ŠK Kuřim

Zpráva

Byl žolík potřeba? Kuřim C - Mor. Slavia Brno D 4,5:3,5
FM na sedmé Šest omluvenek z patnáctičlenné soupisky a k dispozici jedno V do limitu - využít jej k nasazení FM, když si o to hosté svými dosavadními výsledky koledují? Nakonec bylo rozhodnuto kladně (tímto se omlouvám Jurovi Hrdinovi, který zůstal tím devátým k dispozici). Soupeři nastoupili silní, ale vyšlo to zrovna tak hloupě, že jsme žolíka měli proti ratingově nejslabšímu (i když kdysi měl přes 1800, pokud mne paměť neklame).
Dřív než na jeho desce dohrává na šestce Laďa Kudla. Dostal nabídku remízy a nebyl moc nadšený z toho, jak to rozehrál - my proti remíze nic nemáme, protože mezitím Broňa Horák útočí na velkou rošádu bílého (příčemž na opačné straně zůstává kufřík), Pavel Rubeš k prostorové převaze zapojil i taktiku k zisku dámy za věž a figuru, Vláďa Pavlík útočí, po šťouchu e6 se láme i pozice na sedmičce a sám si nemohu stěžovat na výsledek zahájení.
Nakonec je to Vláďa, který přes slabý bod e6 zapojuje taktické motivy a vítězí jako první. Hosté korigují na dvojce, přesný důvod prohry Nejzkušenějšího neznám, ale viděl jsem tam bílé centrum, dvojici střelců a mrtvého jezdce na a6 - to už je příliš mnoho výhod pro soupeře.
Pak se to začíná trochu komplikovat. Broňa investoval 40 minut do toho, aby pak sáhl na špatnou figuru (komentář bílého: potáhne se koněm) a z jasně vyhrané pozice se ztrátou té figury dostává do gamblu, kde se hodnocení jeho kompenzace mění každým tahem. Nakonec to uhrál na čas (závěrečná pozice je za něj ovšem tak jako tak vyhraná) a protože mezitím vyhrál i náš FM (ačkoliv musel místo přímého útoku na krále jít do koncovky a uplatňovat dva pěšce navíc), je stav 3,5:1,5.
Pavel se zbavil problémů s první řadou vrácením dámy, předtím s její pomocí sebral dva pěšce, takže skoro všechny koncovky by měl vyhrát. Objevili se ale různí střelci a ačkoliv jsou tam ještě věže, bude to těžké. Já jsem riskantně sebral centrálního pěšce - výpočet, jak se pak dostanu z vazeb, sice zafungoval, ale soupeř toho pěšce mohl získat na taktiku zpět. Neviděl nebo nechtěl, takže mám pěšce víc, ale pasivní pozici (naštěstí už bez dam).
Pak ovšem v ten správný moment nastartoval a-pěšce s maršálskou holí... a zrovna v ten moment je aktivizace věže špatným plánem. Stalo se tak zrovna ve chvíli, kdy Honza z jedničky hlásí remízu (černý se tam snažil o aktivitu, ale Honza ho k ničemu nepustil). Proto nabízím remízu rovněž, ale ten pěšec už je příliš daleko. Místo zisku figury za něj to bílý krásně vyšperkoval "obětuj všechno a postav si dámu". Pavel raději pojistil zápasovou výhru půlkou, která nešla odmítnout. Já jsem skončil s věží proti dámě (s dvěma pěšci na každé straně) a ačkoliv jsem byl asi sekundu od výhry (když chtěl soupeř postavit dámu na pole, kde bych mu ji vyšachoval, bohužel si toho před dokončením tahu všiml), nekonala se ani žádná pevnost a vyhráváme nejtěsnějším rozdílem.
Zápas byl z hlediska průběhu celkem pod kontrolou, ale výsledek ukazuje, že jsme možná aktivizovali posilu oprávněně. Jak by to dopadlo se slabší sestavou, to už se nedozvíme.
Upozornění pro ostatní: ŠK Kuřim se neskládá pouze z jednoho Brňáka. Takže když chcete koordinovat pozápasový program a nedovoláte se, protože ještě nestihl zapnout telefon, máte spoustu dalších kontaktů, které můžete zkusit.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 21/Nov/2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4299 | Komentáře |

VÁŠ KOMENTÁŘ:

Login: Heslo:
INFO pro doposud neregistrované (i když je lepší se registrovat na záložce Administrace):
jako login napište své jméno a příjmení a jako heslo NAPIŠTE: host-kurim
(u neregistrovaných bude zveřejněna IP adresa.)
UPOZORNĚNÍ:
Pokud se nehodláte podepsat celým svým jménem, potom sem nepište.
Pokud hodláte psát vulgárně, potom sem také nepište.

Copyright (c) 2006 - 2023 KolJa & Gonzmen