www.kme.cz

Informační systémy šité na míru

Město Kuřim

ŠK Kuřim

Zprávy

Dohrávka 2.ligy družstev..
obrazek O posledním víkendu se dohrávala 2.liga dvojkolem.
Náš tým avizoval dopředu vedoucímu soutěže, že pokud do té doby nebude zrušeno nařízení vlády o nošení roušek a 2 metry odstup, soutěž nedohrajeme. To se nakonec nestalo, nicméně svaz tvrdil, že jsme sportovci, kterých se to netýká. Hmm…
Nakonec pod hrozbou finanční pokuty 16000Kč se našlo 9 statečných hráčů, kteří se jednak nebáli viru a hlavně obětovali ve prospěch týmu i letní sobotu a neděli. Jako kapitán jim za jejich nebojácný postoj a obětavost moc děkuji.
Roli kapitána převzal Broňa Horák a v sobotu s týmem vybojoval překvapivou zápasovou remízu s favorizovaným Starým Městem. Partie jsem si přehrál a velký dojem na mě udělala výhra Lukáše Petříčka s nejlepším hráčem hostí Petrem Bažantem (2228F)! Rovněž výhry Ládi Kudly a Toma Kříže měly vysokou šachovou úroveň. Honza Košata zkušeně s pěšcem méně odremízoval silného soupeře a stejně tak i Pavel Krupica udržel v partii vyrovnanou pozici.
Při troše štěstí jsme mohli zápas i vyhrát, kdyby Pavel Rubeš po hrubce soupeře dal nabízející se šach.
Ale nakonec i tak jsme byli za remízu rádi, protože v průběhu zápasu vedli hosté už 4:1 !
V neděli jsme dostali nakládačku s velmi silným Jundrovem. Partie z neděle nemám, jen zprávu od kapitána, že od „kanáru“ nás v poslední, neuvěřitelně dlouhé partii zápasu s Petrem Buchníčkem, zachránil letos skvěle hrající Honza Košata!
Předpokládané výsledky ostatních zápasů nás v tabulce odsunuly na sestupové 10. místo.
Přesto je velmi pravděpodobné, že budeme hrát ligu i v příští sezóně.
Fakt, že z extraligy letos nikdo nesestoupí, způsobil, že ze všech 2. lig bude letos sestupovat o dvě družstva méně. Ze všech družstev na 10. místě máme jednoznačně nejlepší výsledek. Údajně nejistá je i účast Lipovce v nové sezóně 2. ligy E.
Tak uvidíme.
Tolik report hráče, který u toho nebyl, pouze v sobotu u Mertů s ostatními nečekanou remízu oslavil. :-)
Přílohy: sobota neděle
Majer Jiří st. | 29/Jun/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3891 | Komentáře(4) |

Kavárna 25.6.2020: Bez dokupování je hned legrace
Legrace Už žádné abnormality - všichni se spokojili s časem, který jim systém na základě posledních výsledků přiřazuje, a z Michaela se hned stal klasický kavárník - hlásí mat, který není, nebo chce hrát s barvou figur, kterou nemá.
Vraťa to i s pěti minutami nějak přehnal s body a turnaj vyhrál. Broňa byl tentokrát ten, kdo trval na tom, že připíše minutu - nakonec mu to i při pouhých osmi hráčích se dvěma a půl body vyšlo. Laďa Sádlík zase občas trval na tom, že jezdec táhne do dlouhého L (tři ku jedné). Jura Hrdina se na to celé díval shora. Asi zlobil, že si k partiím nemohl sednout.
Pořadí: 1.Šafařík, 2.Pešl, 3.Kropáč, 4.Hrdina, 5.P.Sádlík, 6.Vašek, 7.Horák, 8.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2020
Jan Pešl | 26/Jun/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3889 | Komentáře(6) |

Oddílový přebor 30+
obrazek S rozběhem kavárny nastal čas pokračovat v oddílovém přeboru 30+. Vyzývám tímto účastníky k domluvě dalších partií, zapojit by se už mohl zejména Honza a Vojta. Není toho moc, ale už by bylo na čase zase hrát.
Jiří Hrdina | 19/Jun/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3887 | Komentáře |

Kavárna 18.6.2020: Já chci taky minutu!
Chci minutu Vojta Pučálka přišel s cílem připsat minutu (což se mu nakonec podařilo). Vraťa na to hned reagoval, že chce taky - jenže tam to kvůli vyhranému vzájemnému zápasu o šesté místo nevyšlo. Nějaký čas navíc by ale potřeboval, protože při aktuálním tempu je nebezpečný všemu okolo - hodinám, sklenicím s nápoji a podobně.
Další, kdo se shání po lepším čase, je Broňa - jenže tomu se dařilo, takže jsme mu naopak další minutu sebrali. A to má ještě štěstí, že dokupující Michael stále vyhrává, jinak by to možná byly dvě minuty dolů...
Pořadí: 1.Vašek, 2.Horák, 3.Hrdina, 4.Pešl, 5.Kepák, 6.Šafařík, 7.Kropáč, 8.Pučálka, 9.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2020
Jan Pešl | 19/Jun/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3886 | Komentáře |

11 bodů béčku nestačí
Jediný vítěz Dohrávka KP1 dopadla plus mínus dle očekávání. Nejprve nám to Sloup usnadnil, když oznámil, že nedorazí - jenže to bylo Pyrrhovo vítězství. Co bychom za to dali, když bychom museli tři zápasové body obhajovat za šachovnicí, ale ostatní výsledky dopadly aspoň trochu normálně. Ze čtyř důležitých výsledků byl správně jediný, a to výhra Durasu v Prušánkách.
V Jundrově to bylo pak už jen doufání v zázrak. Potěšil Tom Keprt, který v kombinacích získal figuru, ale naopak já jsem si vůbec nezahrál, kolem dvacátého tahu jsem se v nepohodlné pozici s rychlým soupeřem ztratil a skončil v beznadějné koncovce. Ostatních šest partií vypadalo dlouho celkem vyrovnaně, jenže pak mne podobným způsobem (pěšcové slabiny v koncovce) následoval Tom Kříž a Broňa, který si nechal dát vidli. Laďa hezky kombinoval a byl blízko k výhře, jenže pak si nepohlídal jednoduchou věc - jak dává věž se střelcem mat v domečku bez domovníka.
A protože se k těm, kteří byli nasměrováni do prohrané koncovky, přidává i Honza Košata, najednou není o co hrát. Vypadá to dokonce na odjezd s jedním bodem na skóre, protože se Pavel dostal do pěšcovky, kde měl krále šíleně daleko, a Michal ztratil nějaká tempa (zejména králem) lavírováním před časovou kontrolou a vznikly mu rovněž pěšcové slabiny. Pavel to nakonec zázračně se svým krajovým pěšcem do remízy proti dámě stihl, Michal nějaké pěšce poztrácel a po výměnách bylo dobojováno, protože zmizela protihra. Celkově Jundrov B - Kuřim B 6,5:1,5.
Jak hodnotit sezónu? Nerozhodovalo se v Jundrově, ale spíše v první polovině. Tři výsledky 3,5:4,5 jsou příliš, a kromě Vyškova ten minimálně půlbod navíc na některé z desek vždy byl - stejně jako u obou zápasů, které skončily 4:4. Výsledky jednotlivců jsou povětšinou velmi slušné, ale cítil jsem permanentní komunikační problémy a s tím související rozbourávání toho, co nás vždy zdobilo - týmového ducha. Postupná výměna generací je nutná, ale asi nejsem ten pravý, kdo by ji měl kočírovat. Takže se budeme muset rozmyslet, jak to příští sezónu pojmeme - dáme-li zpět dohromady starou partu (nic proti mladým - s některými spolupráce funguje bezvadně a Lukáš nám zařídil spoustu důležitých výher), asi bych ji dál mohl mít na starosti, ale tým v současné podobě potřebuje jiné vedení, aby to fungovalo a nedopadlo to jako v této sezóně.
Přílohy: Zpráva kolo 10 Zpráva kolo 11
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 15/Jun/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3885 | Komentáře(7) |

Kavárna 11.6.2020: Dělení hvězdiček i vítězství
Půlení Opět bylo vzorně nachystáno, půl hvězdičky prý zasluhuje Pavel Valenta a druhou půlku Vojta Pučálka. Pak se přihrnuli ostatní šachisté tak rychle, že vlastní sehrávka byla oproti davu u vkladů a u zápisu epidemiologickým rájem. Michaelovo plus už jsme pochopili jako plus jedna minuta, že by alespoň akceptoval pravidlo Honzy Kolaříka, že víc než minuta se nedokupuje? I tak si s ním Vojta po Honzově vzoru napsal nulu bez hry.
A jak jsme začali, tak jsme také skončili - půlením. Michael a Vraťa měli stejně bodů, vzájemnou remízu a stejný sonnenborn. A protože kavárenská pravidla neznají další pomocná hodnocení (počet výher nebo černé ve vzájemné partii), muselo se první místo rozdělit. Dvě minuty sebereme oběma, aby nás příště takto nezlobili.
Pořadí: 1.-2.Šafařík a Vašek, 3.Pučálka, 4.Horák, 5.Hrdina, 6.Pešl, 7.Kropáč, 8.P.Sádlík, 9.Valenta, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2020
Jan Pešl | 12/Jun/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3884 | Komentáře |

Kuřimské Zubří vyhrává Vraťa
Turnaj Kuřimské Zubří není název obce v okolí, ale nová akce pořádaná v sobotu 6. 6. v 13:13 hodin. Obvykle míváme v červnu šachové soustředění právě na Zubří, ale jdeme s dobou a rovněž jej odkládáme (na začátek září). Důvodem ovšem není ale to, že by nám to někdo nařídil nebo bychom měli obavy, nýbrž to, že se do letošního června nakumulovalo několik dohrávek soutěží družstev a šachisté by asi nebyli nadšeni z dalšího víkendu kompletně stráveného mimo domov.
Při zahradním grilování, konzumací pevných i tekutých dobrot jsme stihli odehrát dva turnaje v desetiminutovkách, vyšlo to akorát do 21 hodin, kdy bylo vhodné skončit pro tmu a blížící se bouřku. Na taroky nedošlo, na to chyběl čas a přebýval vítr, ale někteří z nás si to vynahradí hned v úterý.
První turnaj: 1.Šafařík 5.5, 2.Číhal, 3.Vitula, 4.P.Krupica všichni 4.5, 5.B.Horák 4, 6.Pešl 3.5, 7.Kolařík 1.5, 8.Valenta 0. Svědkem části sehrávky Pavel Sádlík, bohužel se nemohl dlouho zdržet.
Druhý turnaj: 1.Šafařík, 2.B.Horák oba 6.5, 3.Vitula, 4.Číhal, 5.Pešl všichni 5.5, 6.Kolařík 3, 7.L.Horák 2, 8.Valenta 1.5, 9.P.Krupica 0 (odstoupil po dvou partiích).
Vypadá to, že favorit na vítězství v kavárenské GP je jasný, i když tyhle turnaje se počítat nebudou. Děkujeme Honzovi Vitulovi, Broňkovi Horákovi a Pavlovi Valentovi za zajištění logistiky celé akce.
Přílohy: Fotka z turnaje
Jan Pešl | 07/Jun/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3883 | Komentáře |

Kavárna 4.6.2020: Vzorně připraveno
Připraven Při mém příchodu bylo na místě víc šachovnic než lidí – znamená to snad, že účast upadá? Kdepak, jednalo se o vzornou logistickou přípravu před turnajem. Odpovídající počet hráčů poté dorazil.
Vyhrál opět Michael, který si jako čas napsal 8+. Kolik to vlastně je a kolik vložil do banku? Nakonec jsme to z něj vypáčili, bylo to 8+1, takže se blýská na lepší časy a třeba se těch sporů jednou zbavíme. Honza Kolařík si ovšem důsledně i tak napsal do příslušného políčka křížek.
Na šachovnicích se odehrávalo leccos, od obětí a útoků na odkryté krále až po totální remízy přechodem do koncovky různých střelců. Nebo také oprava špatného postavení dámy s králem někdy kolem desátého tahu – vem čert, co říkají oficiální pravidla, přece se nebudeme dohadovat, jestli jsme vážná, rapid nebo blesk, jsme kavárna a tak to prostě můžeme opravit kdykoliv, dokud jsme s tím netáhli.
Pořadí: 1.Vašek, 2.Horák, 3.P.Sádlík, 4.Šafařík, 5.Pešl, 6.Kropáč, 7.Kolařík, 8.V.Sádlík, 9.Valenta.
Přílohy: Tabulka GP 2020
Jan Pešl | 05/Jun/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3882 | Komentáře |

Newsletter 06/2020.
Upoutávka I v květnu se hrály šachy. Více se dovíte v příloze.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 03/Jun/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3881 | Komentáře |

Kavárna 28.5.2020: Tady je svět ještě normální!
Normální svět Obnovení kavárny se nadmíru vydařilo. Ani byste nepoznali, že je něco jinak - a pokud ano, například když Honza Kolařík vymyslel ťukání figurkami místo podávání rukou, bere se to jako legrace a ne jako omezení či opatření.
Takže kdo už má plné zuby všech katastrofických zpráv a chce se přijít odreagovat, je vítán! Tady je zkrátka svět ještě normální.
Turnaj vyhrál Michael Vašek, který stále dává najevo nesouhlas s pravidly tím, že dokupuje do deseti minut. Druhým místem si Vraťa upevnil vedení v GP. Před pauzou ale prý nedorazil na turnaj v Drásově, tudíž pohledávka Adama Heislera (třetí cena z pátého března) je stále u něj.
O týden později, než tato pohledávka vznikla (tedy 12.3.), prý stihl Broňa odehrát ještě jednočlenný turnaj. Ten ale do tabulky GP uznat nemůžeme, protože nebyla sehrána žádná partie.
Pořadí: 1.Vašek, 2.Šafařík, 3.P.Sádlík, 4.Kolařík, 5.Pešl, 6.Hrdina, 7.Horák, 8.Číhal, 9.Valenta, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2020
Jan Pešl | 29/May/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3880 | Komentáře(2) |

Restart kavárny tento čtvrtek 28.5.?
Restart Na první pohled se zdá, že když se prohlásíme za skupinu a budeme stále něco konzumovat (abychom nemuseli nasazovat náhubky), nemělo by nám nic bránit obnovit kavárenské turnaje. Pár námětů k zamyšlení:
Půjde se tam někdo podívat, jak teď vypadá hrací místnost, a případně se zeptat majitele, jestli můžeme tradici obnovit?
Kolik by se nás odhadem sešlo? Ve třech či čtyřech lidech to nedává valný smysl.
A poslední věc - hrozí mi odjezd na několik dnů pryč už v pátek ráno, takže by to chtělo náhradního zpravodaje. Nechat obnovení bez článku nebo ho napsat s pětidenním zpožděním je obojí ostuda.
Názory a výsledky zjišťování okolností prosím do komentářů. Díky.
Jan Pešl | 25/May/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3879 | Komentáře(8) |

Newsletter 05/2020.
Upoutávka Vir nevir, šachy svým způsobem fungují dál. Jako důkaz předkládám měsíčník ŠSČR. :-)
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 06/May/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3876 | Komentáře |

Pozvánka na on-line turnaje.
obrazek Prostřednictvím Toma Vavřínka jsem dostal pozvánku na účast v on-line turnajích pořádaných Šachovým klubem TJ Dolní Benešov v tomto prodlouženém víkendu 7.5.-10.5.Jménem Šachového klubu TJ Dolní Benešov bych rád pozval kuřimské šachové přátelé na on-line turnaje, které pořádáme v prostředí Lichess během tohoto prodlouženého víkendu. Je potřeba jen mít založen jednoduchý bezplatný účet a pak se přihlásit do vybraných turnajů, odkazy a heslo jsou níže v emailu. Jestli si myslíš, že by mezi Kuřimáky byl zájem o konfrontaci s Benešováky, tak rozešli tuto pozvánku po Vašem klubu.

Budeme se těšit!

Vavřínek Tomáš


Ahoj všem,
z předstihem turnaje na příští prodloužený víkend vždy od 20:00:

7.5 Tempo 3+2
https://lichess.org/tournament/erzAjcVw

8.5 Tempo 2+1
https://lichess.org/tournament/hI8adEEL

9.5 Tempo 3+2
https://lichess.org/tournament/7IYX6Y4E

10.5 Tempo 2+1
https://lichess.org/tournament/fA76LfpO


Heslo pro všechny turnaje: 74722

Trvání turnaje: 1h30min

Snad si všichni vyberou.
Přeji hodně zábavy.

Radim
Majer Jiří st. | 06/May/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3875 | Komentáře(1) |

Newsletter 04/2020.
Upoutávka Se zpožděním jsem dostal dubnový měsíčník Šachového svazu. Ale není kam spěchat, šachy jsou stejně momentálně u ledu.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 15/Apr/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3874 | Komentáře |

šachy v době karantény
obrazek Na internetu je hodně možností, jak se v dnešní době věnovat šachu. Na kanálu youtube jsou různá tréninková videa a další možnosti, jak si zahrát. Například já a Andy Souček jsme hráli zápas Česko vs Slovensko, nebo se lze zapojit do simultánky proti velmistrům. Takže směle do toho a jsem zvědav na Vaše reakce.
Honza Číhal | 13/Apr/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3873 | Komentáře(2) |

Hodnocení MČR mládeže-vyhrál Coronavirus
Upoutávka hodnocení letošního MČR mládeže je velice těžké. Někteří na tom vydělali, ale nám předčasné ukončení spíše poškodilo. Nedá se nic dělat. Musím velice ocenit pořadatele, protože s nelehkou situací se po celou dobu vyrovnali velice dobře. Nervozitu na sobě nedali znát ale proti vyšší moci nemohli nic dělat.
Největší šanci na medaili měl Lukáš Petříček, který skončil v kat.H14 na 5.místě ziskem 4.bodů a měl obehrané všechny těžké soupeře. Dalo se předpokládat, že Lukáš mohutně zaútočí v posledních 2.kolech na medaili, bohužel tuhle šanci už nedostal. 13.místo Šimona Tajovského v téže kategorii je velice hezké. V kategorii H12 Po velice dobrém startu a horším středu by na přímý postup mohl útočit celkově 16.Václav Šetina měl za sebou těžký los a do posledních kol velké šance bojovat o třetí postupové místo, ale i Vašík měl smůlu, že turnaj se musel ukončit dříve. V kategorii H10 se velmi hezky rozehrál Andrej Souček, který po slabším začátku, kdy platil nováčkovskou daň za první účast na MČR. V posledních kolech by i Andrej jistě vylepšil své postavení, ale tuhle možnost již také nakonec neměl. Ještě větší škoda byla předčasné ukončení v kategorii D10. Na 9.místě Běta Kubátová 4,5b měla za sebou těžký los a do posledních kol dobré šance bojovat o medaili. O dobré umístění měla šanci bojovat i 11.Ema Kubátová 4b. Ani děvčatům však nebylo dopřáno turnaj dokončit.
Co napsat závěrem? Těžko se mi to hodnotí. Byla to asi nejsmutnější mládežnická akce, kterou jsem navštívil. Velké dík patří pořadateli, který se hodně snažil a nervozní atmosféru nedali na sobě znát. Těžko odhadovat jak se bude situace vyvíjet dál. Lze předpokládat, že kroužky na DDM se do května už nerozjedou. Je téměř jisté, že se neuskuteční ani MČR družstev starších žáků v Chrudimi a pokud ano ŠK Kuřim se přihlašovat na tuto akci nebude. Je téměř nereálné aby se uskutečnilo MČR družstev mladších žáků v termínu od 17-19.6 protože spousta krajů nemá odehrané kvalifikace a zřejmě se dohrát ani nestihnou. Stejný osud asi potká MČR v rapid šachu mládeže v září. Budeme rádi pokud se začnou hrát od října soutěže družstev.
Odkazy: H14 H12 D10
Pavel Krupica | 05/Apr/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3871 | Komentáře(5) |

Revoluce u šachového programu.
obrazek Velmi zajímavý článek na odkazu, doporučuji k přečtení.
Odkazy: Odkaz_1
Majer Jiří st. | 05/Apr/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3870 | Komentáře |

FIDE ELO k 1.4.2020.
Upoutávka Do nového ela se započetlo pouze 9. kolo KP1 a nedohrané MČR mládeže. Nejvíce připsal Šimon Tajovský +58.
Je zřejmé, že se nám nyní FIDE rating na delší dobu zakonzervuje...


1. KM Tajovský Martin 2232
2. FM Majer Jiří ml. 2223
3. KM Košata Jan 2112 (+2)
4. KM Petříček Lukáš 2096 (-10)
5. Němec David 2058
6. KM Habina Martin 2018
7. KM Majer Jiří st. 2008 (+10)
8. Vitula Jan 1962
9. Horák Bronislav 1950
10. Křena Bohuslav 1946
11. Rubeš Pavel 1906
12. Kudla Vladimír 1896 (-10)
13. Kudláček Jaroslav 1880
14. Šafařík Vratislav 1879
15. Pavlík Vladimír 1876
16. Krupica Pavel 1871
17. Laštovička František 1831
18. Boček Tadeáš 1792
19. Krupica Aleš 1769
20. Kříž Tomáš 1762 (-4)
21. Pešl Jan 1758 (-8)
22. Číhal Jan 1744
23. Němec Jakub 1737
24. Matula Pavel 1716
25. Bauer Miroslav 1715
26. Snášel Michal 1678
27. Hrdina Jiří 1645
28. Tajovský Šimon 1570 (+58)
29. Prokop Martin 1551
30. Sádlík Pavel 1542
31. Šetina Václav 1532 (+25)
32. Keprt Tomáš 1531
33. Fikejs Tomáš 1460
34. Svoboda Filip 1450
35. Habinová Alice 1434 (-40)
36. Křivánek Jakub 1389
37. Hronek Ondřej 1370
38. Boček Adam 1356
39. Liška Martin 1324
40. Matějů Roman 1251
41. Ševčík Pavel 1243
42-43. Pluhařová Asja 1191
42-43. Zelený Josef 1191
44. Havel Vojtěch 1183
45. Matula Jakub 1182
46. Kraus Viktor 1147
47. Boháč Šimon 1145
48. Vařecha Vojtěch 1137
49. Sasková Renata 1132 (-59)
50. Kubátová Běta 1072
51. Souček Andrej 1043
52. Kubátová Ema 1016
Majer Jiří st. | 31/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3869 | Komentáře |

Okresní přebor družstev ukončen.
obrazek Bez dohrávky posledního kola byl ukončen Okresní přebor družstev Brno-venkov. Toto ukončení inicioval vedoucí soutěže Mirek Hurta a po dohodě s kapitány družstev soutěž ukončil s ohledem na aktuální mimořádnou situaci.
Je to rozumné řešení a osobně se domnívám, že tak dopadnou i ostatní nedohrané soutěže. Ale uvidíme.
Podrobné informace najdete v závěrečné zprávě, kterou jsem dal do přílohy.
Vítězem se stalo Éčko, které soutěž i díky příznivému losu, jako jediné řádně dohrálo. Objektivně nejsilnějším družstvem ale bylo Déčko, které jako jediné Éčko v úvodním kole porazilo. Bronz berou po zásluze hráči Kavárníků, kteří prohráli pouze s našimi mládežníky.
Do příští sezóny (pokud nějaká bude) plánuji na místo Éčka do okresu přihlásit nové družstvo F.
Přílohy: závěrečná zpr
Majer Jiří st. | 25/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3868 | Komentáře(10) |

On line turnaj Vyškov 22.3.
obrazek Dnes (22.3) bude dalši on-line turnaj pořádaný SK Vyškov. http://sachyvyskov.netstranky.cz/aktuality/online-turnaje-sk-vyskov.html
Tomáš Šetina | 22/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3867 | Komentáře |

On line turnaj?
obrazek Vzhledem k situaci a vzhledem k tomu, že asi velké množství kuřimských šachistů má účet na chess.com /případně si jej mohou založit/ jsem si říkal, zda-li alespoň pro děti neuspořádat on line klubový turnaj. Teoreticky by pak šly dělat i online rozbory.Já bohužel ten program moc neovládám, tak pokud by jste někdo měl zkušenost jak na to. Uživatelské jméno pro Vašíka je tomas_setina a pro Honzíka honza_setina. Něco podobného zavádí i Šachový svaz - https://www.chess.cz/nedelni-cesky-turnaj-na-lichess-org/.
Tomáš Šetina | 18/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3865 | Komentáře(3) |

17.3.2020 Hlášení rozhlasu Kuřim
Upoutávka Vážení občané, vyslechněte si mimořádné hlášení městské úřadu.
Krizový štáb obce s rozšířenou působností Kuřim důrazně upozorňuje občany města na nařízení vlády, kterým se zakazuje volný pohyb osob s výjimkou cest do zaměstnání, nezbytných cest za rodinou, cest k obstarání základních životních potřeb, cest do zdravotnických zařízení a cest k vyřízení neodkladných úředních záležitostí. Je možno též pobývat v přírodě.
Žádáme všechny občany, aby bez výjimek dodržovali tato opatření a zdržovali se ve svých domovech. Mimo svůj domov se vydávejte pouze v nezbytných případech. Při cestách mimo svůj domov používejte po celou dobu jakoukoliv ochrannou roušku nebo respirátor, pokud je máte k dispozici. Pokud je k dispozici nemáte, použijte alespoň šálu, šátek, kapesník či podobnou provizorní roušku. Nevstupujte bez roušky do obchodů s potravinami! Dodržujte odstup od ostatních osob nejméně 2 metry a nevytvářejte skupiny.
Vážení občané, ještě jednou vás žádáme: omezte na minimum pobyt mimo své domovy, při cestách mimo domov používejte roušky a držte si odstup nejméně 2 metry od dalších lidí. Těmito opařeními chráníme sebe i své blízké.
Děkujeme.
Jan Kolařík | 17/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3864 | Komentáře |

MČR žáků bylo po 7. kole ukončeno.
obrazek Na základě rozhodnutí pořadatele, bylo MČR po 7. kole ukončeno a celá naše výprava se vrací domů. Dohrávají se pouze junioři, kde zastoupení nemáme.Konečné pořadí našich hráčů:
D10:
9.Kubátová Běta 4,5 (nasazená 16.)
11.Kubátová Ema 4 (nasazená 9.)
20.Ševčíková Kateřina 3 (nasazená 30.)

D16:
10.Habinová Alice 3,5 (nasazená 9.)
18.Sasková Renata 1 (nasazená 16.)

H10:
19.Souček 2,5 (nasazený 21.)

H12:
16.Šetina Václav 3 (nasazený 16.)

H14:
5.Petříček Lukáš 4 (nasazený 4.)
13.Tajovský Šimom 3,5 (nasazený 22.)

Luki si 5. místem vybojoval přímý postup na příští Republiku.
Nad svá nasazení výrazně dobře zahráli Káťa, Šimi a Bětuška.
Ostatní svá nasazení zhruba obhájili.
Škoda těch nešachových okolností, které Mistrovství určitě negativně poznamenaly.
Majer Jiří st. | 13/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3860 | Komentáře(2) |

Svaz přerušuje vyšší soutěže družstev.
Upoutávka Soutěže řízené svazem = extraliga, 1. a 2. liga se s okamžitou platností přerušují. Pro nás to znamená, že nedělní (15.3.) zápas áčka se Starým Městem se odkládá na neurčito.
Co bude se zápasy řízenými krajem se teprve bude řešit.
Svaz krajům doporučuje obdobný postup, uvidíme.
Majer Jiří st. | 12/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3859 | Komentáře(1) |

Zemřel FM Josef Spodný.
Upoutávka Tuto velmi smutnou zprávu jsem se dnes dočetl na stránkách NSS. S Pepou jsme se v posledních letech hodně sblížili a velmi jsem ho obdivoval, jak stále i v tomto pokročilém věku hraje družstva i jednotlivce. Sice si občas posteskl, že mu "padá ELO", ale hrál stále se stejným zápalem jako za mlada.

Byl to Pan Hráč, mistr republiky v korespondenčním šachu.
Měl rád i atletiku a v mládí soutěžil závodně v desetiboji.
Čest jeho památce.
Majer Jiří st. | 11/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3858 | Komentáře(2) |

Dnes zahajuje MČR mládeže!
obrazek Pavel asi má fofr s organizací naší výpravy do Koutů, nebo ho skolil koronavir, že zde chybí úvodní zpráva. :-)
Na MČR se probojovali v H10 Andy Souček, v H12 Vašík Šetina v H14 Luki Petříček a Šimi Tajovský. Tedy co do počtu snad největší zastoupení v historii. (bez záruky)
Rovněž početná je i výprava holek:
V D10 trojice Běta a Ema Kubátovy a Katka Ševčíková, v D16 Alča Habinová a Renča Sasková.
Více informací s odkazy na stránky pořadatele najdete v článku Mirka Hurty na JmŠS.
Majer Jiří st. | 07/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3855 | Komentáře(14) |

Kavárna 5.3.2020: Broňa musí ťap ťap ťap
Ťap ťap ťap Broněk má aktuálně kavárenské období a teď to potvrdil dokonce vítězstvím. Ale v mnoha partiích ho nepoznáváme - vymění se dámy i další figury a místo útoku na krále to musí vyhrát tím, že udělá pěšcem ťap ťap ťap a novou dámu si postaví.
O druhé místo se musely počítat vzájemné zápasy mezi třemi hráči, nikdo se k tomu neměl, tabulka skončila u mne i přesto, že jsem se věnoval mariáši. Adam Heisler, který nás přišel osobně pozvat na turnaj do Drásova, mezitím zmizel, aniž by tušil, že bere cenu. Druhé místo to nebylo, z výpočtu vyšel nejlépe Vraťa a upevnil si vedení v GP, ale na třetí místo to Adamovi dalo.
Pavel Sádlík by si měl psát výsledky včas, ať pak nemusíme po dohrání řešit, že má Jirka Kropáč napsané výsledky s oběma Sádlíky opačně. Naštěstí to rozhoduje jen o druhé polovině výsledkové listiny.
Pořadí: 1.Horák, 2.Šafařík, 3.Heisler, 4.Kudláček, 5.Pešl, 6.P.Sádlík, 7.Kropáč, 8.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2020
Jan Pešl | 06/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3854 | Komentáře |

Pozvánka na tento pátek do Drásova
Upoutávka Ahoj sousedi,

srdečně Vás zvu na 4. ročník Sousedského posezení U ŠACHU!

Pro ty co by si nevěřili (báli se :-) ) - Jde o setkání všech věkových i výkonnostních kategorií.
Drobné ceny jsou připraveny pro každého a jako první si vybírá poslední ;-)

- Pátek 6.3.2020, Drásov, salonek hospody Na Růžku, start 17:00
- Přihlášky do turnaje 604947672 - A. Heisler
Přílohy: Příloha_1
Jan Kolařík | 05/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3853 | Komentáře |

Newsletter 03/2020.
Upoutávka V příloze se dočtete co se událo v našem a světovém šachu za minulý měsíc.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 05/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3850 | Komentáře |

Nešťastná střední hra aneb Hrdina málem hrdinou
Hrdina malem hrdinou Zápas začal nadějně, když Lukáš získal hned v zahájení taktickým obratem pěšce. Nadějně vypadá rovněž pozice Nejzkušenějšího, který se dostal přesně tam, kde mu to vyhovuje - poziční tlak na soupeře bez jakéhokoliv rizika taktických obratů z jeho strany.
To u mne bylo hned jasné, že partie bude více o taktice než o pozici - bílý se totiž rozhodl za každou cenu hned vyměnit domovníka, na což jsem reagoval tím, že jsem nechal krále v centru a získal nějaká tempa na dámském křídle, kam rošoval bílý král. Nelíbí se mi pozice Toma, který při plné šachovnici absolutně nemá prostor, ale ono se to dalo očekávat, když vyfasoval černými druhého nejsilnějšího soupeře (po Honzovi).
Laďa má zatím rovnou pozici a Jura na poslední desce je trochu aktivnější, tak nemám nic proti, aby Pavel svoji rovinu uzavřel nabídkou remízy - byla přijata, báli se toho zjevně oba aktéři. Když pak Nejzkušenější završil svou partii dvojím úderem, dal si černý jeden šach ze msty a pak musel vzdát. Lukáš na pěšci navíc nelpěl, spíše naopak - najednou má jednoho méně, ale díky matové hrozbě bere kvalitu a hlavně tím uzemnil veškeré protišance bílého.
V tuto chvíli to pro nás vypadá dobře, ale střední část zápasu nám vůbec nevyšla. Tom byl udušen (čímž nemyslím doslova dušený mat, ale možnosti černých figur vůbec někam táhnout) a já jsem přecenil svoji aktivitu na dámském křídle. Soupeř mne vyvedl z konceptu několika vtipnými mezitahy (při partii jsem si myslel, že to pokazila až následná taktická přestřelka, kde jsem přišel o kvalitu za pěšce, ale počítač dodává, že počátkem problémů bylo zatoulání dámy již ve čtrnáctém tahu) a jak ukázal pozdější průběh zápasu, korunu jsem tomu nasadil kyselým obličejem na Laďův nápad, že by mohl nabídnout remízu.
Ta remíza pro nás totiž vypadala špatně kvůli tomu, že Honza může mít potíže s daleko postouplým bílým pěšcem (a ještě se špatným střelcem), Jura ve věžovce víc než remízu nemá (zprvu jsem mu nabídnout remízu sice schválil, ale když soupeř nechtěl, rychle jsem vzhledem k vývoji otočil názor) a Lukiho výhra by tím pádem nestačila ani na zápasovou plichtu.
Prohranou koncovku jsem si nakonec usnadnil přílišnou aktivitou krále, který si naběhl do matové sítě, a Laďa mne za chvíli následuje. Nejprve nechává soupeři dvojici aktivních střelců a pak další tempa, zkrátka nechává jej hrát. Pozice, kdy vzdává, je na fotce - snad deset minut tam hledal záchranný tah, který viděli všichni okolo, ale asi by to stejně nestačilo.
Náš slabý interval tímto skončil, ale je to 3,5:1,5 a Honza určitě nemůže bojovat o víc než o remízu. Nebezpečného pěšce se zbavil, ale pořád mu zůstává ten horší střelec. Posledních deset tahů už jsme tomu věřili, remízou to také skončilo, ale to znamená, že musí Luki i Jura vyhrát. Lukáš tu výhodu kvality převedl do koncovky, kde dokonce dočasně pustil i druhého pěšce, ale moc dobře věděl, co dělá. Důležité je aktivizovat věž, aby se proti ní ukázal jezdec poněkud chromým, a sběr bílých pěšců bude následovat. A protože Lukimu zbyl nezastavitelný volňas na a-sloupci, je výhra na světě.
Jurovu věžovku tlačíme očima a skutečně ji hraje lépe než černý - v klíčovém okamžiku ovšem volí zisk pěšce před zachováním dvou spojených. Pak se diváctvo nemůže shodnout, jestli je to výhra nebo remis - černá věž sice padla za pěšce jako první, ale bílý král zůstal příliš daleko. Škoda, ale konkurenti nám naštěstí neutekli (Hustopeče a Prušánky remis, Znojmo prohra, a i ten Hodonín můžeme v příštím kole dohnat a v tom posledním je mít pod dohledem vedle sebe v Jundrově).
Přílohy: Zpravodaj KP1 Zpravodaj OP
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 02/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3849 | Komentáře(11) |

01.03.2020 Zastávka - Kuřim K 3:5
Zastavka_DDM Komplikací byla trochu změna hrací místnosti (výjimečně se hrálo na místním Domě Dětí a Mládeže.
Domácí nastoupili (vyjma první desky) v základní sestavě a tak nešlo výsledek předvídat.
Prohra Jary s ohledem na jeho soupeře se dala očekávat, nečekaná prohra Vojtěcha však znamenala, že jsme v úvodu prohrávali 2:0.
Franta udělal rošádu a pak už snadno soupeře zdolal. Luboš stál hůř, měl méně pěšáků, ale pak v koncovce, kdy tam na každé straně zůstaly jen dámy a věž dokázal šachovat tak dlouho, až chytil soupeři dámu. Srovnáno.
Moje a Tadeášova výhra poté přechýlily kyvadlo na druhou stranu.
Výhru pečetil Pavel, který stál lépe, hrál mnohem aktivněji než soupeř a ten pak měl problém nejenom s materiálem, ale i s časem.
Nejdéle dohrával Vraťa, který do střední hry přešel mnohem hůř a jeho snaha zablokovat pozici mu nevyšla. Soupeř sehrál přechod do koncovky hodně, ale hodně dobře a korigoval stav na konečných 3:5.

Zpestřením byl odjezd auta, kde Pavel nechal svítit při příjezdu světla a při odjezdu tak nešlo nastartovat (a to Pavel spěchal na fotbalovou schůzi). Záchrana přišla ze strany domácích, kdy Aleš od rodičů sehnal startovací kabely a motor u Pavla opět mohl naskočit.
Odkazy: Fotky
Jan Kolařík | 02/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3848 | Komentáře |

OP Tišnov B - Kuřim E
obrazek Éčko dnes odehrálo poslední zápas sezóny, porazili jsme Tišnov těsně 3,5-4,5. Zápas jen krátce shrnu, že se nám nedařilo na předních šachovnicích a v průběhu zápasu jsme prohrávali 3,5-2,5. Dva vítězné body zajistili Šimon Boháč a v dlouhém zápase Renča Sasková, která byla sice dlouho vyhraná, ale k vítězství zvolila nejpomalejší možnou cestu. Zbylé body přidali Alice Habinová, Andrej Souček kontumačně a Radovan Smíšek 0,5 b. Celkově pro nás byla sezóna velmi úspěšná. Nad očekávání dobré výsledky lze ilustrovat paralelou s minulou sezónou, kdy jsme skončili 8., po sezóně navíc odešli hráči z prvních dvou desek, kteří byli nahrazeni Šimonem Tajovským a Alicí Habinovou. Právě tito dva ale byli ještě společně s Ondrem Hronkem hlavní tahouni týmu. Druhým významným aspektem zlepšení byla úspěšnost hráčů mimo základ, kdokoli nastoupil, zahrál skvěle. Celkově to znamená oproti loňsku výrazný skok v tabulce, kde jsme nyní první, a protože déčko dnes nastoupilo se slabší sestavou, bude příští zápas potřebovat 5,5 bodu, aby nás předskočili.
Odkazy: Výsledky E Tabulka
Radovan Smíšek | 01/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3847 | Komentáře(2) |

Nové FIDE k 1.3.2020.
Upoutávka Do nového ela se započetly soutěže družstev a to 2.liga a KP1 dospělých.
Luki pilně pokračoval ve sběru elobodíků, až překročil metu 2100 pro udělení titulu Kandidát Mistra! Blahopřeji a přeji brzké zdolání další mety 2200 na titul CM!


1. KM Tajovský Martin 2232
2. FM Majer Jiří ml. 2223 (+1)
3. KM Košata Jan 2110 (+15)
4. KM Petříček Lukáš 2106 (+28)
5. Němec David 2058 (+2)
6. KM Habina Martin 2018 (-10)
7. KM Majer Jiří st. 1998 (-7)
8. Vitula Jan 1962
9. Horák Bronislav 1950 (-3)
10. Křena Bohuslav 1946 (-14)
11. Kudla Vladimír 1906
12. Rubeš Pavel 1906 (+1)
13. Kudláček Jaroslav 1880
14. Šafařík Vratislav 1879
15. Pavlík Vladimír 1876 (+8)
16. Krupica Pavel 1871
17. Laštovička František 1831
18. Boček Tadeáš 1792
19. Krupica Aleš 1769
20. Kříž Tomáš 1766 (-11)
21. Pešl Jan 1766 (+1)
22. Číhal Jan 1744
23. Němec Jakub 1737
24. Matula Pavel 1716
25. Bauer Miroslav 1715
26. Snášel Michal 1678
27. Hrdina Jiří 1645 N
28. Prokop Martin 1551
29. Sádlík Pavel 1542
30. Keprt Tomáš 1531
31. Tajovský Šimon 1512 (+2)
32. Šetina Václav 1507 (+1)
33. Habinová Alice 1474 (-1)
34. Fikejs Tomáš 1460 (+1)
35. Svoboda Filip 1450
36. Křivánek Jakub 1389
37. Hronek Ondřej 1370
38. Boček Adam 1356
39. Liška Martin 1324
40. Matějů Roman 1251
41. Ševčík Pavel 1243
42-44. Sasková Renata 1191
42-44. Pluhařová Asja 1191
42-44. Zelený Josef 1191
45. Havel Vojtěch 1183
46. Matula Jakub 1182
47. Kraus Viktor 1147
48. Boháč Šimon 1145
49. Vařecha Vojtěch 1137
50. Kubátová Běta 1072
51. Souček Andrej 1043
52. Kubátová Ema 1016
Majer Jiří st. | 29/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3846 | Komentáře(3) |

Kavárna 27.2.2020: Co je větší strašák v souboji s Vraťou?
Strašák Po dvou odehraných měsících se zdá, že máme nového kandidáta na vítěze GP. Čeho se ale soupeři nejvíc bojí? Někteří prvního tahu b6, o kterém se jim prý už zdá. Jiní se zase bojí napsat si výhru na čas - uhrát výsledek 11/11 Vraťovi uniklo o pár sekund, kdy asi o dva tahy nestihl matit dřív, než mu spadl praporek. Políčko v tabulce zůstalo ovšem prázdné, schválně jsme jej nedoplnili, jestli si vítěz vzpomene. Možná je prázdné doteď...
Pořadí: 1.Šafařík, 2.Horák, 3.Pučálka, 4.Hrdina, 5.Kropáč, 6.Pešl, 7.Kolařík, 8.Buček, 9.Kepák, 10.Adler, 11.P.Sádlík, 12.Valenta.
Přílohy: Tabulka GP 2020
Jan Pešl | 28/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3845 | Komentáře |

Zase remíza Kuřim C - Univerzita B 4-4
Upoutávka Tentokrát Céčko svůj poslední zápas odehrálo doma. Potřebovalo alespoň 2 body na skóre, aby mělo jistou záchranu. Kvůli absenci několika hráčů však měli svou premiéru v soutěži hned 3 náhradníci.
Hned ze začátku ztratil Tom Keprt figuru, tak bylo jasné, že tady ten bod nebude. Na osmičce Adam Boček zahrál dobře zahájení, takže ve střední hře nabídl remízu, kterou soupeř přijal. Na šestce Vojta Vařecha bohužel ztratil materiál, ale soupeř neudělal žádnou chybu a s přehledem Vojtu porazil. Mezitím na dvojce Pavel remizoval. Na sedmičce nadějně stál Pepa Zelený, avšak po nabídce remízy, kterou soupeř odmítnul, přišla série nepřesností a Pepa dostal mat. Na trojce stál Tadeáš dobře a vyhrál. Na jedničce přešel Vláďa do horší koncovky, kde měl soupeř volného krajového pěšce a Vláďa se vzdal. Tom Keprt se štěstím vybojoval zpátky ztracený materiál a soupeř se v beznadějné pozici vzdal. O výsledku tedy rozhodoval Tom Kříž, který ztratil koně, avšak zamyšlený soupeř spadl na čas.
Ikdyž chtělo Céčko postoupit, nakonec muselo hrát skoro o záchranu. Někteří hráči měli více bodů a někteří zase větší absenci na zápasech. I přes to ale považuji sezónu za vydařenou.
Tom Keprt | 27/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3844 | Komentáře |

Přednáška GM Radka Kaloda v Blansku.
Upoutávka Zdravím všechny šachové talenty a i ty, co se chtějí šachově posunout výš.
Na "čarodky" (30.4.) bude mít v Blansku přednášku o své cestě za velmistrovským titulem, výše zmiňovaný Radek Kalod.
Budu do Blanska organizovat výpravu a podrobnosti o akci uveřejním později.
Kdo má zájem se zúčastnit, ať mě kontaktuje e-mailem.
Majer Jiří st. | 25/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3843 | Komentáře |

Áčko prohrálo v Lipovci 6:2.
obrazek Domácí sice nastoupili na prvních deskách s velmistry Markošem a Blatným, ale také se spoustou náhradníků. Zápas se tedy zdál být šancovní. Zejména když Standa na dvojce půlil s GM Blatným. Jenže domácí šli brzo do vedení, když Slávek nezvládl zahájení a dostal se pod matový útok. Dominika soupeř přehrál nátlakovou hrou a prohrávali jsme o 2 body. Pak zápas začal být pro nás znovu zajímavý, když Lukáš získal pěšce a reálné šance na výhru. Ostatní měli zajímavé pozice a hlavně Jirka, který podle Kasparova obětoval kvalitu za útok. Naše snažení ale definitivně pohřbilo překročení času v partii Martina, kdy bílý úplně zapomněl na čas. Časovka byla i na jedničce, kterou Jirka sice ustál, ale za cenu nevýhodného zjednodušení pozice a partii prohrál. Honza se dostal do prohrané pozice, ale nakonec se zachránil ve věžovce s pěšcem méně. Ještě remízoval Ivan černými a Lukáš, který výhodu pěšce zase nedokázal realizovat. No mohli jsme uhrát i lepší výsledek, ale dnes se skutečně nedařilo.
Majer Jiří st. | 23/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3842 | Komentáře(1) |

"Neodvaha" v nabité Kavárně
obrazek Nevím, jestli to Michal Vašek dělá schválně, aby se dostal hned do první věty zprávy o Kavárně, ale každopádně se mu to povedlo. Tentokrát to ale nebude radostné čtení. Přestože je neregistrovaný, zneužívat dokup minut (a to hned trojnásobně), když jich má na začátku sedm, to je velká srabárna. Asi se lekl silné účasti. Jestli nějak souvisela s jarními prázdninami, nevím, protože z mládežníků mezi nás zavítal jen David Němec. Každopádně když jsem já předčasně utnul lyžování v Rakousku, abych večer v Kuřimi stihl pravidelnou dávku čtvrtečních emocí, a pak jsem přijel dvacet minut po oficiálním začátku turnaje, byl jsem rád, že jsem se ještě jako poslední mohl zapsat. Honza Kolařík přišel z práce pět minut po mně a měl smůlu. Každopádně férově pochválil vysokou účast. Vojta Pučálka si už definitivně potvrdil svoji časovou hranici úspěchu a neúspěchu - 4 minuty je málo, 5 akorát. 4 minuty tentokrát byly málo i pro Jardu Kudláčka, kterého jsem nenechal remizovat v remízové pozici a počkal jsem si na prapor. Takže vlastně druhý srab večera, ale účel světil prostředky. Výsledky: 1. Němec, 2. Vašek, 3. Šafařík, 4. Horák, 5. Hyrš, 6. Hrdina, 7. Kropáč, 8. Kudláček, 9. Pučálka, 10. Adler, 11. Sádlík, 12. Valenta.
Jiří Hrdina | 21/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3841 | Komentáře(16) |

Hodina pravdy 13:45-14:45 aneb Béčko žije
Broňa vyhraje Vyrovnanost zápasu se hned v zahájení pokusil narušit Broňa Horák - když za to dal dva pěšce (druhého neplánovaně) a výměna dam byla nevyhnutelná, divákům (zejména pak MJS) se to vůbec nezdálo. Jenže náskok ve vývinu udělal svoje, i černí pěšci začali padat jako hrušky a partie se začala otáčet - navíc s velkou časovou výhodou pro domácího hráče.
Moc se mi nezdála kombinace Honzy Košaty v téměř symetrické pozici - jeho dvojpěšec se zdál daleko větším problémem než černý izolátor na d6. Soupeř Toma Kříže se rozhodl neřešit kufr na dámském křídle a rozehrát královskou věž přes h3 - ani to ale rovnováhu nenarušilo. Obecně se dá říct, že snad až do pětadvacátého až třicátého tahu nebylo téměř v žádné partii jasné, kdo to chce vyhrát a jak to dopadne.
Jako první skončil remízou David Němec, který získal pěšce, ale kompenzovala to aktivita bílých figur a navíc se jednalo o různé střelce, pouze v doprovodu všech věží. Pak vítězí Broňa paradoxním způsobem - čím víc pěšců v zahájení obětoval, tím víc si jich v koncovce posbíral, a musel si jen dát pozor na trik s věčným šachem (když by postavil dámu předčasně).
Tom už je ve střelcové koncovce, kde má bílý dvojpěšce, ale objektivně se to vyhrát nedá - necháme jej ale hrát, než se to trochu vyjasní vepředu. Jenže tam ne a ne padnout rozhodnutí - Lukáš Petříček má volné pěšce na dámském křídle, ale musí se bránit, Vláďa Pavlík naopak pěšce pozbyl (a navíc je to vzdálený volňas, který soupeři přebývá). Za chvíli to tak jako tak končí u Toma remízou a případné ztráty vepředu se snažíme zalepit já a Laďa Kudla. Dvakrát jsem odmítl remízu a snažím se vymýšlet - Laďa místo toho hraje čistě pozičně, původní symetrii narušil ve svůj prospěch, nebojí se ani poučky, že s dámou bývá nebezpečnější jezdec než střelec. Nakonec získává pěšce a vynucuje výměnu dam, vyhrát koncovku bude ovšem chvíli trvat.
Sám jsem to překombinoval a v časovce ztratil dvě figury za věž - naštěstí je za to kompenzace v podobě postoupných pěšců dámského křídla a tak se zkouším zachránit nabídkou remízy (v tu chvíli se totiž již zdá dobrá pro nás). Bílý má příkaz čekat a současně s tím dochází k trojímu opakování pozice na první desce - Honza se ubránil a tím odstartoval poslední hodinu utkání, která jednoznačně rozhodla ve prospěch domácích. Moje nabídka je nakonec přijata (těžko říct, zda hosté rezignovali nebo to chtěli zlomit na jiných deskách) a k tomu se přidává úspěšná obrana u Vládi (další remíza).
Dohrává Lukáš a Laďa a abychom vyhráli, potřebujeme z těch dvou partií bod. Oba naši mají pěšce víc, Laďova koncovka není jak prohrát, takže se ani Lukáš nemusí pouštět do žádných větších akcí. Ten se ale nebojí a nastraží geniální past - nechává bílého zaútočit na krále a sebrat figuru. Že za to má věčný šach, to viděli snad všichni okolo, ale posunutí pěšce na a2 (kde mat bílému králi lze řešit pouze odevzdáním rozhodujícího materiálu) neviděl nikdo. Bravo!
Laďa už může dohrávat v klidu a nakonec našel způsob, jak aktivizovat svého krále a pak dalekonosným střelcem vytempovat krátkonohého jezdce. Vyrovnaný zápas se tedy zlomil v přesvědčivé vítězství 5,5:2,5, a v dalších zápasech určitě máme o co hrát!
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 17/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3840 | Komentáře(1) |

15. ročník Vyškovské rošády - KP mládeže v rapid šachu
Upoutávka 15. ročníkem Vyškovské rošády pokračoval v sobotu 15. 2. 2020 seriál KP mládeže v rapid šachu. Hrály se 3 samostatné turnaje – A (turnaj špuntů), B (turnaj mladších žáků) a C (turnaj starších žáků). Z Kuřimi se do Vyškova vypravilo celkem 14 šachistů (3 v A, 7 v B, 4 v C) a stejně jako v lednu v Řečkovicích na Gillarově memoriálu se rozhodně neztratili!
Lukáš Petříček vyhrál turnaj C, Bětuška Kubátová zvítězila v turnaji B před Andrejem Součkem a Adam Czerny byl druhý v turnaji A.
V jednotlivých kategoriích byla Kuřim vidět ještě více: H14 – Luki první a Ondra třetí, H12 Pavel Ševčík druhý, D10 vyhrála Běta, v H10 byl první Andrej a v H8 byl Adam Czerny druhý (bohužel, turnaj A se vyhlašoval nejdříve a Adámka tak nemáme na společné fotce medailistů).
Přílohy: H14 D10 H10
Odkazy: špunti mladší žáci starší žáci
Ida Součková | 17/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3837 | Komentáře(3) |

Běta Kubátová vítězem Klubáku B!
Upoutávka Krásného úspěchu v rámci klubu dosáhla Bětuška, která vyhrála klubový přebor B a postupuje do Áčka. K vítězství jí pomohla její sestra Emička dnešní výhrou nad Lusi. Před poslední partií Běty s Lusi má už náskok, který Lusi nedožene ani v případě výhry.
Bětušce blahopřeji!

A teď k jednotlivým partiím:

Kubátová E 1-0 Movsisyan
Partie byla hlavně o taktických obratech, kde Ema viděla více. Lusi sice mohla obětí dámy hru téměř vyrovnat, ale kombinaci viděli jen přítomní diváci.

Ševčík 0-1 Kudla
K překvapení všech a nejvíce soupeře se Pavel ve vyrovnané pozici vzdal. Sice jsme se všichni, včetně jeho soupeře, mu snažili toto jeho rozhodnutí rozmluvit, Pavlík ale trval na svém. No má na to právo, ale přílišný respekt ze soupeře zde nebyl namístě.

Hronek 1-0 Šetina
Ondra vyšel ze zahájení s prostorovou převahou. Vašík v průběhu hry vynalézavě obětoval kvalitu za pěšce, ale Ondra efektní kombinací vytvořil a prosadil volného pěšce.
Znovu tak zasáhl do bojů o titul a může být celkově i čtvrtý.

O celkovém vítězi Áčka tedy rozhodne až poslední partie přeboru Kudla-Šetina.
Majer Jiří st. | 14/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3836 | Komentáře |

Kavárna 13.2.2020: Rekordní bank bere Vojta
Rekordní bank Někteří hráči pojali vstup do turnaje jako závody v dokupování - dvě minuty navíc pro Vraťu trumfnul Michael, který chtěl rovnou tři. Ani jednomu to nakonec na bednu nepomohlo.
Nepříliš dobře začal Jura Hrdina, který pak vyzýval ke hře slovy - jsem připraven rozdávat další body. Když se ale dívám na konečné pořadí, zase tak zlé to nebylo.
Více toho rozdal Honza Kolařík - když si například nevšiml, že mu hrozí pěšcová vidlička na dámu a věž a udělal si okno, byl tento postup oceněn "aspoň nedostaneš mat na poslední řadě".
I tato partie pomohla k vítězství Vojtovi, další ceny pak brali Jarda a já. Pavel Valenta posledních několik partií skrečoval s tím, že asi chytil nějaký koronavirus. Zajímavostí večera je, že jsme byli nejméně dvakrát svědky matu na šachovnici při spadlém praporku. Pravidla hovoří jasně, co má přednost.
Pořadí: 1.Pučálka, 2.Kudláček, 3.Pešl, 4.Vašek, 5.Hrdina, 6.Šafařík, 7.Kepák, 8.Kropáč, 9.Kolařík, 10.Adler, 11.Valenta.
Přílohy: Tabulka GP 2020
Jan Pešl | 14/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3835 | Komentáře |

KPIIB Střelice - Kuřim C 4-4
Upoutávka Do Střelic jelo Céčko téměř v základu, a tak šance na výhru byly realné.
První kdo dohrál byl Pavel. Pavel převedl partii rychle do koncovky, kde však měl věžku za 2 střelce, takže prohrál. Na ostatních deskách jsme zatím stáli dobře. Vzápětí Daniela zkušeně přehrála soupeře a srovnává. Bohužel Vláďa na jedničce neudržel pozici a prohrál. Mirkův soupeř, který měl v koncovce dva pěsce víc, udělal hrubku a Mirek po vyrovnání přijmul remízu. Další dohrál Tadeáš. Tadeáš útočil na krále, avšak po výměně dam už stál hůř a nakonec prohrál. Vašík v zahájení získal figuru. Koncovka ale skončila v nestejnných střelcích, a tak Vašík musel po dlouhém uvážení pozice přijmout remízu. Po delší době klidu, kdy část družstva již odjela získal Tomáš Kříž prvně pěsce a pak i kvalitu a s přehledem výhrál. Tomáš Keprt měl horší pozici, avšak nepřesnost soupeře ihned využil udělal si volňase a výhrál.
Tom Keprt | 13/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3834 | Komentáře |

Ondra Hronek opět vyhrál Druhé úterý!
Upoutávka Ondra má už snad patent na výhry v rapidových turnajích v Brně. Podrobnosti najdete na webových stránkách JmŠS - viz odkaz.
Odkazy: článek na JmŠS
Majer Jiří st. | 13/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3829 | Komentáře |

Krajská konference.
Upoutávka Včera proběhla v Brně krajská volební konference. Novým předsedou byla zvolena Radka Slepánková z Vyškova. Podrobnosti budou zveřejněny na webu JmŠS.
Majer Jiří st. | 11/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3827 | Komentáře |

KP mládeže jednotlivců- přeborníky Václav Šetina a Ondra Hronek
Upoutávka V pátek a sobotu 7 a 8.2 se uskutečnil v Rajhradě KP mládeže, na kterém startovalo i 10.dětí z Kuřimi.
Turnaj měl velmi špatnou účast a startovalo na něm pouze 35.dětí, téměř polovina účastníků než před rokem v Bohunicích.
V kategorii do 16.let se stal krajským přeborníkem i celkovým vítězem turnaje Václav Šetina ziskem 5b ze 6 partií. Hned za Vašikem se umístil na 2.místě Ondra Hronek, který získal přebornický titul v kategorii do 14.let. Smolařem turnaje byl Tomáš Fikejs, který své soupeře všechny přehrál, ale všechny své vyhrané pozice v časových tísních pokazil.
V kategorii do 10 a 14.let zaznamenal velký úspěch Jan Šetina, který obsadil 3.místo v kategorii do 10.let. škoda několika nevyužitých příležitostí, protože při troše štěstí mohl Honzík tuto kategorii i vyhrát. Velice dobře měla turnaj rozehraný i Bětka Kubátová, která hraje už velice hezké šachy, ale zapracovala zřejmě i únava z velice dlouhých partií a Bětce úplně nevyšel závěr turnaje, kde sice své soupeře přehrála, ale pokazila v časovkách.
Věřím, že získané zkušenosti většina účastníků zúročí na březnovém MČR mládeže v Koutech nad Desnou.
Odkazy: https://chess-r https://chess-r http://jmssches
Pavel Krupica | 10/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3826 | Komentáře(1) |

Ačko podlehlo lídrovi z Vlčnova 3:5.
Upoutávka Nakonec jsme uhráli lichotivý výsledek, když v průběhu zápasu to spíše vypadalo na nakládačku. Ale není se co divit, když jsem musel do zápasu oproti nominované sestavě postavit čtyři náhradníky Rychle prohrál černými Slávek, který dle vlastních slov vlezl soupeři do připravené varianty. O hodinu později jsem zahodil dobrou pozici a špatně dopočítal pětitahový forzír a byla z toho druhá prohra. Luki v lepší koncovce odmítl nabízenou remízu oprávněně, ale výhody nevyužil a v dalším průběhu o výhodu přišel a byla to remíza. Další remízu uhrál Jirka na jedničce. Prohrál i Broňa a průběžný stav 1:4 byl hrozivý. Závěrečná trojice Standa, Dominik a Honza na obrázku ale uhrála krásných 2/3, když Standa udržel Pepu Mudráka a Dominik slovenskou posilu Lintnera. Poslední partii hrává už tradičně Honza, který dnes porazil šachového matadora IM Milana Babulu!
Ještě nemám ostatní výsledky, ale jisté je, že tabulkou jdeme dolů.
Přílohy: foto1 foto2
Majer Jiří st. | 09/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3824 | Komentáře |

Tišnovskou Věž vyhrál Vláďa Pavlík
Upoutávka Okresní přebor jednotlivců v Rapid šachu přilákal do Tišnovské sokolovny 30 hráčů, z toho bylo 8 dětí z místního kroužku na Inspiru.
Z Kuřimi přijeli David Němec, Tom Keprt, Vláďa Pavlík, Franta Laštovička a p.Kropáč. Hlavní rozhodčí Aleš Dumek neměl žádnou práci a mohl se věnovat pouze hraní a focení. Naše omladina se po celou dobu turnaje pohybovala na předních deskách a nebýt Davidovi neopatrnosti ve 2 partiích, mohli stát na bedně všichni tři. Vláďa vyhrál s přehledem a opět ukázal, že rapid mu jde skvěle. Druhý Tom Keprt posbíral i ocenění pro nejlepšího juniora a navíc i nejlepšího hráče s Elem do 1800. Třetí nakonec skončil Karel Maláska, který se statečně bil s našimi mladíky i Danielou.
Turnaj proběhl ve velmi přátelské atmosféře i díky výbornému bufetu Pepka Šilhy.
Odkazy: vysledky
Honza Číhal | 09/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3823 | Komentáře(1) |

Kavárna: je nás dost, ale...
obrazek Vojta tentokrát neměl svůj den. Dva a půl bodu snad ještě v Kavárně neuhrál. Že by se přizpůsobil naší kvalitě? Aby toho nebylo málo, gradoval svou formu i v pokavárenských partiích s vítězem turnaje Vraťou. Tady už ty slepoty ovšem byly vzájemné a oba nakonec uznali, že protentokrát bude opravdu lepší skončit. A dovolím si jedno popíchnutí bývalým pravidelným účastníkům, že se na ně i nadále každý týden těšíme a že do Kavárny se chodí nejen bezprostředně před zápasem, kdy je nutné domluvit sestavu. Nebo za řádně neomluvenou neúčast budou padat pokuty! Výsledky: 1. Šafařík, 2. Kudláček, 3. Vašek, 4. Hrdina, 5. Kropáč,6. Kepák, 7. Pučálka, 8. Adler, 9. V. Sádlík.
Jiří Hrdina | 06/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3822 | Komentáře(1) |

Ondra Hronek vyhrál áčko lednového 2.úterý!
Upoutávka O úspěchu našeho rapidového Borce se s "mírným" zpožděním dočtete i na krajském webu. :-)
Odkazy: článek na JmŠS
Majer Jiří st. | 06/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3821 | Komentáře |

ŠK Kuřim D-Lokomotiva Brno E 5-3
obrazek Zápas, kde jsme díky nedisciplinovanosti jednoho našeho hráče prohrávali 0-1 z výkopu se nám celkem lehce podařilo nakonec vyhrát.
Na začátku jsem doufal, že nastoupíme bez větších problémů a tak jsem napsal soupisku a spustil utkání. V té době jsem ještě nevěděl, že někteří naši hráči se umí omluvit pouze přes Facebook a to ještě v pozdních sobotních hodinách (omluvu jsem si přečetl až po utkání). Prohráváme tedy 0-1 z výkopu. Pavel Matula se necítil zdravotně nejlépe a proto nabídl brzy po zahájení remízu proti Mirkovi Hurtovi, která byla přijata. Následně přicházejí další dvě remízy a to u Vládě Pavlíka, který po zahájení získal značnou výhodu, která se někde vytratila a v mojí partii přešla pozice k nestejným střelcům do úplné roviny. Stav je tedy 1,5-2,5, ale ostatní pozice už pro nás vypadají velice dobře. Na výhru stojí Martin Prokop, Kuba Němec a s pěšcem více hraje na výhru i Tomáš Fikejs. Dobrou pozici má i Mirek Bauer. Nejdříve vyrovnal stav utkání Martin. Tomáš získal druhého pěšce a chvilku na to i celou partii. Výhru družstva pojistil Kuba Němec a konečný stav určuje remízou Mirek.
Déčko drží stále druhé místo v soutěži a vzhledem k jasnému postupu jednoho družstva z Kuřimi v OP dostanou poslední dvě kola šanci náhradníci.
Odkazy: tabulka
Pavel Krupica | 05/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3820 | Komentáře |

Newsletter 02/2020
Upoutávka V příloze najdete co se událo minulý měsíc v našem a světovém šachu.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 04/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3819 | Komentáře |

OP Kuřim E - Zastávka 7:1
obrazek Vzhledem k pololetním prázdninám a chřipkové epidemii dorazila Zastávka jen v pěti hráčích. K úvodním třem bodům jako první přidal bod Ondra Hronek. Ondra již v zahájení získal pěšce, aniž by měl soupeř poziční kompenzaci. V průběhu partie získal Ondra ještě věž za figuru a bez větších problémů zvítězil. Já jsem získal také pěšce v zahájení a také bez zjevné soupeřovi kompenzace. Výhodu jsem nezvládl uplatnit tak přímočaře jako Ondra, ale postupnými kroky, a nakonec i díky soupeřově chybě přidávám další bod. Jednalo se o dlouhou dobu nevídanou událost, kapitán éčka vyhrál naposledy asi před dvěma lety. Chvíli po mě vítězí Alice Habinová, která soustředěným výkonem získala postupně pěšce a koně a nedala soupeři šanci. A přibližně ve stejnou dobu chybuje i soupeř Šimona Tajovského. Šimon v průběhu partie nabízel několikrát remízu, když ale nebyla přijatá, vyvinul špatně stojícího jezdce, obsadil sloupec a soupeř pod tlakem chyboval. Poslední dohrával Michal Snášel, který na začátku obětoval pěšce za poziční převahu. Partii jsem moc nesledoval, ale v koncovce již ztrácel pěšců několik a i když čekal na chybu soupeře až k jistému matu, soupeř chybu neudělal. Celkově tedy Kuřim E – Zastávka 7:1 a tabulka OP je po tomto kole pro Kuřim ještě krásnější.
Radovan Smíšek | 03/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3818 | Komentáře(2) |

02.02.2020 Magické datum a okresní přebor
Upoutávka V magické datum se na Kuřimské Kotelně utkala v rámci okresního přeboru naše tři družstva. Kavárníci potvrdili roli favorita a s celkem LokoF vyhráli 5,5:2,5.

O atmosféře na Kotelně si můžete udělat obrázek z přiložené fotoreportáže.

Průběh utkání Káčka nebudu nijak zvlášť rozepisovat. Zmíním jen rychlý konec v partii Laštovičky, který (udělav rošádu) skončil na svých hodiných s časem větším, než s kterým začal :-)
Také zmíním slova Vojty: vítězstvím jsme si krásně pojistili třetí místo v tabulce :-)

Na závěr musím pochválit souběžně hrající družstvo E, kdy hráči vzorně seděli u šachovnic a soustředění z nich zářilo na dálku. Po zásluze stále vedou tabulku OP. Pěkná práce!
Odkazy: Zpravodaj OP Výsledky OP FOTO
Jan Kolařík | 03/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3817 | Komentáře(11) |

Očekávaná prohra béčka na Univerzitě
Vítěz Když jsem diktoval na druhé desce Lukáše, dostalo se mi odpovědi, že jsme přijeli slabí - jenže není to jedno? Proti sestavě domácích by byla outsiderem i naše základní osmička. Domácí se naopak oslabili (nebo spíše psychicky rozhodili) špatným nastavením hodin, po opravě můžeme začít, ale na čtvrté desce se hrálo jen osm tahů. Přišla nabídka remízy a v tu chvíli není z pozice kapitána co hodnotit nebo rozhodovat - pouze jsem naznačil, že poměr 10 km/tah (když započtu Pavlovu cestu tam i zpět) není zrovna ekonomický, natož pak ekologický. Našemu borci to zjevně nevadilo a přijímá.
Litovat jsme mohli záhy - Lukáš rozumí Jänischovu gambitu asi jako koza petrželi (tedy na f5 prostě sežral a pak se ještě snažil toho pěšce bránit) a když do toho černý vrazil figuru za královskou procházku, vypadalo to na rychlou exekuci. Stejně tak u Toma - napadání bílé dámy tam nemohlo vyřešit problém, že černý jezdec nemá kam ustoupit.
Jura dostal černého tam, kam potřeboval, a pustil se do útoku na krále. Jenže pak jakoby ztratil nit a ptá se, jestli může nabídnout remízu - při vědomí, že sám stojím hůř, stejně jako Laďa (který s izolátorem vymyslel kombinaci, která zredukovala materiál, ale nic nezískala, což je pro hráče s chameleonem nevýhodné), jsem na koučování tak trochu rezignoval. Remíza je přijata a pak se dějí věci - Lukáš se postupně vymotává, jeho šance „vyhrát na dřevo“ vzrůstají snad každým tahem, a Tomův soupeř se do toho taky zamotal, umožnil kombinaci, kdy dal Tomáš věž za dvě figury a ještě začal plavat bílý král (ten Tomův na tom ovšem nebyl o moc líp - materiálně to každopádně bylo tak, že Tom měl dva pěšce za kvalitu, ovšem v podobě trojpěšce na c-sloupci).
K tomu stojí Broňa sice hůř, ale s těžkou časovkou soupeře. Při cestě na záchod slyším, jak domácí rozebírají, že to musí silou vůle urvat na šesté a sedmé desce - pozice mi navíc umožnila trochu zakombinovat a uvolnit se, tak hážu do jejich plánů vidle v podobě Křenovské nabídky remízy. Bílý asi Slávkovy triky zná a nečekaně přijímá - zřejmě si všiml, že to mezitím Tom někde zmastil a stojí pod maty nebo těžkými ztrátami. Chvilku na to bere rychlý konec Laďova partie, kde vyústil tlak na izolátora ve ztrátu figury.
Stav 3,5:1,5 by nedával žádné šance při vědomí, že ani Honza na první desce to nerozehrál zrovna hvězdně a ve střední hře byl na pokraji prohry. Jenže se z toho dokázal nějak dostat a hraje se čtyřvěžovka (a záhy věžovka), kterou bych určitě raději hrál za černého. Lukáš využil černé dámy v ofsajdu kdesi na b1 a získal druhou figuru, a Broňa sice v koncovce D+V ztratil jednoho bezvýznamného pěšce, ale má krytého volňase za půlkou a bílý musí ještě před kontrolou pár tahů rychle odehrát.
Na trojce se místo hrubky v časovce konalo přepadení černého krále a zápas je rozhodnut. Lukáš musel jednoho ze dvou přebytečných jezdců vrátit, ale ve vzniklé koncovce neměl černý už žádnou šanci. Lukáš se tedy z kandidáta na první prohru stává hvězdou utkání a dostává se na live-ELO přes 2100 (KM mu asi uznají až poté, co to obhájí na hranici měsíce). Honza se tu lepší věžovku snaží vyhrát, ale nepodařilo se, takže celkový výsledek je 5:3 pro domácí. Na to, že jsme od zápasu nic nečekali, je to slušný výsledek a hlavně máme sobě rovné týmy v dalších třech kolech, takže se z předposledního místa rozhodně nesesypeme a jdeme bojovat dál.
Přílohy: Zpravodaj KP1 Zpravodaj OP
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 03/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3816 | Komentáře(1) |

Nové FIDE k 1.2.2020.
Upoutávka Do nového ela se započetly soutěže družstev a to 2.liga a KP1 dospělých a 1.liga mládeže. Za pozornost stojí změna na postu lídra žebříčku a že za leden nejvíce připsala Alice Habinová +25.1. KM Tajovský Martin 2232 (+7)
2. FM Majer Jiří ml. 2222 (-17)
3. KM Košata Jan 2095 (+9)
4. Petříček Lukáš 2078 (-3)
5. Němec David 2056 (+12)
6. KM Habina Martin 2028 (-12)
7. KM Majer Jiří st. 2005 (-20)
8. Vitula Jan 1962
9. Křena Bohuslav 1960 (-7)
10. Horák Bronislav 1953 (-18)
11. Kudla Vladimír 1906 (+1)
12. Rubeš Pavel 1905 (-6)
13. Kudláček Jaroslav 1880
14. Šafařík Vratislav 1879
15. Krupica Pavel 1871
16. Pavlík Vladimír 1868 (+23)
17. Laštovička František 1831
18. Boček Tadeáš 1792
19. Kříž Tomáš 1777 (-31)
20. Krupica Aleš 1769
21. Pešl Jan 1765 (+20)
22. Číhal Jan 1744
23. Němec Jakub 1737
24. Matula Pavel 1716
25. Bauer Miroslav 1715
26. Snášel Michal 1678
27. Prokop Martin 1551
28. Sádlík Pavel 1542
29. Keprt Tomáš 1531 (+22)
30. Tajovský Šimon 1510 (-2)
31. Šetina Václav 1506 (-17)
32. Habinová Alice 1475 (+25)
33. Fikejs Tomáš 1459 (+16)
34. Svoboda Filip 1450
35. Křivánek Jakub 1389
36. Hronek Ondřej 1370
37. Boček Adam 1356
38. Liška Martin 1324
39. Matějů Roman 1251
40. Ševčík Pavel 1243
41-43. Sasková Renata 1191
41-43. Pluhařová Asja 1191
41-43. Zelený Josef 1191
44. Havel Vojtěch 1183
45. Matula Jakub 1182
46. Kraus Viktor 1147
47. Boháč Šimon 1145
48. Vařecha Vojtěch 1137
49. Kubátová Běta 1072
50. Souček Andrej 1043
51. Kubátová Ema 1016
Majer Jiří st. | 02/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3815 | Komentáře |

CHESS LADY 2020
pohary Posledního ledna se konal již 13. ročník šachového turnaje s názvem CHESS LADY, který je určen pouze pro dívky do dvaceti let. Letos zavítalo 41 hráček do Plané nad Lužnicí a své zastoupení zde měl i kuřimský šachový klub. Organizace byla výborná, prostředí krásné a během hry nezvyklý klid.
Možná to vše přispělo i k tomu, že kuřimská děvčata mohla slavit hned dvojnásobný úspěch v nejmladší kategorii do 10 let. Bětuška si vybojovala zlato a Emička měla velkou radost z druhého místa, i když bylo dělené.
Odkazy: výsledky ŠACHklub Tábor
Milena Kubátová | 01/Feb/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3814 | Komentáře(6) |

Kavárna 30.1.2020: Vítězný pěšec há tři a půl
Há tři a půl Další vzrušená diskuse na téma pravidel se naštěstí nekonala, stačilo Jirku Kropáče ujistit, že dokoupení je "na furt". Však se mu také vyplatilo, když mne porazil s králem a pěšcem proti hromadě materiálu (když mi došel čas, byla na jeho straně asi půlminuta až minuta).
Na nepřízeň osudu si ale stěžovat nemohu, bod se mi vrátil od Vojty, který z absolutně vyhrané koncovky udělal jedním tahem prohranou a pak znechuceně vzdal, aniž by se přesvědčil, jestli stihnu výhodu uplatnit.
Celkově vyhrál neaktivní hráč, který přišel letos poprvé, a tak ještě neměl takový handicap - no až přijde příště, už to bude mít s pěti minutami těžší. Druhý skončil Vraťa, který si posunul limit z pěti minut na šest (tedy při pěti jednu dokoupil) - asi se mu to vyplatilo, ale příště to bude muset udělat znovu.
O bronz nastalo první počítání mezi Jurou Hrdinou a mnou (vzájemný zápas nerozhodl) - bylo celkem jednoduché, Jura porážel jasně lépe bodující hráče. Druhé, již složitější počítání stejného pomocného hodnocení mezi šestým a osmým místem jsme už nechali na Vojtovi, protože jsme si chtěli užít téměř hodinu mariáše (sklízíme první plody velkého úsilí kolem pravidel - i při deseti hráčích jsme dohráli ve čtvrt na deset).
Z výpočtu vyšlo, že tím, kdo dostane z dané trojice nejvíce bodů do GP, ale čas nepřipíše, bude Honza Kolařík. Ten bodoval s dobrými hráči například útočným černým pěšcem na há tři a půl, který zajistil brzký mat bílému králi (dohlédli jsme ovšem na to, aby vše proběhlo podle pravidel).
Pořadí: 1.Vašek, 2.Šafařík, 3.Hrdina, 4.Pešl, 5.Kropáč, 6.Kolařík, 7.Adler, 8.Pučálka, 9.Valenta, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2020
Jan Pešl | 31/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3812 | Komentáře(3) |

Áčko prohrálo v Ořechově 4,5:3,5.
obrazek Domácí nastoupili k zápasu bez velmistrů a rázem jsme byli za favority. Ta role nám ale evidentně nesedí a poměrně brzy na posledních dvou deskách ztrácíme pěšce. Zatímco u Davida s kompenzací, u Martina je pozice prohraná. První remízuje Standa černými. Poté jdou domácí na sedmičce do vedení. Srovnává s přehledem Ivan. Jirka přehlíží jednoduchou kombinaci soupeře a ztrácí kvalitu a brzo i partii. Vyrovnává Dominik a zdá se, že zápas přece jenom vyhrajeme. David už stojí na výhru, stejně tak Honza a Martin na jedničce drží rovinu. Zlom v zápase přichází po hrubce Davida a z výhry je rázem prohra. Honza znejistěl a sérií nepřesných tahů vypouští výhru. Martin remízuje a Honza pozici láme a dostává se do prohrané pozice. Domácí kapitán ale nechce při nedostatku času nic riskovat a remízu si vynutí.
Byl to zápas, na který je potřeba co nejrychleji zapomenout, a pokusit se příště o rehabilitaci matného výkonu.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 26/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3810 | Komentáře |

KPIIB Ivančice - Kuřim C 4-4
KP2B Céčko jelo do Ivančic s plánem vyhrát a i soupeř se zdál papírově slabší.
Jako první remízoval Tadeáš v celkem ještě nejasné pozici. Krátce po něm přidává bod Pavel, který má z týmu nejvíc bodů a v této sezóně se mu velmi daří. Honza remizoval, a tak skóre hraje ještě v náš prospěch. Další kdo remízoval, byla Daniela a záhy i Tomáš Keprt. Druhý cenný bod obstaral Tomáš Kříž, který soupeře jasně přehrál.
Bohužel Vláďa udělal hrubku a tahal už za kratší konec. Nemocný Vašík zahrál nepřesně zahájení a v koncovce měl tři pěšce míň.
I přes dnešní, pro nás trochu nevydařený zápas, je výsledek 4-4 nakonec uspokojivý.
Tom Keprt | 26/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3809 | Komentáře(2) |

Klubák A finišuje.
obrazek Už jen tři partie zbývají dohrát do konce přeboru. Zatímco na konci tabulky je jasno, na jejím čele dojde k souběhu minimálně dvou hráčů se stejným počtem bodů. Pak bude rozhodovat SB a vzájemná partie.
Dnes se hrály dvě partie:
Sasková 0-1 Hronek
Až ve věžové koncovce Ondra Renatu přetlačil a posouvá se tabulkou vzhůru.
Buček 0-1 Majer st.
Bilý hrál dlouho horší pozici (motor ukazoval -1) ale s rovným materiálem. Černému se hledalo těžko, jak využít svých lépe postavených figur. Nakonec získal figuru a pak už rychle vyhrál.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 24/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3808 | Komentáře |

Kavárna: porodní bolesti nových pravidel
obrazek Přesvědčit všechny o přínosu nových pravidel bude asi ještě nějakou dobu trvat a vzrušené diskuse z poslední kavárny o tom "kdo to rozhodl" vedly k tomu, že se málem nedohrály všechny zápasy. Jiní hráči si vcelku oprávněně stěžovali, že kvůli hlasitým rozporům se nemohli soustředit na partii a že proto pokazili svůj zápas. Ale nakonec se vše dohrálo a uvidíme příště, zda vysvětlení, proč se změnil systém hodnocení, přijmou za své úplně všichni. Jinak jsme poprvé přivítali dalšího šachistu Libora Kepáka se zkušenostmi z Morendy, který se po herním výpadku bude muset srovnat s kavárenským tempem. S tím mariášnickým se srovnal bez problémů. Novinkou letošního roku je, že kavárna oficiálně zavírá ve 22 hodin. Nicméně další čtvrthodinku do odjezdu vlaku prý ještě ukecáme. Pořadí: 1. Šafařík, 2. Kudláček, 3. Pučálka, 4. Vitula, 5. Hrdina, 6.Kropáč, 7. Kepák, 8. Adler, 9. Valenta.
Jiří Hrdina | 23/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3807 | Komentáře |

Vašík zlatý a Lukáš stříbrný!
Upoutávka Tento skvělý úspěch kuřimáků v barvách Jihomoravského kraje si zaslouží článek i na našem webu.
Stačí kliknout na přílohu. :-)
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 22/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3806 | Komentáře(8) |

Nové národní elo k 5.1.2020.
Upoutávka V návalu zpráv se trochu pozapomnělo na nové národní elo. :-)
Největším hitem je skok na 3. příčku žebříčku Lukáše Petříčka a připsaných +165 Andyho Součka.

1.Tajovský Martin 2221 (-12)
2.Majer Jiří ml. 2212 (+23)
3.Petříček Lukáš 2086 (+134)
4.Košata Jan 2073 (+10)
5.Němec David 2036 (-16)
6.Habina Martin 2016 (+12)
7.Majer Jiří st. 2010 (-8)
8.Vitula Jan 1987
9.Křena Bohuslav 1970 (-6)
10.Pavlík Vladimír 1948 (-32)
11.Horák Bronislav 1917 (+9)
12.Šafařík Vratislav 1907
13.Rubeš Pavel 1887 (+3)
14.Boček Tadeáš 1867
15.Krupica Pavel 1847
16.Kříž Tomáš 1841 (-35)
17.Kudláček Jaroslav 1834
18.Kudla Vladimír 1810 (+11)
19.Pešl Jan 1797 (+12)
20.Číhal Jan 1743
21.Hrdina Jiří 1742 (-17)
22.Kolařík Jan 1731
23.Němec Jakub 1731
24.Bauer Miroslav 1724
25.Snášel Michal 1718
26.Krupica Aleš 1657
27.Laštovička František 1650 (-4)
28.Šetina Václav 1617 (+74)
29.Matula Pavel 1607
30.Keprt Tomáš 1601 (-125)
31.Sádlík Pavel 1590
32.Prokop Martin 1589
33.Svoboda Filip 1577
34.Smíšek Radovan 1530
35.Tajovský Šimon 1541 (+25)
36.Habinová Alice 1505 (+33)
37.Hronek Ondřej 1468 (+31)
38.Fikejs Tomáš 1440 (+35)
39.Křivánek Jakub 1438
40.Liška Martin 1428
41.Buček Miroslav 1403
42.Adler Lubomír 1376
43.Ševčík Pavel 1344 (+11)
44.Boček Adam 1338
45.Sasková Renata 1308 (-38)
46.Mrkos Jaroslav 1298
47.Matula Jakub 1293
48.Boháč Šimon 1283
49.Matějů Roman 1270
50.Souček Andrej 1265 (+165)
51.Filka Radoslav 1240
52.Vařecha Vojtěch 1228
53.Havel Vojtěch 1221 (+30)
54.Kubátová Ema 1204 (-24)
55.Zelený Josef 1197
56.Pluhařová Asja 1190
57.Havel Tomáš 1136 (-54)
58.Buzáš Michal 1130
59.Kraus Viktor 1125
60.Kubátová Běta 1094 (-14)
61.Svoboda Michal 1055
62.Procházka Martin 1049 (-51)
Majer Jiří st. | 21/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3804 | Komentáře(2) |

19.01.2020 Loko E - Kuřim K 3,5:4,5
Upoutávka Na nádraží v Kuřimi jsme se potkali i s členy našeho Éčka, které jelo s námi do hrací místnosti Lokomotivy.
Podle sestavy to mělo vypadat na jednoznačnou výhru Kavárníků, ale snadné to vůbec nebylo.
Je pravdou, že na většině šachovnic to byla pro nás buď remíza nebo drobná výhoda. Ale drobné výhody nebylo vůbec snadné realizovat. Mládež z Loko kladla neskutečný odpor a určitě zaslouží pochvalu.
Jediní, kdo dokázal vyhrát byl Buček a Mrkos. Franta naopak prohrál po svých hromadících se chybkách.
Za stavu 3,5 pro nás pak dlouho dohrával Číhal a Kolařík. Na výhru družstva bylo potřeba získat dvě remízy nebo jednu výhru.
Já jsem měl mnohem lepší pozici a hrál jsem na výhru. Soupeř však nedělal žádné velké chyby a v koncovce dam, pár pěšáků a jezdec proti střelci jsem měl výhodu v tom, že soupeř měl zdvojeného pěšce a navíc většina z pěšáků blokovala pohyb svého vlastního střelce - můj kůň se tak stával obrovskou výhodou. Ale uplatňování výhody by bylo asi na hodně, hodně dlouho. Po remíze Číhala jsem ihned nabídl remízu a stanovil tak finálních 4,5 (a 3 body do tabulky).

Fotky nemám, protože jsem si nevzal foťák.
Odkazy: Výsledky kola Průběžný stav
Jan Kolařík | 20/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3802 | Komentáře |

OP Lokomotiva Brno F - Kuřim E
obrazek Ze základní sestavy nám chyběl pouze jeden hráč a možná i proto jsme vlítli na soupeře jako uragán. Už když jsem se šel poprvé podívat, jak se vyvíjí zápasy, Andrej Souček byl v koncovce a jasně vyhraný, měl dámu s pěšci proti soupeřovu střelci, ostatní šachovnice vyrovnané. Velmi rychle (méně než za hodinu od začátku) vítězí ještě i Alice Habinová a Ondra Hronek. Za tohoto stavu jsem dostal já a Šimon Tajovský nabídku remízy. Zatímco já jsem ji ve vyrovnané a částečně zablokované pozici přijal, Šimon stál lépe, remízu odmítl a záhy vyhrál. Po hodině a půl jsme vedli 4,5:0,5 a bylo rozhodnuto. Poté jsme odjeli a tak jsem neviděl údajně rychlou prohru Renči Saskové, vítězství Michala Snášela a remízu Toma Keprta, který hrál dlouho - až do půl třetí. Celkově jsme tedy vyhráli 6:2. V žádné partii jsem tentokrát bohužel nestihl rozhodující momenty, třeba přidají postřehy jednotliví hráči.
Radovan Smíšek | 20/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3801 | Komentáře(1) |

Je bod s Durasem dobrý?
David dává mat Podobného překvapení jako ve Znojmě (tedy soupeřů v plné palbě) jsme se naštěstí nedočkali, ale i tak to vypadalo, že budeme muset dotahovat ztrátu - Jura Hrdina by měl zapracovat na zahájení. Ostatní partie jsou poměrně klidné (což se ovšem s ubíhajícím časem změní, kromě mladého talentu hostů na třetí desce hrají všichni hodně pomalu). Nakonec je to právě Nejzkušenější, kdo nejprve získá výhodu, aby se pak partie úplně otočila, a píšeme první nulu. Naopak na osmičce jsme se z potíží dostali, ztracený pěšec je zpět a iniciativa se překlápí - není ovšem jak uniknout z věčného šachu.
Otěže partie přebírá i Laďa Kudla, remízu jsme mu doporučili nevzít a brzo se to vyplatilo - po zisku figury na taktiku se bílý mohl vzdát. Vedle sedící Tom Kříž ovšem útočí z donucení, díky slabé poslední řadě by materiál beztak ztratil - útok se ukazuje jako jalový a hosté opět vedou. Našeho kamaráda Martina Hyrše sice tlačím, ale někde jsem to vypustil a pak přichází nabídka remízy - s jeho dvěma minutami proti pěti (plus bonusy). Sice se tak za družstvo hrát nemá, ale vzal jsem to (počítač potvrzuje, že už nemám ani chlup) - z kavárny vím, že Martinovi rychlá hra problém nedělá a říkal jsem si, že prohrou bych zápas definitivně zazdil, remízou udržím jakousi malou naději bodovat.
Dohrávají se totiž tři partie vepředu, kde o něco lepší pozici má díky dvojici střelců Honza Košata, ale David Němec musí strpět věčného bílého jezdce na d5 a Broňa Horák raději dal dvě figury za věž, aby měl co hrát. Protihru v časové tísni ovšem nepojal ve správném pořadí tahů a nakonec přehlédl ztrátu figury, takže už prohráváme 2:4. Davidův soupeř si nepohlídal zadní vrátka, a ačkoliv to opticky vypadalo špatně, David našel protihru na odhaleného bílého krále, který pak neměl kam utéct z matové sítě. Do útoku to jistě lákalo i Honzu, ale správně místo toho zvolil vynucenou výměnu dam a přechod do vyhrané střelcovky.
Vyválčili jsme tedy bod, který bychom před zápasem určitě brali a v jeho průběhu ještě víc - jenže ostatní výsledky tohoto kola ukazují, že je to málo. Soutěž je ovšem vyrovnaná jako vždy, takže se to celé může zamotat úplně jinak, i když příště nás čeká vedoucí Univerzita.
Přílohy: Zpravodaj KP1 Zpravodaj OP
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 20/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3800 | Komentáře(1) |

Kuřimáci na zimní olympiádě dětí a mládeže
obrazek Letošní IX. hry zimní olympiády dětí a mládeže se konají v Karlovarském kraji od 19. - 21.1. (bohužel, dál to pro nás už nejde). Do programu jsou zařazeny šachy. Za Jihomoravský kraj byli nominování šachisté Vavříková Anna, Barák David a kuřimáci Petříček Lukáš, Šetina Václav. Podporu odbornou i lidskou bude jihomoravským šachistům poskytovat Nataša Richterová. Na hrách sehrají turnaj jednotlivců (PO,UT) a následně družstev (ST,CT). Ten bude probíhat vyřazovací metodou. Akce je pojmuta poměrně velkoryse včetně mediální prezentace. Uvidíme, kolik prostoru dostanou šachy.
Více informací najdete na https://odm.olympic.cz/2020, stájnout si můžete i speiální aplikaci na chytré telefony. Slavnostní zahájení je dnes (NE) od 15.00 a živě ho bude vysílat na iVysílání České televize.
Tomáš Šetina | 19/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3799 | Komentáře(18) |

Klubové přebory A+B.
obrazek Dnes se hrála pouze jedna partie.
Buček 0-1 Kudla
Černý si vytvořil vzdáleného volného pěšce, jehož postup bílý dlouho ignoroval a snažil se o útok na krále. Ten tam ale nebyl a tak volňas rozhodl.

Po odstoupení Kříže z přeboru, se situace na čele tabulky komplikuje a všechno je jinak.

Tím se ale dohrání klubáků velmi urychlí a volný prostor využijeme pro případné zájemce na rozbory jejich partií z družstev.
Přílohy: tabulka A
Majer Jiří st. | 17/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3797 | Komentáře |

Kavárna 16.1.2020: Vyhrává webmaster
Nerozčilujte se Protože se rozčilování Jirky Kropáče stupňuje, musím zprávu pojmout netradičně jako svoji obranu. Předmětem zloby nejsou nové změny, ale resetování minut na sedmi s novým rokem - to přitom bylo zavedeno již vloni! Co mi tak ta rychlost reakce připomíná... státní správu nebo velké firmy?
Každopádně, nejsem autorem této myšlenky a už si ani nepamatuji, kdo s ní přišel. Vzpomínám si pouze na důvod - aby byla každá GP nezávislá soutěž, neovlivněná tím, jak se komu dařilo či nedařilo na konci soutěže minulé. Očekávejme další problém za týden, až se zjistí, že šesté místo nepřipisuje...

Turnaj vyhrál Honza Kolařík i přesto, že se místo šachové hry musí věnovat hledání náhrady za Shoutboard (sloupečky Komentáře a Pozvánky, jejichž poskytovatel umřel). Přišel již se třemi variantami, všechny bohužel váznou na tom, že je jeden nejmenovaný americký korporát blokuje. Ať žije motivace zaměstnanců tím, že jim všechno zakážeme!
Pořadí: 1.Kolařík, 2.Pešl, 3.Pučálka, 4.Číhal, 5.Šafařík, 6.Kropáč, 7.Hrdina, 8.P.Sádlík, 9.Valenta, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2020
Jan Pešl | 17/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3796 | Komentáře(3) |

Ondra Hronek vyhrál áčko 2.úterý!
obrazek Náš jediný zástupce na dnešním rapidu v Brně získal zlato.
Po sobotním stříbru je to další úspěch kuřimského rapidového Borce!
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 14/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3795 | Komentáře(2) |

ŠK Kuřim C-GPAO Znojmo 3-5 Hosté otáčejí utkání v časovkách
obrazek K utkání s vedoucím Znojmem jsme nastoupili bez Davida Němce, když hosté nastoupili pouze bez Šimona Foučka, bylo po napsání soupisek jasné, že Znojmo přijelo potvrdit postupové ambice a vedoucí místo v tabulce, ale nic jsme jim zadarmo nedali a utkání bylo velice dramatické.
Vše začalo asi po dvou hodinách hry, když jdeme do vedení po výhře Vládi Pavlíka a chvilku po něm dávám za remízu partii na 3.šachovnici, když pozice byla výrazně lepší pro bílého. Postupem času se většina partií vyvíjí výrazně v náš prospěch. Do vyhraných pozicí se dostává postupně Vašík Šetina a Tadeáš Boček. Horší pozice pak brání Daniela Dumková a Martin Prokop. Mírně lepší pozici pak hraje Tomáš Keprt a nejasnou pozici má Tomáš Kříž. Hosté projevují ovšem daleko větší vyzrálost a v časových tísních zápas otáčejí. Nejdříve remizoval Tomáš Keprt. V časovkách kazí svoje pozice Tadeáš i Vašík, kteří zbytečně kazí a přecházejí do remízové koncovky. O pěšce přišel Martin Prokop, Tomáš Kříž a o figuru Daniela. Po remízách Vašíka a Tadeáše sice vedeme ještě 3-2, ale všechny ostatní partie už prohráváme. Proti silnému soupeři podalo družstvo velice dobrý výkon a prohra je skoro nezasloužená, myslím si, že tohle utkání nevyhrál lepší, ale spíše šťastnější družstvo zkušenějšího soupeře.
Odkazy: vysledky
Pavel Krupica | 13/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3793 | Komentáře(2) |

Memoriál Gillara--dominance v mladších žácích
Upoutávka V sobotu 11.1. se uskutečnil v Brně-Řečkovicích memoriál Lubomíra Gillara, který je zároveň další díl GP mládeže v rapid šachu.
Celkem 17 dětí z Kuřimi jelo posbírat další body do GP mládeže, když naše účast na turnajích v Brankovicích a Ratíškovicích byla jen sporadická. Pouze samotný Ondra Hronek startoval v turnaji starších žáků (35 dětí), ale o to více byl jeho start úspěšný. Po velmi dobrém výkonu obsadil Ondra celkové 2.místo ziskem 6b.
Jak už napovídá nadpis, tak v turnaji mladších žáků (81 dětí) náš klub naprosto dominoval. Podle očekávání turnaj vyhrál největší favorit Václav Šetina ziskem 6b, Na stupních vítězů mu dělal společnost překvapivě druhý Martin Procházka ziskem 6b, kterého turnaj zastihl ve velmi dobré formě, a Pavel Ševčík 6b, kterému se letos velice na rapidech daří. Bramborová, ovšem zlatá v kategorii do 10 let skončila Běta Kubátová ziskem 5,5b, když prohrála pouze s vítězem turnaje a remizovala s celkově šestým (v kat.do 10 let ovšem bronzovým) Andrejem Součkem 5,5b. Andrej i Běta prokazují v poslední době velké zlepšení a to je skvěla zpráva před blížícím se MČR v Koutech nad Desnou. Na 8.místě skončila Ema Kubátová, 9.místo obsadil Tomáš Havel a 11.místo obsadila Katka Ševčíková, všichni 5b. Celkem 8 dětí z prvních 11 je skvělá vizitka pro ŠK Kuřim. Z dalších dětí hrál dobře i mladší bratr Vašíka Jan Šetina, získal 4b, ale určitě hodně litoval zahozeného bodu v posledním kole, který by ho vynesl mezi prvních 15 dětí. Honza obsadil 26.místo. Příjemným překvapením byl výkon Tomáše Vyskočila, který byl téměř nejmladším účastníkem (rozhodlo jen pár dní), když obsadil 43.místo ziskem 3,5b a získal bronzovou medaili v kategorii dětí do 8 let!!!
Další umístění našich dětí:
46.Huslen Enhuslen 3,5b
50.Vyskočil Vojtěch 3b
53.Novotný Šimon 3b
56.Czerny Adam 3b
60.Hronek Martin 2,5b
70.Mandal Bayar 2b
Poděkování patří organizátorům za velice hezký turnaj s naprosto bezproblémovým průběhem. Velice mě pobavila hláška pana Moulise při vyhlašování turnaje mladších žáků, když se po vyhlášení několika našich dětí zeptal: Prosím vás, je tady ještě někdo z Kuřimi?
Další turnaj série GP se odehraje 15.února ve Vyškově. Výsledky najdete v příloze.
Odkazy: starší žáci mladší žáci
Pavel Krupica | 13/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3791 | Komentáře(1) |

Ačko remízovalo s Kroměříží B!
Upoutávka Další těžce vybojovaný zápasový bod s favoritem!
Stejně jako v minulém zápase v Prušánkách, tak i dnes na Kotelně se nám podařilo z takřka prohraného špílu, nakonec uhrát remízu. Ale je to vždy o tom, že hodně hráčů musí zahrát nadstandardně. Dnes hosté a přiznám se i já, už po zhruba dvou hodinách hry označili zápas za pro ně už vyhraný. Nakonec rozhodoval Honza Košata, který z horší pozice musel vyhrát a povedlo se! Je jisté, že kapitán hostí nemohl tušit, že Honza je Mistr protiúderu a tak doplatil na optimisticky útočnou hru. Super! Pochvalu si zaslouží první čtyřka za odpůlení silných hráčů, zejména Martin Tajovský udržel IM Karla Malinovského a to má váhu! Jako už tradičně vyhrává Lukáš a stává se velkou oporou áčka!
V příštím kole nás čeká klíčový zápas o záchranu v Ořechově. Na jejich soupisce se to velmistry a jinými mistry jen hemží, ale třeba opět překvapíme. :-)
Přílohy: foto zpravodaj
Majer Jiří st. | 12/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3790 | Komentáře |

Tom Keprt pravděpodobným vítězem Klubového přeboru A!
obrazek Včerejší partie Keprt-Sasková, určila s největší pravděpodobností nečekaného vítěze Klubáku A.
Ve hře o první místo sice ještě zůstávají MJS, Kudla, Šetina a Kříž, ale to že Tom má již dohráno a ostatní při stejné ztrátě se ještě utkají, ho jednoznačně favorizuje.

Keprt 1-0 Sasková.
Hrála se ostrá varianta sicilské s opačnými rošádami, kde se černá špatně orientovala. Po partii jsme klíčovou pozici rozebrali.

Movsisyan 1-0 Ševčíková.
Bílá zaznamenala bezproblémovou výhru, když černá dělala hrubé chyby.

I tato partie byla důležitá v boji o prvenství v Béčku.
Výhrou je Lusi stále ve hře o postup do áčka. Rozhodnou její partie se sestrami Kubátovými.
Majer Jiří st. | 11/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3789 | Komentáře |

Kavárna 9.1.2020: Kdo umí lépe ignorovat změny?
Změny ignoruji Kavárna s novým rokem expanduje - do vedlejší místnosti. Tedy ne že bychom zvětšili tabulku, aby se vešlo více lidí, ale prostě jsme se rozhodli se nemačkat a zabrali více prostoru. Jen hodiny u té odstěhované šachovnice to nechtěly úplně pochopit, se strženým závitem bylo téměř nemožné je nařídit, takže měření času občas simulovala mobilní aplikace.
O pravidlech se tu diskutovalo hodně, ale i tak to půjde ztuha, někteří se totiž nesmířili ani se změnou zavedenou již před rokem (restartem na sedm minut na začátku každého roku). Jirka Kropáč se spokojil s dotazem, kdo to zavedl, ale Laďa Sádlík si v tabulce natvrdo přepsal čas na deset a u Mistra záleželo na tom, kdo hodiny nastavil - když nastavoval on sám, dal si rovněž deset. Takže jsem už teď zvědavý, kolik hráčů si za týden přidělí jiný čas, než by měli mít, a jaký rozruch to způsobí.
Při srovnaných časech měli dva hráči až do poslední partie samé výhry, než se museli utkat spolu. Honza Vitula Vojtu porazil a vede tedy GP.
Pořadí: 1.Vitula, 2.Pučálka, 3.Šafařík, 4.Číhal, 5.Kudláček, 6.Pešl, 7.Hrdina, 8.Buček, 9.Kropáč, 10.Adler, 11.Valenta, 12.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2020
Jan Pešl | 10/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3788 | Komentáře(1) |

OPEN 30 +, Kropáč - Číhal 0-1
obrazek Po vyrovnaném průběhu vznikla pozice s nestejnými střelci, ale s dámou i oběma věžkami na obou stranách. Bílý se snažil pozici zablokovat, ale černý pozičně obětoval kvalitu.
Sice oběť nebyla úplně korektní, ale černá pole bílého byla hodně slabá a to rozhodlo. Když bílý přehlédl taktiku a ztratil dámu za věž, partie už trvala jen pár tahů.
Honza Číhal | 10/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3787 | Komentáře |

ŠK Kuřim D-Slovan Ivančice B 6-2
obrazek Zápas proti Ivančicím se od začátku vyvíjel jednoznačně a bylo jen otázkou jak vysoko se podaří domácímu družstvu vyhrát.
Hosté přijeli do Kuřimi pouze ze 7 hráči a tak Radek Filka ani nemusel svléknout bundu a mohl jít domů s výhrou v kapse. Postupně se nám dařilo získávat dobré pozice na ostatních šachovnicí a tak bylo jen otázkou skore jak vysoko se nám podaří vyhrát. Druhý bod asi po hodině hry přidal Kuba Křivánek. O chvilku později vynutil opakováním tahů remízu Martin Liška a další bod přidává kapitán Pavel Krupica. Celkovou výhru nám zajistil Vláďa Pavlík a remízou skore navýšil už na 5-1 Mirek Bauer. Hosté snižují na 7.šachovnici, když velice dobrou pozici pokazil Tomáš Fikej a prohrál. Celkový výsledek uzavřel výhrou Martin Prokop.
Příště jedeme do Střelic a věřím že se nám podaří udržet postupové ambice.
Pavel Krupica | 09/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3785 | Komentáře |

Newsletter 1/2020
Upoutávka Co se událo minulý měsíc v našem a světovém šachu se dočtete v měsíčníku ŠSČR - viz příloha.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 08/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3784 | Komentáře |

OP Kuřim E - Lokomotiva Brno E 5:3
obrazek V sestavě nám chybělo několik klíčových hráčů, což před zápasem nevěstilo dobrý výsledek. Jak se ale ukázalo, Lokomotivě chybělo hned prvních 7 hráčů ze soupisky, takže se očekávání rázem obrátilo. V zápase byla neobvykle dlouho na všech šachovnicích vyrovnaná pozice. V opticky dobré pozici byla Renča Sasková, ale bohužel měla velmi málo času, a tak v časovce přehlídla možnosti, jak vyhrát, partie skončila remízou. Podobně Šimon Boháč měl partii dlouho vyrovnanou, ale říkal mi, že mohl vyhrát, ale vyhrávající tah přehlédl, takže také remízoval. Zajímavou partii odehrál Andrej Souček, který měl věž za střelce, ale soupeř hrozil volným pěšcem, nakonec partie skončila také remízou. První neremízový výsledek byla prohra Ondry Hronka, rozhodující část partie jsem neviděl. Naštěstí v té době získává figuru Kuba Matula a tedy je jasné, že se rozhodne na prvních 3 šachovnicích. Tam to pro nás vypadá dobře. Alice Habinová získala pěšce a vítězství si pak pohlídala, Michal Snášel sice většinu partie prohrával o pěšce, ale stál výrazně lépe než soupeř, který byl pod takovým tlakem, že nesledoval čas a Michal tedy vyhrál na čas. Já jsem ve své partii stál také velmi dobře, po soupeřově chybě jsem získal střelce, ale bohužel jsem se neodůvodněně moc lekl soupeřových pešců mířících za dámou a krátícího se času a za rozhodnutého stavu jsem to dal za remízu.
Radovan Smíšek | 07/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3783 | Komentáře(1) |

Pozvánka na Tišnovskou věž
Upoutávka Pozvánka na turnaj konající se 08.02.2020 v blízkém místě viz příloha.
Přílohy: Propozice
Jan Kolařík | 07/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3782 | Komentáře |

Okresní přebor 05.01.2020 Kuřim K - Střelice B 5:3
Upoutávka V Kotelně se konal trojzápas všech našich družstev hrajících okresní přebor. Tudíž bylo plno.

Jako první v Káčku vyhrává Buček zvaný Mistr. Střelice vzápětí srovnávají na poslední desce, kde Mrkos přešel do věžové koncovky s několika pěšáky míň. Adler si nevšímal svých vyhrávajících tahů (přičemž toto zahájení zná z kavárny) a tak se vítězné iniciativy chopil jeho soupeř. V krátkém sledu remízuje Číhal, já vyhrávám. Po prozkoumání šachovnic (kde Laštovička a Pučálka stojí jednoznačně na výhru) dostává pokyn k remízování Boček. Jako poslední v zápase se pak dohrává partie Franty. A jeho soupeř se nechtěl s prohrou vůbec smířit. Kdo zná Franty tak ví, že jeho partie sledovat není vůbec jednoduché. Nakonec dohrával jako vůbec poslední v místnosti, zvládl napětí a tak stanovil konečný výsledek na 5:3
Odkazy: Výsledky Foto
Jan Kolařík | 06/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3781 | Komentáře(1) |

Zápas ve Znojmě rozhodnut napsáním sestav
Poslední bojovník Domácí se zjevně rozhodli úplně změnit přístup k soutěži - jejich sestava končila devátým hráčem soupisky (kdežto my se skládáme podle toho, kdo má zrovna chuť hrát). Cíl přivézt body se tak posunul do oblasti utopie a průběh zápasu to potvrdil - moc jsme si nezahráli.
Sám si na nepřízeň osudu stěžovat nemohu, když jsem využil smotání více variant zahájení černého dohromady a taktikou získal pěšce a dvojici střelců. Černými jsme ovšem pod tlakem všichni a ty partie připomínají spíše přežívání a čekání na rozhodující úder. Bílými není kde to dorovnat - otevření centra na dvojce hraje spíše proti Lukášovi, Tomovi vlétl do pozice černý jezdec kamsi na d3 a Slávek vytvořil pouze jednu slabinu, na kterou se to vyhrát nedá. Ten také jako první končí remízou při druhé nabídce v koncovce těžkých figur.
Laďovy i Pavlovy figury soutěží, která stojí nejhůř, vítězem je asi Laďův jezdec na a7, tedy daleko od krále, na kterého míří všechny bílé figury - tohle jde vyhrát už i bez obětí. Pavlův král je sice více v klidu, hraje se koncovka se dvěma věžemi a střelcem na každé straně, ale rozdíl v působnosti figur je tak markantní, že partie končí snad ještě dříve než ta na sedmé desce.
Poté rozhodlo lepší postavení černých figur v centru na druhé desce. Teprve za stavu 3,5:0,5 uhrávám na téma dvojice střelců v otevřené pozici čestný bod - ztráta dalších dvou temp černého vedla k rozhodující aktivizaci všech figur, zejména věží. Výhra byla sice na čas (abychom si mohli dělat legraci, že jsme vlastně nevyhráli žádnou partii), ale v pozici se třemi pěšci víc hodnocené +8.
Když se mne pak někteří ptají, jaký je stav, odpověď je jasná - abychom si odvezli tři body, musíme vyhrát všechny tři špatné pozice, které se ještě hrají. To je samozřejmě řečnická odpověď, o výhře domácích nepochybuje nikdo. Z hrajících je na tom nejhůř Tomáš - oběť kvality černého tam měla za následek brutální řádění černých jezdců, výsledná koncovka je V proti S+J s mnoha pěšci mínus, to je absolutně nehratelné. Honza ubránil krále za cenu pěšce, ale stále nemá žádnou aktivní hru a téměř se nemůže hnout - když se o to pokusí, naleze si do vidličky, kterou nazýváme obětí kvality za rychlejší odchod na oběd. Broňova aktivita je úplně stejná, tedy nulová, a když pak vznikl v koncovce dvou střelců proti S+J vzdálený volňas bílého, můžeme jít na ten oběd všichni. Zpět ze Znojma pak Broňa řídil auto, jehož osádka měla bodový zisk v součtu čistou nulu - symbolicky s rakví na střeše.
Výsledek 6,5:1,5 vypadá krutý, ale naprosto odpovídá dění na šachovnicích - rozhodlo zkrátka už to, že se domácí poprvé v této sezóně sešli silní.
Přílohy: Zpravodaj KP1 Zpravodaj OP
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 06/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3780 | Komentáře(1) |

Copyright (c)2006-2020 KolJa & Gonzmen