bral bronz, takže si příště stejné tempo zopakuje.
Pořadí: 1.Kudláček, 2.Pešl, 3.Vašek, 4.Kropáč, 5.Slezák, 6.Adler, 7.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 25/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2905 | Komentáře |

Zahozená šance Béčka v KP1.
Upoutávka Kuřim B 3,5:4,5 TJ Znojmo.
Dnes naše béčko v negativním slova smyslu okopírovalo poslední zápas áčka. Stejně jako áčko před týdnem, vedlo i béčko dnes doma nad hratelným soupeřem 3,5:1,5. Dohrávaly se tři partie a bohužel s výsledkem 0-0-0.
Nejprve jsem na dvojce nabídl remízu svému ratingem lepšímu soupeři. Měl jsem sice černé, ale vyšla mi příprava zahájení, tak soupeř nabídku přijal.
Poté tuším remízoval i Pavel Rubeš a Martin Hyrš. Pak jsme šli do dvoubodového vedení zásluhou Honzy Košaty na první desce a Jarka Kudláčka na páté. Tak se zrodil krásný mezistav 3,5:1,5. Navíc v složité partii měl Láďa Kudla na 8. desce figuru navíc. Teď ale nevím, zda ji vůdce bílých Karel Mucha obětoval, nebo ztratil. Pravdou je, že nějaký útok tam měl. Honza Vitula hrál s ex-kuřimákem Pepou Petlákem a připustil pozici doslova šitou na Pepíkovy úlohářské sklony. Pepa sice skládá jen pomocné maty, ale maty vidí i když soupeř nepomáhá. :-)
Broňa na trojce sehrál bílými zahájení dobře, ale pak chyboval a postupně poztrácel pěšce a věžovku s dvěma pěšci méně už udržet nešlo.
V poslední partii na osmičce už zmiňovaný Láďa obětovával co se dalo, jen aby měl věčný šach dámou. Zkušený Karel ale tento motiv nepřipustil a stal se tak hrdinou znojemských, kteří už v průběhu zápasu počítali s porážkou
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 20/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2901 | Komentáře |

Kuřim E 2:6 Kuřim C
Upoutávka Dnes éčko lovilo v náhradnících, a tak průměrný věk 10 let o moc nepřekročilo. Přesto si proti aspirantům na postup uhrálo své.
Skvěle opět zahrál na jedničce Tom Kříž, který proti Tádíkovi udržel cennou remízu. Mohl pomýšlet i na víc, kdyby ve střední hře správně ocenil pozici a uvědomil si své výhody. V koncovce ale už tahal za kratší konec, nicméně věžovku s pěšcem méně nakonec udržel.
Na dvojce Lukáš Petříček získal celý bod za vítězství nad Jirkou Hrdinou. Ale vyhrál dost "po haluzi", když slupl dámou zjevně otráveného pika. Jirka měl nachytanou repliku v podobě odchytu dámy. Jenže odchyt prováděl nepřesně a Luki dámu zachránil a vyhrál.
Na trojce bojoval Tom Keprt dlouho vyrovnanou partii s Frantou Laštovičkou. Pak něco pokazil, ztratil materiál a prohrál.
V partii Slezák-Hronek na čtvrté šachovnici se rozhodlo už brzy v zahájení, kde Ondra už v pátém tahu ztratil pěšce. Chvíli to mohl být i gambit, ale po ztrátě tempa se bílý v klidu dovinul a partii bez problémů vyhrál.
Podobně probíhala i partie na páté šachovnici Matula Jakub-Smíšek Radovan, s tím rozdílem, že Kuba gambitovou pozici skutečně držel a dokonce pak přešel do remízové věžovky. Zkušenější Radek ale koncovku vyhrál.
Na šestce byl boj Buček-Buzáš dlouho vyrovnaný. V koncovce S-J stál Míša dokonce lépe, ale pak přehlédl vidličku jezdcem. Uf - to byla zahozená partie.
Na sedmičce se hrála nejdelší partie zápasu Sasková Renata-Adler Luboš. Luboš v průběhu střední hry získal figuru za dva pěšce a musel se bránit aktivnějším bílým figurám. Útok odrazil a uplatnil materiál.
Na osmičce se zrodila překvapivá remíza v partii Jara Mrkos-Pavel Ševčík. V zahájení Jara hodně improvizoval, nicméně Pavel toho nevyužil. Stejně tak nevyužil možnosti chytnout střelce i Jara a tak po hromadných výměnách skončila partie remízou.
Konečných 2:6 zcela odpovídá poměru sil a mě těší, že benjamínci odehráli další pěkný zápas, který jim hodně dal pro jejich šachový růst.
Přílohy: výsledky
Majer Jiří st. | 20/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2899 | Komentáře(2) |

Drtivá výhra Déčka na Zastávce 8:0
Upoutávka Déčko potvrdilo roli favorita okresního přeboru a drtivě porazilo mládežnické družstvo Zastávka B výsledkem 8:0. Drtivá porážka je původem americká televizní soutěž, kde se soutěžící snaží překonat velmi těžko překonatelné překážky. Dnes mi zápas na Zastávce tuto soutěž připoměl a myslím, že i našim soupeřům. Nikdo ze Zastávky cíle nedosáhl.

První bod jsme získali na 8. šachovnici, kde Filip Svoboda poměrně rychle svého soupeře přehrál. Když jsem se vydal na kontrolu šachovnic, měl již drtivou převahu na dámském křídle a o figuru víc. Vedeme 1:0.

Na pětce hrající Kuba Němec mi chvíli po Filipově vítězství do ucha šeptal: "Pokud nezahraje Dc4 ztratí figuru." Kubův soupeř Dc4 nezahrál, ztratil figuru, pak ještě jednu a vedli jsme 2:0.

Mirek Bauer se na šestce pustil do zápletky figur na královském křídle, ze které nakonec vyšel s figurou víc. Pak stačilo odrazit iniciativitu soupeře a v klidu materiální převahu uplatnit. 3:0.

Na mne soupeř zkusil jakýsi gambit, kde však místo střelcem dobral pěšcem, zablokoval si tím svoje figury a nic za pěšce neměl. Chvíli poté mi daroval dalšího centrálního pěšce, pak i kvalitu a nakonec i střelce. Poměrně snadno 4:0.

Zhruba ve stejnou dobu končil vedle mne hrající Vláďa Pavlík. Kombinační zápletku ve střední hře vyřešil s přehledem a když mu poté soupeř nastavil věž na d1 s možnou vidličkou Jf2 a majíce slabou první řadu, bylo to 5:0.

Martin Prokop na sedmičce sehrál vyrovnanou partii, ale jakmile se pozice dostala do věžovky, odmítl nabídku remízy a ukázal soupeři, že se v pozici orientuje lépe. Posbíral několik pěšců a nakonec převahu tři pěšců a věže proti samotné věži s přehledem uplatnil. 6:0.

Vyrovnaně hrál na jedničce i Pavel Krupica. Pozice byla dlouho zavřená, pak však Pavel otevřel a ovládl b sloupec a bylo prakticky po partii. 7:0.

Nejdéle se hrálo na dvojce, kde jako vzorný kapitán domácích Aleš Dumek bojoval s černými proti Davidovi Němcovi. David dobře a rychle vyvinul svoje figury, což Aleš na své straně zanedbal. Po otevření středu se dostal brzy do problémů a vzdal. 8:0.

Domácím patří uznání za bojovný výkon. ELOvá převaha našeho Déčka na všech šachovnicích však byla znát.
Pavel Matula | 20/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2898 | Komentáře |

Kuřim A 4:4 Kroměříž B
Upoutávka Dnes jsme poprvé nastoupili s Martinem Tajovským a bylo to znát. Hosté přijeli v silné sestavě a zejména na prvních deskách budila jejich sestava respekt. Jenže průběh zápasu byl zcela jiný, než byly papírové předpoklady. Nejdříve se skončilo na jedničce, FIDE mistrovskou remízou, kterou Jirka uhrál se známým šachovým matadorem Vladimírem Karlíkem. Pak šli hosté do vedení na šesté šachovnici, kde v horší pozici obětoval Slávek figuru za dva pěšce a útok na krále, který byl odražen. Hosté se radovali z vedení jen krátce. Přišel rychlý kontr v podobě tří výher našich! Broňa já a Martin jsme soupeře přehráli a taktickými údery i dorazili. Rázem byl stav 3,5:1,5, přičemž na zbylých třech deskách byly rovné pozice! To vypadalo velmi slibně a získat bod ze tří možných bylo velmi reálné. Nakonec Honza na dvojce a Ivan na trojce chybovali, pouze Honza Vitula na osmičce udržel kosmeticky horší věžovku, když správně obětoval pěšce a podle Philidora postavil pevnost na šesté řadě.

Co říci na závěr? Na mou tradiční otázku: " Co tomu říkáš FMIM ?" Odpověděl zkušený matador takhle: "4:4 sice nějaký velký zisk není, ale po 2 x 3,5 vykazujeme už progres a když v tom budeme pokračovat, budeme hrát o postup." :-)
Přílohy: Boje vrcholí vrchní velení
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 13/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2895 | Komentáře(1) |

Dnešní pátek na Domečku svátek.
Upoutávka Trénink pokročilých dnes navštívil mezinárodní mistr Pavel David. Pavel se do Kuřimi přistěhoval už před zhruba pěti léty, ale až nyní má více času a může nám pomoci s tréninkem našich nejlepších mládežníků. To je pro náš klub úžasná věc a moc se na jeho práci v klubu těšíme.
Dnes Pavel pohovořil s dětmi a trenéry o problematice tréninku talentované mládeže, příští pátek se už začne s trénováním "naostro". :-)

Poté se hrály partie do klubových přeborů A+B.
Herna byla opět maximálně naplněná, hrálo se osm duelů a začnu béčkem:

Sattler 0-1 Prokop
Nejrychleji ukončená partie se hrála jednoznačně v režii Martina.

Šetina 0-1 Matula
Kuba zkušeně využil chyb Vašíka a rovněž vyhrál naprosto přesvědčivě.

Hronek 0-1 Buček
Zde sice bílý vzdoroval déle, ale proti Mistrovi toho moc nevymyslel. Postupně ztrácel pěšce, figury a logicky nakonec i partii.

Fikejs 0-1 Tajovský Š.
První překvapení se zrodilo až v této partii, kdy Šimon v koncovce těžkých figur poměrně s přehledem prosadil postup volného pěšce.

Zelený 0-1 Keprt
Zde si šli soupeři při opačných rošádách takříkajíc "po krku"! Nakonec toho viděl favorizovaný Tom přece jen více a výhrou završil stoprocentní zisk černých figur.

Je to až neuvěřitelné, ale stejně jako v minulém kole, tak i v tomto, vyhrály výhradně jen černé figury!

V áčku se hrály tři duely:

Krupica 0-1 Petříček
V zahájení se Pavel orientoval lépe a dosáhl prakticky vyhrané pozice. Černý pak mohl jen spoléhat na houževnatý odpor. A byl překvapivě úspěšný, když se mu podařilo vytvořit hrozby bílému králi. Když Pavel chyboval, zakončil Luki partii neodrazitelným matovým útokem.

Kříž 1-0 Hrdina
Až do koncovky poměrně vyrovnaná partie. Pak ale přišlo několik nepřesných tahů černého a pozice se nečekaně rychle zhroutila. Další skvělý úspěch talentovaného Toma!

Matula P. 0-1 Majer J.st.
Vyrovnaná a složitá partie s opačnými rošádami. Bílý si připravil gambitovou variantu a v dvojsečné pozici se orientoval poměrně dobře. Spotřeboval ale hodně času a teprve až v časové tísni se dostal do horší pozice a překročil čas.

Výsledky obou klubáků najdete v přílohách.

Příští pátek se klubové přebory nehrají, bude se pouze trénovat. :-)
Přílohy: Tabulka A Tabulka B
Majer Jiří st. | 11/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2893 | Komentáře(5) |

V kavárně slavíme Martina
Martin na bílém koni Martin na bílém koni přijel letos o den dřív, naopak Martin Hyrš dorazil do kavárny zpožděným vlakem. To mu ale nezabránilo turnaj vyhrát a pak ještě svátek řádně oslavit.
Další pořadí ještě zvýraznilo náskok vedoucí dvojice GP. Druhé místo bral na pomocné hodnocení Honza Slezák před Jarkem Kudláčkem, který se na bednu probojoval i přesto, že občas rozdával figurky.
Pořadí: 1.Hyrš, 2.Slezák, 3.Kudláček, 4.Vitula, 5.Horák, 6.Pešl, 7.Adler, 8.Kropáč, 9.Kolařík.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 11/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2891 | Komentáře |

Mladé pušky opět řádily
Upoutávka Sportovní klub, který nemá mladé pušky, nemá budoucnost. Proto jsme rádi, že naše mladé pušky opět řádily v okresním přeboru. Tentokrát to odnesly Ivančice B s výsledkem 6:2. Jako první končil svoji partii David Němec, který svého soupeře na trojce poměrně rychle přehrál. Nedlouho poté další vítězné body přidal s přehledem hrající Vláďa Pavlík a Filip Svoboda, který svoji partii vyšperkoval vidličkou na dámu. V té době měl na jedničce Vojta Jurásek o figuru víc a dvojice střelců Jakuba Němce ovládala šachovnici. Nebylo pochyb, že i druhý zápas naše déčko v pohodě zvládne. Vůbec nevadilo, že Mirek Bauer vyhranou partii v závěru pokazil a byl rád za možnost věčného šachu. Body v neděli ztrácely staré pušky. Krupa po remízové koncovce D+S proti D+J a hlavně já, když jsem prohrál horší věžovku. Aspoň jsem udělal radost hostujícímu Jiřímu Kočímu, který prý už dlouho nevyhrál :-)
Odkazy: Výsledky
Pavel Matula | 07/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2888 | Komentáře(6) |

Honza Košata mistrem věžovek aneb Béčko šokuje Jezdce
Diváci v kině Sestava domácích potěšila, byla bez titulovaných hráčů, ale ani tak jsme se za favority považovat nemohli - zvláště poté, co se Honza Číhal zhlédl ve snadno vyvratitelné kombinaci, byl hned bez figury a prohrávali jsme de fakto z výkopu.
Držely nás pozice bílými figurami, kde jsme stáli všude dobře - černými ale jen Honza Vitula. Nakonec je to Jarda Kudláček, který jako první svoji převahu na dámském křídle realizuje a za pomoci nastražené taktické pasti srovnává.
Ostatní bílé pozice nám začínají prokluzovat pod rukama, zejména ta Sládkova, kde to původně vypadalo na prudký útok při různých rošádách. Laďa Kudla otevírá h-sloupec spíše pro soupeře a mně se pozice také již nelíbí tak, jako o pár tahů dříve - naštěstí přichází pomoc soupeře v podobě chyceného jezdce.
Kompenzovat se to snaží černí - Pavel Rubeš se dostal z nejhoršího do rovné pozice a Honza Vitula chystá závěrečné taktické údery. Honza Košata se ale stále škvaří v pozici, kde ztratil rošádu a potýká se s chronicky slabým králem.
O osudu více partií nyní rozhoduje rychlost, s jakou Honza Vitula zasadí ten hák. Učinil to rychle a tím dal odpověď dvěma domácím, kteří měli nabídnutou remízu (partie Sládka a Rubeše) a čekali na vývoj ostatních desek. Žádná remíza se tedy nebere a u Sládka to pak bere nečekaně rychlý konec - prohráváme ještě dříve, než vzdá soupeř Vitulovi.
Za stavu 2:2 jsem konečně uplatnil materiální výhodu (při otevřené pozici a mnoha figurách bylo ještě třeba překročit pár klacků pod nohama a o žádný nezakopnout) a současně se mnou končí Laďa Kudla remízou (domácí hráč dává věčný šach, více z toho vytěžit nemohl).
Dohrává se rovná pozice Pavla Rubeše a stále žije Honza Košata - bílý se neodhodlal k žádné oběti a tak nechal Honzu vyřešit problémy za cenu dvou pěšců mínus ve věžovce. Pavlův soupeř stále remízu odmítá, ale spíše čeká na realizaci výhody na jedničce, než aby pomýšlel na více než nerozhodný výsledek. Po asi patnácti zbytečných dalších tazích je smír na pětce přece jen podepsán.
Zápas tedy neprohrajeme a při velkém štěstí jej můžeme i vyhrát, když by tu prohranou koncovku Honza udržel. Úplně nulová ta naděje není - špatný bílý král má problém zapojit se do hry, černá věž je aktivní a bílý navíc s horším časem nevolí nejlepší plán realizace. Vzdálený volňas mu padá, dva pěšci navíc sice zůstali, ale jsou to zdvojení pěšci na sloupci g. Počítač by to možná stále vyhrál, ale domácí hráč si s docházejícím časem na mistra věžovek (který v závěru použil i patový motiv šílené věže) nepřišel. Po zhruba sto tazích na první desce a pěti a půl hodinách boje tedy Béčko bere všechny tři body a udělalo první krok k záchraně.
Přílohy: Zpravodaj KP1 Zpravodaj OP
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 07/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2887 | Komentáře(4) |

Kuřim C 7:1 Zastávka B
obrazek Céčko potvrdilo roli favorita a poměrně jednoznačně porazilo Zastávku B. Bohužel mám většinou co dělat, abych zvládl svoji partii, tak se nestíhám soustředit na ostatní partie, takže přikládám jen soupis událostí. První zvítězil velmi rychle po cca hodině Aleš Krupica. Již v této době měli materiální převahu všichni na šachovnicích 4-8. V této situaci přišla nabídka remízy pro Honzy Slezáka, který svoji pozici hodnotil jako defenzivní bez nějakých možností, tak remízu přijal. Opakovaně přichází také nabídka remízy pro Franty Laštovičky, který ji odmítá. Za nedlouho po Alešovi vítězí Adler, Buček i Mrkos. Na výhru hraji já i Tadeáš Boček a po čase jsme také oba vyhráli. V poslední partii sice Frantovi Laštovičkovi zůstal pěšec navíc, bohužel to byl pěšec krajový, který nešel prosadit. Celkový výsledek tedy Kuřim C 7:1 Zastávka B.
Radovan Smíšek | 07/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2886 | Komentáře(4) |

KP mládeže družstev-úvodní trojkolo
obrazek V sobotu 5.11.se uskutečnilo úvodní trojkolo KP mládeže družstev, ve kterém startuje 16 týmů a hned 4 družstva reprezentují Kuřim.
Jak už to v podobných soutěžích bývá, musejí se nejdříve utkat družstva stejného oddílu mezi sebou a tak úvodní sraz se konal v Kuřimi. Velkým kandidátem na postup do 1.ligy je družstvo Kuřimi C, za které hraje i nejlepší hráč soutěže a oddílová žákovská jednička Vláďa Pavlík a dále pak Martin Prokop, Alice Habinová, Roman Matějů a Ondra Hronek. Tohle družstvo bezpečně vykročilo za postupem, když svá utkání vyhráli 2x5:0 a 4,5-0,5. Dvě výhry má na svém kontě družstvo Kuřimi D, které nastoupilo oslabené o Tomáše Fikejse a Renču Saskovou, ale věřím, že i tohle družstvo bude bojovat v soutěži o přední příčky. V družstvu Kuřimi E a Kuřimi F budeme dávat příležitost novým nadějím. Velkou pochvalu mimo tradičních opor pak zaslouží především Vojta Havel a Jakub Matula, kteří předvádějí v nové sezoně zcela mimořádné výkony.
Další sraz se uskuteční začátkem ledna v Zastávce, kde se dají očekávat již velice těžké a vyrovnané souboje v boji o postup. Do dalšího srazu přezimuje na čele družstvo Kuřimi C viz přiložená tabulka.
Odkazy: tabulka
Pavel Krupica | 06/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2879 | Komentáře(2) |

Zastávka A - Kuřim E 5,5:2,5.
obrazek Čistě žákovské družstvo potrápilo lídra tabulky!
Zhruba po půl roce hráli naši benjamínci znovu mistrák v klubovně Zastávky proti áčku domácích. S potěšením jsem sledoval jak naši za toho půl roku opět šachově vyrostli.

Tom Kříž bojoval stejně jako v pátek na klubáku černými, tentokrát proti Daniele Dumkové vyrovnanou partii. Duel měl i obdobný průběh jako v klubáku s tím rozdílem, že Tom v závěru výhru neviděl. I tak půlka s "dvoulitrem" je jeho dalším cenným skalpem!

Na dvojce Lukášek stál celou dobu partie opticky lépe (pozápasový rozbor jsme nestihli) a nevím po jaké chybě prohrál.

Na trojce se opět zaskvěl Tom Keprt, který porazil silného hosta domácích Jirku Kubíčka.

Alice hrála na čtverce a začala dobře ve svém gambitovém stylu. Zkušený soupeř, než aby vlezl do naučených variant, raději pustil střed. Poté Alča naopak slupla otráveného pěšce a dostala se pod prudký útok a partii prohrála.

Na páté Šimon nedal svému soupeři šanci, sehrál zahájení lépe, pak ho pozičně přehrál, taktikou získal materiál a vyhrál. Super!

Na šestce hrál Vašík bílými. Přehlédl jednotahový odtažec a za figuru ztrácel dámu. Co je platné, že pak vymyslel čtyřtahovou kombinaci(!) a získal ji zpět. V pozici s kvalitou méně pak další hrubkou ztratil figuru a prohrál.

Super výkon podal na sedmičce Kuba Matula. Kuba jde v poslední době hodně nahoru. S bývalým prvoligovým hráčem Karlem Jahnem neudělal chybu a zkušený ligový borec ho přehrál až v jezdcové koncovce. Bravo!

I Pavlík Ševčík podal kvalitní výkon bez hrubé chyby. Dojel jen na to, že podcenil vazbu jezdce, které sice nešlo hned využít, ale až v dalším průběhu partie. Jinak Pavlík hodně viděl, hrál pomalu a i dobře pozičně.

Takže i v druhém zápase OP mě děti opět velmi potěšily!
Majer Jiří st. | 06/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2878 | Komentáře(3) |

Pátek v klubovně.
obrazek V tréninku pokročilých jsme se zaměřili na technické i praktické věžovky.
Po tréningu většina mladých pokračovala hraním partií do klubových přeborů A+B.
A v konfrontaci s dospělými si nevedli vůbec špatně.

V áčku opět dominovaly černé figury:
Číhal 0-1 Pavlík
Honza získal pěšce a zdálo se že míří za druhým vítězstvím v přeboru. Jenže Vláďovi se podařilo získat volný sloupec a po dalších nepřesnostech bílého nakonec i partii v jezdcové koncovce.

Kudláček 0-1 Kříž
Jara mladého soupeře postupně přehrál, ale přehlédl snad poslední možný taktický špek soupeře a ztratil figuru. Tom i když s problémy nakonec partii vyhrál.

Kudla 0-1 Krupica P.
Zde na rozdíl od předchozích "klikařů" se černý propracoval k výhře zaslouženě. V závěru sice přehlédl soupeřův hák, ale pozice byla už natolik dobrá, že mohl kontrovat protihákem.

Rovněž v béčku se dařilo vůdcům černých figur:
Sattler 0-1 Šetina
Vašík už je šachově trochu jinde než Dan a tak partie měla jednoznačný průběh.

Matula 0-1 Fikejs
Poměrně vyrovnaná partie, rozhodlo se až ve věžovce, kde se Tom orientoval lépe.

Tajovský 0-1 Habinová
Alice už v zahájení vyrobila hrubku a ztratila figuru. Jenže Šimimu se nedařilo rozehrát figury a převahu uplatnit. Když už to vypadalo na remízu, vyrobil zase hrubku bílý a předpokládaný výsledek zcela otočil.

Buček 1/2 Zelený.
Jediný zisk bílých figur pátečního večera!
Mistr získal kvalitu, ale proti stále lépe hrajícímu soupeři výhodu nedokázal využít a partie skončila remízou.
Majer Jiří st. | 05/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2877 | Komentáře |

V kavárně chybí reportéři
Chybí reportéři Když jsem minulý týden neviděl žádnou zprávu z kavárny (ani ve sloupku vpravo), myslel jsem si, že se zkrátka pro malou účast nehrálo. Chyba lávky - ono se hrálo, dokonce v osmi, ale nikdo se neobtěžoval nic napsat. Pochopím, že sem nebude psát Mistr ani Luboš, nechtějme to ani po Jirkovi Kropáčovi (který navíc minulý týden skončil překvapivě s nulou), ale ostatní by se nad sebou mohli zamyslet.
Výsledky 27.10.: 1.Horák, 2.Slezák, 3.P.Sádlík, 4.Kudláček, 5.Hrdina, 6.Adler, 7.Buček, 8.Kropáč.
Tento čtvrtek se pořadí řádně přeházelo - Jirka Kropáč se vzpamatoval a bral bronz, jeho poslední místo převzal Luboš, který odevzdával dámy a bral si vlastní pěšce. Vlivem úbytku dvou minut se propadl i Broněk Horák. Vepředu to bylo vyrovnané, takže mi vítězství překvapivě nepřekazily ani dvě "knedle".
Výsledky 3.11.: 1.Pešl, 2.Kudláček, 3.Kropáč, 4.Hrdina, 5.Slezák, 6.Kolařík, 7.Horák, 8.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 04/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2876 | Komentáře |

Přebor Moravy a Slezska-závěrečné vyhodnocení
obrazek Letos jelo na Mistrovství Moravy a Slezska rekordní počet 22.dětí a to nebylo pro trenérský sbor úplně jednoduché zvládnout. Přesto si troufám tvrdit, že letošní Kouty byly zatím ty nejlepší ze všech ročníků a velikou zásluhu na tom mají všechny děti a hlavně starší chlapci, kteří se v roli zkušených harcovníků pomohli postarat společně s trenéry o nováčky. Velkou pochvalu zaslouží i paní Hronková, která pomáhala v roli opatrovatelky a utěšovatelky.
V kategorii H+D10 se od začátku na předních místech usadila hned trojice našich chlapců. Zatímco Šimon Tajovský se v popředí udržel až do konce a bezpečně si zajistil celkovým 4.místem a ziskem 6,5bodu postup na MČR, tak Ondra Hronek tuhle pozici ještě nezvládl. Škoda, že Ondra zejména v 6 a 7kole nezkrotil svoji rychlou ruku. V posledním kole už sice jen zvolnil tempo, ale povinnost vyhrát mu až příliš svazovala ruce. Třetím bojujícím na čele byl benjamínek Vašík Šetina, který už v 7letech hraje krásné šachy. Vašík má vše teprve před sebou a já věřím, že tyto cenné zkušenosti prodá na MČR dětí do 8.let. Velkou pochvalu však zaslouží i ostatní děti. Pavel Ševčík, získal krásných 5,5b a naznačil, že v příštím roce může dost vážně bojovat v této kategorii o postup na MČR. Po nevydařeném začátku měl parádní konec Otík Prokop, který doslova raketově rostl výkonem zápas od zápasu. Kryštof Šišák naznačil své možnosti, ale o několik bodů se připravil moc rychlou hrou. U všech dětí vidím velkou perspektivu a pokud budou trénovat a jezdit pravidelně na turnaje, tak si myslím, že o nich brzy uslyšíme a i oni budou vozit z akcí nějaké medaile.
V kategorii H+D12 bylo naše zastoupení poněkud slabší, ale o to více výkony našich velice příjemně překvapující. Raketově vstoupila do turnaje Alice Habinová, která se nebála ani nejvýše nasazených kluků a držela se do pátého kola na špici turnaje. Druhá půlka turnaje už Alici tolik nevyšla přesto její herní projev byl velice kvalitní a ukázala, že už brzy může být naší oporou v mládežnických družstvech. Velice dobrý start do turnaje měl i Tomáš Fikejs. Tomáš už umí zahrát velice kvalitně, ale má jednu velkou vadu a to, že hraje až příliš rychle a dělá zbytečné hrubky. Moc hezky zahrál Vojta Havel a patřil k velice příjemným překvapením a nakonec zahrál zatím asi svůj nejpovedenější turnaj.
Tolik zatím o mladších kategoriích. Jsem rád, že nikdo nezklamal a naopak všichni potvrzují výkonnostní vzestup. Starší kategorii vyhodnotím v druhé části článku, který uveřejním do konce týdne.
Odkazy: H10 H12
Pavel Krupica | 03/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2875 | Komentáře |

Nové Fide k 1.11.2016- Na klubový trůn se vrací FM Majer Jiří!!!
Upoutávka Do listopadového Fide Ela jsou započítány úvodní kola 2.ligy mužů, úvodní kolo KP mužů a 1.liga mládeže. Staronovou jedničko se stává FM Majer Jiří mladší!!

1 FM Majer Jiří ml. 2205 (+15)
2. KM Tajovský Martin 2204
3. KM Košata Jan 2132 (-17)
4. KM Majer Jiří st. 2031 (-3)
5. KM Habina Martin 1995 (+3)
6. KM Sládek Vladislav 1977 (-7)
7. Křena Bohuslav 1971 (-8)
8. Horák Bronislav 1967 (-4)
9. Kudláček Jaroslav 1931 (-4)
10. Vitula Jan 1918 (+10)
11. Kudla Vladimír 1916 (0)
12. Rubeš Pavel 1908 (-9)
13. Krupica Pavel 1905 (-9)
14. Číhal Jan 1870 (+3)
15. Laštovička František 1853
16. Boček Tadeáš 1801
17. Krupica Aleš 1769
18. Pešl Jan 1764 (-6)
19. Pavlík Vladimír 1761 (-32)
20. Matula Pavel 1716
21. Němec David 1698 (-27)
22. Snášel Michal 1676
23. Němec Jakub 1640 (+46)
24. Petříček Lukáš 1571 (+2)
25. Sádlík Pavel 1542
26. Keprt Tomáš 1517 (+34)
27. Křivánek Jakub 1496 (-16)
28. Kříž Tomáš 1432 (-19)
29. Svoboda Filip 1450
30. Bauer Miroslav 1397 (+16)
31. Matějů Roman 1326
32. Liška Martin 1324
33. Habinová Alice 1272 (+20)
34. Tajovský Šimon 1159 (+74)
35. Tajovská Kateřina 1106
Pavel Krupica | 01/Nov/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2871 | Komentáře |

Mistrovství Moravy a Slezska před posledním kolem
Upoutávka Před posledním kolem jsou kostky jednoznačně vrženy. V kategorii H+D10 má k postupu nakročeno Šimon Tajovský, kterému výhra a pravděpodobně i remíza v posledním kole zajistí postup. Velkým aspirantem na postup je i Ondra Hronek, který však musí vyhrát a bude čekat, jak dopadnou ostatní hráči bojující o postup.

V kategorii H+D12 bojují o solidní umístění Alice Habinová s Tomášem Fikejsem. V kategorii H+D14 se nás boje o postup také již netýkají a o slušné umístění se ve vzájemném souboji utkají Tomáš Keprt s Lukášem Petříčkem. V kategorii H+D16 po třech výhrách v řadě míře za postupem Vláďa Pavlík, kterému výhra postup zajišťuje a pravděpodobně mu k postupu bude stačit i remíza.

Starší kluci se dnes účastnili bleskového turnaje, kde hned od začátku exceloval Tomáš Kříž, který se probojoval do elitní skupiny velmistrů a mezinárodního mistra (viz přiložené foto ze sedmého kola) a nakonec skončil na velice slušném místě 18. místě ze 78 účastníků.

Držte nám palce v posledním kole.
Přílohy: Kříž-Kislinsky Velmistři Sedmé kolo
Pavel Krupica | 29/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2870 | Komentáře(4) |

Mistrovství Moravy a Slezska za polovinou
Upoutávka Mistrovství se přehouplo do své druhé poloviny. Dnešní utkání začaly výborným raním kolem, kdy se nám podařilo získat zatím nejvíce bodů. Odpolední kolo pak bylo méně úspěšné, ale to souvisí s tím, že většina našich hráčů se pohybuje v horní polovině tabulky.

Nejúspěšnější kategorií je zatím H+D10, kde postupové příčky atakují hned tři hráči (Ondra Hronek, Vašík Šetina a Šimon Tajovský). V kategorii H+D12 pokračuje v senzačních výkonech Alice Habinová, která úspěšně drží krok s nejlepšími chlapci Moravy a Slezska. I přes prohru v 5. kole se pokusí o postup zabojovat Tomáš Fikejs. V kategorii H+D14 skvěle hraje Lukáš Petříček, ač věkově patří do nižší kategorie, atakuje postupové příčky. V dalších kolech se budou snažit oživit své postupové naděje oba Tomášové (Keprt a Kříž). V nejstarší kategorii se většina našich hráčů drží na padesáti procentech a i zde věříme, že se nám podaří získat alespoň jedno postupové místo.

Všichny děti jsou spokojeny a užívají si skvělý turnaj.
Přílohy: Rozbor Zápasy Snídaně
Pavel Krupica | 27/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2869 | Komentáře(3) |

Mistrovství Moravy a Slezska po třetině
obrazek Po první třetině se nám stále daří dodržovat cca 50% zisk bodů. To považujeme za velmi vysoké.

V kategorii H+D10 zatím neohroženě kráčí za postupem Ondra Hronek, který drží stoprocentní zisk. Velice slušně rozehraný turnaj má i Vašík Šetina ziskem 2,5 bodu a i přes prohru se silným hráčem myslí na postup i Šimon Tajovský. Pozitivní je, že v této kategorii mají všichni naši hráči už nějaký bodík.

V kategorii H+D12 se nám daří. Stoprocentní zisk si drží Alice Habinová a k postupovým metám má namířeno i Tomáš Fikejs ziskem 2,5 bodu. Překvapením jsou výkony Vojty Havla. I zde mají všichni nějaký ten bodík.

V kategorii H+D14 došlo ve třetím kole na prestižní kuřimský souboj Petříček - Kříž, který skončil neméně překvapivým výsledkem - smírem. Celkově vyzdvihuji bojovnost našich dětí v této nelehké kategorii.

V kategorii v H+D16 se těšíme na odvážnější hru našich mladíků. Cenné půlbody získali zejména Pepa Zelený a Martin Prokop.

Děti dnes večer hrály bowling. Na pátek jsme domluvili prestižní fotbalový zápas proti Lokomotivě Brno.
Pavel Krupica | 26/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2867 | Komentáře |

Mistrovství Moravy a Slezska
Upoutávka Od 25.10-30.10 se uskuteční v Koutech nad Desnou mistrovství Moravy a Slezska mládeže.
I letos překoná výprava z Kuřimi historický rekord v počtu účastníků, když loňský rekord 19.dětí navýšíme na letošní účast 22.dětí z Kuřimi. Tímto počtem se řadíme téměř mezi nejpočetnější výpravu. Pevně věřím, že se bude dařit našim dětem i za šachovnicí a vybojujeme i nějaké postupy na březnové MČE. Mezi již postupující Davida Němce a Lukáše Petříčka(na Moravě bude hrát o kategorii výš),patří mezi adepty na postup zejména v H16 Vladimír Pavlík a v kat H10 Odra Hronek a Šimon Tajovský. O postup bude chtít bojovat i v kat H14 Tomáš Kříž a Tomáš Keprt. Věřím, že minimálně dva postupy se uhrát podaří, tři budou vynikající a čtyři a více bude neskutečné.
V příloze doplňuji odkaz na výsledky a podrobné informace o průběhu budeme informovat po každém dnu. Probíhá i tipovací soutěž o čokoládu.
Kolik bodů uhrají děti z Kuřimi po 1.kole?
Jen dodám, že historický rekord je 10bodů. Letos na první kolo máme nasazených 1.dětí tak podle papírových předpokladů by měl být rekord vyrovnán. Uzávěrka soutěže je v úterý 2510 v 15h.
Odkazy: H+D10 H+D16 H+D14
Pavel Krupica | 24/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2865 | Komentáře(5) |

Áčko prohrálo 4,5:3,5 s Durasem B.
Upoutávka Druhé kolo druhé ligy - stejný výsledek.
Soupeř byl opět hratelný, znovu nám chybělo to zápasové štěstíčko. Nejprve jsem ještě v zahájení nabídl remízu Pepíkovi Hladíkovi a věděl že bude přijata. Oba k sobě chováme vzájemný respekt. Nabídka smíru bývá nakažlivá, takže se přidal i vedle hrající Broňa a stav byl 1:1.
Další dvě remízy jsme zaknihovali na prvních dvou šachovnicích. Jirka a Honza po nabídkách domácích hráčů remízu přijali. Stav 2:2. Ve výborné formě hrající Ivan Markovič obětoval kvalitu za útok na krále a zcela nejasnou pozici. Remízu nabídl i Honza Vitula na 7. desce. Černými stál trochu hůře, ale soupeř měl zase horší čas, takže nabídku akceptoval. Stav 2,5:2,5. Na osmičce měl svou premiéru za áčko Vláďa Pavlík. Svému soupeři dlouho vzdoroval, a až v závěru časovky chyboval, tím že neřešil hrozby aktivním postavením figur. Stav 3,5:2,5 pro domácí. Pak krásně vyhrál Ivan Markovič a bylo srovnáno na 3,5:3,5.
O osudu zápasu tedy rozhodovala poslední partie Pavel Krupica - Petr Zuziak. Napínavá partie se po nepřesnostech na obou stranách dostala až do podle Aljechina takzvané 4. fáze, kdy při věžích oba staví dámu a kde platí pravidlo, že kdo první dá šach vyhrává. Pavel sice stavěl dámu jako první, ale soupeř stavěl dámu se šachem a to rychle partii rozhodlo.
Takže jsme opět prohráli nejtěsnějším rozdílem a nezbývá než doufat, že bude platit: Do třetice všeho dobrého! :-)
Přílohy: Ivan vítězí! Poslední partie
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 23/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2864 | Komentáře |

Pátek na Domečku.
obrazek V kroužku pokročilých jsme vyřešili dvě studie a poté rozebrali partii Toma Kříže z 1. ligy mládeže.
Poté se hrály partie do klubových přeborů.
B skupina:
Fikejs 1-0 Sattler
Zde byl rozdíl ve výkonnosti značný a navíc Dan sehrál partii opět jako bleskovku.

Šetina 0-1 Buček
Mistr sice jak je jeho zvykem, odtahal nejvíce tahů dámou, ale dělal bílému problémy, které Vašík nevyřešil.

Ostatní partie už byly vyrovnané.

Prokop 1-0 Hronek
Ondra nehrál vůbec špatně a Martin soupeře trochu podcenil. Nakonec se hrála koncovka J+3pěšci-V+3pěšci. Zde na výhru mohl hrát pouze černý, ovšem za předpokladu, že si nenechá dát vidličku. Jenže nechal a tak vyhrál se štěstím Martin!

Matějů 0-1 Keprt
Tom už v zahájení při svém králi v centru, optimisticky otevřel hru. Roman místo aby "opovážlivce" ztrestal, mu naopak pomohl se dovinout. :-) Nakonec převahu v koncovce Tom (byť s potížemi) realizoval.

V áčku se hrály dvě partie:

Číhal 1-0 Petříček
Dle mého názoru černý v zahájení hru nevyrovnal. Nicméně začal útočit na dámském křídle a přehlédl, že mu hrozí odchyt dámy. To ho stálo materiál a další odpor byl sice dlouhý, nicméně bez šance na záchranu.

Pavlík 1/2 Kříž
No tak v této partii se schylovalo k překvapení, když Tom ve střední hře získal čistou kvalitu. Vláďa měl naštěstí dvojici střelců a pevnou pozici, takže remízu udržel.

Příští pátek je volno a pokračovat se bude až za 14 dnů.
Majer Jiří st. | 21/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2862 | Komentáře |

Z kavárny domů nespěchejte
Nespěchejte Kavárna začala rozdělováním soupeřů "já si beru Jirku... a já Honzu", které vlastně nic nevyřešilo, protože hráčů obou jmen se sešlo víc.
Poté začal turnaj připomínat soutěž o to, kdo nejvíc spěchá domů. Přání Honzy Slezáka skončit brzo chtěl Pavel Sádlík vyslyšet tím, že partii bez hry vzdá - to jsme mu ovšem v rámci fair play zakázali a on nakonec celý turnaj vyhrál. Moje partie s Pavlem měla zajímavý závěr - nejprve byl Pavel vyhraný, pak to pokazil a nechal si utéct pěšce, nabídl v již horší pozici remízu a já nechtěl v domnění, že visící praporky se jeho přemýšlením již srovnaly. Nebyla to pravda, ale nikdo nic nereklamoval až do doby, kdy byly dole obě fangle - takže stejně remíza.
Daleko bolestivější ztráta půlbodu ale přišla v posledním kole s Honzou Kolaříkem - nevidím jednotahový mat a tak mu stíhám pouze vysbírat figurky, což vzhledem k vyrovnanosti turnaje činilo rozdíl tří míst v pořadí. Možná také proto, že se očekával jiný výsledek partie, nasadili hráči svému spěchání korunu a nechali v kavárně nerozebraný bank. Příště si tedy někde mezi figurkami musí najít Pavel 40 peněz a Honza Kolařík 25.
Pořadí: 1.P.Sádlík, 2.Kolařík, 3.Kropáč, 4.Kudláček, 5.Pešl, 6.Slezák, 7.Hrdina.
Protože spousta lidí neví, kdy se co hraje, je v kavárně vytištěný časový harmonogram. Ona ta záložka Právě se hraje není na těchto stránkách pro srandu králíkům a nebylo by vůbec od věci tam doplnit například i soutěže mládeže.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 21/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2861 | Komentáře |

Darda pro béčko na uvítanou v KP1
Jediní dva půliči I když hostující Univerzita nenasadila svoji hvězdu na první šachovnici, byla výrazným favoritem i proto, že my jsme šetřili ještě více hráčů. Jako první se do problémů dostal Jarda Kudláček - centrální pěšci soupeře úplně zmrazili jeho pozici a nezbylo než za ně dát figuru. Pak už se partie ubírala směrem typickým pro tyto pozice - silnější strana mění a vznikne beznadějná koncovka.
Martin Hyrš dopadl vlastně podobně - jen v opačném pořadí akcí. Nejprve si bílý udržel výhodu do koncovky a tam se jeho (opět centrální) pěšec stal neřešitelným. Honza Vitula si postavil dámu poněkud mimo hru, ale nebylo vidět, jak by měla být chycena. Pak to vyšperkoval obětí věže (kterou by při přijetí oběti dobíral vyšachováním zpět), ale pak se asi projevil nesoulad jeho figur a je z toho třetí bod pro hosty.
Nelíbila se mi ani pozice Honzy Číhala - ne kvůli chybějícímu pěšci, ten šel kdykoliv dobrat zpět, ale hlavně kvůli nevyvinutému tmavopolnému střelci. Po dokončení vývinu nabízí remízu, kterou soupeř přijímá spíše s ohledem na stav zápasu - určitě to proti Honzovým šesti minutám na hodinách (naštěstí s přídavkem) mohl zkoušet.
Já jsem problém centra úspěšně vyřešil a osudu Jardy s Martinem se vyhnul, ale v otevřené pozici ve střední hře jsem si z hrozící pěšcové vidličky ustoupil tak špatně, že figura šla vyšachovat. Zbytek partie už byl jen pokusem, jestli se nepodaří vynutit výměny zbylých pěšců. Honza Košata sice dokončil vývin dříve než soupeř, ale asi se toho nedalo využít a v zajímavé pozici přehlédl oběť dámy, po které soupeř získal materiál zpět a vyrobil v táboře bílého mnoho slabin.
Za stavu 0,5:5,5 dohrává Pavel Rubeš dámskou koncovku s pěšcem méně a horším časem, což se také projevilo - dopustil vynucení výměny dam a pěšcovka už se moc dlouho hrát nemusela. Jediný, kdo mohl pomýšlet na výhru, byl Laďa Kudla, protože někteří bílí pěšci byli slabí a zdáli se snadným soustem. Za pomoci postouplých volňasů ale bílý uhájil v koncovce remízu. Celkový výsledek tedy zní 1:7.
Přílohy: Zpravodaj KP1 Zpravodaj OP
Odkazy: Fotky KP1 Fotky OP
Jan Pešl | 17/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2857 | Komentáře(1) |

Kavárna na výletě: Kuřim "C" vítězí v Ivančicích
Ivančice Kavárenská sestava posílená o Tadeáše vyjela na výlet do dalekých Ivančic do jejich obrovského Střediska volného času. Jenom škoda, že tam nemají vyřešené lépe parkování. Po zvládnutí nastavení digitálních hodin (letos se i okres hraje s přídavkem) velice rychle vyhrává právě Tadeáš, který přešel do koncovky s pěšcem víc a soupeři nedal šanci. U ostatních se teprve řešil přechod ze zahájení do střední hry. Odmítám nabídku remízy, hlídám si prostorovou převahu a sleduji ostatní šachovnice (foťák jsem bohužel nechal doma). Zpestřením je určitě tradičně Franta Laštovička, který (ulakomiv pěšce) zanedbává vývin a rázem mu soupeř hrozí matem. Elová převaha kuřimáků se postupně začíná projevovat a kromě Honzy Slezáka (který veškerý prostor na šachovnici přenechal soupeři) všichni vypadají lépe. Jirka Hrdina zkušeně využívá pěšáka víc a protlačuje ho až do dámy, Buček provádí mistrovské tahy a za této situace již musím vzít opakovanou nabídku remízy od soupeře (totálně zablokovaná pozice - plná sestava figur, na šachovnici scházel pouze můj kůň a soupeřův střelec). Pak však Luboš Adler přichází o věž, naopak Franta realizuje zvrat v partii a nervy ještě napíná Pavel Sádlík (neviděl jednoduché dobrání nepřátelské figury a místo toho realizoval přechod do věžové koncovky s pěšcem víc - tady však už postupoval nekompromisně).
Kavárníci zvítězili 5,5:2,5 a snad nám to vydrží i příště :-)

P.S. Jirka Hrdina dorazil do Ivančic na kole, míjeli jsme ho autem cestou tam i zpět.
Odkazy: Výsledky OP
Jan Kolařík | 16/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2856 | Komentáře(2) |

Kuřim E 3:5 Lokomotiva Brno J
obrazek Zápasy Éčka nejsou o tom, abychom vyhrávali zápasy, ale aby se mladí učili šachy. Přesto to dlouho vypadalo, že zápas vyhrajeme. :-) Nejprve jsme šli do vedení zásluhou Toma Kříže, který porazil trenérskou ikonu jihomoravské mládeže Mirka Hurtu. Tome bravo! Na dvojce tlačil svého soupeře Lukáš Petříček, ale za rozhodnutého stavu s pěšcem více dal partii za remízu. Objektivně by se ale čtyřvěžovka těžko vyhrávala. Na trojce Tom Keprt hrál s nebezpečným Míšou Kurešem a zahájení se mu bílými nepovedlo. Míša pak získal materiál a vyhrál. Alice na 4. šachovnici obětovala pěšce a dostala se až do přivyhrané čtyřvěžovky. Neměla ale trpělivost najít vyhrávající pokračování a koncovku ještě prohrála. Na páté Šimon z počátku stál špatně, ale kupodivu s postupem času začal svého soupeře přehrávat až do vítězného konce. Bravo! Vašík ve střední hře chyboval a ztratil figuru. Vynalézavou hrou ale srovnal a až když měl kvalitu navíc a sahal po výhře, skočil na průhledný špek a partii prohrál. Škoda, zde se výsledkově lámal zápas.
Přesto chci Vašíka pochválit za předvedený výkon. Na sedmičce ztratil Kuba materiál a v koncovce prohrál. V poslední partii Míša Buzáš získal jediný volný sloupec a mohl hrát na výhru. Nevěděl ale jak a soupeř postupně vyrovnal a partie skončila remízou, což i tak je Míšův úspěch. Celkem jsme tedy prohráli s favoritem 3:5, ale mohlo to být i obráceně.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 16/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2855 | Komentáře |

Demolice- Sokol Tišnov B-ŠK Kuřim D 1-7
obrazek Po loňském sestupu mladého družstva z KP2 nemohl být pro letošní sezonu ani jiný cíl než rychlý návrat do KP2 a start se povedl více než znamenitě.
Do Tišnova odjelo družstvo s pěti účastníky ME mládeže v Praze i s trenérem a 2.náhradníky. Domácí nastoupili ve velice kombinovaní sestavě, ale hosté hned od začátku drží otěže utkání jasně v rukách. První vyhrává kapitán, když soupeř po 4.odehraných tazích prostě dále hrát nechtěl, tak partii vzdal a raději šel na pivo. Pak dostává nabídku Filip Svoboda a jelikož se necítil ani on hrát nějaké dlouhé utkání tak nabídku přijal. Skore navyšuje David Němec a Vláďa Pavlík, kteří své soupeře bezpečně přehrávají a minimálně zápasový bod pojišťuje Roman Matějů. Po dvou hodinách hry tedy vedeme 1-4 a poslední tři utkání držíme vyhrané pozice pouze Vojta Jurásek stojí trošku hůře, ale soupeř se dostal do složité pozice a v časové tísni nechává stát věž a je rozhodnuto. vzápětí navyšuje skore Mirek Bauer a vysoké výtězství pečetí další výhrou Jakub Němec.
Celkové hodnocení je potěšující vyhrávají všichni hréči základní sestavy a dvě ztráty v podobě remíz mají na svědomí náhradníci.
Odkazy: výsledky
Pavel Krupica | 16/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2854 | Komentáře |

Na Domečku začaly klubové přebory A, B.
obrazek Po tréninku pokročilých jsme zahájili 1. kolem oba klubáky současně. Takže v místnosti bylo sice našlapáno, ale i ta správná šachová atmosféra. Co bych zastíral, moje trenérské i funkcionářské srdíčko se skrytě tetelilo blahem. :-)
Pohledem na výsledky by se dalo říci, že to byl černý den bílých figur. Bílými hráči uhráli jen dvě remízy a 6x prohráli. Pak si říkám, že Alča přece vyhrála bílými nad Danem?! No jo, to jsem neuhlídal, zde si soupeři vyměnili oproti losu barvy. Ale nemyslím, že by to dopadlo jinak. Zde byl rozdíl ve výkonnosti dosti velký. Alča patří společně s Tomem Keprtem, Mirkem Bučkem a Martinem Prokopem k favoritům klubáku B.

Habinová Alice 1-0 Sattler Dan
Dan by měl zpomalit a vzít si z Alice příklad. Ta makala a nenechala nic náhodě.

Matula Jakub 0-1 Zelený Pepa
Pepa i když je Zelený, tak zelenáčem v šachu už rozhodně není. :-) To prokázal s Kubou v koncovce, kde na vazbu získal figuru a vzápětí celou partii.

Tajovský Šimon 0-1 Prokop Martin.
Šimi v zahájení nestál špatně, ale pak přišel zkrat v podobě oběti figury na b5, kdy za figuru moc neměl. Sice to na první pohled vypadalo nebezpečně, ale nebylo.

Hronek Ondra 0-1 Keprt Tomáš.
Zde bych Ondrovi, stejně jako u Dana vytkl rychlou hru. To opravdu nejsou rapidy a s tím by na Moravě neuspěl. S tímto tempem neměl s Tomem šanci na úspěch.

Šetina Vašík 1/2 Matějů Roman
To naopak Vašíka musím pochválit. Složité pozice trpělivě počítal a vyplatilo se! Zkušenému Romanovi odolával a nakonec udržel i věžovku s pěšcem méně. Postavil pevnost a pak vynutil přechod do remízové pšcovky. Bravo!

V áčku se omluvili z prvního kola hned 4 hráči, takže se hrály jen tři partie:

Pavlík Vladimír 1/2 Matula Pavel.
Dáno za remízu prakticky po zahájení. Vláďa přišel pozdě, Pavel zase musel brzo odejít... :-)

Kříž Tom 0-1 Majer st.
Tom v zahájení nezvolil správný vývin figur a záhy se dostal do problémů. Útok sice odrazil, ale jeho pozice pak vykazovala spoustu slabin. Toho "Nejzkušenější" pak zkušeně (jak jinak) využil přechodem do vyhrané pěšcovky.

Petříček Lukáš 0-1 Hrdina Jirka
Jirka překvapil soupeře 2x taktickým úderem a měl celou partii navrch. I když zrovna koncovku věží a nestejných střelců s pikem navíc vyhrát nemusel. :-)

Tolik můj zběžný pohled na dnešní dění v klubovně.
Majer Jiří st. | 14/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2853 | Komentáře |

Kavárna 13.10.2016 - těsné vítězství křivou variantou
Trochu křivá varianta Účast nám nějak upadla, i když v televizi nebyl pokud vím žádný fotbal. Ještě že se po dlouhé době objevil Jara Mrkos. I tak jsme to stihli sehrát dvoukolově přes veškeré snahy o zdržování - někteří striktně odkládali rozehrání druhého kola po dohrání prvního, jiní telefonovali na chodbě, další nadávali na okresní soupisku.
Výsledkově se turnaj stal mým soubojem s Jardou Kudláčkem. V první partii začal Jarda v koncovce s docházejícím časem chybovat jako první, aby se to pak obrátilo, jeden pěšec mi utíkal a navíc spadl praporek. Tak jsem vymýšlel, co zahrát v odvetě, a vzpomněl jsem si na mírně křivou variantu, kterou na mne použil jeden ze soupeřů kdysi v Pardubicích - Jarda správnou odpověď nenašel.
Kromě vzájemných partií každý z nás utrpěl jednu další nulu a tak rozhodovalo, kdo ten bod komu odevzdal - Jarda Lubošovi Adlerovi a já Jarovi Mrkosovi. Luboš udělal o bod víc, což mne posunulo na první místo.
Celé to ale mohlo dopadnout totálním výsledkovým patem. Když by v poslední partii večera Jara Mrkos býval porazil Jirku Kropáče, žádné pomocné hodnocení by o prvním místě v turnaji rozhodnout nedokázalo a navíc by zbývající čtyři hráči skončili se stejným skóre - to fakt nevím, jak bychom to rozsukovali. Jenže vyhrál Jirka a těchto problémů nás ušetřil. I tak se tato kavárna zapíše do historie rekordní dírou mezi sousedními pozicemi (3,5 bodu mezi druhým a třetím místem).
Pořadí: 1.Pešl, 2.Kudláček, 3.Kropáč, 4.Slezák, 5.Adler, 6.Mrkos.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 14/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2852 | Komentáře |

Áčko těsně prohrálo.
Upoutávka Z počátku to vypadalo na nakládačku, protože jsme rychle prohrávali 0:2, kdy jsme na 2. a 6. desce neudrželi černé figury. Za tohoto stavu, měl Slávek Křena nabídku na remis. Rozhodnutí jsem nechal na Slávkovi a pak hořce litoval. Prokoučoval jsem tak zápasovou remízu. :-(
Ivan bílými soupeře přejel a Jirka překvapivě srovnal! Pak jsme šli dokonce do vedení zásluhou Honzíka Vituly na osmičce. Tou dobou jsem už stál na prohru. V taktické zápletce soupeř viděl víc, takže srovnáno 3:3. Ve zbylých dvou partiích jsme stáli hůře, ale Martin převedl partii do věžovky, která byť s pikem méně byla remízová. To v partii u Slávka se děly věci. Soupeř ho přehrál, ale měl málo času a dokonce zapomněl zmáčknout hodiny a vzpamatoval se, až když ho od prohry na čas dělily jen sekundy. Nechtěl bych být v kůži kapitána hostí, který byl v tu chvíli na zhroucení. :-) Těsná prohra 3,5:4,5 mrzí, na druhou stranu tři výhry našich čekal málokdo.
Přílohy: Martin bojuje.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 09/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2848 | Komentáře |

Klubové přebory rozlosovány.
obrazek Včera po tréninku pokročilých byly rozlosovány klubové přebory A + B.
Plánovaný klubový přebor C se teprve chystá.Áčko:
1. Hrdina Jiří
2. Pavlík Vladimír
3. Kříž Tomáš
4. Číhal Jan
5. Matula Pavel
6. Krupica Pavel
7. Petříček Lukáš
8. MJS
9. Kudláček Jaroslav
10. Kudla Vladimír

Béčko:
1. Šetina Václav
2. Buček Miroslav
3. Sattler Daniel
4. Matula Jakub
5. Tajovský Šimon
6. Hronek Ondřej
7. Keprt Tomáš
8. Prokop Martin
9. Zelený Josef
10. Habinová Alice
11. Fikejs Tomáš
12. Matějů Roman

Hraje se v pátky od 17 hodin na Domečku.
Majer Jiří st. | 08/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2847 | Komentáře |

Kavárna 6.10.2016 - klíčové slovo je Včas
Včas Michael Vašek se naučil do kavárny chodit včas, daří se mu a vyhrává jeden turnaj za druhým. Když by mu ovšem Honza Kolařík včas zareklamoval spadlý praporek (a ne až o několik tahů později s holým králem, kdy už to bylo pouze za půlku), nebylo by to vítězství tak jasné.
Podobný problém má Jarda Kudláček - ten s reklamací času otálel tak dlouho, až jsem zareklamoval sám, že jsou dole obě fangle.
Proti Honzovi Kolaříkovi jsem musel vykrást okolní šachovnice. Kavárenská pravidla sice povolují stavět místo dámy obrácenou věž, ale to jaksi nepomůže, když potřebujete stavět druhou a dokonce i třetí dámu v pozici se všemi těžkými figurami stále na desce.
Honza Slezák se ocitl pod útokem Ladi Sádlíka, aniž by za to měl jakoukoliv materiální kompenzaci. Jenže problém zůstává stále stejný - dotáhnout k bodu vyhrané pozice.
Pořadí: 1.Vašek, 2.Kudláček, 3.Hrdina, 4.Kropáč, 5.Pešl, 6.Buček, 7.Slezák, 8.Kolařík, 9.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 07/Oct/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2846 | Komentáře(1) |

Kavárna 29.9.2016 - Jarda rozdává a Michael slaví
Slavíte svátky? Míša Vašek zavádí v kavárně novinky - už se neslaví jen narozeniny, ale i svátky. Tedy jestli nějaký svátek vůbec měl - v kalendáři totiž píšou Michal a ne Michael.
Důvod k oslavě ale určitě měl, zejména po souboji s Jardou Kudláčkem. Pozice vypadala na pohled zajímavě, než diváci zjistili, že má Míša už ze zahájení figuru míň. O pár minut později se ale naskytl úplně jiný pohled na šachovnici - Jarda dámu nemá, Míša ji má a staví několik dalších. Jarda totiž měl (nejen v této partii) nějakou rozdávačnou náladu.
Obrat v této partii přeházel prvních pět míst. Při opačném výsledku by umístění obou aktérů (první a páté místo) bylo prohozené a mně by lepší Sonnenborn pomohl o dvě místa před Honzu Slezáka a Juru Hrdinu. Mezi těmito dvěma jsme nakonec museli použít asi čtvrté pomocné hodnocení (body stejně, vzájemné zápasy ve třech stejně, Sonnenborn stejný - ten ze souboje odpálil mne a tak jsme pak ještě použili vzájemný zápas ve dvou, který zněl pro Honzu).
Pořadí: 1.Vašek, 2.Slezák, 3.Hrdina, 4.Pešl, 5.Kudláček, 6.Kropáč, 7.Adler, 8.P.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 30/Sep/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2841 | Komentáře |

Kavárna 22.9.2016 - Honzové na bedně a obětované pivo
Obětované pivo Ve vlaku jsem si postěžoval Pavlovi Matulovi, že mám zablokovaný krk a nemůžu otočit hlavou. Prý to ale bude výhoda - můžu se soustředit pouze na svoji partii a nerozptylovat se okolními šachovnicemi. S těmito slovy jsem dostal svazácký úkol skončit na bedně a nepsat do zprávy žádné postřehy z okolí.
Povedlo se a mohlo být i lépe, protože první tři hráči měli stejně bodů (5/7). Jenže vzájemné zápasy s ostatními Honzy dobře nedopadly.
Z okolního dění nešlo si nevšimnout obětovaného piva hned zpočátku turnaje a take toho, že Laďa Sádlík měl polovinu z nás na lopatě - jenže jaksi nezvládá realizaci výhody.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Kolařík, 3.Pešl, 4.Kropáč, 5.Hrdina, 6.Kudláček, 7.Adler, 8.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 23/Sep/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2840 | Komentáře |

4-členná družstva v Boršicích
Burčák Na burčákový bleskový turnaj 4-členných družstev jsme se vydali v sestavě Vitula, Kudláček, Hyrš a Rubeš. Jako vždy se hrálo dvoukolově švýcarským systémem s olympijským bodováním, což každoročně vede k diskusi, jak vyhrát poslední kolo 8:0 a poskočit hodně dopředu. Letos se nám ale tento plán nepovedl a poslední kolo jsme prohráli vysoko 1:7, což nás odsunulo na 28. místo (oproti nasazení 21.). Osobně ale takový závěr považuji za zasloužený, neboť jsme předchozí kola hráli spíš s níže nasazenými teamy a tak los musel padnout na někoho silnějšího. Nejvíce bodů (10) z našich získal Pavel Rubeš a turnaj vyhráli "na pohodu" borci z Durasu - blahopřejeme. Poděkování patří Martinovi, který se autem projel do Knínic, Kuřimi i Křepic.
Odkazy: Výsledky
Jan Vitula | 19/Sep/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2839 | Komentáře |

Kavárna 15.9.2016 - dvě vzácné návštěvy
Šéftrenér V kavárně se objevil šéftrenér mládeže a záhy po něm Peťa Sadílek. Zatímco druhý jmenovaný začal hrát, ten první zmizel tak rychle, že jsme vlastně nevěděli, jestli do turnaje zasáhne nebo ne. Nakonec prý byl většinu času na zahrádce - údajně schůzka s rodiči.
Výsledky turnaje docela kopírují pořadí GP.
Pořadí: 1.Kudláček, 2.Slezák, 3.Vašek, 4.Kropáč, 5.Pešl, 6.Kolařík, 7.P.Sádlík, 8.Adler, 9.Krčma, 10.Sadílek.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 16/Sep/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2835 | Komentáře |

Skončila šachová olympiáda v Baku.
obrazek Nevím, kdo z členů našeho klubu sledoval šachovou olympiádu. Předpokládám, že nás "šachových šílenců" zas až tak mnoho nebylo. Nebudu vás unavovat informacemi, jak to dopadlo - to najdete na webovkách ŠSČR či NSS serveru. Jen se chci podělit o zajímavosti, které jsem četl:


• Čínská mistryně světa Chou I-fan během turnaje prohrála jedinou partii. Překvapivě se soupeřkou s ratingem o více než 400 bodů slabší. Dana Reizniece-Ozolová má ELO 2243, takže pro ni byla výhra s hráčkou formátu Chou I-fan životním úspěchem. Ale to zdaleka není všechno – Reizniece-Ozolová je lotyšskou ministryní financí! Takže její výhra s mistryní světa je podobná, jako kdyby náš Andrej Babiš porazil Magnuse Carlsena …
:-))


• Rekordmanem v počtu olympijských účastí je Eugenio Torre. Filipíny letos reprezentoval už po 23., od roku 1970 vynechal jen jednu olympiádu. Je mu 65 let. A teď se podržte. V Baku uhrál 10 bodů z 11 partií, ELO performance 2836 a na třetí šachovnici získal bronzovou medaili! V žebříčku výkonů skončil hned za Wesleym So a Zoltánem Almásim.

Hmm, pan Torre je můj ročník, už vidím jasně před sebou ty světlé zítřky. :-))
Majer Jiří st. | 14/Sep/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2834 | Komentáře(1) |

Kavárna 8.9.2016 - napodobte Carlsena
Hrej e3 Jura Hrdina dorazil do kavárny s informací, že Carlsen prý na olympiádě hrál 1.e3. Vyzývání soupeřů, aby ho napodobili, moc neuspělo, ale sbírání bodů ano a při vyrovnaném průběhu to znamenalo dokonce vítězství v turnaji.
Za ním se umístil Míša Vašek, který už chodí včas, roli pozdě přicházejících (a tedy turnaj nehrajících) převzali Pavlové. Nikoliv šéftrenér mládeže, jak by leckdo očekával, ale Pavel Sádlík a Pavel Matula.
Pořadí: 1.Hrdina, 2.Vašek, 3.Hyrš, 4.Vitula, 5.Slezák, 6.Kudláček, 7.Pešl, 8.Kolařík, 9.Kropáč, 10.Adler, 11.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 09/Sep/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2833 | Komentáře |

Pozvánka na turnaje a akci ŠK Duras.
obrazek Když jsem o víkendu jel linkou 30 z Bystrce, všiml jsem si poutače na Erbovní slavnosti. Slyším: "To tam budeš hrát zase tu simultánku? Já?? Tu přece hraje Neklan, ne? Jo, už vím, simultánku hraje Neklan." :-)
Neklane vidíš, u nešachistů jsi v podvědomí. :-)

V přílohách najdete propozice na tyto bezva akce. Neklanovi přeji, aby vydrželo na jeho akci hezké počasí a našim hráčům, kteří se do Krpole na turnaje vypraví hodně bodů v tabulce.
Přílohy: Pohár pohárek slmultánka
Majer Jiří st. | 07/Sep/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2832 | Komentáře(1) |

Nové Elo ČR k 5.9.
Upoutávka V nové Elo listině ČR najdeme nového hráče, kterým se stal Vašík Šetina. Do top10 se vrací šéftrenér mládeže a do top10 se pomalu tlačí Vláďa Pavlík a David Němec.


1.Tajovský Martin 2207
2.Majer Jiří ml. 2145 (-30)
3.Košata Jan 2141
4.Majer Jiří st. 2035 (-6)
5.Křena Bohuslav 2002 (+6)
6.Habina Martin 1977 (-15)
7.Sládek Vladislav 1972 (-40)
8.Vitula Jan 1962 (+22)
9.Krupica Pavel 1905 (+69)
10.Rubeš Pavel 1899 (-11)
11.Horák Bronislav 1893 (-29)
12.Kudla Vladimír 1881 (-17)
13.Číhal Jan 1876 (-7)
14.Pavlík Vladimír 1871 (+191)
15.Kudláček Jaroslav 1859 (-10)
16.Boček Tadeáš 1854
17.Němec David 1845 (+120)
18.Vašek Michael 1826
19.Pešl Jan 1799 (-12)
20.Kolařík Jan 1757
21.Hrdina Jiří 1748
22.Laštovička František 1703 (-23)
23.Snášel Michal 1699 (-23)
24.Šmíd Tomáš 1690
25.Krupica Aleš 1688
26.Matula Pavel 1681 (+8)
27.Slezák Jan 1664
28.Němec Jakub 1625 (+22)
29.Kříž Tomáš 1613 (+7)
30.Sádlík Pavel 1588
31.Petříček Lukáš 1569 (+80)
32.Bauer Miroslav 1546 (+9)
33.Svoboda Filip 1531
34.Smíšek Radovan 1505
35.Buček Miroslav 1471 (-4)
36.Habinová Alice 1452 (+247)
37.Křivánek Jakub 1388 (-23)
38.Liška Martin 1374
39.Adler Lubomír 1370
40.Novotný Dalibor 1369
41.Prokop Martin 1345 (-33)
42.Mrkos Jaroslav 1345
43.Matějů Roman 1336
44.Keprt Tomáš 1329 (-149)
45.Vašek Gabriel 1276
46-47.Fikejs Tomáš 1273 )
46-47.Jahn Filip 1273
48.Kalabis Lukáš 1247
49.Hronek Ondřej 1224 (+26)
50.Tajovský Šimon 1166 (-124
51.Tajovská Kateřina 1129 (-17)
52.Vařecha Vojtěch 1104
53-54.Zelený Josef 1095
53-54.Boček Adam 1095
55.Škrob Ondřej 1093
56.Šetina Václav 1087 (Nové)
57.Boháč Šimon 1086
58.Sattler Daniel 1070
59.Matula Jakub 1069 (+32)
60.Buzáš Michal 1065
61.Havel Vojtěch 1029
Pavel Krupica | 05/Sep/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2831 | Komentáře(2) |

Kavárna 1.9.2016 - přetahování o hráče a oběti se neberou
Přetahování o hráče Při příležitosti sedmdesátin Ladi Sádlíka se kapacitu kavárny téměř podařilo naplnit, takže se není co divit, že se hráči přetahovali o soupeře - aby se náhodou nestalo, že turnaj nestihnou dohrát.
Obětní cirkus opět předváděl Broňa a soupeři většinou nepřijímali. Honzu Kolaříka to inspirovalo natolik, že si ke konci turnaje v jedné partii nevzal ani dámu zadarmo. I tak ale skončil před Broňkem na bedně. První dvě místa ovšem kopírují pořadí GP a Jarda Kudláček s Honzou Slezákem se ostatním hráčům vzdalují.
Pořadí: 1.Kudláček, 2.Slezák, 3.Kolařík, 4.Horák, 5.Vašek, 6.P.Sádlík, 7.Hrdina, 8.Pešl, 9.Buček, 10.V.Sádlík, 11.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 02/Sep/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2830 | Komentáře |

Névé Elo Fide k 1.9.2016
Upoutávka Velké změny jsou zaznamenány v nové listině Elo Fide, do které jsou započítány turnaje v Jeseníku, Pardubicích, Brně a především mládežnické ME v Praze. Blahopřejeme především Lukáši Petříčkovi, který se objevil v listině poprvé a zároveň získal 2.VT!!


1. KM Tajovský Martin 2204
2. FM Majer Jiří ml. 2190 (+2)
3. KM Košata Jan 2149
4. KM Majer Jiří st. 2034 (-36)
5. KM Habina Martin 1992 (+1)
6. KM Sládek Vladislav 1984 (-27)
7. Křena Bohuslav 1979 (+13)
8. Horák Bronislav 1963
9. Kudláček Jaroslav 1935
9. Rubeš Pavel 1917 (-24)
11. Kudla Vladimír 1916 (-3)
12. Krupica Pavel 1914 (+9)
13. Vitula Jan 1908
14. Číhal Jan 1867 (-3)
15. Laštovička František 1853
16. Boček Tadeáš 1801
17. Pavlík Vladimír 1793 (+44)
18. Pešl Jan 1770 (-9)
19. Krupica Aleš 1769
20. Němec David 1725 (+4)
21. Matula Pavel 1716 (+10)
22. Snášel Michal 1676
23. Němec Jakub 1594 (+31)
24. Petříček Lukáš 1569 (nové)
25. Sádlík Pavel 1542
26. Křivánek Jakub 1512
27. Keprt Tomáš 1483 (-84)
28. Kříž Tomáš 1451 (+47)
29. Svoboda Filip 1450
30. Bauer Miroslav 1381 (+54)
31. Matějů Roman 1326
32. Liška Martin 1324
33. Habinová Alice 1254 (+42)
34. Tajovská Kateřina 1106
35. Tajovský Šimon 1085
Pavel Krupica | 31/Aug/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2829 | Komentáře(1) |

Náš hráč na MČR jako nasazená jednička!
Upoutávka Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu 2016 H10

1 Petříček Lukáš 23703318 CZE 1705
2 Kureš Michael 386065 CZE 1701
3 Stalmach Richard 372048 CZE 1697
4 Hák David 377007 CZE 1685
5 Hlavina Matouš 386650 CZE 1659
6 Koršinskij Marek 385735 CZE 1616
7 Dolenský Filip 399000 CZE 1571
8 Babula Vlastimil 391930 CZE 1570
9 Stejskal Michal 398195 CZE 1552
10 Černý Michal 391964 CZE 1544
11 Winter Ondřej 23702192 CZE 1540
12 Kaňák Matyáš 398349 CZE 1522
13 Paseka Matyáš 23703296 CZE 1517
14 Seidl Jan CZE 1489
15 Václavík Jan 394491 CZE 1485
16 Vašínek Martin 392200 CZE 1460
17 Mohapl Tomáš 398365 CZE 1450
18 Fizer Marek 391980 CZE 1423
19 Tajovský Šimon 392090 CZE 1420
20 Bravanský Lukáš 23702877 CZE 1408
21 Gřes Michal 392014 CZE 1403
22 Hladký Tadeáš 23707224 CZE 1370
23 Odstrčil Martin 23703253 CZE 1321
24 Tutr Tomáš CZE 1309
25 Kobr Matěj 399647 CZE 1289
26 Richter Rudolf 384470 CZE 1277
27 Záluský Matěj 23700327 CZE 1269
28 Tauš Zdeněk 397695 CZE 1248
29 Nezval Petr 384658 CZE 1240
30 Blahut Vladislav 391948 CZE 1231
31 Czepiec Richard 23702931 CZE 1229
32 Švejdar Petr CZE 1193
33 Kodet Jaromír 23702737 CZE 1169
34 Hauser Matthias 397989 CZE 1164
35 Wildhaber Tomáš 396710 CZE 1081

Luki je tedy aktuální republiková jednička v rapid šachu!
Paráda!
Majer Jiří st. | 30/Aug/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2828 | Komentáře(3) |

Brno 2016 zvané Veletržní
obrazek Znovu jsem se nechal zlákat či zábleskem zodpovědnosti před sezónou přimět k účasti k tomuto letnímu oprášení figurek. Tentokrát v příjemné knihovně právnické fakulty a za výrazně nižší účasti než loni proběhl komorní přátelský turnaj a dobře nám tak. Prvních několik šachovnic bylo separováno do samostatného salónku, ale sem jsem nakoukl jen dvakrát.
Pod zkušenou taktovkou vždy klidného pana Hurty a za nepřeslechnutelné přítomnosti pana ředitele Vachka se o pěkné ceny kromě nás prostých pobíječů much popralo dokonce několik mezinárdních mistrů, známých brněnských es i talentovaných mládežníků. Dva pobaltští IM gentlemani s nevyslovitelnými jmény nakonec urvali 1. a 3. místo, čest místní šachové komunity uhájil na 2. místě Neklan.
Kuřimský klub jsme zastupovali já a Alička.
Ta se do většinou výrazně silnějších soupeřů pustila bez bázně a s u ní dříve nevídanou pečlivostí. I když vzhledem k panovi Bye a sobotní svatbě v rodině sehrála jen 7 partií, nová zkušenost z partií s borci jako Marko, Straka, Blažek či Věžník určitě vyváží nuly v tabulce.
Logicky byly nejnapínavější partie s reprezentací rodiny Kocích. Pěkná byť prohraná přestřelka s důraznou Terezkou ji nabudila, žáhu ale schladila vítězstvími v dramatických nahoru dolů partiích s oběma pány.
Celkově předvedla pěkný výkon.
Já jsem přes své původní předsevzetí hrál turnaj během pracovního týdne a bez 8.kola a nebylo to věru ideální.
Nicméně se mi povedlo několik zajímavých momentů, zahrál jsem si docela pěkně a dokonce překvapivě ani mezinárodní elo neupsal.
Pořadatelům chvála a díky.
Martin Habina | 30/Aug/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2826 | Komentáře(1) |

Skvělý turnaj v Jeseníku pohledem Nejzkušenějšího.
Upoutávka Letos jsem přijel do hor o týden dříve, natrénovat na turnaj kondici. Jenže krásné počasí v nádherném horské krajině mi během turnaje odpočívat nedovolilo, a tak po celý turnaj jsem zátěž stupňoval! Jestli měla fyzická zátěž vliv i na moji hru, tak to by byla spekulace. Faktem je, že moje výsledky byly těžce v záporných číslech.
Ale hrál jsem naprosto uvolněně v absolutní pohodě /kéž bych tak dokázal hrát i za družstva :-)/, většina mých partií (vyjma 1. a 9.) měla obdobný průběh: Soupeře jsem přehrál, dosáhl vyhrané pozice, výhru neviděl a v časovce nakonec partii pokazil.
Když to shrnu, tak na tak suprovou dovolenou budu ještě dlouho vzpomínat. I když vám nemohu zaručit na příští rok opět tak skvělé počasí, všem našim hráčům turnaj v Jeseníku vřele doporučuji. Pozor! I v béčku se hrálo o FIDE ELO, a to může být pro většinu našich hráčů velmi zajímavé!
Odkazy: výsledky A výsledky B
Majer Jiří st. | 29/Aug/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2824 | Komentáře(1) |

25.8.2016 - kavárnu vyhrávají ti, co si vykládají pohádky
Vyprávějte pohádky Míša Vašek se poučil, že malé zpoždění je lepší než velké a tak si po nějaké době turnaj mohl zahrát. Nejvíce ho určitě bavila partie s Honzou Vitulou, u které toho oba nakecali tolik, že by to vydalo na knížku pohádek. Podle výsledků to ale vypadá, že je to správná cesta k bodům.
S elovou převahou soupeřů ze začátku statečně bojoval Luboš Adler (tři body ze čtyř), ale pak se to nějak zadrhlo a skončilo to pádem jeho hodin ze stolu. Mně psali do tabulky nuly už předem i přesto, že v turnaji spousta soubojů dopadla opačně, než to celou dobu vypadalo.
Pořadí: 1.Vitula, 2.Vašek, 3.Hyrš, 4.Slezák, 5.Kudláček, 6.Adler, 7.Hrdina, 8.Pešl, 9.Kropáč.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 26/Aug/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2822 | Komentáře |

V Jeseníku tam to valí ...
Upoutávka V lázních po obědě.
Jdu do města a slyším:
"Haló pane! Jak se máme, jak se vede?"
Hlasitě na mě pokřikuje neznámý pán.
"Promiňte, my se známe? Nemohu si vzpomenout.
No já taky ne." Odtuší neznámý pán.

O kus dále proti mě tlačí do kopce jízdní kola paní s baculatým chlapečkem. Zaslechnu v ostravském dialektu větu:

"Nikolo, musiš vest to kolo v prave ruce, bo jako huslista budeš odrovnany!"
Majer Jiří st. | 25/Aug/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2821 | Komentáře(1) |

18.8.2016 - kavárna plná orangutanů
Orangutan Několik hráčů si vzpomnělo, že Jura Hrdina při své poslední účasti zpopularizoval neortodoxní zahájení. Body to ale moc neneslo - pro vítěze Martina Hyrše to znamenalo jediný půlbod ztráty (s Jarkem Kudláčkem) a pro Honzu Vitulu dokonce nutnost porazit Luboše Adlera, aby neskončil poslední.
Pořadí: 1.Hyrš, 2.Pešl, 3.Kudláček, 4.Slezák, 5.Kropáč, 6.Vitula, 7.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 19/Aug/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2820 | Komentáře |

Kavárna 11.8.2016: Noční směna a skákající střelec
Noční směna Na to, že Míša Vašek chodí minimálně o hodinu později a do turnaje už ho nepustíme, jsme tak nějak zvyklí. Tentokrát se ale ve stejnou dobu jako on objevil i Broněk Horák. Udělali jsme z nich noční směnu mimo turnaj a tak nás po dohrání od mariáše zdrželo pouze počítání Sonnenbornu mezi třetím až pátým místem.
Martinovi Hyršovi po dohrání jedné z partií diváci reklamovali, že jeho tah Sa6xe2 (kterým vyřešil všechny problémy své pozice) vedl přes pěšce c4. Nu což, občas i střelci umějí skákat.
Pořadí: 1.Kudláček, 2.Slezák, 3.Kolařík, 4.Kropáč, 5.Hyrš, 6.Buček, 7.Pešl, 8.Krčma, 9.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 12/Aug/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2818 | Komentáře |

Kam na šachy v srpnu.
obrazek Jako zodpovědný předseda klubu :-) nabádám kuřimské hráče před novou sezónou družstev k sehrání alespoň jednoho turnaje. Kdo tak neučinil v červenci, má možnost to napravit ještě v srpnu. :-)
Doporučuji dva turnaje, bohužel jsou letos poprvé oba ve stejném termínu a to od 20.8.-28.8.2016.

Je to turnaj v Jeseníku - pro mě jednoznačná volba. Ještě se z kuřimáků přihlásili Slávek Křena do áčka a Honza Číhal do béčka.
Každý den jedno kolo, dvě skupiny: A od 1900, B do 1900. Oba turnaje se započítávají na FIDE. Turnaj lze spojit s rekreací v krásném prostředí.

Druhým turnajem je tradiční brněnský šachový festival dříve známý pod názvem Veletržní. Tento turnaj se dá zase skloubit s chozením do zaměstnání a ušetřit tak dovolenou. :-)

V přílohách najdete odkazy na stránky pořadatele.
Odkazy: Jeseník Veletržák
Majer Jiří st. | 05/Aug/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2817 | Komentáře |

Kavárna 4.8.2016: Nechce někdo domácí klobásy?
Nechcete domácí klobásy? Po dlouhé době se příspěvek z kavárny objevuje na hlavní stránce, nikoliv pouze ve sloupečku vpravo. Při turnaji se nám dostalo nečekaného vyrušení, když do hracího salónku někdo přišel nabízet domácí klobásy.
K prvnímu místu možná dopomohla rozehranost z Pardubic - ale možná také ne. Body totiž nesly i tradiční kavárenské výpomoci: proti Mistrovi vyhrála mrtvola a Luboš se zase při vzdání beznadějné pozice nedívá na hodiny, jestli soupeř stíhá matit.
Jurovy experimenty v zahájení už přestaly vycházet.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Kudláček, 3.Slezák, 4.Kropáč, 5.Hyrš, 6.Buček, 7.Hrdina, 8.Adler, 9.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 05/Aug/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2816 | Komentáře |

Nové elo Fide k 1.8.2016
Upoutávka Do nového žebříčku se po započítání turnaje v Brně(Duras open) a turnaje družstev v Pardubicích promítlo několik změn. Aktuální žákovskou jedničkou se stává Pavlík Vladimír!

1. KM Tajovský Martin 2204
2. FM Majer Jiří ml. 2188
3. KM Košata Jan 2149
4. KM Majer Jiří st. 2070 (-20)
5. KM Sládek Vladislav 2011
6. KM Habina Martin 1991
7. Křena Bohuslav 1966
8. Horák Bronislav 1963 (+3)
9. Rubeš Pavel 1941
10. Kudláček Jaroslav 1935 (-25)
11. Kudla Vladimír 1919
12. Vitula Jan 1908
13. Krupica Pavel 1905
14. Číhal Jan 1870 (-5)
15. Laštovička František 1853
16. Boček Tadeáš 1801
17. Pešl Jan 1779 (+8)
18. Krupica Aleš 1769
19. Pavlík Vladimír 1749 (+130)
20. Němec David 1721 (+2)
21. Matula Pavel 1716 (+10)
22. Snášel Michal 1676 (-23)
23. Keprt Tomáš 1567
24. Němec Jakub 1563
25. Sádlík Pavel 1542
26. Křivánek Jakub 1512
27. Svoboda Filip 1450
28. Kříž Tomáš 1404
29. Bauer Miroslav 1327
30. Matějů Roman 1326
31. Liška Martin 1324
32. Habinová Alice 1212 (+9)
34-35. Tajovská Kateřina 1106
34-35. Tajovský Šimon 1106
Pavel Krupica | 01/Aug/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2815 | Komentáře |

Den devátý - V áčku velká rošáda.
Upoutávka Náročný program páteční noci a sobotního rána se dost podepsal na výkonech našich borců. Já se akce nezúčastnil, protože bych nepřežil. Ostatní to vydrželi, ale výkony podle toho vypadaly. První prohrál bez odporu Pavel. Já přehlédl pěšce, ale pak se ukázalo, že se to dalo nazvat i obětí, protože nějaká kompenzace tam byla. Počítač hlásil rovinu. Definitivně jsem partii pohřbil špatným rozhodnutím ve věžovce. To Jirka obětoval kvalitu a remíza byla naprosto reálná. V koncovce V-2p podcenil důležitost motivu bodyček a místo dámy musel stavět jezdce. I to byla za normálních okolností remis, ale kombinace málo času s únavou vykonala své.
Ani v béčku se našim nedařilo, tři remízy se slabšími hráči a jedna prohra se silnějším, to se za úspěch považovat nedá.

Konec špatný, všechno špatné?
Ó nikolivěk! Jak pravil legendární Hogo Fogo z Limonádového Joea.
Áčkaři potvrdili kvalitu, pro béčkaře to byla před sezónou družstev potřebná konfrontace s kvalitou.

Přidal jsem do přílohy i fotku letošního suverénního vítěze šachového festivalu, super sympaťáka Sergeje Movsesjana.

Je to po vzájemné remíze v simultánce na Sýpce, kde mi po partii doslova říká: "Ta remíza s Vámi pane Majere mi dala zabrat. To vyhrát Pardubice, bude pro mne daleko snazší!" No namoutě, že tomu tak bylo. :-)
Přílohy: Serži
Majer Jiří st. | 31/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2814 | Komentáře |

Den osmý - když teče krev.
Upoutávka Před turnajem očekával málokdo, že "tvrdé jádro" klubu bude v áčku i po osmi kolech na rating v plusu. Včera mjm a mjs odremízovali své silnější soupeře a málem se to povedlo i Pavlovi. Jeho partii jsme u Potrefené husy rozebírali tak intenzívně, že si při rozboru rozbil hlavu.
Krev se nakonec zastavit podařilo. Otázkou ale zůstává, jaký vliv bude mít úraz hlavy na jeho další výkony. Převládl názor, že jen pozitivní. :-)
Vyhrála i Eva, která je "naše", jen když vyhraje. :-)

V béčku vyhrál konečně Gonzmen, který svou výhru okomentoval slovy, že to jen díky tomu, že soupeř měl elo pod bodem mrazu. :-)
Na ostatních se už projevila únava z náročného programu, na Slávkovi i silné nachlazení.

Dnes ukončíme turnaj posledním kolem, pokud ovšem naši soupeři dojdou na kolo. U mě a Pavla to vidím tak na 50 procent. :-(
Odkazy: výsledky A výsledky B
Majer Jiří st. | 30/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2813 | Komentáře |

Den sedmý-když z šachu bolí nohy.
Upoutávka A je to tu znovu. Když Krupovi tuším ve čtvrtém kole nepřišel soupeř, utěšovali jsme ho, že se alespoň vyhnul "angličanovi" jménem Bye. Já po dobrém startu jsem si říkal, že mě něco takového nehrozí. Ale ouha, stačilo aby se ruskému IM nedařilo a pic ho, mám kontumační výhru která je na dvě věci. A to se ještě teprve budou hrát poslední kola, kdy toto taktizování vypukne ve velkém. :-( Už jsem na tento nešvar silně alergický a pořadatelé či FIDE by s tím měli něco dělat.
Takže jednak jsem si nezahrál, a z pobíhání od jedné partie k druhé jako šílenec, mě pak navíc ještě rozbolely nohy.

Dnes se v áčku nebodovalo (svou kontumační výhru počítat nelze), zato v béčku bodovali všichni. Vyhráli Láďa, Slávek a Gonzmen s Pavlem remízovali.

Teď koukám na los a na štěstí hraji s Honzou Bartošem, takže si zítra určitě zahraji.
Odkazy: výsledky A výsledky B
Majer Jiří st. | 28/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2812 | Komentáře |

Den šestý - na titulovaný mít štěstí.
Upoutávka Jako každý rok, tak i včera jsme slavili Broňovy narozeniny. Dříve s oslavencem, poslední roky už bez něj, ale tradice je holt tradice! Opět v Potrefené huse, kde vaří výborně a rovněž obsluha nemá chybu.

Konečně se rozjel náš leader FM Ošbubánek, který dnes ošklubal o elobody mladého německého FM. A to hlavně díky výbornému závěru, kdy z připrohrané pozice vytěžil nakonec výhru! Tak to potěší.

Senzačně bodoval i Pája Krupička, když černými odpůlil 2200. A to ještě celou dobu v partii tahal za delší konec!

Já měl opět divočinu, kdy jsem obětoval dámu za věž a nachystal útok na krále. Soupeř ho odvrátil jen za hafo matrošu, takže jsem nakonec získal 2V+J proti D. Už jsem se viděl vyhraný, a ukvapeným tahem jsem výhru přetavil neskutečně v prohru. Přesto u mě převažuje dobrý pocit z krásně sehrané partie. :-)

V béčku bodovali pouze Láďa a Pavel, kteří remízovali. Žádné hurá to nebylo, protože měli na rating slabší soupeře. Pavel dnes výhru vyměnil za koupačku a sluníčko. Jen si znovu ověřil, že při této předpartiové vražené kombinaci, nemůže pak vyhrát ani s uklízečkou. :-)

FM Oškubánek se pak u Potrefené husy tak dlouho kochal svým úspěchem, až objevil kvízovou otázku pro čtenáře našeho webu: Který z našich borců hraje všechny své partie výhradě s titulovanými hráči?
Na přiloženém obrázku najdete soupeře toho dotyčného neznámého. :-)
Správné odpovědi budou vylosovány a výherce obdrží láhev bylinkového likéru! :-)
Přílohy: oslava titulovaní noční život
Majer Jiří st. | 28/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2811 | Komentáře(5) |

Den pátý dal, bodů jen pár.
Upoutávka I když to tak nevypadá, v áčku na rating i po pátém kole připisují všichni až na Jirku, který je jen dva body v mínusu. Tedy zatím se držíme.

V béčku má paradoxně nejvíce bodů Slávek, ale na rating i nejvíce odepisuje. Ostatní jsou plusoví, Pavel hraje přesně na svoje ELO.

V dnešním kole vyhráli pouze Jirka a Slávek, remízoval Gonzmen.

Naše úspěchy i neúspěchy vždy dobře zajíme a zapijeme. Dnes tomu tak bylo u Potrefené husy. Viz přiložené foto.
Přílohy: husa
Majer Jiří st. | 26/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2810 | Komentáře(1) |

Den čtvrtý-v áčku z našich nejlepší KruPa!
Upoutávka Dnes jsme uhráli slušný počet bodíků a jako první bodoval Pavel a to už po hodině! Jak k tomu došlo? Soupeř se zalekl jeho "vysokého ratingu" a k partii prostě nedošel! Proti tomuto nešvaru mám jednoduché řešení, které by určitě fungovalo, ale prorazit s nápravou u slavných funkcionářů FIDE je nemožné.
V áčku ještě bodovala Eva. Jirka měl za kvalitu dva pěšce, ale jaksi se mu je nepodařilo rozhýbat. Já s Neklanem černými přežil zahájení a vybudoval si slušnou pozici. Pak ale neviděl několik slibných možností a byl Neklanem postupně přehrán.

V béčku si vedli výborně Slávek a Pavel, kteří své soupeře přehráli a připsali si další výhru. Láďa opět se silnějším soupeřem remízoval a postupně si navyšuje plusový přípis na rating. Gonzmen ztratil pika a pak šla jeho pozice do kytek.

Zítra zlomíme pátým kolem turnaj do druhé poloviny. Otázkou zůstává, jestli zlomíme i své soupeře. :-)
Přílohy: foto 1 foto 2
Odkazy: výsledky A výsledky B
Majer Jiří st. | 25/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2809 | Komentáře(1) |

Den třetí, aneb furt se něco děje.
Upoutávka Včera přijel na turnaj I - Ivan Veliký, k soupeřům hrozný. Nevedl si věru zle, podlehl pouze velmistrům a připsal na svoje bleskové elo přes 40 bodů.

Odpoledne v hlavních turnajích se vesměs dařilo i ostatním našim hráčům. V áčku vyhráli své první partie Jirka a Eva. Konečně měli bílé figury a na elo slabší soupeře.

S mladým slovenským FM jsem sehrál jednu z nejdivočejších partií, co pamatuji. Dle motoru jsem byl nejprve několikrát vyhraný, pak zase několikrát prohraný, nakonec to byla remis. Motor nemotor, hlavní bylo, že jsme oba po partii si libovali, jakou jsme to sehráli krásnou divočinu. :-)

V béčku vyhrál Láďa, dále opět s nasazeným hráčem remízoval Gonzmen a oba připisují elobody.

Tím máme první třetinu turnaje za sebou a další těžké duely před sebou.
Pikantním bude například duel Vyskočil-MJS. :-)
Majer Jiří st. | 25/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2808 | Komentáře |

Bezměrov 2016
Upoutávka Dnes skončil 3. ročník Šachového festivalu mládeže v Bezměrově, výborné akce uprostřed prázdnin. Pořádajícímu Sokolu Postoupky díky!
Kromě několika menších turnajů, hraných zrychleným tempem první den, se hrály 2 hlavní turnaje: A FIDE open U13 (za ŠK Kuřim Alice a Eva H.) a B FIDE open s přídomkem Kroměříž. Protože jsou všichni v Pardubicích a já pobyt v Bezměrově proložil 2 pracovními výpady do Brna, muselo se béčko obejít bez naší klubové účasti.
Zaměřím se tedy hlavně na turnaj A.
Oproti předchozím ročníkům, kdy se festival odehrával v prostorech penzionu Bezměrovský dvůr, se letos hrálo v místním kulturáku. A byla to změna velmi pozitivní. Kvalita hracích sálů výrazně vzrostla zejména světelností, vzdušností a celkovou prostorností. Pořadatelé byli jako vždy perfektní, paní bufetářka milá, diskuze rodičů a trenérů v oddělené místosti s přenosem online příjemné.
Nebudu pokoušet Vaši trpělivost a přeskočím k vlastním výsledkům.
Systém 71 účastníků v jedné skupině, a v celkem 8 kategoriích(B a G 7, 9, 11 a 13) přispěl k pikantnosti turnaje a poskytl různá nevšední porovnání. Například když 3 nejlepší holky, hrající v G13 skončily až za vítěznou trojicí koček z G11, nebo když nechal vyniknout několika fakt talentovaným výkonům i velmi malých dětí –třeba Slováci Martinka Šošovičková a Marek Janík. Celkově byla účast z 5 evropských zemí velmi kvalitní, včetně několika přeborníků země.
Alička se v turnaji neztratila (skončila celkově 10. a mezi dívkami G11 na 2. místě za Janou Šošovičkovou, navíc s nejlepším perfo). S vyjímkou sobotního zatmění předváděla pěknou hru a za výhru s mistryní SVK a stříbrnou z MEU 2015, Lucií Kapičákovou dokonce dostala cenu za nejvytrvalejší výkon. Snad je tedy jarní krize ta tam a můžeme dál.
Eva hrála poprvé se zápisem, koncentrace nebyla valná a zkušenosti musí teprve nasbírat.
Užili jsme si to výborně, také okolí nabízí spoustu prázdninové legrace, navíc termín letos nekolidoval s našimi oblíbenými Colours.

Výsledky: http://www.chess-results.com/tnr205511.aspx?lan=1&art=4&flag=30&wi=821
Martin Habina | 24/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2807 | Komentáře(2) |

Den druhý, aneb nikdo nechce psát report.
Upoutávka A není se čemu divit, protože dnes to žádná hitparáda nebyla. To se sice po úspěšném prvním kole dalo očekávat, ale přesto někteří nezřízení optimisti věřili tomu, že to bude jinak. :-)

Slávek a Pavel Rubeš své partie vyhráli, leč v duelech byli nasazení a vlastně tak splnili jen svou povinnost. :-) Ale ne, samozřejmě zaslouží pochválit, protože v Pardubicích je každý bodový zisk vždy velkým úspěchem!

Ostatní vyšli bodově zcela naprázdno. Slibné pozice měli FM MJM a Láďa Kudla, ale k bodovému zisku je nedotáhli. Dlouho se držel černými Pája a rozdíl 500 na ratingu nebyl vůbec znát! Naopak MJS se nemá čím pochlubit, na jeho partii s exotickým soupeřem nelze něco pozitivního vůbec najít. Na tento bídný výkon se dojeli z Hradce podívat Katka s Martinem. Eva obětovala pika za iniciativu, ale silný soupeř útok odvrátil a po dlouhém boji vyhrál.

Nu což, nezbývá než věřit, že třetí kolo nám vyjde lépe.
Odkazy: výsledky A výsledky B
Majer Jiří st. | 24/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2804 | Komentáře(1) |

Den první ve znamení Pavla, Pavla a Gonzmena.
Upoutávka Letošní Pardubice jsou ve znamení Pavla Rubeše, který se po deseti letech „vrací na scénu“, Pavla Krupici, který hraje poprvé áčko a Gonzmena, který otevřel letošní největší festival šachu a her na světě!
Včerejšek byl vůbec výjimečný tím, že naplánované porážce se z našich řad vzepřelo více hráčů. Nejdříve Gonzmen odpůlil dvoulitra, poté se mi podařilo porazit mladého FM, pak půlil s nasazeným Laďa Kudla a na závěr KruPa porazil známého a evidentně nervózního soupeře. Zisk tolika bodů v prvním kole proti nasazeným ještě nepamatuji!
Jirka a Evička prohráli černými s 2400 a „za odměnu“ dostali opět černými hráče přes 2500!?
Kamarád Ivan Kopeček v prvním kole prohrál a nalosovali mu Ananda!
Říkám to stále: Pardubice jsou jen pro velmi psychicky odolné jedince a je zde zatraceně tvrdý chleba. :-)
Přílohy: tvrdé jádro a Laďa
Odkazy: výsledky A výsledky B
Majer Jiří st. | 23/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2803 | Komentáře |

Zítra začínají hlavní turnaje na Czech Open!
Upoutávka Loni jsem se z rodinných důvodů nemohl po x letech zúčastnit šachového festivalu v Pardubicích. I ostatní hráči klubu loňský ročník z různých důvodů vynechali a tak tenkrát pouze "tvrdé jádro klubu" MJS, KruPa a MJM podniklo do Pardubic jednodenní "inspekční cestu". :-)
Letos to bude jiný kafe.
V áčku hraje "tvrdé jádro" (játro), v béčku Gonzmen, Pavel Rubeš a Laďa Kudla.
Pokud bude v Aréně fungovat připojení na síť, pokusím se o reporty.
Fandit budeme v áčku Seržimu (Sergeji Movsesjanovi) a v blicáku Ivanu Markovičovi. :-)
Majer Jiří st. | 21/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2801 | Komentáře(1) |

Turnaj družstev v Pardubicích
Příprava Tarokáři mají dohráno. Hlavní program (tedy taroky) byl obohacen o zkoušku rakouské varianty ve třech - jednodušší a ne tak zábavné, ale na jeden večer se to dá.
Vedlejší program - šachy - dopadl tak nějak na co máme, což je vidět z malých přípisů/odpisů ratingu. Tedy až na mne, protože se mi nepodařilo bodovat s žádným ze silnějších soupeřů (většinou k tomu chyběl nějaký chlup v koncovce).
Přípravu na partie nejlépe ilustruje obrázek v příloze.
Přílohy: Příprava
Odkazy: Výsledky
Jan Pešl | 18/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2800 | Komentáře |

Alča vyhrála turnaj!
Upoutávka Než dám prostor reportáži Alice Habinové, chtěl bych požádat krajského přeborníka Vláďu a vítěze turnaje Duras B Pavla o třeba i kratičké reportáže ze svých vydařených turnajů. Alička to zvládla, tak proč ne ostatní. :-) Stačí mi report poslat e-mailem.


Tábor v Domašově nad Bystřicí.

V sobotu skončil dětský šachový tábor v Domašově. Na tomto táboře byli hodně dobří hráči z celé ČR. (Věková kategorie 4-15 let).Hrály jsme tam různé táborové hry, Ringl a hlavně šachy. Tento tábor není zaměřen jen na šachy ale i na: mrštnost, logiku a na znalosti historie šachu. Vždy je tento tábor na něco zaměřený, třeba letos byl zaměřený na krále Artuše kterého hrál pan Biolek st. Jsou tam čtyři šachové skupiny (A-D). Skupiny C a D vždy hrají turnaj. Dařilo se mi a turnaj C se mi podařilo vyhrát. Ráno jsme vždy od 9:00 hod. měli trénink až do 12:00 hod. Odpoledne byl šachový turnaj od 14:30 do 16:00 hod. Jako trenéři tam byli: pan Biolek st. , pan Biolek jr. , pan Vokáč, Dejf, pan Šimáček a paní Ptáčníková. Za ŠK Kuřim jsme tam byli já a sestra, ale doufám že příští rok už nás tam bude z Kuřimi víc. Moc se mi tam líbilo a mohu vám to doporučit.

Alča Habinová
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 12/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2799 | Komentáře(1) |

CZECH OPEN
obrazek Ve čtvrtek začíná největší festival šachu a her CZECH OPEN.
Letos se chystá na hlavní turnaj početná výprava a jako předvoj jedou na turnaj 4-členných družtev Tarokáři. Opět se jedeme hlavně pobavit.
Honza Číhal | 11/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2795 | Komentáře |

V kavárně opět slabá účast
Slabá účast Fotbalové zápasy by se neměly hrát ve čtvrtek - odčerpávají nám totiž hráče. Dopadli jsme stejně jako před týdnem - pět lidí. Protože ale někteří hráli s kratším časem, stihlo se to odehrát dvoukolově, aniž by byl kdokoliv významněji ochuzen o koukání na televizi.
Po dlouhé době časové handicapy zafungovaly, z čehož měl pramalou radost Martin (respektive z toho, že soupeři prohrané pozice nevzdávají a pak nezaslouženě vyhrají).
Příští týden nám místo fotbalu kavárnu ochudí turnaj v Pardubicích.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Kropáč, 3.Pešl, 4.Hyrš, 5.Kudláček.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 08/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2794 | Komentáře |

Skončil Duras open 2016.
Upoutávka Dnes bylo v řečkovické sokolovně dohráno poslední kolo turnajů A + B. Z ŠK Kuřim hrálo letos v áčku 6 hráčů a v béčku 12. Je to dost vysoký počet, ale mohlo jich být s ohledem na velikost klubu i více. Snad příště.

Začnu béčkem, kde jsme měli početnější zastoupení.
Zde byl Pavel Krupica nasazeným hráčem č. 2, hned za legendárním Plukovníkem, panem Novákem Jaromírem. Nakonec to dopadlo obráceně a turnaj B vyhrál Pavel. Hrál přesně na své elo, ale na vítězství a první místo to stačilo! Výhra 3000 Kč ho jistě potěší více, než kdyby to byl nějaký případný zisk elobodů. :-) Vítězi hurá sláva!
Z ostatních je třeba pochválit Lukáše Petříčka, Toma Kříže, Ondru Hronka a Matulu Jakuba, kteří zahráli na o hodně lepší výkon, než je jejich aktuální ELO. Jak vyplývá z uvedené tabulky, ostatní v podstatě hráli na svůj národní rating.
Krupica 1836/1837
Petříček 1489/1633
Kříž 1606/1663
Keprt 1478/1428
Prokop 1379/1379
Bauer 1537/1555
Hronek 1198/1298
Matula J. 1037/1239
Tajovský Š. 1290/1200
Tajovská K. 1146/1147
Vašek G. 1279/1268
Movsisyan 1000/998

V áčku přímo zářil Vláďa Pavlík, který připsal ke svému aktuálnímu FIDE ratingu +130 bodů! Získal i ceny za první místo v kraji v kategorii H18 a druhé místo v H20! Krajskému přeborníkovi velká gratulace!
Ocenění v rámci kraje byli ještě MJS za 2. místo v seniorech a David Němec za 3. místo v H18.
Pavlík 1619 +130!
MJS 2090 -20
Kudláček 1960 -14
Němec D. 1719 +2
Matula P. 1706 +10
Tajovský M. 1536 +48

Kompletní výsledky najdete v odkazu na chess-res a dále fotky a partie v odkazu na stránky Durasu.

Závěrem bych chtěl moc poděkovat pořadatelskému týmu za super servis v podobě všech uložených partií na jejich webu a za skvěle uspořádaný turnaj!
Odkazy: pořadatel výsledky
Majer Jiří st. | 03/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2793 | Komentáře |

Jak přísní být v kavárně při reklamacích?
Reklamace V sedm večer jsme v hrací místnosti byli pouze čtyři a přemýšleli, jestli ten turnaj dáme vůbec dohromady. Pak dorazil Honza Kolařík, který nejen že vylepšil počet hráčů, ale zejména hrál nejsložitější (a tedy nejzajímavější) pozice. Bodů tímto stylem ale moc nenahrál. Druhé kolo se i přes malý počet účastníků nehrálo, přednost dostal televizní fotbal.
Byli jsme svědky dvou stejných situací, u kterých by bylo dobré se dohodnout, co na to kavárenská pravidla. Jeden prapor je dole, soupeř (s dostatkem matícího materiálu) to reklamuje, ale nezastaví hodiny a než to dořekne, spadne i jemu.
Máme být tedy přísní (při reklamaci musíš zastavit hodiny, jinak máš smůlu) nebo v hospodské variantě šachu stačí říct "spadl"?
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Slezák, 3.Pešl, 4.V.Sádlík, 5.Kolařík.
Přílohy: Tabulka GP 2016
Jan Pešl | 01/Jul/2016 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2792 | Komentáře(2) |

Copyright (c)2006-2016 KolJa & Gonzmen