ŠK Kuřim

Zpráva

Plichta drží béčko v čele KP2
Diagram Béčko i hosté z GPOA Znojmo to pojali jako pravý boj o postup - sedm hráčů obou základních sestav bylo přítomno. Naše posily ale zpočátku moc nezabraly - konkrétně Slávek Křena měl hned po zahájení pěšce méně a kompenzaci hledal marně. Také jsem hned v zahájení jednoho nechal být, ale záměrně, protože nebyl příliš jedlý. Lest byla prohlédnuta a následovala správně načasovaná nabídka remízy - odmítnutí jsem totiž doprovodil horším tahem, po kterém už jsem pěšce opravdu ztratit mohl (za kompenzaci v podobě bílého jezdce mimo hru).
Mezitím je Jarda Kudláček už dávno v koncovce věží a jezdců a tahá tam spíš za kratší konec. Nakonec ztrácí pěšce a celá partie je zakončena vidličkou. Naštěstí moje soupeřka napotřetí nastraženého pěšce vzala - toho nejhoršího, po kterém padlo centrum a dočasně i figura, jejíž dobrání zpět stálo tempa a slabého krále. Zbytek partie byl pak už pouze soutěží pro přihlížející Honzu Číhala s Vraťou Šafaříkem, kdo najde rychlejší konec. V pozici na obrázku jsem upřednostnil efektní Vxg2 před Vxa2, ale ve skutečnosti je tam mat druhým tahem - kdo jej najde?
Martin Hyrš chytil figuru, a ačkoliv jej stála dva pěšce, byl zbytek věcí techniky, protože jeho král v ohrožení nebyl. První obrat v zápase z 0:1 na 2:1 tedy hraje pro nás. Všechny ostatní partie už si musí projít časovou kontrolou a projevuje se síla soupeřů na předních deskách. Slávek to ještě protahuje a po vytvoření izolovaného bílého dvojpěšce získal jakousi naději. Honza Vitula se snaží hrát aktivně a něco vymyslet, ale soupeř je na výši a je z toho zajímavá střední hra někde okolo rovnováhy. Bílými spíše trpíme - obě partie jsou o lavírování tam a zpět s výzvou černému, ať něco vymyslí. Rozdíl je pouze v tom, že u Honzy Košaty rychle vznikla čtyřvěžovka, kdežto zablokovaná pozice Pavla Rubeše moc prostoru k výměnám nedává (přes kontrolu procházejí snad se třemi vyměněnými kameny).
Honza Vitula za svoji aktivitu musí dát pěšce a tak se zraky všech spíše upírají k tomu, jestli Laďa Kudla dokáže uplatnit poziční převahu na dámském křídle. Past nastražená ve čtyřicátém tahu (do které by spadl přihlížející Vraťa) nesklapla, ale pak obsazení a-sloupce v součinnosti se špatným postavením černého krále vedlo k zisku kvality. Honza ale nebyl při své hře na výhru opatrný, dostal se do vazby a figura byla pryč. Současně s tím se rozpadá pozice Slávka Křeny a hosté nám oplácejí obrat - z 2:1 na 2:3.
Poslední tři partie jdou až do druhé časovky. Pavlova pozice je pevná a po výměně špatného bělopoláka se zdá, že by mohl sám něco zkoušet. Nečiní tak, spokojí se s opakováním tahů (případná zápasová remíza pro nás nic nekazí) - pozice je v předsálí předmětem dlouhých analýz s nejistými výsledky. Spoléháme se tedy na půlku Honzy Košaty, ale bylo to s nervy - věžovka byla o něco lepší pro černého, po několika výměnách pěšců byl jeho volňas dále postouplý než Honzův a bílý musel dát svou věž jako první. Stihl ale se svým pěšcem dojít na sedmou řadu, a protože byl černý král mimo, nebylo jiné řešení než opakovat tahy nebo věž vrátit - remis s holými králi.
Poslední dohrává Laďa, ale tady už měli nervy pouze ti největší pesimisté věřící v pat - pozice byla jasně vyhraná. Museli jsme dát další partiář (díky kombinaci soupeřova vzdoru a Laďova vychutnávání si výhry), ale celkový výsledek 4:4 jsme po více než pěti hodinách uhráli a jsme s ním rozhodně spokojenější než hosté (zvlášť poté, co jsme zjistili, že Loko C prohrálo a tím pádem máme tříbodový náskok).
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky B Fotky C
Jan Pešl | 14/Jan/2019 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3529 | Komentáře(3) |

VÁŠ KOMENTÁŘ:
Login: Heslo:
NEREGISTROVANÍ: jako heslo NAPIŠTE: host-kurim

Hlásím, že rovněž Dh3 vidím!
Jinak super!
Majer Jiří st. | 14_Jan_2019 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3529/124308

... Dh3
pěkné
Jan Kolařík | 14_Jan_2019 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3529/124307

Útočně laděný Vraťa se mě při analýze snažil dlouho přesvědčit, že jsem měl hrát na výhru (já i soupeř jsme měli po 60 tazích cca 10 minut na hodinách). Dal jsem pozici do Fritze 16 a ten to vyhodnotil jako rovinu 0,00 a nejlepší pokračování za bílého opakované napadání černé dámy zdvojenými bílými věžemi na a-sloupci, které jsem zahrál.
PavelR | 14_Jan_2019 | Neautorizovaný nick | ID_zprávy: 3529/124305

Copyright (c) 2006 - 2019 KolJa & Gonzmen