www.kme.cz

Informační systémy šité na míru

Město Kuřim

ŠK Kuřim

Zprávy

26.06.2014 V kavárně vyhrál Hrdina
Upoutávka Zatímco v Brazílii se hráči na trávníku koušou nudou, v kavárně probíhají u stolů boje zcela v jiných rovinách.
Je třeba zmínit výkon Luboše, kterému se dařilo jak u šachovnice, tak u následného mariáše hraného v pěti.
Malými bechery se stihl oslavit svátek Janů a poté i blížící se svátek Petrů.
Pořadí 1.Hrdina, 2.Adler, 3.Buček, 4.Kropáč, 5.Kolařík, 6.Krčma, 7. Sádlík Vl.
Přílohy: GP2014
Jan Kolařík | 27/Jun/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1974 | Komentáře(2) |

Klubový přebor 2013-2014 vyhrál "Nejzkušenější".
Myslím, že je to v historii klubu poprvé, co oddílák/klubák vyhrál důchodce. ;-) To může znamenat třeba to, že se v klubu nepracuje dobře s mládeží, nebo že v šachu platí: Čím starší, tím lepší.
Ať je to tak či onak, prostě stalo se. :-)

1.Majer Jiří st. 7
2.Košata Jan 6 (SB 23,75)
3.Horák Bronislav 6 (20,75)
4.Krupica Pavel 5,5
5.Majer Jiří ml. 5 (22,25)
6.Křena Bohuslav 5 (19,00)
7.Kudla Vladimír 3,5
8.Laštovička František 2,5 (11,75)
9.Snášel Michal 2,5 (9,25)
10.Šmíd Tomáš 2

V příloze je tabulka klubáku.
Výsledky budou započteny na národní ELO.
Přílohy: tabulka
Majer Jiří st. | 20/Jun/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1973 | Komentáře(2) |

Má smysl udržovat tabulku GP?
Lepší nějaká zpráva než žádná zpráva, ale tabulka zbyla opět na mne. Protože kavárníci kolikrát ani nedopočítají pořadí za bednou, jak spěchají na mariáš, vyhlašuji anketu - má smysl tabulku GP vůbec udržovat? Rád si ušetřím práci.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 20/Jun/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1972 | Komentáře(2) |

Natěšený Honza
Tak nám po týdnu pauzy přišel do kavárny zase Honza Slezák a jak jinak, zase vyhrál. Ztratil jen půl bodu s V. Sádlíkem, přestože si zpočátku asi moc nevěřil, když dokupoval dvě minuty... Jinak jsem si ničeho zajímavého nevšiml, snad jen mého standardně špatného výkonu v mariáši, který následoval po šachách. Neuhraný flek na valáta vše dokonal.
Výsledky (šachu): 1. Slezák, 2. Kropáč, 3. Buček, 4. Hrdina, 5. V. Sádlík, 6. Krčma, 7. Adler.
Jiří Hrdina | 20/Jun/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1971 | Komentáře(1) |

MČR družstev ml. žáků Brno aneb zřejmě slušnej oddíl podruhé :)
Upoutávka Po níže uvedeném příspěvku naší stálé zpravodajky píKří nevím, zda má ještě vůbec cenu sem něco psát, neboť bylo řečeno už vše, nicméně tedy z pověření šéftrenéra sem přidám "krátký" komentář a fotky.
Do blízkého Brna na MČR jsme po úspěchu v kraji vyslali hned dvě družstva. Tentokrát jsme ovšem Áčko nadupali takřka tím nejlepším, co v klubu máme a do Béčka dali mladé, talentované jedince, kteří mohou uspět určitě už třeba za rok. Tato sázka na jistotu se nakonec vyplatila a jak všichni víte, urvali jsme v posledním kole krásný bronz.
Když to vezmu od začátku - první kolo se Zábřehem celkem pohoda, v druhém jsme dostali hned hlavního favorita soutěže BŠŠ A. Málem došlo k překvapení a výhra byla blizoučko, nakonec ale rozhodla větší zkušenost soupeře a my odešli poražení nejtěsnějším rozdílem 2,5:3,5.
Druhý den nám přijel hlavní maskot klubu (vyzbrojený největšími "zkušenostmi") a rázem se začalo bodovat jak na běžícím pásu.
Postupně jsme porazili BŠŠ C, se štěstím a těsně kolegy z Lokálky, pak nebezpečnou Vlašim, třetí nasazenou Poličku a nakonec v posledním sobotním kole v boji o druhé místo jsme těsně podlehli Polabinám.
Do nedělního kola jsme nastupovali ze slibného třetího místa, ovšem s tlupou družstev, co nám dýchali na záda. Hned v prvním kole opět nešťastná těsná prohra s BŠS B, kdy jsme zase zahodili vítězství. Naštěstí v posledním kole se k nám tentokrát zrádný švýcarský systém zachoval velmi milostivě, soupeři jakoby nám četli myšlenky a všechny výsledky dopadli přesně podle našich představ tak, abychom se nakonec díky výhře nad Orlovou vyhoupli na krásné třetí místo.
Naše rezerva - tým B - byl sice nasazen jako poslední, ale vůbec nezklamal, naopak v posledním dnu zabojoval a vyhoupnoul se na 24. místo s minimálním odstupem na první dvacítku. Trochu nešťastně dopadla Lokomotiva, která díky prohře v posledním kole přišla o umístění v první třináctce týmů, jež zaručuje místo navíc pro kraj na další rok. Takto mají právo postupu z našeho kraje opět pouze dvě družstva.
Pro úplnost dodávám, že vítězem se stal suveréně celek BŠS A, na druhém místě díky výhře nad námi a Vlašimí skončil BŠŠ B a první pětku za námi ještě doplnila Vlašim a Polabiny.
Celkově musím všechny naše hráče ( i hosty Julču Richterovou a Honzu Hvozdoviče) maximálně pochválit. Podali výborný výkon, nemuseli jsme řešit žádný kázeňský problém, prostě pohoda, jazz. Podrobně se asi k jednotlivým hráčům vyjádří Pavel.
Velmi pozitivní fakt je, že tento úspěšný tým může téměř ve stejném složení hrát i v příštím roce (díky věku odchází pouze Vláďa Pavlík), ale naši mladí v družstvu B (kterým všem bylo 10 let a méně) dokázali, že ho mohou plnohodnotně nahradit, rozhodně máme velmi talentovaný mladý tým.
Díky blízkosti místa konání nás přijelo povzbudit hodně fanoušků z Kuřimi, kteří vytvořili výbornou atmosféru, korunovanou nepřekonatelnou bábovkou od píKří. (Viz foto)
Z volnočasových aktivit jsme tentokrát vypustili Kasematy na Špilberku, ale navštívili jsem v sobotu Mekáč a sehráli několik nervy drásajících utkání v petanqu.
Náš úspěch jsme nakonec zakončili stylově šampáňem a "naskákáním" do vypuštěného bazénku :D. Myslím, že si to všichni maximálně užili. Připojuji odkaz na fotogalerii, výsledky a bábovku.
Šachu zdar
Odkazy: výsledky fotky bábovka
Kateřina Tajovská | 15/Jun/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1970 | Komentáře(7) |

Šachy v Šrajbecu
Víkendového MČR družstev mladších žáků v rapidšachu se zúčastnilo celkem 28 mančatfů po 6 hráčích. Hrálo se celkem na 9 kol a výsledkem byl nakonec 3. plac pro Kuřas. Všechny špíly proběhly v menze Masárny na Vinařské v Šrajbecu. Pro kuřimské trenéry 3 dny sténé scénář - posbírat sviště, hodit do vlaku, vystópit na roli, šalinó k Vystecu a šórem naklapat na plac.

Včera to bylo perfekt, byla jsem hodit voko a aji dneska sme šli hodit čučku, jak to de. Chvílema to bylo v oukeju, chvílema levandula. Augle sme měli vyvalený. Celkem lajvojt, jenom Tom byl v jedné partii pasové a skoro to vypadalo, že vostatní ho chcó zpeckovat nebo že mu rozhodí sandál. Pavel byl tak akorát zralé na šaškec. Potom v posledním kole sme neměli už žádnýho fóra, jen jsme čekali, jak se zadaří nebo nezadaří sópeřům. Mělo to fakt betelný grády, ale hlavně sme měli kliku, protože plichta sópeřů nás dostala na 3. plac. Nakonec teda všecko klap.

Všici šropi se lochčili, glgali Rychlý špunty, metále pověšený na krku. Konec dobré, všecko dobrý :-):-).
Takže zase za rok džusblus
píKří
Jana Křížová | 15/Jun/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1969 | Komentáře(3) |

Tabulka GP 2014
Konečně mi zpravodajové z kavárny umožnili aktualizovat tabulku GP.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 14/Jun/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1968 | Komentáře |

Dvě kavárny ve zkratce
Poslední dvě kavárny letem světem. Událostí té první, kde jsem nebyl a po které nikdo ani nedopočítal tabulku, byl návrat Honzy Slezáka z nemocnice. A natěšený Honza vyhrál! O týden později se dokonce ukázal i netrénující Svítil, který skončil druhý! Domácí úkol tentokrát dostává V. Sádlík, a to nacvičit, jak se pohybuje jezdec. Jednou s ním tahal o dvě políčka dopředu, jednou o jedno pole šikmo a tak různě dokola. A co víc, jeho soupeři si toho nikdy nevšimli.
5.6.: 1. Slezák, 2. Novotný, 3. Mrkos, 4. Kropáč, 5. Adler, 6. Buček, 7. Krčma, 8. Sádlík V.
12.6.: 1. Buček, 2. Svítil, 3. Kropáč, 4. Adler, 5. Hrdina, 6. Mrkos, 7. Krčma, 8. Sádlík V., 9. Svozílek
Jiří Hrdina | 13/Jun/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1967 | Komentáře |

Není senior jako senior
Onehdy kráčejíc ráno do práce (bylo oproti současným krásným a teplým ránům fakt hnusně a zima) jsem si povzdechla: "Za komárů (rozuměj) komančů (rozuměj) soudruhů (rozuměj) komunistů, bych šla za deset let do důchodu." No nebylo by to skvělé? ........... Bylo, samozřejmě že bylo. Byla bych krásná důchodkyně v nejlepších letech a fakt bych si to užila :-):-):-). Teda alespoň doufám.

Tak jsem tuhle etudu přehrála mužikovi odpoledne doma a bylo mi řečeno, že "Indiáni" jsou out a do důchodu to mám za rovných .... let a ... měsíců (každý dotčený dosadí dle svého ročníku narození)!!! Nevím, jestli napsat, že se mi udělalo mdlo nebo že se mi neudělalo dobře. Kdysi jsem četla krásnou knížku na téma formulace vět a jejich významu pro pozitivní nebo negativní vnímání skutečnosti. Faktem zůstává, že za deset let do důchodů nepůjdu ani omylem.

No a dneska jsem při pročítání Chess results (abych už se konečně dozvěděla, jaká družstva a hlavně v jakém složení budou hrát na MČR družstev) narazila na zajímavou skutečnost. Kategorie: Mistrovství ČR seniorů nad 70 let, Mistrovství ČR seniorů nad 60 let, Mistrovství ČR seniorů nad 50 let !!! ..... Přiznám se, že v tom mám trošku zmatek a vzpomněla jsem si na krásný kreslený vtip p. Renčína. Chlapík sedící v křesle říká manželce, že stáří začíná ve 40 (přeškrtnuto), 50 (přeškrtnuto), 60 a ona mu doporučuje, aby se už konečně rozhodl kdy, protože má dojem, že začíná dětinštět. Teda kdyby mě někdo v padesáti nazval seniorkou (a je to za chvíli :-) ), tak bych mu doporučila jít na oční. Jedině kategorie o šachového krále seniorů nad 80 let má (u mě) svoje opodstatnění. Tam už bych opravdu o některém člověku dokázala říct, že je senior. Jinak to celé chápu jako snahu: "Více kategorií, více vyhodnocených".

Ale proč celá tahle úvaha vlastně vznikla? No hlavně proto, že ačkoli šachy ani nehraji (doma leda prohrávám) ani netrénuji (bych mohla trénovat s dětmi leda tak šachový posed), tak mi připadá skvělé, jak se šachy dokáží prolínat naskrz generacemi a různými společenskými vrstvami. Proto mi nepřipadá důležité dělit se na seniory nad 50 či 70, ale skvělé je sejít se a dát třeba d4 :-).

S veškerou úctou se loučí šachově ne příliš zdatná, ale i přesto šachu velmi nakloněná
píKří
Jana Křížová | 12/Jun/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1965 | Komentáře(2) |

Šachový festival Duras-open se blíží!
Už v únoru, hned po vydání propozic pořadatelem, jsem zde dával informaci o možnosti si zahrát pěkný turnaj na sokolovně v Řečkovicích. Nyní tři týdny před začátkem festivalu, tuto možnost připomínám všem kuřimským šachistům.
Koukněte se do propozic a uvidíte, že je to pro nás ideální možnost si za malý peníz zahrát kvalitní šachy. V odkazu na stránky pořadatele najdete veškeré podrobné informace.
Odkazy: Odkaz_1
Majer Jiří st. | 06/Jun/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1962 | Komentáře |

Když na šachy, tak s Karlem Jaromírem
Dobrý den a ahoj všem příznivcům šachu!

Dočetla jsem si právě propozice MČR družstev, které proběhne v Brně příští týden. Těšíme se moc, že se pojedeme na děcka podívat a doufám, že také holky a kluci jsou nadšení, že si zahrají s těmi nejlepšími hráči ve své kategorii, kteří se sjedou do Brna z celé republiky. Je to zároveň i jedinečná šance pro rodiče a všechny příznivce šachu z Kuřimi, aby se vypravili děcka povzbudit a kouknout na to, jak hájí barvy ŠK Kuřim. Kuřimáci se probojovali na MČR se dvěma týmy a pojedou tedy opravdu v hojném počtu. Moc bych si přála, aby trenéři vybrali tu správnou "vyhrávací" taktiku, sestavili neporazitelné týmy a dětem se ji poté na šachovnicích podařilo beze zbytku vyplnit.

Uvidíme, jestli výsledkem třídenního zápolení bude oslavná óda nebo balada. A jenom jak jsem napsala slovo balada, tak mi naskočil přítel Erben. V době, kdy mě z češtiny učila paní učitelka Lhotáková, jsme se museli učit hodně básniček nazpaměť a občas mi tím pádem některé verše vytanou bezděčně v paměti. Ale jelikož nejsem žádná konzerva, tak není problém je upravit a napasovat na současnost :-)

MČR družstev se kvapem blíží,
šachový pánbu už shora shlíží.
Až šestnáctá hodina odbije v pátek,
šachový započne velký svátek.

Z Kuřimi též vyjede hojný voj,
bude to jistě tuhý boj,
na vraném bujném pojedou koni,
vesele podkovičky zvoní.

A když zavítá druhý den,
král musí jíti s vojsky ven.
Hrajte dobře, děti moje,
vrhli jste se do krutého boje,
na nepřítele!

A třetí den - hle dvéře otevřeny
do nejskvělejšího sálu,
zlatem jen se svítí stěny,
strop rubíny vyložený
pod ním sloupy ze křišťálu.

Citace z Erbena jsou sice vypůjčeny a volně "přebásněny" (a to je opravdu silné slovo), ale to že děti budou muset s králi do boje, je více než jasné. A pokud by se odleskem jejich medailí podařilo rozsvítit i stěny v hracím sále, tak by to nebyla vůbec žádná balada, ale naopak velká radost.

Až slzička by upadla
a v ty bílé ňádra zapadla :-):-):-).
(Erben asi netušil, že většina šachistů jsou chlapi,
kteří slzet neumí a jak to mají s ňádry opravdu netuším :-):-) :-) ).

Každopádně přejeme já i Erben všem účastníkům co nejlepší šachové výkony a také hodně štěstí
píKří
Jana Křížová | 05/Jun/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1961 | Komentáře(11) |

Návrh na logo ŠK Kuřim, které by mělo ozdobit oddílové trička pro děti
Upoutávka Dobrý den.
Zásluhou paní Křížové posílám návrh na logo ŠK Kuřim, které by mělo ozdobit oddílové trička pro děti.
Prosím Honzu Kolaříka, aby uspořádal anketu na oddílových stránkách.
Prosím všechny rodiče o vyjádření, které logo by mělo naše tričko mít. Krupica Pavel

Wow!
Všechny jsou moc pěkné!
A co na to Martin H. jako odborník?
mjs

Zdravím všechny,
Pavel sice napsal cosi o mojí zásluze stran loga, ale abych uvedla celou věc na pravou míru, tak já jenom poprosila kamaráda, zda by se tohoto úkolu neujal a v pokud možno co nejkratším čase, zkusil nějaká loga navrhnout. Výsledek můžete vidět. Doma jsme udělali hlasování a máme jasno :-).
Pěkný zbytek víkendu
Jana Křížová

Ahoj Pavle,
všechny varianty se mi graficky líbí, první možná o něco víc než další dvě varianty, ale u první mi vadí symbolika padajícího krále... takže bych volil variantu 2 nebo 3.
Pavel Matula

Zdravím ve spolek,
tak odborník na estetiku doporučuje jednoznačně dvojku, s tím, že název Kuřim by měl být o trochu větší a výraznější.
Z figurek se mi osobně líbí více kůň, než padající král.
Ale je jasné, že každý máme jiné vnímání estetiky. :-)
mjs

---------------------------------------------------------
Admin: nemožné na počkání, zázraky do tří dnů.
Anketa je vlevo pod volbami menu.
---------------------------------------------------------
Přílohy: Logo s králem Logo s jezdcem S šachovnicí
Jan Kolařík | 01/Jun/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1960 | Komentáře(15) |

Aktualizovaná tabulka GP
Přes oceán nějak hapruje administrátorská cesta pro aktualizaci tabulky, takže kvůli tomu musí vzniknout další zpráva... ale aspoň mohu veřejně poděkovat za článek z kavárny, je to stručně a přitom poutavě, to se musím ještě naučit.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 30/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1957 | Komentáře |

Co v žádné učebnici nenajdete
Napadá někoho, kde se hrají tak zajímavé šachy, že se králem utíká ze šachu rovnou o dvě políčka, aniž by si toho soupeř všiml? Anebo že se sebere soupeři věž, bezděky v zaujetí pro hru se postaví jinam na šachovnici a hned v následujícím tahu ji tentýž hráč zcela vážně sebere podruhé? Ano, správně! Koho už nebaví domácí rozbory nudných velmistrovských partií, nechť se příští čtvrtek sebere a utíká do kavárny. Aspoň nás nebude pět jako tentokrát, kdy se zase po čase muselo hrát dvoukolově. S těmito výsledky: 1. Mrkos, 2. Kropáč, 3. Hrdina, 4. Adler, 5. Krčma.
Jiří Hrdina | 29/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1956 | Komentáře |

Pokročilí v pátek 30.5.
V pátek 30.5. v 17:05 oslavíme závěr sezóny simultánkou na téma asymetrické pozice s trenérem pokročilých. Kdyby náhodou přišlo více hráčů než je šachovnic, tak zorganizujeme turnaj.
Honza Vitula | 28/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1954 | Komentáře(1) |

Krajské tréninkové soustředění mládeže aneb dovolená "u moře"
more O víkendu proběhlo tréninkové soustředění šachuchtivé mládeže v kempu Merkur na břehu vodní nádrže Nové Mlýny, které pořádal Jihomoravský šachový svaz. Z celkového počtu přes 40 účastníků se tam z našeho oddílu vydalo sedm statečných mládežníků + nějaký ten doprovod, aby načerpali nové vědomosti a užili si i trochu zábavy.
Šachovou část už zhodnotil pan Hurta - viz níže odkaz na JMŠs,takže já zhodnotím všechno další okolo :). Pěkné, prostorné a čisté ubytování v bungalovech, zajištěná strava od pořadatelů a hlavně spousta možností jak trávit volný čas pro rodičovský doprovod, když o děti už je postaráno.
Nechci dělat nějakou reklamu, ale připadala jsem si tam jak na dovolené u moře - sportovní vyžití nabízelo windurfing, wakeboarding - vodní lyžování na prkně, minigolf, tenis, beachvolejbal, šlapadla, čluny, kajaky, parník, paintball, cykločtyřkolky, rybolov, v blízkosti akvaland a samozřejmě i spousta restauračních zařízení, romantický pohled přes vodu na kopce Pálavy a hlavně klídek mimo hlavní sezónu.
Děti i přes náročný, ale velmi pestrý šachový trénink stihli také nějakou tu fyzkulturu - v sobotu kolem poledne fotbálek a petanque, odpoledne návštěva akvalandu a v neděli si dost účastníků prodloužilo pobyt a my ho třeba využili k vodním hrátkám. Nádrž sice měla cca 18-19°, ale vzhledem k teplému počasí to bylo super koupání.
Organizátorům musím vyslovit velkou pochvalu a těším se, že se tato akce uskuteční za rok znovu - všem vřele doporučuji, rodiče mohou odložit děti do tréninkového procesu a sami relaxovat :) (využila jsem beze zbytku).
Připojuji tedy ještě jednou odkaz na fotky a reportáž.
Odkazy: reportáž fotky
Kateřina Tajovská | 26/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1952 | Komentáře(1) |

V kavárně webmasteři neporaženi
Umíte mlít soupeře? Po dlouhé době dorazil Honza Kolařík a hned turnaj vyhrál. Stejně jako já ani jednou neprohrál (vzájemná partie skončila opakováním tahů v trochu lepší pozici pro mne, ale s horším časem) a o jeho prvním místě rozhodl nižší počet dalších remíz. Mně zrovna nepomohlo to, že jsem se dopustil patu Jirkovi Kropáčovi a Honzovi zase pomohlo štěstí s Mistrem (který se mimochodem sám v souboji se Staňou Krčmou nazval salátem, i když vyhrál). Mistrovi jsme totiž museli vysvětlit, že vynutit věčný šach není automatická půlka - spadne-li prapor dřív, než se třikrát zopakuje pozice, je to nulka.
Jara Mrkos dostal Luboše Adlera do mlýnku a tak jsme byli zvědavi, zda umí mlít. Začal jak se má, ale utnul to dříve a rozhodl se vyhrát jinak - i za pomoci pravidla "nebereš, tak beru já" (v pozdejší fázi souboje totiž Jara nastavil figuru, Luboš si ji nevzal a sám hned o jednu přišel).
Málem jsem musel odejít dřív (a tudíž předat zpravodajství) kvůli nevhodné volbě soupeřů (nejen že nás bylo hodně, ale nějak jsme se navzájem zablokovali), ale nakonec to těsně vyšlo. V následujících čtyřech týdnech to ale kvůli služební cestě bude na vás, tak se snažte, ne že čtvrteční zprávy budou chybět!
Pořadí: 1.Kolařík, 2.Pešl, 3.Kropáč, 4.Mrkos, 5.Adler, 6.Hrdina, 7.Buček, 8.Matula, 9.Novotný, 10.Krčma, 11.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 23/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1951 | Komentáře(2) |

Trénink pokročilých se ruší
V pátek 23.5. se ruší trénink pokročilých, neboť pokročilí minule zlobili.
Honza Vitula | 21/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1948 | Komentáře(2) |

Slávek Křena vítězem Májového turnaje!
Upoutávka Dnešní "Salámák" neměl chybu. Venku deštivo na Domečku útulno a 32 pohodových hráčů. Turnaji dodala lesku WGM Eva Kulovaná, která po dvou nedávných třetích místech na MČR přidala další třetí místo, tentokrát to nejcennější a to na kuřimském Májovém turnaji. :-)
Zvítězil Slávek Křena před Honzou Vitulou. Oba projevili více bojovnosti, než nasazení hráči č. 1 a 2, kteří skončili až na 3. a 4. místě. Rozhodlo poslední kolo, kdy Slávek a Honza své partie vyhráli, zatímco mjs remízoval s Evou. Žáky vyhrál David Němec. Zapomněl jsem zorganizovat společné foto vítězů, ale mám netradiční snímek prvního a druhého. Na obrázku je Slávek vlevo a Honza vpravo, kdy ještě vůbec netušili, jak budou dobří!
Odkazy: Výsledky
Majer Jiří st. | 17/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1945 | Komentáře(2) |

V kavárně stoprocentní i nekoncentrovaní hráči
Soustřeďte se Mistrovo vítězné tažení posledních dvou kaváren nenechalo v klidu Jirku Kropáče, který to rázně utnul stoprocentním výsledkem. Zaváhal pouze s Lubošem Adlerem, proti kterému marně vzpomínal, jak dát mat dvěma střelci, až pak raději proměnil pěšce v dámu a mat stihl tak tak.
Druhý Jura Hrdina to měl se stejným soupeřem jednodušší - díky přehlédnutému šachu záhy získal věž navíc a daleko postouplého pěšce, načež partie skončila uposlechnutím Lubošovy výzvy "postav dámu, zbabělče". Ke druhému místu Jurovi pomohla i nezasloužená výhra s Mistrem na čas v prohrané pozici (aneb mrtvola opět vyhrála).
O třetím místě se paradoxně rozhodovalo již v první polovině turnaje v souboji Pešl-Mrkos. Již podruhé letos se mi stalo, že soupeři zbyl jen jezdec a mně hromada materiálu (v tomto případě sice žádní pěšci, ale dáma a věž), ale došel čas. Bez té věže by to byla remíza... ale vzhledem k tomu, že jsem v turnaji dostal minimálně tři dárky (věže či figury) zdarma od nekoncentrovaných soupeřů, si na nepřízeň osudu stěžovat nemohu. Na tu nekoncentrovanost si nejvíce stěžoval Pavel Matula, kterému tentokrát nepomohlo ani dokoupení minut zpět na plný počet.
Jediná remíza večera se udála mezi Staňou Krčmou a Mistrem a hned z toho bylo počítání druhého pomocného hodnocení, protože oba skončili na stejném bodovém výsledku.
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Hrdina, 3.Mrkos, 4.Pešl, 5.Adler, 6.Krčma, 7.Buček, 8.Matula, 9.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 16/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1944 | Komentáře |

Trénink pokročilých 16.5. v 17:05
V pátek bude další trénink na téma "obět"
Honza Vitula | 15/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1942 | Komentáře |

MČR dětí do 8 let v Táboře aneb "zřejmě slušnej oddíl"
tabor8let Když jsme někdy v únoru s Honzou Číhalem zakládali "přípravku" na MČR mládeže do 8 let, ani zdaleka jsme nevěděli, jaký to bude mít vlastně smysl. Nicméně výsledek předčil nejen naše očekávání. Z původní cca 7-8 členné skupinky se do Tábora vydali 4 stateční hájit barvy a čest svého mateřského oddílu. Tři z nich (David, Šimon a Adam) už byli i loni, Lukáš jel na svůj první velký "republikový" turnaj. Nasazení dle rapidového ela nedávalo nějaké velké naděje na lepší výsledky, snad jenom Šimon, který už přes rok pravidelně brázdí turnaje, měl nahráno něco přes 1150 a tak byl nasazený jako číslo 15. Ostatní někde ve druhé polovině startovky.
Turnaj ovšem kluci rozjeli parádně - u takto malých dětí totiž Elo zase nehraje tak zásadní roli (snad až na nějaké výraznější talenty) a tak po druhém kole měli kluci dohromady 7,5b z 8 možných. Třetí kolo svedlo dohromady hned Davida se Šimonem a tady měl papírový favorit poprvé namále - přišel o dámu, pak téměř o další kvalitu, ale David se zřejmě výhry zalekl a tzv. jí zahodil. Po třetím kole stále slušný bodový příděl - Šimon a Lukáš 3b, David 2b a Adam 1,5b.
4. kolo dostal Šimon druhého nasazeného a přišla první ztráta, Lukáš dál drtil všechny nasazené před ním a nadále byl 100%. David byl trochu v útlumu - riskoval na maty a zapomněl hlídat zadní vrátka, takže stále pouze dva body, zabojoval Adam a měl 2,5b. V 6. kole (posledním v sobotu) los opět svedl dohromady naše kluky - tentokrát Šimona s Lukášem a opět Šimon zachraňoval prohranou partii. Po prvním dnu měl tedy solidních 5/6b, Lukáš 4/6 Adam 3,5 a David 2b.
Jak se říká - poslední třetina bývá nejtěžší - Šimon díky svému nasazení vepředu začal dostávat relativně těžší soupeře a z posledních tří kol vydoloval pouhý bod - hlavně prohru v posledním kole, která ho stála téměř medaili, řádně obrečel. Lukáš a Adam nasadili k mocnému finiši a smetli všechny své soupeře - oba uhráli 3b. David se také rozpomněl na své lepší já a uhrál 2b. Tento drtivý závěr nakonec vynesl Lukáše na výborné 2.místo - kdy 7b jako on měl ještě 6. v pořadí Rudík Richter ze Zastávky. Adam se svými 6,5 body obsadil 9. místo a Šimon se 6b se propadl "až na 10. příčku". David si polepšil téměř do první poloviny a nakonec obsadil slušnou 49.příčku se 4b.
Tři Kuřimáci v první desítce - k tomu jako bonus stříbrná medaile, tak o tom se zřejmě nikomu ani nesnilo (hádám, že ani našemu největšímu optimistovi Pavlovi :D).
Stručně tady zhodnotím výkony jednotlivých kluků, určitě mne ještě Honza doplní, protože ten je bedlivě sledoval, dělal s nimi vyhodnocení (dodal jim speciální zápisníčky pro tuto událost), takže si kluci mohli část partií zapsat, aby věděli, kde je "tlačí bota".
Největší překvapení Lukáš - skokan roku (prodral se z nasazeného 46.místa až na druhé) - hrál zodpovědně, nezalekl se "silnějších" soupeřů, naopak se stal jejich postrachem a prohrál pouze se Šimonem (i když to měl spíše vyhrané) a s druhým nasazeným Hákem. Svým výkonem zabil jak se říká tři mouchy jednou ranou. Kvalifikoval se na MČR v rapidu, MČR v praktickém šachu do 10 let a zároveň na jednu z akcí MS, ME nebo MEU, podle toho jak si vybere vítěz. Velká gratulace.
Další překvapení - Adam - po počátečních rychlých šachách se uklidnil, zvolnil a začal přidávat body jak na běžícím pásu, pokud svojí zbrklou hru na "bitky" ještě trochu učeše a zpomalí, roste nám tu další adept na 1.ligu ml. dorostu.
Šimon - od toho se jaksi nějaký výsledek už očekával - odvedl poměrně solidní hru, i když především partie s Davidem a Lukášem obracel až v prohrané pozici do vítězné koncovky. S pozdějším vítězem Stalmachem sehrál pěknou vyrovnanou partii, kde rozhodla soupeřova oběť figury za útok na krále. Nepovedl se mu pouze poslední "rozhodující" zápas.
David - tady to bylo jako na houpačce. David je talentovaný, ale šachům moc nedává a hlavně i když získá převahu, stále bezhlavě útočí a tomu odpovídají i výsledky, několikrát zbytečně prohrál. Uvidíme, jak se z tohoto turnaje poučí a zda se tomu bude věnovat nadále. Každopádně měl možnosti uhrát více, ale i tak jsou 4b v celorepublikové konkurenci pěkné.
Z mimošachového programu jsme stihli muzeum lega, zmrzlinu a procházku kolem řeky s cílem v naší oblíbené občerstvovně U Berana :). Jak je z fotek patrné, bydleli jsme v královském apartmá a strava byla celkem dobrá, pouze jsme občas museli čekat, nicméně to je problém asi všech takovýchto masových akcí.
Když to tak shrnu - účastníci zájezdu byli spokojení a my též :).
Nečekaný úspěch nevznikl náhodou. Velký podíl na úspěchu mají samotní kluci a hlavně jejich blízcí i trenéři, kteří se jim pravidelně věnují - na Lukášovi byl vidět velký pokrok, který mu přináší spolupráce s nejzkušenějším, Adamovi zase pomáhá doma bratranec Tadeáš, Šimon trénuje doma s Matějem nebo někdy s tátou. Všichni tři pro šachy dělají jaksi něco navíc a i z tohoto důvodu se jim šampionát vydařil. Tak doufám, že nám neusnou na růžích nebo na vavřínech a budou na sobě dál tvrdě pracovat, aby uspěli i ve vyšších kategoriích. Adam se Šimonem mohou hrát tuto kategorii i další rok. Tož konec zpráv místního rozhlasu, níže odkaz na fotky a celkové pořadí.
Šachu zdar.
PS: málem jsem zapomněla dodat, jak dopadli ostatní spřízněné duše z našeho kraje - na webu lokálky je zpráva o krásném 4. místu Míši Kureše, Rudík Richter obsadil 6. místo - oba měli stejně bodů jako 2. Lukáš, ale horší pomocné hodnocení a zkušenosti sbíral i Miško Londin z Vacenovic - 4,5b a 43. místo. Je škoda, že se podniku neúčastnilo více dětí, na rapidech jich bývá požehnaně, v kategorii dívek účas nulová. No snad příští rok dodám nějaké šikovné děvče z naší školkové líhně ;-).
Odkazy: fotky výsledky
Kateřina Tajovská | 11/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1940 | Komentáře(7) |

Májový turnaj už za týden.
K 10.5. se do turnaje přihlásilo 34 hráčů a tudíž je ještě 6 míst volných. Kdo jste váhali s přihláškou s ohledem umožnit účast dětem, tak už neváhejte. :-) V odkazu na stránky Chess-res. najdete aktuální startovní listinu.
Odkazy: Startovní list.
Majer Jiří st. | 10/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1939 | Komentáře(9) |

Ve svátky kavárna netáhne
Svátek Tušil jsem, že nemá smysl dožadovat se výsledků z minulého čtvrtka - sešli se totiž jen čtyři hráči a ani jeden z nich asi není s počítači příliš kamarád. Hráli dvojkolově s tímto výsledkem: Buček 6/6, Mrkos a Adler 3/6, V.Sádlík 0/6. Kdo umí počítat, je mu jasné, že mezi druhým a třetím nelze rozhodnout a do GP musí dostat stejně bodů. Jak to vyřešili s cenami, to netuším...
Tento čtvrtek jsme posílili na pět, což je opět počet vhodný na dvojkolový turnaj (proto dvojnásobné body v tabulce). Mistr sice na sto procent už nedosáhl, ale i tak s přehledem vyhrál. Budeme možná muset přitvrdit vůči Laďovi Sádlíkovi z hlediska pravidel - porušování "sáhnuto-táhnuto" asi budeme tolerovat i nadále, ale hlášky "to jsem prohrál" (zvláště jsou-li doprovozené zmáčknutím hodin bez tahu) už příště bereme jako vzdání partie, aby si to pak nemohl rozmyslet s tím, že soupeř má vlastně spadlý čas. Ten bod si ale zasloužil, obě partie jsem musel otáčet (a navíc to neohrozilo moje druhé místo, tak proč se hádat).
O tom, kdo bude poslední, rozhodla Laďova zdarma nastavená dáma Jarovi Mrkosovi. Ten se držel svého plánu, nevzal, a touto dámou dostal o tři tahy později mat. Smůlu měl Jara i ve hře s nakonec třetím Hrdinou (cenu má schovanou do příště někde mezi papíry s výsledky) - toho úplně přehrál, ale pak nepokračoval přesně a "mrtvola se rozehrála". Zda mělo na pořadí vliv i prohození pořadí barev mezi Pešlem a Mrkosem, to už se nedozvíme (mělo by to být jedno, zda hrajete napřed bílými a pak černými nebo opačně, ale... však to znáte).
Pořadí: 1.Buček, 2.Pešl, 3.Hrdina, 4.V.Sádlík, 5.Mrkos.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 09/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1938 | Komentáře |

Pardubicím roste konkurence aneb Ostravský koník z pohledu Kuřimi
Ostrava !!! Turnaj Ostravský koník se letos podařilo vyhlásit jako mistrovství republiky a hned se to projevilo na účasti hvězd - kdo se tedy chce v hracím prostoru potkávat s Davidem Navarou a sledovat rozbory jeho suverénních výkonů, není už vázán pouze na pardubický hlavní turnaj uprostřed léta, ale má i jiné možnosti. Turnaj A si samozřejmě komentovat netroufám (od toho máme Novoborský server), ale musím pochválit výkon naší spřízněné duše Evy Kulované. V prvním kole překvapila Jirku Štočka a pak začala předvádět své superpevné pozice, které se podařilo překonat pouze Ivanu Hausnerovi - to Evě zajišťovalo přísun dalších a dalších soupeřů z horní poloviny startovního pole, převážně mezinárodních mistrů. Mužská IM norma utekla o půl bodu, ale i tak z toho bylo třetí místo mezi ženami (a to ještě smolně - o půl bodu středního Buchholzu, přičemž ten celkový hrál výrazně pro ni) a vypadá to na návrat do dob největší slávy.
V turnaji B bylo psáno Kuřim u tří hráčů - Vladislava Sládka, mne a Michala Snášela - a rovnou dvakrát z toho bylo pódium při závěrečném vyhlašování. U Sládků se ty neprůstřelné výstavby asi doma trénují - neprohrál vůbec a protože v béčku je jistě snazší využívat chyb soupeřů, vyhrál rovnou čtyřikrát a se šesti a půl body obsadil deváté místo. To já měl zápis daleko rezultativnější - ačkoliv pár nabídek remízy (v naprosté většině odmítnutých) v partiích z obou stran padlo, konala se pouze jediná a pětkrát se podařilo vyhrát, včetně dvou skalpů "dvoulitrů" (a i ten třetí, který partii nakonec rychle otočil, po zahájení docela koukal, co že se to na šachovnici děje). Výsledkem bylo třetí místo v kategorii do 1800 a osobně si myslím, že na podobné ceny má ambice i Michal, na jehož agresivní styl zděšeně koukali i hráči o mnoho bodů silnější (v jedné partii Michal své zahájení nazval "Ostravský gambit Baník p...") - to by ale někdy musel odehrát ten turnaj celý. První kolo mu zhatil časový konflikt se svatbou v okruhu jeho přátel a k tomu poslednímu zkrátka neměl motivaci s tím, že mu už strašně chybí pohyb (to jsou ti téměř vrcholoví sportovci). Výsledek 4,5 ze sedmi partií je velkým příslibem, škoda jen, že mu často losovali soupeře bez FIDE ratingu.
Turnaj B vyhrál překvapivě Oskar Hájek, kterému jsme coby Jihomoraváci všichni fandili. Závěr posledního kola byl ovšem neuvěřitelný: v dámské koncovce, pro Oskara spíše připrohrané, dělá jeho soupeř první hrubku (ta znamená jistotu věčňáku) a hned další tah druhou, kterou si nalezl do jednotahového matu (přitom se nehrálo jen na přídavcích třiceti sekund na tah, oba měli ještě pár minut rezervu). Vítěz bral rovnou tři ceny (kromě té hlavní ještě kategorii do 2000 a juniory) a když jsme tak po turnaji počítali, že tenhle haluzoidní mat vyrobil v jeho výdělku rozdíl 11500 korun (oproti prohře - vůči remíze se nám to počítat nechtělo), není se co divit, že spoustu šachistů baví poker s tisícovými sázkami na jednu kartu - vždyť jsou na to přece zvyklí... Oskarovi tenhle triumf každopádně všichni přejeme, protože si to za svůj přístup zaslouží (na rozdíl od většiny hráčů, kteří nedělají nic nebo jen nějakou pseudopřípravu na turnajích, totiž zjevně pilně trénuje a rychle se zlepšuje).
Dodám už pouze odkaz na výsledky béčka, áčkové jsou v předchozí zprávě. Důvod, proč jsem nepsal, je naprosto jednoduchý - internet se v místě mého ubytování dal chytit pouze na zakouřené studené chodbě a to ještě s výpadky.
Odkazy: Výsledky B
Jan Pešl | 05/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1935 | Komentáře(3) |

Evča Kulovaná republiková bronzová!
Upoutávka Krásného úspěchu dosáhla na MČR v Ostravě jednička našeho áčka Evča Kulovaná. Ženy hrály o titul společně s muži a Eva podala famózní výkon na úrovni 2413 ! Hrála výlučně s muži, převážně s velmistry a neporažena uhrála s nimi +1 !!!
Skutečně famózní výkon! Od splnění normy titulu mužského IM, jí chybělo jen půl bodu. Paradoxně první a druhá žena v pořadí hrály na podstatně nižší výkon, ale vybojovaly cennější kovy. Ale to je o švýcaru a společném turnaji s muži. Byl to životní turnaj Evy a přitom měla ještě rezervy. GM Jansovi darovala půl bodu, stejně tak i FM Studnička může děkovat její smířlivosti s remízou. Moje hodnocení je ale hodnocení laika, který sledoval partie on-line a bez motoru. :-) Každopádně Evě patří od kuřimáků velká gratulace za krásný úspěch a mimořádný výkon!
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 05/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1934 | Komentáře(3) |

Nové národní elo k 5.5.2014
Upoutávka Nové elo k 5.5.2014
Novému žebříčku nadále vévodí Martin Tajovský. Veliký skok udělal Tadeáš Boček, který se posunul do TOP 10. Novou žákovskou jedničkou se stává Filip Svoboda. Tomáš Keprt a Martin Prokop získávají 3VT. V nové listině najdeme všechny naše děvčata. Počet elo hráčů se nám rozrostl na rekordních 55!!!

1.KM Tajovský Martin 2217 (+15)
2.FM Majer Jiří ml 2176 (-26)
3.KM Košata Jan 2149 (+27)
4.KM Majer Jiří st. 2044 (-32)
5.KM Sládek Vladislav 2003 (+1)
6.Krupica Pavel 1963 (+10)
7.Křena Bohuslav 1943 (+7)
8.Vitula Jan 1936 (-4)
9.Boček Tadeáš 1921 (+83)
10.Horák Bronislav 1919 (+4)
11.Kudla Vladimír 1881 (+2)
12.Číhal Jan 1880 (-2)
13.Kudláček Jaroslav 1875
14.Rubeš Pavel 1871 (-21)
15.Pešl Jan 1842 (+25)
16.Vašek Michael 1814 (+9)
17.Zemánek Jaroslav 1796 (-7)
18.Kolařík Jan 1761 (+5)
19.Laštovička Frant. 1750 (-27)
20.Snášel Michal 1735 (+31)
21.Hrdina Jiří 1719 (+31)
22.Krupica Aleš 1715 (+18)
23.Slezák Jan 1702 (+4)
24.Šmíd Tomáš 1663 (-3)
25.Sádlík Pavel 1573 (-5)
26.Svoboda Filip 1531 (+50)
27.Buček Miroslav 1522 (+32)
28.Smíšek Radovan 1512 (+33)
29.Němec David 1485 (-85)
30.Bauer Miroslav 1447 (+86)
31.Pavlík Vladimír 1436 (+146)
32.Liška Martin 1433 (-19)
33.Adler Lubomír 1412 (-24)
34.Tajovský Matěj 1410 (-37)
35.Němec Jakub 1403 (+16)
36.Mrkos Jaroslav 1386 (-17)
37.Novotný Dalibor 1377 (-2)
38.Kříž Tomáš 1357 (+92)
39.Křivánek Jakub 1337 (-41)
40.Prokop Martin 1292 (+168)
41-42.Kalabis Lukáš 1261 (-19)
41-42.Matula Pavel 1261 (Nové)
43.Jahn Filip 1257 (-15)
44.Keprt Tomáš 1254 (+142)
45.Vašek Gabriel 1233 (+15)
46.Tajovská Kateřina 1135 (Nové)
47.Tajovský Šimon 1114 (+53)
48.Fikejs Tomáš 1112 (Nové)
49.Řehka Šimon 1105 (Nové)
50.Košuličová Anna 1092 (Nové)
51-52.Petříček Lukáš 1081 (Nové)
51-52.Vařecha Vojtěch 1081 (Nové)
53.Matula Jakub 1078 (Nové)
54.Košuličová Klára 1070 (Nové)
55.Habinová Alice 1061 (Nové)
Pavel Krupica | 04/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1933 | Komentáře(4) |

Na Májový turnaj je ještě 10 volných míst.
Vzhledem k omezené kapacitě místností na DDM je turnaj limitován počtem 40 účastníků. Mnoho z tradičních hráčů se letos nepřihlásilo, včetně obhájce prvenství M. Tajovského, který je služebně mimo ČR. Ozdobou letošního "salámu" bude WGM Eva Kulovaná, která momentálně bojuje na MČR v Ostravě. Pohledem na startovní listinu zjistíte, že je ještě volných deset míst a pokud splňujete kritéria propozic, můžete se do turnaje ještě přihlásit na e-mail pořadatele.
Přílohy: Propozice
Odkazy: Start. listina
Majer Jiří st. | 03/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1931 | Komentáře(14) |

Nové Fide k 1.5. Dvě nová jména z řad žáků!
Upoutávka V nové Fide listině si pozici jedničky uchoval Martin Tajovský. Poprvé v kariéře se propadla Majer mladší pod 220
0. Najdeme dvě nová jména z řad žáků. Davidovi i Matějovi blahopřejeme k prvnímu Fide elu.


1.KM Tajovský Martin 2216 (+16)
2.FM Majer Jiří ml. 2176 (-25)
3.KM Košata Jan 2145 (+30)
4.KM Majer Jiří st. 2053 (-13)
5.KM Sládek Vladislav 1983 (-4)
6.Kudláček Jaroslav 1960
7.Kudla Vladimír 1958
8.Krupica Pavel 1953 (+5)
9.Horák Bronislav 1946
10.Rubeš Pavel 1940
11.Křena Bohuslav 1926 (-13)
12.Vitula Jan 1906 (-8)
13.Číhal Jan 1903 (-6)
14.Laštovička Frant. 1853
15.Boček Tadeáš 1837 (+26)
16.Pešl Jan 1780
17.Krupica Aleš 1769
18.Snášel Michal 1726
19.Němec David 1508
20.Tajovský Matěj 1447
Pavel Krupica | 01/May/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1930 | Komentáře(7) |

Šachisté všech zemí - spojte se!
Kuřimské šachové stránky jsou v poslední době dosti "hluché" a také pro ty, co vidí, to není žádná hitparáda, neboť není co čísti :-).

Zahlédla jsem pouze zprávu o Ostravském koníkovi, koukla na Chess results a našla pana Pešla (ten je dobrej, toho znám osobně a hned jak ho příště uvidím, si požádám o autogram, protože to se v budoucnu bude určitě ještě hodit) a pana Sládka (toho osobně neznám, ale podle komentáře Toma, který s ním byl v Koutech, je hodně dobrej) a tak mám radost, že ŠK Kuřim je na tom tak dobře a že Kuřim jede, Kuřim válí!!! Také jsem ve výsledcích objevila výsledky z kategorie veteránů. Byla jsem trošku na rozpacích, protože výraz veterán ve mě budí dojmy prožitého nebezpečí, bitev a následků z prožitých otřesů, ale pak jsme si řekla, že to je vlastně v šachu také tak. Každý šachista je po turnaji také tak trošku veterán. Bitev má za sebou mnoho, otřesů určitě také dost. Turnaj bych i přesto raději nazvala Fide open "neválečných" veteránů, aby to nás, pacifisty nemátlo. Budu vděčná každému, kdo mi vysvětlí přesné vymezení kategorie šachový veterán. U sebe totiž stále váhám, zda jsem šachový nadšenec, nedouk, laik či nepoučitelný začátečník, případně začínající šachový senior :-):-):-).

Dále jsem zaregistrovala noticku Katky, že se nechce zúčastňovat žádných výročních šachových schůzí i za cenu pobytu s vlastní rodinou :-):-):-). No to já se naopak na každoroční schůzi rodičů dosti těším, protože šachové děti mám omrknuté dokonale. Pro Svobodovic Míšu už jsem dokonce teta, ale ráda bych se poznala i s rodiči ostatních kuřimských šachových favoritů. Společné "neštěstí, že tahají figurami" ... v tomhle případě ale určitě "štěstí, že tahají figurami" je právě ta pravá platforma, která dokáže spojit zdánlivě nespojitelné. Když jsme přišli na loňskou schůzi rodičů, tak nám šéftrenér kladl na srdce, abychom se zkusili dostat na nějaký turnaj s dětmi. Tak to jsem splnila a musím říci, že jsem si svoji účast na turnajích opravdu užila. A nehodlám ani do budoucna polevit, prostě ještě nějakou chvíli se hodlám na turnajích s dětmi vyskytovat. Je to totiž parádní relax, který doporučuje kromě mě i dalších 9,9 lékařů z 10. Tolik emocí a pohody, které stihnete nasát a vydat za jednu sobotu nebo neděli, se Vám nepoštěstí přijmout nebo udat nikde jinde.

A proto ještě jednou volám: "Šachisté všech zemí, spojte se - rodiče a trenéři kuřimských šachistů, sejděme se!"

Na setkání se velmi těší zástupkyně šachové lůzy
píKří
Jana Křížová | 29/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1927 | Komentáře(2) |

Pavel Matula vítězem kavárny už na druhý pokus!
Dokoupím vteřiny! Kdo jste ještě nevyhráli kavárnu, přijďte - pokud nejste saláti (ale i ti občas vyhrávají), mělo by se vám to podařit brzo, jak nám dokázal Pavel Matula, který vyhrál už při druhé návštěvě. Nejvíce problémů měl paradoxně s hráči s nejkratším časem - s Jurou Hrdinou utrpěl jedinou prohru a já jsem mu v jezdcovce stihl vysbírat pěšce, toho jezdce ale už ne a došel mi čas. I přes štěstí v této partii to ale bylo vítězství zasloužené, v rozhodující partii s Jirkou Kropáčem to byl překvapivě rychlý proces - nejprve zisk figury a pak i dámy díky vazbě.
Dařilo se i Mistrovi, který sice zdržel začátek nějakými pivními rošádami, ale nakonec se dopracoval na bednu i díky tomu, že si Gigant v souboji s ním sám pomohl do matu. Na mně uhrál Mistr bod podobně jako Pavel, pouze místo jezdce mu v prohrané pozici zbyli dva pěšci, a Jarovi Mrkosovi pak dokonce jen jeden - pokud jde do banku dodat korunu navíc za šest vteřin, asi to příště udělám.
Jura Hrdina to cítil podobně, jen s tím rozdílem, že by potřeboval půlminutu. Třeba by pak nedostal od Ladi Sádlíka mat na první řadě - pohříchu ale rozhodující souboj s Lubošem Adlerem Laďa prohrál a poslední místo mu zůstalo. Luboš se nejen vyhnul poslednímu místu v turnaji, ale hlavně si vydělal v mariáši, chodily mu neskutečné karty.
Úplně na závěr se dohrávala partie Kolařík-Mrkos a když dal Honza mat pěšcem uprostřed šachovnice, způsobil tím, že Jara a Gigant měli při zájemné remíze naprosto shodný zápis a nešlo mezi nimi rozhodnout.
Pořadí: 1.Matula, 2.Kropáč, 3.Buček, 4.Kolařík, 5.-6.Mrkos a Novotný, 7.Hrdina, 8.Pešl, 9.Adler, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 25/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1925 | Komentáře(2) |

Trénink pokročilých 25.4. v 17:05
V pátek bude trénink pokročilých na téma "další asymetrické pozice"
Honza Vitula | 24/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1923 | Komentáře |

TŠN 2014
Upoutávka Tradiční velikonoční turnaj pro mládež proběhl už po pětatřicáté. Opět se sešla celkem kvalitní zahraniční konkurence v kategoriích do 9, 12 a 15 let. Náš klub tentokrát zastupovali pouze Matěj (U12), Šimon a nově Alička Habinová(oba U9). Oba kluci hráli v kategorii se soupeři i o dva roky staršími a podle toho to i tak dopadlo, i když především Matěj si asi věřil navíc. Turnaj rozjel celkem dobře, po 3. kole měl dva body - pak ovšem přišel nějaký útlum a dvě nuly s relativně lehčími soupeři. Poté zabral, vybojoval zase dva body a v posledním kole dostal svého oblíbeného soupeře Baráka z Durasu a opět prohrál. Celkem tedy 50%, ale výkon nic moc. Šimon to měl obdobně, i když on díky svému nasazení ve spodní části pavouku, dostával naopak soupeře těžší - mistra republiky do 10 let Gnojka, pak další talent Franka, Natálii Szuczikovou, některé partie se mu povedly, jiné už méně, chce to odbourat rozdávání pěšců, figurek a přehlížení matů, no ale to platí asi obecně pro všechny menší děti. Nakonec uhrál 3,5b a ve speciální kategorii do 7 let obsadil 3.místo (díky velmistrovské remíze v posledním kole, kterou mu nabídl právě jeho soupeř o toto umístění - buchholz měl lepší Šimon). Aličku už zhodnotil tatínek - určitě se snažila, dlouhou dobu to vypadalo i na medaili mezi dívkami.
Z jihomoravské výpravy vynikl Daniel Daněk, který vyhrál kategorii do 15 let a dlouho útočil na přední umístění i Ara Martirosyan, který, ač 11letý, zvolil silnější U15. Sestavili jsme i poměrně silné družstvo JMŠS 1, které se do posledních kol drželo na dostřel medailovým pozicím, nakonec skončilo páté, družstvo našich mladších nadějí skončilo 20.
Doprovodný program byl opět pestrý - tři besedy s osobnostmi našeho i světového šachu (Gonsior, Movsesjan, Kochetková), soutěžní odpoledne pro děti, výtvarná soutěž Piccaso, volba Miss TŠN, bohatá tombola a každé kolo se losovaly drobné ceny pro vybrané šachovnice. Hrála se i simultánka. Takže jako loni i letos si děti odnesly spoustu nejen šachových zážitků a škoda, že nás tam nejelo víc. Příští rok se, doufám, rozhoupe větší skupinka, i když je na Velikonoce (pomlázku jsme stihli vyrobit a použít přímo na místě ;-). Přidávám odkaz na fotogalerii pořadatelů a celkové výsledky
Odkazy: výsledky fotky
Kateřina Tajovská | 22/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1922 | Komentáře(2) |

KP mladších žáků družstev Kuřim 2014- Dvojnásobný postup na MČR!!!
Upoutávka V sobotu 12.4.2014 se uskutečnil v Kuřimi Jihomoravský krajský přebor mladších žáků družstev v rapid šachu.
Už po loňském ročníku (konal se v Ratíškovicích), kde se nám podařilo obsadit druhé místo jsem si uvědomil, že Lokomotivu Brno čeká výměna generací a tak mne napadlo, že by nebylo vůbec špatné uspořádat hned následující rok tuto akci v Kuřimi a vybojovat titul v domácím prostředí. V září jsem pak o možnost uspořádání požádal na schůzce komisi mládeže, kde nám bylo vyhověno. Asi měsíc před akcí na MČR v Koutech nad Desnou jsem se domluvil s panem Martirosyanem na hostování Ary pro tuto soutěž a v tu chvíli mě napadlo, jestli by se nešlo pokusit o dvojnásobný postup. Ta myšlenka a možnost byla tak lákavá, že už v Koutech jsem podniknul potřebné kroky a to v podobě získat kvalitního hosta i do druhého družstva. Tento úmysl mi překazil dva dny před turnajem odmítnutí hned několika hráčů kvůli GP Zlínského kraje, ale přesto jsem to nevzdal. Vzpomněl jsem si na jednoho velice talentovaného chlapce z Rousínova (Jana Hvozdoviče) a po několika telefonátech bylo dohodnuto.
Samotný turnaj probíhal dle mého názoru velice plynule, díky pořadatelskému týmu, který tvořil Jan Číhal, Jiří Majer st, Katka Tajovská a moje osoba za přispění i našich starších žáků (Martin Liška, Jakub Němec a Roman Matějů) a hlavně pak zásluhou hlavního rozhodčího pana Hurty. Jako drobné dárky byly připraveno pro úctyhodný počet 14.družstev připraveno startovné zdarma a pro každého člena družstva poukázka na párek v rohlíku, který má zase na svědomí pan Miloš Koci, kterému tímto mnohokrát děkuji, protože i jeho zásluhou měl pořadatelský tým takový úspěch. Velkou zásluhu na hezkém turnaji měl i perfektně fungující bufet paní Holzmanové, které tímto rovněž děkuji.
V samotném turnaji se na čele usadila družstva Durasu Brno a Kuřimi B , které stíhala zejména družstva Lokomotivy Brno, Kuřimi A, Zastávky a Adamova. Troufám si tvrdit, že nejdůležitější souboj byl sehrán ve 4.kole, kde se utkala doposud neporažená družstva Durasu Brno a Kuřimi B. Za stavu 3-2 pro Kuřim dohrával jako poslední Vláďa Pavlík, který měl materiální ztrátu, ale lepší čas a vynutil si remízu věčným šachem a tím zajistil družstvu nejtěsnější vítězství a pro Kuřim A šanci bojovat o druhé postupové místo. Touto výhrou se Kuřim B dostal do vedení a bylo zřejmé, že titul přeborníka už asi nepustí. Rozhodující boj o druhé místo byl sehrán kolo před koncem, kdy se utkala družstva Durasu a Kuřimi A. Po prohře Šimona prohrál i Jakub Matula, když byl zcela jasně vyhraný proti Klárce Košuličové a stav 0:2 nevypadla zrovna pro Kuřim A moc dobře. K velkému obratu zavelel Tomáš Keprt, který přetlačil Davida Baráka na čas a když vzápětí vyhrála opora družstva Anička Košuličová, přesunula se všechna pozornost všech na 1 a 2.šachovnici. Rozhodl jsem se, aby o osudu rozhodoval Ara a Tomáš Kříž dostal pokyn nabídnout remízu a to také udělal. Matyáš Zavadil dostal pokyn hrát dál a vzápětí udělal hrubku a Tomáš dostal družstvo do vedení. Vzápětí dostal pokyn na remízu Ara, ale bylo jasné, že od soupeřů nebude akceptována. naštěstí si Ara uvědomil, že remíza stačí, zrychlil hru a horší čas dohnal a o 5.vteřin nakonec soupeře přetlačil a tím zajistil klíčovou výhru pro družstvo a tím i postupové druhé místo. Tímto bych chtěl poděkovat Durasu, který vzhledem k situaci, kdy A družstvo se během turnaje potkalo s nečekanou absencí, tak Duras netrval na původní dohodě, že Ara proti mateřskému klubu nenastoupí. Nakonec vyhrálo družstvo Kuřimi B ve složení: Němec David, Pavlík Vladimír, Hvozdovič Jan, Fikejs Tomáš, Petříček Lukáš a Habinová Alice. Největší oporou družstva byly Jan Hvozdovič, Vláďa Pavlík a David Němec, tedy hráči na předních šachovnicích. Druhé postupové místo na MČR vybojovalo družstvo Kuřimi A ve složení: Martirosyan Ara, Tajovský Matěj, Kříž Tomáš, Keprt Tomáš, Tajovský Šimon, Košuličová Anna a Matula Jakub. Oporou družstva byly: Košuličová Anna, Keprt Tomáš a Tajovský Šimon, tedy hráči spíše hráči zadních šachovnic. Třetí místo vybojovalo družstvo Durasu Brno, za které hrála velice dobře Klárka Košuličová. Touto cestou bych chtěl poděkovat oběma hostům, kteří měli na postupu klíčový podíl. Troufám si tvrdit, že bez jejich účasti by se nám to nepodařilo. Dále bych pochválil Družstvo nadějí Kuřimi C a ZŠ Drásov. Věřím, že i jejich úspěšné dny se časem dostaví.
Říká se konec dobrý, všechno dobré a v tomto případě si troufám tvrdit, že při Kuřimi stálo tentokrát hodně štěstí (ať už v utkáních nebo i tím, že družstvo Lokomotivy přijelo bez Viléma Faje a hlavně Tomáše Kociho, kdy jejich absence byla hodně znát). Pro Kuřim je to úspěch, kterému jsem prakticky podřídil celou sezonu a který se už pravděpodobně nebude opakovat. Bylo velice hezké pozorovat radost tolika dětí z Kuřimi i jejich rodičů z postupu i medailí. Děkuji i panu Košuličovi za překrásné fotky a troufám si tvrdit, že lépe vyfotit to snad umí jen už jeho manželka :-) Ještě jednou všem díky, díky, díky.
Přílohy: Kurim A Příloha_2 Příloha_3
Odkazy: vysledky článek na Jmšs
Pavel Krupica | 21/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1920 | Komentáře(10) |

Vyprášíme prašivinu ... chcem však něco za tu dřinu
Velikonoce se za poslední léta hodně změnily. Některé holky se zavírají doma a koledníkům neotvírají, některým klukům je u počítačů víc než dobře, takže jsem ani moc nepočítala, že by (kromě mých třech chlapů doma) někdo dorazil na koledu. To jsem ovšem netušila, že dorazí hnedle 5 šachových koledníků :-):-):-).

Mám z jejich návštěvy opravdovou radost a musím říct, že kluci byli krásně sehraní. David Němec po pozdravu zavelel: "Tak se otočte", to jsem se trošku bála, ale zase ta radost nechat se "pomladit". Tomu nešlo odolat. Navíc kluci měli báječnou koledu (viz titulek) .......... nikdy jsem takovou neslyšela. Roman Matějů měl hodně přítlačnou pomlázku, lýtka mám v jednou ohni ještě teď, ale to vůbec nevadí, spíš naopak. Alespoň neuschnu a každá choroba se mi z dálky vyhne. Jenom škoda, že jsem nebyla trošku kreativní i já a nenamalovala jsem na vajíčka nějaké ty šachové koncovky, aby kluci, než vajíčka snědí, měli něco na řešení. Protože jak správně říká p. Majer: "Šachu není nikdy dost, i když je ho moc!" Ještě jednou moc děkuji klukům za návštěvu.

S úsměvem na tváři se loučí "celá omlazená"
píKří
Přílohy: Příloha_1
Jana Křížová | 21/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1918 | Komentáře(3) |

Asociační smyčky v šachu
Kdysi dávno jsme v psychologii probírali cosi, čemu vyučující říkal asociační smyčka. Dosti podobné jako ve filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku, jenom na heslo kukuřice neodpovídáte slovem hranostaj, ale začnete smyčku libovolným slovem a navazujete další a další slova a většinou se kupodivu zase ocitáte po nějaké době na samotném začátku.

Prubla jsem slovo šachy a výsledek se záhy dostavil: šachy – turnaj – vlak - děcka – hodiny – figury – čokoláda na povzbuzení – výhry – radost – návrat – medaile – šachy. Tahle smyčka mi připadá naprosto dokonalá. Je v ní totiž skryto plno radosti a pozitivních zážitků, šikovných holek a kluků a vůbec báječně strávených chvilek. Tak tomu bylo i na posledním turnaji družstev v Kuřimi. Ale tady na stránkách je docela mrtvo a tak mě napadlo zapět známý hit Mekyho: ............ čo je s ňou s ňou, je mi biedně. A teď nemám na mysli žádnou krásnou dívku, jak tomu bylo v písničce, ale závěrečnou zprávu z kuřimského šachového klání.

Skoro by se z toho dala postavit další smyčka: nepíše - nepíše - nepíše. Kdo? No přece jeden z hlavních strůjců šachových úspěchů kuřimských dětí. Pro luštitele napovídám, že je to tajenka na 12. Vychází Vám z toho také Pavel Krupica ??? :-):-):-). Pořád čekám, že vynese úspěch při postupu na republiku družstev až do oblak, ale stále nic.

Pavle, tak už nás, prosím, nenapínej a zkus se na celou akci zaměřit okem trenéra. Vůbec nevadí, že už Tě předběhli psavci ostatních okolních šachových oddílů. Vždyť to byl hlavně úspěch Kuřimáků, tak do toho zkus jít prsama a s kadencí tatatatatatatatatatata :-):-):-).

Hezké velikonoce přeje a na článek se těší (čtení)chtivá
píKří
Jana Křížová | 18/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1915 | Komentáře(2) |

Zelený čtvrtek, vylezl krtek
Omlouvám se za nesmyslný titulek, ale nic zajímavého mě k poslední kavárně nenapadlo. Ale raději přímo k turnaji: tentokrát jsem si prvenství nezasloužil, přesto platilo mistrovo okřídlené rčení že zdechlina vyhrála. Ovšem mí soupeři v kavárně hráli ještě nevyrovnaněji než já, tak nakonec nejvyšší finanční odměna padla do mé peněženky, kvůli čemuž příště budu hrát poprvé s pěti minutami. Nevím, jestli kvůli Kometě v televizi, ale tentokrát nás bylo jen sedm. Na dlouhou dobu naposledy si přišel zahrát Honza Slezák, který jde na nějakou chvíli plánovaně do nemocnice, a tak mu přejeme hodně zdraví, štěstí a dobré doktory. Omlouvám se, že jsme vedoucího muže GP přesto nenechali vyhrát a on si oprávněně mohl připadat jako před drahným časem Jara Mrkos, když slavil šedesát, ale ani tehdy mu soupeři nic nedarovali. Turnaj nevyšel Lubošovi, když mu prý J. Kropáč dal mat asi ve čtvrtém tahu, a ani se mnou o moc déle v zahájení nevydržel. A ještě se vrátím k Jarovi: zdržovací taktika na soupeře s méně minutami opět platila. Pořadí: 1. Hrdina, 2. Buček, 3. Kropáč, 4. Mrkos, 5. Slezák, 6. Režný, 7. Adler.
Jiří Hrdina | 17/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1914 | Komentáře |

Mezinárodní souboj talentů zahajuje už zítra!
Upoutávka Před rokem touto dobou jsme sledovali spanilou jízdu jediného našeho zástupce Matěje Tajovského na turnaji šachových nadějí ve Frýdku-Místku. Letos se naše výprava rozrostla ještě o Šimona Tajovského a Aličku Habinovou.
Třeba se z nich opět někdo probojuje až na on-line stoly a opět pocuchá naše nervy. :-) Přeji jim hodně zdaru a hlavně ať využijí sehraných partií k důkladnému rozboru a poučení.
Majer Jiří st. | 16/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1913 | Komentáře(4) |

V pátek 18.4. trénink pokročilých nebude z důvodu Velikonoc
A mimochodem se proslýchá, že nebude ani 2.5. a 9.5.
Honza Vitula | 16/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1911 | Komentáře(2) |

Teda, byly to nervy
Před nějakou dobou mě přepadl nával inspirace a napsala jsem na tyto stránky krátké povídání na písmeno P. Včerejší turnaj družstev konaný v Kuřimi byl také na "Pé" - perfektní, pozitivní, přímo prima. Po příchodu Pavel přivítal příchozí poněkud pesimisticky. Přední player po prohře poodběhl, přestal pošoupávat pěšci. Proto Pavel povolává posily. Plán přehrát protihráče pokulhává, poté probíhá pouze pomalu. Playeři popostrkují piony přesně podle pravidel. Pomalu přemýšlí, poté pokud prohrávají, překotně počítají pěšáky, přemýšlejíc porazit protistranu. Pavel poněkud paranoidně přešlapuje před pódiem. Pánbu pomohl! Publikum plesá, prohry protihráčů postupně popostrčily Kuřimská družstva na stupně vítězů a tím se zcela vyplnily Pavlovy touhy postoupit hnedle se 2 družstvy na mistrovství republiky (pokud tohle někdo z čtenářů dokáže napsat všechno na písmeno P, tak smeknu a v případně zdařilé skladby větné jsem ochotna udělat i kotrmelec :-):-) ). Byl to mazec, nářez, nervy, paráda, vyhřezlé emoce u trenérů všech stájí i rodičů. A pak prý jsou šachy klidný sport.

Nám s manželem se proběhnuvší turnaj také velmi líbil. Dopoledne jsem doma upekla "rohlíčky pro chlapy" (náplň se sýry, šunkou a slaninou) a společně se značně zchudlou bábovkou (tu jsem pekla již v pátek, ale bohužel se jí moji chlapi ještě večer stačili zmocnit) jsme je šli rozdat spřízněným duším. Zcela nás hned od začátku pohltila atmosféra turnaje. Sál plný dětí, 14 družstev je prostě paráda, také plno rodičů, trenérů a fanoušků. Jelikož občas na turnaje jezdím, tak to bylo milé setkání se známými. Bábovka i rohlíčky padly za své v rekordně krátkém čase. V této souvislosti jsem obdržela několik pochval (moc milé), žádost o recept (bez váhání předám) a jednu poklonu mé kuchařské dovednosti zvící nabídky k sňatku ("Škoda, že jste zadaná, jinak bych si Vás namluvil!"). Ještě že nejsem domýšlivá a mám svého muže za odměnu, jak říkám. Jinak nevím nevím :-):-):-).

Pokud bych měla včerejšek shrnout, tak to byla opravdu paráda. Velké ocenění patří všem trenérům kuřimských dětí (bafuňárům se napsat bojím, protože to se Pavlovi moc nelíbilo :-) ). Doufám, že i v budoucnu se v Kuřimi dočkáme dalších podařených šachových akcí. Také díky všem zúčastněným mimokuřimským, kteří neváhali a přijeli si k nám na Kulturák zahrát.

Kdysi jsem se o sobě dozvěděla, že je občas nesnesitelné, jak ze mě optimismus "přímo teče", ale já to vzhledem ke své povaze brala jako poklonu. Také včera jsem byla optimismu plná a doufám, že na dalších šachových akcích tomu nebude jinak.

S velkými díky za krásný zážitek se loučí optimismu plná
píKří
Jana Křížová | 13/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1909 | Komentáře(10) |

Pozvánka.
Šachové kluby Duras BVK Královo Pole a Lokomotiva Brno pořádají na počest nedožitých 50. narozenin našeho kamaráda, skvělého hráče, člověka a milovníka rychlých šachových disciplín Bleskový den Mirka Jurky.

Hrát se bude 31.5.2014 (Mirek se narodil 3.6.1964), v herně Lokomotivy Brno a to na 25 kol v tempu, které si zvolí účastníci u prezence (buď 2x5 minut nebo 2x3 minuty + 2 vteřiny / tah).
Za organizátory bych rád poděkoval Mirkovým přátelům - sponzorům turnaje za jejich podporu, díky níž bude mít turnaj nadstandardní cenový fond (minimálně 20 hlavních cen a 6 cen v kategoriích). Konkrétně Vlastíku Chládkovi (DS Brno), Tondovi Továrkovi (THT), Michalu Vávrovi (Bulinský & Vávra , ), Mirku Michálkovi (NÚ Třebíč) a Radku Strnadovi (TESPO engineering).

Přihlášky nám adresujte na neklanv@seznam.cz nebo e.bretislav@seznam.cz raději s větším předstihem, a to nejen pro omezenou kapacitu 60 míst (s určitým "nafouknutím" možná až 80 míst), ale též kvůli velkému zájmu o turnaj v Brně a okolí - viz předběžná startovní listina.

Přijďte si užít náš nový turnaj, zavzpomínat na Mirka a případně založit zajímavou tradici. Na vaši účast se těší

Neklan Vyskočil za Duras BVK Královo Pole
Břetislav Eichler za Lokomotivu Brno
Odkazy: startovní list.
Majer Jiří st. | 12/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1908 | Komentáře |

Vážení bafuňáři, tak takhle by to (ne)šlo
Přiznávám se, že už od gymnaziálních let jsem vášnivá. Tedy vášnivá, i co se slovníků týče. Takže i dnes jsem po napsání titulku otevřela slovník a pod heslem bafuňář jsem se dozvěděla (tedy spíše jsem si 100% ověřila), že jde o slangový výraz pro funkcionáře, který doprovází výkonné sportovce. Slang a argot to je moje!

Totiž přišlo mi na mysl, že jedním z důvodů, proč jsou šachy sportem "na okraji", může být i nedostatečná propagace a reklama tohoto sportu - pro mě spíše umění. Zítra se odehraje v Kuřimi na KD soutěž družstev. Pokyny jsme dostali e-mailem od Pavla Krupici, také ostatní oddíly mají odkazy na svých stránkách, ale třeba naše babička o tomto veledůležitém soupeření, z něhož se 2 první družstva dostanou až na republikovou soutěž, neví naprosto nic!!! Tak takhle by to NEŠLO!!! Je potřeba napnout všechny síly a šachy uvést do povědomí většiny národa.

Já propaguji, kudy chodím a celý týden přemýšlím, jak bych toto klání dokázala do příštích let ještě více uvést ve známost a zpříjemnit těm, kteří se zúčastní. Takže právě jsem dopekla bábovku, rohlíčky jsou nejlepší čerstvé, takže ty budu péci až zítra dopoledne a potom přichvátám na kulťas udělat ochutnávku pro zúčastněné. Je úžasné, že se v Kuřimi našla báječná parta "bafuňářů", kteří se ve svém volném čase a na úkor svých plánů a ležení na gauči, rozhodli věnovat dětem a předávat svoje vědomosti, znalosti, dovednosti i fíglíky (slovník cizích slov udává vysvětlení trik :-) ) dalším generacím. Tak takhle by to ŠLO!!! Paráda - velké díky a obrovská poklona Vám všem !!!

Zítra se s Vámi těší na shledanou
píKří
Jana Křížová | 11/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1907 | Komentáře(1) |

Propozice na zítřejší KPDMŽ.
Po několika dotazech na zítřejší družstva na kulťasu, přidávám do přílohy propozice.
Přílohy: propozice
Majer Jiří st. | 11/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1906 | Komentáře |

Kdo telefonuje, ani v kavárně nevyhrává
Netelefonuj u partie Po dlouhé době se objevil Michael Vašek a ačkoliv měl tři čtvrtě hodiny zpoždění, ukecal nás, že se zapojí, má totiž o dost zkrácený čas. Protože se ale u partie s Jirkou Kropáčem věnoval telefonování (to sice v kavárně nekontumujeme, ale nepožádal si o zastavení času a jak známo, chlapi nemohou dělat dvě věci současně), ze souboje o velký bank (jak Michael, tak Honza Slezák dokupovali po dvou minutách) vypadl.
Mne odsoudilo až ke třetímu místu hlavně to, že jsem Mistrovi ve vyhrané pozici nejen že nestihl dát mat, ale ani vysbírat pěšce (pár tahů před pádem praporku jsem se navíc zdržel stavěním zbouraných figurek). Nakonec jsme měli všichni s Kropáčem a Slezákem po jedné prohře a rozhodovalo, kdo má nejméně remíz - Jirka pouze jednu a proto vyhrál turnaj.
Po průzkumu minulý týden se zapojil Pavel Matula a nevedl si vůbec špatně, skončil uprostřed a až si zvykne na tempo, bude nepříjemným soupeřem. Mistrovi nastražil patovou léčku a uspěl, zafungoval na něj pouze nestandardní styl Jary Mrkose, který Pavlovi chytil dámu.
Na opačném pólu tabulky se děly spíše úsměvné věci - například to, že Laďa Sádlík nastavil Lubošovi Adlerovi věž na pole napadené pěšcem, Luboš to dva tahy po sobě ignoroval (pokaždé s dlouhým přemýšlením o úplně něčem jiném), pak si toho Laďa všiml a věž neztratil - prohrál ale i tak.
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Slezák, 3.Pešl, 4.Vašek, 5.Buček, 6.Matula, 7.Režný, 8.Adler, 9.Mrkos, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 11/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1905 | Komentáře |

Trénink pokročilých 11.4.
V pátek bude trénink pokročilých na téma "obět figury v zahájení - Cochran", konec je naplánován na 18:00, protože bude následovat schůze trenérů
Honza Vitula | 10/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1902 | Komentáře |

Áčko porazilo Staré Město B 4,5:3,5!
S ligou jsme se rozloučili důstojně a to vítězstvím nad zálohou Starého Města. Hosté přijeli do Kuřimi v téměř kompletní sestavě, ale v sedmi. Na poslední chvíli jim vypadl ze sestavy Tonda Vavruška a náhradu už nestihli zajistit. Oběma týmům už prakticky o nic nešlo, přesto to byla řežba přes pět hodin. Já jsem dnešek pojal jako prolog k sérii partií, co budu hrát na letních turnajích a hned se mi hrálo tak nějak dobře v klidu a bez nervů. :-) Utkání tedy začalo kontumační výhrou Honzy Vituly na osmičce, poté velmistrovsky remízovali Slávek Křena a Laďa Kudla. Moje partie byla hodně zamotaná a když už to vypadalo, že budu hrát na výhru já, našel soupeř oběť kvality s tím, že vyhraje on. Brzy se ale ukázalo, že mat tam nemá, tak byl nakonec rád za věčný šach. Poté šli hosté do vedení dvěma výhrami na 2. a 6. desce, závěr jsme už měli ale drtivý. Nejprve Dominik Parák horší, ale velmi složitou pozici otočil a černými pěkně vyhrál - srovnáno. A v nejdelší partii na první desce vyhrál Honza Košata! A to naprosto po zásluze, neboť po celou střední hru a koncovku stál lépe, jak na pozici, tak i na čas. Tak i přes zisk 9 bodů, z toho jsme remízovali s prvním, druhým a čtvrtým družstvem konečné tabulky, se záchrana nepodařila. Rozhodl špatný začátek s Postoupkami a Prostějovem a pokažený zápas v Kroměříži. Na Hanáky nám to prostě v této sezóně nešlo. OK, o pozitivech našeho sestupu jsem psal už minule, takže naše letošní účinkování v lize zakončím motem:
Lepší je se zachraňovat v KP1 a postoupit, jak zachraňovat ligu a sestoupit!
Odkazy: Konečná tabulka
Majer Jiří st. | 06/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1898 | Komentáře |

V kavárně Honza Slezák stoprocentní
Udržuj kontakt s figurkou Honzo, pojď hrát - tohle když v kavárně řeknete, může se stát, že si vás podá více soupeřů. A Honza Slezák se toho zhostil tak, že všechny porazil.
S velkým odstupem se tedy bojovalo o druhou příčku. O té rozhodovala partie Hrdina-Mrkos, kde Jara ve špatné pozici položil dámu na políčko, kde ji šlo zdarma brát - uvědomil si to ještě jakž takž včas, ale ke ztrátě kontaktu ruky s figurkou asi spíše došlo. Tímto způsobem ale Jura vyhrát nechtěl, dovolil tah opravit, začala fáze plná omylů (to měl Jura natrénováno s mnou) a Jara s králem a věží proti celé armádě vyhrál na čas.
To pomohlo Jarovi k bronzu a mně udržet druhou příčku, která asi moc zasloužená nebyla. Mistr mne totiž porazit asi nechtěl (připravil si postup pěšce a když přišla chvíle jej proměnit, ze záhadných důvodů tak neučinil) a s Lubošem Adlerem jsem dal mat s oběma praporky dole (čehož si Luboš ale všiml až ve chvíli, kdy mat na desce stál, tudíž psal nulu).
Frantu Režného naštval vlastní výkon v jedné partii natolik, že zboural figurky - pak ale uznal, že za to nemohou figurky, ale "vlastní blbost". Laďa Sádlík se z posledního místa opět dokázal odpoutat - s Lubošem měli remízu, každý z nich k tomu uhrál bod, ale Laďa s lépe postaveným hráčem.
Začátek turnaje a kavárenská pravidla pozorně sledoval Pavel Matula (méně pozorně už Gigant, který nám navíc vyrobil nepořádek v tabulce - někdo ho napsal, ale on pak turnaj hrát nechtěl, že musí brzo odejít).
Pořadí: 1.Slezák, 2.Pešl, 3.Mrkos, 4.Hrdina, 5.Buček, 6.Režný, 7.V.Sádlík, 8.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 04/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1896 | Komentáře |

Trénink pokročilých v pátek 4.4.2014
V pátek bude praktický trénink na téma 3 lehké figury proti 2 věžím
Honza Vitula | 02/Apr/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1893 | Komentáře |

OP mládeže v rapid šachu Brno-venkov
Upoutávka Tak konečně se dostávám k sepsání článku a umístění pár desítek fotografií na net. Jak už tu níže pode mnou psala literární psavkyně píKří, proběhl v pátek 28.3. turnaj na kulťase pořádaný jako okresní přebor mládeže v rapid šachu. Právo účasti měly i všechny neregistrované děti a tak kromě hojné účasti Kuřimáků dorazili zástupci Zastávky, Ivančic a Drásova.
Nad turnajem dohlíželo bedlivé oko losovacího rozhodčího Honzy Vituly, který se ve chvílích volna, kdy předal výsledkovou myš některému zástupci, nenápadně vzdálil a navazoval hovory se zde přítomnými dámami - kamarádkami (a ne nějakými ženskými, jak mi bylo vysvětleno ;-). Aby každé děcko či výrostek sedělo na svém místě, zajišťovalo akční komando ve složení Honza Číhal, Broňa Horák, paní učitelka Politzerová, Luboš Adler a Kamila Hruškovská a i když se chybičky vloudily a sádrového Šimona jsme ve druhém či třetím kole přenášeli dvakrát, nakonec to rozlosování vždycky klaplo se skutečností.
Celým turnajem nonšalantně proplouval hlavní ředitel Pavel Krupica, jako vždy vyfešákovaný ve svém sáčku, tentokrát doplněném elegantní košilí, což je jistě zásluha jeho nové drahé polovičky, která má na Pavlův vzhled kladný vliv. Jako VIP hosty jsme přivítali pana místostarostu Koláčka a ředitele ZŠ Tyršova pana Plchota i zástupce místní zpravodajské televize pana Kadlece. Šedou eminenci v pozadí byl nejvyšší (zároveň ve fci hlavního rozhodčího), který vždy přispěchal, kde bylo potřeba, ale povětšinu času sledoval, zda by se přeci jenom v Kuřimi neurodil druhý Carlssen, Aljechin či Věra Menčiková :D. (Pro neznalé jsou první dva mistři světa a poslední několikanásobná česká mistryně světa, která porážela i velmistry) - nu nechejme se překvapit, pár talentíků tam určitě hrálo.
K samotnému průběhu turnaje - urputně se bojovalo na obou koncích startovní listiny - postupně se na předních šachovnicích vykrystalizovala sestava našeho mládežnického prvoligového družstva, do které pronikl pouze zastávecký David Dumek a sem tam nějaký ten 8letý talent, ale nakonec první desítka v pořadí asi odpovídala reálným možnostem (pokud si tedy místo klasického národního ela dosadíme to rapidové). Na opačném konci šachového zápolení se zase sváděly urputné bitvy o to dát konečně už ten mat a nezapomenout mačkat hodiny.Turnaje se účastnilo i několik slečen, ale pánové je rozhodně nešetřili, i když se je slečny snažily oslnit zářivým úsměvem.
Z pěkných výkonů musím vyzdvihnout kategorii 8letých, kde první trojka zle zatápěla i našim prvoligovým hráčům a v posledním kole dokonce došlo k několika překvapivým výsledkům (ale to si každý určitě najde na chessresult).
Celkově se turnaj vydařil, ceny byly rozdány a za rok zase znova, možná v hojnějším počtu.
Níže je odkaz na fotogalerii, kde jsou fotky mé maličkosti i od pana Dumka.
Odkazy: výsledky fotky
Kateřina Tajovská | 31/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1891 | Komentáře(7) |

Pátek (ne)šťastný je den
Tak pořád vyhlížím a čekám, kdy se na těchto stránkách konečně objeví nějaké fundované zprávy z pátečního turnaje v Kuřimi, ale ono stále nic. Dokonce jsem si už říkala, jestli jsem nebyla požádána, abych vzhledem ke své psací vášni něco napsala sama a nepamatuji si to, takže se tohoto aktu asi nikdo bohužel nedožadoval :-).

Pátek začal přímo slovy básníka: "Pátek nešťastný je den, nechoď dceruško, k vodě ven!" To jsem si v práci říkala i já, když jsem dostala "sprdunk" a pochvalu žádnou. Proto jsem pracovní úsilí přerušila už ve 12 hodin a šla se podívat na Kulťas. Pavel Krupica v šolně (pěkné), p. Adler (vypsanou rukou píšící diplomy), Honza Vitula za počítačem (profesionální), Honza Číhal, Broněk Horák, pan Majer a Katka Tajovská (neúnavní) rozptýleni po sále. Poslední tři kola turnaje šla rychle za sebou, kuřimáků byla převaha. Když Tom dostal za soupeře "Dumka" mladšího, tak jsem si byla jistá, že prezident zastávecký poručil svému dědici, chovat se v Kuřimi slušně a minimálně remizovat. Nestalo se tak!!! Tom partii projel. Následné pozvání pana otce na tekutou kompenzaci jsem odmítla, ostatně vybrat si to můžu kdykoli :-))))))))))))))))))))))))))))).

Turnaj byl tedy dohrán. Koukala jsem na netu na výsledky, ale to umíte asi každý, takže pár mých pocitů bude jistě užitečnějších, abyste si udělali představu o průběhu turnaje. Šimon Tajovský byl něco jako veselý invalida Karásek od Járy Cimrmana. Mamka Katka a ostatní ho po rozlosování vždy umístili na tu správnou židli. Sádra je sádra! A asi ho nosili dobře, protože odcházel s medailí. Áďa Boček konečně překonal brambory a má doma placku :-). Také u Němcových bude taťka muset udělat novou poličku na poháry a medaile, oba hoši se umístili velmi dobře. Holky Košuličovy trošku bojkotovaly vyhlášení a tak se nedočkáme fota tří krásných Kuřimaček na stupních vítězů. Vítězce Aličce Habinové jsem gratulovala na schodech před KD a myslím, že byla na svoji medaili právem pyšná.

Za sebe bych moc ráda poděkovala bratrům Čaňkovým, kteří se přidali letos ke sponzorům turnaje. Také děkuji svému šéfovi panu Miroslavu Tomanovi, který za firmu LIKOV daroval do turnaje pěkné ceny. Chystali jsme se s Pavlem Krupicou na hojnější účast a je veliká škoda, že třeba na ZŠ Jungmannova nebyli žáci informováni o konání turnaje (pozvánka na nástěnce asi opravdu nestačí). Určitě je na této škole, kromě frekventantů šachového kroužku, i řada dalších dětí, které se mohly turnaje zúčastnit a odnést si některou z cen nebo přímo medailí.

Podle toho, co jsem vyslechla během turnaje od dětí a doma od Toma, si troufám tvrdit, že turnaj se povedl, děcka si to užily a to je super. Jestli zde ještě někdo z realizačního týmu přidá hodnocení, tak to nebude mít chybu. Jestli ne, tak musíte vzít zavděk mým amatérsky nadšeným povídáním.

Každopádně šachový kalendář je neúnavný, takže na shledanou v Rajhradě tuto sobotu nebo za 14 dní opět v Kuřimi se těší
píKří
Jana Křížová | 31/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1890 | Komentáře(4) |

Kuřim E pečetí postup výhrou 4:3 v Zastávce
Postupový tým Domácí při našem příchodu tak trochu naznačovali, že bychom si nemuseli jít moc po krku, nám o nic nejde a zápasový bod by mohl být pro domácí dobrý v souboji o druhé místo. Přesně v těchto situacích se ale stává to, že se některé partie rychle zlomí a o remíze již nemůže být řeči - jednotahovou hrubkou Karla Prokeše vyhrává Tadeáš a já naopak s Danielou Dumkovou prohrávám sérií špatných tahů (jako obvykle nevhodná reakce na odbočku z teorie).
Rychlým smírem tak končí pouze Nejzkušenější a Filip Svoboda. O podobném konci možná chvíli uvažoval Radek Smíšek - obětoval figuru za několik pěšců s tím, že z toho bude v nejhorším věčný šach. Karel Glacner je ovšem známý tím, že hraje na výhru za každých okolností, reaguje jinak a raději nechává Radkovi kvalitu k tomu. Ten tedy má docela značnou materiální převahu, ale zbyly mu věže, které se do hry dostávají jako poslední a logicky z toho vyplývá přechod do pasivity.
Ani Franta Laštovička s Rudolfem Klapalem nehrají v rukavičkách, Franta to ani neumí. Zdálo se, že získá kvalitu, ale nedocenil protihru, musel ji hned vrátit a ještě k tomu pozbyl pěšce. Ačkoliv se pak pokoušel ještě o útok na krále, skončil v beznadějné koncovce.
Vyhranou koncovku naopak hraje Michal Snášel proti Honzovi Karberovi. Chvíli to pro něj spíše vypadalo na útok díky aktivní dvojici střelců, ale obrana byla úspěšná právě za cenu špatné koncovky. Obě koncovky nakonec dopadly dle očekávání, takže je to 3:3 a u Radka je pouze otázkou času, kdy se z toho vymotá a rozhodne. Nakonec mu bylo pomoženo dalšími chybami (jedna ztrácela věž, druhá pak pod hrozbou matu ještě figuru) a zápas jsme tak vyhráli 4:3.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 31/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1889 | Komentáře |

Konec špatný, všechno dobré?
Poslední zápas letošního okresního přeboru déčku nevyšel. Soupeř z Ivančic přijel o jednoho hráče méně, ale i tak vyhrál U Kozla 4:3. Jako první jsem měl na druhé desce dohráno já. Po sobotní oslavě kamarádových čtyřicátin, která se hodně protáhla, jsem raději Romanu Patočkovi rychle v rovné pozici ve 13. tahu nabídl remízu s tím, že si nějakou hloupou chybou nehodlám zkazit závěr docela úspěšné sezony. Roman Patočka to bral, protože i on si tím udržel více než padesátiprocentní úspěšnost. Chvíli na to vyhrává i Pavel Sádlík, který dravým prvním tahem 1.e4! soupeře nejspíš tak zastrašil, že raději ani do Kuřimi nepřijel. Takže kontumace. Ostatní desky se dlouho jevily vyrovnaně. Nakonec však Honza Slezák podlehl v koncovce s jezdcem proti střelci Josefu Kolkovi, mistr Buček naopak potvrdil formu proti Petru Doležalovi a připravil ho nejdřív o figuru a pak i o body. Dalibor Novotný zápas odremizoval a Luboš Adler s Jarou Mrkosem prohráli. Luboš přehlédl vidličku a přišel o věž, Jara svým neortodoxním zahájením pustil soupeřovu figuru na šestou řadu a už se vezl. Na závěr sezony nás Pepa Kolek ještě procivčil v blickách a ještě jsme si v pěti zahráli každý s každým turnaj na 2x10 minut.
Jiří Hrdina | 30/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1888 | Komentáře |

Kavárna 27.3. - hrajeme to jako...
Jak to hraješ? Na začátku turnaje na sebe narazili Luboš s Gigantem. Co se v partii dělo, netuším, ale dali to nakonec za remízu s tím, že to oba hrají jako deb...
To ale asi bylo jen divadlo, aby je soupeři podcenili - například já byl prohraný s oběma. Luboš po odmítnutí remízy naštěstí padl na čas, proti Gigantovi ovšem pokus udělat na šachovnici bor... pardon, dynamickou pozici (aby nemohl měnit) nevyšel a vykoledoval jsem si mat s vazbou.
Pak ale oběma asi dech přece jen došel a Gigant zapsal nulu i s Laďou Sádlíkem.
I díky tomu se při vyrovnaném průběhu na bedně objevila nepříliš překvapivá jména. Jurovi Hrdinovi na vítězství stačil výsledek 6/8, o bod horší Jirka Kropáč a Mistr už nebrali nic. Před ně jsem se totiž dostal ještě já s Honzou Slezákem a při vzájemné remíze se zase muselo (s mariášovými kartami v ruce) počítat další pomocné hodnocení, ve kterém bere lepší místo ten, kdo porazí vítěze a přitom prohraje s někým odzadu.
Téměř domácí prostředí snad poprvé nesedlo Jarovi Mrkosovi, který uhrál pouhého půl bodu - příště ale bude určtiě všechno zase jinak.
Pořadí: 1.Hrdina, 2.Pešl, 3.Slezák, 4.Kropáč, 5.Buček, 6.Adler, 7.Novotný, 8.V.Sádlík, 9.Mrkos.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 28/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1887 | Komentáře |

Propozice OP žáků.
Viz příloha.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 27/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1884 | Komentáře |

OP žáků už v pátek!!!
Upoutávka Nejžádanější turnaj mládežníků z Brna-venkova bude sehrán už tento pátek opět v Kuřimi.
Po zrušení oddílu Sokola Vranovic budou největší konkurenti pouze ze Zastávky. Hlášena je i účast dětí z Ivančic a nové kuřimské farmy z Drásova. Věřím, že loňský počet 82.dětí se podaří překonat a možná překonáme i magické číslo 100 účastníků. Turnaj bude slavnostně zahájen za účasti představitelů města, ředitelů ZŠ a místní televize. Srdečně zveme všechny příznivce šachu.
Propozice najdete v příloze.
Přílohy: Propozice
Pavel Krupica | 26/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1883 | Komentáře(10) |

Výsledky Tišnovské věže
Když je tady takový výjimečný zájem o výsledky z Tišnova, dodávám je v příloze. Akorát jsem si do originálu už o víkendu připsal skutečné národní ratingy a nasazení, pokud chcete čistou výsledkovou listinu, musíte říct Jurovi Hrdinovi.
Přílohy: Výsledky Věž
Jan Pešl | 26/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1881 | Komentáře(1) |

Páteční trénink 28.3. 17-18h odpadá také
Z důvodu konání OP v rapidu mládeže Brna-venkov a účasti téměř všech trenérů na jeho pořádání se páteční trénink pokročilých na domečku také nekoná.
Honza Vitula | 26/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1880 | Komentáře(1) |

Páteční trénink 28.3. 15-17h odpadá!!!
Aby to tu vpravo nezapadlo, dávám to jako hlavní zprávu. Z důvodu konání OP v rapidu mládeže Brna-venkov a účasti téměř všech trenérů na jeho pořádání se páteční trénink na domečku nekoná.
Kateřina Tajovská | 25/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1879 | Komentáře |

Pavlovův reflex v šachu
Upoutávka Připouštím, že název článku může znít poněkud vědecky, ale žádná věda to nebude, nebojte se. Ostatně vymýšlení názvů pro články a povídky je krásná disciplína. Shrnout obsah několika odstavců do jednoho hesla není vždycky jednoduché. Musí to být krátké, úderné, výstižné ale hlavně takové, aby název probudil zvědavost čtenáře a jeho chuť číst dál. Tak snad všechny tyto předpoklady dnešní titulek v sobě obsahuje.

Co se týká Pavlovova reflexu, tak ten se mi podařilo vypěstovat u našich odrostlejších hráčů. Možná i proto bude tento reflex určitě citován nadále v odborné literatuře, a sice pod názvem Pavlovův reflex – šachová modifikace dle Křížové :-). Poté, co jsem před 14 dny v pátek dorazila na závěrečnou část tréninku pokročilých, tak se sedící chlapecké osazenstvo rozvlnilo a k mému uchu se donesla věta: "Jéé, čokoláda!!" (občas na turnajích právě čokoškou kluky prokrmuji, aby měli dost energie na přemýšlení). Jestli u tohoto zvolání hoši i slintali, stejně jako Pavlovovi psi při rozsvícení žárovky, nevím, protože ke mně seděli zády. :-):-):-) Po cestě domů jsme pak rozebírali, co by bylo nejlepší koupit jako ceny na kuřimský turnaj a dozvěděla jsem se, že při pořizování cen mám jet na jistotu, čili čokoládu – mléčnou nebo s oříšky, čím větší, tím lepší. Slíbila jsem klukům, že se pokusím je nezklamat.

Výše zmiňovaný turnaj bude odstartován už tento pátek 28.03.2014 na KD a díky jednomu ze sponzorů v podobě bří Čaňků (rozhodně neplést s bratry Čapkovými!!! :-) ), kterým patří samoobsluha na Nám. Osvobození, to vypadá, že se snad děcka čokolády opravdu dočkají. V nejhorším ji budu muset koupit sama, protože sliby se musí plnit. Kromě toho bude v cenovém fondu i řada jiných věcí, takže doufám, že si to malí, větší i ti ještě větší šachisté skutečně bezvadně užijí.
Na shledanou v pátek na Kulťasu se těší
píKří

P.S. Pozor, pozor, Achtung, Achtung, attention, vnimánije, vnimánije ... Turnaj se nekoná v Kuřimi každý den, takže ten páteční je určitě i dobrá příležitost pro rodiče, prarodiče, sourozence, tetičky, strejčky, vlastnice, kamarády, paní učitelky, nadšence, ctitele, sousedy ze stejného patra i posledního podlaží, obdivovatele, příslušníky obce sokolské, skauty a v první řadě fanoušky šachu (jestli jsem na někoho zapomněla, tak odpusťte), aby se zúčastnili. Neváhejte ani chvilku a určitě přijďte "svého reprezentanta" náležitě povzbudit!!! Tedy náležitě v šachu znamená hlavně tiše a s čokoládou v tašce. Howgh. :-)

P.P.S. Jedno moudré přísloví říká, že kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Při psaní P.S. jsem si uvědomila, že asi jedinou výjimkou jsou šachy. Pravidla, hodiny, figury i šachovnice jsou stejné pro všechny hráče od pólu k pólu. Cizojazyčně nemusíte tedy umět ani "Fň" a i přesto Vám šachy dokáží nádherným a neopakovatelným způsobem otevřít celý svět. A to je jedním slovem super!!!
Jana Křížová | 25/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1877 | Komentáře |

Áčko sestupuje z 2. ligy.
Včerejší napínavý zápas v Prušánkách, definitivně už kolo před koncem soutěže, rozhodl o našem sestupu do KP1. Domácí nastoupili prakticky v nejsilnější sestavě (GM Ivanov nenastoupil v žádném zápasu) a tak to bylo velmi vyrovnané utkání. Z našich uhráli vítězství Martin Tajovský a Honza Košata, remízovali Slávek Sládek, Dominik Parák a Jirka Majer mladší. Jirka sahal s pěšcem víc v koncovce i po výhře, ale Jakub Uřičář houževnatým odporem partii zachránil. Konečný stav: 4,5:3,5 pro Prušánky.

Když to shrnu, tak sestup áčka za dané konstelace, když béčko nepostoupilo, není žádná tragédie. Naopak áčko nebude hrát současně s B,C a hráči se tak mohou prolínat. Tím dojde i k posílení ostatních družstev. Odpadnou navíc i organizační problémy s hrací místností.

Těch pozitiv je dost hodně na to, než abychom nějak moc truchlili nad zpackanou sezónou áčka. :-)
Majer Jiří st. | 24/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1876 | Komentáře(4) |

Pešl a Buček brali v Tišnově ceny
Další ročník Tišnovské věže měl tentokrát zřejmě velkou konkurenci: hezké počasí. Takže se při přeboru okresu Brno-venkov v rapidu utkalo pouhých sedmnáct šachistů, z toho pět z Kuřimi. Nakonec se hrálo sedm kol na 2x15 minut. Úspěšná sobota to byla pro Honzu Pešla, který skončil třetí. Finanční odměnu za nejlepšího hráče do 1600 Elo si odvezl Mirek Buček. Celkově vyhrál domácí Dalibor Krejčí před Josefem Kolkem. Já jsem to po prohrách v prvních dvou kolech nakonec dotlačil ke čtyřem bodům na osmé místo, Mirek Buček byl dvanáctý, turnaj vůbec nevyšel patnáctému Frantovi Laštovičkovi a heslo Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se dokonale naplnil sedmnáctý Luboš Adler. Ale aspoň jsme si zahráli a popřáli domácímu pořadateli Pepovi Šilhovi k blížícím se čtyřicetinám.
Jiří Hrdina | 23/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1875 | Komentáře(8) |

Co hrát v kavárně na 1.e3?
Co na tohle hrát? Do kavárny jsem dorazil o něco později než obvykle díky společnosti Času Dost, takže někteří už dohrávali první partii a hned dvojmo jsem slyšel "nechal mne vyhrát" (od Mistra i Franty Režného). Tím ale veškerá vstřícnost soupeřů skončila a tvrdě se bojovalo - některé tahy si vyžádaly i dvouminutové přemýšlení, jak předvedl Luboš Adler, když na něj zahrál Jura Hrdina bílými prvním tahem e3. Už nevím, jakou odpověď vymyslel, ale o pár tahů později si nalezl do vidlí a byl hned prohraný.
V celkovém pořadí byl nakonec jasným vítězem Jirka Kropáč (o dva body, ztratil pouze půlku se Staňou Krčmou) a na druhém konci to bylo ještě jasnější pro Laďu Sádlíka (jediný půlbod, zatímco všichni ostatní měli tři body nebo víc). Paradoxem je, že ten půlbod urval Honzovi Slezákovi a ten byl ještě rád, že neprohrál.
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Slezák, 3.Hrdina, 4.Pešl, 5.Mrkos, 6.Krčma, 7.Buček, 8.Kolařík, 9.Adler, 10.Režný, 11.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 21/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1872 | Komentáře |

Trénik pokročilých v pátek 21.3.
V pátek 21.3. v 17:05 bude trénink pokročilých na téma oběť pěšce za poziční výhodu (poloteoretický, polopraktický)
Honza Vitula | 19/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1869 | Komentáře(1) |

Béčko, takhle se to dělá! Kuřim E - Tišnov B 7:0
Znak vítězství.. domácích Naše béčko se celou sezónu marně snažilo vyhrát s nulou a podařilo se to naopak éčku, které to přitom vůbec nepotřebuje. Na sedmé desce jsme dostali bod zdarma a na navýšení skóre to začalo vypadat u Radka Smíška, který využil postavení černého krále v centru a vidličkou získal kvalitu. Nakonec jsem ho ale dokázal předběhnout - stále se horšící pozice černého (ze stejného důvodu - král zavčasu nerochoval) vyústila v hrubku a dvojí úder, který získával rozhodující materiál.
Ještě než stihl Radek přejít do vyhrané koncovky věže proti jezdci a zavěsit, odmítl remízu Franta Laštovička s tím, že si chce zahrát. Filip Svoboda nechal soupeře sebrat věž a pěšce za dvě figury s optickou výhodou - ve skutečnosti byla ale bílá dáma ve Filipově rohu spíše zatoulaná.
Franta nakonec využil toho, že to byl pouze on, kdo se snažil tvořit hru - přešlo se do koncovky dam a střelců, která dlouho vypadala remízově, ale jeho dáma vpadla do týla bílého a ten najednou zjistil, že si jeho figury navzájem překáží. Filip si pomohl střelcovým rentgenem na dámu a věž a získal kvalitu - v součtu s předchozími zápletkami měl tedy figuru proti pěšci a materiál se úspěšně redukoval. Celé to zakončil obětí přebytečné figury, kterou nešlo přijmout díky slabé první řadě, a bílý z toho byl natolik mimo, že ještě dopustil další vidli a ztrátu věže zdarma.
Za stavu 5:0 začínáme přemýšlet, zda to nedokážeme uhrát s nulou. Pozice Tadeáše Bočka se silnou dvojicí střelců tomu napovídá (bílý má navíc špatný čas, nakonec stihl kontrolu o dvě sekundy), šanci mají hosté na první desce proti Nejzkušenějšímu - ten si musel ke třicátému tahu rovněž pospíšit a aby nemusel odevzdat klíčový sloupec, raději odevzdal pěšce.
Začit hrát na první desce na výhru a neopatrně natahovat dva spojené volné pěšce na dámském křídle se neukázalo jako nejlepší řešení, obrana měla dostat přednost. Bílý vpadl oběma těžkými figurami na osmou řadu s hrozbou matu a černý zpanikařil, odevzdal dámu za věž - ukázalo se, že to nebýlo nutné, ale prohrál by i při přesné hře, kde by ztratil dva pěšce a měl by slabého krále.
Tádíkova poziční převaha vyústila ve vazbu po první řadě, následovanou ziskem pěšce a výměnou všech zbylých figur. Před touto výměnou ovšem černý využil toho, že bílý nemá co hrát, a postoupil dopředu pěšci i králem - pěšcovka tři na dva s prostorovou převahou pak nešla nevyhrát a díky tomu jsme nahráli maximální počet bodů.
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 17/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1867 | Komentáře(4) |

Rychlá výhra v Brně
Předposlední zápas okresního přeboru déčku vyšel, v Brně porazilo celek Loko „L“ 4,5:2,5. Jedinou prohru si připsal Jara Mrkos. Domácí nastoupili bez své jedničky, p. Hurty, nám chyběl Pavel Sádlík, za kterého ale skvěle zaskočil David Němec. Vůbec nejrychleji dohrál půlící Gigant. Na první desce Honza Slezák naštěstí přijal nabídku remízy od Dominika Hrůzy, protože tato partie s již tradičně dlouho přemýšlejícím soupeřem hrozila protáhnutím šachového dopoledne do pozdních hodin. Na dvojce se mi podařilo v pěšcové koncovce s p. Strnadem využít lepší pěšcové struktury a po zisku nejdříve jednoho floka a poté i dalších soupeř vzdal. Stejně tak jako chvíli na to Davidův protivník, tam to ale bylo ještě ve střední hře, kde měl David díky dobře zvládnutému zahájení v sicilské tři pěšce navíc. Na pětce Luboš trpělivou hrou sebral soupeři nejdříve nějaké pěšce, pak figuru a v klidu pak svou převahu dotlačil do další dámy a k efektnímu matu. O půl dvanácté bylo hotovo, když v poslední partii prohraný mistr urval remízu věčným šachem.
Jiří Hrdina | 16/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1865 | Komentáře |

Kavárna 13.3. - už víme, proč Gigant nemačká hodiny
Těžká hlava Velké tajemství odhaleno! Gigant nemačká hodiny proto, že má hlavou plnou geniálních šachových myšlenek, tudíž strašně těžkou a musí si ji podpírat rukama, takže už nemá volnou ruku na zmáčknutí hodin. Jak prosté...
Minulý vítěz Hrdina od začátku věděl, že tentokrát to bude špatné, začal totiž dvěma nulami (a napsané měl dokonce tři, protože mu někdo napsal prohru i s Mistrem, i když spolu ještě nehráli). Nakonec ale uhájil bronzovou pozici.
Já jsem tentokrát žádné závodění nedopustil a ztratil pouze půlbod proti nedobytně pevné pozici Honzy Slezáka (i když například proti dobře hrajícímu Mistrovi jsem měl opět namále). Ještě lépe než Mistr si vedl Jara Mrkos, který se probojoval na stříbrný stupínek.
Staňu Krčmu jsme museli naučit, že mimochodem se dá brát pouze z páté řady, ze šesté už nikoliv. V souboji otce a syna Sádlíkových se ten starší neúspěšně pokoušel reklamovat pat - žádný tam nebyl.
Musíme zlepšit finanční disciplínu. Po odpočítání druhé ceny pro Jaru tam tedy rozhodně očekávaná částka nezbyla - buď jeden či dokonce dva hráči nedali vklad, nebo si dříve odcházející Jura vzal místo třetí ceny druhou. To už ale asi nevypátráme.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Mrkos, 3.Hrdina, 4.Buček, 5.Slezák, 6.Kropáč, 7.P.Sádlík, 8.Novotný, 9.Adler, 10.Krčma, 11.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 14/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1863 | Komentáře(2) |

MČR po druhé třetině.
Špatně tu jde internet a jak již si většina přítomných všimla, on-line každý den ráno přenáší úplně jiné partie, než které jsou na šachovnicích.
V hlavním turnaji H10 a H12 se drží naši kluci kolem 10.místa. Zatímco Matěj tam je od začátku turnaje, David konečně přestal blikat a po dvou výhrách v řadě se na čelo postupně propracovává. Alice získává v těžkém turnaji velice cenné zkušenosti, ale získala už 2 body a s náskokem odskočila od posledního místa. Filip musí hrozně litovat především 4.kola, když byl zcela vyhraný, ale nakonec právě v tomto kole zaznamenal svoji jedinou porážku v turnaji, ale hraje zde velice hezky. Velice dobře hraje i Tadeáš, který má silné soupeře kolem ela 2000 a hraje s nimi jako rovný s rovným.
Volný čas vyplňujeme bowlingem a fotbálkem proti Durasu.
Pavel Krupica | 13/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1861 | Komentáře |

MČR po druhé třetině.
Špatně tu jde internet a jak již si většina přítomných všimla, on-line každý den ráno přenáší úplně jiné partie, než které jsou na šachovnicích.
V hlavním turnaji H10 a H12 se drží naši kluci kolem 10.místa. Zatímco Matěj tam je od začátku turnaje, David konečně přestal blikat a po dvou výhrách v řadě se na čelo postupně propracovává. Alice získává v těžkém turnaji velice cenné zkušenosti, ale získala už 2 body a s náskokem odskočila od posledního místa. Filip musí hrozně litovat především 4.kola, když byl zcela vyhraný, ale nakonec právě v tomto kole zaznamenal svoji jedinou porážku v turnaji, ale hraje zde velice hezky. Velice dobře hraje i Tadeáš, který má silné soupeře kolem ela 2000 a hraje s nimi jako rovný s rovným.
Volný čas vyplňujeme bowlingem a fotbálkem proti Durasu.
Pavel Krupica | 13/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1860 | Komentáře |

Republika po třech kolech.
Na MČR v Koutech nad Desnou jedou naši zástupci dohromady na 50%. Naše hlavní želízka Matěj v H10 a David v H12 nevyužívají svých možností a doslova zahazují vyhrané partie. No doufejme, že se to zlepší. Alička v D10 získala jeden bod, Tádík ve FIDE open rovněž 50%. Jediný, kdo hraje nad svůj rating je Filip, který v Národním openu získal 2/3.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 10/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1859 | Komentáře(6) |

Kavárna 6.3.: Máš dva bělopolné střelce!
Mnoho střelců Čtvrteční kavárna se nesla v duchu souboje Hrdina-Pešl, kteří nechali ostatní daleko za sebou. Jako první ztratil Jura půlbod s minulým vítězem (tomu dvě minuty očividně chyběly, i když hrál opět dobře - zejména pak v partii s Mistrem, kde nestihl vyhrát s dámou navíc), ale vzájemný zápas (zakončený zuřivým blicáním na obou stranách) vyzněl pro něj jak na pozici, tak na čas.
O zábavu se postaral Luboš Adler tím, že mu nějakým způsobem na šachovnici vznikla pozice se dvěma bělopolnými střelci (spíše nekorektním tahem než proměnou pěšce).
Na závěr malá nápověda, jak porazit Laďu Sádlíka - když má hodiny na levou ruku, chytá Gigantův syndrom, tedy nemačká je.
Pořadí: 1.Hrdina, 2.Pešl, 3.Slezák, 4.Kropáč, 5.Buček, 6.Mrkos, 7.Režný, 8.Adler, 9.Krčma, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 07/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1856 | Komentáře |

Tišnovská věž.
Upoutávka Dnes zaslali pořadatelé z Tišnova propozice na okresní přebor jednotlivců v rapid šachu - viz příloha.
Přílohy: propozice
Majer Jiří st. | 05/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1854 | Komentáře |

Trénink pokročilých v pátek 7.3.2014
V pátek v 17:05 bude trénink na téma "rozbor vlastní partie + oběť"
Honza Vitula | 04/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1849 | Komentáře(2) |

Fotky z Vyškova
To je tak, když člověk spěchá... zapomněl jsem odkaz na fotky, takže tady je. Honza Vitula se sice poněkud rozmazal, ale nechal jsem ho tam, jinou jeho fotku jsem nepořídil a smazáním bychom se dostali na třináct, to by se některým pověrčivým nemuselo líbit...
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 03/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1848 | Komentáře(4) |

Béčko dohání Lipovec na zápasové body, ale ne na pomocné hodnocení
Hrobař postupu Nařízená osmička proti soupeři, který rozhodně není z nejslabších, se začala hroutit u Pavla Krupici. Ten se neodhodlal k oběti pěšce, kterou by snad zpochybnil odkládání rošády a rychlý nástup na královském křídle v podání černého, a záhy na to doplatil slabým králem a chyceným střelcem. Jako kompenzační se bere moje partie, která sice skončila ještě dříve, ale s notnou dávkou štěstí. Také jsem bojoval proti odložené rošádě, plán nebyl vzhledem k této skutečnosti ideální, pak sice rošáda černého přišla, ale výhoda byla pouze optická (ve skutečnosti jsem na tom byl spíše hůř). Z výměny prvních taktických pozdravů jsem vyšel s pěšcem více, ale slabým králem a nutností změnit plán. Pokrytí pěšce s hrozbou získat kvalitu byla hrubka, černý mohl díky vazbám po tmavých polích získat figuru - ve stejném tahu ale odpověděl ještě větší hrubkou a kombinačně figuru naopak ztratil.
Těsně po mé výhře ale musí Krupica vzdát a z Boskovic jdou informace o podepsaných šesti remízách. To už nemůžeme dohnat a ačkoliv Pavel Rubeš v rovné pozici před chvílí remízu odmítl, nemá už smysl, aby to nějak lámal a tak plichtu sám nabízí. Podobně končí i první deska s tím rozdílem, že se místo ploché pozice jednalo o pozici dynamickou, nikdo ale nechtěl riskovat. Ve zbývajících partiích to vypadá nadějně - Tadeáš Boček vyrobil bílému slabiny na dámském křídle a Martin Hyrš se díky obsazení volného sloupce dostal k dvojímu úderu, který znamenal zisk pěšce. Broněk Horák má rovnou pozici (bohužel pro něj s redukovaným materiálem) a nejpomaleji probíhá partie Honzy Vituly, kde náš hráč získal dvojici střelců a postupně přebral iniciativu.
Sbírání pěšců v podání Tadeáše ale k celému bodu nevede, soupeř našel věčný šach. Kapitán nabízí remízu paradoxně v okamžiku, kdy obětovává pěšce, a tak se nemůže divit, že je odmítnut. Martinovi se to snažil černý zkomplikovat obětí figury za tři pěšce, ale to vedlo pouze ke zpomalení partie a k tomu, že Honza Vitula vyhrál dříve - narůstající tlak dvojice střelců a nedostatek času tam vedl k rychlému konci. Martin tím střelcem navíc posbíral nějaké pěšce a za chvíli vyhrál také, čímž rozhoduje zápas a nic na tom nezměnilo ani to, že Broněk ztratil dalšího pěšce a pak už marně bojoval v prohrané věžovce.
Lipovec prý nakonec v Boskovicích těsně prohrál, takže jsme jej na zápasové body dohnali - na partiové body nám ale stále docela dost chybí. Asi by to chtělo dvanáctičlennou skupinu a ještě dvě kola pokračovat...
Přílohy: Zpravodaj
Jan Pešl | 03/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1847 | Komentáře |

Áčko prohrálo 3:5 s Hustopečí.
Hosté přijeli v silné sestavě v čele s legendárním slovenským velmistrem Jánem Plachetkou. Jano v partii s Evou obětoval jako černý pěšce a pak si nebyl jistý plnou kompenzací a nabídl remízu, kterou Eva přijala. Rovněž moje nabídka smíru Honzovi Uhmannovi byla akceptována. Ještě remízovali Slávek Sládek a Martin Tajovský a pak jsme šli dokonce do vedení, když Honza Košata černými přehrál paní Věru Medunovou. Ale na zbývajících třech šachovnicích se pozice začaly postupně zhoršovat, až nakonec hosté všechny tři partie po zvládnutých časovkách vyhráli. Záchrana áčka v lize, je tak dvě kola před koncem soutěže, už pouze teoretická.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 02/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1846 | Komentáře |

Nakonec remíza: Loko Brno E - Kuřim C 4:4
Poslední kolo KP II, skupiny B se kromě dvou zápasů mužstev ze Znojemska odehrálo v příjemném prostředí jundrovského AS Clubu na Veslařské. Naše céčko se utkalo s Lokomotivou E o předposlední místo. Abychom je nakonec vybojovali a soupeře nechali pod sebou, museli jsme vyhrát. A trochu si musím tentokrát rýpnout do Michala Vašeka, že vyhrát jsme mohli, kdyby...
Ale hezky popořádku. Na první desce se spěchající Honza Číhal rychle dohodl se soupeřem na remíze. Vývoj ostatních zápasů pak napovídal konečnou celkovou plichtu. Franta Režný nezvládl zahájení a vůbec nevěděl co hrát. Nemohl udělat rošádu a navíc většinu figur měl dlouho v základním postavení, protože je prostě neměl kam vyvinout. Naopak Honza Slezák získává v pěkné kombinaci, jejíž obdobu si se mnou úspěšně natrénoval před dvěma týdny v kavárně, kvalitu. O trošku lépe než soupeř stojí Daniela Dumková, naopak Franta Laštovička stejně jako Franta Režný zaspal vývin a v následné velmi divoké pozici ztrácí figuru. Další vývoj je následující: Luboš Adler ztrácí pěšce, Daniela a já jej naopak získáváme. Michal Vašek do mladého Vojtěcha Juráska buší, získává dva pěšce a vyhání jeho krále do středu šachovnice. Je jen otázka času, kdy vyhraje, i když má, jak už bývá u něj obvyklé, dvě minuty do časové kontroly. Jenže jeho soupeř si zapamatoval posledních šest tahů, úspěšně reklamuje třikrát opakovanou pozici a získává "nezaslouženou" remízu. To už mají dohráno Franta Režný a Luboš Adler, kteří oba prohráli. Když se podívám vedle sebe na šachovnici Honzy Slezáka, s údivem zjišťuji, že souhra střelců jeho protivníka nejenže způsobila vrácení kvality, ale že naopak má kvalitu navíc soupeř. No, abych nezdržoval, nakonec to Honza ukopal na remízu, já s Danielou jsme vyhráli a Franta, to už jsem neviděl, plichtu kupodivu získal taky. I když u něj to asi dalo nejvíce práce.
Kdo s kým a kolik:
Žitný - Číhal 1/2:1/2
Jurásek - Vašek 1/2:1/2
On.Šaršon - Laštovička 1/2:1/2
Makalouš - Dumková 0:1
Frýda - Slezák 1/2:1/2
Krajíček - Hrdina 0:1
Štencel - Režný 1:0
Šaršon Ot. - Adler 1:0
Jiří Hrdina | 02/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1845 | Komentáře |

S dršťkovou na šachy
Tak přesně takový byl můj plán na sobotní pozdní dopoledne, střední poledne až rané odpoledne. Jste zmatení z toho časového určení??? Ani se nedivím, ale já když píši, tak slova putují do prstů (mám rekord 186 úhozů za minutu, rozumí se bez překlepů, takže je to docela svižné tempo) a skládají se z nich věty jakoby samy sebou. Jsem ráda, když dávají alespoň trošku smysl a čtenáři se z nich mohou dozvědět něco zajímavého nebo nového. Čili přesněji - dnes probíhal v Orlovně v Bohunicích 3. den Krajského přeboru mládeže. Původně jsem neměla v úmyslu se zúčastnit, ale "Pánbu míní, člověk mění!" Totiž koupila jsem dršťky, uvařila polévku a řekla si, že na Souhradách, což je místo asi půl kilometru vzdálené od Orlovny v Bohunicích, bydlí kamarád, kterému dršťkovou nikdo doma nedává (mám na myslí polévku :-):-) ) a tak jsem v sobotu nasedla na vlak a rozjela se do velkoměsta. Polévku jsem předala a potom už jsme se vydali okouknout kuřimskou mládež na turnaji.

Hned po příchodu jsem zjistila, že šachoví rodiče, které už znám, jsou zase na svých místech. Pan Kocí (pilně se činící při zapisování partií), pan Dumek (pilně obhlížející partie svých svěřenců), paní Richterová (starostlivá zásobovatelka žaludku svých dětiček - tedy spíš jenom Julči, protože Rudík byl nemocný), pan Keprt (vášnivý Egon Fotograf Ervín Kuřimský) a také Vavřínkovi (taťka šachově akční pozorovatel a mamka tvůrkyně těch nejhezčích účesů šachových krásek). No a přibyla jsem ještě já. Jsem šachová fanynka a nadšenkyně, která sice znalostí šachových obratů a taktiky nevyniká, ale o to raději pozoruje kuřimský potěr při jeho partiích a bojích o přední umístění.

A že se děckám tedy tentokrát dařilo. Čtyři medaile!!! Paráda. Přišli jsme s "dršťkovým" kamarádem až před poslední partií, ale prostředí bylo velmi pěkné, v suterénu bufet a stolní fotbálek a hokej. Hrála jsem obojí, borci to nesli mnohdy s více či méně skrývaným rozčarováním, ale dala jsem si v hokeji 2 a ve fotbálku dokonce 4 góly a skoro jsem upadla do bezvědomí :-):-). Bóooožíčku jsem opravdu nadaná :-):-):-). Bylo to super, parádní relax. Následující vyhlášení výsledků bylo hodně ve znamení Kuřimáků a tak jsem byla opravdu ráda, že se klukům tak dařilo. Tři bronzové s jedna zlatá, to je nadílka jako hrom.

Cesta zpět byla KFC, to znamená Krutá Frenetická Celkověvysilující. Dojeli jsme k nádraží, šli do KFC a poté na vlak a domů. Kdybych měla hodnotit, tak nejmladší kluci byli tak trošku na vážkách, uhráli celkem dost bodů, ale na víc asi nebylo, ale sami asi toužili po trošce víc. Potom ti starší byli spokojení hodně - medailisté, anebo spokojení - ti kteří na medaili nedosáhli, ale hráli dobře. Proběhla spousta bratrovražedných bojů Kuřim - Kuřim. Myslím, že Pavel Krupica může být spokojen. Kluci se snažili a byli úspěšní. Viděla jsem 3 rozbory partií Pavla se svěřenci a moc se mi to líbilo. Na jedné straně trenérsky naprosto jednoznačně formulovaná hodnocení, na druhé straně vcítění se do úvah a hry svěřenců. Kluci Pavla dost "žerou". A to vzhledem k tomu, že puberťáčci nežerou skoro nikoho a nic, je super!!!

Takže když jsem u úvodu psala s dršťkovou na šachy, tak je to rozhodně lepší než bez šachů na dršťku :-):-):-)
píKří
Jana Křížová | 01/Mar/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1844 | Komentáře(2) |

Řady vítězů kavárny rozšířeny
Čunčo černý Honza Slezák paradoxně ocenil, že má s Lubošem Adlerem černé, protože na něj prý Luboš vždycky hraje "nějaký čunčo černý". To čunčo ale Lubošovi docela vycházelo a řadu z nás vyškolil.
Ještě lépe se vedlo Staňovi Krčmovi, který kavárnu poprvé vyhrál. Na bedně jej doplnili Honzové Kolařík a Slezák (ten prý potřebuje sbírat body, jinak by nechodil).
Na opačném pólu rozhodovala partie Sádlíka seniora s Gigantem, který si nepohlídal krále a už téměř odcházel od stolu, že je v matu - pak si ale všiml, že to mat není a že se hraje dál. Prohrál ale i tak a po zbytek turnaje se tvářil, že už hrát nechce a že ho to nebaví (ale nakonec jsme jej přiměli partie dohrát bez kontumací).
Zvláštní rozdělení bodů způsobilo, že padesát procent znamenalo pouze sedmé místo a ani výsledek nad touto hranicí negarantoval první pětku.
Pořadí: 1.Krčma, 2.Kolařík, 3.Slezák, 4.Buček, 5.Adler, 6.Pešl, 7.Kropáč, 8.V.Sádlík, 9.Novotný.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 28/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1843 | Komentáře |

Metodické materiály ŠSČR.
Upoutávka Pro vlastní samostatný trénink a pro šachové trenéry, umístil Šachový svaz ČR na svých webových stránkách tréninkové materiály pro začínající, mírně pokročilé a pokročilé. Kliknutím na odkaz se k nim dostanete.
Odkazy: Odkaz_1
Majer Jiří st. | 27/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1841 | Komentáře |

Trénink pokročilých 28.2. zrušen
Jelikož většina pravidelných účastníků je na turnaji, tak trénink předběžně zrušíme. Kdyby někdo chtěl přece jen příjít, ať mi dá vědět emailem a domluvíme se pravděpodobně na individuálním tréninku
Honza Vitula | 27/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1840 | Komentáře |

Trénink pokročilých 28.2.
V pátek 28.2. v 17:05 bude trénink pokročilých na téma "Taktika - oběť 2", konec nejpozději v 19:30
Honza Vitula | 26/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1839 | Komentáře(2) |

Hip hip šachy - soupeř prohraje strachy!
Všimli jste si někdy, že čím je dítě menší (rozumějte mladší), tak tím jsou jeho názory, odpovědi a vnímání světa přímočařejší, pravdivější a jednodušší? To až život naše dítka "naučí", co je dobré říkat, co ne, jak se u toho tvářit, na co si dát pozor atd. Otázkou může být, zda je to dobře, či nikoli, ale o tomhle tématu dnes psát nebudu. Asi poprvé jsem si tuto skutečnost naplno uvědomila, když náš (nyní již 21-letý syn, tehdy ovšem 3-4 letý) s vážnou a soustrastnou tvářičkou sděloval naší sousedce, že má v puse jenom jeden zub (tedy ona). Dožadoval se poté odpovědi, zda o tom sousedka ví ...... Věděla :-):-):-). Její vysvětlení, o nepadnoucích náhradních odložených zubech v kredenci a otlačených dásních, ho myslím, trošku vyděsilo. Pro mě bylo nejsložitější zachovat v tu chvíli vážnou tvář. Nepovedlo se, ale naštěstí sousedka má smysl pro humor a celou příhodu si nevzala osobně.

Potenciál dětské duše je prostě obrovský. Ono vlastně ani nelze říci, že být malý, rovná se být takový a makový. Věřím tomu, že člověk se rodí "už hotový". To znamená, že se časem může ledasco dozvědět a naučit (např. kdo to byl Mendělejev, případně Meresjev a dokázat spočítat obsah kruhu i takovou lahůdku jakou je odjezd vlaku z bodu A k bodu, kde se setká s chodcem, vyšedším z bodu B. Duchovní rovina je, podle mě, dána, ale je fajn přistupovat v určitém ohledu k dětem jako k parťákům sobě rovným. Tedy při svém Makarenkovském pojetí musím říci, že pořádek musí být, ale nahlédnutí do dětské duše člověka velmi obohacuje. Také proto jsem ráda, že občas jezdím s dětmi jako doprovod na šachové turnaje. Z vlastní zkušenosti doporučuji pro lepší pochopení dětského chápání světa, přístupu k některým věcem a problémům, nechat děti namalovat kozu. Ano, nezbláznila jsem se, přesně jak čtete (i když to asi vypadá trošku bizarně), obyčejnou kozu. Při prohlížení obrázků se začnete usmívat a posléze se smějete (ti odvážnější dokonce hlasitě, samozřejmě pouze tehdy, pokud tím dítku nepřivodíte nějakou duševní újmu). Umístění rohů, bradky a vemene je kapitola sama pro sebe. A také takové pojetí kozí fyziognomie je skutečná lahůdka. Z výkresu na Vás může koukat lehce podmračená sportovně založená koza nebo její veselá družka, která má zuby bělejší než v reklamě na zubní pastu, případně hybrid s kly divokého prasete s vemínkem na zádech :-):-):-). Fantazii se opravdu meze nekladou. Když si potom necháte navíc ještě udělat k výkresu podrobný výklad, tak nemůžete pochybit. Díky koze se Vám vyjasní ledaco, dětská přání, trápení i sny. Když si prohlížíte výkresy bez přítomnosti dětí, tak takových 10-15 kousků je naprosté maximum, protože jinak hrozí smrt smíchy. Ale pro děti je to vážné téma, na to nezapomínejme a dejme jim šanci vysvětlit nám a pochopit, že co je malé, je ve skutečnosti velké a ohromné!

Po šachových dětech by asi bylo hloupé chtít namalovat kozu, ale vymyslela jsem pro ně jiný úkol. A sice vytvořit šachový pozdrav, zvolání nebo pokřik, se kterým by případně mohly začínat účast na šachových turnajích. Všimla jsem si totiž, že šachisté jsou na turnajích tak trošku "sami za sebe" a tak by nebylo špatné (protože většina jich určitě s hrdostí reprezentuje ŠK Kuřim), aby byli také tak trošku "za všechny". Prosím a vyzývám tedy všechny holky a kluky, aby se zamysleli a napsali něco "hodnotného a úderného" na téma:

Co zvolat před zápasem?
Co zvolat, abychom určitě vyhráli?
Co zvolat na oslavu vítězství?

Moje návrhy jsou:
Go - go - šachy dobrý jsou!
Jedeme dál - ať žije král!!
Kuřim jede, Kuřim válí - jsme borci, co nezahálí!!!

A vy dospělí neváhejte a také pište!!! Protože jinak - Ereš pikloš neméši, huňár zcepeň kámoš! .............. neboli jak praví klasik Cimrman: "Piš, holoubku, piš, brzy zcepeníš!!"

Takže pokud někdy příště zase budu moci jet na turnaj, tak se pokusím pokřik, který zde zvítězí, uvést do života a nechat borkyně a borce, aby se tímto společným šachovým pokřikem vyhecovali k co nejlepším výkonům.
píKří
Jana Křížová | 24/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1836 | Komentáře(6) |

Kuřim E - Střelice B 4,5:2,5 aneb skoro nikdo nechce hrát
Já nechci hrát! Hosté dorazili v šesti a ačkoliv ochota domácích hrát nebyla o moc větší (Kuba Křivánek hlásil už před pár dny, že se mu nechce a jeho přání tím bylo splněno s bodem zdarma, nicméně Martin Liška se snažil kapitána přesvědčit, že chce za této situace posunout na sedmou desku, aby nemusel hrát on).
O moc větší bojovnost nepředvedli ani borci na dvojce, kde Tadeáš Boček záhy přijal nabídku remízy. O pár tahů později se podobně zachoval Aleš Krupica. Asi všichni spoléhali na ten bod z výkopu, který se ovšem začal mezitím rozplývat - Martinův výkon totiž korespondoval s jeho náladou před partií, nechal stát figuru a bylo srovnáno na 2:2.
Zajímavé tedy byly pouze tři partie. Franta Laštovička si sice neodpustil nezdravé f6, za které už jsme mu několikrát vynadali, ale i tak se zdálo, že bude na dámském křídle rychlejší než váhavě hrající bílý na opačné straně. To se také stalo - získal nejprve figuru za dva pěšce, pak na vazbu jednoho z nich zpět a celé to zakončil matovým útokem s obětí věže (mat se dokonce konal na šachovnici).
Opět tedy vedeme, ale moje pozice není nic moc (permanentně mi visí pěšec na e4, kterého se snažím udržet pomocí pastí), nezabírá ani nabídka remízy a když to vidí Nejzkušenější, sám remízu odmítá a v domnění, že stojí lépe (pozápasová analýza klíčové pozice ukázala, že to až taková bouře nebyla), hraje neopatrně a staví věže do jednotahové vidličky.
Můj soupeř naštěstí výhodu před časovou kontrolou vypouští a dostáváme se do rovné koncovky dam a střelců. Ani tam ale zavčasu nerozpoznal, že je lépe zakončit partii věčným šachem a ve finále přehlédl jednoduchý taktický obrat, získávající dámu za střelce.
Za rozhodnutého stavu nakonec dodal ještě Nejzkušenější další půlbod - získal slabého pěšce, na kterém celou partii založil (nebýt předchozí ztráty kvality, mohl to být ten prohrávající pěšec pro černého), jeho volní pěšci udržovali černou věž v pasivitě, naopak centrální volňas černého musel být stále pod kontrolou bílého jezdce a opakování tahů tak bylo logickým vyústěním.
Protože zápas Tišnova se Zastávkou skončil plichtou, můžeme již teď slavit postup, respektive udržení Céčka v KP2.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 24/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1835 | Komentáře(7) |

Odveta se podařila, bohužel o nic už nešlo
Podruhé v sezoně se déčko utkalo Lokomotivou K. Zatímco v prvním zápase nás soupeř vykradl a přispěl tím k tomu, že jsme nepostoupili do finálové čtyřky, tentokrát už v dolní skupině o nic nešlo, protože se nikam nesestupuje. Každopádně jsme hosty, kteří přijeli pouze v šesti, porazili 5:2. Nejzajímavější partii odehráli Vojtěch Straka s Pavlem Sádlíkem. Hostující Straka Pavla po zahájení zatlačil, Pavel se rozhodl obětovat figuru, aby se alespoň dostal do hry, a poté risknul i oběť kvality za jakous takous vyhlídku matu či věčného šachu. Soupeř si ohromnou hrubkou nechal vzít dámu za věž. Pavel záhy mohl dát jednotahový mat, ale neviděl. Nakonec však soupeř vzdal, protože by si Pavel postavil další dámu. Dále pak vyhrál Jara Mrkos, Pavel Matula kontumačně a zbytek partií skončil remízami. I ta, ve které mistr jako již tradičně zezačátku přišel o figuru.
Jiří Hrdina | 23/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1834 | Komentáře |

Vyplatí se v kavárně být potvora?
Kdo je tady potvora? Mnohokrát jsme v kavárně svědky jak gentlemanského chování, tak snahy vyhrát za každou cenu. Zatím nikdy ale tento faktor nebyl úplně rozhodující pro pořadí na prvních místech - až dosud, však posuďte sami:
Partie s Honzou Slezákem - vyhraná koncovka, kde se výhoda díky docházejícímu času postupně rozplývala, až se překlopila do prohry. Honzův komentář k celé věci byl ten, že prý musí také jednou oplatit honění na čas. Asi má pravdu, i když si nevybavuji partii, kterou by měl oplácet, v převážné většině případů má celou dobu lepší čas on.
Partie s Pavlem Sádlíkem - po dobrání pěšce dlouho přemýšlím, jak to ještě zesílím, a pak neopatrně sahám na dalšího pěšce, načež si uvědomím, že ho nemohu vzít, ztratil bych dámu. Pavel ale nechce, aby jinak kvalitní partie skončila takto hloupě, a tak se pravidlo sáhnuto-táhnuto neaplikuje a partie končí opačně.
Partie s Jurou Hrdinou - žádné vzdávání, tahá se s holým králem proti třem spojeným pěšcům a Jura není schopen to vyhrát.
Posledním zajímavým momentem pak byl souboj Kropáč - P.Sádlík, kde spadly oba praporky, ale chvíli se zdálo, že oba hrají dál i po reklamaci.
V konečném pořadí měl Jirka Kropáč půlbod navíc před trojicí hráčů, kteří se ve výše uvedených partiích pobili navzájem (Pavel porazil Honzu Slezáka), došlo opět na Sonnenborn, který asi spravedlivě ukázal, že bych na bedně být neměl. Zda je pořadí Kropáč-Slezák-Sádlík spravedlivé, to už je spornější, nicméně profitoval z toho pouze vítěz - po odebrání první ceny a odchodu vítěze se zjistilo, že jeden vklad chybí (přiznejte se, kdo nedal) a druhý a třetí v pořadí nakonec brali stejnou cenu.
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Slezák, 3.P.Sádlík, 4.Pešl, 5.Hrdina, 6.Buček, 7.Adler, 8.Režný, 9.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 21/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1833 | Komentáře |

Duras open 2014.
Upoutávka Ještě dříve než pořadatel, dávám na web informaci o letošním šachovém festivalu Durasu Brno. Letos je termín konání posunutý do začátku prázdnin, každý den jedno kolo, rozumné tempo podobné klasice. Ideální příprava na Czech-open. Opět řečkovická sokolovna, pohodový tým pořadatelů, přísný ale spravedlivý rozhodčí :-), prostě turnaj pro našince, který nemá chybu. Už se těším na naše početné zastoupení všech hráčů, co se chtějí zlepšovat i těch, co si chtějí pouze dobře zahrát.
Přílohy: Propozice
Majer Jiří st. | 20/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1832 | Komentáře(1) |

Trénink pokročilých.
Tento pátek 21.2. bude trénink pokročilých na DDM od 17 hodin.
Majer Jiří st. | 20/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1831 | Komentáře |

Béčko nahání skóre - pozdě. Kuřim B - TJ Sloup 6,5:1,5
Trosky vítězí Protože nás áčko řádně vykradlo a náhradníci se neukázali zrovna spolehlivými, do poslední chvíle jsme nevěděli, v jaké sestavě nastoupíme. Vypadalo to na filozofickou otázku, zda je lepší, když ze základů zbudou pouze trosky či jeden sloup. Naštěstí ani hostům se shánění hráčů zrovna nezadařilo a byli jsme tedy stále favority.
Potvrzovat se to začalo na osmičce, kde Franta Laštovička snadno získal hned v zahájení pěšce a kvalitu - tu ale už možná brát neměl. Domovník je v dané pozici důležitý a mohl na to doplatit, soupeř výhru naštěstí neviděl a ve střední hře navíc ztratil na pěšcový mezitah další figuru. Ještě než stihl Franta vyhrát, nachytal Martin Hyrš hostující jedničku do teoretické pasti a získal kvalitu, nemocný a v nouzi nastupující Pavel Rubeš dokázal černými srovnat a dává partii za remízu.
Kapitán spustil agresivní variantu, ve které ovšem nevyvinul jednu z figur na správné místo. Slabý pěšec pak padl způsobem někde mezi ztrátou a obětí. Díky černému králi v centru a špatnému vývinu nabídl druhého, což už korektní bylo, ale pořadí tahů nebylo optimální. To umožnilo černému druhou oběť nepřijmout, pěšce navíc naopak odevzdat a pozici konsolidovat - na světě je tedy druhá remíza.
Martinova pozice se postupně komplikuje, černý jezdec se dostal na optimální pole. Naštěstí však vedle sedící Tadeáš Boček dostává soupeře do nepříjemných vazeb a já jsem vymyslel na taktiku zisk centrálního pěšce. Místo třítahovky to chtělo jít o několik úrovní výš, takto dostal bílý šanci na protioběť, kde bych pěšce navíc neudržel buď vůbec nebo za cenu těžko vyhratelné koncovky. Své šance nevyužil a ačkoliv jsem musel i tak do čtyřvěžovky, vypadala vyhraně, zvlášť když se bílý uchýlil k pasivnímu bránění.
Martinovi s docházejícím časem nezbývá než přijmout opakování tahů, ale u mne i Tadeáše přichází další taktický obrat. Zatímco ten můj je celkem jednoduchý (získává druhého pěšce, likviduje jeden z párů věží a tvoří nezadržitelnou falangu pěšců v centru), Tadeášův je jak komplikovanější (a tudíž divácky vděčnější), tak spornější. Dává totiž v koncovce dam a střelců figuru za čtyři pěšce - když by ale bílý lépe zvládl pozici okolo časové kontroly, mohl pohrozit nekrytelným matem a černý by se musel spokojit s věčným šachem. Tento scénář se ale nekoná, naopak černý vynucuje výměnu dam a dobrá struktura pěšců znamená, že střelec nemá šanci. Současně s touto výhrou končím i já a společně tedy vyhráváme zápas, již máme čtyři a půl bodu.
Dohrávají se dvě partie, obě z našeho pohledu bílými. Honza Číhal udržoval výhodu a černý byl již smířen s odevzdáním pěšce - to bylo ale Honzovi málo a místo toho začal vymýšlet kombinace na královském křídle. Oslabení černé pozice dosáhl, k výhře mu pak bylo výrazně dopomoženo v nejošidnější části partíe - prvních tazích po časové kontrole. Jako poslední tedy dohrává Michael Vašek (což není překvapení, ale na začátku zápasu by na to nikdo nevsadil, Michael nabízel soupeři chytit figuru za dva pěšce a oslabení krále, na to ovšem černý nepřistoupil). Získal prostorovou převahu, snaha soupeře se vymanit pak vedla ke ztrátě pěšce do koncovky stejných střelců. Ta byla možná objektivně remízová, ale černý ji nezvládl optimálně a celkový stav zápasu se tak uzavřel na 6,5:1,5. Takové výsledky jsme potřebovali daleko dříve - vzhledem k výhře Lipovce B nad Tišnovem (pouze o bod nižší) jsou postupové šance už pouze v rovině matematických teorií.
Odkazy: Fotky Béčko Fotky Céčko
Jan Pešl | 17/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1830 | Komentáře |

Áčko vítězí v Napajedlích 4,5:3,5!
Aby naše vítězství mělo nějakou hodnotu, tak jsme dali soupeři šanci, tím že jsme vynechali 1., 3. a 5. šachovnici. Samozřejmě je to nadsázka, protože jiné řešení jsem neměl. Zápas začal rychlou remízou na 3. šachovnici, kde si domácí hráč v partii se mnou vynutil remízu věčným šachem. Nezapírám, že jsem jeho možnost oběti figury a následně kvality uviděl až po svém zahraném tahu, naštěstí tam víc neměl a tak se remíza černými i hodila. Poté remízoval černými i Slávek Sládek na 5. desce, který úspěšně vyřešil problémy v zahájení, pak stál o něco lépe, ale nakonec partie přešla do symetrické jezdcovky. Nabídku remízy akceptoval i soupeř Pavla Krupici. Pavel byl zjevně zdravotně indisponovaný, takže jsme tento výsledek hodnotili velmi kladně. Láďa Kudla bílými na 6. desce stál o trochu lépe, jenže nemohl najít zesílení a ztrácel čas, tak pro jistotu nabídl remízu, kterou smířlivý soupeř přijal. Poté šli domácí do vedení, výhrou na čtvrté desce. Naštěstí to byla jejich jediná výhra, protože na zbývajících třech šachovnicích jsme soupeře už přehrávali. Bílými srovnal stav zápasu na druhé šachovnici výborně hrající Honza Košata, jehož soupeř v prohrané pozici překročil čas a do vedení na 4:3 nás poslal bílými Slávek Křena, který svého soupeře trpělivou hrou jasně přehrál. Jirka na první už z pozice síly (lepší pozice i čas) svému soupeři vnutil remízu a pečetil tak naše první vítězství v sezóně. Doufám, že v posledních třech zápasech, ještě nějaké přidáme.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 16/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1829 | Komentáře(1) |

16.02.2014 KP2B, Kuřim C - Znojmo B 1:7
Upoutávka Proti silnému soupeři jsme nastoupili v oslabené sestavě (kanibalizace z béčka, školní zimní prázdniny atd.).
Znojmo se patrně rozhodlo si nenechat ujít místo na bedně, a tak už dle soupisek bylo vymalováno. Rozdíl 300 až 400 ELO na všech deskách prostě musel být vidět. Jako první odremizoval Aleš, úderem dvanácté hodiny začaly narůstat nuly na našem kontě a zhruba o půl druhé uzavřel Honza Slezák svojí remízou finální součet.

Šachovnice:
1. Kolařík Jan 0:1 Dvořák Libor
2. Slezák Jan 1/2 Skřenek Jiří
3. Šmíd Tomáš 0:1 Růžička Josef
4. Krupica Aleš 1/2 Horký Jaroslav
5. Sádlík Pavel 0:1 Doležal Ladislav
6. Smíšek Rad. 0:1 Endl Ladislav
7. Liška Martin 0:1 Pop Bohumil
8. Adler Lubomír 0:1 Schneider Michal
Odkazy: Fotky Céčko Společné FOTO
Jan Kolařík | 16/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1828 | Komentáře(1) |

Švába po stěně viděti lézti
Tak právě to mi přišlo na mysl, když jsem dnes v podvečer potkala v pořadí už čtvrtého kuřimského šachistu. Tedy nehledejte souvislost v tom, že by šachisté byli švábi, ale to byla pouze moje asociace na starý "promamětníkový" film, když jedna dáma dávala neustále k dobru výklad svých snů. Taky jsem si totiž dneska myslela, že se mi to jenom zdá. Taková koncentrace šachistů na kilometr čtvereční je totiž naprosto nevídaná.

Nejprve jsem potkala pana Majera a v družném hovoru jsme pádili směrem k domečku, posléze pana Vitulu - ten k domečku teprve směřoval (a musím přiznat, že jsem se skoro styděla, protože jsem od našeho posledního setkání nevyřešila ani jednu koncovku, ale na svoji omluvu musím říct, že jsem to na sebe ihned "práskla" :-) ) a poté přišli na řadu dva naši hráči do 8 let. Teda je pravda, že bych si jich skoro ani nevšimla, ale zaslechla jsem větu: "Mami, tak tohle je ta paní Křížová!" Kouknu a vidím Áďu a Míšu. Probrali jsme, co se dělo na tréninku, kolik hoši posbírali bodů a poztráceli zubů :-):-):-). Zdálo se mi totiž, když se Míša usmál, že mu od turnaje v Řečkovicích vypadl ještě jeden zub, ale nebylo tomu tak. Ale dozvěděla jsem se, že Áďovi se prý hnedle 3 zuby kývou :-). Asi měl v úmyslu mi i ukázat, které to jsou, ale k tomu už nedošlo. Co to znamená pro šachový svět??? ...................... No schválně, má někdo nějaký nápad? ............. Nic?? Já si to myslela. ................. A přitom je to naprosto jasné. Ze šachového potěru se ztrátou zubů začínají klubat chlapi a skuteční šachisté. Když jsem klukům řekla, že mají trénovat, aby jim to v Rajhradě šlo, tak byli trochu překvapení (asi nevěděli, že se nějaký takový turnaj chystá), ale myslím, že k srdci si to vezmou. Jejich nadšení, se kterým šli do každého kola na Gillarově memoriálu, bylo totiž úžasné a nasazení příkladné, šli do každého kola na tisíc procent.

A teď k tomu snění - schválně jsem se dívala do snáře na heslo šachy. Takže šachy - dobré plány. Učit se šachy - zbytečná námaha. Tak to by asi tak sedělo na mě :-):-), ale zase člověk se nemá vzdávat bez boje, takže si zkusím šachy ve snu ještě zahrát, protože to může znamenat i to, že máte nadání. Sice nebylo specifikováno k čemu, ale já si neskromně odvodila, že ke všemu :-):-):-).
Těším se na další osobní setkání s vyznavači Caissy
píKří
Jana Křížová | 14/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1827 | Komentáře(1) |

Kavárna 13.2.: Pavel Sádlík vítězí aneb Luboši, co to děláš?
Co to děláš? Reportáž začněme od spodních pater - s nulou skončil tentokrát Staňa Krčma i díky tomu, že reklamoval Laďovi Sádlíkovi spadlý praporek a pak se divil, že je to vlastně ten jeho.
Sádlík senior dokázal sebrat půlbod i Mistrovi, který ne a ne přijít na to, jak uplatnit výhodu věže, a rovněž mu došel čas. Mistr si to sám okomentoval, že je to ostuda, měl ale štěstí v tom, že reklamace času přišla pozdě - až po dobrání posledního pěšce. To mu pomohlo udržet bronzovou pozici nejtěsnějším možným rozdílem - o čtvrt bodu Sonnenbornu (který je až druhým pomocným hodnocením) vůči Jurovi Hrdinovi.
O první místo bojovali Pavel Sádlík a Honza Slezák. Vzájemný zápas hovořil pro Honzu, ale Pavel měl k dobru dohrávku s Lubošem Adlerem. Ten asi nestál špatně, jenže pak se od přihlížejícího Honzy ozvalo zděšené "Luboši, co to děláš?" a o vítězi kavárny bylo rozhodnuto.
Pořadí: 1.P.Sádlík, 2.Slezák, 3.Buček, 4.Hrdina, 5.Pešl, 6.Kropáč, 7.V.Sádlík, 8.Adler, 9.Krčma.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 14/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1826 | Komentáře |

Konference JmŠS.
Upoutávka Dávám na web první a hlavně spíše pocitové informace. Fundovanou reportáž s obrázky najdete později určitě na webu JmŠS z pera Davida Cipryse, oficiální od předsedy JmŠS Davida Hampela.
Včerejší konference byla volební a jak jsem už naznačil, předsedou byl opět zvolen David Hampel. Rovněž výkonný výbor zůstal skoro ve stejném složení, až na pana Myšulku, kterého ve funkci předsedy STK nahradila paní Vladimíra Nováková. Ze zpráv předsedů komisí mi utkvěly v paměti tyto informace: Hurta (mládež) - dětí přibývá, máme kontrolovat tabulku úspěšnosti mládeže. Benák v zastoupení L. Palovského (rozhodčí) - v Brně (září) bude školení rozhodčích. Nová pravidla FIDE vyjdou a budou platit od 1.7.2014. Láďa nás varoval, že se z těch novot zpotíme. :-) Předseda navrhl vyčlenit z rozpočtu na obnovu webu JmŠS částku 30 000 Kč, což je zhruba čtvrtina rozpočtu.
Na celostátní konferenci byli zvoleni pánové: Hampel, Hurta, Havlíček, Majer a Vachek. Náhradníkem je Palovský.

Oficiální procedury "narušovali" tradičně svým nenapodobitelným humorem Ruda Moulis a Pepa Lahodný a strhli k němu dokonce i jinak vážného staronového předsedu. :-)
Majer Jiří st. | 11/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1821 | Komentáře |

Trénink pokročilých v pátek 14.2.2014
V pátek v 17:05 bude trénink pokročilých na téma "oběť - praktická část," těším se na hojnou účast budoucích velmisrtů
Honza Vitula | 11/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1820 | Komentáře(1) |

Otočený zápas: Kuřim E - Šachy Zastávka 4,5:2,5
Filip obrací zápas Naše děravá sestava proti téměř nejsilnější v podání hostů dávala tušit, že to jednoduché nebude. Ještě hůře nám bylo při vývoji na páté a šesté desce. Matěj Tajovský má zjevně z dospělých větší respekt než ze svých vrstevníků na mládežnických turnajích, nepohlídal si pro skandinávskou celkem typickou hrozbu černého Jb4+Sf5, vidle z toho sice nebyla, ale ztráta kvality ano a kompenzace žádná. Radek Smíšek dlouho přemýšlel, zda si může dovolit vzít nekrytého pěšce (hrozilo totiž, že Miloš Šic nechá stát i věž a pustí se do útoku na černého krále, který zatím nerochoval). Vznikl z toho jakýsi kočkopes - pěšce vzal, ale věž pak už ne, do problémů s králem se dostal i tak a záhy musel odevzdat dámu.
Partie Franty Laštovičky se v první polovině podobají jako vejce vejci - různé rošády a vsadit by se dalo spíše na to, že útok Daniely Dumkové bude rychlejší (však i analýza ukázala, že mohl ztratit figuru). Prvním zablýskáním na lepší časy se tedy stala až pozice, ve které mi Karel Prokeš nechal stát figuru - těžko říct, zda přehlédl, že moje dáma stojí na krytém poli (díky čemuž plán nevycházel), nebo zda to bylo záměrné - získal za ni totiž dva pěšce a struktura mých zbylých pěšců byla víc než ošklivá.
Matěj beznadějnou pozici proti Honzovi Karberovi neudržel a těsně před tím, než musí vzdát i Radek, slyším od Aleše Krupici nabídku remízy, aniž by ji jakkoliv konzultoval, navíc jeho pozice nevypadá jako ta horší. Důvodem bylo špatné psychické rozpoložení - prý mohl získat figuru, ale viděl to pozdě. Naštěstí pro nás Ruda Klapal (po humorné vložce s dotazem na Alešovo ELO a vysvětlováním, že když by to bylo kolem čtrnácti set, vzít to rozhodně nemůže) nepřijímá a hraje se dál.
Ke skutečnému obratu zavelel Filip Svoboda proti Julči Richterové. V oboustranně kvalitní partii, ve které si dle mého odhadu stále udržoval malou výhodu bílých figur, vymyslel (navíc v době těsně před časovou kontrolou, kdy by se spousta jiných hráčů spokojila s řešením nějak to odtahat) pěknou třítahovou kombinaci, která okamžitě rozhodla. Bohužel jsem u toho nemohl být, protože jsem ve stejné fázi partie vymýšlel, jak přejít do koncovky S+5P proti 7P (nebo lepší), aniž by se ze špatné pěšcové struktury stala tragická a navíc s králem daleko vzadu (analýza prokázala, že nevyužít prvních možností vyměnit dámy a nejprve si vylepšit krále bylo správné). Filip se ale domluvil s MJS a díky tomu se to na našem webu objevilo - viz předchozí článek.
Daniela si zavčas neustoupila tmavopolným střelcem, Franta se dostal k protihře pomocí vražení pěšcového klínu na f6 a záhy sklízel ovoce v podobě matového útoku po tmavých polích. Je tedy srovnáno a protože Aleš chytil dámu, nic nebrání Nejzkušenějšímu dát partii se svým dobrým známým Jurou Kubíčkem za remízu. Strategicky to bylo možná vyhrané za něj díky krytému volňasovi, ale první zrychlené dohrávání celkem jasně prohrál, takže těžko říct, jak by to dopadlo.
O další půlhodinu později v Alešově partii, kde má dámu a střelce proti dvěma věžím, jedna z bílých věží mizí s překvapivým „to šlo?“ a tak opět dohrávám poslední. Nejtěžším úkolem asi bylo sjednat klid v místnosti, pak už nebylo příliš těžké spočítat, jak posbírat nějaké ty bílé pěšce, aniž by byla protihra spojená s centrálním volným pěšcem bílého jakkoliv nebezpečná. Moje výhra tedy završuje výsledek na 4,5:2,5 a náskok éčka před ostatními po základní části je docela hrozivý (což ovšem neznamená, že bychom měli usnout na vavřínech a všechny zápasy nástavby prohrát).
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 10/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1819 | Komentáře(3) |

Filipova povedená partie.
Ještě než Gonzmen napíše report o klíčovém utkání OP, uvádím pěknou kombinaci našeho mladého borce, která začala obrat v zápase. Do 28. tahu hráli oba mladí hráči bez chyby a dobře i pozičně. Filip Svoboda, který tradičně využíval čas na maximum, po chybě soupeřky si krásně zakombinoval. Posuďte sami.

Přehrejte si partii:
Majer Jiří st. | 09/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1818 | Komentáře |

Ani dušený mat nepomohl. Kuřim D - Tišnov B - 3:4
Nešťastný zápas sehrálo déčko s Tišnovem. Soupeř, přestože do naší hrací místnosti prý jezdí nejraději, přijel v šesti, a tak Dalibor Novotný s bodem zadarmo mohl od začátku sledovat olympiádu. Pavel Sádlík navíc dostal patnáct minut fóra, protože jeho protivník dorazil pozdě. Nadějný start jsme však zjevně přepálili. Mistr ztrácí se Šilhou kvalitu, Pavel v divoké kombinaci dva pěšce. Honza Slezák drží rovinu, Luboš a Jara taky. Já mám ze zahájení dokonce lepší pozici, zdvojuji si věže, Dalibor Novotný mi jde už předčasně gratulovat, navíc, když záhy nutím p. Hlavsu ke zdvojení pěšců. Záhy přichází z páté šachovnice hláška dne, kdy soupeř Luboše Adlera hlásí na celou místnost "jsem debil a ty ještě větší," přičemž ukazuje, že mu Luboš mohl dát jezdcem vidličku na krále a dámu a mohlo být po partii. Ale záhy po partii opravdu bylo, protože pár tahů na to Luboš prohrál. Mezi tím získává Jara figuru a vyhrává a já mířím stále v lepší pozici do věžovky. Mistr srdnatě bojuje a v nevýhodě kvality získává pěšce. Naopak Honza Slezák kvalitu ztrácí. Pavel Sádlík podle očekávání prohrává a já hrdě odmítám soupeřovu výzvu k remíze: "to přece už nebudeme hrát", s tím, že tam mám ještě jistou ideu. Idea dopadla tak, že jsem udělal hrubku jako blázen a prohrál jsem. Naopak Mistr vybruslil ze špatně se vyvíjející partie stylově: dle očitých svědků, mezi které jsem už nepatřil, dal Pepovi Šilhovi dušený mat. Rozhodovalo se tedy na první šachovnici, kde Honza nakonec prohrál.
Jiří Hrdina | 09/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1817 | Komentáře(1) |

Gilar pohledem nepřítomného.
Autorka mně určitě promine, že jsem použil jejího skvělého článku, k inspiraci mého vidění turnaje. :-)

Propozice nečíst, a na turnaj vyrazit.
Spočítat, nastoupit a vyjet si tak na Brno.
Vystoupit, spočítat, a k sokolovně vyrazit.
Sokolovnu opustit, a k orlovně to namířit.
Dojít, na místo, a přezůvky nemít.
Vyhrát, nevyhrát, a nic si z toho nedělat.
Spočítat, vyrazit, a autobus nechytit.
Nespíchat, pokecat, a odjet domů auty.
Pochválit, zhodnotit, a na web to umístit.
Těšit se, na Rajhrad, a propozice nečíst ...

Pokud vám to připomene jednu píseň od BUTY, tak jste na správné stopě. :-)
Majer Jiří st. | 09/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1816 | Komentáře(1) |

Gillar 2014 aneb Jak čísti propozice
Už jsem si přečetla na šachových stránkách obsáhlý Katčin článek o turnaji a tak jsem zjistila, že mi odpadá případné hodnocení šachových výkonů (to stejně neumím a mohla bych Vás odkázat pouze na výsledky). Naopak mohu s radostí přidat hrstku toho nešachového plkání.

Začít můžeme troškou statisktiky. 16-16-17, 18+2 = 20 (z toho 2+2). Tak teď by mě tak trošku zajímalo, co si kdo z Vás pod těmito čísly představil :-). Jak každý doprovod jistě dobře ví, tak děti je nutné nejprve před odjezdem spočítat. Pohybující se děti se počítají velmi těžce, takže je nutno provádět tento úkon opakovaně a pokud se součet alespoň třikrát shoduje, tak máme vyhráno. Pan Boček sice logicky konstatoval, že by bylo lepší postavit děcka do řady a teprve potom počítat, ale on je tento postup v praxi dosti kontraproduktivní. Nespočítáte nic a ještě musíte čelit dotazům a argumentům typu: "Proč do řady? (správná otázka, ale před příjezdem vlaku to zdržuje) To je blbý! (to je věc názoru) Cože do jaké řady? (část dětí netuší, co se po nich chce) Kde má řada začátek? (to jsou šplhavci a závodníci, kteří musí být všude první) Já budu první! (no a čelíte hejnu nekoordinovaně se pohybujících blech). Daleko lepší metodou tedy je, v klidu několikrát spočítat, nechat nastoupit do vlaku a odjet. Při odjezdu tedy 16-17-17- v Řečkovicích 17-18-18. Záhada? Nikoli, někteří z Vás správně tušíte, že jedno dítko už bylo ve vlaku :-):-). Čili 18 dětí a doprovod je 20. Z toho 2 dospělí a 2 dívenky (Anička a Alička). Zbytek dětí, aby to sedělo na počet, který uvádí Katka, přijel až na místo.

Od nádraží šlapeme pěšky a u Sokolovny přichází pro část výpravy překvapení, neboť turnaj se letos koná na Orlovně. Vzdálenost je asi jenom o 200 m delší a času máme dost, takže vše v pohodě. Při příchodu k Orlovně další překvapení pro část zúčastněných. Jsou potřeba přezůvky. Z toho plyne poučení, že propozice je nutno čísti pozorně!!!!! :-), abyste se ocitli na akci, na kterou máte zamířeno a ne někde naprosto jinde :-).

Turnaj je posléze odstartován. Velmi se mi líbilo, že Pavel přidělil nejmladším klukům "kmotry". Martin má na starosti Áďu, Tom Míšu. A klape to, po rozlosování kluci nejprve zavedou na místo mladší kamarády a teprve potom se usadí sami. Malí jsou klidnější a když jsem se vždy před kolem šla podívat, tak byli vzorně usazení na svých místech.

Bohužel nám vlivem malinko opožděného začátku ujel autobus do Kuřimi. Část dětí byla odvezena auty rodičů, kteří se přijeli podívat na svoje dítka a díky Katce Tajovské a panu Keprtovi, kteří se ještě schválně auty vraceli pro pár zbývajících, jsme ani my ostatní nemuseli hodinu čekat na další autobus.

Kdybych měla hodnotit, tak: den pohodový, holky i kluci spokojení, ceny hodnotné, medaile krásné (měly stužky v černobílem šachovnicovém provedení), zázemí pro doprovod pěkný, hrací místnost krásně světlá, pořadatelé vstřícní, rozhodčí profesionální. A já možná (s ohledem na to, kolik už jsem toho napsala) až moc ukecaná :-):-):-).
píKří

P.S. Na stolečku pořadatelů jsem stihla zaregistrovat letáček s pozvánkou do Rajhradu, tak předpokládám, že se další turnaj bude konat právě tam.
Jana Křížová | 09/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1815 | Komentáře(1) |

Rekordní bank v kavárně
Velký bank Pavlovi Sádlíkovi se sedm minut nezamlouvalo a tak si jednu dokoupil, na což překvapeně reagoval Jirka Kropáč, který si myslel, že jsme to zakázali. Po zjištění omylu Pavla trumfnul dokoupením dvou minut (ke stejnému základu jako Pavel) a vytvořil se rekordní bank.
Takže znova pro všechny: Dokupování minut jsme nikdy nezakázali, pouze mějte na paměti rčení všeho s mírou - dokupovat pokaždé a na plný čas není zrovna ta nejšachovější cesta, jak si zajistit vítězství v GP.
První místo jsme původně připsali Mistrovi, který prohrál pouze s Honzou Slezákem a jinak všechno vyhrál - pak se ale Honza ozval, že on má přece pouze dvě remízy a lepší vzájemný zápas. Chyba byla v tom, že Honzův bodový součet byl špatně napsaný.
Na opačném konci to dlouho vypadalo na souboj Krčma-Sádlík starší. Spěchající Jura Hrdina v tomto souboji nahrál Staňovi půlkou bez hry, ale nakonec to nebylo třeba, on se vzpamatoval sám a předhonil i Giganta. Vylepšení místa bylo spravedlivé i díky tomu, že v souboji s Lubošem Adlerem a jeho věčně zlobícími hodinami vzdal ve chvíli, kdy měl naopak reklamovat Lubošův spadlý čas.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Buček, 3.Kropáč, 4.P.Sádlík, 5.Mrkos, 6.Pešl, 7.Hrdina, 8.Adler, 9.Krčma, 10.Novotný, 11.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 07/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1813 | Komentáře |

Trénink pokročilých v pátek 7.2.2014
V pátek v 17:05 bude trénink na téma "oběť"
Honza Vitula | 04/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1809 | Komentáře(2) |

Láďova parádní partie.
Včera Vladimír nastoupil v této sezóně poprvé za áčko a hned se mu povedla parádní partie! Posuďte sami.

Přehrejte si partii:
Majer Jiří st. | 03/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1808 | Komentáře(2) |

Na Hromnice o tři body více - ale s mizerným skóre
Trenér rozhoduje Kapitánův obvyklý požadavek dát osmičku se ukázal být nereálný hned po půlhodině hry, kdy si Tadeáš Boček nechal chytit dámu. Sebral za ni dvě figury a pěšce a hrál dál, docílil ovšem pouze toho, že jeho partie neskončila jako první. Předběhl ho Broněk Horák, který díky mezišachu vyvrátil panu Poláchovi nekorektní kombinaci. Martin Senáši pak obětoval Tadeášovi věž za rozbití pěšcového krytu a vyrovnání bylo na světě.
Na vidličky si nedal pozor Roman Moc a Slávek Křena brzo vedl o kvalitu. Pak ale nepokračoval přesně, původně mlhavá kompenzace bílého se začala zhmotňovat a mohlo dojít dokonce na srovnání materiálu - místo toho si bílý vybral sebrání pěšce s pokračujícím tlakem a Slávek raději nabídl remízu.
Naděje na vylepšení skóre se začala rozplývat poté, co se Honza Vitula dostal pod útok. Pasivní figury a dáma kdesi mimo hru na opačné straně nevěstily nic dobrého a podle toho to také dopadlo - dokonce matem na šachovnici. Za stavu 2,5:1,5 pro domácí se začínáme obávat i o zápasovou výhru, naštěstí už ale nemáme šachovnici, kde bychom stáli špatně, zvlášť poté, co Franta Laštovička (u kterého člověk nikdy neví) bezpečně dovedl věžovku do remízového přístavu.
Ze zbývajících tří desek vypadá nejlépe pozice Martina Hyrše, v té době již s kvalitou navíc a pokračujícím tlakem (zisk kvality vyplynul z pasivity černého umožňující Martinovi pěkně zakombinovat). Ten také srovnává stav zápasu a z dvojice Krupica, Pešl potřebujeme půldruhého bodu - prohrát nemůže ani jeden z nás, otázkou je, kdo získá bod celý. Pavlova partie probíhala rychleji a možná mohla skončit už dávno - za stavu 3:3 se ale jednalo o koncovku věže a jedné lehké figury při rovném materiálu a aktivnějších figurách bílého. U mne šlo o koncovku různých střelců s jezdci s výrazně lepším střelcem černého a prostorovou výhodou. Tu jsem přetavil v zisk pěšce, kterého jsem ale o tři tahy později na taktický obrat (přetížení střelce) opět ztratil (na tuto kombinaci ovšem Lukáš Slouka spotřeboval téměř půl hodiny).
Přehlédnutí mne sice rozhodilo, ale během té půlhodiny udělal chybu i pan Saida a bylo jasné, že hrdinou zápasu je trenér mládeže a že z mojí partie stačí půlka. Přechod do různých střelců (již bez jiných figur), o který se můj soupeř snažil, se tedy ukázal jako bezpečné řešení, zvlášť když mu vynuceně brzy padal jeden pěšec, takže na výhru jsem mohl hrát pouze já. Udržení pevnosti se navíc díky docházejícímu času nedařilo, padl další pěšec, ale v době, kdy jsem měl na desce zisk třetího pěšce a jednoduchou výhru, se potvrdilo, že kdo čím zachází, tím také schází - v tomhle případě rychlou hrou. Nedat soupeři čas přemýšlet se do té doby vyplácelo, ale ve finále se to obrátilo proti mně a ani vrácení jednoho z přebytečných pěšců pak už nic neřešilo a remíze nezabránilo.
Celkový výsledek je tedy 4,5:3,5 pro hosty. Pozitivní je, že jsme s Blanskem neselhali jako v minulé sezóně, ale nenahnali jsme žádné skóre a vzhledem k jasné výhře Lipovce ve Vyškově musíme spoléhat už nejen na pomoc Boskovic, ale i Tišnova.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 03/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1807 | Komentáře(7) |

02.02.2014 KP2B Sebranci - Kuřim C 4,5:3,5
Upoutávka Sedmé kolo nás zaneslo až do dalekých Hrušovan nad Jevišovkou, kde v místním hotelu našlo svoje útočiště sympatické družstvo s názvem Sebranci.
Přes počáteční potíže se soupiskou, kdy odříkával jeden hráč za druhým, se nakonec podařilo odjet v plném počtu. Číhal (jako správný trenér mládeže) nabral do auta Svobody a Lišku a v Brně nabíral Dumkovou. Sádlík z Kuřimi vyjíždě s Hrdinou a v Brně naskakovali Kolařík s Režným. Chodníky byly namrzlé, ale naštěstí silnice byly sjízdné. Naše dvě auta tak dojela v pohodě a bezpečně. Pravda, Pavel si nejprve myslel, že jede do Hrušovan u Brna, ale navigátor Jirka ho nasměroval do těch správných končin.

Dojeli jsme s časovou rezervou, tak jsem si v restauraci (která právě otevírala) spolu s Jirkou dali kávu, servírce nakoukli do připravovaného jídelního lístku, krátce probrali nabídku s kuchařem a nechali si doporučit připravované srnčí. Hrací místnost jsme vyhodnotili jako velice příjemnou, počáteční obavy s chladnějším prostředím zahnaly rozehřívající se radiátory a také milá pohostinnost domácích.

Začátek byl v 10:00. Taktika zněla, že předek remízuje a zadek vyhraje (tedy stejná taktika, která nám zatím ještě nikdy nevyšla). Rychlá soupeřova nabídka remízy mne sice překvapila, ale dle nastolené taktiky nebylo nad čím přemýšlet. Zbývající čas jsem využil na fotodokumentaci. V 11:20 dostává Hrdina nabídku remízy a přijímá (je vidět, že se zatím jede podle plánu). Dvě divácky zajímavé partie se odehrávají na prvních dvou deskách, bohužel pro nás ale končí prohrou. Nic však ještě není ztracené, Svoboda i Režný mají materiální převahu, Sádlík vyrovnanou pozici a Liška (přes ztrátu kvality) je také ještě hratelný díky zanedbanému vývinu soupeře. V 13:20 poté vítězí Svoboda, v 13:40 Liška ztrácí střelce a vzdává a pět minut na to vyhrává Režný. Domácí získali čtvrtý bod a jistotu remízy, celkové vítězství se ještě snaží překazit v poslední dohrávané partii Sádlík, ale věžovka lámat nijak moc nešla a remíza tak pečetila vítězství domácích.
Při odjezdu jsme se shodli, že se nám v Hrušovanech líbilo (viz fotky). Cestou zpět jsme pak vtipkovali, že by si asi Honza Číhal měl pořídit lepší auto, protože v tom našem nikdo neprohrál :-)
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Kolařík | 02/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1806 | Komentáře(2) |

Remíza s Morendou.
Dnes áčko sehrálo velmi zajímavý zápas, kde šance na celkovou zápasovou výhru se měnily jak na houpačce. Nakonec zápas skončil poměrně spravedlivou remízou, možná měli hosté k výhře o trochu blíže. Zápas začal "velmistrovskou" remízou na 5. šachovnici Majer J. st. - Kredl Karel. V ostatních partiích se ale už bojovalo jak se říká "na krev". Až po boji, který sice nevybočil z rovnováhy, skončila remízou partie na třetí desce Tajovský Martin-Holemář David. Jasně vyhranou partii pokazil na 7. desce Slávek Sládek se Stanislavem Staňkem, který nevyužil převahy dvou pěšců (mohl získat i třetího) a jen remízoval. Evča na první udržela remízu s Neklanem. V infarktové partii, na osmičce obětoval nekorektně Láďa Kudla věž za útok na krále, který naštěstí po chybě soupeře Ivana Kopečka, který byl v silné časové tísni, vyšel a šli jsme do vedení. Ale jen na pár minut, protože na čtverce výborně hrající Saša Tikovský přehrál našeho borce Honzu Košatu. Jirka na třetí si vypracoval dobrou pozici, kterou ale pokazil předčasným otevřením hry a zkušený Standa Věchet šanci využil. To ale v době, kdy už naše největší opora Dominik Parák na šesté šachovnici, stál na výhru s kapitánem hostů Míšou Vávrou. Míša kladl ještě dlouhý, ale neúspěšný odpor, takže se zrodila už naše třetí zápasová remíza, která nám v tříbodovém systému moc nepomohla. V dalším kole jedeme do Napajedel, kde se pokusíme o prvé vítězství, nad soupeřem, který zatím ještě nebodoval.
Majer Jiří st. | 02/Feb/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1805 | Komentáře(1) |

V kavárně oprava hodin v přímém přenosu
Hodinářská práce Opět zlobily jedny hodiny a tak se Luboš ukázal jako zdatný hodinář - dokázal je umravnit. Kromě toho zaujal rozdílný přístup hráčů ke hlášení - zatímco většina ani nehlásí, že dává šach (dokud nedojde k tomu, že to soupeř ignoruje), takový Franta Režný hlásí i to, že nechal stát figuru.
Pokoušeli jsme se sestavování dvojic přizpůsobit tomu, kolik má kdo odehráno (čekal ten, kdo měl odehráno nejvíc) - těžko říct, zda to pomohlo.
Výbornou kavárenskou formu má letos Pavel Sádlík, ještě by to chtělo promítnout ji do vážných partií. Bednu by si býval zasloužil i Jura Hrdina, ale byl jak sám říkal nějaký opožděný - zkrátka pomalý a ztratil na čas řadu bodů či půlbodů.
Pořadí: 1.P.Sádlík, 2.Kolařík, 3.Pešl, 4.Slezák, 5.Hrdina, 6.Kropáč, 7.Režný, 8.Buček, 9.Adler, 10.Krčma, 11.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 31/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1804 | Komentáře |

Šachy Zastávka - Kuřim D 5:2
Zpráva ze Zastávky od Pavla Sádlíka:
Ze startu prohráváme 2:0, už v sobotu večer se dozvídám, že na zápas stačí jedno auto. Hory, nemoc atd.
Pouštíme se do nerovného boje, po půlhodině Luboš získává figuru, vzápětí Dalibor remizuje, ještěže nepokračoval dál, zřejmě by prohrál. Král bez rošády a ve výchozí pozici nenaznačoval další hladký průběh pro černého. Já ztrácím ve středu pěšce, u Mistra se nic zásadního neděje - figurky se posouvají vpřed a začíná se tvořit neprůchodná hráz z obou stran. Honza stojí ve vyrovnané pozici, následně získává jezdce, zdá se to být na dobré cestě, leč soupeř dobíra za jezdce dva pěšce. V mojí partii ruka předchází myšlenku, dobírám ztraceného pěšce za střelce, kde záhy zjišťuji, že je nekrytý - aspoň se podařilo oslabit soupeře a následně zablokovat jeho střelce. Luboš vítězí a v tuto chvíli snižujeme na 1,5 ku 2. Honza by mohl něco vymyslet s figurou navíc, ale ztráta tří pěšců v koncovce asi bude vidět. U Mistra to vypadá na remízu, já zbrklým tahem dostávám soupeře do výhody (porážím se sám), naděje v dobrý výsledek mizí tatam. Po zápasové analýze stačilo zahrát lepší tah a vše by se otočilo, musím na sobě zapracovat. Honzovi chybí v závěru pěšci a tak partie končí remízou. Mistrovi byla nabídnuta remíza, odmítl s tím, že ještě hrajeme, následně soupeř je přesvědčen, že hráz prolomí a taky se tak stalo a vyhrává. Nakonec odjíždíme s porážkou 2:5. V pěti hráčích jsme uhráli velmi slušný výsledek 2:3, proti silnějšímu soupeři dle výkonnosti, neměli jsme to vůbec špatně rozehrané. Na kdyby se nehraje. Tudíž nezbývá než soupeři pogratulovat a připravit se v lepším počtu na příštího soupeře.
Jan Pešl | 30/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1802 | Komentáře(3) |

Pozvánka na turnaj žáků.
Upoutávka V sobotu 8.2. se koná v Řečkovicích tradiční Gilarův memoriál. Z Kuřimi je to co by kamenem dohodil a autobusem 71 se dopravíte až k hrací místnosti. Přihlášky bez příplatku jsou do 4.2.
V odkazu na propozice najdete všechny potřebné informace.
Doporučuji rodičům kuřimských šachových nadějí, aby umožnili svým dětem, se tohoto nízkonákladového turnaje zúčastnit.
Odkazy: propozice
Majer Jiří st. | 29/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1801 | Komentáře(5) |

Domácí bojovali, ale moc nevybojovali. Loko K - Kuřim E 1:6
Mamutek se usmívá Rovnou na třech šachovnicích získáváme záhy po zahájení pěšce - Aleš Krupica úplně zdarma (jen za to, že je to dvoják), Michal Snášel za vznik špatného střelce a já dokonce s trvalou výhodou (nevzal jsem ho hned, aby se to neotevřelo na mého krále, rychle hrající soupeř nabídl jiného a ten původně visící zůstal trvalou slabinou). Kdo by byl řekl, že z těchto partií nakonec tři body nebudou a že ta moje bude končit jako poslední po 72 tazích, i když se té pozici už kolem osmnáctého tahu vedle sedící Mamutek směje?
Aleš totiž přehlíží jezdcovou vidličku na krále a dámu (připravenou za cenu kvality, takže je z toho věž proti dámě, dříve získaný pěšec sice zůstává navíc, ale to by nemělo hrát roli) a vypadá to, že budeme naopak dotahovat. Nestalo se - Mamutek předvedl kvalitní poziční partii vedoucí ke střelcové koncovce s jasně lepším střelcem a již po pádu prvního pěšce vypadal jeho volňas nezastavitelně. Nedošlo dokonce ani na srovnání stavu - Aleš to zabetonoval a nějak to zázračně zapůlil (tipnul bych si více na nedostatek sebevědomí soupeřky než na neprůstřelnost pozice s tak velkou materiální nevýhodou).
Já jsem druhého pěšce dle očekávání dobyl, ale nepřesnosti před časovou kontrolou znamenaly přechodný návrat k jednopěšcové výhodě a hlavně vznik dámské koncovky jako v minulé partii se stejným soupeřem. A tak byla řada na jiných, aby dovedli své partie ke konci. Dokázal to Michal ubráněním svého krále a přechodem do koncovky, a po něm Franta Laštovička. Ten se jako obvykle pustil do ostré pozice s opačnými rošádami, ale oba to hráli stejně dobře či špatně a vznikla z toho jezdcová koncovka s trojicí volných pěšců na obou stranách - Franta byl patrně rychlejší.
Zatímco mi černý umožňuje aktivizaci krále (aniž bych jej vystavil věčným šachům) a opětovné získání dvoupěšcové výhody, končí do té doby vyrovnané partie na první a poslední desce - u Nejzkušenějšího zaslouženou remízou, u Radka Smíška naší výhrou - buď se obsazení krajního sloupce ukázalo jako důležitější než mírná prostorová převaha bílého, nebo to mladý domácí hráč zkrátka nevydržel.
Aktivní a přitom dobře krytý král by obvykle rychle rozhodl, jenže černý král stál v patu a když bych si postavil druhou dámu, vystavil bych se řádění bláznivé dámy černého. A tak jsem si snad poprvé ve vážné partii postavil jezdce (dle počítače stačilo s proměnou pár tahů počkat a dotahat dopředu dalšího pěšce). Ani s figurou navíc ale nebylo vyhýbání se šachům o moc jednodušší, pat tam občas hrozil pořád a stálo to další porci tahů, načež začal docházet čas - zřejmě proto jsem nezúročil souhru dámy s jezdcem k dvoutahovému matu, ale to již v době, kdy byla výměna dam vynucena a další můj pěšec na sedmé řadě. Houževnatý soupeř vzdal tah před matem a počítač ukazuje, že jsem mohl v matovém plánu prohodit tahy, abych matil králem, což jsem také vůbec neviděl - to je ale možná dobře, jinak bych mohl mít na krku obvinění ze zesměšňování. Po třech a půl hodinách (během nichž jsem spotřeboval všechen čas kromě posledních dvou minut, zatímco černý asi hodinu a z toho tam polovinu doby nebyl) se tedy skóre zápasu uzavírá na 1:6 (remíza na první a šesté desce, zbytek výhry).
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 27/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1798 | Komentáře(7) |

Nezaslouženě vyhraná kavárna
Je čest prohrát na čas? Čtvrteční kavárna opět patřila k těm vyrovnaným, kde o vítězi rozhodují maličkosti. Vypadalo to, že při vzájemné remíze Pešl-Kropáč (kde byl bílý prohraný, ale tahal to s holým králem proti králi a dámě a utahal to na čas) o vítězi rozhodne Mistr, a to tím, kolik bodů komu sebere. Zatímco mně sebral jen půlku (tam měl sice horší pozici on a uznal, že když by vyhrál, pak by vyhrála "mrtvola", ale já měl opět štěstí - opakovali jsme tahy v době, kdy mi zrovna padal praporek), tak Jirkovi sebral bod celý.
Půlbodový náskok jsem ovšem prohospodařil v poslední partii s Lubošem (a i tu jsem měl prohrát, ovšem Luboš přehlédl šach a figuru, kterou měl navíc, vrátil). Nakonec to stačilo díky hodnocení pana Sonnenborna.
Třetí místo udržel Honza Slezák, ale bylo v ohrožení - prý mohl dostat od Ladi Sádlíka mat. Na závěr se sluší pochválit Staňu Krčmu za fair play - vlastní spadlé praporky prý přiznává proto, že je čest prohrát až na čas.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Kropáč, 3.Slezák, 4.Buček, 5.P.Sádlík, 6.Krčma, 7.Adler, 8.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 24/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1794 | Komentáře |

Rok dřevěného koně
Milý, pozorný a doufám, že i dychtivý čtenáři!

Pokud postupuješ při čtení příspěvků na těchto stránkách stejně jako já, čili koukneš na název článku a potom na autora, tak si právě teď možná říkáš: "To ani číst nebudu!" (to ovšem rozhodně není nejrozumnější názor a samozřejmě tím o hodně přijdeš) nebo naopak: "Huráááá, copak se zase dnes nového a hodnotného dozvím?" (chválím a musím Ti bez zbytečné skromnosti říci, že ses nemohl rozhodnout lépe) :-). Dopředu si tak oba tábory mohou být jisté pouze v jediném, a sice že následující psaní zase až tak moc šachové nebude. Ale to už je holt styl píKří a to jsem celá já :-).

Prostě mi to nedá a musím se s Vámi, kteří stále ještě nic netušíte, podělit o jednu důležitou věc. Podle čínského kalendáře totiž končí rok černého hada a v pátek, tedy 31.1.2014, začíná rok dřevěného koně. A tak mě napadlo, co to asi tak může znamenat pro šachisty? Ti mají vlastně rok dřevěného koně, dokonce hnedle čtyř dřevěných koní, téměř každý den (tedy pokud tak můžu soudit podle Toma). Že by vyznavače královské hry tedy čekaly v tomto roce nějaké mimořádné úspěchy nebo dokonce samé výhry? To nezní vůbec špatně. Nadcházející rok bude rokem výzev, kdy ovšem štěstí bude stát pouze při těch připravených a nezbytná bude tvrdá práce. To už zní hůř, ale u šachů ani čehokoli jiného to asi ani jinak nejde. Také zřejmě letos můžeme očekávat mimořádně úžasné partie M. Carlsena, protože ten je v roce koně narozen a bude tak nyní dokonce dvakrát na koni.

Každopádně ten, kdo nechce, nemusí brát předpovědi horoskopu zase až tak doslova. Kdybychom totiž předpokládali, že rok dřevěného koně je vhodný pro šachy, tak rok opice by byl asi ve znamení vylomenin a zlobení. Ponechávám zcela na fantazii každého z nás, k čemu by byl potom předurčen třeba rok krysy nebo prasete :-):-). Na zajímavé návrhy využití volného času v těchto letech se fakt těším.

A co by mohlo být ještě velmi užitečné vědět? A tím jsem vlastně mohla a asi i měla celé povídání začít! Že nejen šachy živ je člověk, to všichni asi vědí. Blížící se nový rok bude rokem plným lásky a romantiky a uzavřená manželství budou mimořádně šťastná a spokojená. Podle hvězd nastává zřejmě ta ideální doba na rodinný stav ženatý/vdaná. To uvádím pro případnou inspiraci, protože si musíme uvědomit, že i do budoucna bude nutné zachovat příliv nových malých frekventantů do šachových kroužků. Každopádně při dobrém načasování by se to všechno stihnout ještě dalo!!! :-):-):-) Rok dřevěného koně končí totiž až 18.2.2015. Ale to už asi opravdu předbíhám.

Závěrem nezbývá než vyslovit jedno přání, a sice aby se rok dřevěného koně vydařil co nejlépe nám všem
píKří

P.S. Pro milovníky adrenalinu dodávám, že není nutno házet flintu do žita a myslet si, že světu budou vládnout jenom pracovití vdavekchtiví poblouzněnci. Dle předpovědi totiž budou v "dřevěném roce" v kurzu i bujaré oslavy, večírky a společenské akce!!! Trénovat můžete začít ihned, aby Vám to po třicátém lednu odsýpalo.
Jana Křížová | 23/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1793 | Komentáře |

Páteční trénik 24.1.2014
V pátek v 17:05 bude trénink na téma Vybrané partie z Mistrovství světa, všichni budoucí mistři světa mají účast povinnou...
Honza Vitula | 22/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1789 | Komentáře(2) |

19.01.2014 Kuřim C - Loko D 0,5:7,5
Upoutávka Nikdo z účastníků se ke zprávě nemá. Byl jsem tam jen na zahájení, tak ve stručnosti:
Loko D sestavu nepodcenilo, obě lokálky se totiž nacházely v tabulce v sestupovém pásmu a tak se Céčko jasně nabízelo jako zdroj bodů. Z našeho pohledu to měl být také hratelný soupeř, protože navzdory relativně slušné soupisce se jim letos zatím vůbec nevedlo.
Pan Hurta před zahájením prohlásil: "Kuřim body nepotřebuje - mají pojistku postupem z okresu, ale my body nutně potřebujeme."
Pak už jsem se šel věnovat jiným povinnostem, takže jenom z doslechu vím, že domácí vytvořili neskutečné množství chyb až hrubek.

Michael sliboval, že to sepíše a dá na web, čímž mu lehce připomínám, že podrobnosti může dát alespoň do komentáře ke článku :-)
Pohled z druhé strany si můžete přečíst v odkazovaném článku na stránkách Loko.
Odkazy: Článek Loko Fotky Výsledky
Jan Kolařík | 22/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1788 | Komentáře |

Vyškove, Vyškove ...
Aloha pane Majere, myslím, že máte naprostou pravdu v tom, že by bylo fajn, kdyby se tady objevila nějaká fundovaná zpráva o turnaji ve Vyškově. Kuřimským dětem se zde opravdu dařilo a tak by bylo prima jejich účinkování na turnaji trošku přiblížit ostatním. Kdybych uměla zhodnotit šachové výkony našich borců, jistě bych to ráda udělala, ale bohužel tohle je opravdu nad moje síly. Tak snad Pavel nebo Katka ještě něco přidají.

Mohu jenom napsat pár svých skromných postřehů z celého dne. Doprava na turnaj byla v pohodě, bylo celkem štěstí, že Katka Tajovská jela se 4 dětmi po vlastní ose a byla tak v místě konání dříve než my a děti zaregistrovala. Nás po příjezdu do Vyškova totiž, vzhledem k časovému plánu turnaje, čekal velmi rychlý přesun na ZŠ Purkyňova. Někteří šachisté byli po tomto indiánském poloklusu poloběhu celkem zničení a uklidňovala jsem je tím, že to na jejich hru bude mít příznivý vliv, protože mozek bude řádně okysličen :-):-). A taky že jo!!!

Před zahájením turnaje a bohužel i v jeho průběhu byl v hrací místnosti občas pořádný zmatek. Malí (tedy turnaj A) byl přesunut do samostatné místnosti. Alespoň měly děti větší klid. U turnaje B byly první šachovnice dost nešťastně umístěny hned u dveří a děti si stěžovaly na velký hluk v průběhu hry. Zašla jsem se také několikrát do místnosti podívat a bylo tam živo jako na orientálním bazaru. Céčkaři byli zastrčení v jídelně trošku dál ode dveří, ale myslím, že jim to nebylo nic platné. Partie dohrávali později a tak v koncovkách opravdu moc klidu na přemýšlení nebylo.

Kluci se v průběhu dne chodili chlubit se svými výhrami, případně si postesknout nad prohranými partiemi. Nejlepší zpravodaj je jednoznačně David Němec, protože ten zvládl dohrát svoji partii a ještě chodil hlásit, kdo si jak stojí, kdo vyhraje nebo to s ním vypadá bledě. Co mi bylo fakt líto, že pořadatelé neměli pro děti ani diplomy ani medaile. Obzvlášť děti v kategorii nejmladších to měly skutečně těžké. Vyhrát turnaj nebo být na bedně a potom při předávání cen marně čekat, že jim bude na krčku viset vytoužená zlatá, stříbrná nebo bronzová :-(. Myslím, že zachránit se to v pohodě dalo i čokoládovou medailí, bohužel k tomu nedošlo.

Na cestu domů zajistil Pavel auta, takže i někdo další z rodičů by sem mohl přidat hodnocení z toho, co zaslechl od kluků při cestě domů. My jsme odjížděli ve složení The Prokop family, Vláďa, Tom a já. Cestou jsme se zastavili v poštovně, kde pobýval sám Napoleon, viděli dělo, ze kterého střílel sám Napoleon, seděli v hospodě, kde obědval sám Napoleon, pili Kofolu, co pil sám Napoleon, šli do stáje a pohladili si koníky, které sedlal sám Napoleon -:)-:):-). Jo a taky obsluha tam byla snad ještě z doby Napoleona, než jsme se dočkali Kofoly, tak jsme málem obrostli mechem.

Nemohu hodnotit za děti, ale mě se den (i přes výše zmíněné výhrady) líbil a hlavně byl pro kuřimské šachisty výsledkově veleúspěšný a to je asi nejdůležitější
píKří
Jana Křížová | 20/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1782 | Komentáře(5) |

Další silný soupeř odstaven: Kuřim B - ŠK64 Brno 4,5:3,5
Závěrečné boje Prvním úspěchem bylo zhlédnutí sestav - zatímco naše béčko se (až na povinné odevzdání hráčů nadřazenému týmu ve druhé lize) sešlo kompletní, hosté dorazili bez své jedničky a mezery v sestavě doplnili běžnými náhradníky, i když mají na těchto pozících k dispozici hráče, kteří patří výkonnostně jinam a náhradníky by asi dělat neměli.
První remíza se tak trochu dle očekávání zrodila u Pepy Spodného - Honza Vitula sice původně chtěl hrát na výhru, ale nerozehrál to zrovna dokonale a hlavně ztratil spoustu času (téměř hodinu na deset tahů - podobnou výhodu jsem naopak získal já a Pavel Rubeš). Druhý půlbod se zrodil u Tadeáše Bočka, o jehož osud jsme se poněkud obávali - i bez dam tam vznikla velká divočina, ve které měl Tadeáš jednoho až dva pěšce méně, ale protože se všechny figury obou soupeřů věnovaly spíše útoku než obraně, nebylo to rozhodující.
Mezitím došlo k vychýlení z rovnovážných pozic u Broňka (přehlédl centrálního pěšce na jednoduchou taktiku, prostorová převaha ovšem znamenala jakousi kompenzaci), u Pavla Krupici (půjčil pěšce, ale díky mezitahu se směnka stala neplatnou) a u Martina Hyrše (ten se dostal naopak do výhody kvality díky tomu, že pan Mareš přehlédl vidličku).
Přesto to však vypadalo, že do časovek půjde šest partií a žádný z potenciálních rozhodčích neměl dohráno, takže bylo zaděláno na nějaký průšvih. Naštěstí v žádné partii nechybělo příliš mnoho tahů a ne všechny souboje do této fáze vstupovaly s vyrovnaným časem - Martinova partie se přes čtyřicátý tah přehoupla tak nějak sama a pan Všetečka v těžké pozici (koncovce špatného střelce proti silnému jezdci) zredukoval místy až padesátiminutové manko na čtvrthodinu, ale jen za cenu chyb znamenajících ztrátu pěšce a vznik těžko chytatelného černého volňase, a ani tak nedokázal zrychlit natolik, aby časovou kontrolou prošel - vedeme tedy 2:1 a rozhodčí má volné ruce k zapisování.
Martin včas zhodnotil nebezpečnost černého jezdce a kvalitu s těžkým srdcem vrátil - nejprve za pěšce a i toho pak odevzdal, ale srovnání materiálu bylo cílené - bylo to za vznik daleko postouplého volného pěšce. Broněk pozici zabetonoval a ačkoliv při nervózní sehrávce bez zápisu (těsně před časovou kontrolou) s nabídkou remízy neuspěl, o chvíli později pan Masařík uznal, že to i přes pěšce navíc nemá jak vyhrát. Poté Martin našel několik důležitých mezitahů v dámské koncovce, díky nimž se vyhnul hrozbě věčného šachu a jeho pěšec rozhodl.
Martinova výhra znamená nadějný stav 3,5:1,5 a kromě stále se zhoršující pozice Pavla Krupici stojíme dobře. Pavel Rubeš i Laďa Kudla hrají věžovky - prvně jmenovaný s prostorovou výhodou, ten druhý s nebránitelným ziskem pěšce (ačkoliv v předchozím průběhu partie nestál zrovna hvězdně). Místo nařízení dvou remíz tedy kapitán doporučuje hrát vabank (pokud Lipovec B někde ztratí, není úplně ze hry možnost, že o postupu bude rozhodovat skóre) a nechává oba hráče hrát.
Tento přístup nám přinesl ještě řádnou porci nervů - ne proto, že Pavel Krupica svoji pozici neudržel, ale proto, že Pavel Rubeš vpustil bílého krále mezi své pěšce a Laďa Kudla sice dotáhl pozici ke třem spojeným pěšcům na dámském křídle proti ničemu, ale za cenu špatného krále. Laďa ovšem našel cestu, jak z této trojice dva pěšce odevzdat a tím třetím odlákat zbytek armády pana Zejdy - pak už ani nevadilo, že Pavel Rubeš svoji partii, které chybělo do vyčerpání absolutního (šestihodinového) časového limitu asi dvanáct minut, prohrál. Nahánění skóre se nekoná, ale tři zápasové body nás drží ve hře.
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 20/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1781 | Komentáře |

Kroměříž B 5,5:2,5 Kuřim A
Přestože výsledek vypadá na jednoznačnou výhru domácích, tak to klidně mohlo, respektive mělo skončit obráceně. :-) To bychom ovšem museli využít soupeřem nabídnuté příležitosti. A to se nestalo. Domácí šli do vedení na sedmičce, kde Slávek neopatrně uklidil krále na špatnou stranu. Poté na čtyřce remízoval Honza Košata. Mě se podařilo vyhrát a srovnat stav zápasu. A teď přišly šance. Na osmičce Honza Číhal nespočítal poměrně jednoduchý zisk figury a nakonec prohrál. Oba Martinové přehlédli jednoduchou taktiku se ziskem materiálu a Jirka na první získal poziční i materiální převahu. Dominik v nadějné pozici odmítl několikrát nabízenou remízu a nakonec partii lámal a prohrál. Stejně tak dopadl i Jirka a u obou Martinů skončily partie remízou. Už dlouho jsem za družstva nezažil tolik zahozených možností. Holt zatím nám není přáno a je třeba stále doufat, že se to zlomí.
Majer Jiří st. | 19/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1780 | Komentáře |

Hurá do Vyškova
Zítřek bude ve znamení odjezdu malých kuřimských šachistů na Vyškovskou rošádu. Byla jsem jako doprovod na této akci už vloni a přiznám se, že jsem byla celá šťastná, když mě letos Pavel Krupica opět oslovil, zda bych se této akce zúčastnila jako doprovod. Abyste totiž rozuměli, tak dělat doprovod šachovému potěru, je prostě báječné. Je to osvěžení pro duši, na které jsem se (bez přehánění) celý tento týden těšila.

Jednak je fajn sledovat, jak se děckám daří a těm kuřimským se vesměs daří a také se člověk dozví, co je nového, co letí a zůstává tak stále v obraze a mlád :-):-):-). Minulý rok byla zpáteční cesta celkem náročná, hodina čekání ve Vyškově a hodina v Brně, ale při příjezdu k Brnu jsem se neskutečně nasmála. Stáli jsme už v uličce vlaku a čekali na příjezd na hlavní nádraží, z okýnek jsme viděli předvolební plakáty kandidátů na prezidenta. Vedle mě stály dvě budoucí naděje národa. Na jednom plakátě byl M. Zeman a na druhém pan kníže.
Jeden chlapeček (zřejmě budoucí politolog nebo sociolog) mě oslovil otázkou: "Koho budete volit???"
To jsem opravdu nečekala. Vůbec jsem nevěděla, co říct, tak jsem využila taktiku, že když nevíš, co odpovědět, tak polož otázku, takže jsem se zeptala:
"Koho bys volil Ty?"
A druhý kluk se do toho vložil: "Zemana ne, že ne? Je to komouš!!!"
Ptala jsem se, kdo že je to komouš a bylo mi vysvětleno: "Komunista přece!" Vypadalo to, že komunista je pro kluka synonymem něčeho fakt hrozného :-).
Potom se vmísil do hovoru zase ten první a řekl, že by bylo dobré volit Schwarzenberga, protože - cituji: "Ten je obeznámenej (myslím, že to mělo znamenat, že je známý) v celým světě" ............... následovala pauza a potom dovětek: "Tedy aji v Africe". Vykulené oči nasvědčovaly tomu, že kdyby tento malý volič mohl k volební urně, tak by Karel určitě neprohrál :-):-):-).

Musím poděkovat šéftrenérovi za svoji zítřejší nominaci (ostatně jako odměnu povezu s sebou karbanátky se sýrem, kterých mi domácí osazenstvo už asi třetinu stačilo sníst) a pro starostlivé maminky budoucích šachových reprezentantů dodávám, že jsem upekla bábovku, takže nedostatkem cukru děti trpět nebudou.

Opravdu se do Vyškova moc těším a doufám, že všechny děti, které pojedou, už se také nemohou dočkat. Všechny příznivce můžeme jenom poprosit, aby holkám a klukům fandili.
píKří
Jana Křížová | 17/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1779 | Komentáře(10) |

Kavárna 16.1. - nejtěsnější výsledky v historii
To bylo těsné! Začněme tentokrát od konce - poslední tři současně dohrávané partie (Buček proti Kropáčovi, Krčma proti Sádlíkovi mladšímu a Adler proti Sádlíkovi staršímu) měly mimořádný náboj. Mistrovi stačila remíza k vítězství v turnaji, ale když jsme zaslechli, že salát vyhrál, spočítal si Pavel Sádlík, že jeho případná výhra jej dotáhne do mnohačlenné skupiny šestibodových a vzájemné zápasy budou hovořit pro něj (současně se tím dostane i do čela GP). Zpečetěno bylo prohlášením Stani, že už nic nevidí. Na to reagoval vedle sedící Luboš, že on taky ne - nejprve přišel o dámu za věž a pak mu nevyšla ani hra na pat (kterou neúspěšně zkoušel již podruhé v turnaji). U něj šlo pouze o to, zda Sádlík senior uhraje čestný bod nebo zda se Luboš dotáhne ke mně a Hrdinovi na padesát procent. Může si aspoň říct, že figurky odevzdával vědomě (ne jako Hrdina Slezákovi dámu v první partii).
Skupina hráčů s výsledkem 6/9 byla nakonec čtyřčlenná, což mělo tyto důsledky: Mistr nebral z banku vůbec nic, Franta Režný (kterého jsme tentokrát potěšili příliš otevřenou hrou, zejména Luboš) i přes dobrý výsledek 5,5 bodu (zasloužený i díky zvládání koncovek, které jinak vůbec nemusí) skončil až pátý a již zmíněný padesátiprocentní výsledek dvojice Hrdina, Pešl znamenal umístění hluboko v poli poražených.
Pořadí: 1.P.Sádlík, 2.Slezák, 3.Kropáč, 4.Buček, 5.Režný, 6.Hrdina, 7.Pešl, 8.Adler, 9.Krčma, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 17/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1778 | Komentáře |

Kuřim E - Střelice B 5:2 aneb žádná jména ani obličej
Tady nefotit! Před nějakou dobou (asi dva roky) mi Honza Kolařík říkal dvě věci - fotky jsou díky vysoké postavě moc shora a je vhodné dělat záběr tak, aby byl vidět i soupeř. Proti druhé poznámce ovšem asi v polovině zápasu hosté protestovali (ačkoliv na začátku zápasu proti focení nikdo nic nenamítal), tedy alespoň jeden z nich - bylo mi řečeno „žádná jména ve zprávě ani můj obličej“. Těžký je život zpravodaje - doufám, že se omezení týká pouze jednoho obličeje, protože na ořezávání všech fotek opravdu nemám čas.
K průběhu zápasu: Filip Svoboda získává hned ze zahájení pěšce, kdežto já vůbec nic, protože jsem se tomu nevěnoval a zahrál automaticky s tím, že to přece znám. Tadeáš Boček se poučil z dávné prohry se stejným soupeřem v KP2 (i barvy souhlasily), změnil zahájení a pak se pustil do tlaku na dámském křídle, nehledě na to, že nechá vniknout jezdce do svého týlu. Plán byl úspěšný - po několika nepřesnostech bílého chytá Tadeáš za dva pěšce figuru a když poté naskládal obě své věže na druhou řadu, vedli jsme.
Radek Smíšek si rovněž zopakoval souboj z minulých let (který tenkrát končil sporem, jenž musel řešit rozhodčí), byl první na volném b-sloupci a sebral tam pěšce. Výhodu si uchoval do koncovky a tam ji uplatnil za hlasitých protestů, že mu spadl čas - všichni ale věděli, že v okrese je časová kontrola na třicátém tahu a tento limit byl s rezervou splněn (takže na volání rozhodčího tentokrát nedošlo). Pouze hostující hráč si to uvědomil pozdě a k jeho prohře přispělo asi i to, že se snažil vyhrát na čas - zrychlil, aby nedal Radkovi čas k přemýšlení.
Nejzkušenější netradičně použil gambitové zahájení. Pěšce dobral zpět, ale opticky to vypadalo, že má černý na dámském křídle prostorovou převahu. Bylo to ovšem za cenu odložení rošády a na to také doplatil - vidlička partii vyřešila. Ve stejném okamžiku ovšem zaznamenávají první bod také hosté. Aleš Krupica si nevybudoval bůhvíjakou pozici a možná se zhlédl ve slabých černých polích soupeře - každopádně jeho úmyslné odevzdání kvality vedlo pouze k dalším potížím, pak k dalším chybám a nakonec se jeho král ukázal jako ten slabší.
Do této doby nebylo zápas možné koučovat, protože vedle mne seděl nevyzpytatelný Mamutek, jehož partie by se dala nazvat komedií plnou omylů. To, že pustil bílou věž na sedmou řadu, zprvu nevadilo - bílý totiž přehlédl dvojí úder a mohl si vybrat, jestli odevzdat figuru a zůstat aktivní, nebo odevzdat kvalitu a odcouvat. Vybral si první možnost a vyplatilo se - pak totiž Mamutek přehlíží vazbu po sedmé řadě a figuru ztrácí i on. Hned dalším tahem dává vidličku na věž a střelce a bílý stojí podruhé před stejnou volbou. Opět nechává stát raději figuru, ale hrozí věčňákem zvaným harmonika - tady měl Mamutek střelce sebrat a smířit se s remízou. Nevzal, zpasivnil se, ztratil pár pěšců a poté přehlédl znova vazbu po řadě, tentokrát páté - takže už vedeme jen 3:2.
Moji (subjektivně) špatnou pozici naštěstí jistí Filip tím, že stojí stále dobře s pěšcem víc (ono se na sedmičce hrálo velmi pomalu a moc tahů se neodehrálo). Počítač ale hodnotí prvních dvacet tahů jako rovinu, mírně ve prospěch černého se nachyluje až při mých neúspěšných pokusech nachytat jej na taktiku. Tam jsem ztratil pěšce, ale naštěstí zhruba v době, kdy skrz několik peripetií přecházím do věžovky s pěšcem méně, váže Filip figuru, kterou nelze zachránit a protože útok navíc pokračuje, nezbývá než se vzdát a Filip tím rozhoduje zápas. Moje partie pak pokračuje ještě další víc než hodinu a jediný špatný šach černého vede k tomu, že se přes vzájemnou likvidaci tří pěšců dostávám k volňasovi, za kterého musí dát věž a to navíc udělá o řadu dřív, než by měl - 5:2.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 13/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1776 | Komentáře(2) |

Fotky z simultánky 2.
Aha, bez vloženého textu to nejde! :-)
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2
Majer Jiří st. | 12/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1775 | Komentáře |

Fotky z simultánky 1
Právě mi poslal Jiří Abdul Klokan Majer 5 fotek z akce. A to mi osvěžilo paměť. :-) V našem družstvu hráli ještě Pavel Hubený z Boskovic a Míša Vávra z Morendy.
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2 Příloha_3
Majer Jiří st. | 12/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1774 | Komentáře |

Jubileum GM Vlastmila Horta.
Upoutávka Úspěšný podnikatel ing. Vlastimil Chládek uspořádal v reprezentativních prostorách Zámecké Sýpky opět další nádhernou akci. Ve dnech 10. a 11.1. 2014 se zde konala oslava 70. narozenin našeho nejúspěšnějšího šachisty posledních padesáti let, šachového velmistra pana ing. Vlastimila Horta.
Přítomna byla celá generalita šachového svazu: Předseda pan Viktor Novotný, prezident pan Jan Lamser, předseda Pražské Šachové pan Pavel Matocha, pan Petr Boleslav z NSS, sekretář svazu pan Petr Pisk a další významní hosté.
Při této příležitosti byl v pátek a sobotu sehrán dvoukolový turnaj mezi velmistry Hortem, Medunou, Lechtýnským a Plachetkou. Turnaj vyhrál GM Eduard Meduna.
V sobotu pak od 17-19 hodin sehráli velmistři (vyjma pana Horta) simultánky proti šestičlenným týmům. Do jednoho z nich – družstva funkcionářů jsem byl i pozván. V našem družstvu jsem zaregistroval známé tváře Luboše Ševčíka, Honzu Kalendovského a Jaroslava Hájka (pořadatel slavných Zaječic). Našim soupeřem byl velmistr Jiří Lechtýnský, který v dobách své největší slávy, drtil talovskými kombinacemi přední sovětské hráče. Maje to na paměti, snažil jsem se taktickým střetům pokud možno vyhnout. Leč marně, velmistr obětoval kvalitu, já mu ji za pár tahů vrátil. Velmistr obětoval dámu, já oběť nepřijal. Nakonec po oboustranných nepřesnostech partie přešla do věžové koncovky a mně se poprvé v životě podařilo postavit pozici s nádhernou ideou „ ala Vančura“ (Vančura byl geniální český šachový skladatel, který velmi mlád spáchal sebevraždu.) V šachovém světě se proslavil právě objevem této remízové pozice. Je dobré ještě vědět, že se hrálo tempem 1 hodina na partii bez bonusu za tah, protože v závěru partie sehrál čas klíčovou roli. Když se hrála tato koncovka, moji kolegové už všichni prohráli a tak se velmistr mohl soustředit pouze na mne.

Přehrejte si partii:
Majer Jiří st. | 12/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1773 | Komentáře |

Zbytečná prohra: Kuřim D - Loko K 3:4
Takový zápas se bude špatně rozdýchávat. Zápas déčka proti Lokomotivě K byl vyhraný, ale nakonec se kvůli našim zbytečným a velkým chybám radoval soupeř, poslední celek tabulky okresního přeboru Brno-venkov. Ale pěkně popořádku: začalo to tak, jak nakonec dopadlo - prohrou. Ani jsem se nestačil rozkoukat, a už slyším Luboše, že se asi bude muset občerstvit, aby mu to lépe myslelo. Bohužel ani malé občerstvení nepomohlo a za chvíli Luboš Adler s Veronikou Bartošovou prohrává. Na dalších šachovnicích to však nevypadá nejhůř, takže první prohru nebereme tragicky. Dalibor má kvalitu a nějaké pěšce navíc, k tomu ještě krytého pěšce na sedmé řadě, mistr má věž plus, Pavel Sádlík pěšce, Honza Slezák v brzké koncovce taky, Jara Mrkos drží rovnou pozici a do koncovky si nechává svého oblíbeného koně, já stojím čím dál lépe. Šum z vedlejší místnosti však nevěstí nic dobrého: Dalibor dává věž zadarmo. Nemohlo to dopadnout jinak než prohrou a stav je 0:2. Úspěchy na prvních třech šachovnicích (Honza Slezák získává dalšího pěšce, já realizuji tlak na bloudícího krále uprostřed šachovnice a mistr výhodu věže) otáčejí skóre, bohužel ne definitivně. Pavel Sádlík se dostal do hrozby matu, ze které mohl vybruslit pouze výměnou své věže za pěšce a ačkoliv bojoval nejdéle, nakonec podle očekávání prohrál. Vše měl před tím v rukách Jara Mrkos, díky dobré hře svého koně se dostal do výhody pěšce a volného pěšce na šesté řadě. Jenže jakmile svého koně vyměnil, jako by přišel o figuru. Místo zisku dalších pěšců a jasné výhry se přizpůsobil zbytečně rychlé hře mladého Kocího a nakonec zahodil i remízu a hrubkou zápas prohrál. No, dějí se v životě horší věci, v déčku se hrají šachy ne na výsledek, ale na krásu a na dobrý pocit, ale tentokrát to byla velká škoda.
A zde ještě odkaz, jak to viděla druhá strana: http://www.lokobrno.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=370:2014-01-12-17-26-03&catid=46:menu
Jiří Hrdina | 12/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1772 | Komentáře(9) |

Vitula Honza aneb posel dobrých zpráv
Cítili jste se někdy nerozhodnutí a neměli plán, co dělat nebo jak postupovat v dalším životě, abyste se stali lepšími a ještě lepšími?? Já zrovna včera.

Za celý první pracovní týden jsem byla sedřená jako domovnický kartáč na posledním schodě, od pátečního oběda se mi chtěla zpívat píseň božského Káji, že na mě ze zdi tupě zírá po trezoru černá díra (asi takový pohled jsem měla). Prostě byla jsem grogy a šla v páteční podvečer k vlaku naproti svému muži, abychom při pivku U Kozla probrali hlavní události uplynulého týdne a připravili se na nadcházející víkend. Cestou jsme se potkali s panem Vitulou.

Myslím, že Pánbu musí mít určitě smysl pro humor, protože pozvání pana Vituly na jeho přednášku bylo téměř neodolatelné. Při zaslechnutí věty: "Mohlo by vám to pomoct", jsem si uvědomila, že šachisté jsou opravdoví altruisté. Rádi by předali všechno to nejlepší, co vědí a znají, celému světu - včetně mě :-):-):-).

Pane Vitulo :-), snažila jsem se Vám vysvětlit, že kapacita mého mozku (co se šachu týče) je dosti omezená, ale Vaše nadšení mě zcela nakazilo a tak slibuji, že nebudu dále setrvávat u koncovek Ivaniščenka při čísle 742, ale že se nad sebou zamyslím a koncovky dořeším až do konce. Teprve takto připravená si dovolím zajít v pátek na trénink pokročilých.

Nicméně děkuji za tu obrovskou důvěru, kterou jste mi svým pozváním na přednášku věnoval. Jste prostě poslem dobrých zpráv, že můžu v šachovém světě ještě něco dokázat :-)

S velkými díky píKří
Jana Křížová | 11/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1770 | Komentáře |

Kavárna 9.1.: Kam se ztratil archív?
Kam jsme to dali? Před turnajem jsme řádně poškrtali tabulku (někteří se totiž napsali jinam než měli nebo se napsali jen do řádků a do sloupců už ne) a hlavně se snažili dopátrat, kolik minut má mít Honza Vitula. Nedohledali jsme to, protože záznamy starší než měsíc se ztratily - kam kdo zašantročil náš archív?
Honza hrál nakonec s pěti minutami a na pomocné hodnocení vyhrál, takže příště už víme, že má minuty pouze tři (pokud si nedokoupí). Druhé místo Jury Hrdiny stačilo na průběžné vedení v GP, protože další adepti své příležitosti nevyužili - Jirka Kropáč nedorazil, můj mozek byl totálně zničen zaměstnavatelem (snad se do nedělního zápasu zvetí) a ještě víc někdo poznamenal šachové umění Honzy Slezáka.
Třetí místo bral Gigant, který se úspěšně vypořádal i s taktikou některých soupeřů "nic nevyměnit" a dobře se orientoval i na plné šachovnici. Rovněž tak Mistr utrpěl některá vítězství, na bednu to ale nestačilo.
Dorazil i Luboš Adler, ale až na mariáš a domluvit sestavu Déčka na zápas okresu.
Pořadí: 1.Vitula, 2.Hrdina, 3.Novotný, 4.Buček, 5.Mrkos, 6.P.Sádlík, 7.Pešl, 8.Slezák.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 10/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1768 | Komentáře |

Trénink pokročilých v pátek 10.1.2014
Páteční trénink bude souhrnem zajímavých pozic, se kterými jsem se okolo Vánoc setkal. Můžete se těšit na "barevné vidění" šachu nebo na rozbor jedné nedělní partie (vše samozřejmě s důrazem na koncovky :-))
Honza Vitula | 08/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1766 | Komentáře(1) |

Nové elo k 5.1.2014
Upoutávka Oddílovou jedničkou nadále zůstává Martin Tajovský. Díky změnám ve výpočtu už nalezneme v oddílovém žebříčku rodinu Tajovskou kompletní. Dále se zařadilo do žebříčku několik nových jmen a díky tomu zaznamenáváme v elo listině rekordních 45 hráčů!

1.KM Tajovský Martin 2202

2.KM Košata Jan 2122 (+6)
3.KM Majer Jiří st. 2076 (-9)
4.KM Sládek Vladislav 2002 (-13)
5.Krupica Pavel 1953 (+15)
6.Vitula Jan 1940 (+10)
7.Křena Bohuslav 1939
8.Horák Bronislav 1915 (-2)
9.Číhal Jan 1882 (-13)
10.Rubeš Pavel 1892
11.Kudla Vladimír 1879 (+7)
12.Kudláček Jaroslav 1875
13.Boček Tadeáš 1838
14.Pešl Jan 1817
15.Vašek Michael 1805
16.Zemánek Jaroslav 1803
17.Laštovička Frant. 1777 (-6)
18.Kolařík Jan 1756
19.Snášel Michal 1704
20.Slezák Jan 1698
21.Krupica Aleš 1697
22.Hrdina Jiří 1688
23.Šmíd Tomáš 1666 (+12)
24.Sádlík Pavel 1578
25.Němec David 1570 (+48)
26.Buček Miroslav 1490
27.Svoboda Filip 1481 (+42)
28.Smíšek Radovan 1479
29.Liška Martin 1452 (+15)
30.Tajovský Matěj 1447 (-83)
31.Adler Lubomír 1436
32.Mrkos Jaroslav 1403
33.Němec Jakub 1387 (+34)
34.Novotný Dalibor 1379
35.Bauer Miroslav 1361 (+33)
36.Pavlík Vladimír 1290 (Nové)
37.Kalabis Lukáš 1280
38.Jahn Filip 1272 (Nové)
39.Kříž Tomáš 1265 (Nové)
40.Vašek Gabriel 1218 (Nové)
41.Tajovská Kateřina 1135 (Nové)
42.Prokop Martin 1124 (Nové)
43.Keprt Tomáš 1112 (Nové)
44.Škrob Ondřej 1094 (Nové)
45.Tajovský Šimon 1061 (Nové)
Pavel Krupica | 06/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1764 | Komentáře(8) |

Kuřim B - Lipovec C 6:2 aneb opět práce pro rozhodčího
Rekonstrukce partie Zápas se slabší zálohou Lipovce, ke kterému jsme nastoupili se značně děravou sestavou, mohl mít dva scénáře: nabírání skóre nebo nervozita do poslední chvíle. Zprvu to vypadalo na druhou možnost - Michal Snášel se pustil do jakéhosi gambitu volžského typu, kde ale neměl za pěšce téměř žádnou kompenzaci. Naštěstí měl soupeř smířlivou náladu a nabídl remízu. Dalším kandidátem na prohru byl Honza Vitula, který nechal bílého vrazit klín do jeho pozice a řádně zkomplikovat vývin.
Další dva výsledky posunuly utkání směrem k první možnosti - Pavel Krupica využil nepřesného tahu černého k zisku temp, tlaku a vazeb, další chyba hostujícího hráče znamenala ztrátu figury a bod pro nás. Pavla následoval Franta Laštovička svým obvyklým způsobem - divočina a přitom spotřeba času někde okolo čtvrt hodiny. Nejprve přišel o pěšce, ale jeho útok vypadal kompaktněji. Soupeř se to snažil vyvrátit obětí věže s následným dosažením alespoň věčného šachu, ale to se nezdařilo a vše vyřešila výměna dam.
Za stavu 2,5:0,5 musíme přemýšlet, na kterých deskách to uklidníme remízami - lépe totiž už stojí pouze kapitán Broněk Horák. Pozice Honzy Vituly ještě nějak drží, v ohrožení je ale i Martin Hyrš a ani já, ani Michael Vašek nestojíme na výhru. Koučování zápasu hodně napomohla remíza u Martina - pak totiž mohu bez obav totéž nabízet já a Michael (ani u jednoho z nás se toho v partii do té doby moc nestalo). Hosté se radí, zda nedat za remízy zbytek partií a nejet domů - proti je ovšem Honza Vitula, který postupně dokázal vyrovnat hry a cítí se v psychické výhodě. Dopadlo to tak, že moje nabídka je přijata, Michaela nutí soupeř hrát dál a na 4:2 to jistí Broněk (ten vzal remízu tah před tím, než by v koncovce obětoval figuru za tři pěšce).
Honza v koncovce postupně přebral iniciativu, dobyl pěšce a celý zápas rozhodl stylově - šachem králem. Za již rozhodnutého stavu by se mohlo zdát, že zbytek proběhne v poklidu, ale nebylo tomu tak. Těžká časovka na šesté desce (po zahrání 27. tahu zbývalo Michaelovi asi tři a půl minuty) měla zajímavé vyústění - bílý nenapsal 39. tah (i když měl času dost), k pádu praporku černého došlo o tah po časové kontrole - hostující hráč si ale díky nezapsanému tahu myslel, že vyhrál na čas, a ten náš mu to málem zbaštil, protože sám nevěděl, kolik tahů má odehráno. Až rekonstrukce prokázala, že je třeba hrát dál. Pozice zněla pěšec navíc pro bílého, ale se značnými remízovými šancemi. Bílý to ale přehnal, nechal černého vytvořit vzdáleného volného pěšce a na něj to dokonce prohrál. Za celkový výsledek 6:2 tedy musíme být rozhodně rádi.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 06/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1763 | Komentáře |

Nový žebříček žáků k 5.1.2014.
Upoutávka Změny na národním ratingu se týkají hlavně žáků, proto uvádím jejich nové pořadí. Zatím historicky nejvyššího ratingu dosáhl David Němec, který atakuje už hranici 1600!

1.Němec David – 1570 národní rating (národní ELO)
2.Svoboda Filip – 1481
3.Liška Martin -1452
4.Tajovský Matěj – 1447
5.Němec Jakub – 1387
6.Křivánek Jakub - 1378
7.Bauer Miroslav – 1362
8.Pavlík Vladimír - 1290
9.Kalabis Lukáš – 1280
10.Jahn Filip - 1272
11.Kříž Tomáš - 1265
12.Vašek Gabriel - 1218
13.Prokop Martin - 1124
14.Keprt Tomáš - 1112
15.Škrob Ondřej 1094
16.Tajovský Šimon 1061

Celkem máme registrováno u ŠSČR 33 dětí, v kroužcích evidováno 107 dětí.
Majer Jiří st. | 06/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1762 | Komentáře(1) |

05.01.2014 KP2B Kuřim C - Tetčice B 3:5
kp2b po 5. kole Lyžařská sezóna, dobíhající prázdniny, nemoci a snad i skvrny zodiakální byly toho příčinou, že kapitán béčka kanibalizoval sestavu céčka. Céčko tedy muselo povolat náhradníky.
První nabídka remízy od Číhala byla zamítnuta s tím, že si k nám soupeři přijeli nahnat skóre. Urputnost domácích však byla obrovská a hosté navzdory papírové převaze dokázali zvítězit jen na dvou šachovnicích. Šest remíz domácích bylo zcela zasloužených - je však také potřeba uvést, že za domácí to nikdo v průběhu hry na výhru neměl a tak výsledek je zcela spravedlivý a céčko prostě na víc nemělo.
Silné soupeře z čela tabulky již máme za sebou, čekají nás teď celky bojující o záchranu.
Odkazy: Foto Tabulky
Jan Kolařík | 05/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1761 | Komentáře |

Áčko remízovalo v Lipovci.
Jak jsme loňský rok končili, tak jsme i nový začali a to remízou s dalším silným celkem.
Zápas začal brzkými nabídkami remízy od bří Chládků na 7. a 8. šachovnici, které byly našimi Slávky akceptovány. Výborně zahrál opět Dominik a bílými figurami nás poslal do vedení. Poté remízovali na 2. a 3. šachovnici Jirka a Martin Tajovský. Evča na první desce se po zahájení dostala do na první pohled příjemné koncovky. Pak ale po hrubce ztratila figuru a bylo srovnáno. Do vedení na 4:3 nás poslal Honza Košata, ale jak k tomu došlo nevím, jen jsem krátce před tím registroval ještě vyrovnanou pozici. Hrobařem družstva jsem se bohužel stal já. Jednak jsem v 21. tahu po chybě soupeře neviděl výhru a za tři tahy na to, naopak hrubkou ztratil pěšce a posléze ve věžovce partii.
Komická je nyní situace na čele tabulky, kterou vede Duras na skóre před dalšími čtyřmi celky! My si držíme předposlední sestupovou příčku. :-) Viz odkaz.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 05/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1760 | Komentáře(1) |

Kavárna pokračuje ve starých kolejích
Kdo je tu salát? Saláti musí občas vyhrát, jinak by je to nebavilo - jenže když pořád vyhrávají ti stejní, už to asi saláti nejsou, že? Tak jako v celkovém pořadí loňského roku se i v první kavárně toho letošního urvali dopředu Kropáč se Slezákem a ostatní nechali docela daleko za sebou.
Ke třetímu místu (a tedy zachování čtyř minut) se mi hned v prvním kole snažil dopomoci Luboš Adler, který zahodil úplně vyhranou partii, ale nebylo to nic platné - na pomocné hodnocení třetí místo uhájil Pavel Sádlík, i když v poslední partii s vlastním otcem si dost zahrával, z vyhrané pozice se dostal do připrohrané, jenže pak se to otočilo zpět. Jediným skalpem Ladi Sádlíka tak zůstal trenér mládeže (který pak brzo utekl a využil pravidlo o remíze v poslední nesehrané partii - byla to celkově jeho pátá remíza).
Třetím do mariáše (na stejném bodovém zisku jako já s Pavlem) byl Hrdina, toho ale pomocné hodnocení odsunulo až na páté místo (když už jsme u toho mariáše, tak ten se díky délce turnaje nekonal). Vyrovnanost středu tabulky dokazuje fakt, že ačkoliv se Staňa Krčma popasoval s úbytkem minuty více než statečně (uhrál o pouhé dva body méně než třetí hráč na bedně), znamenalo to až desáté místo.
Ještě tak přesvědčit k vyrovnaným spolehlivým výkonům některé zlobící hodiny a situace bude ideální.
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Slezák, 3.P.Sádlík, 4.Pešl, 5.Hrdina, 6.Buček, 7.P.Krupica, 8.Adler, 9.Mrkos, 10.Krčma, 11.Režný, 12.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2014
Jan Pešl | 03/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1759 | Komentáře |

Info.
Zítra (3.1.) trénink na Domečku není.
Kroužky začínají od 6.1.2014.
Majer Jiří st. | 02/Jan/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1758 | Komentáře(4) |

Copyright (c)2006-2014 KolJa & Gonzmen