www.kme.cz

Informační systémy šité na míru

Město Kuřim

ŠK Kuřim

Zprávy

Švindluje Jarda Kudláček v kavárně?
Švindlíř Po zdravotní přestávce se vrátil Jarda Kudláček ve velkém stylu - jedenáct bodů z jedenácti partií. Někteří mu to nechtěli věřit a mysleli si, že to nějak našvindloval.
Letos poprvé si kavárnu zahrál Broněk Horák. Jeho účast spolu s tou Jardovou byla zárukou, že se bude hrát dostatek mrtvých zahájení - podobně (respektive ještě mrtvěji) ale vypadalo i zahájení Honzy Kolaříka proti Laďovi Sádlíkovi. Broňkovi chvíli trvalo se rozehrát, ale pak už to byl ten, koho známe - zejména bílými v souboji s Jurou Hrdinou: bílý měl výrazně méně figurek a černý poněkud příliš vyvinutého krále. Jura ale i přes tyto problémy urval druhé místo a na Broňka zbyl pomyslný bronz.
Velmi klidně probíhala naopak partie Kolařík-Slezák, tam se hrála pěšcovka snad po minutě spotřebovaného času na každé straně.
Pořadí: 1.Kudláček, 2.Hrdina, 3.Horák, 4.Kropáč, 5.Kolařík, 6.Slezák, 7.Buček, 8.Mrkos, 9.Pešl, 10.V.Sádlík, 11.Adler, 12.Krčma.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 26/Jun/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2378 | Komentáře |

Když něco funguje, tak to vypnou
Upoutávka Asi jste si všimli, že se občas (teď už pravidelně) nenačtou pravé sloupečky.
Důvod:
Thank you for using Yahoo Pipes! To help focus our efforts on core Yahoo product experiences, users will no longer be able to create new Pipes starting August 30th 2015. The service will be put in read-only mode until we will discontinue Yahoo Pipes on September 30th 2015.

Služba končí 30.9.2015.
Škoda, sice to bylo náročné na prvotní nastavení, ale jinak vynikající nástroj, s kterým se daly dělat opravdická kouzla.
Takže po bluebord (který v ukončeném režimu funguje už nějakou dobu s tím, že to můžou vypnout kdykoliv) končí i YahooPipes a jsem znovu tam, kde před rokem. Hledá se náhrada.
Jan Kolařík | 23/Jun/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2377 | Komentáře(2) |

Duras Open se blíží 2
Oříšek Ještě malá hádanka. Jakými tahy /vše vynuceno/ se dostaneme z diagramu1 do diagramu2
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2
Honza Číhal | 22/Jun/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2376 | Komentáře(3) |

Duras Open se blíží
Za pár dní začne Duras Open, na který se chystá početná výprava z Kuřimi. Proto není na škodu malý trénink. Správné řešení nedávejte na web, ale pošlete ho emailem.
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2 Čnt
Honza Číhal | 22/Jun/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2374 | Komentáře |

I v kavárně platí, že čas jsou peníze
Čas jsou peníze Čas jsou peníze - takto zazněl Mistrův hlas od mariáše, kde popoháněl nerozhodného karbaníka. Na čas si v tom okamžiku ale nedal pozor dohrávající Hrdina, který se kochal pěknou pozicí (úplně poslední partie večera to ale nebyla, o to se postarali Kropáč s Krčmou, kteří skončili oba s praporky dole). To mi přineslo první místo a zklamalo Slezáka (který hned na začátku turnaje připomněl, že kavárna se vyhrává na chyby). Honza se snad dokonce chtěl s Jurou o peníze podělit, pokud by mne Jura porazil a z prvního místa odsunul. Že by se do kavárny dostávaly úplatky?
Mistr se dále pochválil za mistrovsky sehranou partii s Kolaříkem - jenže salát se nevzdal a vyhrál. Mistrovi to i tak stačilo na třetí místo. Kromě toho jsme byli nejméně dvakrát svědky pokusu sebrat si vlastní figurku.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Slezák, 3.Buček, 4.Kropáč, 5.Kolařík, 6.Adler, 7.Hrdina, 8.Krčma, 9.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 19/Jun/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2373 | Komentáře |

píKří jakožto matka medailisty znovu za klávesnicí :-) ... haleluja
Aloha všichni, zdá se Vám, že agentura píKří je tak trochu v útlumu? Správně Vy!!!

Změnila jsem totiž zaměstnání a nemám tolik času psát příspěvky na kuřimské šachové stránky. Ale protože železo se má kout, dokud je žhavé, tak dávám na vědomost, že pokud máte zájem o zaměstnání nebo byste chtěli některému ze svých známých doporučit nějakou volnou pracovní pozici v oblasti strojírenství, tak je můžete objevit na stránkách Kuličkových šroubů Kuřim. Svoji případnou odměnu za nově získaného zaměstnance poté ráda přenechám šachovému klubu jako sponzorský dar :-).

Mimochodem v době, kdy kuřimské šachové družstvo stoupalo na stříbrnou příčku, jsem přečetla 2 nádherné útlé knížky pana profesora Jána Košturiaka, na jehož přednášce jsem se v pátek vůbec nenudila. Vzrůstem malý a vzezřením naprosto obyčejný muž Vás donutí zamyslet se a zhodnotit svůj život i vztah k němu a najednou vidíte, že to co se zdá složité, je ve skutečnosti velmi velmi jednoduché. Je třeba svůj život zjednodušit, umět se radovat a svoji radost předávat dál. Á propos všimli jste si, že mezi půl třetí a čtvrtou ráno zpívají ptáci? Že spustí svůj koncert a potom opět utichnou? No to je přece paráda, nikdy nezavírám v tu dobu okna, prostě vnímám tu krásu a rozkoš, že i kromě nás se na této planetě někdo raduje ze života a dává to hlasitě najevo.

Když jsem viděla v neděli po návratu z MČR Toma, nevěděla jsem honem, jak tu chvíli rozklíčovat. Bylo vidět, že má také velkou radost, sice mu bylo špatně z auta, ale v ruce držel obrovský pohár za druhé místo ... žaludek mu asi plakal, ale oči mu svítily jako žárovky a svoji radost dokázal beze zbytku přenést na nás. Nechali jsme si vyprávět všechny zážitky a dojmy. Naštěstí Pavel Krupica Tomovi odebral jeho notýsek se zápisy partií, protože to bychom museli ještě v neděli navíc i přehrát všechny partie :-). Tedy ono to stejně nastane, až Pavel zápisník vrátí, ale s tím se počítá. Byla jsem hlavně ráda, že si můžeme prožít společně s Tomem všechno proběhlé - partie, lumpárničky, fotbálek i další věci, které se v Hradci odehrály.

Věřím, že na tento prodloužený víkend v HrKr ani děcka ani dospěláci z doprovodu jen tak nezapomenou a v budoucnu jim ho bude připomínat nejen vytoužená a nakonec vyhraná medaile, ale i řada krásný zážitků, které jim zůstanou v duši a srdíčku
píKří
Jana Křížová | 16/Jun/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2371 | Komentáře(2) |

Kuřim 2. na MČR družstev ml. žáků aneb "bez práce nejsou koláče"
koláče Kuřimská šachová mládež zakončila veleúspěšnou sezónu vynikajícím 2. místem na Mistrovství ČR družstev ml. žáků, které se konalo v "salónu republiky" Hradci Králové. Výstavní město vyprojektované architekty Gočárem a Kotěrou se stalo dějištěm poslední vrcholné mládežnické akce družstev v této sezóně a dostaveníčko si zde dalo 28 družstev ml. žáků z celé republiky, kteří si museli účast vybojovat v krajských přeborech. Naše mládež vyhrála krajský přebor jihomoravského kraje a jela ve složení David Němec, Matěj Tajovský, host Julča Richterová, Lukáš Petříček, Tomáš Kříž a Tomáš Keprt. Naše nasazení č. 7 dávalo jisté naděje na medailové umístění - obhajovali jsme bronz, ale šéftrenér byl opět plný optimistických vizí a vyhlásil útok na mistrovský titul.
Tato taktika vycházela zhruba do třetího kola, kdy jsme díky příznivému losu soupeře trochu válcovali. První zaváhání přišlo ve 4. kole s rezervou "B" Beskydské šachové školy. Zde jsme měli vítězství na dosah, ale přehlédnutí věčného šachu nás stálo cenné body a tak to byla jenom remíza. V dalším kole jsme dostali hlavního favorita a zde se ukázal poněkud větší rozdíl - loni jsme s nimi málem vyhráli, letos jsme neměli nárok - máme přeci jenom na děcka poněkud nižší tréninkové požadavky ;-). Poté jsme se utkali v derby s Lokálkou a opět to byla plichta. Tentokrát asi se štěstím spíše pro nás.
Tato tři prostřední kola nás poslala až na 6. místo, nicméně i ostatní týmy hodně remízovaly a tak bylo stále o co hrát. Kapitán zavelel k útoku alespoň na stříbro a to se po bezchybném výkonu a plném počtu bodů v posledních třech kolech povedlo vybojovat. Postupně jsme přehráli Staré Město 5:1, Eru Poštovní spořitelnu 4,5:1,5 a v závěrečném souboji o 2. místo i nebezpečnou Poličku 4:2.
Zhodnocení jednotlivých šachovnic asi lépe provede Pavel, koneckonců výsledky si můžete přečíst sami. Jenom stručně - kluci na 1. a 2. šachovnici jistili potřebné body či remízy, Julča zahrála na trojce standard, na 4. šachovnici jsme často spoléhali na žolíka Lukáše, který tuto úlohu perfektně plnil, na 5. šachovnici celkem zazářil Tomáš Kříž, který získal i cenu za nejlepší šachovnici a dal zapomenout na loňské sněhy ;-) a na šesté šachovnici se v poslední třetině právě včas probudil ke spolehlivým výkonům Tomáš Keprt. Sečteno a podtrženo - vyrovnané výkony se přetavily v historický kuřimský úspěch. Příští rok už bohužel pro věk nemohou hrád David, Julča a Tomáš Kříž, tak uvidíme, jak se povede do týmu zabudovat rezerva z béčka, rozhodně tam pár šikovných kluků je.
Ve volném času si kluci zahráli fotbálek, stihli jsme fandit na běžeckém závodu, protáhla jsem je zajímavostmi města a všemi možnými parky, kterých má HK požehnaně a nakonec jsme skotačili i na blízkém dětském hřišti, kde proběhla námořní bitva. Gratulace patří i brněnské Lokálce která v posledním kole urvala bronz.
Odkazy: výsledky fotky
Kateřina Tajovská | 14/Jun/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2370 | Komentáře(4) |

V kavárně nepřehlížejte jednotahové maty
Vidíš mat? Po nulách v prvních čtyřech partiích jsem pochopil, že mne můj zaměstnavatel ničí natolik, že mým cílem nebude kavárnu vyhrát, ale neskončit poslední. Pak si naštěstí nechal Laďa Sádlík dát odtažný mat a jednotažec přehlédl i Luboš Adler, čímž se vrátila ztráta s Mistrem, který byl úplně prohraný, ale vyhrál přesně tímto způsobem (jak sám říká, mrtvola vyhrála).
Podobné starosti se netýkaly Honzy Slezáka - ten tyhle chyby nedělá a nahrál sto procent bodů. Druhé místo uhájil Jura Hrdina i s gentlemanským gestem, kdy Lubošovi po jeho nemožném tahu nereklamoval sáhnuto-táhnuto a nechal ho zahrát lepší tah. Bednu doplnil Honza Kolařík.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Hrdina, 3.Kolařík, 4.Kropáč, 5.Buček, 6.Pešl, 7.Krčma, 8.Adler, 9.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 12/Jun/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2369 | Komentáře |

MČR družstev mladších žáků- zacinká opět cenný kov?
Upoutávka V pátek 12.6. se v Hradci Králové uskuteční MČR družstev mladších žáků, tedy soutěž jak kdysi napsal pan Ciprys na Jmšs která nejvíce vypovídá o výchově mladých šachistů v oddílech.
Naše družstvo jede obhájit loňský bronz tedy asi doposud největší úspěch ve své klubové historii. Oproti loňské sestavě jsou v družstvu dvě změny. Šimona Tajovského nahradil Lukáš Petříček a odrostlého Vláďu Pavlíka nahradil Tomáš Keprt. Startovní listina je velice vyrovnaná a i když je družstvo nasazené jako číslo 8, jsem přesvědčený, že bez medaile neodjedeme a naopak pevně věřím v mistrovský titul.
V odkazech najdete stránky pořadatele a zde najdete i odkaz na on-line šachovnice, na kterém budou hrát první dvě družstva. Fanděte našim dětem u on-linu!!!
Odkazy: výsledky pořadatel
Pavel Krupica | 12/Jun/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2368 | Komentáře(3) |

V kavárně není čas na hrdinství
Je čas na hrdinství? Boj o poslední řádek v tabulce účastníků se tentokrát nekonal - při mém příchodu byli přítomni pouze další dva hráči. Pak se přece jen trousili další a hráli jsme v osmi.
Jura Hrdina (zřejmě při zhodnocení, že danou situaci na desce bude řešit pozičně a ne oběťmi) prohlásil, že není čas na hrdinství. Tento přístup pak prokázal i se mnou, kdy vyhrál na čas v pozici K+V proti K+V - není to hrdinské, ale bod platí.
Tak jako všichni minule čekali na Kropáče, se tentokrát čekalo na Luboše Adlera, který dorazil o něco později. Ten svoje vystoupení zakončil tím, že Honzu Slezáka krásně přehrál, ale pak si spletl kalendář o půl roku a dal mu vyloženě vánoční dárek - dámu zdarma a ještě s vidlí (takže vlastně jedním tahem ztrácel dámu a věž).
I díky tomu Honza s přehledem vyhrál před Jirkou Kropáčem a již zmíněným Hrdinou.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Kropáč, 3.Hrdina, 4.Pešl, 5.Adler, 6.Buček, 7.Krčma, 8.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 05/Jun/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2367 | Komentáře |

Kavárna 28.5.2015: Neuklízejte figurky předčasně
Neuklízejte předčasně Opakoval se scénář z minulého týdne - kapacita tabulky naplněna přesně v sedm a pár vteřin poté dorazil tentokrát Honza Vitula, aby zjistil, že už na něj místo nezbylo.
Hrálo se tedy na šesti šachovnicích a když měli první dva hráči turnaj dohraný, začali rovnou dva majitelé souprav své figurky uklízet - takže jsme museli jednoho z nich stopnout, že takto bychom to přece nemohli dohrát.
Divácky nejatraktivnější partie se asi odehrála mezi Lubošem Adlerem a Jirkou Kropáčem - závěrečné blicání, při kterém oba nechávali všechno stát a ten druhý téměř nikdy nebral, připomínalo spíše komedii. O moc asi nezaostal ani můj souboj s Jarou Mrkosem - jdu centrálními pěšci tak tvrdě dopředu, že nechávám stát dámu (samozřejmě omylem, i když to ve finále mohlo vypadat jako hezká oběť), načež rovnou dvě nové dámy stavím. Matit jsem ale nestihl, jen vysbírat figurky, takže z toho byl kvůli spadlému praporku pouze půlbod.
Pak už se jen dlouho čekalo na to, až své partie dohraje Jirka Kropáč - ten byl totiž aspoň o dvě partie pozadu, těžko říct proč. Závěrečnou výhrou nad Kolaříkem způsobil to, že jsme se sešli tři na výsledku 8,5 bodu z 11 partií. Vzájemné zápasy hovořily pro mne (přitom jsem turnaj začal dvěma nulami a na vítězství vůbec nepomýšlel) a o druhém místě pak muselo rozhodnout složité počítání Sonnenbornu, kde při každém přepočítání vycházela jiná čísla, ale vždy ve prospěch Kropáče před Honzou Slezákem.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Kropáč, 3.Slezák, 4.Kudláček, 5.Hrdina, 6.Kolařík, 7.Adler, 8.Mrkos, 9.Buček, 10.Krčma, 11.Malý, 12.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 29/May/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2365 | Komentáře |

Info.
Upoutávka Kroužky na DDM a školách probíhají od začátku října do konce května. To znamená, že od příštího týdne mají šachoví trenéři v Kuřimi zasloužené prázdniny. :-)
Majer Jiří st. | 28/May/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2363 | Komentáře(1) |

Šachový festival Durasu se blíží!
Upoutávka Už skoro za měsíc začne na Sokolovně v Řečkovicích Brněnský šachový festival 2015. Jako každým rokem doporučuji kuřimským hráčům účast na Openu A,B.
Proč? Je to přímo za rohem, příjemné prostředí, bufet paní Holzmannové a přátelští, ba přímo kamarádští, pořadatelé.

Zatím se přihlásilo 17 z 73 kuřimských registrovaných hráčů. A já se po vzoru Járy Cimrmana inspirujícího ptám: Přátelé, a není to málo? :-)

V odkazu na stránku festivalu najdete všechny potřebné informace.
Odkazy: Festival
Majer Jiří st. | 27/May/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2362 | Komentáře(1) |

Doplnění výsledků z kavárny
Ačkoliv jsem byl minulý čtvrtek v kavárně po delší době přítomen, v pátek jsem se opět přemisťoval mimo Brno - naštěstí to Honza Kolařík pochopil a zprávu již napsal. Dodal bych tedy pouze jen to, že se nám tabulka rozrůstá i směrem dolů (objevují se nové tváře, posledně dokonce dvě), díky plné účasti a dokupování minut byl stanoven nový rekord kavárenského banku 170 peněz, a o vítězství Jarka Kudláčka před Martinem Hyršem rozhodoval až Sonnenborn.
S minulými kavárnami to bylo horší, reportáže se nikdo neujal, takže dodám pouze výsledky.
7.5.: 1.Kropáč, 2.Slezák, 3.Kudláček, 4.Buček, 5.Adler, 6.Krčma, 7.V.Sádlík.
14.5.: 1.Kropáč, 2.Slezák, 3.Vašek, 4.Adler, 5.V.Sádlík (přes malou účast pouze jednokolově kvůli hokeji).
21.5.: 1.Kudláček, 2.Hyrš, 3.Hrdina, 4.Kropáč, 5.Pešl, 6.Slezák, 7.Novotný, 8.Krčma, 9.Mrkos, 10.Buček, 11.Adler, 12.Jiří Malý.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 27/May/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2361 | Komentáře |

V kavárně bylo přeplněno
Kavárna Do čtvrteční kavárny jsem dorazil něco málo po sedmé večer a k mému překvapení jsem byl až třináctý a do turnaje jsem se už nedostal. Tak jsem si dal pivo, pozoroval cvrkot a čekal na dalšího nešťastníka, který dorazí později, abych si aspoň nějakou partii zahrál. Naštěstí se tam objevil i Michael Vašek, který mne však ve většině partií porazil.

Po skončení turnaje (patrně vyhrál Jara Kudláček) se ještě na stolech objevily kořalky (vítěz turnaje slavil narozeniny). Lehkým krokem jsme krátce po zavíračce opustili kavárnu a zamířili k domovům.

Výsledky dodatečně do tabulky GP zapíše Gonzmen.

Poučení pro příště: choďte včas :-)
Přílohy: Kavárna
Jan Kolařík | 23/May/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2359 | Komentáře |

Vítězem klubového přeboru je FM Jiří Majer!
Upoutávka Správně by měl titulek být:
"Šachista Josef Mudrák neskončil ani třetí." :-))
Ale tomu by většina čtenářů asi neporozuměla, protože je to už dost stará, ale stále dobrá historka.
Předposlední partie klubáku dnes rozhodla o vítězi. Podle předpokladů v ní Jirka porazil černými Filipa Svobodu. Bílý sehrál zahájení pasivně a nevyřešil pak hrozby černého. Po taktice na zákryt bylo rychle hotovo.
Zbývá už jen dohrát partii Svoboda-Šmíd a budeme mít kompletní tabulku. Z pozice rozhodčího blahopřeji medailistům v pořadí:

1.FM Jiří Majer
2.KM Jiří Majer st.
3.Vladimír Kudla

Pro příští sezónu plánuji klubák o 16 účastnících (více hráčů se do klubovny nevejde)! Hlásit se můžete už nyní. :-)
Majer Jiří st. | 22/May/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2358 | Komentáře |

Martin Tajovský vítězem Májového turnaje!
Upoutávka ŠK Kuřim má k 1.5.2015 u Šachového svazu České Republiky registrovaných na 73 aktivních hráčů. Pro tento počet začaly být prostory na Domečku (DDM) už malé. Troufnu si tvrdit, že dnešní turnaj v nových prostorách Klubu Kotelna, tak začal novou éru rostoucího Šachového klubu. A nyní k průběhu turnaje. 52 účastníků je určitě rekordní účast, umožněná právě novými hracími prostorami. Po čtvrtém kole čekalo na účastníky turnaje příjemné překvapení, které už popsala Jana Křížová. Co se úspěšnosti týče, tak Klan Křížů (maminka + syn Tomáš) byl rozhodně nejúspěšnějším týmem na turnaji. Maminka nejprve vyhrála soutěž o nejlepší kuchařku, dále pak kategorii ženy, a syn Tomáš kategorii žáků. Hrál na skvělý výkon 1869 a mimo jiné porazil i jednoho kandidáta mistra a také mistra našich krásných webových stránek. Prostě Tomáš se s mistry nepáral.:-) Celkovým vítězem se stal Martin Tajovský, který tak potvrdil své nasazení. Ale jen o fous na pomocné hodnocení před dalším Martinem, tentokrát Habinou. Od května je Martin Habina naším novým kmenovým hráčem a společně s dcerami Alicí a Evou tak tvoří další rodinný klan v klubu. Třetí skončil minulý vítěz salámáku, Jarek Kudláček a potvrdil tak, že kuřimské rapidy mu sedí. Kategorii žáků vyhrál už zmiňovaný Tomáš Kříž před Davidem Němcem a Vláďou Pavlíkem. Tito tři hráli se špičkou dospělých už vyrovnané šachy. Kategorii ženy vyhrála Jana Křížová před Petrou Hronkovou a Kamilou Hruškovskou. Pořadí u dívek: 1.Alice Habinová, 2.Lucie Kloboučníková, 3.Leontýnka Křenová. Podrobné výsledky najdete na odkazu. Průběh turnaje natočil s kamerou pan Aleš Kadlec, tak se nezapomeňte kouknout na televizní kanál Kotva, nebo video na You Tube.
Odkazy: výsledky
Fotky: rajce_foto
Majer Jiří st. | 16/May/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2355 | Komentáře(5) |

Kuřimský a májový, salámový a dnes i tak trošku bábovkovo gulášový
Bábovka Na kuřimský májový salámový turnaj jsem se začala duševně chystat už před časem. Řekla jsem si, že by to chtělo něco nového a inovativního, aby byl turnaj ještě lepší než už je. Prostory, ve kterých se letos hrálo, jsou naprosto luxusní. Doufám, že zůstanou šachistům i v budoucnu. Žádné mačkání a tlačení se, ale krásná světlá velká vzdušná hrací místnost, kvalita IA.

Nápadů na vylepšení průběhu turnaje jsem měla několik, ale jsme lidé, takže jsem se přidržela lety prověřených tradic, tedy hlavně jedné, a sice že láska (v podstatě k čemukoli) prochází v první řadě žaludkem.

Bylo ale nutné si připravit půdu - takže:
- Koncem dubna sděluji v rámci velkého tajemství MJS, že bych navařila guláš pro účastníky turnaje
- Odsouhlaseno, protesty nepřišly
- Váhám, zda bude lepší guláš hovězí či vepřový
- Vítězí zabíjačkový gulášek, který se vaří v Kuřimské Nové Vsi u příležitosti odchodu pašíka ze světa (znalci jistě už poznali, že to bude vepřový)
- Objednávám maso, kupuji mraky cibule a koření
- V pátek odcházím dřív z práce a jsouc opásána zástěrou, vrhám se do díla
- Bublá to, prská, voní ... já míchám, dochucuji a ochutnávám
- Za tři hodiny je hotovo, snad to nebude ostuda - komise domácích rozhodčích hodnotila kladně
- V té době, co se z masové hmoty stává mana nebeská, šlehám vejce, ke kterým přimíchávám mouku a cukr a výsledkem je skořicová bábovka
- Jojo jsem spokojená, ještě přibalit umělohmotné talíře, lžíce, ubrousky, rohlíky a přesvědčit manžela, aby v sobotu opustil práci na zahradě, ohřál guláš a nechal ho doručit do Kotelny. Je to moje opora, protože ještě v potu tváře a slzící loupal a krájel cibuli, aby bylo čím gulášek posypat. U mě je to borec nakonec :-).
- Sobotní ráno bylo poněkud hektické, musela jsem mimo jiné namotivovat Toma na vítězství. Šlo to samo, stačilo říci, že když turnaj vyhraje, nebude muset jíst ten uvařený guláš :-):-):-) a bude mít k obědu palačinky.
- Povedlo se! Tedy abych byla přesná: myslím, že účastníci turnaje si dnešní den užili. Tom guláš jíst nemusel a já naopak z přinesené bandasky rozdala guláš do poslední kapky. Musím říci, že gulášek byl uvařen hlavně jako poděkování všem kuřimským trenérům a lidem, kteří se kolem šachu v Kuřimi "motají". A to jako dík za jejich obětavost, se kterou se věnují dětem, aby se mohlo šířit dobré jméno šachu v Kuřimi a okolí. Na některé hráče a bohužel ani šéftrenéra se nedostalo. Ale zdůvodnit bych si to mohla i tak, že pokud by pojedli, odkrvil by se jim mozek a nehráli by tak dobře, jak hráli (nojo příště by to holt chtělo koupit toho masa víc).

S višní v čokoládě v puse, kterou jsem si vyhrála za svůj skvělý "šachový" výkon 2,5 bodu s díky pořadatelům za krásný sobotní zážitek se loučí
píKří
Jana Křížová | 16/May/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2354 | Komentáře(2) |

Šimon Tajovský získal bronz na MČR do 8 let!
Upoutávka Krásného úspěchu dosáhl na MČR v Klatovech v kategorii do 8 let náš borec Šimon Tajovský. Po celý turnaj hrál nekompromisní šachy a s výsledkem 7 výher a dvě prohry obsadil krásné třetí místo! Gratulujeme!
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 10/May/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2349 | Komentáře |

Nový národní rating k 5.5.2015
Upoutávka Po ukončení soutěží družstev nastalo nejvíce změn v žebříčku. Do Top 10 se probojoval Číhal Jan a naopak vypadl Pavel Krupica. Trenéři mládeže Majer a Krupica utrpěli velice znatelnou ztrátu na Elo. Skokanem se stal Tomáš Keprt, který připsal +223bodů. Z magické hranice 2000+ vypadává Majer st a Sládek. Jakub Němec získal 2.VT. Počet jmen na ratingovém oddílovém žebříčku je neuvěřitelných 60.hráčů.

1.Tajovský Martin 2230 (+13)
2.Majer Jiří ml. 2182 (+30)
3.Košata Jan 2132 (0)
4.Sládek Vladislav 1998 (-5)
5.Majer Jiří st. 1981 (-82)
6.Křena Bohuslav 1963 (+2)
7.Vitula Jan 1940 (+4)
8.Horák Bronislav 1927 (-35)
9.Boček Tadeáš 1925 (+4)
10.Číhal Jan 1894 (14)
11.Rubeš Pavel 1885 (+12)
12.Kudla Vladimír 1879 (+12)
13.Kudláček Jaroslav 1869 (-6)
14.Krupica Pavel 1864 (-82)
15.Pešl Jan 1849 (+7)
16.Vašek Michael 1822 (+8)
17.Zemánek Jaroslav 1796
18.Kolařík Jan 1773 (+12)
19.Laštovička František 1747 (-5)
20.Hrdina Jiří 1735 (+16)
21.Snášel Michal 1723 (+2)
22.Krupica Aleš 1703 (-12)
23.Němec David 1699 (+87)
24-25.Slezák Jan 1693 (-9)
24-25.Matula Pavel 1693 (-27)
26.Šmíd Tomáš 1691 (+20)
27.Pavlík Vladimír 1605 (+32)
28.Němec Jakub 1575 (+33)
29.Sádlík Pavel 1565 (-8)
30.Svoboda Filip 1528 (+50)
31.Smíšek Radovan 1519 (+7)
32.Buček Miroslav 1517 (-5)
33.Tajovský Matěj 1506 (0)
34.Keprt Tomáš 1456 (+223)
35.Kříž Tomáš 1454 (+114)
36.Prokop Martin 1424 (+114)
37.Křivánek Jakub 1399 (+34)
38.Novotný Dalibor 1369 (-8)
39.Liška Martin 1365 (-53)
40.Adler Lubomír 1359 (-53)
41.Mrkos Jaroslav 1357 (-29)
42.Petříček Lukáš 1285 (+51)
43.Bauer Miroslav 1284 (-204)
44.Kalabis Lukáš 1261
45.Jahn Filip 1257
46.Košuličová Anna 1250 (+158)
47.Vašek Gabriel 1247 (+14)
48.Habinová Alice 1194 (+13)
49.Matějů Roman 1193 (-25)
50.Fikejs Tomáš 1185 (+42)
51.Tajovský Šimon 1157 (+26)
52.Tajovská Kateřina 1128 (-7)
53.Škrob Ondřej 1110 (+14)
54.Zelený Josef 1100
55.Lepka Dominik 1098
56.Vařecha Vojtěch 1083 (+5)
57.Boček Adam 1090(Nové)
58.Boháč Šimon 1064 (Nové)
59.Matula Jakub 1047 (+31)
60.Havel Vojtěch 1040
Pavel Krupica | 04/May/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2345 | Komentáře(2) |

Soustava SI v šachu
Ještě před první větou tohoto psaní musím uvést, že moje schopnosti jakožto fyzika (schválně nepíši fyzičky, protože tu jsem měla díky moderní gymnastice poměrně hodně dobrou :-):-):-) ) nebyly zrovna valné. Když jsem se asi po dvaceti letech od ukončení gymnázia setkala se svým bývalým profesorem, ihned mě poznal, oslovoval mě křestním jménem a říkal: "Něco tak strašného na fyziku, jako jsi byla Ty, Jano, jsem už potom nikdy, ale ani nikdy před tím, neučil." Z toho je vidno, že otisk jsem teda zanechala přímo nesmazatelný :-):-):-). Já ho naopak ujistila, že ze znalostí gymnaziální fyziky žiji prakticky každý den (pracovala jsem v té době v inženýrsko-projekční společnosti, která se zabývala vytvářením nabídek, vysoce odborných studií a prováděcích projektů pro výstavbu a rekonstrukci tavíren a sléváren. Z toho (i laikovi) jasně musí vyplynout, že psaní různých fyzikálních jednotek, byl můj denní chleba. Jo jo přesně podle hesla: Co Tě nezabije, to Tě posílí! Zmobilizovala jsem veškeré znalosti, a nebylo jich zrovna mnoho, a užívala je v praxi o 106-7 :-):-):-).

Dneska se naštěstí v práci zabývám spíše lidmi a z fyzikálních jednotek už skoro nic nepoužívám. Je to ku prospěchu mě i fyzice :-). Ale když přijel Tom v sobotu z Ratíškovic, tak jsme viděli, že má ze svého postupu na MČR obrovskou radost. Ne jen tak "obyčejnou" radost, ale přímo radost na druhou, jak by mohl říci nějaký matematik (také v tomto oboru jsem nebyla nikdy žádné eso). Každopádně jsem si uvědomila, že radost je dosti individuální a zcela neměřitelná veličina. Je to prostě v hlavě. Někdo by byl po vítězství na MS na hranici teraradosti a jiný by se pohyboval až na úrovni gigaštěstí. To já jsem skromnější (jako Lenin, jak se praví v jednom českém filmu), po šachovém vítězství zažívám mikrorozkoš. Ale je fakt, že ani tohle už dlouho nenastalo. Doma mě prostě nikdo vyhrát nenechá. Tedy Tom onehdy tvrdil, že jsem ho těmi dvěma věžemi na jednom sloupci přímo drtila ... ale nakonec nerozdrtila. I proto se moc těším na májový turnaj a doufám, že alespoň jeden bodík uhraji (Mr. Baye neberu, to není ono), abych si tento překrásný pocit z výhry mohla zopakovat. Už jsem poprosila Toma, aby mi trošku osvěžil paměť, abych měla možnost si alespoň ten bodík na férovku uhrát, ale jestli bude natolik šikovným trenérem, aby se to skutečně podařilo, to opravdu nevím :-).

Ale ať už to nakonec dopadne jakkoli, tak všem šachistům hektolitry štěstí a minimum smůly přeje
píKří
Jana Křížová | 04/May/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2344 | Komentáře |

ŠACHOVÉ RATÍŠKOVICE
Upoutávka První květnovou sobotu se šachová minivýprava vydala po plánovaném srazu v 8 hod.( skutečný odjezd byl zpožděn o "akademickou čtvrthodinku") z nádraží v Kuřimi směr Ratíškovice, zakončit posledním šestým turnajem seriál KP jednotlivců v rapid šachu.
Výprava čítala celkem 5 osob- řidič Pavel Krupica, hráči Vláďa Pavlík, Tomáš Kříž, Lukáš Petříček a moje maličkost. Cesta probíhala jako po másle, až na menší komplikaci, kdy cca 8 km před cílem chyběl v našem směru ukazatel na odbočku do Ratíškovic. Naštěstí Pavel pohotově přistavil na benzínce, kde ho patřičně nasměrovali. Příjezd na místo( tělocvična zdejší ZŠ) se nám tím zpozdil pouze o 2 min. což vůbec ničemu nevadilo.
Turnaj se hrál na 7 kol, během kterých hrály všechny kategorie společně. Byl to opět moc zajímavý a napínavý turnaj, doplněný i doprovodnými soutěžemi, které jsem ovšem nestihla navštívit. Jako již tradičně při takových akcích, i zde bylo zajištěno občerstvení formou bufetu.
Přibližně po 5 hodinách bylo dohráno. Vystoupení našeho "TRIA" bylo úžasné, o čemž svědčí i samotné výsledky. Lukášek obsadil 1.místo v kategorii U10(celkově 3.místo ze všech zúčastněných). Tomáš obsadil 2.místo v U12(celkově 4.místo), čímž si potvrdili postup na MČR. Vláďovo umístění v U14 si přesně nepamatuji, na Chessu budou výsledky dle p. Hurty až po 20 hod. Svou skvělou hrou napomohl Tomášovi k postupu na MČR. Drobnou věcnou cenu si odnesli všichni zúčastnění.
Chtěla bych tímto poděkovat Pavlovi za příjemně strávenou sobotu. Na podrobnější a šachovější informace si budete muset počkat na report od zkušenějších.
Pavel Krupica | 02/May/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2343 | Komentáře(5) |

V kavárně stále stejný vítěz
Čarodějnice Výzva náhradním zpravodajům nepadla na úrodnou půdu, žádný se nedostavil - snad si je nikdo nespletl s čarodějnicí a neupálil.
Obvyklý vítěz Honza Slezák měl po ztrátě jednoho a půl bodu strach, jestli hraje ještě o bednu - zbytečně, hrál stále o první místo a opět si ho uhrál.
Žádné body do GP nepřibudou Michaelovi Vašekovi, protože se jako obvykle dostavil až v době, kdy jsme dohrávali.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Kudláček, 3.Kropáč, 4.Buček, 5.Pešl, 6.Adler, 7.V.Sádlík, 8.Krčma.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 01/May/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2339 | Komentáře |

Nové Fide k 1.5.2015
Upoutávka Právě ukončené soutěže družstev přináší nejevíce změn ve Fide ratingu.

1. KM Tajovský Martin 2234 (-18)
2. FM Majer Jiří ml. 2192 (-9)
3. KM Košata Jan 2142 (-4)
4. KM Majer Jiří st. 2049 (-25)
5. KM Sládek Vladislav 1995 (-1)
6. Horák Bronislav 1989 (+21)
7. Kudláček Jaroslav 1960
8-9. Křena Bohuslav 1940 (-10)
8-9. Rubeš Pavel 1940
10. Krupica Pavel 1931
11. Kudla Vladimír 1918 (-7)
12. Vitula Jan 1908 (+2)
13. Číhal Jan 1869
14. Laštovička František 1853
15. Boček Tadeáš 1831 (-6)
16. Pešl Jan 1822 (-5)
17. Krupica Aleš 1769
18. Matula Pavel 1720
19. Snášel Michal 1698
20. Němec David 1677 (+72)
21. Pavlík Vladimír 1602 (-6)
22. Němec Jakub 1540 (+13)
23. Tajovský Matěj 1531 (+1)
24. Svoboda Filip 1429 (-2)
Pavel Krupica | 30/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2337 | Komentáře(4) |

Jak Kuřimáci v rapidu nic nevyhráli - ale těsně
Opravdu jsem vůbec nepočítal s tím, že dostanu úkol napsat zprávu z rapidu družstev. Mám podezření, že moje zařazení do týmu A bylo provedeno právě z těchto důvodů, ne proto, abychom mohli bojovat v kategorii do 2000 ELO bodů (průměr všech hráčů). Jsou-li ratingy ve výsledcích správné, vyšlo by to i s Honzou Vitulou (to by áčko mělo průměr 1999,4).
Zatímco áčko se dlouho potýkalo se švýcarskou houpačkou a rovnocenného soupeře dostalo až v pátém kole, béčko se z toho vylhalo již remízou v kole druhém. Dopoledne jsem si říkal, co na tom turnaji vůbec dělám - venku krásně a mně to vůbec nešlo, takže jsem v té době měl myšlenky na úplně jinak strávenou sobotu. Zbytek družstva to ale udržel na očekávaných výsledcích (tedy se slabšími výhra a se silnějšími prohra).
Po obědě jsem to naštěstí dohnal (čímž jsem odsoudil do role hráče s nejnižším počtem bodů Dominika Paráka, ale ten hrál první desku a měl to z nás rozhodně nejtěžší) a protože ostatní hráči udržovali svůj standard, dotáhli jsme se do míst, kam patříme a před posledním kolem jsme věděli, že když porazíme Vyškov, můžeme dokonce na tu cenu do průměru 2000 stále myslet. Vyhrát se se štěstím podařilo, ale protože béčko lokálky uhrálo potřebnou remízu, došlo na pomocné hodnocení (počet partiových bodů) a to hovořilo pro ně. Možná hrálo roli i to, že nám los zrovna nepřál - v průběhu turnaje jsme vyfasovali všechna tři družstva, která skončila na bedně.
Áčko tedy s nasazovacím číslem 7 skončilo šesté (druhé ve své kategorii), družstvo bylo vyrovnané, při porovnání ratingu s výkonem lze říct, že největšími oporami byli oba Slávkové. Béčko jako dvanácté nasazené skončilo patnácté a tam je hodnocení jasné - dobře hrál Jura Hrdina na pětce a přes pokračující oslavy (které byly při opouštění hrací místnosti již zřetelně patrné) Honza Vitula na dvojce. Ostatním hráčům béčka to příliš nešlo, zvláště pak Martinu Hyršovi.
P.S.: Výměnou za tuto zprávu deleguji zpravodajství z kavárny na příští tři týdny někomu z dvojice Hrdina-Kolařík (kdo bude přítomen). Tento čtvrtek se sice ještě hodlám zúčastnit, ale protože v pátek odjíždím do Ostravy na turnaj, musel bych to psát ve čtvrtek v noci z mobilu a to je poněkud nepohodlné. Turnaj pak způsobí absenci ve čtvrtek 7.5. a ten další týden mi hrozí služební cesta (sice krátká, ale kromě kavárny patrně blokující i účast na salámovém turnaji).
Odkazy: Výsledky
Jan Pešl | 27/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2334 | Komentáře(3) |

Zlatí hoši v Brněnském deníku!
Upoutávka Můj kamarád Honza Kalendovský mi poslal odkaz na článek v Brněnském deníku, kde se píše o úspěchu našich Zlatých hochů. Tož si počtěte kliknutím na odkaz.
Odkazy: článek
Majer Jiří st. | 26/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2332 | Komentáře(1) |

Dohrávky klubáků A,B.
Už jen málo chybí Nejzkušenějšímu, aby obhájil titul přeborníka klubu. Stačí jen, aby Filip porazil Jirku a má to v kabeli!

Včera se hrálo v áčku:
Svoboda 1/2 Tajovský.
Matěj odblical zahájení a bílého k ničemu nepustil. S remízou ve vyrovnané koncovce byli spokojení oba hráči.

Šmíd 0-1 MJS
Černý už v zahájení získal dvě poziční výhody, které později přetavil v matový útok.

Výsledky z přeboru B:
Kříž 0-1 Němec J.
Prokop 1/2 Bauer
Křivánek 0-1 Keprt
Přílohy: Klubák A
Majer Jiří st. | 25/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2331 | Komentáře |

V kavárně se slavilo
Slavíme syna To, že kavárna je o chybách a že ji vyhrává Honza Slezák, už je celkem ohraná písnička. Každý čtvrtek se ale nestává, že by ten, kdo jej jako jediný porazil - Honza Vitula - slavil narození syna. Tím jednoznačně přebil malý nedostatek této kavárny, a sice že se někam ztratilo deset korun z banku (všichni se dušovali, že vklad dali, ale součet zkrátka neseděl).
Oslavence, který se některými pozicemi docela kochal (například se Staňou Krčmou, kde si ani jezdce zdarma nevzal, zvítězit přece jde i jinak) jsme ale vyhrávat nenechali a navíc mu nepřálo pomocné hodnocení.
Když totiž poslední partie večera Hrdina-Buček skončila pádem obou praporků a tedy remízou, někteří si oddechli, že nebude třeba pomocné hodnocení pro určení pořadí na bedně. Jenže Mistr se tím přidal jako čtvrtý do party pětibodových (na čtvrtém až sedmém místě) a na složité počítání bylo zaděláno. Vzájemné zápasy celé čtveřice oddělily mne nahoru a oslavence dolů, pro určení správného pořadí mezi Mistrem a Jirkou Kropáčem muselo dojít ještě na druhé kouknutí do tabulky, kdo vyhrál v přímém souboji.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Kudláček, 3.Hrdina, 4.Pešl, 5.Kropáč, 6.Buček, 7.Vitula, 8.Krčma, 9.Adler, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 24/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2329 | Komentáře(5) |

Magické číslo 66666
66666 V neděli kolem poledne fanoušci webových stránek ŠK Kuřim se stejnou netrpělivostí jako se čeká na zatmění slunce čekali na neobvyklou událost. Na počítadle návštěvníků se mělo objevit magické číslo 66666. O jeho magii předem informoval Honza Vitula a všichni ho chtěli vidět. To proto, že ten komu se zjeví, bude mít prý štěští na ďábelské kombinace!

Někteří plánovali obsadit farmu počítačů, aby si číslo uzmuli pro sebe, ale nakonec se ukázalo, že počítadlo přibývá velmi pomalu a pro jeho spolehlivý inkrement je třeba použít čistý počítač v cizí síti. A tak se stalo, že tento jedinečný zážitek, alespoň podle reakcí na tomto webu, mohlo vidět několik šťastlivců současně! Těm, co toto štěstí neměli, přikládám snímek obrazovky z neděle 11:59, kdy tento úkaz byl k vidění.

Proč má číslo 66666 takovou magii? Co je na tomto čísle tak významného, kromě toho, že to je pět šestek? :-) Vždyť Kuřim by měla čekat například na 66434. To by mělo logiku ;-) Po nezajímavé faktorizaci 66666=2*3*41*271 jsem si číslo 66666 zapsal Římskými čísly a byl jsem ohromen.

Ano, potřebujete napsat M (Magie, Majer? :-) ...), pak 64x M, pak ještě jedno M a nakonec DCLXVI, tj. postupně všechny znaky Římské číselné abecedy, kterých je 6 stejně jako šachových figur (DKVSJp)! Tak už víte proč má toto číslo takovou sílu?!
Přílohy: Příloha_1
Pavel Matula | 20/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2326 | Komentáře(6) |

Jarní turnaj 2015
Jarního turnaje jsem se zúčastnila ráda, ale viděla jsem pouze 3 poslední kola. Před tím jsem musela totiž navštívit přilehlé obchodní domy a nakoupit nějaké svršky na jaro. Po svém příchodu jsem ovšem stihla ty nejdůležitější okamžiky celého klání. Celkový počet účastníků byl 39, z toho 10 kuřimských kluků - holky pro tentokrát bohužel zůstaly doma a je to rozhodně škoda, protože se zvláště vyhlašovaly kategorie starších a mladších děvčat. Hrálo se ve svižném tempu na 2 x 15 minut a odkaz na výsledky je : http://chess-results.com/tnr170150.aspx?lan=5&art=1&wi=821.

Rozdělení turnaje bylo na kategorie starší a mladší a umístění následovné:
Mladší:
1. Richter Rudolf - Zastávka, 5 b.
2. Boháč Šimon - Kuřim, 4 b.
3. Havel Tomáš - Kuřim, 4 b.

Starší a také celkové pořadí v turnaji:
1. Kříž Tomáš - Kuřim, 6 b.
2. Prokop Martin - Kuřim, 5,5 b.
3. Richterová Julie - Zastávka, 5,5 b.

Pokud umíte počítat, tak ze 6 rozdělovaných medailí pro Kuřim cinkly hned 4. Mimo to třeba Dominik Lepka remizoval s Julií Richterovou a to je určitě pěkný půlbod do celkového hodnocení.

Atmosféra turnaje byla pohodová, ceny pěkné a hlavně dům dětí Junior je umístěn kousek od hlavního nádraží Brno a tudíž cesta na turnaj i domů je bez problémů. Kluci byli spokojení, pizza na hlavním nádraží, kde jsme měli trošku času při čekání na vlak, velmi dobrá, takže myslím, že příštího turnaje by se mohlo Kuřimáků zúčastnit klidně i více. Jen to počasí nám trošku nepřálo, chtělo by se mi říct: "Zima jako v lese." Ještě že šachové úspěchy byly tentokrát hřejivé, a tak celkový dojem nám počasí určitě nepokazilo.

Pohodový zbytek víkendu a trošku nedělního sluníčka přeje všem šachovým příznivcům
píKří
Jana Křížová | 18/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2324 | Komentáře(2) |

Pátek 17.4. na Domečku ve znamení debaklů černých v Caro-Kannu.
Upoutávka Dohrávaly se partie do klubáků A+B.

V áčku se hrálo:
Němec D 1-0 Svoboda
David vytěžil ze znalosti zahájení maximum a v miniaturce "rozstřelil" Filipa.Kudla 1-0 Šmíd
Zde černý sehrál zahájení dobře, ale střední hru hrál pasivně.

V béčku se hrály také dvě partie.
Němec J. 1-0 Prokop
Z lépe sehraného zahájení vytěžil bílý kvalitu, kterou i přes potíže nakonec realizoval.

Keprt 1-0 Kříž
Zajímavá koncovka D - 2S+2p měla skončit remízou. Černý ale chtěl vyhrát a chyboval.

Od 15-17 vede kroužek na Domečku Pavel Matula. Ukazoval mi, jaká miniaturka se mu podařila v A-turnaji na rapidech v Rajhradu. Byl to do třetice Caro-Kann, kde bílý skvěle obětoval věž a figuru. Tuto moc pěknou miniaturku najdete v rubrice partie.
Přílohy: Tabulka A
Majer Jiří st. | 18/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2323 | Komentáře(2) |

Honza Slezák zpět v kavárně a opět vítězně
Trojice vepředu Čtvrteční kavárna byla podobná minulé v tom, že se skupina hráčů utrhla hodně dopředu. Tentokrát ovšem nebyli dva, ale tři - Honza Slezák, Jura Hrdina a Jarda Kudláček. Rozhodovalo se až v posledním kole v souboji Kudláčka se Slezákem, který mohl pro Jardu skončit všemi možnými medailemi: při výhře zlatou, při remíze stříbrnou a při prohře bronzovou. Ačkoliv byla Honzova pozice velice pasivní, ubránil se a platila poslední možnost, protože Jarda ve finále nechal stát dámu. Moje čtvrté místo se ziskem těsně nad padesát procent nejvíce ohrozil paradoxně ten, kdo nakonec skončil s nulou poslední - Laďa Sádlík. Ani věž navíc proti páru pěšců mu ale nestačila, protože ti pěšci jeho pozici zkrátka prorazili.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Hrdina, 3.Kudláček, 4.Pešl, 5.Krčma, 6.Buček, 7.Mrkos, 8.Adler, 9.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 17/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2321 | Komentáře |

Mistrem ČR školních družstev 1-5.třída ZŠ Tyršova Kuřim!!!
Upoutávka Ve dnech 13-14.4 se v Mostu uskutečnilo MČR přeboru škol 1-5.třída, kde se ZŠ Tyršova Kuřim ve složení David Němec, Matěj Tajovský, Lukáš Petříček a Tomáš Keprt postarala o absolutně největší úspěch, když se stala mistrem ČR školních družstev pro rok 2015.
Když jsem asi 3.týdny před turnajem zjistil, že Tyršovka bude nasazena jako hlavní favorit na titul, přepadl mě nepříjemný pocit, protože jak všeobecně známo tato role je velice nevděčná. Vlastně ani začátek turnaje nám nevyšel podle představ. Nejprve se nám nedařilo vyhrát výrazným rozdílem, když zejména Matěj byl ve velikém útlumu a když ve 3.kole přišla prohra, tak se Tyršovka propadla až na 8.místo průběžného pořadí. Následoval důrazný pohovor s družstvem, že pokud chtějí dovézt plánovaný titul musejí zapracovat zejména na spotřebě času, protože většina partií byla odehrána příliš rychle. Ve 4.kole se družstvo konečně chytlo a odnesla to Vlašim, která si odnesla pověstného kanára. Troufám si tvrdit, že právě zde nastal radikální obrat. V posledním kole prvního dne se nám podařilo porazit vysoko i Hradec Králové, naše družstvo smazalo ztrátu a se stejným bodovým ziskem jako doposud vedoucí Frýdek přenocovalo na 2.místě. Právě Frýdek nás čekal na úvod druhého dne a klukům jsem jasně kladl na srdce, že právě tento duel zřejmě rozhodne o zlatu. Taktika byla jasně daná a podařilo se ji splnit beze zbytku. Utkání se nám podle našich plánů podařilo vyhrát 3-1. a po 6.kole jsme se dostali do vedení s bodovým náskokem. V 7.kole nás čekal další z favoritů a to ZŠ Zábřeh. I toto utkání se nám podařilo vyhrát i když jen nejtěsnějším rozdílem 2,5-1,5 a náskok na špici se nám podařilo zvýšit na 2.body. S vědomím dostatečného náskoku a do posledních kol nasazení slabších soupeřů jsem již o zlatu nepochyboval. Závěrečná kola se nám podařilo vysoko vyhrát a bezpečný náskok s přehledem udržet. Největší oporou byly David a Lukášek, kterým se dostalo i individuálního ohodnocení, když byly vyhlášeni jako nejlepší hráči na 1 a 3.šachovnici. Matěj po slabším startu družstvo podržel hlavně v utkáních proti největším konkurentům a slušný bodový podíl má i Tomáš.
Velké poděkování za nádhernou akci patří především pořadatelům. Nádherné hrací prostory, výborné ubytování a vynikající strava. Lepší mládežnickou akci jsem snad ještě nenavštívil. Největší dík patří řediteli ZŠ Tyršova panu Mgr. Stanislavu Plchotovi. Hlavně jeho zásluhou byl zřízen kroužek na škole, kde se nám daří takhle talentované šachisty vychovávat. Poděkování patří i rodičům, které děti podporují během celého roku na turnajích a hlavně všem dětem za chuť a nadšení do hry a hlad po úspěchu.
Bylo to skvělé završení především pro Davida, který se během několika let probojoval ze 4.šachovnice až na pozici lídra družstva a zakončil své působení v této soutěži mistrovským titulem. Družstvo až na Davida zůstává téměř ve stejné sestavě i pro příští rok a věřím, že za Davida se podaří najít adekvátní náhradu.
Přílohy: družstvo šachovnice
Odkazy: výsledky
Pavel Krupica | 15/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2319 | Komentáře(5) |

Áčko vyhrálo KP1 a postupuje do 2. ligy!
Upoutávka V posledním zápase jsme potřebovali vyhrát, jinak hrozilo že Jundrov a Lokálka nás v případě výhry přeskočí. Podařilo se mi poprvé v sezóně postavit základní osmičku. Zato hosté, ti dorazili bez prvních tří hráčů soupisky. Už jim o nic nešlo a tak dali šanci náhradníkům. To všechno nám hrálo do karet, přesto hned na začátku zápasu nám zatrnulo, když Slávek po dobře rozehraném zahájení chyboval. Za chvíli si soupeři už podávali ruce a tak se optimisticky ptám: Remis? Odpověď Slávka mě šokovala: Ne, vyhrál jsem! :-) Takže štěstí i do třetice. Pak se už kuřimská mašina rozjela a postupně vyhráli Dominik, Tádík a Ivan. Na 4,5:0,5 remízoval Jirka. Na jedničce navýšil Martin, remízoval mjs a na upoutávce je zachycena poslední partie KP1 z našeho pohledu, kde Honza remízoval s Pavlem Kubátem.

Po roční přestávce se vracíme do 2. ligy. Už se těším na budoucí čtyřzápasy. 1x 2. liga + 3x KP2 = 64 šachistů hrajících současně v nových prostorách bývalé kotelny na Popkové. To bude maso!
Odkazy: Tabulka
Majer Jiří st. | 12/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2315 | Komentáře(2) |

Dohrávky klubových přeborů A, B.
Šmíd 1/2 Krupica
Viděl jsem jen závěrečné postavení, kdy Pavel v lepší pozici (převaha pěšců na dámském křídle) nabídl smířlivě remis, kterou bílý bez váhání přijal.

Sádlík 1/2 Pavlík
I v této partii se mohlo bojovat déle, ale na borce sedla zřejmě jarní únava. :-)

Svoboda 0-1 Kudla
Dle slov Vladimíra, vyrobil Filip hrubku a ztratil pěšce i pozici.

K dohrání přeboru chybí už jen partie Svobody (4x) a Šmída (3x).

V béčku se hrálo:
Keprt 0-1 Bauer
Mirkovu hru charakterizuje dobrá profylaxe a první "útočný" tah Tomáše ihned ztrestal ziskem dvou pěšců a v koncovce i partie.

Kříž 1-0 Křivánek
Kuba získal pěšce, ale pozice byla složitá. Po taktické zápletce mu sice pěšec navíc zůstal, ale ztratil při ní dámu za věž.
Přílohy: tabulka A
Majer Jiří st. | 11/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2314 | Komentáře |

Kavárna 9.4.2015 soubojem Kropáče a Hrdiny
Třívěžové koncovky Ačkoliv to zprvu vypadalo, že moje blicání na dvou minutách bude opět svádět soupeře k hrubým chybám jako při mé poslední účasti, v polovině turnaje se to zlomilo, po začátku 3/3 už si ostatní dali pozor a už mi pak nepovolili ani půlbod. Nejlépe to pojal Mistr - obětoval figuru za větracího krále a pasivní pozici. Obrana je totiž na čas obvykle náročnější než útok.
Dopředu se jednoznačně utrhli oba hráči s křestním jménem Jiří. Kropáč sice svoji poslední partii s Honzou Kolaříkem na čas prohrál, ale ze vzájemného zápasu s Hrdinou měl napsanou "jedničku" a to mu pomohlo k celkovému vítězství, ačkoliv i druhý v pořadí měl finální výsledek 6/7.
Při tomto bodovém zisku dvou hráčů je logické, že za nimi bude velká propast - za padesát procent uhraných bodů bral nakonec bronz Jara Mrkos.
Výše zmíněná Kolaříkova výhra Honzovi k dobrému místu nepomohla, dokonce ani to, že dal Laďovi Sádlíkovi pěkný mat pěšcem ve středu zaplněné šachovnice. Alespoň díky těmto úspěchům neskončil poslední. Perličkou večera byly třívěžové koncovky, hrály se minimálně dvě (možná i některé další, které jsem nezaregistroval).
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Hrdina, 3.Mrkos, 4.Buček, 5.Pešl, 6.Kolařík, 7.Adler, 8.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 10/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2312 | Komentáře |

Březen- měsíc splněných sezoních vizí, cílů i přání
Upoutávka V březnu finišují šachové soutěže (především družstev) ke svému konci a tak si dovolím malé hodnocení letošních cílů.
Před sezonou jsem nastavil nelehkou úlohu obhájit loňské pozice a v pár soutěžích ještě umístění vylepšit. Podotýkám, že se většinou jedná o soutěže mládežnických kategorií. Na začátku března bylo jasné, že právě tento měsíc se rozhodne, jak se nám podaří skvěle rozehranou sezonu dotáhnout ke splněným přání. Hned v úvodu proběhlo MČR v Koutech nad Desnou, kde vystoupení Davida, Vládi, Lukáše a Alice patřilo k velmi vydařeným a vším to korunoval David bronzovou medailí. Hned týden po návratu z Koutů finišovala KP mládeže družstev, kde B-družstvo splnilo daný cíl před sezonou a tím byl postup do 1.ligy mládeže. Jako bonus se na druhém místě umístilo D-družstvo a C-družstvo skončilo na 4.místě z celkem 16.mužstev. Myslím, že se zde ukázala jasná převaha Kuřimi nad zbytkem kraje. Poslední víkend v Květnu pak proběhl KP mladších žáků družstev. Stejně jako loni jsem se pokusil o téměř nemožné a to o dvojnásobný postup na MČR. Na rozdíl od loňského ročníku jsem tomu moc nevěřil, protože absence Aničky a Vládi byla hodně citelná a hlavně družstvo Lokomotivy bylo letos mnohonásobně silnější. Nakonec A-družstvo soutěž bezpečně vyhrálo. B-družstvo skončilo na 3.místě, když o postup bojovalo až do posledního kola, ale podle předpokladů na silnou Lokomotivu nestačilo. Velké překvapení připravilo C-družstvo. Tato naše perspektiva do budoucna ukázala, že ani v následujících letech zřejmě na nejvyšších postupových pozicích Kuřim chybět nebude. Všechno tyto cíle ještě podpořilo naše E-družstvo (alias Krupa young boys), které před sezonou vyhlásilo jako cíl postup z OP Brno-venkov v soutěži dospělých. Všechny tyto cíle se podařilo splnit na jedničku, ale tím naše cíle nekončí. Stále je před námi ještě několik cílů, které se pokusíme zdárně dotáhnout do konce. Především získat titul na přeboru škol, kde Tyršova v kat 1-5.třída jede na republikové mistrovství jako největší favorit a jakékoliv umístění než titul mistra ČR považuji za neúspěch. I v soutěži škol už máme pro letošní rok přeborníky, když Tadeáš Boček a Anička Košuličová nechyběli ve vítězné sestavě Gymnázia kap. Jaroše v kat. střední školy. V květnu nás čeká MČR do 8.let, kam vyrazí letos Kuřim v rekordním složení 7.dětí a kde věřím, že někomu se podaří navázat na loňský fantastický úspěch Lukáše Petříčka. Konce května nás čeká MČR starších žáků, kde doufám v historicky nejlepší umístění než 42.místo z roku 2012. Jako nejtěžší úkol se zatím jeví obhajoba loňského 3.místa z MČR mladších žáků družstev, které nás čeká v půlce června.
Teď si dovolím krátké hodnocení všech kdo se o tyto velké úspěchy zasloužil.
1.David Němec-jasná jednička, příkladný kapitán a vůdce všech našich mládežnických družstev. David letos končí na ZŠ Tyršova i v družstvu mladších žáků a najít za něho adekvátní náhradu bude velice obtížné. Má největší zásluhu na postupech Tyršovky, Béčka (v KP mládeže) i éčka(OP mužů).
2.Vláďa Pavlík, Lukáš Petříček, Jakub Němec, Matěj Tajovský Tomáš Kříž a Mirek Bauer, Filip Svoboda, Tomáš Keprt, Alice Habinová.
Všichni jmenovaní se podíleli na nějakém úspěchu. Každý byl velice důležitý. Letošní dvojkou je asi Vláďa i Jakub Němec, kteří byly pro některé soutěže už moc staří. Jakub, Mirek mají největší zásluhu na postupu béčka i éčka. Lukáš na postupu mladších žáků béčka a Tyršovky. Matěj na postupu Tyršovky a mladších žáků. Vláďa a Filip na postupu éčka a oba na druhém místě za déčko v KP mládeže. Tomáš Kříž na postupu béčka. Tomáš Keprt na postupu Tyršovky. Oba Tomášové byly obětování pro experiment dvojnásobného postup v KP mladších žáků, ale na MČR v áčku chybět nebudou. Alice postup mladších žáků.
3.Tomáš Fikejs, Vojta Vařecha, Vojta Havel, Šimon Tajovský, Adam Boček, Martin Prokop a další na svoji šanci čekají ta pro většinu z nich přijde již v nadcházející sezoně, které bude ještě více náročnější než ta letošní. ČR bylo přisouzeno pořadatelství na ME mládeže a to naskýtá více postupů pro české mládežníky. Je to jedinečná akce a asi životní zážitek pro každého šachisty. Každé dítě by proto mělo zkusit jeden rok se do šachů zakousnout a postup na ME se pokusit vybojovat. Věřím, že pro každé dítě to může být zážitek na celý život. Bude mým úkolem a snahou všechny naše děti k tomuto cíli motivovat. Věřím, že pokud se přidá i řada rodičů podaří se nastavenou laťku klubu ŠK Kuřim pozvednou zase o něco vzhůru.
Pavel Krupica | 06/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2308 | Komentáře(5) |

O vítězi klubového přeboru A rozhodnuto?
Na Velký pátek se v klubáku hrála jediná, v boji o přeborníka klubu ale rozhodující partie mezi MJM a MJS. Při přechodu do koncovky tahal Nejzkušenější za kratší konec, ale nakonec udržel vyrovnanou koncovku V+p - S+J. To ale FM Oškubánkovi k titulu s největší pravděpodobností bude stačit, protože jeho další ztráta bodů se už neočekává. Předpokládané pořadí na medailových postech je následující:
1.MJM
2.MJS
3.Kudla
Hrála se ještě jedna tréninková partie P.Matula 1-0 Kříž T.
Tomáš získal pěšce díky naučené léčce v zahájení, ale vycházející hvězda kuřimského šachu Pavel Matula, se z prohrané pozice postupně propracoval až k výhře.
Přílohy: tabulka kl.A
Majer Jiří st. | 05/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2307 | Komentáře |

Aut a červená karta v šachu
Jsem fanda sportu (tedy ne veškerého, třeba basket mě nebaví, protože to prostě není šálek mé kávy, hokej, protože tam nestíhám sledovat všechny ty chlapy a ještě puk a to je při tomto sportu fakt nezbytné a tenis, protože hekající dámy a pánové, kteří si upravují neustále trenýrky povytahováním z "......" mě fakt neberou. Ale třeba fotbal můžu, takže když jsme se dneska vraceli z procházky a viděli, že na stadionu pobíhají kuřimští fotbalisté, tak jsme neomylně zamířili se podívat, jak jim to jde. Upřímně to nebyla žádná sláva, o poločasu jsme si šli dát pivko a potom už zpět ke hrací ploše. Stále stejná píseň, naši se na polovinu soupeře skoro nedostali, zato potom dostali gól a to už jsem byla 20 minut před koncem zápasu opravdu zrampouchovatělá, takže na konec jsme ani nečekali. Konečný výsledek neznám, ale jelikož jsme po cestě domů zaslechli mohutný řev, tak soudím, že došlo buď na branku soupeře nebo o vyrovnání. Uvidíme na nástěnce FC.

Co mě ale dosti bavilo, byly reakce přihlížejících. Mezi cca sedmdesátiletými fandy byl nejméně jeden Bekenbauer, tak tři až čtyři Maradonové a taky Nedvěd alespoň ve trojím provedení. Všichni fanoušci věděli, co a jak hrát a určitě by to hráli stokrát líp, kdyby je trenér dal na soupisku, teda alespoň si to tak mysleli. Mě zaujal hlasitý komentář k jednomu domácímu rozcvičujícímu se hráči: "Vole, neunavuj se, stejně Tě nepostaví!" A tak jsem si tak říkala, jaké by to asi bylo na šachových turnajích, kdyby hráči nehráli sami za sebe, ale hrála by se partie, kde by trenér mohl střídat. To by byl vodvaz!!! Taky třeba vidlička by se dala potrestat žlutou kartou, případně proměnění pěšce na dámu by bylo zrovna na červenou. Pikantérie veliká by to byla, co říkáte? Pavel Krupica by pobíhal nikoli kolem partií po hrací místnosti, ale pouze po střídačce. Při šachu na svého hráče by vyslal maséra, aby ho postříkal "živou vodou" a vrátil ho tak do turnaje. Případně by kapitán družstva při autu figury na i9, musel poprosit o time out. No tahle představa mě opravdu pobavila :-):-):-).

Ještě že každá hra má svoje pravidla, které hráči zpravidla ctí. Troufám si tvrdit, že u šachů prožívají hráči i trenéři stejné emoce jako třeba při fotbale, jenom ti fanoušci to mají složité. Nemohou ani nahlas chválit ani nadávat. Šachoví příznivci musí být stoprocentně disciplinovaní. Radost z vítězství už se ale hlasitě oslavovat dá, takže pokud jsou mezi Vámi rodiči temperamentní "kusy", tak zkuste jet příští víkend do Rajhradu a při vyhlašování turnaje hlasitě povzbudit Kuřimáky. Věřím, že se zadaří a my si budeme moci krásně nahlas společně zabékat.

Krásné velikonoční svátky přeje ještě ne zcela rozmrzlá, ale fotbalově na delší dobu zcela nasycená
píKří
Jana Křížová | 04/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2306 | Komentáře |

Kavárna byla plná. Až na salonek pro šachisty
Zelené pivo na zelený čtvrtek způsobilo, že naše "kavárna" byla tentokrát plná. Ovšem cizími hosty. Salonek pro šachisty obsadilo pouze pět z nás. A tak jsme si zahráli dvoukolově. Na mariáš dorazil ještě Jara Mrkos. Nic moc zajímavého se nedělo, alespoň jsem to nezaznamenal. Snad jen, že mistr tentokrát přinesl i hodiny. 1. Kudláček, 2. Kropáč, 3. Hrdina, 4. Buček, 5. Adler.
Jiří Hrdina | 02/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2305 | Komentáře |

Pozvánka na turnaj.
Vážení šachoví přátelé,

níže vám předkládám pozvánku na nový turnaj v Brně Memoriál Jiřího Mališe, jenž se uskuteční na počest bývalého velkého koryfeje brněnské šachové scény. Jiří Mališ patřil od roku 1977 k největším postavám brněnského (předtím olomouckého a ostravského) šachu. Byl členem brněnských klubů Durasu, Univerzity a Lokomotivy a byl častým vítězem turnajů hraných zrychleným či bleskovým tempem. Nápad uspořádat tento turnaj vzešel z iniciativy Václava Fencla, hráče Durasu a současně jednoho z blízkých lidí z okruhu Jiřího Mališe.

Turnaj bude bleskový a bude koncipovaný podobně jako loňský Bleskový den Mirka Jurky (ten mimochodem letos proběhne 7.6.2015). Hrát se bude v neděli 26.4.2015 v pěkných prostorách Společenského centra v Brně - Bystrci, které někteří z vás možná znají z tradičního zářijového rapid turnaje O pohár bystrcké radnice. Hrát se bude na 15 kol, tempo podle hlasování u prezence bude buď 2x5 minut nebo 2x3 minuty + 2 vteřiny / tah. Cenový fond bude bohatý, plných 20 hlavních cen a 6 cen v kategoriích!

Přihlášky můžete adresovat buď mně na neklanv@seznam.cz nebo na bertachess.cz.

Věřím, že vás myšlenka uspořádání tohoto turnaje zaujme a svou hojnou účastí vyjádříte hold tomuto skvělému šachistovi.

Neklan Vyskočil
Přílohy: Příloha_1
Majer Jiří st. | 02/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2304 | Komentáře |

Info.
Už jsem to zde sice jednou zmínil, ale pro ty, co jim informace unikla, ještě jednou:
Čtvrtek a pátek jsou prázdniny a tudíž kroužky na školách a DDM nejsou!
Na DDM je pouze v pátek od 17 hodin trénink pro dospělé a pokročilou mládež. Hrají se dohrávky do klubáků A, B.
Majer Jiří st. | 02/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2303 | Komentáře |

Minibus ŠK Kuřim získává reálné obrysy!!!
Upoutávka Když náš nejzkušenější po postupu naší mladší mládeže na MČR družstev sliboval koupit minibus, pokud Kuřim vyhraje republiku, netušil, jak si zavaří. Dnes jsem totiž náhodou potkal Voříškovy a zjistil, že se stěhují do Brna! Ze srandy jsem se zeptal, zda nechce Jakub přestoupit do ŠK Kuřim. Odpověď mne šokovala. Prý klidně! Technicky by se přestup díky stěhování měl administrativně stihnout! Takže jestli družstvo s 1. a 3. hráčem letošního MČR nedokáže vyhrát družstva, tak si autobus opravdu nezasloužíme...
Pavel Matula | 01/Apr/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2301 | Komentáře(8) |

Nové Fide k 1.4.2015
Upoutávka Na nové listině Fide ela najdeme Vladimíra Pavlíka, který si nový rating nahrál na březnovém MČR žáků. Výrazně připisuje David Němec. U ostatních žádné změny neevidujeme.


1. KM Tajovský Martin 2216
2. FM Majer Jiří ml. 2183
3. KM Košata Jan 2146
4. KM Majer Jiří st. 2074
5. KM Sládek Vladislav 1996
6. Horák Bronislav 1968
7. Kudláček Jaroslav 1960
8. Křena Bohuslav 1950
9. Rubeš Pavel 1940
10. Krupica Pavel 1931
11. Kudla Vladimír 1925
12. Vitula Jan 1906
13. Číhal Jan 1869
14. Laštovička František 1853
15. Boček Tadeáš 1837
16. Pešl Jan 1817
17. Krupica Aleš 1769
18. Matula Pavel 1720
19. Snášel Michal 1698
20. Pavlík Vladimír 1608 (nové)
21. Němec David 1605 (+99)
22. Tajovský Matěj 1530
23. Němec Jakub 1527

23. Svoboda Filip 1431
Pavel Krupica | 31/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2300 | Komentáře |

Krajský přebor družstev ml. žáků v Zastávce
kurimKP Po loňském Pavlově experimentu s rozložením našich hráčů do dvou stejně silných družstev letos sliboval, že se tento nervy drásající pokus opakovat nebude ( i když loni to dopadlo šťastně, jak asi víte). Nicméně Pavel opět letos neodolal, sehnal posily a postavil opět dvě družstva, pravda, Ačko bylo o trochu silnější než Béčko, hlavně na předních šachovnicích.
Okolnosti našeho cestování a celkovou atmosféru už popsala píKří, takže já se omezím na zhodnocení vystoupení jednotlivých družstev. Fotky dodám, až se podaří zprovoznit nahrávání na rajče.
Naše Ačko bylo vyztužené posilou Janem Hvozdovičem a projelo soutěží bez ztráty kytičky. Pouze s Lokálkou A to bylo dlouho vyrovnané, ale naštěstí naše přední desky dodaly body do Kuřimi. Všichni členové odvedli perfektní výkon a právem si zaslouží postup na republiku.
Béčko dostalo posilu v podobě stále se lepšícího Vládi Martyniuka a do posledního kola bojovalo o druhé postupové místo. Prohrálo pouze v prvním kole s oddílovým Ačkem, poté ještě remízovalo se Zastávkou a pak v posledním kole prohrálo právě s Lokálkou A. Nakonec skončili se štěstím na 3. místě, když měli stejný počet bodů jako Duras, ale o chlup lepší pomocné hodnocení. Nutno ovšem uznat, že druhé místo patří Lokomotivě zaslouženě, se čtvrtým Durasem se pak nepotkali. Většina sestavy zahrála svůj standard, na poslední šachovnici Renča sbírala zkušenosti a určitě příště lépe prodá svůj šachový um.
Velmi mile překvapilo naše Céčko, které bylo z velké většiny poskládáno ze 6-7letých talentů, kteří ještě nedávno chodili do školky. Chvíli dokonce byli i před béčkem, ale nakonec těsně o bod skončili až za ním na krásném 7.místě. Dle svého nasazení a konečného výsledku si ale zaslouží titul skokan turnaje. Toto družstvo výborně koučoval Vláďa Pavlík a moje maličkost tak měla možnost se věnovat focení. Ale protože jsem je sledovala asi nejvíc, rozeberu zde hráče podrobněji.
Vojta Vařecha to na první šachovnici neměl lehké, nakonec uhrál pěkných 5 bodů, když porazil i zkušeného Toma Kociho, slabší chvilku si společně s Vojtou Havlem vybral hned v prvním kole, které oba doslova odblicali a projeli během 2-3minut. Po naší domluvě se oba zklidnili a začali hrát zodpovědně a hned to bylo na jejich hře znát. Adam Boček na 3. šachovnici hraje pořád ještě jako na houpačce, má nesporně talent, ale občas zbrkle pokazí pěkně rozehranou partii. Velkou pochvalu zaslouží oba naši nováčci na 4. a 5. šachovnici - Šimon Boháč a Míša Buzáš. Hráli moc pěkné, tvořivé šachy, využívaly svůj čas a hlavně se dokázali zamyslet a spočítat víc možností, než aby rychle zahráli, co je první napadne. Rostou nám tu dva další skvělí šachisté a doufám, že jim nadšení pro šachy vydrží. Na poslední šachovnici sbírala první zkušenosti mladší sestra Aličky Habinové Evička a také si nevedla špatně. Sice nevyhrála, ale nedala svojí kůži zadarmo (figurky si docela pohlídá) a víceméně pokaždé prohrála na čas, protože občas sledovala pouze hodiny a ne šachovnici. Nicméně až se naučí hrát s hodinami, určitě začne vyhrávat.
Celkově všechna naše družstva zahrála výborně a máme docela slušný potenciál i do dalšího roku. Jinak se připojuji k pochvale pro pořadatele, za poslední týden už třetí perfektně připravený turnaj pro děti. No a s tou dopravou - začnu apelovat na vedení ŠK, aby zakoupilo minibus ;-). Ještě sehnat šoféra.
Odkazy: výsledky
Kateřina Tajovská | 28/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2299 | Komentáře(2) |

Jak jsem zvala muže na výlet a co z toho nakonec bylo
(Divadelní hra o 3 dějstvích)
Dějství 1. (u Křížů doma přibližně středa nebo čtvrtek):
"Tom jede v sobotu na šachy družstev do Zastávky, tak pojeďme a udělejme si skvělý výlet." - říkám já a čekám

"Cože???" - muž dělá, že neslyší, aby se nemusel rozhodovat hned

Dělám, že neslyším a pokračuji: "No dojedeme do Rosic, půjdeme k Laďovi (můj bývalý spolupracovník) a potom pěšky do Zastávky za děckama na šachy."

"Bude hnusně a bude pršet," - bez problémů věří předpovědi počasí

"To nevadí, pršet nebude, užijeme si to," - jsem optimistka se sklonem přivádět k optimismu (občas i šílenství) ty ostatní

"Hmmmmmmmmmmmm," - pointa je v tom, že muž se už vidí s hráběmi v ruce na naší zahradě a šachy mu trošku narušují plány. Nevadí, protože následuje:

Dějství 2. (kuřimské nádraží, sobota 7,30 hod.):
Sešlo se odhadem 15-16-18 dětí (kapitolu o složitosti odpočtu odjíždějících a přijíždějících dětí jsem zveřejnila vloni s ohledem na odjezd na Gillarův memoriál). Půlhodina čekání v Brně na přípoj nepotěší, ale co se dá dělat. Kluci a holky jsou po ránu plní energie a tudíž je nutno je občas usměrnit, aby nepřehlušili svým štěbetáním hluk jedoucího vlaku. Vystupuji v Rosicích a odcházím na velmi velmi velmi příjemné setkání s kolegou a jeho drahou polovičkou. Tentokrát nabídl bábovku někdo mě a ne naopak a bylo to nanejvýš příjemné.

Dějství 3. (Zastávka 11,30, restaurace u Dělnického domu):
Nevím, kde přesně se turnaj hraje, zamířím tudíž neochvějně do restaurace a po příchodu slyším: "Buchta jde, buchta jde!" ........... To asi není už pravda, ale Miloš Kocí tím asi chtěl naznačit, že očekává, že nesu bábovku :-):-):-). Není tomu pro dnešek tak. Dozvěděla jsem se od paní Richterové a Pavla, jak to vypadá po 4. kole a tak chvíli posedíme a potom mířím již do hracího sálu, Kuřimákům se vede nanejvýš dobře. Byla jsem nazvána při příchodu "dobrou duší kuřimského šachu" (z toho mám opravdu velkou radost) a p. Dumek mě při představování své drahé choti uvedl jako "paní, co ho na turnajích krmí těma buchtama" (taky dobrý). Nakonec po všech kolech je Áčko první, Béčko třetí a Céčko sedmé. Paráda. Pořadatelé byli skvělí a turnaj krásně odsýpal. Cesta zpět nebyla nijak vábná, po odjezdu p. Číhala s Němcovými jsme zbyli na tu "sebranku" už jen 3 a to nás čekalo 40 minut čekání na vlak v Zastávce a 40 minut v Brně, to byl skutečně vopruz. Snad jen ta chutná pizza na hlavním nádraží děckám trošku vynahradila to nepříjemné čekání.

V Kuřimi na nádraží následovalo dějství 4, které původně ve scénáři ani nebylo. Renatka po příjezdu zjistila, že nemá čepici, Katka štrachala v batohu, já volala na strojvůdce, aby ještě neodjížděl a Pavel sprintoval do vlaku. Nenašel nic, ale při odjezdu vlaku z okýnka vyletěla právě ta zmiňovaná čepice a přistála na peroně (díky, pane, který jste při našem vystupování o našich problémech slyšel a čepku vyhodil). Dovezli jsme tudíž do Kuřimi zpět vše, co jsme ráno naložili a ještě jsme přidali 2 poháry, 14 medailí a 3 diplomy.

Tímto končí dramatizace a čtení jevištních vysvětlivek dramatické hry "Družstva v Zastávce 2015" a já mohu konstatovat, že můj muž může jen litovat, že se nezúčastnil.

Na viděnou se v Rajhradě na turnaji v rapidu těší a tímto na něj zve všechny rodiče i příznivce kuřimského šachu
píKří
Jana Křížová | 28/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2298 | Komentáře(2) |

Kam se poděly Mistrovy hodiny?
Kde jsou Mistrovy hodiny? Při účasti deseti hráčů jsme v kavárně potřebovali pět šachových souprav. Čtyři jsou na stole, pátou již nikdo nemá - respektive v tašce Jirky Kropáče je plátno a figurky, ale žádné hodiny. Musel totiž doplnit Mistrovu soupravu svými hodinami - ty Mistrovy se zkrátka někam ztratily. Nakonec jsme to zvládli s pauzírováním na čtyřech deskách.
Hodiny byly i předmětem sporu Ladi Sádlíka s Kropáčem - že prý nejdou. Nebylo tomu tak, jen se ta partie odehrála jaksi rychle, takže moc času neodtikalo.
Se dvěma minutami jsem nastoupil s cílem neskončit poslední, ale chyb soupeřů bylo jako máku, zejména odevzdávání dam - Laďa, Luboš Adler (ten ji odevzdal i Mistrovi), dvojtahově i Jarda Kudláček, který si nalezl do vidlí - a tak z toho byl bronz a obhajoba tohoto šíleného času pro příští účast.
Málo chybovali pouze Honza Vitula a Jirka Kropáč, kteří tak skončili po zásluze vepředu. Honza vyhrál vzájemný zápas, takže mu stačilo v posledním kole Kudláčkovi takticky nabídnout po zahájení remízu, aby turnaj vyhrál. Stříbro tedy zbylo na Jirku a na Juru Hrdinu brambory. Ten se v souboji s Lubošem za každou cenu vyhýbal tomu, aby mu zbyli pouze dva jezdci - neuvědomil si ale, že mat dát může, protože Lubošovi zbyli nějací nepříliš postouplí pěšci. S tímhle by ale hráči měli problémy i ve vážné partii, natož pak v kavárně...
Pořadí: 1.Vitula, 2.Kropáč, 3.Pešl, 4.Hrdina, 5.Kudláček, 6.Buček, 7.Adler, 8.Krčma, 9.Mrkos, 10.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 27/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2297 | Komentáře |

Přísloví v šachu
1. První vyhrání z kapsy vyhání.
2. Štěstí přeje připraveným.
3. Kdo chce zdravým býti, musí pivo píti.
4. Člověk jako figura moderní společnosti.

Česká přísloví jsou cool. Co říkáte??

Ta první dvě mě napadla po prostudování výsledků Kuřimáků z dnešního turnaje v Zastávce. Trojkou mě obohatil starší synek, který vyrážel právě před chvílí do "terénu" a na otázku: "Kam jdeš," odpověděl právě výše uvedené :-):-):-). Ale co víc si přát nežli zdraví, takže mu dávám za pravdu. Jako rodič jsem ale musela však dát najevo, že pivní přísloví se mi moc nelíbí, takže jsem mu řekla, že tohle neplatí a on se vytasil s příslovím, které nastudovat v učebnici pedagogiky, ale které se hodí i k šachům - pro ty co se ještě nedovtípili č. 4.

Jinak šachového zpravodajství z dnešního dne se dočkáme asi jen tehdy, když budou někteří rodiče stejně dychtiví jako já a podělí se s Vámi o zážitky svých dětí. Takže já se dělím-dělím-dělím. Tom dovezl diplom a medaili a taky nějakou tu pěknou cenu, byl nadmíru spokojen, panu Keprtovi moc děkujeme za odvoz tam a dovoz zpět :-). Pohárů a medailí pro Kuřim byla přímo přehršel, což je množství, které se dle Drdy vejde do jedné či dvou hrstí - no a tolik těch pohárů a medailí pro Kuřim jistě bylo a možná ještě víc. Paráda!!! Já věděla, že když Tom nepůjde do školy, tak bude šťastný, ale že z toho cinkla i medaile, tak to je bonus jako hrom.

A na závěr pár přísloví pro šachisty ????? ................ i pro šachisty:
Cvik dělá mistra - jojo trénovat je třeba
Dočkej času jako husa klasu - pokud se vítězství u šachovnice musí "vysedět"
Hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere - že by pro ty, kteří přehlédnou něco důležitého?
Chybami se člověk učí - co už napsat, když se nedaří
Každý chvilku tahá pilku - to je podle mě typicky šachové
Neházej flintu do žita - pokud se nedaří, nelze při partii poradit nic jiného
Pozdě bycha honit - pokud už je to fakt prohrané
Přijít s křížkem po funuse - že by rozbor prohrané šachové partie???
Tady zůstává rozum stát - dtto předchozí
Žádný učený z nebe nespadl - to je šance pro kuřimské šachové trenéry, aby mohli děckám odevzdat to nejlepší
Táhne jako valach - tomu nerozumím, páč nejsem šachista :-):-):-)
Trpělivost růže přináší - když si výhru šachista tzv. vysedí
Zítra je taky den - no když už je to prohrané, tak naděje nikdy nezklame

Žádná píseň není tak dlouhá, aby jí nebyl konec, jak také praví jedno krásné přísloví, takže se s Vámi loučí a pohodový večer přeje
píKří
Jana Křížová | 24/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2293 | Komentáře |

Remízoví králové postupují!
Kapitán to zachraňuje Ve tříbodovém systému nebývá obvyklé, že by družstvo s nejvíce zápasovými remízami postoupilo. Přesně to ale bylo jednou z možností KruPa Young Boys - v Ivančicích to byl sice přímý zápas o postup, ovšem remíza hrála pro nás (a pro Střelice, které by ale musely výrazně vyhrát s Tišnovem, abychom byli při remíze v ohrožení).
Současně bylo jasné, že domácí budou mít pro smířlivý průběh zápasu pramalé pochopení - přijali remízovou nabídku pouze od Filipa Svobody (který stál o chlup lépe a platil za to horším časem - zkrátka jeho obvyklá partie).
Odmítnut byl jak David Němec, tak Pavel Krupica - přesto, že k prvnímu rezultativnímu výsledku se schylovalo u Radka Smíška v náš neprospěch. Ten nezvládl již zahájení a dostal dvojí úder, následovala ztráta figury a rychlý konec. Zřejmě se domácí báli toho, že jsem se již do výhody dostal já a Jakub Němec rovněž přebíral iniciativu. Partie Vládi Pavlíka byla v tu chvíli nejasná, domácí hráč černými snadno vyrovnal, ale vyhrané to zdaleka neměl.
Pak se ale Vláďa dostává do vazeb, díky kterým soupeř mohl proložit výměnu figury mezitahem, ziskem klíčového pěšce a pak se bílá pozice rychle zhroutila. David zase nestihl rošádu a musel absolvovat velmi riskantní královskou procházku, která rovněž nedopadla dobře.
Již je tedy jasné, že zápas nevyhrajeme, neboť stav byl hrozivých 3,5:0,5. To již domácí jistě litovali odmítnuté remízy na první desce, protože ve stejné době, kdy se Vláďa s Davidem dostali do neřešitelných pozic, je napodobili i domácí hráči na dvojce a sedmičce, oba se v praskající pozici dopustili chyby a ztratili figuru (na rozdíl ode mne potřeboval Jakub alespoň trochu zakombinovat).
Jako první z našich vyhrává Jakub a já pak zakončuji svoji sezónu družstev dokonce matem. Pavel má lepší koncovku střelce proti jezdci, kde ale musí riskovat - dává tedy pěšce, kterého zdánlivě nemůže na druhé straně šachovnice dobrat zpět, protože by dostal vidli na krále a střelce. Podařilo se mu spočítat, že sebrat může a že by případná vidlička vedla k příznivému výsledku - zatoulaný jezdec by totiž volného pěšce již nechytil.
Pak ještě Pavel našel správné pořadí tahů, které úplně eliminovalo protihru bílého, a odčinil tak své nevalné výsledky z předchozích kol. Zápas končí remízou, domácí se zuřivě hádají a hosté se radují, ačkoliv ještě musejí počkat na výsledek souběžně hraného zápasu. Tam ale vítězí Tišnov a postup Young Boys je tím zpečetěn. Kdo by to byl řekl, že devatenáct bodů ze třiceti možných (pět výher, čtyři remízy a jedna prohra) stačí na postup - byl to zkrátka nejvyrovnanější okres v historii s dobrým výsledkem pro Kuřim.
Fotek tentokrát není mnoho - dramatický zápas zas tak dlouhý nebyl (lehce přes tři hodiny) a Filip s Vláďou se do galerie nedostali - první rychle remizoval a u druhého to nejprve vypadalo, že focení počká na zajímavější fázi partie, ale ta pak proběhla příliš rychle (a hlavně jsme se s Vláďou míjeli - když jsem nebyl na tahu a mohl jít něco zdokumentovat, byl na tom on stejně a obcházel okolní šachovnice).
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 23/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2292 | Komentáře(12) |

Áčko remízovalo s Universitou 4:4.
Áčko nevyužilo první mečbol k postupu do 2. ligy. Za tři týdny musíme porazit Tetčice, protože náskok 2 bodů před Jundrovem a Lokálkou nic neřeší. Skóre máme horší než oba zmíněné týmy. Jak známo, nejtěžší je udělat poslední krok a tím bude výhra sice nad posledním, ale rozhodně ne slabým celkem tabulky.
Dnes měli více šachového štěstíčka domácí. Po remíze mezi Hustopečáky Ivanem a Honzou Uhmannem starším, prohrál Honza Košata, pak náš druhý Honza (Vitula) srovnal. Mě dostal soupeř na přehlédnutou taktiku a domácí vedli 2:1. Jirka obětoval pěšce za útok, ale pan Kiša se ubránil a byla z toho jen remis. Dohrávaly se tři partie, kde ocenění vypadalo následovně: Broňa jasně vyhraný, Martin remis a u Dominika se vyhlídky na výhru měnily jak počasí v aprílu. Nakonec všechno dopadlo úplně jinak. Broňa prohrál, Martin a Dominik vyhráli. Takže boj o postup rozhodne až poslední kolo.
Odkazy: tabulka
Majer Jiří st. | 22/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2291 | Komentáře(2) |

Návrh na logo ŠK Kuřim, které by mělo ozdobit oddílová trička pro děti
Upoutávka Kolařík: Níže je text, který byl zveřejněn na stránkách v roce 2014. Vzhledem k úspěchům mládeže je článek stále aktuální.
Z tohoto důvodu jej opětovně přetiskuji včetně komentářů.


Dobrý den.
Zásluhou paní Křížové posílám návrh na logo ŠK Kuřim, které by mělo ozdobit oddílové trička pro děti.
Prosím všechny rodiče o vyjádření, které logo by mělo naše tričko mít.
Krupica Pavel

Wow! Všechny jsou moc pěkné!
A co na to Martin H. jako odborník?
mjs

Zdravím všechny,
Pavel sice napsal cosi o mojí zásluze stran loga, ale abych uvedla celou věc na pravou míru, tak já jenom poprosila kamaráda, zda by se tohoto úkolu neujal a v pokud možno co nejkratším čase, zkusil nějaká loga navrhnout. Výsledek můžete vidět. Doma jsme udělali hlasování a máme jasno :-).
Pěkný zbytek víkendu
Jana Křížová

Ahoj Pavle,
všechny varianty se mi graficky líbí, první možná o něco víc než další dvě varianty, ale u první mi vadí symbolika padajícího krále... takže bych volil variantu 2 nebo 3.
Pavel Matula

Zdravím ve spolek,
tak odborník na estetiku doporučuje jednoznačně dvojku, s tím, že název Kuřim by měl být o trochu větší a výraznější.
Z figurek se mi osobně líbí více kůň, než padající král.
Ale je jasné, že každý máme jiné vnímání estetiky. :-)
mjs

---------------------------------------------------------
Přílohy: Logo s králem Logo s jezdcem S šachovnicí
Jan Kolařík | 01/Jun/2014 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 1960 | Komentáře(17) |

Kuřimská mládež je nejlepší v kraji!
KPDM, vítězové Dnes byla v Zastávce odehrána poslední 3 kola krajského přeboru družstev mládeže s výsledky, které mohly být pro Kuřim jen stěží lepší. Družstva Kuřim B i Kuřim D vyhrála všechny 3 zápasy, Kuřim C zaváhalo pouze v 7. kole v zápase s SK Vyškov. Díky tomu získala konečná tabulka po 9 kolech neuvěřitelnou podobu! V konkurenci 16 týmů Kuřim obsadila 1. 2. a 4. místo. K tomu první Béčko vybojovalo postup do 1. ligy mládeže!

Vítězné družstvo Kuřim B odehrálo celou soutěž ve své nejsilnější sestavě: D. Němec, Bauer, J. Němec, Kříž a Petříček. Ztratilo body pouze za remízu v prvním kole s našim Déčkem. Bez jediné prohry celou soutěž zvládli svoje partie Tomáš Kříž a bratři Němcovi. Jakub dokonce vyhrál všechny partie! Jak je vidět Béčko rozhodně žádné béčko není :-)

Stříbrné medaile pro Kuřim za Déčko vybojovali Pavlík, Svoboda, Keprt, Matějů, A. Košuličová, Habinová, Fikejs a Boček. Největší oporou byl Tomáš Keprt, který odehrál všech 9 partií a dnes byl k neporažení (přesněji dnes porazil všechny, kdo se mu na druhé desce postavil do cesty. Dodejme, že s velkým přehledem a přitom čelil silným soupeřům!). Z dneška musím také vyzdvihnout vítězství nad Zastávkou, která hrála v nejsilnější sestavě a Déčko ji dokázalo porazit jasně 4:1 a ukázalo, kdo si zaslouží druhé místo!

Bramboru pro Kuřim vybojovali M. Tajovský, Křivánek, Prokop, Jahn, Š. Tajovský, Vařecha a Matula. Dnes kluci hráli bohužel jen ve 4 (na 5. šachovnici sbíral zkušenosti, ale i body!! - bohužel mimo soutěž - Šimon Boháč). Kdo ví jak by C dopadlo, kdyby dnes hráli zkušení Tajovští a Kuba Křivánek. Možná by se podařilo obsadit všechna 3 první místa pro Kuřim :-) Nebuďme však neskromní. Zastávka si bronz za svoje výkony i dnešní organizaci určitě zaslouží. Dodejme, že pro Céčko nejvíc bodů získali Martin Prokop a Kuba Matula.

Nezbývá než poděkovat všem dětem za vzornou reprezentaci Kuřimi a popřát jim hodně podobných úspěchů. Díky si zaslouží i všichni trenéři a zejména šéftrenér Pavel Krupica.
Odkazy: Výsledky Fotky
Pavel Matula | 21/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2290 | Komentáře(2) |

Jak na kinetózu?
Kinetóza nebo také nemoc z pohybu (jak praví Wikipedie), je vjem pohybu vestibulárním systémem, který nesouhlasí s vizuálními vjemy. Příznakem kinetózy může být závrať, vyčerpání či zvedání žaludku. Podle příčin vedoucích ke kinetóze se zpravidla mluví o: mořské nemoci,
nevolnosti v autě/autobuse, nebo vlaku ..... U našeho Toma to značí, že než dojde k přesunu na zápas (jako třeba dneska z Kuřimi do Zastávky ), tak je na "humřití", jak říkala babička. Říkal, že mu bylo blbě na cestě tam i zpět a vzhledem k tomu, že byl ochoten jíst až 2 hodiny po příjezdu domů, to bylo asi opravdu nepříjemné.

K tomu bych ale měla pár postřehů pro šéftrenéra. Pokud měl Pavel svoji "starou popelničku", kterou na zápasy vozil známé pobliony, tak Tom snášel cestování celkem snadno. Nyní má šéftrenér Kitta a tím se asi přesun trpících kinetózou nepovoluje :-):-):-). No jo kdo by chtěl od blitíčka uklízet krásné auto?

Pavel Matula naštěstí dovezl Toma po zápasu až k domu a tím mu hodně ulehčil (moc díky, Pavle). Než Tom ulehl k odpočinku, tak s očima navrch hlavy a houpajícím se žaludkem vytáhl z batohu medaili a krásný hrneček jako výhru, takže jsme bystře vyvodili, že děckám se dnes při zápasech dařilo! Další turnaj je v Zastávce v úterý, tak snad už má Tom natrénováno a žádná cestovní nevolnost se již neprojeví.
píKří
Jana Křížová | 21/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2289 | Komentáře(1) |

Pátek na Domečku.
Dnes jsem trenérsky posílil na Domečku Pavla Matuly, který po hodině šel přednášet na Jungmannku "Vědu ve škole." David Němec nám na nástěnné šachovnici pěkně okomentoval dvě své vítězné partie z MČR. Potom jsme rozebrali ještě závěrečnou pozici z posledního kola. Koncovka stejnopolných střelců byla pro něj jednoznačně lepší a shodli jsme se na tom, že kdyby ji hrál, tak měl velké šance na výhru a tím pádem i na zisk stříbrné medaile!
Poté se hrál turnaj s tímto výsledkem:
1.Pavlík 5
2.-3. Kříž a Petříček 3,5
4.Tajovský Š 1,5
5.Zelený 1
6.Košuličová A. 0,5

Od 17 hodin se hrály dvě dohrávky do klubáku A a jedna do B.

Laštovička 0-1 MJM
Franta hraje důsledně opačné rošády. A to i v tom případě, když to není zrovna výhodné. :-) Resultovala z toho rychlá výhra černého.

Sádlík 1/2 Němec D.
David v koncovce těžkých figur měl volného pěšce navíc. Nevěděl si ale s realizací rady a dal partii za remízu. Po partii jsme probrali princip dvou slabin (výhod) a příště už bude vidět jak na to. :-)

Keprt 1-0 Němec J.
Pěkný úspěch Tomáše a i následný rozbor potvrdil, že sehrál partii velmi dobře.
Přílohy: Tabulka A
Majer Jiří st. | 20/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2288 | Komentáře(1) |

Kavárna 19.3.2015: Tam hrát nemůžu, tam prohrávám
Patogenní zóna Honza Kolařík našel svoji patogenní zónu (nebo možná patogenní plastové figurky) - prohrával pouze na jedné konkrétní šachovnici. Výsledky ale ukazují, že to také mohlo být soupeřem - se mnou a s Jardou Kudláčkem dvakrát prohrál, všechny ostatní dvakrát porazil a bral tedy třetí místo.
Předchozím odstavcem je prozrazeno pár dalších věcí - dvoukolový průběh kvůli slabé účasti a to, že časové handicapy moc nezafungovaly a že jsem se o první místo pral právě s Jardou. Pravda, hned první souboj s Jardou Mrkosem byl o fous (matit jsem stihl o tři vteřiny), ale pak se děly divné věci - se čtyřmi minutami proti deseti jsem v průběhu turnaje dokonce dvakrát vyhrál na čas.
Co se souboje o první místo týče, začal lépe Kudláček - první kolo 5/5 a já 4/5. V odvetě jsem mu porážku vrátil a šlo o to, kdo ještě něco ztratí. Nejprve jsem já zahodil vyhranou partii s Lubošem Adlerem (odevzdal většinu materiálu, co jsem měl navíc, a pak dal ještě pat) a Jarda kontroval tím, že se sám porazil v poslední partii s Jirkou Kropáčem.
Výsledkem je, že si za týden celkově potřetí mohu vyzkoušet hru na dvou minutách (poprvé se tak stalo tuším na podzim 2012 a podruhé na podzim 2014). Pokud budu brát nabízené figurky (ne jako tento čtvrtek, kdy Luboš Adler nechal stát dámu a Honza Kolařík jezdce a ani jednou jsem nevzal), třeba se něco uhrát podaří.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Kudláček, 3.Kolařík, 4.Kropáč, 5.Mrkos, 6.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 20/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2287 | Komentáře |

Fantazie-David Němec vybojoval na MČR mládeže bronz!!
Upoutávka Ve dnech 7-14.3. Proběhlo podobně jako v předchozích letech v Koutech nad Desnou MČR mládeže v šachu, kde měla v letošním roce Kuřim zastoupení 4.dětí a to je nejvíce v naší historii.
Před turnajem nějaká veliká očekávání od našich dětí nebyla a pohled na předběžné startovní listiny ukazoval, že naše děti mohou spíše jen překvapit, když jen Alice byla nasazena v první polovině, ale žádný důvod k pesimismu nebyl a já považoval naše děti ve všech kategoriích jako černé koně turnaje. V kategorii D10 startovala Alice Habinová. Alice hrála moc hezké partie a zasloužila si minimálně o dva body více. Ještě v posledním kole bojovala o medaili. Vypadalo to i dlouhou dobu, že se jí podaří utkání vyhrát a tím by získala bronz. Nakonec ovšem zkušenější soupeřka své zkušenosti využila a Alice obsadila velice hezké 7.místo ziskem 5.bodů.
V kat.H10 se velice nadějně rozjel i přes nepříznivý los Lukáš Petříček. Lukáš měl v tomto turnaji značnou smůlu a to v losu i v tom, že v několika partiích prošel kolem výhry a zbytečně tak poztrácel několik bodů. Nejvíc ho asi bude mrzet nepovedené utkání posledního kola, kde Lukášek definitivně přišel o přímý postup na příští MČR. Lukášek zde získal velké množství nových zkušeností a věřím, že Lukáš se bez nejmenších potíží na MČR probojuje z podzimního přeboru Moravy a Slezska. Konečné 14.místo a 4.body jsou ovšem také veliký úspěch a Lukášek si oproti původnímu nasazení polepšil o 7.příček! Největší překvapení nám všem přichystal v kat.H12 David Němec. Po vlažném začátku, kde pouze 3xremizoval vyhrál v 4 a 5.kole a další výhru přidal v předposledním kole. V posledním kole David vyhrát nedokázal, ale remízou udržel medailové konečné 3.místo ziskem 6 bodů a tím vybojoval i přímý postup na MČR v roce 2016 i postup na MEU mládeže. Tím David překonal i historicky nejlepší umístění našeho žáka na MČR, kterým byl Majer ml. po neuvěřitelných 24.letech!!! V kat.H14 nás zastupoval Vláďa Pavlík, který byl nasazený jako úplně poslední. Turnaj se mu nepodařilo ideálně rozehrát, ale v polovině turnaje se rozehrál Vláďa k parádním výkonům a probojoval se téměř do poloviny startovního pole. Nakonec Vláďa obsadil moc hezké 17.místo ziskem 4.bodů. Já a Matěj Tajovský jsme startovali v národním openu. Matěj obsadil 33.místo ziskem 4,5b a trošku si oproti původnímu nasazení pohoršil. Já byl nasazený jako jednička turnaje, ale tuto nevděčnou úlohu se mi v konečném výsledku obhájit nepodařilo, zejména díky zbytečné prohře ve druhém kole. Nakonec jsem obsadil slušné 3.místo ziskem 7b a získal finanční prémii ve výši 1000kč. Musím uznat, že to jsem si vzhledem k předvedené hře ani nezasloužil a zvláště utkání předposledního kola, kdy jsem byl úplně prohraný, ale soupeř se zamyslel a zapomněl na čas při mě stálo velké štěstí.
Děti se pravidelně účastnili kvalitních šachových přednášek, simultánek i bleskového turnaje. Zvláštní pochvalu zaslouží IM Vojta Plát, který se dětem věnoval v rozborech i přípravách a má asi největší zásluhu na přípravě Davida a jeho medailového umístění. Věřím, že se nám opět podaří uskutečnit velikou výpravu na podzimní přebor Moravy, ve kterém se nám podaří získat několik postupů na MČR a Davida doprovodí na MČR opět větší skupinka dětí.
Přílohy: Příloha_1 Příloha_2 Příloha_3
Odkazy: H12 H14 H10
Pavel Krupica | 16/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2283 | Komentáře(2) |

Céčko po výhře v Zastávce zachráněno
Rozhodující souboj Udržet se v KP2 znamenalo v posledním kole vyhrát - to naštěstí domácí pochopili na čtvrté desce, kde dostal Michael Vašek darem dámu za figuru a ačkoliv se černý ještě pokoušel o jakousi protihru proti králi uvízlému v centru, moc dlouho to netrvalo a vedli jsme. Nejtěžšího soupeře vyfasoval Franta Režný na sedmičce - pozice vypadala dlouho nevinně, ale bílý byl první na volném sloupci, pak stačilo nevyměnit dámy a Franta ztrácí figuru - srovnáno.
Pavel Rubeš dostává nabídku remízy, ale pokračuje - partie se totiž ještě výrazně nenachýlila ve prospěch jednoho z aktérů ani u Luboše Adlera, ani u Franty Laštovičky, a zvláště v případě Franty to mohlo dopadnout jakkoliv, hrál se souboj s různými rošádami. Ten jsem podstoupil i já, ovšem zatímco na mého krále se žádný útok nekonal, na opačné straně jsem tlak zúročil ziskem pěšce na taktiku.
Pěšáky poztrácel i soupeř Honzy Kolaříka a černý král, který se snad měl stát objektem útoku za materiál, se snadno schoval. Když pak Frantovi Laštovičkovi černý obětoval věž v nepravý okamžik (motiv byl korektní, ale chtělo to o pár tahů dříve, než bude slabý i černý král), vedli jsme 2:1 a vzhledem k mojí a Kolaříkově výhodě Pavel Rubeš remízu sám nabízí. Při analýze zjistil, že výměnou jezdců a přechodem do věžovky se mohl pokoušet o výhru, ale důležité je, že soupeřka v dané pozici neměla příliš mnoho munice na to, aby nabídku odmítla.
Se třemi pěšci navíc přechází do věžovky Honza Kolařík a pak již snadno vítězí. Já jsem s tím sbíráním pěšců jen trochu pozadu - nekrytelná slabina v táboře bílého znamená zisk druhého kusu a hlavně se podařilo vynutit přechod do jezdcovky. Klid nám mohl zajistit Luboš, který obětoval (či ztratil) figuru, ale měl za to těžko chytatelného volňase a díky časové tísni soupeře nejen že figuru dostává zpět, ale hlavně má celkem jednoduchou cestu, jak toho pěšce prosadit - místo toho ale nechává stát zadarmo věž a prohrává.
Pozice Honzy Číhala na první desce je výjimečná tím, že k odstranění prvního kamene ze šachovnice došlo až ve třicátém tahu. Bohužel pro nás je to ale pouze bílý, kdo postupně zesiluje svoje hrozby - až to Honzu přestalo bavit a při pohledu na moji šachovnici vzdává s tím, že ten zápas stejně urveme ve svůj prospěch. Tak se také stalo, mezitím padl ještě třetí pěšec a taková jezdcovka je skutečně neřešitelná, ale to nic nemění na tom, že měl Honza s tím vzdáním počkat na dohrání mojí partie, aby zmírnil psychický tlak. Vše ale dobře dopadlo a díky výhrám na prostředních deskách 3-6 se céčko zachraňuje v KP2.
Přílohy: Zpravodaj KP2B Zpravodaj KP2A
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 16/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2282 | Komentáře |

Béčko zakončilo sezónu výhrou!
Byl jsem pověřen kapitánem napsat zprávu a navíc dostal příkazem napsat tento zavádějící titulek. :-)
Stalo se tak při pozápasovém hodnocení sezóny v jednom brněnském podniku. Popisovat, co jsme vyhodnotili, by bylo nezajímavé. Uvedu pouze, že jsem dostal kulicha a ostatní už měli nakoupeno. :-)
Tedy zakončili jsme sezónu výhrou Honzíka Vituly, bohužel v zápase s lídrem tabulky to byla výhra jediná, a prohráli tak s Lokálkou 5:3. Domácí nastoupili na předních šachovnicích komplet a vzadu nasadili špičkové talenty. Musíme přiznat, že konečný výsledek je pro nás ještě lichotivý, protože ani Honza, který vyhrál, nestál v průběhu partie nijak moc dobře. Remízami se na výsledku podíleli Slávek Křena, Pavel Krupica, Martin Hyrš a Vláďa Kudla. Protože Tišnov vyhrál, skončili jsme v tabulce na konečném 3. místě.
Odkazy: Tabulka
Majer Jiří st. | 15/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2281 | Komentáře |

Klubák A + B.
Dnes se na Domečku hrály dvě dohrávky do klubového přeboru A plus jedna partie do přeboru B.
Všechny byly velmi zajímavé a napínavé.

Buček 0-1 Laštovička.
Byl jsem v pokušení, dát tuto partii na web. Franta získal celou věž při dobré pozici a za několik tahů stál na prohru! Jenže Mistr neviděl ani dvoutažku při braní se šachem. Partie byla velmi zajímavá, ale těch chyb bylo moc a proto jsem od zveřejnění nakonec uhnul. :-)

Svoboda 1-0 Sádlík
Pavel si "vynutil" oslabení vlastního krále (po partii uvedl, že to bylo přehlédnutí) a pak už tahal za kratší konec. Ještě přišlo přehlédnutí vidličky a Filip už s přehledem dotáhl partii do vítězného konce.

Křivánek 0-1 Bauer
Mirek je hloubavý typ a Jakuba si doslova vyseděl. Tlak pak korunoval přechodnou obětí kvality se ziskem pěšce a přechodem do vyhrané pěšcovky.
Přílohy: Tabulka
Majer Jiří st. | 13/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2280 | Komentáře |

Kavárna 12.3.2015: Opět vítězí Honza Slezák, nový trik s hodinami
Přetočené hodiny V souboji Luboše Adlera s Jurou Hrdinou jsme byli svědky nového triku - když už je pozice totálně prohraná, zkusit nenápadně při hře posunout hodiny a poukázat na spadlý čas. Vše samozřejmě v rámci legrace, v kavárně se přece nepodvádí...
Výsledek (výhra Luboše) odpovídal celkovým pocitům obou aktérů - zatímco Jura si stěžoval, že od minulého čtvrtka přes Tišnovskou věž až po další čtvrtek podává mizerné výkony (ani platit do banku se mu moc nechtělo - prý proč platit, když to nemůže vyhrát), Luboš se divil, že při své dobré hře skončil až pátý.
Já jsem si vyzkoušel, jestli má smysl s horším časem, ale lepší pozicí odmítat remízy - asi ne. S Honzou Slezákem jsem matit nestihl, naštěstí jsem stihl aspoň vysbírat figurky, takže to stejně byla půlka. S Jarkem Kudláčkem (kde remíza nebyla nabídnuta, ale byla na stole díky možnosti věčného šachu) jsem nestihl ani to a zapsal nulu. Také díky tomu se vítězem stal opět Honza Slezák, který hraje pevné pozice a těch bodů zkrátka moc nerozdává.
Moje druhé místo zachránila dvojice, která skončila na konci: v první půlce turnaje benevolence Ladi Sádlíka, který nereklamoval, že jsem svoji dámu na napadeném poli asi již na zlomek sekundy pustil (a tudíž jsem tah již neměl opravovat a o dámu přijít) a v poslední partii večera vítězství Stani Krčmy nad Jirkou Kropáčem. Na toho tedy zbyl bronz a na Jarka Kudláčka (který musel upozornit Mistra, aby si nebral svého vlastního pěšce) nepopulární brambory, protože ve vzájemném souboji jej Jirka nejen že porazil, ale vychutnal si to - matil o pár tahů později než by měl, ale tak, že matícím tahem současně sebral posledního pěšce soupeře.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Pešl, 3.Kropáč, 4.Kudláček, 5.Adler, 6.P.Sádlík, 7.Buček, 8.Novotný, 9.Hrdina, 10.V.Sádlík, 11.Krčma.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 13/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2279 | Komentáře |

Kuřim vyloupila Tišnovskou věž!
Upoutávka O okresního (na pozvánce bylo i župního) přeborníka v rapidu jednotlivců si to rozdali tradičně domácí s Kuřimí, Ivančicemi a Tetčicemi. Přestože vhodnější termín než je tento, v sezóně už nenajdete, se turnaje účastnilo skromných 21 hráčů. Z původně plánovaných 9 kol se tedy přešlo na kol 7 a logicky se prodloužil čas na partii z 15 minut na 20. Dobře odstartoval MJS 5/5. Pak se stařík ale unavil a s bídou remízoval partii s Broňkem a v posledním kole prohrál s Jirkou Syslem z Tetčic. Sice jsem první flek udržel, ale připravil tím o bronz Gonzmena (Honzu Pešla). Broňa hrál kvalitní šachy (až na hrubku s Frantou) a po zásluze získal stříbro. Na Gonzmena zbyla nepopulární bramborová medaile. Brali jsme ceny i v kategoriích: Staříky vyhrál MJS, žáky Kuba Němec. Ten vyhrál i kategorii ratingu do 1600 a Franta kategorii rating do 1800. Tedy až na celkově třetí místo Jirky Sysla, jsme všechny možné ceny získali. (MJS ještě pohár a lahvinku vína.) Moje a Broňkova finanční výhra hned následně padla na společnou úhradu cechu v restauraci Na Krčku.
Domů jsme tedy jeli zase už bez peněz, ale spokojení a s plnými břichy, diplomy a pohárem. :-)
Přílohy: foto vítězů tabulka
Majer Jiří st. | 07/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2274 | Komentáře(1) |

Klubák A.
Upoutávka Dnes se hrálo poslední kolo. Marodka zapříčinila, že se hrály jen tři partie.

Buček 0-1 Němec D.
No partii Mistr moc mistrovsky nesehrál. Prakticky se porazil sám a David tak snadno přišel k celému bodu.

Sádlík 1-0 Tajovský Matěj.
Podobně vyhrál i Pavel, když Matěj neviděl jednoduchou obranu na dvojí napadení.

Krupica 1/2 Kudla
Ve věžovce měl Láďa 6 pěšců proti 5 a souhlasil s nabídkou remízy. Určitě měl šanci hrát na výhru. Ale i remízou si s největší pravděpodobností pojistil třetí místo, právě před Pavlem. Při případné rovnosti bodů, bude mít lepší SB.

Teď budou následovat už jen dohrávky. Nejvíce se bude muset činit Filip Svoboda. S dohrávkami se začne už příští pátek.
Přílohy: Tabulka
Majer Jiří st. | 06/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2273 | Komentáře |

Pickozudovazu
Tak to mi řekněte, vážení šachoví příznivci, trenéři, rodiče, nadšenci, jak to, že se k mým - šachově rodičovsko amatérským uším nedonesla tak parádní informace, že zítra se vyráží na MČR??? Mám mraky práce, protože zítra musím vypravit Toma na Tišnovskou věž, upéci bábovku, vyžehlit košile strejdovi, ke kterému pojedu dopoledne a pak se po obědě přifařím k šachistům v hospodě Na krčku v Tišnově, nabalit batoh se slepičími skořápkami (znalci jistě vědí, že slepice po konzumaci vaječných skořápek podávají ve snášení daleko lepší výkony, než kdyby neokusily již jednou snesenou lahůdku), na zpáteční cestu domů nabalit "plná" vejce, špinavé prádlo, řezbářská dláta a kus lipového dřeva, protože mám v hlavě nápad na krásnou dřevěnou misku ze dřeva a právě dřevo mi chybí.

Jistě uznáte, že při takovém tempu se nedají držet ani "Pěsti pro štěstí", ani "Palce kopance" našim reprezentantům, nemůžu ani stát na kuřimském náměstí u obří televize s transparenty:

"První místo pro Alici,
značí šťastný úsměv v líci.
Druhé zlato pro Petříčka,
zčervenají Vám všem líčka.
Další zlato pro Davida,
je to zkrátka vyšší třída.
Zlato má i Laďa
a to jsem fakt ráda!"

Fandím všem děckám, které budou hájit barvy kuřimského šachu, ať už hrají v bojích o mistrovské tituly nebo v dalších turnajích, přeji jim z celého srdce hodně štěstí, herní pohody, také aby se jim podařilo proměnit všechny získané vědomosti a znalosti, získané od svých báječných trenérů, na body nebo alespoň půlbody. A pokud by z toho všeho zápolení náhodou cinkla medaile, tak slibuji, že opravdu s tím transparentem budu v neděli stát na kuřimském nádraží (a nebylo by to poprvé) a nadšeně volat VIVAT!!! Doufám, že sama bych tam určitě nebyla.

GOOD LUCK
píKří
Jana Křížová | 06/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2271 | Komentáře(2) |

I v kavárně vyvíjejte figurky
Vyviň figurky Mám ho..., ne vývin - takto komentoval své počínání v jedné z partií Jura Hrdina. V první polovině turnaje to byla ale jedna z mála jeho potíží. To druhá polovina (hrálo se dvoukolově kvůli slabé účasti) byla o něčem jiném - nula z pěti doprovázená komentáři, že nemá co hrát. Aspoň tedy nemusel čekat na cenu, ale to ještě nevěděl, že proti němu bude hovořit i pomocné hodnocení a že skončí poslední (tři hráči nahráli tři body z deseti možných).
Honza Slezák dal na Jurův povzdech "nevím, co mám hrát" briskní repliku "ale já jo" a podle toho také dopadl - turnaj vyhrál. Moje druhé místo mohl ohrozit Jarda Kudláček, ale v jednom ze vzájemných soubojů se o výhodu připravil nemožným tahem - střelcem z a5 sebral jezdce na d7 místo věže na d8.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Pešl, 3.Kudláček, 4.Adler, 5.Kropáč, 6.Hrdina.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 06/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2269 | Komentáře |

Info.
Upoutávka Zítra se na Domečku od 17 hodin hraje poslední kolo klubového přeboru A.

V sobotu brzo ráno vyrazí naši špičkoví žáci na Mistrovství republiky v klasickém šachu do Koutů nad Desnou, tedy na jejich nejprestižnější turnaj roku! Účast si vybojovali Vláďa Pavlík v H14, David Němec v H12 a Lukáš Petříček v H10. Přímý postup měla Alička Habinová v D10. Účast v doprovodném turnaji národní open nahlásili i Matěj Tajovský a Jakub Němec - viz odkaz výsledky.
Trenérský doprovod Pavel Krupica.
Držme našim palce a ať alespoň někdo z nich napodobí skvělé výsledky Davida Navary na mistrovství Evropy!
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 05/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2268 | Komentáře(1) |

Šťastná výhra Young Boys s Tišnovem
Rozhodující partie Dvě partie se vyjasnily velmi rychle, takže je na fotkách nenajdete - Mirek Bauer dostal naordinovanou rychlou remízu a na sedmičce museli hosté sáhnout do zásob indisponovaných hráčů. Na rychlé srovnání stavu to ale vypadá na jedničce, kde Pavel Krupica naletěl na trik známý z královských gambitů (ačkoliv se hrálo úplně jiné zahájení) a ztratil kvalitu s pěšcem k tomu.
Kvalitu ovšem záhy získal i Jakub Němec a začínáme taktizovat. Protože moje pozice není bůhvíjaká a na pokračování partie se ani příliš necítím, nabízím remízu. Prohraný kapitán mezitím mluví s o fous lépe stojícím Vláďou Pavlíkem a přibližnou rovinu hrajícím Davidem Němcem o tom, že v případě přijetí mojí nabídky mají remizovat oba současně - tento plán se ale poněkud zvrtl. Moje nabídka je přijata, stejně tak Vláďova - ale David v klíčové chvíli (dříve než nabídku vysloví) chybuje a ztrácí centrálního pěšce.
Jakub svoji výhodu bez problémů realizuje a zvyšuje na 3,5:1,5, ale dohrávají se dva souboje, které pro nás vypadají prohrané. David vyrobil další chybu (kterou si pak na chodbě vyčítal a všem se omlouval) - soupeř místo zisku druhého pěšce ovšem v časové tísni chyboval také a dovolil naopak srovnat materiál. Pěšcová struktura je sice stále horší pro Davida, ale pěšců ubývá a na šachovnici jsou různí střelci - výměna zbývajících těžkých figur by měla remízu zajistit.
Kapitán svádí marný boj (který nevzdává jen díky volňasovi na královském křídle) a David nakonec slabého pěšce opět pozbyl, výměnám se černý vyhýbá, bílý staví jakousi pevnost po tmavých polích - nikoliv optimální řešení, ale ve finále účinné. Černý totiž tento způsob obrany vyhodnotil tak, že musí (v době, kdy našemu kapitánovi černý vrátil kvalitu za vyhranou pěšcovku a už vedeme pouze o bod) zapojit své pěšce před králem. Odkrytý černý král se tak stal objektem Davidova protiútoku - celý problém šlo řešit výměnou dam (po které by byla výsledná koncovka remízová), ale protože černý potřeboval vyhrát, vydal se králem vpřed do matové sítě.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 02/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2265 | Komentáře(3) |

Neklidná výhra áčka s Adamovem 5:3!
Upoutávka Ještě mám v živé paměti poslední zápas, kdy nás Adamov porazil v 2. lize 5:3. Adamov tenkrát po dobrém začátku nakonec smolně sestoupil a my se v pohodě zachránili. Dnes se hrálo o záchranu v KP1. Zatímco Adamov bojuje o záchranu KP1 pro příští sezónu, my o záchranu KP1 pro přespříští sezónu! To je naše, teď už prozrazená, strategie. :-) Hosté přijeli i se svou jedničkou Liborem Chloupkem, my naopak nastoupili (jak jsme soupeřům už dopředu na našem webu avizovali) bez naší jedničky Martina Tajovského. S nadsázkou říkám, že když neprohraje Martin, tak mančaft rovněž neprohraje. Z toho by se mohlo zdát, že nepostavit Martina znamená i neprohrát. :-) Zápas tak byl naprosto vyrovnaný, chvílemi to vypadalo na výhru hostů, nakonec se ale radovali domácí. Nejprve remízovali po nabídkách hostů ke smíru Ivan a Honza Košata. Poté remízoval i Broňa, který korektně obětoval figuru, jenže už v naprosto vyhrané pozici se nechal zatáhnout do časovky a raději opakoval tahy. Uf, tady jsme počítali s výhrou. Moje partie se také otáčela. Nejprve jsem popletl varianty v zahájení a dostal se do připrohrané pozice (-1), pak ale soupeř vzal otráveného pěšce s tím, že získá dámu. Tu sice získal, ale za hafo materiálu (V+S+J) a najednou hrál na výhru černý. Jenže v dobré pozici jsem spáchal hrubku a bylo po partii. Remízu vybojoval i Slávek a hosté stále vedli 3:2. Zbylé tři partie jsme ale dokázali vyhrát. Nejprve na první Jirka, když soupeře stále tlačil a ten hru na půl minutě dlouho nevydržel, poté Dominik odvážně odmítl remízu a nakonec kapitána hostí udolal. Stav 4:3! Na 8. šachovnici držel Honza Vitula remízovou koncovku, když před tím přežil „klinickou smrt“. Jeho soupeř totiž měl v průběhu partie dvoutahovou výhru na taktiku. Naštěstí ji viděl pouze Honza. Rovnou koncovku pak musel Leoš Ševčík lámat a Honza toho precizní hrou využil k třetí naší výhře v zápase! Pozápasový výsledek okomentoval Ivan lakonicky: „Místo tradičně poklidné výhry 4,5:3,5 jsme vyhráli neklidným výsledkem 5:3.“ :-))
Odkazy: tabulka
Majer Jiří st. | 01/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2264 | Komentáře |

Déčko po remíze zůstává poslední
Šanci odpoutat se z posledního místa okresního přeboru jsme nevyužili, s předposlední Loko K jsme pouze remizovali, přestože soupeř přijel bez své jedničky, Pavla Lapúníka. Nejen díky tomu vedeme po hodině a půl 1:0, když Ondřej Zámečník rozehrál partii se mnou v rapidovém tempu, nestihl udělat rošádu, dostal se do vazby a zbytek se dohrával z povinnosti. Za chvíli je ovšem srovnáno, Dalibor prohrává se starší ze sester Vavřínkových. Prohru Honzy Slezáka s Vojtěchem Strakou dorovnává mistr, který v pěšcovce využil dvou pěšců navíc a postavil si dvě dámy. Nejzajímavější partie se hrála na dvojce, Aleš Krupica přichází o figuru v kompenzaci za dva pěšce a lepší vývin. Pěšci na páté a šesté řadě pak p. Baťovi zle zatápěli, nakonec však hostující hráč tlaku odolal a zápas skončil remízou. Stejně jako Lubošova otevřená partie plná krytelných vazeb a taktická bitva Pavla Matuly s A. Vavřínkovou.
Jiří Hrdina | 01/Mar/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2263 | Komentáře |

V kavárně opět vzácná návštěva
Vyplňujte tabulku správně Účast oproti minulým týdnům poklesla a zpočátku se zdálo, že jedinou významnou událostí bude špatně napsaná tabulka a s tím související zmatky, jakými barvami vlastně kdo s kým hraje. Tabulku jsme přepsali a v tu chvíli se objevil další hráč, který v kavárně nebyl několik let - Pavel Rubeš. Nebýt toho, že byl v prvním kole nerozehraný, mohl vyhrát turnaj. Od druhé partie pak již dámy nerozdával. Já jsem dopadl podobně s Mistrem, skončili jsme tedy s Pavlem na stejném skóre a o vítězi turnaje rozhodl vzájemný zápas.
Mistrovi se rovněž dařilo - jednou za tisíc let (dle slov aktérů) ho nechal vyhrát i Honza Slezák. Bank byl nakonec o desetikorunu tučnější, než se čekalo - že by ji tam dodal jeden z diváků, který zdržel Luboše Adlera partií mimo turnaj (na Luboše se pak s dohrávkou turnaje dlouho čekalo)? Větší bank je ale vždy lepší - aspoň můžete více prohrát v mariáši.
Pořadí: 1.Pešl, 2.Rubeš, 3.Buček, 4.Slezák, 5.Adler, 6.Kropáč, 7.Mrkos.
Protože jsou zde žádosti o propozice Tišnovské věže, dávám je jako přílohu této zprávy.
Přílohy: Tabulka GP 2015 Propozice Věž
Jan Pešl | 27/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2262 | Komentáře |

Info.
Upoutávka Tento týden jsou prázdniny a tak kroužky na DDM odpadají.

Výjimečně odpadá i páteční trénink z důvodu příměstského táboru na DDM.

V neděli se na DDM od 10 hodin hrají dva zápasy:
KP1 Kuřim A- Adamov
OP Kuřim E - Tišnov B
Majer Jiří st. | 24/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2261 | Komentáře |

KP2B: Kuřim C - Loko G 2:6
Upoutávka Již stanovený termín na začátek jarních prázdnin věštil problémy se sestavou - tedy ne, že bychom snad měli v soupisce tolik žáků, ale proto, že máme hodně rodičů od školáků. Připočtením chřipkového období a další běžné absence to znamenalo, že osm statečných už skutečně bylo posledních osm možných ze soupisky, kteří mohli nastoupit - pokud by kdokoliv z nich nemohl, už bychom plný počet lidí k zápasu nesehnali. Ve snaze odlehčit situaci jsem vyhlásil taktiku: "všichni remizují a Laštovička vyhraje".

K vlastnímu zápasu:
9:00 začátek, a protože jsem zapomněl foťák, tak tentokrát neproběhlo společné foto.
10:55 Kolařík nabízí remízu a soupeř přijímá. Nabízel jsem ji s pěšákem víc, avšak dle zákonitostí šachu byl zisk pěšce na úkor vývinu, ukázkovou ztrátou tempa a nadbytečný pěšec se stal zakrátko lovnou zvěří soupeře. Zcela správně jsem pochopil, že další setrvávání na pozicích by vedlo k rychlému vrácení materiálu s katastrofální pozicí. Soupeř naštěstí netrval na svém plném bodovém zisku a nabídku přijal.
11:00 Měl jsem čas se rozhlédnout po svém okolí: Vašek na první desce v ostré pozici, s opačnými rošádami při stejném materiálu, Julča Richterová na třetí desce v pohodě a v klidu udržovala rovnou pozici (ačkoliv na soupeři bylo vidět, že se snaží ze všech sil něco vymyslet), Laštovička měl v tuto chvíli sice stejný materiál, ale úkol vyhrát :-) ho asi svázal natolik, že zanedbal vývin, neuděl rošádu a vrhnul se do útoku jen se střelcem a dámou (Hurta si tak v poklidu dokončil vývin a všechny figurky zacílil do prostoru Frantova krále). Slezák měl pěšce víc (teď nevím,jestli za odevzdanou kvalitu) a jeho soupeř ovládl volný céčkový sloupec, Sádlík měl pěšce víc za odevzdanou kvalitu a soupeřův král stál poněkud obnažen v rohu šachovnic a krytý pouze vlastní dámou, Smíšek v tuto chvíli stál s pěšcem víc asi nejlépe ze všech zbývajících partií, Mrkos s horším materiálem a nedokončeným vývinem stál viditelně hůř.
11:50 tady jsem se vrátil z nákupu a mezitím prohrál Laštovička a Sádlík a remízoval Smíšek. Mrkos již jen tahá minimum figurek s cílem vyzkoušení si vlézt do patu. Slezák má v tuto chvíli dva pěšce za ztrátu kvality a určité vyhlídky pěšce v koncovce prosadit, Míša na první desce zaostává za soupeřem v prostoru, Julča v poklidu drží pozici J+S+6p.
12:15 Mrkos prohrál, Julča přijímá nabídku remízy a Míša se dostává v 30. tahu do časovky, takže zapisuji tahy. Míša přežil 41. tah a vzdává, když soupeř uplatnil prostorovou převahu k finálnímu průlomu obranné pozice.

Soupeř nic nepodcenil a patrně dorazil v nejsilnější sestavě, co zatím hráli. Nedá se nic dělat, takový je život. Zrovna v zápase, kde se dalo o případné remíze alespoň uvažovat. Prohra nás odsunula do sestupového pásma.
Nicméně, poslední zápas hrajeme venku proti Zastávce a šanci na záchranu v soutěži máme pořád ve vlastních rukou - tímto apeluji na všechny hráče z první půlky soupisky, aby si za tři týdny na 15.03.2015 prostě v kalendáři rezervovali termín.
Přílohy: Zpravodaj KP2B
Odkazy: Foto
Jan Kolařík | 23/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2260 | Komentáře |

Béčko má příliš mnoho posunovačů
Tři posunovači Výhra nad Jevíčkem, které je v tabulce KP2A poslední, se nerodila vůbec snadno. Dokonce jsme prohrávali 0:2. To když Pavel Krupica nechal napadených několik svých figur současně s tím, že se bude konat útok na krále (nějaký tam byl, ale nikoliv dostatečný za obětovaný materiál) a horší pozici nezvládl ani Nejzkušenější (tam ani nevím, k čemu přesně došlo, ale černý měl převahu na královském křídle).
Mezitím naštěstí Tadeáš Boček lehce získává dvojici střelců a Laďa Kudla velkou prostorovou výhodu. Tadeáš s tou dvojicí střelců nenaložil nejlépe, jednoho vyměnil tak, že vznikla koncovka věží a různých střelců - když se ale všichni domácí začali obávat remízy, přehlédl bílý odšach a ztratil rozhodující materiál. Nekompromisně bojuje Honza Vitula, otvírá královské křídlo s tím, že bílý král by na tom měl být ještě hůře než ten černý - to se také potvrdilo a je srovnáno.
Kapitán Broněk Horák v pozici s různými rošádami obětovává kvalitu za pěšce, ale bílá pozice se zdá dostatečně pevná. Na ostatních šachovnicích ale pozice hostů praskají ve švech - Laďa Kudla našel rozhodující taktický úder a otáčí na 3:2, Martin Hyrš svou falangou pěšců postupně vytlačuje soupeře ze šachovnice a já jsem pasivní pojetí hry bílého zaměřené na neustálé nabídky remízy konečně potrestal rovněž taktickým úderem, který získával dvě figury za věž. O pár tahů později jsem dostal ještě dárek v podobě pěšce, navíc vznikl volňas.
Martin dovedl svůj útok ke zdárnému konci a zvyšuje na 4:2, takže se při čtvrté nabídce remízy (celkem jsem jich v partii musel odmítnout sedm) raději ptám kapitána, jestli mohu hrát dál. Hraji ale neopatrně a o tři tahy později bílý chytá figuru. Chytil ji ovšem tak nešikovně, že ji vlastně nechytil - mohl jsem ji postavit na pole sice napadené pěšcem, ale když by ji vzal, dostal by vidle (toto byl ten moment, kdy bylo třeba ukázat, že souhra dvou lehkých figur je opravdu lepší než věž). Toho jsem si bohužel všiml pozdě, figuru tedy odevzdávám za pěšce a hraji se dvěma pěšci víc za kvalitu. Tu mi navíc bílý musí záhy vrátit za výše zmíněného volňase.
Mezitím Broněk obětovává další materiál a doufá, že na bílého krále něco vymyslí - nestalo se tak, bílý staví druhou dámu a kapitán se tak řadí do seznamu posunovačů s nulovými výsledky. Na mne pak zůstává koncovka V+P proti V, kterou po pěti hodinách boje už neovládá ani jeden z nás a ostatní se tím vesele baví, k čemuž jim pomáhají příspěvky nasbírané do bodu 4 (Různé). Nepřesná obrana ale přece jen byla úspěšnější než nepřesné prosazování pěšce a vyhráváme tedy pouze nejtěsnějším možným rozdílem - na předních deskách máme zkrátka příliš mnoho posunovačů.
Přílohy: Zpravodaj KP2A
Odkazy: Fotky B Fotky C
Jan Pešl | 23/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2259 | Komentáře |

Klubák A.
Upoutávka Dnes se hrály čtyři partie předposledního kola klubového přeboru A.
Němec D. 1/2 Pavlík
Místo očekávaného boje to hoši dali po několika tazích za remízu. Vzájemný respekt, kamarádi z družstva, to byly asi důvody "velmistrovské" remízy.

Tajovský Matěj 0-1 Krupica P.
Hoši hráli vedle mě a na můj vkus to oba hráli hodně rychle. Matěj obětoval pěšce za útok, pak ale měnil figury, až se přešlo do věžovky, která i s pěšcem méně určitě šancovní byla. Vše rozhodl zbytečný pochod bílého krále z centra.

MJM 1-0 Buček
V souboji nerovných šachových vah, bílý bez problémů vyhrál.

MJS 1-0 Laštovička
Franta udělal rozhodující chybu už v 9. tahu. V neděli za céčko to bude hrát určitě lépe. :-)

Dnešní remíza odsunula Vláďu z bojů o medaili. Ve hře tak už zůstala jen čtveřice MJM (-1) MJS (-1,5) Krupica a Kudla (-2) Rozhodnou vzájemné souboje MJM-MJS a Krupica-Kudla.
Přílohy: Tabulka
Majer Jiří st. | 20/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2257 | Komentáře(1) |

V kavárně opět plno a velká oslava
Smrtelný lektvar V době, kdy jsem měl plno práce s otáčením totálně prohrané partie s Jarou Mrkosem (což se mi později mimochodem nepodařilo se Staňou Krčmou - v kavárně není radno nikoho podceňovat) začaly na stole přistávat skleničky smrtelného lektvaru. Co se to děje, divili se šachisté - vyjasnilo se záhy, Honza Kolařík vstupuje do druhého půlstoletí. Blahopřejeme!
Ve stejné době, tedy kolem půl osmé, přichází jako poslední do tabulky Míša Vašek a píše si deset minut - začínáme se obávat, že to nestihne dohrát. Záhy se ale ukazuje, že správná porce času je minut devět a všichni si hlídají, aby nemusel na žádného soupeře čekat - vše se tedy v pohodě stihlo a Míša dokonce na pomocné hodnocení vyhrál (i za přispění toho, že na něj již zmíněný Jara Mrkos zkoušel neortodoxní styl tahání tam a zpět, úkolem tedy bylo rozbít pozici v základním postavení).
Na druhé místo tím odsunul Juru Hrdinu a na třetí Honzu Slezáka, který začal 6/6, ale pak přece jen nějaké ty body poztrácel. Na opačném konci tabulky se usadil Gigant, který některé své výkony ohodnotil jako styl kamikadze (například když vyřešil hrozbu vidlí tím, že si nalezl do jiné vidle). Doprovodil ho tam Luboš Adler, který prý hraje zajímavé partie, ale stojí to za h... Oslavenec dodal, že to hrajeme přece všichni.
Pořadí: 1.Vašek, 2.Hrdina, 3.Slezák, 4.Pešl, 5.Kudláček, 6.Kropáč, 7.Kolařík, 8.Mrkos, 9.P.Krupica, 10.Krčma, 11.Adler, 12.Novotný.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 20/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2255 | Komentáře(1) |

středa na domečku
Dnes se sešlo na domečku celkem 7.dětí. Nejprve se probírala slabá 8.řada a pak byl sehrán turnaj.
1.Habinová Alice 4b
2.Matula Jakub 4b
3.Hronek Ondřej 3b
4.Štěpánek Jan 2b
5.Buzáš Michal 1b
6.Papoušek Václav 1b
Pavel Krupica | 18/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2251 | Komentáře(3) |

Další remíza Young Boys bez přívlastku KruPa
Remíza s úsměvem Klíčový zápas načal Jakub Němec ziskem převahy na dámském křídle, ale jako první se výsledku v partii dočkal jeho mladší bratr David. Nabídl papírově silnějšímu soupeři remízu a protože ten je sám známý jako smířlivý typ, nebyl proti (příště si to ale prý rozmyslí - v analýze došel k tomu, že zvažovaná oběť figury by byla snad i korektní).
Já a Filip Svoboda svorně získáváme prostorovou převahu a dvojici střelců. V obou případech také došlo na odmítnutou nabídku remízy. Filip ji (nakonec naštěstí pro nás) vyslovil ještě před ziskem hmatatelné výhody a byl odmítnut. Ve svojí partii musím uznat, že nabídka černého přišla v psychologicky vhodnou dobu - zrovna jsem si nevhodně oslabil krále a hrozila oběť figury, po které bych byl vystaven velkému riziku věčného šachu. To se po odmítnutí naštěstí nestalo, naopak jsem se dočkal darovaného pěšce za to, abych tu výhodu dvojice střelců pozbyl a aby se černý trochu rozehrál.
Jakub postupně získává materiál - nejprve figuru za dva pěšce díky nekorektní oběti a pak kvalitu na vazbu. Hraje tedy s věží proti dvěma pěšcům - sice jsou na šachovnici různí střelci a bílý hrozí matem po tmavých polích, ale první šachuje černý a před ztrátou dámy bílý vzdává. Špatně to naopak vypadá na první desce - Pavel Krupica si nejprve nechal udělat v pozici slabého pěšce a pak se díky aktivitě bílých lehkých figur dokonce dostal do vidlí. Problém mohl vyřešit přechodnou obětí dámy, po které by partii otočil - to ale viděli pouze přihlížející David a Vláďa Pavlík, aktér partie bohužel nikoliv. Je z toho kvalita a pěšec méně v beznadějné koncovce a domácí srovnávají.
Pozice Vládi Pavlíka je stále v mezích rovnováhy, Radek Smíšek se sice ze zahájení dostal docela slušně, ale pak přehlédl taktický obrat a ztratil pěšce před králem. Filip zahnal černého jezdce do rohu, zvyšuje svou prostorovou převahu a černý raději dává kvalitu - ani to ale nic neřeší, útok pokračuje a po zvládnutí časové kontroly (které jsme se ve Filipově případě obávali již před utkáním) se opět dostáváme do vedení. Já jsem o něco lepší čas a trvalý tlak zúročil v zisk dvou figur za věž a partie směřuje do koncovky v tomto poměru - dvě figury bílého proti černé věži - ovšem stále s tím pěšcem navíc.
Vláďa dostává informaci, že by remíza měla stačit, ale v dámské koncovce, kde má horší pěšcovou strukturu, si dobrovolně nechává dámy vyměnit, jeden pěšec ihned padá a pěšcovka je prohraná - opět srovnáno. Radek musel hrát špatnou pozici víceméně vabank, posbíral nějaké pěšce za to, že se dostal s jezdcem do vazby - ve finále zbývá bílému dáma a jezdec, černému dáma a dva pěšci (při přítomnosti několika dalších pěšců na obou stranách).
Protože Radek má navíc slabého krále, je víceméně jasné, že zápas nevyhrajeme a že svůj souboj musím vyhrát, chceme-li pomýšlet alespoň na remízu. Naštěstí byla černá věž dlouho pasivní a než se rozehrála, podařilo se vytvořit volňase. Černý to v závěru zkusil s patovým motivem, ale neúspěšně - potřetí vedeme, ale domácí záhy potřetí srovnávají. Mat se u Radka sice nekonal, ale vynucená výměna dam ano a protože černí pěšci byli málo postouplí, neměl bílý jezdec problém je vysbírat. Celkově tedy 3,5:3,5 a Střelice zůstávají o bod před námi, případný postup tedy již není v našich vlastních rukou.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 16/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2247 | Komentáře(6) |

Áčko vítězí v Bystrci 6:2!
Byl to vydařený zápas. Nejprve remízoval na první desce Martin s Davidem Holemářem a o chvíli později já s René Přibylem. Tím jsme stanovili i zápasovou taktiku - černými remis a bílými vyhrát! :-) Zodpovědně to vzal na sebe Ivan a jako první bílými zavěsil. Dostal soupeře pod matový útok a ani nepotřeboval dělat rošádu. Na 3:1 navýšil Slávek, který nevěděl o stanovené taktice a vyhrál černými. Přejel soupeře trpělivým zesilováním pozice, u něho to nevídanou poziční hrou. :-)Dále už taktika zase vycházela. Honza černými vzal nabídnutou remis, to když už bylo jasné, že Broňa bílými vyhraje a navýší na vítězných 4,5. Dá se říci, že po třech hodinách už vlastně bylo po zápase. Dominik bílými přehrál Jirku Kubíčka na 5,5:1,5 a poté už rezignovaně domácí kapitán Lukáš Řehůřek nabídl Jirkovi remízu. Jirka nemněl už co řešit a tak nabídku přijal. Tak nevím, jestli jsme to s tím skórem nepřehnali, lepší by bylo vyhrát pěkným těsným a zaslouženým skórem 4,5! :-)
Majer Jiří st. | 15/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2246 | Komentáře |

Déčko vítězí v Zastávce 4,5:2,5
Když si mužstvo věří, tak není co řešit. Po první letošní výhře v minulém kole proti Střelicím jsme si přijeli nepokazit reputaci do Zastávky. A byl to velký a dlouhý boj, první časovou kontrolou prošly hned čtyři partie a končilo se až před druhou hodinou odpolední. Rozjezd do zápasu nenapovídal konečný výsledek: Jara Mrkos prohrává. Pak Dalibor ve zřejmě remízové koncovce po jedné věži na obou stranách a shodným počtem bílých i černých pěšců přijímá nabídku remízy. Na ostatních šachovnicích to dlouho vypadá velmi vyrovnaně. Pavel Matula pak ale proměňuje silnější pozici: když jeho soupeřka ztratila věž, vzdala. První čtyři desky pak stále houževnatě bojují o každého pěšce. U mě to vypadalo, že jednoho ztratím, protože se po výměně střelců dostal za linii bílých pěšců Daniely Dumkové, ale nějak se mi ho za pomoci dvou jezdců podařilo ubránit, a dokonce posunout dopředu. Navíc jsem se přes volný a-sloupec dostal věží na sedmou řadu a nejen Nimcovič už ví, jak taková partie musí skončit:) Nimcoviče jsem nezklamal, a tak vedeme o bod. Honza Slezák na dvojce mezitím stojí o něco hůře, jde do koncovky s jezdcem a střelcem a čtyřmi pěšci proti dvojici střelců a pěti pěšcům. Pavel Sádlík má v koncovce o pěšce víc a Luboš Adler dokonce figuru. Luboš tuto figuru fantasticky obětoval, aby si došel pro dámu, nicméně proměnu už nestihl, protože soupeřovi spadl praporek. Byla to první Lubošova letosní výhra, tak ještě jednou blahopřejeme. Pavel mohl proti Julii Richterové pravděpodobně při přesnější hře projít do dámy, ale nakonec remizoval. A Honza se velmi zkušeně ubránil a tak taky půlil.
Dumková - Hrdina 0:1, Prokeš - Slezák 0,5:0,5, J. Richterová - Sádlík 0,5:0,5, Lacko - Adler 0:1, D. Dumek - Mrkos 1:0, A.Dumek - Novotný 0,5:0,5, N. Richterová - Matula 0:1.
Jiří Hrdina | 15/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2245 | Komentáře |

Šachovým trenérům musí bolet nohy
Ano, šachovým trenérům musí bolet nohy, přesně to jsem si říkala po dnešním turnaji v Řečkovicích. Já přijela později a chodila kolem šachovnic a v hracím sále celkem málo a i přesto mě nohy bolely fest. Pavel obíhal šachovnice svých svěřenců pečlivě a bez ustání, ale když jsme jeli vedle sebe v autobuse č. 71 směr Kuřim, tak bych se vsadila, že toho má také dost. A to ještě kluky hecoval na zítřejší zápas.

Turnaj v řečkovické sokolovně se (myslím) hodně povedl. Sál zaplněný, přilehlá tělocvična místy zavřená, aby se hluk nepřenášel do hrací místnosti. Sedm kol, dva turnaje a hodně známých tváří - za pořádající p. Hyrš, p. Strnad, p. Moulis, kterého jsem zahlédla až v závěru, kterak připravuje ceny pro děti a také nezvykle civilně oděný p. Palovský. Za ostatní jsem pozdravila Miloše Kocího, Moniku Fialovou, několik rodičů z Kuřimi, p. Hurtu (buchta už na něho nezbyla, ale v dubnu v Rajhradě to můžeme klidně zopakovat), p. Dumka a klany Vavřínkových a Richterových. Prostě taková normální sešlost.

Medailí kuřimští odchovanci získali dost, ceny byly pěkné a turnaje měli možnost se zúčastnit i kuřimští začátečníci, kterým bude řečkovická sokolovna navždy připomínat, že právě zde začali svoji šachovou kariéru.

Výsledky jistě zdokumentuje a zhodnotí Pavel. Každopádně jsem se s ním v autobuse na zpáteční cestě docela nasmála. Témata, kterými se kluci zabývali, byla hodnotná a nosná - čili holky!!! Ještě tak rok či dva a na zapálená lýtka bude muset Pavel vozit na turnaje minimax :-):-):-). Pak jsme byli účastníky diskuze řidiče autobusu s cyklistou (neskutečný trouba, který ohrozil nejen sebe, ale všechny, kteří se ocitli v jeho přítomnosti) a z té si mohli kluci odnést řadu stylistických obratů a ustálených frází, které nepatřily zrovna do spisovné češtiny, ale byly na místě a vhodně použité. Možná že věta: "Nauč se jezdit na piciklu, ....." vejde do dějin.

Po příjezdu domů jsme se ještě s manželem vydali pofandit kuřimskému házenkářskému "Áčku". Bylo to na mrtvici, štěstí Kuřimi ani moc nepřálo, ale pár útoků bylo vyloženě srdcařských a uvědomila jsem si, že i někteří šachisté jsou a někteří nejsou srdcaři. Moc bych si přála, aby každý "Kuřimák" byl na šachovnici srdcař, šel do partie a odhodláním, chutí a při každé výhře dal najevo svoji radost oslavným tanečkem.

Nohy mě bolí moc moc, ale i tak jsem ráda, že jsem nepodlehla lenosti a na turnaj se jela podívat, stálo to zato.

Pohodový večer všem přeje a na další setkání se těší
píKří

P.S. Pavel se chystá v dohledné době smazat svoje dluhy a napsat-dopsat svoje příspěvky z uskutečněných turnajů, tak se těšme na nějaké to počteníčko.
Jana Křížová | 14/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2244 | Komentáře(1) |

V kavárně vítězí Kropáč, nováčci na bedně
Nováčci vítězí Je ani ne půlka února a v tabulce GP pro rok 2015 už jsme zaplnili připravených dvacet řádků (ale nebojte, další řádky tam jdou jednoduše přidat). Kavárna byla totiž obohacena rovnou o dva nováčky - Laďu Nožičku a Jarka Kudláčka. Oba ukázali, že umístit se v turnaji bude čím dál těžší a uzmuli místa na bedně se šesti body z devíti partií.
Třetím šestibodovým byl Jura Hrdina, který ale doplatil na vzájemné zápasy a na bednu se nevešel. Hrozilo nám, že budeme na stejném skóre dokonce čtyři - to bych ale v posledním kole musel dotáhnout k výhře dobrou pozici s Mistrem. Nakonec jsem byl rád, že jsme před pádem mého praporku alespoň stihli třikrát zopakovat pozici.
Rybník nám všem o půl bodu vypálil Jirka Kropáč i za přispění brzkého vzdání šéftrenéra mládeže - tomu to na čtyřech minutách už tolik nešlo a rychle utekl na vlak. Chvíli jsem měl podezření, že to Kropáčovi vzdal dokonce bez hry (což by bylo nepříjemné výrazné ovlivnění pořadí), ale prý se hrálo.
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Nožička, 3.Kudláček, 4.Hrdina, 5.Pešl, 6.Buček, 7.Slezák, 8.P.Krupica, 9.Adler, 10.Krčma.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 13/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2243 | Komentáře |

Kouzelná miniaturka!
Upoutávka Na KP žáků jednotlivců v Brně se Lukáškovi Petříčkovi, krom toho že kategorii do 10 let vyhrál, ještě povedlo zmatovat soupeře do 10 tahů. To se u tak malých dětí stát může. Ale koukněte se, jakým způsobem Lukášek svého soupeře zmatil! Na upoutávce je vlevo se stříbrem z MČR do 8 let.

Přehrejte si partii:
Majer Jiří st. | 09/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2240 | Komentáře |

Partie ze Znojma
černý nevyužil své dřívější šance, ale tohle už nepustil.
Typická ukázka na téma Dáma + nestejný střelec

Přehrejte si partii:
Honza Číhal | 09/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2239 | Komentáře(1) |

Zlatý bod ze Znojma
Boje ve Znojmě Céčku se sešla pouze horní polovina základní sestavy a pozice mírného favorita byla pryč - byli to domácí, kdo lépe obsadili zadní desky a mohli pomýšlet na vítězství. Potvrdilo se to na sedmé desce, kde Pavel Sádlík zapomněl na jednoduchý motiv a za pěšce ztratil figuru.
Já se ocitám v pozici, kde jsou sice stejné rošády, ale jasně daný plán, kde má kdo útočit. Zatímco bílý na královském křídle váhá a hraje nedůrazně, přebírám iniciativu na opačné straně a když pak přijde pomoc v podobě přehlédnutého mezitahu, padá jeden pěšec za druhým a protože se blíží neřešitelná koncovka, bílý raději vzdává.
Naše vedení domácí nemůže rozhodit, protože všichni počítají se Sádlíkovou nulou, a tak dostává Aleš Krupica nabídku remízy. Protože Radek Smíšek v tu dobu již stojí podezřele a Michaelovi Vašekovi jako obvykle ubíhá čas, je remíza Alešovi zakázána, to ovšem nepočítáme s tím, že se své výhody dvojice střelců dobrovolně zbaví (za domnělý sloupec, kde byl sice první, ale k ničemu mu to nebylo) a naopak si do koncovky nechá špatného střelce. Koncovku ale naštěstí udržel a partie končí i tak remízou.
Radkův soupeř založil partii na tom, že odloží rošádu a případný útok na královském křídle tak bude jalový - to se také stalo a do vazeb na krále se dostal bílý, což ho stálo figuru a záhy i partii.
Zatímco Honza Číhal mohl využít své převahy na dámském křídle a poměrně jednoduše získat materiál (což se nestalo), pozornost se obrací k Míšovi Vašekovi. Ten získal obrovskou prostorovou výhodu a černý neměl co hrát - ale ten čas! Na posledních deset tahů si nechal méně než minutu a v zablokované pozici věřil svému blicařskému umění natolik, že pět tahů před kontrolou dokonce odmítl remízu (při hře na analogových hodinách, kde vůbec nevíte, kolik vteřin vlastně zbývá). Vyhrává tím nejparadoxnějším způsobem - soupeř sledoval pouze jeho čas a ne svůj, takže nestihl čtyřicátý tah.
Během této epizody se do problémů s časem dostává jak Honza Číhal, tak Pavel Rubeš. Zatímco Pavel to zvládl bez problémů a přešel do vyrovnané jezdcovky, Honza ztratil jak svoji výhodu, tak asi tři pěšce a mohl jen doufat v nějaký věčný šach - byl to ovšem jeho král, který vypadal více ohrožený. Možnost věčného šachu Honza přece jen dostal, ale nevyužil ji a všichni diváci z hostujícího týmu se chytají za hlavu - nakonec to ale byl další klíčový okamžik zápasu. Pozice byla totiž velmi jedovatá (oba králové slabí a různí střelci na šachovnici - ten, který útočí, je zkrátka navíc) a chyba bílého umožnila pokračování Honzova útoku, který vedl až k matu.
Vedeme tedy 3,5:1,5, ale je těžké kdekoliv uhrát nějaké další body. Sádlíkův soupeř si po jeho brzké hrubce myslel, že se to vyhraje samo a hrál pasivně - díky tomu Pavel stále bojuje s figurou méně (za pomoci volňase kalí vodu opravdu značně, ale objektivně je to pořád prohrané), Franta Laštovička svoji slušnou pozici rovněž pokazil - ztráta kvality by ještě tak nevadila, ale jeho král se ocitl v nebezpečí, ztráta dámy za věž byla nevyhnutelná a tak ani nevím, proč Franta s tím vzdáním čekal a snad hodinu nechal běžet čas - tohle není stejná situace jako s remízou Julči Richterové v minulém kole!
Franta tedy konečně vzdává a remízu potřebnou pro bodový zisk v zápase uhrává Pavel Rubeš (za což asi domácí hráč dostane od kapitána vynadáno, protože pozice bílého byla náchylnější k chybě). Druhý Pavel - Sádlík - byl první prohraný a jako poslední dohrává, pozice je ale již beznadějná a zápas, ve kterém by množství zvratů v jednotlivých partiích vydalo na tři kola, tak končí remízou. Snad je to ten bod navíc potřebný k záchraně.
Přílohy: Zpravodaj KP2B Zpravodaj KP2A
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 09/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2238 | Komentáře(7) |

Béčko vítězí v Rudici 5,5:2,5!
Upoutávka Zápas s Rudicí jsme i přes postavení domácích v tabulce vůbec nepodcenili. Vytáhli jsme všechny trumfy a hlavně silná auta, která při vydatné sněhové vánici nás včas dopravila na místo boje. První vyhrál Pavel Krupica v miniaturce, když mu soupeř vlezl do zahájení, které má promrskané s dětmi. :-) Další rychlou výhru přidal Tádík, který svého soupeř zase přejel černými. A to Drahoš míval kdysi elo přes 2200! Ale roky holt přibývají a čo bolo, to bolo. Sám dobře vím o čem mluvím. ;-) Poté domácí snížili na 2:1 a nic nebylo rozhodnuté. Spolehlivě zvýšil na 3:1 Láďa Kudla, když jeho soupeř už v prohrané pozici překročil čas. Znovu domácí snížili výhrou na 3. šachovnici na 3:2, ale to byl jejich poslední šancový moment v zápase. V divoké partii plné zvratů, dosti podobné té z minulého kola, jsem nakonec navýšil na 4:2. To už museli domácí ve zbývajících dvou partiích rovné pozice lámat. Zejména jejich lídr šel příkladně do rizika a v určitý moment to vypadalo, že i úspěšně. Jirka počítal ale dál a ukázal, že si titul FM v bufetu na lokálce nekoupil. :-) Ještě před tím, zařídil Martin Hyrš vítěznou půlku v zápase na 4,5. Lokálka opět nezaváhala, jak ukazuje tabulka v příloze.
Odkazy: tabulka
Majer Jiří st. | 08/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2237 | Komentáře |

Šéftrenér mládeže vítězem kavárny
Vidlemi ke zlatu Sestava kavárny se nám poněkud obměnila a Pavel Krupica přišel ukázat, že jeho výsledky v okrese neodpovídají předváděné hře a že šachy ještě umí. Vzhledem k vysoké účasti a několika hráčům dokupujícím minuty na něj čekala vysoká výhra.
Dlouho jsme si mysleli, že druhé místo má v kapse Honza Slezák, ale nakonec jej nejtěsnějším možným způsobem (o čtvrt bodu SB) předstihl Jura Hrdina. Mohou za to vlastně američtí kapitalisté - vygumovali mi přes den hlavu natolik, že jsem kromě výhry právě s Hrdinou téměř nic nepředvedl a Slezák tak za mne příliš bodů do tohoto pomocného hodnocení nenabral.
Chyby dělají i ostatní, ale některým silnějším hráčům to občas projde - například Pavel Matula mohl dát Honzovi Vitulovi vidle, ale říkal si, že je v tom určitě nějaký chyták a proto je nedal.
Pořadí: 1.P.Krupica, 2.Hrdina, 3.Slezák, 4.P.Sádlík, 5.Vitula, 6.Kropáč, 7.Matula, 8.Mrkos, 9.Buček, 10.Pešl, 11.Adler.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 06/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2234 | Komentáře(1) |

Úklid po šachovém víkendu
Úklid webu Pár dní jsem byl mimo republiku a vidím, že je na těchto stránkách hned co uklízet... začnu třeba kavárnou. V příloze je aktualizovaná tabulka GP, ale prosím o kontrolu a případný komentář, zda je to správně. Dělené druhé místo beru tak, jako že se nedalo rozhodnout nebo se vám to nechtělo počítat, ale nejasnost je u šestého místa (u jména Sádlík V. ta šestka chybí, a tak není zrovna jasné, jestli byl pátý Adler a šestý Sádlík, nebo zda páté místo rovněž dělili). U čtvrtého místa potřebuji upřesnění, o kterého Krupicu se jednalo - prozatím předpokládám, že šlo o Aleše, se kterým jste domlouvali účast na nedělním zápase.
Ve druhé příloze dodávám zpravodaj OP i s losem nástavby. Blahopřeji déčku k vítězství nad Střelicemi a co se Young Boys týče, ti se asi stydí a nic sem nenapsali. Zajímalo by mne zejména to, zda kapitán odmítl remízu někdy v půlce zápasu nebo skutečně až při dohrávání poslední partie, jak to vytrubuje na sociálních sítích Kuba Němec. Pokud to bylo v polovině zápasu, je to v pořádku, to se stane - mně naposled v Hrušovanech, že... Jestli je to ale opravdu tak, že kapitán odmítl remízu za stavu 3,5:2,5 pro nás, pak ho to asi bude stát hodně velký příspěvek do bodu 4.
POZOR - ZEJMÉNA pro MJS coby držitele klíčů od Domečku: Při přepisování losu nástavby OP do rubriky Právě se hraje jsem si všiml, že je to přesně opačně, než bychom potřebovali - E hraje doma přesně ty zápasy, kdy A hraje venku. Je-li to logisticky neřešitelné, musíme se ozvat a požádat o přelosování. Pokud to řešitelné je, nechal bych to raději tak, ať nemusíme ven do Ivančic, když v týmu nemáme žádná auta.
Přílohy: Tabulka GP 2015 Zpravodaj OP
Jan Pešl | 02/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2231 | Komentáře(15) |

Áčko vybojovalo remízu 4:4 na Lokálce!
KP1 Po průběhu, kdy jsme prohrávali už 4:1, lze mluvit o vybojovaném bodu. Jinak je to samozřejmě ztráta dvou bodů, protože remíza při tříbodovém hodnocení je ztrátou vždy. K utkání se silným celkem jsme nastoupili jak v předu tak i na zadních šachovnicích oslabeni a z toho pohledu se domnívám, že je celkový výsledek pro nás úspěchem. Nejprve jsem na čtvrté šachovnici přijal v ploché pozici bez dam nabídku remízy. To co si dovolím za béčko - odmítnout a prohrát, si za áčko už nelajznu. :-) Pak ale přišla černá série našich na zadních prknech a rázem to bylo 3,5:0,5 pro domácí. Ivan opět s pěšcem méně udržel remízu na 3. desce - stav 4:1. Honza Košata odmítl nabídku remízy a obětoval pravděpodobně korektně figuru za dva pěšce při útoku na krále. Jirka i Slávek tou dobou už stáli na výhru, což se jim i podařilo dokonat a tak o konečném výsledku rozhodla až poslední partie už zmiňovaného Honzy Košaty. Domácí kapitán obětoval dámu za věž s tím, že prosadí postup volného pěšce. To mu ale nevyšlo a Honza srovnal na konečných 4:4! To co jsem tvrdil před sezónou, že je KP1 velmi vyrovnaná a že dlouho budou hrát všichni současně o záchranu i o postup se potvrzuje. Pohled na tabulku po 7. kole je vskutku kouzelný. :-)
Odkazy: tabulka KP1
Majer Jiří st. | 01/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2230 | Komentáře |

Ve Střelicích vybouchla bomba! První prohrál s posledním
OP Když kapitán éčka Pavel Krupica před časem kladl déčku na srdce, že nemusíme nic vyhrát, akorát ve Střelicích, znělo to jako dobrý fór. Zvlášť poté, co minulé kolo éčko bojující letos se Střelicemi o postup z okresního přeboru doma se svým rivalem jednoznačně prohrálo, zatímco déčko letos dosud neuhrálo ani bod. Jenže každý zápas začíná za stavu 0:0, balón je kulatý, šachy nemají logiku a musíte jít tomu štěstíčku naproti. My mu šli vstříc tentokrát tím, že jsme reklamovali po čtyřiceti minutách zvonění mobilu domácího hráče na třetí desce, a Honza má tím pádem první bod. Tentokrát s nám jel hrát i Aleš Krupica, který sice zaspal, ale podařilo se ho vzbudit... :) A Aleš na druhé desce končí jako druhý s tím, že soupeř přijímá nabídku remízy. Já mezi tím beru soupeřovi pěšce s vědomím horšího vývinu. Pavel Matula drží vyrovnanou pozici, Pavel Sádlík začíná tvrdě útočit na soupeřovo královské křídlo. Jara Mrkos bohužel přichází o figuru (navíc o svého oblíbeného koně!) a Luboš Adler jde do koncovky dvou věží a dámy na obou stranách při stejném počtu pěšců. Jako první končím já, když soupeř nekorektně obětoval kvalitu a pak jsem se musel v již vyhrané pozici pochválit za hezký závěrečný propočet vedoucí po pěti tazích k výměně dam a následnému nechytatelnému útoku pěšce po volném sloupci, před kterým už bílému nezbylo nic jiného než vzdát. Odcházíme proto na drobnou svačinku s vědomím, že pokud Pavel Sádlík neudělá hrubku a Pavel Matula udrží minimálně vyrovnanou pozici, máme minimálně remízu jistou. Luboš Adler sice koncovku prohrál, když doplatil na slabé pěšce, a padl i Jara, ale Pavel Sádlík krásnou kombinací připravil soupeře o dámu a Pavel Matula, i když získal pěšce navíc, nakonec bral remízu. Střelice B - Kuřim D 3:4. Hrdlička - Hrdina 0:1, Pokorný - A. Krupica 0,5:0,5, Horák - Slezák 0:1, Hotař - Sádlík 0:1, Sojka - Adler 1:0, Porč - Mrkos 1:0, Urbanec - Matula 0,5:0,5.
Jiří Hrdina | 01/Feb/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2229 | Komentáře(3) |

Šachy - nebezpečná záliba!!!
Vulkanse sachy Tak se dívám na televizi a zaujala mne televizní upoutávka na nový díl kriminálky Las Vegas v pondělí na Nově ve 21:30. Upoutávka: Vražda imimitátora Elvise Presleyho a nález mrtvolky havrana přivede vyšetřovatele mezi šachové hráče. Ukáže se, že vraždy, ke kterým docházelo ve městech, kde se v nedávné minulosti hrál šachový turnaj, přesně kopírují tahy partie, která se uskutečnila před dlouhými šestnácti lety. Podezření policistů padá na hráče oné památné partie.
Tak si to nenechte ujít :). Mimoto tedy poslední dobou pořád probíhají i zprávy ze světa skutečného zločinu, jejichž hlavním motivem je hra v šachy. Ale to tu vzhledem k některým nezletilým čtenářům rozepisovat nebudu. Jenom si raději dávejte pozor, abyste svého soupeře příliš nerozčílili.
A teď trochu z jiného soudku, že jsou šachy pro tři, jistě víte (máme jedny takové doma), ale že jsou i 3D neboli trojrozměrné šachy, asi ví pouze fanoušci Star Treku, případně v novější době seriálu Teorie velkého třesku, kde Vulkánské 3D šachy, v nichž vynikal pan Spock, hraje Sheldon Cooper. Nu a pro zajímavost taková malá databáze filmů, kde se šachy vyskytují v hlavní nebo vedlejší roli:
http://www.deskovehry.info/film/index.php
Kateřina Tajovská | 28/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2227 | Komentáře(1) |

Info.
Upoutávka Čtvrteční kroužky na Komendě a Tyršovce odpadají (pololetky).

Protože jsou v pátek prázdniny, kroužek na DDM v 15-17hod. odpadá.

Neodpadá ale trénink dospělých. Na 17 hodinu jsem naplánoval poradu trenérů současně s turnajem v desítkách!

V pátek na DDM je také poslední příležitost zaplatit příspěvky hotově, bez přirážky.
Majer Jiří st. | 27/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2225 | Komentáře |

Důležitý krok k záchraně. Kuřim C - Tetčice B 5,5:2,5
Pavel boduje Hosté z Tetčic se v hrací místnosti objevili dříve než většina domácích a v týmovém oblečení (sice bez svého lídra, ale oni zkrátka musí střídat sestavu, písmenky V a H se to tam jen množí) a vypadali na zápas nažhaveně. První zajímavosti přišly v souboji Michala Snášela, hrajícího již tradičně s pěšcem méně. Nevím, zda jej ztratil, nebo šlo o gambitové zahájení, ale kompenzace za něj byla, i když menší díky tomu, že ze šachovnice zmizely dámy. Podobná pozice čeká pana Šmída v opačném gardu - to on musí bránit pasivní pozici s pěšcem více (rovněž bez dam).
Michael Vašek zapracoval na bojovnosti a první nabídku remízy odmítá (čemuž se nelze divit, bílý má v pozici podivného dvojpěšce a výhodu ze zahájení rozhodně nezískal). Pak si ale uvědomuje, že mu utíká čas, a tak později sám remízu nabízí a ta je přijata. Rovněž dvě nabídky remízy se konaly na první desce - s tím rozdílem, že obě vyšly z úst Honzy Číhala. Černý poprvé odmítá, podruhé již přijímá (přitom se ale v celkovém součtu moc nezměnilo - možná ho zlákalo převzetí iniciativy mým soupeřem, ale na druhé straně zase poslední deska postupně otáčela pro nás).
Za stavu 1:1 se dostáváme do vedení tam, kde to zpočátku příliš dobře nevypadalo. Franta Laštovička se pustil do souboje s různými rošádami - to je v pořádku, takové pozice mu sedí, ale asi nehrál zrovna přesně, protože kryt jeho krále se rychle bortil, aniž by se na opačném křídle stalo cokoliv zajímavého. Naštěstí pro domácí to Franta ubránil a přešel do koncovky lehkých figur s volným pěšcem, kterého dobře podporoval král.
Jak již bylo naznačeno výše, já jsem se do střední hry poněkud zamotal a moje dáma se ocitla mimo hru. Její návrat do boje stál několik temp a přenechání volného sloupce. Nabídka remízy přijata nebyla, ale našel jsem řešení v podobě nalákání soupeře na nekrytého pěšce, za kterého jsem aktivizoval dámu a černého zvěčnil (tah před uzavřením smíru byla v pozici dle počítače i výhra, kterou jsem vzhledem k průběhu partie a špatnému času ani nehledal).
Mezitím se směrem k domácím nachýlila ručička v partiích zmíněných úplně na začátku - Michal svoji prostorovou převahu přetavil v taktický úder získávající pěšce zpět (aniž by přitom dovolil černému se příliš rozehrát) a pan Šmíd svého bonusového pěšce kombinací mění ve výhodu kvality. Julča Richterová hraje velmi solidní partii a nepouští soupeře k ničemu, naopak směřuje do koncovky, kde bude černý střelec horší než ten bílý. Jediným ohroženým tak zůstává Pavel Rubeš, který ze zahájení nevyrovnal, pouze výměnami udržoval výhodu bílého v rozumných mezích a dostal se do koncovky dam a věží, která pro něj byla o něco horší.
Michal pak již nezahrál přechod do věžovky optimálně a ta byla remízová - včas si to ale uvědomil, nabídl remízu a protože ani černý to neměl jak vyhrát, urodila se další půlka. Stále tedy vedeme o bod a k další remíze směřuje Julčina partie - lepšího střelce nešlo uplatnit a vznikla remízová pěšcovka, kde černý nabízí smír. Příkaz zní počkat s odpovědí, ale po necelé půlhodině uznáváme, že remíza je natolik jasná, že nemá smysl taktizovat (možná to ani nebylo vhodné, ale aspoň se Julča naučila tento taktický prvek soutěží družstev).
Hostům nezbývá než hrát na maximální riziko (v době Julčina taktického čekání nabídku ukončit všechny zbývající partie současnou remízou samozřejmě odmítají) a snaží se zlomit jak Pavla Rubeše ve věžovce, tak pana Šmída se střelcem proti věži (kde bílý sebral slabého centrálního pěšce a získal i přes kvalitu méně nějakou naději bojovat). Ani jeden z pokusů nakonec úspěšný nebyl a oba vedly k prohře (ve stejnou dobu - zápas byl uzavřen po necelých pěti hodinách). Jediný rozdíl byl v provedení - zatímco na šesté desce šlo o pokus spíše symbolický (myslím, že tam v průběhu šlo reklamovat i trojí opakování pozice, pak to pana Šmída přestalo bavit a raději přešel do protiakce), na dvojce to byl pokus reálný spočívající v neúspěšné sázce na volného pěšce.
Potvrdilo se tedy to, co jsme zažili minulé kolo v Hrušovanech - kdo průběžně ztrácí, dostává se pod psychický tlak a obvykle prohrává. Tentokrát jsme tahali my za delší konec a vyhráli možná i výrazněji, než by průběhu zápasu odpovídalo.
Přílohy: Zpravodaj KP2A Zpravodaj KP2B
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 26/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2223 | Komentáře |

Béčko porazilo Vyškov 6:2!
Tímto vítězstvím jsme v tabulce druzí. A jak to tak vypadá, bohužel druzí i zůstaneme, neb Lokálka s Rudicí nezaváhala. To nevadí, hrajeme šachy hlavně pro radost a dnes jsme si zápas fakt užili. Co je důležité, že v boji o záchranu vyhrálo i céčko 5,5:2,5! Tím nabývají jejich šance na záchranu reálných rozměrů a pokud postoupí i KruPa Boys, tak budou už tři KP2. O zápase céčka napíše zítra Gonzmen. A teď k utkání béčka:
Stejně jako ve Sloupu jako první vyhrál přeborník Floridy Tádík Boček! I zkušený pan Jandl po zápase přiznal, že nepamatuje, aby ho tak rychle někdo "sešrotoval". Další bezpečné výhry předvedli Láďa Kudla, Honza Vitula a Jirka. V partiích nebyli nikdy ohroženi a postupně soupeře přehráli. Stav 4:0! To Pavel na čtvrté desce dle vyjádření jistého FM, přežil nejprve klinickou smrt aby vybojoval rozhodující zápasový půlbod. :-) Dohrávali už jen "posunovači" mjs, Broňa a Martin. Tato trojice v této sezóně za béčko tvoří spolehlivě buďto malou rošádu (0-0) nebo velkou rošádu (0-0-0). Tentokrát mě s nulou nechali (a to je od nich nekolegiální) úplně samotného! Dokonce jsem jediná nula v kuřimském dvojzápase! Broňa nejprve obětoval správně kvalitu a pak se dvěma pěšci navíc vyhrál koncovku nestejných střelců. Zde ale musel trochu pomoci i soupeř. Martin nabídl, zřejmě už ve vyhrané pozici, ale v šílené časovce remízu, která byla přijata. Já jsem nejprve regulérně ztratil pěšce, jenže pak soupeř slupnul ještě jednoho a po kontru se dostal naopak on do prohrané pozice. Při násunu poslední figury do hry s tempem bych vyhrál, ale slupnul jsem figuru a už tam byla kompenzace. Konec byl u mě už tradiční: Odmítl nabídku remízy a prohrál.
Přílohy: foto1 foto2
Odkazy: tabulka
Majer Jiří st. | 25/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2222 | Komentáře |

Klubák-fotky.
K pátečním klubákům přikládám doslova pár fotek. :-)
Přílohy: foto1 foto2
Majer Jiří st. | 25/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2221 | Komentáře |

Klubák A+B, aneb tentokrát se překvapení nekonalo.
Na pátek na Domečku jsem se jako obvykle těšil. Měl jsem ještě v živé paměti minulou návštěvu milé paní Křížové a jak donesla vynikající bábovku. Tentokrát přišla jiná paní, bez bábovky a ještě mě sprdla. Jó jo, vždycky není posvícení...

V áčku se hrálo pět duelů a jako první skončila partie

Krupica 1-0 Laštovička
Pouze jsem zaslechl, jak Pavel poučuje Frantu jako svého svěřence, že výstavba g6-e6 není dobrá. Franta to od nás slyšel už nejméně 100x, nicméně starého psa už novým kouskům nenaučíš. :-)

Kudla 1-0 Buček
Láďa Mistra bez problémů přehrál.

MJM 1-0 Sádlík
Něco podobného se událo i v této partii. Nejprve poziční převaha, poté zisk materiálu.

Tajovský Matěj 0-1 Šmíd
Starý borec trpělivě vychytával možné hrozby bílého. Matěj pak obětoval figuru za útok, ten ale postupně vyšuměl a tak se zrodil dnes jediný zisk černých figur.

MJS 1-0 Pavlík.
Láďa už hraje silné šachy! V zahájení sice trochu tápal, pak ale bez problémů srovnal a bílého ve střední hře k ničemu nepustil. Prakticky s hodinovým časovým náskokem šel do absolutně vyrovnané koncovky. Až tady se ukázalo, že nerozumí koncovce stejných střelců. K úspěchu mu tedy chyběly jen znalosti. Jinak v partii vyjma koncovky hrál odhadem na výkon 2100!

Jedinou partii v béčku vyhrál rovněž bílý.
Prokop 1-0 Keprt
Martin přehrál Tomáše až ve věžové koncovce, kde jeho věže byly aktivnější.
Tabulku klubáku A najdete v příloze.
Přílohy: Tabulka A
Majer Jiří st. | 23/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2218 | Komentáře(2) |

22.1.2015 - v kavárně letos poprvé plno
Kupte si kalhoty Michael Vašek si na základě předchozích zpráv řekl, že je nás málo a že nás posílí - o to větší bylo překvapení, že jsme nakonec tabulku naplnili až do posledního řádku. Nebyl to ale Míša, komu hrozilo, že se do tabulky nevejde, přišel výjimečně včas - ovšem v kraťasech, prý je bude nosit tak dlouho, dokud mu šéf nepřidá na kalhoty. Kavárenskými turnaji si na ně nevydělá, nahrál těsně nad polovinu bodů a ještě měl smůlu na druhé pomocné hodnocení.
Zbytečnou cestu do kavárny riskoval Honza Kolařík, který dorazil jako poslední - rovněž v domnění, že nás moc nebude a že to nevadí. Nakonec se ale vešel i on a dokonce se stihly dohrát všechny partie - jen jsme museli omezit touhu Pavla Sádlíka vyhrát na mat některé partie, o kterých všichni včetně něj věděli, že vyhrál na čas a další tahy jsou tedy nadbytečné.
Pavlovi jsme rovněž rozříšili obzory v oblasti pravidel - při rošádě nesmí přes šachované pole král, ale věž ano. Cenu fair play by si zasloužil za to, že opakoval tahy v situaci, kdy jsem měl prapor dole a on to věděl (nicméně to bral tak, že si vzhledem k průběhu partie celý bod nezaslouží). Nakonec to umístění ani jednoho z nás naštěstí neovlivnilo.
Turnaj byl docela vyrovnaný, nikdo se nevyvaroval nějakých těch zaváhání - nejméně bodů ztratil Jirka Kropáč a na bedně jsme jej doplnili já a Slezák. Tím jsem se o bod dostal do čela GP, ovšem pouze dočasně, příští čtvrtek mi hrozí pauza...
Pořadí: 1.Kropáč, 2.Pešl, 3.Slezák, 4.Kolařík, 5.Mrkos, 6.Adler, 7.Vašek, 8.P.Sádlík, 9.Novotný, 10.Režný, 11.Krčma, 12.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 23/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2217 | Komentáře(2) |

Krásné partie z neúspěšné neděle 2.
A ještě závěr partie Jana Košaty.

Přehrejte si partii:
Majer Jiří st. | 19/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2214 | Komentáře |

Krásné partie z neúspěšné neděle.
Paradoxně v prohraném zápase se nám podařilo sehrát dvě krásné vítězné partie. Posuďte sami.

Přehrejte si partii:
Majer Jiří st. | 19/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2213 | Komentáře(1) |

Špatná organizace i sehrávka. Kuřim E - Střelice B 2:5
Jeden z hrobařů Zápas plný zmatků načali hosté - nepřečetli si rozpis utkání a dorazili již na devátou, tedy o hodinu dříve. Domácí kontrovali tím, že do poslední chvíle sháněli sedmého hráče - nakonec šel Kuba Němec zpět domů pro svého mladšího bratra Davida i přesto, že ten měl kvůli prudkému útoku bacilů nařízený téměř okamžitý návrat do domácí péče. Kubovo odběhnutí doprovodila další zajímavá situace - jeho soupeř mu po svém prvním tahu pustil hodiny tak šikovně, že čas ubíhal hostům.
Taktika na rychlou Davidovu remízu nevychází, soupeř nepřijímá, proto ani my nebereme remízu na poslední desce, kde Jakub Křivánek drží výhodu pěšce do koncovky. Výhra na sedmičce tedy kompenzuje prohru na trojce a k tomu se urodily dvě remízy. Radek Smíšek přesvědčil papírově silnějšího protivníka, že tam nic nemá, já jsem získal pěšce, ale pak jsem uspěchal realizaci svého plánu a skončil naopak s pěšcem méně - nabídku remízy pak bylo poněkud těžké odmítnout.
Za vyrovnaného stavu 2:2 se Vláďa Pavlík dostává do situace, která je mu blízká - nestandardní poměr materiálu. Přehlédl vazbu dámy a krále soupeřovým střelcem, ale vytvoření této situace něco stálo - nakonec měl Vláďa za dámu věž, figuru a pěšce. Bohužel pro nás operovala černá dáma v centru a bílé figury naopak těžko hledaly souhru, takže Vláďa i přes nastražení několika pěkných taktických pastí prohrál.
Ještě v průběhu Vláďova boje dostává Pavel Krupica i Kuba Němec nabídku remízy. Oba správně odmítají - Pavel taktickým obratem s využítím slabé poslední řady černého získává jednoho a půl pěšce (tj. buďto dva s pasivitou nebo jednoho s pokračující aktivitou) a Kuba využil exponovaného soupeřova centra rovněž k podobnému zisku - místo sebrání druhého pěšce (za kterého by chvíli trpěl) napadl dámu, kterou musel bílý nechat stát za věž a figuru - obě partie byly tedy značně přivyhrané.
Kuba se ovšem dostává do oboustranné časové tísně (opepřené další perličkou - domácí hráč je pod pěti minutami a zapisuje, kdežto hostující hráč má více než pět minut a nezapisuje) a musí ji řešit taháním tam a zpět, čehož soupeř využívá ke zdvojení věží na volném sloupci. Ještě se tak moc nestalo, zvláště když bílý nabídl kvalitu (a tedy v součtu hru dvou lehkých figur proti dámě) za krytého volňase na šesté řadě. To, že Kuba podezřelou oběť kvality nepřijal, lze pochopit, jeho odpověď (která byla prvním tahem po kontrole) ale už nikoliv - ztrácel ihned figuru a sedmou řadu k tomu a proti jeho dámě už toho bylo poněkud mnoho.
Když tento výkon viděl kapitán Pavel Krupica, nakazil se jím, ztratil nejen jednoho ze dvou pěšců navíc, ale hlavně i figuru a uzavřel tím výsledek zápasu na 2:5. Povzbuzením pro nás může být to, že hosté určitě k poražení byli (jednalo se v několika případech o partie plné chyb) a v odvetě v nástavbové části tedy můžeme vše zvrátit.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 19/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2212 | Komentáře(2) |

Áčko poprvé prohrálo.
Upoutávka Zápasy s Veselím bývají vyrovnané a končí v drtivé většině 4:4. Už to vypadalo na remízu i v dnešním zápase, ale nakonec náš borec v poslední partii zápasu neudržel věžovku a pěšcem méně, která se při přesné hře remízovat dala. Ale co já jich jen prohrál, i když se už považuji za znalce věžovek.;-) Naposledy v Jeseníku s panem Banasikem. Obdobnou koncovku v zápase sehrál i Ivan, který využil k záchraně maximu možností, včetně patového motivu! Nekompromisní Honza Košata přejel soupeře skutečně pěknou taktikou a stejně tak i Jirka si pochvaloval, jak se mu partie vyvedla. Bohužel ani tyto výhry na zápasové body nestačily. Po boji v koncovce remízoval Broňa a já. Takže suma sumárum Kuřim-Veselí 3,5:4,5. Prohrála i Lokálka, takže situace na čele se značně vyrovnala. Sice držíme vedení v tabulce, ale už jen o fous.
Přílohy: foto1 foto2 foto3
Odkazy: tabulka
Majer Jiří st. | 18/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2211 | Komentáře |

Kuřim D - Ivančice 1,5:5,5
O zápase s Ivančicemi snad ani nemá cenu psát. Hosté přijeli nejprve ve čtyřech, zbylá trojice se v poklidu došourala čtvrt hodiny po začátku, můj soupeř v průběhu partie na chviličku usnul, až ho kolegové museli budit, ale přesto jsme neuhráli víc než jednu výhru (Dalibor nás opět opouštěl jako první) a remízu (Honza). Pavel Sádlík brzo ztratil figuru a Luboš se jistě do budoucna poučí a nebude v koncovce stavět nekrytelného pěšce na pole stejné barvy, jakou má soupeřův střelec. Jara Mrkos neprosadil v koncovce svého koně proti střelci i proto, že měl o dva pěšce míň. Nejdéle jsme hráli já a Pavel Matula, Pavel pak prohrál dlouho vyrovnanou partii, ani jsem neviděl jak. Já jsem se držel poměrně statečně, i když jsem začal trochu pasivněji, a když už jsem se v koncovce viděl ve 54. tahu vyhraný, soupeř našel velmi hezkou kombinaci, díky které získal pěšce a následně zápas rozhodl ve svůj prospěch. Ale aspoň jsme si s Josefem Kolkem po zápase notovali, že to byla hezká a zajímavá hra. A o tom to přece je.
Hrdina - Kolek 0:1, Slezák - Patočka 0,5:0,5, Sádlík - Skalník 0:1, Adler - Doležal 0:1, Mrkos - Just 0:1, Novotný - Zezulák 1:0, Matula - Sedlář 0:1.
Jiří Hrdina | 18/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2210 | Komentáře(2) |

Bábovka
Aloha pane Majere, který jste zapěl chválu na moji páteční bábovku, dobrý večer a ahoj všichni.

Musím se přiznat, že všechny kuchařské recepty si pojmenovávám po těch, kteří je vytvořili nebo mi je předali. Takže výše zmiňovaná bábovka se jmenuje Olejová Miluška a je opravdu vynikající, stejně jako moje kolegyně, na jejíž počest jsem ji pojmenovala. Na trénink jsem se šla v pátek Pavla zeptat, kdy se děcka vrátí z Vyškova, ale nedozvěděla jsem se nic, protože ještě sám nevěděl, kdy se turnaj dohraje. Odjezd z turnaje byl podle zpráv Toma poznamenán zpožděním vlaku a tím pádem následných čekáním v Brně. Tom přijel hodně unavený, konec turnaje ho pronásledovala bolest hlavy a byl dost grogy. Jinak když jsem koukala do výsledků se Kuřimákům opravdu dařilo, to je super. Asi bylo minulý rok lepší rozvézt domů děti auty, případně by byla dobrou volbou i cesta autobusem, jako třeba do Brankovic. Dle slov nejmenovaného kuřimského zastupitele by se na takovou akci určitě dal čerpat příspěvek od města.

Já včerejšek šachu věnovala až po příjezdu Toma domů. Do té doby jsme se věnovali aktivitám jiným, ale též nanejvýš příjemným. Minulý týden jsme se totiž na plakátu v Kuřimské Nové Vsi dozvěděli, že hasiči z Katova pořádají tento týden zabíjačku. Vydali jsme se tudíž na cestu, dojeli vlakem do Níhova, udělali procházku a hledali v Katově novou hasičskou zbrojnici. Bylo to celkem napínavé, v dědině se nepohnula ani myš, zeptat se nebylo koho. Ale dobrá věc se podařila, zbrojnici jsme našli, před ní stála "Máňa", která měla tak veliký volant a tak malinkaté směrovky, že se nemohlo jednat o nic jiného, než o hasičské auto, které už fakt nehasí, ale "krásní" místní hasiče. Z hloubi hasičárky se ozýval smích. Byla jsem naším dvoučlenným týmem nominována na průzkumníka :-). Trošku jsem se bála, když jsem bušila na vrata a říkala: "Chlapi, můžeme dál, i když nejsme místní," abychom nebyli vykázáni ven. Ale byla to naprostá paráda - místní jsou pohodoví a suproví borci. Přivítání bylo vskutku rodinné - nemusíte být ani rodáci ani místní a užijete si pohodové chvíle s místními lidmi a také s výpečky, ovárkem, jelítky a jitrničkami. Pouze škvarečky nebyly k mání, páč prasátko se rozloučilo se světem krátce před naším příchodem. Užili jsme si to naprosto parádně. Tomovi jsme nějaké ty masové dobrůtky nakoupili a dovezli domů. Pitíčko i papáníčko byla téměř mana nebeská, ale naprosto mě dostala chvíle, když přinesl pan obsluhující tácek s bábovkou a řekl, že je to na účet podniku. Uvědomila jsem si, že je báječné, že se na světě najdou lidé, kteří fungují tak, že Vaše radost je jejich radost. S tímtéž pocitem jsem totiž přinesla i já bábovku na páteční trénink kuřimských pokročilých. Bylo to prostě s láskou darované. Asi skutečně platí, že co s láskou dáš, mnohokrát se Ti vrátí.

Kdybyste tedy někdy v budoucnu zachytili plakát, že Vás třeba i někdo cizí zve mezi sebe, tak neváhejte a přijďte, v případě Katova to nebyly plané řeči, ale opravdu srdečné pozvání a následně velmi příjemně prožité chvíle. Shodli jsme se s mužem, že jsme naše nevyslyšené pozvání na šachový vánoční turnaj u nás doma mysleli stejně.

Pěkný nedělní večer přeje
píKří
Jana Křížová | 18/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2209 | Komentáře |

Dohrávky klubáku A, aneb Vláďa Pavlík stále válí!
Upoutávka Jirkovi termíny dalších kol nepasují, tak jsem mu domluvil dva talenty k mini simultánce. Původně to měli být Matěj a Filip, nakonec nemocného Filipa nahradil Vláďa Pavlík.

MJM 1-0 Tajovský Matěj.
Matěj byl trochu rozhozený, že očekával opačné barvy a poměrně bez velkého odporu prohrál.

Pavlík 1/2 MJM!
Láďa hrál sice bílými skromně na remízu, ale je pravdou, že všechny hrozby černého bezchybnou hrou vychytal. Partie končila v jezdcové koncovce bez volného pěšce, tedy bez šance, aby některá ze stran mohla hrát na výhru. Láďovi patří za výkon velká gratulace!

Sádlík 0-1 MJS
Bílý se v partii dopustil několika pozičních chyb, a posléze se dostal do beznadějné koncovky špatného střelce proti dobrému jezdci.

V souboji o medaile se rozhodne mezi pěticí hráčů MJM (5/6), Pavlík(6/8), MJS(5,5/7), Kudla(4/6) a Krupica(4/6).

Uf, málem jsem zapomněl pochválit originál clasic bábovku milé paní Křížové! Byla ještě teplá a byla jen pro ty "nejlepší" borce a šéftrenéra mládeže! No jestli si to přečte Mirek Hurta, tak zamáčkne slzu, polkne slinu a začne uvažovat o přestupu do lepšího klubu. :-)
Přílohy: Tabulka
Majer Jiří st. | 17/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2208 | Komentáře(3) |

Dlouhodobí absentéři zachraňují účast v kavárně
Kůň bere vše Oproti minulému týdnu jsme se polepšili díky hráčům, kteří se dlouho neukázali - Pavel Sádlík něco přes měsíc a mistr Buček někdy od listopadu. Proto bylo těžší dohledat, kolik času jim vlastně nastavit, osm minut místo deseti bylo pro Mistra překvapením (začátek turnaje hrál asi s deseti, než jsme mu to řekli) a možná ho to rozhodilo, takže jeho výsledky byly nevalné - podobně jako Hrdinovy. Jejich vzájemnou partii sami aktéři dokonce okomentovali jako souboj salátů.
Dařilo se naopak Luboši Adlerovi a jeho výsledek mohl být ještě lepší, když by se v okamžiku vzdání Kropáčovi podíval na hodiny a zjistil spadlý praporek soupeře. Souboj o první místo se odehrál až v závěru mezi Pavlem Sádlíkem a mnou - do té doby jsme měli oba jeden bod ztráty (já dvě remízy s Hrdinou a Adlerem, Pavel prohru se Slezákem). Remízu jsme nechtěli už proto, aby se nemuselo složitě počítat pomocné hodnocení - jak to tak ale bývá, když se něčemu vyhýbáte, přesně tak to dopadne. Výpočet pak hovořil těsně pro mne. Pavel to prohlásil za zasloužené asi proto, že mu Krčmův kůň sebral dámu i věž (jak se pak dá taková partie ještě vyhrát? předpokládám, že asi na čas). Ani některé moje výhry (zejména ta s Kropáčem) ovšem nebyly vůbec přesvědčivé...
Pořadí: 1.Pešl, 2.P.Sádlík, 3.Kropáč, 4.Adler, 5.Slezák, 6.Krčma, 7.Hrdina, 8.Buček, 9.V.Sádlík.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 16/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2206 | Komentáře |

Céčko potřebuje zlepšit psychiku
Kapitán hraje kavárnu Po absolvování dvou zápasů v céčku jsem asi našel společný jmenovatel nevalných výsledků (s výjimkou prvního kola se Střelicemi). Jakmile se zápas nevyvíjí dobře, hráči na něj rezignují a hrají na remízu s většinou silnějším soupeřem (tedy na sebe). Výtku prosím neberte nikdo osobně - platí to i pro mne, proti Morendě jsem také vzal brzkou remízu s tím, že zápasu již nepomohu (a ono to nakonec skončilo 3:5, nikoliv debaklem). Samozřejmě se může stát, že to tak jako já v Hrušovanech prohrajete, ale zrovna tak se může povést to, co teď Pavlovi Sádlíkovi - otočit partii, ve které se předpokládala nula, a ze ztraceného zápasu je pak hned zápas nadějný. A když se něco takového stane, měli bychom mít co nejvíce desek ještě hrajících, aby to šlo nějak koučovat a případně zalepit ztráty těch, kterým se odmítnutí remízy nevyplatilo.
Dodávám ještě svoje fotky a informaci, že atmosféra při dohrávání poslední partie již zdaleka neodpovídala počáteční pohostinnosti a přátelskosti domácího týmu.
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 12/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2201 | Komentáře(2) |

Béčko vítězí ve Sloupu 5:3!
Před zápasem měla obě družstva stejný počet bodů, což naznačovalo že domácí nejsou zas až takovým zápasovým "outsiderem", jak by napovídalo jejich ELO. Nás posílil Tádík Boček, který se před pár dny vrátil z Floridy, kde stejně jako zpívá Miro Žbiro: Len tak ležať na Floridě, to je čo mi dobre iďe... půl roku odpočíval, pardon studoval. :-) Kromě toho si ještě zahrál turnaj o přeborníka Floridy, který samozřejmě vyhrál a dovezl si domů veliký pohár! Když jsem ho nabádal, aby o tom napsal článek, tak slíbil, že až bude mít po zkouškách, tak napíše.
A díky přeborníkovi Floridy jsme šli rychle do vedení 1:0! Jenže moje partie v KP2 se bohužel podobají jako vejce vejci. Když soupeře přehraji, tak polevím v ostražitosti a přehlédnu taktiku. Scheise Katze! S kvalitou méně jsem partii sice ještě dlouho natáhl, leč soupeř už hrál na úrovni, a nedal mi šanci na zvrat. Spolehlivě navyšovali až na 4:0 Pavel Krupica, Martin Hyrš a Láďa Kudla. Pak domácí snížili až na 4:3 zásluhou výher Pokladníka se mnou, předsedy JmŠS Davida Hampla nad naším kapitánem a na osmičce vyhrál domácí mladík nad Jarkem Kudláčkem. Zápas rozhodl trpělivou hrou při realizaci značné výhody Honza Vitula! Tím jsme si udrželi 3. místo a v příštím kole se utkáme už o druhý flek s Vyškovem. V odkazech najdete fotky ze zápasu a výsledky s tabulkou.
Odkazy: fotky tabulka
Majer Jiří st. | 12/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2200 | Komentáře |

11.01.2015 KP2B ŠK Sebranci - Kuřim C 4,5:3,5
Upoutávka Venkovní zápas v Hrušovanech nad Jevišovkou znamenal celkem značené organizační úsilí. První osádka vyjížděla z Kuřimi (Sádlík, Kolařík, Laštovička, Vašek), druhý vůz z Brna (Snášel, Číhal, Pešl) a třetí auto z Křepic (Rubeš).
Domácí, stejně jako my, nenechali nic náhodě a snažili se do sestavy dostat co nejsilnější hráče. Obě strany věděly, že šance na bodový zisk určitě je. Dle soupisek byli domácí lehcí favorité, ale nechtěli jsme dát kůži zadarmo.
Začalo to (lze říct, že v loňské sezóně již pomalu tradiční) Frantovou rychlou prohrou, který prostě občas neodolává pokušení partii odblicat. Cestou autem zpět jsme se shodli, že rychlá prohra značně rozhodí spoluhráče, z tohoto důvodu i oddalování prohry ve špatné pozici má v turnajích družstev svůj smysl. Prostě, když už se pozice začíná horšit s tušením, že to nevypadá dobře, tak neblicat a naopak zpomalit, co se dá (mezi tahy svačinka, kávička, prohlídka sousedních šachovnic, záchod). Pravda, zase až tak rychlá prohra to nebyla, bylo to v čase 11:40 při zahájení v 10:00, ale někteří měli v tu chvíli odehráno jen 15 tahů. Vzápětí Rubeš dostává nabídku remízy - v
tuto chvíli to po prohlídce ostatních šachovnic vypadalo pro nás dost nevalně a tak nebyl důvod hrát to dál proti elově silnějšímu soupeři. O deset minut později Pešl na sousední šachovnici také dostává nabídku remízy a za stejné situace chce ještě pokračovat. Remízové nabídky pršely a na prvních deskách se ještě zopakovaly v podání Číhala a Vašeka a jejich soupeři nabídky přijali.
Vypadalo to na snadnou výhru domácích, prohrál totiž Snášel a pozice Sádlíka vypadala hodně špatně. Pešl odmítá další nabídky remízy. Jediný já jsem vstoupil do střední hry aktivněji (sklenice od domácích s obsahem slunce a ryzí přírody mi připomněla kavárnu a tam hraji stylem: není důležité se účastnit, ale útočit :-)), tah černým pěšcem g5 při malé rošádě byl prostě spálením mostů a motiv hrozby matu jezdcem a střelcem přinesl ovoce v podobě zisku pěšců a dalších hrozeb. Překvapivě nastal zvrat u Sádlíka, který otáčí partii a stojí na výhru. V krátkém sledu pak vyhrávám já i Pavel Sádlík. V čase 13:45 je stav hezkých 3,5:3,5 a dohrává se partie Rösner - Pešl. Oba soupeři zápasí i s časem. Kuřimský vůz odjíždí na základnu a cestou dostáváme SMS, že to Gonzmen prohrál. Výhrou se domácí dostali na druhou příčku tabulky. Pro nás to byla prohra, ale rozhodně se ctí.
Přílohy: Zpravodaj č.5
Odkazy: Fotky
Jan Kolařík | 11/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2199 | Komentáře(2) |

Platba členských příspěvků ŠK Kuřim na rok 2015.
Upoutávka Připomínám členům ŠK, že do konce ledna 2015 je třeba uhradit členský příspěvek na klubový účet dle zaslaného seznamu a pokynů. Kdo to v lednu nestihne, má ještě šanci učinit tak do konce února, ale už s "úrokem z prodlení" +100 Kč. :-)
Majer Jiří st. | 10/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2196 | Komentáře |

Láďa Pavlík drží vedení v klubáku A!!!
Dnes se hrálo na Domečku šest duelů.

Kříž 1-0 Keprt
V béčku porazil Tom Toma. Přesněji Kříž Keprta. Vlastně se Tom Keprt porazil sám, když nejprve ignoroval základní zásady zahájení a následně partii okořenil ještě hrubými chybami.

Křivánek 0-1 Němec J.
V partii Křivánek-Němec Jakub hrál bílý celou partii při zdi a bez náznaku aktivity. Mohl dokonce i vyhrát, kdyby dal vidličku pěšcem na věž a krále. To ale nezahrál a z remízové věžovky přešel do prohrané pěšcovky.

Němec D. 1/2 Tajovský Matěj.
Partii jsem neviděl, jen mi David hlásil, že nešla vyhrát. :-)

Buček 0-1 Krupica P.
Mistr sice "získal" dámu, ale za prohranou pozici.

Laštovička 0-1 Šmíd.
Franta soupeře přehrál a místo aby v koncovce sebral pěšce a vyhrál, tak postupně se dostával do horší a horší pozice a nakonec téměř 84 letý borec získal cenný skalp o 22 let mladšího soupeře. Po partii jsem Frantovi vysvětlil, že v koncovce rozhodlo právě těch 22 let zkušeností navíc! :-)

Pavlík 1-0 Kudla!
V nejdelší partii večera v souboji dvou Vladimírů rozhodl skvělý propočet toho mladšího. Láďa si tím upevnil průběžné vedení v klubáku A, a zatím hraje neskutečně dobře!
Viz tabulka v příloze.
Přílohy: tabulka
Majer Jiří st. | 09/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2195 | Komentáře(1) |

2. místo v Jihomoravském kraji!!!
druhý flek Tak abychom se trochu pochválili, naše rostoucí členská základna nás díky dalším novoročním přírůstkům z Komendy definitivně pasovala na 2.největší šachový velkoklub v Jihomoravském kraji! Jestli tímto tempem porosteme dále, bude se muset Lokálka trošku obávat o své výsadní dlouholeté postavení ;-). Nu a jestli Pavel provede ještě inspekční cestu do Drásova a blízkého okolí, možná nás bude za chvíli magická stovka :). Ještě by to chtělo řádnou vlastní hrací místnost a můžeme se rozšiřovat dál. Pak už jenom založit vlastní stranu, ovládnout místní komunální volby a zavést šachy jako povinný předmět ve všech školách, školkách a jako povinné školení ve státních a městských institucích a to by bylo, aby z toho něco nebylo :D. (ehmm on ten apríl vlastně bude až za pár měsíců).
Kateřina Tajovská | 09/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2194 | Komentáře(3) |

Prazvláštní začátek GP 2015
S běžkami do kavárny Asi hodinu před plánovaným začátkem kavárny mi volá běžkař Hrdina, že se zasekl kdesi na Vysočině a obával se, že když přijde se zpožděním, turnaj kvůli velké účasti nedohraje. Tyto obavy se ukázaly naprosto liché - ještě v půl osmé jsme tam byli se Slezákem a Kropáčem ve třech a uvažovali, jestli to neodpískáme.
Na pozdní konec turnaje ale nakonec došlo - vůbec jsem neplánoval hned napoprvé testovat kdysi zrušený a nyní vrácený vlak ve 22:41 na Brno (ano, poprvé v historii kavárny došlo ke změně jízdních řádů k lepšímu a nikoliv k horšímu). Ve čtyřech jsme se totiž logicky dohodli na dvojkolovém turnaji, ovšem ve čtvrt na devět překvapivě dorazili ještě Krčma s Laďou Sádlíkem (prý z nějakého koncertu).
Odehrát deset partií s takovýmto příchodem je nesnadný úkol a Krčmovi to příliš neodsýpalo. Protože partie ovlivňující pořadí na bedně dostaly přednost, na druhý duel Krčma-Sádlík nedošlo. Na místě jsme špatně spočítali, že by ta partie stejně nic neovlivnila, nebyla to pravda - když by Krčma vyhrál, budou mít spolu 1:1 a k tomu každý z nich jeden bod se mnou, takže by poslední místo dělili. Pravidla kavárny jsou v tomhle ale neúprosná - kdo nestihne dohrát, poslední partie je remis, aspoň to nutí hráče chodit včas a hledat si soupeře.
Co se pořadí na bedně týče, nový rok začal tak, jak ten starý skončil - tedy vítězstvím Honzy Slezáka. Moje výše zmíněné neúspěchy s oběma pozdě příchozími pomohly ke druhému místu Hrdinovi a paradoxně uškodily Kropáčovi - druhé pomocné hodnocení při vzájemném zápase 1:1 je totiž Sonnenborn, který upřednostňuje hráče, co favoritům berou a outsiderům odevzdávají.
A aby těch nestandardních okolností nebylo málo, druhá cena dříve odcházejícího Hrdiny není v banku, ale u mne - už ani nevím, proč jsme se takto rozhodli, asi nějaké problémy s rozměňováním. Tak doufám, že se Jura příští čtvrtek přihlásí.
Pořadí: 1.Slezák, 2.Hrdina, 3.Pešl, 4.Kropáč, 5.V.Sádlík, 6.Krčma.
Přílohy: Tabulka GP 2015
Jan Pešl | 09/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2192 | Komentáře(1) |

Žebříček žáků k 1.1.2015
Upoutávka 1.Němec David 1612 (+53)
2.Pavlík Vladimír 1573 (+65)
3.Němec Jakub 1542 (+119)
4.Tajovský Matěj 1506 (+99)
5.Bauer Miroslav 1485 (-3)
6.Svoboda Filip 1478 (-40)
7.Liška Martin 1418 (-15)
8.Křivánek Jakub 1365 (+27)
9.Kříž Tomáš 1340 (-17)
10.Prokop Martin 1310 (+18)
11.Kalabis Lukáš 1261
12.Jahn Filip 1257
13.Petříček Lukáš 1234 (+106)
14.Keprt Tomáš 1233 (-21)
15.Vašek Gabriel 1233
16.Matějů Roman 1218
17.Habinová Alice 1181 (+57)
18.Boček Adam 1176
19.Fikejs Tomáš 1143 (+31)
20.Tajovský Šimon 1121 (-4)
21.Řehka Šimon 1121 (+16)
22.Horák Lukáš 1100
23.Zelený Josef 1100
24.Lepka Dominik 1098
25.Košuličová Anna 1092
26.Vařecha Vojtěch 1078
27.Havel Vojtěch 1057
28.Matula Jakub 1016 (-12)
Bez ratingu:
29.-34.Gregor Jiří 0, Potůček David 0, Sasková Renata 0, Starosta Milan 0, Svoboda Michal 0, Vlk Samuel 0,
Nově registrovaní v lednu 2015:
35.-39.Halva Ondřej, Boháč Šimon, Buzáš Michal, Hronek Ondřej, Šetina Václav
Majer Jiří st. | 07/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2189 | Komentáře(2) |

ŠK Kuřim má nového trenéra 4. třídy
Upoutávka Dnes probíhaly v klubovně Lokomotivy Brno zkoušky trenérů 4. třídy. Z Kuřimi jsem se zúčastnil pouze já. Obě části, tj. ústní rozpravu s komisí ve složení Biolek, Točev, Hurta na téma "výuka začínajících šachistů" i písemný test, jsem zvládl. Vysloužený certifikát mi přijde poštou.

V testu jsem se nechal nachytat jen na červnovou změnu v pravidlech (pro plnění 3. a 4. VT stačí 10 minutové partie, místo dřívějších 15 minut) a 6 pedagogických zásad NUSPIT, které nám vtloukali do hlavy na školení, bylo dnes málo a prý jsem měl uvést alespoň 8 :-) Snad ty, co jsem opomněl, mi nebudou chybět, a bude se mi v trenérské práci dařit, alespoň tak, jak při dnešních zkouškách.
Pavel Matula | 06/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2187 | Komentáře(14) |

Křížová výprava do Tábora a Loupení perníku v Náměšti
Upoutávka Vzhledem k tomu, že občas díky vzdáleným babičkám podnikáme šachové nájezdy i do okolních krajů, letos nám to na Vánoce vyšlo do husitského Tábora (kde jsme již dvakrát úspěšně reprezentovali na MCŘ ml. žáků a MČR do 8 let a proto je Tábor má oblíbená destinace:D.) Protože jeden nejmenovaný rodinný zdroj prozradil, že rodina Tajovských má v sobě kapku modré krve díky nějakým levobočkům z častolovického panství, dá se náš zájezd označit za křížovou výpravu proti husitům ;-). Původně měli na turnaji Táborská věž startovat pouze kluci, ale přemluvila jsem i Martina, že by měl otestovat i jiné než jihomoravské šachové vody (no a tajně doufala, že nám zase vyhraje nějakou finanční prémii na zaplacení večeře). Dospělí a děti hráli oddělený turnaj, každý v jiném patře, takže to byl obdobný schodový trénink jako v Koutech, když jsem koučovala rodinný mančaft.
Dle nasazení patřili starší hoši Tajovští mezi mírné favority, ale jak už to bývá, občas se nedaří a zaskakovat musí jiní. Takže nejlépe dopadl Šimon, který dlouhou dobu okupoval přední stoly a zdálo se, že uhraje víc než Matěj. Nakonec ale v posledních dvou kolech dostal dost silné soupeře a uhrál 4/7b. Nicméně obehrál téměř celou špičku a rozhodně nezklamal, ve své kategorii H9 obsadil 2.místo. Matěj po dobrém úvodu nějak zaspal prostředek a turnaj zachraňoval v posledních kolech. Bohužel díky pomocnému hodnocení ve své kategorii H11 skončil na nepopulárním 4.místě se stejným počtem bodů jako měl první.
A to nejlepší nakonec - Martin nějak prospal první kolo - dostal nalosovaného Nováka a prohrál, druhé kolo tedy zabral a výhra s dalším Novákem. Jdu se podívat do startovky a říkám mu, buď klidný, už jsou tam jenom další dva Nováci, které můžeš dostat - no 4. kolo další Novák, hned na vedlejším stole jeho bratr - poslední Novák, se kterým Martin ještě nehrál a hádejte co? Dostal ho v 5. kole. To už jsem se docela smála. Poslední perlička na závěr - potkám tam před posledním kolem spolužáka z gymplu - dělá výrobního ředitele Bohemia Chips a tak trochu i sponzoruje brambůrkama místní turnaje. Ptám se, jak si vede - prý má 4,5b, tak to je fajn - odvětím, to má manžel taky, asi budete hrát spolu - jo hráli. Myslím, že příště zvládnu losování i bez Swissmanageru, jehož nová verze tam mimochodem dělala pěknou paseku a losovala 3bodového s 0 bodovým. Nu nakonec jsem musela večeři platit sama, ale chlapci prohlásili, že za rok dají tomuto turnaji další šanci. Celkové výsledky viz níže.

Po Novém roce jsme vyrazili na další (tentokrát ryze dětský) turnaj do Náměště nad Oslavou, jehož upoutávka mne upoutala na stránkách JMŠS. Chlapečky jsem tentokrát nalákala na perníkové chaloupky, které byly jako hlavní výhra. Vzhledem k tomu, že náš Matěj je naprosto uplatitelný jídlem (jak mi Pavel určitě dosvědčí), tak to byla skvělá motivace. Turnaj se konal v útulném rodinném domku, kde sídlí místní Dům dětí a mládeže a šéfoval mu velice sympatický, mladý, šikovný, usměvavý aaa....no nebudu se rozepisovat dále ;-) vedoucí domečku. Prostě jsme se tam všichni cítili jako doma. Turnaj je obdobou našich KP rapidů pro kraj Vysočina. Všichni hráli společně a vyhodnocovaly se kategorie H10,12,14,16 a dívky zvlášť. Na poslední chvíli dorazila hájit čest Kuřimi i Alička Habinová a Kuřimáky bylo vidět hodně. Nakonec jsme si odvezli dvě chaloupky za vítězství v H12(i celkové vítězství), dívkách a Šimon skončil druhý v H10. Jeden místní tatínek v roli sponzora zajistil bohatý cenový fond a tak i ten poslední odcházel s pěknou cenou. Turnaj měl přátelskou atmosféru, akorát se bojím, že příště s námi horalé z Vysočiny až tak kamarádit nebudou, když jsme jim tam vyloupili chaloupky ;-). V příloze jsou výsledky. Jinak předběžně na velikonoční čtvrtek se tam bude konat další obdobný turnaj, tentokrát O Velikonočního beránka, takže sledujte webové stránky JMŠS nebo i DDM Náměšť případně Krajského šachového svazu Vysočiny, propozice se tam určitě objeví. Je to tam z Kuřimi blíže než třeba do Ratíškovic či Brankovic ;-).
Přílohy: výsledky Náměšť H9 Táborská věž
Odkazy: Tábor-dospělí Tábor-děti
Kateřina Tajovská | 06/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2184 | Komentáře(9) |

Nové národní Elo k 5.1.2015
Změny u národního Ela zaznamenáváme především u žáků, kteří mají započítaný přebor Moravy. Výrazně si polepšil zejména Vláďa Pavlík, který získal i 2.VT a v žebříčku žáků začíná šlapat na paty dosavadní jedničce Davidu Němcovi. Jednoznačným skokanem je Pavel Matula, který připisuje neuvěřitelných 401bodů!!1.KM Tajovský Martin 2217
2.FM Majer Jiří ml 2152
3.KM Košata Jan 2132
4.KM Majer Jiří st. 2063 (-31)
5.KM Sládek Vladislav 2003
6.Horák Bronislav 1962
7.Křena Bohuslav 1961
8.Krupica Pavel 1946
9.Vitula Jan 1936
10.Boček Tadeáš 1921
11.Číhal Jan 1881
12.Kudláček Jaroslav 1875
13.Rubeš Pavel 1871
14.Kudla Vladimír 1867
15.Pešl Jan 1842 (+1)
16.Vašek Michael 1814
17.Zemánek Jaroslav 1796
18.Kolařík Jan 1761
19.Laštovička Frant. 1752
20.Snášel Michal 1721 (-6)
21.Matula Pavel 1720 (+420)
22.Hrdina Jiří 1719
23.Krupica Aleš 1715
24.Slezák Jan 1702
25.Šmíd Tomáš 1671
26.Němec David 1612 (+53)
27-28.Pavlík Vladimír 1573 (+65)
27-28.Sádlík Pavel 1573
29.Němec Jakub 1542 (+119)
30.Buček Miroslav 1522
31.Smíšek Radovan 1512
32.Tajovský Matěj 1506 (+99)
33.Bauer Miroslav 1485 (-3)
34.Svoboda Filip 1478 (-40)
35.Liška Martin 1418
36.Adler Lubomír 1412
37.Mrkos Jaroslav 1386
38.Novotný Dalibor 1377
39.Křivánek Jakub 1365
40.Kříž Tomáš 1340 (-17)
41.Prokop Martin 1310 (+18)
42.Kalabis Lukáš 1261
43.Jahn Filip 1257
44.Petříček Lukáš 1234 (+106)
45-46.Keprt Tomáš 1233 (-14)
45-46.Vašek Gabriel 1233
47.Matějů Roman 1218 (nové)
48.Habinová Alice 1181 (+57)
49.Fikejs Tomáš 1143 (+31)
50.Tajovská Kateřina 1135
51.Tajovský Šimon 1121 (-4)
52.Košuličová Anna 1092
53.Vařecha Vojtěch 1078
54.Košuličová Klára 1070
55.Matula Jakub 1016 (-12)
Pavel Krupica | 05/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2183 | Komentáře |

Bílými nic moc, ale černými 100%. Šachy Zastávka B - Kuřim E 2:5
YB vedou okres Zápas v Zastávce v náš prospěch otevřeli bratři Němcovi. David téměř bez odporu sebral centrálního pěšce a Jakubovi pomohl soupeř neopatrnou hrou před vlastním králem při různých rošádách. V této situaci byla Jakubova partie dle očekávání dohrána rychleji, naopak David asi nevyměnil úplně správně figury - pěšce navíc udržel, ale do čtyřvěžovky s aktivnějšími věžemi bílého. Po přechodu do standardní věžovky bílý nepochopitelně místo přiblížení krále k Davidovu volňasovi zvolil neurčitý až opačný směr - 0:2.
Za tohoto stavu nebráníme Filipovi Svobodovi v pomalu se rozvíjející partii přijmout nabídku remízy - opticky to sice mohlo díky černému dvojpěšci vypadat lépe pro něj, ale černý ještě nerochoval a tak se ten jeho dvojpěšec mohl stát i pozitivem - uvolnil totiž sloupec proti Filipovu králi.
Vláďa Pavlík se vyžívá v kombinacích a v jeho partiích často bývá nestandardní materiál - ne vždy je to ale ku prospěchu. Tentokrát to vypadalo, že dvě figury bílého budou lepší než věž a pěšec černého. Po přechodu do koncovky ale Vláďa pokračoval v taktických úderech za pomoci volného pěšce a najednou se ukázalo, že lehké figury bílého špatně spolupracují a pěšce nelze sebrat. Tento pěšec v centru to také Vláďovi vyhrál.
Zápas nakonec vyhráváme na první desce. Dlouho bylo jedinou výhodou Pavla Krupici otevřenější postavení bílého krále, v jednu chvíli to dokonce vypadalo na nutnost opakování tahů díky slabé poslední řadě - vše se ale podařilo vykrýt a přejít do koncovky dam a jezdců s výše zmíněnou výhodou. Asi se to dalo někde zremizovat, ale stačila nějaká nepřesnost a bílý král se musel vydat na procházku vpřed na polovinu soupeře, kde už z matových sítí neutekl.
Já jsem se ocitl v aktivní pozici, ale s poněkud exponovaným centrem a problémy jsem řešil kombinačními pastičkami, díky nimž jsem výhodu udržel. Když ale přišlo na sklízení ovoce, neviděl jsem jednoduchý zisk kvality a vznikla koncovka, ve které moji dvojici střelců vyvažuje nevýhoda izolovaného pěšce. Ještě jsem se nějakou dobu pokoušel najít průnik do soupeřovy pozice, ale lavírování oboustranně nikam nevedlo, tudíž jsem se rozhodl rovnou pozici nelámat a nabídl remízu, která byla přijata.
Jako poslední dohrává Mirek Bauer. Ten si vybudoval prostorovou výhodu, černé figury neměly moc kam táhnout, byly přetížené a výsledkem bylo, že jeden pěšec zůstal nekrytý. I Mirek ale podobně jako na začátku David přešel do věžovky, což není optimální koncovka pro realizaci pěšce navíc. Problém nicméně vyřešil zdárně - vynutil výměnu věží a vyhranou pěšcovku. Výměna ho ovšem stála několik temp, která černý využil k posunu pěšců na dámském křídle. Tam si Mirek nakonec uspěchaným tahem na opačné straně neohlídal průlom a čtyřhodinový souboj tak poněkud nezaslouženě prohrává. To ale nic nemění na našem vítězství, které díky výraznému zaváhání Střelic B v Ivančicích zmanená vedení v tabulce okresu.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 05/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2182 | Komentáře(1) |

A pak, že se nic neděje (neděle večer z pohledu admina)
Upoutávka V Kuřimi, zrovna, když jsem chtěl něco začít vrtat do webových stránek (aby to fungovalo ještě lépe a lépe), tak vypnuli elektriku. A pak ještě několikrát. Rozsvícené svíčky mají také svoje kouzlo - interiér prozáří, ale na internet to nestačí. Nu což, v nouzi jsem stihnul alespoň provizorně zprovoznit zobrazování komentářů minulého roku.
Čas na důkladnější úpravy si musím najít někdy jindy.

Můj zákaz nedělního psaní vyvolal skoro poprask :-).
I kratičké zprávičky v pravém sloupečku však mají svoje kouzlo a tvůrčí půvab. Pro historii je kopíruji i sem (číst je nutné v posloupnosti "zezdola nahoru"). Jako bonus do upoutávky dávám krásnou tabulku KP1.

Neváhejte a pište :-)
------------------------------------------------------

mjs: Tak pisálci, mám povoleno od admina, že se mohou vkládat články. Děvčata do toho!

mjs: Katka T.: Martin je borec! Černými odpůlil IM Petra Piska, klobouk dolů!

Katka T.: mjs: jo manžel nás hned doma všechny zkoušel, jestli víme, jak se správně reklamuje 3x opakovaná pozice . Věděli jsme to všichni.

mjs: Komentáře snad nevadí. Áčko vyhrálo v Jundrově 4,5

Katka T.: Tak předpokládám, že admin v hodině duchů ještě nepracuje, tudíž zatím krátká zprávička ze sobotního turnaje O perníkovou chaloupku v Náměšti n. Oslavou. Kuřimáci vyloupili babce (teda vlastně velice sympatickému vedoucímu DDM) hned dvě perníkové chaloupky. Matěj vyhrál celý turnaj a zároveň H12, Alička vyhrála dívky a Šimon byl druhý v H10. Odkaz na výsledky: odkaz » a pár fotek: odkaz » podrobná reportáž bude v pondělí.

píKří: admin: Zkuste nepsat?? ... Milý admine, jestli platí výše uvedené, tak Tě smůla nemine! Já nevím, jestli si to někdo z Vás dokáže představit, ale tolik jsem snad nehřešila, abych nemohla popustit uzdu tvůrčí fantazii a nemohla psát. Jen jak jsem si to přečetla, začala se mi v hlavě honit taková spousta témat, která by stála za popis na těchto stránkách..... Ale když nic, tak nic, příště toho nasmolím o to víc.

Katka T.: admin: a v sobotu se to psát může? Chtěla jsem napsat epické pojednání o naší křižácké výpravě do husitského města Tábor minulou sobotu a o vyloupení perníkových chaloupek v Náměšti nad Oslavou tuto sobotu, ale tak nechám to až na pondělí

admin: Komentáře nikam nezmizely, jenom s přechodem na nový rok byly odsunuty bokem. Pokusím se změnit způsob načítání komentářů tak, aby příště tento problém už nenastával. Zpřístupněny by tak byly i archivované komentáře. Behěm neděle zkuste nepsat žádné příspěvky a komentáře.
Jan Kolařík | 04/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2181 | Komentáře |

Déčko prohrává na Lokálce 3:4!
Do Brna jsme odjížděli od kulturního domu s optimismem, že konečně získáme nad Loko K nějaké body. Zejména naši zkušení matadoři tuto sebedůvěru až nepatřičně přeháněli. Jara Mrkos však brzy dokázal, že za sebe nemluvil do větru a vyhrál. Luboš Adler naopak pokazil zápas, ve kterém měl kvalitu a pěšce navíc. Dalibor Novotný se mezi tím domlouvá na remíze a rychle a v tichosti mizí. Pavel Matula poráží domácí dívčí desetiletou naději a výsledek visí na prvních třech deskách. Pavel Sádlík však už brzy ze zahájení stojí velmi pasivně, naopak Honza Slezák splétá nebezpečné vazby a kombinace. Já stojím ze zahájení díky dvojici střelců a aktivním pěšcům na královském křídle lépe, jenže se pouštím do velké rošády, přehlížím nebezpečí vazby a pak už mám plné ruce práce s obranou a vůbec nestíhám rozpoutat boj o to, kdo bude na kterém křídle dříve stavět dámu. Hned po mně prohrává Pavel Sádlík a alespoň remízu má v rukách Honza Slezák. Ten ovšem v koncovce dvou věží potvrzuje pravidlo, že je to plichtová koncovka a kýžené vítězství nevydoloval.
Jiří Hrdina | 04/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2180 | Komentáře |

Áčko vítězí v Jundrově 4,5:3,5!
Začátek zápasu nám vyšel. Vcelku rychle jsme šli na 6. šachovnici zásluhou Dominika Paráka do vedení, a naše hráče naplnil příjemný zápasový optimizmus. Dominik je naše trumfové eso a připsal si tak už třetí výhru v řadě. Poté přišly dvě porážky na 3. a 2. šachovnici a optimizmus z našich rázem vyprchal. Obrat zařídil Ivan Markovič, který slíbil zabrat, až to bude potřeba :-), a s minutou na asi 15 tahů do kontroly, získal na taktiku figuru a vyhrál! Já a Martin Tajovský jsme černými remízovali a zejména Martinova plichta s IM Peťou Piskem se velmi cení! Na posledních dvou šachovnicích jsme tou dobou už stáli v obou partiích na výhru. Broňa Horák s lepším časem postupně přehrál svého jmenovce Broňu Chmelíčka a navýšil na 4:3. Vítězství mohlo být vyšší, protože za tohoto stavu Láďa Kudla v jasně vyhrané pozici přijal nabídku remízy od Oldy Šípka, aby pojistil zápasovou výhru. Je paradoxem, že s kvalitním soupeřem byla výhra zdánlivě snazší, než minule s Lipovcem B.
No 15 bodů, to by už mělo k záchraně v KP1 stačit …
Odkazy: výsledky
Majer Jiří st. | 04/Jan/2015 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 2179 | Komentáře(2) |

Copyright (c)2006-2015 KolJa & Gonzmen