ŠK Kuřim

Zpráva

Veselí těsně vyhrává souboj oslabených sestav
Rozhodující partie Dát do kupy osm hráčů (a dvě auta) na první kolo bylo velmi těžké a tudíž jsme nemohli očekávat žádný velký výsledek. Když jsme ovšem zjistili, že domácí dopadli stejně, byl zápas najednou více než hratelný. Při hře s různými rošádami bývá Franta Laštovička nebezpečný - jenže to by si nesměl postavit střelce tam, kde blokuje postup pěšců vstříc soupeřovu králi. Pak to mohl ještě zachránit nadějnou obětí kvality (v pozici na fotce se konalo Dc3, ale po soupeřově Sd6 už nepřišlo silné Vxd6), ale neviděl to a zbytek byl na jednu branku.
Honza Košata má na c-sloupci několik pěšců jako zralé ovoce na sběr, ale jednoho má v tu chvíli navíc, takže se vlastně tolik neděje. Tomáš Kříž jednoho pěšáka dobyl, kompenzace za to nějaká je, ale nevypadá dostatečně. Laďa Kudla se nebojí chameleona a jeho aktivita nebezpečně narůstá. Také si na pozici nestěžuji, když soupeř tahá hlavně pěšci a já figurami do hry (ovšem při analýze to počítač vůbec nevzrušovalo). MJS po čištění dámského křídla stojí proti vzdálenějšímu a tudíž potenciálně nebezpečnějšímu volňasovi, ale figur je na desce ještě dost. Pozice Pavla Rubeše vypadá pasivně a ani přechod do různých střelců mnoho neřeší - když jsou ve hře všechny těžké figury, je to spíš o tom, který střelec bude útočit. Pavel také jako jediný dostává doporučení nabídnout remízu, ale černý samozřejmě nepřijímá. Tomovi radíme nabídku odmítnout, Lukáš Petříček spouští kombinace, nad kterými MJS básní, ale s rovnováhou pozice i materiálu tím moc nepohnul.
Chvilku před příchodem časových tísní to Pavel prohrál na útočnou oběť a MJS remizuje. Laďa naopak správně remízu odmítá a záhy využívá nepozornosti černého k taktickému úderu. U mne bílý dostal nečinné věže do hry za cenu pádu jednoho pěšce - v dámské koncovce se ale bude uplatňovat těžko, navíc reklamace nemožného tahu rozhodila víc mne než jeho, ve stejnou dobu se od první šachovnice ozývá spor o počet odehraných tahů a do toho Tom opět diskutuje možnost remízy. Stav jeho partie (ani ostatních) v tu chvíli netuším, zpětně zjišťuji, že mezitím mohl prohrát na svoji (tedy křížovou) vazbu, viz narychlo dělaná a tudíž nejrozmazanější fotka (Vxc2 Dxe1 Vc7+ a je po něm). Ve zkoušce z profylaxe jsem každopádně neuspěl - najednou koukám, kam má můj král utéct, a do ubíhajícího času (který jsem přitom měl celou dobu lepší) přichází se zpožděním nabídka remízy (Kg3, De2, pd3, f4, g6 proti Kh8, Dd7, pa4, d4, f5, g7, černý na tahu). Na nic jsem nepřišel a musím to vzít (díky zpoždění nabídky remízy za tahem bílého někteří nechápali souvislosti, mysleli si, že jsem vzdal a napsali mi do zápisu nulu), počítač pak potvrdil čistou 0.00, pozice se stala předmětem analýz na vedlejších stolech - a to ještě netušili, že dramatičtější koncovky přijdou, všechno věžovky.
Gratuluji vedle sedícímu Laďovi ke snížení na 2:3 a hrají se tři věžovky. Zatímco Tom tu zprvu mlhavou kompenzaci bílého umožnil zhmotnit a pěšce míň má teď on (může ho sice dobrat, ale ve skutečnosti to nejde, protože by to bylo do pěšcovky prohrané na vzdálenějšího volňase), Honza a Lukáš to hrají na výhru, Honza má už pěšce víc a Lukáš ho brzo následuje, přičemž je na tom ještě lépe - hraje jen on, kdežto Honza pořád musí dávat pozor na protihru. Každopádně je třeba změnit názor na Tomovu partii a nabídku remízy doporučit. Bílý s tím pěšcem víc (ale pasivnějším králem) čeká na ostatní desky a nechává čas plynout, Lukášův soupeř se rovněž dostává do velké časové nevýhody. Za chvíli bylo jasné, že náš mladý mistr koncovek starého matadora domácích přetlačí, ale na první desce je to na dlouho. Domácí kapitán už nechal uběhnout příliš času a musí jít do rizika - Tomovu nabídku vzít a modlit se za úspěch na první desce. Lukáš přesvědčivě vyhrává, ale protihra Honzova soupeře vede k volnému pěšci, za kterého musí černá věž padnout a ta bílá v souboji s černými pěšci vítězí snad o jedno tempo. Tradiční výsledek 4:4 (při štěstí i lepší) byl blízko, ale body musíme vybojovat jinde.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 21/Oct/2019 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3719 | Komentáře(1) |

VÁŠ KOMENTÁŘ:
Login: Heslo:
NEREGISTROVANÍ: jako heslo NAPIŠTE: host-kurim

Jó,jó, byl to napínavý boj. Láďa a Luki zahráli suprově. Sledoval jsem nejvíce vedle hrajícího Lukáše a klobouk dolů, palec nahoru!
Majer Jiří st. | 22_Oct_2019 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3719/124654

Copyright (c) 2006 - 2019 KolJa & Gonzmen