www.kme.cz

Informační systémy šité na míru

ŠK KME-DDM Kuřim

Zprávy

Open Duras - dodatek
družba Tak já jenom stručně zhodnotím Open Duras z pohledu šachového turisty :). Očekávaná nula se nekonala i díky účasti dalších Kuřimských nadějí, v Pekle jsme hezky s ostatními šachovými turistkami probrali klady a zápory nejen našich mladých šachistů :P, kluci si vyzkoušeli konečně dlouhé vážné partie, i když jim občas činilo potíže nepochytit manýry "zkušených" hráčů a provozovali tam taktéž šachovou turistiku mezi stoly, asi aby jim nezakrněly svaly, no a pár bodů na inicializační ELO si taky někteří uhráli (a někteří si na to ještě holt počkají, třeba hned na příští veletržní turnaj, který se bude konat na konci prázdnin). Mile překvapil Mirek Bauer, který byl z Kuřimáků nejlepší a držel rovinu i se silnějšími protihráči, ke konci se rozehrál David Němec a Kuba Němec to měl zase naopak, slibný začátek, trochu vypuštěný konec. (asi mu budeme muset do hlavy více natlouct, že nemá vzdávat partie po jedné ztracené figuře, např. náš Matěj jí většinou soupeři zase galantně odevzdá zpátky, aby bylo ještě o co hrát :D). Přidala jsem do fotogalerie ještě pár dalších snímků z pátku, tak se můžete pokochat. A na závěr gratulace Znojmu, které se štěstím vyhrálo vzájemný zápas s Kuřimí 2,5:1,5 (a to jsem měla zpravodajství z první ruky a hned ze tří zdrojů, jak je ten Matěj už vyhranej :P).
PS: vzájemný zápas Kuřim : Duras jsem už neměla sílu spočítat, ale těch partií tam bylo požehnaně.
Odkazy: fotky podruhé
Kateřina Tajovská | 30/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1070 | Komentáře(1) |

Simultánka na Sýpce.
Sýpka Blansko. Když mě můj kamarád Vlastík Chládek pozval na slavnostní otevření zrekonstruované stavby Zámecká sýpka, spojené s účastí na simultánce se Sergejem Movsesjanem, tak jsem už tušil nevšední zážitek. Skutečnost ale předčila všechna očekávání. Počasí bylo jako na objednávku a tak jsme společně já a moji "bodygárdi" (Jirka a Pavel) vyrazili směr Blansko. Přivítal nás osobně Vlastík a spousta známých šachových tváří z Blanenska a Brna. Sýpka je opravdu nevšední hotel, který musí každého hosta zaujmout. Vkusně se zde snoubí starobylost stavby s luxusem moderní doby. Ale hlavně jsem byl zvědavý na už dlouho dopředu avizovaného svébytně pojatého Šachového Turka. Vlastík dopředu sliboval: Buď to bude bomba, nebo propadák. :-)

Je to bomba! Ale popisovat tento klenot v této pravoúhlé prostoře, by bylo zpozdilostí. Uvedu pouze, že není z nefritu, že vrhá stín a jeho hlavními znaky jsou šachová myšlenka, moudrost a magie.

Po prohlídce nás Vlastík seznámil s tvůrci objektu, poděkoval jim a jednomu z nich předal meč jako rytíři stavby. Dále své rodině za to, že snáší jeho bláznivé nápady. Poté představil nám všem známého super sympaťáka Seržiho – velmistra světové třídy Sergeje Movsesjana. Bylo to vše neokázalé, vkusné a přátelské. Poté o patro výše začala simultánka s 27 pozvanými hráči. Převládali hráči z Lipovce (já měl tu čest sedět hned vedle jejich šéfa Luboše Ševčíka) a z osobností jsem zaznamenal Václava Klause mladšího, Pavla Matochu, Jaroslava Hájka, slečnu Zuzanu Červenou alias Tobi, Jana Kalendovského, Martina Habinu, Tomáše Vavřínka. O drtivém vítězství Sergeje nikdo nepochyboval, i když manažer simultánky Petr Pisk se snažil navodit i v tak nerovném zápasu nějaké dramatické napětí.

Mě se povedlo partii sehrát bez zjevné chyby a víceméně na poziční bázi získat cennou remízu.
S komentářem je uvedena v rubrice Partie.
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2 Příloha_3
Odkazy: Odkaz na partii
Majer Jiří st. | 30/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1069 | Komentáře(3) |

Duras - závěr.
Upoutávka Třetí třetina áčka se mi moc nepovedla. Nejprve jsem remízoval s novou posilou Bystrce ( jak mi prozradil René ) Petrem Kučerou, kterému vyjde fide kolem 2000 a včera prohrál s velkým talentem Durasu Daňkem Danielem. Sice jsem si vypracoval vyhranou pozici, ale nakonec jsem realizaci neviděl a snaha vyhrát za každou cenu plus únava vykonaly své. Celkových -16,6 bodů úbytku na ratingu za úspěch rozhodně považovat nelze. Do posledního kola jsem už nenastoupil, protože jsem měl možnost si zahrát s velmistrem světové třídy.

V béčku uhráli naši talenti nad očekávání hodně bodů a mohlo to být i lepší, kdyby například Matěj viděl v utkání s Petrem H. třítahový mat. Ale potěšující je, že turnaj na vážné partie hráli, protože k výraznému zlepšení cesta přes rapidy určitě nevede.
Odkazy: Výsledky
Majer Jiří st. | 30/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1068 | Komentáře |

Kavárna: Rekordní bank rozebrán, ale nějaký bonus do příště zůstává
Bank Pětasedmdesátikorunový převis z minulých dvou kaváren přilákal o dva hráče více, než je poslední dobou obvyklé, a to i přesto, že konkurencí byl opět fotbal. Devět vkladů z toho udělalo rekordní bank a protože to už i nehrající kapitán Broněk Horák považoval za hazard a chtěl nám to zdanit, museli jsme vzdávání se cen utlumit.
Proč se vlastně Broněk nepokusil ten bank zdanit šachovou cestou, tedy výhrou v turnaji, je mi záhadou - zaparkoval kolo před kavárnou sice se zpožděním, ale místo v turnaji bylo a suverénně nejpomalejším hráčem byl beztak Aleš Krupica, který byl celou dobu tak dvě partie zpět oproti zbytku. Díky tomu uhrál svůj jediný půlbod Dalibor Novotný, protože ta partie už se nesehrála. Jaký podíl na Daliborově neúspěchu mělo jeho vysedávání s Broňkem ve vedlejší místnosti, ví jen oni dva.
O pár dalších zajímavostí se postaral Luboš Adler, který při blicání v prohrané pozici s Mistrem nahlásil spadlý praporek a pak zjistil, že je to ten jeho. Ani proti mně se mu nedařilo, spadl ve svém oblíbeném zahájení už asi potřetí za poslední kvartál do úplně stejné pasti. Ostatní partie ale sehrál dobře a skončil dokonce před Alešem.

Pořadí: 1.Vitula, 2.Pešl, 3.Kropáč, 4.Buček, 5.Adler, 6.A.Krupica, 7.Mrkos, 8.V.Sádlík, 9.Novotný.

Bank do příště: Vítězi bylo trapné brát více než padesát korun, čímž stanovil převis na 32,50. Na základě toho jsem se rozhodl zaokrouhlit jej na 40 Kč - za prvé aby v tom nebyl úplný nepořádek, za druhé abych nebral víc než vítěz, za třetí by nebylo vhodné, abych bral výrazně více než třetí Jirka Kropáč, zvlášť když mezi námi rozhodl až vzájemný zápas.

P.S.: V červenci v kavárně nejsem (nejprve služební cesta a poté turnaj v Pardubicích), zprávy pište někdo jiný!
Přílohy: GP2012
Gonzmen | 29/Jun/2012 | Neautorizovaný nick | ID_zprávy: 1067 | Komentáře |

Open Duras - fotky
OpenDuras2012 Tak jsem si tak nějak vzpomněla, že jsem vlastně udělala v neděli i pár fotek, tož jsou na rajčeti.
Odkazy: fotky
Kateřina Tajovská | 27/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1066 | Komentáře(3) |

Duras po 2. třetině.
Upoutávka V áčku dělám opět 50% se stejným průběhem jako v 1. třetině 1-1/2-0, ale tentokrát už se slabšími soupeři, z čehož rezultuje výsledných -4,1 bodů na elo. Průběh 3. třetiny už ale stejný nebude. Jednak mám zítra hráče bez FIDE ela, a poslední kolo na Durasu vyměním za partii s hráčem GM 2700!

V béčku hrají zatím na nové elo pouze Mirek, který má 1,5 z 5 při průměru soupeřů 1668 a Kuba 1 z 3 při průměru 1611. Jinak bodově jsou hoši dosti vyrovnaní. Připomínám, že na výpočet prvního ela je zapotřebí sehrát nejméně 12 partií s hráči co mají elo.
Odkazy: Výsledky
Majer Jiří st. | 27/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1065 | Komentáře(2) |

Duras po 1. třetině.
Upoutávka V áčku zastupuji klub pouze já, což je vzhledem ke všem výhodám ( blízkost, minimální náklady, příjemné prostředí ) dost divné. No budiž, snad se příště polepšíme. V prvních třech kolech jsem vyfasoval dva hráče s elem přes 2200 a zatím hraji na svůj rating (+1,6), což při pro mě rychlém tempu považuji za úspěch. Včera jsem s IM držel rovinu až do 44. tahu, ale to už jsem hrál jen na 30 sekundové bonusy. Soupeř měl k dobru přes půl hodiny a to rozhodlo.

V béčku se nejvíce daří Mirkovi Bauerovi, který má 1 bod a zatím je to na první elo 1506! Jeden bod má i Kuba Němec, který 2x remízoval a hraje na 1486. Oba mají ve 4. kole hráče bez ela. Do třetice jeden bod získal David Němec a to ve vzájemném souboji s Matějem Tajovským. Matěj dnes připisuje kontumační výhru s hráčem jménem BYE.
Mirek s Jakubem mají tedy našlápnuto k pěknému inicializačnímu elu.
Odkazy: Výsledky
Majer Jiří st. | 25/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1064 | Komentáře |

Kavárna: Dohnal mě, ale dostal mat!
Upoutávka Předseda oddílu se tentokrát v kavárně opravdu potkal s trenérem mládeže a už měl nejkratší čas, takže se u každého ze svých soupeřů nejprve snažil, aby se časově srovnali. To se mu většinou zdařilo, ale s Pavlem pouze za cenu ztráty figury a pak dokonce přehlédnutí matu, což Pavel neopomněl okomentovat (viz titulek).
Oba nakonec skončili na bedně (mezi Honzou Slezákem a Nejzkušenějším nerozhodl o druhém místě ani počet bodů, ani vzájemný zápas, muselo nastoupit další pomocné hodnocení), ale Pavel se nechal naočkovat a také se vzdal ceny, čímž nám bank na příště utěšeně narůstá (budeme s tím muset něco dělat, aby někdo ty šachy neprohlásil za hazard).
Protože sestava v kavárně byla mimořádně silná, hráči obvykle bojující o bednu skončili vzadu a s počítáním pořadí to tam bylo ještě horší než vepředu. Poslední tři na dvou bodech ze šesti - navíc se pobili navzájem, takže vzájemné zápasy opět nic. U dalšího hodnocení jsem z toho vyšel dobře já díky remízám se Slezákem a Krupicou (v prvním případě v pozici se spadlým praporkem, kterého si Honza všiml až po přijetí remízy, ve druhém případě se nehrálo, protože už byly všechny ostatní partie dohrané). Jako čtvrté pomocné hodnocení jsme se vrátili ke vzájemnému zápasu mezi zbývajícími dvěma, což odsoudilo na poslední místo Hrdinu, tomu to ale vůbec nevadilo - měl totiž za cíl dne stihnout fotbal.
Pořadí: 1.P.Krupica, 2.Slezák, 3.Majer st., 4.Vitula, 5.Pešl, 6.Kropáč, 7.Hrdina.
Přílohy: GP2012
Gonzmen | 22/Jun/2012 | Neautorizovaný nick | ID_zprávy: 1061 | Komentáře(1) |

KP mládeže v rapid šachu- postupuje Dudar a šance pro Davida Němce
Upoutávka Na stránkách Jmšs byla uveřejněna konečná tabulka postupujících na MČR v rapid šachu jednotlivců, které se uskuteční 15-17.9.2012 v Klatovech.
Po několika letech se podařilo postoupit i zástupci z Kuřimi a to Vladimíru Dudarovi v kat.H10. Těsně za Vláďou se umístil další zástupce z Kuřimi David Němec, který jako první náhradník může požádat o divokou kartu.
Další pořadí dětí z Kuřimi v kat H10(hodnoceno 40.dětí):
10.Patrik Adamec
11.Tomáš Kříž
18.Tomáš Keprt
27.Matěj Tajovský
29.Jakub Matoulek
38.Josef Attila Kaiser
40.Vojtěch Hora

kategorie H12(hodnoceno 50.dětí):
10.Jakub Křivánek
14.Jakub Němec
15.Miroslav Bauer
25.Martin Prokop
28.Gabriel Vašek
40.Viktor Vondruška
43.David Špunar
44.Ondřej Škrob

kategorie H14(hodnoceno 35.dětí):
11.Martin Liška
12.Filip Jahn
13.Filip Svoboda
18.Lukáš Kalabis

Velká škoda pro naše děvčata, že se nepodařilo sehrát ještě jeden turnaj.Při troše štěstí, mohla postoupit i jedna Košulička.
V kategorii D10(hodnoceno 8.děvčat)
6.Košuličová Klára
8.Košuličová Anna

Přejeme hodně štěstí a hezký výsledek pro Vláďu na MČR a věřím, že v příští sezoně se podaří získat ještě více postupů. V příloze uveřejněna i konečná tabulka a článek na Jmšs.
Přílohy: konecna tabulka
Odkazy: clanek Jmss
Pavel Krupica | 20/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1060 | Komentáře(2) |

MČR družstev mladších žáků III.
Naši v akci. Tak nakonec přece jen umístění v první půlce tabulky a sice na suprovém 11. místě, hned za Lokálkou! STK pravděpodobně přehodnotila oprávněnost startu jednoho žáka a opět (už podruhé!)změnila výsledek našeho utkání z hraných 3:3 na kontumačních 6:0. Na chess-results je opravená tabulka.
Odkazy: Výsledky.
Majer Jiří st. | 20/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1059 | Komentáře |

MČR družstev mladších žáků II
Hrací sál V sobotu večer se pro zájemce uskutečnila simultánka s hráčem úrovně 2100.David uhrál remis a Mirek dokonce vyhrál.
V nedělním prvním zápase se zrodila již 6! remíza 3:3 a v posledním kole nám los přidělil soupeře ze sousední Zastávky - ne nějaké vlakové či autobusové - ale Zastávky u Brna. Soupeře jsme přehráli pomerně jednoznačně 4,5:1,5. S bilancí 2-6-1 a 12-ti body jsme obsadili krásné 17.místo.
Výborně se předvedli David a Jakub Němcovi, kteří uhráli 8,5 resp 8 z 9. K nim se přidal i Mirek Bauer(5/9) a tato trojice stála za většinou remíz. Na prních deskách to bylo velmi težké, takže vesměs to bylo 0:3 a vzadu 3:0.
Jakub na 1.šachovnici statečně bojoval z mnohem silnějšími soupeři a uhrál velmi pěkných 2/9. Adéla často doplatila na dlouhé přemýšlení a několik celkem vyrovnaných pozic prohrála na čas, takže uhrála jen 1/9. Viktor bojoval a 3,5/9 odpovídá jeho možnostem.
Na závěr je třeba pochválit pořadatele za velmi příjemné hrací místnosti přírodovědecké fakulty UP Olomouc a bezproblémový chod.
Přílohy: Náš tým před zápasem v akci
Odkazy: výsledky
Honza Číhal | 18/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1058 | Komentáře(3) |

Změny v žebříčku žáků.
Žebříček Poté, co na MČR družstev mladších žáků si bratři Němcové po super výkonech uhráli 3. výkonnostní třídu, jsem aktualizoval žákovský žebříček.

Žebříček kuřimských žáků k 17.6.2012

1.Liška Martin - národní rating (národní ELO) 1335
2.Kalabis Lukáš – 1330
3.Svoboda Filip – 1313
4.Křivánek Jakub – 1260

5.-7.Jahn Filip 3.výkonnostní třída
Němec Jakub 3.v.t.
Němec David 3.v.t.

8.-16.
Vondruška Viktor 4.v.t.
Bauer Miroslav 4.v.t.
Dudar Vladimír 4.v.t.
Lepka Dominik 4.v.t.
Špunar David 4.v.t.
Adamec Patrik 4.v.t.
Kříž Tomáš 4.v.t.
Tajovský Matěj 4.v.t.
Keprt Tomáš 4.v.t.

17.-27. bez výkonnostní třídy:
Hrdinová Kateřina, Matoulek Jakub, Konečný Jonáš, Vašek Gabriel, Škrob Ondřej, Prokop Martin, Hora Vojtěch, Košuličová Anna, Košuličová Klára, Řehka Šimon, Kaiser Attila Jozef.

28.- 37. neregistrovaní:
Nawrath, Klíčová, Starosta, Hrstka, Kolář, Novák, Hodaň, Kříž J., Zelený, Šafařík
Majer Jiří st. | 17/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1057 | Komentáře |

MČR družstev mladších žáků I
Tak zatím jen slovem, naše družstvo v sestavě Jakub Křivánek, Adéla rapcová, Viktor Vondruška, Jakub Němec, Mirek Bauer, David Němec je nasazeno jako 27(předposlední).V pátek byly 2 kola a uhráli jsme 2 remízy. V sobotu jsme v tomto trendu pokračovali a uhráli 3 remízy, jednu výhru a jednu prohru. Zvlášť pikantní bylo 6.kolo. Zápas skončil 3:3, ale pro neoprávněmý start první šachovnice našeho soupeře jsme vyhráli kontumačně 6:0. Tento výsledek nás katapiltoval hodně dopředu a v 7.kole jsme hráli s 9.nasazeným. Očekávali jsme debakl, ale soupeř nás podcenil a my jsme vybojovali remízu.
Pak ale vedení turnaje tuto kontumaci zrušilo a my přišli o 2 body.
Z individuálních výkonů stojí za velkou pochvalu 6,5(7) Davida Němce a 6(7) Jakuba Němce. Dnes nás čekají Karlovy Vary, což je hratelný soupeř. Další podrobnosti + foto bude v pondělí.
Honza Číhal | 17/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1056 | Komentáře |

Posledním vítězem sezóny se stal Slávek Křena.
Konec sezóny Na závěrečný turnaj se mi podařilo zajistit všechny špičky šachového klubu: Ratingovou klubovou jedničku, žákovskou klubovou jedničku, naše největší talenty Matěje a Tomáše a nestárnoucího Mistra.

Přesto nikdo z nich turnaj nevyhrál. Holt byl to těžký turnaj a znovu se potvrdilo, že v desítkách na Domečku není nikdo prorokem.

1.Slávek Křena 8
2.Honza Vitula 7,5
3.FM Jirka Majer 7
4.Míša Vašek 6
5.-7. MJS 5,5
Mistr Buček 5,5
Franta Laštovička 5,5
8.Matěj Tajovský 4
9.Tomáš Kříž 3,5
10.Katka Tajovská 2
11.Martin Liška 0,5

Tím jsme udělali tečku za úspěšnou sezónou. Přes prázdniny někteří naši hráči budou hrát turnaje Duras, Pardubice, Jeseník a Veletržní.
Majer Jiří st. | 15/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1055 | Komentáře |

Už i Nejzkušenější sbírá kavárenské GP body
Upoutávka Počet letošních účastníků GP rozšířil Nejzkušenější, který v kavárně původně pouze hledal Pavla Krupicu (je asi poslední člověk na Zemi, který Pavlovi jeho slibování účasti věří). První cenu ovšem odmítl a tak máme na příště v banku schovaný zajímavý bonus.
Nový oříšek pro rozhodčí připravil praporek - Honza Kolařík zastavoval hodiny s úmyslem nahlásit mi spadlý čas, ale jak se hodin dotkl, spadl praporek i jemu. Je to remíza nebo měl vyhrát? V konečném pořadí mu půlbodová ztráta nic nezpůsobila, ale protestovat by asi mohl Honza Vitula, kterého to možná odsunulo z bedny. Ten si nespravil chuť ani v mariáši a tak si odnáší pouze několik zápisů zahájení, ve kterých se chce zlepšit.

Pořadí: 1.Majer st., 2.Kolařík, 3.Pešl, 4.Vitula, 5.Buček, 6.Adler, 7.Novotný.
Přílohy: GP2012
Gonzmen | 15/Jun/2012 | Neautorizovaný nick | ID_zprávy: 1053 | Komentáře(1) |

Ukončení sezóny.
Upoutávka Tento pátek ukončíme šachovou sezónu turnajem na Domečku. Začátek je v 17 hodin, pozdější příchozí bereme ještě do 18 hodin. Těším se na vaši účast.
Majer Jiří st. | 12/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1052 | Komentáře(5) |

Sportovec roku 2011 města Kuřim-Jakub Křivánek!!!
Upoutávka Velkého ocenění se za předvedené výkony za šachovnicí dostalo Jakubu Křivánkovi, který byl ohodnocen titulem sportovec roku 2011 města Kuřimi.
Odkazy: clanek
Pavel Krupica | 10/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1051 | Komentáře |

Zpráva z Hustopečí
Hustopeče Výsledky z Hustopečí už tady koukám všichni rozebírají, ale ke zprávě se nikdo nemá.
Turnaj je známý svou náročností a délkou trvání, takže mne ani nenapadlo, že bychom kromě něj v sobotu podnikali cokoliv dalšího. O to větší bylo překvapení po příjezdu, na místě se objevil Mamutek a okamžitě mne sepsul, že jsem nevzal karty (kritika Petra Piska ohledně změny sestavy byla proti tomu slabý čajíček).
Právě on byl ale ten, kdo jako poslední čekal na body až do čtvrtého kola, ostatní Kuřimáci zabrali nejpozději ve třetím. V polední pauze vypadaly dobře výsledky Pavla Krupici a Honzy Vituly - padesát procent. Zatímco Honza v dobré hře pokračoval a podle svých slov za jediný turnaj neudělal vyloženou hrubku, Pavel kromě výhry v sedmém kole už nic neuhrál, ani v posledním kole s Jurou Řehůřkem. Zda to bylo opravdu tím, že těžší soupeře fasoval černými, nebo zda za to mohou jeho časté výlety ven z hrací místnosti (všichni tuší kam), ať si každý přebere sám.
Zemánkovi polední pauza (a sebrání Broňkova oběda - řidič tak musel se mnou čekat půl hodiny na další várku) pomohla, hned se postaral o pátou nulu v řadě doktora Píšeho a než spadl zpět do podprůměrných výkonů, odnesl to ještě Pepa Šrámek. Na pozici největších kuřimských ostud jsme se tak dostali já s Frantou, ale naše výkony byly poněkud vyrovnanější a tak jsme se oba dostali před Mamutka zpět (a já na pomocné hodnocení dokonce o místo před nespokojeného Pavla).
Celkově lze hodnotit: Vitula spokojen, Krupica nespokojen, ostatní (Horák, Pešl, Laštovička, Zemánek) hráli celkem dle očekávání.
Odkazy: Výsledky
Jan Pešl | 10/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1050 | Komentáře(1) |

Kavárna: Vy se na tu televizi fakt chcete dívat?
Upoutávka Když jsme se ve stejné sestavě jako minulý týden sešli, zjistili jsme, že v televizi jsou místo tenisu puštěné nějaké nesmysly. Než jsme vyjednali nápravu (nebylo nám totiž důvěřováno, že se dokážeme dívat při hře a navíc z vedlejší místnosti otevřenými dveřmi), bylo stejně po zápase a mohli jsme se věnovat turnaji i mariáši bez vyrušování.
Ze šachových zajímavostí si vybavuji, jak byl nejstarší účastník zkritizován, že nevidí mat: To seš Mistr a nevidíš ho? Druhá věc je, že danou partii stejně pohodlně vyhrál. Lepší perličku ale určitě má Jura Hrdina, snad ji dá do komentářů - nemohl jsem se situaci věnovat, protože jsem se zrovna ve špatné pozici snažil, aby můj visící praporek vydržel a ten Lubošův spadl (což se stalo a Luboš nakonec dohrál s nulou).
Kdybych v poslední partii s Jirkou Kropáčem s pěšcem víc nehamounil a místo vymýšlení taktického obratu vedoucího k zisku druhého pěšce hlídal první řadu, možná jsme se mohli vepředu seřadit ve čtyřech hráčích na výsledku 4/6. Komu by se pak ale chtělo počítat to pomocné hodnocení?
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Hrdina, 3.Buček, 4.Pešl, 5.Mrkos, 6.Slezák, 7.Adler.
Přílohy: GP2012
Gonzmen | 08/Jun/2012 | Neautorizovaný nick | ID_zprávy: 1049 | Komentáře |

Info.
Info Dnes je na Domečku od 17 hodin ppp (předposlední předprázdninový páteční) trénink.
Majer Jiří st. | 08/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1048 | Komentáře |

MČR družstev starších žáků-když nevyhrála Anička, bylo áčko bez bodu
Kuřim A Ve dnech 2-3.6. se uskutečnilo MČR starších žáků družstev v Seči u Chrudimi.
Na jubilejní 50.ročník jela i historicky nejvyšší účast žáků z Kuřimi celkem 17.dětí(2.družstva a 2.dvojičky).
V turnaji dvojiček(39.družstev) skončilo družstvo A(David Němec 5.bodů a Tomáš Kříž 5.bodů) na velice hezkém 14.místě. Počítal jsem, že kluci mohou skončit i do 10.místa a také úvod turnaje tomu nasvědčoval. Hned v prvním kole kluci remizují s velice silným Durasem, ale tento výsledek byl spíš úspěch pro Duras, protože i Tomáš byl zcela jasně vyhraný. Po 4.kole jsme byly kolem 8.místa. O lepší umístění(možná i na stupních vítězů) se kluci připravili v 5 a 6.kole, když hrají zjevně bez zájmu, bojovnosti, zbrkle, zbytečně rychle a prohrávají obě tyto kola. Druhé naše družstvo 19.místo (Matěj Tajovský 4.body a Tomáš Keprt 5,5.bodu) se drží v těsném závěsu za naším prvním družstvem, ale po prvním dnu jsou dokonce lepší než áčko. O tom, že nakonec budou za áčkem rozhodlo až poslední kolo!
MČR starších žáků družstev (61.účastníků) skončila naše družstva na stejných pozicích jako byla nasazena.
A-družstvo(47.místo) získalo body pouze v utkáních,kde vyhrála Anička Košuličová, která patřila mezi nejlepší hráče družstva. Za dobré výkony ovšem musím pochválit i Jakuba Křivánka.
B-družstvo(59.místo) mělo za úkol neskončit poslední a to se nakonec i podařilo. Družstvo těžilo zejména z výkonů Jakuba Němce a skvěle hrajícího Ondry Škroba.
Turnaj byl velice kvalitně a bezchybně organizován. Věřím, že se dětem na turnaji moc líbilo a příští rok naše umístění ještě vylepšíme. V přiložených odkazech je odkaz na výsledky+závěrečná zpráva od hlavního přadatele turnaje pana Hájka.
Přílohy: ZZ
Odkazy: MCR turnaj dvojic
Pavel Krupica | 05/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1047 | Komentáře(1) |

MČR starších žáků družstev-Seč u Chrudimi
Ve dnech 2-3.6. se uskuteční jubilejní 50.ročník MČR starších žáků družstev v Seči u Chrudimi, který tradičně pořádá oddíl Sokol Zaječice.
Loňská premiérová účast ŠK Kuřim, kde jsme měli zastoupení jednoho družstva a jedné dvojičky, se nám pro letošní ročník podařilo účast zvednout na dvě družstva a dvě dvojičky. Za družstvo "A" nastoupí: Martin Liška, Lukáš Kalabis, Filip Svoboda, Jakub Křivánek, Miroslav Bauer a Anna Košuličová. Družstvo "B" bude nastupovat v sestavě: Jakub Němec, Dominik Lepka, Vladimír Dudar, Ondřej Škrob, Martin Prokop a Klárka Košuličová. Ve dvojičkách si spolu zahrají: David Němec s Tomášem Křížem a Matěj Tajovský s Tomášem Keprtem. První družstvo se jistě pokusí vylepšit loňské 43.místo(z 50.účastníků), zatímco druhé družstvo složené z mladších žáků jede posbírat cenné zkušenosti. Ve dvojičkách sázíme na černé koně turnaje Davida s Tomášem a ani nedávní účastníci MČR do 8.let Matěj s Tomášem jistě nedají nikomu nic zadarmo.
Další informace se v případě možného připojení na internet pokusím podat z místa konání. v příloze najdete výsledky loňského ročníku a další informace o turnaji.
Přílohy: 2010
Odkazy: o turnaji pořadatel
Pavel Krupica | 01/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1046 | Komentáře(1) |

Páteček 1.6. na Domečku.
Trio šachistů. Na dnešní domluvený trénink dorazil nejprve klan T. Hodinový trénink zde byl rozhodně přínosem.

Poté na pátou přišlo trio nejstarších produktů Pavlovy šachové akademie. Vydrželi jsme u nástěnné šachovnice něco přes půl hodiny a označil bych tento trénink jako oboustrannou ztrátu času. Ale třeba už hoši šetřili síly na zítřejší poznávací výlet do Seče u Chrudimi.
Tak ať jim vyjde pěkné počasí. :-)

Říká se, že šachový talent je zapotřebí pěstovat už od útlého mládí. Z těch na obrázku možná nějaký šachista vyroste.
Majer Jiří st. | 01/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1045 | Komentáře(4) |

Test vložení příspěvku s možností jeho následné opravy
test Přidání dalšího textu v režimu oprava:
všimněte si vlevo dole tlačítka se zelenou fajfkou.

Že by to už chodilo?

a) řádek přidaný v Mozilla Firefox.
b) řádek přidaný v Google Chrome (tady Google dokonce snad i kontroluje pravopis??? Tak to je dobré).
c) řádek doplněný v IE.
Přílohy: test
Jan Kolařík | 01/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1044 | Komentáře(2) |

Honza Slezák vyhrál kavárnu o parník
Upoutávka Pouhý půlbod ztráty ze šesti partií a vzájemné obírání se o body v podání ostatních účastníků znamenalo, že Honza Slezák přes nejkratší čas vyhrál o celé dva body. Jeho sebevědomí dokazuje i poznámka vůči Jirkovi Kropáčovi, kterému to naopak nešlo (čímž se čelo GP úžasně vyrovnalo) - zeptal se jej, zda mu má rovnou napsat sedmé místo.
O tom, že se poslední místo Jirku nekoná, rozhodl neúspěch Jary Mrkose proti dobře hrajícímu Mistrovi (který si hrál svoje a na plány soupeřů kašlal, což také hlasitě komentoval). V mírném ohrožení byl ještě Luboš Adler, ale ten uspěl v poslední partii večera proti Jurovi Hrdinovi. Nejprve hráli oba "rukama", pak se ale Jura ocitl ve vazbách a ačkoliv mu Luboš v koncovce část materiálu vrátil, vytasil na něj pěšcovou lavinu a stavěl dámu rovnou s matem (jen měl trochu problém tu dámu mezi vyřazenými figurkami najít). Jura tak získal celkem oprávněný pocit, že má úplně opačné výsledky než obvykle - s neoblíbenými soupeři bodoval a koho obvykle poráží, s tím tentokrát prohrál.
Obě uvedené partie (ztráta Jury s Lubošem a úspěch Mistra s Jarem) navíc způsobily srovnání tří hráčů na stejném bodovém zisku. Pomocné hodnocení ale ukázalo, že o nic nešlo - Jura stejně druhé místo uhájil a Mistr ani tak na bednu nedosáhl. Poté jsme se mohli již poněkolikáté v řadě věnovat mariáši.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Hrdina, 3.Pešl, 4.Buček, 5.Adler, 6.Kropáč, 7.Mrkos.
Přílohy: GP2012
Gonzmen | 01/Jun/2012 | Neautorizovaný nick | ID_zprávy: 1043 | Komentáře |

Info.
Info. Dnes se na Domečku hrají od 17 hodin tradiční desítky. V případě zájmu, se může konat i tematický trenink.
Majer Jiří st. | 01/Jun/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1037 | Komentáře |

Středa 30.5. na Domečku.
Jsou v obrazu. Tréninku se zúčastnilo 16 dětí + 2 trenéři + Katka a Šimon Tajovští. Stejně jako včera jsme ukončili sezónu na Domečku shrnutím probrané látky a zopakovali si obecné principy pro pochopení šachové hry.

Ti, kteří se zúčastnili i včerejšího tréninku, už byli jak se říká "docela slušně v obrazu."


Opět jsme děti rozdělili podle výkonnosti na dvě skupiny.

Áčko vyhrál opět suveréně David Němec, kterého oloupil o jediný půlbod až v posledním kole Tomáš Kříž. Oba tito borci jedou tuto sobotu na přebor republiky dvojic do Seče u Chrudimi.

1.Němec David 6,5
2.Němec Jakub 4,5
3.Dudar Vladimír 4
4.Adamec Patrik 4
5.Kříž Tomáš 3
6.-8.Tajovský Matěj 2
Lepka Dominik 2
Křivánek Jakub 2

Béčko vyhrál stoprocentní Tomáš Keprt.
1.Keprt Tomáš 7
2.Škrob Ondřej 5,5
3.Vašek Gabriel 5
4.Řehka Šimon 4,5
5.Zelený Josef 3
6.Konečný Jonáš 2
7.Němec Kryštof 1
8.Jahoda Martin 0

Trénink vedli Míša Vašek a MJS.
Majer Jiří st. | 30/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1035 | Komentáře |

Úterý 29.5. na Domečku.
Pochopil šachy. Protože zájmové kroužky na Domečku v květnu končí, byl tento úterní trénink i posledním v tomto školním roce.
Zopakovali jsme si, tentokrát už v ucelené podobě, obecné principy důležité pro pochopení šachové hry. Děti je obdržely i v písemné formě.

Poté jsme účastníky rozdělili do dvou turnajů.
Silnější áčko vyhrál s převahou David Němec.
1.Němec David 6,5
2.Kříž Tomáš 5
3.Bauer Miroslav 4,5
4.Dudar Vladimír 4,5
5.-6.Němec Jakub 4
Tajovský Matěj 4
7.Keprt Tomáš 3,5
8.Hora Vojtěch 2,5
9.Prokop Martin 1,5

Slabší béčko ovládly ženy. Vyhrála Katka Tajovská a probojovala se tak na příští sezónu do áčka. :-)
Jen o půl bodu méně měla Julča Vašeková.
1.Tajovská Katka 8,5
2.Vašeková Julie 8
3.Novák Jakub 6,5
4.Zajíček 6
5.Kolář David 6
6.Starosta Milan 4,5
7.Košuličová Klárka 4
8.-10.Klíčová Eliška 3
Kříž Jakub 3
Němec Kryštof 3
11.Jahoda Martin 2,5
Majer Jiří st. | 29/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1024 | Komentáře(5) |

Schůzka rodičů a vedení klubu
Upoutávka V pátek 11.května se uskutečnila schůzka rodičů a vedení šachového klubu.
Na rozdíl od předchozích let byla účast hojná(20.účastníků)
a to svědčí o zájmu rodičů i funkcionářů klubu neustále zlepšovat růst dětí a tím i pozvednout do vyšších vrstev samotný klub. Obsahem tohoto setkání bylo vyhodnocení období od roku 2009 až po součastnost zejména činnost mládeže, představení návrhů do budocna, finančí situace a termín.kalendář pro nadcházející sezonu.
Věřím, že tato informativní schůzka splnila očekávání všech zúčastněných a v příštím roce, se nás sejde ještě více.
Pavel Krupica | 28/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1023 | Komentáře |

Jiří Majer mladší je přeborníkem klubu.
Jirka trénuje na k.p. Ředitel klubového přeboru Kudla Vladimír zpracoval konečnou tabulku klubového přeboru pro sezónu 2011-12. Svůj post ratingové jedničky potvrdil i jednoznačným vítězstvím v klubovém přeboru Jiří Majer mladší. Svým soupeřům povolil pouze dvě remízy a jinak si na ostatních soupeřích doslova smlsnul.

Jedinou výjimkou byla partie s Fandou, kde počítač v určitý moment partie hlásil Františkovi vyhranou pozici +3,5. O druhém místu Jiřího Majera seniora rozhodl pouhý půl bod na pomocné hodnocení. Třetí skončil Slávek Křena, který sice MJS porazil, ale jinak získal více bodů se spíše slabšími soupeři.

Na elo připsali nejvíce bodů +19 Broňa Horák a Slávek Křena.

Kompletní výsledky jsou v příloze.
Přílohy: kompletní výsl.
Majer Jiří st. | 28/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1022 | Komentáře |

Rapid v Němčicích
Upoutávka V sobotu jsme s Pavlem a Frantou jeli na turnaj v Němčicích. Cestou jsme zjistili,l že nemáme žádný materiál, ale nakonec nebyl třeba a ani jsme neplatili zvýšené startovné. Tento turnaj je vzácný tím, že tu není moc silných hráčů a cen je opravdu hodně. Krátce po půl desáté začalo první kolo a pak to šlo ráz naráz. Po šestém kole byl oběd a Franta hlásil, že má 4,5/6, Pavel taky 4,5/6 a já 3,5/6. Po tradičním řízku s vařeným bramborem turnaj pokračoval posledními 3 koly. První poobědní jsme ještě ustáli, ale v posledních dvou kolech jsme neudělali ani bod, což v konečném hodnocení znamenalo :
Pavel - 8.místo 5,5/9, Honza - 16.místo 4,5/9, Franta - 17.místo 4,5/9. Pikantní bylo, že Franta hrál s Pavlem i se mnou a já dostal oba Moce. I když jsem je porazil, stejně skončili na 5.resp 7.místě
Přílohy: ceny hrací sál Pavel a Pavel
Honza Číhal | 27/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1020 | Komentáře(1) |

Páteček na Domečku.
Nejhorší figura. V prvé řadě se můžeme pochlubit řádně dohraným klubákem! V poslední dohrávce vyhrál Jirka nad Pavlem a získal tak titul Přeborník klubu! Velká gratulace, i když se to čekalo. :-) Po zpracování tabulky ředitelem klubáku, uveřejníme kompletní tabulku i s přírůstky či úbytky na ELO.

Trénink byl zaměřen na strategii. Téma: Nejhorší figura.

Bod 4: Různé se řešil u Kozla.
Majer Jiří st. | 25/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1019 | Komentáře(5) |

Info.
Dnes je na Domečku tento program:

15-17 Trénink žáků Pavla Krupici či Radka Smíška.
17- ... Poslední partie klubového přeboru MJM - Krupica P.
Tematický trénik MJS
Turnaj v desítkách.
Bod 4: Různé.
Majer Jiří st. | 25/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1018 | Komentáře |

24.05.2012 V kavárně mnoho dam zadarmo
Upoutávka Tentokrát jsme se nějak dlouho rozehrávali a přes mnoho dokupovaných minut bylo v první polovině turnaje k vidění minimálně pět odevzdaných dam (buďto úplně zadarmo nebo jen za figuru). Pak se kvalita hry zvedla, o výhře rozhodovaly daleko menší detaily - někteří hráči přiznávali chybu, o které ani nevěděli, kde ji udělali.
Turnaj byl zakončen mariášem v pěti (chvíli jsme museli vzpomínat, jak se to vlastně hraje, ale podařilo se).
Pořadí: 1.Vitula, 2.Kropáč, 3.Pešl, 4.Hrdina, 5.Adler, 6.Slezák, 7.Buček, 8.Mrkos, 9.Novotný
Přílohy: GP2012
Gonzmen | 25/May/2012 | Neautorizovaný nick | ID_zprávy: 1017 | Komentáře |

Středa 23.5. na Domečku.
Dvojí úder. Nejprve jsme zhodnotili čerstvě dosažené úspěchy jednotlivců a po zásluze jim zatleskali.
Láďa Dudar - vybojovaný postup na republiku v rapidech.
Matěj Tajovský - 19. místo v ČR v rapidech.
- Vítěz GP ve Vyškově.
Tomáš Kříž - jeho výkon na májovém turnaji, kde porazil kandidáta mistra z Duras Brno a jednoho hráče áčka ŠK Kuřim.

Na nástěnné šachovnici jsme poté probrali pár postavení na téma: Dvojí úder.

Nechyběl ani tradiční turnaj, který vyhrál Jakub Křivánek. Za zmínku stojí i výkon neustále se lepšícího Šimona Řehky.
1.Křivánek Jakub 8
2.Dudar Vladimír 6,5
3.Tajovský Matěj 6
4.Škrob Ondřej 5,5
5.-7.Kříž Tomáš 4,5
Lepka Dominik 4,5
Řehka Šimon 4,5
8.Keprt Tomáš 2,5
9.Adamec Patrik 1,5
10.Zelený Josef 1,5
Majer Jiří st. | 23/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1016 | Komentáře |

Možné problémy se stránkami - anketa
Upoutávka Zdar,
dostal jsem upozornění, že některé antiviry hlási tuto stránku jako podezřelou. Já nemůžu nic najít.

Pokud vám hlásí antivir něco jako "A virus or unwanted program was found in the HTTP data of the requested page", popř. nějaké jiné upozornění, tak dejte vědět pod touto zprávou v komentáři(uveďte hlášku, název antiviru, název webového prohlížeče, přechod ze stránky z které na náš web vstupujete).

Uvítám, když nahlásíte i to, že u Vás je vše v pořádku.

Dík
Admin
admin | 22/May/2012 | Neautorizovaný nick | ID_zprávy: 1015 | Komentáře(3) |

Úterý 22.5. na Domečku.
Falešný střelec. U nástěnné šachovnice jsme probrali "falešného střelce". V úterý chodí větší počet žáků a ani letní počasí nemá na docházku žádný vliv. Proto se žáci musí dělit na dvě skupiny, zpravidla na pokročilé a začátečníky.

Áčko vyhrál Láďa Dudar.
1.Dudar Vladimír 6
2.Tajovský Matěj 5
3.Vašek Gabriel 5
4.Němec Jakub 4,5
5.Bauer Miroslav 3,5
6.Prokop Martin 2
7.Keprt tomáš 1,5
8.Košuličová Anička 0,5

V béčku byl první Pepík Zelený.
1.Zelený Josef 5,5
2.Novák Jakub 5,5
3.Starosta Milan 5
4.-5.Kolář David 4,5
Řehka Šimon 4,5
6.Hora Vojtěch 4
7.Košuličová Klárka 3,5
8.Hodaň Radek 2,5
9.Kříž Jakub 1

Trénink vedli Honza Číhal a Pavel Krupica.
Majer Jiří st. | 22/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1014 | Komentáře |

Vyškovská rošáda-vítězem Tajovský a Dudar potvrdil postup na MČR!!!
Upoutávka Sobotního turnaje Vyškovská rošáda se zúčastnilo 14.dětí z Kuřimi.
V turnaji A(dětí do 8.let) hrálo celkem 14.dětí. Turnaj ovládl Matěj Tajovský 100% ziskem. Na druhém místě korunoval úspěch dětí z Kuřimi Tomáš Keprt.
V turnaji B(55.účastníků) byl zejména ve znamení boje Dudar-Němec David o čtvrté postupové místo na MČR v rapid šachu. Od 4.kola se David dostal do půlbodového náskoku, který držel až do posledního kola. V posledním kole však dostal celkového vítěze a prohrál. Toho využil Vláďa, který v posledním kole vyhrál a vybojoval tak postup na MČR. David si tak na postup bude muset počkat do příštího roku, protože v kat.H10 bude hrát i nadcházející sezonu.
Umístění našich v turnaji B:
7.Dudar Vladimír 5.bodů(7.partií)
11-12.Křivánek Jakub 4,5b
11-12.Němec David 4,5b
18.Němec Jakub 4.b
20.Kříž Tomáš 4.b
23-24.Vašek Gabriel 4.b
26.Adamec Patrik 3,5b
37.Bauer Miroslav 3.b

V turnaji C(29.účastníků)
15.Svoboda Filip 3,5b
17.Liška Martin 3,5b
19.Jahn Filip 3.b
22.Kalabis Lukáš 3.b

Blahopřeji Vláďovi k postupu na MČR. věřím, že v následující sezoně se podaří vybojovat postupů daleko více.
Odkazy: turnaj A turnaj B turnaj C
Pavel Krupica | 21/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1011 | Komentáře(5) |

Na salámu přemistrováno!
Mistr Bean Na startu letošního májového (alias salámového) turnaje, se to mistry jenom hemžilo. Počítejte se mnou: 1x velmistr (Evička), 1xFIDE mistr (Jirka), 5x kandidáti mistra (Martin T., Martin H., Dalibor, Slávek S. a já), 1x mistr Buček a 2x mistři webu (Honza K. a Honza P.). Já napočítal rovných 10 mistrů!

Naštěstí zakoupených salámů bylo 27, takže prestižní cena salám, zbyla i na nemistry.  Celkový počet cen převyšoval tradičně celkový počet účastníků (39). Přesto bylo vidět z řad mládeže, že si salámu cení nadevše a dokonce radili dospělým při výběru cen tak, aby na ně zbylo salámů co nejvíce. Trenéři jásali: Konečně máme na mladé motivační nástroj! „Trénuj a vyhraješ salám!“ Jenže náš ústřední trenér mládeže je velké dobračisko a věnoval svůj vybojovaný lovečák dvojčatům Košuličovým. Tak nevím, jestli mám tento počin chválit, nebo odsoudit jako antimotivační.:-)

A teď k průběhu turnaje. Už v prvních kolech na sebe výrazně upozornil Tomáš Kříž (ročník 2003), který sehrál prakticky celý turnaj( až na jednu partii) výhradně s dospělými a na předních deskách! Například porazil KM Martina Hyrše a Slávka Křenu!! Poté si už na něj soupeři dávali pozor, ale přesto je to jeho obrovský rapidový úspěch. Mimochodem hrál na mimořádné perfo 1809!! Když mu Slávek vzdával partii podáním ruky, tak to Tom jistil dotazem: To vzdáváte? :-) Zdá se, že se rodí další kuřimská šachová hvězda! Rodiný klan Tajovských nastoupil do turnaje kompletní, přičemž se Šimon omezil pouze na roli poradce. Sice tak tátovi pomohl vybojovat druhé místo, ale příště prý už zkusí, vybojovat si salám sám.

Z dospělých oproti výši svého ratingu zahrál mimořádně dobře Honza Vitula, který v turnaji neprohrál a v posledním kole odpůlil i vítěze turnaje.
Nakonec se favorité prosadili a na pomyslné stupně vítězů vystoupali první tři nasazení v pořadí:
1. Majer Jiří ml.
2.Tajovský Martin
3.Kulovaná Eva

Z žáků se suveréně nejlépe umístil už výše zmiňovaný Tomáš Kříž.

Kompletní výsledky turnaje najdete v odkazu na chess results.
Odkazy: Výsledky
Majer Jiří st. | 21/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1010 | Komentáře(1) |

Fotky
Salám 2012 Vložila jsem do externích fotoalb pár fotek ze včerejší Vyškovské rošády a dnešního Salámového turnaje. Bohužel jsem si zapomněla SD kartu, tak jich je pomálu ( a kupodivu jsou na nich skoro samý Tajovský). Příště se polepším. Ty závěsy jsou celkem otřesné, musela jsem všechny fotky přebarvit, aby nebyly růžovoučký.
Odkazy: Rošáda a Salám
Kateřina Tajovská | 20/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1009 | Komentáře(3) |

Pátek 18.5. na Domečku.
ČNT bílý vyhraje Kak ja včera skazál, tak i býlo.

Nejprve jsme probrali zugzwangovou techniku při výhře v pozici na diagramu ( Centurini - černý na tahu, bílý vyhraje ) a poté se hrál turnaj. Už bez účasti tří starších žáků, kteří rovněž absolvovali trénink.

Přípravu na nedělní salámový turnaj vyhrál suveréně Slávek Křena, který nám po turnaji prozradil příčinu své formy: Je už totiž pár dní slaměný vdovec. :-)
1.Křena 5,5
2.MJS 4,5
3.-5. Horák 3
Vitula 3
Číhal 3
6.Laštovička 1
7.Šmíd 1
Majer Jiří st. | 18/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1007 | Komentáře |

17.05.2012 V kavárně vyhráli všichni
Pět vítězů Odlákání šachistů na úspěšné čtvrtfinále hokejového MS (které jsme po turnaji také sledovali, takže jsme o nic nepřišli) přineslo situaci, která se stává maximálně jednou za deset let (číslo budu dle potřeby postupně upravovat jako docent Chocholoušek).
Před poslední partií mi Aleš říká, že když vyhraje, budeme mít všichni dva body ze čtyř. Sice byl zdechlý, ale vyhrál na čas a tak tato situace nastala. O počítání pomocného hodnocení tak ani nemělo smysl uvažovat, vklady jsme si rozdělili zpět (dříve odcházející Jirka Kropáč to má schované mezi erárními figurkami), GP body zprůměrovali a minuty ponechali.
Přitom už v první partii (kdy se ještě nevědělo, zda bude vůbec turnaj) mohlo vše dopadnout jinak, kdyby Luboš neodevzdal Jirkovi zdarma figuru.

Pořadí: 1.-5.Adler, Kolařík, Kropáč, A.Krupica, Pešl (setříděno dle abecedy).

Tabulka a upoutávka v přílohách
Přílohy: GP2012
Gonzmen | 18/May/2012 | Neautorizovaný nick | ID_zprávy: 1006 | Komentáře(1) |

Info.
Vlevo obhájce prvenství Zítra (pátek 18.5.) je na Domečku tematický trénink + turnaj 2 x 12 minut jako trénink na salámový turnaj.

V neděli 20.5. je na Domečku výše zmíněný salámový turnaj. Presence je od 8,30-8,45. Ostrý start v 9,00. Podrobnosti viz propozice v příloze.
Přílohy: Propozice
Majer Jiří st. | 17/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1005 | Komentáře(2) |

Středa 16.5. na Domečku.
Vítěz turnaje. Dnešní trénink u nástěnné šachovnice jsme omezili na dva diagramy, abychom stihli sehrát turnaj. Byla to generálka na nedělní salámový turnaj a to i s hodinami a časem 2x12 minut na partii. Děti jak je u nich zvykem, daný čas nevyužily ani zdaleka a tak se turnaj i o 14 účastnících podařilo řádně sehrát. Vítězem se stal Matěj Tajovský, když v přímém souboji o první místo porazil Davida Němce. Ten pak dělil druhou a třetí příčku se svým bráchou Jakubem.
1.Tajovský Matěj 10,5
2.-3.Němec David 10
Němec Jakub 10
4.Dudar Vladimír 9,5
5.Křivánek Jakub 9,5
6.Škrob Ondřej 7,5
7.-9.Kříž Tomáš 6
Lepka Dominik 6
Keprt Tomáš 6
10.Konečný Jonáš 4,5
11.Adamec Patrik 4
12.Novák Jakub 3
13.Zelený Josef 2,5
14.Vašeková Julie 2
Majer Jiří st. | 16/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1004 | Komentáře(2) |

Úterý 15.5. na Domečku.
Vítěz áčka vlevo Jaro se už výrazně podepisuje na koncentraci dětí u šachovnic. Trénink se spíše podobá debatnímu kroužku a úsilí trenérů přimět děti k hloubání nad šachovnicí se jeví jako sisyfovské snažení. Po úvodním tréninku u nástěnné šachovnice ( téma bylo chytání figury ), jsme děti rozdělili dle výkonnosti do dvou turnajů.

Turnaj A vyhrál David Němec.
1.Němec David 6
2.Tajovský Matěj 5
3.Dudar Vladimír 5
4.Němec Jakub 4,5
5.-7.Keprt Tomáš 2
Prokop Martin 2
Novák Jakub 2
8.Hora Vojtěch 1,5

Turnaj B se stal kořistí nováčka Pepíka Zeleného.
1.Zelený Josef 5
2.Starosta Milan 3,5
3.Kolář David 3,5
4.Vašeková Julie 3
5.Hodaň Radek 3
6.Klíčová Eliška 2
7.Kříž Jakub 1

Trénink vedli Honza Číhal a MJS.
Majer Jiří st. | 15/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1003 | Komentáře |

KP mladšího dorostu družstev-závěrečná zpráva
V příloze můžete prohlédnout závěrečnou zprávu i celkové vyhodnocení(odkaz na JMšš v pdf) pro nás tak velice úspěšné soutěže, kdy Kuřim "A" vybojoval pro příští sezonu postup do 1.ligy!!!
Za povšimnutí stojí zejména 100% výsledek Davida Němce.
Přílohy: ZZ
Odkazy: Jmss
Pavel Krupica | 14/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1001 | Komentáře(1) |

Souhrnná zpráva z MČR do 8 let v Malenovicích
MCR8let Tak abych nezahltila celou první titulní stránku, trochu jsem se rozepsala do níže uvedené přílohy. Zároveň dávám odkaz na fotogalerii nahranou na účtu šachového "klubu" na rajčeti a odkaz na celkové výsledky celého mistrovství. Turnaj se vydařil, naši kluci mile překvapili a rozhodně předváděli pěkné partie. Oba si i zároveň splnili 4.VT a rozšíří početné davy kuřimské mládeže v turnaji A na Druhém úterý, takže to by bylo aby konečně to medailové umístění nebylo :). Až na počasí nám vše skvěle vyšlo, vezeme spoustu nových zkušeností, které určitě naši borci zúročí již příští sobotu na rapidu ve Vyškově, kdy by mohli v kategorii špuntů do 8 let prorazit.
Přílohy: report MCR
Odkazy: fotky Výsledky
Kateřina Tajovská | 14/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1000 | Komentáře(2) |

Spanilá jízda Dalibora na Slovensko.
Dalibor Mlénský Až na Slovenkou dálavu se vydal Dalibor Mlénský, zahrát si známý Retiho memoriál v rapid šachu. Přijel, viděl, vítězil a remízoval. Výkonem na 2300 obsadil krásné 5. místo. Nebylo by na škodu, kdyby k turnaji sdělil nějaké podrobnosti (třeba v komentáři) Kompletní výsledky najdete v odkazu na chess-results.
Odkazy: Výsledky
Majer Jiří st. | 13/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 998 | Komentáře |

Souhrnné zpravodajství prvního dne
MCR8let Tak když to tak zhodnotím, oba kluci zahráli velice dobře, v žádném zápase neutrpěli debakl a vždy byli důstojným soupeřem. I přes občasné drobné chybky v zahájení většinou stáli lépe, získali kvalitu nebo figuru navíc a pouze svojí nepozorností v závěru přišli o výhru. Asi nejvíc to bylo škoda u Toma, který v poslední partii krásně obětovat věž, aby odlákal dámu a chystal mat. Bohužel mu to soupeř částečně vykryl a další dvoutahový mat už Tom neviděl. Místo toho vyměnil dámy a potom už stál hůře. No nevadí, příště se to třeba zadaří. Myslím, že se tento moment určitě na tréninku předvede :). Jinak jsme si po večeři dali utkání ve stolním fotbálku ve složení klan Tajovských proti dvojitému K, které skončilo 6:4 a 5:5. Právě na pokoji probíhá oddílové derby a fotí se maty. Jako oddechovku prokládáme složité šachové teorie akční hrou Žabák Kvak aneb urvi co nejvíc žabáků. Organizace turnaje je perfektní a vše probíhá bez problémů. Je tu pouze poněkud rudo od triček BŠŠ ;). Příští rok plánuji vyslat na zkušenou záložní rezervu klanu T. Šimona, protože tu koneckonců hraje i pár jenom o málo starších dětí. Na zítřek plánujeme frontální útok na přední šachovnice do elitní místnosti, Matěj "skromně" usiluje o získání plného počtu bodů, aby získal nějakou pěknou cenu. Konec zpráv Beskydského infokanálu.
PS: Tomova malého maskota pilně krmíme a účastní se všech utkání :D. Já na některá utkání nemám nervy a chodím radši koukat na holky.
Odkazy: vysledky
Kateřina Tajovská | 12/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 997 | Komentáře(2) |

3.kolo
V třetím kole klukům los opět přidělil soupeře s 4. VT a bylo to znát. Zatímco Tomáš si se soupeřem střídavě darovali figury a v koncovce už to Tomáš s pěšákama prohrál, Matěj vystavěl sicilský obranný val s černými a soupeř, který jako jediný z celého pole zapisoval tahy, ačkoliv je to nepovinné, zhruba v polovině hry vzdal. Zřejmě mu situace zamotala hlavu a naznal, že za zbývajících 10 min neprorazí. Po obědě máme nalosované opět soupeře 1100. Tak snad to vyjde.
Kateřina Tajovská | 12/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 996 | Komentáře(3) |

2. kolo
Upoutávka Stručné zpravodajství z 2. kola - dva body jsou doma. Matěj měl lehkého soupeře, kterého zcela přehrál, Tomášovi se povedlo porazit o trochu silnějšího Jakuba Hejnu z Říčan, když několikrát vybruslil z hrozícího matu a sám pak dal jednotahový mat dámou.
Kateřina Tajovská | 12/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 995 | Komentáře(1) |

MČR do 8 let 1. kolo
Tak po trochu neobvyklé cestě jsme na poslední chvíli dorazili na hotel Bezruč. Po rychlé registraci a krátké snídani bylo rozlosované 1. kolo. Naši borci dostali nasazené hráče a tak mohli jenom překvapit. Bohužel se toto překvapení nekonalo i když k tomu mnoho nechybělo. Tomáš prohrál s Adamem Frankem díky přehlédnutí odtahu a špatnému propočtu při braní figur. Matěj s Adamem Švandou chvíli stál na výhru - získal kvalitu, ale pak přehlédl otráveného pěšce a díky vidličce koněm zase o ní přišel. V koncovce už mu zkušenější soupeř nedal šanci. Chce to více přemýšlet a pomaleji tahat - na displeji mu zůstalo i po reklamaci nemožného tahu 24min (hraje se tempem 20min + 10 s na tah.) Do druhého kola přijdou lehčí soupeři, tak se snad zadaří bodovat.
Kateřina Tajovská | 12/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 994 | Komentáře(1) |

Klubový přebor.
Ředitel klubáku Dnes se na Domečku hrála předposlední partie přeboru a skončila opět překvapivým výsledkem. Její průběh mám pouze zprostředkovaně od jednoho z aktérů. Musel jsem v jejím průběhu odejít na schůzku vedení ŠK s rodiči žáků.

Šmíd 1/2 Kudla
Černý v průběhu získal pěšce i poziční výhodu. Jenže 81 - letý matador kladl mladistvý odpor a ne a ne se unavit. :-) Nakonec to byl černý, kdo chyboval a tak partie skončila dělbou bodu.

Zbývá ještě sehrát partii MJM-Krupica P.
Přílohy: Tabulka
Majer Jiří st. | 11/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 993 | Komentáře |

Účast v kavárně upadá, webmaster v kriminále
Gonzmen bez internetu Pouhých šest hráčů jsme v kavárně velmi dlouho neměli, a tak se jednalo víc o mariášnický než šachový večer. Vyrovnaný turnaj (kde nikdo neměl více než 70 procent a o vítězi rozhodovalo až druhé pomocné hodnocení) okořenily zejména události okolo Mistra. Jura Hrdina mu zbaštil, že má 15 minut (pak jim ale nešly hodiny a přišlo se na to), a při výhře se Mistr dožadoval napsání jedničky tak vehementně, že mu byla nabídnuta i dvojka.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Kropáč, 3.Adler, 4.Pešl, 5.Hrdina, 6.Buček.

Obvyklý pisatel zpráv z kavárny byl svým zaměstnavatelem odsouzen k doživotnímu trestu odnětí internetové svobody. Dosud se neví, kolik násilí bude k řešení problému třeba a jak dlouho to bude trvat. Žádáme tímto nejen kavárenské hráče, aby psaní zpráv alespoň dočasně převzali.
Přílohy: Tabulka GP
Gonzmen | 11/May/2012 | Neautorizovaný nick | ID_zprávy: 992 | Komentáře(1) |

Středa 9.5. na Domečku.
Obhájce prvenství Nejprve jsme probrali několik kritických pozic z koncovek na ocenění a realizaci pozičních výhod za pomoci taktických obratů.

Poté byl sehrán turnaj a v něm Jakub Křivánek obhájil prvenství z minulého týdne.
1.Křivánek Jakub 9,5
2.Dudar Vladimír 7,5
3.Adamec Patrik 6,5
4.Lepka Dominik 5,5
5.Keprt Tomáš 5,5
6.Řehka Šimon 4,5
7.-9.Tajovský Matěj 4
Kříž Tomáš 4
Zelený Josef 4
10.Škrob Ondřej 3,5
11.Kolář David 0,5
Majer Jiří st. | 09/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 991 | Komentáře |

Žebříček kuřimských žáků k 5.5.2012:
žebříček 1.Liška Martin - národní rating (národní ELO) 1335
2.Kalabis Lukáš – 1330
3.Svoboda Filip – 1313
4.Křivánek Jakub – 1260

5.Jahn Filip 3.výkonnostní třída

6.-14.
Vondruška Viktor 4.v.t.
Bauer Miroslav 4.v.t.
Němec Jakub 4.v.t.
Dudar Vladimír 4.v.t.
Němec David 4.v.t.
Lepka Dominik 4.v.t.
Špunar David 4.v.t.
Adamec Patrik 4.v.t.
Kříž Tomáš 4.v.t.

15.-27. bez výkonnostní třídy:
Hrdinová Kateřina, Matoulek Jakub, Keprt Tomáš, Konečný Jonáš, Tajovský Matěj, Vašek Gabriel, Škrob Ondřej, Prokop Martin, Hora Vojtěch, Košuličová Anna, Košuličová Klára, Řehka Šimon, Kaiser Attila Jozef.

28.- 37. neregistrovaní:
Nawrath, Klíčová, Starosta, Hrstka, Kolář, Novák, Hodaň, Kříž J., Zelený, Šafařík.
Majer Jiří st. | 08/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 990 | Komentáře |

Zajímavá myšlenka
Na koníkovi jsem našel pozvánku BŠŠ na sérii uzavřených turnajů pro hráče cca 2000-2300. Jedná se o 6-ti členné skupiny vyrovnaných soupeřů systém každý s každým. Hraje se pouze o víkendu tempem 60min+30sec/partii se zápočtem na nár. ELO. První termín je 8.-10.6. Bližší info na chessfm.cz
Honza Číhal | 08/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 988 | Komentáře |

Ostravský koník - shrnutí
Upoutávka Včera skončil turnaj v Ostravě a musím přiznat, že jsem dopadl špatně. Uhrál jsem jen 5 remiz a ani jednou nevyhrál.
Byl jsem sice nasazen jako 59. a skončil 60., ale převedená hra za moc nestála. Vše se lámalo v 5.kole, kde jsem neviděl jednotahovou výhru - měl bych 2/5 a vše bylo jinak. Z proher je třeba se poučit a už tobude jen lepší.
Ale v Ostravě nebyly jen šachy - proběhly 2 krásné tarokové večery, v pátek jsme byli na Stodolní. Takže příští rok pojedu zase!
Odkazy: Výsledky
Honza Číhal | 07/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 985 | Komentáře(5) |

Klubový přebor.
Včerejší vítěz Včera se na Domečku hrály dvě partie do klubového přeboru:

MJS 1/2 MJM
Hrála se méně používaná varianta královské indické. Černý bez problémů vyrovnal hru. Na druhou stranu se ale pozice zjednodušila a její symetrický charakter nedával příležitost narušit rovnováhu.

Sládek 0-1 Šmíd
Slávek získal v zahájení poziční převahu, kterou se rozhodl rychle zužitkovat obětí figury. Kupodivu král černého uprostřed bitevní vřavy proběhl bez úhony z pole g8 až na b8! Jednaosmdesátiletý matador tak zaknihoval první bod.

Do úspěšného ukončení přeboru chybí sehrát už jen dvě partie. Tabulku přeboru najdete v příloze.
Přílohy: Tabulka
Majer Jiří st. | 05/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 984 | Komentáře |

Nové elo ČR k 5.5.2012
V nově vydané elo listině najdeme dva nováčky. Lukáš Kalabis, který se zařadí na pozici druhého nejlepšího žáka a Jakuba Křivánka. Pozici lídra oddílu bezpečně drží Majer Jiří ml. Nejvědší odpis zaznamenal Jan Košata a naopak skokanem sezony je Jan Pešl.
Pořadí:

1.Majer Jiří ml. 2278 (+5)
2.Košata Jan 2123 (-78)
3.Majer Jiří st. 2055 (+35)
4.Křena Bohuslav 1961 (-7)
5.Krupica Pavel 1948 (+16)
6.Číhal Jan 1918 (0)
7.Kudla Vladimír 1910 (+8)
8.Rubeš Pavel 1895 (-17)
9.Vitula Jan 1889 (0)
10.Kudláček Jaroslav 1888 (-7)
11.Horák Bronislav 1866 (+31)
12.Pešl Jan 1850 (+50)
13.Zemánek Jaroslav 1820 (-8)
14.Vašek Michael 1793 (+6)
15.Laštovička František 1781 (-18)
16-17.Krupica Aleš 1743 (+134)
16-17.Kolařík Jan 1743 (+5)
18.Snášel Michal 1734 (-8)
19.Hrdina Jiří 1703 (+10)
20.Slezák Jan 1686 (+1)
21.Šmíd Tomáš 1673 (+3)
22.Buček Miroslav 1501 (-21)
23.Adler Lubomír 1461 (-6)
24.Smíšek Radovan 1445 (+4)
25.Mrkos Jaroslav 1399 (-1)
26.Novotný Dalibor 1373 (+6)
27.Liška Martin 1335 (-31)
28.Kalabis Lukáš 1330 (Nové)
29.Svoboda Filip 1313 (+25)
30.Křivánek Jakub 1260 (Nové)
Pavel Krupica | 04/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 983 | Komentáře(2) |

03.05.2012 V kavárně došlo i na mariáš
kavárna Sedum účastníků čtvrteční kavárny se s tím moc nepáralo a tak dohráno už bylo v rekordním čase 20:50.

Výsledky: 1.Kolařík, 2.Slezák, 3.Mrkos, 4.Hrdina, 5.Adler, 6.Buček, 7.Novotný.

Ve zbylém čase se hrál (po dlouhé době) mariáš.
Jan Kolařík | 03/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 982 | Komentáře(1) |

Dalibor Mlénský krajský vicemistr!
Dalibor Zcela ukryt pod názvem Memoriál ing. Jana Turka se uskutečnil ve Znojmě souběžně s Královnou a Královničku Otevřený přebor JmŠS v rapid šachu jednotlivců. Dalibor, který v posledním kole porazil i FM Dočekala, obsadil celkově páté místo a v rámci kraje skončil druhý! Jeho úspěch je o to cennější, že například IM Bernášek skončil až za ním. Dalibor tak opět předvedl svou kvalitu v rapid šachu.
Majer Jiří st. | 02/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 981 | Komentáře |

Středa 2.5. na Domečku.
Vítěz I přes plážové počasí se na Domečku sešlo standardních středečních 12 dětí. Trénink byl zaměřen na oceňování pozice s následným využitím zjištěných výhod.

Deset žáků hrálo turnaj a nováčci Pepík Zelený a Vojtou Šafaříkem sehráli zápas.

1.Křivánek Jakub 7
2.Kříž Tomáš 7
3.Adamec Patrik 5,5
4.Tajovský Matěj 5,5
5.Lepka Dominik 5
6.Škrob Ondřej 4,5
7.Řehka Šimon 4
8.Dudar Vladimír 3,5
9.Keprt Tomáš 2,5
10.Novák Jakub 0,5

Zelený Josef 5:0 Šafařík Václav
Majer Jiří st. | 02/May/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 980 | Komentáře |

FIDE ELO k 1.5.2012.
Dnes na FIDE Chess ratings vyšlo nové ELO k 1.5.2012:

1.Majer Jiří ml. 2265
2.Košata Jan 2123
3.Majer Jiří st. 2043
4.Křena Bohuslav 1979
5.Krupica Pavel 1962
6.Kudláček Jaroslav 1960
7.Kudla Vladimír 1958
8.Horák Bronislav 1949
9.Rubeš Pavel 1940
10.Číhal Jan 1906
11.Vitula Jan 1884
12.Laštovička František 1853
13.Pešl Jan 1806
14.Snášel Michal 1735

Je zajímavé, že z FIDE listiny vypadl Aleš Krupica a má evidované RP 1788.
Majer Jiří st. | 30/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 979 | Komentáře(2) |

Závěrečná zpráva z KP1.
Téměř po měsíci od sehrání posledního kola (1.4.) dorazila včera od vedoucího soutěže závěrečná zpráva. Na kontrolu výsledků posílaných na zápočet ela už čas není, protože změnu ratingu máte už na FIDE Chess ratings započítanou.
Přílohy: Záv. zp.
Odkazy: Nové ELO
Majer Jiří st. | 30/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 978 | Komentáře |

Ostravský koník I.
Upoutávka Ahoj všem,
Poprvé se hlásím z Ostravy, počasí dobré,hrací sál perfektní a turnajová listina nabitá. Jsem nasazen jako 59. Když jsem zjistil, že liché číslo má bílé říkám paráda, aspoň budu mít se silným soupeřem menší výhodu. Jaké bylo moje zděšení, když asi v půlce losu se asi otočily barvy a já dostal mladou rusku ELO 2161 s černými. Partie skončila dle předpokladů. Ráno mě opět mohlo trefit, když jsem viděl los druhého kola - opět černé. Naštěstí jsem soupeře rychle odpůlil a zítra se konečně dočkám.

toť zatím vše

H
Honza Číhal | 29/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 977 | Komentáře(2) |

Pátek 27.4. na Domečku.
Cochran Souběžně se trénovalo a hrálo do klubového přeboru i "spídu"(nevím jak se to píše po americku).

Trénink byl zaměřen na koncovku V+S-V. Probrali jsme remízovou metodu Cochrana a obranu 2.(7.)řady a metodu výhry dle Philidora.

Do klubového přeboru se hrála jedna partie.
Číhal 1/2 Křena.
Honza nakonec obětoval věž a vynutil remízu věčným šachem. Doporučené pokračování v útoku přítomnými diváky vedlo k nejasné hře, či spíše prohře bílého.

Vašek 1-0 Laštovička
Zde se hrálo do spídu a nejsem si jist ani barvami ani výsledkem. Co vím jistě, jsou jména aktérů partie. :-)

Zítra jede Honza Číhal na turnaj Ostravský koník, kde bude hrát áčko a jeho cílem je (jak sám prohlásil) vyhnout se hráči jménem BAY.
Majer Jiří st. | 27/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 976 | Komentáře |

Kdo pozdě chodí, mívá aktivního krále
Aktivní král Chybějící peníze z minulého banku se objevily (politici by si ze šachistů měli vzít příklad). Účast se drží od maxima daleko a tak jsme přijali hráče ještě kolem osmé hodiny - Honza Vitula totiž argumentoval tím, že má málo minut a že to dohrát stihne.
Postaral se rovněž o nejzajímavější pozici, kdy měl bílými s Jirkou Kropáčem už někdy v desátém tahu při plné šachovnici dobře vyvinutého krále na e4. To Honza Slezák se do žádných takových divočáren nepouštěl a na rozdíl od minule nedopustil, aby někdo jeho první místo ohrozil, za celý turnaj ztratil pouze půlbod. Rovněž tak Daliborova měnící strategie slavila úspěch.
Už několikátý případ, kdy nešlo rozhodnout o pořadí, nám na konci tabulky způsobili Franta Režný s Lubošem Adlerem - spolu remizovali a všechno ostatní prohráli.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Vitula, 3.Novotný, 4.Buček, 5.Kolařík, 6.Pešl, 7.Kropáč, 8.-9.Adler a Režný.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 27/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 975 | Komentáře(1) |

Zkuste někdo dát fotky na náš účet na Rajčeti
rajce.net Jak bylo již před časem zveřejněno, pro fotky na rajčeti byl zřízen speciání účet:

Máte dvě možnosti, jak je tam poslat:
1) mailem (to snad zvládně úplně každý)
2) standardně (to si musíte vyzkoušet, ale je to jednoduché).

AD 1)
Postup pro odesílání fotek mailem (spíš pro menší počet):
Napište mail na 314938706@mail.rajce.net
s předmětem název_DD.MM.RRRR_autor (např. OP Kuřim-Svět, 31.01.2011, MikyMauz), fotky dejte jako přílohy (více fotek v příloze) a komentář do těla mailu. Podívejte se na výsledek (viz odkaz Externí fotoalba).

AD 2)
Postup při přímém zasílání fotek na rajče (vhodné pro více fotek):
a) stáhnout program rajce: http://rajce.idnes.cz/stahnout, pomocí kterého zkopírujete svoje fotoalba na internet.
b) Pro spuštění programu se musíte přihlásit:
přihlašovací email: sachy-kurim@seznam.cz
přihlašovací heslo: (heslo není veřejné, napište si o něj na mail sachy-kurim@seznam.cz a admin Vám ho zašle).
Při znalosti hesla se můžete přihlásit přímo na stránce rajce.net

Alba lze najít na adrese: http://sachy-kurim.rajce.idnes.cz.
Vedou na něj i odkazy umístěné vlevo na hlavní stránce viz. "Externí fotoalba" a dále (a to je na tom moc pěkné) i automaticky generovaný RSS zdroj na záložce "fotky a ostatní" (vpravo na stráncek "Nové foto").
Případný odkaz na vaše album můžete poté standardně dávat do Vaší zprávy odesílané na hlavní stránku.

Prostě zkuste, nic nemůžete zkazit.
Jan Kolařík | 26/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 974 | Komentáře(2) |

Středa 25.4. na Domečku.
Klubovna Probírala se strategie, rozbor a ocenění pozice, jednak na základě obecných pouček v konfrontaci se zjištěním, co je v dané pozici nejdůležitější.

Poté se hrál velmi vyrovnaný turnaj, kdy mezi 1. a 7. v pořadí byl rozdíl pouhý bod. Ze zajímavých výsledků:
Tajovský porazil Kříže a Dudara,
Kříž porazil Křivánka a Dudara,
Škrob porazil Kříže.

1.-3. Kříž Tomáš 6
Křivánek Jakub 6
Adamec Patrik 6
4.Dudar Vladimír 5,5
5.-7. Tajovský Matěj 5
Škrob Ondřej 5
Lepka Dominik 5
8. Keprt Tomáš 3,5
9. Řechka Šimon 3
10. Novák Jakub 0

Nový člen kroužku Pepík Zelený hrál volné partie.
Majer Jiří st. | 25/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 973 | Komentáře |

Úterý 24.4. na Domečku.
Stříbrná Kuřim Probírala se prostorová převaha a pěšcové průlomy.
Dále jak mají žáci doma samostatně trénovat.
Poté byli žáci rozděleni podle výkonnosti do turnajů A a B.
Tabulka A-turnaje:
1.Němec David 6,5
2.Dudar Vladimír 5,5
3.Bauer Miroslav 5
4.Němec Jakub 4,5
5.Tajovský Matěj 3
6.Keprt Tomáš 2,5
7.Prokop Martin 1
8.Hora Vojtěch 0

Tabulka B-turnaje:
1.Košuličová Anna 7,5
2.Novák Jakub 6
3.Hodaň Radek 6
4.Košuličová Klára 5
5.Starosta Milan 4,5
6.Klíčová Eliška 4
7.Řehka Šimon 4
8.Zelený 3,5
9.Vašeková Jůlie 3,5
10.Kříž Jakub 2
Majer Jiří st. | 24/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 970 | Komentáře |

Příloha
Přílohu Jak to bylo, dávám ještě jednou ve starém wordu pro ty co nemaji ....docx. Omlouvám se, normálně to hlídám. :-)
Přílohy: Jak to bylo.
Majer Jiří st. | 23/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 967 | Komentáře(1) |

Popis jednoho postupu.
Na závěrečnou zprávu z KP1 stále čekáme, ale přesto jsem se dostal k osobním přírůstkům jednotlivých hráčů na ELO. To mě i vyprovokovalo napsat report z uplynulé sezóny našeho áčka ve stylu Katky T. Navíc čekám, že mě stejně jako Katku, za to pochválí i admini! :-)
Vše najdete v příloze.
Přílohy: Jak to bylo.
Majer Jiří st. | 23/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 966 | Komentáře(3) |

Závěrečná zpráva KP2B
Konečně dorazila závěrečná zpráva KP2B. Nejsou v ní ale přípisy a odpisy na ELO. Nevadí, do čtrnácti dnů se to spočítá celé dohromady na LOK.
Přílohy: Zpráva z KP2B
Jan Pešl | 23/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 964 | Komentáře(1) |

Čím slabší výprava, tím větší šance vyhrát soudek
Soudek Na rapid družstev do Boskovic jsme plánovali dvě družstva, ale po onemocnění MJS a služební cestě MJM se to začalo rozpadat. Hráči se předháněli v nabídkách, kdo zůstane doma, a tak jsme byli nakonec rádi za jedno družstvo.
Franta byl nastartovaný díky mému omylu ve zprávě z Tišnovské věže (on byl totiž první z Kuřimáků, kdo porazil Pepu Kolka, a to ve druhém kole, nikoliv až Broněk v posledním) a tak jsme mu dali šanci na první desce ukázat, co umí.
Termín turnaje se kryl s druhou ligou, a tak chyběl Adamov A i VIP Brno (kteří chtěli údajně nastoupit pod názvem Rakve Brno). I tak jsme ale byli překvapeni, že jsme v sestavě Laštovička, P.Krupica, Horák, Pešl třetí nasazení.
Bylo jasné, že bodovat musíme hlavně vzadu, což se v základní sedmikolové skupině dařilo. S Broňkem jsme ani jeden neprohráli, remizovali jsme oba v zápase s favorizovaným Makkabi A (kde Pavlovu prohru vykompenzoval Franta a zápas skončil 2:2) a já pak ztratil ještě jednu půlku s Makkabi B. K tomu se přidal slušný příspěvek z prvních dvou desek (oba 4,5/7) a ačkoliv jsme skupinu s Makkabi A o skóre prohráli, bylo jasné, že postupujeme do čtyřčlenného finále A.
Z druhé skupiny do finále postoupil Vyškov A a Vyškov C. Začali jsme s Vyškovem C skvěle - výhrou 4:0, ovšem moje pozice s panem Jandlem předpovídala, že nám dochází dech - čekal jsem hlášku a la Mistr „mrtvola vyhrála“, ale nedočkal jsem se, zřejmě se to do Vyškova ještě nedostalo.
Druhý finálový zápas jsme si zopakovali stejnými barvami s Makkabi A a dopadlo to katastrofálně, neuhráli jsme vůbec nic, současně došlo k překvapení na úkor Vyškova A, který prohrál s vlastním céčkem. V závěrečném zápase s Vyškovem A nám (za předpokladu, že Makkabi A porazí Vyškov C) stačilo na druhé místo i prohrát 1,5:2,5.
Franta se rozhodl dokázat, že není žádný salát a ziskem dámy za figuru dokončil špatný den pana Rozumka (čímž odsoudil Pavla do role největší slabiny) - jenže jsme jej nikdo nepodpořili. Frantův kat z KP2A Čermák mi sice v jednu chvíli zopakoval tahy, ale neznamenalo to, že by chtěl remízu. Podobně blízko nebo ještě blíž k nějakému zisku měl Pavel, kterému Kupčík obětoval dost materiálu za útok, jenže Pavel se nebránil přesně. Broňkovy šance v poslední partii byly nejmenší - ocitl se záhy v úplně opačné situaci, než je zvyklý, tedy stál pod několika matovými hrozbami, místo aby mat dával. I přes nepovedený závěr byl ale náš kapitán tím, kdo uhrál nejvíc bodů.
Výsledek 1:3 znamenal, že se Vyškov A dostane před nás, ale bronz jsme uhájili díky tomu, že Vyškov C dostal kanára i od vítězného Makkabi A a tak se vlastně nic nestalo, neboť druhá a třetí cena byla shodná. Nejsložitějším úkolem dne se tak stalo otevřít černohorský soudek.
Výsledky hráčů: Laštovička 6,5/10, P.Krupica 5,5/10, Horák 7,5/10, Pešl 7/10.
Přílohy: Výsledky
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 23/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 963 | Komentáře(2) |

Stříbrná Kuřim.
Pěkné foto našeho úspěšného áčka jsem ulovil na síti.
Přílohy: foto Kurim A
Majer Jiří st. | 22/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 960 | Komentáře |

Doplnění ke KP
Upoutávka Jenom pro upřesnění, v C jsme měli na hostování Matěje Písaříka z Durasu (vytradovaný za Klárku), dále pak Michala Malíka z ŠK Sokol Kyjev a Matěje Procházku ze ZŠ Zakřany, který přijel s družstvem Zastávky. To aby nám nepsali rozhořčení hosté, že je strkáme do cizích klubů. :D. Kdo by se nudil, v příloze je podrobná zpráva o výsledcích družstva C+mix.
Poslední pokus s funkční pdf přílohou :).
Přílohy: zpráva C
Kateřina Tajovská | 22/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 958 | Komentáře(4) |

KP 6-ti čl. družstev ml.žáků v Rajhradicích
Upoutávka V sobotu 21. dubna jsme se zúčastnili Krajského přeboru 6-ti člených družstev mladších žáků, které se konalo v Rajhradicích. Přijeli jsme s mírným zpožděním, neboť ČD opět byly věrné svému logu - Času Dost. Jelikož jsme měli jen 14dětí, doplnilo naše Céčko hráči Durasu. Při účasti 10-ti družstev hlavní rozhodčí zvolil systém každý s každým, což bylo rozumné a spravedlivé.
Naše Áčko v sestavě Rapcová Adéla (H), Křivánek Jakub, Vondruška Viktor, Němec David, Bauer Mirek a Němec Jakub vyhrávalo jeden zápas za druhým a pořád bojovalo o 2 postupová místa s Durasem a především Lokomotivou. O jejich postupu nakonec rozhodlo jejich vítězství nad Durasem.
Béčko ve složení Dudar Vláďa, Kříž Tomáš, Adamec Patrik, Vašek Gabriel, Matoulek Jakub a Hrdinová Katka střídalo lepší okamžiky s horsími, když třeba Durasu podlehlo těsně 2,5 : 3,5, ale se Zastávkou prohrálo 1 : 5.
Céčko v sestavě Prokop Martin, Tajovský Matěj, Košuličová Anička + 3 hráči durasu se statečně pralo se silnějšími soupeři a nakonec skončilo je těsně o skóre za Béčkem.
Pro úplnost doplním, že Košuličová Klárka byla půjčena Durasu, protože neměli dívku.

Všechna družstva obdržela věcné ceny a první 3 kromě medailí navíc i dort.
Přílohy: Áčko Béčko Céčko
Odkazy: Výsledky
Honza Číhal | 22/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 950 | Komentáře(2) |

KP družstev ml. žáků Rajhradice 2012
KP dr. ml.z. 21.4.2012 Přidány fotky z dnešního veleúspěšného krajského přeboru družstev mladších žáků v rapidu v Rajhradicích. Originály ve vyšším rozlišení opět na požádání na mailu katkatajovska@email.cz. Podrobnější zpráva bude dodána později, až budou dostupné celkové výsledky.
Odkazy: KP ml.zaci 2012
Kateřina Tajovská | 21/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 949 | Komentáře(2) |

Májový turnaj.
ceny Tradice padla! Májový či Mikulášský (alias salámový)turnaj se konal vždy v sobotu. Tentokrát se termín mění už potřetí a sobota na neděli. Vinu na bourání tradic má stále větší účast a stále více hráčů nechce přijít o salám. Protentokrát jsme vyhověli požadavku KruPy a jeho svěřenců. Propozice najdete v příloze.
Přílohy: propozice
Majer Jiří st. | 21/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 948 | Komentáře(2) |

Info.
Dnes proběhlo na Domečku místo pátečního tréninku výroční jednání aktivních hráčů. Jednání bylo neveřejné a zúčastnili se ho:

Majer J.st, Krupica P., Majer J. ml., Horák B., Křena B., Pešl J., Kolařík J., Vitula J., Vašek M., Číhal J., Adler L., Smíšek R. a paní Tajovská K.

Hodnotila se uplynulá sezóna, dále stav financí, práce s mládeží, zařazení hráčů na soupisky pro novou sezónu, webové stránky ŠK a jiné.

Dále byl dohodnut nový termín májového turnaje a to na neděli 20.5.2012!
Majer Jiří st. | 20/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 944 |        | Komentáře(2) |

Na hokej nebo do kavárny?
Hokej V kavárně byla účast o jednoho lepší než minule i přesto, že se hrál šestý zápas finále hokejové ligy. Mezi partiemi se ale všichni zajímali více o stav zápasu než o cizí partie, a tak příliš šachových perliček napsat nemohu.
Snad jen to, že Mistr několikrát hlásil, že mrtvola vyhrála (bohužel ne v hokeji), přičemž skončil s nulou.
Rozčarování přišlo po dohrání poslední partie: první dva v tabulce dávno fuč, pořadí napsané špatně (Jura Hrdina vyhrál na vzájemný zápas) a bank vykradený jako státní kasa, žádná třetí cena tam nezbyla.
Tak si pánové sáhněte do svědomí, jak jste to vlastně rozebrali, než na vás přijde exekutor...
Pořadí: 1.Hrdina, 2.Slezák, 3.Pešl, 4.Kropáč, 5.A.Krupica, 6.Kolařík, 7.Adler, 8.Buček.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 20/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 943 |        | Komentáře(5) |

Info.
Zítřejší pravidelný trénink od 17 hodin se výjimečně nekoná, kvůli uzavřené schůzi aktivních hráčů.
Majer Jiří st. | 19/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 942 |        | Komentáře |

Středa 18.4. na Domečku.
Dnešní trénink vedli Míša Vašek a Jirka Majer ml. Zprostředkovaně pouze uvádím výsledky turnaje a potěšující zprávu, že David Němec nejen vyhrál, ale hlavně, že přestal hrát zbrklé šachy. To bude znamenat v jeho výkonnosti posun o patro výše. Pozoruhodně jde postupně nahoru mezi elitu teprve sedmiletý Matěj Tajovský. Zde se projevuje práce klanu T. :-)

1.Němec David 10
2.Dudar Vladimír 8,5
3.Křivánek Jakub 8
4.Adamec Patrik 7
5.Tajovský Matěj 6,5
6.Kříž Tomáš 6
7.Lepka Dominik 6
8.Keprt Tomáš 5,5
9.Novák Jakub 3
10.Konečný Jonáš 2,5
11.Řechka Šimon 2
12.Kolář David 2
Majer Jiří st. | 18/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 941 |        | Komentáře(1) |

Žhavá aktualita!
Vyhlašuji konkurz na post trenéra pro dnešní trénink žáků od 16-18. Kvalifikovaní trenéři jsou buď ve stavu nemocenském, nebo pracovním. Zájemce ať mi dá do 14 hodin echo, jinak bude trénink odvolán.
Majer Jiří st. | 18/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 940 |        | Komentáře(3) |

úterý 17.4. na Domečku
Na začátku tréninku jsme probrali boj krále a dámi proti králi a pěšci na 7.řadě, zopakovali přilákání krále a ukázali si jeden diagram na odtažný šach. Poté proběhl tradiční turnaj, pozdě příchozí sehráli turnaj B

Výsledky turnaje A :
1.-2. Vladimír Dudar a David Němec 12,5 b
3. Martin Prokop 9,5 b
4.-5. Atila Kaiser a Vojta Hora 7,5 b
6.-7. Jakub Novák a Anička Košuličová 6 b
8.-9. Klára Košuličová a Radovan Hodaň 5,5 b
10. Julie Vašeková 5 b
11. Milan Starosta 4 b
12. David Kolář 3,5 b
13. Jakub Kříž 2 b
14. Eliška Klíčová 0 b

Výsledky turnaje B :
1. Mirek Bauer 4 b
2.-4. Tomáš Keprt, Matěj Tajovský, Šimon Řehka 3 b
5. Katka Tajovská 2 b
6. Šimon Tajovský 0 b

Připomínám, že tuto sobotu je v Rajhradicích turnaj 6-ti
členných družstev žáků nar. 2000 a mladších. Sraz všech nominovaných je v 7.30 na nádraží, návrat v 15.20.
Honza Číhal | 17/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 939 |        | Komentáře(3) |

Druhé úterý
Upoutávka Dubnového turnaje se zúčastnilo 13 dětí z našeho oddílu. V turnaji A startovalo 5 hráčů, zbytek hrál v turnaji B.
Velmi dobře se v turnaji A uvedl nováček a předchozí vítěz turnaje B Patrik Adamec, když po 3. kole měl 2,5 b a krásně porazil davida Dumka. Pak ale narazil na silné soupeře a dvakrát prohrál. Na první start v turnaji A je to perfektní výsledek.
V turnaji B se očekávalo vítězství hráče z našeho oddílu a zbývala otázka, kdo to bude. V prvním kole nečekaně prohrál Ondra Škrob a jeho naděje zhasly. Suveréně si počínal Tomáš Kříž, vyhrál všechny svoje partie a tím i celý turnaj B.
Tímto počinem si uhrál IV. VT a právo účasti v turnaji A.
Nezbývá než mu popřát stejně dobrý start, jako měl Patrik.

Další "druhé úterý" je ve státní svátek 8.května!!
Přílohy: naše dívky premiéra v A výběr cen
Odkazy: Turnaj_A Turnaj_B
Honza Číhal | 17/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 938 |        | Komentáře(1) |

Okresní přeborník může i třikrát prohrát
Tišnovská věž Účast na Tišnovské věži se díky nestandardnímu termínu a ohlášení pouhých pět dní předem zredukovala na dvacet hráčů a tím se soutěž o okresního přeborníka v rapidu proměnila v souboj Kuřim versus kvarteto Honza Gubáš, Dalibor Krejčí, Pepa Kolek a Petr Doležal (nic proti zbytku startovního pole, on například výkon Luboše Brejchy nebo Daniely Dumkové byl velmi dobrý, ale do boje o titul přece jen něco málo chybělo).
Ze začátku jsme si lebedili, podařilo se nám využít smířlivé povahy Honzy Gubáše a z prvních desek jej sesadit. Dalibor Krejčí obvykle trpěl nedostatkem času a tak ani on nebyl kandidátem na vítězství v turnaji. Petr Doležal sám přiznal, že měl v některých partiích štěstí, a to jej opustilo v posledních kolech.
Co ale s Pepou Kolkem? Partii s ním jsem neustál ani já, ani trenér kuřimské mládeže. Pepa měl sice víc proher než Kuřimáci, jenže ti se nedokázali navzájem porazit a ztráceli jeden půlbod za druhým. Za Kuřim Pepu porazil až v posledním kole Broněk a místo oslav jej tím přinutil bedlivě sledovat moji partii s Pavlem, jestli se hraje fair play (v tu chvíli jsme totiž věděli, že Pavlova výhra znamená jeho vítězství v turnaji).
Pavel získal pěšce do koncovky střelce proti jezdci, jenže realizace výhody rozhodně nebude patřit mezi výukové materiály pro kuřimskou mládež. Po pár Pavlových nepřesnostech vysbíral můj jezdec několik pěšců a najednou to byl Pavel, kdo žebral o remízu. Po jejím přijetí (v pozici tuším Ke3, Jg6, ph4 proti Kb4, Sg4, kde počítač tvrdí, že černý stihne návrat krále dřív, než bílý postaví dva mosty na g4 a g6) jsme stále doufali, že nějaké ty ceny posbíráme.
Někteří členové naší výpravy ale příliš úspěšní nebyli. Franta po vynikajícím začátku 3/3 zaznamenal dvě prohry v řadě (se mnou a s Pavlem) a to jej zlomilo. Mistr i Jirka Kropáč obehrávali zadní desky a často ztráceli půlbody nenahlášením spadlého praporku soupeře.
Při vyhlášení výsledků jsme se dozvěděli pár zajímavých až paradoxních skutečností: nad šest bodů se nedostal nikdo, Pavlovo pomocné hodnocení pokazili naši vlastní hráči (Jirka a Franta), Broněk přes výhru na první desce v posledním kole skončil mimo bednu (nikdo nechápe, jak mohl Honza Gubáš při hře odzadu dosáhnout na lepší pomocné hodnocení), a já jsem měl společně s Petrem Doležalem nejlepší Buchholz - což znamená, že kdybych ve výše uvedené pozici s Pavlem zkoušel jeho obranné schopnosti (měl jsem k tomu asi o minutu víc na hodinách), mohl jsem se stát krajským přeborníkem. Remíza v partii Pešl - Krupica byla zkrátka jediným výsledkem, který nepotrestal Pepu Kolka za prohru v posledním kole ztrátou prvního místa.
Pořadí: 1:Kolek, 2.Krupica, 3.Gubáš, 4.Horák, 5.Slezák (všichni 6/9), 6.Pešl, 7.Krejčí (oba 5,5/9), 8.Petr Doležal, 9.Brejcha (oba 5/9)... 14. Laštovička, 15.Buček (oba 4/9), 16.Kropáč (3,5/9).
Jan Pešl | 16/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 934 |        | Komentáře(4) |

Info.
Tak hledal jsem na Chess Results výsledky z Tišnova a ejhle, Honzovi se podařilo tam umístit výsledky z OP rapidu žáků v Kuřimi. Viz odkaz.
Odkazy: OP žáků Kuřim
Majer Jiří st. | 15/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 933 |        | Komentáře |

Info.
Dnes je na Domečku normální provoz:
Dohrávky do klubového přeboru + trénink či desítky a bod 4.
Majer Jiří st. | 13/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 932 |        | Komentáře |

Po kavárně mariáš, partie se opakují
Mariáš Po několika letech byla účast v kavárně tak slabá, že nám zbyla i hodinka na mariáš. Šachové partie se často odehrávaly podle hesla stejné chyby - stejné známky. Tak třeba s Kropáčem opět výhra na čas v prohrané pozici (ale na rozdíl od minule alespoň se snahou o protihru) a s Mistrem stejný průběh partie jako v Křtinách - zisk několika pěšců a prohra na slabého krále.
Do třetice se pak opakování již známých scénářů konalo v partii s Lubošem, který v naprosto stejném zahájení ve stejném pořadí tahů jako zhruba před měsícem ztratil figuru na vazby po d-sloupci.
Podobně jako minule byla poslední partie přímým soubojem o druhé místo, které uhájil Mistr před Alešem.
Stávkující propiska nakonec přece jen dovolila zapsat pořadí 1.Pešl, 2.Buček, 3.A.Krupica, 4.Slezák, 5.Kropáč, 6.Novotný, 7.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 13/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 931 |        | Komentáře(1) |

Středa 11.4. na Domečku.
Nejprve se řešily diagramy na taktiku z webové stránky ŠK Kuřim - partie - najdi řešení. Všem žákům byl doporučen tento způsob tréninku. Poté Pavel Krupica přehrál na nástěnné šachovnici velmi zdařilou partii Patrika Adamce z turnaje 2. úterý s nedávným vítězem OP žáků v Kuřimi Davidem Dumkem. Patrik ho instruktivně porazil v gambitovém stylu. Dále byl pochválen za vítězství v béčku Tomáš Kříž, který si tak uhrál 4. výkonnostní třídu.

Tradiční turnaj vyhrál Křivánek.
1.Křivánek Jakub 10
2.Dudar Vladimír 9
3.Keprt Tomáš 7,5
4.Lepka Dominik 7,5
5.Kříž Tomáš 7
6.Škrob Ondřej 5,5
7.-9.Adamec Patrik 4,5
Tajovský Matěj 4,5
Řehka Šimon 4,5
10.Konečný Jonáš 2,5
11.Novák Jakub 2,5
12.Jahoda Martin 1
Majer Jiří st. | 11/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 930 |        | Komentáře |

test vložení komentáře
asdfa
Jan Kolařík | 11/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 929 |        | Komentáře(9) |

Úterý 10.4. na Domečku.
Na očekávaný nával dětí jsem nachystal počítač za účelem sehrání turnaje švýcarem. Teprve po 14 hodině, když nával nepřicházel, mi docvaklo, že je dnes v Brně turnaj 2. úterý. Tak jsem zvědav, zda dnes bude medaile i v áčku.
Na Domečku jsme potrénovali, převážně koncovky a pak se hrál turnaj s tímto výsledkem:
1.-2.Hora Vojtěch 4,5
Tajovská Katka 4,5
3.Hodaň Radek 4
4.Řehka Šimon 4
5.Starosta Milan 3,5
6.-7.Kolář David 3
Tajovský Šimon 3
8.Kříž Jakub 1,5
Majer Jiří st. | 10/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 928 |        | Komentáře(1) |

D a E ve statistice.
Jak se nám vedlo v OP, ukazují i výsledky jednotlivců. Z průměru vybočili pouze Honza Slezák (+11) a hlavně Honza Pešl, který uhrál z první desky slušných +32 elobodů!
D
1 Kolařik Jan 1738 (-2)
2 Hrdina Jiři 1693 (-8)
3 Slezak Jan 1685 (+11)
4 Krupica Aleš 1576 (+2)
5 Buček Miroslav 1522 (-19)
6 Adler Lubomir 1467 (-3)
7 Mrkos Jaroslav 1400 (-3)
8 Novotny Dalibor 1367 (+5)
9 Sadlik Pavel 1000
10 Bauer Miroslav 1100
E
1 Pešl Jan 1773 (+32)
2 Laštovička František 1799 (-31)
3 Šmid Tomaš 1670 (+6)
4 Smišek Radovan 1441 (+10)
5 Liška Martin 1347 (-12)
6 Svoboda Filip 1293 (+6)
7 Křivanek Jakub 1100
8 Kalabis Lukaš 1100
9 Jahn Filip 1100
Majer Jiří st. | 10/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 927 |        | Komentáře |

Devátý křtinský šachový turnaj
Křtiny Na bílou sobotu se trenér mládeže přeměnil v řidiče přeplněného auta, ze svých svěřenců v něm měl pouze Filipa Svobodu, zato z dospělých jej doprovázeli kromě mne ještě Mistr a Franta. Na vlastní pěst se na turnaj vydal i Jirka Kropáč a doplnil kuřimskou účast na šest kusů.
V rapidu se těžko zachytávají klíčové okamžiky partií, zvlášť když sami hrajete – pokusím se tedy aspoň o přehled průběhu turnaje. Filip vyfasoval v prvních dvou kolech soupeře, se kterými to mohl sehrát v Kuřimi – zatímco Pavel věděl o jeho slabinách a využil jich, Jirka překvapivě umožnil Filipovi připsat cenný skalp a první bod.
Ve třetím kole jsem se dostal do problémů proti Martinovi Mocovi, ale strategie nebránit slabé pěšce a aktivizovat věže slavila úspěch – harmoniku na sedmé řadě doplnil jezdec do matu. Mistr rovněž hlásil, že utrpěl výhru (takto se u nás oznamuje nezasloužený bod). Naopak Jirku rozladila prohra na čas se třemi pěšci víc, soupeřovy hodiny spíš nešly než šly – ale to se má reklamovat na začátku, ne až po partii. Na hodiny doplatil i Franta, který i přes špatný výkon mohl aspoň půlit díky spadlému praporku soupeře – ale všiml si toho až ve chvíli, kdy stál v matu.
Čtvrté kolo bylo moje nejlepší – černými pozičně i strategicky za jedna a Zdeněk Kupčík odcházi s nulou. Polední pauza všechno změnila – nevychází mi strategie bílými na čtvrté desce s Vykydalem (výměnná španělka včetně dam – to obvykle nehrávám a vsadil jsem na nabídku remízy, nevím, zda to černý zkrátka ignoroval jako příliš drzé nebo přeslechl, každopádně partii brzo poté kazím). Tím mne dotahuje Franta (nalosovali mu Mistra, výsledek byl dle papírových předpokladů) a utíká mi Pavel, kterému se podařilo remizovat a dostat se na 3,5/5. Filip připisuje cennou remízu se soupeřkou se solidním ratingem – měl sice pěšce víc, ale správně vyhodnotil riziko špatného času.
Šesté kolo bylo celkem tragické pro všechny kromě Mistra a korunoval to komtumák pro Jirku po výsledku 0/5 (v pátém kole potkal moji soupeřku z prvního kola, kterou jsem snadno dostal na odtažný šach a zisk dámy – zjevně se v průběhu turnaje zlepšovala). To znamenalo neplánovaný odjezd a redukci kuřimské výpravy na pět hráčů.
Sedmé kolo přineslo poslední souboj v rámci klubu – vyfasoval jsem Mistra a i přes dva pěšce víc jsem to nezvládl kvůli slabému králi. V osmém jsme si se soupeřem vyměnili taktické navštívenky, abychom skončili v různých střelcích plichtou. To Pavlovi se v této fázi turnaje dařilo mimořádně – při dohrávce osmého kola dokonce myslel na třetí místo v turnaji, kterého by mohl dosáhnout v případě výhry na závěr, vepředu se totiž hodně půlilo.
Prohra v posledním kole ale Pavla odsoudila až na osmnácté místo. Mistr potvrdil, že jeho výhra se mnou nebyla náhodná, a dalšího protivníka nasazeného poblíž mne přehrál jak na pozici, tak na čas. Zato já jsem se na dotažení se na padesát procent řádně nadřel a mat jsem dával v době, kdy poloha praporku závisela na gravitaci Měsíce.
Výsledky: Krupica 5.5, Laštovička a Buček 5, Pešl 4.5, Svoboda 3.5, Kropáč 1.
Odkazy: Výsledky
Jan Pešl | 10/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 926 |        | Komentáře |

Závěrečná zpráva z okresu
Přišla i závěrečná zpráva z okresu. Zatímco já připíšu, Franta krupovatí. Radkovi Smíškovi se zalepí ztráta z KP2B (kde na zprávu stále čekáme), zrovna tak jako Honzovi Slezákovi z KP2A. U Jury Hrdiny je to naopak (v okrese něco málo ztratil, ale zisky z KP2B by měly převážit. V Déčku odepíše Mistr a v týmu E Martin Liška. Ostatní plusy a mínusy jsou nevýznamné.
Přílohy: ZZ OP 2011-12
Jan Pešl | 10/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 925 |        | Komentáře |

Info.
Dnes je na Domečku od 17 hodin normální trénink + domluvené dohrávky do klubového přeboru.
Majer Jiří st. | 06/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 924 |        | Komentáře |

Béčko ve statistice.
Mirek Hurta vydal závěrečnou zprávu KP2A, kde dohledáte jak byli v rámci družstev úspěšní i jednotliví hráči. Viz příloha. Naši, co do zisku či ztráty ELA, si vedli následovně:
1 Košata Jan 2201 -46
2 Majer Jiři 2045 2
3 Hyrš Martin 1973 11
4 Křena Bohuslav 1968 9
5 Krupica Pavel 1932 -4
6 Rubeš Pavel 1912 -16
7 Kudla Vladimir 1902 6
8 Kudlaček Jaroslav 1895 -4
9 Horak Bronislav 1835 18
10 Laštovička František 1799 15
11 Slezak Jan 1685 -10
12 Šmid Tomaš 1670 -2
13 Buček Miroslav 1522 -3
14 Adler Lubomir 1467 -3
Přílohy: Závěrečná zp.
Majer Jiří st. | 06/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 923 |        | Komentáře |

Pořadí velikonoční kavárny
Nějak jsem zapomněl k předchozí zprávě dodat pořadí, neboť mne u psaní zprávy vyrušili kolegové a odveleli na čtvrt hodiny pryč - to se pak těžko navazuje původní myšlenka.
Takže: 1.Pešl, 2.Kropáč, 3.Kolařík, 4.Buček, 5.Slezák, 6.Hrdina, 7.Adler, 8.Mrkos.
Jan Pešl | 06/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 922 |        | Komentáře |

Zelený nápoj přináší štěstí
Zelené pivo Honza Vitula nikde, Pavel Krupica také ne (ten tím prošvihl jedinečnou příležitost domluvit sobotní výlet do Křtin osobně, teď se mu to bude organizovat už špatně) a tak bylo jasné, že s náskokem povedu spotřebu zeleného nápoje.
Že tomu tak bude i v turnaji (vítězství s dvoubodovým náskokem), to už tak jasné nebylo a hlavně to nebylo šachovým uměním. Zasloužená byla tak asi polovina výher, zbytek byl sporný, obvykle ztráta materiálu, bububu na krále a pak buď hrubka soupeře, nebo pád jeho praporku.
Korunu tomu nasadila poslední partie s Jirkou Kropáčem. Jirka mohl v případě celého bodu vyhrát turnaj a dlouho to na to vypadalo - v situaci s věží míň, bez protihry a s rovným časem (cca dvě minuty každý) jsem si vzpomněl na Sládkovo "prostě jsem se rozhodl ho shodit".
Jirkovi zůstalo aspoň druhé místo - v úplně poslední partii večera mu ho mohl sebrat Mistr, ale s Honzou Kolaříkem prohrál a skončil mimo bednu.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 06/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 921 |        | Komentáře |

Středa 4.4. na Domečku.
Nejprve jsme si osvěžili motiv odlákání figury a poté se hrál turnaj. Poprvé se zapojili Katka Tajovská a čtyřletý Šimon Tajovský, který zvládal nejen tahy figurkami, ale viděl i hrozby a jak je odvrátit. Čtyři roky je ideální doba, kdy může dítě začít hrát šachy.
Výsledky turnaje:
1.Dudar Vladimír 8,5
2.Kříž Tomáš 6
3.Adamec Patrik 5,5
4.Tajovský Matěj 5
5.-6.Křivánek Jakub 4,5
Škrob Ondřej 4,5
7.-8.Tajovaká Katka 3,5
Tajovský Šimon 3,5
9.Řehka Šimon 2
10.Konečný Jonáš 1,5
Majer Jiří st. | 04/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 920 |        | Komentáře |

TV KOTVA - záznam z Okresního přeboru mládeže v Kuřimi
TV KOtva, záznam z okresního přeboru mládeže v Kuřimi
Jan Kolařík | 03/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 919 |        | Komentáře |

Úterý na Domečku, aneb vyhrál Dudar a Matěj jako Kometa.
Nejprve jsme řešili diagramy na taktiku, kde vesměs dominoval jako hlavní motiv odlákání. Nejvíce viděl Vláďa Dudar. Poté 15 dětí sehrálo turnaj a dva pozdní příchozí zápas.

Turnaj vyhrál Vláďa Dudar, před Jakubem Němcem. Ten sice vítěze porazil, ale prohrál s Keprtem a Kaiserem. O třetí místo se podělila čtveřice hráčů.

V zápase Jakub Matoulek versus Matěj Tajovský, vedl Jakub už 2:0, ale stejně jako Plzeň proti Kometě nakonec prohrál 2:3. :-)

Tabulka turnaje:
1.Dudar Vladimír 12,5
2.Němec Jakub 11,5
3.-6.Prokop Martin 8,5
Kaiser Atilla Jozef 8,5
Bauer Miroslav 8,5
Hora Vojtěch 8,5
7.-9.Košuličová Anička 8
Košuličová Klárka 8
Keprt Tomáš 8
10.Řehka Šimon 6,5
11.Hodaň Radek 5
12.Kolář David 4,5
13.Novák Jakub 3,5
14.Starosta Milan 3
15.Klíčová Eliška 0,5
Majer Jiří st. | 03/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 918 |        | Komentáře |

Pohár ve Vyškově ještě jednou z pera Jana Kalendovského.
V příloze najdete skvělou reportáž z Poháru JmŠS.
Přílohy: Report J. Kal.
Majer Jiří st. | 03/Apr/2012 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 915 |        | Komentáře |

Kuřim 2. na poháru JmŠS ve Vyškově.
Po tuším dvouleté pauze, byl znovu uspořádán turnaj pětičlenných družstev v rapid šachu. Postavili jsme poměrně kvalitní družstvo v čele s našim FM a jedním náhradníkem. Naší jedničce se nedařilo, tak jsme nakonec byli rádi i za 2. místo a cenu 1000 kč. Tu jsme hned projedli a propili v restauraci u Mertů. Kvalifikovali jsme se z druhého místa i na republiku a pokud to nebude moc daleko, tak plánujeme i se zúčastnit.
Podrobné výsledky najdete na odkazu.
Odkazy: Pohár
Majer Jiří st. | 02/Apr/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 913

Áčko vítězem KP1!
Remízou 4:4 se Znojmem jsme ukončili svoje úspěšné tažení nejvyšší krajskou soutěží. O našem postupu do ligy se rozhodlo už v minulém kole. V závěrečném kole šlo už jen o to, udržet si prestižní první místo v tabulce. To se nám po velkém boji nakonec i podařilo. Poprvé jsme nastoupili bez jednoho hráče první pětky (Dalibora) a když hosté přijeli v nesilnějším složení, tipoval jsem vyrovnaný souboj, což se i stalo. Nejprve velmistrovská remis na první šachovnici, poté šli hosté do vedení zásluhou nejtalentovanějšího hráče znojemských (Mikulů). Pak remízoval na 7. Kudla s bývalým kuřimákem Pepíkem Petlákem a Broňa na 8. se ubránil prudkému útoku na krále. Následovala naše výhra na 3. šachovnici zásluhou Jana Košaty, který svému věhlasnému soupeři dal dokonce mat! Srovnáno. Ivan Markovič se sice snažil o výhru v koncovce V+J-V, leč marně. Na páté šachovnici prohráváme a hosté jdou do vedení 3:4, ale v té době jsem už jen realizoval vyhranou koncovku, takže zápas skončil spravedlivým výsledkem 4:4. Je jasné, že postup jsme následně oslavili a zavzpomínali i na minulý postup do ligy před čtyřmi roky.
Když to shrnu, byla to dobrá sezóna, mančaft měl vnitřní sílu, porazili jsme hlavní konkurenty Lipovec i Morendu, takže naše první místo je naprosto zasloužené.
Přílohy: Tabulka KP1
Majer Jiří st. | 01/Apr/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 912

Memoriál Jana Krejčího-po reklamaci Dudar nakonec na 3.místě!!!
Upoutávka V sobotu 31.března se uskutečnil v Rajhradě už 26.ročník memoriálu Jana Krejčího, kterého se zúčastnilo i 17.dětí z Kuřimi.
V turnaji C(mladší žáci-49.dětí) se nejvíce dařilo Vladimíru Dudarovi, který byl vyhlášen původně na 4.místě, ale po příchodu domů, jsem zjistil nesrovnalos s vyhlášením a výsledky na chess-results!!! Poslal jsem reklamaci výsledků a odpověď od ředitele turnaje p.Hurty přikládám na konci tohoto článku. Vládík tedy končí na krásném 3.místě a diplomu s medailí se dočká dodatečně. Velice dobře si vedl i David Němec 6.místo(5.bodů). Jako třetí nejlepší dívka se umístila Klárka Košuličová(3,5b).
Postup na MČR tak nadále pevně drží Vláďa, ale velice ho dotahuje zejména David Němec. V kategorii D10 posílila v boji o postup na MČR své šance Klárka Košuličová, ale i Anička se jistě nevzdá a na turnaji ve Vyškově zabojují. Šance sester je ovšem jen minimální. Naopak o svoji šanci na možnost postupu definitivně přišel Jakub Křivánek. Celkové výsledky najdete v odkaze.
V turnaji B(starší žáci-65.žáků) si velice dobře vedl Martin Liška, který ve velice silné konkurenci obsadil celkové 10.místo(5.bodů). Výsledky opět vloženy do odkazu.
Jelikož pracujeme s mládeží intenzivně teprve 3.roky tak v turnaji A, zatím žádné hráče nemáme, protože do dorosteneckého věku ještě nikdo nedorostl.
Přiložení korespondence mezi mnou a p.Hurtou:

Subject: Reklamace výsledků

Ahoj Mirku.
Jak je možné že v turnaji C byl vyhlášen na 3.místě Matyáš Zavadil,když
podle chess-results je na 3.místě náš Dudar????

Pavel

Ahoj,

dvě hodiny jsem pátral po této záhadě a už vím. Po vyhlášení výsledků C
kategorie došlo dodatečně na základě reklamace k opravě výsledku jedné
partie z remízy na výhru. A tato oprava změnila u Zavadila o půl bodu jeho
Buchholz, a došlo tak k prohození pořadí.

Je otázka, zda po vyhlášení se dají ještě dodatečně opravovat výsledky, ale
Honza Gorčák se tak rozhodl a já bych ho v tomto podpořil - přece jen turnaj
se započítává do KP a chybný výsledek by ovlivnil pořadí hráčů, jak se
ostatně právě ukázalo.

Dudar je tak skutečně třetí - s cenou snad poškozen nebyl, bylo jich tam
dost a mohl si vybrat a diplom a medaili za třetí místo dodatečně dostane na
KP družstev ml.žáků v Rajhradicích.

Člověk by někdy neřekl, co taková oprava výsledku partie někde v druhé
polovině startovního pole udělá s pořadím medailistů...

Zdraví Tě

Mirek
Odkazy: turnaj B turnaj C clanek na JMSS
Pavel Krupica | 01/Apr/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 911

Memoriál Jana Krejčího-5.díl KP žáků v rapid šachu
Upoutávka V sobotu 31.3. se odehraje už 5.díl seriálu KP žáků v rapid šachu.
Největší šance na případný postup drží v kat.H10 Vladimír Dudar,který prozatím drží postupové 4.místo. O svoji šanci v této kategorii bojuje i David Němec.V kat.D10 svoje šance na postup se jistě pokusí podpořit Anna Košuličová.
V kat.H12 se bojuje o postup Jakub Křivánek.
Všem dětem držíme palce a věřím, že na turnaji uspějí.
V přiloženém odkazu najdete tabulku s průběžným pořadím.
Přílohy: Příloha_1
Odkazy: clanek JMss
Pavel Krupica | 30/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 909

Kdybys šel kouřit, už jsme mohli hrát
Rauchpauza Můžou rauchpauzy turnaj i urychlit? Matematicky je to samozřejmě nesmysl, ale může se stát (jako v případě poslední březnové kavárny), že místo kuřáka pak pauzírují jiní, neboť čekají na soupeře.
Závěrečné partie byly doprovázeny dokonce fanděním (tedy hlavně řečmi typu "fandím Ti, abys nevyhrál"). Na bednu bylo totiž několik kandidátů a ani hráči, kteří už měli dohráno, do poslední chvíle netušili, zda se tam vejdou.
To Jirka Kropáč už měl náskok a jiné starosti - partii s Mistrem o dvě kačky, kde tahali totálně remízovou pozici tak dlouho, až jim oběma spadla fangle.
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Vitula, 3.Vašek, 4.Kolařík, 5.Pešl, 6.Buček, 7.Slezák, 8.Novotný, 9.Adler, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 30/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 908

MČR přebor škol 1-5.třída
Moji snahu o aktuální zprávy přímo z místa konání, jsem vzdal inhned na začátku, když se nikomu nedařilo připojení na internet a po třetím kole nejen já, ale i většina vedoucích odnesla notebooky znechuceně zpět do aut.
Oproti předchozím mistrovsví ani místo konání nebylo letos optimální. Daleká téměř 250km cesta, horší ubytování(dřevěné chatky kde byla k ránu zima) zavřené občerstvení a žádná místnost pro analýzu. Jediné co lze pochválit byla strava. Provizorní místnost pro analýzu nakonec udělal IM Petr Pisk ze svého VIP pokoje(pokud to tak lze vůbec nazvat, ráno tam byla taky zima).
V turnaji se ZŠ Tyršova neustále pohybovala v první desítce, ale celkem zbytečné prohry v 7 a 8.kole znamenají celkové 13.místo, které lze považovat docela za úspěch. Pochvalu za celkový přístup a bojovnost zaslouží Viktor Vondruška, Jakub a David Němcovi. Nepochopitelně jejich snažení zcela bojkotoval Jakub Křivánek(prohry na čas v 1,4,5 a 8.kole při přídavku 5.vteřin za každý tah a někdy i v pozicích s materiálem navíc lze jen stěží pochopit). Nepomohla domluva moje, Petra a ani jeho spoluhráčů. Těžko říc, proč Jakub odehrál turnaj tak jak odehrál, když klidně mohl získat o dva body více, které by při pohledu na konečné pořadí posunuly Tyršovu až na 5.místo.Vypadá to, že Jakub roste ve velkou konkurenci pro Michaela Vašeka.
V sestavě ZŠ Jungmannova se představila dvojice zkušených Mirek Bauer a Dominik Lepka a oba zaslouží velkou pochvalu za příkladnou bojovnost, když zejména Dominik ukazuje veliké zlepšení. Ve družstvu je doplnila trijice nováčků(Tomáš Kříž,Patrik Adamec a Ondra Škrob). Skvěle si vedl zejména Tomáš Kříž, který ukazuje, že bude velkou oporou pro Jungmannovu v následujícím roce.
Věřím, že se na MČR probojujeme i v příštím roce, ale bude to těžké, protože po odchodu několika páťáků obě družstva nastoupí ve zcela novém složení. Pevně doufám, že se mistrovství vrátí zpět do Malenovic.
Odkazy: vysledky
Pavel Krupica | 28/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 907

Středa 28.3. na Domečku.
Na dnešní trénink došel překvapivě i účastník republikového přeboru základních škol Ondra Škrob. Dopoledne ještě hrál v jižních Čechách za Jungmannku a ještě stihnul i odpolední trénink. I když vypadal unaveně, držel se hesla:

Šachu není nikdy dost, i když je ho moc! :-)

V počtu šest jsme dobře potrénovali, dostali domácí úkol a sehráli turnaj o ceny.

1.-2.Dudar Vladimír 4,5
Tajovský Matěj 4,5
3.Škrob Ondřej 3
4.Konečný Jonáš 1,5
5.Řehka Šimon 1
6.Novák Jakub 0,5
Majer Jiří st. | 28/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 906

Úterý 27.3. na Domečku.
Přesto, že na republikové finále základních škol odjelo 9 dětí, došlo na Domeček 19 dalších mladých šachistů. Probíral se taktický motiv - odlákání. Nebo chcete-li přilákání či zavlečení figury.
Poté hráli pokročilí A-turnaj a začínající béčko.

A-turnaj:
1.Jahn Filip 7,5
2.Liška Martin 6
3.Dudar Vladimír 5,5
4.-6.Košuličová Anička 3,5
Zajíček Jiří 3,5
Tajovský Matěj 3,5
7.Keprt Tomáš 3
8.Prokop Martin 2,5
9.Vaňous 1

B-turnaj:
1.Hora Vojtěch 7
2.-4.Starosta Milan 4
Novák Jakub 4
Řehka Šimon 4
5.Kolář David 3,5
6.Hodaň Radek 2,5
7.Kříž Jakub 2
8.Kaiser Atilla Jozef 1,5
9.Klíčová Eliška 1
10.Burgetová Petra 0,5
Majer Jiří st. | 27/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 905

MČR přebor škol 1-5.třída-opět s IM Petrem Piskem!!!
Upoutávka 27.3-28.3. se uskuteční MČR přeboru škol 1-5.třída, kam se probojovala ZŠ Tyršova Kuřim a ZŠ Jungmannova Kuřim.
Mistrovství se zúčastní 28.nejlepších družstev(Vždy první dva z krajského kola).Tyršova(nasazena jako 19) obhajuje loňské 9.místo ve stejné sestavě:1.Jakub Křivánek, 2.Viktor Vondruška, 3.David Němec a 4.Jakub Němec. Jungmannova(nasazena 23), Bude spoléhat na loňské zkušenosti Mirka Bauera a Dominika Lepku, které dále doplňují nováčci v týmu Patrik Adamec, Tomáš Kříž a Ondra Škrob.
Pravidelné výsledky můžete sledovat po každém kole od úterý cca 14.30h a to asi po každé hodině. Odkaz na výsledky přiložen.Pokusíme se posílat i komentář po každém kole. Držte nám palce!!!
Odkazy: vysledky
Pavel Krupica | 26/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 904

Mezivýsledek nadějný, závěr jsme nezvládli
Hrdina dosáhne 1700 Jste bojovně naladěni? Tento dotaz Zdeňka Vojáčka rázně zodpověděl Michal Snášel volbou gambitového zahájení a okamžitým útokem. Pak už stačila drobná nepřesnost černého a za druhého pěšce byla figura doma, navíc útok nevypadal, že by měl jen tak skončit.
Nekompromisní se zdál i Leoš Fojt, jenže ten má na Kuřimáky smůlu. Asi si pamatoval, že hra na jistotu před rokem vedla k jedné ze životních partií Aleše Krupici - a tak proti Jurovi Hrdinovi zkusil raději oběť figury za pěšce, jenže nekorektní. Jura se za cenu druhého pěšce nejen vymotal, ale přešel i do protiakce a jestli dobře počítám, měly by mu zisky z kraje víc než kompenzovat drobné ztráty v okrese a měl by se dostat přes 1700 bodů.
Vedeme, jenže Boček ztrácí kvalitu a Vašek je pod tlakem na dámském křídle, na ostatních deskách se toho moc neděje. Předběžně tedy počítáme se Snášelovou výhrou a dvěma prohrami - jenže se začaly dít věci. Všechny uvedené partie skončily jinak.
Tadeáš totiž najednou končí partii remízou, aniž bychom stihli pochopit, co se přihodilo - patrně mu aktivní dáma zajistila buďto věčný šach nebo jinak vynucené opakování tahů. Radek Zeman si nepohlídal dvojí úder po sloupci a příliš se soustředil na sbírání pěšců, v důsledku čehož získává Michael figuru (a díky frustraci soupeře o pár tahů později ještě kvalitu). Naopak Michal není v útoku důsledný a snaží se při materiální výhodě vynutit výměnu dam (a to je situace, která jeho stylu hry nesedí). Záhy chybuje, ztrácí kvalitu a jeho zbylá věž je dost mimo hru - najednou je to on, kdo tahá za kratší konec.
Stav je nadějný 2,5:0,5 pro Kuřim, ale Smíšek nevydržel hrát rovnou pozici se silnějším soupeřem (rozhodující moment jsem nezachytil) a tím začíná obrat v zápase. Snášel nemá šanci udržet marnou koncovku, stav se srovnává a ani žádný ze tří Honzů nestojí dobře - Vitula ztrácí na taktiku pěšce, Číhal i bez taktiky rovnou dva, které si oslabil planým pokusem o útok, já jsem rovněž přecenil pozici svých figur před bílým králem - materiál sice zatím držím, ale po výměnách je z toho věžovka se spoustou slabin, ve které navíc nelze věže vyměnit.
Honza Vitula nakonec musí vzdát již ve střední hře, Číhal dospěl do věžovky a mohli jsme spolu soutěžit, která je více prohraná. Musel jsem totiž rovněž dát pěšce za aktivizaci věže, přechodně i druhého, kterého jsem sice dobral zpět, ale do mé pozice pronikli dva bílí pěšci na šestou řadu. I v KP2 tedy přišla řada na čarování podobné tomu okresnímu na Lokomotivě, pouze v jiné fázi partie. Podařilo se (ovšem na rozdíl od okresu pouze za půl bodu, už nebylo čím vyhrávat). Honza Číhal měl podstatně zkušenějšího soupeře a na toho žádná kouzla neplatila. Obě poslední partie si vyžádaly přes pět hodin a domácí nakonec vyhráli 5:3 - oplatili nám stejný výsledek z loňska.
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 26/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 903

Fotky z pátečního OP rapidu žáků Brnov-venkov
OP_zaku_2012 Tak jsem konečně zpracovala a umístila na web fotky z pátečního žákovského turnaje v rapidu. Pokud bude někdo chtít originální fotky ve vyšším rozlišení, ať mi napíše na mail katkatajovska@email.cz, pošlu mu odkaz na úschovnu, kde se dají stáhnout.
Tak a teď slíbený odkaz:
Odkazy: OP Brno-venkov
Kateřina Tajovská | 25/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 902

Béčko prohrálo v Rudici 5,5:2,5.
V posledním kole KP2A už našemu béčku o nic nešlo a tak jsme dali příležitost si zahrát vyšší soutěž "mladým náhradníkům". Utkání začalo brzkou remízou na 4. šachovnici mezi Pavlem Rubešem a domácím kapitánem Drahošem Nejezchlebem. Oba jsou hráči ražení "jistota především" a tak se remíza dala očekávat. Poté prohrál na 7. šachovnici jeden z "mladíků" Mistr Buček. Výhrou a jak se později ukázalo - jedinou, srovnal Pavel Krupica. Poté prohráli i další dva "mladíci" Adler a Šmíd a o utkání bylo už prakticky rozhodnuto. Zejména, když Franta Laštovička, kterému soupeř v 5. tahu věnoval čistou figuru, dokázal partii pouze remízovat. Martin Hyrš pak remízoval na 2. šachovnici s pevným Danešem Poláchem a jako poslední končila partie na 1. šachovnici, kde Honza Košata podlehl domácímu Radovi. Vše sledoval a partie následně i komentoval nehrající kapitán "pan chytrý" MJS
Majer Jiří st. | 25/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 901

David Dumek vítězem OP žáků Brno-venkov.
OP_zaku_2012 Do kuřimského Domu Kultůry se sešlo 78 dětí na okresní přebor žáků jednotlivců v rapid šachu. Po předloňském přeboru, kdy DDM obrazně praskal ve švech, jsme letos zažádali Město Kuřim o dotaci a uspořádali akci v prostorném sále DK. Účastníky uvítal místostarosta pan Jiří Koláček a nejlepší šachistka ČR velmistryně Eva Kulovaná. Poté už na pódiu s mikrofonem kraloval hlavní pořadatel turnaje Pavel Krupica. Hrálo se švýcarem na 9 kol a soutěžilo se i v různých kategoriích, včetně o místního krále a královničku kuřimských základních škol. Po vyhlášení kategorií odměněných pohárem pro vítěze diplomy a medailemi pro první tři v každé kategorii, obdržel každý účastník i věcnou cenu dle umístění.

Celkové pořadí a výsledky v jednotlivých kategoriích najdete v přílohách.

Závěrem se sluší poděkovat představitelům města za finanční podporu akce a dále sponzoru věcných cen firmě Likov. V neposlední řadě pořadatelskému týmu ve složení Krupica, Vitula, Horák, Číhal, Adler, Sládek, Majer st. a paní Tajovská.

Akce se velmi vydařila a odměnou pořadatelům byla radost dětí z výher a dobrých umístění.
Přílohy: Celkové pořadí Kategorie
Majer Jiří st. | 25/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 900

Jubilant vítězí
Šedesátiny Turnaj začal vášnivými diskusemi o tom, jak se správně dělí stokorunový bank a čí je které pivo. Všichni ale sůj půllitr nakonec našli a Mistr dostal odepřenou pětikorunu z minula i se stoprocentním úrokem. To bylo ale jeho jedinou radostí - neměl brýle, celý turnaj si stěžoval, že na šachovnici nic nevidí a podle toho také dopadl.
V polovině turnaje nás čekalo překvapení - Honza Slezák přiznal šedesátiny a začalo se slavit. Vítězství v turnaji mu ale nikdo nedaroval zadarmo - Franta Režný s ním dokonce uhrál svůj jediný bod. První polovina výsledkové listiny se nakonec vměstnala do rozmezí jednoho bodu.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Vitula, 3.Kropáč, 4.Kolařík, 5.Pešl, 6.Novotný, 7.Adler, 8.Hrdina, 9.Buček, 10.Režný.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 23/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 899

Okresní přebor žáků
Upoutávka V pátek 23.3.2012 proběhne okresní přebor Brna-venkova žáků v rapid šachu. Turnaj se koná v Kuřimi na kulturním domu od 9.hodin.
Předběžná startovní listina hlásí 89.dětí a z toho je více než 60.dětí z Kuřimi!!! Nedaří se nám prozatím umístit startovní listinu na chess-results. Doufám, že i tento nedostatek se brzy podaří odstranit a výsledky se nám podaří zveřejnit on-line po každém odehraném kole.
Pavel Krupica | 22/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 898

Info.
Původně jsem naplánoval májový turnaj na 12.5. Protože ale koliduje s KP rapidem žáků, kde mají naši žáci ještě možnost bojovat o postup na republiku, posunuji termín konání na sobotu 26.5.2012. Propozice zveřejním a pozvánky zašlu, až tak měsíc před turnajem.
Majer Jiří st. | 22/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 897

Středa 21.3. na Domečku.
Trénink začal rozborem vzorové partie, kde se nejvíce chytali Láďa Dudar a Dominik Lepka. Poté sehrálo 12 účastníku turnaj. Byla to poslední příprava na páteční okresní přebor. Turnaj vyhrál přesvědčivě Láďa Dudar.

1.Dudar Vladimír 10
2.Kříž Tomáš 9
3.Lepka Dominik 8
4.Adamec Patrik 7
5.Křivánek Jakub 7
6.Keprt Tomáš 6
7.Tajovský Matěj 5
8.Škrob Ondřej 3,5
9.Konečný Jonáš 3
10.Řehka Šimon 3
11.Hodaň Radek 2,5
12.Novák Jakub 2
Majer Jiří st. | 21/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 896

Kuřim D - Střelice C - 2,5:4,5
Opožděně přidávám jen pár slov k nedělnímu zápasu se Střelicemi.
Ač soupeř přijel oslaben o jednoho hráče a z výkopu jsme vedli 1:0, dokázali nás převálcovat.
Krom Giganta který vyhrál kontumačně již nikdo nedokázal přidat celý bod.
Průběh měl rychlý spád již od samotného začátku. Než jsem se stihl vzpamatovat ze zahájení, Jara Mrkos hlásí prohru a Honza Kolařík remízu. Po obhlédnutí ostatních partíí se mi zdají pozice vcelku vyrovnané. Nicméně cca v 10:30 se rodí další remiz Slezáka, a já už stojím nasračky kvůli nepochopitelně špatně stojícím figurám ve střední hře. Po ztrátě nejprve jednoho pěšce, potom druhého a nakonec oběti kvality zjišťuji, že jsem se asi špatně vyspal a na obrat nemám. Rázem prohráváme.

Naše naděje tedy ležely v rukou mistra a Luboše. Luboš hlásí, že má pěšce míň, a jak jsem pak i viděl, černý měl potenciálního volného pěšce na d4. Mistr hrál s Urbancem poměrně vyrovnanou partii - a cca v půl jedné odešli oba dva smírně s remízou. Ve stejné době zhruba končí i kapitán bojující do samého konce, leč poražen.

Zkrátka - Střelice k nám přijely oslabeny a vyloupili nám celou hospodu.
Aleš Krupica | 21/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 895

Úterý 20.3. na Domečku.
Nejprve jsme rozebrali vzorovou partii na nástěnné šachovnici. Zde jednoznačně v rozboru, ocenění a navrhování možných tahů měli prim bratři Jakub a David Němcovi. Poté jsme žáky rozdělili do dvou turnajů.
A-turnaj vyhrál Jakub Němec.
1.Němec Jakub 6
2.-3.Němec David 5,5
Bauer Miroslav 5,5
4.Prokop Martin 4,5
5.Lepka Dominik 4
6.Hora Vojtěch 3,5
7.Tajovský Matěj 3
8.Keprt Tomáš 2,5
9.Kaiser Atilla Jozef 2

B-turnaj vyhrála Anička Košuličová.
1.Košuličová Anna 7
2.Řehka Šimon 5,5
3.Kolář David 4
4.-5.Starosta Milan 3,5
Vašeková Jůlie 3,5
6.Hodaň Radek 2,5
7.Košuličová Klára 2
8.Kříž Jakub 0
Majer Jiří st. | 20/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 892

V Ivančicích pouze bod a půl
Jediný vítěz Plánovaná účast Lukáše Kalábise se nekonala a ačkoliv nám trenér mládeže napsal do soupisky spoustu svých svěřenců, náhradníci ve skutečnosti nejsou a tak jsme prohrávali 0:1 z výkopu.
Zajímavé pozice (viz fotogalerie) dosáhl Filip Jahn - Podolský se rozhodl sebrat pěšce za každou cenu a skončil se všemi figurami kromě dámy v základním postavení, kdežto Filip už měl rošádu a ve hře tři figury a dámu. Tam muselo něco být, to by chtělo zanalyzovat.
V té době Franta Laštovička ještě vůbec nehrál, přičemž ani nepotrestal půlhodinové Patočkovo zpoždění spuštěním hodin. Tvrdil, že nechce vyhrát na čas a že je to tak spravedlivé, protože domácí nám hodiny také nepustili, ačkoliv jsme se objevili v hrací místnosti nějaké tři čtyři minuty po deváté. Po zahájení partie byl ovšem velmi rychle mrtvý jak na materiál, tak na pozici. Na vině je jako obvykle jeho zbrklá hra.
Třetí bod domácích zaznamenal Ivo Sedlář proti Jakubovi Křivánkovi. Jakub sice rozehrál partii solidně, ale pak neviděl kombinaci, po které měl jen dvě věže za dámu a figuru. Bílá dáma navíc stála dobře a záhy dvojím úderem sebrala zdarma další figuru.
Podobně divoký materiální poměr nastal i na první šachovnici. Milan Kábela mi naprosto tichým, a přitom korektním tahem nechal stát kvalitu. Ovoce sklidil záhy v podobě pěšce, pokračujícího tlaku a mého špatného času. Ten přispěl k přehlédnutí kombinace, kde bílý obětoval druhou kvalitu, ale získal druhého pěšce a hlavně figuru, kterou nešlo dobrat kvůli vidličce. Měl tedy proti mým dvěma pasivním věžím tři aktivní figury a dva pěšce.
Nejlépe z nás stál senior Šmíd a sehrál to způsobem typickým pro hráče s mnohaletou zkušeností - žádné divoké obraty, přebral postupně černými iniciativu, pak získal pěšce a v koncovce měl aktivnější figury, které hrozily i bílému králi. Ztráta figury bílého by se dala považovat za logický důsledek, zazmanenáváme první bod.
Radek Smíšek v zahájení uhájil slabý bod d4 a pustil se do tlaku, ze kterého ale nic nebylo a navíc se objevili různí střelci. Remíza byla asi oboustranně zasloužená. Stav byl 1,5:3,5, ale šance na zápasovou remízu byly opravdu jen matematické - Filip z toho náskoku ve vývinu nic nevyčaroval a skončil v prohrané věžovce, a tak šlo již jen o to, kdo z nás prohraje dřív. Nakonec asi o pět minut dřív dohrál Filip, ale ne díky mým obranným schopnostem, spíše díky tomu, že domácí lídr nikam nespěchal a pozici si vychutnával.
Éčko toho tedy v posledním kole (ani celkově v okrese) moc neuhrálo. Aby bylo příští sezónu lépe, musíme se v prvé řadě scházet v plném počtu, pak můžeme teprve uvažovat o tom, čí talent budeme dále rozvíjet pravidelným tréninkem.
Odkazy: Fotogalerie
Jan Pešl | 19/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 891

Áčko se zachránilo! Porazilo Vinohrady 5,5:2,5.
Respektive kolo před koncem soutěže jsme si už zachránili KP1 na přespříští sezónu. Jinak řečeno z 2. ligy se za normálních okolností do KP2 nesestupuje. (Letos se to ale povedlo Znojmu.)

Z utkání jsem měl trochu obavy, neboť je známo, že udělat poslední krok bývá nejtěžší. Začali jsme opět velmi dobře. Ani nevím, jestli byl první vyhraný Jirka nebo já. Oba jsme měli černé a oba dostali soupeře na taktiku. Po vedení 2:0 jsem všem povolil nabízet a přijímat remízy. Disciplinovaní "hráči severu" tak činili i v lepších pozicích (Honza Košata), zatímco horká jižanská krev u Ivana a Dalibora nabídku remízy od soupeře odmítla.:-) Ivan pak s přehledem vyhrál a vlastně tak pečetil postup. U Dalibora to bylo jak na houpačce. Logickým závěrem takového průběhu bývá a nakonec i byla - remíza.
Rekapitulace:
Vyhráli Jirka já a Ivan.
Remízovali Honza, Slávek, Laďa, Pavel K. a Dalibor.

Kolo před koncem, už máme postup do ligy jistý!
Odkazy: Výsledky
Majer Jiří st. | 18/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 890

Pátek na Domečku.
Nejprve proběhl trénink žáků a oba trenéři P. Krupica a V. Sládek poté sehráli partii do klubového přeboru.

Krupica 1-0 Sládek
Partie byla zajímavá opačnými rošádami a oboustrannými hrozbami vidliček. Nakonec měla navrch pozičně solidnější koncepce bílého.

Hráči, kteří nemohli své partie do klubového přeboru sehrát v řádném termínu, ať navrhnou svému soupeři nový termín dohrávky. Partie musí být sehrány do konce května.

Souběžně s partií probíhal trénink na téma: Omezování působnosti figur soupeře.
Přílohy: Tabulka kl.p.
Majer Jiří st. | 16/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 888

Kdo šlohnul Mistrovi búra?
Kdo sebral búra? Ve velké formě se ukázal Mistr, začal 3/3, pak jsem s ním horko těžko dotáhl partii bílými aspoň do holých králů. Tím se ale nenechal vůbec rozhodit a vyhrál další čtyři partie.
Ztratil až v té poslední, kdy si od Jirky Kropáče nechal dát mat uprostřed šachovnice, ale to už byl jistým vítězem - jediná nepříjemnost, která z toho vznikla, bylo počítání druhého pomocného hodnocení uprostřed tabulky mezi Jirkou a Alešem. Aleš mohl skončit i čtvrtý, ale to by s Gigantem nesměli být líní odehrát poslední kolo - místo toho na baru likvidovali poslední zbytky dýchatelného vzduchu.
Překvapení na Mistra čekalo v banku - další medailisté dohráli dříve a už byli pryč, jenže zbylé peníze v banku o pět korun neodpovídaly počtu účastníků. Buďto někdo sebral více než měl, nebo někdo nedal vklad - toho už se asi nedopátráme.
Mistra v jeho tažení ohrožoval pouze Honza Vitula, který měl úvodní šňůru jedniček ještě delší, ale prohrál poslední dvě partie. Pořadí tedy nakonec bylo 1.Buček, 2.Vitula, 3.Slezák, 4.Pešl, 5.A.Krupica, 6.Kropáč, 7.Novotný, 8.Hrdina, 9.Mrkos, 10.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 16/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 887

Šachy do škol!
Zdroje z Evropského Parlamentu potvrdily, že deklarace Šachy do škol byla schválena.
Viktor Novotný předseda ŠSČR
Majer Jiří st. | 15/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 886

Středa 14.3. na Domečku.
Nejprve jsme si zopakovali taktické motivy vznikající při zákrytu figur, poté se hrál turnaj. První místo s cenou pro vítěze získal Vladimír Dudar.

1.Dudar Vladimír 9
2.Lepka Dominik 8,5
3.Kříž Tomáš 7,5
4.Křivánek Jakub 7,5
5.-7.Škrob Ondřej 6
Adamec Patrik 6
Keprt Tomáš 6
8.Tajovský Matěj 5
9.Řehka Šimon 4,5
10.Konečný Jonáš 3
11.-12.Novák Jakub 1,5
Kolář David 1,5
Majer Jiří st. | 14/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 885

Druhé úterý-turnaj B vyhrál opět žák z Kuřimi,tentokrát Patrik Adamec
Upoutávka Celkem 14.dětí z Kuřimi se účastnilo březnového turnaje "Druhé úterý"
V turnaji A se nejvíce dařilo Davidu Němcovi,který při své premiérové účasti obsadil 6.místo.
Turnaj B doslova ovládla kuřimská výprava!!! Turnaj vyhrál a 4VT získal Patrik Adamec.Na 2.místě skončil Ondra Škrob a na 3.místě Tomáš Kříž. Hned za medailovém umístění 4.místě Matěj Tajovský. Až pak rozhodčí turnaje při vyhlašování pronesl konečně se dostalo také na někoho jiného než hráče z Kuřimi a vyhlásil 5.místo, aby hned na 6.místě mohl vyhlásit Klárku Košuličovu. Podrobné info o dalších místech + výsledky budou doplněny později.
Pavel Krupica | 13/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 884

Úterý na Domečku.
Dnešní turnaj Druhé úterý v Brně, doslova vydrancoval klubovnu na Domečku. Na druhou stranu je tak zase umožněno, méně dětem předat více šachových vědomostí.

Mini turnaj, ale s cenou pro vítěze, vyhrál Vojta Hora.
1.Vojta Hora 3
2.David Kolář 2,5
3.Šimon Řehka 2
4.Milan Starosta 1,5
5.Jakub Novák 1
Majer Jiří st. | 13/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 883

Pátek 9.3. na Domečku
Sešlo se celkem 11 žáků, kteří si zahráli turnaj, lichý hráč byl vždy odsouzen ke hře se mnou. Turnaj byl ovlivněn odchodem některých účastníků před koncem, i přesto byl velmi vyrovnaný, rozdíly byli po půl bodech. Vítězství si zajistil Viktor Vondruška před Jakubem Křivánkem, který sice Viktora porazil, ale doplatil na hrubé chyby v jiných partiích. Nejrychlejší hráči si nakonec zahráli podávačky.

Celkové výsledky byli takovéto:
1.Viktor Vondruška 7
2.Jakub Křivánek 6,5
3.-4.Dominik Lepka a Jakub Matoulek 6
5.-6.Mirek Bauer a Gabriel Vašek 5,5
7.Jakub Němec 5
8.David Němec 4,5
9.-10.David Špunar a Kryštof Nawrath 4
11. Jůlie Vašeková 1
Radovan Smíšek | 12/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 882

KPMD:Kuřim "A" postupuje do 1.ligy-aneb áčko koupí béčku bečku
Upoutávka Tak z takového nadpisu by měl radost kapitán B-družstva Broňek Horák. Je to již pár let, kdy se Broněk přes e-mail pošťuchoval s předsedou, že když áčko sestoupí a béčko je zachrání, tak áčko koupí béčku bečku. Tenkrát se ovšem áčko zachránilo samo a tak nakonec zvítězilo heslo "žádnou bečku béčku"
V sobotu 3.3. se uskutečnilo v Brně poslední trojutkání(7,8 a 9.kolo) KP mladšího dorostu družstev. V 7.kole A-družstvo bezpečně porazilo Veselí nad Moravou,když postupně vyhrál David Němec, Jakub Křivánek, Filip Svoboda, Martin Liška a tadeáš Boček. Největší rozuzlení celé soutěže přinesl zápas dosud vedoucí Duras Brno "C" proti Kuřimi "B" kdy naše záloha dosti výrazně pomohla našemu áčku k vedení v soutěži. Již před tímto srazem, jsem si byl vědom důležitosti tohoto zápasu a tak poprvé za družstvo nastoupil Lukáš Kalabis a Viktor Vondruška, které doplnil Jakub Němec, Mirek Bauer a Vláďa Dudar. Soupeř toto utkání navíc podcenil a vynechal hráče na 2.šachovnici a tím jsem nabral na jistotě, že béčko Duras porazí. Začalo to navíc dobře, když rychle vyhrál Vláďa. Mirek chtěl nabídnout v pozici s pěšcem méně remízu, ale tady jsem věřil v celý bod tak jsem rozhodl ať hraje dál. Do vyhraných pozic se navíc dostává Viktor i Jakub a tak nakonec dostává Mirek ke svolení nabídnout remízu. Kapitán soupeřů vědom si špatného vývoje utkání svému svěřenci remízu zakazuje. Těžkou pozici ovšem Mirek zvládl s bravurou a získává druhý bod. Chvilku na to rozhodující bod získává Viktor a je rozhodnuto. Soupeř už pouze koriguje, když jakub vyhranou pozici pokazil a prohrál a Lukáš pozici neudržel. Tímto se bodový stav vyrovnal, áčko se na skore dostává na první místo a zbytek soutěže ve vlastních rukou. Béčko zaslouží velkou pochvalu a poděkování zejména od hráčů áčka i trenérů. V 8.kole áčko vyhrává nad Vranovicemi 4:1, když vyhrává David Němec, Tadeáš Boček a Martin Liška, remizují Jakub Křivánek a Filip Svoboda. Béčko poráží Lokomotivu Brno "E" 3-2, když nepříjemný stav 0-2 otáčí Vláďa, Jakub a Mirek. Duras prohrává znovu tentokrát s Hodonínem a o postupu je téměř rozhodnuto a do Kuřimi posílám sms-hola hola hola 1.liga volá. V posledním kole Tadeáš spěchá domů a tak dostává svolení dát partii za remis. Vyhráváme s Lokomotivou "E" nakonec 4,5-0,5. Poděkování patří i pro Tadeáše, který svému mateřskému klubu pomohl k historickému postupu. Béčko svůj poslední zápas trošku zbytečně prohrává s Hodonínem 1,5-3,5 když vyhrál Jakub Němec a remizoval Lukáš. Podrobné výsledky i foto vítězného družstva najdete v přiloženém odkaze.
Příští rok nás čeká velmi náročná sezona a v bojích o záchranu v 1.lize přejeme klukům hodně štěstí.
Přílohy: Duras-becko Příloha_2
Pavel Krupica | 10/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 880

Pátek na Domečku.
mini_ddm_kun.jpg Dnešní trénink žáků (15-17hod.) vedl Radek Smíšek, který po své registraci na webu, podá o průběhu report.

Od 17 hodin jsem měl přednášku na téma: Omezování pohybu figur soupeře v koncovkách.

Souběžně se hrály dvě partie jako dohrávky do klubového přeboru.
MJM 1-0 Šmíd
Černý (možná i trochu předčasně) se vzdal po hrozící ztrátě pěšce při horší pozici. Zřejmě i 600 bodů v rozdílu ratingů mělo podíl na jeho rozhodnutí.

Laštovička 1/2 Vitula
Franta má smůlu (ne péra). Zaknihoval první remis a to v jeho poslední partii přeboru. Takže i on přispěje do bodu 4. :-) Partie se 2x otáčela a podle pravidla: Čím divočejší průběh, tím pravděpodobnější je remíza, to tak i dopadlo! Následoval pak vyčerpávající rozbor s jistými závěry, které doma počítač zcela jistě vyvrátí.:-)
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 09/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 878

O stupních vítězů se rozhodovalo z dálky
Stupně vítězů Na Honzovi Vitulovi se vůbec nepodepsala snadná prohra z družstev, v kavárně ztratil pouze bod a nechal ostatní daleko za sebou. O další místa byl boj už zajímavější.
Nejprve z něj byl nějakou událostí doma diskvalifikován Jura Hrdina (který by jinak na bednu asi měl) a ve finále o pořadí rozhodl na opačném konci tabulky živořící čerstvý fideelista Aleš (jo! patří mezi ně!), který své bídné výkony v předposledním kole se mnou přerušil, aby v nich v poslední partii s Kolaříkem pokračoval.
Výsledky: 1.Vitula, 2.Kolařík, 3.Pešl, 4.Kropáč, 5.Hrdina, 6.Slezák, 7.Adler, 8.A.Krupica, 9.Režný.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 09/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 877

Info.
Jak jsem už avizoval je každý pátek trénink, souběžně s případně domluvenou dohrávkou do klubového přeboru.

Téma: Co se skrývá pod záhadným pojmem: "Má skvělou techniku v koncovkách."
Majer Jiří st. | 08/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 876

Středa 7.3. na Domečku.
DDM Nejprve jsem se snažil vysvětlit ligovým hráčům a ostatním, jak funguje omezování působnosti figur soupeře. :-) Poté se hrál turnaj.
Stejně jako před týdnem se o medailové pozice rozhodovalo mezi trojicí Křivánek, Dudar a Kříž T. s tím rozdílem, že se k nim přidal i Lepka. Opět jako přes kopírák dopadly vzájemné souboje stejně: Křivánek porazil Dudara a prohrál s Křížem. Kříž prohrál s Dudarem. Lepka sice prohrál s Křivánkem i Dudarem, rozhodující souboj o bronz s Křížem ale vyhrál.
1.Jakub Křivánek 10
2.Vladimír Dudar 9,5
3.Dominik Lepka 8
4.Tomáš Kříž 7,5
5.Patrik Adamec 6,5
6.Matěj Tajovský 6
7.Ondřej Škrob 5,5
8.Jonáš Konečný 3,5
9.Tomáš Keprt 3,5
10.David Kolář 3
11.Šimon Řehka 2
12.Jakub Novák 1
Majer Jiří st. | 07/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 875

KP žáků-bronz pro Bauera a Davida Němce-doplněno
Upoutávka Koncem února (23-25.2) se v klubovně Lokomotivy Brno uskutečnil Jihomoravský krajský přebor žáků, kterého se účastnilo i 11.dětí z Kuřimi.
Krajský přebor je zároveň kvalifikací na podzimní přebor Moravy a Slezska a tak byly vybráni spíše zkušenější žáci.
V turnaji starších žáků H14 (16 dětí) si nejlépe vedl Martin Liška, který se umístil na slušném 7. místě ziskem 3,5 bodu. Získal i pár bodíků do ela a to zejména za cennou remízu s Koukalem a Foučkem. Další umístění našich žáků:
8.Jakub Němec 3,5.b
9.Lukáš Kalabis 3,5.b
10.Viktor Vondruška 3.b
11.Jakub Křivánek 3.b
14.Filip Jahn 2.b
Turnaj s přehledem vyhrál velký favorit Benedikt Hofírek z Lokomotivy Brno a to stoprocentním ziskem 7 bodů!

Mladší žáci kat.H12 a H10 byla pro nízký počet (14 dětí) odehrána dohromady. Nejlépe si vedl po celou dobu Mirek Bauer(celkově na 5. místě), který vybojoval bronzovou medaili v kat H 12(viz foto v příloze). Mirek může trochu litovat nepovedeného závěru, protože po celou dobu turnaje hrál skvěle a dle mého názoru si zasloužil lepší umístění.
David Němec (celkové 6. místo), se postaral o největší drama na závěr. V posledním kole obral o půl bodu velkého favorita Michala Žitného (nutno dodat, že celý zápas soupeře doslova válcoval) a nakonec vydřel bronzovou v kat. H10.
Další umístění dětí z Kuřimi:
10.Matoulek Jakub 3.body
12.Tomáš Kříž 3.body
13.Dudar Vladimír 2.body

Velkou zkušeností byl na tak silném turnaji pro nováčka Tomáše Kříže, který zaznamenel i několik velice cenných skalpů. Podrobné výsledky a fota medailistů najdete v příloze!!! Pro všechny děti turnaj posloužil jako velice dobrá příprava na nadcházející velice důležité akce jako např. OP žáků v Kuřimi nebo MČR přeboru škol. Poděkování patří pro ředitele škol, že byly děti uvolněny v pátek 24.února z vyučování.
Přílohy: medailiste H12 medailiste H10
Odkazy: H10 a H12 H14 clanek JMSS
Pavel Krupica | 07/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 874

Úterý 6.3. na Domečku.
Ustálený počet 20 žáků byl rozdělen do dvou skupin. V té první byli pokročilí: Liška, bratři Němcové, Dudar, Bauer a Vašek. Řešili jsme příklady se zaměřením na rozbor, ocenění, stanovní možných tahů a propočet.

Druhá skupina pod vedením Honzy Číhala se učila matové vedení věží a současně žáci hráli turnaj s tímto výsledkem:
1.Hora Vojtěch 6,5
2.-4.Košuličová Anička 4
Kaiser Atilla Jozef 4
Matoulek Jakub 4
5.Kolář David 3,5
6.-7.Tajovský Matěj 3
Prokop Martin 3
8.-9.Novák Jakub 2,5
Řehka Šimon 2,5
10.Vašeková Jůlie 2
11.-12.Košuličová Klárka 0,5
Kříž Jakub 0,5
13.-14.Hrstka Lukáš 0
Starosta Milan 0
Majer Jiří st. | 06/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 873

Gillarův memoriál-doplněno
Upoutávka Čtvrtého dílu KP žáků v rapid šachu hrálo i 16 dětí z Kuřimi.Turnaj hrálo celkem 103 dětí.
Hlavní rozhodčí turnaje Láďa Palovský si pro tento turnaj vybral, že vyzkouší zcela nový program chessArbiter a počínal si jako zkušený znalec tohoto nového programu i když práce s tímto programem byla i pro něj na turnaji premiéra. (Více o turnaji i samotném programu si můžete přečíst v článku, který je vložen do přílohy).
Samotný turnaj byl rozdělen do kategorií starší žáci (1996-1999) a mladší žáci(2000 a mladší).
V kategorii starších žáků (29 dětí) kuřimský klub reprezentovala dvojice Filip Svoboda a Martin Liška. Zejména Filip měl svůj den a dosáhl několika cenných skalpů (porazil Kladňáka a Straku, remizoval s Dumkovou).
V celokvém pořadí skončil Filip na 15. místě ziskem 3,5 bodu a Martin na 16.místě 3,5 bodu.
V kategorii mladších žáků (74.dětí) si nejlépe vedl Jakub Křivánek, který skončil na 8. místě ziskem 5 bodů. Jakub může velmi litovat prohry v posledním kole, protože v případě výhry by skončil celkově bronzový. Velký úspěch zaznamenal Vládík Dudar, který skončil celkově na 15. místě ziskem 4,5 bodu (v kat. do 10 let skončil na 3. místě, viz příloha a foto), ale zřejmě i on nebude rád vzpomínat na poslední kolo, když zbytečně rychlou hrou pokazil závěr a ve vyhrané pozici soupeře pouze zahnal do patu a připravil se minimálně o stříbro. Další umístění dětí z Kuřimi:
16.Jakub Němec 4,5b
18.Dominik Lepka 4,5b
28.Patrik Adamec 4.b
31.David Špunar 4.b
36.Miroslav Bauer 3,5b
38.Martin Prokop 3,5b
41.David Němec 3,5b
43.Gabriel Vašek 3,5b
48.Jakub Matoulek 3.b
49.Tomáš Keprt 3.b
50.Matěj Tajovský 3.b
58.Josef Attila Kaiser 2,5b
70.Vojtěch Hora 1,5b

Koncem března bude KP žáků v rapid šachu pokračovat na turnaji v Rajhradu. Turnaj bude důležitý v boji o postup na MČR zejména pro Vladimíra Dudara a Davida Němce(oba kat.H10) a Jakuba Křivánka (H12).
Odkazy: starsi zaci mladsi zaci clanek JMSS
Pavel Krupica | 06/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 872

Ratíškovické šachy-doplněno
Upoutávka Do Ratíškovic na turnaj vyrazila velice početná 17-členná skupina dětí z Kuřimi.
Pro komplikace se spoji bylo po dohodě s rodiči dohodnuto, že si na tento den pronajmeme minibus a tak 17 dětí + 2 trenéři se v 9.15h vydalo na cestu. Po příjezdu do Ratíškovic následovala rychlá registrace a v 11h hurá na první kolo. Celkem se turnaje účastnilo 119 dětí a to je jistě velice slušná účast. V samotném turnaji se v popředí pohyboval zejména Jakub Křivánek, Filip Svoboda, Filip Jahn a asi v polovině turnaje se k nim přidal i David Němec. Pro Kubu, Filipa i druhého Filipa nepatřilo zejména poslední kolo k nejvydařenějším a naopak výborně finišující David Němec vybojoval nakonec skvělé 8. místo ziskem 5,5 bodu a kategorii do 10 let dokonce vyhrál(vit foto) před velmi silným Arou Martirosyanem(Duras Brno) a Julií Richterovou(Sokol Zastávka).
Celkové vítězství vybojovala stejně jako loni Nataša Richterová(Lokomotiva Brno). Další umístění našich dětí:
25.místo Filip Jahn 4,5.bodu
27.Jakub Křivánek 4,5.b
37.Vladimír Dudar 4.b (5.místo kat. do 10.let)
38.Filip Svoboda 4.b
40.Miroslav Bauer 4.b
41.Martin Liška 4.b
51.Dominik Lepka 4.b
60.Patrik Adamec 3,5b
62.Lukáš Kalabis 3,5b
63.Tomáš Kříž 3,5b
65.Jakub Němec 3.b
75.Martin Prokop 3.b
76.Anna Košuličová 3.b (3.místo kat. děvčat do 10.let)
86.Tomáš Keprt 3.b
98.Jakub Matoulek 2.b
103.Klára Košuličová 2.b

Odměnou pro Davida Němce je i zisk 4.VT a zařadil se mezi skupinku dětí, kteří bojují o postup na MČR. Další turnaje KP žáků v rapid šachu budou pokračovat v Brně (Gillarův memoriál) a Rajhradu-memoriál Jana Krejčího.
Přílohy: Příloha_1
Odkazy: vysledky
Pavel Krupica | 06/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 871

Souboj oslabených rozhodl ligový hráč
Jakub vítězí Významné oslabení sestavy domácích hosté částečně vyrovnali tím, že přijeli v sedmi a Pavel Sádlík tak dostal bod zdarma. Už od začátku bylo jasné, že půjde o přátelské utkání plné komentářů při partiích. Rozhodčí se tím ocitl v poměrně nezáviděníhodné situaci, hlavně na začátku, kdy někteří hráči hostí navrhovali sedm remíz a těsnou výhru Kuřimi.
Jediná rychlá remíza se nakonec konala v partii Pokorný-Hrdina, kde byl bílý frustrován dvěma prohrami v předchozích týdnech a proti černému kromě nevýhody prvního tahu hovořilo i pár ratingových bodů.
Radek Smíšek se s Oldou Sojkou dostal do ostré pozice s různými rošádami, kde získal pěšce, ale jeho král vypadal o něco slabší než ten bílý. Na první doporučení kapitána Radek nedal, ale o pár tahů později i tak pochopil, že smířit se s remízou bude vhodné. Aleš Krupica toho ze zahájení moc nezískal a v rovné koncovce dam a věží dává partii rovněž za remízu.
A jak si mezitím stály ostatní šachovnice? Jakub Křivánek hraje skvěle, vytvořil soupeři dvojpěšce na dámském křídle a slabinu v centru. Mamutek bez potíží černými vyrovnal a Pavel Porč nemá žádný aktivní plán. Luděk Pehal se soustředil více na nabízení remízy než na správné rozehrání zvoleného zahájení a brzy jsem jej začal vytlačovat ze šachovnice, nehledě na přechodnou ztrátu pěšce.
Opticky dobře stál i Honza Vitula, ale byl vytrestán za nestandardní vývin dámské věže přes pole a2 a ztratil kvalitu. Tu naopak získává Jakub zdarma a já za pěšce (kterého jsem si díky taktickému obratu sebral o pár tahů později zpět).
Ačkoliv Honza vzdává a stav zápasu je dočasně srovnaný, vypadá to velmi dobře - utkání totiž rozhoduje ligový hráč (co na tom, že jde o ligu mladšího dorostu). Jakub korunuje svůj výborný výkon obětí figury za dva pěšce a za to, že bude mít věž a dva spojené volné pěšce, od kterých bude černý král nadobro odříznut. Miloš Horák se musí vzdát a záhy jej následuje i Pavel Porč - Zemánek totiž ovládl rozhodující sloupec a ve věžovce začal zobat pěšce rychleji, než špačci hrozny na jeho vinohradu.
Ani já jsem se nevyhnul koncovce (i když to v průběhu partie mohlo vypadat, že se černý jen tak neubrání). I přes nějaké to zaváhání jsem ale výhodu kvality uplatnil a uzavřel účet zápasu na 5,5:2,5 pro Kuřim C.
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 05/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 870

Béčko vítězí nad Vyškovem - bohužel ne A, ale B.
KurimB - VyskovB Hrál se pohodový zápas, kde nám už o nic nešlo a hosté stejně nesestoupí, s ohledem na nedostatek družstev v KP2.
První skončil opět Franta - tentokrát vítězně. Na 2:0 navýšil Pavel Rubeš. Jak sám uvedl, už bylo na čase, aby po dlouhé době zase vyhrál. Na 3:0 přidal Láďa Kudla po vítězství nad nestorem vyškovského šachu panem Jandlem. Čtvrtý bod v řadě přidal buď Broňa nebo Slávek a vítěznou půlku v zápase Pavel Krupica. Na 5,5:0,5 navýšil Broňa nebo Slávek :-). Pak v koncovce jsem v rovné pozici odmítl nabídku remízy a za dva tahy vyrobil hrubku: 5,5:1,5. V poslední partii remízoval Martin Hyrš, když nedokázal realizovat materiál k výhře. Tedy celkově skončil zápas 6:2.
V posledním kole jedeme do Rudice, kde se bude hrát po zaváhání Boskovic o 2. místo v tabulce.

Ve vedlejší místnosti vyhrálo céčko 5,5:2,5 nad Střelicemi B. Podrobný report dá zítra na web Gonzmen.
Přílohy: Tabulka
Přílohy: Zpravodaj_foto
Majer Jiří st. | 04/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 869

Kuřim prvoligová!
Jako horkou novinku sem dávám stručnou informaci o velkém úspěchu našich mladíků, kteří překvapivě postoupili do první ligy. Porážku áčka vymazalo béčko, které překvapivě porazilo Duras Brno! Duras poté ještě prohrál i s Hodonínem a už téměř odepsané kuřimské áčko krajský přebor mladšího dorostu nakonec vyhrálo! Podrobný report podá Pavel Krupica.
Odkazy: Tabulka
Majer Jiří st. | 03/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 867

Pátek 2.3. na Domečku.
Z dohrávek do klubového přeboru se hrály dvě partie:

Šmíd 0-1 Horák
Když jsem začal partie sledovat (předtím jsem měl trénink u nástěnné šachovnice), byla partie na materiál už jednoznačně rozhodnutá - černý měl věž navíc. Bílý měl sice dva spojené volné pěšce na 5.řadě, ale bez patřičné podpory figur.

Laštovička 0-1 Číhal
I zde měl černý figuru navíc, pouze nebylo jasné, jestli za ni nemá bílý kompenzaci v útoku na krále. Ukázalo se, že nemá a černý postupně přešel do protiútoku.

Program na příští pátky na Domečku je následující:
Každý pátek, bez ohledu na domluvené dohrávky, bude trénink.
Přílohy: Tabulka
Majer Jiří st. | 03/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 865

Na vítězství v kavárně je třeba mít kliku
Klika Vyhrávat v kavárně nebylo nikdy jednoduché a opět se to potvrdilo - byla potřeba významná pomoc soupeřů. A to zejména Jary Mrkose, který měl dámu za figuru, ale materiál navíc postupně odevzdával a pak mu došel i čas, nebo Mistra, který místo přípravy matu králem a věží zvolil pomalejší pochod pěšcem a také to nestihl. Pak už stačilo v závěrečné rozhodující partii pohlídat remízu s Jirkou Kropáčem v různých střelcích.
Na opačném konci tabulky se Franta Režný dušoval, že od příště už bude myslet více na pozice než na co nejrychlejší odehrání turnaje - tak uvidíme.
Oceňuji příkladný přístup Vašeka, který ačkoliv kavárnu nehrál, přišel poctivě nahlásit, jak to s ním bude v neděli na družstvech.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Kropáč, 3.Kolařík, 4.Sádlík, 5.Hrdina, 6.Adler, 7.Mrkos, 8.Slezák, 9.Buček, 10.Režný.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 02/Mar/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 863

FIDE ELO k 1.3.2012
U našich hráčů došlo ke změně pouze u:

Pešl Jan 1806

a nové FIDE ELO má

Krupica Aleš 1769.

Zatím co u Gonzmena předpokládám jeho další nárůst, u Aleše bych si dovolil předpovědět takzvané krupovatění ela.
No uvidíme, jestli se jako Kozina osvědčím. :-)
Majer Jiří st. | 29/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 862

Středa 29.2. na Domečku.
Krivanek Tradiční počet 10 kusů byl zachován. Strategie na středu byla zejména o významu a typech středu (šachovnice). I v koncovkách se mluvilo o středu, zejména v souvislosti s centralizací krále.

Turnaj vyhrál Jakub Křivánek, který sice prohrál s Křížem, ale porazil Dudara.
1.Křivánek Jakub 8
2.Dudar Vladimír 7,5
3.Kříž Tomáš 7,5
4.Škrob Ondřej 5,5
5.Tajovský Matěj 4,5
6.Keprt Tomáš 4
7.Kolář David 3,5
8.Řehka Šimon 2,5
9.Konečný Jonáš 1,5
10.Novák Jakub 0
Majer Jiří st. | 29/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 860

Úterý 28.2. na Domečku.
Dudar Dnes bylo na Domečku živo. 21 šachových učedníků a dva mistři. I přes tento vysoký počet, probíhal trénink v naprosté pohodě. Míša Vašek to s dětmi umí, a aniž by zvýšil hlas, má u žáků přirozený respekt. Na úvod jsem měl u nástěnné šachovnice strategii. Poté se hrály souběžně dva turnaje. Liška, Jahn a Kalabis fungovali jako pomocní rozhodčí.
Turnaj A (pokročilí) vyhrál Ládík Dudar.
1.Dudar Vladimír 5,5
2.Vašek Gabriel 5
3.Němec David 4,5
4.Němec Jakub 4,5
5.Bauer Miroslav 3
6.Košuličová Anička 2,5
7.Prokop Martin 2
8.Keprt Tomáš 1
Turnaj B (začátečníci a pozdě příchozí) vyhrál Matěj Tajovský.
1.Tajovský Matěj 8
2.Hora Vojtěch 7
3.Kolář David 6
4.Kaiser Atilla Jozef 6
5.Novák Jakub 5
6.-7.Košuličová Klárka 4,5
Starosta Milan 4,5
8.-9.Hodaň 3,5
Vašeková Jůlie 3,5
10.Hrstka Lukáš 3
11.Kříž Jakub 3
Majer Jiří st. | 28/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 859

Pěkná miniaturka!
V nedělním důležitém zápase KP1 (áčko má našlápnuto do ligy) se Honzovi Číhalovi povedla super miniaturka. Vložil jsem ji do rubriky partie. Druhá cesta je kliknout na odkaz.
Odkazy: Číhalova partie
Majer Jiří st. | 27/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 858

Derby těsně pro Déčko
Kuřim proti Kuřimi Kdo je vlastně domácí? Trenér mládeže chtěl slavit svoje narozeniny od rána na svém oblíbeném místě a tak se z domácích stali hosté a naopak. Změna hrací místnosti asi nejméně vyhovala Frantovi Laštovičkovi, který si nechal dát pěšcovou vidličku na dvě figury, načež v zoufalství obětoval druhou figuru za bezzubý útok a mohl se vzdát.
Gigant někde obral o pěšce Filipa Svobodu a pak už slavilo úspěch jeho tradiční pojetí partie - všechno vyměnil a vyhrál pěšcovku. Já jsem stál proti Jurovi Hrdinovi o něco aktivněji, ale černý se ubránil a nabídku remízy těsně před časovou kontrolou jsem přijal, neboť se vzhledem ke špatným pozicím Křívánka a Smíška zdálo, že na výsledku partie už nezáleží. Počítač hodnotí pozici totální nulou a hospodská analýza favorizuje spíše černého.
Pavel Sádlík ožebračil Jakuba Křivánka ve střední hře postupně o tři pěšce a navíc vznikla jezdcovka, takže bylo jasno. Jakousi naději pro tým E vykřesal Martin Liška, který potrestal Jaru Mrkose za ponechání krále v centru (Martinův vlastní král stál v konečné pozici rovněž uprostřed šachovnice, ale i přes přítomnost všech těžkých figur naprosto bezpečně).
Radek Smíšek hrál proti Lubošovi Adlerovi zprvu aktivně, ale pak to někde překombinoval a ztratil figuru. Luboš si ale nechal černé pěšce postoupit příliš hluboko a najednou se ukázalo, že musí odevzdat věž - Radek ale pro družstvo nehraje a ve dvojsečné koncovce nabízí raději remízu. Závěrečná téměř devadesátitahová výhra pana Šmída v souboji seniorů (ve kterém investoval do Mistra věž a dva pěšce za dvě figury, načež se lehké figury ukázaly jako daleko lepší) tak už na výhře Déčka nemohla nic změnit.
Současně s tímto zápasem se hrála ostrá, ale nakonec remízová partie Krupica-Vašek do loňského turnaje zvaného Speed, který se jaksi ještě nedohrál. Šachovou neděli jsme zakončili u podavaček, kterými si svůj mistrovský styl kazil dokonce i lídr Áčka.
Odkazy: Fotky
Přílohy: Zpravodaj č.8
Jan Pešl | 27/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 857

Zdolali jsme Ořechov po neskutečném boji 5:3!
Tabulka KP1 únor 2012 Orli z Ořechova nastoupili bez své jedničky a v sedmi. Vedeme tedy 1:0. Po zhruba 12 tazích nachystal Honza Číhal na ořechovského Porče celkem průhledný trik "oběť pěšce". Černý ho k údivu všech přítomných pozřel a po následné vidličce na nekryté věže byl konec - 2:0. Honza Košata v letošní sezóně hledá formu a tak bílými hrál skromně na remízu a vyplatilo se. Starší Uhman něco přehlédl a bylo 3:0. Já v trochu lepší pozici nabídl remízu na 3,5:0,5. Jistil to Jirka lepší pozicí a tak se zdálo, že už je rozhodnuto. Pak se ale začaly dít věci. Ivan černými nevyrovnal a byl postupně přehrán Jirkou Syslem a hosté snížili na 3,5:1,5. Dalibor ztratil pěšce, ale na štěstí se jeho soupeř dostal do časovky a já Dalibora doslova donutil k nabídce remízy. Stav 4:2 znamená, že už neprohrajem. Jenže pak Jirka přehnal snahu o výhru za každou cenu a náhle stál na prohru. Slávek Křena celou partii stál hůře a nebylo vidět jak otočit nepříznivý trend v jeho partii. Rázem z jasného zápasu to vypadalo na 4:4. Naštěstí Paval Kubíček se mylně domníval, že to vyhraje i po výměně dam. Jenže chyba lávky, zde už byla kvalita méně kompenzována volným pěšcem. Skončilo to v remízové věžovce V+p-V. To jsme naštěstí trénovali a zde už jsem o zápasové výhře neměl pochybnosti. Pavel Kubíček svou tragédii dokonal úkrytem věže za svého krále a po šachu věž ztratil. Poté se vzal i Slávek v beznadějné pozici.
Takže slovy Ivana Markoviče: Málem jsme je rozdrtili 4:4, ale 5:3 to je už nakládačka. :-)
Paradoxně po tak vydřeném zápase, jsme se díky zaváhání Lipovce dostali opět na čelo tabulky.
Odkazy: Tabulka KP1
Majer Jiří st. | 26/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 856

Aktuálně z dnešní konference.
Konference 2012 Vše souvisí se vším,
aneb o dobíjení baterek, konferenci a o krásné knize.

Jsem už v důchodu a času na šachy je teď mnohem více, a když jsem byl opět navržen za JmŠS jako delegát na konferenci ŠSČR, tak tentokrát jsem se už nebránil, strávit jednu celou sobotu šachovým schůzováním. Dále to bylo i ze zvědavosti a hlavně jsem potřebovat takzvaně „dobít baterky“. Tento pojem jsem poprvé slyšel u Pepíka Kolka z Ivančic, když jsme se sešli na nějakém dávném školení či semináři trenérů. Pepa mě vysvětloval, jak mu tyto akce pomáhají zahnat beznaděj, ze sisyfovské práce s výchovou šachového potěru. Dnes vím, že toto snažení je sisyfovské jen zdánlivě a i když vám v klubu moc odchovanců nezbude, klub jednak nezanikne a hlavně vytvoříte šachové podhoubí pro šíření šachu na další generace. I když se Pepovy baterky nakonec vybily, výrazná stopa po jeho snažení v Ivančicích přesto zůstala.

A nyní k šachové konferenci. Velmi na mě zapůsobilo jak spolek kolem 50 typově zcela odlišných individualit, postižených láskou k šachu, dokázal mezi sebou nekonfliktně komunikovat. Očekával jsem nějaké hádky a podobně a byl jsem velmi překvapen obecnou snahou o to, aby šachové hnutí dobře fungovalo. Jedinou vadou na kráse byl ne dost dobře připravený rozpočet na rok 2012 ke schválení. Respektive lidé k tomu kompetentní, neuměli zdůvodnit některé nejasnosti. Proto bylo odsouhlaseno rozpočtové provizórium s tím, že na květnovém zasedání výkonného výboru společně s krajskými předsedy, bude toto už dořešeno.

Když konference skončila a „baterky už byly dobity“, čekala mě ještě zpáteční dvouhodinová cesta domů.
Namísto autem jezdím rád vlakem, protože čas strávený ve vlaku není časem ztraceným, neboť se dá smysluplně využít, například ke čtení knížky. Od Vlastíka Chládka jsem dostal jeho nádhernou knihu Poděkování andělům. Četl jsem ji za chatrného osvětlení, při mém slabém zraku doslova jedním dechem, že jsem v Tišnově málem zapomněl přestoupit na osobák. Moc krásná kniha o věcech, které mám rád a navíc vytištěná na křídovém papíru.

Pro čtenáře webu kuřimského ŠK napsal: Delegát konference. :-)
Majer Jiří st. | 25/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 855

KP žáků-bronz pro Bauera a Davida Němce!!!
Upoutávka Ve dnech 23-25.2. proběhl v Brně Jihomoravský krajský přebor žáků.
Z Kuřimi se zúčastnila i počatná 11-členná výprava, která si připsala i několik úspěchů. V kat.H10 skončil na 3.místě David Němec a v kat. H12 vybojoval stejné umístění i Miroslav Bauer. Podrobné zpravodajství bude uveřejněno později. Výsledky najdete v příloze.
Odkazy: H10 a H12 H14
Pavel Krupica | 25/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 852

Opět nekompromisně!
Nevím kdo dříve prohrál, jestli já nebo Michal. Tak jak tak, jsme měli oba černé figury a byly to miniaturky.

Křena 1-0 MJS
Oba jsme po partii tvrdili, že tohle zahájení jsme ještě nehráli. Faktem je, že první nepřesnost zahrál Slávek a já pak reagoval špatně, za což jsem byl od trenéra mládeže vehementně peskován. Ještě, že nepatřím mezi jeho svěřence.
Slávek pak získal výhodu, kterou zužitkoval klasickým úderem na f7.

Laštovička 1-0 Snášel
Franta těžil z přípravy na Vyškov a v zahájení Michala rovněž přehrál. Jak získal rozhodující výhodu mě uniklo.

Šmíd 0-1 Vitula.
Bílý se držel dobře a pravděpodobně by partie skončila remízou, nebýt fatální chyby na přehlédnutou taktiku.

Krupica 1-0 Kudla
Zde nevím, kde se pozice lámala, bílý ve střední hře tlačil a zřejmě donutil černého k chybám. Zajímavý byl okamžik kapitulace, kdy bílý plánoval hrát úplně něco jiného, než to kvůli čemu se Laďa vzdal. Ale i tak se to zachránit nedalo.

V klubovém přeboru zbývají už jen dohrávky. Boj o druhé a třetí místo je ještě otevřený.
Přílohy: Tabulka k.p.
Majer Jiří st. | 24/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 851

Starobrno lepší než Plzeň?
Starobrno? Tento nesmysl by si nedovolil z úst vypustit snad žádný milovník zlatavého moku (což dokazují i někteří hráči, kteří ve špatné pozici Starobrno raději rozlijí, než aby se vzdali). Kritizovat pohárové výkony fotbalistů Plzně taky není příliš na místě. Tak o co vlastně jde?
No přece o to, že spousta šachistů dala před televizním přenosem přednost kavárně (ze které se koukám postupně stává i úřadovna Nejzkušenějšího). A nebýt několika pomocných hodnocení, i tam by se muselo prodlužovat - šesté a desáté místo od sebe dělil pouhý půlbod.
To na opačném konci tabulky byla situace jednoznačnější a všichni tři pánové na bedně postupně vymizeli se svými cenami daleko dřív, než se turnaj dohrál.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Vašek, 3.Číhal, 4.Vitula, 5.Pešl, 6.Novotný, 7.Buček, 8.Kropáč, 9.Adler, 10.Hrdina, 11.Kolařík.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 24/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 850

Středa 22.2. na Domečku.
Trénink se zaměřením na strategii, probíhal opět současně s turnajem. Ten suveréně vyhrál Jakub Křivánek se stoprocentním ziskem bodů.

1.Jakub Křivánek 8
2.Kříž Tomáš 6
3.Matěj Tajovský 6
4.Vladimír Dudar 5
5.Šimon Řehka 4
6.Jonáš Konečný 3
7.Jakub Novák 2
8.Tomáš Keprt 2
9.Martin Jahoda 0

Zítra se naši žáci zúčastní krajského přeboru žáků jednotlivců do 16 let, který pokračuje i v pátek a sobotu. Zde se budou hrát partie na zápočet do ela. Propozice - viz odkaz.
Odkazy: KP žáků
Majer Jiří st. | 22/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 849

Gillarův memoriál.
Dudar_na_bedne_2012 O sobotním turnaji podá zprávu Pavel Krupica. V předstihu sem dávám foto o našem největším úspěchu - třetím místu Vladimíra Dudara - viz příloha.
Přílohy: Bronzový Dudar
Majer Jiří st. | 21/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 848

Úterý 21.2. na Domečku tentokrát s mezinárodní účastí.
21. došlo na Domeček 21 dětí, z toho Martin Jahoda až z Bavorska. Trénovalo se a současně hrálo ve dvou místnostech. Do A-turnaje se zapojilo prvních 15 příchozích, na opozdilce zbyl turnaj B.
Vítězem áčka se stal se stoprocentním ziskem bodů David Němec!
1.David Němec 14
2.-3.Jakub Němec 12,5
Vladimír Dudar 12,5
4.Vojta Hora 8,5
5.Martin Prokop 8
6.David Kolář 7,5
7.-8.Tomáš Keprt 7
Attila Kaiser 7
9.Radek Hodaň 6,5
10.Jůlie Vašeková 6
11.-12.Jakub Novák 5
Lukáš Hrstka 5
13.Milan Starosta 4,5
14.-15. Jakub Kříž 0,5
Martin Jahoda 0,5

Turnaj B.
Zde se o první místo rozdělila trojice:
1.-3.Matěj Tajovský 3
Anička Košuličová 3
Lukáš Kalabis 3
4.Mirek Bauer 2,5
5.Klárka Košuličová 2,5
6.Eliška Klíčová 1

Trénink vedli Pavel Krupica a Majer J.st.
Majer Jiří st. | 21/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 845

Klubový přebor.
V předstihu, tak aby bylo možno domluvit se na dohrávkách, informuji o dvojicích pro poslední kolo klubového přeboru:

Mají hrát tyto dvojice:
Křena-MJS
Laštovička-Snášel
MJM-Krupica
Šmíd-Vitula

Hráči Kudla, Horák, Číhal a Sládek mají poslední kolo už předehráno. Pokud je to možné, ať se domluví na případné dohrávce.
Majer Jiří st. | 21/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 844

Druhé úterý-doplněno
Dominik Celkem 14 dětí z Kuřimi se zúčastnilo pravidelného turnaje "Druhé úterý" v Brně.
V turnaji A (13 dětí) se nejlépe umístil Jakub Němec, který skončil na 5. místě ziskem 3 bodů. Na 8. místě skončil Jakub Křivánek ziskem 2 bodů. První start v turnaji "A" má na svém Kontě Vladimír Dudar a nevedl si vůbec špatně. Zle potrápil i několik favoritů a nakonec obsadil 11. místo ziskem 2 bodů.

B turnaj (25 účastníků) jako již poněkolikáté vyhrál zástupce mládežnické líhně z Kuřimi Dominik Lepka.

Znovu se tak potvrdilo, že v Kuřimi se dnes na poli masového rozvoje šachu mezi mládeží pracuje lépe než v samotném krajském městě(viz citace na webu Jmšs). Dále nelze přehlédnou další skvělá umístění našich žáků a to zejména na 3. místě Ondra Škrob(4 b), 4. místo Tomáš Kříž(4 b), 6.místo Jakub Matoulek(3 b), 11. a 12. místo Matěj Tajovský a Martin Prokop (oba 3 b), 13. místo Patrik Adamec (2,5 b). Těsně za sebou(17. a 18. místo) dvojice našich děvčat, kdy Klárka Košuličová byla tentokrát lepší než Anička (obě 2 body). Na 20. místě Tomáš Keprt(2 body) a 22. místo Josef Attila Kaiser(1,5 bodu).

Pro příští turnaj přejeme Dominikovi hodně štěstí v turnaji "A" a také pro ostatní ce nejlepší umístění v Březnovém turnaji.
Odkazy: turnaj A turnaj B Jmss
Pavel Krupica | 21/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 843

Černí dopadli ve Střelicích stejně jako naše Béčko ve Vyškově
Honza kombinuje Zápas ve Střelicích začal prohrou Tadeáše Bočka, který se ani nevešel do fotogalerie - tedy ne že by prohrál tak rychle (byly to necelé dvě hodiny), to spíše fotograf vyfasoval rychlého soupeře a tím pádem žádný odpočinek (o brumlání pod fousy a la Mistr v kavárně ani nemluvě). Partie z první desky se nakonec objevila na JMŠS.
Materiální rovnováha se mezitím porušila na posledních třech deskách shodně o jednoho pěšce. Zatímco Pavel Sádlík jej bez viditelné kompenzace ztratil, Smíšek s Hrdinou jej získali, ale oba za pasivní pozici. Prvně jmenovaný jej nejen že musel vrátit, ale tlak domácího hráče pokračoval. Obě poslední desky nakonec dolavírovaly do věžovky či čtyřvěžovky s pěšcem méně (u Sádlíka to chvíli vypadalo, že ztratil figuru, ale ona ta soupeřova byla chycená). Radek tu koncovku neudržel, ale Pavel ano a zaznamenal náš první půlbod.
V mojí partii se brzo vyměnily dámy a v brzo vznikající koncovce byla rychlá hra černého potrestána ziskem pěšce. Ačkoliv jsem byl zkritizován jak soupeřem, tak vedle sedícím Zemánkem (a doma i počítačem), že jsem to měl už dvakrát vyhrané, heslo "s pěšcem víc vítězství vstříc" bylo naplněno, neboť jsem našel jeho vhodné vrácení (po kterém vznikla věžovka s předem postaveným mostem).
Honza Vitula si v domácí přípravě našel v symetrické pozici variantu, která se mu za bílé vůbec nelíbila, a tak ji nechal zahrát černého s tempem méně. Získal výraznou prostorovou výhodu a čekalo se na hřebíček do rakve - Honzova realizace ale žádný hřebíček nebyl, to byla pořádná dvoustovka (nějaký ten diagram bychom uvítali).
Stav zápasu byl tedy najednou srovnaný, ale od začátku špatná Snášelova pozice rezultovala ve dva pěšce mínus opět ve věžovce a to už udržet nešlo. Jura Hrdina pěšce navíc udržel a z problémů se vymotal, ale jen za cenu vzniku dvojpěšce a koncovky různých střelců, kde mu ten pěšec byl platný jak mrtvému zimník - remíza je nevyhnutelná.
Za stavu 4:3 pro domácí tedy dohrává poslední partii Zemánek. Prvních dvacet tahů se rovnalo třem a čtvrt hodinám a pak to Mamutka přestalo bavit - obětoval figuru za dva pěšce a slabého bílého krále. Domácí borec ovšem i přes špatný čas vymyslel, jak za cenu třetího pěšce vyměnit všechny těžké figury a ve vzniklé koncovce se figura ukázala silnější než ti pěšci. Tím byl završen debakl černých figur (pouhé dvě remízy domácích na šesté a osmé desce) a výhra domácích. Snad nám to příště proti jejich Béčku půjde lépe.
Diagram: Výhra Honzy Vituly
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 20/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 842

Béčko vysoko prohrálo.
Béčko v KP2 není zvyklé prohrávat a když listuji pamětí, naposled to bylo před 3 léty ve Sloupu. V dnešním klíčovém zápase s Vyškovem A jsme sice favority nebyli, přesto jsme si věřili, že rozhodující zápas o první místo zvládneme. Začátek byl sice špatný, když náš kapitán černými neudržel těžkého soupeře - ligového hráče pana Moučku. Pak jsem se já a Pavel Krupica bílými figurami dostali do přivyhraných pozic a vše bylo otevřené. Franta Laštovička jako jeden z mála měl ratingově slabšího soupeře, ale něco přehlédl a bylo to 2:0 pro domácí. Pavel a poté i já jsme přivyhrané pozice chybami pokazili a rázem to bylo už 4:0 pro vyškovské. Toto byl rozhodující zvrat v zápase. Sice se vzpomínalo na loňský obrat, náš kapitán zakázal remízy a když Martin Hyrš v časovce dokázal snížit na 1:4 naděje ještě žila. Ne však dlouho, jen do té doby, než Honza Košata podlehl výborně hrajícímu panu Rozumkovi. Lámání remízových pozic u Pavla Rubeše a Vládi Kudly skončilo zákonitě porážkami a celkových 7:1 je debakl, který je sice krutý, ale podle mě zcela zasloužený. Domácí byli tentokrát jednoznačně lepším celkem a zaslouženě postupují do KP1.
Odkazy: KP2A
Majer Jiří st. | 19/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 840

Žebříček kuřimských žáků.
Žáci organizovaní u Šachového svazu ČR jsou na základě svých výsledků s ostatními organizovanými hráči hodnoceni nejprve výkonnostní třídou, později (ti pokročilejší) osobním ratingem.
Pro váš přehled, jak je kdo úspěšný, jsem sestavil žebříček.

Žebříček kuřimských žáků zaregistrovaných u ŠSČR:

1.Liška Martin - národní rating (národní ELO) 1366
2.Svoboda Filip - 1288

3.-4.
Jahn Filip 3.výkonnostní třída
Křivánek Jakub 3.v.t.

5.-12.
Vondruška Viktor 4.v.t.
Kalabis Lukáš 4.v.t.
Bauer Miroslav 4.v.t.
Němec Jakub 4.v.t.
Dudar Vladimír 4.v.t.
Němec David 4.v.t.
Lepka Dominik 4.v.t.
Špunar David 4.v.t.

13.-27. bez výkonnostní třídy:
Hrdinová Kateřina, Matoulek Jakub, Keprt Tomáš, Kříž Tomáš, Konečný Jonáš, Tajovský Matěj, Vašek Gabriel, Škrob Ondřej, Prokop Martin, Adamec Patrik, Hora Vojtěch, Košuličová Anna, Košuličová Klára, Řehka Šimon, Kaiser Attila Jozef.

28.- 35. neregistrovaní:
Nawrath, Klíčová, Starosta, Hrstka, Kolář, Novák, Hodaň, Kříž J.
Majer Jiří st. | 19/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 838

Fotbal netáhne tak jako hokej
Fotbal netáhne Konkurence televizního sportovnho přenosu se na kavárně tentokrát nepodepsala, a tak nám dokonce na začátku chyběla jedna sada materiálu (než Mistr přiznal, že ji má ještě zabalenou v tašce).
Zpráv z partií sem moc nedodám, ty cizí jsem nesledoval vůbec a na ty vlastní se vůbec nesoustředil, neboť jsem u nich řešil handrkování hráčů Céčka, kdo vlastně bude či nebude hrát v neděli ve Střelicích.
Vyhrál Vašek i přesto, že nemohl odehrát poslední partii s Režným (který spěchal asi na třetí spoj od konce místo na ten poslední, ačkoliv mezi Kuřimí a Brnem žádná sněhová kalamita není).
Mezi Vitulou a Sádlíkem nešlo rozhodnout, protože spolu remizovali a jinak měli úplně stejný zápis.
Pořadí: 1.Vašek, 2.Slezák, 3.Kropáč, 4.-5.Sádlík a Vitula, 6.Pešl, 7.Buček, 8.Hrdina, 9.Režný, 10.A.Krupica.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 17/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 834

Info.
Dnes je na Domečku od 17 hodin trénink strategie. Téma: Slabí pěšci a slabá pole. Občerstvení nezajišťuji, takže se kurzovné neplatí. Rovněž ale neplatí ( v tomto vyjímečném případě ), že co je zadarmo, je za ...... :-)
Majer Jiří st. | 17/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 833

Gillarův memoriál a nový program!!!
Průběžné informace o turnaji najdete zde:http://www.skduras.cz/cz/aktuality/gillaruv-memorial-se-blizi.html

Ukázka programu zde:http://www.chessarbiter.com/turnieje/2012/ti_764/

Najdete startovní listinu starších žáků,kde po kliknutí na jméno hráče by se měla v průběhu objevit i fotka hráče a další informace o hráči. Výsledky dětí tak můžete sledovat v průběhu turnaje.
Pavel Krupica | 16/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 832

Kuřim D - Zastávka
Tak tedy, sice opožděně ale i já se přidám krátky report jak to tenkrát vlastně všechno bylo.
Večer před zápasem jsem měl poruchu na internetu a tak jsem nevěděl jestli to tedy vlastně ráno vůbec odehraju. Nicméně vše se zdařilo, a když jsem přišel na Kozla tak byla naše sestava kompletní.
Hosté přijeli oslabení hlavně o svůj největší trumf - Natašu Richterovou, takže se naše šance na vítězství přece jen zvýšily.
Již při první kuřácké pauze Luboš hlásil zisk pěšce ovšem za opožděný vývin, jinak se okolo zjevně nic závratného nedělo.
Asi po hodině a půl hry se zvedá jako první od stolu Jara Mrkos s palcem nahoru. Luboš horko těžko již s pěšcem míň nabízí soupeři remizu v remizové pozici, přičemž soupeř si stále věří na výhru. U mě Daniela Dumková nezahrála zrovna sicilku dvakrát korektně a tak se pouštím do trháku se třemi středovými pěšci navíc okořeněným dvěmi hrozbami vazeb. Gigant se tváří že bude psát 1:0, jeho soupeř má kupodivu horší čas a pozičně na tom není taky moc zlatě.
Jako další končí svou partii mistr Buček remizem proti Lackovi, z doslechu popartiového rozboru jsem slyšel, že mistr to nejspíš v zahájení nezahrál zrovna nejkvalitněji. Dle jeho slov byl ovšem rád, protože letos ještě moc bodů neudělal. Lubošovi se konečně daří soupeře přesvědčit že nic jiného než remiz z toho nebude.
Honza slezák na první šachovnici remizuje s Karberem. Jejich partii jsem moc nesledoval.
Pavel Sádlík využívá svoji zkušenost a poráží na poslední šachovnici mladou Richterovou.
Jako další končím já. S danielou jsem evidentně nevěděl jak to ukončit tak jsem dospěl až do koncovky dvou pěšců s tím že jsem měl bělopolného střelce navíc. Pak už jsem to k vítězství dotáhl.
Poslední končí Gigant, který vyhrává na čas s Alešem Dumkem. Pozice ovše už byla jasně vyhraná.

Sečteno a podtrženo - Zastávku jse porazili 5,5 : 1,5
Aleš Krupica | 16/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 831

Středa 15.2. na Domečku.
Nejprve se hodnotil včerejší úspěch Dominika a Ondry na turnaji Druhé úterý, poté se probíraly obecné zásady taktických obratů. Pavel a Honza rozebírali partie ze včerejška, já zase trápil žáky řešením taktických obratů. To vše se dělo průběžně během turnaje, který vyhrál s převahou Jakub Křivánek.

1.Křivánek 8,5
2.Škrob 6,5
3.-5.Lepka 6
Kříž T. 6
Adamec 6
6.Konečný 4
7.Tajovský 3,5
8.Řehka 2
9.Novák 2
10.Kolář 0,5

V tuto sobotu se chystá početná výprava na Gilarův memoriál v řečkovické sokolovně. Propozice viz odkaz.
Odkazy: Gilaruv mem.
Majer Jiří st. | 15/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 830

Druhé úterý-turnaj B vyhrál Dominik Lepka
Upoutávka Početná 14-členná výprava z Kuřimi se zúčastnila tradičního turnaje "druhé úterý".
Opět se nám dařilo v turnaji B, který zcela zaslouženě vyhrál Dominik Lepka a zároveň získal 4VT a od příště bude hrát turnaj A. Na bedně ho doplnil Ondřej Škrob, skončil na překrásném 3. místě. O prvenství bojoval v posledním kole s Dominikem Tomáš Kříž, ale remíza ho odsunula na nepopulární 4. místo. Celkové výsledky a větší komentář bude doplněn později.
Pavel Krupica | 14/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 829

Úterý 14.2. na Domečku.
Trenéři Pavel Krupica a Honza Číhal, jeli s "pytlem blech" do Brna na turnaj Druhé úterý a já měl trénink se sedmi žáky na Domečku. Hrál se turnaj, a kdo neměl soupeře, soupeřil s diagrámky na taktiku. Martin s Filipem se potili u dvoubodovek (ne, šlo jim to docela dobře), ostatní řešili jednobodovky.

1.-2. Liška 5,5
Jahn 5,5
3. Hora 3,5
4. Starosta 2,5
5. Kolář 2
6. Hodaň 2
7. Kříž J. 0
Majer Jiří st. | 14/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 828

V učebně matematiky je potřeba počítat
Počítejte Protože domácí prostřídali borce na dvojce, nebyli jsme papírovými favority ani na jedné šachovnici. Nejprve se začaly dít zajímavé věci u Radka Smíška. Sebral pěšce za pasivnější pozici, ale pan Továrek ten útok nějak moc šperkoval a skončil bez figury.
Já naopak figuru dávám za tři pěšce (jinak bych musel hodně dozadu vycouvat a jen bych čekal na ránu z milosti). Ve výsledné pozici se cítím spíše připrohraně, neboť moji pěšci jsou docela slabí, ale počítač to hodnotí někde okolo roviny podle toho, kdo zrovna zahraje mírně nepřesně.
Franta Laštovička vypadá nadějně ve své oblíbené ostré pozici s opačnými rošádami, všichni žáci se drží, snad až na Jakuba Křivánka, který nepostavil v daném zahájení figury na správná pole a přenechal černému iniciativu. Martin Liška sice ztratil pěšce, ale stál slušně a šance na remízu pořád žila.
Ve čtvrt na dvanáct se všude stále ještě hraje a nic nenasvědčuje tomu, že za hodinu a čtvrt bude po zápase. Jako první prohrává Martin, který těžkou koncovku s pěšcem méně neudržel. Jakubova špatná pozice vede ke ztrátě dvou pěšců a druhému bodu pro domácí. Radek ale svoje figury rozehrál a materiální výhodu uplatnil. Frantův útok ovšem neprorazil a po výměnách z toho byla prohraná pěšcovka. V rovné jezdcové koncovce skončil po dobrém výkonu Filip Svoboda, ale tam už rozhodla větší zkušenost domácího borce.
Lídr vranovického týmu se poté dopustil hrubky, jejíž potrestání si zaslouží diagram (řešení jsem se pokusil dát stejně jako MJS přes rozkliknutí Event). Pár tahů se ještě hrálo, ale spíše z principu, kvůli blízké časové kontrole.
Jako poslední dohrával překvapivě Lukáš Kalábis. Celou partii hrál pěkně a s rozvahou a proti silnému soupeři ztratil za celou partii pouze pěšce, navíc skončil ve věžovce s nadějí na remízu. Svoji věž si ale zpasivnil a nakonec i vyměnil (za srovnání materiálu, ovšem lepší bílý král rozhodl). Na věžovkách budeme u Lukáše muset ještě zapracovat (i když si hned po partii uvědomil, jak to měl hrát). Celkový výsledek je tak 5:2 pro Vranovice.

Diagram: Kliknutím na odkaz se dostanete k zadání do rubriky partie. Když zatoužíte po řešení, rozklikněte Event.Jak porazit dvoulitra
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 13/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 827

Rozdrtili jsme je!
V roce 1968, ještě před "bratrskou pomocí", kdy byla na pár měsíců přerušená totalita, dávali v televizi skvělý pořad: Co tomu říkáte, pane Werichu? Jan Werich v něm krátce a vtipně okomentoval současné dění. U nás dění komentuje Ivan Markovič. Vedeme 1-0 z výkopu, neb domácí nastoupili v sedmi. Poměrně rychle jsou vyhrané pozice černými figurami u obou Majerů. Za tohoto příznivého stavu povoluji remízy ve dvou dalších partiích. Zůstávají tři partie s bílými figurami, kde ještě rozhodnuto není. A nakonec to s bídou skončí nejtěsnějším výsledkem 4,5:3,5!!
A teď je ta pravá chvíle položit otázku: Co tomu říkáš Ivane Markoviči?

Rozdrtili jsme je!

Co dodat, i takové vítězství se počítá a kdyby jich bylo. :-)
Kuřim A 4,5:3,5 Loko C
MJM 1-0 Bednář
Markovič 0,5 Kratochvíl M.
Košata 0,5 Pekárková
Mlénský 0-1 Šípek O.
MJS 1-0 Dufek
Křena 0-1 Šípek M.
Kudla 0,5 Hejný
Krupica 1-0 kont.
Odkazy: KP1
Majer Jiří st. | 12/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 826

Těžké boje v klubovém přeboru.
Bojovné partie, které byly na můj vkus až příliš hlasitě komentovány nejen samotnými aktéry či dokonce i diváky, umocňovalo z vedlejší místnosti hlasité válení těsta od děvčat s šikovnými rukami. Byl to trénink přesně podle Botvinika: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. No v neděli na Lokálce uvidíme, jak to funguje.

MJM 1-0 Křena
Tato partie skončila jako první, neb černému se v zahájení vyrovnat nepodařilo a následně přehlédnutá taktika ukončila rychle partii.

Sládek 0-1 Kudla
Ředitel přeboru zaskočil bílého jednak troufalou volbou "jeho zahájení" a poté i kvalitní hrou. Rozhodlo oslabené postavení bílého krále, což při těžkých figurách s nestejnobarevnými střelci bývá klíčové.

Číhal 0-1 Krupica
Divoká partie, kde bílý ve střední hře někde musel vypustit výhru. Nakonec po chybách bílého přešel Pavel do protiútoku a partii vyhrál. Za zmínku ještě stojí oboustranně odmítnuté remízové nabídky.

MJS 1-0 Šmíd
Už téměř 81-letý soupeř mě potrápil 68 tahů, nejprve přesnou obranou s odrážením taktických hrozeb, později tuhým odporem v koncovce. Klobouk dolů před jeho výdrží - partie totiž trvala celých 5 hodin.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 10/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 824

Kavárna omezená zřejmě hokejem
Konflikt s hokejem Minulý týden jsme si ověřili, že mráz kavárnu nespálí, ale v kombinaci s reprezentačním hokejem v televizi už je to horší.
Při malé účasti suverénně vyhrál Pavel Sádlík, až do poslední partie stoprocentní - tam ale prohrál na čas s Honzou Kolaříkem a umožnil mu sebrat druhou cenu. Já jsem si to vynahradil alespoň dvojitým matem Lubošovi Adlerovi a ani Luboš nemusí být nespokojen, neboť se odpoutal od posledního místa do středu pole.
Pouze Alešovi ta kavárna letos nějak nesedí. Pořadí: 1.P.Sádlík, 2.Kolařík, 3.Pešl, 4.Adler, 5.Kropáč, 6.Slezák, 7.A.Krupica.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 10/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 823

Souboj rivalů.
Tento týden jsou prázdniny a je třeba něčím nahradit chybějící reporty. Dal jsem na web k vaší potěše jednu echt koncovku, která vás určitě okouzlí. A při tom se mohla klidně stát i ve vaší partii. Nic umělého, prostě jde jen o odvěký souboj velkých šachových rivalů střelce a jezdce. V pozici na diagramu stojí proti sobě dobrý střelec (volní pěšci na obou křídlech) a špatný černý jezdec (na okraji šachovnice musí hlídat volného pěšce), který je možná vykompenzován pěšcem navíc. Přesto dojde k malému šachovému zázraku a sice že: Černý na tahu vyhraje! Kliknutím na odkaz se dostanete k zadání do rubriky partie. Když zatoužíte po řešení či kontrole správnosti vašeho řešení rozklikněte Event.
Odkazy: zadání
Majer Jiří st. | 07/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 821

Info.
V pátek 10.2. se hraje na Domečku předposlední kolo klubového přeboru:

MJS-Šmíd
Vitula Číhal
Sládek-Kudla
Horák-MJM
Krupica-Laštovička
Snášel-Křena
Majer Jiří st. | 06/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 819

KP2B: Zisk nebo ztráta kvality skoro v každé partii, Céčko vítězí
Je to vyhrané? Začátek zápasu se nám povedl, Jura Hrdina nalákal soupeře na pěšce a ačkoliv to v pozici ve fotogalerii vypadá, že černý bude mít pěšce víc, jeho vzdání ve 13.tahu bylo naprosto oprávněné, nekrytá černá dáma rozhoduje. Mírně hůř stojíme černými, ale bílými se daří - Boček obsazuje sloupec, Zemánek se pouští do nadějné kombinace (ale mohl to sehrát i lépe a sebrat si centrálního pěšce) a já jsem nachytal soupeře na švestkách typickým taktickým obratem. Tím jsem si ale způsobil se svou partií starostí víc než dost a domluvené focení Béčka se jaksi nekonalo.
Protože jsem ostrou pozici s pěšcem víc ale vzápětí zkazil a ztratil kvalitu (naštěstí za druhého pěšce), zakazuji Alešovi přijmout remízu (tedy hlavně proto, že on se v mezičase dostal do lepší pozice s dominantním jezdcem). Uplatnění jeho výhody bylo rychlejší než ostatní partie a tak vedeme už 2:0. Tadeáš si ale nepohlídal záda, dostal v týlu jezdcovou vidličku a ztratil kvalitu. Můj soupeř mne naštěsti napodobuje a i on jednoduše ztrácí kvalitu, výsledkem je mírně ošidná koncovka (nebo stále ještě střední hra) dámy a dvou lehkých figur se dvěma pěšci pro mne.
Téma dne - tedy zisk kvality - se koná i u Vašeka, ale je to za pasivní pozici a o horším čase už je u Michaela asi zbytečné mluvit. I v případě Mamutka se opakuje stále to stejné - lepší pozice se láme tak rychle, že to ani nestíhám registrovat. Beznadějnou pozici vzdává Boček, po něm stojí před nekrytelným matem po slabých bílých polích Vašek a vzdání Zemánka rovněž pod matem zmanená otočení na 2:3.
Za předchozí kolo se ovšem revanšoval Honza Číhal. Ačkoliv stál opticky pasivně, nastražil bílému otráveného pěšce a získal figuru. Michal Snášel se také vyžíval ve stavění pastí na medvědy a nabízel dokonce figuru, ale neuspěl a skončil ve čtyřvěžovce, ve které byla pak likvidace jednoho páru věží doprovozena ztrátou pěšce, ale ziskem sloupce.
Mně se po dlouhém boji podařilo vyměnit více figur než pěšců a ponechat si oba krajní pěšce, kteří jsou v jezdcové koncovce mocnou zbraní - 3:3. Číhalova figura navíc byla dlouho pasivní a svázaná, ale Honza se z toho i přes nedostatek času vymotal a zaznamenal čtvrtý bod. Snášelovi se věžovka povedla - nejen že získal pěšce zpět, ale dokonce jsme jej museli přesvědčovat, že to v zájmu družstva má opravdu zapůlit. Večer po zápase mi tvrdil, že počítač hlásí -2.94 - ale předpokládám, že jde o nějakou průběžnou pozici. Pokud jde o tu závěrečnou pozici (viz upoutávka, černý na tahu), můj počítač vidí pouze -0.75, takže vyzývám Michala, ať ukáže cestu k výhře. Ať už byla ta násilná remíza oprávněná nebo ne, znamenala výhru v zápase a o to tu přece jde.
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 06/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 818

Béčko i céčko vítězně v KP2!
Kuřim B 7,5:0,5 Sloup.

Loňskou osmičku se nám zopakovat nepovedlo. Jednak odpočívala naše jednička a jednak odplata za předloňské vymrznutí ve sloupské sokolovně je už loňskou osmičkou smazána. Jako první vyhrál Pavel Krupica a Jarek Kudláček. U Jarka jsem stačil sledovat, jak uplatňuje v koncovce dvojici střelců, zatímco zlom u Krupy jsem nestihl. Třetí výhru přidal Láďa Kudla nad bývalým matadorem korespondenčního šachu panem Drochytkou. Na 4:0 navýšil Franta Laštoviška, který vyklouznul ze soupeřova sevření a zřejmě už v prohrané pozici, jeho soupeř spadl na čas v 39. tahu! Slávek rovněž otočil partii díky nedostatku času u soupeře, který sice sedm tahů za pět vteřin udělat stihnul, ale složitou pozici už logicky pokazil. Pěkným způsobem uplatnil Broňa Horák převahu dvou pěšců v jezdcové koncovce. Viz odkaz do rubriky Partie! A nyní přišla na řadu ta čestná remíza hostů a to na druhé šachovnici v partii Hudec-Hyrš. Bílý útočil a Martin se trpělivě bránil. Na vítězný obrat to nebylo. Opět jsem končil jako poslední a to realizací pěšce ve věžovce. Holt stařéčkovi to trvá déle. Omluvou mi může být, že stejně jako v minulém kole v Jevíčku, jsem spotřeboval podstatně méně času než soupeř.
Přílohy: KP2A
Odkazy: Horak
Majer Jiří st. | 05/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 817

Oprava
Upoutávka Nějak mi to blbne. Zadávám alespoň obrázek, první řešitel získává pochvalu.
Jiří Hrdina | 05/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 816

Ukázka z partie: jak vyhrát v třináctém tahu
Upoutávka Tak, mám tady zajímavou pozici z mé partie pro hráče mé úrovně. Černý zahrál c6, čímž mi hrozilo buď zhoršení pozice, nebo ztráta pěšce. Objevil se ale protitah, v jehož důsledku soupeř vzdal. Čtyřtahová kombinace jej připravuje o figuru. Možná mi někdo ze zkušenějších můj postup vyvrátí, každopádně Štěpán Podskan protihru nenašel...

Partie KP II:
Jiří Hrdina | 05/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 815

Info.
Včera začaly na Domečku pololetní prázdniny, které budou i celý příští týden. Po dobu prázdnin kroužky na Domečku nejsou.
Klubový přebor v pátek příštího týdne to ale neovlivní.

Zítra (neděle 5.2.) se hrají zápasy KP2:
Kuřim B-Sloup
Kuřim C-Znojmo B
Oba zápasy začínají v 9,30.
Majer Jiří st. | 04/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 813

Spravedlivé výsledky kavárny
Spravedlnost v kavárně V kavárně stačil na vítězství výsledek 6,5/9 a odstupy byly tedy minimální. Tentokrát sem ale nebudu dávat hazardní upoutávku a vymlouvat se, že se jednalo o loterii. To, že jsem poslední partii s Vitulou prohrál ve vyhrané pozici na čas a přišel tak o vítězství, bylo jen spravedlivým důsledkem toho, že jsem stejným způsobem předtím sebral jasný bod Vašekovi i Hrdinovi. V poslední partii večera Honza Kolařík zaslouženě obhájil bronz.
Zajímavé bylo, že se (pokud jsem něco nepřehlédl) nehrála žádná Ruská, i když počasí k tomu přímo vybízelo.
Pořadí: 1.Hrdina, 2.Pešl, 3.Kolařík, 4.Vitula, 5.Slezák, 6.Vašek, 7.Kropáč, 8.Buček, 9.A.Krupica, 10.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 03/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 812

20 000 na počítadle
KatkaT registrovala 20000 KatkaT vyhrála naši soutěž o registraci údaje 20 000 na počítadle.

Gratulujeme.
Odměnou je záznam v historii.
Jan Kolařík | 02/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 811

Středa 1.2. na Domečku.
Po tréninku pěšcových koncovek se hrál turnaj a kdo momentálně neměl soupeře, uvíznul ve spárech trenérů. :-)
O prvenství Jakuba Křivánka rozhodla vzájemná partie s Láďou Dudarem.

1.Křivánek 7,5
2.Dudar 7,5
3.Keprt 6
4.Škrob 6
5.Kříž T. 4,5
6.Lepka 3,5
7.Konečný 3
8.Tajovský 3
9.Kolář 2
10.Novák 2
Majer Jiří st. | 01/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 810

Dlouhé úterý na Domečku.
Dnes se na Domečku trénovalo od 14 do 21 hodin!
Ne, že bychom na děcka nasadili brutální metody legendárního trenéra sovětských hokejistů Tarasova, ale od 17 hodin byl s vybranými zájemci domluven trénink s IM Petrem Piskem.
S dětmi se probírala strategie a prakticky i rozbory partií s Petrem byly hlavně o strategii.
Turnaj vyhrál opět Láďa Dudar, který ostatní už převyšuje o třídu.
1.Dudar 11
2.Lepka 9
3.Prokop 8
4.Tajovský 7,5
5.Hora 7,5
6.-8.Košuličová Anička 6,5
Řehka 6,5
Kolář 6,5
9.-10.Košuličová Klárka 5,5
Novák 5,5
11.-12.Hodaň 5
Hrstka 5
13.-14.Starosta 3,5
Kíčová 3,5

Tréninku s Petrem se zúčastnili: Jirka Majer, Slávek Křena, Honza Vitula, Míša Vašek, Pavel Krupica a já. Za sebe mohu říci, že se mi velmi líbilo, jak Petr nemilosrdně odhaloval naše nedostatky a hlavně, že i ukázal, jak je možné zapracovat na jejich odstranění a posunout naše šachové myšlení o úroveň výše.
Majer Jiří st. | 01/Feb/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 809

Tádík a Petra na olympiádě!
Olympiáda dětí a mládeže Sledujte na on-line Tádíka Bočka a Petru Masákovou, kteří hájí barvy Jihomoravského kraje na olympiádě zimních sportů. Zatím si vedou velmi dobře!
Odkazy: zde
Majer Jiří st. | 31/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 807

Prohra Éčka s pár cennými skalpy
Filip válí Věděli jsme, že nás čeká jeden z nejtěžších okresních zápasů, který bude spíše o individuálních úspěších než o šanci na zápasové body. Jako první začala být zajímavá Smíškova partie, jelikož Miloš Šic má rád cokoliv jiného než poziční hru - nakrmil Radovana pěšcem a pak i kvalitou a celá partie byla jen o tom, zda nedovinuté figury černého ubrání svého krále uvízlého v centru.
Dvě hodiny a zhruba pětadvacet tahů nerozhodlo nikde o ničem, za což musím naše žáky pochválit. Naopak, Jakub Křivánek stál v partii lépe a remíza se zdála spíše ústupkem z jeho strany. Jako první prohrál po několika nepřesnostech Martin Liška, kterému se letos vůbec nedaří.
Sen o zápasových bodech se rozplynul vzápětí mezi druhou a čtvrtou deskou. Franta Laštovička nejen že pozbyl nějakého toho pěšce, ale hlavně se jeho král dostal pod tlak a nebylo co řešit. Podobně dopadl (útočit na krále lze i bez dam) senior Šmíd a do třetice prorazil hostující útok i v Radkově partii.
Debakl odvrátila moje přísně pozičně hraná partie proti mladému Přibylovi a hlavně nekompromisní útok Filipa Svobody na Práškova krále. Nestačil jsem se divit, jaké že zahájení trenéři Filipa naučili (prý v tom má prsty Slávek Sládek) a jak dokázal Filip výhodu ve střední hře uplatnit. Jen tak dál a doufám, že se nejednalo o nějaký výstřel do tmy, ale o trvalé zlepšení Filipovy formy. Ukáže se to jistě v dalších zápasech.
Odkazy: Fotky Fotky z KP1
Jan Pešl | 30/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 806

Áčko porazilo Tišnov 6:2
2012 MJM Tišnováci byli první mančaft, který se nás nebál, :-)) respektive se známe a neměli co ztratit. Podle toho to tak i vypadalo. Po dvou hodinách zápasu by nezaujatý divák sázel jednoznačně na hosty. Naštěstí Slávek Křena, zřejmě prohranou partii dokázal otočit a tím změnil nepříznivý trend zápasu. Kde jsme stáli hůře, jsme postupně vyrovnali a kde byla rovina se šlo do výhody. Jirka přehrál Jarka Veselého, Ivan Markovič investoval do soupeře pár pěšců za poziční výhody a navýšil na 3:0. Poté remízoval na 8. desce Láďa Kudla a na vítězných 4,5 si svou premiéru v áčku užil výhrou Honza Číhal. Poté hosté korigovali na účet Honzy Košaty, který si postěžoval, že v partii trpěl slepotou na taktiku. Už za rozhodnutého stavu, mě realizace výhody pěšce v koncovce stejných střelců problémy nedělala. A na konečných 6:2 půlil Dalibor Mlénský v obsažné a nejdelší partii s Vojtou Pučálkou.
Důležité je, že jsme se otřepali z porážky z minulého kola a hurá tak do kola dalšího.:-))
Majer Jiří st. | 29/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 805

Okres: Tišnov B - Kuřim D 4:3
OP Tisnov Kurim Sraz byl na nádraží s tím, že se jede vlakem. Před domem ale vidím Pavla Sádlíka škrábat námrazu z auta. Prý se situace změnila, ať ostatním na nádraží vyřídím, že netřeba lístků, neboť se jede jeho stříbrným šípem. Měli jsem strach, že budeme v Tišnově mrznout (protože tam budeme určitě dříve než domácí). Naštěstí se to nepotvrdilo, pana Hlavsu jsem zahlédli při parkování vcházet do místní sokolovny).
Slezák s Hrdinou dorazili každý po vlastní ose a poté, co si někteří místní otevřeli doneseného vyprošťováka, zápas mohl začít.

Po hodině hry jsem v kuřárně zaslechl, jak Adler si se Šilhem domlouvají, že pokud se to v jejich partii nějak nevyjasní, tak to v 11 dají za remízu (otevírají na Krčku). Vyjasnilo se to zhruba za deset minut, kdy Luboš, místo pokrytí hrozeb jednoduchým přetažením pěšce (s patrně lepší hrou) řešil situaci výměnou figur. Bohužel pro něho se po výměnách ukázalo, že soupeř díky dobírání napadl jeho svázanou figuru, a že ji tak ztrácí.

Prohráváváme, ale všude jinde to vypadá přijatelně. Slezák si liboval, že získal poziční výhodu. A skutečně, svůj trpělivý tlak na soupeřova opožděného slabého pěšce na c3 dotáhl až k výhře. Srovnáno, stav 1:1.

Divácky zajímavá byla partie Bučka (hrál bez rošády). Nabízely se tam kombinace na obou stranách, ale pak ustoupil dámou na kraj šachovnice (mimo hlavní dění) a následně byl soupeřovými těžkými figurami doslova "rozbombardován".

Aleš Krupica těžil z dobře rozehrané partie a s přehledem výhrou srovnává na 2:2.
Na poslední desce Sádlík odmítá remízu, partie poté po několika tazích remízou končí a stav je 2,5:2,5

Na druhé desce Hrdina nabízí remízu a je odmítnut. Za tohoto stavu přehlížím možnost získat výhodu a remízovým tahem plichtu nabízím,- jsem také odmítnut a poté už to se mnou šlo (mým vlastním přičiněním) z kopce (pro zpestření viz. přiložený diagram). Hrdina dohrával v nevděčné roli posledního zachránce, dokonce (dle přihlížejících) tam měl vyhrávající tah, ale nakonec z toho nebylo víc než půl bodu. Prohráli jsme těsně.
Přílohy: Foto u nádraží Foro při hře
Odkazy: Pro pobavení
Jan Kolařík | 29/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 804

Klubový přebor.
Z plánovaných tří duelů se nakonec konaly jen dva - Míša nestíhal. Zato bylo na Domečku hodně diváků, kteří byli i svědky tragikomického ukončení partie Křena-Krupica.

Křena 1-0 Krupica P.
Po vyrovnaném průběhu získal Slávek do koncovky výhodu dvojice střelců, která při stávající pěšcové struktuře nehrála roli. Naopak jezdec černého byl dominantní a to se stalo Pavlovi osudným. V pozici, kdy už bílý ztrácel zdánlivě pěšce, nabídl Slávek remízu. Na což Pavel odvětil: Teď, kdy už ztrácíš pěšce? Neberu! Sebral pěšce špatnou figurou, dostal ten klasicky tragický mezišach a vzdal se. Následný rozbor ukázal, že by partie po braní správnou figurou skončila remízou.

Číhal 0,5-0,5 Sládek
I zde mohl černý dopadnout špatně, kdyby bílý nepřijal už ve vyhrané pěšcovce remízu. Černý mohl aktivovat věž s lepšími šancemi ve věžovce. Místo toho věž vyměnil a pěšcovka už byla vzhledem k možné blokádě remízová. Neopatrnou výměnou pěšců ale pozici otevřel a vědom si následně svého pochybení, okamžitě nabídl remízu, kterou Honza přijal.

Krena-Krupica P:
Majer Jiří st. | 28/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 803

Ratíškovické šachy-David Němec vítěz kategorie do 10.let!!!
Už příjezd početné 19.členné kuřimské skupiny(17.dětí+2.trenéři), byl přijat s respektem a se slovy hmmm Kuřim jede ve velkém.
Samotný turnaj už tolik úspěchů pro naše hráče nepřinesl,ale dva velké přece.Nejúspěšnější bylo vystoupení Davida Němce, který získal překrásných 5,5.bodu a skončil na celkovém 8.místě(89.nasazený) a velice silnou kategorii do 10.let dokonce vyhrál!!! V kategorii děvčat do 10.let skončila na překrásném 3.místě stále se raketově lepšící Anička Košuličová!!!
Podrobnější zpráva+fota bude uveřejněna později.
Výsledky najdete v odkaze.
Odkazy: vysledky
Pavel Krupica | 28/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 802

Kuřimské ZŠ vládnou šachům na Jihomoravském kraji!!!
Upoutávka V úterý 24. ledna 2012 se uskutečnilo v Břeclavi krajské kolo přeboru škol v šachu za účasti 12 nejlepších škol ze všech okresů (vždy 2 nejlepší školy z každého okresu).
Z okresního kola Brno-venkov si v kategorii 1. stupně vybojovala postup ZŠ Tyršova Kuřim a ZŠ Jungmannova Kuřim.
Titul obhájila zcela zaslouženě ZŠ Tyršova Kuřim (v sestavě Jakub Křivánek, Viktor Vondruška, Jakub Němec, David Němec a Jakub Matoulek), od které se to tak trochu čekalo, protože nastoupila ve stejném složení jako v loňském roce.
Veliké překvapení v podobě 2. místa nám připravila ZŠ Jungmannova Kuřim (ve složení Miroslav Bauer, Dominik Lepka, Tomáš Kříž a Patrik Adamec), která prošla generační výměnou, ale na hře nových členů to nebylo vůbec znát. Obě školy zaslouženě postupují do republikového finále, které se koná koncem března. Jistě nelze přehlédnout, že obě školy v soutěži (okresní i krajské kolo) ještě ani jednou neprohrály a drží si neporazitelnost už 13. zápasů v řadě! Ocenění pro jednotlice získal i Jakub Němec jako nejlepší hráč na 3. šachovnici.
V kategorii 2. stupeň Kuřim reprezentovala ZŠ Jungmannova (ve složení Martin Liška, Filip Jahn, Lukáš Kalabis a Ondřej Škrob). Jungmannova byla do soutěže povolána jako první náhradník místo Gymnázia Zastávky u Brna. Dlouho i zde byla Jungmannova ve hře o postup, ale nakonec se přece jen prosadil favorit z Brna i Blanska. Přesto však vybojovala ZŠ Jungmannova velice hezké 6. místo.

Do republikového finále přejeme oběma školám co nejlepší umístění a jistě budeme všichni držet palce. Velké poděkování patří vedení ZŠ Tyršova (p.Plchot) i ZŠ Jungmannova (p.Mach) za podporu i zájem a především dětem za vzorný přístup a reprezentaci škol i města.

Výsledky a fota najdete v příloze.
Přílohy: Tyrsova Jungmannova Nejlepsi hraci
Odkazy: 1.stupen 2.stupen clanek Jmss
Pavel Krupica | 27/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 799

Závěrečná zpráva základní soutěže družstev
V příloze se můžete podívat na celkové výsledky základní soutěže.
Přílohy: ZZ
Pavel Krupica | 27/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 798

Do kavárny se musí fofrem
Fofrem do kavárny Tento týden byl stanoven absolutní rekord v čase úplného zaplnění tabulky na hodnotu 19:03. A to ještě nedorazila slibotechna Pavel Krupica, který se dušoval, že do konce února bude do kavárny pravidelně chodit. Jen kvůli němu údajně přišel Honza Číhal, který si zklamání z Pavlovy neúčasti vynahradil vítězstvím v turnaji.
Naštěsti jsme nemuseli odmítnout nikoho, kdo by přišel pět minut po sedmé (to by bylo poněkud kruté), pouze Vašeka přicházejícího kolem půl osmé (a tedy ještě s větším zpožděním než na zápasy družstev). Přišel se na nás podívat i předseda oddílu sám MJS, jestli ty partie opravdu hrajeme (nebo jestli jenom popíjíme a nějaké výsledky si vždy vymyslíme).
V turnaji byl nejzajímavější asi fakt, že se hned v několika partiích konal mat uprostřed šachovnice (a sám vítěz většinou dobrých pět sekund ještě po tahu přemýšlel, než jej nahlásil, aby se náhodou neztrapnil).
Pořadí: 1.Číhal, 2.Vitula, 3.Slezák, 4.Kropáč, 5.P.Sádlík, 6.Hrdina, 7.Mrkos, 8.Pešl, 9.Buček, 10.Režný, 11.Novotný, 12.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 27/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 797

Těžká dvoubodovka.
K výuce žáků v Kuřimi jsem už před mnoha léty zavedl domácí samostatný trénink z vytištěných diagramů. Ty jsem rozdělil podle stupně obtížnosti na 1 až 7 bodů. Tehdy neexistoval luxus v podobě Chess Base a diagramy jsem tvořil pracným lepením nastříhaných figurek na předtištěnou šachovnici. Dnes je tvorba šachového diagramu už brnkačka. Vybral jsem jednu z 450 těžších dvoubodovek, kterými „krmím“ naše pokročilejší žáky. Je to dvoubodovka, to znamená po dvou tazích je už jednoznačně rozhodnuto. Koukněte na odkaz, kde najdete zadání i řešení. Přeji hezký zážitek z úspěšného řešení.
Odkazy: Cerny vyhraje
Majer Jiří st. | 25/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 796

Středa 25.1. na Domečku.
Nejdříve se probral volný sloupec, respektive jeho vytvoření, obsazení a vnik těžkých figur do týlu soupeře.
Poté byl sehrán turnaj švýcarem na 6 kol.
1.Dudar 6
2.Křivánek 4,5
3.Škrob 3,5 (12)
4.Keprt 3,5 (10)
5.Kříž T. 3 (13,5)
6.Lepka 3 (13)
7.Řehka 3 (11)
8.Adamec 2,5
9.Konečný 2 (12,5)
10.Tajovský 2 (12)
11.Kolář 2 (9)
12.Novák 1
Majer Jiří st. | 25/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 795

Sokol Zastávka "B"-Kuřim "G" 4-1
Naše poslední družstvo skončilo v soutěži poslední, ale několik našich nováčků zde získávají první zkušenosti ze soutěžních utkání a dosahují zde i prvních cenných výher.
Družstvo nastoupilo v sestavě Dominik Lepka, Vládík Dudar, Tomáš Kříž a Ondra Škrob. Jediný bod pro družstvo zaznamenal Ondra, který zde porazil účastnici ME žáků Julii Richterovou. Věřím, že všichni kluci a zejména nováčci, tyto zkušenosti brzy zužitkují na dalších turnajích.
Konečnou tabulku s výsledky najdete v příloze.
Odkazy: tabulka zakladni soutez
Pavel Krupica | 25/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 794

Lokomotiva Brno "O"-Kuřim "F" 2-2
Posledním kolem pokračovala základní soutěž družstev.
Letos se nám nedařilo nastupovat komletní, ale spousta žáků zde získalo další velice cenné zkušenosti. V posledním zápase se poprvé dostáváme do vedení zásluhou Viktora Vondrušky. Pak remizoval po velice dobře sehraném zápase Mirek Bauer.Nadějný útok nedokázal prosadit Josef Ambrož a nakonec prohrál. Konečnou remízu v zápase zařídil velice těžce vydřenou remízou Lukáš Kalabis, který zaslouží velkou pochvalu za bojovnost.
Pavel Krupica | 25/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 793

Úterý 24.1. na Domečku.
Začnu skvělou zprávou od Pavla: Obě kuřimské školy postupují do finále ČR v přeboru družstev! V krajském kole zvítězila Tyršova před Jungmannkou.

Dnes se na Domečku sešlo 13 dětí. Probrali jsme pěšce a jejich možnosti, pěšcové struktury a podobně. Poté se hrál turnaj a Hrstka na vlastní žádost trénoval jednobodovky.

1.Košuličová Anička 9
2.Prokop 8
3.Kaiser 7,5
4.Tajovský 7
5.Košuličová Klárka 6
6.-7.Kolář 5,5
Keprt 5,5
8.Novák 4,5
9.-10.Klíčová 4
Starosta 4
11.Kříž J. 3
12.Hodaň 2
Majer Jiří st. | 24/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 792

Jihomoravské kolo přebor škol-Kuřimské ZŠ nasazeny v popředí
V úterý 24.1.2012 se v Břeclavi uskuteční krajské kolo přeboru škol.
V kategorii 1.stupeň si z okresního kola vybojovala postup ZŠ Tyršova Kuřim i ZŠ Jungmannova Kuřim. V kategorii 2.stupeň po odřeknutí Gymnázia Zastáky u Brna dostane příležitost z pozice prvního náhradníka ZŠ Jungmannova Kuřim.
Prúběh turnaje můžete sledovat v přiloženém odkazu.Věřím,že pořadatelé umístí na web prúběžné výsledky během turnaje.Držte nám palce a věřím, že nějaký postup do republikového finále se nám opět podaří.
Odkazy: 1.stupen 2.stupen
Pavel Krupica | 23/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 791

Smolný zápas s Loko F (až na čtvrtou desku)
Rozhodující partie Nebýt Tadeášovy absence (s ním budu ještě muset hodit řeč, zjistil jsem, že extraliga mládeže byla jen v sobotu a tudíž neměl žádný konflikt), mohla se hrát partie Jan Vitula - Jan Vitula. Takto si na ni ale budeme muset ještě počkat.
Utkání začalo zostra, prvním tématem byla oběť bílého střelce Sxf7+. Zatímco Fanda Menšík takto získal na Pavlovi Sádlíkovi pěšce a velkou poziční výhodu k tomu (kterou záhy proměnil v druhého pěšce), Honza Číhal se k tomuto tahu neodhodlal. Pravda, měl to složitější, černý by protiútokem sebral věž v rohu a Honza by musel slabost černého krále a náskok ve vývinu proměnit v rychlý mat.
Jako první tedy prohrává Pavel, který sice sehrál zbytek partie dobře a dokázal ji dovést do věžovky, ale ti dva pěšci mínus z úvodu byli moc. Naopak Jura Hrdina stál dobře a v jednu chvíli i s pěšcem více na královském křídle, zatímco Karel Mazanec na tom dámském nic nevymyslel - jenže našel vtipnou obranu f5 a partie skončila remízou.
Dobře stojí i Zemánek, ale najednou prohrává - později jsem zjistil, že slupnul otráveného pěšce a byl nabrán na vidle. Naopak pozdě přicházející Vašek stojí tak špatně, že slibuje "neprohraju na čas, protože prohraju dřív na pozici". Zázraky se ale dějí a Ondračka přehlíží jednoduchý mat, stav je tedy 1,5:2,5.
Snášel obětoval centrálního izolátora za aktivitu, která je mu vlastní. Následné zápletky spojené s odmítnutím remízy vedou k zisku kvality, aniž by za ni pan Továrek měl jakoukoliv kompenzaci.
Moje partie probíhá díky stejnému zahájení podobně jako Hrdinova, ale Mirek Hurta hraje podstatně tvrdší šachy než pan Mazanec, nehledí na slabost pěšců, tlačí mne na dámském křídle, aniž bych se na opačné straně k čemukoliv dostal. Získal jsem jednoho pěšce, ale mám horší čas a nepohodlná pozice trvá. A tak začínám spekulovat - když nebudu riskovat a dám to za remízu, měli by to být hosté, kdo bude pod tlakem, aby vůbec uhráli 4:4. Snášel totiž vyhraje, Vitula má ve střelcové koncovce víc prostoru a Číhal převahu v centru.
Remíza (v pozici, kde MJS přesvědčil všechny včetně pana Hurty, že je to za mne vyhrané, ale počítač hlásí jen půl pěšce plus) je přijata a Snášel i přes možná trochu uspěchaný přechod do pěšcovky vyhrává, čímž vyrovnává stav utkání.
Honza Vitula ale střelce mění (jejich ponechání na šachovnici by bylo pro Natašu Richterovou poněkud náročnější) a prostor v pěšcovce k ničemu nevede. Honza Číhal i se špatným časem nachází krásnou oběť věže, Novotný správně nepřijal a Honza pak tu věž už raději vyměnil, místo aby ji nechal stát. Tím se dostal pod hrozbu věčného šachu, ale myslel si, že je stále vyhraný. Na obranu tedy nehleděl a do matových hrozeb se jako první dostal jeho král. Pár tahů navíc u Honzy Vituly už bylo spíše symbolických, vyhrát se to opravdu nedalo a tak zápas skončil 3,5:4,5.
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 23/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 790

Trénink a malý salámový turnaj.
Po čtyřech příkladech na strategii, jsme sehráli desítky o malý salám. Už bez Martina Lišky a po 2. kole nahradil Tádíka tradičně pozdě přicházející Jarek Kudláček. Salám se po zásluze stal kořistí Slávka Křeny.
1.Křena 4
2.Vitula 3
3.MJS 3
4.-5.Boček/Kudláček 2,5
Krupica P. 2,5
6.Sádlík P. 0

V neděli hraje na Domečku céčko od 9 hodin proti nějakému vagónku Loko Brno.
Majer Jiří st. | 20/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 789

19.01.2012 Čtvrteční kavárna plná
Kropáč - Krupica Když jsem něco po sedmé hodině dorazil do kavárny, tak jsem měl obavy, zda se ještě vlezu. Naštěstí jsem byl právě dvanáctý (z časových důvodů je počet hráčů turnaje omezen na 12). Poprvé v tomto roce se objevil i Pavel Krupica.

Dvě kola před koncem to bylo neskutečně vyrovnané a o bedně tak rozhodovaly partie hrané kolem desáté hodiny večerní. Já jsem hrubkou pokazil vyhranou partii s Mistrem a následná remíza v posledním kole byla už málo. Na stupně vítězů se tak vyhoupli (s radostí v srdci a s mincemi v kapse) jiní.

Výsledky:
1.Kropáč, 2.Vitula, 3.Pešl, 4.Kolařík, 5.P.Krupica., 6.Hrdina, 7.Vašek, 8.Buček, 9.P.Sádlík, 10.Slezák, 11.Adler, 12.Mrkos.
Jan Kolařík | 20/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 788

Info:
Páteční program (20.1.) na Domečku.
Dosavadní věžovky nahradí téma ze strategie:
Hledání plánu v kritické pozici.
Začátek je tradičně v 17 hodin. Chlebíčky nebudou, tedy vstupné je tentokrát 0 kč.
Majer Jiří st. | 18/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 787

Středa 18.1. na Domečku.
Nejprve se probírala strategie střední hry. Poté se hrál turnaj a Pavel průběžně rozebíral včerejší sehrané partie z Brna.
1.Křivánek 9,5(10)
2.Dudar 9
3.Lepka 7
4.Kříž T. 6
5.Keprt 5
6.Adamec 5
7.Škrob 4
8.Kolář 3,5
9.Konečný 3,5
10.Řehka 2
11.Novák 0,5

Pozor! Příští úterý jedou nejlepší vybraní žáci reprezentovat školy na krajské kolo do Břeclavi.
Majer Jiří st. | 18/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 786

Úterý 17.1. na Domečku.
Přestože Pavel odjel s dvěma družstvy na ZS do Brna, přišlo na Domeček 16 dětí. Naštěstí dnes došel i Honza Číhal, takže se to dalo zvládnout. Po tréninku hrálo 11 dětí turnaj švýcarem, ostatní trénovali s Honzou.
1.Matoulek 5(5)
2.Košuličová Anička 4
3.Hora 3,5
4.Tajovský 3(6,5)
5.Kaiser 3(5)
6.Kolář 2,5(10,5)
7.Košuličová Klárka 2,5(6,5)
8.Starosta 2(10)
9.Klíčová 2(8)
10.Hrstka 1,5
11.Novák 1
Majer Jiří st. | 17/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 785

V okrese je možné všechno
Dobrý výkon Jahna Zápas plný kuriozit začíná tím, že domácí napsali Tancerovou před Juráska a Krajíčka a trvali na tom, že je to správně - z omylu je vyvedl až telefonát s domácím kapitánem, který se zápasu neúčastnil. Několikeré nenatažené hodiny už byly jen drobným dozvukem krušného rána.
Z našich nadějí velmi pozitivně překvapil Filip Jahn. Sehrál dobře jak zahájení, tak střední hru a přechod do koncovky, kde výhodu s přehledem uplatnil. Podobně dobře hrál Jakub Křivánek, ovšem soupeř byl rovněž na výši. Jakub sice získal pěšce, ale sám měl jednoho slabého a asi by o něj přišel - remíza ve střední hře byla zasloužená.
Martin Liška a Filip Svoboda naopak formu nemají. Prvně jmenovaný sice získal věž, ale záhy ji vrátil a pak dokonce odevzdal dámu za věž a střelce, což se ukázalo rozhodující a partii plnou taktiky a omylů (ono při různých rošádách k tomu často dochází) prohrál. Filip podobně ostrý boj s opačnými rošádami pojal daleko pozičněji, ale ani přílišná pasivita se v těchto pozicích nevyplácí.
V zadní čtveřici tedy prohráváme 1,5:2,5 a zajímavou pozici (opačné rošády potřetí) kazí Franta Laštovička nekorektní obětí pěšce - skončil v dámské koncovce, kde naštěstí vykouzlil alespoň věčný šach. Radek Smíšek tradičně podstupuje útrapy hráče s horším časem a ztrácí pěšce - po několika pokusech o úhyb z opakování tahů ale domácí borec uznává, že partii nevyhraje.
Proti mně sehrál Pavel Lapúník takzvanou Ptákovinu daleko precizněji, než tak činí Honza Kolařík v kavárně, a tak jsem se dost dlouho vymotával z problému způsobeného nevypuditelným jezdcem na e5. Pak jsem dostal postupně dvě nabídky remízy - u té první jsem ztratil dost času čekáním na výsledek zadních desek, při té druhé už bylo jasné, že vzít nemohu, ačkoliv jsem stál mírně hůř.
Chybějící čas pak způsobil několik hrubek, útok na černého krále a hodnocení počítače 6.27 pro bílého - chvíli přemýšlím, zda to nemám vzdát, ale bílý nepokračuje v útoku správně, o čtyři tahy později je srovnáno pozičně, o dalších pár tahů dál si dobírám zpět ztraceného pěšce a hlavně hraji tuto část partie rychleji než soupeř. Druhá časová tíseň (která už je trvalá) se tedy týká domácího hráče a výsledky na sebe nedají dlouho čekat, díky jeho chybám uplétám i v koncovce matovou síť a bílý z možností vzdát nebo odevzdat rozhodující materiál volí tu první, čímž se konečný stav zápasu srovnává.
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 16/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 784

Áčko prohrálo na Durasu 3,5:4,5.
Zdá se, že jsme si svoji porci štěstí v KP1 už vybrali. Po rychlých remízách na 1. a 6. šachovnici to vypadalo na kopii zápasu s Bystrcem. Navíc, když krásně vyhrál stylem ala Ivančuk s králem v centru šachovnice Ivan Markovič a poté Dalibor Mlénský po útoku na královském křídle své soupeřce nedal šanci. Na 3,5:1,5 remízou navýšil Pavel Krupica. Košata a Kudla měli vyrovnané pozice a já si v horší věžovce už začínal věřit, že remízu udržím. Jenže po našich chybách se domácím podařilo poslední tři partie vyhrát a my tak poprvé v této sezóně okusili hořkost porážky. Shodli jsme se na tom, že už to jednou muselo přijít. Tedy nekoná se žádná tragédie a znovu s chutí půjdeme do dalších bojů.
Přílohy: vysledky KP1
Majer Jiří st. | 16/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 783

OP: Kuřim D - Ivančice B
OP_2012_Adler Při stavění šachovnic jsme konstatovali, že jsme v loňském roce neuhráli ani bod, a že je načase to změnit. Hosté dorazili v plném počtu s mírným zpožděním. V krbu plápolala polena, obsluha byla připravena, a tak nic nebránilo zahájit utkání.
Jako první vyhrál Adler a skoro současně remízoval Slezák (tam hráli asi kvapík, když ostatní měli deset tahů, oni už čtyřicet). Neměl jsem vůbec čas sledovat ostatní partie, protože jsem se snažil uplatnit mírnou poziční převahu a hlavně přejít přes časovou kontrolu. Aleš Krupica vzápětí remízoval, Buček prohrál a tak se hrálo už jen na první šachovnici a na posledních dvou. Trpělivou hrou vyhrál Mrkos a já se dostával do časových problémů (hrací tempo této sezóny je pro mne zatím nezvykem a nevýhodou). V partii 2V+D+J na obou stranách se mi podařilo získat pěšce s hrozbou zisku dalšího a soupeř raději dal svého jezdce za mé dva pěšce. Partie zdánlivě vyhraná, avšak čas na mých hodinách věštil komplikace. Po vzájemném lavírování odmítám remízu, soupeř průnikem dámy do mého týlu se snaží dosáhnout věčného šachu. Když jsem ze šachů utekl, tak jsem zjistil, že mám posledních pět minut a v panice začínám zvažovat, že ta remíza asi byla lepší než prohrát na čas. Soupeřova pozice je relativně pevná a v tom čase uplatnit převahu je takřka nemožné. Naštěsti soupeřovo zaváhání mi umožnilo začít také šachovat a šachoval jsem až do matu! Takže výhra přišla za dvě minuty dvanáct. Jako poslední dohrával Sádlík, který tak stanovil konečný stav na 5:2. Naše první vítězství v této sezóně a v tabulce se odpoutáváme ode dna.
Přílohy: OP_zpravodaj_5
Jan Kolařík | 15/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 781

Klubový přebor - výsledky.
Krupica 1-0 Snášel
V o trochu lepší pozici pro bílého, skoro ještě v zahájení, nechal Míša stát dámu napadenou bílým pěšákem. Tuto hrubku bych přičetl na vrub menší koncentrace, kterou umožňují specifická pravidla klubového přeboru.

MJM 0,5-0,5 Sládek
Slávek to na Majery umí. Po výhře nad MJS, získal i nad MJM cenou remízu a to včasnou nabídkou údajně už v lepší pozici. Nemohu to posoudit, neboť jeden z nich mě porazil a druhý je lepší.

Horák 0,5-0,5 Křena
Po bojovném průběhu, kdy i oba hráči (snad po vzoru z kavárny) i během partie nahlas hodnotili své vyhlídky, nabídl nečekaně v komplikované pozici Slávek remízu. Už to mělo být Broňovi podezřelé. Ale po předchozím průběhu, kdy dlouhou dobu hrál s pěšcem méně, ji přijal. Jak ale ukázal přítel Houdini, bylo to už ve vyhrané pozici.

MJS 1-0 Číhal
Pátek třináctého je prý nešťastný den. Nejsem ani věřící, ani pověrčivý – jsem (jak říká klasik) díky Bohu ateista! A jak by k tomu přišli tací, kteří se (stejně jako já) i v pátek třináctého narodili? S touto psychologickou výhodou jsem zahájil partii s Honzou Číhalem, který naopak zmíněnou nevýhodnou konstelaci před partií zmiňoval. Ztrátu dvou temp v zahájení už pak Honza nerozchodil a i přes houževnatý odpor v jednostranné střelcové koncovce (střelce má jen jedna strana) nakonec podlehl.

Suma sumárum: Byl to výživný den ve smyslu početných příspěvků do bodu 4!
Přílohy: Tabulka
Majer Jiří st. | 14/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 779

Hodiny si nařiď sám!
Nařiď si hodiny V kavárně začínají psychologické boje - někteří hráči tvrdí, že si má každý svoji polovinu hodin nastavit sám,a reakce na sebe nedá dlouho čekat - jsou nařčeni z toho, že neumí s hodinami pracovat.
Zajímavé jsou všechny partie Honzy Vituly už tím, že si je v jejich průběhu sám komentuje - když jsem se ptal, zda s Alešem hrají nebo analyzují, prý dělají oboje, aby nemuseli analyzovat po partii.
Na vítězství tento přístup tentokrát nestačil, vyhrál Pavel Sádlík na vzájemný zápas. Pořadí: 1.P.Sádlík, 2.Vitula, 3.Kropáč, 4.Pešl, 5.Buček, 6.Kolařík, 7.Slezák, 8.A.Krupica, 9.Adler.
Tabulka GP má první tři sloupce zamčené, aby vám neutíkala jména hráčů, když se budete posouvat doprava k procentům účasti. Ještě pár měsíců změnu ale moc nepoznáte, neboť máme tabulku zatím úzkou.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 13/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 776

Info.
Zítra se na Domečku hraje klubový přebor:
Majer sen.- Číhal
Šmíd - Kudla
Horák - Křena
Krupica - Snášel
Majer jun. - Sládek
Majer Jiří st. | 12/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 775

Středa 11.1. na Domečku.
Na dnešním tréninku zahájil svou trenérskou dráhu čerstvě vyškolený trenér Honza Číhal a to stylově: Tréninkem nového žáka Jakuba Nováka. :-) Pavel rozebíral partie z KP mladšího dorostu a neustále byla slyšet jeho otázka: A proč jsi nezahrál ... To jsou ty dozvuky po sobotním neúspěchu. Po hodinovém tréninku byl sehrán švýcarem turnaj na 4 kola s výsledkem:
1.Dudar 4(4)
2.Adamec 3
3.Kříž T. 2
4.Lepka 2
5.Škrob 2
6.Tajovský 2
7.Konečný 1
8.Novák 0
Majer Jiří st. | 11/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 774

Druhé úterý-Turnaj B vyhrál Vladimír Dudar
Upoutávka Celkem 12.dětí z Kuřimi se zúčastnilo lednového "Druhého úterý"
V turnaji A(16.dětí) skončil Jakub Křivánek na velice hezkém 5.místě ziskem 3.bodů.Mirek Bauer neměl svůj den, když skončil na 14.místě a svůj jediný bod získal hned v prvním kole.
V turnaji B(29.hráčů) se poslední dobou honě daří našim nováčkům. Turnaj s přehledem vyhrál Vládík Dudar 100% ziskem 5.bodů, uhrál 4.VT a příště se zařadí mezi silné hráče do turnaje A. Velice pěkně zahrál i Patrik Adamac,který ziskem 4.bodů obsadil až na pomocné hodnocení 4.místo.Celkem 3.body získal Matěj Tajovský(7.místo), Jakub Matoulek(9.místo),Martin Prokop(11.místo),Ondra Škrob(13.místo),Tomáš Keprt(14.místo).Dva body vybojovala Anička Košuličová(20.místo).Po jednom bodu má na svém kontě Eliška Klíčová(26.místo) a Klárka Košuličová(27.místo).
Je vidět, že děti dělají veliké pokroky a zejména Vládík Dudar potvrzuje pověst největšího talenta.
Výsledky turnajů najdete v odkaze.
Odkazy: Turnaj A Turnaj B
Pavel Krupica | 10/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 773

KPMD družstev-postup se vzdálil.Prozatím 3.místo!!!
Upoutávka V sobotu 7.1. se konala 2.část KPMD družstev.Zejména pr náš A-tým to bylo klíčové trojkolo v boji o postup do 1.ligy.
Velkou roli v náš neprospěch sehrála absence Martina Lišky, který byl na lyžařském výcviku. Uvodní zápas proti vedoucímu Durasu Brno "C" se vyvíjel velice nadějně,když nás do vedení dostal David Němec. Chvilku na to byl vyhraný i Filip Jahn a Jakub Křivánek. Filip nezvládl závěr zápasu a byl přinucen remizovat. Pak prohrál náš lídr Tadeáš Boček, který neměl svůj den. Hrají se poslední dvě partie a když je jasné, že Filip Svoboda prohraje, tak vše má v rukou Jakub. Ten měl velice těžkou partii, ve které ztratil hodně času. Přesto to Jakub dokázal dotáhnout do vyhrané pozice, ale pod dojmem špatného času si nevěřil a raději nabídl remízu, což jeho soupeř s úlevou velmi rád přijal.Konečný stav tedy 2-3. Stejným výsledkem skončil i zápas proti Hodonínu. V tomto zápase vyhrál David Němec a Filip Svoboda a smutným hrdinou se stal bohužel Tadeáš. Vyšel nám alespoň zápas proti Zastávce, když rychle vyhrává David Němec a Filip Jahn. Celkovou výhru pro tým zajišťuje Tadeáš, který si tím alespoň trošku spravil chuť, ale se svojí hrou jistě spokojen moc být nemůže.Na celkové 4-1 upravuje remízou Jakub Křivánek a Filip Svoboda.Zatím držíme 3.místo,ale na vedoucí Duras ztrácíme 6.bodů a postup se hodně vzdálil. Naděje však umírá poslední a tak vše se rozhodne až 3.března.
Naše B-družstvo v této soutěži spíše získává cenné zkušenosti, přesto se i tomuto družtvu podařilo jednou vyhrát. Odnesl to Vyškov, když své partie vyhrál Vládík Dudar, Dominik Lepka a Mirek Bauer. Proti Veselí nad Moravou prohrálo béčko pouze 2-3, když bodoval Jakub Matoulek a Mirek Bauer. Proti Vranovicím zachránil čestný bod Vládík Dudar.
Výsledky najdete v přiloženém odkazu.
Odkazy: vysledky clanek JMSS
Pavel Krupica | 10/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 769

Úterý 10.1. na Domečku.
Dnešní turnaj v Brně (2.úterý) přemístil značnou část "pytle blech" (trefný název od Zdeňka Vojáčka) na ZŠ Staňkovu. Účast tedy tvořili výhradně začátečníci a tak se trénovalo ostošest. Zkoušku z cca padesáti jednobodovek složili Kaiser, Hora a Starosta. Ostatní budou jednobodovky ještě trénovat doma. Dále jsme probírali téma útok a obrana a na tradiční turnaj už pak nezbyl čas.
Majer Jiří st. | 10/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 766

SPgŠ Znojmo s pěti dvoulitry v sestavě
Radovan v KP2 Měli jsme tu čest být prvním týmem, na který domácí nasadili všech pět svých hvězd, ale hned úvod naznačil, že se jich bát nebudeme. Michal Snášel po pěšci obětoval rovnou i kvalitu a všichni si dělali legraci, že nám chce za půl hodiny ujet domů - nikdo by nevěřil, že jeho partie bude končit jako jedna z posledních.
Dojem ze slušně sehraných zahájení pokazil jen Zemánek, který přenechal soupeři jak prostor, tak klíčová pole pro jezdce a po zhruba patnácti tazích mohl vzdát. Přibližně ve stejném čase, ale již v koncovce se dvěma pěšci za kvalitu dává partii za remis Aleš Krupica. Ačkoliv fotek není mnoho, zachycují všechny důležité okamžiky včetně tohoto a tak můžete sami posoudit, zda měl Aleš hrát dál.
Poté se dostávám já do dvojsečné pozice a Tadeáš Boček do problémů, nezbylo mu než pokazit si pěšcovou strukturu před králem a realizace domácí jedničky byla přesvědčivá. Současně nabízí v zajímavé pozici remízu Číhal (na rozdíl od Aleše po konzultaci s kapitánem) a ačkoliv je napoprvé odmítnut, o moc déle se nehrálo. Honzovi totiž pozice bez dam jaksi už nevyhovovala a Luboš Riška měl zase špatný čas, takže byli s půlkou nakonec asi oba spokojeni.
Na 4:1 zvyšují domácí na poslední desce. Radek Smíšek reagoval na aktivizaci černého jezdce obětí kvality, která mi nepřišla příliš korektní - a hlavně další chyby při vynuceném zrychlení na sebe nedaly dlouho čekat. Naopak Vašek má pěšce navíc, ale čas ještě daleko horší než měl Radek.
Já jsem ztratil v komplikované pozici kvalitu, ale nevypadalo to až tak zle, neboť se jednalo o pozici, kde se materiál počítat nebude a hlavně se Mirek Vlk dostával do těžké časové tísně. Kolem partie se začalo shlukovat až příliš mnoho lidí (zvědavých, zda bílý zvládne poslední čtyři tahy za osm sekund) a tak jsem až posléze zjistil, že mezitím Snášelův útok konečně prorazil (nalákal soupeřku na figuru a pak odtažným šachem získal dámu) a že Vašek už poněkolikáté ve své šachové kariéře prohrál pádem praporku (od příště stanovuji pravidlo - kdo prohraje na čas, dává příspěvek do bodu 4). Sám jsem partii prohrál syndromem 41.tahu (přestože moje potíže s časem byly daleko menší než soupeřovy), ale ačkoliv si spousta přihlížejících myslela, že tam byla vynucená remíza, počítač dává nemalou výhodu bílému, takže mne ta chyba až tak mrzet nemusí a završení výsledku na 6:2 pro domácí je asi zasloužené.
Odkazy: Fotky Zpravodaj KP2B 6.kolo
Jan Pešl | 09/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 765

Béčko opět v čele KP2!
Vysokou výhrou v Jevíčku 7,5:0,5 jsme zahájili stíhací jízdu na skóre s Vyškovem A. Ten rovněž stratil remízou v Boskovich dva body a tak jsme v čele jak na skóre, tak i na body. Do vedení jsme šli výhrou Pavla Krupicy, který taktikou svého soupeře tak vystrašil, že místo pěšce odevzdal nevynuceně i figuru. Poté vyhráli Jarek Kudláček a Franta Laštovička. Jak to mi ušlo, ale zřejmě na spolupráci soupeřů. Dále skončila partie na první šachovnici, kde Honza Košata v divoké partii, stál nejprve na prohru, pak možná na výhru a nakonec přijal soupeřovu nabídku remízy. Na vítězných 4,5 zavěsil kapitán týmu Broňa Horák, který soupeře postupně přehrál. Soupeř Martina Hyrše už v prohrané pozici překročil čas a Laďa Kudla v koncovce stejných střelců uplatnil převahu pěšce.
Já jsem byl v zápase vyhraný jako první už v 10. tahu a přesto jsem skončil jako poslední. Už se mi to za družstva stalo několikrát a zřejmě to nebude jen houževnatým odporem soupeřů. Po zápase se mi nikdo nechtěl pochlubit nějakým pěkným obratem z partie, tak uvádím jen svoji pozici z 9. tahu, kdy jsem získal ... Co jsem to jen získal já hlava děravá?

Bily na tahu:
Majer Jiří st. | 08/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 764

Vyzkoušejte si test
Tak nevím ... V příloze je test pro trenérské zkoušky. Neváhejte, vyzkoušejte.
Přílohy: Příloha_1

Honza Č: Trenérské zkoušky se skládají z písemného testu a praktické zkoušky. Test obsahuje všeobecnou část, šachovou část a diagramy - hráči s ELEM vyšším než 1900 diagramy nedělají. V praktické části zadá předseda komise nějaké téma a to se pak probírá - např principy zahájení, koncovky apod.
Jan Kolařík | 08/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 761

Ruleta v první kavárně roku 2012
Šachová ruleta První kavárna nového roku připomínala ruletu jak v některých partiích, tak výsledkově. Co se partií týče, až příliš často rozhodovala půlsekunda nebo ještě méně - pád praporku současně s matem, pád praporku současně s dobráním posledního pěšce, v jednom případě dokonce došlo na hledání svědků.
Výsledkově to bylo podobné - pouze Hrdina utekl o bod a půl dopředu (a dalo by se tedy říci, že vyhrál zaslouženě) a Režný s V.Sádlíkem měli jediný nenulový zápis vzájemnou remízu. To znamenalo jednak zavedení půlbodů do GP hned v první kavárně roku a jednak to, že je oba od lepšího umístění dělil šachový Grand Canyon o hloubce čtyř bodů. Naopak mezi druhým a devátým místem činil rozdíl pouze dva a půl bodu.
Pořadí: 1.Hrdina, 2.Vašek, 3.Kropáč, 4.Slezák, 5.Mrkos, 6.Adler, 7.Buček, 8.Kolařík, 9.Pešl, 10.-11.Režný a V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2012
Jan Pešl | 06/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 760

Nové národní ELO k 5.1.2012-Pokořeny dvě hranice!!!
Vyšlo nové národní elo.Svoji nejvyšší hranici překonal Jan Pešl,který se poprvé podíval do klubu 1800.Stejně tak svého dosavadního maxima dosáhl Aleš Krupica, který se poprvé podívá do klubu 1600+ a jako jediný z klubu drží unikátní rekord, když ještě nikdy na elo neodepsal! Pozici nejlepšího žáka si upevnil Martin Liška,který připsal 19.bodů.


1.Majer Jiří ml. 2273
2.Košata Jan 2201
3.Majer Jiří st. 2028(-17)
4.Křena Bohuslav 1968
5.Krupica Pavel 1932
6.Číhal Jan 1918
7.Rubeš Pavel 1912
8.Kudla Vladimír 1902
9.Kudláček Jaroslav 1895
10.Vitula Jan 1889
11.Horák Bronislav 1835
12.Zemánek Jaroslav 1828
13.Pešl Jan 1800(+27)
14.Laštovička František 1799
15.Vašek Michael 1787
16.Snášel Michal 1742(-23)
17.Kolařík Jan 1738
18.Hrdina Jiří 1693
19.Slezák Jan 1685
20.Šmíd Tomáš 1670
21.Krupica Aleš 1609(+33)
22.Buček Miroslav 1522
23.Adler Lubomír 1467
24.Smíšek Radovan 1441
25.Mrkos Jaroslav 1400
26.Liška Martin 1366(+19)
27.Svoboda Filip 1288(-5)
Pavel Krupica | 05/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 759

Základní soutěž:Kuřim"G"-Lokomotiva Brno"O" 0-3
I našemu druhému družstvu se nedaří nastoupit komplet.Poprvé se dostalo možnosti nastoupit i několika nováčkům, kteří proti daleko zkušenějším soupeřům nemají moc šancí. Všichni ovšem předvádí bojovné výkony a prokazují velké zlepšení a tak věřím, že jistě i první výhry na sebe nenechají dlouho čekat.
Pavel Krupica | 05/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 757

Základní soutěž:Kuřim"F"-Sokol Zastávka"B" 1,5-3,5
V úterý 3.1.2012 pokračovala základní soutěž družstev předposledním kolem.
Ani v tomto utkání se našemu družstvu nepodařilo sejít v kompletní sestavě, ale i tak to bylo velice napínavé utkání.Zastávka vedla z výkopu 0-1.Pak odehrál velice vyrovnanou partii Mirek Bauer proti Daniele Dumkové.Mirek nakonec prohrál, ale za předvedený výkon zaslouží velkou pochvalu, když odehrál vyrovnanou partii, ale Daniela potvrdila, že je skutečně velice silnou hráčkou.Zápas se rozhodl na 2.šachovnici, když Filip Jahn svého soupeře jasně přehrál, ale nakonec přehlédl matové možnosti soupeře a partii prohrál. Jedinou výhru zařídil Viktor Vondruška, který zahrál velice hezky a porazil účastnici ME Julii Richterovou. Konečný stav upravil ještě remízou Lukáš Kalabis, který si spíše zasloužil vyhrát, ale lepší pozici nedokázal zužitkovat.
Pavel Krupica | 05/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 756

Středa 4.1. na Domečku.
Začnu dobrou zprávou, kterou mám zprostředkovaně. Noví trenéři Honza Číhal, Radek Smíšek a Slávek Sládek zkoušky udělali! Blahopřejeme! Honzovi a Radkovi klub proplatí kurzovné.
Dnes se řešily jednobodovky a překvapivě někteří "zkušení borci" s tím měli problémy. Jediný z pokročilých, kdo jde nahoru je Láďa Dudar, který i nejvíce taktické obraty trénuje.
Hrála se partie na zápis Škrob Ondřej - Kříž Tomáš, ostatní turnaj s tímto výsledkem:
1.Dudar 6(6)
2.Křivánek 5
3.-4.Lepka 3,5
Adamec 3,5
5.Konečný 2
6.Kolář 1
7.Keprt 0
Majer Jiří st. | 04/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 755

Info.
Dnes je na Domečku trénink žáků 16-18 hodin.

V pátek je od 17 hod. trénink věžovek na téma:
Typizované pozice s více pěšci, podtéma:
Pěšcová převaha na křídlech, aktivní věž, technika deštníku, šach a překrytí, zugzwang ...
Majer Jiří st. | 04/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 754

Úterý na Domečku.
Dnes hrají naši pokročilí žáci v Brně Základní soutěž za družstva F a G. Na Domečku se tedy sešlo jen 8 dětí. Pavel Krupica před odjezdem ještě stihl zajít na Domeček a společně se mnou potrénovat žáky. Řešily se "jednobodovky", které pak děti dostaly k samostatnému tréninku na doma. Na závěr byl sehrán turnaj s tímto výsledkem:
1.Špunar 6,5(7)
2.Kolář 5
3.-4. Hora 3,5
Kaiser 3,5
5.Tajovský 3
6.Řehka 2,5
7.Starosta 2
8.Hrstka 2
Majer Jiří st. | 03/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 753

Info.
Dnes začínají na Domečku šachy kroužkem od 14-16 hodin.
Majer Jiří st. | 03/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 752

Nové FIDE k 1.1.2012-Téměř beze změn
K novému roku pravidelně vychází nové FIDE.Pro většinu hráčů z Kuřimi je téměř beze změn.Pohoršil si jen Majer st a Michal Snášel

1.MJM 2252
2.Jan Košata 2142
3.MJS 2020 (-13)
4.Bohuslav Křena 2005
5.Vladimír Kudla 1965
6.Jaroslav Kudláček 1960
7.Pavel Krupica 1948
8.Pavel Rubeš 1940
9.Bronislav Horák 1939
10.Jan Číhal 1901
11.Jan Vitula 1881
12.František Laštovička 1853
13.Jan Pešl 1786
14.Michal Snášel 1735 (-34)
Pavel Krupica | 02/Jan/2012 | Autorizováno registrovaným heslem | ID_zprávy: 751

Copyright (c)2006-2012 KolJa & Gonzmen