ŠK Kuřim

Zpráva

16.10.2022 KP2B: Kavárna (Kuřim "E") jela do Znojma.
Loňská fotka Skoro na den přesně jako loni, první kolo a opět do dalekého Znojma. Navíc objížďka před Znojmem není z nejoptimálnějších (cestou zpět nás vedla snad až do Rakouska).
Prostor tradičního srazu před nádražím jsme (z důvodu rekonstrukce busového nádraží) zvolili z parkoviště u Alberta. Člověk si může aspoň koupit svačinu :-)
Tradičně je první kolo spojeno s problémem sehnání hráčů (ne všem došlo, že šachová sezóna začala a je třeba si hlídat termínový kalendář). Ale sedum hráčů jelo z Kuřimi a Franta Režný po vlastní ose vlakem. Takže naštěstí jsem jeli komplet.

Co k vlastnímu průběhu? Asi takto:
9:00 Začátek, domácí nastoupili s ELO převahou na prvních deskách a ještě telefonicky shání svého hráče na sedmou desku.
10:30 Na osmé desce v cca 40. tahu prohrává I.Heneš, který někde v průběhu ztratil dámu a pak už to byla samozřejmě hra na jednu branku. Stavu 1:0 pro domácí.
10:45 F.Svoboda má kvalitu za pěšce a svůj tlak o deset minut později proměňuje ve výhru. Srovnává na 1:1
11:15 J.Matula na sedmé hraje proti elově mnohem silnějšímu soupeři, navíc ztrácí dva pěšce a pozice směřuje k prohře. Nicméně, ještě se hraje,
11:20 Laštovička vzdává. Tady jsem nezastihl, co se stalo. Franta vzorně udělal rošádu (dokonce krátkou!), normální vývin, žádná divočina. Dle jeho slov se dostal do vazeb, které postupně už nedokázal řešit. Domácí vedou 2:1.
11:25 J.Matula nějakým zázrakem má zničeho nic kvalitu za pěšce a situace na sedmé desce se tak razantně změnila. F.Režný má pěsce víc. P.Matula na druhé desce ovládl těžkými figurami centrální sloupec. Situace začíná být pro kavárníky příznivá.
11:50 Já na první desce jsem hrál zahájení ve variantě, kterou za černého mám rád. Takže jsem si nestěžoval a chodil jsem utrácet peníze do automatu na kafe. Pak (z teď už nepochopitelného důvodu) jsem zaexperimentoval a vlastní volbou při dočasném zisku pěšce jsem si nechal koně místo střelce. Trest následoval vzápětí, nestihl jsem rošádu a soupeř těžkými figurami obsadil centrální sloupec. Ještě jsem neházel flintu do žita a následovalo zdánlivé vyrovnání po výměně lehkých figur. Moje nabídka remízy byla odmítnuta.
12:10 Vyhrává P.Matula (dle jeho slov soupeř pod tlakem ignoroval hrozbu vidlí a po ztrátě materiálu se vzdal). Stav 2:2
12:15 Někde v této době (vlastně nevím přesně kdy, takže možná dříve, možná později) využívá svoji převahu M.Heneš k zisku bodu. Stav 2:3
12:20 Na první desce vzdávám. Soupeř rutinně využil svoji drtivou dominanci v prostoru a v čase a po nucené výměně všech figur mu zůstal pěšec víc a lepší král. Stav 3:3
12:25 Dohrávají se poslední dvě partie. F.Režný má koncovku K+D+p a J.Matula stále proti silnému soupeři drobnou materiální převahu (avšak v soupeřem kontrolované pozici s postouplým pěšcem). Dávám Kubovi pokyn k nabídce remízy s tím, že by výsledek 4:4 byl pěkný (remíza byla přijata). Než jsem však stejný pokyn dal i F.Režnému, tak jeho soupeř využil toho, že se Franta v koncovce nezorientoval a soupeř tak mohl začít prosazovat pěšce do dámy. Stav 4,5:3,5.

Prohráli jsme, ale drama to bylo až do konce. Za bojovnost zaslouží pochvalu všichni.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Výsledky
Jan Kolařík | 17/Oct/2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4272 | Komentáře(1) |

VÁŠ KOMENTÁŘ:

Login: Heslo:
INFO pro doposud neregistrované (i když je lepší se registrovat na záložce Administrace):
jako login napište své jméno a příjmení a jako heslo NAPIŠTE: host-kurim
(u neregistrovaných bude zveřejněna IP adresa.)
UPOZORNĚNÍ:
Pokud se nehodláte podepsat celým svým jménem, potom sem nepište.
Pokud hodláte psát vulgárně, potom sem také nepište.

Copyright (c) 2006 - 2023 KolJa & Gonzmen