ŠK Kuřim

Zpráva

ŠK Veselí nad Moravou ŠK Kuřim B 4,5:3,5
KP1, 3.kolo Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet a dost možná ještě dál, je Veselí nad Moravou. V pracovní dny je docela obyčejný, ale jen co nastane neděle, začnou se tam dít podivuhodné věci.

Nečekané nepříznivé podmínky počasí nás stály 5 minut zpoždění. Byli jsme v toleranci, soupeři na nás (netrpělivě) počkali.

10:00 začíná zápas.

11:30 - všechny partie jsou slušně rozehrané, nikde žádný rychlý skalpel nenastal, žádná rychlá remíza není, opravdu je to boj, kdo s koho.

Potřebovala jsem se soustředit na vlastní partii, takže jsem moc nesledovala dění okolo. Když jsem se ptala osazenstva v autě, jestli mi je schopno popsat svoje partie, abych měla o čem psát do reportu, tak se mi dostalo následujících odpovědí:
"Špatně." "Průměrně." "Prohrál jsem." "Za 14 dní ti to napíšu."
Hezky, stručně a jasně. :D

David se nakonec překonal a poslal krátkou story: (lehká revize ode mě :D)
(1) Zahájení proběhlo normálně, potom pár nepřesných tahů od Davida znamenalo trochu lepší pozici pro bílého, ale žádná výhoda. Potom se soupeř začal ztrácet v partii, dělal nepřesnosti, až z toho byla i chyba. A následný zisk pěšce k dobru.
Potom si člověk říká 'Easy win' a lehce přestane dávat pozor. David měl zahrát pěknou kombinaci (ale bál se soupeřovy protihry, která se nakonec ukázala jenom jako pěkný strašák) a soupeř se zachránil věčným šachem.

(2) Vašík pěkně ždímal soupeře na čas už během zahájení. Jen tak někde se nevidí mít v 8. tahu na hodinách z 1h a 30 minut jen něco přes 30 minut. A přitom to nebylo nijak složité zahájení, skoro běžná varianta.
Výhoda se přetahovala víc na Vašíkovu stranu, ačkoliv soupeř vždy pohotově odpovídal a řídil se heslem, že nejlepší obrana je útok. Nakonec získaný pěšec navíc nestačil na výhru, pouze remíza.

(3) Vláďa si tam během střední hry vytvořil pěknou divočinu, co nakonec žádná divočina nebyla. Soupeř se snažil získat pěšce místo toho, aby radši útočil na krále a třeba tam našel i mat. Když zjistil, že útok na pěšce stejně neznamená jeho zisk, tak nabídl remízu. Vláďa přijímá.

(4) Tadeáš už v zahájení byl bez pěšce na b-čku. Vůbec jsem nepostřehla, jak se něco takového stalo. Vyměnit dámy na c6 nebo na b5, co je menší zlo? A ve finále se snažil držet koncovku s jedním statečným rytířem (pěšákem) proti třem rytířům (pěšákům). Bohužel. Byli to tři mušketýři. A prošli by do dámy.

Na 5. desce se po asi dvou hodinách hry nabízí remíza od Pavla. Soupeř má ve 13. tahu na hodinách 00:29, Pavel lehce přes hodinu. Pozice rovná, zrcadlová. Soupeř nepřijímá, prý dostal zákaz (Já si myslím, že sám chtěl hrát dál :D). V dalším průběhu partie si Pavel zkomplikoval jak pozici, tak i čas.
No nakonec partie končí bojovnou koncovkou. Pavel ztratil pěšce. Pavel získal pěšce. Bojuje se, až nejsou skoro figurky. Nakonec remíza.

(6) Chvilku předtím, než Pavel nabízel soupeři remízu, tak nabízí remízu můj soupeř. Zdvořile se ptám Pavla, jestli mám vzít. V autě mi bylo řečeno, že ti nejmíň schopní členové týmu mají dát za remízu rychle, aby to ještě nestihli pokazit týmu, protože remíza je lepší než prohra. Pavel říká: "Já bych hrál dál, ale je to na tobě, jak chceš. Jak chceš."
Fajn. Tak hrajeme dál. Nebudu se považovat ze nejméně schopného člena týmu. :D
Soupeř rozvíjí střední hru trošku pofidérně a nechává mi prostor útočit. Nedokázala jsem tam najít mat!! Úkol pro čtenáře: Zkuste najít vhodný postup, jak dát mat v pozici na obrázku v příloze, bílý na tahu.
Myslela jsem si, že Dg6 a neviděla jsem poslední volné ústupové pole h8 (po soupeřových tazích jsem hrála automaticky a nepřemýšlela nad tím a najednou mi uhnul na h8 a žádný mat se nekonal ..) Soupeř se s odhaleným králem snažil vyměnit co nejvíc figurek, oukej, vytěžila jsem z toho dva pěšce navíc. Dalších 20 minut jsem se pak snažila vyhrát vyhranou pozici, nakonec při 58.tahu se soupeř vzdal.

(7) Kuba zahrál zahájení trošku nepřesně, teklo do bot, ale vylil si je a dokázal udržet soupeře na stejné vlně. Jenže soupeř se nechtěl spokojit s remízou, snažil se útočit, nicméně Kuba dokázal reagovat a taky útočit.
No, nakonec se rozloučili smírem.

(8) Druhý obětavý řidič Filip zahrál zahájení na pohodu. Nechal si udělat dvojpěšce, kterého mu soupeř zase zrušil.
Měl hezkého centrálního pěšce. Pohodička. Najednou soupeř udělal nějaké kličky a najednou bylo po centrálním pěšci a pozice se začala sypat, až se úplně sesypala. Škoda.

Fotka v příloze je po více než 4 hodinách hry a skoro všechny šachovnice ještě hrají. Já jsem vyhrála, Filip prohrál, Vláďa remizoval. Zbytek ještě hraje.

Družstvo podalo senzační výkon. Prohráli jsme 3,5:4,5. Remíza by byla zasloužená. Bohužel, na průběh už se nikdo neptá. Třeba si to štěstí vybereme příště. Nicméně body se určitě budou hodit.
V zápase jsme nebyli favoriti, nejsme favoriti v žádném zápase. Ale potrápit rozhodně dokážeme. :)
Přílohy: prubeh zapasu Najdi mat BNT
Odkazy: vysledky
Daniela Dumková | 13/Nov/2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4296 | Komentáře(5) |

VÁŠ KOMENTÁŘ:

Login: Heslo:
INFO pro doposud neregistrované (i když je lepší se registrovat na záložce Administrace):
jako login napište své jméno a příjmení a jako heslo NAPIŠTE: host-kurim
(u neregistrovaných bude zveřejněna IP adresa.)
UPOZORNĚNÍ:
Pokud se nehodláte podepsat celým svým jménem, potom sem nepište.
Pokud hodláte psát vulgárně, potom sem také nepište.

Copyright (c) 2006 - 2023 KolJa & Gonzmen