www.kme.cz

Informační systémy šité na míru

Město Kuřim

ŠK Kuřim

Zprávy

Do nového roku s novým předsedou!
Upoutávka Vážení šachoví přátelé a kamarádi.
Jak už většina z vás ví, k 31.12.2021 končím po 52 letech ve funkci předsedy Šachového klubu.
Že to je dlouhá doba, mně připomněla tento týden přihláška 7-letého Filipa do kroužku.
Učil jsem totiž šachům nejen jeho tátu, ale i jeho dědu. :-)
Těší mě, že se za ta léta v Kuřimi vytvořilo, jak říkám, „šachové podhoubí“ a že zde závodní šachy jen tak neskončí.

Na schůzi 22.11.2021 byl novým předsedou zvolen Broněk Horák.
Broňa je členem klubu od svých žákovských let a není třeba ho zde představovat.
Při volbě dostal 100% hlasů a bude tak mít maximální podporu mou i ostatních funkcionářů klubu.

V novém roce přeji všem členům klubu hodně zdraví, pohody a radosti z šachu.
Majer Jiří st. | 29/Dec/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4157 | Komentáře(1) |

Kavárna 23.12.2021: Nevěřím vlastním očím
Oči Tuto větu bychom mohli slyšet hned několikrát. Poprvé od kohokoliv, kdo se rozhlédl kolem sebe - účast totiž dosáhla jedenácti hráčů, což je asi rekord od zavedení covidismu. Hraje se i příští čtvrtek 30.12.!!!
Podruhé by se to hodilo na Pavla Krupicu. Nechal si spravit oči a pochvaloval si výsledek - jako divák neměl problém na šachovnici něco vidět, ale ve vlastních partiích to fungovalo jen v prvních tazích. Přehrál tak dokonce Honzu Vitulu a Davida Němce (oba hlásili: tak blbě už jsem hodně dlouho nestál), ale oba to nakonec otočili. A když pak ode mne dostal v jedné partii dvě stejné vidle jezdcem na d7, asi už by těm očím raději nevěřil.
Turnaj ovládli bratři Němcové, kteří spolu remizovali a kromě toho každý ztratili pouze bod. Kuba s již zmíněným Pavlem a David se mnou, a protože jsem uhrál o bod a půl víc než Pavel, vyšoupnul jsem na první místo Kubu, který tak porazil silnějšího.
Potřetí jsem nevěřil vlastním očím já na okraji Brna. Začátkem týdne jsem totiž zjistil, že můj obvyklý spoj domů nejede (nové jízdní řády). Chtěl jsem tedy jet dříve, ale Pavel Valenta se nabídl, že mne přiblíží autem. Když jsem pak vystoupil z auta a přijel autobus, byl to ten od Kuřimi... IDOS tedy lhal (teď už to mají spravené), Pavlovi se omlouvám a až přijede jednou bez auta, ať se u mne přihlásí o pivo nebo o panáka.
Pořadí: 1.J.Němec, 2.D.Němec, 3.Hrdina, 4.Vašek, 5.Vitula, 6.Heneš, 7.Pešl, 8.P.Krupica, 9.Valenta, 10.Mrkos, 11.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 24/Dec/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4156 | Komentáře |

Kavárna smolně prohrává na Lokomotivě
Franta je vyhraný Zápasy s podivně postavenými soupiskami se koučují dobře - někde jste výrazně slabší, někde výrazně lepší, takže musíte hlídat jen pár partií. Záhy se to potvrzuje u Jary - 700 bodů rozdílu znamenalo, že stačilo vyvinout figury a vytvořit hrozby. Jara je přehlížel, padla figura, pěšci před králem, dáma, a mat byl za humny.
Mistr se bránil déle, ten nic neodevzdával, ale i tak se dostal do problémů s králem. Druhý bod domácích je na světě. Kompenzujeme to u Martina (ten sice papírově silnější nebyl, ale chybějící rating poněkud klame). Tam černý přehlédl vazbu, ztratil dva pěšce před králem, a ačkoliv neměla Martinova dáma v jeden moment moc dobrých ústupů, všechno si pohlídal a přešel do koncovky. Sice z toho byli různí střelci, ale převaha pěšců už činila 4 kusy a nebyla to ta pozice, kdy soupeřův střelec uhlídá všechny - 2:1.
Franta hraje jako obvykle bez rošády, ale jinak se tam zatím nic neděje. U Tomáše se rovněž neděje a ani dít nebude - pozice si zkrátka vyžadovala remízu, i když náš hráč věděl, že se nám to moc nehodí. Luboš sice přepustil centrum, ale v jednu chvíli na něj měl zajímavý tlak. Nezvládl to a skončil bez věže - v tu chvíli je jasné, že na výhru v zápase musím vyhrát já, Franta i Aleš.
Z těchto partií se nejrychleji rozjela ta Alešova - ten snad už před desátým tahem riskantně bere pěšce s tím, že nechává figuru, kterou si ovšem vyšachuje zpět. Jak moc se v průběhu partie měnila kompenzace bílého za pěšce, to je pro počítač - nakonec Aleš obsadil věží druhou řadu a vypadalo to nadějně, dokonce půjčil i figuru, aby nemusel remizovat - jenže pak se zjistilo, že ani jeho král ze šachů neuteče.
Zápas tedy nevyhrajeme, ale nemusíme ho aspoň prohrát. Vyfasoval jsem mladého talenta s výbornými výsledky v minulých kolech. Stavěl to sice podivně (zejména plán h5, Sh6 je divný, pokud se tam pak dělá rošáda a nepokračuje se v útoku), ale asi jsem nezareagoval nejlépe a měl na výběr mezi pasivitou a obětováním slabého pěšce f4. Zvolil jsem druhou možnost, ačkoliv taktické přestřelky s mladými obvykle nekončí dobře. Tahle ale dobře skončila - černý sice ve střední hře zahrál logický vývin věže, poslední figury, která nehrála - ale tím přehlédl úder, kterým jsem nejen získal pěšce zpět, ale hlavně nezbyl žádný, který by bránil černého krále.
Pokud Franta vyhraje, skončí to plichtou. Těžké figury se poměnily a Franta mohl těžit z toho, že nedělá rošády - jeho král byl do koncovky výrazně aktivnější. Dobře realizoval i převahu na dámském křídle, nechal si v koncovce S proti J krajového pěšce, a měl jasný tah k výhře. Ten ale nezahrál a přehlédl, že mu toho pěšce černý vidličkou sebere - bílý král sice mezitím stihne něco posbírat na opačné straně, ale zbude málo pěšců a remíza je nevyhnutelná, ačkoliv to Franta zkouší až do druhého partiáře.
Lokomotiva C - Kuřim E 4,5:3,5. Poučka - největším nepřítelem jezdce je krajní pěšec, ale nesmíte si ho nechat sebrat!
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 21/Dec/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4155 | Komentáře |

KP II A - Marná snaha Déčka
obrazek Nevím, koho napadlo oprášit tento předvánoční termín, ale pro nás to určitě nebylo dobré. Díky různým večírkům, prodlouženým a jiným aktivitám se s omluvenkami roztrhl pytel. Byl jsem rád, že jsem poskládal osm lidí. Premiéru si odbyli Radek a holky Kubátovi.
Proti vedoucímu týmu soutěže jsme měli na každé šachovnici deficit 250-600 ELO a bál jsem se, aby utkání nenabralo rychlý spád s hrozivým debaklem.
Realita byla zcela odlišná a první remízy se podepisovaly až po 2 hodinách hry. Jako první dohrál Andy na šestce, krátce na to Tomáš na jedničce. Ostatní měli rovné pozice, jen Radek už stál hůř. Za další půlhodinu jsme remizovali v rychlém sledu já a Michal, bohužel prohrál Radek. Ema s Bětou mě mile překvapili svoji dobrou hrou, akorát ztráceli hodně času. Tom na dvojce vytvořil materiální nerovnováhu, ale na víc než remis to nestačilo.
Jelikož nebyli hosté nikde ohroženi, nabídl soupeř Emičce remízu v rovné pozici, když už hrála jen na vteřinách. Jako poslední dohrávala Běta a to bylo kolem půl druhé! Bohužel neudržela horší koncovku a prohrála.
Rozhodně se nemáme za co stydět a při lepší sestavě bychom favorita určitě potrápili.
Nakonec ŠK Kuřim D - ŠK Letovice 3-5
Odkazy: vysledky
Honza Číhal | 19/Dec/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4154 | Komentáře(2) |

Áčko padlo na Lokálce 4,5:3,5.
obrazek Další těsná porážka v druhé lize. Dnes se mi nečekaně podařilo sehnat slušnou sestavu a před zápasem jsme na rating byli favoriti. I průběh zápasu tomu odpovídal. Pouze v mé partii jsem se nechal vyprovokovat k oběti figury ale brzo se ukázalo, že je nekorektní. Ostatní stali dobře. David pěkně vyhrál, Standa získal kvalitu, ostatní měli vyrovnané pozice, které potvrdili i remízami Slávek, Jirka a Martin. Dominik odmítl remízu, ale pozice byla plochá, takže zanedlouho další remíza. Za stavu 3:3 se hrály už jen dvě partie. Tipoval jsem, že Honza remízuje a Standa vyhraje. Nakonec to dopadlo úplně jinak - Honza prohrál a Standa remízoval.
Stále se nedaří, ale tabulka je na konci týmy na sestup přímo našlapaná, takže šance stále žije.
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 19/Dec/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4153 | Komentáře |

Znojmo B dalo Céčku ochutnat jejich oblíbené 3,5:4,5
obrazek Pravidelní čtenáři autorku reportáže určitě rychle poznají...

Pavel pro nás má vždy takové pěkné překvapení, protože se navrhne sestava, ale ráno je zase všechno jinak. A konečnou sestavu, jak budeme hrát, už nám neříká. Ono je to vlastně jedno, na jaké desce budeš hrát a jestli bílé nebo černé, máš umět vyhrávat tak jako tak.
Vláďa se stihnul vyléčit a Krupa hrát nebude.

Na čtyřce Táďa dává rychle remízu, chce se jít učit na zkoušku (z matematiky, chápete to? Matiku buď chápeš nebo ne, co se na tom potřebuje učit, nikdo neví..). Říkal, že jednou nemusí hrát 5 hodin a snažit se vyhrát rovnou pozici, abychom vyhráli zápas. Dneska ať to dělá někdo jiný. Nojo, jenže..

Jediný, kdo získal nějakou výhodu v zahájení je Mirek. A brzo z toho cinknul i bod. Paráda.

Bohužel asi v tu dobu se mi začala hroutit pozice. Soupeřovi se povedlo prosadit v centru a mám co dělat, abych ubránila všechny hrozby. Vašík statečně bojuje s pěšcem míň. Vláďa se snaží lavírovat v zablokované pozici, nedošlo k výměně ani jednoho pěšce. Až se jeho soupeř rozhodl, že obětuje figuru za dva pěšce a bude se snažit prosadit pěšce do dámy.

Pavel hraje celkem rovnou pozici, sice čelí útoku na svého izolovaného D-pěšce, ale vždycky soupeři pohrozí něčím jiným a soupeř není stále schopný získat toho pěšce. Nejlepší obrana je útok, dobře to Pavel hraje.

Filip hraje lepší koncovku, soupeř ztratil střelce za dva pěšáky. V jeden moment to vypadalo, že to Filip špatně spočítal a vzal jedovatého pěšce (Filip má bílé kameny, Va5, Sa4 a černá věž stojí na a7 a černý pěšec b6), naštěstí po sérii šachů vychází Sb5 a když se soupeř bude snažit prosadit b7, tak vychází Sd3+, král uhne a Vxa7. Ještě že tak.

Na osmičce Tom hraje partii nestejnopolných střelců. Oba mají volného pěšce podporovaného svým střelcem, ale každý ho brání králem. Potom ještě další pěšci a občas tah věží, ale nikam to nevede. Takže jasná plichta, ale ani jeden ji zatím nenabízí.

Prohrála jsem. Vybrala jsem si ztrátu pěšce na G-čku s tím, že aspoň budu mít nějakou protihru přes volný F-sloupec. Nicméně soupeř našel mat, kterému už nešlo zabránit.

Pavel dokázal vyměnit D-pěšce za B-pěšce a zbavil se tlaku, nic nehrozí. Pavel nabízí remízu. Soupeř odmítá, chce hrát dál, ale vzápětí ji nabízí sám. My ji přijímáme hned. Tady nejde hrát něco dalšího.

Na jedničce Vašík dostává mat. Škoda, už to vypadalo, že to bude další divoká partii se 6 těžkými figurami. Prohráváme 3:2, nepříjemná situace.

Vláďův soupeř se rozhodl ještě obětovat střelce. Dvě figury za 4 pěšce. Mělo by to být lepší pro Vláďu. Soupeř ještě obětoval věž. Neskutečný. Bohužel lavinu volných pěšců se nepodařilo ubránit. A partie končí pro nás prohrou. 4:2 prohráváme.

Filip má střelce a pěšce navíc, ještě hrají věžovku, soupeř se nechce vzdát.
Tom Fikejs šel na procházku králem až na druhou stranu šachovnice. Rozhodl se bránit volného pěšce věží místo králem a soupeř mu věž na b7 zavřel (Tom je černý, Vb7, pěšec na a6, a soupeř má Sc7, pěšce b6 a a5). Král sice sebral pěšce na h4, a bílý bral pěšce na f7, ale pěšec na g5 padl za cenu pěšce na a6. Tomáš byl donucen vyměnit věže a hned dostal nabídku remízy, kterou “nešlo odmítnout”.

Filip si rozhodující převahu udržel. Dokonce mohl v závěru dát krásný dvoutahový mat, ale radši nic “nevymýšlel” :), rutinně vyměnil věže a se střelcem navíc si nachystal cestu pro pěšce do dámy a soupeř se vzdal…

Pěkný závěr, ale hořká prohra 3,5:4,5. Přesně opačně vyhráváme, tentokrát se to nepovedlo. Nikdo nečekal, že prohrajeme na prvních třech deskách. Měli jsme náskok 4 body, pořád povedeme tabulku, ale.. Je to škoda, tam, kde jsme nevyhráli, jsme mohli vybojovat něco víc než prohru.

Ještě že se blíží Vánoce. Každý si odpočine, načerpá síly, natrénuje. Pavel se nám vrátí s novýma očima a bude vyhrávat jedna báseň. Chtěla jsem psát pohádku o Sněhurce a sedmi trpaslících, jenže pohádky mají šťastný konec. Tak třeba příště bude pohádka. :)

Danielo, díky za super a bleskovou reportáž :)
Pavel Matula | 19/Dec/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4152 | Komentáře(1) |

Kavárna bude i 23.12.2021
Upoutávka Nejprve info, že Kavárna bude i příští čtvrtek. Minimálně 5 jedinců přislíbilo, že se dostaví.

A jak dopadla včerejší tabulka uvidíte v příloze.

Po ukončení turnaje se pokračovalo v pašachách.
Pil se rum (oslavencem byl Michael - ještě jednou gratulujeme).
Přílohy: Výsledky
Jan Kolařík | 17/Dec/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4149 | Komentáře(1) |

Remízami se zápas nevyhrává
Vašík na Hrad Naše sestava by se dala nazvat pozdní sběr (měnila se ještě v sobotu večer) a obsahovala pouze tři hráče základu. Začátek zápasu tomu ale vůbec neodpovídal - Michal se pouští do gambitového zahájení a útočí, a Vašík získává pěšce, aniž by za to soupeř něco měl - spíše se zdá, že černé figury stojí navíc divně.
Obrana proti gambitu na osmé desce byla založena na výměně bělopoláků, což bývá obvykle dobrá volba, ale ne za dobrání třetího pěšce za obětovanou figuru. Černý král navíc stále visí ve vzduchu a vypadá to vyhraně. Taktizování ale nakonec vyznělo pro domácí. Honza nabízí remízu (za hodinu a půl mají snad jen třináct tahů, během kterých stihli opačné rošády a Honza vyměnit špatného bílého střelce), Broňa po poradě činí totéž, neboť prý nemá žádný plán. Do toho se přidává můj soupeř.
Tři remízy by se hodily, vytvořilo by to při dvou téměř vyhraných partiích tlak na domácí. Je jasné, že asi také něco prohrajeme, ale nikdo z nás nestojí tak špatně, jak Vašík a Michal dobře. Nejhůř je na tom asi velmi pasivní Laďa. Pavel asi úplně nevyrovnal, ale vypadá to jen na malou výhodu bílého, a Nejzkušenější po rychlé výměně dam potíže nemá, je to spíše on, kdo hrozí dobrat pěšce.
U Honzy přijato po pěti minutách, u Broni po deseti odmítnuto - já chtěl čekat až na to, jak to dopadne, ale nakonec jsem stejně vyměkl a přijal. Investoval jsem již nějaký čas a viděl jediný plán za sebe (kterým jsem si navic nebyl jistý), kdežto hned několik možností vylepšení figur za soupeře. Přišel Vašík a přátelsky si do nás rýpnul - remízami se zápas nevyhrává!
Záhy se ukazuje, že Lipovci to vyšlo. Dva tahy po odmítnuté remíze Broňa ztrácí pěšce na taktiku (uhnul jsem dámou, aby to tam nebylo, a ono to tam stejně bylo) a Michal se do toho zamotává. Mohl sebrat čtvrtého pěšce za figuru a spíše přecházet do koncovky, jenže jeho styl je stále útočit. Zde to nebylo výhodné a partie se začíná otáčet. Mezitím Nejzkušenější remizuje (pěšce sebral, ale za zatoulaného jezdce a opakují se tahy, aby nemusel pěšce vrátit) a Vašík se projevuje jako mistr vazeb - díky nim sbírá další dva centrální pěšce a frustrovaný soupeř nakonec přehlíží i figuru.
Vedeme 2,5:1,5, ale Michal úplně ztratil nit (návrat věže z f1 na a1 s pomalým plánem otevřit a-sloupec budiž důkazem) a černý z protiútoku zavěsil - vyrovnáno. Laďa i Pavel hrají s jezdci proti střelcům - jenže zatímco u Ladi ti jezdci stojí na h7 a h8, u Pavla předvádějí za pomoci taktiky zajímavé skoky, kterými se má dostat ze zhoršující se pozice. Pavlovi se to ani tak nelíbí a chce nabídnout remízu - zde jsem aspoň trochu odčinil vlastní zbabělost a odkoučoval to. Cítím, že Pavel má taktický den a bílý horší čas, což je vražedná kombinace. Bílý kolem úzké cesty k výhře prošel, dělá hrubku a pak dostává dokonce mat.
Znovu vedeme, ale jen chvíli - Broňa už v beznadějné pozici ztrácí v časovce ještě figuru a je opět srovnáno. Zápas tedy dopadne podle Laďovy partie, která je beznadějně pasivní. Černý se navíc nesnaží o žádnou protihru a nechává bílého, ať to ukáže. Za daného stavu a velké nervozity to fungovat může, ale já bych osobně volil jakýkoliv pokus o protihru. Jeden tah tam a zpět byl navíc neopatrný - bílý pěšec díky tomu prošel z e4 na e6 a tím odsoudil oba jezdce k doživotnímu vězení (Jh8 nemohl vůbec nikam, Jh7 pouze na f8 a zpět). Ačkoliv to nebyl nejrychlejší plán, bílý to obešel z druhé strany šachovnice a zakončil stylovým zugzwangem (při dost plné šachovnici - za 62 tahů bylo vyměněno snad jen pět kamenů na každé straně).
Lipovec - Kuřim B tedy 4,5:3,5. Co z toho plyne? Vašík měl pravdu a kromě toho, že je již výborným hráčem, bude do budoucna i dobrým kapitánem (až na tuto funkci splní věkové podmínky).
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 13/Dec/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4148 | Komentáře(2) |

Kuřim F – Loko F
obrazek V neděli 12.12. jsme odehráli 5. kolo OP Brno-venkov proti Lokomotivě Brno F. Hosté dojeli v oslabení a už z výkopu vedeme 3:0. Po několika málo tazích na první šachovnici chytám střelce a partii postupně dotáhnu ke zdárnému cíli. Chvíli po mě remizuje Tadeáš a zajišťuje výherní půl bod. Andy na 5. desce potvrdil, že je v taktice jasně lepší než soupeřka a získává dámu za věž, po několika dalších taktických léčkách se musí soupeřka vzdát. Na 4. šachovnici Adam Boček výborně přešel do lepší věžové koncovky a soupeři dává nekompromisní mat. Poslední dohrává Tom Keprt, který dává, byť v lepší pozici, partii za remízu. Vyhráli jsme tedy 7:1!
Jediná nevýhoda je, že družstva mají problémy s poskládáním sestav, a tak už se opakovaně stalo, že si někteří hráči nezahráli. Doufám, že v posledním finálovém zápase už tyto komplikace nenastanou.
Děkuji všem zúčastněným za poklidný průběh utkání.
Přílohy: Zápis o utkání
Tomáš Keprt | 12/Dec/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4147 | Komentáře(9) |

V kavárně pašachy a všechny ceny do jedné rodiny
Pašachy Rozmáhá se nám takový nešvar - pašachy alias podavačky. Minule prý nahradily celý turnaj (protože se sešli jen čtyři hráči). Teď byla účast dvojnásobná a turnaj se tedy hrál, ale pašachy musely být před ním i po něm. Na některých hráčích bylo vidět, že je to zajímá daleko více než turnaj samotný.
Na bednu nikoho nepustili členové jedné rodiny (registrovaní i neregistrovaní). Nemůže to dopadnout jinak, když se ostatní porážejí navzájem poněkud triviálními způsoby (například Broňa dal Jurovi dámu zdarma, aby ho pak porazil na čas).
Pořadí: 1.D.Němec, 2.J.Němec, 3.Vašek, 4.Horák, 5.Vitula, 6.Hrdina, 7.Pešl, 8.Heneš.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 10/Dec/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4145 | Komentáře(1) |

Newsletter 12/2021.
Upoutávka Měsíčník Šachového svazu referuje o událostech převážně minulého měsíce a aktuálně i o zápasu o mistra světa. Jen upřesním, že po včerejšku vede Carlsen už 3:0.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 08/Dec/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4143 | Komentáře |

Štěstí stojí při nás, ŠK 64 Brno - Kuřim C, 3,5:4,5
obrazek Na poslední chvíli nám "A" krade Vláďu a zaskakuje náhradník Filip.
Drobné ranní nedělní neshody, klasika. Kubovi se ráno nechce dojít na sraz, i když to má nejblíž ze všech, tak pro něj Pavel jede domů. Ale nakonec dojeli všichni členové s dobrou náladou na klubovnu Lokomotivy. Vašík přijel dokonce s bojovou náladou, chtěl házet sněhové koule po svých spoluhráčích (neúspěšně), potom začal stavět sněhuláka (nepostavil). Potom říkal, že ho bolí oba malíčky na rukách, že prý to má z toho, že moc tahá figurky. :D
Všichni začínají hrát,. kromě soupeře Pavla, ten nepochopitelně prvních 10 minut prostě nehraje a jí svačinu. Klidně by mohl hrát u toho,. Zvláštní chování.
Všechny partie jsou rozehrané, pozice víceméně rovné. Kromě partie Kuby. Soupeřova dáma se vyskytla na b2 a útočí. Kuba má co dělat, aby to nějak zachránil. Nakonec je po útoku, mění se dámy a Kuba vyváznul s jedním pěšcem míň a s nestejnopolákama, což je dobrá zpráva. To už neprohraje.
Filipův soupře hraje 3.Jg6, nemožný tah. Tak se spolu dohodli, že chtěl hrát Jf6 a hraje se dál.
Na dvojce je nabídnuta remíza. Pavel obhlíží situaci. On sám nejspíš prohraje, protože nepřesně vyvinul figury a dostal se do potíží, ze kterých není moc cesty ven a ztrácí figuru. Vašíkova pozice je zavřená, dost vyrovnaná. Na čtyřce Tadeáš získává pěšce navíc, pozice je sice zavřená, ale je to čistej pěšec a pozice se pomale začíná otevírat. Mirek vyměnil dámu za dvě věže a snaží se dostat soupeře pod tlak. Na šestce dohrává Kuba a bude to remíza.
Na sedmičce Pavel hezky přehrává soupeře a kápla z toho kvalita,. No a na osmičce jdou pomale do pěšcové koncovky, kde Filip stojí mnohem lépe a vypadá to nadějněji pro nás.
Takže remíza je zamítnuta, bude to ještě boj.

Vašík získal dva jezdce za věž a díky dobré souhře figur drží veškerou iniciativu na své straně.
Daniela ztratila tlak na soupeře, mění se figurky, mění se dámy a dostává se do horší koncovky.
Pavel prohrál. 0 : 1
Tadeáš hraje koncovku, nestejní střelci, každý jezdce a Tadeáš má 5 pěšců a soupeř 4 pěšce.
Mirek provedl hrubku a prohrává partii. 0 : 2
Kuba remizoval. 0,5 : 2,5
Pavel se snaží uplatnit převahu, ale jde to hodně pomale.
Filip vyhrává pěšcovou koncovku. 1,5:2,5
Vašíkovi se soupeř vzdává, už se mu hrát nechce a uznává, že Vašík je neskutečně šikovný a talentovaný klučina (my víme, proto ho máme na té jedničce. :D)
2,5 : 2,5 .. je vyrovnáno
Daniela prohrává koncovku. 2,5:3,5
Hraje už jenom Tadeáš a Pavel. Tadeáš odmítá remízu ..
Pavel vyměnil věže, zůstává mu věž, soupeři jezdec a každý několik pěšců. Pavel se dokázal přiblížit králem dopředu, obětovat věž za jezdce a pomocí krále prosadit pěšce. Soupeř nepotřebuje vidět, že Pavel umí matovat a vzdává se. 3,5:3,5
Tadeášův soupeř nepochopitelně mění svého střelce za Tadeášova jezdce (místo aby se snažil vyměnit jezdce a přešel do koncovky nestejnopoláků). Tadeáš se snaží protlačit dopředu. Myslí si, že nemůže prohrát, tak se mu hraje dobře. Volného pěšce kontroluje jezdec, Tadeáš nabízí oběť střelce za postavení dámy, bohužel soupeř vše vidí. Ovšem Tadeáš se prodral králem dopředu a obětovává střelce s pěšcem za prosazení druhého pěšce.
Krása! Vyhráli jsme 4,5 : 3,5
Byl to boj. ŠK 64 Brno nastoupili v silné sestavě, nečekali jsme to. Minulé kolo startovali jen v 6ti lidech. Obětovali jsme Vláďu do 'A' a málem nás to stálo všechno, je hodně poznat, když někdo vypadne hned z 2. desky. Náhradník Filip pomohl nejvíc, jak mohl. Konečně nastoupil Kuba, který je v základu, ale teprve dnes hrál poprvé. Kapitán prohrál, ale družstvo ho podrží. Špatně vyhodnocená nabídka remízy na dvojce.
Naštěstí .. štěstí stálo tentokrát na naší straně.
Daniela Dumková | 05/Dec/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4142 | Komentáře(4) |

Áčko vs. Boršice 4:4.
obrazek Stejně jako před týdnem Béčko, tak i Áčko v 2.lize nakonec "uplichtilo" prohraně vypadající zápas.
S třemi hráči základu je to slušný výsledek, který ale žádnému mančaftu v boji o záchranu stejně nepomůže. Letos sestupují 4 družstva a po 4 kolech mít jeden bod, to na úspěšný boj o záchranu nevypadá. Nejprve remízoval Pavel Rubeš, ale v dalších partiích to už vypadalo na debakl. Já tipoval 2:6, můj soupeř 3:5 s rezervou. :-) Jenže Láďa Kudla vyhrál remízovou koncovku a za stavu 2:4 se hrály partie na prvních dvou deskách. Jirka ve střední hře stál hůře a nabídl remízu, kterou soupeř naštěstí nevzal a jak se později ukázalo, zde to Boršice pokazily. Za několik tahů už remízu náš lídr naopak odmítl a s přehledem vyhrál. Bravo! Kuřimským hrdinou zápasu se stal Standa Věchet, o kterém si dovolím tvrdit, že hraje lépe než za mlada. :-). Porazit černými silného Jirku Jireše, tak to klobouk dolů.
Další kolo covidové ligy je 19.12. No to jsem zvědav, kolik seženu hráčů...
Přílohy: Standa vítězí šachovnice
Majer Jiří st. | 05/Dec/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4138 | Komentáře |

KP2B Kuřim E - Jezdci Jundrov D 2:6
Upoutávka Jak to všechno probíhá z pohledu kapitána?

0. Celých 14 dní předem se řeší, co COVID_restrikce vlastně znamenají pro zápasy družstev a zda se vůbec může hrát.

1. Celý týdej se komunikuje s hráči a nakonec se podaří seskládat 8 lidí.

2. Předem se domluví čas a místo převzetí hracího materiálu.

3. V neděli se pravidelně zaspí a tak se musí bleskurychle pospíchat pro materiál.

4. Do hrací místnosti kapitán dorazí první.

5. Schází kafe, tak se obětuje peníz původně určený na dopravu a kapitán vyšle rychlého posla se stokorunou do obchodu. Rychlý posel se za chvíli vrátí zpět, že nemá roušku, bez které ho do obchodu nepustí. Po nějakém čase se rychlý posel vrátí opět zpět, že v nejbližším obchodě je přece v neděli zavřeno.

6. Kapitán (a rozhodčí zároveň) zkontroluje zápis o utkání a přesně v 9:00 zahájí zápas.

7. Bez kafe se hrát nedá! Kapitán se pokusí uspokojit i potřebu kafechtivých hostů tím, že zkusí osobně navštívit druhý nejbližší obchod. Kamarádi, to kafe, to kafe vám zajistíme! Bohužel druhý nejbližší obchod má v neděli také zavřeno.

8. Tak lehce to nevzdám: cesta do Kauflandu je pak příčinou, že svůj první tah za černého dělám s půlhodinovým zpožděním - ale s hrnkem kafe v ruce!

9. Po vytření zamžených brýlý obejdu ostatní šachovnice. Vraťa hraje bez figury, Franta bez dámy. Chvíli nechám hráče bez dozoru a ti jsou hned jak urvaní ze řetězu! No je to možné?

10. Po hodině hry vzdává Franta s první stranou partiáře skoro zaplněnou. Průběh partie sledoval vedle sedící Mistr, který ji rozhořčeně nahlas komentoval "To nedokážu pochopit!". V tu chvíli měl Mistr na partiáři svých 15 tahů a i Jara (který hraje běžně dost rychle) měl zhruba podobný počet tahů. Závěr se nabízí: Franta prostě musí začít pít kafe!

11. Ostatním se moc nevede, párek remíz. Všichni domácí se postupně z hrací místnosti vytrácí.

12. No, a tak zápas dohrává už jen kapitán.

13. Soupeř bez těžkostí eliminoval jakýkoliv můj náznak útoku. Dokázal těžit i z mé poziční slabiny. V oboustranné časovce se moc přemýšlet nedá. Ztrátu pěšce jsem bral už jen jako vysvobození se z těžké pozice. Ale soupeř začal hrát líp a líp! Koncovku jeho jezdce proti mému střelci zahrál prostě skvěle. Jezdcům prostě jezdce nesmíte nechat! Po vynucené výměně figur ten pěšec víc je už k nezastavení.

14. Kapitán v čase 13:45 sesbírá materiál (zapomenutá papírová složka a láhev soupeřů je v kanclu u správce) a opouští potopenou loď.

Jó kapitán, ten tvrdej chleba má.
Přílohy: Zápis
Jan Kolařík | 05/Dec/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4137 | Komentáře(6) |

Ivančice B - Kuřim F 4 : 4
obrazek V neděli i přes nepříznivé počasí jsme se vydali do dalekých Ivančic. Bohužel kvůli covidu se nemohlo hned několik hráčů účastnit , a tak jsme nakonec hráli v šesti. Musím ale zmínit, že byť to zní špatně, tak už se s účastí zlepšujeme.
Ze začátku tedy hned skore nevypadá nejlépe. Naštěstí hned vyhrává na dvojce Tadeáš ,když si jeho soupeř oslabil krále a Tadeášův útok byl smrtící. Zatím to vypadá nadějně i u mě, kde v zahájení získávám pěšce. Ale bohužel pěšce ztrácí ze začátku hry i Franta a kompenzaci za to nemá žádnou. Kuba získává 2 volné spojené pěšce, ale po divoké hře ještě v prohrané pozici dává partii za remízu. Andy celou dobu hraje pěkně a ve střední hře přelstí soupeře a dává mat!O chvíli později prohrává Franta, protože pěšce navíc si soupeř ohlídal a v koncovce správně uplatnil. Později vyhrává i Tom Fikejs a stav je 3,5 : 3,5 s tím, že já mám lepší pozici ale v divoké věžovce nakonec bohužel vznikla remízová pozice.
Konečný stav 4:4 , což při 6 hráčích nepovažujeme vůbec za špatný výsledek.
Tomáš Keprt | 29/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4136 | Komentáře |

Kuřim B – Vyškov A 4:4., aneb Broňa zachraňuje zápasový bod!
obrazek Hosté přijeli a mladým týmem.
Staří se prý bojí covidu, mladí zatím ne.
Ale už začínají strašit i mladé, a kdo pak bude hrát?
Plány kapitána byly jasné: Zadek to vyhraje, tam máme ratingovou převahu. :-)
Po hodině hry to na posledních deskách vypadalo na 3:0 pro hosty!
Na štěstí Pavel Krupica otáčí partii a vedeme! Ostatní to štěstí nemají a brzo prohráváme.
Mezitím zaknihovali velmistrovské remízy Pavel Rubeš, Slávek Křena a po boji i Vláďa Pavlík, který nejprve remízu odmítá, později bere.
Prohráváme o bod a hrají se partie na jedničce a trojce. Když vzaly za své plány, že to zadek vyhraje, tak kapitán plány mění a chce, aby to vyhrál předek! :-)
U mě by se musel soupeř zbláznit, s pěšcem méně jsem rád, že jsem postavil blokádu.
To u Broňka je pozice živá: Nestejnobarevní střelci s těžkými figurami a našemu kapitánovi se podařilo vyřadit soupeři střelce za hry. Pozice je asi přesto remízová, nakonec rozhoduje čas a hrubka soupeře.
Broňa jako správný kapitán rozhoduje zápas!
Bravo!
Výsledku z Adamova se asi nedočkáme, tak posílám odkaz na neúplné.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 28/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4135 | Komentáře(7) |

Covid chess
Upoutávka Jestli čtu dobře závěry z České Unie Sportů, tak by se Kavárna konat mohla prakticky bez omezení.
Zápasy družstev asi také, pokud zrušíme dvojzápasy (hrát současně: Kotelna a KlubDůchodců).

Viz závěr, bod 6.
Sportovní činnost nepravidelná či v proměnlivém kolektivu (soutěže, utkání) nevyžaduje kontrolu bezinfekčnosti pouze v případě účasti max. 20 osob. Nad tento počet se provádí kontrola bezinfekčnosti dle I/17 MO služby s tím, že pro tyto účely má RT-PCR test platnost 7 dní – pouze osoby do 18 let.

Znění v odkazu.
Odkazy: ČUS
Jan Kolařík | 22/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4133 | Komentáře(9) |

Áčko prohrálo na Univerzitě 5:3.
Upoutávka Přišlo mi, že to byl takový odevzdaný výkon. Čtyři lepší pozice skončily rychlou remízou a očekávat, že to zachrání náhradníci na zadních šachovnicích, bylo nereálné. Nakonec nám malou radost udělal Pavel Krupica na 8. desce, když po napínavém průběhu a vzájemném odmítání nabídek ke smíru, jako jediný vyhrál.
Uvidíme, jestli bude soutěž pokračovat, dát dohromady osm lidí, je stále větší problém.
Přílohy: výsledky Příloha_2 Příloha_3
Majer Jiří st. | 21/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4132 | Komentáře |

KP II A - Déčko prohrálo s Boskovicemi 3:5
obrazek Dnes hrála na Kotelně hned 3 kuřimská družstva a dost možná to byl poslední zápas sezony. V rámci skupiny KPII B se hrálo derby C vs E, my jsme přivítali Boskovice.
V uplynulém týdnu přicházela jedna omluvenka za druhou až jsem měl strach, že nás nebude ani osm. Nakonec se to podařilo a bylo mi jasné, že favorit zápasu bude náš soupeř.
Jako první skončila moje partie na dvojce s Pavlem Hubeným - v sicilce jsme vše vyměnili až nám zbyli nestejní střelci a bylo hotovo. Aspoň jsme mohli v klidu sledovat ostatní partie. Dlouho se nic nedělo, ale postupem času bylo jasné, že taháme za kratší konec. Na výhru stál Martin, ale Radek byl prohraný a ostatní taky nestáli moc dobře. Tom na jedničce nezvládl zahájení a dostal se pod nepříjemný tlak, Renča na šestce a Tomáš na osmičce měli o pěšce míň. Jedině Gonzmen na trojce byl v pohodě.
Postupně vyhrál Martin, prohrál Vojta a Radek a nebylo vidět, kde budeme zápas vyhrávat. Proto jsem povolil Gonzmenovi remízu. Zbývaly 3 partie a bylo jasné, že získáme maximálně bod. Soupeř Tomáše na osmičce pokazil koncovku a Tomáš vyhrál, ale Renča i Tom na jedničce prohráli a soupeř si odvezl cennou výhru.
Příčina prohry je jasná, bílými jsme uhráli jen 0,5/4.
Odkazy: vysledky
Honza Číhal | 21/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4130 | Komentáře |

Kuřim vs. Kuřim
obrazek Jak budeme hrát? Ještě v sobotu se ladí soupiska, kdo může hrát a kdo nemůže, protože musíme zachraňovat Kuřim A, která nemá dostatek hráčů.
Na první desku nakonec nastupuje Vašík Šetina,
druhou desku hraje Vláďa, třetí Daniela, čtvrtá Tadeáš, pátá Mirek, šestá Pavel, sedmá Ondra a osmá Filip. Světe, div se, nakonec máme celkem obstojnou sestavu. :-D
Vypadl jen kapitán Pavel, který nám řekl, že hrát nebude, že si to máme vyhrát bez něj.
Na první desce to celkem rychle skončilo remízou, evidentně se nechtělo ani jednomu moc hrát.
Posléze Honza Kolařík na dvojce nabízí remízu, Vláďa se poslušně jde poradit za kapitánem, jestli ji může vzít. (Bohužel) odchází s nepořízenou, že nee, že je ještě brzo, přece nechce končit tak rychle jak jednička. Takže se něco snaží vymyslet, vypadá to, že z toho stejně vznikne zablokovaná pozice a jestliže se nedokáží domluvit na remíze, tak tady u toho bude sedět ještě aspoň 3 hodiny, než se mu podaří ji nějak rozvázat.
Na trojce hraje Daniela proti panu Laštovičkovi, který si zlomil malíček, má sádru, ale sádra není žádná překážka pro šachy. Daniele se lehce vymklo z rukou zahájení a musí přejít do koncovky snad v 10.tahu, protože soupeř mění, co se dá a vyměnily se rovnou i dámy. Pozice rovná, a to jak bude vyhrávat takovou pozici, to je ve hvězdách.
Na čtyřce Tadeáš čelí panu Bučkovi. Dělali si legraci ohledně příjmení, že Boček nebo Buček je skoro to stejné, ale ukazuje se, že 'o' znamená přece jenom něco více než 'u'. Tadeášovi to v hlavě šrotuje a snaží se, snaží, zahájení je odehráno, ale Tadeáš má jiskru v oku a teď už jen, aby nějaká zapeklitá kombinace vyšla.
Na pětce Mirek taky nějak hodně rychle přešel do koncovky, ale získal pěšce navíc, tak tady to vypadá slibně.
Na šestce se Pavel rozhodl, že dneska žádné pasivní šachy, ale pořádný útok. Tak to tam rozjel hlava nehlava. Tady ta partie ještě bude zajímavá.
Na sedmé hraje Ondra proti Alešovi Krupicovi, došel o něco později, ještě něco si musel zařídit, ztratil hodně času.. Na hodinách mu zbývají 2.minuty, mají odehráno asi 21. tahů a ujišťuje se, že se 30 minut přidává po odehrání 30. tahů. No .. Honza Kolařík mu objasní pravidla, že se přidává až po 40.tahu a že s těmi 2 minutami na hodinách je odvážnej, ale Aleš ho ujišťuje, že se za každý tah přidává 30s, tak to je v pohodě. :-D
No a na osmičce hraje Filip, zahájení odehráno, střední hra rovná, uvidíme.

Na dvojce je nabídnuta znovu remíza, Pavel už od nás utekl a nechal nás ve štychu úplně. Vláďa se nikoho neptá, nekouká kolem sebe, počítá, až se mu z hlavy kouří. Odmítá. Evidentně ví, jak vybruslit z té zablokované pozice a chystá se sebrat nastraženou oběť kvality za útok, ze kterého nakonec nic nebude,. a v koncovce mít kvalitu navíc není špatné.

Na trojce Daniela přehlédla jednoduchou kombinaci zisku figury, viděla jen zisk pěšce, každopádně to byl nakonec cenný pěšec, který rozhodl partii. Hezká vynucená oběť věže na závěr a pan Laštovička pokládá krále. První výhra. 1,5:0.5

Zhruba 5 minut po této výhře přidává další skalp Tadeáš. Ve střední hře díky vazbám a různým kličkám získal figuru a potom soupeře už jen tlačil a tlačil a nepustil ho do žádné protihry. 2,5 : 0,5

Další, kdo dohrává, je Ondra. Ondra mohl reklamovat spadnutí soupeřova praporku. Alešovi naskočila půl hodina, ale měl odehráno teprve 37. tahů, což znamená, že prohrál na čas, ovšem Ondra nic neříká. A musí to reklamovat Ondra, nikdo jiný. My se tak na něj nevěřícně koukáme, proč pořád hraje dál a nic neříká. Hrají věžovku, má dva pěšce navíc, soupeř nic nemůže, tak chápu, že vyhraje, ale .. No vyhrál, asi za 5 minut soupeř vzdává. Prý si toho spadeného praporku Ondra nevšimnul. Každopádně je to dobrý výkon od Aleše, odehrát 19. tahů na 2 minutách a ztratit jenom 2 pěšce není vůbec špatný. Ale dva pěšci navíc bohužel stačí na výhru. :-D 3,5 : 0,5

Dohrává Mirek. Vyhrál. Vyměnili se poslední koníci a už zůstali jen pěšci a přesvědčivě vyhrál pěšcovku. Hezký výkon. 4,5 : 0,5

Filip se ptá, jaký je stav. Zjišťuje, že už jsme vyhráli, tak je šťastný, že už to nemůže pokazit a i přes jeho prohru kdyžtak vyhrajeme. :D

Dohrává Pavel. Pavel., ten to sekal opravu hlava nehlava, oběť sem, oběť tam. Smrtelný útok soupeř nepochopitelně vyvrátil. Načež Pavlovi zůstala dáma a 4 pěšci navíc, a soupeř vypadal hodně spokojeně se svojí dámou a jezdcem a střelcem navíc. Každopádně .. Pavel dokázal vyměnit svoji dámu a pěšce za soupeřovu dámu a střelce. A najednou se dostáváme do koncovky, kde Pavel má 3 volné pěšce (2 spojené volné a jednoho na druhé straně) a soupeř má posledního pěšce, který je ovšem blokován dalším Pavlovým pěšcem a zbývá mu už jen kůň. A Pavel ukázal, že opravdu jeden kůň nestihne chytnout dva pěšce na rozdílných stranách utíkajících do dámy. Nakonec Pavel stejně ještě musel ukázat, že umí dávat mat, protože soupeře svého krále položit nechtěl. 5,5 : 0,5

A .. vyhrává Filip! Ten klučina v podstatě utekl hrobníkovi z lopaty. Koledoval si o ztrátu pěšce na d6, problém s přetíženou dámou, soupeř hrál hodně slušně na to, že šachy moc nehraje. Bohužel neviděl hezkou kombinaci od Filipa, kdy díky vazbám a šachům soupeř je nucen ztratit věž. A vzdává. 6,5 : 0,5

Dohrává už jenom Vláďa. Tu věž nakonec sebral na f6, pohlídal si matové hrozby u krále. Vyvlíknul se ze všech problémů a nakonec poslední kombinací by buď získal figuru nebo by dal mat. Což,. mat nechceš dostat a ztráta figury, když už předtím byla oběť kvality,. noo.. čistá věž víc. Výhra. 7,5 : 0,5

Upřímně .. je to až zdrcující výsledek, jak to nakonec dopadlo. Podle průběhu zápasu to rozhodně takhle špatně na těch šachovnicích nevypadalo. A ještě když vezmeme v potaz, že jsme hráli proti vlastním hráčům. Kuřim proti Kuřimi. Na začátku ještě byly dohady, kdo je vlastně domácí, protože hosté si sedali jako domácí, protože jsou přece v jejich rodné Kuřimi. :-D

Co dodat. Zvládli jsme krásně vyhrát i bez kapitána. Zvládli jsme vyhrát, i když nám Kuřim A krade hráče. Tak prý potřebujeme 2 roky vyhrát a najednou budeme priorita my. Jo, to by bylo krásný. Být prioritou všech. :))
Daniela Dumková | 21/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4129 | Komentáře(3) |

On nejede? Tak já taky ne!
Nejedu Když jsme se ptali Michaela, proč nepřivezl další účastníky, prozradil historku: Mistr nachystaný v autě a když se dozvěděl, že Luboš nepůjde, tak prostě vystoupil, že on taky nic.
Nic už není jako dřív. Jara Mrkos byl dvakrát načapán, jak bere dobrovolně střelce za koně (a v jednom případě to byl dokonce špatný střelec).
Martinovi už jsem psal poslední místo, ale pak se zjistilo, že s Míšou ještě nehrál (na jedné straně byla omylem napsaná nula, na druhé nic). Dopadlo to samozřejmě opačně a počítalo se znova.
Výsledky byly tak vyrovnané, že za 4/7 bylo druhé místo, kdežto za 2,5 bodu místo poslední (v obou případech dokonce bez pomocných kritérií). Z toho vyplývá, že pět hráčů z osmi mělo tři nebo tři a půl bodu. U tříbodových to byl ořech - vzájemné zápasy nic, Sonnenborn odpáral pouze jednoho, takže jsme se pak museli vrátit ke vzájemnému zápasu ve dvou.
Při rozebírání banku se zjistilo, že je tam vklad navíc. Nikdo se nepřiznal, že by dokupoval. Jeho mínus - vítězové to rozebrali všechno.
Pořadí: 1.Vitula, 2.Hrdina, 3.Šafařík, 4.Vašek, 5.Heneš, 6.Kropáč, 7.Mrkos, 8.Pešl.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 19/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4117 | Komentáře |

ŠK Kuřim F – Lokomotiva Brno E
obrazek V neděli 14.11. se odehrálo 3. kolo okresního přeboru skupiny Brno-venkov. Hosty přijelo reprezentovat pouze pět hráčů, a tak vyhráváme 3:0 hned po zahájení zápasu. Všechny partie se nesly ve stejném duchu. Nejdříve vyhrál Adam Boček, vyrovnaná partie, která byla rozhodnuta až v koncovce, kde Adam ukázal, že je zkušenější, než soupeř a výborně využil nepoměru jezdce proti střelci. Poté na druhé šachovnici vyhrává Franta Laštovička, jenž našel v dynamické pozici několik taktických obratů, po nichž se soupeř vzdal. Martin Prokop získal již v zahájení kvalitu, soupeř dlouho bránil horší pozici, ovšem Martin dokázal využít materiální převahy a přidává našemu týmu další bod. Já na jedničce jsem sehrál velmi špatně zahájení a byl jsem pod útokem. Nakonec jsem eliminoval hrozby soupeře a ze zápletek jsem vyšel se ziskem, partii jsem také vyhrál. Poslední dohrával Filip Svoboda, který velmi pěkně přešel do vyhrané koncovky, kde si nechal dva volné spojené pěšce a připisuje poslední bod v zápase na naši stranu. Celkově vyhráváme 8:0!!
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2 Příloha_3
Tomáš Keprt | 15/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4068 | Komentáře(4) |

Šest remíz béčka ve Veselí. Málo nebo ne?
Jediná možnost vyhrát Kdyby Veselí nastoupilo bez prvních čtyř jako v předchozích kolech, určitě bychom měli slušné šance. Jenže první dva zrovna proti nám hráli. Na dvojce se to Slávek hned v sedmém tahu snaží eliminovat svým oblíbeným způsobem - nikdo nečeká, že soupeř nabídku remízy přijme, ale pak je to on, kdo to bude lámat.
Pavel to o pár tahů později okopíroval, jenže tam černý přijímá. Asi si tu chvíli už všiml, že Honza Košata na jedničce je na tom špatně - vyřítil se na královském křídle s tím, že udělá velkou rošádu, ale tu pak bílý nedovolil a bylo zaděláno na problém. Vláďa Pavlík vypadal opticky dobře, ale znalcům daného zahájení bylo jasné, že dobytý pěšec nelze udržet a ani jiná výhoda se konat nebude.
Laďa Kudla je trochu pod tlakem a já si říkám - když už trpět, tak za pěšce. Jenže Broňa naopak o jednoho na a-sloupci přišel a místo aktivity jeho figur stály lépe ty bílé. Honza Košata už musí vzdát a pak začíná remízový cirkus. První nabídku u Honzy Číhala zamítáme, potřebujeme někde výhru a vypadá to za něj o chlup lepší - bohužel je z toho čtyřvěžovka, ve které Honzu nikam nepustí. Nelpěl jsem na pěšci a raději aktivizoval figury, přičemž ale vrácení pěšce bylo vykoupeno špatným bílým střelcem. To společně s předchozím průběhem zapůsobilo psychicky a je z toho rovněž nabídka remízy - vím, že se nám nehodí, ale musím vzít, protože bych měl další slabé pěšce, správnost rozhodnutí počítač potvrzuje.
Další na řadě jsou Slávek a Vláďa. Pouze první jmenovaný mohl zkusit odmítnout a zkoušet realizovat miniaturní výhodu proti špatnému času černého (který se ubránil až ve třetí variantě následné analýzy). Jenže respektoval rozdíl v papírové výkonnosti a nevěřil si, navíc začínalo být jasné, že hrajeme jen na nějaké skóre a jedna výhra by nic neřešila. Vláďa měl na desce koncovku jezdce proti střelci, kde nemohl vyhrát ani jeden z aktérů.
Remíz je tedy už celkem pět, Laďa na lepší výsledek v dámské koncovce určitě myslet nemůže a Broňa stojí čím dál hůř. Nakonec ztrácí dvojím úderem figuru - normálně by to asi hned vzdal, ale zkouší to díky špatnému času bílého. Laďu soupeř vysvobodil jalovým tahem králem, kterým říkal, že na výhru hrát nebude, nabídka remízy byla logickým doprovodem takového tahu. Broňa z vody nic neuvařil, ztratil další figuru a soupeř časovou kontrolu stihl. Prohráli jsme tedy druhou partii, žádnou nevyhráli a výsledek je 5:3 pro domácí. Jestli jsme měli na víc nebo ne, nechávám na posouzení čtenářů (případně si počkejte na zveřejnění partií). Plusem bylo brzké dohrání někdy kolem půl druhé.
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 15/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4067 | Komentáře |

Svatomartinskou kavárnu vyhrává Neregistrovaný
Bílý kůň Martin si zahrát přišel, ale na bílém koni nebyl. Ke koštování mladých vín údajně v předchozím průběhu dne došlo, ale žádný viditelný handicap to nezpůsobilo.
Hra plná zvratů a oživlých mrtvol (občas nějaká vyhrála, občas remizovala, někdy pomohl prapor) naopak rozhodovala o pořadí na předních místech. Michaelovo vítězství ale neohrozilo ani tohle, ani fakt, že snad odjel parkovat až do Brna (byl pryč tak polovinu turnaje).
Pořadí: 1.Vašek, 2.Pešl, 3.Kolařík, 4.Šafařík, 5.Kropáč, 6.Mrkos, 7.Heneš, 8.Buček, 9.Vitula.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 12/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4066 | Komentáře |

Áčko podlehlo těsně Prušánkám.
Upoutávka Už název Prušánky napovídá, že co do počtu obyvatel se nejedná o nic velkého, ale pozor, šachově jsou Prušánky výběrem Jižní Moravy a Západního Slovenska. Je to tým profíků. :-)
Hosté nás nepodcenili a do Kuřimi dorazili se dvěma IM a ratingem nás s výjimkou 4. desky všude značně převyšovali.
Navíc přijeli i s krásnou šachistkou - manažerkou, která je s přehledem dokaučovala k vítězství.
Naši Borci na prvních dvou deskách ale proti svým titulovaným soupeřům bojovali udatně a úspěšně. Na jedničce Jirka v zahájení obětoval pěšce a útokem na soupeřova krále udržel soupeře v obraně. Ten nakonec pěšce vrátil za přechod do remízové koncovky.
Standa černými svého IM dokonce přehrál a kdyby využil potenciál aktivní věže v týlu soupeře (motor hlásil-1), mohl hrát i na výhru, ale evidentně byl s vynucením remízy spokojený.
Na trojce Honza neudržel horší věžovku. Na 4. a 5. desce jsme slavili jediné výhry. Luki svého soupeře postupně udolal, a já (světe div se) konečně také jednou realizoval poziční převahu taktickými údery.
Na 6. a 7. jsme naopak propadli a poměrně hodně remízové pozice pokazili. Na 8. desce Pavel Rubeš vybojoval zaslouženou remízu, ale na celkový úspěch, to bylo málo.
Tak příště! :-)
Přílohy: výsledky foto1 foto2
Majer Jiří st. | 08/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4065 | Komentáře(1) |

Slovan Ivančice-ŠK Kuřim C 3,5-4,5
obrazek Pro velký ohlas z minula, opět report o utkání pohledem naší Dády Dumkové.

Jedno auto Tadeáš, jedno auto Mirek, sraz v Kuřimi. Jediný, kdo došel včas na sraz je Pavel! Neskutečný, prý si vzal výtku od Daniela k srdci a došel hezky načas. 🙂 Nicméně došel i zbytek a můžeme vyrazit do Ivančic.
Domácí nestíhají. Klíče od místnosti nejsou, dostali jiné klíče, šachy jsou v zamčené skříňce, nejsou klíče od skříňky., no nakonec to nějak dali dohromady. Jenom jim chybí dva hráči. Nevadí,. Můžeme počkat, takže začínáme 9:15,.
Na jedničce a na osmičce máme kluky Šetinovi. Takový zápas se ani prohrát nedá. Tolik známých jmen tady dneska! 😀
Začali jsme hrát, kdo měl soupeře, kdo nemá, nevadí, běží čas. Hráči došli za asi půl hodiny (asi žili v domnění, že se začíná v 10).

Pavel vykopává,. A útočí. Pan Kolek to zahrál jako dobrý kolík, dělá velkou rošádu (nemůže malou, ani velkou, ale evidentně si volí menší zlo), ale stejně Pavel táhne Da7 a je po partii. Pavel poráží pana Kolka ve 23 tazích! Skoro miniaturka jak vyhrávat nad panem Kolkem, co se snaží jen nějak blokovat, nehraje nic extra, ale je těžké ho porazit,.
Vedeme 1:0 a zbytek nějak stojí a hraje.
Ještě včera večer měl hrát Kuba Němec a ne Pavel, ale Pavel cítil nějak v kostech, že když pojede Kuba, tak to nějak zremizuje, ale my potřebujeme výhru a řekl si, že radši bude hrát on sám a ne Kuba. A i když skoro nevidí (zase nemá s sebou brýle), tak že vyhraje.! A vyhrál. Výborně Pavle!!
Vláďa začíná stát ještě líp a vyhrává! Vláďa poráží pana Sysla ve 27 tazích. Pan Sysel hraje ježka za černý a Vláďa šel do útoku f4, g4 a dokázal prosadit g6, Sg5, jedna vazba vedle druhé a pan Sysel odevzdaně podává ruku, mat zřejmě nechce dostat.
Je to 2:0, vypadá to pro nás velmi slibně. Na jedničce Vašík drží víceméně rovnou pozici s panem Tláskalem, krásný výkon od Vašíka, pan Tláskal útočí, Vašík ví, že nejlepší obrana je útok, tak se snaží o útok a nějak držet pozici,.
Na trojce má Daniela dobrou pozici, pan Diviš se vyvklíknul ze ztráty figury, ale pěšec nepřežil a za nedlouho pustil i druhého, dva čisté pěšce navíc, to taky zacinká výhrou.
Na 5tce bojuje Tadeáš celkem s přehledem, soupeř mu došel o půl hodiny později,. Nicméně pozice je celkem rovná, ale 'je to přece Tadeáš' (jak se říká v jedné známé pohádce) a ten Tadeáš se nebojí a on to vyhraje. Nějak to udělá, věříme mu.
Na 5tce vyhrává Mirek! Poráží pana Doležala. Pan Doležal mu nabízel remízu asi 10 tahů zpět,. Ale Mirek nechce, žádný remízy, dneska je jak přikovaný k židli a snaží se přemýšlet, soustředit,. Jako snad jediný z týmu skoro nevstává od partie a nikam neodchází.,. Asi se dobře vyspal a cítí se natěšaný a užívá si tu partii,. A asi to mělo smysl, vypřemýšlel to, udělal mu dvojpěšce na fku, král skoro nechráněný a bylo jen otázkou času, kdy se tam objeví ten mat. Partie skončila někdy, kdy pan Doležal dokonce došel králem na f2 (až do nepřátelského tábora!), ale dostal zasloužený mat. A i kdyby tam ten mat nakonec Mirek nenašel, tak už vysbíral tolik pěšců, že by to bohatě stačilo na vyhranou koncovku.
Jak Mirek vyhrál, tak prohrál na 8čce Honzík. Honzík statečně držel rovnou pozici dlouho, ale potom se přehlídl a už nešlo zabránit matu, škoda,.
Partie na 5.desce se začíná vyvíjet v náš prospěch. Tadeáš dokazuje svoji sílu a úplně převálcoval soupeře. Začalo to ziskem kvality a dál už si pan Porč ani neškrtl.
Stav zápasu je 4:1 pro nás. A světě div se, poslední dohrávající tři partie stojí značně špatně pro nás.
Vašík začíná ztrácet pozici., Daniela nějak nedokázala prosadit výhodu dvou pěšců, dostává se do špatné pozice, špatné koncovky a vypadá to, že brzo asi ztratí ty dva pěšce navíc a její soupeř remízu odmítá, protože ví, že remíza pro ně znamená prohru.
Na 7tce se stává zázrak! Tom s horším časem a horší pozicí úplně obrací partii! Získal kvalitu a najednou ON se stává tím klíčovým hráčem, který vyhrává zápas! Pavel mu nevěřil, ale po zápase uznal, že Tom je naše cenná opora. Minulý zápas proti Durasu měl důležitý kontumační bod, který byl taky rozhodující a teď znova. Je to naše naděje. Nemůžeme jezdit na zápasy bez Toma. Když už nikdo jiný to nezvládne, tak Tom nás zachrání. 💪
Vašík prohrává na jedničce, už to nešlo hrát, ale držel se statečně celou partii. Byla to partie nejvyšší hráč proti nejnižšímu. Ale Vašík je frajer, dal mu slušně zabrat.
No a na dvojce nepochopitelně prohrává Daniela. Dva pěšce navíc s přehledem ztratila. A úplně se do té pozice zamotala, kdo ví, kde se stala chyba.

Konečný výsledek zápasu je 4,5:3,5.

Byl to napínavý zápas od začátku až do konce. Přece nemůžeme rychle vést 5:1, to by nás nebavilo, hraje se až do poslední partie. Vypadalo to, že by to klidně mohlo skončit 6:2 pro Kuřim. Ale my nechceme takové výhry, my radši s přehledem vyhrajeme 4,5. 😀
Přirovnávali jsme tento zápas k fotbalovému utkání. 23' Pavel, 27' Vláďa, 34' Tadeáš, 37' Mirek, 41' soupeř Honzíka. Devadesátá minuta. Nastává prodloužení. 90 + 3. Rozhodující gól dává Tom! A je vymalováno.
P. S. Ještě abychom neporazili Ivančice, dnes jsme měli v týmu 3 hráče z ME a jednoho trenéra, co je na to ME dostal. 😀
Pavel Krupica | 07/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4062 | Komentáře(5) |

07.11.2021 Kuřim E - Střelice 1:7
Upoutávka Kavárně toto utkání nevyšlo. Jak Tomáš, tak Franta s Mistrem odmítli nabídku remíz a chválihodná snaha hrát na výhru tentokrát vyšla vniveč.
Hlavně Tomáš s Frantou se doma u motorů určitě budou chytat za hlavu (ale o tom ty šachy jsou - zkrátka, vždycky to nevyjde).

Družstvo soupeřů nastoupilo v porovnání s námi se silnější sestavou, ale výsledek je pro nás možná až příliš krutý.

Výsledky na šachovnicích viz příloha.
Přílohy: zápis
Jan Kolařík | 07/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4061 | Komentáře |

KP II A - Nešťastná prohra v Blansku
obrazek Po menších komplikacích s dopravou jsme přijeli v solidní sestavě. Zápas byl dlouho vyrovnaný a tam, kde jsem měl největší obavy to dopadlo nerozhodně. Andy na sedmičce pěkně vyhrál, Vojta na šestce remizoval a Renča na osmé bohužel prohrála, když nezvládla zahájení. Po cca 2 hodinách jsem vyhrál i já a kvůli pracovním povinnostem jsem odjel s tím, že Tom na jedničce stojí na výhru a ostatní jsou v pohodě.
Když jsem se pak dozvěděl výsledek, byl jsem v šoku!!
Tom sice vyhrál, ale ostatní postupně jeden po druhém prohráli, takže celkově Blansko - Kuřim D 4,5:3,5.
Zápas byl kuriózní tím, že šestkrát!!! vyhráli vůdci černých figur.
Odkazy: vysledky Fotky
Honza Číhal | 07/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4060 | Komentáře |

Newsletter 11/2021
Upoutávka Na den přesně po uplynulém měsíci, je tu pro váš přehled opět měsíčník šachového svazu. Viz příloha.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 06/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4059 | Komentáře |

Kavárna 4.11. zrušena
Zrušeno Sešli jsme se pouze tři a výsledky partií tedy do GP počítány nebudou, to by se mělo až od pěti hráčů. Leda že by mne někdo přesvědčil na výraznou výjimku (výsledky zaznamenány byly).
Kromě omluveného Mistra s Lubošem mají kavárníci důtku. Zareagovat na Michaelovu informaci o absenci bojkotem de fakto znamená uznat, že šéfem kavárny je teď Neregistrovaný, a že bez něj všechno padá. To jsme to dopracovali.

Ať už jste chyběli kvůli opatřením nebo kvůli strachu, složil jsem vám písničku:

Covide, Covide
kdo po tobě ide?
|: Černooký bača
paniku natáča :|

Aj bačo, bačo náš,
propadlý testy máš,
|: kdo ti je zaplatí,
když vakcínu nemáš :|

Já nemám vakcínu,
ale mám ručičky,
|: ony mně zfalšujů
potřebné věcičky :|

Ony je zfalšujů
a glejt mi vystaví,
|: až půjdu k muzice,
každý mňa pochválí! :|
Jan Pešl | 05/Nov/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4058 | Komentáře(4) |

Ničí kavárnu covid nebo středa?
Středa Nebýt Broňka, který ve čtvrtek nechodí, změny termínu naopak využil a přišel to vyhrát, dopadli jsme s počtem hráčů jako F v okrese. Jestli jsou důvody stejné nebo jde jen o to, že středa se hráčům nehodí, těžko spekulovat. Od příštího týdne se každopádně vracíme ke čtvrtku, i přesto, že vyhrožují rojením hygieniků.
Ačkoliv jsme hráli dvoukolově, nekonala se jediná remíza. Zato počítání Sonnenbornu o čtvrté a páté místo jsme se nevyhnuli.
Pořadí: 1.Horák, 2.Vašek, 3.Pešl, 4.Šafařík, 5.Heneš, 6.Buček.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 29/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4057 | Komentáře(2) |

Mistrovství Moravy a Slezska mládeže 2021 po 3.kole
obrazek Po roční poauze způsobenou covidem, vyrazila letos výprava Kuřimi ve velice omezeném počtu 7.dětí do Koutu nad Desnou. Na rekordní výpravy, které byly složené s více než 20.dětí z předchozích let budeme muset asi na delší dobu zapomenout.
Ambice na postup k kategori U14 zatím naplňuje Vašeke Šetina, který má prozatím plný bodový zisk. Ve stejné kategori hraje i Tomáš Havel, který po uvodní překvapivé výhře následně dvě kola prohrál. V kategorii U16 máme jediného Ondru Hronka, který má prozatím 1,5bodu. Největší zastoupení máme v kategorii U12, kde o postup usiluje Andrej Souček prozatím 2,5bodu, po dvou bodech má Ema Kubátová a Honza Šetina, který ve vzájemném utkání porazil Bětu Kubátovou, která má jeden bod. Nejmenší kategorii U10 se nám letos obsadit nepodařilo.
Věřím, že Andrej i Vašek své ambice naplní a postup na březnové MČR vybojují.
Odkazy: U16 U14 U12
Pavel Krupica | 28/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4056 | Komentáře(3) |

Nikdo neprohrál, přesto jsme prohráli 4,5- 3,5
obrazek V neděli jsme jeli do Střelic v oslabení, spousta hráčů byla nemocná nebo v karanténě. Hned z výkopu jsme prohrávali 3:0 , avšak šance na výhru byli pořád poměrně velké. První dohrál Tadeáš ,který přijmul remízu v horší pozici. Posléze přijmul nabídku remízy i Tomáš Fikejs. Po mé pěkné výhře a výhře Martina Heneše to vypadalo na remízu, protože Tomáš Kříž stál lépe. Bohužel Tomášův soupeř hrál přesně a skončilo to remízou.
Z jistého úhlu pohledu by se dalo říct, že jsme vyhráli 3,5-1,5 bohužel se to tak nepočítá. Ale i přes nižší účast bych všem zúčastněným poděkoval za týmového ducha při kterém jsme hráli od začátku jen a jen na výhru.
Tomáš Keprt | 27/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4055 | Komentáře |

Nedostatek soupeřů, ale málem drama. Kuřim B - Hodonín 5:3
Vítězný bod Že osmá deska nese riziko nezahrát si, je v téhle divné době jasné. Aspoň zbývá role rozhodčího, fotografa, zpravodaje... ale co s Vašíkem na sedmé, který kvůli tomu měnil program na neděli? Ono stavět Frantu nemusí být úplně od věci, protože tomu by to určitě bylo víc jedno. Každopádně vedeme 2:0 z výkopu a ani na šachovnicích to nevypadá špatně. Pedro hned ze zahájení vytlačuje černého nekompromisně ven ze šachovnice, ten dává raději pěšce, ale výrazně si nepomohl. Broňa vidí, že si může dovolit cokoliv, tak se pouští do svého oblíbeného f5.
To je ovšem předčasné a aby mohl útok pokračovat, nechává Broňa figuru. Ať už to dopadne jakkoliv, měl by být zápas jasně vyhraný - Pavel Rubeš má poziční výhodu a Laďa Kudla - opět rychle v koncovce jako minule - získává více prostoru a má lepšího střelce. Vláďa Pavlík na boční výpad zareagoval obsazením centra svými jezdci a bílou kavalerii naopak nemilosrdně vyhání pryč, stojí rovněž dobře. A aby nebylo všem výhodám konec, na čtyřech ze šesti desek máme výrazné plus na hodinách (a ty ostatní dvě jsou na tom zhruba šul nul).
První komplikace (kromě otázky, zda uspěje Broňův útok) přichází na dvojce u Honzy. Asi měl kousnout do kyselého jablka a sebrat nabízeného pěšce c5 za to, že se bude na opačné straně desky bránit. Neudělal to a ze slabého pěšce se stává opěrný bod pro koňské monstrum na b6, které než se podaří zpracovat do salámu, stojí to pěšce a silně připrohranou koncovku.
Mezitím to Pavel asi nějak uspěchal s pozičním tlakem, černý se vymotal a končí to remízou bez konzultace, protože Pavel má stále za to, že máme nahráno. To sice potvrzuje Pedro vítězstvím ve věžovce, kde černého zničili centrální pěšci, takže 3,5:0,5, ale Honza už je jasně prohraný a Broňův útok neuspěl, po výměně dam mu zbyli dva pěšci za figuru a vypadá to rovněž na prohru.
Rozhodovat tedy budou muset oba Vladimírové. Tomu mladšímu už bílý nechtěl trpět jezdce na c3 a dal kvalitu za pěšce. Chvíli to vypadalo, že kompenzace bude, ale bílý bělopolný střelec byl v tu chvíli nejhorší figurou na šachovnici a když si Vláďa dal pozor na vidle, kompenzace se rozplynula a píšeme vítězný bod. Za chvilku vzdává Honza, Broňa se ještě snaží posbírat všechny pěšce a skončit buď K+V proti K+V+J, nebo K proti K+J, jenže poslední černý pěšec svou obětí na poli proměny odlákal bílého krále do vidle. Klobouk dolů před soupeřem, který tohle našel i přesto, že už mu zbývala zhruba minuta z druhé periody.
Prostorová převaha Ladi Kudly se změnila v to, že měl v jezdcovce volňase jako první, ale oba králové byli aktivní a hrálo se, kdo dřív. Bylo těžké cokoliv spočítat a skončilo to remízou, kdy Laďa hrozil obětí svého jezdce odlákat toho soupeřova, ale ten to viděl a vymyslel jiný způsob, jak volného pěšce chytat.
Herně to tedy skončilo 3:3, přičemž v první polovině zápasu jsme určitě mysleli na lepší skóre. Díky kontumacím to ale znamená další vyhraný zápas a béčko se úspěšně vzdaluje od nebezpečných vod.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 25/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4054 | Komentáře |

Tohle je kavárna, nesmíš přemýšlet!
Nepřemýšlej Středeční termín hráčům asi moc nevoní, ale přilákal šéftrenéra mládeže. Toho jsme ze začátku museli upozorňovat větou v titulku, aby mu nedošel čas. Nakonec to ale vyhrál s výsledkem 4/6 na vzájemný zápas s Lubošem (první pomocné kritérium při shodě bodů), kterého jsem v poslední partii turnaje z trůnu sesadil, aniž by mně samotnému to ve výsledcích nějak moc pomohlo.
Uvažovalo se o druhém kole, ale vítěz byl jednoznačně proti a spěchal natolik, že ani nečekal na vyzvednutí ceny z banku (natož aby uklidil šachy). Prý přijde příště - to jsem zvědavý, jak se dokáže z Koutů nad Desnou teleportovat. Poslední ránu případnému druhému kolu dala partie Šafařík-Adler, kde se hrálo dál a dál i přesto, že měl Vraťa snad už pět minut prapor dole.
Pořadí: 1.P.Krupica, 2.Adler, 3.Vitula, 4.Vašek, 5.Pešl, 6.Šafařík, 7.Buček.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 21/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4052 | Komentáře(1) |

Jihlava - Kuřim A 5,5:2,5.
obrazek Na zápas v roli nehrajícího kapitána jsem se chystal. Ale sobotních 14 km členitým terénem se podepsalo na mém zdraví.
Ještě jsem byl připraven i k boji proti (slovy Gonzmena) "svědkům kovidovým". Dle zúčastněných ale k boji nedošlo a zápas proběhl v klidné a korektní atmosféře.
Cesta na zápas už tak klidná nebyla, kvůli nehodě na D1.
Podrobnosti a dojmy ze samotného zápasu doufám popíší ti, co u toho byli v komentářích a já je přidám do článku. Tak Borci směle do toho! :-)
Majer Jiří st. | 18/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4051 | Komentáře(2) |

ŠK Kuřim C-Duras Brno C 4,5-3,5
obrazek Report o utkání jak to viděl náš nový zpravodaj Daniela Dumková!

9:18 Pavel nikde. Klasika, když člověk přijde na Kotelnu o chvilku dřív, než se má začít hrát,.
9:22 slavnostně přichází Pavel i s materiálem,. No, ale nějak nám chybí dva hráči a dvoje hodiny, zajímavé.. Zaspal Filip a Vláďa,. Píšeme soupisku, že naši zpoždění hráči prostě dorazí. Jednička volná,. A sedmička, kde hraje Filip se pouští bez hodin a až přijde, tak se mu ubere čas. Nic složitého. Prostě družstvo hostů mějte pochopení, že tohle je v Kuřimi normální a my si nějak poradíme.
Začínáme hrát.. Kapitán družstva, velký náčelník Pavel háže rukavici do ringu, že nabízí remízu a ať si to vyhráváme na těch zbylých šachovnicí,. Vláďa a Filip ještě nedorazili a Pavel nabízí remízu, má jediné štěstí, že Duras přijel v 7mi lidech a tudíž prohrávají kontumačně 0-1. Všechny pozice nějak stojí, nikdo nenadává, nikdo nic moc neříká, hrajeme.
Vláďa došel! A jaký fešák! Dokonce v obleku, neskutečný, ale nevypadá úplně fresh,. No, třeba remízu aspoň zvládne potahat, dneska po něm nikdo nemůže chtít velké výsledky.
Na dvojce se nějak hraje, Tadeáš na čtyřce utahuje nitky a dostává soupeře do úzkých., obětoval (nechtěně) figuru za 3 pěšce,.spojené volné, proč ne, uvidíme Tadeáši, co se bude dít dál,.
Na trojce už před nějakou dobou remizoval Pavel, že přece on nemá zapotřebí hrát s Martinem Hyršem a radši spolu zajdou na pivo,.
Na pětce hraje odvážně Pavel Matula, kde se snaží přechytračit mladšího soupeře, kdyby náhodou neviděl jednotahový mat, soupeř bohužel viděl, ale nevadí, Pavel totiž jede na útok a partie bude ještě zajímavá.,
Na 6tce dostáváme solidně na frak, kdy Ondra prostě neviděl a začíná se mu hroutit celá pozice. Na sedmičku dojel ospalý Filip, ale má čas horší jen o 15 minut, což je nic a on to ještě nějak zvládne uhrát, je to Filip, naše cenná opora, co prostě neprohrává,.

Partie pokračují,. Na sedmičce skončila remízou, není co hrát, co zkoušet, soupeř není tak blbej a Filip prohrávat nechce, dobře, dejme remízu,.
Na šestce prostě prohrajeme, to se nedá nic dělat, dneska Ondra nemá dobrej den,.

5tka odvážný Matula jede suverénně g4 s útokem na krále, ale nakonec je rád, že uhraje remízu podle rozkazu kapitána, že remíza stačí.
Vláďa na jedničce prohrál, ztratil dva pěšce, soupeř mu zablokoval střelce a Vláďa už partii ani zázrakem nedokázal zachránit,.
Rozkaz kapitána zněl jasně, vyhráváme na dvojce a na čtyřce. Nejvíc zodpovědní hráči týmu. Ti nás prostě musí podržet.
Pan Moulis na dvojce naštěstí chybuje a úplně přehlíží napadnou figuru a přichází o ni. Daniela jde suverénně za Pavlem, že je jasný, že ona vyhrát musí, vždyť má figuru navíc za nic.
No a Tadeáš na čtyřce má najednou 4 pěšce za figuru a vypadá, že jde do dámy, to prostě musí zvládnout vyhrát, i kdyby nechtěl.
Stav je 3,5:3,5 a hraje už jen Tadeáš.
Nikdo se na tu partii koukat nechce, protože najednou jsou možné už 3 výsledky místo jednoho,. Tadeáš se rozhodl, že si chce zahrát a aby to neměl tak jednoduché, tak si prostě obětoval věž,. Má věž míň za 5 pěšců. Dobře., Tadeáši. My ti věříme, jsi naše opora, vždycky jsi byl a nezklamal, víš, že musíš vyhrát.,
Někteří členové se tam radši nechodí ani koukat, někteří chodí tam a zpět a říkají, jak si aktuálně stojíme,. Naštěstí soupeř má málo času a chybuje, začíná to vypadat lépe pro nás. A nakonec soupeř padá na čas, myslel si, že kontrola přichází po 35.tahu a přičte se 30 minut, bohužel tato kontrola přichází až po 40.tahu, tudíž soupeři nezbývá nic jiného než Tadeášovi podat ruku,. I kdyby nespadl na čas, tak bychom vyhráli, Tadeáš už by dotlačil pěšce na poslední řadu.
Co k zhodnocení,. Začátek bez dvou hráčů, kteří nakonec došli, po rychlé remíze na trojce se ty hodiny dodaly na sedmičku, takže už nebyly žádné chybějící hodiny,. Pavel, i když nevidí pořádně na figurky neprohrál, Matula jako rozhodčí se osvědčil, protože nikdo žádný spor řešit nechtěl (asi působí hodně nekompromisně) a nakonec jsme šťastně vyhráli 4,5:3,5. Což stačí, nepotřebujeme vyhrávat víc, výhra je výhra. Ještě že máme tak schopné opory v týmu, které za to umí prostě vzít, když je potřeba.
A kdybyste to nevěděli, tak prý hrajeme na postup do KP1
Odkazy: výsledky
Pavel Krupica | 18/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4050 | Komentáře(3) |

17.10.2021 KP2B Kavárna ve Znojmě 4:4
Znojmo Sestava se rodila neuvěřitelně těžko. Kombinace nemocí, dovolených, pracovní zátěže a dalších povinností nekompromisně škrkala jedno jméno za druhým. Už to vypadalo, že jedeme v šesti, naštěstí se ještě přihlásil Pavel, že to po hasičských hodech zvládne. Ráno (již na cestě do Brna pro Pavla) se ještě hlásil Aleš (který dopředu avizoval, že bude šíleně pracovně zmožený a nevyspaný), ale po hlase byla znát únava, a tak jsem ho nechal jít se vyspat.

Soupiska Znojma budí respekt, tak jsem měl obavy, abychom se nevraceli s osmičkou. Naštěstí Znojmo nenastoupilo v nejsilnější možné sestavě a mladé sympatické družstvo místního gymnázia nám tak dalo šanci, byť jsme přijeli jen v sedmi.

Na první desce se Jirka brzy po zahájení dostává do neuvěřitelně stísněné pozice, ve které si jeho soupeř v pohodě z více variant vybíral cestu, kterou zasadí rozhodující úder.
Následně prohrává Luboš, který neodhadl přechod do koncovky a nevyužil (dle mého názoru) pohodovou remízovou šanci.
V tuto chvíli tedy prohráváme 3:0. Tomáš na druhé desce má sice útok, ale po bližším prozkoumání zjišťuji, že za cenu ztráty figury. Já mám sice pár pozičních výhod, ale s vidinou nejasného uplatnění, Frantova pozice je jako na houpačce (chvíli projití kolem výhry, poté se svolením vzít nabídku remízy se rozhoduje to ještě zkusit hrát na výhru), Pavel má na desce zablokovanou pozici a na hodinách horší čas. Jenom Martin postupně viditelně přehrává soupeře, který se snaží hrát příliš rychle a svoje tahy moc nepromýšlí.

Pak já pozičně chybným tahem (měl být vyhrávající a málem byl prohrávající) ztrácím prostorovou převahu a už se soustředím jen na vlastní pozici. V tu chvíli se u ostatních stává zázrak: Tomáš a Franta remízují, Pavel a Martin vyhrávají.
Za stavu 4:3 pro domácí mám na desce koncovku pěšců a mého koně proti soupeřovu střelci, kde je kůň jednoznačně lepší. Posílám ostatní do hospody, protože tuším, že tohle bude na dlouho. Zůstávají a sledují, jak v 65. tahu, po více jak pěti hodinách hry soupeř vzdává, protože proměně mého pěšce v dámu už nemůže zabránit.

Konečný výsledek 4:4 ve Znojmě je určitě naším úspěchem!

Na fotce v příloze vidíte Frantovu pozici, kde místo místo 32.Je7+! hraje 32.cxb5, Sxb5 33.a4.
Na ostatních dvou fotkách je moje pozice. Bělopolní střelec soupeře nemůže na moje pěšce ale můj kůň na jeho pěšce ano.
Přílohy: Franta Honza partie na 4:4
Odkazy: Výsledky zde kp2b chess-res
Jan Kolařík | 18/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4049 | Komentáře(2) |

KP II A - Kuřim D poráží favorita z Lipovce 4,5 : 3,5 !!
obrazek Moje premiéra v roli kapitána družstva dospělých vyšla na výbornou. Nejen že jsme vyhráli, ale podařilo s mi zvítězit v rozhodující partii. Ale popořadě.
Při kontrole soupisky hostí pozorný rozhodčí Tom Kříž odhalil 4 písmenka, takže vedeme z výkopu 1:0. Bohužel poměrně brzy Andy na 7.desce ztrácí dámu a je vyrovnáno. Po hodině hry přichází Laďa Kudla, že má nabídku remis. Po obhlídce ostatních partií a zhodnocení jeho pozice souhlasím s remízou.
Dále remizoval na první desce Tom Kříž. Ani proti této remíze nic nenamítám. Martin Prokop na šestce má figuru víc, Michal Snášel na čtverce drží v pohodě rovinu. Já nabízím remízu, která je odmítnuta, ale za několik tahů nabízí remízu soupeř. To už odmítám, protože stojím opticky lépe. Tom Keprt na dvojce ztratil v zahájení několik temp a je pod neustálým tlakem.
Martin vyhrál, Michal remizoval, stav je 3,5:2,5 pro nás a dohrávám já s Tomem. Je mi jasné, že bude záležet na mě, protože Tom musel dát kvalitu. Pomalu utahuju šrouby a po nepřesné obraně soupeře realizuji rozhodující průlom.
Jediná vada na kráse v mé partii bylo, že jsem neviděl efektní jednotažeč (proměna pika v dámu a mat). Tom vzápětí prohrává, takže celkově vítězíme 4,5:3,5, což je obrovské překvapení. Na všech šachovnicích jsme měli elový handicap, ale na to se anglická královna neptá.
Pro úplnost výsledek přátelské partie na osmé šachovnici, kde Renča celou dobu stála dobře, ale pokazila závěr a prohrála.
Chválím celý tým za bojovnost a přístup. Pokud budeme celou dobu hrát jako dnes, nemám o naši záchranu obavy.
Odkazy: vysledky
Honza Číhal | 17/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4048 | Komentáře(2) |

Broňova skvělá miniaturka!
Upoutávka Krásná partie se povedla v KP1 družstev našemu hráči Bronislavu Horákovi. Černý v zahájení stavěl figurky tak, aby nešlo f5. Bílý přesto f5 zahrál a z partie byla krásná miniaturka.

Přehrejte si partii:
Majer Jiří st. | 16/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4047 | Komentáře(1) |

KAVÁRNA: Příští dvě kavárny budou ve středu!!!
Kavárna Začnu důležitou věcí: příští dvě kavárny nebudou ve čtvrtek ale ve STŘEDU!

A na to, jak dopadla včerejší kavárna se můžete podívat do přílohy.
Za pozornost stojí, že dva hráči měli 9 bodů z deseti a rozhodl až vzájemný zápas.
A jak jsem prohlásil: ty ole, mám deset z devíti! (sic) a stejně to nevyhraju!

Ze zkušeností z minula bych rád nastavil pravidlo, že kdo se nevyjádřil k výsledkům v kavárně, má už mlčet navždy :-) Jinými slovy: revizi výsledků na základě fotky už neberme v potaz.
Prostě loňský sníh (v komentářích to dát můžeme, ale už nic neopravovat). A ten kdo bude brblat - bude to příště počítat on :-)
Přílohy: Výsledky
Jan Kolařík | 15/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4046 | Komentáře |

OP Kuřim F - Tišnov B 5,5 - 2,5
Upoutávka V neděli se hrálo první kolo OP v této sezoně a hned s bodovým ziskem pro Kuřim.
Nováček týmu Adam Czerny soupeře jasně přehrál,ale bohužel dostal mat kvůli slabému králi. Nicméně Adam hraje velmi pěkně a výhra se určitě dostaví co nevidět. Tom i Tadeáš vyhráli pohodlně s pomocí soupeřů,oba hosté darovali dámu. Mezitím remizoval Martin Heneš a vypadalo to nadějně i na zbytku šachovnic. Po snadné výhře Radka, přidali výhry i Kuba se Šimonem a bylo rozhodnuto. Já jsem celou dobu stál velmi příjemně, ale bohužel jsem přehlédl pěknou oběť věžky.
Výsledek hodnotím 10/10:)
Odkazy: https://chess-r
Tomáš Keprt | 13/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4045 | Komentáře(3) |

Béčko vítězí ve Sloupu
Máme test Někteří z nás už si ani nevzpomínají, kdy naposledy hráli partie naživo, a na začátek KP1 jsme se jistě všichni těšili. To ještě umocňuje často používanou zbraň Slávka Křeny - nabídku remízy (zvlášť v dvojsečné pozici). Soupeř má o důvod víc nepřijmout a zahrát si, ale jeho král v centru se ukazuje jako velký problém a píšeme první bod. Druhý pak přidává Broňa Horák, který se dostal ke svému typickému útoku - slibovaný mat čtvrtým tahem tam sice nebyl a nesebrání nabízené kvality mohlo leckomu zvednout tlak, ale útok nakonec uspěl.
S dvoubodovým polštářem a dobrou pozicí Vládi Pavlíka (bílý izolák je super slabý) nemáme nic proti remíze Ladi Kudly, který se dostal rychle do rovné koncovky. O přechod do této fáze hry se snažím rovněž, ale černý vidí, že bych měl výhodu, tak pozici komplikuje a vrhá se směrem k mému králi. Nakonec jsem se z toho dostal a zbyl mi pěšec navíc - vzdálený volňas na dámském křídle.
Vláďa vylepšuje figury a dostává se věží na druhou řadu, ale přestává tím dostatečně napadat toho slabého pěšce - a když se ten vydává dopředu, stává se z něj rozhodující faktor pozice. Domácí snižují a mému soupeři se daří zablokovat volné pěšce dámského křídla (což bylo kritizováno diváky jako vypuštění ze strany bílého, ovšem počítač nesouhlasí), ale k jeho špatné pozici se přidává i čas, což vede k hrubce ihned končící partii.
Franta Laštovička hraje vzorně pomalu a partie se rozhoduje až v časovce před 40.tahem. Nějaký ten materiál získává, ale za špatnou pozici krále. Snad se tam dalo vynutit remízu, ale skončilo to výměnami zakončenými vyšachováním Frantova střelce. Závěr partie se stal předmětem nekonečných analýz přítomných diváků.
Za stavu 3,5:2,5 pro hosty dávám na první dvě desky vědět, že remízy stačí. Obě partie jsou po poměrně klidném průběhu v koncovkách několika lehkých figur - ty Honzovy byly poněkud pasivní, ale v posledních pár tazích se o něco zlepšily, takže domácí proti takovému vyústění nic nemají a zápas tedy vyhráváme 4,5:3,5. První krok k záchraně se podařil.
Přílohy: Zpráva z 1.kola
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 11/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4026 | Komentáře(1) |

Kavárna 7.10.2021: Pojďte už hrát mariáš
Mariáš Zvláštní je, že ačkoliv Laďa Sádlík neskončil poslední (díky vzájemnému zápasu s Lubošem), tak ho to asi moc nebavilo. Během turnaje mizel do vedlejší místnosti na pokec a jakmile měl dohráno, ihned se dožadoval mariáše, ačkoliv většina ostatních měla ještě hrát nějaké partie do turnaje.
Honza Vitula navrhoval rozšířit povinnosti vítěze: Uklidí šachy a odnese mě domů! Protože se ale vítězem stal Vraťa, který většinou odjíždí směr Brno, měl Honza smůlu a musel se odnést sám.
Pořadí: 1.Šafařík, 2.Vitula, 3.Pešl, 4.Vašek, 5.Laštovička, 6.Kropáč, 7.Hrdina, 8.Buček, 9.V.Sádlík, 10.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 08/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4025 | Komentáře |

Newsletter 10/2021.
Upoutávka Neuplynul ani měsíc a je tu další číslo šachového měsíčníku ŠSČR. Přeji příjemné počtení.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 06/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4024 | Komentáře |

FIDE ELO k 1.10.2021.
Upoutávka Po žebříčku národního ela přidávám ještě FIDE.
Stejně jako v žebříčku na elo národní, i zde nejvíce připsali Andy +383 a Vašík +340.
Nové Fide elo získal na mladá kolena (ve srovnání se mnou) Mistr našeho webu Honza Kolařík. :-)1. KM Tajovský Martin 2232
2. FM Majer Jiří ml. 2223
3. KM Košata Jan 2113
4. KM Petříček Lukáš 2102 (-5)
5. Němec David 2029 (-29)
6. KM Habina Martin 2012
7. KM Majer Jiří st. 1953 (-55)
8. Křena Bohuslav 1946
9. Horák Bronislav 1935
10. Pavlík Vladimír 1904
11. Rubeš Pavel 1903
12. Kudla Vladimír 1900
13. Šetina Václav 1888 (+340) !!!
14.-Kudláček Jaroslav 1880
15. Šafařík Vratislav 1879
16. Laštovička František 1831
17. Krupica Pavel 1807 (-63)
18. Boček Tadeáš 1792
19. Krupica Aleš 1769
20. Pešl Jan 1740 (-13)
21. Němec Jakub 1737
22. Kříž Tomáš 1728 (-54)
23. Číhal Jan 1726 (-18)
24. Matula Pavel 1716
25. Bauer Miroslav 1714 (-1)
26. Hrdina Jiří 1692 (+47)
27. Snášel Michal 1679 (+1)
28. Kolařík Jan 1660 Nové
29. Prokop Martin 1551
30. Keprt Tomáš 1539 (-21)
31. Sádlík Pavel 1542
32. Fikejs Tomáš 1476 (+16)
33. Svoboda Filip 1450
34. Souček Andrej 1446 (+383) !!!
35. Křivánek Jakub 1389
36. Hronek Ondřej 1370
37. Boček Adam 1356
38. Ševčík Pavel 1218
39. Zelený Josef 1191
40. Havel Vojtěch 1183
41. Matula Jakub 1162 (-20)
42. Sasková Renata 1146 (+14)
43. Boháč Šimon 1145
44. Vařecha Vojtěch 1137
Majer Jiří st. | 02/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4022 | Komentáře |

Národní ELO 2021
Upoutávka Musel jsem dlouho hledat, než jsem na webu našel poslední žebříček na národní ELO. U většiny hráčů se vlivem vynechané sezóny družstev nezměnilo. Zajímavé změny ale nastaly u některých, co v létě "nezaháleli" :-)
Týká se to zejména šachových dravců Vašíka a Andyho, kteří oproti poslednímu žebříčku vykazují shodně nárůst ela + 245 !!!
Super!

1.Tajovský Martin 2227
2.Majer Jiří ml. 2203
3.Košata Jan 2099
4.Němec David 2029 (-20)
5.Petříček Lukáš 2021 (+19)
6.Habina Martin 1996
7.Pavlík Vladimír 1971 (+23)
8.Majer Jiří st 1959 (-39)
9.Křena Bohuslav 1954
10.Šetina Václav 1900 (+245)!!!
11.Horák Bronislav 1897
12.Rubeš Pavel 1886
13.Šafařík Vratislav 1882
14.Boček Tadeáš 1866 (-3)
15.Krupica Pavel 1822 (-70)
16.Kudla Vladimír 1820
17.Kudláček Jaroslav 1816
18.Kříž Tomáš 1800 (-25)
19.Pešl Jan 1782 (-17)
20.Hrdina Jiří 1758 (+15)
21.Němec Jakub 1738
22-23.Keprt Tomáš 1726 (-24)
22.-23.Číhal Jan 1726 (-18)
24.Kolařík Jan 1720 (-3)
25.Snášel Michal 1719 (-3)
26.Bauer Miroslav 1704 (-2)
27-28.Krupica Aleš 1655
27.-28.Prokop Martin 1655
29.Laštovička František 1632 (-10)
30.Matula Pavel 1608
31.Svoboda Filip 1583
32.Sádlík Pavel 1569
33.Hronek Ondřej 1560 (-17)
34.Souček Andrej 1552 (+245)!!!
35.Smíšek Radovan 1536 (-6)
36.Fikejs Tomáš 1453 (+23)
37.Křivánek Jakub 1437
38.Buček Miroslav 1405
39.Adler Lubomír 1373 (+2)
40.Boček Adam 1367
41.Filka Radoslav 1331
42.Matula Jakub 1314
43.Mrkos Jaroslav 1293
44.Boháč Šimon 1290
45.Ševčík Pavel 1248 (+22)
46.Sasková Renata 1239 (+3)
47.Vařecha Vojtěch 1230
48.Havel Vojtěch 1220
49.Zelený Josef 1197
50.Kubátová Ema 1178 (-34)
51.Havel Tomáš 1148 (+45)
52.Procházka Martin 1091 (+49)
53.Kubátová Běta 1086 (-238)
Majer Jiří st. | 01/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4021 | Komentáře |

Kavárna 30.9.2021: Rozhodčí! Timeout!
Timeout Vraťa prý neměl nikdy akceptovat čtyři minuty, protože si teď nemůže zvyknout na zvýšení zpátky na pět. Pak volá rozhodčího a chce timeout.
Opačné starosti má Mistr. Toho teď šachy tak baví, že si dává další partie po turnaji a domů hlásí "přijdu v půl třinácté". Bylo z toho druhé místo a hezký mat Michaelovi hned po zhruba deseti tazích: bílý má zaskládaného Ke1 (na d1 dámu, d2 a e2 koně, f1 střelce a f2 pěšce) a protože Jd2 je svázaný Sb4 a bílý má g3 se snahou udělat domek, dostal Jf3 mat.
První místo mu ale sebral Martin - vlastně za to můžu já, protože jsem mu na začátku turnaje bez odporu podlehl, kdežto Mistra jsem nezaslouženě porazil na čas.
Pořadí: 1.Heneš, 2.Buček, 3.Kropáč, 4.Pešl, 5.Šafařík, 6.Vašek, 7.Adler, 8.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 01/Oct/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4020 | Komentáře |

OPEN Vysočina - sláva vítězům, čest poraženým
obrazek Je dohráno a ceny rozdány. Poslední 3 kola se někomu povedla lépe, někomu hůře.
Nejlepší z naší party byl Pepa Kratochvíl na 3. místě, 7. skončil Slávek Sládek. Z kmenových hráčů byl nejlepší 22. Gonzmen.
Pořadatelé nachystali bohatý cenový fond, takže kdo vydržel dokonce, dostal hodnotnou cenu.
Celý turnaj provázela pohoda a přátelská atmosféra.
Odkazy: Vysledky
Honza Číhal | 28/Sep/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4019 | Komentáře(3) |

Open Vysočina
Upoutávka Na letošní ročník vyrazilo z našeho klubu 6!! hráčů a naši skupinku doplňují Slávek Sládek, Pavel Kubát a Pepa Kratochvíl. Základna je tradičně na chatách v Zubří, odkud se každý den jezdí do nedalekého Žďáru.
Letos se hraje v areálu zámku. Hrací sál je prostorný, ale s osvětlením to je horší. Úvodní kola přinesla hned několik vzájemných klání a tento trend pokračuje i nadále. Zatím se hrálo Kolařík-Číhal, Souček-Krupica, Sládek-Hrdina, Krupica-Kolařík, Hrdina-Souček. Moc se nedaří obhájci loňského vítězství Krupovi, který je po 4 kolech v polovině startovního pole. Naopak velmi dobře bojuje o své první Fide elo Honza Kolařík.
Pochopitelně nežijeme jen šachem. V pátek jsme si udělali krásný táborák, včera si někteří zahráli discgolf.
Zbývají poslední 3 kola tak uvidíme, co nás ještě čeká.
Odkazy: report z NSS vysledky
Honza Číhal | 27/Sep/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4018 | Komentáře |

Kavárna 23.9.2021: Dlouhý večer začal reklamacemi
Reklamace Než se budu věnovat turnaji, musím připomenout, k čemu jsou a jak fungují ty sloupce vpravo. Sloupec "Z okolí" automaticky přebírá z vybraných stránek články. Nedá se tam nic psát ručně, administrátor může ovlivnit pouze to, které weby zařadí do seznamu citovaných.
Pokud víte o nějakém turnaji, který by mohl ostatní zajímat (jako byl například nedávno Bystrc), tak od toho máme sloupec Pozvánky a může tam psát každý! Opět to není zodpovědnost správce stránek a pokud něco chybí, je to lenost toho, kdo si propozic turnaje někde všiml, ale nedal o tom vědět.
Druhá reklamace se pak týkala špatně spočítaného pořadí z minula - Vraťa je na vzájemný zápas před Martinem. Nový obrázek ke zprávě z 16.9. už se dělat nebude, ale v tabulce GP je to opraveno.
Když už jsme u Vrati, ten začal několika nulami a se mnou pak nabízel remízu od prvního tahu, aby aspoň něco měl. Chtěl jsem si zahrát, ale dopadlo to tak, že někdo z nás při zuřivém závěrečném blicání drbnul do stop tlačítka hodin (digitálních) a snad deset tahů se čas nehnul, než si toho někdo všiml. Takže stejně nezbylo než dohodnout se na plichtě.
Jura Hrdina a Honza Kolařík dorazili asi o hodinu a půl později. Se čtyřmi minutami (Jura) to dohnat jde, se sedmi Honzovými už je to horší. Kolik z toho bylo nucených remíz na závěr a jak nervózní byl majitel hospody, že se nás nemůže zbavit, může Honza prozradit v komentáři.
Pořadí: 1.Vašek, 2.Buček, 3.Kropáč, 4.Pešl, 5.Kolařík, 6.Adler, 7.Heneš, 8.Šafařík, 9.Hrdina, 10.Vitula, 11.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 24/Sep/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4017 | Komentáře |

Začíná sezóna i pro Kavárníky
Upoutávka Kavárna (tentokrát pro KP2 označena jako "E") začíná venku proti Znojmu.
Rozlosování viz přílohy.
Přílohy: KP2B (C+E)
Odkazy: KP2A (D)
Jan Kolařík | 21/Sep/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4016 | Komentáře(2) |

Šachové kroužky na DDM a on-line.
nábor Tento měsíc probíhá zápis do šachových kroužků.
K 16.9. je přihlášených 17 dětí, mezi nimi i čtyřletá holčička. :-)
Děti budou šachy učit kvalifikovaní trenéři Smíšek, Kříž, Keprt a Majer st.
Pokud má někdo z klubu zájem rovněž se podílet na výuce, bude vítán. :-)
Náborové informace najdete v příloze.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 17/Sep/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4015 | Komentáře(1) |

16.9.2021 Kavárna
Upoutávka Deset hráčů je skoro ideální počet pro konání turnaje každého s každým.
Pro nezasvěcené uvádím, že čtvrteční šachové turnaje se konají po sedmé večer v hospodě "U Mostu" (někdy nazývaný též jako Hotel nebo Santon). Turnaj je otevřený všem příchozím. Důležité je znát jen pravidla hry a pravidla slušného chování :-)

Sofistikovaný a pro "šachovou kavárnu" specifický způsob redukce času silnějsím hráčům je zábavnější v tom, že nevyhrávají stále jen jedni a titíž, ale do "boje" o bednu se zapojují všichni. Pro silnější hráče je to něco jako výzva ("vás přece musím porazit i s menším časem").

Jak to dopadlo tento čtvrtek zjistíte z přílohy.

Doplněk: Jak je vidět z komentářů a z náhledu tabulky, dodatečně bylo vyhodnoceno jiné výsledné pořadí: 1.Hrdina, 2.Laštovička, 3.Kropáč.
Přílohy: Výsledky
Jan Kolařík | 17/Sep/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4014 | Komentáře(2) |

Newsletter 09/2021.
Upoutávka Po měsíci jsou tu opět zprávy ŠSČR v měsíčníku č. 9.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 13/Sep/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4013 | Komentáře |

Kavárna 9.9.2021: Večer plný překvapení
Přeqapení Docházka se zlepšila, zásoba tabulek rovněž a stalo se hned několik nečekaných věcí. Největším překvapením bylo asi to, že se po zhruba dvou letech objevil Franta, asi potřebuje natrénovat před sezónou. Skončil uprostřed pole, ale porazil všechny hráče na bedně!
Rozšířili jsme řady vítězů turnaje, tentokrát vyhrál Martin Heneš. Ani tohle by sázkaři nečekali, ale ono bylo otázkou času, kdy mu minuty navíc pomohou k lepšímu místu než třetímu od konce. Druhý Vraťa minule sliboval, že už bude hrát se čtyřmi minutami a nedokupovat, ale vyměkl.
Další perličky: Více než polovina hráčů platila vklad rozdrobený (tolik mincí v banku jsme snad nikdy neměli). Jara Mrkos si napsal minutu (nevím, zda se jednalo o lenost nebo defekt propisky, každopádně všichni věděli, že to znamená deset). Michael nechtěl Honzu Kolaříka porazit (sebrat mu mezišachem věž), tak musel Honza spáchat ukázkový samomat.
Pořadí: 1.Heneš, 2.Šafařík, 3.Kropáč, 4.Pešl, 5.Kolařík, 6.Laštovička, 7.Vašek, 8.Buček, 9.Adler, 10.Mrkos, 11.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 10/Sep/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4012 | Komentáře(1) |

Kavárna 2.9.2021: Mistr mistrem a došly tabulky
Tabulky Účast nějak upadla, ale Mistr nás tak jako tak vyškolil, a to i v pozicích, kde jde o jedno tempo, kdo dá mat dřív. Aspoň jsme jej pak obrali v mariáši.
Došly prázdné tabulky - v době "houmofisové" to možná nebude tak jednoduché vyřešit, ale snad se to podaří.
Prostor pro schůzování je zamluven.
Pořadí: 1.Buček, 2.Šafařík, 3.Vašek, 4.Vitula, 5.Heneš, 6.Adler, 7.Pešl.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 03/Sep/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4011 | Komentáře(5) |

Turnaje v srpnu s účastí našich hráčů.
obrazek Nejprve se hrál tradiční open Staré Město, kde Pavel Krupica zorganizoval účast bratrů Šetinových, Andyho Součka a Davida Němce. Podrobnosti neznám, jen z výsledků lze vyčíst, jak se komu dařilo.
Chci upozornit na to, jak skvěle zahrál Vašík Šetina:
Nasazený 46. skončil 16. a připsal 119 bodů na ratingu!!
Odkaz:

http://chess-results.com/tnr573741.aspx?lan=5&art=4

Včera skončil už 31.ročník turnaje v Jeseníku.
Zde jsem se zúčastnil pouze já a s hrou a výsledky jsem byl spokojen.
Budu se po roce opět opakovat, když čtenářům sdělím, jak skvěle je tento turnaj zorganizovaný. Pan Koriťák a jeho organizační tým je prostě skvělý a strčí do kapsy jiné vyhlášené turnaje, které znám.
Odkaz:

http://chess-results.com/tnr575033.aspx?lan=5&art=4

V srpnu začal i Veletržák, kde z našich zatím skvěle začal opět Vašík Šetina, Po dvou kolech připisuje +38 na ratingu, když dokonce odpůlil nasazenou dvojku Pedra!!!

Odkaz:

http://chess-results.com/tnr567839.aspx?lan=5&art=4
Majer Jiří st. | 30/Aug/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4010 | Komentáře(5) |

Kavárna 26.8.2021: Ach ta paměť
Pamatuj Ani pravidelný šachový trénink není zárukou, že se vám na stará kolena nezačne zhoršovat paměť. A tak se stalo, že Luboš s Mistrem chtěli hrát na konci turnaje znova, i když spolu už hráli v prvním kole. Ještě že máme tu tabulku s výsledky.
Vraťa vypadal na stoprocentní výsledek, přišel o něj až v poslední partii remízou s Michaelem. Na suverénním vitězství to nic nezměnilo (mezi prvním a druhým byl stejný rozdíl jako mezi druhým a posledním, konkrétně dva a půl bodu).
Pořadí: 1.Šafařík, 2.Vašek, 3.Pešl, 4.Adler, 5.Hrdina, 6.Buček, 7.Heneš, 8.Kropáč, 9.Mrkos.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 27/Aug/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4009 | Komentáře |

Newsletter 08/2021.
Upoutávka Souhrn toho, co se událo v našem a světovém šachu, přináší nový měsíčník ŠSČR. Viz příloha.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 14/Aug/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4008 | Komentáře |

Kavárna 12.8.2021: Umíš se včas podívat na hodiny?
Podívej se na hodiny Turnaj vyhrál delší dobu absentující Jirka Kropáč i za pomoci jedné poučky - když je pozice prohraná, je důležité umět se včas podívat na hodiny.
Po Vraťovi jsme přivedli zpět k šachu dalšího, kdo si dával dlouhou pauzu - Martina H. (Heneše), kterého prý zná Martin H. (Hyrš), protože kdysi hrával za Duras. Napoprvé sice občas přehlédl triviální hrozbu, ale jinak to vypadá slibně.
Někteří hráči neřeší, kde šachovnice ukazuje řadu číslo 1 a číslo 8, a staví po partii figurky tam, kam to mají blíž. Nic proti tomu, ale občas se stane, že se nedohodnou a pak oba staví bílé (rasisti!), jenže každý na svoji stranu.
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Šafařík, 3.Vitula, 4.Kolařík, 5.Buček, 6.Pešl, 7.Heneš, 8.Vašek, 9.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 13/Aug/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4007 | Komentáře |

Kavárna 5.8.2021: Dá se hrát bez kliky?
Klika Když jsem po pěti výhrách zapsal s Vitulou první nulu z vyhrané partie, nestěžoval jsem si, protože už jsem si svoji porci štěstí vybral - z těch prvních pěti partií byly dvě určitě nezasloužené. A tak se rozproudila debata, jestli je možné hrát bez kliky - Vraťa byl obviněn z toho, že má kliku pořád. Tentokrát se to ale nepotvrdilo a z bedny ho na vzájemný zápas při výsledku 6/9 vystrnadil Honza Kolařík. A ta moje první nula podobně rozhodla o prvním místě při porovnání těch, co skončili na 7/9.
Varování!!! Když se nabídne místo u mariáše, berte ho hned, protože pak už nebude. Někteří jsme čekali, až se dohraje turnaj, že začneme hrát až po něm a uděláme druhou karetní skupinu - jenže pak si to někdo rozmyslel a spustil lavinu odchodů, která předčasně ukončila působení i té první partičky.
Pořadí: 1.Vitula, 2.Pešl, 3.Kolařík, 4.Šafařík, 5.Vašek, 6.Buček, 7.Kaderka, 8.Hrdina, 9.Adler, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 06/Aug/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4006 | Komentáře |

Kavárna 29.7.2021: Sto procent neumožní kibic. Teorie šesté řady
Kibic Účast se opět o jednoho vylepšila a tím pádem už jsme se spokojili s jednokolovým turnajem. Na stoprocentní výsledek měl opět našlápnuto Vraťa, ale šel k němu způsobem připomínajícím manýry některých slavných blicařů - proti Mistrovi věž po sebrání pěšce na b2 spadla a najednou se ocitla na a3, pěšec se proměnil v dámu již na poli d2 (proč čekat až na d1). Do takové partie se samozřejmě dobře kecá, Vraťa se tím nechal rozhodit a než zjistil, co se mu vytýká, došel mu čas. Turnaj ale vyhrál i tak.
Honza Kolařík zkoušel teorii šesté řady (zda lze ji černými nepřekročit). Pozice byla sice pevná, ale dle očekávání pasivní, takže jsme zjistili, že tohle k výhře nevede.
Pořadí: 1.Šafařík, 2.Vašek, 3.Buček, 4.Pešl, 5.Kolařík, 6.Adler, 7.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 30/Jul/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4005 | Komentáře |

Kavárna 22.7.2021
obrazek Moc se omlouvám za zpoždění se zprávou - hned v pátek po kavárně jsem pak musel řešit bakalářku a úplně mi to vypadlo z hlavy.
Tentokrát už neplatí název známé české knihy, protože se nás sešlo přesně o jednoho více. Pro místo na bedně si došel Honza Kolařík. Hrál se dvoukolový turnaj, jako minulou kavárnu.
Co se týče výsledků, tak svoji absolutní dominanci potvrdil opět Vraťa. Uvažuju, zda mezi délkou vlasů a šachovými schopnostmi není nějaký vztah...
Pořadí:1.Šafařík, 2.Kolařík, 3.Vašek, 4-5.Adler, Buček, 6.Valenta
Pavel Valenta | 29/Jul/2021 | Neautorizovaný nick | ID_zprávy: 4004 | Komentáře |

Nábor do šachových kroužků.
Upoutávka Dům dětí a mládeže Kuřim ve spolupráci se Šachovým klubem Kuřim
nabízí možnost výuky královské hry.

Buďto návštěvou kroužků na DDM Jungmannova
pondělí, úterý, středa v čase od 16 do 18 hodin,


nebo distanční výuku přes Google meet, v čase po osobní dohodě s trenérem.
Distanční výuka je vhodná pro děti bydlící mimo Kuřim.

Kroužky začínají 1. října a končí 31. května.
Přihlášky od 1. září na DDM Jungmannova, nebo
e-mailem: mjs2010@seznam.cz na předsedy klubu.
Majer Jiří st. | 21/Jul/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4003 | Komentáře |

Nová sezóna družstev 2021-2022!
obrazek Pevně věřím, že po "kovidovém výpadku" se letos družstva už budou hrát. Soutěže družstev byly jsou a budou, tím hlavním děním v závodním šachu. Letos se nám pro tuto sezónu "podařilo" zachránit 2. ligu, KP1, a postoupit z OP i z druhého místa do KP2! "Podařilo" znamená, že se vyplatilo bojovat i o místa náhradníků. Po rozpadu šachového oddílu TJ Znojmo, se uvolnilo místo v KP1 a KP2.
Suma sumárum, letos obsadíme soutěže družstev takto:
Áčko 2. liga
Béčko KP1
Céčko, Déčko a Káčko KP2
Do OP plánuji dvě družstva E a F.
Protože máme zastoupení ve všech soutěžích, mohou se hráči v týmech prolínat, což znamená, mohou si zahrát každou neděli.
Využijte této skvělé konstelace a nahlaste kapitánům svůj zájem hrát.
Majer Jiří st. | 19/Jul/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4002 | Komentáře |

Bylo nás pět
Upoutávka Jak už Poláčkovský název zprávy napovídá, včera se nás v kavárně po dvoutýdenní pauze sešlo přesně pět. Někteří účastníci si zkrátili čekání na posledního příchozího hned ze startu kavárny karbanem. Když nás bylo konečně dost, shodli jsme se na dvoukolovém turnaji. Začínali Michal s Vraťou, který dokupoval (4+1) a Mistr s Laďem Sádlíkem, já pauzíroval. Vraťovi se ta dokoupená minuta vyplatila, protože když jsem sedal k partiím s Michalem, téměř v slzách mi řekl, že prohrál čtyři partie na čas. Co se týče výsledků, tak Mistr si uchovává svoji výbornou formu a dělí se s Vraťou o první místo. Večer po skončení poslední turnajové partie skončil stejně, jako začal - hrály se karty. A my s Vraťou teoretizovali nad šachovnicí, dokud nás pan hostinský nevyhodil, že zavírá.
Pořadí:1-2.Mistr, Šafařík, 3.Vašek, 4.Valenta, 5. V.Sádlík.
Pavel Valenta | 17/Jul/2021 | Neautorizovaný nick | ID_zprávy: 4001 | Komentáře(2) |

Newsletter 07/2021
Upoutávka Vyšel nový měsíčník Šachového svazu, který se věnuje zejména Pražskému šachovému festivalu, kde se tak dařilo našemu hráči Andreji Součkovi.
Na MČR jednotlivců hrál z našich pouze Vašík Šetina, který díky výbornému závěru skončil v první polovině startovního pole na pěkném 6. místě.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 05/Jul/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3999 | Komentáře |

Rekordní přesčas v kavárně
Přesčas V pouhých sedmi hráčích hrát přesčas? Kdepak, turnaj byl odehraný poměrně rychle, takže bylo možné obnovit i mariášovou tradici. Ale partie Sádlík-Kropáč dosáhla rekordní pozice praporků - když končili, protože už neměli čím hrát, měli oba přibližně pět minut přes.
Pokračuje výborná forma Mistra i Luboše. Tentokrát se na bednu vešli oba.
Příště (8.7.) se nehraje, hrací místnost má dovolenou. A protože jsou pak Pardubice, rovnou připomínám - při absencích obvyklých pisatelů je nutno je nahradit. Nezveřejněné výsledky nebudou do GP započítány!
Pořadí: 1.Buček, 2.Vašek, 3.Adler, 4.Pešl, 5.Kropáč, 6.V.Sádlík, 7.Valenta.
Přílohy: Tabulka GP 2021
Jan Pešl | 02/Jul/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3998 | Komentáře |

Copyright (c)2006-2021 KolJa & Gonzmen