www.kme.cz

Informační systémy šité na míru

Město Kuřim

ŠK Kuřim

Zprávy

29.06.2017 - vyrovnaná kavárna bez remízy, ale s opakováním pravidel
Pozor na pravidla Můžete s padesáti procenty uhraných bodů (pouhé dva body za vítězem) skončit třetí od konce? Ukázalo se, že ano, protože vyrovnanost horní většiny tabulky byla tentokrát mimořádná (asi důsledek absence Jardy Kudláčka hrajícího Duras open). Mezi druhým a pátým místem jsme marně hledali v kavárenských pravidlech, jestli je po prvním rozřazení na dvě dvojice (na základě minitabulky vzájemných zápasů) správné použít stejné kritérium znova pro rozsouzení těch dvojic.
Pravidla jsme si opakovali i v situaci, kdy nedávný svátek slavící Lubomír (pozor, ne Luboš, ten prý má svátek jindy!) měl proti nakonec vítěznému Jirkovi Kropáčovi K+S+P proti K+J, ale spadlý prapor. Mat za slabší stranu teoreticky dosáhnout lze. Ona ta remíza by ale stejně kazila tabulku, protože by byla jediná v celém turnaji...
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Pešl, 3.Hrdina, 4.P.Sádlík, 5.Mrkos, 6.Slezák, 7.Kolařík, 8.Adler, 9.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 30/Jun/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3108 | Komentáře |

Kavárna ve znamení bezhlavých pěšců
Bezhlavý rytíř Minule nás trápily hodiny, teď něco jiného - hrát s figurkami, kde rovnou dvěma pěšcům chybí hlava, může některé hráče znervózňovat. Stejně jako před týdnem uhrál Jarda Kudláček sto procent bodů a zvítězil s velkým náskokem. Asi má nějaký patent na zvládání ztížených podmínek (nebo jen dobře natrénováno na Duras open).
Marně jsme při rozdělování cen sháněli Honzu Slezáka - měl předem spočítané, že se před něj kromě Jardy dostane ještě Honza Kolařík, a nevěřil tomu, že se tam nevecpe už nikdo další.
Pořadí: 1.Kudláček, 2.Kolařík, 3.Slezák, 4.Pešl, 5.Hrdina, 6.Kropáč, 7.Buček, 8.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 23/Jun/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3107 | Komentáře(1) |

MČR družstev mladších žáků- Kuřim veze z Krnova bronz!!!
Upoutávka Od pátku do neděle 16-18.6. se uskutečnilo MČR družstev mladších žáků, které se tentokrát konalo v Krnově a pro ŠK Kuřim to bylo velice úspěšné vystoupení.
Stejně jako loni se nám podařilo z kraje vybojovat hned dvojnásobný postup a tak bylo jasné, že jedno družstvo bude postaveno na přední umístění a ve druhém vyzkoušíme náhradníky, které zapracujeme do áčka na následující roky. Hned po skončení krajského kola, jsem nabídl účast na tomto mistrovství Adamovskému rodáku hrajícího v barvách Durasu (velice dobré zkušenosti z loňska, když nás posílila Olga Dvořáková) Filipu Nezvalovi, který nabídku velmi rád přijal a troufám si tvrdit, že právě tento krok nejvíce rozhodl o našem nádherném umístění. Filip navíc velice dobře zapadl do kolektivu a to navodilo v družstvu velice pohodovou atmosféru. Malá komplikace byla neúčast Tomáše Fikejse, který odjel s rodinou na dovolenou do Itálie. Dva dny před turnajem byl omluven i Lukáš Petříček za kterého jsem povolal Adama Bočka, protože jsem stejně nečekal, že by se mělo podařit nějaké medailové umístění, ale nakonec Lukáš odcestoval s výpravou a tak Adam byl přeřazený za béčko.
Sestava áčka tedy byla následující: Lukáš Petříček, Filip Nezval, Šimon Tajovský, Alice Habinová, Vašík Šetina a Vojta Havel.
Samotný turnaj bych ohodnotil následovně:
Den první- Povinné dvě výhry pro áčko, které hrálo ve 2.kole hned na on-linu, protože jim byl přidělen pořadatelský tým z Krnova, který si vymezil právo nastupovat na 3.onlinovém stole. Béčko prohrálo obě utkání, ale nemuselo tomu zdaleka tak být.
Den druhý- Ráno jsem promluvil do duše Šimonu Tajovskému, kde se mi moc nelíbila jeho hra po úvodním dnu. Hodně jsem se divil, že si moje slova vzal k srdci, protože od té doby hrál jak vyměněný. Uvodní sobotní zápas proti Říčanům nám ovšem vůbec nevyšel. Na našich dětech byl vidět až moc velký respekt před elem soupeřů a tolik hrubých chyb jsem už dlouho neviděl. Po výhře ve 4.kole šlo naše družstvo před pauzou na BŠŠ a byl z toho debakl. Nádhernou partii hrál Lukášek, ale nakonec spadl na čas. Po pauze povinná výhra a na poslední kolo další těžký soupeř Unichess Praha a opět stejný scénář na onlinu debakl. Během soboty jsem musel pokárat snad všechny členy družstva kromě Alice a Filipa. Hlavně Vojta Havel moc nepřesvědčil nad oprávněností nominace. Béčko pokračovalo ve velice mizerných výkonech až na světlou vyjímku proti QCC České Budějovice v posledním utkání sobotního dne. Výborně hrál Ondra Hronek a Asja, ale to bylo moc málo.
Den třetí- Výborný závěr. Nepamatuji snad ještě nikdy tak perfektní závěr. Ráno jsem všem řekl, že pokud se nám podaří 2xvyhrát, zřejmě budeme mít medaili. Nikdo tomu moc nevěřil, ale úkol zněl jasně. Uvodní utkání vyhrát a pak se uvidí. Brodce se nám podařilo deklasovat a když jsem viděl výsledky ostatních družstev bylo mi jasné, že na poslední kolo dostaneme v boji o 3.místo Lokomotivu Brno a tak se opravdu i stalo. Karty byly rozdány a cíl jasný. Při předpokládaných výhrách Frýdku na Pardubicemi a Unichesu nad Hradcem musíme porazit lokálku a budeme mít bronz. Lokomotivě stačila i remíza. Lokomotiva na turnaji hrála skvěle a medaili si zasloužila, ale všichni hráči se velice dobře znají a rozdíl se smazával. Šlo o hodně a všichni to věděli. Směr utkání dal benjamínek Vašík, kdyź Lukáš Londin(host Lokálky z Vacenovic) si vybral snad jedinou slabší chvilku v turnaji, jinak hrál skvěle a troufám si tvrdit, že lokálce moc pomohl. Vedeme tedy 1_0 a druhá výhra na dohled je u Vojty Havla, který si na rozhodujícím utkání dal hodně záležet, když věděl, že právě na něho v tomto zápase tým hodně spoléhá. Opory Lokálky se snažili zvrátit utkání na prvních stolech kde se jim hodně v turnaji dařilo, ale naši bezpečně pozice udrželi a k ničemu soupeře nepustili. Remizují tedy brzy Lukáš a Filip a vedeme 3-1. Když na pokyn nabízí Alice remízu, tak Maruška Vavřínková se uź horší pozici snaží vyhrát, ale nakonec i ona prohrála a Šimon pečetí remízou vítězství 4,5-1,5. ))Bylo mi velice líto kapitána Lokálky, V tomto utkání nemohl nic dělat než přihlížet tomu jak družstvo přišlo o medaile. Ani jeden hráč nemohl hrát za Lokálku na výhru a o výsledku rozhodla hned úvodní partie na 5.šachovnici. Měl jsem podobné pocity před dvěma týdny v Chrudimi právě proti Lokálce se stejným průběhem, ale tentokrát byly role vyměněné.
Béčko své vystoupení zakončilo 2x prohrou a nakonec obsadilo 26.místo, ale určitě mělo na lepší umístění. podrobné vyhodnocení jistě přidá Honza Číhal
Naše družstvo bylo velice vyrovnané. Individuálním výsledkem nikdo nijak nevyčníval. Velice hezky se uvedl nováček Vašík Šetina, který družstvu přinesl i nejvíce bodů. Spolehlivé výkony podali i všichni ostatní členové družstva. Já děkuji Všem a nejvíce Filipu Nezvalovi a jeho rodičům, kteří pro Filipa umožnili start za naše družstvo i za nedělní hezké pohoštění v Adamově :-)
V této soutěži je to pro Kuřim třetí medaile za poslední 4.roky a toho si velice cením. Věřím, že i příští rok se nám podaří nahradit odcházející hráče a hlavně najít kvalitní náhradu za Alici, která tuto soutěž hrála naposledy.
Odkazy: výsledky pořadatel on-line
Pavel Krupica | 19/Jun/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3105 | Komentáře(12) |

Hledají se funkční hodiny do kavárny
Hodiny Hlavním tématem kavárny byly hodiny - u jedné šachovnice v nich nejen že chyběl "čudlík", ale hlavně místo na něj určené bylo již příliš opotřebované a celé hodiny byly šachistům platné asi jako ty na obrázku.
Našly se jiné, ale pak začaly zlobit ještě jedny - ručička propadávala za praporkem a nedalo se tedy určit, jestli "spadl" nebo ne.
S těmito podmínkami se nejlépe vypořádal Jarda Kudláček - všechno vyhrál a jeho odstup od zbytku pole byl ještě větší než o pověstný parník.
Pořadí: 1.Kudláček, 2.Pešl, 3.Slezák, 4.Vitula, 5.P.Sádlík, 6.Kropáč, 7.Adler, 8.Hrdina, 9.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 16/Jun/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3104 | Komentáře |

Kavárna začíná i končí odloženou cenou
Odložená cena Mezi tabulkami se povalují peníze - kdo to zase minule utekl dřív a cenu si nevzal? Přiznal se Honza Slezák a tentokrát se postaral o to, aby měl své jisté již dávno před dohráním turnaje. Ztratil pouze půlbod, čímž druhé místo z minulého týdne vylepšil na suverénní vítězství. Tím se více vyrovnává tříčlenné čelo GP, protože ostatním dvěma konkurentům se krutě nedařilo.
Formu potvrzuje Pavel Sádlík druhým místem a bronz nakonec na vzájemný zápas bere Honza Vitula - ten tomu ovšem nevěřil, po dohrání svých partií si napsal na příště o minutu víc a zmizel bez ceny. Takže jsme tam, kde jsme byli na začátku...
Zjistilo se, proč Luboš Adler občas nereklamuje spadlý prapor. Neví, jestli je to opravdu soupeřův a ne jeho vlastní.
Pořadí: 1.Slezák, 2.P.Sádlík, 3.Vitula, 4.Vašek, 5.Buček, 6.Adler, 7.Pešl, 8.Kudláček, 9.Kropáč.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 09/Jun/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3101 | Komentáře |

Šachová partie dle personalistky
Jana Dobrý den, ahoj,

kuřimské šachové veřejnosti se asi nemusím dlouze přestavovat, pokud by však můj příspěvek četl někdo z daleka, tak bych se charakterizovala asi následovně. Jmenuji se Jana. Výklad jména uvádí, že jeho nositelka většinou bývá dobrou hospodyní, manželkou a matkou, ze všeho nejvíc nesnáší nespravedlnost, vášnivě chrání práva slabších. Jo tak to by fakt sedělo :-). Dle jiného výkladu, jsem dáma středního věku, jak se krásně avšak poněkud eufemisticky říká ženám, které ještě maturovaly povinně z ruštiny. Mým oborem jsou lidé, tj. pracuji jako personalistka v kuřimské strojírenské firmě KSK Precise Motion (výroba kuličkových a trapézových šroubů) a moc mě to baví.

Onehdy jsem si uvědomila, že personalistka je nejenom podniková maminka, která se stará o svoje „firemní děti", ale i tak trošku šachistka. Z pohledu šachisty vypadá moje práce asi takto. Zahájení hry = všichni zaškolení, spokojení zaměstnanci jsou na svých místech a vědí jak hrát. Potom vyvíjíme figury = obchodníci získají objednávku, technici a back office ji zpracují, předají nákupčímu, konstruktérovi, technologovi a hurá do útoku. To už soustružníci, brusiči, skladníci a třeba kontroloři mají plné ruce práce. Občas dojde na rošádu = šikovní zaměstnanci v rámci karierního postupu směřují výše. Cílem našeho snažení není přemoci soupeře, ale vyrobit kvalitní zboží, dodat ho zákazníkovi přesně podle jeho přání.

V současné době hodně postrádáme šikovné hráče na některých pozicích. Pokud byste chtěli vědět bližší informace, ozvěte se mi, prosím nebo se podívejte na webovky naší firmy. Rádi i s některými z Vás zahájíme dobrou partii :-).

Děkuji a přeji Vám všem skutečně pohodový den
píKří :-)

P.S. Pokud by někdo nabyl dojmu, že jsem si na šachistech přihřála svoji personalistickou polívečku, může mít pravdu. Druhá pravda je však taková, že šachy mám ráda a doma nás, díky Tomovi, provází šachy na každém kroku.
Jana Křížová | 09/Jun/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3100 | Komentáře(2) |

Áčko se udrželo v 2. lize!
Upoutávka Výborný závěr áčka v 2. lize dospělých, nám zajistil roli prvního náhradníka. Po sestupu Starého Města A jsem tak tajně doufal, že se jejich béčko účasti vzdá. Nestalo se tak, ale dosti nečekaně asi před třemi týdny jsem dostal avízo, že tak učiní družstvo Durasu B, které skončilo o bod těsně před námi. Důvodem byl nedostatek dobrých hráčů, kteří celek opustili. Ať už je "vysála" Morenda, či se tak stalo i z jiných důvodů, minulý čtvrtek odstoupení z 2. ligy užší výbor Durasu potvrdil. Budeme hrát skupinu D, to jest východní a severní Čechy. Po vzoru našich mládežníků, kteří loni rovněž nečekaně byli do této oblasti nasazeni a pak ji vyhráli, se pokusíme rovněž o nemožné! :-)
Opět se mi vyplatilo hrát na plno až do úplného konce, bez ohledu na názory některých našich "fundovaných prognostiků"! :-)
Ať žije Kuřim ligová a extraligová!
Přílohy: rozpis 1.a2.lig
Majer Jiří st. | 08/Jun/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3099 | Komentáře(2) |

Veleúspěšné Zaječice
Upoutávka O víkendu se v Chrudimi v krásných prostorách tamějšího Muzea uskutečnil 55. ročník šachových Zaječic. V rámci této akce již několik let probíhá oficiální mistrovství ČR družstev starších žáků v rapid šachu a turnaj dvojic nejmladších žáků. Náš klub reprezentovaly dvě dvojice a tři šestičlenná družstva, která dosáhla historického úspěchu! Kuřim A se konečně dostala do první desítky nejlepších republikových týmů, Kuřim B vylepšila svoje nasazení o 15 míst a skončila na výborném 20. místě a Kuřim C vylepšila svoje nasazení dokonce o 26 míst, stala se skokanem turnaje, a obsadila skvělé 26. místo. Uvážíme-li, že naše C družstvo bylo lepší než C tým Frýdku-Místku i Polabin, které společně s námi jako jediné postavily tři týmy, můžeme neskromně vyvodit, že máme nejširší základnu kvalitních mladých šachistů v ČR :-)

Kuřim A
Naše Áčko začalo výborně. První tři kola hrálo bez zaváhání a své soupeře přesvědčivě přehrálo (jediná remíza ve 3. kole byla součástí týmové taktiky). Pak přišel těžký zápas s Frýdkem-Místkem A a první prohra. Po papírově povinném vítězství nad Oázou Praha A jsme dostali opět Frýdek-Místek, tentokrát B, a ukázalo se, že na Frýdek-Místek neumíme. Tentokrát jsme se rozloučili smírně. Přesto jsme po prvním dni drželi krásné 5. místo a na ranní zápas s Lokomotivou Brno A jsme se těšili a hlavně si věřili. Bohužel zápas se nám nepovedl a prohra 2:4 kluky možná trochu rozhodila. Vyústěním byla následná remíza s hratelným Hlinskem. Poslední kolo už dopadlo podle našich představ a celkových 17 bodů nám zajistilo umístění v elitní desítce a nejlepší výsledek našich starších žáků překonáním loňského šestnáctého místa. Nejvíc se bodově dařilo Vláďovi Pavlíkovi a Tomovi Keprtovi. Za pozornost stojí také určitě výkon Julči Richterové, která podle Rp hrála vysoce nad předpoklady. Případné podrobnější zhodnocení přenechám šéftrenérovi mládeže, který byl vedoucím družstva a sledoval partie Áčka podrobně.

Kuřim B
Béčko bodově táhly zadní desky a především poslední dvě, kde hrál Kuba Matula a Adam Boček. Díky tomu si vepředu zahráli s těžšími soupeři a museli o to víc bojovat. Tuto nevděčnou roli zvládali dobře a v posledním kole právě Tomáš Fikejs se Šimonem Tajovským pěkně sehranými partiemi získali důležité dva body na prvních deskách. Po vítězství Adama stačilo, aby Kuba svoji partii na pokyn zremizoval. Zajímavá situace nastala, když po 8. kole mělo Céčko jen o 1 bod méně než Béčko a hrozilo, že bude derby. Naštěstí k nám byl los milosrdný a hráli jsme vedle sebe a nikoli proti sobě. Díky tomu jsme se mohli lépe vzájemně motivovat a uspět oba týmy. První, navíc poměrně brzy, dohrálo Céčko (viz dále). O to víc se muselo Béčko snažit, aby potvrdilo svoje písmenko :-) Nedá se popsat, jak Katka jako kapitán Béčka zápas prožívala. V nervozitě ke mne utrousila, že Céčko dostalo papírově slabšího soupeře do posledního kola. :-) To je sice pravda, ale relativně vztaženo k výkonnosti Kuřimským týmům dostalo těžšího soupeře Céčko. To je jen takové trenérské špičkování :-). Hlavní je, že obě naše družstva poslední těžký zápas zvládla.

Kuřim C
První těsnou porážku od Lokomotivy B jsem trochu prokaučoval, když jsem nechal Ondru předčasně přijmout remízu. Zpětně si myslím, že na celkovou remízu jsme měli. První bod za celkovou remízu jsme získali ve druhém kole. Výborně zahráli Vojtové a potom co hrobníkovi z lopaty utekl Míša matem na poslední řadě to vypadalo hodně optimisticky. Pak se bohužel spustila lavina zbytečných hrubek, která pokračovala několik zápasů a postupně se nevyhnula žádné šachovnici. Začali jsme se propadat, až jsme se dostali do polepšovny. Polepšovna je slangové označení poslední hrací místnosti na tomto turnaji. V Chrudimi, na rozdíl od Seče, byla tato místnost klidná (jen pro 4 stoly), výborně větraná, voňavá a prostorná, ze které se mému týmu moc nechtělo :-(. Čtvrté kolo jsme lehkovážně prohráli a propadli se až téměř na samotné dno. Následný zápas proti Hlinsku se nesl ve znamení soutěže kdo rychleji zmáčkne hodiny a nacvaká víc času za přídavek dostane medaili. Náš tým se pro klikací soutěž nechal nadchnout (rekordman byl Vojta Vařecha, který po mnohotahové partii nacvakal 2 minuty a po partii mu místo 25 svítilo 27 minut!). To nevydržela moje flegmatická skořápka a na chvíli ustoupila mému cholerickému jádru. Celé Céčko si místo pochvaly za vítězství vyslechlo důrazný proslov. Možná jsme od té doby měli štěstí na soupeře, možná je útok ze zadních pozic ve Švýcarském systému výhodný. Každopádně 13 bodů v posledních 5 kolech je skvělý výsledek, za který je třeba pochválit celé družstvo. Hlavním tahounem Céčka byl na dvojce hrající Vojta Havel, který získal 7 bodů s Rp 1561! Solidně hrál i Ondra Hronek na trojce. Pepa Zelený týmu pomohl svou houževnatostí a schopností vyhrát prohrané pozice taktickou vynalézavostí. Renča s Míšou odehráli přesně to, co se od nich čekalo. Kdyby Vojta Vařecha neodflákl zápasy v polepšovně mohl mít na jedničce víc bodů. To, že šachy umí ukázal v důležitém posledním zápase, kdy významně pomohl ke konečnému neskutečnému 26. místu.

Dvojičky
V turnaji dvojic nás reprezentovali Vašík Šetina + Viky Kraus a Pavlík Ševčík + Tomáš Havel. Obě dvojice hrály velice dobře. Zejména vynikal náš největší talent Vašík Šetina, který kolil jednoho soupeře za druhým. Případné zhodnocení dvojiček nechám na Honzovi Číhalovi, který se o kluky staral. Konečné 10. a 20. místo lze vzhledem ke kontumaci v prvním kole považovat za výborná umístění.

Ještě si dovolím něco pro maminky :-)
Jídlo nám chutnalo. Ubytování bylo výborné. Klidný penzion, 12 km od Chrudimi, jsme měli celý pro sebe, k dispozici byla WiFi zdarma, televize a koupelna na pokoji. Nedaleko byly prolézačky, které jsme večer s nejmenšími navštívili. V Chrudimi za náměstím měli výbornou zmrzlinu a pro účastníky turnaje byla otevřena tři muzea zdarma (v ceně? :-) ). Myslím, že všichni byli spokojení, turnaj si užili, parta byla výborná a nebylo potřeba řešit vážnější problémy.

Na závěr ještě jednu poznámku k tématu, které začíná prosakovat. Ano, dostal jsem nabídku koučovat Áčko příští rok a úplatkem mi má být pocta v podobě sepsání tohoto článku :-). Beru to jako vtipkování. Úspěch všech našich týmů není otázkou koučinku v průběhu turnaje, ale vhodnou volbou sestav, kterou rozhoduje KruPa, výkony samotných hráček a hráčů a v neposlední, možná bych se nebál říct i v první, řadě zásluhou trenérů, kteří se dětem dlouhodobě a pravidelně věnují.
Odkazy: MČR družstev Turnaj dvojic
Pavel Matula | 05/Jun/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3098 | Komentáře(9) |

Vyhrává se GP chybami soupeřů?
Diagram Po dlouhé době se podařilo zapamatovat si kombinaci z kavárny a pokusit se tím oživit skomírající záložku s partiemi. Jenže než jsem tak učinil, raději jsem to prohnal počítačem, abych tady nevykládal úplné bludy - a stroj došel k zajímavému zjištění...
Pozice na diagramu se může na první pohled líbit za černé - za dvojici střelců má centrum, pěšce navíc a pokud bílý rychle nesebere na b7, bude mínus dva pěšáky, protože ortel nad chudáčkem na c3 byl již vyřčen. Jenže již na druhý pohled jistě odhalíte, že koncepce černého byla chybná a že je ve skutečnosti prohraný.
Trest ze strany bílého skutečně v partii přišel, jenže černý se nechtěl jen tak dát a spustilo to lavinu typicky kavárenských kombinací. Během několika tahů navrhuje křemíková bestie bílému rovnou na třech místech zakopání původně aktivní figury kdesi na první řadě.
Proč to tady vykládám? Často se lidé diví, že hodně bodů v kavárně uhrávají hráči, kteří spíše čekají na chyby soupeře, než by se jej aktivně snažili přehrát. Toto je ilustrativní příklad, že někdy tudy opravdu vede cesta.
Rozhodně ale není cílem propagovat zákopovou válku - každý ať hraje to, co umí a co ho baví. Skutečnost je totiž beztak ta, že celkové pořadí GP vyhraje nejvyšší účast :-)
Odkazy: Partie
Jan Pešl | 05/Jun/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3096 | Komentáře |

Komu vyhovuje změna prostředí v kavárně?
Vzduch Ať už si o mnoha nových vládních příkazech, zákazech a nařízeních myslíme cokoliv, je třeba uznat, že nás poprvé svojí návštěvou poctil hráč jménem Vzduch. Figurkami ale tahat neumí, takže jej nemůžeme napsat ani do turnajové tabulky, ani do GP.
Komu tato změna vyhovuje? Zatím se zdá, že kombinačním hráčům - vyhrál Jura Hrdina a třetí byl Pavel Sádlík (i když ten musel nejprve reklamovat špatně vyhodnocená pomocná kritéria). Ale ani poziční styl Honzy Slezáka změnou prostředí neutrpěl a bral druhé místo.
Rekord jsme zaznamenali v počtu mariášníků - ke karbanu po turnaji se hlásilo hned sedm hráčů.
Pořadí: 1.Hrdina, 2.Slezák, 3.P.Sádlík, 4.Kudláček, 5.Vašek, 6.Pešl, 7.Kropáč, 8.Buček, 9.Kolařík, 10.Adler, 11.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 02/Jun/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3095 | Komentáře |

Máte problém trefit do kavárny?
Směr do hospody Když jsem dorazil do kavárny, čekal tam na mne místo houfu šachistů pouze Jarda Kudláček. Tak jsme přemýšleli, jestli ten turnaj vůbec bude - zbytečné obavy, sešlo se devět hráčů. Jen se zkrátka naučili chodit pozdě. Luboš Adler to zdůvodňoval tím, že chvíli trvá najít hospodu - v upoutávce tedy dávám všem šachistům návod. Svoji neurovnanou mysl pak Luboš prokázal ještě v první partii tahem Jb1-b3 (asi nevěděl, jestli chce toho koně dát na a3 nebo c3).
Zpoždění měl tentokrát odpuštěno Míša Vašek - vědělo se, že dohrát stihne, protože se tímto čtvrtkem zařadil do nepříliš početné skupiny hráčů, kteří se v historii kavárny probojovali ke dvěma minutám. To přimělo Honzu Slezáka změnit názor na nabídky remízy v rovných pozicích, kde má jeho soupeř posledních pár vteřin - nejméně dvakrát za večer se ozvalo "nepřijímám" a bylo z toho třetí místo za Honzou Kolaříkem a již zmiňovaným Jarkem.
Remíza v zablokované pozici by bývala stačila černému v poslední partii večera Kropáč-P.Sádlík, kde se uprostřed tabulky rozhodovalo už jen o tom, kdo z nich se umístí lépe. Jenže Pavel to nevěděl a snažil se vyhrát tak dlouho, až prohrál. Až mu někdy příště půjde o "bednu" a ne o páté místo, určitě si to ohlídá lépe.
Pořadí: 1.Kolařík, 2.Kudláček, 3.Slezák, 4.Pešl, 5.Kropáč, 6.P.Sádlík, 7.Vašek, 8.V.Sádlík, 9.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 26/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3093 | Komentáře |

Klubák B.
obrazek Dnes se dohrávala předposlední partie přeboru a ani ta nerozhodla o druhém postupujícím do Klubáku A. V případě vítězství Alice, mohla poprvé v historii kuřimských klubových přeborů hrát áčko žena!


Habinová 0-1 Prokop M.
Po zahájení oba hráči tápali ve volbě správného plánu. Rozhodly až hrubé chyby Alice, která zjevně neměla svůj den.

Rozhodne tedy až závěrečná partie přeboru Matějů-Prokop.
Přílohy: tabulka
Majer Jiří st. | 24/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3092 | Komentáře(1) |

18.05.2017 Kavárnu vyhrál Michael Vašek
Upoutávka Hokejisté nám radost neudělali (prohráli na MS ve vyřazovací části s Ruskem a jedou domů) a tak jsme si šli zlepšit náladu do kavárny. Kavárnu vyhrál Michael a zbylé pořadí si dohledáte ve fotoreportáži :-)
Odkazy: Fotky
Jan Kolařík | 19/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3090 | Komentáře(3) |

Dohrávka do klubového přeboru B.
obrazek Šetina 0-1 Habinová
Alča překvapila Vašíka volbou zahájení. Z počátku reagoval bílý dobře, pak ale místo dokončení vývinu figur začal experimentovat. Alča zkušeně jeho chyb využila k jasnému vítězství. Pozičně je už někde jinde, jako v současnosti její mladší soupeř.
Přílohy: tabulka
Majer Jiří st. | 17/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3089 | Komentáře(4) |

MČR dětí do 8.let- úspěch s hořkostí brambory
Upoutávka Na letošní MČR dětí vyrazilo celkem 6.dětí a stejně početná výprava doprovodu+ šéftrenér.
V kategorii chlapců (98.dětí) zastupoval náš klub Martin Procházka, Martin Hronek, Viktor Kraus a želízko na medaili Vašík Šetina. V kategorii děvčat (29.hráček) pak bylo naše zastoupení rekordní v podobě dvojčat Bětušky a Emičky Kubátových.
Nikdo si nevedl výrazně špatně a vystoupení našich reprezentantů hodnotím velice kladně. Začnu hodnocením kategorie děvčat. Výborný start měla Bětuška, které se podařilo vyhrát hned úvodní utkání, ovšem projevila se přece jen menší zkušenost a hlavně, že obě děvčata byla v této kategorii o rok mladší než většina jejich soupeřek. Po úvodní prohře se naopak velice chytla Emička, která po třech výhrách v řadě se probojovala do onlinové místnosti a za top šachovnicemi hrála jen kousek. Emička se mi jen o maličký kousek zdá lepší neź její sestra a velká škoda, že nadějně rozehraná utkání nedotáhla do konce. Myslím si, že se projevila ještě velice malá zkušenost, ale je vidět, že obě děvčata mají velice dobré předpoklady na pŕední umístění v této kategorii příští rok. Nakonec se obě děvčata umístila ziskem 4bodů těsně za sebou na 18 a 19.místě, za které si vysloužila odměnu v podobě cukrárny za slíbené umístění do 20.místa :-)
V kategorii chlapců měli naše děti velice složitou pozici.
Zatímco Viktor a oba Martinové byly nasazeni až ve druhé půlce startovního pole, tak Vašík měl jako nasazená devítka úkol pokusit se vybojovat pro Kuřim titul mistra republiky.
Vystoupení všech našich dětí bylo příkladné a svým protivníkům nenechali nic zadarmo. Martin Hronek ziskem 4bodů vybojoval krásné 59.místo a svůj bodový úkol překonal o celý bod. Martin Procházka získal 4,5bodu a i jeho umístění na 50.místě, tedy v polovině tabulky lze považovat za velice úspěšné. Viktor měl za úkol získat 5bodů, což se mu i podařilo a obsadil krásné 38.místo. Viktor byl zařazený do našeho kroužku teprve během ledna a odehrál poměrně málo utkání. To se projevilo na jeho menších zkušenostech a zbytečných ztrát bodů. Mohl získat minimálně o bod více, ale rychle se učí a já věřím že na přeboru Moravy bude bojovat o postup na MČR v kategorii do 10.let.
Na závěr jsem si nechal hodnocení Vašíka. Věřil jsem, že Vašík vybojuje medaili a tajně doufal i v mistrovský titul. Letošní MČR chlapců nemělo výrazného favorita jako v předchozích letech (Stalmach a Brožka), ale prvních 10 hráčů bylo velice vyrovnaných a troufám si tvrdit, že konkurence byla daleko vyšší než v předchozích letech. Vašík měl výborný start 3body ze 3.utkání a rychle se probojoval na on-line. Ve 4.kole ho překvapil soupeř(pozdější mistr ČR) v zahájení a Vašík se v horší pozici přehmátl, ztratil figuru a posléze i partii. Do druhého dne nastupoval Vašík solidním ziskem 5bodů ze 6.utkání a po výhře v úvodním nedělním kole se startovní čelo velice vyrovnalo, kdy pět hráčů, mezi které patřil i Vašík mělo stejný počet bodů. Rozhodovalo předposlední kolo. Vašík měl smůlu už i na los, kdy dostal podruhé za sebou černé kameny a navíc velice silného soupeře, který dle mého názoru hrál ze všech chlapců nejlépe. Vícemistr ČR Finěk předvedl téměř strojový výkon a od začátku Vašíka hodně tlačil a nakonec i po zásluze vyhrál. Bylo jasné, že Vašík musí vyhrát a doufat v pŕízeň osudu pomocného hodnocení v boji o bronz. Vašík svoji poslední partii bezpečně vyhrál a čekal na ostatní výsledky konkurentů. Nakonec obsadil ziskem 7bodů krásné 4.místo a boj o bronz prohrál až na druhé pomocné hodnocení. Je to velká smůla. To co stačilo uhrát v předchozích letech Šimonu Tajovskému a Lukáši Petříčkovi, tentokrát nestačilo. Troufám si tvrdit, že Vašíkův čas ukázat svůj nepochybný talent v následujících letech. Jak mi po turnaji řekla jedna trenérka z Frýdku- Pro budoucnost je možná lepší, když děti v tomto věku ani medaile nedosáhnou"
Velice musím ocenit doprovod rodičů, kteří vytvořili fantastickou podporu dětem a skvélé podmínky pro trenéra a přípravu dětí v turnaji. O jejich zájem pomáhat klubu ve výchově dětí jsem se mohl přesvědčit na sobotním posezení v restauraci, kdy výprava kuřimského doprovodu jako poslední zavírala restauraci :-)
Závěrem bych chtěl všem poděkovat a věřím, že děvčata budou příští rok opět zdárně reprezentova ŠK Kuřim a trenérům se podaří opět najít v řadách chlapců na školách a školkách nové adepty pro mistrovství ČR do 8.let 2018.
Odkazy: chlapci dívky
Pavel Krupica | 17/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3088 | Komentáře(5) |

Evropský den slunce
Slunicko Milí příznivci šachu,
jestlipak víte, že dnes, tj. 16.5.2017, slavíme Evropský den Slunce?
Přeji Vám, aby i Váš dnešní den byl plný sluníčka
píKří :-)
Jana Křížová | 16/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3086 | Komentáře(2) |

Znojemská Královnička
Upoutávka Než někdo napíše oslavný epos na MČR 8, nechci aby zapadl další skvělý výsledek našich děvčat ve Znojmě.
Odkazy: vysledky
Honza Číhal | 15/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3084 | Komentáře(2) |

Pozvánka na turnaj.
obrazek Na přání IM Neklana Vyskočila, předávám pozvánku na turnaj v Brně. Podrobnosti najdete v příloze.
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 14/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3080 | Komentáře |

Kavárna 11.5.2017 - dva bělopolní střelci
Dva střelci Míša Vašek hrál se třemi minutami a tak si ani nevšiml, kterým nemožným tahem Honzy Slezáka vznikli na šachovnici dva bělopolní střelci. Vrátit pozici se tedy nedalo, reklamovat nemožný tah také ne a tak to Michael raději brzo vzdal.
Honzu potrestal později Pavel Sádlík - v úplně rovné pozici odmítl remízu (kde by asi každý jiný přijal), aby pak stál na prohru, jenže Honza pak nechal stát figuru.
Opět došlo na dlouhé dohadování, zda hrát druhé kolo v sedmi. Nakonec se to stihlo, za cenu toho, že při mém dohrávání poslední partie počítali jiní pomočná hodnocení a zahrnuli do něj jiný výsledek mého souboje, než jak to nakonec dopadlo. Příště máte šanci si to přepočítat a vznést případné reklamace - já předem hlásím áčko a doufám, že z příští zprávy bude velká fotoreportáž.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Kudláček, 3.P.Sádlík, 4.Slezák, 5.Vašek, 6.Kropáč, 7.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 12/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3079 | Komentáře |

MČR dětí do 8.let-Malenovice u FM
obrazek O víkendu 13-14.května se v Malenovicích uskuteční Mistrovství ČR dětí do 8.let, kde opět nebude chybět skupinka dětí z ŠK Kuřim.
Zastoupení v chlapecké kategorii máme hned čtyřnásobné. Nejvýše naším nasazeným chlapcem je Vašík Šetina u kterého pevně věřím že naváže na úspěšná medailová umístění jeho pŕedchůdců (Lukáše Petříčka a Šimona Tajovského) Déle věřím že v širokém poli 99.chlapců se neztratí ani: Martin Hronek, Viktor Kraus a Martin Procházka. V kategorii dívek(29.děvčat) máme letos oproti minulým letem dokonce dvojnásobné zastoupení v podobě dvojčat Bětušky a Emičky Kubátových.
Pořadatel zajistil on-line přenos na prvních 5.šachovnicích v každé kategorii a tak věřím že široká šachová veřejnost v Kuřimi bude s napětím sledovat jistě skvělé výkony našich chlapců a děvčat. Široký doprovod z řad rodičů doplním i já jako přísný a motivující trenér :-)
Držte nám palce
Odkazy: pořadatel výsledky H8 výsledky D8
Pavel Krupica | 11/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3078 | Komentáře(2) |

Historie Salámových turnajů.
obrazek Kategorické prohlášeni FM Oškubánka, že Salámák vyhrál teprve poprvé mě nepřesvědčilo a zapátral jsem v archivu webových stránek ŠK Kuřim. Podařilo se mi najít posledních 17 turnajů a to od roku 2009, kdy původní webové stránky Jana Kolaříka se staly oficiálními stránkami ŠK Kuřim. Ve zlomovém roce 2010 jsem odešel do důchodu, osamostatnil klub z područí DDM :-) a začal využívat právní subjektivity z roku 1996. Od toho okamžiku jsem nebyl dirigován, jaké ceny mohu pro turnaj nakoupit a začala tak éra salámových turnajů. Turnaje před rokem 2009 byly zveřejňovány v měsíčníku Zlobice a určitě by se daly dohledat v archivu Města, ale byly to takzvané májové a mikulášské turnaje.

2009
Májový vyhrál Kudla Vladimír
Mikulášský vyhrál Vašek Michael
2010
Májový Kulovaná Eva
1.Salámový Majer Jiří st.
2011
Majer Jiří ml.
Tajovský Martin
2012
Majer Jiří ml.
Majer Jiří st.
2013
Tajovský Martin
Tajovský Martin
2014
Křena Bohuslav
Kudláček Jaroslav
2015
Tajovský Martin
Majer Jiří st.
2016
Majer Jiří st.
Tajovský Martin
2017
Majer Jiří ml.

Takže z toho co lze dohledat na webovkách ŠK, vyhrál MJM už potřetí. :-)
Majer Jiří st. | 11/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3077 | Komentáře |

Dohrávky do klubáku B.
obrazek Klubový přebor B dnes finišoval dalšími dohrávkami.

Matějů 1/2 Habinová
Alča sehrála zahájení lépe, poté Romanovi oslabila krále. Pak ale v koncovce těžkých figur ztratila pěšce a byla vděčná za nabídnutou remis.

Keprt 1-0 Šetina
No neporazitelný Tom dnes utekl hrobníkovi z lopaty. Respektive Vašíkovi, když v prohrané věžovce s pěšcem méně, si Vašík znovu počínal zbrkle. Na poslední dvě figury co zůstaly na šachovnici si nechal dát vidličku pěšcem.

Prokop 1/2 Fikejs
Martin stál ze zahájení lépe a po celou střední hru svého soupeře tlačil. Tomovi se ale podařilo přejít do remízové koncovky a partii udržel.

Do konce května musí být přebor dohrán, protože na Domečku kroužky končí. Hrací dny pro dohrávky budou zbývající středy od 17 hodin.
Přílohy: tabulka B
Majer Jiří st. | 10/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3076 | Komentáře |

Pozvánka na Duras Open.
obrazek Tradiční turnaj spojený s přeborem kraje bude letos opět v tradičním termínu, ale místo na Sokolovně v Řečkovicích nově na Orlovně v Obřanech. Všem našim hráčům, zejména mládeži tento turnaj velmi doporučuji!
Více se dovíte v přiložených propozicích a odkazu na stránky pořadatele.
Přílohy: propozice
Odkazy: stránky poř.
Majer Jiří st. | 10/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3075 | Komentáře(2) |

Národní ELO k 5.5.2017.
Upoutávka Do změn od posledního lednového ela se promítly soutěže družstev v tomto roce. U mládeže navíc jejich soutěže družstev a jednotlivců.
Nejvíce elobodů připsal Kuba Matula a to úctyhodných +234!! (Jistě +1234 by bylo ještě mnohem lepší-snad příště.)
Dále mezi hráče 1700+ se zařadili po pěkném přírůstku i Lukáš Petříček (+146) a Tom Kříž (+147)!
Slušné nové elo si uhráli Renata Sasková 1273 a Pavel Ševčík 1160.

1.Tajovský Martin 2221 (-2)
2.Majer Jiří ml. 2203 (+33)
3.Košata Jan 2092 (-35)
4.Majer Jiří st. 2044 (-2)
5.Křena Bohuslav 1998 (+4)
6.Vitula Jan 1995 (+16)
7.Habina Martin 1963 (-5)
8.Sládek Vladislav 1963 (+6)
9.Horák Bronislav 1931 (+31)
10.Krupica Pavel 1892 (-6)
11.Rubeš Pavel 1877 (-17)
12.Kudláček Jaroslav 1870 (-9)
13.Číhal Jan 1860 (-10)
14.Kudla Vladimír 1829 (-48)
15.Boček Tadeáš 1822 (-32)
16.Vašek Michael 1819 (-7)
17.Pavlík Vladimír 1816 (+37)
18.Pešl Jan 1798 (-5)
19.Kolařík Jan 1745 (-12)
20.Hrdina Jiří 1729 (-22)
21.Němec David 1717 (-88)
22.Petříček Lukáš 1714 (+146)
23.Kříž Tomáš 1701 (+147)
24.Snášel Michal 1699
25.Laštovička František 1696 (-7)
26.Šmíd Tomáš 1690
27.Matula Pavel 1683 (+2)
28.Krupica Aleš 1676 (-12)
29.Slezák Jan 1647 (-17)
30.Němec Jakub 1640 (-15)
31.Sádlík Pavel 1590 (+2)
32.Bauer Miroslav 1569 (+39)
33.Svoboda Filip 1528 (-3)
34.Smíšek Radovan 1521 (+16)
35.Dumek David 1501
36.Keprt Tomáš 1474 (-77)
37.Buček Miroslav 1472 (+1)
38.Tajovský Šimon 1419 (-30)
39.Křivánek Jakub 1374 (-12)
40.Liška Martin 1374
41.Adler Lubomír 1360 (-10)
42.Prokop Martin 1335 (-58)
43.Mrkos Jaroslav 1335 (-10)
44.Matula Jakub 1307 (+234)
45.Habinová Alice 1300 (-95)
46.Fikejs Tomáš 1294 (+3)
47.Matějů Roman 1279 (+1)
48.Sasková Renata 1273 (nové)
49.Hronek Ondřej 1242 (+53)
50.Vašek Gabriel 1220 (-56)
51.Havel Vojtěch 1177 (-16)
52.Zelený Josef 1161 (-2)
53.Ševčík Pavel 1160 (nové)
54.Šetina Václav 1146 (+59)
55.Tajovská Kateřina 1129
56.Boček Adam 1123 (+28)
57.Vařecha Vojtěch 1092 (+9)
58.Boháč Šimon 1088 (+2)
59.Škrob Ondřej 1079
60.Sattler Daniel 1070
61.Svoboda Michal 1031 (-12)
Majer Jiří st. | 08/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3073 | Komentáře(3) |

Májový turnaj vyhrál Jirka Majer mladší.
Upoutávka Prý poprvé. Když mu ostatní tvrdili, že to není možné, tak prohlásil, že on sám to musí přece vědět nejlépe. :-)
Budiž, tak poprvé, ale určitě ne naposled.
Připadlo mi po turnaji, že spokojen byl nejen vítěz, ale i většina ostatních účastníků. Turnaj byl mimořádně pohodový a přátelský bez jediné reklamace či sporu, děti měly krásný zážitek a tým pořadatelů radost, že to tak krásně klaplo. :-)
Díky Honzovi Kolaříkovi se můžete podívat na podrobnou fotoreportáž, kliknutím na odkaz. Stejně tak i na kompletní výsledky na dalším odkazu.
Odkazy: výsledky fotoreportáž
Majer Jiří st. | 07/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3072 | Komentáře(12) |

Lovci a sběrači v době šachové
Lovci Dnes jsem se stala účastnicí (samozřejmě hrdou) již tradičního kuřimského Salámového turnaje. Hodnocení šachových soubojů a přestřelek klidně nechám na povolanějších.

Jelikož nejsem šachistka, tak pro mě mají takové akce zcela jiný rozměr. Pozoruji zápal, se kterým hráči bez rozdílu věku zápolí. Pro sebe jsem si je rozdělila, věrna dějepisu, na lovce a sběrače.

Jak že vypadá takový šachový lovec? Než stihnu zjistit, na které šachovnici a za jakou barvu hraji, už sedí na místě a těší se na svůj úlovek. Žádné dlouhé cavyky nepřichází v úvahu. Netrpělivě čeká na každý můj tah, ihned zahraje tah svůj, v případě chyby nadskočí na židli a dokonáno jest. Partie s lovcem jsou vyčerpávající, nemám ani vteřinu na oddych.

Šachový sběrač  to je jiná káva. Před partií se představí celým jménem, podání ruky proběhne noblesně a v klidu, všechno jde s větší rozvahou. Útočí se také a jak jsem tak ukolíbaná, ztrácím ostražitost, přehlížím a dávám figury pěkně zadarmo. Stačí už jen sbírat.

Sama sebe nemůžu řadit ani mezi lovce ani mezi sběrače. Uhrané body jsou spíše dílem nahodilosti, o to větší z nich mám radost. Dnešní turnaj byl skvělý, organizátorům ještě jednou moc děkuji, že jsem mohla "být u toho". Dokonce jsem si zahrála i na kuřimských on-off linech v předsálí, takže jsem okusila, jako správný šachový gourmet, skutečně od všeho.

S velkými díky
píKří
Jana Křížová | 06/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3071 | Komentáře(2) |

Kavárna 4.5.2017 - se kterým salátem mám hrát?
Nabídka salátů Nový rekord ve věkovém rozdílu soupeřů při kavárenské partii byl tento čtvrtek stanoven na 71 let.
Mistr sice už moc často nechodí, ale tentokrát dorazil a o svých soupeřích si myslí stále to stejné: S kým mám hrát? - Asi s nějakým salátem. - No to já vím, ale s kterým?
Proti němu usedl mimo jiné účastníky i Kuba Němec a výše zmíněný rekord byl na světě. Minule při své první účasti na bednu ještě nedosáhl, ale napodruhé už to vyšlo. Vítězství mu sice dopřáno nebylo, ale zůstalo v rodině a vítěze navíc jako jediný porazil.
Pořadí: 1.Vašek, 2.J.Němec, 3.Pešl, 4.Kudláček, 5.P.Sádlík, 6.Hrdina, 7.Buček, 8.Slezák, 9.Kropáč, 10.Adler, 11.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 05/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3070 | Komentáře |

Dohrávky do klubáku B.
obrazek Habinová 1-0 Hronek

Ondrovi se nepovedlo zahájení a dostal se rychle pod útok bílého. I když ho výměnou dam
zmírnil, Alča měla ve hře více figur a partii ukončila pěkným matem pěšcem.

Prokop M. 1-0 Matula J.

Kuba udělal ve střední hře několik chyb, kterých bílý využil k snadnému vítězství.


Další dohrávky jsou opět ve středu na Domečku.
Přílohy: tabulka B
Majer Jiří st. | 05/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3067 | Komentáře |

Salámák na dohled - co s tím?
obrazek S blížícím se májovým turnajem začínám propadat panice. Po minulém klání, třech bodech a šišce salámu jsem byla nanejvýš pozitivně motivovaná a slibovala si, že začnu trénovat, abych se v příští výsledkové listině posunula ještě výše :-).

Víte, jak to dopadlo? Napadají mě hned dvě přísloví, která by se dala použít:
Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.
Mezi říct a udělat leží moře.

Z výše uvedeného pozorný čtenář jistě odvodil, jak to s mojí aktuální šachovou výkonností asi vypadá.
Ještě v pátek mi navíc podle startovky hlásil Tom, že v prvním kole budu hrát s Honzou Kolaříkem. Jelikož jsme na sebe měli v turnaji „štěstí“ již dvakrát, připadalo mi to vůči Honzovi hodně nefér. Šachová bohyně mu však byla nakloněna a po přihlášení dalších dvou hráčů si může oddychnout a zdravím tímto Pavla Matulu :-):-):-).

Co tím chci říci? Chlapi šachoví kuřimští, ať už mě v prvním kole vyfasuje kterýkoli z Vás, tak se na naše setkání nad šachovnicí skutečně hodně těším. Doufám, že to budete mít stejně :-).

S díky
píKří :-)
Jana Křížová | 02/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3064 | Komentáře(5) |

Nové FIDE k 1.5.2017
Upoutávka Do změn se promítly výsledky ze závěrečných kol družstev: 2.ligy a KP1 dospělých a 1. ligy mládeže.
Nejvíce připsal Šimon Tajovský + 134.
1. FM Majer Jiří ml. 2240 (+12)
2. KM Tajovský Martin 2224 (-6)
3. KM Košata Jan 2085 (-11)
4. KM Majer Jiří st. 2058 (+2)
5. Horák Bronislav 1987 (+2)
6. Křena Bohuslav 1979 (+8)
7. KM Habina Martin 1972 (-2)
8. KM Sládek Vladislav 1966
9. Vitula Jan 1962
10. Kudláček Jaroslav 1943 (+12)
11. Kudla Vladimír 1910 (+2)
12. Krupica Pavel 1905
13. Rubeš Pavel 1888 (-8)
14. Číhal Jan 1864
15. Laštovička František 1853
16. Boček Tadeáš 1800
17. Pešl Jan 1795
18. Krupica Aleš 1769
19. Matula Pavel 1716
20. Pavlík Vladimír 1687 (+8) 1. žák
21. Snášel Michal 1676
22. Němec David 1650 (+27) 2. žák
23. Petříček Lukáš 1638 (-21) 3. žák
24. Němec Jakub 1632 (-8)
25. Kříž Tomáš 1585 (+32)
26. Sádlík Pavel 1542
27. Bauer Miroslav 1507 (+56)
28. Keprt Tomáš 1488 (-52)
29. Svoboda Filip 1450
30. Křivánek Jakub 1432 (-64)
31. Dumek David 1427 (+18)
32. Prokop Martin 1382
33. Habinová Alice 1330 (+18)
34. Liška Martin 1324
35. Sasková Renata 1310
36. Matějů Roman 1295
37. Tajovský Šimon 1293 (+134)
38. Havel Vojtěch 1199
39. Zelený Josef 1161
40. Tajovská Kateřina 1106
41. Matula Jakub 1073
42. Ševčík Pavel 1014
Majer Jiří st. | 01/May/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3060 | Komentáře(1) |

Dohrávky do klubáku B.
obrazek Dnes se hrály tři partie:

Hronek 1-0 Zelený
Pozičně to hrál Ondra lépe, ale překvapivě několikrát neuplatnil taktiku na úrovni lehká dvoubodovka. :-) Vyhrál až ve věžovce, kde měl čtyři (!) spojené volné pěšce.

Matula 0-1 Matějů
Kuba mohl vynutit v horší pozici s pěšcem méně opakování tahů. Nicméně tak neučinil a prohrál.

Prokop 0-1 Buček
Že Mistr hraje na špeky, to Martinovi nebylo známo. :-) Přesto i bez kvality mohl hrát na výhru, kdyby se zaměřil na soupeřova krále.

O vítězi béčka je prakticky rozhodnuto. Předpoklad, že Tom Keprt prohraje se Sattlerem a Šetinou, a Martin vše vyhraje, je dost nereálný. :-)

V květnu budou dohrávky každou středu.
Přílohy: tabulka B
Majer Jiří st. | 28/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3059 | Komentáře |

27.4.2017 Kavárna
účet z kavárny Po příchodu jsem lehce znejistěl, bylo celkem narváno, ale do tabulky jsem se vlezl. Vše ostatní (včetně výsledků) najdete ve fotoreportáži.

Až po uložení fotek jsem si uvědomil, že jsem opomenul některá fakta:
- Honza Pešl dojíždí z Brna (vlak, bus)
- Honza Slezák dojíždí z Čebína (auto)
- Jirka Hrdina dojíždí z Bítýšky (kolo, v zimě lyže)
- Jarek Kudláček dojíždí z Knínic (bus).

Jarek měl zrovna jmeniny a současně vyhrál i turnaj, rundou Myslivců na oslavu se vlastně turnaj končil (a jak na potvoru, na fotkách Jarek nikde není, tak dlouho jsem si to chystal, až jsem to nestihnul).
Odkazy: fotoreportáž
Jan Kolařík | 28/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3058 | Komentáře(2) |

Vláďa Pavlík přeborníkem klubu!
Upoutávka Prestižní titul Přeborník klubu 2017 získal podruhé v historii klubu současný nejlepší žák klubu.
A to zcela po zásluze, bez jediné porážky. Soupeřům povolil jen čtyři remízy, a kdo ho chtěl porazit, toho skolil. :-) Shodou okolností i oba své trenéry, kteří se domnívali, že ho ještě šachy tolik nenaučili, aby mu povolili remízu. :-)
Ani ostatní žáci se v áčku neztratili a 4 body rychle se lepšícího Toma Kříže, či 3 body teprve desetiletého, respektive jedenáctiletého Lukáše Petříčka mluví za všechny komentáře.
Z dospělých mě výkonem mile překvapil Pavel Matula, který v posledním kole ještě bojoval o bronz, a i Jirka Hrdina hrál pěkné dynamické šachy.
Stříbro bral mjs a bronz KruPa.
Výsledky byly dnes zaslány na výpočet národního ela k 5.5.2017.
Konečnou tabulku najdete v příloze.
Přílohy: tabulka A
Majer Jiří st. | 26/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3057 | Komentáře(3) |

Kuřim extraligová ! ! !
Upoutávka Neudržel jsem se a krásný úspěch mládeže a trenérů jsem musel zvýraznit na titulní stránce. Článek K. Tajovské najdete na záložce Mládež nebo v odkazu.
Odkazy: Článek
Jan Kolařík | 25/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3055 | Komentáře(6) |

Kavárna 20.4.2017 - nepište nuly, kam nemáte
Máš nulu Nebyla odehrána ani polovina turnaje a tabulka tvrdila, že mám s Lubošem Adlerem nulu, ačkoliv jsme spolu ten večer ještě nehráli. V různých článcích (zejména rubrika mládež nebo škola) se často rozebírá, jak se děti učí zápis partie - kdo ale naučí šachisty správný zápis výsledků?
Rychle a úspěšně měl dohráno Jarda Kudláček se ztrátou pouhého půl bodu, takže pak mohl už jen sledovat, jak to dopadne za ním. Chvíli nato si byl jistý druhým místem Honza Slezák a pak už se jen čekalo, jak dopadne souboj o třetí místo mezi Pavlem Sádlíkem a mnou. Na visících praporcích z toho byla komedie, kde se přehlíželo, co se dalo - ukončil to pád Pavlova praporku. Těmhle partiím by možná pomohly digitální hodiny, protože hráči pak lépe vědí, jestli se ještě mohou zamyslet nebo musí jen rychle tahat.
Následný mariáš se pak nehrál ani hlavou, ani rukama, ale spíše ústy - zkrátka flekovalo se jak o život. Naštěstí pro všechny účastníky tak nějak průběžně, nikoliv všechno na jednu konkrétní sehrávku.
Pořadí: 1.Kudláček, 2.Slezák, 3.Pešl, 4.P.Sádlík, 5.Kropáč, 6.Adler, 7.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 21/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3053 | Komentáře |

O titul!
Upoutávka Včera se dohrávaly tři partie do A a jedna do B.
Béčko:

Tajovský 0-1 Hronek
Šimi ve střední hře "obětoval" figuru za pika. Dle jeho slov to byl přelud. Pak Ondra dlouho hledal jak materiál uplatnit, ale v závěru zvítězil pěkným matovým útokem.

V áčku se hrály tři partie:

Hrdina 0-1 Pavlík
Vláďa zvítězil černými prakticky už v zahájení a má nakročeno k zisku prestižního titulu - Přeborník klubu!

Kudla 0-1 Petříček
Zde to černý tak lehké neměl a až v koncovce bílého přehrál na taktiku. Luki výhrou ukončil přebor a se ziskem tří bodů si připsal další body na národní elo.

Kudláček 1-0 Matula
Pavel v zahájení nezvolil některý ze standardních plánů a dostal se do sice komplikované, ale spíše horší pozice, čehož zkušený Jarek využil k úspěšnému protiútoku.

Zatímco Kometa už titul získala, o titulu přeborníka klubu se rozhodne tento pátek, to je už zítra. Po vstupenkách nepátrejte, stejně jako na Kometu je vyprodáno. :-)
Přílohy: tabulka A
Majer Jiří st. | 20/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3051 | Komentáře |

Kavárna 12.4.2017 - návrat k pozdním příchodům
Pozdní příchod Kolem sedmé to vypadalo, že se netradiční termín vůbec neujme. Pak ale dorazilo několik opozdilců, poslední z nich Jara Mrkos témeř o hodinu - od koho se to naučil?
Svůj styl hry od poslední účasti nezměnil a občas mu to přineslo i vyhrané pozice - když se ovšem proti Pavlovi Sádlíkovi začal radovat předčasně, byl za to potrestán otočením partie. I to přispělo k tomu, že na něj (na druhé pomocné hodnocení) zbylo až poslední místo.
Díky extrémní váhavosti hráčů, jestli při nízké účasti začít druhé kolo nebo ne (někteří jej načali, ostatní čekali) ale konec turnaje brzdili úplně jiní. Protože jsem musel opustit turnaj před dohráním poslední partie, která rozhodovala o dalším pořadí za suverénním Jarkem Kudláčkem, napsal jsem si pouze odhad výsledků. Pavel Sádlík poté správnost odhadu a svoje druhé místo potvrzoval rovnou třemi smskami - holt v každé skupině lidí je potřeba mít svého Mládka, který dělá radost operátorům.
Pořadí (které způsobilo extrémní vyrovnanost GP po tomto týdnu): 1.Kudláček, 2.P.Sádlík, 3.Pešl, 4.Kropáč, 5.Adler, 6.Mrkos.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 13/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3048 | Komentáře(1) |

Dohrávky klubového přeboru A.
obrazek K dohrání áčka jsou určeny úterky a středy na Domečku.
Dnes se hrály dvě partie.
Pavlík 1/2 Kudláček
Jara černými nejen vyrovnal hru, ale dle mého názoru stál i o něco lépe v okamžiku, kdy se soupeři rozhodli k opakování tahů.

Petříček 0-1 Matula.
Pavel v zahájení obětoval pěšce za lepší souhru figur. To se mu i vyplatilo, kdy pomocí taktiky získal pěšce zpět a do koncovky silnou dvojici střelců. Ta společně s krajovým volňasem rozhodla partii.

Vláďa si dnešní remízou stále drží šanci na celkové vítězství!
Přílohy: tabulka
Majer Jiří st. | 12/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3047 | Komentáře |

Béčko zakončuje sezónu šťastnou remízou
Piva Cedulka na hrací místnosti (viz upoutávka) nám naznačovala, že bychom mohli k partiím vyfasovat nějaká ta piva. Místo nich nás čekala velmi nevyrovnaná sestava domácích - prvních pět borců v plné palbě doplněných o tři hráče hluboko z pole náhradníků.
Využívám chyb soupeřky hned v zahájení ke sbírání pěšců - tak jednoduché to ale není, sběr je na úkor vývinu dámského křídla a tak se černá rozhodla obětovat figuru, že z toho možná něco bude. Nebylo a kolem třicátého tahu mohu konečně přejít do rozhodujícího protiútoku. Mezitím i Laďa Kudla využívá své role favorita, díky vazbě získává pěšce a v koncovce poté dostává soupeře téměř do zugzwangu.
Někde mezi mým a Laďovým bodem nabízí Nejzkušenější v mírně lepší pozici remízu - v dané situaci se nám to hodí a černý, ačkoliv papírově silnější, nemůže proti tomuto výsledku mnoho namítat. Do problémů se ovšem dostává dáma Honzy Košaty a díky tomu je záhy sníženo, a ani Martin Hyrš nestojí zrovna luxusně - jeho figury si udělaly mejdan na dámském křídle mimo hru a k tomu začíná Martinovi docházet čas. Taktický kontr na opačné straně se tak koná i bez dam na šachovnici a domácí srovnávají.
Pavel Rubeš (ať již chtěně nebo ne) platí za šachového gentlemana, kterému nikdy nebylo souzeno vyhrávat partie proti ženám. Přes počáteční prostorovou převahu se tak nestalo ani tentokrát - zaknihována byla remíza. Za stále vyrovnaného stavu tedy rozhodne divoká pozice kapitána, který obětoval pěšce (s tím, že navíc nechal bílého pěšce žít na sedmé řadě) a koncovka s horším střelcem Jardy Kudláčka.
Broňkův útočný plán dostává vážné trhliny v podobě taktického kontru bílého - ten obětuje kvalitu, za kterou má mnoho pěšců (jestli by něco vylepšila nabízející se oběť dámy, která jednoho z bílých pěšců likvidovala, je úloha pro počítač), bílý král je po výměnách mimo ohrožení a postouplí pěšci rozhodují. Nefunguje ani pokus o falešný roh se dvěma bílými h-pěšci ani pokus dostat se do pozice K proti K+S+J, kterou není tak jednoduché vyhrát.
Jarda sice vidí Broňovo trápení, ale ani tak mu nezbývá než tahat tím špatným střelcem tam a zpět - slabina je ale vždy pouze jedna a černý král nemá bod vniku do bílé pozice. Dokud nebyla situace na třetí šachovnici vyjasněna, dalo by se pochopit, že černý odmítal remízu a Jardu z principu zkoušel - co už ale příliš pochopitelné není, jsou násilné snahy černého o výhru v situaci, kdy byl náš kapitán už jasně prohraný. Skončilo to plundrem (postavením černého krále na šachovatelné pole a ztrátou střelce) a za zápasovou remízu tedy musíme poděkovat.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 10/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3046 | Komentáře(1) |

Pátek na Domečku.
Upoutávka Na dnešním tréninku pro pokročilé jsme se věnovali zahájení.
Poté se hrály dohrávky do klubových přeborů A,B.

B:
Zelený 0-1 Habinová
Ve střední hře přišel Pepa o kvalitu bez kompenzace a Alča snadno vyhrála.

Podobně jednoznačný průběh měla i partie
Sattler 0-1 Hronek.

Buček 1/2 Matějů
Myslím, že remíza je úspěchem Romana, i když stál v průběhu partie lépe.

Šetina 1-0 Fikejs
Vyrovnaná partie přešla do vyrovnané věžovky. Jak ji ale Vašík dokázal vyhrát je pro mě záhadou. Asi s pomocí soupeře.

A:

Matula 1/2 Kudla
Po vyrovnaném průběhu černý přijal nabídnutou remízu.

Petříček 0-1 MJS
Černý postupně získal lepší pozici a pak pěšce. V jezdcové koncovce materiál uplatnil.

Krupica 0-1 Pavlík
Ve střední hře nabídl černý v přibližně rovné pozici remízu, kterou bílý odmítl a pak prohrál, když přehlédl poměrně jednoduchý taktický obrat.

Hrdina 1/2 Číhal
Stejně jako v minulé partii s Kudláčkem, tak i dnes utekl Honza "hrobníkovi z lopaty" a partii po ztrátě kvality zachránil věčným šachem.

Přebor dnes ukončili další hráči jmenovitě Honza Číhal se ziskem 50% a MJS se ziskem 7/9. Jestli to bude stačit na obhajobu prvenství jisté není, ale jeden primát důchodce už má a to, že jako jediný nemněl ani jednu remízu. Bojovný to stařík! :-)
Přílohy: tabulka A tabulka B
Majer Jiří st. | 07/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3044 | Komentáře(2) |

Kavárna 6.4.2017: Neobětuješ minutu?
Oběť minuty Honza Vitula přistoupil k turnaji tektokrát seriózněji a tak už se místo obětí materiálu diskutovalo pouze to, zda lze oběť minuty také považovat za gambit.
Druhým Honzou na bedně byl Slezák, který těžil z toho, že chyb obvykle mnoho nedělá, takže když nechá nějakou figuru stát, soupeř mu to zbaští a nevidí to.
Třetím Honzou na bedně byl Kolařík i přesto, že jeho matování králem a dámou proti králi Jardy Kudláčka bylo více než kavárenské. Prý se to bude muset naučit.
Připomínka - příští týden se hraje ve středu.
Pořadí: 1.Vitula, 2.Slezák, 3.Kolařík, 4.Adler, 5.Kudláček, 6.Kropáč, 7.Pešl.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 07/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3043 | Komentáře |

Salámák už za měsíc!
Upoutávka Tradiční turnaj po půl roce, vyšel letos na termín sobota 6. května.
Nemněl by kolidovat s žákovskými soutěžemi, takže očekávám slušnou účast. :-)
Přihlášky mi posílejte na e-mailovou adresu do konce dubna.
Zatím se přihlásilo 26 účastníků, kapacita je magické číslo 64.
Kdo plánuje účast, ať si přečtěte propozice v příloze.
Přílohy: propozice
Majer Jiří st. | 06/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3042 | Komentáře |

Dohrávky do klubových přeborů A,B.
obrazek V béčku se hrálo:

Habinová 1-0 Matula
Alča byla s Kubou rychle hotová, že jsem nestihl zaregistrovat, jak k tomu došlo. Partii určitě rozeberou doma tatínci a postřehy přidají k článku. :-)

Keprt 1-0 Tajovský.
Šimon se dlouho držel a dle Toma byl i jasně vyhraný. Já sledoval koncovku se zajímavým poměrem materiálu: 2S-V+4pěšci. Toma od prohry zachránily větší zkušenosti.

V áčku se hrála jedna výživná partie:
Číhal 1/2 Kudláček
Jarek soupeře přehrál jak na pozici, tak i na materiál, ale stačila jedna chyba v hodně složité pozici a bílý měl k dispozici opakování tahů.

V pátek pokračujeme dalšími dohrávkami.
Přílohy: tabulka A tabulka B
Majer Jiří st. | 05/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3038 | Komentáře(3) |

2017 Vezměte svoje šachy na výlet a vyfoťte
šachy na bowlingu Po majstrštyku, kdy jsem vzal šachy na podnikový vánoční večírek, jsem tentokrát vzal šachy na hrací večer amatérské bowlingové ligy do Tišnova. Partii jsem si dal s místním bowlerem a k šachovnici jsem odbíhal mezi jednotlivými hody.
Takže pro historii výsledek:
Pavel Homola / Jan Kolařík - 0:1 (Tišnov, bwl herna, 04.04.2017)

A tady je letošní výzva pro vás: vezměte svoje šachy na výlet, zahrajte si a vyfoťte. Fotku (se stručným popisem) pošlete mailem (je uveden na záložce administrace).

Článek končím bowlingovým pozdravem: Ať to padá!
Přílohy: šachy na výletě
Jan Kolařík | 05/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3036 | Komentáře(2) |

Dubnové FIDE ELO.
Upoutávka Do změn se promítly výsledky ze soutěží družstev: 2.ligy a KP1 dospělých a MČR mládeže. K zajímavým posunům na žebříčku došlo od 6. do 9. místa, dále u žáků co hráli MČR. Ke změně došlo opět na pozici lídra. :-)


1. KM Tajovský Martin 2230 (+6)
2. FM Majer Jiří ml. 2228 (-4)
3. KM Košata Jan 2096 (-7)
4. KM Majer Jiří st. 2056 (+0)
5. Horák Bronislav 1985 (+10)
6. KM Habina Martin 1974 (+7)
7. Křena Bohuslav 1971 (+2)
8. KM Sládek Vladislav 1966
9. Vitula Jan 1962 (-10)
10. Kudláček Jaroslav 1931 (-7)
11. Kudla Vladimír 1908 (-7)
12. Krupica Pavel 1905
13. Rubeš Pavel 1896 (+4)
14. Číhal Jan 1864 (+1)
15. Laštovička František 1853
16. Boček Tadeáš 1800
17. Pešl Jan 1795 (-3)
18. Krupica Aleš 1769
19. Matula Pavel 1716
20. Pavlík Vladimír 1679 (-40) 1. žák
21. Snášel Michal 1676
22. Petříček Lukáš 1659 (+92) 2. žák
23. Němec Jakub 1640
24. Němec David 1623 (-65) 3. žák
25. Kříž Tomáš 1553
26. Sádlík Pavel 1542
27. Keprt Tomáš 1540
28. Křivánek Jakub 1496
29. Bauer Miroslav 1451
30. Svoboda Filip 1450
31. Dumek David 1409
32. Prokop Martin 1382
33. Liška Martin 1324
34. Habinová Alice 1312
35. Sasková Renata 1310
36. Matějů Roman 1295
37. Havel Vojtěch 1199
38. Zelený Josef 1161
39. Tajovský Šimon 1159
40. Tajovská Kateřina 1106
41. Matula Jakub 1073
42. Ševčík Pavel 1014
Majer Jiří st. | 02/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3035 | Komentáře(2) |

Áčko zvítězilo a padlo do KP1.
Upoutávka Před závěrečným kolem jsme už jen živili šanci na záchranu tím že zvítězíme a Lokálka či Krpole nám helfnou. Nepomohli, asi jezdí raději na výlety do Prušánek a Kroměříže, než do Kuřimi. K utkání s Jundrovem jsme nastoupili v nejsilnější sestavě a zápas po zásluze vyhráli. Domácím chybělo z různých důvodů více špičkových hráčů a rychle jsme se ujali vedení 2:0 zásluhou Slávka Křeny a Broňka Horáka. Pak přišly tři remízy v mé partii, a obou Martinů. Martin Habina mohl sice hrát lepší pozici i na výhru, ale na doporučení kapitána (Jirka byl v té době už vyhraný) remízou jistil zápasovou výhru. Jirka pak v pohodě porazil domácí jedničku (2303F) a potvrdil tak letošní formu a naši zápasovou výhru.
Účinkování A-týmu v 2. lize, bych zhodnotil jednou rozvinutou větou:
Do nového roku jsme spali na vavřínech a po probuzení v novém roce, jsme sice uhráli celkových pěkných 11 zápasových bodů, nicméně na záchranu to už nestačilo.
Přílohy: foto
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 02/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3033 | Komentáře(3) |

Pátek na Domečku.
obrazek Od 16-17 na tréninku pokročilých jsme rozebrali vítěznou partii Lukáše z MČR.
Poté se hrálo šest partií do klubových přeborů A+B.B:
Zelený 0-1 Tajovský Š.
Schort partie. Přesně nevím co způsobilo tak jednoznačný průběh, stihl jsem zaregistrovat jen zdrcující útok na bílého krále.

Buček 0-1 Keprt
V souboji o čelo tabulky Tom Mistra přehrál a drží si 100% a šanci se probojovat do áčka.

Šetina 0-1 Prokop
Vašík pojal zahájení gambitově, ale Martin jeho útok odrazil a po zásluze vyhrál. Stejně jako Keprt si drží 100% a šanci na postup do áčka.

A:
Petříček 1/2 Kříž
Zde partie nevybočila z rovnováhy a v koncovce skončila remízou. Tom jako první hráč ukončil přebor a to se ziskem 4 bodů, což vzhledem k jeho nasazení je úspěch.

MJS 0-1 Pavlík
Ještě jsem partii do stroje nedal, ale z průběhu mám pocit, že jsem byl jak na propočet, tak i na strategii přehrán rozdílem třídy! Škoda, že tak Vláďa nehrál i za týmy A, B.

Kudláček 1-0 Hrdina
Jako poslední skončila bojovná partie plná zápletek a oboustranných šancí.

Tímto kolem jsme sehráli všechna kola a bude zapotřebí do konce měsíce dohrát odložené partie. Příležitost k dohrávkám bude už příští týden a to ve středu od 18 hodin a v pátek od 17 hodin na Domečku.
Přílohy: tabulka B tabulka A
Majer Jiří st. | 01/Apr/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3032 | Komentáře(1) |

Kavárna 30.3.2017: S pivem se lépe vzdává
S pivem se lépe vzdává Honza Vitula dorazil v gambitové náladě, což se ukázalo jako dvojsečné. Občas se totiž stalo, že na šachovnici žádná reálná hrozba nebyla - kromě toho, že soupeř vyhraje. To si pak Honza počkal na doplnění sklenice, že prý se pak lépe vzdává.
Za přispění porce štěstí (zejména Honza Kolařík mi mohl dát několik různých matů a k žádnému se nedopracoval) jsem si v čele vybudoval solidní náskok, ale o ostatní místa se svedl vyrovnaný boj. Poslední partie Adler-Kolařík byla nakonec přímým soubojem o druhé místo. Luboš postavil dámu na dost exponované místo, Honza se snažil vymyslet, jak toho využije, až vymyslel odevzdání figury zdarma. Po dalším divokém průběhu Luboš Honzu přehrál, ale spadl mu praporek.
Vyrovnanost středu pole byla nakonec tak dokonalá, že nešlo rozhodnout mezi čtvrtým až šestým místem. Ze vzájemných zápasů měli všichni výhru a prohru a zápis se všemi ostatními naprosto shodný.
POZOR!!! Za čtrnáct dnů (Zelený čtvrtek) je hrací místnost obsazena, takže kavárna 13.4. se přesouvá na středu 12.4. Příští týden proběhne všechno ještě normálně.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Kolařík, 3.Slezák, 4.-6.Adler, Kudláček a Vitula, 7.Kropáč, 8.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 31/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3030 | Komentáře |

Závěr Extraligy v Brně.
Upoutávka Podrobnosti najdete na stránkách JmŠS.
Přílohy: Příloha_1
Odkazy: Odkaz_1
Majer Jiří st. | 28/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3028 | Komentáře |

Béčko posbíralo trpké hrozny z Vinohrad
Vinohrady Kapitán ráno všem řekl, že má bojovnou náladu on sám a ostatní tedy mají hrát bez rizika. Tak se také stalo - na čtvrté desce trvala partie ve stylu "rana, brada, zem" pouhých dvanáct tahů a díky Broňkovým taktickým schopnostem jsme mohli slavit první bod. Díky tomu je odmítnuta nabídka remízy Pavla Rubeše (což bude ve finále hrát pro nás).
Ani na ostatních deskách nestojíme špatně - kromě Honzy Košaty, který se bílými zakopal do defenzívy více, než by bylo zdrávo. Díky tomu hosté srovnávají a kapitán se raději odebral domů na oběd. Přichází tedy fáze, kdy se nedají nabídky remízy konzultovat - ale hosté nás ani nezkoušejí, protože vidí jednak zákeřné taktické pokusy Honzy Číhala, tak stále se zlepšující pozici FM MJM - tam z toho byl pěšec a aktivnější figury k tomu.
Na šestce tlačí Laďa Kudla pomalu hrajícího soupeře zejména časem (ale ani pozici nemá horší) a na pětce, kde jsme původně nabízeli remízu, tlačíme prostorově. Ani já si na pozici ve střední hře nemohu stěžovat, byla ovšem trochu složitější a dostal jsem se do mírné časové nevýhody.
Při návratu kapitána dotahuje MJM svoji výhodu k výhře, napodobit se jej snaží Nejzkušenější, který postupně získává prostor i čas. Ten se ukazuje jako rozhodující ve dvou partiích po sobě - na třetí desce pádem praporku vítězíme, ale chvíli nato na šesté stejným způsobem prohráváme vyhranou partii. Laďa svoji časovou výhodu prohospodařil, pozici si sice vylepšil, ale soupeř měl ještě dost možností házet taktické klacky pod nohy a hrozit matem - a Laďa při počítání obrany nestihl domáčknout hodiny v limitu. Současně s tím zaznamenává Pavel Rubeš svoji první výhru v sezóně - podle kapitána to měl vyhrané daleko dřív obětí dámy, ale i cesta bez rizika vedla k úspěchu.
Zápas tedy neprohrajeme a za stavu 4:2 dohrávají poslední dvě desky. Moje časová nevýhoda znamenala přechod do poněkud nepohodlné věžovky, která byla stále ještě remízová, jenže bylo nutné ji hrát přesně. Naštěstí pro nás řeší vedle sedící Honza Číhal opačný problém - soupeř se jeho taktickým špekům sice ubránil, ale přešel do střelcovky s mizerným střelcem proti dobrému a je to tedy pouze černý, kdo to může prohrát.
Vytěžili jsme z toho nakonec pouze nutné minimum - já tu koncovku nezvládl a Honza pouze remizoval (výhra by bývala vedla přes dva zugzwangy), ale zápas (který jsme měli po celou dobu víceméně pod kontrolou) jsme díky té půlce vyhráli.
Béčko tedy hrozny z Vinohrad posbíralo, ale výsledky ostatních zápasů nám vůbec nenahrály. Na poslední Loko C jsme sázet nemohli, ale remíza Morendy s Jundrovem a prohra Univerzity v Ořechově jsou dvě překvapení, která znamenají, že za čtrnáct dnů do Znojma můžeme jet leda tak na výlet.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 27/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3027 | Komentáře(4) |

Kavárna 23.3.2017: Zůstaň!
Zůstaň Ne, opravdu s námi kavárnu nehrají psi (i když některé partie by možná sehráli lépe). Ten pokyn je nejjednodušší způsob, jak říct hráči, že se nemá od šachovnice zvedat a může sehrát stejnými barvami souboj s dalším soupeřem.
A hlavně - takový pokyn je slyšet, na rozdíl od nabídky remízy (tu když soupeř neslyší, nezbývá než jej porazit na čas).
Vítězství tentokrát slavil útočný styl Jury Hrdiny, dařilo se i Lubošovi Adlerovi. Honza Kolařík zjistil, že nemá dlouho přemýšlet - čím více času nad tahem stráví, tím větší blbost pak vymyslí. A Laďa Sádlík konečně něco udělal s realizací výhody, se kterou mívá potíže: věž, kterou měl proti Jirkovi Kropáčovi navíc, nějak podivně zahnula o řadu vedle (tuším z b7 na f6), kde byla navíc zdarma k braní. To se ovšem nekonalo, Laďa tím získal další materiál a pak už partii k matu dovedl. Od posledního místa se neodpoutal, ale někdy jindy by dva uhrané body z devíti (druhý byl s Mistrem) mohly na lepší umístění stačit.
Pořadí: 1.Hrdina, 2.Kudláček, 3.Kolařík, 4.Adler, 5.Pešl, 6.Kropáč, 7.P.Sádlík, 8.Buček, 9.Slezák, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 24/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3026 | Komentáře |

MČR mládeže 2017- bez medailí a výrazného úspěchu
Upoutávka Minulý týden se uskutečnilo MČR mládež, na které jsem se moc těšil hned z několika Hledisek.
Velice zajímavé MČR sliboval z pohledu Kuřimi už jen to, že byla jednak historická vysoká účast hned 7.dětí v hlavních turnajích i to, že poprvé jsme měli zastoupení ve všech kategoriích chlapců!
Pohled na startovní listiny už tolik optimismu nepřinášel, když většina našich dětí bylo nasazeno až mezi posledníma krom Šimona Tajovského a Alice Habinové. První kolo ovšem ukázalo, že můžeme velice překvapit, když vyhrál Šimon a hodně překvapivě i Vláďa Pavlík a remizoval David Němec a Lukáš Petříček, ale to bylo z úspěšných výsledků prakticky všechno. V kategorii H16 Vláďa mimo 1.kolo už toho mnoho nepředvedla a nakonec ziskem 2bodů obsadil poslední místo. Neměl špatné pozice a spoustu soupeřů i přehrál, ale v jeho hře se výrazně projevila jedna veliká slabina-koncovky. V kat H14 se nedařilo Davidu Němcovi, který přehlížel jednoduché taktické obraty a ziskem 3bodů obsadil pŕedposlední místo. V kat H12 Lukáš Petříček obsadil ziskem 4,5bodu solidní 14.místo, když až do posledního kola bojoval o přímý postup na příští mistrovství ČR, který mu jen o vlásek unikl a tak ho bude Lukáš muset vybojovat na podzimním Mistrovství Moravy a Slezska. Lukášek jako jediný z chlapců ovšem předvedl velice dobrý výkon a jeho přírůstek na Elu uź ho téměř řadí mezi žákovskou jedničku!!!
V kat H10 získal Šimon Tajovský 4body a obsadil 15.místo a to oproti původnímu nasazení za úspěch považovat nelze.
V turnajích děvčat nás zastupovala v kat H14 Renata Sasková, která patřila mezi výrazné překvapení. Oproti loňsku, kde nezískala ani bod a byla jednoznačně poslední to ani letos podle nasazení nevypadalo, že to bude o mnoho lepší. Renča ovšem získala senzační 3.body a v tabulce se posunula hned před 3 soupeřky a hrála na výkon o 300bodů lepší než dosahuje její rating. V kat D12 se turnaj úplně nevyvedl Alici Habinové, která získala 4,5bodu, ale oproti původnímu nasazení si výrazně pohoršila. Naopak Asja Pluhařová patřila mezi velké překvapení a na prvním velkém turnaji vybojovala skvělé 4.body a její výkony byly zápas od zápasu lepší a lepší. V národním openu (60.hráčů) bych rád ocenil výborný výkon Kubu Němce, který ziskem 6,5bodu obsadil skvělé 5.místo!
Závěrem bych zhodnotil mezi velké pozitivum výkony Asji, Renatky a Lukáška. Naopak ostatní patří mezi zklamání a měli by více přidat v domácí samostatné práci, pokud se vůbec chtějí na příští MČR probojovat.
Odkazy: D14 D12 H12
Pavel Krupica | 23/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3025 | Komentáře(11) |

Áčko vítězí nad Vsetínem 4,5:3,5!
Upoutávka V kompletní sestavě jsme dnes zaslouženě zvítězili nad 3. celkem průběžné tabulky. Výhra to byla nakonec těsná, ale když zohledníme to, že Slávek byl dvoutahově vyhraný a Jirka prohrál po průběhu, kdy stál většinu partie lépe, naprosto zasloužená. Zápas výhrami rozhodli hráči, kterým se celou sezónu daří. Nejprve Broňa dostal pozici, která mu sedí. Při opačných rošádách byl v útoku na krále černými figurami rychlejší! Velmi hezky se zbavil vlastních pěšců, aby mu nezavazely a to rozhodlo. Martin Tajovský zahrál opět precizně a soupeři nedal šanci. Pojistit zápasové vítězství mohl Slávek, který správně obětoval střelce, ale následný klíčový tah neviděl a soupeř z matu vyklouzl. Jirka držel dlouho lepší pozici, ale v časovce podcenil soupeřův útok na krále a hosté snížili. V ostatních partiích jsme drželi rovné pozice a tak se zrodila naše druhá zápasová výhra.

Tím jsme si udrželi šanci na záchranu, ale už ji nemáme ve vlastních rukou a v případě naší výhry v posledním kole, musíme čekat jak dopadnou ostatní zápasy.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 19/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3022 | Komentáře |

Zápasy do klubových přeborů.
obrazek Dnes se hrály na Domečku dvě partie do klubového přeboru A a stejně tak dvě partie do B.

Zelený 1-0 Sattler
Pepa počítá o tah až dva dále než jeho soupeř, takže po vyrovnaném zahájení, získal bílý iniciativu a brzy vyhrál.

Hronek 1/2 Matějů
V lepší pozici pro bílého to hoši ve střední hře dali za remízu. Roman, vědom si toho, že stojí hůře, nabídku Ondry přijal.

Kudla 1/2 Kudláček
Vláďa stál, dle mého názoru přivyhraně, ale když mu Jarek nábídl remízu, vynásobil svoji výhodu pátečním únavovým koeficientem a nabídku přijal. :-)

Kříž 1/2 Číhal
Honza Toma pozičně přehrál, ale výhody nevyužil a umožnil Tomovi zachránit se i s pikem méně ve věžové koncovce. Tu sehrál Tom už na výši a snadno remízoval.

V příloze jsou aktualizované tabulky.
Přílohy: Tabulka A Tabulka B
Majer Jiří st. | 17/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3021 | Komentáře |

Kavárna 16.3.2017: Stojíš jako hovado
Stojíš jak hovado Z krátkého turnaje přimeřeně krátká zpráva - zaujalo množství partií, kde jeden z hráčů stál jako hovado, ale nakonec se z toho nějak vykombinoval (nebo to jeho soupeř naopak překombinoval). A tak se není co divit, že nejvíce bodů brali hráči, kteří se divokým kombinacím pokud možno vyhýbají.
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Slezák, 3.Kudláček, 4.Hyrš, 5.Pešl, 6.Adler, 7.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 17/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3020 | Komentáře |

Info.
Upoutávka Příští týden, to je od 13.3. do 17.3. jsou prázdniny, tedy kroužky nebudou.

Pouze v pátek 17.3. od 17 hodin bude klubovna k dispozici pro klubové přebory A+B. Účastníky MČR mládeže v Koutech nad Desnou samozřejmě z účasti omlouvám. :-)
Majer Jiří st. | 10/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3019 | Komentáře |

Kavárna 9.3.2017: Kdo hrál větší gambit?
Gambit Zpočátku se zdálo, že toho moc k reportování nebude a že zůstane u tradičního konstatování, že Honza Slezák nezkouší rychlost soupeřovy ruky a prohrané pozice vzdává bez ohledu na stav na hodinách.
Pak se nám ale turnaj zasekl - zahájení partie Hrdina-Vitula se stalo předmětem rozboru, od kterého se divákům nechtělo odejít a pokračovat ve hře. No a pak už se hrály jen samé gambity - zejména souboj Vitula-Kudláček byl soutěží o to, kdo hraje "větší gambit", tedy kdo toho víc obětuje.
V posledním kole Honza zjistil, že obětovat vývin již gambitem není, ale ze špatné pozice dokázal i tak vyhrát a potvrdit vítězství z minulého čtvrtka.
Pořadí 2.3.: 1.Vitula, 2.Kropáč, 3.Kudláček, 4.Slezák, 5.Hrdina, 6.Adler, 7.V.Sádlík.
Pořadí 9.3.: 1.Vitula, 2.Pešl, 3.Kudláček, 4.Hrdina, 5.Slezák, 6.Kolařík, 7.Kropáč.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 10/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3018 | Komentáře |

Pozvánka na Fišerky.
Upoutávka Místo : Brno, Veselá čajovna, Kobližná 5
Kdy : sobota 11. března 2017 od 11.30
Startovné : 100 Kč, žáci ženy a senioři 80 Kč, GM a IM zdarma
Ceny : 1. 1.000, 2. 600, 3. 400, 4. 200, 5. 100 + JMŠS: 1. 250, 2. 150, 3. 100
Systém hry : 2x 15 minut, švýcarský systém na 9 kol dle pravidel pro Fischerovy šachy

Přihlášky: do 9.3.2017 na bertachess@seznam.cz

Materiál: zajistí pořadatelé

Přijďte si vyzkoušet úroveň své hry v disciplíně, kde nerozhodují teoretické znalosti, ale čistá šachová síla. Na vaši účast se těší pořadatelé.

Neklan Vyskočil a Břetislav Eichler
CHESS TEAM BRNO
Přílohy: propozice
Majer Jiří st. | 07/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3015 | Komentáře |

KP mládeže družstev- Postup do ligy pro Kuřim C
obrazek Poslední sraz ve Vyškově se uskutečnil v sobotu a cíl početné 20-členné výpravy byl jasný (udržet postup do 1.ligy.
V týdnu jsem musel řešit hlavně absenci trenéra Hanzu Číhala a taky Lukáše Petříčka, jehož start byl domluvený v KP mladších žáků Zlínského kraje, ale nakonec se podařilo všem družstvům hrát v plných sestavách a céčko samozřejmě komplet v základu (jako celou soutěž). Céčko nakonec postup bezpečně udrželo a vynikajícím výsledkem se na tom podílel zejména Ondra Hronek ziskem 9bodů z 9.partií. I ostatní hráči patřili mezi tahouny a ani částečné výpadky Martina Prokopa neznamenala pro družstvo velké ohrožení a bezpečně si tak céčko zajistilo postup do 1.ligy. Zejména pro Martina Prokopa a Romana Matějů to znamená, že si příští sezonu konečně zahrají 1.ligu v základní sestavě, zvláště kdyź ji budou hrát naposledy. Ostatní družstva si vedla také velice dobře a většina našich hráčů a hráček připisují ze soutěže cenné body do Elo ratingu. V tabulce kleslo pouze déčko, které bylo ovlivněno především absencí Lukáše Petříčka.
Věřím, že i příští sezonu se nám podaří v soutěži uspět a potvrdit tak už nastupující změnu na čele nejlepšího mládežnického oddílu kraje, který již máme téměř nadosah.
Tímto bych chtěl poděkovat všem dětem, kteří vzorně reprezentují klub v kraji a také trenérům Pavlu Matulovi, Číhalovi a dále doprovodům na akcích KP panu Šetinovi, Ševčíkovi a Keprtovi.
Výsledky
Odkazy: tabulka článek p Hurty
Pavel Krupica | 06/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3014 | Komentáře(1) |

Téměř vyrovnaný zápas béčka se zvrhnul v debakl
Bečka na b6 V souboji s Veselím asi oběma týmům o něco šlo - jak jinak vysvětlit, že domácí i hosté postavili sedm hráčů základní sestavy. Během prvních dvou hodin se událo pouze jediné - Jarda Kudláček neustál agresivní odpověď na zvolené zahájení a ztratil pěšce. MJM dočasně přichází o možnost krátké rošády, ale pokud nechce bílý mít dámu celou partii mimo hru, musí se této výhody vzdát. O poznání hůře dopadl MJS - prý začal hrát na výhru a tím to zkazil. Výsledkem byly dvě soupeřovy figury za věž, které podporovaly postouplé pěšce a bod pro hosty na sebe nedal dlouho čekat.
Honza Košata přepustil černému trochu prostoru za to, že mu zkomplikuje nalezení úkrytu pro krále. Ve střední hře se domluvili na remíze při plné šachovnici - hodnocení závěrečné pozice ponechám povolanějším, protože jí příliš nerozumím. Sám jsem s vědomím, že hosté v této sezóně bodují více vzadu, rozehrál partii raději opatrně a při brzkém vzniku různých střelců byly výměny směřující k remíze lepším řešením než hledání útoku, kde by ten střelec bez oponenta byl případně navíc.
Stav je tedy 1:2 a zbylých pět partií míří do časovky. Ta začala zmrtvýchvstáním Jardy, který našel pěkný taktický úder a místo pěšce méně měl najednou pěšce víc do věžovky - bohužel s odřezaným králem, takže víc než na půlku myslet nemohl. Tento okamžik (začátek čtvrté hodiny hry) byl jediný, který nám dával naději na zápasové body - MJM měl v dynamické pozici s různými rošádami pěšce víc, Broňa Horák byl rovněž ve svém živlu (hrála se žívá pozice plná taktiky a navíc se podařilo vytvořit volňase), Honza Vitula tlačí soupeře již od zahájení a Pavel Rubeš drží opticky spolehlivou půlku v koncovce tří lehkých figur.
Komplikovat se to začíná na druhé šachovnici, kde musí MJM hrát dlouho již jen na bonusech (několikrát na poslední sekundě, kdy po zmáčknutí hodin naskočilo 0:31) a baterie bělopolného střelce s dámou působí nevratné škody v jeho pozici. Problémy s časem má i Broňa a to má za následek špatné rozhodnutí útočit v okamžiku, kdy pouze obrana sklízí ovoce - je z toho nekrytelný mat a zvýšení hostů na 1:3. Na dvojce je naštěstí bílý král rovněž poněkud slabý, což poskytuje dostatek protihry a bílý při vědomí stavu zápasu raději vynucuje remízu (i když byl možná vyhraný).
Pavel přešel do koncovky, kterou si nikdo z nás nepřál - zbyli tmavopolní střelci při postavení většiny jeho pěšců (zejména pak izolátora vzniklého již v zahájení) na tmavých polích. Soupeř Jardy Kudláčka nehledě na pěšce méně odmítá opakování tahů, aktivizuje krále a záhy hrozí ve věžovce matem. Matové hrozby se opakují a bílý král sbírá jednoho pěšce za druhým. Nadějí na zmírnění debaklu je Honza, který získal pěšce, přešel do jezdcovky a tam předvedl pěkný průlom b5 - bohužel si o tah později neuvědomil, že toho obětovaného pěšce nemůže nechat dále stát a že má postoupit o políčko dále. Nebo se možná zalekl toho, že by výhrou překonal hranici 2000 ELO bodů a musel by koupit bečku. Tah b6 (Bečka 6) tedy nezahrál a partie se otočila - prohrává ještě rychleji než Jarda s Pavlem, kteří stále bojují v beznadějných koncovkách. Jako další vzdává Jarda, Pavel díky dvěma darovaným tempům stihl převést krále na správné křídlo a ještě zkouší motiv falešného rohu. Jestli to tam bylo nebo ne, nám partie neřekla, neboť Pavel pak vyrobil hrubku (přehlednutí odtažného šachu) a případný patový motiv tím padl. Všechny koncovky tedy skončily vítězstvím hostů, zápas 1,5:6,5 a jedinou cestou béčka k záchraně zůstává šest bodů z posledních dvou kol (a to ještě jen za souhry okolností v jiných zápasech, abychom vůbec měli koho předběhnout).
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 06/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3012 | Komentáře(1) |

Déčko v posledním zápase OP obět suverénní
Upoutávka Déčko i v posledním kole potvrdilo svoji sílu. Přestože nenastoupilo ve své nejsilnější sestavě, jasně přehrálo Lokomotivu K v poměru 6:2. První bod poměrně brzy získal Kuba Křivánek, přestože jako jediný dnes hrál proti ELOvě silnějšímu soupeři. V té době KruPa mačkal Dominika Frýdu na dámském křídle a byla jen otázka času, kdy svoji prostorovou převahu přetaví v další bod pro Déčko. Vláďa Pavlík krátce po zahájení přijal nabídku remízy. Později toho asi trochu litoval, ale v dané chvíli převažil jeho týmový duch, což si zaslouží ocenění. Já jsem v lepší pozici po taktické zápletce získal věž a snadno vyhrál. Podobně Martin Liška na poslední šachovnici získal v kombinaci figuru a materiální výhodu snadno zužitkoval. Pozápasový rozbor ukázal, že Martin na začátku partie vzpomínal jak se hrají šachy, pauza byla znát :-), ale nakonec se rozehrál a vítězství si zasloužil. Mirek a Filip odehráli remízové partie. Nejdéle hrál Kuba Němec, který soupeře nejspíš postrašil pomalovanou rukou (škoda, že ji Honza Kolařík nevyfotil :-) ). Jinak nedovedu pochopit, proč mu soupeř se střelcem víc a pěšcem méně v pěšcové koncovce nabídl remízu, kterou Kuba rád přijal.

Celkově Déčko potvrdilo svoji dominanci v soutěži, když vyhrálo všechny zápasy výrazným rozdílem a dříve zasloužený postup oslavilo opět výraznou výhrou. Nezbývá než se těšit na nové písmenko ;-) a zápasy v krajském přeboru.
Odkazy: Stránky OP Chess results
Pavel Matula | 06/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3011 | Komentáře(1) |

Céčko jednoznačně porazilo Tišnov
obrazek V posledním kole jsme narazili na Tišnov. Zápas pro nás nezačal dobře, když Lubomír Adler ztratil věž (asi si ji nechal chytit, když útočil) a následně celý zápas. Po hodině a půl hry náhle vyhrávám já. Pozice byla sice vyrovnaná, ale soupeři zazvonil mobil. Chvíli poté remízuje Honza Kolařík. Na většině šachovnic to pro nás vypadalo dobře. Tadeáš Boček získal postupně několik pěšců, Honza Slezák a Miroslav Buček vedli o figuru. František Laštovička měl pěšce na sedmé řadě a vypadalo to, že soupěř ztratí věž. To se nakonec nestalo, postouplý pěšec padl a situace se zkomplikovala. Precizně sehranou koncovkou, ale Franta nakonec soupeře udolal. Jirka Hrdina v přibližně vyrovnané (možná pro něj trochu horší) pozici přijímá nabídku remízy. Všichni ostatní využili výše zmíněné převahy a tak jsme v posledním zápase zvítězili 6:2.
Odkazy: Fotky z trojutkání
Radovan Smíšek | 05/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3009 | Komentáře(3) |

Pátek na Domečku ve znamení tréninku.
Upoutávka Nejprve jsem s pokročilými probral jak pracovat se šachovým software. Poté měl trénink IM Pavel David na téma jak se učit šachová zahájení. Příští pátek má IM Pavel David další trénink (17-19) a našim hráčům áčka případně i béčka velmi doporučuji se jeho tréninků účastnit. Posunete tak svůj šachový horizont (dosud končící obráceně pochopenými pěšcovými ostrůvky) určitě trochu dál. :-)
Majer Jiří st. | 04/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3008 | Komentáře |

Historie kuřimského šachu pohledem Jana Kalendovského.
Upoutávka Jan vyslyšel Jana (Kalendovský Kolaříka) :-) a dal si tu práci prohlédnout svůj válečný šachový archiv a našel tyto zmínky o kuřimském šachu:

Drobné doplňky z archivu Jana Kalendovského:

V Kuřimě u Brna rozhodli se šachisté k založení klubu a k přistoupení do župy. Uspořádali dvě simultánky Sv. Pavelky, člena Spolku č. š. V první nastoupil Sv. Pavelka proti 15 hráčům a vyhrál po tříapůlhodinné hře 8 partií, prohrál 4 a remisoval 3. Ve druhé simultánce vyhrál Sv. Pavelka po 51/2 hře 12 partií, prohrál 2 (Tuška a Valášek) a remizoval s Vejrostou.
(Župní věstník 1942, str. 18)

Ve II. třídě XIX. ročníku Trčalova memoriálu 1942-1943 startoval tým Kuřimi. Mezi nejlepší hráče se zařadil Vejrosta (Kuřim) ziskem 5,5-6.
(Šach 1943, str. 46)

Trčalův šachový memoriál
Ve druhé třídě bylo losem určeno toto pořadí:
4. Šachový klub Kuřim, Hostinec u Mertů v Kuřimě. Kapitán: Vlad. Vejrosta, Kuřim u Brna, Komenského 667, jeho zástupce Svoboda Ant., Kuřim u Brna. Mužstvo: Dufek, dr. Hirt, Svoboda, Vejrosta, Zetka, Studený, Paulík, Lorek. Náhradníci: Kotek, Máša.
(Lidové noviny 1942 – nedat. výstřižek)

Konečné pořadí II. třídy Trčalova memoriálu 1942-43:

Body Score
1 ŠK Stadion 6 35:13
2 ŠK Duras 4,5 30,5:17,5
3 ŠK Židenice 4 27,5:20,5
4 ŠK Brno-Slatina 3,5 26,5:21,5
5 ŠK Kuřim 1 18:30
6 Dobruský 1 1 16:32
7 Dobruský 2 1 14,5:33,5

Nejlépe si vedli v této třídě: Svobodník (Stadion, Vejrosta (Kuřim) a Žák (Duras), kteří dosáhli 5,5 bodu ze 6 partií.
(Lidové noviny 1943, nedatovaný výstřižek ze sbírky dr. Floriana)


Doplním tato zjištění i do rubriky Historie, protože v rubrice Zprávy brzo zaniknou v záplavě zpráv dalších.

Za ŠK Kuřim historikovi Janu Kalendovskému děkuji!
Majer Jiří st. | 01/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3007 | Komentáře(1) |

25.2.2017 Tišnovskou věž odvezl do Kuřimi Franta Laštovička
Věž 2017 Rozhodl jsem se nakonec napsat reportáž sám. Ovšem je třeba vědět, že jsem od pátečního večera od 21:00 do sobotního rána do 8:30 hrál v tišnovské herně bowlingový půlmaratón. Jít z něho rovnou na další turnaj, tentokrát šachový, byla prostě výzva :-)

Už při východu z bowlingu nedaleko tišnovského Alberta jsem doběhl kuřimskou výpravu, která dorazila vlakem. Byl tam MJS, KruPa a Laštovička a dále šachoví talenti. Jak vyplynulo z celkových výsledků turnaje - byl jsem v dobré společnosti :-) Všichni skončili přede mnou :-) Divil jsem se, kde jsou ostatní, ale vše se vysvětlilo při příchodu, kavárenští hráči dojeli autem. Jak jsem tak sledoval účast, tak turnaj bylo možno nazvat i výjezdní kavárnou. Turecká káva za 20,- Kč u obsluhy vyvolala obavy, zda má dost velkých hrnků, nakonec jsem jeden nafasoval a soustředil se na to, abych působil svěže, odpočatě a odhodlaně. V prvním kole jsem nalosoval mladíka ze Zastávky, kterého jsem však neoklamal. Z partie si vůbec nic nepamatuji a jenom tuším, že jsem v tomto kole prohrál jako úplně první :-)
Turnaj jako rozhodčí řídil Josef Šilha, losování a průběh byl bezproblémový. Pro nás je podstatné, že přední příčky obsadili kuřimáci - celkové výsledky jsou v příloze a pár okamžiků najdete i ve fotoreportáži.

Vaše doplňující komentáře a osobní postřehy k turnaji doplňujte směle do komentářů.
Odkazy: Fotoreportáž Výsledky
Jan Kolařík | 01/Mar/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3006 | Komentáře(4) |

Žebříček FIDE ELO k 1.3.2017
Upoutávka Do změn se promítly výsledky ze soutěží družstev: 2.ligy a KP1 dospělých. K zajímavým posunům na žebříčku došlo od 5. do 9. místa, kde zejména Honza Vitula "se dere do TOP 5." :-) Ke změně došlo i na pozici lídra.


1. FM Majer Jiří ml. 2232 (+5)
2. KM Tajovský Martin 2224 (-5)
3. KM Košata Jan 2101 (-9)
4. KM Majer Jiří st. 2056 (+14)
5. Horák Bronislav 1975 (+2)
6. Vitula Jan 1972 (+22)
7. Křena Bohuslav 1969 (-5)
8. KM Habina Martin 1967 (-17)
9. KM Sládek Vladislav 1966 (+3)
10. Kudláček Jaroslav 1937 (-10)
11. Kudla Vladimír 1915 (-8)
12. Krupica Pavel 1905
13. Rubeš Pavel 1892 (-9)
14. Číhal Jan 1863 (+3)
15. Laštovička František 1853
16. Boček Tadeáš 1800 (-6)
17. Pešl Jan 1798 (+11)
18. Krupica Aleš 1769
19. Pavlík Vladimír 1719 (-11)
20. Matula Pavel 1716
21. Němec David 1688 (-16)
22. Snášel Michal 1676
23. Němec Jakub 1640
24. Petříček Lukáš 1567
25. Kříž Tomáš 1553
26. Sádlík Pavel 1542
27. Keprt Tomáš 1540
28. Křivánek Jakub 1496
29. Bauer Miroslav 1451
30. Svoboda Filip 1450
31. Dumek David 1409
32. Prokop Martin 1382
33. Liška Martin 1324
34. Habinová Alice 1312
35. Matějů Roman 1295
36. Havel Vojtěch 1199
37. Zelený Josef 1161
38. Tajovský Šimon 1159
39. Tajovská Kateřina 1106
40. Matula Jakub 1073
41. Ševčík Pavel 1014
Majer Jiří st. | 28/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3004 | Komentáře |

Áčko prohrálo s Hošťálkovou.
Upoutávka Šance uspět na půdě favorita, klesla na minimum, když dva dvoulitři základu nahlásili absenci. To soupeř ten nastupuje pravidelně v základu a nedalo se očekávat, že zrovna proti nám bude dělat výjimku. Pouze na osmičce nechali hrát předsedu (snad za zásluhy) :-) , ale i ten měl vyšší rating než náš hráč. Nejdříve se půlilo na prvních dvou deskách. Jirka a Ivan neměli sílu odmítnout nabídku smíru od svých ratingově lepších soupeřů. Jarek černými nevyrovnal a domácí šli do vedení. Černé měl i Slávek, ale ten šel do šílených zápletek, kde měl určitě šance i vyhrát. Bohužel, soupeř viděl víc a prohráváme 3:1. Martin bílými hrál gambit, ale soupeř, podle toho jak rychle zahájení odtahal, byl evidentně připravený a zvyšuje na 4:1. Broňa má formu a bílými odpůlit hráče 2100 mu nedělalo problém. Za kvalitu měl dva střelce a pár piků. Bohužel to byla vítězná půlka domácích a od té chvíle (dle jejich vyjádření) začali hrát na skore. A to tak vehementně, že jejich předseda spadl na čas. Ale to už měl Honza snad i vyhranou pozici. Já dohrával jako poslední s pikem méně jsem ukvapeně přešel do věžovky, kterou jsem ocenil jako remízovou. Soupeř mi ale rychle ukázal, jak jsem se mýlil. Škoda, měl jsem si nechat jezdce, šance na remízu byla reálná.
Takže jsme prohráli 5,5:2,5 a v tabulce klesli na předposlední a tedy sestupové místo. Ještě jsou dvě kola a stále je o co hrát.
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 26/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3003 | Komentáře |

Pátek na Domečku.
obrazek S pokročilými žáky jsem probral věžovku, kterou sehrál v neděli za béčko Vláďa Pavlík. Pozice z reportu Honzy Číhala byla krystalicky čistě remízová.
Dále jsme probrali tři ministudie se spoustou poučných taktických a pozičních motivů.
Od 17 hodin se hrály klubové přebory.

Béčko:
Matějů 0-1 Tajovský Šimon
Šimi vyhrál hodně rychle, tak rychle, že jsem neviděl z partie vůbec nic. :-)

Zelený 1-0 Šetina
Pepa přehlídl vidličku pěšcem a stál na prohru. Vašík zase přehlédl mat na 8. řadě.

Fikejs 0-1 Keprt
I zde byl bílý rychle prohraný, porážku jen oddaloval taháním až do matu.

Hronek 0-1 Matula Jakub
Kuba soupeře postupně přehrál a i když v koncovce realizace převahy nebyla ideální, nakonec partii po zásluze vyhrál.

Áčko:

Kříž 0-1 Krupica
Tom přehlédl poměrně jednoduchou taktiku už v zahájení a černý pak bez problémů vyhrál.

Hrdina 0-1 MJS
Strategii hromadných výměn s přechodem do čtyřvěžovky se evidentně žádný z aktérů nebránil. V koncovce ale Jirka chyboval a pozice bílého byla poměrně překvapivě rychle prohraná.

Číhal 1-0 Matula Pavel
Bojovnou partii se spoustou taktiky rozhodl Honza pěknou obětí jezdce a jen tak tak chytl poslední vlak do Tišnova. :-)
Přílohy: tabulka B tabulka A
Majer Jiří st. | 24/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3002 | Komentáře(5) |

Kavárna 23.2.2017: Kdo šetří, má za tři
Skrblík Jak se dostal Honza Kolařík k deseti minutám? Prý kdo šetří, má za tři. A tak i reportáž z kavárny bude úsporná, protože druhé kolo při sedmi hráčích bylo tentokrát zamítnuto a tím pádem se toho tolik neudálo. Nejzajímavějším okamžikem byl asi závěr partie Kropáč-Hrdina, kdy bílý hlásí spadlý praporek a teprve poté zjistí, že je to ten jeho.
Honzovo šetření ovšem dostalo vážnou ránu vítězstvím v turnaji a na deset minut při příští účasti bude tedy muset zapomenout (pokud si nedokoupí).
Pořadí: 1.Kolařík, 2.Hrdina, 3.Kudláček, 4.Kropáč, 5.Slezák, 6.Pešl, 7.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 24/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3001 | Komentáře |

Pozvánka na Extraligu v Brně.
Upoutávka Na přání Neklana najdete v příloze plakát na víkendovou Extraligu.
Přílohy: plakát
Majer Jiří st. | 23/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2998 | Komentáře |

Oslav není nikdy dost
75 let Žádost o povolení ku založení "Šachového klubu" v Kuřimi u Brna nese datum 21.2.1942

Což je 75 let!

Má někdo z široké veřejnosti doma nějaké archiválie? Znáte někoho z těch, jejichž podpis na žádosti figuruje? Můžete se jejich potomků a příbuzných zeptat, jestli něco z šachové historie u nich ještě zůstalo? Stačí nafotit a poslat.
Přílohy: Historie
Jan Kolařík | 20/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2994 | Komentáře(4) |

KP I - Béčko prohrálo v Hustopečích
Upoutávka Když jsem po příchodu do hrací místnosti zjistil sestavu domácích, tajně jsem doufal v remízu a hodně hodně tajně i víc. Můj plám byl jednoduchý - vzadu vyhrajeme 3:0 a dál se uvidí.
Kolem poledne dostává plán vážnou trhlinu, když prohrál Vláďa - špatně se zorientoval ve Philidorce a pak přešel do věžovky s pikem míň, která se možná dala udržet. Věžovku přikládám jako přílohu a doufám v bohatou diskusi. Za půlhodinku remizoval v utkání spoluhráčů s Áčka Honza s Ivanem. Můj plán se definitivně zhroutil, když prohrál David - soupeře jasně přejel, stál velmi aktivně ale vše zahodil, když neviděl taktiku a ztratil kvalitu.
Když ještě prohrál Pavel, byli jsme definitivně ztraceni. Martin a Slávek uhráli remis, já jsem vyhrál a v poslední partii zápasu prohrál Jarek.
Takže celkově Hustopeče - Kuřim B 5,5 : 2,5
Přílohy: Vezovka
Odkazy: vysledky
Honza Číhal | 19/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2993 | Komentáře(4) |

Éčko vítězí v Zastávce.
obrazek Pro náš celek byl dnešní zápas už posledním v OP, protože poslední kolo máme volno. Se soutěží to byla důstojná rozlučka, čistě žákovský celek porazil Zastávku B 5,5:2,5! Výkony našich rostly od zápasu k zápasu a poslední tři kola jsme vždy bodovali. I naše D a C může děkovat za dobrý los, že nás nepotkali v závěru, kdy jsme už byli k neporažení. :-)
Jako první vyhrál Pavel Ševčík, který byl o třídu lepší než jeho soupeř. Stejně tak Kuba Matula nedal soupeři šanci. Pak domácí snížili, kdy Vašík hned v zahájení přišel o materiál. S přehledem vyhrává Šimon Boháč už s docela silným soupeřem. Pozičně byl ale Šimon mnohem výše. Tom Keprt remízoval po vyrovnaném průběhu s Davidem Dumkem a to se čekalo. Stejně tak jsem věřil, že Luki na první šachovnici přehraje Dušana Lacka. Tuto a partii Toma budeme teprve rozebírat na tréninku. To partii Šimona Tajovského jsme rozebrali docela podrobně. Šimi soupeře postupně pěkně pozičně přehrál a získal několik výhod jako centrum, prostor, dvojici střelců. Není ale snadné přetavit tyto výhody v zisk materiálu či rozhodující útok. Šimi partii nakonec prohrál, ale po výkonu, který je slibný.
Jako poslední dohrávala Alice s Alešem Dumkem. Když jsem odcházel, měl Aleš ještě pozici vyrovnanou, ale špatný čas. Alice nakonec partii vyhrála a navýšila naši výhru na skvělých konečných 5,5:2,5! No nevím, jak to bude s éčkem v příští sezóně. Pokud áčko spadne z 2. ligy, nebudu mít možnost éčko v OP vést.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 19/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2991 | Komentáře(3) |

Céčko nestačilo na Lokomotivu K
obrazek Sestava na zápas se tentokrát netvořila vůbec jednoduše, když odmítli hned tři hráči základní sestavy. Nakonec jsme zvládli dorazit v osmi, ale zápas jsme nezvládli vůbec. Mírně později dorazil Franta Laštovička, který jel jediný vlakem. Zde se stala kuriozita, jelikož soupeř pustil hodiny sobě (nebo je omylem klapli hráči hrající vedle) a tak pozdě přicházející Franta měl na začátku lepší čas. Od této doby už se nám toho ovšem moc nepodařilo. První prohrává Franta, který během partie odmítl remízu. Partie byla tak rychlá, že jsem z ní nic neviděl. Záhy prohrává Jaroslav Mrkos, kterému se sesypala pozice poté, kdy nedopočítal kombinaci a ztratil figuru. Černou sérii protahuje také Aleš Krupica. Prvního půl bodu získává Jirka Hrdina, který remízu nejprve odmítl, pak ale ztratil pěšce a napodruhé ji už přijal. Já jsem sehrál špatně zahájení, nedbal jsem zásad, které učíme děcka na trénincích a dostal jsem se pod tlak. Soupeř se v jednu chvíli začal tvářit velmi sebejistě (v té době podle počítače zatím nic nehrozil), což stačilo na to, že jsem viděl hrozby, které tam nebyly (já i soupeř jsme si mysleli, že mě hrozí chytání dámy) a umožnil jsem mu přejít do nebránitelného útoku. Toho naštěstí nevyužil, stále chytal dámu a tak jsem nakonec uhrál remízu. Stav byl 4:1, ale zbývající partie dávaly naději na remízu v zápase. Suverénním výkonem vítězí Adler, který měl po většinu partie dámu za věž. Pak se bohužel naděje hroutí. Tadeáš měl figuru za pěšce a partie se pomalu blížila do koncovky, pak si ale nechal dát vidličku na věž a bylo po naději. Když už byl zápas rozhodnut, přijmul Honza Slezák v možná trochu lepší pozici remízu. Celkově jsme tedy prohráli 5,5-2,5.
Radovan Smíšek | 19/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2990 | Komentáře |

Kavárna 16.2.2017: Hraju tak strašně blbě, že hraju pomalu
Pomalý hráč Až do tohoto čtvrtka platilo, že dvojkolový turnaj (za dvojnásobné body do GP) se může hrát, když se nás sejde nejvýše šest. Bylo nás o jednoho víc, ale první kolo bylo dohráno rychle a hráči měli chuť na pokračování. Paradoxní je, že ti, co nejvíce horovali za druhé kolo, byli pak nejvíce překvapeni, že už nestihli mariáš. Ale aspoň stihli při turnaji provizorně opravit jednoho rozpadajícího se černého jezdce.
Záhadnou větou v titulku hodnotil svůj výkon Luboš Adler. Nějak se zamotal nejen do svých pozic, ale i do toho, co je vlastně příčina a co následek.
Mnoho partií by Mistr býval komentoval "mrtvola vyhrála". Úplně prohranou partii proměnil v bod například Honza Slezák s Laďou Sádlíkem nebo já s Lubošem - mně ovšem podobným způsobem sebral bod Jarda Kudláček. Ten si z prohraných pozic mohl připsat ještě jeden půlbod v závěru, kdy neviděl, že stojí v patu a že může předvést Honzovi Slezákovi řádění šílené věže. V konečném účtování mu ten půlbod ale nakonec k vítězství nechyběl.
Některým hráčům překážejí figurky - poněkud komicky vypadalo, jak Jirka Kropáč honí po celé šachovnici dámou a střelcem krále Ladi Sádlíka. Když by býval na střelce zapomněl a matoval klasicky dámou a králem, nebo proměnil v druhou dámu posledního pěšce, který mu zbyl, bylo by to daleko rychlejší. Takto mu musel pomoci čas a i díky tomu se jeho závěrečný souboj s Jurou Hrdinou odložil na dost pozdní hodinu. Na dohrání jsem naštěstí čekat nemusel, protože výsledek této partie už o ničem nerozhodoval.
Pořadí: 1.Kudláček, 2.Slezák, 3.Hrdina, 4.Pešl, 5.Kropáč, 6.Adler, 7.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 17/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2989 | Komentáře |

Áčko remízovalo s Vyškovem.
Upoutávka Když jsme s Broňou dovezli materiál, čekal už před Kotelnou nejlepší slovenský hráč velmistr Ján Markoš. Je to sympaťák každým coulem, pomáhal nám stavět figurky a přitom jsme si příjemně popovídali. Jedinou jeho chybou bylo, že nastoupil proti nám. :-) Přijel i FM Lukáš Kuchynka, prostě hosté dorazili s tím nejlepším co mají na soupisce. No když jsem jako rozhodčí zápasu psal sestavy, odhadoval jsem výprask v poměru 2:6. Průběh zápasu mi dal za pravdu. Nejprve remízoval bílými náš "predátor" FM IM, jako naschvál se potkal s kolegou z Hustopečí. Pak prohrál Martin Habina, Honza na dvojce stál hůře, Jirka bez pěšce, Broňa bez pěšce lovil v kalných vodách, Martin bránil horší pozici a když Honzovi Vitulovi nabídl soupeř remízu, říkám mu: "Jenom my dva černými stojíme aspoň vyrovnaně, musíme hrát, ale nechám rozhodnutí na tobě." Honza je bojovník a tak remízu odmítl.
Zdá se, že jsme si smůlu v minulém roce už vybrali a stejně jako s Adamovem se nám povedl neskutečný obrat. Nejprve sice prohrál na dvojce Honza, pak ale udrželi remízu Martin a Broňa, Honza Vitula a já jsme vyhráli a bylo srovnáno! O všem se rozhodovalo mezi lídry v napínavém boji na jedničce. Márki hrál na výhru, Jirka s pěšcem méně (pěšce obětoval) a horším časem, dominoval zase po černých polích. Nakonec hráli oba na bonusu, Márki pěšce vrátil a rozehrál střelce, ale rovnováhu se mu narušit nepodařilo, tak sám ponukol remízu. Uff, Jirka má ale super formu!
Remízou jsme se sice dostali na nesestupové místo, ale los nám do posledních kol vůbec nepřeje. Nevadí, ještě žijeme! :-)
Odkazy: výsledky pohled hostů
Majer Jiří st. | 12/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2985 | Komentáře(2) |

Kavárna 9.2.2017: Slabá účast a oříšek pro rozhodčí
Oříšek pro rozhodčí Moje vítězství v turnaji se možná ukáže býti vítězstvím Pyrrhovým, protože účast nebyla nic moc, přísun bodů do GP tedy není závratný a ubrané minuty se v příštích týdnech asi projeví.
O druhé místo se sváděl boj do poslední partie P.Sádlík-Hrdina. Neprohra bílého mu zaručovala druhé místo a odsouvala černého mimo bednu - když by vyhrál černý, bude na bedně on a Pavel mimo. Na šachovnici se oboustranně dobře vedená partie rozhodla vazbou, která získávala Jurovi figuru. Ve finále Pavel tah před matem zastavuje hodiny a diváci si myslí, že Jura vyhrál - jenže ono tomu tak nebylo, důvodem zastavení hodin byla reklamace, že oba praporky jsou dole.
Jura remízu uznal a vynahradil si to tím, že nás obral v mariáši - ale co na to rozhodčí? Když není nic slyšet, jak se posoudí, proč hráč zastavuje hodiny? Aby rozhodčí podobné oříšky nemuseli řešit, doporučil bych Pavlovi (zejména na turnajích, ve kterých o něco půjde) při zastavování hodin promluvit.
Pořadí: 1.Pešl, 2.P.Sádlík, 3.Slezák, 4.Hrdina, 5.Kropáč, 6.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 10/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2984 | Komentáře |

Orel béčku uletěl aneb sezóna 3,5 pokračuje
Orel uletěl Zápas s ořechovskými orly začal nadějně - slovenské hvězdy v sestavě hostí totiž nemohly najít hrací místnost a tak se ještě před prvním tahem dostaly do časové nevýhody.
Souboje na šachovnicích začaly podivným přešlapováním Tadeáše Bočka z jedné vazby do druhé - naštěstí pro nás v zavřené hře ztracená tempa tolik nebolí. Na ostatních deskách jsou bílí aktivnější, ale nic zásadního z toho není a v mém případě je to navíc kompenzováno tím, že několik bílých figur stále trůní v základním postavení.
Pasivnější pozice a ještě k tomu bez dam očividně nesedí Broňkovi, který to řeší vhodně načasovanou nabídkou remízy (po tahu zahajujícím kombinační hru a proti horšímu času soupeře). V tu dobu totiž Tadeáš napravuje svoje nepřesnosti v zahájení, získává za věž a pěšce silnou dvojici střelců (chvíli nato také oprávněně odmítá remízu), Nejzkušenější a Jarda Kudláček bílými tlačí a já získávám pěšce (kterého soupeř původně obětoval, já oběť nepřijal, abych si jej pak dobral v jiné „redakci“ - přesto ale bílý dosáhl svého, protože je to najednou on, kdo má dříve dokončený vývin a více figur ve hře). A protože FM MJM všechny zákeřnosti v pozici vyřešil, máme vlastně jedinou špatnou partii - Laďa Kudla si o vyrovnání černými figurami mohl nechat jen zdát a stojí čím dál hůř.
Většina pozic tedy hovoří spíše pro nás, ale skóre se zprvu naklonilo výrazně na opačnou stranu. Nejprve musí Laďa dát dámu za věž a figuru a jeho pozice se hroutí, poté doplácí Honza Košata na problémy s časem a svázaného střelce. Daří se mi řešit záludnosti různých rošád protiakcí, která vynucuje výměnu dam, vznik dalších slabin v bílém táboře a časem i pád druhého pěšce - a přitom ani nezvládám sledovat, co že to (při časovce soupeře, nikoliv vlastní) Tadeáš přehlédl, že se najednou ocitl bez dámy (za kterou měl jen věž a figuru, navíc s pěšcem méně).
Někde tady jsme ztratili naději na zápasovou výhru - současně s tím totiž Jarda přehlíží ztrátu figury (kterou dobírá zpět, ale vzniklá koncovka již zdaleka není vyhraná jako pozice před nedobrovolnou zápletkou) a FM Oškubánek už se díky volnému f-sloupci jistě cítil přivyhraný, jenže soupeř našel oběť figury znamenající věčný šach.
Ačkoliv Nejzkušenější úspěšně realizuje svoji výhodu ve čtyřvěžovce a já v jezdcovce, bojujeme už jen o zápasovou remízu, která je pouze v rovině matematické teorie - Jarda by totiž musel věžovku s velmi málo pěšci (a tedy remízovou na tisíc způsobů) vyhrát a podle očekávání to černý poměrně snadno ubránil. Orel tedy odletěl se všemi třemi body a výsledek 3,5:4,5 už začíná být pro tuto sezónu až příliš charakteristický.
Přílohy: Zpravodaj KP1 Zpravodaj OP
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 06/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2980 | Komentáře(2) |

Éčko remízovalo s Ivančicemi B!
Upoutávka Už vím, proč na losovací schůzi chtěl Aleš Dumek přeložit pro své mládežnické družstvo zápas na jiný termín. :-) Jako učitel dobře ví, co volný pátek udělá se sestavou. Ze 17 hráčů na soupisce, jsem s bídou zajistil k zápasu 6. A to jsem sám nemohl hrát, protože mě Broňa povolal do béčka. A přesto jsme zápas málem vyhráli!
Nejprve Tom Kříž jako správný kapitán (před zápasem jsem mu předal kapitánskou pásku) zavěsil snad už po čtvrt hodině! Super! To náš oslabený tým nakoplo a všichni bojovali jako o život. :-) Pouze Luki přehlédl taktiku a dostal se do prohrané pozice. Jenže pak zapnul na 100% a postupně partii v zápletkách otočil! Ondra na trojce udržel zablokovanou pozici s nebezpečným soupeřem panem Skalníkem a partie skončila remízou. Na čtyřce po včerejším lyžařském maratonu, nastoupil obětavě Šimon Tajovský. :-) Ale únava na něm nějak znát nebyla a svého silného soupeře postupně přehrál! Super! Na pětce Kuba Matula už sahal po vítězství, když v určitém úseku partie měl dokonce i věž navíc. Soupeř ale měl hrozby (nevím jestli se daly s matrošem navíc odrazit) a Kuba si raději nechal jen kvalitu a partii remízoval. Bravo! Pouze Pavlík na 6. šachovnici prohrál. Naprosto zbytečně a jen tím, že nedodržel zásady zahájení a přitom je zná a dodržovat umí, jak už to předvedl například na přeboru Moravy a Slezska. Škoda, že jsem si zápasu nemohl více užít, ale ostatní co naše mladíky při zápase sledovali, měli pro ně jen slova chvály. Super!
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 05/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2979 | Komentáře(5) |

Žebříček FIDE k 1.2.2017.
Upoutávka Do změn se promítly výsledky ze soutěží družstev: 2.liga a KP1 dospělých a 1.liga mládeže. Změny jsou víceméně kosmetické, pouze Tom Kříž připsal pěkných 92 elobodíků a na žebříčku vyšplhal nahoru.
Novým držitelem FIDE ELA je Jakub Matula.


1. KM Tajovský Martin 2229 (+4)
2. FM Majer Jiří ml. 2227 (+12)
3. KM Košata Jan 2110 (-21)
4. KM Majer Jiří st. 2042 (-6)
5. KM Habina Martin 1984 (+5)
6. Křena Bohuslav 1974 (+2)
7. Horák Bronislav 1973 (+9)
8. KM Sládek Vladislav 1963
9. Vitula Jan 1950 (+12)
10. Kudláček Jaroslav 1947 (-6)
11. Kudla Vladimír 1923 (+7)
12. Krupica Pavel 1905
13. Rubeš Pavel 1901 (-9)
14. Číhal Jan 1860
15. Laštovička František 1853
16. Boček Tadeáš 1806 (+5)
17. Pešl Jan 1787 (+11)
18. Krupica Aleš 1769
19. Pavlík Vladimír 1730
20. Matula Pavel 1716
21. Němec David 1704 (+6)
22. Snášel Michal 1676
23. Němec Jakub 1640 (-10)
24. Petříček Lukáš 1567
25. Kříž Tomáš 1553 (+92)
26. Sádlík Pavel 1542
27. Keprt Tomáš 1540 (-6)
28. Křivánek Jakub 1496
29. Bauer Miroslav 1451 (+6)
30. Svoboda Filip 1450
31. Dumek David 1409
32. Prokop Martin 1382 (-1)
33. Liška Martin 1324
34. Habinová Alice 1312
35. Matějů Roman 1295 (-6)
36. Havel Vojtěch 1199 (+6)
37. Zelený Josef 1161 (-2)
38. Tajovský Šimon 1159
39. Tajovská Kateřina 1106
40. Matula Jakub 1073 (nové)
41. Ševčík Pavel 1014
Majer Jiří st. | 03/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2978 | Komentáře |

Kavárna 2.2.2017: Hráli jsme spolu nebo ne?
Ach ta paměť Paměť trápila Honzu Slezáka, který si nemohl vzpomenout, jestli už hrál s jiným Honzou - Kolaříkem. U některých hráčů se partie zapomenout nedají - například styl Jury Hrdiny byl ryze kavárenský a králové se rozhodně nemohli cítit bezpečně. Zejména pak když se potkal s Jarou Mrkosem - to pak nikdo nevěděl, kterému králi vlastně hrozí více matů.
Honza Kolařík se do povědomí hráčů zapsal aspoň na konci dvojúderem a matem, ale v závěrečném pořadí mu to moc nepomohlo. Zrovna tak nepomohlo Lubošovi Adlerovi odvážné odmítnutí remízy uprostřed turnaje.
První dvě místa ale brali hráči, o kterých tu dosud zmínka nebyla - Pavel Sádlík a Jirka Kropáč. Hraní zapamatovatelných partií tedy neznamená vždy dobrý výsledek...
Pořadí: 1.P.Sádlík, 2.Kropáč, 3.Slezák, 4.Hrdina, 5.Kudláček, 6.Pešl, 7.Adler, 8.Kolařík, 9.Mrkos, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 03/Feb/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2977 | Komentáře |

Áčko poprvé vyhrálo!
Upoutávka Dnes jsme na Kotelně přivítali hosty z Adamova. To, že měli před zápasem o čtyři zápasové body více než my, určitě není náhoda a tak jsem jen tajně doufal, že třeba přijedou s náhradníky a zápas bude šancovní. :-)
Přijeli s nejsilnější možnou sestavou a dvoulitrem na poslední desce!

Ale nakonec jsme poprvé v této sezóně měli kliku. Ukázalo se, že Karel Švehla na jedničce není fit (tím nechci snižovat výborný výkon Jirky) Ivan otočil zápas, Martin poprvé vyhrál, Broňa udržel teoreticky prohranou pěšcovku.
K tomu ještě náš stroj na výhry Martin Tajovský se nezasekl a opět vyhrál, prostě to konečně zápasově sedlo a my poprvé vyhráli.

A jak na naši první výhru reagoval náš vizionář FM IM (Ivan Markovič)? "Jsme na tenkém ledě, který dnes trochu zesílil." :-)
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 29/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2974 | Komentáře(1) |

Pátek na Domečku.
obrazek Nejprve jsme na tréninku pokročilých probrali tři mini studie a naučili se na nich několik důležitých pouček ve věžovkách.
Poté se hrály partie do klubových přeborů.Tajovský 1-0 Sattler
V béčku skončila nejrychleji partie Šimona s Danem. Šimi dostal Dana rychle na lopatky. Jó v judu by to dopadlo obráceně. Dan je totiž v této disciplíně přeborníkem Moravy a Slezska! :-)

Matula 0-1 Keprt
Tom si drží sto procent a je horkým kandidátem na postup do áčka. O průběhu partie nic nevím, jen to, že dlouho netrvala. :-)

Habinová 0-1 Buček.
Tak tady něco vím. Mistr napadl dámu a dle vlastních slov byl překvapen stejně jako jeho soupeřka, že je chycená.

Hronek 0-1 Fikejs.
Ondra měl dlouho nesporně lepší pozici. Ale pak nějak přišel o materiál a prohrál.

V áčku se hrálo:

Matula 1-0 Kříž
Tom Pavla přehrál a odmítl právem nabídku smíru. Pak ale Pavel obětoval kvalitu a Tom přehlédl taktický úder, po kterém musel partii vzdát.

Kudláček 1/2 Petříček
Naprosto vyrovnaný boj téměř až do holých králů. Respektive vznikla kuriózní pozice, kdy obě strany disponovaly jen krajovým pěšákem s falešným střelcem! Přitom oba soupeři se tvářili, jako by chtěli vyhrát! :-)

Kudla 0-1 MJS
Láďa se do mě pustil v gambitovém stylu, až mi to nahánělo hrůzu. :-) No přežil jsem a pěšce navíc nakonec uplatnil.

Hrdina 1-0 Krupica
Jirka ve složité pozici pozičně obětoval figuru. I popartiový rozbor ukázal, že tím postavil soupeře před těžko řešitelné možná i neřešitelné problémy. Nakonec Pavel pod tlakem chyboval a urychlil tak svou porážku.
Přílohy: tabulka B tabulka A
Majer Jiří st. | 27/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2972 | Komentáře(3) |

Kavárna 26.1.2017: Tak dlouho útočím, až dostanu mat
Do útoku! Větou v titulku zhodnotil Honza Kolařík úspěšnost svých útočných choutek. Tomu odpovídalo i umístění mimo stupně vítězů.
V podobném stylu se občas předvede i Laďa Sádlík - jenže když soupeř (v tomto případě Jarda Kudláček) udělá v obraně chybu a útok by měl prorazit, jednoduchý tah sklízející ovoce již nenajde. To se pak od posledního místa těžko odpoutává.
Podařilo se mi obhájit vítězství z minulého týdne a tedy dále zredukovat minuty, aby se Pavel Matula ani nikdo jiný nedivil, jaktože se placatím někde okolo plného času deseti minut. Bylo to se dvěma stejnými půlbodovými ztrátami - došel čas s holým králem soupeře. Stejně to mohlo dopadnout i s Honzou Slezákem, ale ten rychlost ruky nezkouší, ten prohrané pozice vzdává (a i tak je téměř stále na bedně).
Pořadí: 1.Pešl, 2.Slezák, 3.P.Sádlík, 4.Kudláček, 5.Kolařík, 6.Kropáč, 7.Adler, 8.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 27/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2971 | Komentáře |

Pozvánka na přebor JmŠS ve fišerkách.
Upoutávka Dosti v předstihu na přání Neklana je tu pozvánka:

Přebor JMŠS ve Fischerově rapid šachu

Termín: sobota 11. března 2017

Místo: Veselá čajovna, Kobližná 5, 602 00 Brno

Tempo hry: 2x15 minut

Hrací systém: švýcarský na 9 kol dle pravidel pro Fischerovy šachy. Při rovnosti bodů rozhodují Buchholz bez nejhoršího hráče, střední Buchholz, Progres, počet výher

Časový rozpis: 11.00 – 11.25 prezence

11.30 – 16.30 vlastní průběh turnaje

16.45 – 17.00 vyhlášení výsledků

Startovné: GM a IM zdarma, žáci, ženy, senioři 80 Kč, ostatní 100 Kč

Hráči přihlášení po 9.3.2017 platí o 50 Kč více.

Ceny hlavní: 1. 1.000 2. 600 3. 400 4. 200 5. 100

Ceny JMŠS: 1. 250 2. 150 3. 100

Kontakt: CHESS TEAM BRNO - Ing. Břetislav Eichler; bertachess@seznam.cz

Přihlášky: do 9.3.2017 včetně

Šachový materiál: zajistí pořadatelé

O titul přeborníka a ceny Jihomoravského šachového svazu hrají všichni aktivní členové jihomoravských oddílů. Souběh cen je možný.
Majer Jiří st. | 26/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2969 | Komentáře |

Béčko sahalo v Brně po bodu
Tadeáš remizuje Když jsme v hrací místnosti zahlédli Vojtu Pláta, jen to posílilo naše myšlenky, že jediným cílem bude neodjet ze zápasu s Moravskou Slávií B s nulou. Zápas se ale začal vyvíjet úplně jinak, když Laďa Kudla docílil pozice, ve které visí černá dáma a figura současně. Zisk figury je sice za dva pěšce, ale ti jsou slabí a partie bere rychlý konec.
Domácí se dle očekávání dostávají do výhody na jedničce, kde Vojta chybu Honzy Košaty nemilosrdně trestá kombinací, ve které získává dvě figury za věž a Honzovy věže navíc stojí špatně. Než to Honza stihne prohrát, končí dvě partie remízou - konkrétně Martin Hyrš a Tadeáš Boček. U Martina se nevybočilo z mezí rovnováhy a černému už pak moc jiných možností než vzít remízu nezbývalo. Naopak Tádíkova partie nabídla rovnou dvojí půjčení pěšce bílému. V prvním případě by se dalo říct, že jej černý na použití taktiky lákal a předem věděl, že si jej dobere zpět. Ani napodruhé bílý pěšce navíc dlouho neudržel - Tádík za něj drze obětoval dámu, kterou si pak vidličkou dobíral zdarma zpět. To soupeře natolik rozladilo, že ve vzniklé rovné pozici raději nabídl remízu sám.
Za stavu 2:2 si ve své partii udržuji prostorovou převahu a černý raději odevzdává pěšce - sice se vyměnily dámy, ale jinak toho moc nevylepšil. Útočit se snaží i Broněk (tam je odehráno nejméně tahů), naopak Pavel Rubeš se propadá do čím dál větší pasivity. Jarda Kudláček brzo vyměnil dámy, což vedlo k souboji bez rošád i při docela plné šachovnici.
Zatímco získávám druhého pěšce (ten už ale není úplně zdarma - černé figury se díky tomu rozehrají), končí remízou jak Broněk, tak Jarda. Stav je tedy 3:3, což mi při odchodu od stolu po čtyřicátém tahu kapitán ještě připomíná. Soupeř navíc díky aktivitě figur dobral jednoho z pěšců zpět, hrozí vyšachovat i toho druhého a protože musím hrát na výhru, snažím se okamžitě kontrovat proti jeho slabině. Zvolený 41.tah byl asi ten nejhorší, protože ihned ztrácel figuru, ale ani všemi (zejména panem Vachkem po zápase velmi hlasitě) navrhovaný tah by příliš mnoho z mojí výhody neudržel. Bylo to zkrátka celé uspěchané - nejlepší bylo zahrát podle Nimcoviče věží na volný sloupec a pokrýt tím oba hrozící šachy s tím, že soupeř stejně nezabrání návratu na dvojpěšcové manko, slabinu v jeho táboře není jak rozumně krýt.
Obě poslední partie tedy skončily vítězstvím domácích a zápas 5:3. Jak tento výsledek hodnotit? Jako špatný určitě ne, protože papírově jsme měli dopadnout daleko hůř. Jako jednotahově zahozený bod nebo smolný zápas asi také ne - na druhé a třetí šachovnici jsme ty remízy dostali v pozicích, které naši hráči hodnotili jako horší. Spíše by se dalo spekulovat o tom, že to domácí málem prokaučovali - za stavu 2:2 se rozhodně nemohli spolehnout na to, že to dopadne takto a nabídky remízy vyplynuly mimo jiné z docházejícího času. Na tyto potíže si založili již při začátku zápasu, kdy na poslední chvíli sháněli nějaké hráče a hlavně někoho, kdo má klíče od skříně s materiálem (takže z toho byla čtvrthodinová ztráta nastavená na všech hodinách).
Fotodokumentace je tentokrát poněkud omezená, neboť v hrací místnosti v Brně nepanují zrovna optimální světelné podmínky.
Přílohy: Zpravodaj KP1 Zpravodaj OP
Odkazy: Pár fotek
Jan Pešl | 23/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2964 | Komentáře(4) |

Vyvalte sudy, postup je tady!
Sudy Dnes zdrtilo Déčko dalšího aspiranta na postup Zastávku A výsledkem 5,5:2,5 a je rozhodnuto. Kuřim D vyhraje OP! Jediný kdo může Déčko bodově i ve skóre ještě dotáhnout je už jen naše Céčko, ale... Déčko by muselo prohrát poslední zápas s Lokomotivou K 8:0 a Céčko oba zbývající zápasy vyhrát také 8:0. Pak by o postupu rozhodoval počet vyhraných partií. Toto by vyšlo 40:40 (nepočítám jednu kontumaci pro D) a rozhodl by vzájemný zápas. Vyvalte sudy, Déčko postupuje!

Jak se rodilo dnešní vítězství? Na snadný bod to vypadalo na šestce. Pan Karber překryl tahem Sd2 dámu v Sicilce a Kuba Němec již v zahájení získal snadno koně na d4. Přesto bílý dokázal vynalézavou a aktivní hrou přitlačit černého, nenechal ho dovinout dámské křídlo a získal figuru zpět. Jeho holý král byl však snadným terčem černých těžkých figur a soupeři se dohodli na remíze v pozici kdy černý měl (myslím) pěšce víc, ale bílá dáma nepříjemně svírala královké křídlo černého a věž a8 a střelec c8 prakticky nehráli. Vyrovnané partie odehráli kluci na posledních dvou deskách. Mirek Bauer proti Karlovi Jahnovi ukázal, že je "držák" a odremizoval podle ELO nejsilnějšího hráče Zastávky. Vyrovnaná partie se hrála i na osmičce, kde Filip Svoboda remizoval s Pavlem Kadeřábkem. V té době jsme již vedli díky Vláďovi Pavlíkovi, který nejprve na čtyřce získal kvalitu a pak výhodu v koncovce zužitkoval. Pavel Krupica byl na dvojce pod velkým tlakem. Střelci soupeře na b6 a b5 měli obrovskou sílu a nakonec Pavlovo dámské křídlo padlo. Naštěstí David Němec na trojce a já na pětce jsme nestáli vůbec špatně. Mně se po dobytí izolovaného pěšce na d5 podařilo rozehrát i střelce z c1 a koncovku proti jezdci s pěšcem navíc a jednou věží na každé straně jsem postupně vyhrál. David uplatnil podobnou výhodu. Když jsem odcházel dohrával už jen Vojta Jurásek na jedničce proti Daniele Dumkové. Stála tam uzavřená pozice již jen se 2 jezdci na každé straně, kterou jsem hodnotil remízově. Jak ji Vojta dokázal vyhrát nevím. Zřejmě to není žádné ořezávátko, když na první desce drží 100% úspěšnost :-) Stejně stoprocentní jsou i David a Vláďa. Jediný David však nevynechal ani jeden zápas a mohl by získat všech 8 bodů! KruPa YoungBoys jsou prostě bouráci a po zásluze postupují!
Odkazy: Chess results Stránky soutěže
Pavel Matula | 22/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2963 | Komentáře(6) |

Éčko v sedmi remízovalo a vyhrálo v Tišnově!
obrazek Nadpis vypadá zmatečně, nicméně bylo tomu tak. Na zápas s béčkem Tišnova jsem poprvé v sezóně nesehnal 8 šachistů a tak v počtu 6+1 jsme v mrazivém ránu vyjeli vlakem směr Tišnov. Těch 6 mladých to je budoucí kuřimská mládežnická extraliga! Po celý průběh zápasu byla radost je sledovat jak s ostřílenými borci domácích drží vyrovnané partie, Ondra a Tom Kříž své soupeře dokonce přehrávali. Nejvíce jsem sledoval partii vedle hrajícího Šimona Boháče. Šimon má úžasný poziční cit pro figurky a svého zkušeného soupeře s ratingem 1600 k ničemu nepustil! V jezdcové koncovce dáno za remízu. V jezdcové koncovce skončila remízou i Vašíkova partie, ale po zcela jiném průběhu. Oba hráči si libovali v taktických zápletkách a na úder odpovídali protiúdery. Hmm, ideální partie na obsáhlý rozbor u nástěnné šachovnice. Ondra svého soupeře přehrál, získal kvalitu a dobrou obranou se ubránil zoufalému útoku soupeře. Bravo! Šimi ve střední hře přehlédl ztrátu pěšce a po hromadných výměnách dospěla partie až do pěšcovky. Ta se dala remízovat, kdyby se Šimi nenechal vytempovat. Ve vyhrané pozici ale pan Koláčný nabídl remízu, která byla bez váhání přijata. Na dvojce hrál Tom Keprt s velmi silným domácím hráčem Láďou Čepešem. Že Láďa není žádné ořezávátko, dokládám naší dnešní zdravicí, kdy jsem ho pozdravil: Ahoj můj přemožiteli! :-) Láďa Toma postupně přehrál a zvítězil po matovým útoku na krále. Na 6. se mi podařilo porazit kapitána domácích Pepíka Šilhu. Pepík hrál gambit, já pika ubránil a v koncovce realizoval. V poslední partii na jedničce hrál Tom Kříž s Vláďou Hlavsou. Láďa je nebezpečný hráč, který má už hodně skalpů silných hráčů. Tom měl při partii zdravotní problémy, přesto hrál výborně a závěrem lepší vězovku dal za remízu. A jak je to s tím celkovým výsledkem. Normálně zápas skončil 4:4, ale pak se zjistilo, že domácí přehodili hráče na 5. a 6. šachovnici. Takže na elo se Vašíkovi počítá remíza, do zápasového výsledku výhra. Celkem tedy 4,5:3,5 pro Kuřim E.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 22/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2961 | Komentáře |

Smažená játra lepší po italsku, nebo po španělsku?
Smažená játra V kavárně tentokrát došlo mimo jiné na variantu zahájení, které Martin Habina říká smažená játra - jenže s malou modifikací. Nebylo to z italské hry, ale ze španělské - 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Sb5 a6 4.Sa4 b5 5.Sb3 Jf6 6.Jg5 d5 7.exd5 Jxd5 8.Jxf7. Oproti té známé pozici má bílý střelce na b3 místo c4 a černý navíc tahy a6, b5 - pro koho je to výhodnější?
Přihlížející Honza Slezák se o pár tahů později neubránil komentování, za což ho Jura Hrdina určitě nepochválil. A v posledním kole mi Honza vzal remízu v pozici o něco lepší pro něj, což mi s přehledem stačilo na vítězství v turnaji. Kromě toho jsem totiž ztratil už jen jeden půlbod na začátku s Jirkou Kropáčem v partii jako na houpačce, která byla zajímavá hlavně tím, že si bílý král liboval v šachu (stál tam mnoho tahů, takže už jsme ani nevěděli, jak to vzniklo). Remíza to nakonec byla proto, že matovat králem a věží stojí mnoho tahů a čas na to nestačil.
Mezi druhým a třetím místem nebylo možné rozhodnout, protože Jarda Kudláček a Honza Vitula měli naprosto shodný zápis. Půlbody v tabulce GP už jsme zavedli dávno, ale co s minutami na příště - zavedeme půlminuty? Kromě řešení tohoto rébusu si Honza musí příště vzpomenout, že si má vyzvednout cenu, protože odcházel před dohráním turnaje.
Na opačném konci tabulky se ocitl Pavel Sádlík s nulovým ziskem - i díky tomu, že to hraje jako gentleman a když ztratí dámu, vzdává i přesto, že soupeř má několik posledních sekund a výhodu by rozhodně nestihl uplatnit. Po turnaji při "odseďáku" (místo mariáše, na který nebyli lidi) bylo všechno naopak - Pavel stále vyhrával.
Pořadí: 1.Pešl, 2.-3.Kudláček a Vitula, 4.Slezák, 5.Hrdina, 6.Kropáč, 7.P.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 20/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2960 | Komentáře(1) |

Narozeniny Na Sýpce, aneb jak jsme se stali hosty hned dvakrát!
Upoutávka V rámci utkání 2. ligy družstev jsme stejně jako loni, sehráli zápas Lipovec-Kuřim v Blansku.
Mělo se hrát v krásném prostředí zrekonstruované Zámecké Sýpky, a tak jsme se na zápas venku těšili více jak obvykle. Jistě, soupeř byl nadmíru těžký, ale když už máme prohrát, tak to bude aspoň proti velmistrům a v krásném šachovém prostředí, kterým Sýpka bezesporu je. Při zápase kafíčko, po zápase výborný oběd v místní restauraci. Takové byly naše vzpomínky na loňský zápas.
Když jsme se objevili v hrací místnosti, vypadalo to tam jako na svatbě. :-) Šachový mecenáš domácích Vlastík Chládek totiž slavil shodou okolností ten den narozeniny, a my byli, stejně jako domácí borci, vyzváni k pohoštěni. Takže jsme se tím pádem stali hosty na dvakrát. V průběhu zápasu se navíc ještě objevil Jirka Sekanina, který oznámil, že i on má narozeniny, takže jsem osobně situaci vnímal jako mimořádné spojení: Šachový svátek a dvoje narozeniny na Sýpce!

K samotnému zápasu prvního a posledního družstva tabulky uvedu, že jsme bojovali srdnatě a byť jsme utrpěli dosud největší porážku v soutěži 5:3, tak zápasu napětí nechybělo.
Domácí šli rychle do vedení, kdy Martin, dle jeho vyjádření, skočil Oldovi na špek a ztratil figuru. Pak už partie byly vesměs napínavé. Pouze remízu Broňka Horáka s oslavencem Vlastíkem lze označit za velmistrovskou. Další remízu, ale už po boji, zaznamenal Honza Vitula s Václavem Chládkem. Pevná struktura pěšců v centru, dle vyjádření obou aktérů, neumožnila žádné straně hrát na výhru. Pak vyhrál Slávek Křena nad Martinem Handlem. Zde jeho soupeř po odmítnuté nabídce smíru zřejmě přepnul strunu. Srovnáno a zápas začal mít šťávu. :-) Další remízu vybojoval Martin Tajovský s domácím Daliborem Bělíkem. Martin nejprve soupeře tlačil, pak buďto obětoval, nebo ztratil pěšce a v koncovce byl za remízu rád. Stav 2,5:2,5. O zápase rozhodla partie na trojce Josef Kratochvíl - Majer Jiří st. Zde mohu podat objektivní popis, podpořený motorem H1.5. :-) Pepa na mě použil novinku Širova, na kterou jsem zareagoval dobře a stál o něco lépe. Pak bílý pozici lámal a já příležitosti k výrazné převaze nevyužil. V dvojsečné pozici jsme ztratili oba dost času, já více a na deset tahů do kontroly, měl už jen něco přes minutu. Pepa hrál v této fázi partie objektivně nejsilnější tahy včetně oběti pěšce. Já mohl držet rovinu jen po přesné obraně, ale hrubkou jsem soupeři umožnil efektní chycení dámy. Pak prohrál na první desce Jirka s GM Radkem Kalodem, který ho postupně velmistrovsky přehrál. Krásnou tečku z pohledu kuřimských dal zápasu Ivan Markovič proti GM Pavlu Blatnému. S pěšcem méně uplatnil motiv falešného střelce a velmistra odremízoval. Ivane bravo! Celkových 5:3 je pro náš celek lichotivý výsledek.

Na upoutávce je vyfocen exponát Sýpky, moderní mýtický Šachový Turek, na který je Vlastík velmi pyšný. :-)
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 15/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2957 | Komentáře |

Pátek na Domečku.
Upoutávka Po téměř měsíční přestávce jsme dnes pokračovali v hraní partií do klubových přeborů A+B.
Ještě předtím jsem měl trénink s pokročilými a to na téma studiové plány a obraty v koncovkách. Na studie s minimálním počtem figur, které doma sám nevyřeším, vyhlašuji prémii za řešení. :-) Říkám si, když jsem to sám nevyřešil, tak nic neriskuji. Ale ouha! Mezi mladými řešiteli je jeden, který mě už obral o dvě čokolády. :-)
Po tréninku se hrálo 9 partií do klubových přeborů.
V béčku se hrálo:

Šetina 1-0 Hronek
Nejrychleji skončená partie. Z partiáře jsem vyčetl jen, že bílý dal mat. Jak k tomu došlo zjistíme na tréninku rozborem. Řekl bych, že Ondra nezkrotil svou rychlou ruku a mat přehlédl. No uvidíme.

Sattler 0-1 Matula J.
Kuba Dana postupně přehrál. Na Dana je béčko dost těžký turnaj.

Buček 1-0 Tajovský Šimon.
Šimi měl zahájení rozehrané dobře, ale najednou byl konec.

Matějů 1/2 Zelený.
Oba soupeři byli od začátku naladění smířlivě a ani rozhodčí, který jim zakázal bez boje remízovat, je od jejich záměru neodradil. :-)

Habinová 1-0 Fikejs.
Alice hrála gambit, se kterým Tom problémy neměl. Pak ale přehlédl zjevnou vazbu a hrubkou ztratil materiál. Bílá s realizací převahy problém neměla.

Áčko:
Krupica 1-0 Kudláček.
Jarek měl problém černými vyrovnat hru a v horší pozici udělal chybu a musel dát kvalitu. Pavel pak partii bezpečně vyhrál.

Kříž 1/2 Kudla
Tom dobrou hrou získal pěšce. S realizací materiální převahy měl ale problémy. Takže nakonec černý remízu zachránil.

MJS 1-0 Číhal
Černý v zahájení dost experimentoval manévry s dámou, nicméně asi remízovou pozici udržel. Ztratil ale hodně času a poslední tahy do kontroly hrál na půl minutě. To rozhodlo.

Matula 1-0 Hrdina
Dle hodnocení samotných aktérů stál nejprve lépe černý, nakonec bílý získal materiální výhodu 2V+p-D, kterou po chybě černého rychle uplatnil.

V přílohách najdete aktuální tabulky.
Příští kolo je plánováno za 14 dní.
Přílohy: Boje v áčku Tab. A Tab. B
Majer Jiří st. | 13/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2956 | Komentáře |

Jedna z nejvyrovnanějších kaváren historie
Vyrovnaná kavárna O pořadí mohou rozhodovat maličkosti - ve čtvrteční kavárně činil rozdíl mezi prvním a posledním místem pouhé tři body z osmi partií (mezi druhým a posledním místem dokonce body jen dva). Kromě vzájemných zápasů (které ukázaly trochu zklamanému Pavlovi Sádlíkovi, že kdo není Honza, na bednu nesmí) jsme naštěstí žádná složitější pomocná hodnocení počítat nemuseli.
Nepočítám-li chování jednoho ze skalních fanoušků teroristů, pardon tenoristů, který měl již příliš málo krve v alkoholu (naštěstí se vyskytoval u baru, nikoliv v šachovém koutku), byl asi nejzajímavějším okamžikem turnaje malý spor mezi Jardou Kudláčkem a Michaelem Vašekem. Partie končila současně matem a spadlým praporem matícího hráče (čas došel asi dřív, ale nikdo to nereklamoval). Hráči nakonec uznali, že mat je víc, ale pak debatovali o tom, na čí čas vlastně probíhaly předchozí dohady o nemožných tazích. Poučení - i v kavárně hledejte v případě nesprávností u partie nějakého rozhodčího a zastavujte hodiny.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Kolařík, 3.Pešl, 4.P.Sádlík, 5.Vitula, 6.Kudláček, 7.Vašek, 8.Adler, 9.Kropáč.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 13/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2955 | Komentáře |

Kancelářská krysa rozhoduje zápas béčka
Kancelářská krysa Lokomotiva C dorazila do Kuřimi kupodivu v osmi, ale nejsilnější možnou sestavu rozhodně nepřivezli. I tak jsme v první polovině zápasu spíše dotahovali, ale dalo by se to nazvat dotahováním symbolickým, hosté vedli vždy jen pár minut. Poprvé se tak stalo po vzdání Jardy Kudláčka, který nedokázal ze zahájení vyrovnat a získat adekvátní protihru, načež se projevila slabost jeho krále. Tuto nulu rychle dorovnává Honza Vitula - nejprve vytvořil slabinu, pak díky ní získal kvalitu a ve finále mu bylo pomoženo nekorektní obětí (přehlédnutí, že Honzova dáma je krytá a vazba tudíž k ničemu).
Za stavu 1:1 remizuje Laďa Kudla, jehož pozice vypadala opticky velmi dobře, ale za cenu slabého pěšce, takže při přechodu do koncovky bylo přijetí nabídky remízy dobrým řešením. Pak prohrál Honza Košata (dlouho se jediným defektem jeho pozice zdál izolovaný dvojpěšec, ale pak si nechal vpadnout věž na druhou řadu tak, že maty nešly bránit) a dotahujeme podruhé - tentokrát je to na mně, ale výsledek je již delší dobu jasný, protože se soupeř po pasivně sehraném zahájení přepočítal při řešení problému centra a kromě ztráty figury navíc trpěl chronicky slabými bílými poli před králem. Nakonec vzdal po vlastním tahu s tím, že diváci nemají zaplacené vstupné (pozice totiž omylem pár diváků přitáhla, asi si nevšimli, že materiál není vyrovnaný).
Zhruba současně s mojí výhrou bere Nejzkušenější na druhý pokus nabídku remízy (tu první záhy po zahájení odmítl, ale hra na výhru vedla leda tak k novým slabinám, takže napodruhé nešlo nic namítat).
Za stavu 3:3 se stále hraje největší divočina zápasu na druhé desce, kde bílý rozehrál proti FM MJM gambit již ze zahájení a i nadále to hrál velmi násilně, z čehož rezultoval nestandardní materiální poměr - bílý dal dámu za dvě figury, nějakého toho pěšce a iniciativu. Mat ale žádný vidět nebyl a černé těžké figury začaly postupně vylézat ze zákopů. Kromě této partie dohrával kapitán Broněk - pouze na královském křídle, jak je jeho zvykem. Získal tam pěšce, ale postavil si střelce do ofsajdu a dvojsečná pozice nedala prostor k zápasovému taktizování, zvlášť když na dvojce bylo zřejmé, že pokud to dobře dopadne, bílý prohraje velmi rychle poté, co se černý ubrání. Tak se také stalo, vedeme 4:3 a Broněk v tu chvíli přehlíží vidli - tu šlo řešit bez ztrát, ale s docházejícím časem se to špatně hledá, takže je z toho ztráta kvality. Ve vzniklé koncovce jsou naštěstí pro nás bílí pěšci velmi slabí, za tu kvalitu dobírá Broněk druhého a v tu chvíli se dozvídáme, že na Kotelně bude koncert a že je potřeba partii přestěhovat do kanceláře (na vině přitom rozhodně nebyla délka zápasu). Z našeho kapitána se tedy stává kancelářská krysa, která rozhoduje o našem vítězství - v náhradní místnosti se asi ani jeden z hráčů necítil úplně komfortně, takže to brzo dali za remízu (přičemž na výhru asi mohl hrát pouze domácí hráč). Celkově tedy 4,5:3,5 pro Kuřim B.
Přílohy: Zpravodaj KP1 Zpravodaj OP Hra v kanceláři
Odkazy: Fotky KP1 Fotky OP
Jan Pešl | 09/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2949 | Komentáře(4) |

Déčko má bezpečný odstup
Upoutávka Slavit postup do KPII by bylo předčasné, ale Déčko (i díky dnešnímu vítězství Céčka na Zastávce. Díky hoši :-) ) už má na prvním místě Okresního přeboru Brno-Venkov díky skvělému skóre a ztrátám ostatních týmů poměrně bezpečný náskok. Dnešní výsledek Lokomotiva Brno J : Kuřim D v poměru 2,5:5,5 náš tým posunul blíže k vysněnému postupu.

Dnešní souboj byl ve znamení Alapinovy varianty Sicilské obrany, která se hrála minimálně na třech šachovnicích. Na jedničce Vojta Jurásek hrál s černými variantu Jf6 a postupně přehrál Mirka Hurtu a potvrdil svoji výkonnost. Já jsem se pustil na pětce do varianty s d5, kterou znal mladý a nadějný Tadeáš Hladký dál a po mé chybě získal materiál. Pak už mi nezbývalo než čekat, zda Tadeáš neudělá chybu, kterou bych potrestal. To se nestalo a tak nezbývá než poblahopřát mladé naději Lokomotivy k vítězství. Druhou prohru Déčka zaznamenal taky Pavel, ale Krupica, taky po Alapinově variantě, ale s bílými. Pavel nezahrál včas Je5 a pak se mu pozice rozpadla. Naštěští máme mladíky, na které je spolehnutí. Stoprocentní jsou v této sezóně společně s Vojtou Juráskem David Němec a Vláďa Pavlík. David hrál poměrně složitou a neobvyklou pozici s minimem pěšců a hromadou figur, kterou dokázal vyhrát. Vláďa zahrál výborně takticky a po zisku figury dotáhl partii rychle k vítězství. Martin Prokop (podle toho co jsem slyšel) nejprve nabídl ve věžovce remízu, kterou soupeř na pokyn kapitána Lokomotivy nepřijal. Za rozhodnutého celkového stavu, kdy už měl Martin o pěšce míň, horšího krále i horší věž, k dohodě o smíru došlo. Poslední bod přidal Mirek Bauer, který předvedl několik pěkných taktických obratů a svého soupeře přetlačil na f sloupci. Tomáš Fikejs nehrál, protože Lokomotiva na dvě volná místa pozvala jen jednoho náhradníka.

Déčku zbývá odehrát už jen dva zápasy. Za čtrnáct dnů proti Zastávce A a v posledním kole proti Lokomotivě K. Na postup by mělo stačit vyhrát jeden z těchto zápasů. Tak proč ne hned ten první proti Zastávce A? :-)
Odkazy: Chess results Stránky soutěže
Pavel Matula | 08/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2948 | Komentáře(1) |

Kuřim E - Loko K 2:6
obrazek Dnes jsem hrál za béčko a tak jsem naše benjamínky sledoval jen levým okem a to ještě z boku a ve fofru. :-) Spolehlivě zahrál opět Tom Kříž, který pěkně obětoval pěšce a soupeře tlačil. Nakonec se soupeř ubránil a partie skončila remízou. Znovu překvapil Vašík Šetina, který odremízoval silného Khadasche, opět v téměř 80 titahové partii! Super! Největšího úspěchu ale dosáhl Kuba Matula, který porazil hráče 1400+, respektive Marušku Tancerovou. Partiáře jsem posbíral a v kroužku vše pěkně rozebereme. :-)
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 08/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2947 | Komentáře |

Céčko déčku pomáhá!
obrazek Důležitý zápas proti Zastávce A jsme nepodcenili a jeli jsme téměř v základní sestavě vylepšené ještě o Pavla Rubeše. Naopak Zastávka byla mírně oslabená. Tradičně jsem nestíhal sledovat vývoj všech utkání, tak některé komentáře jsou spíš co mi kdo říkal než co jsem viděl. Úvod utkání nám nevyšel podle představ. Po asi hodině a půl prohrál Honza Kolařík, Pavel Sádlík ztratil pěšce, špatně stojí Jirka Hrdina i Franta Laštovička. Jediný kdo z nás má jasnou převahu je Pavel Rubeš. Během velmi krátké chvilky se ale vše změnilo. Tadeáš Boček remízuje s Danielou Dumkovou a Jirka Hrdina vyhrává, když prý dostal zadarmo věž. Pozice se pomalu otáčí i u Franty Laštovičky. Já po celou dobu držím pozici přibližně vyrovnanou bez nějakých větších možností pro kohokoli. Vzhledem k tomu, že jsem hrál proti silnému panu Jahnovi, nabídl jsem remízu. Remíza byla původně odmítnutá, o 3 tahy později ji ale nabídl soupeř a já jsem přijal. Stav byl tedy 2:2 a už to vypadalo dobře. Na poslední šachovnici byl Pavel Rubeš stále jasně vyhraný a Franta Laštovička také směřoval k vítězství. Michal Vašek držel po celou dobu poměrně vyrovnanou pozici. Pavel Sádlík měl sice pěšce méně a měl koně proti střelci, ale pozice se mu podařila zablokovat. V rychlém sledu po mně tedy vyhrává Pavel Rubeš, Pavel Sádlík uhrál remízu (dle následujících rozborů pozice prolomit šla, ale bylo to náročné) a následně vítězí Franta Laštovička (pro něj netypicky dohrává až jako předposlední). Poslední remízuje Michal Vašek. Po necelých 2,5 hodinách hry tedy Zastávka A:Kuřim C 3:5 a postup Kuřimi je zase o kousek blíž (pokud bude déčko stále ve stejné formě, tak asi ani naši pomoc nepotřebovalo, ale je hezké si to myslet :-) ).
Radovan Smíšek | 08/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2946 | Komentáře |

První kavárnu roku 2017 vyhrává Vitula
Otoč si šachovnici Zpočátku se zdálo, že se nová tabulka GP založí pouze s pár řádky, ale pak dorazili další hráči a byla z toho celkem slušná účast.
Zajímavým způsobem začal nový rok Jara Mrkos - šachovnicí otočenou o devadesát stupňů. Odehrál tak celou první partii, až před rozehráním druhé jsme si toho všimli.
Na stupních vítězů se kromě absence Jardy Kudláčka mnoho neudálo, vepředu se objevují stále stejná jména.
Pořadí: 1.Vitula, 2.Slezák, 3.Pešl, 4.Kropáč, 5.P.Sádlík, 6.Kolařík, 7.Adler, 8.Hrdina, 9.Mrkos.
Přílohy: Tabulka GP 2017
Jan Pešl | 06/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2945 | Komentáře |

Nové Elo ČR k 5.1.2017
Upoutávka Národní Elo zaznamenává u hráčů ŠK Kuřim několik výrazných změn zejména za odehrané mládežnické turnaje (Mistrovství Moravy a Talent cup) a také za 1,ligu mládeže. U dospělých jsou zaznamenány po odehraných utkáních ve 2.lize a KP1 družstev. Řady držitelů Ela rozšířil Michal Svoboda.

1.Tajovský Martin 2223 (+16)
2.Majer Jiří ml. 2170 (+25)
3.Košata Jan 2127 (-14)
4.Majer Jiří st. 2046 (+11)
5.Křena Bohuslav 1994 (-8)
6.Vitula Jan 1979 (+17)
7.Habina Martin 1968 (-9)
8.Sládek Vladislav 1957 (-15)
9.Horák Bronislav 1900 (+7)
10.Krupica Pavel 1898 (-7)
11.Rubeš Pavel 1894 (-5)
12.Kudláček Jaroslav 1879 (+20)
13.Kudla Vladimír 1876 (-7)
14.Číhal Jan 1870 (-6)
15.Boček Tadeáš 1854
16.Vašek Michael 1826
17.Němec David 1805 (-40)
18.Pešl Jan 1803 (+4)
19.Pavlík Vladimír 1779 (-92)
20.Kolařík Jan 1757
21.Hrdina Jiří 1751 (+3)
22.Laštovička František 1703
23.Snášel Michal 1699
24.Šmíd Tomáš 1690
25.Krupica Aleš 1688
26.Matula Pavel 1681
27.Slezák Jan 1664
28.Němec Jakub 1655 (+30)
29.Sádlík Pavel 1588
30.Petříček Lukáš 1568 (-1)
31.Kříž Tomáš 1554 (-59)
32.Keprt Tomáš 1551 (+172)
33.Svoboda Filip 1531
34.Bauer Miroslav 1530 (-16)
35.Smíšek Radovan 1505
36.Buček Miroslav 1471
37.Tajovský Šimon 1449 (+283)
38.Habinová Alice 1395 (-57)
39.Prokop Martin 1393 (+48)
40.Křivánek Jakub 1386 (-2)
41.Liška Martin 1374
42.Adler Lubomír 1370
43.Novotný Dalibor 1369
44.Mrkos Jaroslav 1345
45.Fikejs Tomáš 1291 (+18)
46.Matějů Roman 1278 (-58)
47.Vašek Gabriel 1276
48.Jahn Filip 1273
49.Kalabis Lukáš 1247
50.Havel Vojtěch 1193 (+164)
51.Hronek Ondřej 1181 (-43)
52.Zelený Josef 1163 (+68)
53.Tajovská Kateřina 1129
54.Boček Adam 1095
55.Šetina Václav 1087
56.Boháč Šimon 1086
57.Vařecha Vojtěch 1083 (-21)
58.Škrob Ondřej 1079 (-14)
59.Matula Jakub 1073 (+4)
60.Sattler Daniel 1070
61.Buzáš Michal 1065
62.Svoboda Michal 1043 (Nové)
Pavel Krupica | 05/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2944 | Komentáře(5) |

Úterý na domečku
obrazek Na začátku prvního letošního tréninku to vypadalo, že trenéři budou v přesile, ale díky opozdilcům se domeček slušně zaplnil. Probrali jsme vzorovou partii na téma zahájení a vývin figur, rovněž nechyběly diagramy s taktikou.
Následovali partie do klubáku C a turnaj začátečníků. Ondra H trénoval s Vláďou a Lukáš s Jirkou Majerem.
Výsledky klubáku C :
Boháč - Boček 0:1
Svoboda - Havel V 0:1
Šišák - Havel T 1:0
Turnaj začátečníků vyhrál Ondra Foukal, další pořadí bylo
2. Emiča Kubátová
3. Martin Hronek
4.-5. Bětuška Kubátová a Tadeáš Stošek
6. Tomáš Pocedník

Příští týden jedeme do Brna na turnaj "Druhé úterý".
Honza Číhal | 03/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2941 | Komentáře(1) |

Řady vítězů GP rozšířeny
Vítězové GP Již před odehráním poslední kavárny roku 2016 bylo jasné, že řady vítězů GP rozšíří Jarda Kudláček. Gratulujeme!
Výsledná tabulka po doplnění závěrečného kola je v příloze.
Přehled vítězů GP: 2005 Kropáč, 2006 Buček, 2007 Kropáč, 2008 Kredl, 2009 Slezák, 2010 Vašek, 2011 Slezák, 2012 Pešl, 2013 Kropáč, 2014 Slezák, 2015 Slezák, 2016 Kudláček.
Přílohy: Konečná tabulka
Jan Pešl | 02/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2940 | Komentáře |

Novoroční Fide listina
Upoutávka K novému roku vychází i nová listina FIDE ve kterém se promítají změny díky odehraným zápasům družstev mužů i mládeže, ale také Talent cup. V nové listině najdeme i dva nováčky z Drásova a to Vojty Havla a Pavla Ševčíka!


1. KM Tajovský Martin 2225 (+6)
2. FM Majer Jiří ml. 2215 (0)
3. KM Košata Jan 2131 (-5)
4. KM Majer Jiří st. 2048 (0)
5. KM Habina Martin 1979 (-8)
6. Křena Bohuslav 1972 (+10)
7. Horák Bronislav 1964 (+4)
8. KM Sládek Vladislav 1963 (-5)
9. Kudláček Jaroslav 1953 (0)
10. Vitula Jan 1938 (+13)
11. Kudla Vladimír 1916 (-2)
12. Rubeš Pavel 1910 (+1)
13. Krupica Pavel 1905
14. Číhal Jan 1860 (0)
15. Laštovička František 1853
16. Boček Tadeáš 1801
17. Pešl Jan 1776 (-2)
18. Krupica Aleš 1769
19. Pavlík Vladimír 1730 (-23)
20. Matula Pavel 1716
21. Němec David 1698
22. Snášel Michal 1676
23. Němec Jakub 1650 (+10)
24. Petříček Lukáš 1567 (+13)
25. Keprt Tomáš 1546 (+21)
26. Sádlík Pavel 1542
27. Křivánek Jakub 1496
28. Kříž Tomáš 1461 (+42)
29. Svoboda Filip 1450
30. Bauer Miroslav 1445 (-1)
31. Prokop Martin 1383
32. Liška Martin 1324
33. Habinová Alice 1312 (+40)
34. Matějů Roman 1301
35. Havel Vojtěch 1193 (nové)
35. Zelený Josef 1163
36. Tajovský Šimon 1159
37. Tajovská Kateřina 1106
38. Ševčík Pavel 1014 (nové)
Pavel Krupica | 01/Jan/2017 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2938 | Komentáře |

Copyright (c)2006-2017 KolJa & Gonzmen