ŠK Kuřim

Zpráva

Dva body z výkopu se těžko dohánějí
Dva nula z výkopu Z fotek tentokrát poznáte pouze to, kdo hrál jaké zahájení - domácí fotky asi neradi a tak rozhodčí povolil focení pouze v prvních patnácti minutách. Jarda Kudláček záhy přehlíží jezdcovou vidličku, po které si může vybrat, zda ztratí hrající figuru nebo nehrající věž. Vybral si to druhé a pokouší se najít mlhavou kompenzaci. Domácí toho hned využívají k orámování zápasu nabídkami remízy - děje se tak totiž na první a poslední desce. Pavel Rubeš sám říká, že by to černými proti silnějšímu soupeři vzal, a Frantovi Laštovičkovi i přes očekávanou nulu na dvojce doporučujeme (ovšem nenařizujeme) totéž, protože na jeho krále jsou již otevřené sloupce. Franta toho nedbá, hraje dál a případný černý útok se otupí výměnou dam.
Jarda to za chvíli musí vzdát, a když se Laďa Kudla začíná černými nadechovat k protiakci, přichází nějaká hrubka a visí několik figur najednou, takže ztrácíme už dva body de fakto z výkopu. Stále ale věříme mladým puškám (ani jeden nestojí hůře) a jistí je kapitán, který získal dvojici střelců a iniciativu díky tomu, že černý hrál třikrát stejným střelcem, aby jej pak vyměnil za jezdce.
Frantovi se pokračování zrovna moc nepovedlo a trápí se s pěšcem méně - naštěstí pro něj jsou na šachovnici různí střelci. I tak to mohl prohrát, dostal ale od soupeře milost a partie končí remízou - 3:1 pro domácí. Přecházím do koncovky s dvojicí střelců a aktivními figurami, pokus černého o aktivizaci je ztrestán ziskem pěšce (zahojit se jinde černý nestíhá kvůli matové hrozbě) a poziční výhody navíc trvají. Tomáš Keprt hraje se známým časovkářem a kritického úseku partie před kontrolou rovněž využívá k zisku pěšce, vzniklá koncovka stejných střelců vypadá velmi nadějně. Lukáš Petříček sice materiál nezískal, ale zatlačil černého do pasivity. Tomáš Kříž drží rovinu, hraje se čtyřvěžovka a partie končí další remízou.
Kapitán snižuje poté, co se chtěla konečně do hry zapojit černá věž - i tento pokus stojí pěšce, vzniká střelec proti jezdci se dvěma pěšci navíc, lepším králem i figurou. Tom Keprt bohužel rozestavěl pěšce tak, že jeden navíc nikam nepovede - má horšího krále i střelce. Když toho přebytečného pěšce vrací, nabízí sám remízu, soupeř okamžitě bere, aniž by si uvědomil, že krále i střelce bude mít stále lepšího (už při stejném materiálu) a že bude stát na výhru.
Bojovník Lukáš se snaží docílit aspoň zápasové remízy, jenže se přepočítal - vymyslel kombinaci, kdy získává dámu a pěšce za věž a dvě figury - to je samozřejmě nevýhodné, jenže si myslel, že po dokončení vynucených výměn dá dámou dvojí úder a jednu figuru dobude zpět. To se nestalo, protože jedna z figur mohla ustoupit a současně pokrýt druhou. Najednou měly černé figury výbornou souhru proti bílému králi, odtažným šachem padl nebezpečný volňas a Lukáš najednou neměl co hrát, samotná dáma nic nezmohla (černý král byl dobře krytý) a partie skončila šachem, po kterém by měl Lukášův král jen jedno ústupové pole - do vidličky.
Prohra 3:5 je jen o půlbod lepší než ve Znojmě a oba zápasy mají společný rys - kdykoliv kapitán boduje naplno, nikdo se nepřidá. Takže asi budu muset vyhlásit, že další kola hodlám pouze remizovat (nebo to případně kazit) a ono to možná zabere.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky zahájení
Jan Pešl | 15/Jan/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3248 | Komentáře(5) |

VÁŠ KOMENTÁŘ:
Login: Heslo:
NEREGISTROVANÍ: jako heslo NAPIŠTE: host-kurim

Ahoj Pavle, tady se musím kuřimským omluvit, určitě to nebylo míněno jako klacek. Já ten pokyn ohledně focení dávám automaticky (po své neblahé dřívější zkušenosti), jakmile vidím někoho s foťákem v ruce. Zkrátka jsem si v té chvíli neuvědomil, že ty fotky u vás slouží jako podklad k zajímavým reportážím, jinak bych to neposuzoval tak dogmaticky. Ale sám to znáš, sháníš hráče, hraješ, pískáš zápas, do toho ještě anketa, tak ti něco unikne
Tak snad na Střelice nezanevřete
Mirek Hruška | 21_Jan_2018 | Neautorizovaný nick | ID_zprávy: 3248/123912

Nesmyslné nařízení domácích fotit pouze prvních patnáct minut mi připadne hloupé až dětinské. Myslím si, že fotky ze zápasu patří mezi kvalitní reportáž, které zásluhou Honzu Pešla zajímá nejen širokou šachovou veřejnost, ale i mnohé nešachisty z řad rodičů!!
Očekával bych, že když takovou reportáž není schopný zprostředkovat domácí družstvo, protože jejich oddíl nedisponuje web.stránky, alespoň uvítají iniciativu z řad hostí a nebudou házet klacky pod nohy. Lidi vzpamatujte se!!!!
Pavel Krupica | 18_Jan_2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3248/123904

Test načítání čísla komentářů na hlavní straně.
Jan Kolařík | 16_Jan_2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3248/123897

Luki měl těžkého soupeře. Když vzpomenu na naše těžké boje v Jeseníku, tak bych byl hodně překvapený, kdyby Láďa prohrál.
Majer Jiří st. | 15_Jan_2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3248/123895

No jasně, vezmi si příklad z Krupy a obětuj se pro družstvo! Ze mě ne, v áčku to nefunguje.
Majer Jiří st. | 15_Jan_2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3248/123893

Copyright (c) 2006 - 2018 KolJa & Gonzmen