ŠK Kuřim

Zpráva

Béčku dochází dech
Soustředění hráčů Po prohře ve Střelicích jsme potřebovali bodovat, ale tušili jsme, že umístění Ivančic v tabulce klame - měli obehráno všechno nahoře a zbývaly jim zápasy s týmy vespodu. Po napsání sestav vzbuzovala naději naše převaha na posledních dvou deskách, pohříchu jsme tam uhráli nulu a to asi rozhodlo.
Zápas přitom tak špatně nezačal - Michal Snášel převzal černými iniciativu, stejně jako Jura Hrdina, který poničil bílému pěšcovou strukturu. Vyrovnat hry potřebují černými Laďa Kudla a hlavně Tomáš Keprt, ale zatím nic neztrácejí, takže to vypadá, že za ostudu budu já - nedůrazný postup v zahájení způsobuje pád centrálního pěšce.
Jarda Kudláček si je vědom síly soupeře a svých nevalných výsledků v posledních kolech, takže nabízí remízu v době, kdy ještě stojí bílými alespoň opticky lépe. Soupeř tam nic nemá a přijímá, možná i s vědomím toho, že Tomáš je pod čím dál větším tlakem a Michal to nějak nevhodně překombinoval, za obětovaného pěšce nic nemá, bílý se postupně vymotává a napadá další pěšcové slabiny.
Tomáš musí kvůli neřešitelné pozici svého krále vzdát, ale s nadějí se díváme na pozici druhého Tomáše (Kříže). Tam stál útok černého v podání hostů dva pěšce a evidentně za ně nic není. Michal bohužel poztrácel další pěšáky a hlavně mu jeden soupeřův promázl - druhá nula domácích je na světě.
Pěšce míň má i Honza Kolařík, ale ten se alespoň snaží útočit, i když černá pozice vypadá pevná a s možnostmi protihry. Já jsem podryl černý pěšcový řetěz, a když se černý lekl případné aktivity a raději měnil dámy, moje pozice začala být hratelná. Jenže Tomáš nejprve v obraně odevzdal ty dva pěšáky, které měl víc (tam to určitě šlo řešit lépe) a poté přišla prstová hrubka - kvůli přetížení věže ztrácí figuru.
Třetí prohra znamená, že zápas je de fakto rozhodnut, zvlášť když Laďa musí řešit nepříjemný tlak bílého. S objevenou kompenzací za ztraceného pěšce nabízím remízu a soupeř znechuceně přijímá - ve stejný moment neočekávaně vítězí Honza Kolařík díky uplatnění pravidla dotknuto-hráno. Černý ztrácel nejméně věž zdarma, a proto vzdal.
Laďa ztrácí figuru za dva pěšce, aniž by si zrovna pomohl (při analýze vyšlo najevo, že tlak bílého ale řešitelný byl, dokonce s převzetím výhody). Jako poslední dohrává Jura - nechal si pokazit pěšce podobně jako předtím jeho soupeř s tím, že bude první na volném sloupci. To se nestalo a navíc přišla ztráta pěšce - bílý krajový pěšák navíc ale nešel rozumně uplatnit a partie tak skončila remízou.
Celkový výsledek je 2,5:5,5 a tak trochu přemýšlím, kdo vlastně zahrál dobře - vypadá to, že béčku došel dech. Snad jen útočné choutky Honzy Kolaříka nebo schopnost Jardy Kudláčka udržet silného soupeře (byť v krátké partii) vzbuzují naději, že snad v posledních dvou kolech bude lépe.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky B Fotky C
Jan Pešl | 29/Jan/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3264 | Komentáře |

VÁŠ KOMENTÁŘ:
Login: Heslo:
NEREGISTROVANÍ: jako heslo NAPIŠTE: host-kurim

Copyright (c) 2006 - 2018 KolJa & Gonzmen