www.kme.cz

Informační systémy šité na míru

Město Kuřim

ŠK Kuřim

Zprávy

28.12.2018 David Němce třetí na turnaji ve Sloupu
Upoutávka V příjemné atmosféře se odehrál turnaj v rapidu (15 minut). Z Kuřimi nakonec jela dvě auta a z Bítýšky jel odvážný jedinec na kole. O pěkný výsledek po celý průběh turnaje bojoval na předních deskách David a třetí místo potvrdil výhrou v posledním kole nad trenérem mládeže.
Pár fotek je v příloze.
Odkazy: Fotky
Jan Kolařík | 28/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3511 | Komentáře(4) |

Kavárna 27.12.2018: Jackpot padl, co s minutami?
Jackpot Konec roku byl ideální příležitostí přihodit do banku nevyzvednuté ceny nasbírané během daného období - jackpot tedy padl. A když už se zabýváme touto hranicí a budeme mít novou tabulku GP, jak s minutami? Pokračovat nebo zresetovat všechny na 7 minut? To druhé by bylo logičtější z hlediska férovosti nové GP, ale je třeba to do příštího čtvrtka promyslet - jak třeba ohlídáme hráče, který poprvé přijde až v březnu? Bude v tom asi mírný chaos.
Poznatek z poslední kavárny 2018: Registrovaní hráči mají vždy víc minut než neregistrovaní. Ona to tedy nebyla úplně pravda (nejméně měl Vraťa a pak Jarda), ale byla to pravda vždy, když se Michael soupeře na jeho čas zeptal.
Nehledě na to se mu podařilo zvítězit a dokonce útočil na sto procent - pokazil to až poslední partií: Adler-Vašek (v předchozím průběhu turnaje 0%-100%) překvapivě 1:0, protože si černý sám zalezl do matu.
Pořadí: 1.Vašek, 2.Hrdina, 3.Pešl, 4.Šafařík, 5.Kudláček, 6.Kropáč, 7.P.Sádlík, 8.Laštovička, 9.Mrkos, 10.Adler.
Přehled vítězů GP: 2005 Kropáč, 2006 Buček, 2007 Kropáč, 2008 Kredl, 2009 Slezák, 2010 Vašek, 2011 Slezák, 2012 Pešl, 2013 Kropáč, 2014-2015 Slezák, 2016-2018 Kudláček.
Přílohy: GP 2018 konečná
Jan Pešl | 28/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3510 | Komentáře |

Kavárna 20.12.2018: Někdo hraje na pozici, někdo na opici
Hraješ na opici Jmenovité zařazení hráčů do některé ze zmíněných kategorií se sice nekonalo, ale v poslední době se čím dál častěji hráči snaží posílit tu druhou skupinu (objednávají smrtelné nápoje).
Franta tentokrát dělal rošády a podle toho to také dopadlo - dělil s Vraťou první místo. Rozhodnout nebylo podle čeho, jejich zápis sice nebyl úplně identický, ale lišil se pouze se soupeři se stejným příspěvkem do Sonnenbornu (ten jsme tedy ani nepočítali, bylo jasné, že vyjde shodně).
Poslední řádek v tabulce GP si uzmul Honza Křivánek - s přidělenými sedmi minutami problém neměl, ale na sílu turnaje si bude muset ještě zvyknout.
Pořadí: 1.-2.Laštovička a Šafařík, 3.Hrdina, 4.Buček, 5.P.Sádlík, 6.Vašek, 7.Kudláček, 8.Pešl, 9.Kropáč, 10.Adler, 11.Křivánek.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 21/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3509 | Komentáře |

ASK Blansko-ŠK Kuřim C 3,5-4,5 -zápas pod kontrolou
obrazek Náš nedělní zápas byl zcela pod kontrolou i když výsledek tomu moc neodpovídá.
Domácí nastoupili pouze v sedmi a tak Martin Prokop cestoval do Blanska pouze pro kontumační výhru. Když po zahájení je vyhraný Tomáš Keprt a Tadeáš Boček, vypadalo to pouze jak vysoké bude skore v náš prospěch. Mirek Bauer ani Pavel Matula vyrovnali pozice a proti remízám jsem nic neměl, zvláště když dobré pozice měl Vláďa Daniela i já. Po očekávané výhře toma Keprta vedeme již 3-1, ale přichází nepříjemná zápletka. Tadeáš nejprve prošel kolem výhry aby pak uvolnil špatně svého krále a matu zabránil pouze ztrátou figury a krátce na to i partie. Mezitím Vláďa odmítnul nabídku ke smíru, aby krátce na to ztratil pěšce. Naštěstí moje partie je rozhodnutá a soupeř před matem raději vzdal. Vedeme tedy 4-2 a potřebujeme půl bodu k zápasové výhře. U Vládě je remíza nepravděpodobná a tak spoléháme na Danielu. Ta ovšem byla celou partii aktivnější a o remis bojuje spíše domácí hráč, který sice remízu ubránil, ale tím potvrdil prohru domácích i v zápise.
Příští utkání nás již v novém roce čeká lídr soutěže TJ Sloup a tento zápas hodně napoví kdo bude bojovat o postup do KP1.
Odkazy: vysledky
Pavel Krupica | 17/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3507 | Komentáře(2) |

Béčko půlmistrem KP2B
Diagram Proti aktuálně poslednímu Znojmu jsme si opět dovolili poněkud slátanou sestavu, ale hosté nás trumfli, když nepostavili svoje první dvě desky. Tak hurá na ně - to si asi řekl Honza Číhal po nestandardní hře černého a již v devátém tahu byl vyhraný. S jediným tahem, který ještě kryl hrozící mat, soupeř hodinu otálel - asi nechtěl prohrát první. Dočkal se, protože na poslední desce probíhala partie Jury Hrdiny poměrně svižně - nebyl to žádný masakr, ale spíše profesorská hra, lepší střelec v koncovce a po jeho výměně lepší král.
Takže po dvou hodinách vedeme 2:0 a všechny pozice jsou dobré s výjimkou Pavla Rubeše (kombinace tahů b6 a Sg4 je opravdu k ničemu) a asi i mojí (bál jsem se malé rošády pod nachystaný útok, ale podle počítače neoprávněně a naopak velká rošáda byla vstupenkou do potíží). Třetí bod dodává Honza Košata, když se černý mylně domníval, že si bílého pěšce na d6 snadno dobere zpět. Pěšec víc Honzovi zůstal a v koncovce vznikly další slabiny v táboře černého.
V tu chvíli dorazil „na čumendu“ Honza Kolařík a doufal v kanára, protože si špatně vyhodnotil Pavlovu pozici (tam černý možná na chvíli ožil, ale za cenu pěšce) a taky přecenil Vraťovy zabijácké schopnosti. Ten vzhledem ke stavu zápasu dámskou koncovku neláme a půlí (když by místo toho přešel do jezdcovky, tvrdí dlouhá analýza s Honzou Číhalem v předsálí, že by vyhrál). Moje pozice se mu mohla líbit i nelíbit - prostorově soupeře tlačím, ale na straně, kde mám slabého krále, takže to může dopadnout všelijak.
Laďa Kudla přehlédl ztrátu figury s dalšími okamžitými problémy, takže raději volil odevzdání dámy za dvě figury a protihru. Pavel byl rád za věžovku s pěšcem méně a špatnou věží - záda mi ovšem kryje Jarda Kudláček, který se propracoval k pěšci navíc do koncovky (černý pěšák na e3 mu asi chvíli vadil, ale pak se ukázalo, že je odsouzen k smrti). A tak jsem se po rozehrání věží zhlédl v kombinaci, ve které jsem počítal, že beru víckrát než soupeř, ale nějak mi uniklo, že po cestě dávám kvalitu. Bílý se toho lekl, oběť nepřijal a rozpoutala se divočina, ve které jsem tahal za delší konec, ale ještě poslední tah bílého mohl vše zkomplikovat - kdo ze čtenářů najde v pozici viz obrázek cestu k remíze za bílé (předesílám, že těžce počítačovou, bez šance v reálné partii)? Místo toho bílý pohrozil těžko krytelným matem (Da3), ale neuvědomil si, že dostane mat dřív (Dxd4+).
Zápas se tímto rozhodl a poslední tři dohrávky dopadly podle očekávání - tedy prohrou Pavla, pak výhrou Jardy a nakonec Laďovou prohrou. Celkově tedy 5,5:2,5 pro Kuřim B - mohlo to být i lepší, ale bohatě to stačí na první místo po podzimní polovině soutěže.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 17/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3506 | Komentáře(9) |

Déčko prohrálo ve Střelicích 5,5 :2,5.
obrazek Dnes se našim mlaďochům nedařilo. Jindy opora družstva Pavel Ševčík si nechal dát vidličku pěšcem a hrál dál bez figury. Pak prohrála Eliška, která neubránila pseudo útok soupeře.
Na 1:1 jsem srovnal na osmičce. Luki sehrál zahájení špatně a bylo jen otázkou času, kdy soupeř vyhraje. V ostatních partiích to vypadalo ale dobře. Skončila partie na trojce, kde Tom stál na výhru a já mu jdu gratulovat k vítězství, ale hráči hlásí, že Tom prohrál. Hmm... Šimi stál rovněž výborně, ale zrovna se nachomýtnu k momentu, kdy hrubkou ztrácí figuru. Renča dostala soupeře na taktiku a získala pěšce s vyhranou věžovou koncovkou. Jenže při realizaci převahy byla bezradná. Tak alespoň neprohrála. Pouze Vašík sehrál lepší věžovku tak skvěle, že jsem si jen chrochtal. Bravo! Jako poslední dohrával Pavel, kterému soupeř vrátil figuru za dva pěšce a s pěšcem navíc přešel do remízové věžovky. Remízou by partie asi skončila, kdyby Pavel školácky nevyměnil věže. Tak to je z dnešního nevydařeného zápasu vše.
Protože výsledky dává vedoucí soutěže na web až v pozdních nočních hodinách, tak uvedu ještě zápis o utkání:
1.Borovský 1-0 Petříček
2.Hrdlička 1-0 Vavřínková E.
3.Kučera 1-0 Kříž
4.Peša 1-0 Tajovský Š.
5.Farář 0-1 Šetina V.
6.Pokorný 1/2 Sasková
7.Peška 1-0 Ševčík
8.Hotař 0-1 Majer st.
celkem 5,5:2,5

Dodatek: Béčko porazilo Znojmo 5,5:2,5
Céčko vyhrálo v Blansku 4,5:3,5
Majer Jiří st. | 16/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3505 | Komentáře(3) |

Klubové přebory A+B.
obrazek Poslední kolo v tomto roce přineslo jeden překvapivý výsledek, po kterém v boji o titul přeborníka klubu není nic jasné.Áčko:

Kříž 1-0 Tajovský.
Zajímavá partie mimo jiné i tím, že oba borci přehlédli braní dámou na h2 se šachem. Hmm…
Nakonec Tom po přechodné oběti figury získal dva pěšce a výhodu realizoval.

Prokop 0-1 Majer.
Martin přehlédl jednoduchou taktiku a bylo po partii.

Šetina 1-0 Petříček.
A to je bomba. Luki podcenil kombinační schopnosti Vašíka a aby zabránil matu, musel obětovat dámu za dvě figury. Přestože Vašík při realizaci převahy zbytečně vrátil dámu, měl partii stále pod kontrolou a v koncovce s kvalitou a pěšcem více přesvědčivě vyhrál.

Keprt 1-0 Matula
Tom získal pěšce a v koncovce S+p-J se zdálo, že by se černý při jinak zahraném pokračování mohl ubránit. Následný popartiový rozbor ale ukázal skryté možnosti bílého, jak vyhrát i při přesné hře černého.

Béčko:
Kubátová Běta 1/2 Buček.
To by byla rovněž bomba, kdyby Mistr nepřijal v jasně vyhrané pozici nabídku Bětušky ke smíru.

Boček 1-0 Sasková.
Renča neměla formu, protože dělala hrubé chyby, které jinak nedělá.

Kubátová Ema 0-1 Procházka.
Martin konečně vyhrál a asi to bylo zásluhou padesáti tužek, které při partii vystavoval na stole. :-)

Movsisyan 1/2 Ševčík
Pavel získal do koncovky pěšce, kterého ale neprosadil. Potvrdil tak, že v klubáku hraje o třídu hůře, než za družstva a ztrácí tak zbytečně elo-body.
Přílohy: tabulka A tabulka B
Majer Jiří st. | 14/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3504 | Komentáře |

Kavárna 13.12.2018: Další oříšek pro rozhodčího
Oříšek Vraťa boduje i se zkráceným časem a příští rok se dá čekat velký boj o celkového vítěze GP. Letos už je dávno rozhodnuto a Jarda opět potvrdil, že oprávněně. Luboš má nové digitální hodiny, ale k lepším výsledkům mu zatím nepomohly.
S Pavlem Sádlíkem jsme spáchali další oříšek pro rozhodčí: černý útočí a po svém tahu zastavuje hodiny v domnění, že dal mat. Bílý neprotestuje, ale neprovede žádný z běžných úkonů, který se považuje za vzdání - tedy podání ruky, slovo vzdávám nebo položení krále. Místo toho se soupeři baví o závěrečné pozici a v analýze zjistí, že mat se nekoná, protože matící dámu může sebrat dávno zapomenutý nehrající střelec z opačného křídla. Pokračování v partii by tedy znamenalo naopak výhru bílého. Jaký má být výsledek? Ještě že kavárenská pravidla povolují domluvit remízu v jakékoliv situaci.
Pořadí: 1.Kudláček, 2.Šafařík, 3.Pešl, 4.P.Sádlík, 5.Laštovička, 6.Hrdina, 7.Vašek, 8.Kropáč, 9.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 14/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3503 | Komentáře |

Šachy Zastávka "A"-ŠK Kuřim "E" 3-5
obrazek Na tohle utkání se mi skládala sestava velice obtížně, což u Ečka není zcela obvyklé, ale to jsem zdaleka netušil, že velké komplikace nastanou v neděli ráno při odjezdu.
Kombinovaná sestava se sešla podle plánu v 8:45h, ale s jednou povážlivou trhlinou (nedorazilo druhé auto), naštěstí velice pohotově zaskočil můj bratr Aleš a za to mu patří nejen můj velký dík, ale i od celého družstva a hlavně posádky, kterou vezl. Samotný zápas taky nezačal příliš vesele. Vojta Vařecha místo vývinu vyměnil své jediné figury ve hře a bylo z toho poměrně rychlá miniaturka a když já jsem hrubě chyboval v zahájení a ztratil 3.pěšce a možnost rošovat utkání nevypadalo dobře. Třetího pěšce soupeř asi neměl brát, protože jsem se dostal zpátky do hry a kombinačním obratem dva pěšce dobral a o možnost rošovat připravil i soupeře a vznikla z toho oboustranně velice ostrá pozice. Pak se začíná vyjasňovat i na ostatních šachovnicích. Mirek dostal v rovné pozici nabídku remis což mu doporučuji přijmout a to stejné Adam Boček s jedním Elově nejsilnějších hráčů celé soutěže. Tom Fikejs získal pěšce a nadále tlačí. Dobře stojí Martin Prokop, Vláďa Pavlík a počáteční špatnou pozici otáčí Aleš. Pak ovšem nevidím vyhrávající oběť kvality a partii definitivně prohrávám. Za stavu 3:1 pro domácí už patří závěr pouze našim Nejdříve snižuje matem Aleš, po něm vyrovnává Martin, který v koncovce získal několik pěšců a bylo rozhodnuto. Do vedení nás dostal Tom Fikejs, který ve věžovce uplatnil výhodu pěšců a lepšího krále. A celkovou výhru po zisku dvou volných pěšců stvrzuje letos nejlepší hráč na 1.šachovnici Vláďa Pavlík.
Mladé družstvo tak poráží po Tišnovu dalšího kandidáta na postup a ukázalo, že výhra nad Tišnovem nebyla náhodná!
Odkazy: výsledky
Pavel Krupica | 10/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3500 | Komentáře(2) |

Ačko remízovalo s Adamovem.
Upoutávka Adamov přijel do Kuřimi bez dvou hráčů základu a tak jsme se před zápasem dostali do role favorita. Jenže naši favorizovaní první tři hráči nevyhráli. Peťa Pokorný na trojce si sice vyhranou pozici vypracoval, pak ale přehlédl dvoutahovou vyhrávající taktiku a to se ukázalo jako klíčové. Dominik sebral riskantně pěšce na b2 a pak celou partii trpěl až do hořkého konce. Naštěstí vítězí Martin Habina, když soupeř přehlédl jednoduchou hrozbu ztrátu figury. Luki narazil na silného protivníka a objektivně moc šancí neměl. Nicméně se dlouho držel, ale v zápletce přehlédl ztrátu pěšce a prohrál. Já jsem s nestárnoucím doktorem Píše stál nejprve lépe, pak ale po chybném přechodu do věžovky raději dal pika za aktivní věž, abych vynutil remízu. Za stavu 3:4 rozhodovala poslední partie Toma Poppera. Tom v ní získal pěšce a v koncovce S+2p - J+p se zdálo, že bílý má výhru jistou. Jak ale ukázal po partii Martin Pokladník, černý měl v jeden moment k dispozici studiovou remízu. Takže nakonec zápasová remíza, která při tříbodovém systému, ani jeden tým netěší.
Přílohy: foto1 foto 2 Tom rozhodne.
Odkazy: výsledky fotky H.Kolařík
Majer Jiří st. | 09/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3499 | Komentáře |

09.12.2018 Káčko v okresním přeboru stále první
Upoutávka V Kuřimské Kotelně jsme přivítali hosty z Lokomotivy Brno F. Z utkání jsem měl trochu obavy, protože pohled do soupisek ukazoval, že dopadnout to může jakkoliv. Gonzmen dostává nabídku remízy a po vzorném nahlášení kapitánovi dostává pokyn, že se může rozhodnout podle sebe - Gonzmen je bojovně naladěn a pokračuje. První bod získal Adler a vzápětí se přidává Laštovička (všichni jsme měli radost, když už v desátém tahu měl rošádu). Mistr Buček získává figuru. Na prvních deskách se hrálo v poklidu, a dokonce druhá, třetí a čtvrtá deska se za Kuřimáky jevily jako trochu lepší. V tu chvíli dostávám nabídku remízy a po přesvědčení se, že Buček jde nezadržitelně do výhry nabídku přijímám. Takže v krátkém okamžiku je to 3,5 ku 0,5. Soupeř ještě korigoval na poslední desce, ale předek dostal pokyn nabídnout remízy a soupeři přijímají.
Výsledek 5:3 pro domácí znamená, že se v tabulce držíme stále na první příčce-
Odkazy: Foto
Jan Kolařík | 09/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3498 | Komentáře(1) |

Klubové přebory A+B.
obrazek Dnes bylo na programu 6. kolo.

V áčku se hrály tři partie a šlágrem byl souboj zatím stoprocentních hráčů.
Krupica 1/2 Petříček
Ve vyrovnané pozici nabídl Pavel remízu, což Luki nepřijal aby vzápětí ztratil pěšce. Naštěstí vynutil přechod do koncovky nestejnobarevných střelců. Pavel uplatňoval pěšce tak nešikovně, že ztratil dva pěšce a na jedno tempo zachránil remízu.

Keprt 0-1 Šetina
Tom Vašíka přehrál a byl na materiál vyhraný. Jenže realizace převahy byla ještě horší, než v předchozí zmiňované partii a dokonce prohrál! Vašík tak zaznamenal první výhru v přeboru.

Majer st. 1-0 Kříž
Myslím, že to byla moje poslední výhra nad Tomem. Doslova vydřená až v koncovce J-S. Tom se hodně zlepšil, já naopak jdu výkonem dolů.

Béčko:
Ševčík 0-1 Buček
Od této partie jsem si hodně sliboval, protože Pavel hraje za družstva výborně.
Jenže oproti družstvům dnes partii odtahal v rychlém tempu, což byla voda na mlýn zkušenému "Mistru". Brzy měl pěšce a figuru méně a bylo po partii.

Kubátová Běta 1-0 Movsisyan
Bětuška na vidličku získala figuru, kterou s přehledem uplatnila.

Kubátová Ema 0-1 Buzáš.
Emička hrubku sice neudělala, ale ztratila pěšce, pak druhého a v pěšcové koncovce prohrála.

Boháč 1/2 Boček
Šimon soupeře přehrál a získal pěšce. Ve věžovce se ale Adam ubránil.
Přílohy: tabulka A tabulka B
Majer Jiří st. | 07/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3497 | Komentáře |

Kavárna 6.12.2018: Všichni máte čtyři
Upoutávka Tentokrát se kavárna vyznačovala davovým přístupem – na začátku i na konci. Nejprve všichni radili jednomu hráči a na konci měli všichni za čtyři (takže prospěch nic moc). Tedy ne úplně všichni – takoví hráči byli shodou okolností rovněž čtyři, takže jsme vlastně měli kavárnu 4x4. A pak že se šachem nedá vydělat na pořádné auto. Zajímavostí je, že Jara Mrkos nahrál všechny své body hned zkraje a pak už je doplňoval pouze nulami.

Míša Vašek už ukázal svoje schopnosti v mnoha rolích (básníka, pokladníka a podobně), ale jako počtář nikdy neprorazí, když si netroufne ani na minitabulku vzájemných zápasů o 3.-6.místo. Minitabulka pomohla k bronzu Vraťovi, který si ovšem zapomněl vyzvednout cenu.

Nejvýraznější (dvoubodové) odchylky od tohoto šedého průměru zaznamenali vítězný Jura (když dojede bez defektu, hned hraje lépe) a Mistr, kterého porazilo několik mrtvol (měl zkrátka smůlu na dotahování lepších pozic k výhře).

Pořadí: 1.Hrdina, 2.Kudláček, 3.Šafařík, 4.Vašek, 5.Mrkos, 6.Pešl, 7.Kolařík, 8.Kropáč, 9.Buček.

Autor článku: Gonzmen
Přílohy: GP2018
Jan Kolařík | 07/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3496 | Komentáře |

Nové FIDE k 1.12.2018
Upoutávka Do změn se promítly výsledky z KP1 dospělých a 1. ligy mládeže. Skokanem měsíce se stal Pavel Ševčík ziskem 237 elobodů!
1. KM Tajovský Martin 2251 (+4)
2. FM Majer Jiří ml. 2194 (-27)
3. KM Košata Jan 2085
4. KM Majer Jiří st. 2040 (-2)
5. KM Habina Martin 2008 (+5)
6. Horák Bronislav 1983
7. Křena Bohuslav 1967 (+5)
8. Vitula Jan 1962 (+8)
9. KM Sládek Vladislav 1928
10. Pavlík Vladimír 1923 (+6)
11. Rubeš Pavel 1909
12. Kudla Vladimír 1902
13. Kudláček Jaroslav 1880
14. Krupica Pavel 1879
15. Petříček Lukáš 1861 (+55)
16. Laštovička František 1853
17. Němec David 1846 (-84)
18. Boček Tadeáš 1791
19. Krupica Aleš 1769
20. Číhal Jan 1753
21. Pešl Jan 1745
22. Němec Jakub 1737 (+59)
23. Matula Pavel 1716
24. Snášel Michal 1680
25. Bauer Miroslav 1611
26. Prokop Martin 1551
27. Kříž Tomáš 1543 (+44)
28. Sádlík Pavel 1542
29. Habinová Alice 1497 (+36)
30. Svoboda Filip 1450
31. Keprt Tomáš 1450 (+2)
32. Tajovský Šimon 1450 (+31)
33. Křivánek Jakub 1389
34. Fikejs Tomáš 1381 (+7)
35. Šetina Václav 1346 (+37)
36. Liška Martin 1324
37. Boček Adam 1295 (+28)
38. Sasková Renata 1261 (-52)
39. Matějů Roman 1251
40. Ševčík Pavel 1241 (+237)
41. Hronek Ondřej 1213 (+84)
42. Zelený Josef 1191
43. Kraus Viktor 1179 (+7)
44. Havel Vojtěch 1164 (-9)
45. Boháč Šimon 1156
46. Matula Jakub 1148 (+69)
47. Pluhařová Asja 1143
48. Vařecha Vojtěch 1135
Majer Jiří st. | 05/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3493 | Komentáře(4) |

Newsletter 12/2018
Upoutávka V příloze je k přečtení měsíčník Šachového svazu s aktualitami z domácího a světového šachu.
Přílohy: měsíčník
Majer Jiří st. | 04/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3492 | Komentáře |

Bojovný vítězný zápas béčka
Pepa Spodný poražen Koho nudilo dvanáct remíz v souboji o mistra světa, ten se měl raději jít podívat na zápas ŠK 64 Brno - Kuřim B. Oproti všem očekáváním (alespoň já tedy čekal velké taktizování a poměrně málo rezultátů) se neurodila ani jedna remíza.
Museli jsme ale bojovat už před zápasem - s nepřízní bacilů. První změna v sobotu ráno - Michal Snášel za Jardu Kudláčka - vyšla geniálně. Michal sice postavil figury trochu podivně a zavřel si střelce na c1, jenže právě to silného soupeře zmátlo a dosah tohoto střelce byl rozhodující v kombinaci vedoucí k zisku figury. Vedlejším produktem změny sestavy bylo, že jsem si mohl užít bílé figury proti domácímu kapitánovi. Pojal jsem to útočně s obětí pěšce - černý nevzal a stál stejně špatně, jako kdyby ho vzal, a navíc ztratil polovinu přiděleného času. S jeho nedostatkem byla obrana čím dál obtížnější a tak píšeme druhý bod, přičemž jsme odpravili dva elově nejsilnější domácí hráče.
Druhá výměna, kdy v sobotu večer nahrazoval nedoléčený Broňa Horák nemocného Slávka Křenu, již tolik nevyšla. Broňa místo pasivní pozice zvolil odevzdání figury, za kterou toho moc neměl. Ještě dříve ale prohrál Jura Hrdina, kterému byly po nucených změnách rovněž souzeny černé kameny. Bílého v koncovce lehkých figur sice tlačil, ale pak si jednu z figur nechal chytit a zbytek byl marný boj. To Broňa se po soupeřově přehlédnutí propracoval ke kvalitě zpět a jeho pozice aspoň trochu ožila.
Martin Hyrš tlačil soupeře na dámském křídle, ten se místo bránění zaměřil na opačnou stranu šachovnice, kde ovšem vůbec nic neměl a pak tam zjevně nekorektně obětoval figuru. Zbytek partie byl pro Martina už snadný a píše bod ve stejném okamžiku, kdy Broňa svůj marný boj vzdává.
Vraťa stál černými zpočátku pasivně, jenže bílý začal hrát tam, kde vůbec neměl. Při oboustranných velkých rošádách vedlo natahování pěšců na dámském křídle k tomu, že bílý král byl daleko slabší než ten černý, a navíc se objevil taktický obrat. Byl z toho pěšec a kvalita, bílého pak nespasilo ani odevzdání druhé kvality za další oslabení černého krále.
Honza Košata si dovolil odmítnout nabídku remízy Pepy Spodného, který prohrává minimum partií a troufalé soupeře většinou trestá. Tentokrát ale nedostal šanci, Honza ho prostě přehrál, sebral jednoho pěšce, pak druhého a mazal dvěma spojenými volnými pěšci pro dámu.
Jako poslední dohrával již za rozhodnutého stavu Pavel Rubeš. Měl sice špatného střelce, ale v koncovce dam a střelců nebylo vidět, kudy by měl černý projít. Bohužel ale Pavel nechal stát zdarma pěšce a zbytek byl věcí techniky - výměna dam a poté oběť střelce za prosazení pěšce do dámy.
Béčko tedy porazilo ŠK 64 poměrem 5:3 a může se opět těšit z plného bodového zisku.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 03/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3491 | Komentáře(3) |

Přímý souboj na čele KPIIA vítěze neměl, směje se Sloup
obrazek Ve čtvrtém kole KPIIA proti sobě nastoupila dvě zatím naplno bodující družstva: Kuřim C vs. Vyškov B. Hrálo se o čelo tabulky, první s druhým, takže týmy nastoupily v nejsilnějších sestavách, bylo to napínavé až do konce a dopadlo to smírně. A jak to bývá, když se dva perou, směje se zpravidla někdo jiný. Do čela soutěže se dostává dosud třetí, taktéž naplno bodující tým, Sloup, který převálcoval Adamov, čímž mu přisoudil poslední příčku.

Náš zápas se odehrál takto. První remízu jsem nabídl na sedmičce já po 15 tazích. Po výměně střelců, jednoho koně a jednoho pěšce by mne čekala nejspíše dlouhá partie, do které se mi nechtělo. Druhou remízu přijal vedle mne hrající Mirek Bauer, taktéž po několika výměnách a zploštění celé pozice. Na zbývajících šachovnicích se bojovalo podstatně déle. Odchod na oběd jsem dlouho odkládal, nedokázal jsem se odtrhnout od sledování bojů. Zejména u Krupy a Vládi Pavlíka se hrály otevřené a dynamické partie. Když jsem se po hodině z oběda vrátil, Krupa mi oznamuje, že partii již prohrál. Prý něco přehlédl a ztratil figuru. Mnohem víc ho však mrzela nevyužitá šance na vítězství po oběti střelce na h6, na kterou si v zápase netroufl, ale v rozboru se ukázala jako korektní. Pavle, neřeš to. Omyly se stávají chybou, až když se stanou podruhé. Jsme rádi, že jsi náš kapitán! Jako tým pořád žijeme!

Špatně to vypadá na dvojce s Vláďou, který má o figuru méně (věž proti S a J) a nic za to. Souboj dosud 100% hráčů tak vyznívá lépe pro Vyškovského Jiřího Jireše, který zkušeně potvrdil svůj rating a Vláďovi nedává při uplatňování své výhody nejmenší šanci. Stal se po dnešku posledním naplno bodujícím hráčem v celé soutěži (třetí aspirant, vyškovský Tomáš Čermák, dnes ztratil remízou na sedmičce).

Velkou pochvalu si zaslouží David Němec, který v poziční partii na jedničce přehrál Jaroslava Hejného! Tomáš Keprt na osmičce byl celý zápas aktivnější, ale po přechodu do věžovky nezbylo než přijmout remízu. Podobně dopadla Tadeášova partie. Přestože se zdálo, že pěšcovka bude pro něj lepší, tak nebyla a náš remízový král opět nezklamal :-). Po těchto dvou remízách vše viselo na Daniele, které potvrdila své kvality, a stala se tak naším nejvíce bodujícím hráčem. Výhody získané během partie postupně převedla do věžovky s dvěma postouplými volnými pěšci, které něšlo zastavit. Danielo, bravo! A ještě jednou všechno nejlepší k narozeninám! :-)
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Chess results
Pavel Matula | 02/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3490 | Komentáře(1) |

Kuřim D 3,5:4,5 Lokomotiva Brno C.
obrazek Dnes jsme proti Lokálce nastoupili v té nejlepší možné sestavě, to je i s oporou Pavlem Ševčíkem na osmičce a znovu po boji prohráli tím nejtěsnějším výsledkem.
Nejdříve prohrála Alice s Mirkem Hurtou. Ani nevím jak, najednou byla bez dámy. Poté ale vyrovnal Tom Kříž, který zase ukořistil celou věž. I zde jsem nezachytil, jak soupeře ošálil. Pak remízoval Kuba Němec na trojce a brzy nato i Eliška na dvojce. Ale bylo to u obou po boji, Kuba v jezdcové koncovce a Eliška ve věžovce.
Šimi na pětce soupeři rozbil pěšcový kryt před králem a pak vsadil vše na jednu kartu, respektive na útok na krále. Soupeř se ale ubránil a s materiálem navíc vyhrál.
Pěkně srovnal Pavel Ševčík na osmičce. Sice v partii přehlédl ztrátu kvality za pěšce, ale soupeř to nezahrál přesně a nakonec ze zápletky vyšla pro Pavla lepší koncovka. Pak už Pavel nedal soupeři šanci a opět jsme srovnali na 3:3. Spoléhal jsem na Lukiho, který bílými stál lépe a na to, že Vašík udrží remízu v koncovce čtyř střelců. Jeden zbrklý tah ale způsobil, že Vašík nakonec prohrál. Jinak se se silným soupeřem držel, a za bojovnost zaslouží pochvalu. Luki pak musel hrát na výhru, ale zvolil k tomu špatnou strategii a nakonec i nevýhodnou výměnu dvou věží za dámu. Soupeř pak snadno vynutil remízu. Podle mě mohl hrát i na výhru, ale hostům to k zápasové výhře stačilo.
Majer Jiří st. | 02/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3489 | Komentáře |

Hlídejte si ty Bucholze!
Obrazek I když už článek MJS rekapituluje včerejší Salámový turnaj, přidám s Vaším dovolením i já pár svých postřehů. Ty jsou sice trošku narušeny mým poněkud pozdním příchodem z důvodu pečení "jednohubých koláčků", ale to snad nebude vadit.

Účastníků jsem zaznamenala trošku méně než posledně, ale síla turnaje samozřejmě není jen v počtu hráčů. Mírně jsem si povzdechla, jak ty děcka opět vyrostly, ale zase na druhé straně dívenky zkrásněly a "chlapečci" zmužněli, takže to byl docela pěkný pohled.

Na předních deskách už to zdaleka není jako dříve samý dospělák, ale pěkně se to tam míchá a prohazuje a Mládí zkrátka šlape Zkušenosti na paty :-):-). Zaregistrovala jsem hodně pro mě neznámých tváří a mám z toho velkou radost, neboť to dokládá, že trenéři mládeže se tuží :-).

Hráči toužili po co nejlepším umístění: "Hlídejte si ty Bucholze!"
I jejich touha zachovat něco pro budoucnost byla zřejmá: "Hraju na první, vyfoť to."
Cena fair-play pro Františka jen dokládá, že šachy jsou skutečně hrou gentlemanů.

Takže milé dámy a pánové, jsem velmi ráda, že jste mi i letos dopřáli to skvělé potěšení být u toho všeho s Vámi.
Přeji krásný advent a samé pohodové dny
píKří
Jana Křížová | 02/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3488 | Komentáře(2) |

Salámový turnaj se stal kořistí favorita - Jirky Majera mladšího!
Upoutávka Tak z původně naplněné kapacity sálu 64 účastníků, nakonec na Kotelnu dorazilo “jen” 53 hráčů.
Některé skolila nemoc, některé nepustila manželka, jiní prostě zapomněli.
I tak bylo na Kotelně s rodičovským doprovodem dětí pěkně našlapáno.
Nejprve jsme uctili památku pravidelného účastníka turnaje, kamaráda Honzy Slezáka minutou ticha.
Poté vyhlásila Petra Hronková los prvního kola. Hned v prvním kole padli někteří favorité na úkor nenasazených dětí. V druhém kole si vynutil lepší pozicí i časem Tom Kříž remízu nad hlavním favoritem turnaje. To bylo ale zároveň poslední zaváhání hlavního favorita, který šňůrou pěti výher v řadě získal potřebný náskok, aby v závěrečných dvou kolech v klidu doremízoval k vítězství v turnaji.
Druhý skončil překvapivě až sedmý nasazený Pavel Krupica, což je jeho dosud nejlepší umístění v historii salámových turnajů. Na poturnajovém sezení u Mertů nám prozradil, že jeho úspěch není náhodný, ale že je důsledkem jeho společných tréninků s partnerkou.(!) A jak by se zeptal klasik: A kde se teď, ten jeho šachový růst jen zastaví ??? :-). Pomyslný bronz získal zástupce nové kuřimské šachové generace Vladimír Pavlík.
Nejlepší dívkou/ženou se stala Eliška Vavřínková.
Na turnaji jak už to bývá, se někomu se dařilo vice, někomu méně, ale ceny brali za potlesku ostatních všichni účastníci a někteří z konce tabulky i dvakrát. Díky Honzovi Kolaříkovi je turnaj zachycen i obrázky na přiloženém odkazu.

Tak za půl roku v měsíci máji opět na shledanou!
Odkazy: výsledky fotky
Majer Jiří st. | 02/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3487 | Komentáře |

Kavárna 29.11.2018: Hraješ to stejně špatně jako já
Defekt Na začátku turnaje se náš šachista-cyklista musel věnovat řešení defektu a byl tím asi poznamenán i výkon v prvních partiích. Tedy aspoň podle toho, že větou z titulku okomentoval kvalitu svojí partie s Frantou.
V závěru již bylo se šachovou formou vše v pořádku, což potěšilo Vraťu, který v poslední dohrávce Kropáč-Hrdina nutně potřeboval vítězství černého.
Špatný den postihl Jardu Kudláčka, kterému bylo tentokrát dokoupení minut k ničemu - uhrál jediný bod na Jarovi Mrkosovi. Výsledkové odpadnutí dvou hráčů mělo další zajímavý důsledek - všichni ostatní na padesáti procentech nebo lepší, takže takové sedmé (nebo i šesté) místo úplně neodpovídá tomu, jak dotyčný hrál.
Z básníka se tentokrát stal pokladník, který neustále upomínal hráče, že někdo nedal vklad. Asi předem věděl, že to bude mezi jinými i on, kdo bude z banku brát.
Pořadí: 1.Šafařík, 2.Vašek, 3.Kropáč, 4.Hrdina, 5.Pešl, 6.Laštovička, 7.Adler, 8.Kudláček, 9.Mrkos.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 30/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3485 | Komentáře |

Pro naše žáky a jejich rodiče!
Upoutávka Od IM Neklana Vyskočila mně došla pozvánka na oblíbený žákovský turnaj.
Prosím, zapište si do kalendáře termín 22.12.2018 a nezapomeňte se přihlásit do 19.12.2018 :-)


Název: O přeborníka Králova Pole

Termín: sobota 22.12.2018, 10.00 - 15.00

Místo: Brno, Vodova 108, A-SPORT HOTEL

Tempo: 2x 15 minut

Systém: švýcarský na 7 kol

Přihlášky: do 19.12.2018

Právo účasti: žáci narození 2005 a mladší s Elem 1500 a nižším

Kategorie: starší žáci (2005 - 2007) a mladší žáci (2008 a mladší)

Ceny: pohár pro vítěze, diplomy + věcné ceny

Kontakt: Ing. Rudolf Moulis, CSc. - Rmoulis@email.cz

Web: www.skduras.cz
Majer Jiří st. | 29/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3483 | Komentáře(2) |

Senzace-ŠK Kuřim E-ŠK Tišnov A 4,5-3,5
obrazek Po smolné prohře proti kavárníkům čekal éčko asi největší kandidát na postup z OP družstvo Sokola Tišnov A.
Tišnov loni sestoupil z KP2 a před sezonou se očekávalo,že se bude chtít obratem vrátit a podle toho také mají velice silnou soupisku, která má prozatím jednu vadu-nescházejí se!
Přesto proti našemu éčku disponovala jejich sestava výrazně vyšší ratingovou převahou. Při nominaci na toto utkání mi bylo jasné, že pokud Tišnov nenastoupí kompletní, může být utkání vyrovnané. Po rychlé výhře Toma Fikejse bylo utkání po dvou hodinách hry velice nejasné. Vláďa Pavlík a já držíme rovinu. Martin Prokop má špatnou pozici a strašně málo času, Filip Svoboda stojí lépe, Martin Liška mírně aktivněji, Aleš Krupica je prohraný a Kuba Němec výrazně lépe. Před první časovou kontrolou prohrává Aleš. Martin získal pěšce a raději nabízí remízu, která je akceptována. Kuba ztratil výhodu a partie směřuje ke smíru. Hodně se pak dělo v prvních časovkách. Po první kontrole Vláďa stojí špatně, ale já získal pěšce a hraji na výhru, ovšem věžovka je velice těžká. Martin je prohraný, Filip tak tak stihl kontrolu a s pěšcem víc hraje na výhru. Soupeř Kuby v časovce vyrobil hrubku ztratil pěšce a Kuba je vyhraný. Pak už se partii velice rychle dostává ke druhé časovce. Mezitím podle předpokladů Kuba vyhrál, já věžovku pokazil a remizoval a Martin prohrál. Po 5.hodinách hry je stav 3-3 a obě strany čekají asi zaslouženou remízu, když Vláďa má figuru méně a Filip dva pěšce více. V dramatických časovkách vyrobil obrovskou minelu Honza Košata, který v domnění, že dává mat nastavil věž a koncovka V+K proti P+K je za Vláďu vyhraná, dostává Filip pokyn vy vyhrané pozici nabídnout remis, kterou soupeř je donucen opakováním tahů přijmout.
Měli jsme štěstí? Obrovské, ale všichni mladí hráči velice bojovali a favorita soutěže se nezalekli. Soutěž bude asi hodně vyrovnaná a už asi i v Tišnově vědí, že s postupem to tak jednoduché nebude.
Odkazy: výsledky
Pavel Krupica | 26/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3482 | Komentáře(2) |

Kavárníci vítězí na Lokomotivě
Rychlá výhra Jednička lokomotivní soupisky provozuje nový sport - nedorazit na utkání. Tadeáš Boček má tedy bod zdarma a druhý dodává Jura Hrdina poté, co svázal dámu střelcem, a ubránit vlastního krále bylo jednoduché, takže kompenzace se žádná nekonala.
Dvoubodový polštář nám dává patřičný klid a tak se ani nemusíme děsit toho, že Frantův věhlas dorazil až do Brna. Domácí už moc dobře věděli, že rošáda se konat nebude. Zpočátku to úplně nevadilo, volný h-sloupec proti bílému králi nebyl úplně k zahození, navíc Jara Mrkos na poslední desce dosáhl své oblíbené hry jezdců proti střelcům a ještě s pěšcem víc.
Není se tedy co divit, že kapitán Kolařík záhy analyzuje pozici po podepsání remízy. Pěšec navíc na poslední desce se nezrealizoval a dospělo to do remízové věžovky - ani to ještě nevadí. Luboš Adler hraje pozici s rovným materiálem a nepříjemným soupeřovým jezdcem na d3, ale zvládá to a píšeme další půlku.
Franta ovšem nezabránil téměř smrtelnému šachu a bojuje marný boj s pěšcem méně a slabým králem. Stav je 3,5:1,5 pro nás, Vraťa Šafařík je trochu zmáčknutý klínem na d6, který ale do koncovky musí být slabý, takže je jen otázkou času, kdy bude jeho pozice lepší. Mám v tuto chvíli svolení nabídnout remis, ale pozice se mi celkem líbí a tak ještě pár tahů čekám.
Po Frantově prohře sám dostávám nabídku remízy. Je to současně s výměnou dam, čímž se moje iniciativa otupí a Vraťa již stojí výrazně lépe, takže jsem si dovolil přijmout a nechat to na něm (přičemž k zápasovému vítězství stačí jeho neprohra). Bylo to ještě s komplikací - vrácení kvality kvůli matové hrozbě (tu kvalitu si sebral zhruba současně s dohráním mojí partie), ale zbylo mu do věžovky stádo pěšců navíc. Bojovalo se tedy až do půl třetí, ale s dobrým koncem pro nás v podobě výhry 5:3.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Foto GDPR Asi bez GDPR
Jan Pešl | 26/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3481 | Komentáře |

Fotky áčka ze zápasu s Jundrovem.
obrazek Ještě mě došly dvě fotky ze zápasu - přední a zadní šachovnice. :-)
Přílohy: přední desky zadní desky
Majer Jiří st. | 25/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3480 | Komentáře |

Áčko porazilo Jundrov B 5,5:2,5.
obrazek V souboji zatím neporažených týmů začali lépe hosté a to překvapivou výhrou Míši Šípka nad Jirkou, který si nechal chytnout dámu už v 15. tahu. Zápas tak dostal nečekaný náboj. Navíc jsem tou dobou stál i já připrohraně. Ještě předtím to dali za remízu krátce po zahájení Martin Habina s Evou Pekárkovou. Martin spěchal na služební jednání a Eva na remíze ratingem získala. Naštěstí dnes platilo pořekadlo: Špatný začátek, dobrý konec. Nejprve srovnal výborně hrající Martin Tajovský. I na trojce Peťa Pokorný tlačil, ale soupeř kladl houževnatý odpor. Já spoléhal hlavně na naše zadní šachovnice, respektive na Slávka Křenu a Lukáše Petříčka. Oba moje očekávání naplnili. Slávek s přehledem přehrál velkou naději brněnského šachu Tadeáše Hladkého a Luki v remízové věžovce nakonec soupeře přepočítal. Když se i mně s pomocí soupeře podařilo partii otočit, byla zápasová výhra doma. Jen kosmeticky naši výhru upravily naše pražské posily P.+ P. na celkových 5,5:2,5. Tom Popper neúspěšně zkoušel svého soupeře ze znalosti koncovky S+J+K-K a Peťa Pokorný uplatnil poziční převahu přesvědčivě k naší páté výhře. Bojovný zápas!
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 25/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3479 | Komentáře |

eFko přejelo eFko
Upoutávka V Dnešním kole okresního přeboru jela 2 kuřimská družstva na lokomotivu stylově vlakem. Fko hrálo s Fkem, Káčko proti Éčku. Ačkoli jsme nastoupili v základní sestavě, mírnými favority bylo Fko Lokomotivy, které mělo v sestavě všechny 3 sestry Vavřínkovi. A kapitána jim dělala Jitka.
Taktika byla jasná - bílými vyhrát, černými remis. Bohužel hlavně bílými to byla dnes bída. Vyhrál pouze Michal a remizoval Vašík, Ondra a Tomáš prohráli. Paradoxně oba stáli mírně líp, ale pak udělali chybu a bylo hotovo. Černými v pohodě remizoval Radek, poté já a nakonec výborně hrající Renča, která mohla i vyhrát.
Mohl remizovat i Tom, ale to by musel hrát přesně.
Nakonec Loko F - Kuřim F 5:3
Honza Číhal | 25/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3478 | Komentáře |

Klubové přebory A+B.
obrazek Dnes byla klubovna kapacitně přeplněná o jednu dvojici, nicméně jsme si ověřili, že když je dost židlí, tak kein Problem.V béčku se hrálo pět partií:

Kubátová Běta 0-1 Ševčík
Holky Kubátovy přehlíží zatím jednoduchou taktiku. Zde rozhodla vidlička pěšcem.

Movsisyan 0-1 Sasková
Renča je pozičně i takticky někde jinde, což potvrdil jednoznačný průběh partie.

Buzáš 0-1 Boháč
No já viděl jen vyrovnanou partii až do remízové věžovky.
Kde to Míša pokazil, to nevím.

Boček 1-0 Kubátová Ema
Adam soupeřku přehrál rozdílem třídy.

Procházka 0-1 Buček
Stejně tak i Mistr byl v souboji s Martinem jednoznačně lepší.

Klubák A:

Petříček 1-0 Habinová
Bílý sehrál zahájení bez ambic na výhodu, ve střední hře ale na taktiku snadno vyhrál.

Kříž 1-0 Šetina
Partii ukončila téměř ještě v zahájení hrubka černého, po které ztrácel celou věž.

Prokop 1/2 Keprt
V obehraném zahájení hoši nic extra nevymysleli a partii dali za remízu.

Kudla 1/2 Majer st.
V nejdelší partii večera měl černý trochu navrch, ale spíše jen opticky. Laďa trpělivě odrážel platonické hrozby černého a ve věžovce po prvním aktivním tahu nabídl remízu. Jenže ke své škodě. Jak ukázal rozbor, byl už vyhraný!
Přílohy: tabulka A tabulka B
Majer Jiří st. | 23/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3477 | Komentáře(1) |

Kavárna 22.11.2018: Někdo tady zapláče
Někdo zapláče Jarda Kudláček tentokrát neměl náladu na velmi krátký čas a minuty přikoupil - výsledkem bylo upevnění prvního místa v GP a příště může přikupovat znovu.
Roli dohrávajícího převzal od Honzy Kolaříka Jirka Kropáč, stejně jako minule na dohrávku čekalo více hráčů a tak se pořadník stal inspirací pro našeho neregistrovaného básníka: Někdo tady zapláče, sebrali mi Kropáče.
Básník si ovšem nerozuměl s praporkem a žádný dobrý výsledek z toho nebyl. Toho naopak dosáhl Jura Hrdina - výsledek poslední partie měl sice omylem napsaný dopředu, ale přepisovat se nemusel, ačkoliv to s jeho pozicí vypadalo všelijak.
Pořadí: 1.Kudláček, 2.Hrdina, 3.Pešl, 4.Laštovička, 5.Šafařík, 6.Kropáč, 7.Vašek, 8.Kolařík, 9.Adler, 10.Mrkos.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 23/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3476 | Komentáře |

Salámový turnaj je jako kometa
Kometa Kuřimský Salámový turnaj se jako velmi zvláštní kometa vrací v pravidelných intervalech, aby potěšil šachisty malé i velké, začátečníky i zkušené, vyznavače hry útočné i obranné. Také já se vždy s potěšením stávám součástí tohoto běhu. Dokonce v různých letech v různých rolích, tu jako „hráčka", tu jako „pekařka".

Velmi ráda bych poděkovala Jirkovi Majerovi, který mě i letos vyzval k účasti se slovy: „Držím Ti flek!" :-) To je tak lákavé, že pořád uvažuji, zda budu 1. 12. 2018 hrát nebo raději přinesu něco upečeného aktérům turnaje.

A tak jsem se rozhodla, že letos, vážené a milé šachistky a šachisté, to nechám na Vás. Napište, zda byste mě raději viděli za šachovnicí nebo s mísou nějakých dobrot v ruce. Nechci napovídat, ale podle mých dosavadních výsledků na odehraných Salámácích podstatně lépe peču, než hraji šachy :-):-):-). Obojí ale dělám s radostí a to je, myslím, to hlavní. Rozhodující datum pro ukončení hlasování je středa 28. 11. 2018.

Každopádně se s Vámi všemi už teď moc těším na viděnou.
píKří

P.S. Pokud by někdo doufal, že když nikdo nebude hlasovat, tak nepřijdu, tak se velmi mýlí. S účastí na Salámáku napevno počítám. Také hodlám bedlivě sledovat, kdo mi v jaké kategorii věří!!! :-):-):-).
Jana Křížová | 22/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3475 | Komentáře(11) |

KP mládeže družstev- Kuřim D zatím na 2.místě!
obrazek Před týdnem začala poslední ze soutěží družstev(pokud nepočítáme přebor školních týmů, který začíná v prosinci) a to0 KP žáků družstev, kde jsme i pro letošní ročník postavili 4.družstva a to i přesto, že téměř 15 našich žáků nemůže v této soutěži nastupovat, protože jsou na soupiskách našich tří družstev v 1.lize mládeže!!
A jak napsal pan Hurta(článek najdete v příloze), jsme jediný klub v kraji, který si dovolí postavit tolik družstev hlavně díky své nejpočetnější mládežnické základně. Je to náhoda? Já myslím, že nikoliv. Kvalitní reprezentaci klubu zajišťuje tým trenérů, dále neustálé plánování turnajů, kterým už jistě mnohým rodičům kazím plány s dětma na víkendy :-) Výrazná podpora několika velice aktivních rodičů při výjezdech, kteří nám nemalou měrou alespoň takto mohou pomoci a v neposlední řadě motivace samotných rodičů svým dětem, kterým se na některé akce ani moc nechce, ale vědí, že bez účasti jejich dětí by družstvo nastoupilo nekompletní a tím by pokazilo soutěž spoluhráčům družstva. Moje heslo: Hrají všichni a on už se někdo najde se naplňuje a věřím, že plody vynaložené společné práce budeme ještě dlouho sklízet, ale počet úspěchů i rozšiřovat. V samotné soutěži se nám daří několik let, když z posledních 7let se nám podařilo soutěž vyhrát hned 6x postupně družstvy Kuřimi A,B a v posledních letech vyhrávalo družstvo Céčka. v letošním roce se o totéž pokusí Déčko, které chce jistit záda našemu Céčku, které pravděpodobně z 1.ligy sestoupí. Jako již každým rokem na úvodním srazu musela v rámci regulérnosti soutěže odehrát naše družstva utkání mezi sebou. Déčko neponechalo nic náhodě, když všechna svá utkání vyhrálo. Mezi opory patří hlavně Pavel Ševčík a Šimon Boháč. kteří všechna utkání vyhráli a taky Asja Pluhařová, která ztratila jen jednu remízu. Za Ečko zářil především Lukáš Petříček, který je zatím nejúspěšnějším hráčem prestižní 1.šachovnice Za naše třetí družstvo Kuřim F se velmi dobře ukázal Radek Filka a Michal Buzáš ztrátou jen jedné remízy! Hlavně Radek už hraje moc hezké šachy. Naše Géčko je plné nováčků, kteří mají cíl hlavně sbírat cenné zkušenosti a každý uhraný bod bude velkou odměnou a pro děti motivace snažit se poskočit do lepšího družstva pro příští sezonu. Už tohle kolo ukázalo jak přínosné byla pro děti účast na nedávno odehraném Mistrovství Moravy a Slezska a hlavně Šimon a Pavel získané zkušenosti uplatňují už v těchto utkání. Naopak jen hrstka dětí, která se mistrovství Moravy neúčastnila například Adam Boček a Viktor Kraus, byla absence na tomto turnaji znát při soutěži družstev. Věřím, že do dalších mnoha turnajů, které nás čekají se zapojí všichni. Další sraz nás čeká již 15.12, kde hlavně Déčko čekají boje o čelo tabulky.
Odkazy: výsledky článek Hurta
Pavel Krupica | 20/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3473 | Komentáře |

Zlom koně!
obrazek Koukněte na vtipný rozhovor o šachu a v článku najdete rozbor geniální partie!!!
Odkazy: článek rozbor
Majer Jiří st. | 20/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3472 | Komentáře |

Velké taktizování béčka bylo úspěšné
Martin vyhrává První úspěch - hosté nabídli proti naší děravé sestavě ještě děravější, rázem jsme byli mírnými favority. Vyrovnané výkonnosti na většině desek předpovídaly, že bez remíz se to neobejde.
Martin Hyrš záhy ukázal, proč je vhodné znát pasti i v zahájeních, které hráč nehraje. Ačkoliv se hrála anglická, v pozici se objevila past známá ze skotské (jen ji bylo nutné propočítat o pár tahů dál). Figura za pěšce byla doma a další odpor černého byl spíše symbolický, aby nedohráli jako první a pustili před sebe nějaké ty zapůlené partie.
A protože byl Jura Hrdina v souboji různých rošád jednoznačně rychlejší a vypadalo to na další krátkou partii, využívá toho Pavel Rubeš. Za hodinu a čtvrt se u něj odehrálo jen jedenáct tahů, a ačkoliv Pavel svoji nabídku považoval za Křenovskou (tedy psychologickou), soupeř asi věděl, že jediná obrana je nabídku přijmout.
S Laďou Kudlou jsme se dostali do neprobádaných vod a byly z toho další dvě remízy (zhruba současně se zaknihováním Martinova bodu). Laďa si vyrobil špatného střelce a když jej vyřešil, byla z toho dámská koncovka, kde nikdo nemohl na výhru ani pomýšlet. Já jsem byl donucen zakopat se na třech řadách proti pěti řadám bílého a doprovodit napadení nejaktivnější bílé figury nabídkou remízy se tak zdálo logické. Pozice se sice již vyrovnávala, ale ostatní šachovnice stále hrály pro nás, snad jen Honza Košata přepustil černému víc prostoru, než by se mi líbilo, ale ten jistě věděl, co dělá.
Franta Laštovička hrál konečně o fous pomaleji (do dokonalosti to má ovšem daleko) a opět odkládal rošádu. Spáchal ji v pětadvacátém tahu, kdy už by cokoliv jiného byla cesta do pekel. Takto udržel rovnou nebo možná i lepší pozici, která se nasměrovala do koncovky dam a různých střelců. Tam se to Franta snažil znásilnit a dopustil královskou procházku, při které ztratil dva pěšce - ale dosáhl svého, jeho volný e-pěšec vypadal nezastavitelně. Mohl za něj asi získat figuru, ale místo toho si dobral jednoho z pěšců zpět a svůj trumf na e2 si ponechal, jenže cenná tempa umožnila bílému obranu a pak přišla v nejasné pozici nabídka remízy.
Hyperaktivní Pavel napověděl "počkej" dřív, než jsem se jako kapitán dostal k vyjádření. Proč jsme čekali? Franta měl luxusní časový náskok a půlku v kapse, jenže vedle sedící Jura se místo pokračujícího útoku spokojil s kvalitou víc a vyměnil dámy, aby záhy zjistil, že soupeřovy figury hrají a ty jeho nikoliv. Jarda Kudláček se dam zbavil hned v zahájení a pak vznikla koncovka věží a různých střelců, kde měl bílý sice pěšce na b7, ale s polem proměny pod kontrolou černého.
Franta tedy čeká a Honza minimálně vyrovnal otevřením g-sloupce, jenže u Jardy se to začíná komplikovat. Najednou je bez kvality a král odlákaný soupeřovým pěšcem ani nestíhá včas obsadit centrum. Jestli to tak muselo být, nikdo neví, protože jsme u kritické pozice nikdo nebyli (šlo tam o hrozící vpád bílé věže na osmou řadu, ale mohlo to možná jít řešit i postavením Kc7, Vb8 a ať si bílý s tou Va8 dělá, co chce). Koncovka střelce proti věži je pak už rychle prohraná, a pokud chceme zápas vyhrát, potřebujeme druhou vítěznou partii.
Honza nedbá dění na ostatních šachovnicích a přichází remíza - pravda, nebylo co konzultovat, všechno se poměnilo a vzniklá pěšcovka jiné vyústění mít nemohla. Naštěstí Jura našel způsob, jak vrátit kvalitu, získat při tom pěšce a aktivizovat špatné figury. Jeho volňas na f-sloupci pak znamenal zkázu černého - Frantovi jsme po hodině a čtvrt čekání povolili remízu vzít a pak Jura zavěsil na 4,5:3,5. Drama tedy dopadlo dobře a můžeme se těšit na další zápas.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 19/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3471 | Komentáře(3) |

Céčko velkému favoritovi nedalo šanci
obrazek V úvodníku soutěže KPIIA se lze dočíst "Soutěž je opět poměrně vyrovnaná, přesto role velkého favorita patří Lipovci, jedinému družstvu, které překonalo ratingový průměr základní sestavy 1900 bodů." Lipovec dnes v základní sestavě sice nenastoupil, přesto jeho ratingový průměr byl stále přes 1900 bodů a naše Céčko převyšoval o více než 100 bodů. Když jsem se po zápase na oslavném posezení u Mertů týmu ptal, co nemám zapomenout napsat do reportáže, téměř jednohlasně jsem dostal odpověď "Lipovec dnes neměl šanci". A bylo to tak, vítězství 5,5:2,5 bylo naprosto zasloužené.

První dohrál Mirek Bauer na šestce. Krátce po zahájení stál lépe, když dostal od cca o 300 bodů silnějšího hráče Pavla Mráze nabídku remízy. Remíza mu byla povolena, a tak musel Mirek dlouho čekat na ostatní :-). Pár minut po Mirkovi, a snad ještě v méně tazích, jsem remizoval já. Poučen ze svých posledních partií jsem si pečlivě hlídal čas, k tomu jsme hráli zahájení, které jsem díky Krupovi znal, tak není divu, že výrazně méně času měl můj soupeř. Potom, co jsem přesně ubránil taktické snahy bílého na zisk výhody a obrátil aktivitu na svoji stranu, moje nabídka remízy v pozici bez dam byla přijata.

První celý bod zavěsila Daniela Dumková, která pozičně přehrála Romana Flašara. V dlouho uzavřené pozici obětovala koně na g5 a otevřela h sloupec i cestu k černému králi a vítězství: 2:1. V té době David na jedničce mocně tlačil v opačných rošádách Oldřicha Kopřivu. Tadeáš, sice s pěšcem méně, ale s nestejnými střelci, směřoval k remíze. Krupa, také v opačných rošádách, nebezpečně útočil. Vláďa stál lépe. V té chvíli přichází pokyn od našeho kapitána k Tomášovi Keprtovi, aby nabídl na osmičce remízu. Tomáš odehrál partii výborně, celou partii byl aktivnější, měl pěšcovou převahu na dámském křídle s volným c pěšcem a koncovka V+J vs. V+J byla pro černého nebezpečná. Remíza byla (nepřekvapivě) přijata. Další průběh už byl pro diváky :-) David svůj mocný tlak krásně dokončil, Vláďa se dostal do týle věží, posbíral pěšce a uvolnil cestu závěrečnému postupu. Tadeáš podle očekávání remizoval.

Krupa, jako správný kapitán, opouštěl loď jako poslední. A to i přesto, že se naše loď nepotápěla a dnes bych se nebál dokonce říct, že se ani nezakymácela (pokud nepočítám to, že David prý, podle svých slov, zahrál zahájení mizerně a byl 3 tahy pozadu. O to větší má můj obdiv, protože já viděl až jen jeho mocnou převahu). Přesto všechno nešlo kapitána z lodi dostat, a to ani do hospody :-), tak moc chtěl vyhrát a nechtěl na naši radu za rozhodnutého stavu dlouho nabídnout remízu.

Vítězství proti Lipovci je cenné a bylo zasloužené. Nelze však usnout na vavřínech a k dalšímu zápasu je třeba přistoupit s pokorou. Čeká nás totiž aktuálně vedoucí a silný Vyškov B.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Chess results
Pavel Matula | 19/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3470 | Komentáře(1) |

Déčko prohrálo po boji 4,5:3,5 v Ivančicích.
Upoutávka Spojený klub Ivančice a Tetčice málem nestačil na naše oslabené Déčko.
Do Ivančic se mi nakonec podařilo zajistit 8 hráčů jen díky obětavosti Elišky a Kuby, kteří ještě včera hráli poslední kolo polofinále ČR juniorů.
V sestavě chyběli tři hráči základu, přesto se hrálo velmi vyrovnané utkání a o výsledku za stavu 3,5:3,5 opět rozhodovala až poslední partie.
Nejprve jsme šli do vedení zásluhou Vašíka Šetiny, který získal po zápletce pěšce a bezchybně ho i uplatnil. Super!
Pak myslím prohrál Kuba Matula, který na zkušeného Pepu Kolka herně nestačil.
Poté remízovala Renča Sasková a po zápase se divila, že soupeř má tak vysoké elo. :-)
Partii sehrála bezchybně a je vidět, že remíza s Gonzmenem nebyla náhodná.
Super!
Po napínavém boji prohrály Eliška na jedničce a Asja na osmičce.
Na 3,5:2,5 snížil skvěle hrající Pavel Ševčík. Při rozboru mu nebylo co vytknout. Pavel má z KP2
3/3 a z okresu 1/1 a ratingem pěkně poskočí. Super!
Tom Kříž černými v zahájení nesrovnal a aby dokončil vývin musel obětovat kvalitu za pěšce. Díky časovce soupeře ale partii otočil a srovnal na 3,5:3,5. Paráda!
Rozhodovala partie Kuby Němce s Jirkou Syslem. Tedy tím Jirkou, který kdysi za bolševika byl mistrem Evropy (nebo dokonce Světa?!) v dámě! Jirka hraje výborné šachy, hrozby útoku na krále odrazil a v dámské koncovce uplatnil převahu dvou pěšců.
Tedy opět těsná porážka, ale z výkonu děcek mám velkou radost!
Na upoutávce je dnešní mladý vítěz ještě o něco mladší. :-)
Majer Jiří st. | 18/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3469 | Komentáře |

Klubové přebory A+B.
Upoutávka 4. kolo bylo bojovné, ze sedmi hraných duelů skončil remízou jen jeden.

Áčko:
Petříček 1-0 Kudla.
Nejdelší partií večera byl souboj Petříček-Kudla, kde černý hrál závěr partie pouze na bonusu 30 sekund. Poměrně jasnou remízovou dámskou koncovku se bílý snažil vyhrát stylem ala Carlsen, kdy soupeři kladl problémy tak dlouho, až v remízové pěšcovce se černý dopustil rozhodující chyby. Vláďa potřeboval k nalezení správné cesty k remíze tu pověstnou minutu navíc.

Habinová 0-1 Kříž
Ostrá partie při opačných rošádách, respektie Alča nestihla rošádu a doputovala svým králem na dámské křídlo. Přitom ztratila kvalitu, nicméně následně měla šance zaútočit na černého krále. Zdálo se mi, že mohla vynutit remízu opakováním pozice. Partii jsme ale nerozebírali.

Tajovský 1/2 Šetina
Šimi v zahájení získal převahu, kterou přetavil v zisk pěšce.
Toho při přesné hře mohl udržet a snažit se pak o realizaci výhody v koncovce těžkých figur.
Nicméně pika vrátil a partie skončila remízou.

Béčko:

Buček 1-0 Boček
Bílý sice stál lépe, když tu se černý ve střední hře celkem nečekaně vzdal.
Určitě mohl ještě zabojovat.

Sasková 1-0 Kubátová Běta
Renča svým přísně pozičním stylem své mladší soupeřce nedala šanci a postupně ji přehrála.

Kubátová Ema 0-1 Boháč
Stejným způsobem vyhrál i Šimon nad Emičkou.

Ševčík 1-0 Procházka
Pavel poněkud rychle hrajícího Martina přehrál a získal pěšce. Mohl získat i další výhody a rychle vyhrát, nicméně nabízených možností nevyužil a odpor soupeře definitivně zlomil, až po jeho hrubce.

Zatímco v Áčku vede Luki jednoznačně i po 4. kole, v Béčku je kandidátů na postup do Áčka hned několik.
Přílohy: tabulka A tabulka B
Majer Jiří st. | 17/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3468 | Komentáře |

Kavárna 15.11.2018: Ani u Stalingradu se chlapci nevraceli
Hra na dvou minutách Jak je z titulku zřejmé, měl věčný bavič Míša Vašek tentokrát mimořádný odpor k tahům dozadu. Vyneslo mu to druhé místo, ale take ztrátu dámy, když s ní místo vzad omylem potáhl neutrálně po páté řadě.
Všem vypálil rybník Honza Kolařík s jedinou vadou na kráse - a tou bylo vyzývání hráčů k partiím. Na konci jsme se totiž dostali do situace, kdy měl před sebou ještě tři souboje a vše ostatní bylo dohrané. Přišel sice poslední, ale ne o tolik, aby nabral tři partie zpoždění, takže nevím, jak toho docílil.
Jarda Kudláček hrál se dvěma minutami a to jej nutilo mačkat hodiny tak rychle, že na nich zdánlivě neubýval čas. O funkčnosti hodin musel Mistra přesvědčit tím, že je po partii nechali dál běžet.
Luboš Adler prohlásil za ostudu skončit s nulou při deseti hráčích. Ono by to tak ale být nemuselo, stačí jasně vyhrané pozice tahat dál, ne se na dvě minuty zamyslet a nechat si spadnout praporek. Jestli opravdu s nulou skončil, to nevím, protože na dohrávku s Kolaříkem (která už o pořadí nerozhodovala) jsem nemohl čekat.
Pořadí: 1.Kolařík, 2.Vašek, 3.Pešl, 4.Šafařík, 5.P.Sádlík, 6.Buček, 7.Mrkos, 8.Kudláček, 9.Kropáč, 10.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 16/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3464 | Komentáře |

Lokálka Fko nepřejela
Upoutávka S mírným zpožděním přináším report z okresního zápasu našeho Fka, ve kterém jsme přivítali Loko E.
Nastoupili jsme skoro v základní sestavě, ale elovou převahu měli hosté. Před zápasem jsem se směle napsal jako rozhodčí s vědomím, že se nic nemůže stát. Ale člověk míní, život mění.
Jako první vyhrála v pohodě Renča, ale vedle hrající Vojta volí nesprávné pořadí tahů v x-krát omílané variantě sicilky s c3 a stojí špatně. Já čekám na soupeře, takže mám čas sledovat ostatní partie. Všude stojíme vyrovnaně, jen Tom na trojce má v Ruské problémy. Sleduji i derby kavárníků s Éčkem, kde se dějí zajímavé věci. Po hodině čekání si připisuju kontumační výhru a listuju soutěžním řádem, jak to je s ev. kontumací celého družstva.
Během další hodiny se Vojtova pozice dál horší, oba Tomášové už stojí hůř, Michal a Vašík se drží a Radek má mírnou převahu.
Další práci jako rozhodčímu mi přidělává soupeřka Vašíka, když v jasně lepší pozici překračuje čas. Po prohře obou Tomášů, Vojty a zajímavé remízy Michala je stav 3,5:3,5. Dohrává Radek, který má pika víc ve věžovce,ale vrcholí oboustranná časová tíseň.
Po 40.tahu dává Radek partii za remis a zápas končí 4:4.

Příští kolo můžeme Lokálku přejet my, neboť hrajeme s Loko F.
Honza Číhal | 14/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3463 | Komentáře |

Vyhráli kavárníci zaslouženě?
Kavárna Na první desce se v derby mnoho nestalo - Jarda Kudláček uhnul Pavlovi Krupicovi z přípravy a ten byl pak za otázku "chceš to hrát" logicky rád. Roman Matějů se do Franty Laštovičky pustil jeho vlastní zbraní, kterou ale nezvládl a skončil bez věže. Franta se svým klíčovým jedenadvacátým tahem (rošádou) nezapomněl pochlubit a tak jsme mu odpustili, že měl na konci na hodinách více času než na začátku.
Lepší čas měli v jeden moment všichni kavárníci, rozdíl se pohyboval mezi 20 a 80 minutami. Jenže ne vždy vede lehkovážná hra k úspěchu - přehlédnutí ústupu střelce v podání Tadeáše Bočka stálo dva pěšce a "domácí" byli rádi, že Mirek Bauer při ztrátě jednoho z nadbytečných pěšců nabídl remízu.
Jara Mrkos opět nedodržoval žádné zásady zahájení, ale s pasivními figurami a králem v centru na tom nějak vydělal na Adamovi Bočkovi pěšce a časový náskok. Nabídku remízy pak již správně odmítl a partii rozhodl svými oblíbenými figurami - jezdci.
Stav je 3:1, ale Mistr Buček i Luboš Adler někde pozbyli kvalitu (u Luboše to bylo aspoň za pěšce). Honza Kolařík šel proti Kubovi Křivánkovi do různých rošád za každou cenu - tedy i pod otevřený sloupec - s vědomím, že Kuba pojal partii hodně pasivně. Vytrestán nebyl, ale přece jen se protihry bál a souhlasil s opakováním tahů, když viděl, že Mistr dobral figuru a já mám nějaké pofiderní pěšce víc.
Tomáš Fikejs dokázal výhodu kvality proti Lubošovi uplatnit, naopak Pavel Matula s kvalitou víc pozbyl figuru, ale zůstali mu pěšáci víc, takže hrál něco jako V+2P proti dvěma figurám a navíc měl věže zdvojené na sedmé řadě. Jenže Mistr je houževnatý a Pavel pomalý - než jsem partii zastavil pro překročení času, musel jsem se přesvědčit, že se jedná opravdu již o vypršení druhé periody (a že jsme nenastavili špatně hodiny - Mistrův zůstatkový čas 1:22 v tom totiž nadělal nepořádek).
Mistr si tedy připsal rozhodující bod a já si opět užívám dohrávání poslední partie. V zahájení jsem trochu uspěchal ofenzivu a kapitán hostí při kritice svého svěřence viděl tisíc způsobů, jak mohu přijít o zatoulanou figuru (a moje pocity při partii byly podobné). Počítač se ovšem rád motá kolem nulového hodnocení a všude vidí buďto únik, nebo dobrání mnoha pěšců, takže to za prohrané nepovažuje. Nakonec se chytání figury nekonalo, místo toho se konal nedostatek času černého. S tím se ovšem Martin Prokop popasoval solidně a všechno rozhodla až hrubka v 74. tahu v koncovce V+P proti V (kde ten můj pěšec byl střelcový s černým králem sedícím na poli proměny, dle teorie remis na mnoho způsobů).
Celkové skóre 5,5:2,5 se štěstím. Jestli měli vyhrát domácí nebo hosté, těžko říct - Tadeáš na pokraji prohry, já jsem dostal minimálně půlbod, Mistr výhra na čas. Anglická královna čte ovšem pouze výsledky a tam se jasně píše, že kavárníci jsou lepší než Krupicovi mládežníci.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 12/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3462 | Komentáře(5) |

Výsledky KP1 2. kolo.
obrazek V článku je chybně (v názvu přílohy je interpunkce) zadaný odkaz, proto ještě jednou přidávám výsledky zde.
Přílohy: výsledky
Majer Jiří st. | 11/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3461 | Komentáře |

Áčko vyhrálo v Hodoníně!
obrazek Jak by řekl FMIM (FM Ivan Markovič) rozdrtili jsme je 3,5:4,5! :-)

I bez dvou hráčů základu, jsme nastoupili jako favorité.
V reálu to tak ale moc nevypadalo.
První remízoval Luki na osmičce. Nejprve jsem myslel, že vyhrál, protože dával šach a soupeř mu podával ruku. :-) Pak se ukázalo, že to byl “jen” věčný šach. :-)
Pak jsme šli do vedení na dvojce Petrem Pokorným, který po jednoznačném průběhu s přehledem vyhrál.
Stejně jednoznačně navýšil na dvoubodový rozdíl i Dominik Parák, přesto že měl černé figury.
To Martin Habina na šestce si vítězství musel perně vybojovat. Domácí kapitán Broňa Ling kladl houževnatý odpor.
Tedy začátek výborný, jenže domácí měli ve hře ještě své nejlepší “koně”.
Před zápasem jsem upozorňoval, že mají tři výborné hráče a to Provazníka, Trávníčka a Kladňáka.
Na ně si musíme dát pozor. Respektive na pozoru mohl být pouze Jirka, když mu soupeř nabízel remízu.
Nebyl. Tom a já jsme jaksi byli svými soupeři přehráni a tak vše zůstalo na Honzovi Vitulovi.
Honzu chci pochválit, je to obrovský bojovník. Bojoval obdobně, jako o víkendu naše tenistky proti USA. :-)
Černými ze zahájení nevyšel moc dobře, ale postupně partii v časovce otočil. Super!
Příští kolo hrajeme doma s Jundrovem, který je rovněž stoprocentní.
Přílohy: výsledky
Majer Jiří st. | 11/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3460 | Komentáře(1) |

Polofinále dorostu a juniorů H18+H20 Vláďa Pavlík a Kuba Němec do boje
Upoutávka Ve dnech 10-17.11 se vydala dvojice našich reprezentantů Vláda Pavlík a Kuba Němec bojovat v kat.H18+H20 do dalekého Špindlerova mlýna o právo postupu na MČE.
Vláďa vybojoval účast v této soutěži, která je velmi dobře obsazena (srovnal bych tento turnaj s Pardubickým B-turnajem nebo k Jeseníku), jako přeborník JM kraje H18 na prázdninovém veletržním turnaji a Kuba měl štěstí, že junioři, kteří vybojovali právo postupu neměli odvahu polofinále hrát. Nutno ještě podotknout, že se de hraje i MČR děvčat do 18 a 20let, kde najdeme hrát i hráčku našeho D-družstva Elišku Vavřínkovu.
Všem našim reprezentantům přejeme hodně štěstí!!
Odkazy: výsledky online MČR děvčat
Pavel Krupica | 10/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3459 | Komentáře(4) |

Klubové přebory A+B.
obrazek Po přestávce vynucené účastí na MMaS mládeže, pokračovaly klubové přebory 3. kolem.

V béčku se hrály čtyři partie:

Boček 1-0 Procházka
Martin dal dva pěšce jak se říká zadarmo a tak Adam snadno vyhrál.

Buzáš 1/2 Buček
Bitva jako hrom, kde černý měl tři postouplé spojené volné pěšce proti věži a volném pěšci.
Mistr, ač předtím remízu odmítl, nakonec v těžko spočitatelné pozici ji sám nabídl. Rozbor ukázal, že byl už vyhraný. Dělba bodů je asi spravedlivá, protože na začátku věžovky to byl bílý, kdo stál na výhru.

Boháč 1/2 Movsisyan
Partii jsem moc nesledoval, asi z rovnováhy nevybočila.

Sasková 1/2 Ševčík
Pavel ztratil na vazbu pěšce, ale Renata na realizaci převahy neměla dost času, proto nabídla remízu.


V áčku byla šlágrem partie dosud stoprocentních hráčů:
Petříček 1-0 Keprt
V ohraném zahájení, Luki posbíral materiál a pak odrazil platonické hrozby Toma.

Tajovský 0-1 Krupica
Stříbrný medailista z MMaS odevzdal pěšce a pak figuru, takže Pavel snadno vyhrál.

Šetina 0-1 Majer
Černý byl už v 9. tahu vyhraný, nicméně vyhrál až jako poslední, kdy už všechny partie byly dávno skončené.

Po třech kolech vede áčko Petříček, béčko Boček.
Oba mají 3/3 a pěkně našlápnuto k metám nevyšším.
Přílohy: tabulka A tabulka B
Majer Jiří st. | 09/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3458 | Komentáře |

Kdo je v kavárně svině?
Kdo je svině? Celkem dlouho chyběly v banku dokonce dva vklady. Jen nepozornost nebo nedostatek drobných? Snad ano, i když v průběhu turnaje zaznělo "hraje se to na to, kdo je svině".
Jura Hrdina potřeboval podavače dam a svému soupeři pak řekl "to máš za to, žes to nevzdal hned".
Jarda Kudláček stále vítězí a buduje si v GP nedostižný náskok. Vraťa Šafařík si šel pro připsání minuty, ale nakonec mu další minuta ubude. Jeho přání jsem nevyslyšel, když jsem jeho neopatrnou výměnu figury neztrestal mezimatem.
Pořadí: 1.Kudláček, 2.Šafařík, 3.Pešl, 4.Hrdina, 5.Kolařík, 6.Mrkos, 7.Vašek, 8.Kropáč, 9.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 09/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3456 | Komentáře |

Newsletter 11/2018.
Upoutávka Podívejte se na listopadový měsíčník Šachového svazu. Jsou tam mimo jiné i informace, jak sledovat nadcházející zápas o titul Mistra světa Carlsen - Caruana.
Přílohy: Newsletter 11
Majer Jiří st. | 06/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3454 | Komentáře(1) |

Béčko v Hodonicích: Zápas pod kontrolou, skóre nic moc
Broňova dohrávka Jako obvykle začaly vybuchovat granáty nejprve na Frantově šachovnici - oběť figury, dobrání kvality a výsledný materiální poměr V+2P proti dvěma figurám se ve Svešnikovově variantě hrát dá, ale pak musí bílý stihnout rošádu, což se nestalo (chronická nemoc). Po ruční rošádě a cestě králem z e1 na b1 pozice vypadala ještě hratelně, ale již téměř v koncovce (D+V proti D+dvě figury s bílým pěšcem víc) si Franta nepoložil otázku, co hrozí, a o věž přišel.
Srovnává kapitán miniaturkou (která ovšem časově vzala dvě a půl hodiny). Pustit ve skandinávské jezdce na e5 není nic příjemného, ale převaha byla jen optická a oběť na f7 (viz jedna z fotek) mírně křivá - šlo ji prostě přijmout a pěšce dobrat zpět na opačné straně šachovnice. Nestalo se, byla z toho kvalita víc a v souboji oslabených králů jsem se již orientoval lépe.
Rošádu nezvládl ani Broňa a ze začátku stál podezřele. Ani Laďova pozice nebyla k jásání, jen obrana bez protihry. Honza Vitula na dvojce ale chytil věž a vydal se s kvalitou víc vítězství vstříc. Když se k tomu přidalo Laďovo vymotání se z problémů (kde to jistě za bílého šlo zahrát líp), Broňovi dva pěšci víc (bílý to někde přehnal) a hlavně sbírání figur v podání Jury (papírově slabší soupeř dlouho vzdoroval, ale jakmile vznikla koncovka s dvojicí střelců černého, úplně odpadl), je čas taktizovat. Již rovná Laďova věžovka tedy končí remízou, stejně jako čtyřjezdcovka Honzy Košaty a souboj V+S proti V+J v podání Martina (pěšec méně ve střední hře byl naštěstí jen půjčený, těsně před podepsáním smíru tam pak byl zisk pěšce na taktiku, ale nekonal se a možná by ani tak k výhře nestačil).
Domácí se tedy dostali na 2,5:2,5, ale ve zbylých soubojích taháme za výrazně delší konec. Vzdání Jurova soupeře se dvěma figurami mínus je jen otázkou času, ale nakonec ho předběhl Honza s kvalitou a vzdáleným volňasem víc. Pak přiznal, že v mezihře ztratil figuru za pěšce, ale pak si ji vzal zpět (soupeř ji totiž nechal jako návnadu kvůli matu, ale když se chvíli počkalo, šlo ji brát i bez tohoto trestu). Pocit vítězného bodu tak připadl Jurovi.
Domácí nám již před zápasem řekli, kam se pak jde na oběd, a nepřijmout nabídku zajít s nimi by se rovněž hodnotilo otazníkem. Tak jsme po chvíli dohadování nechali za rozhodnutého stavu dohrávat Broňu, který zrovna v tu chvíli jednoho ze dvou pěšců víc vrátil za aktivizaci krále. Až po jídle jsme se dozvěděli, že to s tou aktivizací krále přehnal (černý král na třetí řadě v koncovce D+V není úplně dobrý) a přišel si pro mat. Je z toho tedy hubené vítězství 4,5:3,5, domácí jsou spokojeni se skóre a my zase se třemi zápasovými body, po kterých dělíme první místo.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 05/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3453 | Komentáře |

Dnešní lahůdka na Kotelně.
obrazek Luki dnes porazil FM.
Podívejte se jak.

Přehrejte si partii:
Majer Jiří st. | 04/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3452 | Komentáře |

Céčko přejelo Boskovice B 6:2
obrazek Druhé kolo KPIIA naše Céčko zvládlo poměrně v klidu a bez větších komplikací. První bod hlásil kapitán KruPa, který v zápletce v aktivní pozici získal materiál. Další body přidali Vláďa Pavlík, který v koncovce stejných střelců hrál přesněji, a Tomáš Keprt, který dotáhl převahu dvou pěšců v koncovce čtyř věží a dvou lehkých figur. Daniela Dumková dlouho zavřenou pozici vhodně otevřela a Tadeáš Boček remizoval v dámské koncovce. Na první desce hrál David Němec skoro celou partii s pěšcem víc a Mirek Bauer na šestce naopak s pěšcem méně. Dlouhodobá materiální výhoda, resp. nevýhoda ani v jedné partii nakonec nerozhodovala a zatímco David prohrál, Mirek vyhrál. Za rozhodnutého stavu 5,5:1,5 jsem dohrával já. Nenašel jsem poměrně snadnou cestu k výhře v pěšcovce a končili jsme smírně (rozbor ukázal, že i soupeř mohl jeden moment vyhrát, takže remíza je spravedlivá). Poměrně jasná výhra proti čtyřce soutěže je povzbuzením pro příští kolo, kdy nás čeká nejsilnější tým, Garde Lipovec B.
Pavel Matula | 04/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3451 | Komentáře |

Déčko těsně prohrálo s GOPA Znojmo 3,5:4,5.
Upoutávka Že budeme s lídrem soutěže hrát naprosto vyrovnaný zápas, tak to by mě ani ve snu nenapadlo. Jen jsem doufal, že něco uhrajeme na konci, kde hosté bývají slabší. To se potvrdilo a Pavel po hrubce soupeře získal figuru už v zahájení a Ondra soupeře tlačil. Pouze Šimon "vytvořil" bílými super miniaturu, která se vyrovná slavné partii Broňa-mjs. :-)
Nakonec jsme šli do vedení 3:0! Luki přejel FM "Dolčmena", který po partii přiznal, že se mu to občas stává. Hoši na sedmičce a osmičce přidali na 3:0. Kuba Němec ve věžovce uhrál remízu se silným soupeřem a vše nasvědčovalo tomu, že se schyluje k senzaci. Jenže pak rozhodla zkušenost hostí. Šimi vzdal marný boj, Alča asi nemusela prohrát, Tom sice ztratil pěšce, ale realizace výhody rozhodně nebyla snadná ne-li nemožná. Ke kuriózní situaci pak došlo na dvojce, kde Eliška reklamovala 3x opakovanou pozici. Při rekonstrukci se zjistilo, že při zápisu Elišky 3x opakovaná pozice byla, jenže soupeř měl jiný zápis tahů, po kterém nebyla. :-). Tedy tvrzení proti tvrzení, v partii se pokračovalo dále bez penalizace. Nakonec i Tom prohrál a hosté srovnali na 3,5:3,5. Rozhodovala partie Elišky, kde černá měla ve věžovce navrch, nicméně neměla tolik znalostí a zkušeností jako velezkušený soupeř a prohrála. Za celkový výkon ale zaslouží velkou pochvalu! Drama až do konce se šťastným závěrem pro hosty.
Tedy prohra se ctí, určitě budeme mít ještě slabší soupeře a to je nadějné.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 04/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3450 | Komentáře |

Nový ěbříček Fide k 1.11.2018
obrazek Do Listopadového žebříčku najdeme měnu u hráčů hrající KP1 mužů a 1.ligy mládeže. Do klubu hráčů 1900+ se poprvé zařadil Vláďa Pavlík, který tím získává 1VT.

1. KM Tajovský Martin 2247 (+2)
2. FM Majer Jiří ml. 2221 (-1)
3. KM Košata Jan 2085
4. KM Majer Jiří st. 2042 (-4)
5. KM Habina Martin 2003 (+1)
6. Horák Bronislav 1983 (+7)
7. Křena Bohuslav 1962
8. Vitula Jan 1954
9. Němec David 1930 (-5)
10. KM Sládek Vladislav 1928
11. Pavlík Vladimír 1917 (+23)
12. Rubeš Pavel 1909
13. Kudla Vladimír 1902
14. Kudláček Jaroslav 1880
15. Krupica Pavel 1879
16. Laštovička František 1853
17. Petříček Lukáš 1826 (+25)
18. Boček Tadeáš 1791
19. Krupica Aleš 1769
20. Číhal Jan 1753
21. Pešl Jan 1745
22. Matula Pavel 1716
23. Snášel Michal 1680
24. Němec Jakub 1678
25. Bauer Miroslav 1611
26. Prokop Martin 1551
27. Sádlík Pavel 1542
28. Kříž Tomáš 1499 (+4)
29. Habinová Alice 1461 (+65)
30. Svoboda Filip 1450
31. Keprt Tomáš 1448 (-4)
32. Tajovský Šimon 1419
33. Křivánek Jakub 1389
34. Fikejs Tomáš 1374
35. Liška Martin 1324
36. Sasková Renata 1313
37. Šetina Václav 1309 (+27)
38. Boček Adam 1295 (+28)
39. Matějů Roman 1251
40. Zelený Josef 1191
41. Havel Vojtěch 1173
42. Kraus Viktor 1172
43. Boháč Šimon 1156
44. Pluhařová Asja 1143
45. Hronek Ondřej 1129 (+1)
46. Matula Jakub 1079 (-8)
47. Ševčík Pavel 1004
Pavel Krupica | 03/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3449 | Komentáře(1) |

MMaS žáků jednotlivců - Epilog.
Upoutávka Den po té, dal Mirek Hurta na webové stránky skvělou reportáž, kde se mimo jiné dovíte že David Němec bral ve své kategorii nakonec bronz, protože 3. Olga se do H16 nepočítá.
Takže nečekejte na web Orlové a otevřete si stránky JmŠS!
Odkazy: krajský report
Majer Jiří st. | 02/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3448 | Komentáře(2) |

01.11.2018 Kavárna a svíčka u šachovnice
Upoutávka Pravidelný šachový čtvrtek začal rozloučením s Honzou Slezákem ve smuteční síni ve Veverské Bítýšce, kam dorazili skoro všichni "kavárníci". Večer v kavárně jsme pak na jeho památku zapálili u šachovnice svíčku.

Výsledky turnaje najdete v příloze.
Přílohy: Výsledky
Jan Kolařík | 02/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3447 | Komentáře |

Deváté kolo, bedna a postupy.
Upoutávka Tak a je hotovo!
Napínavé boje, důkladné rozbory, rady jak příště být první, utužování kolektivu, to všechno bylo pět dní v Koutech nad Desnou. Mladí byli výborní, vzájemně kamarádští a nezaznamenal jsem ani náznak nějaké hádky, jak se dříve stávalo u některých jedinců, kteří už na mistrovství nejezdí.
Naši favorité se prosadili, získali stříbro a bronz a čtyři postupy na Republiku! Paráda!

Největším úspěchem výpravy bylo druhé místo Šimona Tajovského ve dvanáctkách.
Šimi už hraje vyspělé poziční šachy a umí v pravou chvíli použít taktiku. I ve vyrovnaných koncovkách odmítal remízu a za bojovnost byl nakonec po zásluze odměněn.

Bronzovou medaili získala Alice Habinová.
Alča je vyznavačem ostré hry. Má “tah na bránu” a pokud získá iniciativu je nebezpečná i mnohem silnějším soupeřům.

Dále jsme získali dvě bramborové medaile za krásná čtvrtá místa.
V šestnáctkách ji získal David Němec, který nejprve 3x vyhrál a pak šesti remízami se proremízoval k postupu.
Hraje pevné šachy a je vyrovnaný ve všech stádiích partie.

To Lukáš Petříček ve čtrnáctkách se k bramboře dostal zcela odlišným způsobem. Remízou až v posledním kole. Jinak hrál ostré šachy s osmi rezultativními výsledky.

Výborně si vedl ve dvanáctkách Vašík Šetina, který obsadil 8. postupové místo.
Vašík patří věkem do desítek, kde měl postup už zajištěný za umístění na poslední Republice.
Potřebuje hrát se silnějšími soupeři, aby mohl rozvíjet svůj nesporný talent, proto ta vyšší kategorie.

Nad naše očekávání zahráli i Ondra Hronek, Tom Keprt a Tom Fikejs.
Všechny dělil od jejich velkého úspěchu onen pověstný krůček.

Velmi dobře hrály naše nejmladší holky v desítkách a já osobně v nich vidím budoucí medailistky.
Předpoklady k tomu mají, záleží jen na nich, co proto udělají.

Z naší početné výpravy nikdo vyloženě nezklamal, což děti dokázaly svými výkony. Jistě, očekávání byla možná u některých větší, ale to je přirozené.
Šachy jsou nemilosrdně a až krutě spravedlivé. Talent nestačí, je třeba po celý rok tvrdě trénovat a teprve pak se dostaví úspěchy. Amen. :-)

PS: Z vyhlášení mám foto pouze bronzové Alice.
Ostatní fotky najdete později na webových stránkách Šachy Orlová.
Přílohy: bronzová Alice
Odkazy: konečné výsl.
Majer Jiří st. | 01/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3446 | Komentáře(1) |

Mezi osmým a devátým kolem.
Upoutávka Odpolední čas před posledním kolem bývá vyhrazen bleskovkám.
Tradičně se ho účastní kuřimští hráči i trenéři.
A tradičně se na něm daří Tomovi Křížovi.
Sledoval jsem jeho poslední partii s Barákem na 4. šachovnici a Tom byl k celkově 4. místu velmi, velmi blizoučko. Škoda, peněz i když tě kazí, není nikdy dost. :-)
Jinak nejlepším z našich byl Tádík, který v posledním kole vyhrál a předstihl tak v konečném pořadí Toma i Davida.

Podle šéftrenéra může do bojů o postup ještě zasáhnout i Tom Keprt! To by znamenalo možný sedmý postup! Kdyby to všechno klaplo, a na jarní MČR by jelo i sedm našich děvčat, celkový počet 14, by určitě byl republikovým rekordem!

Teď by se čtenář neznalý kuřimských šachových poměrů mohl zeptat:
“A kolikáté pivo pijete pane Majere?”
To je špatně položená otázka, jsem totiž abstinent. :-)
Přílohy: blicák1 blicák2 příprava
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 01/Nov/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3444 | Komentáře |

Osmé kolo.
Upoutávka Dnešní předposlední kolo už určilo našeho prvního postupujícího a to Šimona Tajovského! Šimi se v posledním kole popere ještě o medaile. Hlavní cíl – postup na Republiku je splněn! Super a velká gratulace!
Vyhrál i náš další kandidát na postup – Lukáš Petříček.
Oba své soupeře doslova “přejeli” rozdílem třídy. Šimi dokonce dosud vedoucího hráče turnaje!
Luki ještě jistotu postupu nemá, bude muset něco uhrát i v posledním kole.
Stejně tak i David Němec, který opět jen remízoval.
Ondra Hronek získal pěšce a mohl získat i druhého a tím i partii, kdyby nespěchal. Nakonec to byla jen remíza a pravděpodobně tak ztratil možnost bojovat v posledním kole o postupovou osmičku.
Škoda.
Vašík remízoval a tím si udržel postupové šance ve dvanáctkách. Ale je mu to celkem jedno, protože na Republice bude přirozeně hrát desítky, ve kterých si postup už vybojoval.

Zajímavě se ve čtrnáctkách vyvíjí situace pro Toma Fikejse, který závěrečným finišem získal už nadějných 5,5 bodu, ale protože šel turnajem ze spodních příček, asi při případné výhře v posledním kole nebude mít dobré pomocné hodnocení, nicméně šance tu je.

Další zajímavostí šestnáctek je Renča, která přitahuje kuřimské chlapce (Jak to dělá? :-) ) a po Keprtovi, Matulovi bude hrát i s Křížem.

Poslední šachová zajímavost je, že v desítkách jsou naše holky lepší než kluci. Dvojčata Kubátovy mají 4/8 a Káťa Ševčíková 3,5/8.

Z nešachového dění bych ještě zmínil, že dnes šli pěšky na Červenohorské sedlo jako už tradičně Jirka ml. s Martinem Habinou. Jako hlavní cíl výpravy uvedli klalitní pivo. Viz přiložené foto. Já pivař nejsem, tak jsem se opět na něco vymluvil a šel na pokoj tunelem. Také viz foto.

Dále, že onemocněl Pavel, aby mohl být v péči sličné ošetřovatelky…

Dále že, … Dost, to už stačí. Komu ne, ať sáhne po Blesku nebo něčem podobném. :-)
Přílohy: Tak se fandí! pivo tunel
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 31/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3443 | Komentáře(2) |

Sedmé kolo.
Upoutávka Tento den se hrálo poslední dvojkolo.
Závěrečná kola budou jen dopoledne, což je rozumné, protože děti už začínají být šachem přesyceny a k nelibosti trenérů, rády nabízí a přijímají remízy. :-)
Nemilosrdný los svedl k sobě naše hráče Šimona Tajovského s Ondrou Hronkem. Oba sehráli pěknou partii bez hrubých chyb, kde Šimi soupeře pozičně přehrál, ale Ondra se vynalézavě bránil obětí figury za pár volných spojených pěšců. Nakonec vyhrál bílý, i když zadržet volné piky nebylo vůbec snadné.
Vyhrál Vašík. Nevím jak, a i on bude míchat pořadím na čele turnaje.
David si vybudoval vyhranou pozici, ale realizaci výhody uspěchal a pouze remízoval.
Luki sice měl silného soupeře, nicméně mu dost k výhře pomohl.
Rovněž podobně dopadla Alice.
Tedy až na Šimiho, Vašíka a částečně Davida, naše želízka na přední místa neuspěla.
Líbila se mi Káťa, které jsem v předchozím kole vštípil dvě zásady a dost důrazně vyžadoval jejich dodržování. Až na dvě výměny důsledně soupeři pobrala všechny figurky, aniž by sama o nějakou přišla. :-)

Zítra se bude hrát několik partií o reálnou šanci našich na postup na Republiku.
Přílohy: Káťa Konečně slunce
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 30/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3442 | Komentáře(2) |

Šesté “sudé” kolo.
Upoutávka Že šesté je sudé, je nezpochybnitelné tvrzení.
U kuřimských hráčů má ale ještě specifický význam a to, že je vždy na výsledky horší, než kolo liché.
Celkový zisk 10 bodů, to opět potvrdil.
Je pravdou, že z početné výpravy 27 hráčů, jeden už pro nemoc odstoupil, a že vzájemný souboj Luki-Alice, Emička – Procházka, nám další možný získaný bod bere. Ale 10 byla před turnajem dle nasazení splněná norma.

David měl nadějný útok po oběti figury, ale nakonec jen remízoval.
V souboji našich o přední místa tabulky se dařilo Lukimu.
Šimi bohužel prohrál, jak to se dozvíme až při večerním rozboru.
Mezi kandidáty na případný postup se dnešní výhrou dostal i Ondra Hronek, údajně pěknou poziční obětí figury.

Náš fotograf s výhradními právy, objevil v areálu hotelu místnost, kde se podle jeho tvrzení natáčel premiérový film Jana Svěráka Akumulátor. Jeho důkaz jsem byl donucen zveřejnit.

A aby to čtenář neměl snadné, opět je tu kvíz:
Kdo a jak hrál na přiloženém fotu??? :-)

Jinak počasí se vylepšilo, dokonce svítí sluníčko, jen vítr je stale velmi silný.
Uvidíme kolik postupových nadějí nám přifouká v 7. kole.
Přílohy: Kdo a jak hrál? Mladý trenér. V šachovém úle.
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 30/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3441 | Komentáře(8) |

Páté kolo.
Upoutávka Stejně jako první polovinu turnaje, tak i druhou jsme zahráli výborně.
Bez záruky jsem napočítal rekordních 15 bodů!
Šimi v pěkné partii odvážně obětoval pěšce za dvojici střelců a souhru figur a získal cennou remízu.
4,5/5 je super!
V kuřimském souboji Vašíka s Pavlíkem se černý dopustil hrubé chyby a Vašík snadno vyhrál.
David podruhé remízoval a drží celkové druhé místo.
Luki porazil brněnského Faju a je v kontaktu s čelem tabulky, kde se zabydlela i Alča - zatím na 5. místě.
Ve hře o postup je i Ondra Hronek s bodovým ziskem 3,5.
Třetí výhrou se rozjel i nevyzpytatelnýTom Keprt, který “vyhrožuje” drtivým závěrem.
No uvidíme! :-)
Na obrázku je Šimon Boháč, alias sponzorská povinnost!
Přílohy: Šimon_Boháč
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 30/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3440 | Komentáře(1) |

Čtvrté kolo.
Upoutávka Zatím to tak vychází, že sudá kola našim nepřejí. Napočítal jsem zisk +9,5, což je 0,5 pod normu.
Ze stoprocentních už zůstal jediný a to Šimon Tajovský. David a Alice mají 3,5 ze 4, což je také velmi nadějný výsledek. Bohužel Luki dnes vyfasoval nasazenou jedničku a to ještě černými a po boji prohrál.
3 ze 4 mají i další naši jmenovitě Vašík Šetina, Pavlík Ševčík. Posledně jmenovaní mají smůlu na los, protože budou hrát spolu.
Z holek válí už výše jmenovaná Alice, dvojčátka Bětuška a Emička a Katka Ševčíková drží 50%. Dnes si Káťa částečně vybrala předchozí smůlu a naopak s věží méně dokázala partii ještě vyhrát.
Odpoledne se láme turnaj do druhé poloviny a bude to stále napínavější.

Dlouho jsem váhal dát fotku Šimona na web, protože stále nosí špatné tričko s FC Manchester United.
Správné je to s FC Liverpool, kterému fandím já!
A navíc, když Šimi stejně fandí FC Chelsea. Ale 4/4 je víc, než propagace špatně zvoleného klubu.
Přílohy: mladá krev trenéři počasí
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 29/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3439 | Komentáře(5) |

Ing. Jan Slezák
Upoutávka Přišla smutná zpráva, že v pátek 26. října 2018 po dlouhé těžké nemoci zemřel ve věku 66 let náš šachový kamarád, pan Ing. Jan Slezák.

Honza byl účastník okresních a krajských šachových soutěží a především také účastník večerní čtvrteční kavárny, kde pravidelně obsazoval první příčky zde hraných turnajů.

Čest jeho památce!
.
Přílohy: Oznámení
Jan Kolařík | 29/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3438 | Komentáře(5) |

kolo třetí + soutež.
Upoutávka Téměř stejně dobré (12,5 bodů), jako úspěšné kolo první, dopadlo pro kuřimáky dnešní odpolední kolo.
Předně naši favorité na postup opět nezaváhali a jak David, tak i Šimon a Lukáš si drží skvělých
100%. Tentokrát už soupeři kladli odpor, a naši borci je přehrávali až v koncovkách.
Alice a Pavel remízovali s ratingově lepšími soupeři, takže i 2,5/3 je super. Škoda zahozených výher Katky a zejména Andreje, který přes obrovskou materiální výhodu dokázal ještě prohrát. Evidentně tak platí nováčkovskou daň, ale současně i ukazuje nadějný potenciál do budoucna.
Zítřejší dvojkolo už napoví, jak to kdo myslí vážně s postupem na Republiku.

A na závěr trochu z jiného (nešachového) soudku.
Náš fotodokumentarista MJM s výhradními právy na foto kuřimských hráčů, vyhlašuje novou soutež:
Najdi pět rozdílů na přiložených dvou fotografiích č.1 a č.2 sester Kubátových a ozanč, která z nich je Emička a která Bětuška. :-)
Přílohy: foto č.1 foto č.2 trio girls
Majer Jiří st. | 29/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3437 | Komentáře(3) |

Druhé kolo.
obrazek Dnes už začaly ty pravé boje tím, že spolu hráli hráči se stejným počtem získaných bodů.
V druhém kole jsme už nebyli tak úspěšní a já napočítal celkový zisk 10,5.
Naši hlavní kandidáti na postup Němec David, Petříček Lukáš a Tajovský Šimon si drží 100%.
Dva body má Alice Habinová i Pavel Ševčík a je škoda, že jeho sestra Katka včera zahodila vyhranou partii.
Stoprocentní tak mohl být i klan Ševčíků. Ostatním se daří povětšinou střídavě a těch co ještě nic nezískali, je minimum.
Jak dokládají přiložené fotky, někteří nadšeni “nezahálí” ani mezi koly a vzájemnými souboji, získávají potřebné zkušenosti do dalších partií. Klíčové pro výkonnostní růst, jsou ale rozbory mistrovských partií spolu s trenéry, jak dokumentuje foto: Dámský rozbor. :-)
Odpoledne se jde na třetí kolo.
Z větrných a deštivých Koutů MJS alias Nejzkušenější.
Přílohy: mezi koly dámský rozbor
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 28/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3435 | Komentáře |

První den za námi.
Upoutávka Podle Pavla jsme s ohledem na nasazení měli uhrát 10 bodů. Uhraných 13 tedy znamená velmi úspěšný začátek a věříme, že to tak bude pokračovat i nadále.
Jako první z nasazených vyhrál Ondra Hronek a jako první z nenasazených Bětuška Kubátová.
Z rozborů prováděných duem MJM+MJS se nám nejvíce líbily precizně sehrané partie Vašíka a Lukiho.
Dobrou hláškou večera byl dotaz Vašíka: “A bude se hrát dnes ještě kolo?” :-)
To krásně ilustruje jeho nadšení pro šachy!
Dnešní dvojkolo už napoví, kdo přijel do Koutů připravený a jakou má formu.
V příloze jsou fota prvního vítěze prvního kola a prvního vítěze z nenasazených hráčů.
Přílohy: první vítěz pr. nenas vítěz
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 28/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3434 | Komentáře(1) |

Prolog: Příjezd do Koutů.
pohled shora Takzvané trvdé jádro výpravy vyrazilo dnes do hor na místo určení klasicky vlakem Českých Drah v počtu 11 mladistvých + 3 dospělí.
Nejzkušenější našel spoje, které navazují s přiměřenou dobou na přestupy v Brně a Šumperku.
Ale už v Kuřimi paní na pokladně tvrdila, že mnou vybraný spoj nejede (Pavel mě sjel vyčítavým pohledem), totéž se podobně opakovalo i v Šumperku. Naštěstí se zaměstnanci ČD vždy mýlili, takže k přívlastku ČD=čekám dlouho, času dost, bych ještě přidal a často dezinformujeme.
Pouze přestup v Šumperku byl s půlhodinovým zpožděním, což je prý v normě.
Jinak vlakem jezdím rád a ani dnešek na tom nic nezmění. :-)
Ještě musím nahlásit ztrátu bundy jednoho nováčka, a ani rychlá operace na její záchranu nebyla úspěšná. Naštěstí nemrzlo a cesta na hotel je do schodů, kdy se zahřeje každý, tedy i ten bez bundy.

Cestou Pavel hodně loboval, ať se zapojíme do tipovací soutěže. Zaujala mě Renča svým tipem 1. Asi věří jen tomu, co si sama uhraje. :-)

No večer budeme vidět vice, tak nám držte palce a jde se na to!
Majer Jiří st. | 27/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3433 | Komentáře |

V kavárně posily z áčka a kalibrace hodin
Kalibrace hodin Kavárna nám stále posiluje, například o hráče áčka, a tak je čím dál těžší nějaké ty body nahrát. Zvlášť pokud sedíte na špatném místě, kde padá praporek téměř všem.
Stížnosti na hodiny dokonce vedly k přeměřování po turnaji - nechali jsme běžet dvoje hodiny současně a srovnávali jejich rychlost. Nic se neprokázalo, ale ještě nebyla testována druhá strana (tedy zda sporné hodiny naopak nejsou příliš líné na soupeřově straně).
Pořadí: 1.Vitula, 2.Šafařík, 3.Laštovička, 4.Horák, 5.Hrdina, 6.Kropáč, 7.Pešl, 8.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 26/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3431 | Komentáře |

Mistrovství Moravy a Slezska 2018
Upoutávka Od soboty do čtvrtka 27.10-1.11 začíná pro naši mládež nejdůležitější akce podzimu Mistrovství Moravy a Slezska, které se koná jako každý rok v Koutech nad Desnou.
Letošní Kouty jsou navíc pro hráče ŠK Kuřim tak trošku jubilejní desátý ročník (od roku 2009 se pravidelně účastníme a tehdy jelo pouhé trio našich mladých reprezentantů) a ve startovním poli opět překonáváme loňský rekord v počtu dětí tentokrát 27! (Loni 24)
Kromě děvčat, které mají zajištěný přímý postup na březnové MČR a Mistrovství Moravy mají spíše jako kvalitní přípravu, má přímý postup zajištěný i Vašík Šetina, který zkusí sbírat zkušenosti o kategorii výše H12. Ostatní naše děti se musejí pokusit proklouznout mezi prvních 8 a právo postupu vybojovat. Velké šance má především v H16 David Němec, který je nasazená jako číslo 2 a dále pak Lukáš Petříček H14 jako 6 a Šimon Tajovský číslo 8.
Kromě šachů nás snad čekají i podle počasí jiné aktivity jako fotbal, bowling atd. Na svěřence bude dohlížet a výborně připravovat na jednotlivé kola zkušený realizační tým ve složení FM Majer, Majer st, Krupica Pavel, Boček Tadeáš a Pešl Jan. Pravidelně po každém dnu se Vám pokusíme přiblížit atmosféru na turnaji a netrpělivě čekat i na Vaše komentáře a povzbuzování!!
Opět vyhlašuji soutěž, tentokrát o klubové tričko pro první den a 1.kolo.
Otázka:
Kolik bodů nahrají děti ŠK Kuřim v 1.kole??
Nápověda. máme 10 nasazených tak předpoklad 10.bodů z 27 možných, ale pravděpodobně pouze z 26, protože je velká šance, že v 1.kole se utká Lukáš Petříček s Vojtou Havlem.
Výsledky v odkazech.
Odkazy: H+D16 H+D14 H+D12 H+D10
Pavel Krupica | 25/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3430 | Komentáře(14) |

Áčko vítězí na Durasem B 5,5:2,5.
Upoutávka Očekával jsem napínavý vyrovnaný boj. Zápas měl ale jednoznačný průběh, a za stavu 4:1 jsme si dovolili i odmítat remízy rezignovaného soupeře.
Nejprve remízovali na prvních deskách Martin a Jirka.
Mírná ratingová převaha černých figur byla kompenzována výhodou bílých figur. Po oboustranném opatrném oťukávání byli nakonec s dělbou bodu spokojeni všichni. Poté ale vyhrál Peťa Pokorný a Tom Popper, naše nové posily až z Prahy! Oba se uvedli na výbornou a dá se říci, že zápas rozhodli. Další celý bod přidal výborně hrající Martin Habina, který svého ratingově silnějšího soupeře udolal v koncovce. Na zbývajících třech partií bylo zajímavé to, že dopadly úplně obráceně, než podle průběhu měly. :-)
Dominik byl přivyhraný, já po zisku kvality stál +2, a Broňa jasně prohraný. Broňa s přispěním soupeře partii otočil, Dominik prohrál a já koncovku sehrál mizerně, že to byla jen remíza.
Začátek tedy dobrý, uvidíme jak se bude dařit další kolo v Hodoníně.
Přílohy: stav 2 ku 1 zadek 3,5 Brona neprohraj
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 21/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3427 | Komentáře(3) |

Derby vyhrál favorit
obrazek 1. kolo Okresního přeboru svedlo proti sobě Éčko a Fko. Z obou týmů byli pouze 3 starší 18-ti let. Nejdřív vyhrál Adam, poté srovnal výborně hrající Pavel. Na dvojce se Tomáš nebojácně pustil do šéftrenéra, ale víc jak remízu nevydřel. Na trojce se partie několikrát otočila, aby nakonec "nespravedlivě" vyhrál Tom. Na jedničce Vláďa stupňoval tlak a když se vyhnul všem trikům, musel jsem kapitulovat. Myšák na čtyřce měl optickou převahu, ale Martin se bránil vynalézavě a koncovka J+7 vs J+7 byla remis. O výhře domácích rozhodla větší zkušenost na 5.a 6. šachovnici.
Nakonec tedy Kuřim E - Kuřim F 5 : 3.
Honza Číhal | 21/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3426 | Komentáře |

Kavárníci složili zkoušku z trpělivosti
Kanár Pořadí: 1.Kolařík, 2.Sádlík, 3.Adler, 4.Laštovička, 5.Buček, 6.Kudláček, 7.Boček, 8.Pešl. Tohle není z kavárny, to je pořadí, ve kterém jsme postupně proměnili vyhrané pozice v bod (což nemusí nutně kopírovat naše schopnosti vyhrávat, záleží i na přemýšlivosti soupeře). Při sestavě domácích bez prvních dvou desek by cokoliv jiného než kanár bylo zklamáním, ale byla to zkouška trpělivosti, protože béčko Zastávky hraje téměř na všech deskách až do matu.
Kdo co sbíral? Orámováno bylo dvěma figurami za věž (Kudláček a Sádlík, tedy první a poslední deska). V obou případech se potvrdilo, že dvě figury jsou lepší. Kapitán chytil hned v zahájení figuru a pak ve střední hře dal ještě vidli. Pěšáky jsem sbíral hlavně já a Luboš, s jedním kusem se přidal i Tadeáš. Jen Mistr si musel na materiál počkat až do střední hry a Franta sbírat nepotřeboval, protože vyhrál útokem na krále.
Další zajímavosti: Franta konečně udělal rošádu (samozřejmě opačnou než soupeř). Zato já ji udělal až v devatenáctém tahu se třemi pěšci víc. Obě poslední partie byly koncovky V+S a stejně také dopadly - ziskem kvality a jejím vrácením do vyhrané pěšcovky.
Celkově Zastávka B - Kuřim K 0:8 za necelé tři hodiny. Focení slíbil náš kapitán, ale moc z toho nebylo (špatné světlo).
Jan Pešl | 21/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3425 | Komentáře |

Favorit padl!
obrazek Když jsem dnes hlásil Jirkovi, že mě Lukáš porazil v klubáku, odpověděl: "To se dalo čekat." Hmm, tak buďto tím myslel, že jsem už žabař, nebo, že se Luki už tak zlepšil. Je to pro mě jak ve Vizionáři: "Copak Hlavsa, vy jste mě nečekal? Ale jo pane Smrtka, jen jsem si myslel, že to nebude tak brzy." :-)
A teď co se hrálo:
Klubák B.

Ševčík 0-1 Boček A.
Zde nejprve bílý ztratil figuru, pak v koncovce získal kvalitu, aby nakonec ztratil věž.

Sasková 1-0 Boháč
Zde bílá s přehledem získala partii útokem na krále. Dva tahy před matem ještě černý zkusil nabídnout remízu, ale nebyl oslyšen.

Buček 1-0 Movsesian
Mistr byl k další soupeřce už nekompromisní a remízu
tentokrát nenabídl.

Procházka 1/2 Buzáš
Během partie jsem měl dojem, že Míša měl figuru navíc, proto mě remíza překvapila. Ale oba hráči po partii tvrdili, že tomu tak nebylo!?

Klubák A.

Keprt 1-0 Kříž
Zatímco loni byl Tom v klubáku "otloukánkem", letos už má 2/2! Získal pěšce na dámském křídle a jeho prosazování kombinoval úspěšně s útokem na krále.

Šetina 0-1 Kudla.
Nejdelší partie večera. Bílý obětoval kvalitu za dvojici střelců a krytého volného pěšce na 5. řadě. Zřejmě korektní oběť. Nicméně si myslel, že stačí pozici držet pasivně. Toho Laďa zkušeně využil k postupnému vylepšení figur a vyhrál.

Petříček 1-0 Majer
V zahájení černý vyrovnal, pak obětoval pěšce a získal iniciativu. Objektivně ale (i podle motoru), to byla jen rovina.
Bílý dvakrát nabídl remízu, ale černý si myslel, že aktivita je víc. Nepřesnou hrou pak aktivita vyšuměla a Luki materiální převahu využil. Při partii jsem měl pocit, že počítal v klíčových pozicích vždy o tah dále. Hmm, to je velmi slibné.
Přílohy: tabulka B Příloha_2
Majer Jiří st. | 20/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3424 | Komentáře(1) |

V kavárně se telefonuje
Ústředna Rozjezd kavárny připomínal víc telefonní ústřednu než šachový turnaj. Možná také proto začali někteří hráči s docházejícím časem do hodin hodně mlátit - asi chtěli být slyšet.
Natěšené mariášníky ke konci brzdila zákopová válka Kropáč-Kolařík (nešlo o poslední partii, ale blokovala ostatní dohrávky). Dá se říct, že karban jim zachránil Jarda Kudláček - tím, že si zavčasu nevšiml mého spadlého praporku a jeho strana hodin napodobila tu moji. Když bych totiž měl o půl bodu méně a on o půl bodu víc, sešlo by se nás pět na výsledku 4,5/7 a počítali bychom pomocná hodnocení až do příštího čtvrtka.
Kromě posledních dvou (kteří si to rozdali o čestný bod) vlastně skončili všichni v plusu a rozdíl mezi prvním a šestým místem činil pouhý jeden bod.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Hrdina, 3.Kropáč, 4,Kolařík, 5.Kudláček, 6.Šafařík, 7.Adler, 8.Mrkos.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 19/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3423 | Komentáře |

Kuřimák Vašík v. Garry Kasparov
Upoutávka Níže najdete odkaz na pár fotek ze simultánky Vašíka s Garry Kasparovem. Akce proběhla v Brně u příležitosti otevření nového sídla společnosti Avast, se kterou Garry Kasparov spolupracuje.
Šachovnici, na níž hrál Garry Kasparov, je dárkem pro šachový klub Kuřim - pro všechny trenéry, kteří věnují svůj čas i energii našim dětem a také pro hráče jako povzbuzení na jejich šachové cestě :-)
Odkazy: Fotky
Tomáš Šetina | 17/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3421 | Komentáře(2) |

Béčko s přehledem vyhrálo derby
První vítěz Hráči béčka se zhostili role sběrače materiálu. Začal to Honza Číhal, respektive Ondra Hronek za něj, když řešil špatnou pozici svého jezdce obětí jiné figury. Nic moc to nevyřešilo a záhy béčko vede. Na několika deskách pak sbíráme pěšáky: Pavel Rubeš za náskok ve vývinu (kterého ale Šimon Tajovský neměl jak využít), Jarda Kudláček čelil gambitu (přičemž ale krále úspěšně uklidil do bezpečí), Laďa Kudla se k pěšci propracoval přes poziční výhodu na dámském křídle. Honza Košata do toho vrazil figuru, měl za ni pěšce rovnou tři, ale hlavně se král Lukáše Petříčka ocitl v dost neřešitelné pozici.
Chtěl jsem sběrače napodobit a našel plán, který vede rovněž k zisku pěšce. Až počítač ukázal, že zrovna ta varianta kombinace, která se hrála, šla zakončit i odchytem figury. Prý by za ni byla velká kompenzace díky slabosti černého krále, ale i tak naštve, že to člověk neviděl, protože to bylo jednoduché a na taktické schopnosti (i psychiku) Renaty Saskové by to kladlo daleko větší nároky než pokračování z partie. Renča to od té doby začala hrát obdivuhodně přesně, pěšáka dobyla zpět a ani z poziční výhody nebylo nic.
Druhý bod béčku dodává Pavel Rubeš - z pěšce víc byla brzo figura víc a konec partie. Pak úspěšně zakončil útok Honza Košata, po výměně dam vyšuměla protihra Alice Habinové a vzdává Jardovi, pátý bod pak dodává Laďa dalším sběrem materiálu a exekucí krále na závěr.
Mezitím opět neudělal včas rošádu Franta Laštovička a je z toho tolik materiálu mínus, že by to každý vzdal. Nestalo se a ukázalo se, že si Pavel Ševčík vůbec neví rady s realizací. I přes obrovskou převahu začal Frantovi stále nabízet remízu. Vzhledem k rozhodnutému stavu jsem do toho nezasahoval - pohled na šachovnici jasně říkal, že to měl Franta vzít, ale on prostě chtěl hrát dál. Postupně Franta získal část materiálu zpět, jenže další hrubkou opět pozbyl figuru (a tím i poslední protihru) a pak došlo k paradoxní situaci: opět nabídka remízy od malého Pavla, Franta hraje dál, ale o tah později pochopí, že z věčného šachu neuteče a se slovy „tak teda jo“ (nebo podobnými) podává ruku. Přibíhá kapitán hostů, zakazuje svému svěřenci remízu a současně se nemohou dohodnout, jestli to podání ruky bylo přijetí remízy nebo vzdání (nabídka remízy totiž už byla zahraná). Rozhodčího ale nikdo nežádá, partie nakonec pokračuje a za chvíli končí Frantovou zaslouženou nulou.
Po vyrovnaném průběhu končí smírem souboj Kříž-Křena na dvojce a ani já už jsem Renču na nic nenachytal, takže derby končí 6:2 pro béčko. Jasné vítězství, ale mohlo být i lépe, hlavně černými na tom musíme zapracovat.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky derby Fotky C
Jan Pešl | 15/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3418 | Komentáře(1) |

Okresní přebor Brno venkov startuje tento víkend!
Upoutávka V příloze najdete soupisky družstev (a současně je to adresář) pro soutěž okresního přeboru.

Další informace si můžete dohledat na záložce "právě se hraje".
Přílohy: Příloha_1
Jan Kolařík | 15/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3417 | Komentáře |

Céčko na úvod poráží Lipůvku 5:3
obrazek Na úvod sezóny Kuřim C přivítal Lipůvku, papírově neslabší tým soutěže. Lipůvka podala sympatický a bojovný výkon a nedala nám nic zadarmo, přesto podlehla 5:3.

První bod pro Kuřim zajistil Tomáš Keprt na sedmičce. Hrál s pěšcem víc, když slyším "tak to jsem neviděl", byla to figura a bod. Srovnáno bylo po tom, co jsem se v časové tísni v nadějné pozici dostal do problémů a spadl na čas. Remízu na osmičce uhrál Martin Prokop, který bojoval až do pozice věže proti dvou pěšcům a jezdci. Remízově skončila i partie na pětce, kde Mirek Bauer, který se nestihl po včerejších hodech převléci :-), končil jezdcovkou. Když jsem odcházel, zdál se mi vyhraně, ale asi to tak úplně jednoduché a jasné nebylo.

Rozhodly první čtyři desky. Na jedničce skvěle zahrál Vláďa Pavlík, který silného Vlastimila Rozumka k ničemu nepustil a promyšleným tlakem na krále získal rozhodující výhodu. Věžovku, zřejmě po nepřesné hře soupeře, přetavil do dalšího bodu náš kapitán Pavel Krupica. Protože aktivní hra Tadeáše Bočka vyústila jen v remízovou věžovku a Karel Zikan se ubránil hře Daniely Dumkové i jejímu půvabu, skončil zápas 5:3.
Pavel Matula | 14/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3416 | Komentáře(1) |

Béčko vítězí s přehledem na Déčkem 6:2.
obrazek Protože "psavec" Gonzmen dá na web výsledky KP2 a report i s fotkami, popíši zápas pouze pohledem kapitána déčka.

Celkově jsme měli problémy pouze černými figurami. Bílé figury našich bodovaly, vyjma u Alice, která si troufla na variantu útoku čtyř pěšců v Aljechince, a moc ji neznala. Podle toho také i dopadla a partie prakticky skončila už v zahájení. Slabý výkon podal Ondra, který rapidovým tempem sehrál partii jak začátečník. Už loni ukázal, že když se snaží, dokáže zahrát o 100 procent lépe. Jeho dnešní výkon byl pro mě velkým zklamáním. I u Šimona bych předpokládal, že nepřehlédne jednoduchou vazbu, po které ztratí figuru. A teď to lepší:

Velmi pěkně zahrál Pavlík Ševčík. Makal, vymýšlel a odrážel hrozby, a svému o 600 elobodů lepšímu soupeři byl rovnocenným protivníkem. Nakonec toho vymyslel více a hlavně uplatnil taktiku, kterou přes prázdniny trénoval. Super!

Lukáš na jedničce narazil na soupeře, který se v zahájení orientoval mnohem lépe a i přes vynalézavý odpor, kterým soupeře a diváky držel v napětí, jak to vlastně dopadne, nakonec po velkých zápletkách přešla partie do věžovky, kde měl černý dva pěšce méně a byl bez šance na remízu.

Kubu soupeř postupně přetlačil, posbíral pár pěšců a převahu s přehledem uplatnil. Zde není co vytknout, soupeř byl jednoznačně lepší.

Tom na dvojce ve výměnné francouzské soupeře k ničemu nepustil a remíza se Slávkem je pro něho pěkným úspěchem. Super!

Remízovala i Renata s kapitánem "domácích". Chvílemi to vypadalo, že by mohla získat i celý bod, ale Gonzmen zkušeně vyměnil dámy a pěšec navíc už nehrál rozhodující roli.
Přesto za předvedený výkon velká pochvala!

OK, s prohrou se počítalo a 6:2 je lepší výsledek než předpokládaných 8:0. :-)
Majer Jiří st. | 14/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3414 | Komentáře(2) |

Klubové přebory zahájily.
obrazek Kapacita šachové místnosti byla využita na 100%, i když všichni nehráli. Do áčka i béčka se hrálo po čtyřech partiích. Jelikož jsem byl přítomen jen na úvod, zaznamenal jsem v áčku vyrovnané pozice v partiích Kříž-Prokop, Petříček-Matula. V partii Habinová-Krupica černý právě řešil ztrátu pěšce nebo oběť kvality za pěšce a v partii Keprt-Tajovský Š. měl bílý tři pěšce navíc a byl vyhraný.
Nakonec to dopadlo takto:
Keprt 1-0 Tajovský Š.
Habinová 0-1 Krupica
Kříž 1-0 Prokop (Zde byl prý Martin vyhraný, ale přehlédl taktiku)
Petříček 1-0 Matula (Pavel v rovné pozici prý spáchal hrubici.)V béčku jsem stihl dva výsledky s rozborem a to v partiích:

Kubátová Ema 1/2 Mistr Buček
Emička měla možnost vynutit remízu věčným šachem po taktice založené na vazbě. Nicméně obrat neviděla a hrálo se dál. Nakonec Mistr s dvěma pěšci navíc dívence nabídl remízu s tím, že "správně" to remíza měla být, kdyby ten obrat viděla. :-)
Movsesian 1-0 Procházka
Martin dojel k partii na vozíčku a až když přehlédl hrozbu matu, se ukázalo, že na partii špatně viděl.

Bětuška hrála s Míšou a stála ve věžové koncovce s pěšcem navíc na výhru.
Pavel měl rovněž pěšce navíc, ale spíše se bránil.
Nakonec to dopadlo:

Boháč 1/2 Ševčík
Kubátová B. 1-0 Buzáš

Tedy žádné velké překvapení se v prvním kole nekonalo.
Přílohy: tabulka A tabulka B
Majer Jiří st. | 13/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3413 | Komentáře |

Přijít, ale nehrát. Nešvar se rozšiřuje
Kecal Utajené šachy - to je známý nešvar některých konkrétních hráčů (soupravu přinesou, ale tváří se, že ji nemají, dokud nevypukne panika, že není s čím hrát).
Novinkou poslední doby je ale to, že do kavárny čím dál častěji dorazí hráč jen tak na čumendu. V této roli se vystřídali Michael Vašek a Martin Hyrš - a to znamenalo dvě naprosto rozdílné poloviny turnaje. Zatímco první jmenovaný toho nakecal víc, než ostatní dohromady za tři večery (byl tak důkladný, že jsem si dokonce napsal špatný výsledek), druhý nerušil a jen si přišel zahrát volné partie.
Šéftrenérovi mládeže nedorazil dospělý svěřenec a tak jsme jej přesvědčili, aby se do turnaje zapojil. Nebyl ale ve formě, pouze Frantovi sebral bod (a tím místo na bedně) a po několika prohrách poslední dvě partie ani nedohrál. Přitom byl ale od již zmíněného Michaela opakovaně poučován, že prohrami se člověk zlepšuje.
Pořadí: 1.Šafařík, 2.Kudláček, 3.Kropáč, 4.Laštovička, 5.Hrdina, 6.Pešl, 7.Mrkos, 8.Adler, 9.P.Krupica.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 12/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3412 | Komentáře(1) |

Newsletter 10/2018
Upoutávka V příloze najdete říjnové číslo newsletteru Šachového svazu.
Přílohy: Newsletter 10
Majer Jiří st. | 06/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3406 | Komentáře |

První liga na Domečku!
obrazek Včera se místo původně plánovaného prvního kola klubových přeborů, hrála předehrávka 1. kola 1. ligy mládeže mezi našimi družstvy A a B. Zápas byl dlouho vyrovnaný a divák neznalý místních poměrů, by po hodině hry klidně vsadil na vítězství Béčka. Nakonec to dopadlo podle předpokladů, tedy vítězstvím A-týmu. Na výkonech jednotlivců jsem po prázdninové přestávce výrazné pozitivní změny neviděl, vyjma u Bětušky Kubátové. Tu bych chtěl moc pochválit.
Běta svého soupeře pozičně a na propočet přehrála. S figurou a pěšcem navíc v jasně vyhrané koncovce, pak doplatila na špatné hospodaření s časem a partii nakonec prohrála.

Výsledek zápasu v číslech:

Kuřim A 5:1 Kuřim B

1. Pavlík 1-0 Keprt
2. Petříček 1-0 Tajovský Š.
3. Kříž 1-0 Hronek
4. Šetina V. 1/2 Boček A
5. Movsesianová 1/2 Boháč
6. Ševčík 1-0 Kubátová B.

Dobře jsem se pobavil z vyprávění Pavla u šachové historky, která se stala na rapidovém MČR juniorů ve Vyškově, kde hlavním protagonistou byl hráč našeho klubu.

Dále, když Pavel Ševčík za pozdější přítomnosti Emy Kubátové pojal podezření a Bětušce říká: "Vy jste se vyměnily!" :-) No popravdě řečeno, vyjma maminky holek paní Kubátové, neměl nikdo z přítomných šanci toto závažné tvrzení vyvrátit. :-)
Majer Jiří st. | 06/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3404 | Komentáře |

V kavárně opět trénink
Trénink Kromě toho, že už bylo načase zredukovat přibývající minuty a něco vyhrát, jsem v kavárně zaznamenal pouze špatné chování k dámám. Myslím samozřejmě těm na šachovnici... prostě se příliš často stávalo, že dáma byla sebrána buď jednotahově nebo například za pomoci jednoduché vidličky.
Daleko více se toho dělo ve vedlejších místnostech - šéftrenér opět trénoval Pavla Matulu a o kousek dál šachisté mezi partiemi koukali na fotbal a ke hře se museli nechat přemlouvat.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Vašek, 3.Kolařík, 4.Kudláček, 5.Hrdina, 6.Kropáč, 7.Mrkos, 8.Šafařík, 9.Slezák, 10.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 05/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3403 | Komentáře |

V kavárně šachista v jiném stavu
obrazek Zavítaly do kavárny šachistky? To zatím ne, ale šachisté v jiném stavu občas ano, a ti pak způsobují největší rozruch. Tah pěšcem z a6 na a4 (varianta Cimrmanova zahájení „zuřivý pěšec“ 1.e5) je pak to nejmenší, co se může stát. Při neodehrané poslední partii byl Honza Slezák nekompromisní - remíza by to byla v případě, že se nestihne dohrát, ale nikoliv tehdy, když je soupeř nezpůsobilý ke hře.
Cenu fair play tentokrát zaslouží Franta, když netrvá na dotknuto-hráno v prohrané pozici. Pozdní příchod (u něj velmi výjimečný) svědčil Martinovi Hyršovi.
Pořadí: 1.Hyrš, 2.Šafařík, 3.Kudláček, 4.Pešl, 5.Slezák, 6.Adler, 7.Laštovička, 8.Vitula, 9.Buček, 10.Kropáč.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 28/Sep/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3401 | Komentáře |

Klubové přebory A + B naplněny.
obrazek V nové sezóně 2018-2019 se v pátky od 17 hodin na DDM budou hrát klubové přebory A + B.
V áčku se hraje o titul klubového přeborníka, v béčku o postup do áčka. Oba přebory se počítají do národního ela.

V áčku hrají:
1. Tajovský Šimon 1541
2. Krupica Pavel 1854
3. Petříček Lukáš 1858
4. Kříž Tomáš 1658
5. MJS 2061
6. Matula Pavel 1651
7. Šetina Václav 1366
8. Němec Jakub 1693
9. Kudla Vladimír 1835
10. Keprt Tomáš 1610
11. Prokop Martin 1698
12. Habinová Alice 1536

Do B se přihlásili:
1. Boček Adam 1317
2. Ševčík Pavel 1124
3. Buček Miloslav 1417
4. Kubátová Ema 1000
5. Sasková Renata 1259
6. Procházka Martin 1012
7. Boháč Šimon 1157
8. Movsesian Lusine 1000
9. Buzáš Michal 1055
10. Kubátová Běta 1000

Začínáme 5.10. losem a prvním kolem.
Majer Jiří st. | 22/Sep/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3400 | Komentáře |

Trénink pro dospělé
Upoutávka V dnešní době kdejaký klub pracuje více či méně s mládeží, ale mám pocit, že na dospělé se nějak zapomíná. Proto mě zaujala pozvánka na stránkách Lokomotivy na čtvrteční trénink pro dospělé, který vede WGM Eva Kulovaná. Byl jsem velmi překvapen, že jsme tam byli pouze 3, nicméně Eva měla vše perfektně připravené a bylo to velmi poučné.
Takže kdo má zájem, další termín je 4.10. 17-19.
Honza Číhal | 22/Sep/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3399 | Komentáře(3) |

Kavárna 20.9.2018: Šach nebo garde?
Šach nebo garde Po dlouhé době se objevil Jara Mrkos a hned bylo u jeho partií rušno. Sebevědomě hlásil šach, načež se soupeř ohradil, že šach není - ono to bylo garde. Potíže s rozpoznáním dámy a krále mělo na některých šachovnicích více hráčů.
Vedení v GP si upevňuje Jarda Kudláček a formu z minulého týdne potvrdil Franta.
Pořadí: 1.Kudláček, 2.Laštovička, 3.Pešl, 4.Šafařík, 5.Hrdina, 6.Kropáč, 7.Adler, 8.Mrkos.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 21/Sep/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3398 | Komentáře |

Kavárna 13.9.2018: Frantova houpačka a opisování
Opisování Tuček-Šlajs, stejné chyby, stejné známky... to je asi to jediné, co mohlo člověka napadnout při pohledu na vedle sebe sedící Hrdinu se Šafaříkem. Oba bílými a oba s dámou méně. Vraťovi se pak povedlo nechat stát dámu ještě jednou, v obou případech ji zkonzumoval pěšec.
Forma Franty Laštovičky začíná velmi nápadně připomínat jeho vážné partie (tedy člověk nikdy neví, jak to dopadne). Minule poslední, tentokrát první.
Jarda Kudláček by se měl před sezónou naučit pravidla. Když má soupeř už jen krále a střelce, může vyhrát na čas. Hráč s praporkem dole totiž může pěšce (které měl Jarda ještě dva spojené) proměnit ve špatnou figuru, například jezdce nebo nestejného střelce, a do matu si zalézt. Prý je to debilní pravidlo - ještě že kavárna umožňuje variantu ukecávání, remíza byla dohodnuta a k žádnému sporu tedy nedošlo.
Pořadí: 1.Laštovička, 2.Kropáč, 3.Šafařík, 4.Kudláček, 5.Pešl, 6.Adler, 7.Hrdina.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 14/Sep/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3397 | Komentáře |

Pozvánka na Pohárek.
Upoutávka A v sobotu 20.10. bude další akce Durasu a to tradiční turnaj O Pohárek pro děti. Budou dvě kategorie a to znamená dva poháry! Podrobnosti najdete v příloze.
Přílohy: propozice
Majer Jiří st. | 13/Sep/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3396 | Komentáře |

Simultánka IM Neklana Vyskočila už tento víkend!
Upoutávka V rámci Erbovních Slavností v Králově Poli bude se i letos konat Simultánka IM Neklana Vyskočila.
Z Kuřimi na Slovaňák to není daleko.
Podrobnosti najdete v příloze a jen vypíchnu, že Neklanova akce je v sobotu od 15 do 19 hodin.
Přílohy: leták
Majer Jiří st. | 13/Sep/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3395 | Komentáře |

MČR v rapid šachu mládeže
Upoutávka Od soboty do neděle 8-9.9.2018 se ˇuskuteční ve Žďáru nad Sázavou MČR v rapid šachu mládeže, kde se představí i 5.dětí z Kuřimi.
Mezi naše aspiranty na medaile bude patřit zejména Lukáš Petříček v kategorii H12 nasazený jako číslo 5 a Vašík Šetina v kategorii H10 nasazený jako 9. Dále zde najdeme ještě Renatu Saskovou v kategorii D14, premiéru na MČR jednotlivců si zde vyzkouší další náš zástupce v H12 Ondra Hronek a v téže kategorii bude chtít překvapit a dát si hezký dárek k narozeninám sobě i mamince Šimon Tajovský.
Věřím, že start do nové sezony se nám povede úspěšně a držte našim reprezentantům pěsti. Výsledky v odkazu
Odkazy: pořadatel H10 H12
Pavel Krupica | 07/Sep/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3394 | Komentáře(7) |

Nové národní Elo k 5.9.2018
obrazek Klubový přebor, Pardubice, Jeseník, Bezměrov a veletržní turnaj jsou započteny v novém národním Elu. Skokanem se stal Martin Prokop, který tím získal i 2VT. Nově zde najdeme staronové hráče Košatu a Šafaříka

1.Tajovský Martin 2235
2.Majer Jiří ml. 2195
3.Košata Jan 2092
4.Majer Jiří st. 2061 (+36)
5.Vitula Jan 1986
6.Habina Martin 1981 (-10)
7.Křena Bohuslav 1973
8.Sládek Vladislav 1938 (-1)
9.Horák Bronislav 1934 (-2)
10.Němec David 1914 (.17)
11.Rubeš Pavel 1896
12.Šafařík Vratislav 1893 (-12)
13.Pavlík Vladimír 1886 (-7)
14.Boček Tadeáš 1873 (-13)
15.Petříček Lukáš 1858 (+128)
16.Krupica Pavel 1854 (-7)
17.Kudláček Jaroslav 1841
18.Kudla Vladimír 1835 (+10)
19.Pešl Jan 1784 (-7)
20.Číhal Jan 1744 (-23)
21.Hrdina Jiří 1742 (-8)
22.Kolařík Jan 1743
23.Laštovička František 1702
24.Prokop Martin 1698 (+252)
25.Němec Jakub 1693 (-85)
26.Snášel Michal 1692 (+5)
27-28.Krupica Aleš 1658
27-28.Kříž Tomáš 1658 (+38)
29.Matula Pavel 1651 (-18)
30.Slezák Jan 1641
31.Bauer Miroslav 1636 (+47)
32.Keprt Tomáš 1610 (-16)
33.Sádlík Pavel 1596 (+6)
34.Tajovský Šimon 1541
35.Habinová Alice 1536 (+147)
36.Svoboda Filip 1534
37.Smíšek Radovan 1523
38.Buček Miroslav 1417 (-37)
39.Křivánek Jakub 1412
40.Liška Martin 1406
41.Fikejs Tomáš 1382
42.Šetina Václav 1366 (+58)
43.Adler Lubomír 1362
44.Boček Adam 1317
45.Mrkos Jaroslav 1313
46.Matějů Roman 1270
47.Matula Jakub 1265 (+12)
48.Sasková Renata 1259 (-5)
49.Hronek Ondřej 1227 (+15)
50.Havel Vojtěch 1215 (-8)
51.Zelený Josef 1206 (+19)
52.Vařecha Vojtěch 1164
53.Kraus Viktor 1152 (-12)
54.Boháč Šimon 1157
55.Ševčík Pavel 1154
56.Pluhařová Asja 1152
57.Havel Tomáš 1132 (+48)
58.Sattler Daniel 1100
59.Havel Tomáš 1084
60.Procházka Martin 1012
61.Svoboda Michal 1011
Pavel Krupica | 05/Sep/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3393 | Komentáře(1) |

Šachové kroužky pro děti.
Upoutávka V tomto školním roce budou kroužky pro začínající a mírně pokročilé
na DDM Jungmannova
každé úterý, středa,čtvrtek vždy od 16-18 hodin.
Začínáme 1. úterý, středu, čtvrtek v říjnu.
Přihlášky posílejte na adresu: mjs2010@seznam.cz pan Majer Jiří.
Majer Jiří st. | 05/Sep/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3392 | Komentáře |

Nové Fide 1:9:2018
Upoutávka Pouhé dvě změny v novém žebříčku zaznamenáváme po turnaji v Jeseníku, který odehrál Majer st a Číhal. Nově se zde ukazuje jméno Ondry Hronka a znovu i Pavel Ševčík.

1. KM Tajovský Martin 2245
2. FM Majer Jiří ml. 2222
3. KM Košata Jan 2085
4. KM Majer Jiří st. 2046 (+17)
5. KM Habina Martin 2002
6. Horák Bronislav 1976
7. Křena Bohuslav 1962
8. Vitula Jan 1954
9. KM Sládek Vladislav 1928
10. Němec David 1924
11. Rubeš Pavel 1909
12. Kudla Vladimír 1902
13. Kudláček Jaroslav 1880
14. Krupica Pavel 1879
15. Laštovička František 1853
16. Pavlík Vladimír 1843
17. Petříček Lukáš 1801
18. Boček Tadeáš 1791
19. Němec Jakub 1768
20. Krupica Aleš 1769
21. Číhal Jan 1753 (-29)
22. Pešl Jan 1745
23. Matula Pavel 1716
24. Snášel Michal 1680
25. Bauer Miroslav 1610
26. Sádlík Pavel 1542
27. Kříž Tomáš 1495
28. Keprt Tomáš 1452
29. Svoboda Filip 1450
30. Tajovský Šimon 1419
31. Prokop Martin 1416
32. Křivánek Jakub 1398
33. Habinová Alice 1396
34. Fikejs Tomáš 1374
35. Liška Martin 1324
36. Sasková Renata 1297
37. Šetina Václav 1281
38. Boček Adam 1267
39. Matějů Roman 1251
40. Zelený Josef 1191
41. Havel Vojtěch 1173
42. Kraus Viktor 1172
43. Boháč Šimon 1156
44. Pluhařová Asja 1143
45. Hronek Ondřej 1128 (nové)
46. Matula Jakub 1087
47. Ševčík Pavel 1004
Pavel Krupica | 04/Sep/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3391 | Komentáře |

Co je nového v Republikovém šachu.
Upoutávka Na přání ŠSČR budu každý měsíc dávat novinky presentované Šachovým svazem ČR. Viz příloha.
Přílohy: Newsletter 9
Majer Jiří st. | 04/Sep/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3390 | Komentáře |

Veletržní turnaj-Pŕeborníkem JM kraje do H18 Vláďa Pavlík!!
Upoutávka Ve velice hezkých prostorách SPŠ v Brně-Komín se uskutečnil od 26.8-2.8. tradiční veletržní turnaj, který byl součástí přeboru JM kraje mužů, juniorů a dorostu.
Pořadatelům z Lokomotivy Brno v čele s Milošem Kocim, Mirkem Hurtou a mnoho dalších patří velká poklona. Turnaj probíhal velice korektně i přes nástrahy, které jim připravila změna losovacího programu Swiss-manageru od 1.7 a dle mého názoru je v tom pěkný maglajs a pak nezodpovědnost i samotných hráčů (na můj vkus těch kontumací bylo mnoho).
Turnaj (startovalo zde celkem 72.hráčů) si zahrála i početná výprava celkem 7.hráčů Kuřimi.
Velikého úspěchu zde dosáhl Vláďa Pavlík, který se umístil celkem na 8.místě ziskem 6b, vyhrál kategorii H18 a k příjemné finanční prémii si zaslouženě vybojoval postup na podzimní polofinále juniorů a dorostu a připsal 52bodů do Fide ratingu. Dařilo se i dalším našim mladým hráčům. Na 12.místě skončil David Němec ziskem 5,5b, který zároveň získal bronz v H18 a připsal 11bodů do Fide. Skokanem turnaje se stal Martin Prokop, který obsadil 34.místo ziskem 4,5b vyhrál kategorii nejlepšího hráče do Ela 1600 a k finanční prémii získal přírůstek do Fide úctyhodných 135bodů! Martin Habina obsadil 49.místo ziskem 3,5b je ovšem nutné dodat, že Martin odehrál pouze šest kol z důvodu odjezdu na dovolenou a přes výborný start v turnaji nakonec smolně odepsal 10bodů do Fide. Na turnaj nebude určitě hezky vzpomínat Kuba Němec, který obsadil 55.místo ziskem 3,5b a utrpěl nepříjemnou ztrátu 90bodů do ratingu. Mirek Bauer obsadil 64.místo ziskem 2,5b a po nadějném začátku zahazoval v druhé půlce turnaje jednu vyhranou pozici za druhou a nakonec připsal 1bod do ratingu. Celý turnaj z důvodu odjezdu na dovolenou nemohla odehrát ani Alice Habinová, která obsadila celkové 66.místo ziskem 2,5b do ratingu ovšem připsala zejména díky výbornému začátku 66bodů. Nejlepší ženou se stala Daniela Dumková, která dlouhodobě působí na hostování v našich družstvech.
Závěrem bych poděkoval našim borcům za dobrou reprezentaci klubu a věřím, že v příštím roce zde uvidíme ještě více našich mladých reprezentantů.
Odkazy: vysledky
Pavel Krupica | 02/Sep/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3388 | Komentáře |

Kavárna 30.8.2018: Seberte jim minutu a jedem
Netrpělivost Začátek kavárny se nesl v duchu netrpělivosti - výzva v titulku patřila hráčům, kteří ještě nedošli, ale do oficiálního začátku v tu chvíli minimálně pět minut zbývalo.
Čas v několika partiích chyběl Míšovi Vašekovi, prý hodiny jdou, aniž se točí vteřinovka.
Franta sebral Lubošovi pěšce dámou a nevšiml si, že byl krytý - jenže to neviděl ani Luboš a dámu si nevzal.
Podařilo se mi vystřídat Jardu Kudláčka v roli stoprocentního, ale asi s ještě větším štěstím než měl minule on - minimálně právě s ním a pak s Michaelem jsem vyhrál prohranou pozici na čas. Oba zmínění pak hráli roli v závěrečném počítání pořadí - Míša špatně počítal vzájemné zápasy o třetí místo, ale Jarda se přiznal, že on na bedně být nemá.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Hrdina, 3.Šafařík, 4.Kudláček, 5.Vašek, 6.Laštovička, 7.Kolařík, 8.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 31/Aug/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3387 | Komentáře |

Jeseník 2018.
Upoutávka Letos se účast tradiční kuřimské trojky smrskla na dvojici Číhal + Majer st.
Přitom je to troufám si říci jeden z nejlepších turnajů u nás.
Důkazem je stale rostoucí počet účastníků, který už překračuje kapacitu kongresového sálu, že pořadatelé, v nových propozicích ohlásili omezení na 200 hráčů. Ředitel turnaje pan Koriťák je velmi schopný organizátor a narůstající zájem o tento turnaj, je toho jasným důkazem.
Osobně bych pořadatelům doporučil zvážit návrat do “Pentagonu”. :-)
Honzovi se v Béčku moc nedařilo, a ani “skvělé výhody” , jako výhodná šachovnice hned u občerstvení, tohle hodnocení nezmněnily.
Já měl v áčku po delší době pozitivní výsledek, když jsem hrál na výkon přes 2100. Některé partie byly skutečně zajímavé, když například s Olšarem jsem černými z +8 otáčel po tahu soupeře na -8! To mě tak nakoplo, že jsem pak ve zbývajících pěti kolech byl už neporazitelný. :-)
Krásné počasí a návštěva rodiny umocnily kladný šachový zážitek, že jsem se v neděli přihlásil i na další ročník.
Pokud o účasti uvažujete i vy, nezapomeňte se včas přihlásit.
Odkazy: výsledky A výsledky B přihláška 2019
Majer Jiří st. | 27/Aug/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3386 | Komentáře(1) |

Kavárna 23.8.2018: Slepota se neomlouvá a Kudláček stoprocentní
Slepota Slepota se neomlouvá - to byla Lubošova reakce po přehlédnutí gigantického tahu Da8xh1 mat. Na rozdíl od analogické situace bílými, podle které má svoji přezdívku Dalibor Novotný, naštěstí při provádění tahu nedošlo ke škodám na nápojích.
Všechny porazil Jarda a měl jistotu prvního místa už v době, kdy měl hrát ještě dvě partie - na jejich výsledku už nezáleželo. Možná proto přišla ztráta koncentrace a prohraná věžovka s Jirkou Kropáčem - nakonec i tady bylo Jardovi dopřáno zakouzlit a sto procent možných bodů nahrát.
Pořadí: 1.Kudláček, 2.Vašek, 3.Slezák, 4.Laštovička, 5.Buček, 6.Šafařík, 7.Kropáč, 8.Pešl, 9.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 24/Aug/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3384 | Komentáře |

Kavárna 16.8.2018: Na co je tady ten rozhodčí?
Na co rozhodčí Před minutou tu byli jen tři a teď je skoro plná tabulka... ano, občas se prostě povede, že většina hráčů dorazí současně. Do tabulky jsme se nakonec vešli úplně přesně.
Že byly i tentokrát k vidění nemožné tahy, naznačuje titulek - Honza Vitula to ale pojal jinak než minule Jarda, nerozčiloval se, ale dožadoval se rozhodčího. Jako kdyby nevěděl, že v propozicích kavárny žádný rozhodčí není - pár lidí s kvalifikací tam sice je, například vítěz turnaje, ale když bychom chtěli tuto funkci zavést, tak by se například Luboš nemohl radovat z jediné výhry na čas - vedla totiž také přes nemožný tah, za který by soupeř dostal nějakou tu minutu navíc.
Pořadí: 1.Hyrš, 2.Šafařík, 3.Vitula, 4.Vašek, 5.Slezák, 6.Laštovička, 7.Kropáč, 8.Pešl, 9.Buček, 10.Kudláček, 11.Hrdina, 12.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 17/Aug/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3383 | Komentáře |

Kavárna 9.8.2018: Přišel jsem a hned jsem nedal
Vedle Podle titulku by se zdálo, že do kavárny dorazil některý z českých fotbalistů. Kdepak - šlo pouze o opomenutí pozdějšího vítěze dát vklad.
Ještě chvíli po půl osmé to vypadalo, že minulá zpráva o horku v hrací místnosti hráče odradila. Pak se přece jen ale počet hráčů o něco zvedl, takže myšlenky o druhém kole byly rázem zapuzeny.
Luboš si na to vzal sportovní tričko, ale bylo mu to houby platné. Vyrovnanost turnaje zapříčinila, že ani dva body ze šesti nestačily na lepší než poslední místo.
Naopak Michael se na konci velmi divil, že 4/6 stačí na vítězství. V poslední partii pozdě přicházejících rozčílil Jardu, že nereklamoval nemožný tah hned. Dal totiž šach, Jarda si toho nevšiml, hrálo se o dva půltahy dále a teprve pak došlo k upozornění, že král stojí v šachu - v situaci, kdy ústup do korektní pozice byl ještě horší a vedl k rychlému konci.
Jarda ale i tak uhájil alespoň bednu a nejvíc na tom prodělal Vraťa - ten by totiž byl při jakémkoliv jiném výsledku té poslední partie první.
Pořadí: 1.Vašek, 2.Šafařík, 3.Kudláček, 4.Laštovička, 5.Kropáč, 6.Pešl, 7.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 10/Aug/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3382 | Komentáře |

V kavárně Franta, neregistrovaný hráč a neregulérní místnost
Horko Ještě že nehrajeme ve čtvrtek v kavárně oficiální soutěž - mít tam rozhodčího, určitě by prohlásil hrací místnost za teplotně nezpůsobilou (i když podle obsluhy bylo uvnitř pouhých 29.2 stupně).
Turnaje se poprvé účastnil Franta Laštovička, v půlce turnaje to vypadalo na bednu - na tu jsme jej nakonec nepustili, snad příště. Ale 8 bodů do GP za jednu účast je napoprvé dobrý počin.
Protože je turnaj neoficiální, mohou tam největší rozruch dělat pozdě přicházející neregistrovaní hráči a dokonce pomýšlet na první místo. Moji obhajobu minulého vítězství mohlo překazit, když by Michael dotáhl k výhře slušně rozehranou závěrečnou partii s Honzou Slezákem, ta ale skončila remízou. Pak už nezbylo než žehrat, kdo všechno mu sebral půlku - nejvíc mu toho sebral Martin Hyrš, protože kromě odpůlení mu ještě vypil pivo.
Rušno bývá také u partií Jury Hrdiny a je zajímavé, že někteří hráči souboje s ním vyhledávají a jiní se jich bojí. Již zmíněný Michael pozici ve vzájemném souboji komentoval "je to zajímavé, ale stojíš blbě", kdežto Honza Kolařík mu před soubojem řekl "tebe nechcu, ale co mi zbývá".
Pořadí: 1.Pešl, 2.Vašek, 3.Kropáč, 4.Laštovička, 5.Hrdina, 6.Šafařík, 7.Kudláček, 8.Hyrš, 9.Slezák, 10.Kolařík, 11.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 03/Aug/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3381 | Komentáře |

Nové FIDE k 1.8.2018
Upoutávka Srpnové FIDE ELO zaznamenalo změny ratingu u hráčů, kteří se zúčastnili družstev v Pardubicích a u tří mládežníků, kteří hráli ještě turnaj v Postoupkách. Nejvíce vyšplhal na žebříčku Lukáš Petříček, který připsal pěkných + 108 a pokořil hranici 1800! Za pozornost stojí i návrat Honzy Košaty na šachové kolbiště!


1. KM Tajovský Martin 2245
2. FM Majer Jiří ml. 2222
3. KM Košata Jan 2085
4. KM Majer Jiří st. 2029
5. KM Habina Martin 2002
6. Horák Bronislav 1976 (-4)
7. Křena Bohuslav 1962
8. Vitula Jan 1954
9. KM Sládek Vladislav 1928 (-3)
10. Němec David 1924
11. Rubeš Pavel 1909
12. Kudla Vladimír 1902
13. Kudláček Jaroslav 1880
14. Krupica Pavel 1879 (-25)
15. Laštovička František 1853
16. Pavlík Vladimír 1843 (+22)
17. Petříček Lukáš 1801 (+108)
18. Boček Tadeáš 1791 (-9)
19. Číhal Jan 1782 (+7)
20. Němec Jakub 1768
21. Krupica Aleš 1769
22. Pešl Jan 1745 (-4)
23. Matula Pavel 1716
24. Snášel Michal 1680 (+4)
25. Bauer Miroslav 1610 (+68)
26. Sádlík Pavel 1542
27. Kříž Tomáš 1495
28. Keprt Tomáš 1452
29. Svoboda Filip 1450
30. Tajovský Šimon 1419
31. Prokop Martin 1416
32. Křivánek Jakub 1398
33. Habinová Alice 1396 (+59)
34. Fikejs Tomáš 1374
35. Liška Martin 1324
36. Sasková Renata 1297
37. Šetina Václav 1281 (+25)
38. Boček Adam 1267
39. Matějů Roman 1251
40. Zelený Josef 1191
41. Havel Vojtěch 1173
42. Kraus Viktor 1172 (-39)
43. Boháč Šimon 1156
44. Pluhařová Asja 1143
45. Matula Jakub 1087
Majer Jiří st. | 31/Jul/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3380 | Komentáře |

Opět se hledají funkční hodiny
Sabotáž hodin Účast se nám v kavárně trochu zlepšila, ale hodiny pro to neměly žádné pochopení. Hned několikatery začaly současně sabotovat a tak muselo osm hráčů hrát na třech deskách s pauzami.
Snad poprvé jsem se díky předchozím špatným výkonům dostal do situace, kdy mám jako jediný plný počet minut. To už by bylo hříchem nevyhrát (i v mariáši, aby byl úspěch kompletní).
Sto procent se ovšem zapsat nepodařilo - proti byl Honza Vitula, i když v koncovce minimálně dvakrát prohlásil "když bys zahrál tohle, tak se vzdám". Ani jemu už o nic nešlo, druhé místo měl jisté bez ohledu na výsledek poslední partie. Měl totiž polštář v podobě výhry s nakonec třetím Jurou Hrdinou (i za pomoci tahů při zdi, které jsou prý občas nejlepší). Honza byl v jeden moment překvapen Jurovou obětní kombinací ("ale vždyť já jsem tam víckrát"), aby pak zjistil, že poslední dobírající figura bude získána vidličkou ("aha nejsem"), jenže ta kombinace pomohla Jurovi pouze z velmi špatné pozice do méně špatné a na výsledku nic nezměnila.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Vitula, 3.Hrdina, 4.Slezák, 5.Adler, 6.Vašek, 7.Kudláček, 8.Šafařík.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 27/Jul/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3379 | Komentáře |

Hlavní turnaje Czech Open 2018 opět bez účasti kuřimáků.
Upoutávka Včera začaly hlavní turnaje v Pardubicích a s trochou nostalgie vzpomínám na pravidelnou účast "Kuřimské elity" na turnajích A,B,C, která už druhým rokem na turnajích chybí. Stále si myslím, že konfrontace s domácí a světovou špičkou za poměrně levný peníz, je pro klub prospěšná. Osobně jsem na účast před dvěma roky rezignoval, a bohužel se za mne nový organizátor nenašel. Tak snad příští rok.
Doporučuji sledovat boje našich předních hráčů v áčku na on-line přenosu.
Odkazy: webové stránky
Majer Jiří st. | 21/Jul/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3378 | Komentáře |

Okurková sezóna v kavárně pokračuje
Okurková sezóna Slabá účast minulý čtvrtek se dala čekat, protože se hned několik hráčů vydalo do Pardubic. Teď tam ale nejsou, takže pokračování bídy je trochu překvapením.
Máme tedy hrát druhé kolo nebo ne? Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil - asi tak nějak to probíhalo. Nejprve že ne, pak že ano a někteří začali hrát odvetu. Poté ovšem vyhrálo ne, takže se stornovalo něco, co vlastně ani neexistovalo (protože nové sloupce do tabulky nikdo nedopsal).
O parník zvítězil Honza Slezák, další tři hráči se sešli na padesáti procentech a bylo z toho složité počítání. Ještě že se mariáš hrál pauzírovaný a byl na to díky tomu čas, jinak to tam asi počítáme ještě teď.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Adler, 3.Kolařík, 4.Pešl, 5.Kropáč, 6.Buček.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 20/Jul/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3377 | Komentáře |

Czech open 2018- turnaj družstev s kuřimskou účastí!!
obrazek Ve čtvrtek 12.7 začíná turnaj družstev, kde bude mít Kuřimi hned trojnásobné zastoupení.
Tradiční družstvo Tarokáři nechybějí ani letos a podle sestavy-Hyrš, Horák, Číhal, Pešl a Snášel lze očekávat, že jejich příprava na kola se poctivě odehraje v nějaké přilehlé hospůdce u taroků. Družstvo ŠK Kuřim bude zastoupeno v sestavě: WGM Kulovaná, Sládek, Boček Tadeáš, Krupica Pavel, Šafařík a Kratochvílová. Za mladíky Kuřim pod názvem The Black Knight budou nastupovat: Dumková, Pavlík, Dvořáček Filip, Petříček a Bauer.
Výsledky najdete v odkaze.
Odkazy: výsledky
Pavel Krupica | 11/Jul/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3376 | Komentáře |

Prázdninové turnaje doporučené Nejzkušenějším.
obrazek Našim hráčům a našim dětem, co se považují za pokročilé, bych přes léto doporučil účast na těchto turnajích:Czech Open 2018
20.7.-28.7.
Hraje se v Pardubicích, levné ubytování na kolejích Univerzity. Z přemíry turnajů doporučuji účast v takzvaných hlavních turnajích A,B,C,D.

Jeseník Open 2018
18.8.-26.8.
Hraje se v krásném prostředí Lázní Jeseník.
Turnaj A od ela 1900
Turnaj B do ela 2000
Oba turnaje se počítají i na FIDE rating.

Veletržní turnaj Brno 2018
26.8.-2.9.
Zde doporučuji účast v A-turnaji.
Hraje se navíc i o krajské tituly, což může být i finančně zajímavé.

Propozice najdete v odkazech na stránky pořadatelů.
Odkazy: Veletržní Czech Open Jeseník
Majer Jiří st. | 11/Jul/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3375 | Komentáře |

MČR mladších žáků- Varnsdorf
obrazek Článek o MČR mladších žáků z pohledu předsedy komise mládeže Jmšs najdete v příloze
Přílohy: Příloha_1
Pavel Krupica | 09/Jul/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3374 | Komentáře |

MČr mladších žáků-brambory a grilovačka není a nebude každý rok!!
obrazek O letošním MČR družstev mohu napsat až teď jelikož brzy po příjezdu jsem musel na MČR školních družstev a vzápětí nadělat několik týdnů dovolené, abych mohl od září opět objezdit většinu mládežnických akcí a vzít i nějaké volno na klubový trénink.
do dalekého Varnsdorfu jsme odjeli v pátek 15.6. brzy dopoledne pouze jedním autem, zásluhou pana Šetiny, který byl tak moc hodný a půjčil nám svoji vícemístnou dodávku na tuto akci a touto cestou bych mu moc rád poděkoval. Samotný turnaj probíhal nad očekávání dobře. Po úvodní výhře nás čekalo družstvo Polabin z Pardubic (pozdější mistr) a v tomto utkání se nám podařilo soupeře hodně zaskočit a velká škoda prohry na 5.šachovnici, která rozhodla o celkové pro nás pouhé remíze. V sobotu přišla ráno hned další sprcha po remíze se Starým městem i když objektivně řečeno měli jsme spíše prohrát. Po dalších dvou výhrách, nás čekal Frýdek a po napínavém průběhu nakonec naše prohra. V závěrečném sobotním utkání po vysoké výhře byl úkol do nedělního dvojkola stejný jako loni, když 2x vyhrajeme máme medaili. Po výhře proti českým Budějovicím nás stejně jako loni čekala Lokomotiva Brno. Historie se tentokrát neopakovala a družstvo Lokomotivy, které mělo vyšší kvalitu po zásluze vyhrálo. Lokomotiva nakonec obsadila 2.místo a touto cestou ji moc blahopřeji, ten závěr roku jim vyšel skvěle.
Naše 4.místo je asi maximem, čeho všeho můžeme při našich součastných možnostech a podmínkách dosáhnout. Trápí nás nedostatek trenérů, financí a dalších věcí. Trénink IM Pavla Davida je sice skvělý, ale to je spíše pro skupinku už zkušených hráčů. Chybějí nám trenéři spíše pro začátečníky a mírně pokročilé o individuálech nemluvě. Trénink začátečníků obstarávají jen já pan Majer a Radek Smíšek. Trenéři na víkendové turnaje jsou jen já, Honza číhal a Pavel Matula. Přebor Moravy, je sice velká akce s více trenéry, ale taky jen jednorázová. Sice se teď nechalo vyškolit několik odrostlejších svěřenců, ale v jejich zapojení jsem přece jen trošku skeptický. Změny rozvrhu (potkalo to třeba letos Tadeáše a kroužek jsem musel po něm od pololetí převzít) povinnosti ve škole další jiné vlastní aktivity těchto potencionálních trenérů sice dává nějakou naději, ale spolehnout se na to asi moc nedá (zkušenosti z nedalekého Brna) a zatím budeme spíše rádi, když budou ochotni alespoň hrát, protože většina dospělých touto ochotou zrovna neoplývá o pomoci v klubu ani nemluvě (ono se přece jen snadněji hledají důvody proč něco nejde, než hledají způsoby, proč by to jít mohlo).
Ve Vlašimi, Polabinách, Starém městě a hlavně Frýdku se zkrátka vychovávají děti daleko vyšším nasazením a také vyšší obětavostí. Jejich děti mají k dispozici trenéry z řad hráčů pro prázdninové turnaje a na začátku sezony od října je tento náskok mezi dětmi velmi znát. Uplynulá sezona začala sice velmi povzbudivě, když se stal Vašík Šetina mistrem Moravy a Slezska, ale ve výčtu úspěchů to bylo vše. Republiková medaile zkrátka chybí a velice rád bych ji vyměnil za osobní ocenění trenéra roku. Následující sezona bude pro mě jubilejní desátá v roli šéftrenéra, ale ten pocit, že klubu, který se z nuly probojoval mezi republikovou špičku ujíždí vlak se pomale mění v jistotu a je velmi pravděpodobné, že brzy budeme patřit spíše jen mezi republikový průměr.
Odkazy: pořadatel výsledky
Pavel Krupica | 08/Jul/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3373 | Komentáře(1) |

Kavárna 5.7.2018: věštění výsledků z křišťálové koule
Věštění V kavárně se hraje i ve svátek, to snadno pochopili šachisté, hůře už šachové soupravy, kterým se do toho moc nechtělo - nakonec se ale utajený Kropáčův materiál našel a všichni měli s čím hrát.
Náskok v čele tabulky GP navýšil vítězstvím Jarda Kudláček. Martin Hyrš lamentoval, že mu není přáno - tři jeho vyhrané pozice skončily remízou spadlého praporku proti vysbíranému materiálu. Nakonec mu přálo aspoň pomocné hodnocení o druhé místo.
Hned několik výsledků bylo napsáno dopředu, aniž by se partie hrála. Asi se někdo snažil věštit výsledky z křišťálové koule. Někdy se trefil, jindy ne, hlavně že jsme si to ohlídali.
Pořadí: 1.Kudláček, 2.Hyrš, 3.Pešl, 4.Vašek, 5.Slezák, 6.Buček, 7.Šafařík, 8.Kropáč.
Přílohy: Tabulka GP 2018
Jan Pešl | 06/Jul/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3372 | Komentáře |

Ječmen 51 !!!
Upoutávka Z loňské oslavy životního jubilea FMIM (Jen pro neznalé: Je to zkratka FIDE Mistra Ivana Markoviče.) se stává tradiční super turnaj! Očekávaná pohodová atmosféra přilákala skvělé šachisty od Prahy až po Tatry. :-) Výprava z Kuřimi se oproti loňsku zdvojnásobila a k loňskému triu Slávek Křena, Jirka a já, se přidali Martin Habina, Pavel Krupica a Magda Kratochvílová. Hned v prvních kolech turnaje došlo na vzájemné souboje. Nejlépe z našich hrál FM Jirka, který tentokrát přijel bojovně naladěn. Nakonec byl paradoxně jedním z mála, který v osmikolovém turnaji neprohrál. Na vyšší výkon ještě hráli Martin, Jirka st. a Magda, tedy většina naší výpravy. Podrobné výsledky najděte v odkazu na chess-res. O výsledky zas až tak moc nešlo. Už tak pohodová pravidla, že musíš mít zapnutý mobil, pít pivo, příští rok vylepšíme ještě o článek č. 52, že kdo porazí oslavence, okamžitě na turnaji končí a jede domů. Toš tak.
Šachu a Ivanovi sláva!
Přílohy: společné foto
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 01/Jul/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3371 | Komentáře |

Copyright (c)2006-2018 KolJa & Gonzmen