ŠK Kuřim

Zpráva

Spěch se v koncovkách nevyplácí
Pěšcovky jedou Jako první dohrává v Tišnově opět Leo s nulou, ale určitá naděje bodovat už tam byla - dát dvě figury za věž a pěšce sice nebývá dobré, ale černý král na f7 může na poslední desce okresu způsobit ledacos. Když ovšem o chvíli později zmizela další bílá figura už bez náhrady a černý navíc obsadil f-sloupec, bylo po partii.
Martin Heneš má lepšího střelce, ale jen na něj to nevyhraje a ve střední hře je podepsána remíza. Zajímavější partie se hraje vedle, kde Franta Režný zvolil gambit. Soupeř dává krále na dámské křídlo, ale tam je asi ještě více zranitelný než na opačné straně. Do obrany musel černý investovat nějaký materiál a ani to mu nepomohlo.
Honzovi Číhalovi blízkost domova nesvědčí - přehlíží vazbu po e-sloupci, ztrácí tím pěšce a král zůstává v centru. Pak padá ještě druhý pěšec, Honza hledá záchranu v různých střelcích, ale na šachovnici jsou ještě věže a nefunguje to.
Naštěstí sbíráme pěšce i my. Konkrétně Franta Laštovička a Tom Keprt záhy po zahájení, já je následuji ve střední hře. Pavel Heneš tlačí soupeře aktivními střelci, celkově je velká šance, že se zápas otočí. Navíc domácí mají rádi rychlé zápasy a v koncovkách je to znát... často raději přejdou do něčeho, co nemají spočítané, ale hlavně ať se nehraje další dvě hodiny.
Jako první toho využívá Tom, když si při redukci čtyřstřelcovky na střelcovku vytvořil volňase v centru a na toho to vyhrál. Pak vyhrává Franta L., kterému soupeř přešel z věžovky do pěšcovky, i když měl o jednoho méně a navíc i méně prostoru.
Pavlovi se nakonec bílý ubránil a skončilo to remízou, ale pro mne to znamená, že stačí půlbod k výhře zápasu. Než jsem si stihl rozmyslet, za jak dlouho to s pěšcem víc raději nabídnu, přichází to stejné co u Franty - doborovolný přechod z věžovky do pěšcovky.
Pak jsem se ale v jeden moment nechal nakazit nemocí domácích a uspěchal to. Moje psychika zkrátka ještě nedává houf diváků okolo, který je částečně zvědavý, jak to dopadne, ale částečně (včetně soupeře) naštvaný, že už mohli dávno sedět u pěnivého moku (to přitom zápas tak dlouhý nebyl, čas byl něco kolem půl jedné). Místo ramenování černého krále jsem počítal závody, kdo dřív. Dámu bych sice stavěl jako první, ale kdyby černý při uvolňování cesty svému pěšci ustoupil správně, byla by cesta k výhře dlouhá a nejistá. Naštěstí to správné pole bylo jediné ze šesti, které mohl černý zvažovat, a nedal to.
Na stavění dam tedy ani nedošlo, soupeř vzdává a celkově tedy Tišnov B - Kuřim F 3:5.
Přílohy: Zpravodaj Poslední partie
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 14/Nov/2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4297 | Komentáře(3) |

VÁŠ KOMENTÁŘ:

Login: Heslo:
INFO pro doposud neregistrované (i když je lepší se registrovat na záložce Administrace):
jako login napište své jméno a příjmení a jako heslo NAPIŠTE: host-kurim
(u neregistrovaných bude zveřejněna IP adresa.)
UPOZORNĚNÍ:
Pokud se nehodláte podepsat celým svým jménem, potom sem nepište.
Pokud hodláte psát vulgárně, potom sem také nepište.

Copyright (c) 2006 - 2023 KolJa & Gonzmen